Page 1

Katalog 2013 /2014


Jakość i różnorodność najcenniejszych skarbów Szampanii – Club Trésors de Champagne Data utworzenia: 1971 r. Siedziba: 17, avenue de Champagne, épernay Prezes: Chantale Bara (od 2009 r.) Członkowie: 27 renomowanych producentów szampana Cel: ochrona i promocja jakości wielkich szampanów od małych producentów Wartości: jakość, różnorodność, praca i pasja, terroir, rodzina, tradycja, szacunek dla ziemi, progres Flagowy produkt: doskonałe, rocznikowe szampany Spécial Club

Club Trésors de Champagne jest prestiżową organizacją, zrzeszającą drobnych, ale uznanych producentów szampana, oferujących najwyższej jakości produkty, wypracowane w sposób w pełni autonomiczny oraz w poszanowaniu surowego etosu Klubu. Członkowie Klubu, reprezentujący wszystkie zakątki Szampanii to récoltants-manipulants, czyli producenci, którzy sami uprawiają winorośl, wytwarzają szampana i go sprzedają, tym samym osobiście czuwając nad całym cyklem powstawania tego trunku. Dwie kluczowe wartości Klubu – jakość i różnorodność – składają się na genezę flagowego produktu Club Trésors de Champagne – szampana Spécial Club w stylowej, ekskluzywnej butelce, nawiązującej swym kształtem do tradycyjnej bouteille champenoise. To rocznikowy produkt najwyższej jakości, do którego stworzenia aspirują wszyscy członkowie Klubu. Dla każdego z nich własny Spécial Club to zwieńczenie lat ciężkiej pracy i powód do wielkiej dumy. To zawsze ekspresja ich indywidualnego terroir w najlepszym wydaniu. Club Trésors de Champagne to nie tylko stały punkt odniesienia dla najbardziej bezkompromisowych w kwestii jakości i tradycji producentów oraz solidna platforma dyskusji profesjonalistów, to również swoisty znak jakości dla wszystkich koneserów szampana, restauratorów, hotelarzy, sommelierów, importerów, dystrybutorów i sprzedawców. Club Trésors to dla nich synonim pewności i zaufania oraz gwarancja dobrego wyboru. Rekomendacja, której ufają od lat.

www.clubtresorsdechampagne.com


D

LACZEGO MY? Jesteśmy wąsko, za to bardzo głęboko wyspecjalizowani – zajmujemy się wyłącznie szampanem i tylko temu trunkowi poświęcamy całą naszą uwagę.

O

JAKOŚCI I WYBORZE Dom Szampana to miejsce, w którym panuje doskonała równowaga pomiędzy nieprzebranym bogactwem gamy szampanów a nienaganną klasą każdego z jej elementów.

M

ISJA DOMU SZAMPANA Pragniemy dostarczyć konsumentowi znad Wisły pełen wachlarz najwyższej jakości produktów po możliwie atrakcyjnych cenach, i w dodatku zawsze wtedy, gdy ma on na to ochotę.

SZAMPAN TO NASZA PASJA

Jesteśmy grupą pasjonatów szampana, którzy z pasji uczynili pracę. Mamy świadomość, że najwyższą wartością, jaką możemy przekazać klientom jest pasja, którą na co dzień się z nimi dzielimy.

A

GDYBY TAK WYJŚĆ POZA SZTAMPĘ? Sądzimy, że kunszt rodzinnych Producentów często przemawia dobitniej niż budżety marketingowe wielkich marek, dlatego zachęcamy do odkrywania mniej znanych – choć doskonałych – szampańskich propozycji.

M

ARZENIA PRZEKUWAMY W WIZJĘ Budujemy rzeczywistość, w której ekskluzywny trunek z Szampanii zostanie definitywnie uwolniony z sylwestrowoweselnych okowów. Chcemy, by symbolizował on nadal pewną odrobinę luksusu, ale już w bardziej codziennej odsłonie.

P

IONIERSKIE PODEJŚCIE Jako pierwsi skierowaliśmy światła reflektorów na kameralne, nieznane wówczas w Polsce, domy szampańskie. Dziś wyselekcjonowani przez nas producenci zdobywają najwyższe laury na rodzimym rynku, a my… nie ustajemy w poszukiwaniach kolejnych skarbów Szampanii.

A

MBASADA SZAMPANA W POLSCE Dom Szampana jest domem otwartym – otwartym na spotkania miłośników wina szampańskiego, dyskusje, degustacje i stałą wymianę doświadczeń, co czyni z nas swoistego ambasadora szampana w polskim kręgu kulturowym. Wiemy, że to nie tylko powód do dumy, ale i poważne zobowiązanie. Podejmujemy je z pełną odpowiedzialnością!

N

ATYCHMIASTOWA REAKCJA Sprawiliśmy, że to, co najlepsze, dziś jest już „na wyciągnięcie ręki”, a od wybranego trunku dzieli Państwa tylko kliknięcie na stronie naszego internetowego sklepu lub telefon.

A

TUTY • eksperckie podejście • niezrównanie bogata gama szampanów • najwyższa jakość oferowanych produktów – jedyna słabość naszych szampanów to słabość do… medali • konkurencyjne ceny – naszym zdaniem luksus jest najsłodszy, gdy nie kosztuje zbyt słono!

Niech ten katalog będzie dla Państwa praktycznym przewodnikiem po fascynującym świecie szampana i jednocześnie serdecznym zaproszeniem w progi Domu Szampana! Życzymy miłej lektury i… prawdziwie szampańskich zakupów!


Cz ęść pierwsza – Club Trésors de Champagne


Rodzina z tradycjami, szampan z ambicjami

Duménil Założony przez Elie Duménil w 1874 r. w Chigny-les-Roses (15 km od Reims) Dom Szampański Duménil jest przykładem rodzinnego, niezależnego i niezwykle cenionego Producenta szampana. Warto wiedzieć, że udokumentowana w archiwach historia tej rodziny sięga czasów panowania Ludwika XIV.

Dziś za sterami rodzinnego przedsięwzięcia stoi Frédérique Poret – praprawnuczka założyciela – i jej mąż Hugues, dla których priorytetem jest zgodne współistnienie tradycji oraz nowoczesności.

Usytuowanie Maison w samym sercu Montagne de Reims, na kredowym podłożu, nadaje szampanom Duménil charakterystyczną subtelność i złożoność aromatów, a sąsiedztwo lasu zapewnia właściwą regulację termiczną winnic.

Tutejsze trunki, wśród których prawdziwymi arcydziełami są szampany rocznikowe oraz réserve, cechują się intensywnością owocu, dojrzałością i elegancją.

Na 8 hektarach winnic, podzielonych na 45 parcel, rosną wszystkie główne szczepy Szampanii (30%

Chardonnay, 35% Pinot Noir i 35% Pinot Meunier), a najstarsze winorośle pochodzą z lat 50. ubiegłego

stulecia. Proekologiczna postawa właścicieli wyraża się w szacunku dla natury oraz w wyraźnej preferencji dla prac ręcznych. Rocznie produkowanych jest tu 80.000 butelek szampana (z czego ok. 20% opuszcza granice Francji).

Ciekawostką jest fakt, że Duménil to również ceniony Producent szafranu. Dom Szampański Duménil to:

• zamiłowanie do podejmowania wyzwań

• szeroka gama zróżnicowanych produktów

• specjalizacja w szampanach rocznikowych i réserve • rygorystyczne przestrzeganie szampańskiej etyki • szacunek dla przyrody

• udany mariaż tradycji i nowoczesności • prasa Coquart 4000 kg

• szampany o dużej równowadze pomiędzy cukrem a kwasowością, stylowe, bogate smakowo, szlachetnie owocowe

4


Magiczna trójka

DUMÉNIL GRANDE RÉSERVE BRUT To jeden z naszych ulubionych szampanów. Premier Cru bardzo reprezentatywny dla Montagne de Reims. Jego magiczna liczba to trójka. Po pierwsze to idealna mieszanka trzech szczepów: Chardonnay (33%), Pinot Noir (33%) i Pinot Meunier (33%), po drugie połączenie potencjału

trzech gmin (Chigny Les Roses, Rilly La Montagne, Ludes), a po trzecie – szampan ten leżakuje na osadzie aż trzy lata. Zwłaszcza ten ostatni fakt, a także znaczący udział wina z rezerwy (50%), nadaje mu niesamowitą głębię smaku. W oczy rzuca się subtelne musowanie oraz szlachetny

kolor złota, w nosie dominują nuty białych kwiatów i owoców, winnej brzoskwini oraz gruszki comice, z kolei usta rozkosznie wypełniają się najpierw żółtymi owocami z dominacją moreli

i brzoskwini oraz pieczonymi jabłkami, po to, by na finiszu posmakować francuskiej słodkiej bułki. Jest przyjemny sam w sobie, świetnie więc poradzi sobie w roli apéritif, ale również jako właściwe wino do sałatki z kaczką, polędwicy wołowej ze smardzami, a także do wszelkiego

drobiu w sosie oraz do tart. Ten szampan jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, został doceniony m.in. przez Decanter World Wine Awards 2013, przewodnik Gault & Milou, Tasted Journal, a także Guide Hachette des Vins.

Pe łnia smaku… po czterdziestce DUMÉNIL PRESTIGE VIEILLES VIGNES

Blend 80% Chardonnay i 20% Pinot Noir, 50% wina z rezerwy. Szampan produkowany jest z wiekowych winorośli, zasadzonych w 1969 r. na specjalnej parceli Les Pecherines. Roczna

produkcja z tej parceli to tylko ok. 3.000 butelek. Wiek winorośli zapewnia winu niezwykle wysoką koncentrację aromatów. Podobnie jak długi okres pobytu w piwnicach – Vieilles Vignes

dojrzewa minimum 5 lat na osadzie! Duménil Prestige Vieilles Vignes zachwyca krystalicznym kolorem, subtelnym musowaniem, zapachem winnej brzoskwini, marakui i kandyzowanych owoców oraz egzotyczną gamą smaków, w której odnajdujemy mango, ananasa oraz akcenty

kremowe. Szampan został nagrodzony m.in. podczas Vinalies Internationales 2011 i 2013 oraz na Decanter Word Wine Awards 2009. Świetny apéritif, doskonale odnajduje się również

w towarzystwie ryb i owoców morza. Polecamy szczególnie do carpaccio z małż Św. Jakuba, soli w sosie szafranowym, krewetek z patelni, a także do sałatki z krabem i ananasem oraz do sałatki ze świeżych owoców. O ile już w tradycyjnej butelce robi niezatarte wrażenie, o tyle

w wersji Jéroboam (3 l.) nie sposób odwrócić od niego uwagę. Może to być imponujący prezent – nie tylko pod względem gabarytów.

Rocznikowy rarytas do sto łu DUMÉNIL MILLÉSIME

Szampan rocznikowy dla koneserów, który zadowoli najbardziej wybredne gusta. Stworzony,

by delektować się nim przy wyśmienitym jedzeniu. Blend 60% Chardonnay, 20% Pinot Noir i 20% Pinot Meunier dojrzewał na osadzie minimum 7 lat i charakteryzuje się dużym potencjałem

przechowywania. Ma piękny, złoty kolor i bardzo drobne bąbelki. Pachnie pigwą, śliwką, piernikiem, karmelem, orzechami włoskimi i laskowymi. W ustach ten rocznikowy Duménil okazuje się zaskakująco jedwabisty, winny i owocowy, a jego długi i wysublimowany finisz kieruje nasze myśli ku elegancji typowej dla Chardonnay. Doskonały do foie gras, czerwonych mięs i dziczyzny. Jeśli tylko dotrwa do deseru, będzie świetnie komponował się z tartą gruszkową.

5


Jedna z mocniejszych kart szampańskiej talii

Forget-Chemin Dom Szampański Forget-Chemin, aktywny od 1930 r., znajduje się na terenie Premier Cru – Ludes-LeCoquet. Właśnie tutaj rodzina Forget od czterech już pokoleń zajmuje się uprawą winorośli i produkcją pełnej gamy szampanów.

Po – kolejno – Eugène, Paul i Edmond stery Maison przejął Thierry, dyplomowany enolog, który – zgodnie z rodzinną tradycją – dba o 13 hektarów winnic, a także osobiście nadzoruje, jak przystało na prawdziwego

récoltant-manipulant (i członka Club Trésors de Champagne od zarania jego dziejów), wszystkie etapy

powstawania i komercjalizacji szampana. Roczna produkcja Maison to ok. 100.000 butelek (z czego 5-10% stanowi eksport), a gama Forget-Chemin obejmuje 6 szampanów.

Winnice Forget-Chemin, położone w strefach: Vallée de l’Ardre, Montagne de Reims, Vallée de la Marne, Massif de St. Thierry, zdominowane są przez szczep Pinot Meunier (68%), ale obecne są tu również pozostałe szampańskie szczepy: Pinot Noir (17%) oraz Chardonnay (14%).

Terroirs Forget-Chemin to: Mailly, Verzenay, Ludes, Taissy, Pevy, Treslon, Faverolles, Vandières, Verneuil, Port-à-Binson.

Główne cechy tego Producenta: • 10 crus, 60 parcel

• dominacja Pinot Meunier

• długa tradycja działania w ramach Club Trésors de Champagne • szacunek dla środowiska naturalnego • jubilerskie standardy produkcji

• troska o autentyczność i jakość produkowanych szampanów – niespotykany perfekcjonizm właścicieli w dążeniu do własnej winiarskiej doskonałości

6


To może być najmilsze osiem sekund dzisiejszego dnia FORGET-CHEMIN CARTE BLANCHE BRUT

Bazowy produkt Domu Szampańskiego Forget-Chemin jest wynikiem asemblażu sześciu roczników, wszystkich trzech szampańskich szczepów oraz dziesięciu crus winnicy Forget-

Chemin. Szampan ma złotożółty, dojrzały kolor z piękną głębią i drobnymi bąbelkami o regularnym i dyskretnym musowaniu. Pachnie początkowo pigwą, skórką chleba, suszonymi

kwiatami, a następnie uwalnia nuty piżmowe. Po dłuższym kontakcie z powietrzem w zapachu zaczyna być wyczuwalna mineralność, która nadaje winu jeszcze większą głębię i złożoność. Na podniebieniu wino wyraźnie musuje i ujawnia swój zdecydowany charakter, klasyczne dozowanie (dosage) i umiarkowaną kwasowość. W długim, ośmiosekundowym finiszu, wyraźnie

przebija przyjemna mineralność. Jest to przykład szampana złożonego, dobrze zbudowanego, oferującego szeroką gamę doznań, zarówno na płaszczyźnie aromatów, jak i smaków. Jest nie tylko wyśmienity, ale i szeroko doceniony – w samym 2012 r. zdobył złoty medal Concours

Général Agricole de Paris oraz Concours des Vignerons Indépendants, a także został srebrnym medalistą Concours des Vins de la Propriété d’épernay. Forget-Chemin Carte Blanche jest

niezastąpiony do białych mięs w sosie, koktajlowych pasztecików z ciasta francuskiego oraz potrawek z grzybów.

Zaskakujący szampan – kameleon FORGET-CHEMIN HÉRITAGE

„Oczko w głowie” Thierrego Forget. Szampan o bardzo indywidualnym charakterze, co roku

powstaje z innej kompozycji, co nadaje mu niezrównaną moc ekspresji. To wyraz radości tworzenia, kreatywności, zmienności. Wizualnie Héritage wysyła komunikat dojrzałości (złotożółty kolor) i dynamiki (obfite musowanie), pachnie najpierw jabłkiem, porzeczką, bakaliami, drożdżami i piżmem, a następnie smażonymi cytrusami i prażonymi bakaliami. Prawdziwe bogactwo

aromatów pierwszo-, drugo-, a nawet trzecioplanowych sprawia, że mineralny nos szampana cechuje się niezwykłą złożonością. W smaku odczuwamy żywą równowagę pomiędzy słodyczą a kwasowością z naciskiem na tę ostatnią, co nadaje szampanowi prawdziwie winny charakter

i właściwą ikrę. W długim finiszu wyraźnie dochodzą do głosu akcenty pieczywa oraz kredowej mineralności. To doskonały wybór nie tylko do ryb i owoców morza w sosie, ale również jeśli chodzi o drób i deskę serów.

Spécial Club wart zaproszenia na kolację w morskim stylu FORGET-CHEMIN SPÉCIAL CLUB 2008 Szampan roztacza aromaty pieczywa, lipy i świeżego masła, które w dłuższym kontakcie

z powietrzem przekształcają się najpierw w nuty jabłkowo-migdałowe, a następnie – gruszkowe.

W tle bukietu wyraźnie obecna jest mineralność typowa dla tego terroir. W smaku kluczowe znaczenie ma równowaga pomiędzy poszczególnymi elementami takimi jak: kwasowość,

musowanie, poziom słodyczy i winny charakter, która daje efekt niezrównanej jedwabistości. Dominują tu gruszka i skórka grejpfruta. Na uwagę zasługuje również długi, mineralny,

pestkowy, a nawet lekko gorzki finisz, który niezawodnie odświeża. Szampan jest doskonały

już dziś, ale pamiętajmy o 3-5-letnim potencjale starzenia, jaki wykazuje ten produkt. Polecamy Forget-Chemin Spécial Club 2008 jako wykwintny apéritif, a także do typowo morskich potraw, np. do ostryg na ciepło.

7


Od mistrzostwa w uprawie winorośli po mistrzostwo w produkcji szampana

Henri Goutorbe Dom Szampański Henri Goutorbe to rodzinne przedsięwzięcie, usytuowane w Aÿ (100% Grand Cru), w odległości 3 km od Épernay. Winnice tego Producenta rozciągają się na powierzchni 22 hektarów (obejmując Aÿ, Mareuil sur Aÿ, Mutigny,

Bisseuil, Avenay, Cumières, Hautvillers, Gyé, Sézanne), a dominującym tu szczepem jest Pinot Noir (70%). Chardonnay stanowi 25% upraw, a Pinot Meunier – 5%.

Od początku XX w. rodzina Goutorbe prowadziła szkółkę winorośli – tym właśnie zajmował się ojciec założyciela Maison – Henriego, gdy ten ostatni przyszedł na świat w 1922 r. Od lat 70. nad właściwym kierunkiem rozwoju Domu czuwa syn Henriego – René, którego w codziennej pracy wspierają dzieci – Elisabeth i étienne.

W Domu Szampańskim Henri Goutorbe dużą wagę przywiązuje się do potencjału winorośli, jakości parcel, precyzji ręcznego

zbioru winogron, starannego tłoczenia, winifikacji w kadziach inox przed asemblażem oraz do długiego – ponad trzyletniego – dojrzewania szampanów na osadzie w starych piwnicach.

Producent szczyci się obecnością na całej długości „szampańskiego łańcucha” – od szkółki winorośli przez produkcję szlachetnych bąbelków aż po turystykę szampańską (rodzinny hotel Jeanson).

Szampany Henri Goutorbe są cenione również za granicą – do tego stopnia, że eksport stanowi 50% rocznej sprzedaży. Gama Goutorbe składa się aktualnie z 9 produktów (w tym 8 szampanów). Charakterystyka Domu Szampańskiego Goutorbe: • 100% Grand Cru Aÿ

• dominacja Pinot Noir

• rodzinna tradycja w zakresie szkółek winorośli

• długi okres dojrzewania szampanów na osadzie

• szeroka gama produktów (również czerwone wino z Aÿ)

• obszerny zakres działalności (szkółka winorośli, uprawa winogron, produkcja szampana i wina, turystyka) • duży udział sprzedaży eksportowej

8


Lekcja stylu Goutorbe

HENRI GOUTORBE CUVÉE TRADITION BRUT Blend Pinot Noir (70%), Chardonnay (25%) oraz Pinot Meunier (5%). Solidny szampan, obficie musuje, pachnie i smakuje świeżym jabłkiem oraz gruszką, pojawiają się również nuty maślane.

Na finiszu zwiększa się nieznacznie kwasowość. To ekspresyjna propozycja o pełnym, dość skoncentrowanym smaku. Podstawowe cuvée Domu Goutorbe pozwala za niewygórowaną cenę poznać ciekawy styl tego rodzinnego Producenta, dla którego priorytetem na każdym etapie tworzenia szampana jest bezkompromisowa walka o jakość i zachowanie indywidualnego charakteru terroir. Poradzi sobie równie dobrze jako apéritif, jak i przy stole. Polecamy szczególnie do wędzonego łososia.

Dla mi łośników czerwonego wina z Aÿ lub… dla smakoszy sushi HENRI GOUTORBE CUVÉE ROSÉ BRUT

Przyjemne rosé z Grand Cru Aÿ, zbudowane w 75% z Pinot Noir (z czego 12% czerwonego wina z Aÿ) i w 25% z Chardonnay. Pachnie i smakuje czerwonymi owocami. Kolor płatków róży, zapach wiśni, malin i biszkoptów. Również w smaku pojawiają się wiśnie i maliny, uzupełnione

akcentami jagodowymi. Szampan o średniej kwasowości, oferuje pełny i słodki finisz. Oceniony na 91/100 pkt przez Wine Spectator i Stephen Tanzer, a na 90/100 pkt przez Wine Enthusiast.

Świetny kompan do jedzenia (warto spróbować z sashimi i maki). Można wypić od razu lub poczekać – po dodatkowym okresie starzenia powinien doskonale poradzić sobie również jako wdzięczny apéritif.

Jedwabisto-kremowa świeżość z Aÿ HENRI GOUTORBE SPÉCIAL CLUB 2004 Duma Domu Szampańskiego Henri Goutorbe zbudowana została na bazie Pinot Noir (70%)

oraz Chardonnay (30%). To wyśmienite Grand Cru z Aÿ. Obfite musowanie, świeże nuty zielonego

jabłka i kusząca mineralność czynią z tego szampana propozycję ze wszech miar godną uwagi. Z jednej strony świeży i orzeźwiający, a z drugiej – pełny i kremowy. Na płaszczyźnie aromatów

i smaków przewijają się również liczne inne akcenty – wiśnie, orzech laskowy, słodka bułka, miód i karmel. Zadziwia jedwabistą budową. Szampan świetny zarówno do stołu, jak i na prezent.

9


Szampany z Festigny, które po prostu wyśmienicie smakują

Joseph Loriot-Pagel Rodzina Loriot od sześciu pokoleń zajmuje się uprawą winorośli w samym sercu Vallée de la Marne (Doliny Marny) – w  Festigny. Ciekawostką jest fakt, że Léopold Loriot był jednym z  pierwszych winiarzy, którzy zastosowali szczepienie winorośli po epidemii filoksery. W 1910 r. zakupił on pierwszą w miasteczku prasę,

dzięki której mógł świadczyć usługi innym producentom, ale dopiero jego syn – Germain Loriot, w 1932 r., rozpoczął produkcję własnego szampana.

Joseph Loriot przejął rodzinne winnice w 1980 r. i wraz z żoną – Odile Pagel stworzył markę Champagne Joseph Loriot-Pagel. Aktualnie wraz z synem, Jean-Philippe Loriot, zarządza prężnym i cenionym Domem Szampańskim z Festigny.

Winnice – o powierzchni niespełna 9 ha – obejmują swym zasięgiem cztery crus Doliny Marny – Festigny,

Mareuil Le Port, Nesle Le Repons i Le Breuil oraz trzy Grands Crus z terenu Côte des Blancs – Cramant, Avize i Oger. Występują tam główne szampańskie szczepy – od Pinot Meunier (68% upraw), przez Chardonnay

(19%) aż po Pinot Noir (13%). Warto wiedzieć, że właściciele Maison, blisko spokrewnieni z rodziną Billecart, są jednym z głównych dostawców winogron dla znanego Domu Szampańskiego Billecart-Salmon.

Rodzina Loriot-Pagel pracuje z pełnym poszanowaniem dla natury, tradycji i wytycznych apelacji, a szampany produkuje od A do Z w swojej posiadłości, tak jak przystało na członka Club Trésors de Champagne. Gama szampanów Loriot-Pagel złożona jest z czterech produktów, a eksport stanowi 15% ogólnej sprzedaży. Cechy Producenta:

• szacunek dla natury

• długa tradycja uprawy winorośli • dominacja Pinot Meunier

• pełna niezależność (odpowiednie zaplecze produkcyjne) • ręczny zbiór winogron

• nowej generacji prasa Coquard 4000 kg

• fermentacja w małych kadziach inox, część win z rezerwy jest przechowywana w drewnianych beczkach • wiele wyróżnień i medali na koncie (m.in. Lyon, Bruksela, Féminalise, Vigneron Indépendant itd.)

• szampany o dużej równowadze pomiędzy cukrem a kwasowością, stylowe, bogate smakowo, szlachetnie owocowe

10


Letni apéritif pełen radosnej słodyczy

JOSEPH LORIOT-PAGEL CARTE D’OR BRUT Przykład szampana świeżego, żywego i delikatnego. Wprost doskonałego na letni apéritif. Albo – w zależności od okoliczności – w sam raz na zimowe wspomnienie letniego apéritif...

Jasny, radosny kolor łączy odcienie cytrynowe i łososiowe, a pełna przejrzystość nadaje

mu lekkości. Biała, subtelna piana długo utrzymuje się w kieliszku. Zapach szampana jest świeży i radosny, dominują w nim aromaty jabłkowo-grejpfrutowe z zaskakująco przyjemną nutą suchego siana i mięty. Doznania smakowe otwierają się jabłkiem i śliwką, a zamykają

grejpfrutem z bardzo delikatną, intrygującą goryczą. Przez cały czas trwania degustacji trudno

się oprzeć silnemu wrażeniu słodyczy – ten szampan brut ma w sobie coś niewytłumaczalnie słodkiego i przyjemnego. Uwaga, Carte d’Or wniesie w Państwa życie świeży powiew radości. Czy są na to Państwo gotowi?

Symfonia czerwonych owoców na podniebieniu JOSEPH LORIOT-PAGEL ROSÉ BRUT

Szukają Państwo różowego szampana do tarty porzeczkowej lub rabarbarowej? A może po prostu

ponadprzeciętnego rosé o bardzo indywidualnym charakterze, nadającego się doskonale na apéritif? W obu przypadkach dobrze Państwo trafili. Moment nalewania tego szampana jest

spektaklem samym w sobie: gęsta piana ma lekko różowe zabarwienie, a delikatne bąbelki tworzą efemeryczny bukiet w kieliszku, który z gracją rozpływa się na powierzchni. Kolor trunku stanowi idealny kompromis pomiędzy różem a pomarańczem z lekko miedzianymi refleksami.

Smak to symfonia czerwonych owoców – oprócz dominującej poziomki, wyczuwamy porzeczkę

i wiśnię, ładnie podkreślającą dojrzałość tego wspaniałego rosé. Akcenty pestkowe zręcznie łączą się z waniliowym biszkoptem, a chwilami przebija przyjemnie korzenny piernik. Finisz ma charakter lekko cytrynowy. Pozycja obowiązkowa do podręcznej, szampańskiej piwniczki.

11


Joseph Loriot-Pagel

Subtelny powiew świeżości

JOSEPH LORIOT-PAGEL BLANC DE BLANCS MILLÉSIME GRAND CRU To szampan zbudowany wyłącznie na bazie najbardziej prestiżowych Grands Crus (Avize, Cramant i Oger), które determinują jego charakter – jednocześnie tak mineralny i subtelny. Dosage (dozowanie) na poziomie 10 g cukru w litrze. Gęsta i zmysłowa piana wypełnia kieliszek, a kolumny subtelnych bąbelków unoszą się ku powierzchni. Szampan ma połyskujący, cytrynowy kolor z zielonymi refleksami. Ten blanc de blancs wydziela intensywny, dojrzały aromat, w którym akcenty cytrusowe przeplatają się z zapachem masy migdałowej, suszonych

kwiatów i gruszki, a także pojawiają się słodkie nuty miodowe, które dodatkowo wzbogacają

i tak już złożony bukiet. W smaku dominują białe kwiaty (lipa i akacja) oraz – w mniejszym stopniu – migdały. Doskonałe połączenie dojrzałości, świeżości, mineralności i subtelności czyni z tej

pozycji szampana o dużej osobowości, który jest w stanie zapewnić najwyższej klasy oprawę np. rybom. Duży potencjał sprawia, że z czasem trunek może tylko zyskać na jakości. Chociaż zapewniamy, że już dziś smakuje wyśmienicie.

Wyjątkowa rezerwa w stylu „glamour”

JOSEPH LORIOT-PAGEL CUVÉE DE RÉSERVE MILLÉSIME Pozycja absolutnie godna uwagi, wyjątkowa w swoim rodzaju. Ten szampan, zbudowany w równych proporcjach na trzech głównych szczepach szampańskich, to prawdopodobnie

najlepszy trunek rocznikowy w tej klasie cenowej. Czysta poezja, która zachwyca i uwodzi. Złoty kolor o znakomitym blasku zapowiada szampana w stylu glamour. Jego bukiet jest złożony ze świeżych orzechów włoskich, orzechów laskowych, pieczywa, masła i owoców smażonych w  miodzie. Ciekawe aromaty przypraw, a zwłaszcza pieprzu i gałki muszkatołowej, dodają

bukietowi pikanterii. W smaku utrzymuje się słodka bułka, miód i odrobina masła. To propozycja trunku, przy którym nie trzeba wybierać pomiędzy żywiołowością a bogactwem smaku. Szampan

długi, potężny, ale i zrównoważony. Umiarkowana zawartość cukru gwarantuje zachowanie

świeżości, a trwały, jedwabisty finisz ma charakter owocowy. Wspaniale spisze się na stole, zwłaszcza w zestawieniu z delikatnym mięsem lub foie gras.

12


Szampan to kr贸l wszystkich win Johann Strauss

13


S łabość do Pinot Meunier jego wielką si łą

Moussé Fils Dom Szampański Moussé Fils, usytuowany w samym sercu Vallée de la Marne – w Cuisles, od początku swego istnienia, czyli

od roku 1923, szczególnymi względami darzy szczep Pinot Meunier. Szczep ten stanowi tu 80% upraw (podczas gdy 16% to  Pinot Noir, a 4% Chardonnay). Z 5,50 ha winnic rocznie wytwarzanych jest 50.000 butelek szampana, a gama Maison obejmuje 6 produktów. Eksport stanowi 10% ogólnej sprzedaży.

Terroirs tego Producenta to Cuisles, Jonquery, Châtillon i Vandières. To Dom Szampański z dużymi tradycjami – rodzina Moussé posiada winnice od 1629 r., a od kilku pokoleń zajmuje się również produkcją wina. Długa historia inspiruje właścicieli do walki o właściwą ekspresję terroir i zachowanie jego indywidualnego charakteru, a także do dbałości o jakość środowiska naturalnego. To priorytety dla tego Producenta.

Aktualnie za sterami rodzinnego przedsięwzięcia stoi Cédric Moussé, który – podobnie jak jego przodkowie – dokłada wszelkich

starań, aby produkowany przez niego szampan był wiernym odzwierciedleniem terroir oraz aby trunek ten powstawał w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Wyróżniki Producenta:

• zdecydowana dominacja – i wysoka jakość – Pinot Meunier • właściciele winnic od 12 pokoleń

• priorytety: ekspresja terroir i dbałość o środowisko naturalne (ekologiczna piwnica, jesienne odchwaszczanie, panele słoneczne, studnia kanadyjska, używanie źródlanej wody, ekologiczne opakowania itp.)

14


Must have dla fanów Pinot Meunier MOUSSÉ CUVÉE OR TRADITION

Blend 80% Pinot Meunier i 20% Pinot Noir, stworzony przez Eugène Moussé 90 lat temu,

jest odzwierciedleniem klasy tutejszego terroir i flagowym produktem Domu Szampańskiego

Moussé. Ten blanc de noirs, ze znaczącym udziałem wina z rezerwy (50%), dojrzewa na osadzie 2 lata. Uwagę zwracają drobne bąbelki, które długo utrzymują się w kieliszku. Pełny, owocowy

smak pozostaje niezmieniony przez cały czas degustacji. Na uwagę zasługuje długi finisz.

Uniwersalny szampan, który może być spożywany w każdym momencie posiłku, otrzymał 91/100 punktów w klasyfikacji International Wine Cellar (Stephen Tanzer).

Wdzięczna oprawa czekoladowych deserów MOUSSÉ NOIRE RÉSERVE Ta ciekawa kompozycja (85% Pinot Meunier i 15% Pinot Noir, z 40% wina z rezerwy) została stworzona przez Jean-Marc Moussé, gdy w latach 90. przejmował on stery rodzinnego Domu Szampańskiego. Blanc de noirs cechuje się owocowymi aromatami (śliwka i smażona mirabelka) w połączeniu z akcentami słodkiej bułki. W smaku wyczuwalne są nuty skórki pomarańczowej

oraz prażenia, co nadaje szampanowi dużą okrągłość i długość w ustach. Szampan uzyskał

notę 90/100 w International Wine Cellar. Polecany zarówno na apéritif, jak i np. do foie gras czy deserów czekoladowych.

Tak smakuje pierwszy Spécial Club 100% Pinot Meunier MOUSSÉ CUVÉE SPÉCIAL CLUB 2008

Pierwszy szampan elitarnego Spécial Club, który został zbudowany w 100% na bazie Pinot

Meunier. Prawdziwa gratka dla miłośników klubowych perełek, lubujących się jednocześnie

w tym coraz wyżej cenionym szczepie. Doskonała ekspresja terroir Cuisles. Moussé Spécial

Club, o zawartości cukru na poziomie jedynie 5 g/l i pięcioletnim okresie dojrzewania na osadzie, cechuje się drobnymi i wytrzymałymi bąbelkami, uwodzicielskim aromatem białej brzoskwini

oraz bardzo subtelnym smakiem. Również fani długiego finiszu będą ukontentowani. Godny następca rocznika 2006, który został bardzo wysoko oceniony przez: Wine Advocate (Robert

Parker) – 91/100, International Wine Cellar (Stephan Tanzer) – 92/100 oraz Wine Spectator – 93/100. Najwyższa jakość oraz charakterystyczne, klubowe opakowanie, czynią z tego szampana idealny prezent dla każdego konesera wytwornych bąbelków.

15


Duża si ła przebicia niedużego Producenta

Nominé-Renard Dom Szampański Nominé-Renard został utworzony w 1973 r. przez Germaine Renard i André Nominé, którym pomagali syn z żoną (Claude i Catherine Nominé). Logo Domu Nominé-Renard to kobieta-winiarz. Jest to reprodukcja rzeźby przedstawiającej

Reine-Marie Nominé, jedną z córek Germaine i André Nominé. Artysta, który wyrzeźbił Reine-Marie, to Marius Giot, spokrewniony z rodziną Nominé-Renard. To symbol ciężkiej pracy w winnicach, której w tym miejscu nigdy się nie bano. Pasja tworzenia

doskonałych szampanów jest w tej rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Aktualnie wspaniałą tradycję kultywują Simon Nominé i jego żona Cécilia.

Dziś ten ceniony, również w Polsce, Producent dysponuje 20 hektarami winnic, z których corocznie powstaje 120.000 butelek szampana (z czego aż 65% opuszcza granice Francji). Winnice rozciągają się na terenie Montagne de Reims, Vallée de la Marne, Côte de Sézanne i Coteaux du Petit Morin, obejmując gminy Villevenard, étoges, Passy-Grigny, Charly, Broyes, Allemant. 50% powierzchni upraw stanowi szczep Chardonnay, 30% – Pinot Meunier, a 20% – Pinot Noir.

Butelka sygnowana przez Nominé-Renard to obietnica niezwykłej podróży w krainę smaków, odczuć i klimatów. Ponieważ każdy szczep poddawany jest osobno winifikacji, zachowane zostają wszystkie fundamentalne cechy danej winorośli. W ten sposób

powstają wyjątkowe szampany. Złocisto-zielonkawy Chardonnay, o żywych bąbelkach oraz aromatach świeżych migdałów i suszonych ziół, skłania do medytacji, filozofowania, sprzyja uwodzeniu. Z kolei Pinot Noir to zaproszenie do fascynującej krainy zmysłowości i pasji – słomkowożółty, dojrzały, owocowy, treściwy, okrągły w smaku, niezawodnie wprowadza ekstatyczny

nastrój, właściwy na zakończenie wieczoru czy nawet radośnie bezsenną noc. Wreszcie Pinot Meunier to wcielenie czułości i pozytywnych relacji. Każdy szczep inny, każdy tak samo fascynujący.

Staranny asemblaż doskonałych elementów aromatycznej palety, którą dysponuje Dom Szampański Nominé-Renard, pozwala co roku osiągać te same, wyjątkowe smaki, dzięki czemu charakter wypracowanych kompozycji pozostaje niezmiennie

doskonały. W produkowanych tu butelkach zaklęta jest cała pasja rodziny Nominé-Renard, która znajduje swój wyraz na każdym

etapie tworzenia szampana – od mozolnej pracy w winnicach aż po staranne naklejenie ostatniej etykiety na dzieło własnych rąk. Wśród cech typowych dla Domu Nominé-Renard warto wspomnieć o: • mineralnym i świeżym stylu

• złożonym i zrównoważonym charakterze produkowanych szampanów • odrębnej winifikacji każdego szczepu

• trosce o jakość środowiska naturalnego

• jednej z ostatnich tradycyjnych pras w Szampanii

• międzynarodowej renomie marki (65% sprzedaży to eksport)

16


Intensywnie efemeryczna doskona łość NOMINÉ-RENARD BRUT NOMINÉ

Szampan zbudowany w 40% z Chardonnay, w 30% z Pinot Noir i w 30% z Pinot Meunier,

z udziałem wina z rezerwy na poziomie 30%. To doskonały brut jednego z naszych ulubionych

Producentów, który został szeroko doceniony przez krytyków, m.in.: Guide Gilbert et Gaillard (85/100), Guide Exclusif Champagne 2013, Guide Hachette du Champagne (***), Decanter

2011 (***), Guide Un Vin Presque Parfait 2011 (**), Magazyn Elle, Burgundia & Champagne 2011

(88/100), a także Guide Euvrard Garnier 2012. Nominé-Renard Brut Nominé szczyci się pięknym kolorem czystego złota z ciekawymi refleksami, uwodzicielskim zapachem akacji oraz winnej

brzoskwini, a także wyraźnie owocowym smakiem z anyżowym finiszem. Styl szampana można określić jako elegancki, świeży, ulotny, ale jednocześnie intensywny. Niezwykle elastyczna

propozycja jeśli chodzi o połączenia z potrawami. Szampan wyśmienity jako apéritif stanowi również elegancką oprawę dla kremowego sera koziego, przystawki z awokado i łososia, a także dla serowych gougères. Prawdziwa gratka dla poszukiwaczy oryginalnych, inspirujących smaków, ceniących jednocześnie dobry stosunek jakości do ceny.

S łodkie kuszenie

NOMINÉ-RENARD DEMI-SEC Demi-sec od Nominé-Renard ma ten sam skład, co brut (40% Chardonnay, 30% Pinot Noir, 30% Pinot Meunier), od którego różni się wyłącznie zawartością cukru. To znakomity wybór

dla miłośników słodyczy, którzy jednocześnie wysoko cenią jakość typową dla produktów Nominé-Renard. Szampan ten uwodzi zapachem dojrzałych owoców i kwiatów, z kolei

na podniebieniu zaskakuje mineralnością i harmonią. Jest doskonałą propozycją dla fanów słodkich szampańskich akcentów oraz dla wszystkich tych, którzy poszukują dobrego wina do deseru.

Nostalgiczne wspomnienie wielkich win lat 60.

NOMINÉ-RENARD BRUT BLANC DE BLANCS Godny polecenia blanc de blancs (100% Chardonnay, 40% wina z rezerwy) w kolorze słomkowym, ożywionym zielonymi refleksami, o świeżym i wiosennym charakterze oraz lekkiej budowie. Cudownie pachnie białymi kwiatami i owocami, słodyczami oraz świeżym masłem. Na

podniebieniu zwrócimy uwagę przede wszystkim na mineralność, kwasowość, prosty charakter, idealną równowagę oraz świeży finisz. Elegancka prostota oraz silne akcenty mineralne najlepiej

definiują styl tego blanc de blancs. Szampan wysoko oceniony m.in. przez: Guide Exclusif Champagne 2013, Guide Hachette du Champagne (***), Burgundia & Champagne 2012 (87/100),

lapassionduvin.com (92/100), a także Gambero Rosso 2011 (84/100). Krytycy podkreślają świeży, owocowy bukiet, aromat przywodzący na myśl wielkie wina lat 60., zrównoważoną

kwasowość w ustach, a także rozkoszny finisz. Gwarantujemy, że ten blanc de blancs świetnie spisze się zarówno jako apéritif, jak i w roli zacnego towarzysza dla grillowanej dorady, risotto ze

szparagami oraz pulardy z borowikami. Jeśli cenią Państwo szczep Chardonnay w wersji solo, nie ma najmniejszego powodu, dla którego szampan ten miałby nie przypaść Państwu do gustu.

17


Nominé-Renard

Spojrzeć na świat przez różowe okulary Nominé-Renard NOMINÉ-RENARD BRUT ROSÉ

Te rozkosznie różowe bąbelki, utrzymane w świeżym – choć eleganckim – owocowym stylu,

zbudowane zostały w równych proporcjach z Chardonnay i z Pinot Meunier, z 30-procentowym dodatkiem wina z rezerwy. Szampan w kolorze bladego różu pachnie subtelnie różowym

grejpfrutem i poziomkami, a smakuje wybitnie świeżo i owocowo. Na uwagę zasługuje przyjemny

finisz. Krytycy cenią tę pozycję za mieniący się kolor, bursztynowe refleksy, wysublimowany bukiet, świeży i prosty styl, orzeźwiający finisz, a także uwodzicielski charakter i solidną

kompozycję. Cechy te sprawiają, że szampan uzyskał wysokie noty m.in. od: Guide Gilbert et Gaillard (87/100), Guide Exclusif Champagne 2013, Guide Hachette du Champagne (**),

Burgundia & Champagne 2011 (89/100), Mondo Heidelberg 2012 (88/100), a także od Guide Euvrard Garnier 2012. Nominé-Renard Brut Rosé to doskonały apéritif w kuszącej wersji

rosé, ale również dobry kompan do sushi, krewetek w imbirze, drobiu w śmietanie, sałatki z truskawkami i miętą, a nawet burgera z kaczki.

Najjaśniejsza gwiazda terroir Villevenard

NOMINÉ-RENARD BRUT SPÉCIAL CLUB 2008 Najwyższej klasy odzwierciedlenie terroir Villevenard oraz rocznika 2008. W najlepszym wydaniu

czyli z prestiżową etykietą Spécial Club. To hojny i bogaty szampan (80% Chardonnay, 20%

Pinot Noir), zachowujący przy tym pełnię mineralności i wyjątkową subtelność. Jego zapach to prawdziwa symfonia – czujemy oszałamiające aromaty prażonych orzechów laskowych,

croissantów, migdałów, dojrzałych owoców i tarty morelowej. Z kolei na podniebieniu szampan

uwodzi złożoną budową, odpowiednią kwasowością, równowagą oraz długim finiszem. Podczas degustacji uwagę zwraca powściągliwe dozowanie (7 g/l), a także bardzo złożona paleta smaków,

wynikająca również z 42 miesięcy dojrzewania na osadzie. Aż szkoda, że wyprodukowano jedynie 3.000 butelek tego wyśmienitego trunku! Spécial Club od Nominé-Renard (zarówno rocznik 2008, jak i wcześniejsze – 2002, 2002 i 2004) mieni się licznymi gwiazdkami – otrzymał

m.in. 4 gwiazdki od Le Guide Larousse du Champagne, a także 3 gwiazdki od Decantera oraz od Richard Juhlin Champagne Guide. Jest to szampan wprost stworzony na potrzeby suto

zastawionego stołu. Jego niekwestionowane walory najpełniej docenią Państwo w towarzystwie foie gras, sera Comté, parmezanu albo pulardy w borowikach.

18


Szampan jest jedynym winem, po wypiciu którego kobieta pozostaje piękną Madame Pompadour

19


Na straży wartości Club Trésors de Champagne

Paul Bara Dom Szampański Paul Bara został założony w Bouzy (Montagne de Reims) w 1833 r. i od 180 lat pozostaje w rękach jednej rodziny, która z pokolenia na pokolenie pieczołowicie kultywuje te same wartości.

Od 1990 r. Domem Szampańskim zarządza Chantale Bara, jednocześnie pełniąca funkcję prezesa prestiżowego Club Trésors de

Champagne. Warto dodać, że Producent ten należy do wyjątkowego Klubu od samego początku jego istnienia, to jest od 1971 r. Posiadłość rozciąga się na 11 hektarach (Grand Cru Bouzy – 10,5 ha oraz Ambonnay – 0,5 ha), z czego zdecydowana większość

obsadzona jest szczepem Pinot Noir (90%; pozostałe 10% stanowi Chardonnay). Roczna produkcja szampana oscyluje pomiędzy 100.000 a 120.000 butelek, a gama Maison liczy 6 produktów.

Szampany Bara mają bardzo tradycyjny charakter, ale powstają przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki, pozwalającej stale poprawiać jakość produkcji (np. nowoczesne prasy, powiększone piwnice, kadzie z regulowaną temperaturą).

Producent jest znany ze swego proekologicznego nastawienia, wyrażającego się m.in. w rezygnacji z chemicznych środków

chwasto- i owadobójczych, a także ze skutecznej promocji marki, sprzyjającej dynamicznej ekspansji na wszystkich kontynentach.

Wśród wyróżników Domu Szampańskiego Bara wymieńmy: • długą rodzinną tradycję

• ścisły związek z Club Trésors de Champagne i bezwzględną wierność jego wartościom • wyraźną dominację Pinot Noir • kredowe piwnice

• gamę produktów, wśród których są aż 2 różne szampany z najwyższej półki – Spécial Club • styl szampanów – okrągły, pełen mocy i owoców • unikanie fermentacji malolaktycznej

• międzynarodową renomę (70% sprzedaży to eksport) • proekologiczną postawę

20


Powiedzmy z pewną dozą rezerwy: to esencja terroir Bouzy! PAUL BARA BRUT RÉSERVE

Paul Bara Brut Réserve (20% Chardonnay, 80% Pinot Noir), aż w połowie złożony z wina

z rezerwy, dojrzewa na osadzie 3 lata i jest szampanem wyprodukowanym bez fermentacji

malolaktycznej, co pozwala zachować pełnię smaku każdego szczepu. To prawdziwa esencja terroir Bouzy. Podczas degustacji tego szampana uwagę zwraca piękny, złoty kolor, obfite musowanie, zarazem świeży i elegancki aromat (cytrusy, masa migdałowa, owoce) oraz żywy

smak o zrównoważonej kwasowości i trwałym finiszu. To symfonia zapachów i smaków, intensywna świeżość i owocowość, które na długo pozostaną w pamięci. Paul Bara Brut

Réserve jest brązowym medalistą Decanter World Wine Awards 2009, z kolei przewodnik Guide des Meilleurs Vins de France przyznał mu solidną notę – 14,5. Polecamy szczególnie do skorupiaków. Warto spróbować tego wyśmienitego szampana np. do langusty z patelni.

Różowe bąbelki… w sam raz do polędwicy wo łowej PAUL BARA GRAND ROSÉ DE BOUZY

Rasowy różowy szampan z piękną, świeżą paletą owocowych smaków z dominacją truskawki. Ten blend (20% Chardonnay, 80% Pinot Noir; 50% wina z 2008 r. oraz 50% wina z rezerwy;

12% czerwonego wina Bouzy) to reprezentatywny produkt terroir Bouzy. Różowy Paul Bara

dojrzewa na osadzie 3 lata i jest szampanem wyprodukowanym bez fermentacji malolaktycznej, co pozwala zachować mu niezakłóconą pełnię smaku. Różowy kolor z rubinowymi refleksami

kryje liczne i drobne bąbelki. Uwagę przyciąga elegancki i intensywny aromat czerwonych

owoców. W ustach szampan zadziwia bogactwem smaków i piękną równowagą pomiędzy dość mocną budową a świeżością. Intensywny finisz pozwala długo cieszyć się przyjemnymi

doznaniami smakowymi. Paul Bara Grand Rosé de Bouzy jest złotym medalistą 31. Concours

des Champagnes de Propriété, z kolei przewodnik Guide des Meilleurs Vins de France 2013 przyznał mu dobrą notę 15. Godna polecenia oprawa dla czerwonego mięsa. Bez najmniejszego

problemu poradzi sobie np. z polędwicą wołową, która generalnie dla szampanów stanowi nie lada wyzwanie.

21


Paul Bara

Symfonia doznań godna ośmiu lat dojrzewania na osadzie PAUL BARA SPÉCIAL CLUB 2004

Paul Bara Spécial Club 2004, zbudowany w 30% z Chardonnay, a w 70% z Pinot Noir, zachwyci Państwa połyskująco złotą barwą, drobnymi bąbelkami unoszącymi się niemal

w choreograficznym układzie, świeżym i intensywnym bukietem z przewagą aromatu cytrusów

i masy migdałowej, a także bogactwem i świeżością smaków, które – dzięki żywotnemu finiszowi – na długo z Państwem pozostaną. Ta wyjątkowa kompozycja, powstała – zgodnie z filozofią Paul Bara – bez fermentacji malolaktycznej, dojrzewała osiem lat na osadzie, co nadało jej

niespotykaną moc, intensywność bukietu i podniebienia oraz niezakłóconą owocowość. Spécial Club 2004 w 2012 r. otrzymał srebrny medal 34. Concours des Champagnes de Propriété, a rok później został wysoko oceniony (nota 15,5) przez przewodnik Guide des Meilleurs Vins

de France 2013. Szampan wyśmienity do kaczki, wieprzowiny, parmezanu, krewetek z patelni,

soli w migdałach, tatara z łososia, żabich udek czy faszerowanej kapusty. Równie dobrze sprawdzi się w roli wyszukanego prezentu – stylowa butelka, klubowe opakowanie i najwyższa jakość produktu bez wątpienia zadowolą najbardziej wybredne gusta.

Różowa pere łka Spécial Club PAUL BARA SPÉCIAL CLUB 2006

Wielka gratka dla miłośników jakości rocznikowych arcydzieł elitarnego Spécial Club, będących jednocześnie fanami różowych bąbelków. Paul Bara Spécial Club 2006, zbudowany w 30%  z  Chardonnay, a w 70% z Pinot Noir (z dodatkiem czerwonego wina z Bouzy – 8%)

zachwyca intensywnie różową barwą, drobnymi bąbelkami, intensywnym zapachem, łączącym aromaty owocowe (wiśnia) i winne, a także mocnym – choć świeżym – smakiem z przyjemnymi

akcentami poziomek. Długość finiszu może zdziwić. Ta wyjątkowa kompozycja, powstała – zgodnie z filozofią Paul Bara – bez fermentacji malolaktycznej, dojrzewała sześć lat na osadzie,

co nadało jej niespotykaną moc, intensywność bukietu i  podniebienia oraz niezakłóconą owocowość. Paul Bara Spécial Club 2006 otrzymał wysoką notę (16)  w  przewodniku

po najlepszych winach Francji – „Guide des Meilleurs Vins de France 2013”. Szampan wyśmienity do kaczki w wiśniach i czerwonych mięs.

22


Szampan dodaje blasku oczom, ale nie zmienia koloru cery Markiza de Parebac

23


Tworzyć świeże szampany o czystym charakterze

Pierre Gimonnet & Fils Historia rodziny Gimonnet była związana z winnicami już od końca XVIII w., jednak dopiero w okresie międzywojennym rozpoczęto tu również winifikację. Pierwszy cennik został opublikowany przez Pierra Gimonnet w 1935 r., ale dopiero dwadzieścia lat później jego syn – Michel z pasją i oddaniem opracował szczegółowe założenia pełnej gamy szampanów.

Aktualnie Domem Szampańskim Pierre Gimonnet & Fils zarządzają bracia Olivier i Didier. Dysponują oni winnicami o powierzchni

28 hektarów, na których rośnie tylko i wyłącznie szczep Chardonnay. Ich winnice znajdują się w prestiżowej lokalizacji Côte

des Blancs, a dokładniej w Cuis i Vertus (Premiers Crus) oraz w Cramant, Chouilly i Oger (Grands Crus). Aż 12 hektarów winnic to Grands Crus, a 9 ha z nich znajduje się wręcz w samym sercu klasyfikacji „Grand Cru”, co jest niezwykle korzystną lokalizacją.

Ciekawostką może być fakt, że winorośle, należące do rodziny Gimonnet, są z reguły bardzo wiekowe: najstarsze z nich

zostały zasadzone w 1911 r., a ponad połowa wszystkich winorośli ma czterdzieści lub więcej lat. Ciekawa jest również paleta oferowanych trunków – Producent ten wypracował niezwykle rzadką gamę szampanów: ma on w ofercie sześć cuvées, z czego aż pięć to szampany rocznikowe.

Rocznie powstaje tu 250.000 butelek, z czego 40% trafia na rynek francuski, 40% – na rynek europejski, a 20% sprzedaży stanowią dalekie destynacje. Szampany tworzone z wielką pasją przez Oliviera i Didiera to niesamowita magia asemblaży dla prawdziwych koneserów niuansów. Ich celem jest komponowanie trunków, które przede wszystkim będą im smakować.

W równym stopniu smakują też innym – ten mimo wszystko niewielki jeszcze Producent cieszy się już bardzo dużą renomą, a jego produkty są regularnie nagradzane, również w Polsce. Od lat mówi się o „stylu Gimonnet”, który obecny jest już

w podstawowym produkcie Maison i na który składają się tradycyjnie: elegancja, subtelność aromatów, mineralność, świeżość oraz równowaga. Wydaje się to zgodne z deklaracją Didiera: „Nasza filozofia to robić świeże, orzeźwiające wina o czystym, owocowym charakterze”.

Znaki szczególne Domu Szampańskiego Pierre Gimonnet & Fils:

• winnice obsadzone wyłącznie Chardonnay, wiekowe winorośle, duża powierzchnia Grand Cru • tradycyjne podejście do produkcji szampana (ręczny zbiór winogron, klasyczna prasa itd.) • winifikacja w kadziach o małych pojemnościach

• unikalna metoda na zachowanie świeżości: przechowywanie wina z rezerwy w butelkach • specyficzna gama szampanów (zdecydowana większość rocznikowych) • elegancki, subtelny, świeży i mineralny styl szampanów • uznany i często nagradzany Producent

• eksport stanowi większą część sprzedaży

24


Przyjemnie zrównoważona młodość GIMONNET BRUT BLANC DE BLANCS CUIS PREMIER CRU

Podstawowe (co w tym akurat przypadku wydaje się niewdzięcznym określeniem), nierocznikowe blanc de blancs to kwintesencja terroir Cuis. Dobrze znane również w Polsce – to srebrny medalista

Grand Prix Magazynu Wino 2011. Cuis Premier Cru to – jak na dzisiejsze standardy – szampan

ekstremalnie młody, bowiem dojrzewa na osadzie jedyne 18 miesięcy, ale wbrew pozorom nie

jest banalny ani pozbawiony głębi. Tak właśnie uważają słynni bracia, twierdząc, że „dobre wino nie powstaje dlatego, że leży trzy lata w piwnicy, ale wtedy, gdy osiąga odpowiedni dla siebie

balans i harmonię”. I takie właśnie jest Cuis Premier Cru. Około 25 proc. z bieżącego rocznika plus rezerwa z trzech poprzednich. Jak wiemy, Gimonnet przechowuje swoje wino z rezerwy w butelkach, a nie – w dużych kadziach. Metoda ta, unikalna na skalę Szampanii, pozwala

na zachowanie świeżości wina. Czuć to wyraźnie w tym wyjątkowym blanc de blancs. Aromaty młodych jabłek, limonki i gruszki azjatyckiej – wszystko w zadziwiająco dojrzałej formie z pięknie

zrównoważoną kwasowością. Czysta przyjemność. O bardzo umiarkowanym dozowaniu (7 g/l).

Gastronomiczny wytrych bywa najlepszym kluczem do sukcesu GIMONNET BRUT GASTRONOME PREMIER CRU 2008

Słowo „Gastronome” nie pojawia się w nazwie Szampana Roku 2012 (Złoty Medal Grand Prix

Magazynu Wino 2012) przypadkowo. To z jednej strony kamienne wino o surowych aromatach, strukturalne i bardzo eleganckie. Z drugiej jednak, dzięki pysznemu posmakowi pieczonych jabłek i genialnej kwasowości, można nim popić zarówno ostrygę, jak i bigos. Trudno o bardziej

uniwersalnego szampana. Niewielu Producentów tworzy młode szampany rocznikowe – to nadal

pewna nisza na szampańskim rynku. A szkoda, bo to niezwykłe trunki, łączące wyrazistość i złożoność wina rocznikowego ze świeżością i radością typową dla brut sans année. Kolejną

cechą charakterystyczną Gimonnet Gastronome 2008, stworzonego w zamyśle wyłącznie na potrzeby gastronomii, jest skąpa piana – idealna, by nie drażnić niepotrzebnie podniebienia

i kubków smakowych np. podczas wykwintnej kolacji. Wspaniałe połączenie świeżości, elegancji i elastyczności, o niskiej zawartości cukru – 7 g/l.

Fleuron znaczy kwiaton

GIMONNET FLEURON PREMIER CRU 2006 Najbardziej klasyczny, rocznikowy szampan Gimonnet (stanowiący od 35 do 50% rocznej produkcji), z przewagą Chardonnay z Grand Cru Chouilly. Świetna propozycja dla miłośników

bardziej wytrawnych szampanów (zaledwie 7 g cukru/l). Godny uwagi stosunek jakości do ceny. Dostępny rocznik zawiera ¾ wina z Chouilly i Cremant, a pozostałą część z Cuis i  Oger. Szampan jest już idealny do picia, nie potrzebuje dalszego dojrzewania w butelce. Będzie

Państwa cieszył ciekawym, morelowo-nektarynkowym bukietem z wyczuwalnymi niuansami

orzechowymi. W smaku wykazuje dużo charyzmy. To złożony szampan, z wyraźnymi nutami winnymi, ale jednocześnie o dużej świeżości. Jak każdy Gimonnet, jest on pełen klasy, elegancji i subtelności. Prawdziwy kwiaton misternie zbudowanej gamy Gimonnet.

25


Pierre Gimonnet & Fils

Dojrzalszy i pozbawiony cukru „Kwiaton” GIMONNET EXTRA BRUT OENOPHILE PREMIER CRU 2005

Jedno z najciekawszych blanc de blancs w naszej ofercie. Prawdziwa gratka zarówno dla koneserów szczepu Chardonnay, jak i szampanów w wersji extra brut. A właściwie to zéro dosage, gdyż Oenophile został wyprodukowany bez dodatku cukru. Oenophile to Fleuron,

który dojrzewał dodatkowy rok na osadzie (w sumie aż 5 lat!), a brak cukru podkreśla jego charakter i klasę. Szampan ma znacznie więcej charakteru od swojego młodszego brata – Fleuron. Dodatkowy czas na osadzie nadaje mu wspaniałą głębię i większą złożoność. Aromaty owoców pestkowych (morela, nektarynka – podobnie jak we Fleuron) cechują się cudownie kremową teksturą, a kredowy, ogromnie długi finisz wprost zachwyca. Warto spróbować jednej z 13.000 wyprodukowanych w tej serii butelek.

Jakość Spécial Club w bezb łędnym stylu Gimonnet GIMONNET BRUT SPÉCIAL CLUB 2005

Cuvée Spécial Club, rocznik 2005, stanowi nie tylko największą dumę Domu Szampańskiego

Gimonnet & Fils, ale również ucieleśnienie jego stylu: doskonałą budowę przy zachowaniu

niezrównanej finezji i elegancji. Szampan powstał wyłącznie ze szczepu Chardonnay, w większości z prestiżowych parcel Cramant Grand Cru i z najstarszych winorośli (z których niektóre mają ponad 100 lat!). Ok. 30% asemblażu to Chouilly Grand Cru, a 13% – Cuis Premier

Cru, który nadaje wyjątkowej kompozycji złożoność i długowieczność. Gimonnet Spécial Club

dojrzewa minimum 5 lat na osadzie, charakteryzuje się również niskim dosage (zaledwie 6 gr cukru/l). Wolumen produkcji tego wyjątkowego trunku to zaledwie 25.000 butelek. Tak jak każdy

szampan prestiżowego Spécial Club jest to owoc bardzo surowej selekcji i największa duma każdego Producenta. To już wystarczająca rekomendacja do zakupu tej pozycji, która wyróżnia

się nie tylko stylową, osiemnastowieczną butelką, ale również najwyższą jakością. Połączenie tych cech sprawia, że Gimonnet Spécial Club 2005, sprzedawany w gustownym, klubowym opakowaniu, jest doskonałą propozycją również na prezent.

26


Posi łek bez szampana jest jak dzień bez s łońca

Louis Pasteur

27


Po łudniowe ogrody Szampanii

Rémy Massin et Fils Dom Szampański Rémy Massin et Fils, położony w najbardziej wysuniętej na południe części Szampanii, na terenie Côte des

Bar, powstał we wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku z inicjatywy Rémy Massin, będącego przedstawicielem piątego pokolenia winiarzy, pracujących w tej posiadłości. Ambitny i dynamiczny Rémy postanowił zająć się nie tylko uprawą winorośli, ale również produkcją szampana, w czym wspierał go od początku syn – Sylvère, cechujący się dużą przedsiębiorczością

i perfekcjonizmem. Współpraca ojca i syna nabrała właściwych kształtów już w 1978 r. , gdy Rémy oddał się całkowicie pracy w winnicach, a Sylvère – technik-enolog, zajął się tworzeniem pierwszych asemblaży.

Kilka lat temu stery Maison przejął Cédric, syn Sylvère, dyplomowany enolog, który pielęgnuje swoje winnice z zapałem prawdziwego ogrodnika. Dużo pracy włożył on w doprowadzenie do perfekcji tutejszego Pinot Noir, wzmacniając jego typowe cechy.

Cédric Massin uprawia winorośle bez uciekania się do chemicznych środków chwastobójczych. Z tego właśnie powodu tutejsze winorośle mają bardzo długie korzenie – jest to konieczne, aby wygrać z chwastami dostęp do mikroelementów i składników

odżywczych. Dzięki temu winogrona zyskują całą paletę nowych aromatów i smaków. Szampany Rémy Massin długo dojrzewają

na osadzie, co pozwala dodatkowo wzmocnić i tak już wyraźne aromaty i nadać winom głębię smaku. Aktualnie posiadłość ma 21 hektary powierzchni (84% Pinot Noir, 14% Chardonnay oraz 2% Pinot Blanc), z której powstaje co roku 150.000 butelek, a gama Maison obejmuje aż 8 różnych produktów. Usytuowanie winnic sprawia, że winogrona cieszą się dobrą ekspozycją na słońce i wiatr, dzięki czemu pięknie dojrzewają i zapewniają szampanowi intensywny, jedwabisty i okrągły smak. Główne cechy Domu Szampańskiego Rémy Massin et Fils: • korzystna lokalizacja na południu Szampanii

• uprawa winorośli bez użycia środków chwastobójczych • przewaga Pinot Noir (84%)

• unikalna na skalę Szampanii gleba – wapień kimerycki – sprawia, że tutejszy Pinot Noir ma bardzo oryginalny smak • obecność rzadkiego szczepu Pinot Blanc (2%)

• długi okres dojrzewania szampanów na osadzie • szeroka gama produktów

28


Zoom na łowcę medali 100% Pinot Noir RÉMY MASSIN TRADITION

Bardzo ciekawa, pełna owocowej ekspresji propozycja dla miłośników Pinot Noir – ten szampan,

złożony w 40% z wina z rezerwy, to 100% tego szczepu. Uwaga, to łowca medali i na pewno przypadnie do gustu nie tylko najbardziej zagorzałym zwolennikom Pinot Noir. Brut Tradition mieni

się barwami jasnego złota i charakteryzuje dużą ilością drobnych bąbelków. Na płaszczyźnie aromatów wybijają się nuty białych owoców, kwiatów głogu i świeżych migdałów, białe owoce

obecne są również w ustach, obok soczystej, winnej brzoskwini. Bardzo wdzięcznie poddaje się starzeniu – z biegiem lat przechowywania zyskuje na charakterze i harmonii budowy.

Ten złoty medalista Concours des Vins de Champagne 2011, a także zdobywca srebrnych

medali na International Wine & Spirit Competition 2011 i 2012 oraz Vinalies Internationales 2013, został ostatnio wysoko oceniony (17,40/20) również przez The Tasted Journal Markus Del Monego & Andreas Larsson (najlepszy sommmelier świata 1998 oraz 2007).

Pinot Noir w nowej, czystej ods łonie extra brut RÉMY MASSIN INTÉGRALE

Absolutna nowość, w sprzedaży dopiero od tego roku. Szampan, którego nie powinien

przeoczyć żaden fan szczepu Pinot Noir (100% składu tej propozycji) ani żaden szanujący się miłośnik bąbelków w wersji extra brut (dosage na poziomie 5 g/l). Złoty medalista Guide

Gilbert et Gaillard. Cuvée Intégrale ma kolor jasnego złota i liczne, drobne bąbelki. Pełen ekspresji zapach przywołuje na myśl czerwone pomarańcze i owoce pestkowe, z kolei smak

należy uznać przede wszystkim za bardzo orzeźwiający, żywy, a jednocześnie przyjemnie

zrównoważony. Do gustu powinien przypaść również solidny finisz. To wdzięczne połączenie

dojrzałości i świeżości. Szampan doskonale się sprawdzi jako elegancki apéritif, albo jako niebanalna oprawa do owoców morza czy łososia.

29


Rémy Massin et Fils

Z klasą ugasi

niemal każde pragnienie

RÉMY MASSIN RÉSERVE

Kompozycja 30% Chardonnay oraz 70% Pinot Noir, zawierająca 40% wina z rezerwy. Szampan

ten zdobył m.in. złoto na Concours Mondial Bruxelles 2011 i w Guide Gilbert et Gaillard 2011, a także brązowy medal International Wine & Spirit Competition 2012. Brut Réserve jest koloru

jasnego złota i charakteryzuje się dużą ilością drobnych bąbelków. Na płaszczyźnie aromatów

wybijają się smakowite nuty żółtych owoców, miodu i masła. Znakomicie gasi pragnienie, oferując w ustach symfonię smaków: od żółtych owoców przez dojrzałe cytrusy aż po akcenty maślano-miodowe. Przyjemna kwasowość idzie w parze z rozsądnym stonowaniem, co daje

komfortowe wrażenie pewnej równowagi. Potencjał tego szampana zostanie w pełni doceniony

w towarzystwie tostów z krewetkami, awokado i cytryną lub np. miętusa na karmelizowanym mango.

Niezwykła symfonia 12 roczników na cześć wyjątkowego przodka RÉMY MASSIN LOUIS ARISTIDE

Ten stuprocentowy Pinot Noir, powstały na cześć nestora rodu i stanowiący kompozycję aż 12  roczników (w całości wino z rezerwy), jest złotym medalistą Guide Gilbert et Gaillard. Z  kolei czerwcowy The Tasted journal 2013 przyznał mu notę 17,10/20. Szampan powstały

z winorośli liczących pół wieku, których korzenie mogą wnikać w glebę aż na 4 metry, został świetnie zestrojony, co pozwala w pełni cieszyć się jego złożonymi, ale w pełni jedwabistymi

akcentami. Rocznie powstają tylko trzy tysiące butelek tego wyśmienitego trunku. Wizualnie

wino cieszy złocistym kolorem z bardzo subtelnymi bąbelkami, do tego pięknie pachnie owocami pestkowymi i bakaliami, z kolei w smaku uwodzi zaskakującą zmianą akcentów

z owocowych na miodowo-waniliowe. Warto dodać, że szampan oferuje podniebieniu niesamowicie jedwabiste doznania. To doskonała propozycja do wędzonego łososia, miętusa, małż Św. Jakuba w smardzach, a także do wielu serów (np. Chaource, Reblochon).

30


Jeśli wygrywasz , zas ługujesz na szampana, jeśli przegrywasz , zwyczajnie go potrzebujesz. Napoleon Bonaparte

31


Dać się ponieść najbardziej „odlotowemu” Producentowi

Salmon Dom Szampański Salmon został założony przez Michela Salmon w 1958 r. w sercu Vallée de l’Ardre – w Chaumuzy (w połowie

drogi pomiędzy Reims a épernay). Lokalizacja ta zasługuje na uwagę, gdyż już w 853 r. cieszyła się dużym uznaniem, skoro

arcybiskupowi Reims radzono wówczas, aby wybierał tutejsze wino „ani za słabe ani za mocne, lepsze niż to pochodzące ze szczytu Montagne de Reims oraz z głębi dolin”.

Sekret produkcji doskonałego szampana przekazywany jest w tej rodzinie z pokolenia na pokolenie – Michel udostępnił całe

swoje know-how synowi – Olivierowi, a ten z kolei wprowadził we wszystkie tajniki swojego syna – Alexandra, który dziś stoi na czele rodzinnego Domu Szampańskiego.

Godny polecenia Producent, znany nie tylko z jakości swoich win, ale również z wielkiej pasji do unoszących się w powietrzu

balonów, dysponuje winnicami o powierzchni 10 hektarów, z których produkuje szampany, cenione zarówno we Francji, jak

i na arenie międzynarodowej. Jego gama liczy aktualnie 6 szampanów, wśród których jest jego duma, cuvée d’exception – A.S. Salmon. Wiele z jego asemblaży to zdobywcy medali i wyróżnień.

Bez odrobiny przesady można powiedzieć, że szampany „odlotowego” Producenta osiągają najwyższy pułap jakości. Wyróżniki Producenta:

• lokalizacja: Chaumuzy (Vallée de l’Ardre)

• 80% upraw stanowi szczep Pinot Meunier

• rodzinny charakter Domu – aktualnie w rękach trzeciego pokolenia rodziny Salmon • szeroko nagradzane szampany – nie tylko we Francji

• balony – wielka pasja Producenta, znajdująca wyraz w logo, nazwach niektórych elementów gamy itp. • cuvée d’exception – A.S. Salmon

32


Owocowy zawrót g łowy

SALMON RÉSERVE 100% PINOT MEUNIER Szampan ten został zbudowany wyłącznie na bazie szczepu Pinot Meunier (60% z 2008 i 2009 r.,

reszta to wino z rezerwy). Jest wyraźnie owocowy, świeży i mocny. Ma kolor starego złota z różanymi refleksami, pięknie musuje, ukazując drobne, energiczne bąbelki. Subtelnie pachnie,

głównie owocami (mirabelka, brzoskwinia, mandarynka, pomarańcza), ale wyczuwalne są także nuty kwiatowe (białe i suszone kwiaty). Smakuje wybitnie owocowo, ale też żywo i świeżo.

Godny uwagi jest długi finisz z akcentami cytrusowymi i pestkowymi. Bardzo uniwersalna i elastyczna propozycja – pasuje do wielu dań, wybornie smakuje również solo.

Mocniejsze bicie serca Guide Hachette

SALMON ROSÉ 100% PINOT MEUNIER Kolejna propozycja, stanowiąca hołd dla Pinot Meunier, nota bene przygotowana na bazie

Cuvée Réserve z 15-procentowym dodatkiem czerwonego wina. Częściowa winifikacja w beczce. Szampan ma kolor różowy z pomarańczowymi refleksami, prezentuje obfitą i gęstą

pianę. Na płaszczyźnie aromatów wybija się porzeczka, wiśnia i granat. Porzeczka utrzymuje się również w ustach, pięknie uzupełniona dojrzałymi, czarnymi owocami. Smak pełny, delikatny

i słodkawy z ciekawym finiszem, nawiązującym wyraźnie do czarnej porzeczki. Prawdziwe arcydzieło subtelności to godny polecenia apéritif, który świetnie spisze się również na stole,

zwłaszcza w towarzystwie świeżych owoców, deserów owocowych oraz steków i cielęciny.

Warto wiedzieć, że ten różowy szampan otrzymał aż trzy gwiazdki od Guide Hachette 2013, przez który został również wyróżniony „serduszkiem” („coup de couer”). To także złoty medalista konkursu na najlepsze francuskie wina w USA (Le Concours des Meilleurs Vins Français aux USA

2012). To rosé zapewniło Salmonowi tytuł finalisty prestiżowego konkursu Młodych Talentów Szampana 2013 (Les Jeunes Talents du Champagne).

Tworzenie szampana to dzielenie się marzeniami A.S. SALMON

Cuvée d’exception od Salmon to asemblaż Pinot Noir i Chardonnay, pochodzących z 2003 i 2004 roku. Wino dojrzewało 8 miesięcy w 200-litrowej beczce, co nadało mu pełny i złożony

smak. Złożony jest również bukiet szampana – wyczuwamy w nim smażone w cukrze owoce

oraz białe kwiaty. W ustach pojawiają się morele, czereśnie, kwiaty, egzotyczne owoce, piernik, zioła, miód i karmel, a nawet mięta. Finisz jest długi i chłodny. Szampan ten jest srebrnym

medalistą Concours Mondial de Bruxelles 2013 oraz Concours des Meilleurs Vins Français aux USA 2012, a także zdobywcą „serduszka” („coup de coeur”) od Guide Euvrard Garnier 2013. Salmon A.S. Wood sprawdzi się zarówno jako intrygujący apéritif, jak i jako doskonałe wino do ryb, np. do łososia. Warto spróbować także do jagnięciny, a w ramach deseru – do tarty z jabłkami.

33


Część druga – największe marki


Tradycja pielęgnowana jak najpiękniejszy ogród

Billecart-Salmon Dom Szampański Billecart-Salmon znajduje się w Mareuil-sur-Aÿ czyli w Dolinie Marny. To relatywnie niewielki (na tle tzw.

wielkich marek) Producent o dużym prestiżu, którego renoma od kilku lat nieustannie wzrasta dzięki eleganckiemu, zwiewnemu,

ale i pełnemu stylowi szampanów. Rocznie sprzedaje ok. 1,8 mln butelek. Od początku swego istnienia Producent ten wykazywał się wyjątkowym otwarciem handlowym na świat.

Dom został założony w 1818 r. poprzez zawarcie związku małżeńskiego przez Nicolasa François Billecart i Elisabeth Salmon, a ciekawostką jest fakt, że do dzisiejszego dnia – jako jeden z nielicznych prestiżowych domów szampańskich – pozostaje

w rękach jednej rodziny. Aktualnie za sterami Domu Szampańskiego stoją François i Antoine Roland-Billecart, wspierani

przez ojca – Jeana Roland-Billecart. Uwagę przyciąga wspaniały ogród, otaczający Maison, zaprojektowany w 1920 r. przez Charlesa Roland-Billecart, którym Producent szczyci się niezmiennie od niemal wieku i który jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Billecart-Salmon dysponuje własnymi winnicami o powierzchni 50 ha, a dodatkowo korzysta z zaopatrzenia

zewnętrznego ze 170 ha, znajdujących się w bliskich okolicach épernay. Dumę Producenta stanowi hektar wyjątkowego Pinot Noir z parceli Clos Saint-Hilaire.

Dom Szampański Billecart-Salmon wyznaje zasadę troski o jakość w dążeniu do doskonałości. Równie dużą wagę co do jakości

i perfekcji, właściciele przywiązują do umiejętnego łączenia długiej tradycji z atutami nowoczesności. Pewnie dlatego w posiadłości tej można trafić zarówno na jedną z ostatnich tradycyjnych pras, siedemnastowieczne, kredowe piwnice czy składy beczek

dla szampanów rocznikowych, jak i zaawansowane technologicznie maszyny do oczyszczania. Producent podkreśla również

wartość własnego kapitału ludzkiego – wiedza, doświadczenie i kompetencje ekipy na co dzień pracującej nad najwyższą jakością produktów Billecart-Salmon, stanowią atut wysoko ceniony przez właścicieli. Wybrane cechy charakterystyczne Producenta: • prawie dwa wieki historii Maison

• 50 ha własnych winnic plus zewnętrzne zaopatrzenie ze 170 ha z bliskich okolic épernay • prestiżowa parcela Clos Saint-Hilaire (Pinot Noir)

• wartości: jakość, dążenie do doskonałości, mariaż tradycji i nowoczesności • stare, kredowe piwnice (XVII-XIX w.) • jedna z ostatnich tradycyjnych pras

• specjalna piwnica na potrzeby dojrzewania szampanów rocznikowych w beczkach

• specyficzny styl szampanów, na który składają się: subtelność, równowaga, elegancja, świeżość oraz złożoność

36


Humor na medal i to z łoty BILLECART-SALMON BRUT RÉSERVE

Szampan Roku 2010 wg Magazynu Wino to symbol harmonii i równowagi. Połączenie trzech

szczepów z trzech roczników, pochodzących z upraw w Dolinie Marny, tworzy szampana zwiewnego, subtelnego i harmonijnego. Przewaga coraz bardziej docenianego w ostatnich

latach Pinot Meunier nadaje mu głębię i niespotykany aromat. Na pierwszy rzut oka uwagę przyciągają refleksy bladego złota, bardzo drobne bąbelki, poruszające się z gracją i spokojem

oraz obfita i trwała piana. Szampan pachnie świeżymi owocami i dojrzałą gruszką, a w smaku mamy do czynienia przede wszystkim z wrażeniem oszałamiającej świeżości, precyzji i bogactwa

kompozycji. Podawany w optymalnej temperaturze 8°C, Billecart-Salmon Brut Réserve smakuje wyśmienicie zarówno solo, jak i w towarzystwie najbardziej wyszukanych dań. To niezwykle

elastyczna kompozycyjnie propozycja, którą zawsze warto mieć pod ręką. Polecamy szczególnie na poprawę humoru. Mówi się, że ten szampan ma moc wywoływania uśmiechu. W zależności

od Państwa potrzeb i możliwości, do wyboru w trzech pojemnościach: klasyczna butelka (750 ml), „połówka” (375 ml) oraz magnum (1500 ml).

By podnieść rangę każdego deseru BILLECART-SALMON DEMI-SEC

Asemblaż identyczny jak w sztandarowym Brut Réserve (Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Meunier), ale zupełnie inna słodycz. Świetny wybór dla miłośników słodszych szampańskich

klimatów. Zawsze jednak w najlepszym wydaniu. Kolor jasnego złota, wytrzymałe, drobne bąbelki, żywy  bukiet białych kwiatów, masła i słodkiej bułki, a także idealna równowaga

w smaku pomiędzy cukrem, alkoholem i kwasowością – wszystko to sprawia, że demi-sec

od Billecart-Salmon to doskonały wybór. Świetny do tart oraz ciast czekoladowych. Z każdego prostego  deseru – nawet ze słodkiej bułki – zrobi prawdziwe arcydzieło. Sygnatura BillecartSalmon zobowiązuje.

Stuprocentowy Chardonnay, stuprocentowa klasa i finezja BILLECART-SALMON BRUT BLANC DE BLANCS

Ten stuprocentowy Chardonnay to synonim klasy, subtelności i elegancji. 20 proc. rezerwy dodaje wysublimowanemu trunkowi mocy i charakteru, przez co wino – mimo swej delikatnej świeżości

– nie jest zbyt eteryczne. To jednocześnie wyrafinowany i orzeźwiający szampan, zbudowany z pięciu Grands Crus pochodzących z Côte des Blancs: Avize, Chouilly, Cramant, Mesnil-surOger i Oger. Delikatne bąbelki ożywiają połyskujący złotem kolor szampana, który pachnie

głównie bakaliami (migały, świeży orzech laskowy) i owocami o białym miąższu. Wytworny blanc

de blancs od Billecart-Salmon oferuje podniebieniu kremowe doznania z akcentami słodkiej bułki oraz nutami mineralnymi. Finisz jest długi, świeży i elegancki. Stanowi doskonałą oprawę do kawioru, ostryg, owoców morza oraz do ryb z grilla. Gorąco polecamy do eleganckiej kolacji

w nadmorskich klimatach. A także w każdej innej sytuacji, w której mogą Państwo mieć ochotę na najwyższej klasy blanc de blancs.

37


Billecart-Salmon

Sushi nabierze rumieńców BILLECART-SALMON BRUT ROSÉ

Billecart-Salmon słynie z różowych szampanów, a ten przyjemny blend Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier tworzony jest według pilnie strzeżonej od siedmiu pokoleń tajemnicy. Jego niekwestionowane atuty to: elegancka butelka (nadaje się wyśmienicie na prezent), piękny, łososiowy kolor z ciepłymi refleksami, przyprawiający o zawrót głowy bukiet

cytrusowy z wyraźnymi nutami czerwonych owoców, a także świeży, lekko malinowy finisz. Wybornie  smakuje jako apéritif, ale odnajdzie się również doskonale z sushi, łososiem oraz

z czerwonymi owocami. Perfekcję smaku osiąga oczywiście w najlepszym towarzystwie. To absolutnie światowa czołówka rosé i pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów różowych bąbelków. Do wyboru w trzech pojemnościach: klasyczna butelka (750 ml), „połówka” (375 ml) oraz magnum (1500 ml).

Szampan, z którego Elisabeth Salmon by łaby dumna

BILLECART-SALMON CUVÉE ELISABETH SALMON ROSÉ Różowa mieszanka szczepu Chardonnay i Pinot Noir, stworzona – jako owoc wyjątkowego

winobrania – w 1988 r. na cześć współzałożycielki Domu Szampańskiego Billecart-Salmon, wyróżnia się niesamowitą delikatnością. Szampan rzadki, wyszukany, wyrafinowany, głęboki

i złożony – doskonały dla podkreślenia wyjątkowości chwili. Oko cieszy pięknym, różowołososiowym kolorem oraz subtelnym (choć trwałym) musowaniem, nos zachwyca figami,

poziomkami i płatkami róż, a na podniebieniu uwodzi akcentami czerwonych owoców, przypraw oraz mięty. Tego wybitnego, rocznikowego szampana można (z wielką przyjemnością) wypić

od razu lub przechowywać nawet 10-15 lat. Doskonale komponuje się z drobiem, pieczoną cielęciną oraz np. z delikatną tartą z czerwonymi owocami. Z całą pewnością pozycja godna uwagi dla koneserów różowych szampanów i... wyrafinowanych smaków.

38


S łynny „Szampan Tysiąclecia”

BILLECART-SALMON CUVÉE NICOLAS FRANÇOIS BILLECART Jeden z roczników tego trunku zdobył niegdyś w Sztokholmie tytuł Szampana Tysiąclecia. Wyjątkowy blend 60% Pinot Noir i 40% Chardonnay powstał w 1964 r. na cześć założyciela

Domu Szampańskiego Billecart-Salmon. To synonim równowagi i dojrzałości. Fermentacja

odbywa się częściowo w beczkach, co nadaje kompozycji moc i elegancję. W oczy rzuca się od razu połyskujący kolor żółtego złota z mieniącymi się refleksami. Doznania wzrokowe

są jasne, intensywne i świetliste. Podobnie intensywne bodźce dochodzą do nas na płaszczyźnie zapachowej, gdzie królują pralinowe akcenty prażonych bakalii (migdały, daktyle, a nawet kasztany), którym elegancji dodają nuty kwiatowe czy wręcz ziołowe (lipa, werbena). Również

w smaku Prestige Cuvée od Billecarta posiada wszystkie cechy wybitnych win. Jest to szampan potężny, równy, wielowarstwowy, niewiarygodnie stylowy, a do tego potrafi zaskakiwać.

Orzechy włoskie, tosty, karmel, biały tytoń, owoce pestkowe, cytrusy, gruszka – to tylko wstęp do symfonii, jaką zagra, jeśli tylko pozwolimy mu pooddychać w kieliszku. Naszym zdaniem

to jeden z najciekawszych szampanów, do tego w rozsądnej – jak na prestige cuvée – cenie. Polecamy zwłaszcza do pieczonego drobiu lub żeberek cielęcych. Ciekawa, okolicznościowa butelka czyni z tego niesamowitego szampana daleki od banału prezent. Oczywiście, tylko jeśli zechcą Państwo się z nim rozstać...

Uwodzicielska intensywność w wersji extra brut BILLECART-SALMON BRUT VINTAGE 2004 Doprowadzony do perfekcji asemblaż, w którym dochodzi do głosu wielki Pinot Noir (70%),

wzbogacony o elegancję i mineralność Chardonnay. Winifikacja w beczce (20%) i bardzo oszczędne dozowanie (extra brut) nadają szampanowi niepowtarzalny charakter. Uwagę zwracają żółtozłoty kolor, obfite musowanie, niezwykle drobne bąbelki. Równie ciekawa jest płaszczyzna aromatyczna, gdzie do głosu dochodzą jabłka, cytrusy, bakalie i słodka, francuska

bułka. W smaku szampan zachwyca bogactwem akcentów z dominacją owoców prosto

z ogrodu oraz pigwy. To kompozycja okrągła, wyraźna, a ponadto obdarzona zdecydowanym finiszem. Brut Vintage 2004 stanowi wymarzoną oprawę dla szlachetnych ryb, skorupiaków, wysokogatunkowych szynek, a nawet do risotto.

39


Pytanie z nieco innej Beczki: Co łączy brytyjski dwór z Agentem 007?

Bollinger Dom Szampański Bollinger to jeden z najbardziej prestiżowych Producentów szampana, mający swą siedzibę w Aÿ. I jeden

z ostatnich, który przeprowadza proces fermentacji win bazowych w drewnianych beczkach. Uważa się, że w kwestii trunków

rocznikowych trudno znaleźć dla Bollingera godnego rywala. Rocznie Maison sprzedaje ok. 2 mln butelek. Bollinger to nie tylko ulubiony szampan Jamesa Bonda, ale już od 1884 r. „oficjalne bąbelki” brytyjskiego dworu.

Historia Domu zaczęła się od Athanase de Villermont, który otrzymał w spadku dużą posiadłość w okolicach Aÿ, ale jako

arystokrata sam nie mógł zająć się handlem szampanami. Spotkanie z dwoma zafascynowanymi szampanami postaciami: Josephem Bollinger – niemieckim podróżnikiem i Paulem Renardin doprowadziło do powstania, 6 lutego 1829 r., spółki Renardin-Bollinger & Cie, w której Joseph zajął się sprzedażą, a Paul piwnicami. Na kartach historii tego wyjątkowego Producenta

zapisała się szczególnie Madame Bollinger – jedna z najbardziej znanych „szampańskich wdów” – dynamiczna, postępowa i bezkompromisowa w kwestii jakości – przyczyniła się znacząco do rozkwitu marki.

Dziś winnice tego Producenta, w zdecydowanej większości klasy Grand lub Premier Cru, obejmują powierzchnię 164 hektarów.

Dominującym szczepem jest tu Pinot Noir, który charakteryzuje się intensywnością, stanowiącą główny rys charakterystyki szampanów Bollinger.

Wyróżniki Domu Szampańskiego Bollinger:

• wyjątkowy prestiż i międzynarodowa renoma (obecność w ponad 100 krajach świata) • długa, licząca ponad 180 lat, historia

• kultywowanie tradycyjnych metod produkcji oraz utrzymywanie rzadkich zawodów

• pierwszy Dom Szampański, który otrzymał znak jakości francuskiego Ministerstwa Gospodarki i Finansów – Entreprise du Patrimoine Vivant (Przedsiębiorstwo Żywego Dziedzictwa)

• ponad 160 ha własnych winnic (dominacja Pinot Noir), w tym perełki takie jak parcela „Le Clos Saint Jacques”, sadzona bez podkładek i na piaszczystym gruncie, która ocalała po epidemii filoksery

• charakterystyczny styl szampanów: elegancki, złożony, intensywny, perfekcyjnie zbudowany smak (unikalna kolekcja 600.000 butelek magnum wina z rezerwy zapewnia doskonałość asemblaży)

• winifikacja w małych, drewnianych beczkach • długi okres dojrzewania na osadzie

• specjalizacja w trunkach rocznikowych • oficjalny szampan brytyjskiego dworu

40


Dojrza ła ikona stylu Bollingera BOLLINGER SPÉCIAL CUVÉE BRUT

Klasyka stylu Bollingera, a zarazem ponadczasowa ikona i jeden z najbardziej znanych

szampanów na świecie. Ta doskonała ekspresja legendarnego Domu Szampańskiego to blend 60% Pinot Noir, 25% Chardonnay oraz 15% Pinot Meunier. Kompozycja składa się w ponad

85% z Grands i Premiers Crus. Ten szampan dojrzewa w piwnicach aż dwa razy dłużej niż wymagają tego standardy apelacji. „Brut sans année” wydaje się niewdzięcznym określeniem

tego arcydzieła. Od lat zachwyca finezją drobnych bąbelków, złocistą barwą, niespotykaną złożonością aromatów (dojrzałe owoce i przyprawy korzenne, a nawet pieczone jabłko) oraz

wykwintnym smakiem z akcentami gruszki, słodkiej bułki, przypraw i świeżego orzecha włoskiego. Pozwólcie Państwo uwieść się magii tej emblematycznej propozycji, łącząc ją z sushi,

sashimi, skorupiakami lub drobiem. Spécial Cuvée od Bollingera utworzy równie dobraną parę z parmezanem i sezonowaną szynką. Wspaniały prezent dla miłośników klasyki i sprawdzonych, tradycyjnie już doskonałych, propozycji.

Prawdziwa alchemia na magiczny piknik BOLLINGER ROSÉ Przykład prawdziwej alchemii i niezwykle technicznego połączenia: 62% Pinot Noir, 24% Chardonnay, 14% Pinot Meunier, z dodatkiem zaledwie 5-6% czerwonego wina. Dojrzewa w piwnicy dwukrotnie dłużej niż stanowią wymogi apelacji. Ponad 85% kompozycji to Grands

i Premiers Crus. Urzeka brązowozłocistymi refleksami, czaruje szlachetnymi aromatami czerwonych owoców – wiśni, porzeczki i poziomki z nutą korzenną, z kolei w ustach zadziwia

kombinacją budowy, trwałości, żywiołowości oraz wyraźnych akcentów beczkowych. Doskonała

subtelność bąbelków aksamitnie rozchodzących się po podniebieniu. Sam w sobie oferuje

niewyczerpaną paletę doznań, ale dobrze komponuje się również z owocami morza i rybami (zwłaszcza langustą, homarem i łososiem), kuchnią japońską oraz delikatniej przyprawioną

kuchnią azjatycką, a także z deserami na bazie owoców: tartą z malinami, truskawkami, a nawet z... zupą owocową! To wyjątkowo ciekawa propozycja np. na letni, wczesnopopołudniowy piknik. Warto, żeby znalazła się w Państwa koszyku… nie tylko piknikowym.

41


Bollinger

Bezb łędny szampan Agenta 007 BOLLINGER LA GRANDE ANNÉE 2004

Rocznikowe prestige cuvée, szampan Jamesa Bonda i doskonała wizytówka Domu Szampańskiego Bollinger. Jak mawia szef piwnic: „To typowy Bollinger”. Bollinger Vintage

zyskał miano Grande Année już w 1976 r. To naprawdę wielkie roczniki. Finezyjny blend 66% Pinot Noir i 34% Chardonnay. Kompozycja złożona z 16 crus, z czego 88% stanowią Grands

Crus, a 12% – Premiers Crus. Fermentacja w całości w beczkach. Bardzo liczne, jedwabiste

bąbelki. Ciekawy kolor starego złota. Niespotykane aromaty owoców w spirytusie, korzennych przypraw oraz kakao i marcepanu. Wyraźna beczka, idealna kwasowość i kremowa struktura.

Długi finisz. To szampan stworzony do posiłków. Polecamy do foie gras, homara, ryb z grilla

lub w sosie, a także do pieczonej jagnięciny i cielęciny. Ten szampan urzeka. Nic dziwnego, że Agent 007 wybiera właśnie La Grande Année. To doskonały wybór na kolację w najlepszym, iście filmowym stylu!

Lekcja uwodzenia od Madame Bollinger

BOLLINGER LA GRANDE ANNÉE ROSÉ 2004 Ostatni prezent od słynnej Madame Bollinger. Owoc udanego mariażu rocznikowego szampana z wybitnym czerwonym rocznikowym winem z mitycznej parceli Côte aux Enfants. To prawdziwy

rarytas, który powstaje tylko w wybranych latach. Asemblaż 68% Pinot Noir i 32% Chardonnay. 89% Grand Cru i 11% Premier Cru. I wreszcie 6% czerwonego wina, również z rocznika 2004.

Dojrzewa w piwnicy dwukrotnie dłużej niż stanowią surowe wymogi apelacji. Z pewnością

niezwykle ucieszy Państwa zmysły, oku oferując łososiowy kolor z pomarańczowymi refleksami,

w nosie zachwycając aromatami najpierw porzeczek i migdałów, a następnie nutami przypraw oraz pieczenia, z kolei w ustach uwodząc zaskakującym połączeniem akcentów winnych

i świeżych, ze smakiem wiśni – a nawet kirschu – i opiekanego chleba w tle. Szampan wyśmienity do kaczki, przepiórki czy gołębia. Doskonale uzupełni smak łani w sosie myśliwskim.

Warto spróbować również z kuchnią egzotyczną oraz z rabarbarowym crumble. Po zakupie można zanieść do piwnicy, gdzie będzie pięknie się starzał, albo wypić od razu, najlepiej do romantycznej kolacji. Uwaga, ten szampan niezawodnie buduje uwodzicielski nastrój!

42


Piję go, gdy jestem radosna i gdy mi smutno. Czasem wypiję w samotności. Uważam to za obowiązek, gdy jestem w towarzystwie. (...) Madame Bollinger

43


Moc tworzenia … Legendy

Dom Pérignon Dom Pérignon – prestiżowe cuvée Domu Szampańskiego Moët & Chandon – należy do pierwszej dziesiątki najbardziej

pożądanych marek świata. Jako jeden z najwymowniejszych symboli luksusu i prawdopodobnie najbardziej znany szampan

świata, żyje niejako swoim własnym życiem. To rodzaj mitu i ogromnej fascynacji, która sprawia, że na dźwięk imienia słynnego mnicha z opactwa Hautvillers, którego powszechnie uważa się za odkrywcę metody szampańskiej, w oczach miłośników szampana na całym świecie pojawia się błysk zainteresowania i pożądania.

Żyjący na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku mnich Dom Pierre Pérignon do dziś pozostaje duchowym ojcem

szampana, a twórcy marki nawiązującej nazwą do tej znanej postaci pozostają wierni wyznawanym przez niego wartościom i ideałom. Wizja, twórczość, bezkompromisowość, umiejętność podejmowania ryzyka, najwyższe standardy jakości – to nie są puste slogany w przypadku Dom Pérignon.

Nadal działa również magia miejsca: szef piwnic – Richard Geoffroy często szuka inspiracji właśnie na terenie opactwa Hautvillers, tu też organizowane są liczne eventy. Dom Pérignon może być wyłącznie rocznikowym szampanem i powstaje

jedynie w wyjątkowych latach, gdy jakość zbiorów pozwala zapewnić zadowalającą jakość trunku dla koneserów. Rocznie sprzedaje się kilkaset tysięcy butelek Dom Pérignon, a gama produktów obejmuje zarówno szampana białego, jak i różowego. Dom Pérignon w telegraficznym skrócie: • dewiza: „The power of creation”

• wyłącznie szampany rocznikowe

• niepodzielność: w każdym roczniku może powstać najwyżej jeden szampan biały i jeden różowy

• stosowanie winogron z najlepszych terenów (serce kompozycji stanowią Grands Crus Aÿ, Bouzy, Verzenay, Mailly, Chouilly, Cramant, Avize, Le Mesnil oraz legendarne Premier Cru – Hautvillers)

• ciągła gra Chardonnay i Pinot Noir pozwala wytworzyć charakterystyczne napięcie • minimalistyczna filozofia winifikacji

• intensywność wina musi być budowana nie na jego mocy, ale na precyzji

• powolne dojrzewanie – biały i różowy Dom Pérignon osiągają pełnię wyrazu dopiero po ośmiu latach, Oenothèque potrzebuje nawet dekad

• styl Dom Pérignon jest jedyny w swoim rodzaju – mineralny, intrygujący, tajemniczy, rytmiczny, napięty, złożony, satynowy, zrównoważony, eteryczny, namacalny i ekstremalnie zmysłowy; ten unikalny styl sprawia, że Dom Pérignon smakuje jak żaden inny szampan

44


Dom Pérignon jaki jest, każdy widzi DOM PÉRIGNON BLANC VINTAGE 2004 To jeden z najbardziej znanych i cenionych szampanów rocznikowych, również na polskim rynku. Charakterystyczna butelka nieodłącznie kojarzy się z prestiżem, wyjątkowym smakiem

i specjalną okazją. Dom Pérignon to niewątpliwie szampan przez duże „S”, godny nosić imię po samym odkrywcy szlachetnych bąbelków – mnichu Dom Pérignon. Dzięki swej swobodzie oraz bogatemu bukietowi i smakowi, rocznik 2004 z pewnością pozostawi ślad w historii Dom

Pérignon. W odróżnieniu od roku poprzedniego, winorośle rosły normalnie i bez szczególnych

incydentów, a kiście winogron były liczne i osiągały znaczne rozmiary. Choć pogoda przez jakiś czas pozostawała umiarkowana, ze szczególnie chłodnym sierpniem, charakter rocznika został określony przez suchy i upalny okres ostatnich tygodni przed zbiorami, które rozpoczęły

się 24 września, gdy grona prezentowały już doskonałą dojrzałość. Aromaty migdałów i sproszkowanego kakao rozwijają się stopniowo w białe owoce z akcentem suszonych kwiatów.

Klasyczne prażone nuty nadają mu okrągły finisz i oznaczają pełnię dojrzałości. Na podniebieniu wino natychmiast kreśli zdumiewająco cienką linię między gęstością a lekkością. Precyzja tego

rocznika jest wielka, wyczuwalna, tajemnicza i wyrazista. Pełny smak z najwyższą elegancją utrzymuje się na soczystej, korzennej nucie. Szampan dostępny jest również w pudełku.

Wybór dla konesera DOM PÉRIGNON OENOTHèQUE 1996 Dom Pérignon Oenothèque to rocznikowy, siedemnastoletni szampan, który pachnie pralinami, cytryną i suszonymi figami. W smaku ujawnia napiętą i stanowczą strukturę, która poraża

energią. Szampan trwały, asertywny, przekonujący. To owoc specyficznego lata, z występującymi naprzemiennie okresami suszy i obfitych opadów, dodatkowo miesiąc przed zbiorami pojawił

się iście tropikalny upał i północno-wschodni wiatr, które to czynniki szybko doprowadziły

do osiągnięcia dojrzałości przez winogrona. Oenothèque otrzymał aż 19,5 pkt od przewodnika Bettane & Desseauve, 97 pkt od Roberta Parkera oraz 96 pkt od Wine Spectator. Wykwintny

wybór dla konesera rocznikowych bąbelków. Elegancki, wyszukany prezent w stosownym opakowaniu.

45


Dom Pérignon

Różowe olśnienie mnicha DOM PÉRIGNON ROSÉ 2000

Dom Pérignon Rosé 2000 to owoc bardzo łagodnego pod względem pogodowym roku oraz

ośmioletniego okresu dojrzewania w piwnicach épernay. Jego kolor jest niezwykle intensywny,

z bursztynowymi refleksami. Trudno właściwie ten kolor określić mianem różu, ale z całą pewnością jest on fascynujący. Również aromat zachwyca – początkowe nuty kwiatowe szybko ustępują miejsca kandyzowanej cytrynie i wiśni z kakao oraz kardamonem w tle. W ustach oferuje

bardzo klasyczne odczucia, dominuje wrażenie właściwego zrównoważenia, precyzji i swoistej spójności. To bardzo owocowa przygoda, pełna pasji i smaku. Finisz zaskakuje słodko-gorzkim

akcentem. Wiekowe, odważne, olśniewające rosé dla koneserów. Kilkunastoletnie różowe bąbelki to niewątpliwie duży rarytas. I godna uwagi prezentowa inspiracja w kolorze rosé.

Wiekowa ods łona rosé DOM PÉRIGNON ROSÉ 1998

Lato 1998 charakteryzowało się rekordowymi temperaturami w sierpniu oraz dwutygodniowym okresem wrześniowych ulew, który opóźnił zbiory. Jednakże pomimo pogodowych perturbacji winogrona okazały się zdrowe i idealnie dojrzałe. Dom Pérignon Rosé 1998 uwodzi aromatem

– początkowe, słodkie akcenty kwiatowe szybko ustępują miejsca skórce pomarańczowej i bakaliom, a także przyprawom. W smaku Rosé 1998 charakteryzuje się pełną budową i zrównoważoną kompozycją, która jest zarazem wysublimowana oraz przejrzysta. Dom Pérignon Rosé 1998 to prawdziwa gratka dla amatorów rosé w rocznikowej odsłonie. Różowe bąbelki

liczące sobie, bagatela, 15 lat to niewątpliwie duży rarytas. W komplecie z gustownym opakowaniem – w sam raz na miły prezent. Na przykład na 15. rocznicę ślubu.

46


Chodźcie prędko! Ja piję gwiazdy! Dom Pérignon

47


Triumf spontanicznej autentyczności nad ostentacyjną perfekcją

Drappier Dom Szampański Drappier z siedzibą w Urville jest jednym z nielicznych Producentów na terenie Côte des Bars. To miejsce

niezwykle bogate z punktu widzenia historycznego, bowiem pierwsze winorośle zostały zasadzone w Urville dwa tysiące lat temu, a najwcześniejsze piwnice pamiętają czasy Św. Bernarda, założyciela opactwa w Clairvaux (1152 r.). Kilka wieków później, w 1808 r., został założony Dom Szampański, na którego czele dziś stoi Michel Drappier.

Mówi się, że rodzina Drappier „ma Pinot Noir we krwi” – Producent zaznacza, że o imponujące winorośle dba w sposób naturalny

i zgodny z etyką „bio”. Ciekawostką może być fakt, że w winnicach Drappier – obok trzech głównych szampańskich szczepów – rosną również nieco zapomniane szczepy, takie jak Arbane, Petit Meslier oraz Blanc Vrai.

Wartościami, które wyznaczają kierunek rozwoju tego rodzinnego, choć sporego Domu Szampańskiego (własne winnice

o powierzchni 55 ha plus niemal równie pokaźne zaopatrzenie zewnętrzne i roczna sprzedaż kształtująca się na poziomie 1,2 mln butelek), są troska o autentyczność i naturalność, które przedkładane są nad sztuczną i ostentacyjną perfekcję. Ponadto Dom Szampański Drappier charakteryzuje się ostrożnym użyciem cukru (dozowanie na bardzo niskich poziomach) oraz

radykalną redukcją siarczynów w swoich produktach. Warto wspomnieć również o wyjątkowo dużej rozpiętości pojemności produkowanych butelek – od „ćwiartki” (200 ml) do „melchizedeka” (30 l.), poprzez np. „prymasa” (27 l.), którego nie można kupić u żadnego innego Producenta.

Szampany Drappier miały i mają liczne grono miłośników, do których zaliczał się m.in. generał de Gaulle. Wyróżniki Domu Szampańskiego Drappier: • lokalizacja – Côte des Bars • długa tradycja

• większość upraw stanowi Pinot Noir (70%) • obecność bardzo rzadkich szczepów

• priorytet dla naturalności i autentyczności • proekologiczna postawa

• niskie dozowanie i znacząca redukcja siarczynów

• średniowieczne piwnice dla szampanów rocznikowych oraz dla największych butelek • szeroka rozpiętość pojemności butelek, formaty autorskie

48


Wyjątkowość razy cztery od Drappiera DRAPPIER BRUT NATURE

Jest to cuvée, w którym natura ma szansę wypowiedzieć się w sposób nieskrępowany i kompleksowy. Otwarcie tej butelki to rodzaj ciekawego doświadczenia, fascynującej przygody,

którą warto przeżyć. Szampan jest wyjątkowy przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze to stuprocentowy Pinot Noir. A Pinot Noir to od pokoleń „oczko w głowie” rodziny Drappier.

Po drugie jest do wyśmienity trunek dla miłośników najbardziej wytrawnych akcentów –

to w końcu szampan brut nature, czyli tzw. „zéro dosage”, bez dodanego cukru. Gwarantuje to autentyczność doznań smakowych i pozwala poznać prawdziwą naturę szampana. Po trzecie

Drappier Brut Nature charakteryzuje się niezwykle niską zawartością siarczynów, co jest zgodne

z ogólną linią przyjętą przez tego Producenta. A po czwarte – to przykład szampana, który nie został poddany procesowi filtrowania. Również degustacja obfituje w iście wyjątkowe

doznania, dostarczając kolejnych argumentów na wyjątkowość trunku od Drappiera. Szampan

ma kolor czerwonego złota. Pachnie świeżo wyciśniętymi winogronami, czerwonymi i białymi

owocami oraz cytrusami. W smaku zaskakuje miąższem winnej brzoskwini i aromatycznymi ziołami, które na finiszu przekształcają się w przyprawy korzenne. Smak ten można określić mianem wysublimowanego i świeżego. Przykład trunku subtelnego i czystego. Brak dodanego

cukru sprawia, że zarówno na płaszczyźnie aromatu, jak i smaku, obcujemy – w sposób

autentyczny i szczery – z wyjątkowym szampanem. Brut Nature Zéro Dosage został wysoko oceniony m.in. przez Winestate (4 gwiazdki), Wine Enthusiast (91/100), Le Guide des Meilleurs

Vins de France (15/20), Gault & Millau (18/20) oraz przez Le Guide Revel (16/20). Trudno o lepszy apéritif. Choć szampan ten doskonale sprawdzi się również jako wyrafinowana oprawa dla owoców morza, sashimi, a także dla świeżego, koziego sera.

49


Cztery wieki tradycji zobowiązują

Gosset Dom Szampański Gosset z siedzibą w Aÿ, założony w 1584 r. przez Pierra Gosset, jest najstarszym Producentem win w Szampanii.

To znany i ceniony Dom Szampański, korzystający z zaopatrzenia z powierzchni 140 ha (najwyższej jakości, bowiem 95%

to Grands i Premiers Crus) i produkujący rocznie ok. 1 mln butelek, a jego gama obejmuje 7 szampanów. Właścicielem Gosseta jest aktualnie Jean-Pierre Cointreau.

Od ponad czterech wieków Gosset niezmiennie zachwyca – niegdyś niezwykle ceniony m.in. na dworach Franciszka I i Henryka IV, dziś rozpala zmysły miłośników szlachetnych trunków na całym świecie, zadowalając najbardziej wymagające podniebienia swym bogatym, eleganckim, pełnym i świeżym jednocześnie, zrównoważonym i owocowym stylem.

Smak szampanów Gosset to szlachetna, wysublimowana jakość w każdej kropli. Czystość owocu, moc i długi finisz stanowią o wyjątkowości smaku zaklętego w charakterystycznie pękatych butelkach.

Wina z założenia nie przechodzą fermentacji malolaktycznej, co pozwala zachować ich owocowy aromat, a także umożliwia długie przechowywanie.

Wybrane cechy Domu Szampańskiego Gosset: • najstarszy Producent win w Szampanii

• stali dostawcy, współpracujący z Gossetem od trzech pokoleń • unikanie fermentacji malolaktycznej • długi okres dojrzewania na osadzie

• proekologiczna postawa, wyrażająca się np. w doborze materiałów na opakowania • charakterystyczny kształt osiemnastowiecznej butelki • elegancki, owocowy i pełny styl szampanów

• flagowy produkt – Gosset Grande Réserve stanowi pełne odzwierciedlenie stylu Domu • przestrzeganie Karty Doskonałości, gwarantującej najwyższą jakość produktów

50


Klasą przebija nawet większość szampanów rocznikowych GOSSET GRANDE RÉSERVE BRUT

To ambasador domu Gosset i najlepiej sprzedający się szampan tego Producenta, będący esencją jego stylu. Blend 43% Chardonnay, 42% Pinot Noir i 15% Pinot Meunier (warto

zaznaczyć, że skład szampana jest zmienny), wyprodukowany – zgodnie z filozofią Domu Szampańskiego Gosset – bez udziału fermentacji malolaktycznej. To niezwykle udana mieszanka

trzech kolejnych roczników. Podczas degustacji zachwyca świetliście złoty kolor, a następnie odurza prawdziwe bogactwo aromatów i smaków. Czarna porzeczka, piernik, podpiekane

orzechy, kandyzowane owoce, skórka pomarańczy i miód. Prawdziwa eksplozja urzekających

zapachów. W smaku szampan jest zrównoważony, niewiarygodnie przyjemny, wręcz „radosny”.

Mineralny i świeży, ale również płomienny i treściwy. Doskonale się spisuje przez cały czas trwania

posiłku – począwszy od apéritif aż do deseru. Polecamy szczególnie do potraw słodko-słonych oraz delikatnie przyprawionych. A także na poprawę nastroju, szczególnie w pochmurne dni.

Owocowa rozkosz o potężnym wdzięku GOSSET GRAND ROSÉ BRUT Apoteoza delikatności, prostoty i młodości, ale i solidnej budowy. To kompozycja 58% Chardonnay, 35% Pinot Noir i 7% czerwonego wina. Szampan ma kolor łososiowo-różowy

z rubinowymi refleksami, pachnie przede wszystkim truskawką, zarówno świeżą, jak i słodką

konfiturą truskawkową. W smaku wyczuwamy perfekcyjną równowagę pomiędzy napiętą świeżością a owocową okrągłością, która przybiera wdzięczne, poziomkowo-pomarańczowe oblicze. Pełna ekspresja owoców, którą umożliwia typowa dla Gosseta rezygnacja z fermentacji

malolaktycznej. Potężne wino, pełne, okrągłe, skoncentrowane. A jednocześnie tak młode i niezobowiązujące. Szampan wprost stworzony do potraw. Świetnie smakuje z foie gras, skorupiakami oraz rybami. Dobrze łączy się z serami. Zaryzykowalibyśmy również zestawienie z delikatną wołowiną.

Jedwabista pieszczota dla podniebienia GOSSET GRAND BLANC DE BLANCS BRUT

Szampan żywy, dobrze zbudowany i świeży. Powstały ze szczepu Chardonnay z terenu Côte

des Blancs i Montagne de Reims. Uwagę zwraca jego bladozłoty kolor z zielonymi refleksami oraz subtelny sznur bąbelków. Degustacji towarzyszą mineralno-kwiatowe aromaty, z dominacją

białych kwiatów i owoców, moreli, mirabelki oraz z pigwą i miodem w tle. Szampan cieszy

niezwykle harmonijnym smakiem – świeżym, złożonym i subtelnym. To jedwabista pieszczota

dla podniebienia. Polecamy zarówno jako apéritif, jak i do małż Św. Jakuba, raków oraz serowych gougères.

51


Gosset

Nie od parady do dorady GOSSET GRAND MILLÉSIME BRUT

Kompozycja stworzona w 55% z Chardonnay i w 45% z Pinot Noir. Po minimum sześciu latach dojrzewania na osadzie. Kolor bladożółty z zielonymi refleksami, typowymi dla Chardonnay, można zauważyć obfite musowanie, pozostawiające lekki sznur bąbelków. Na uwagę zasługuje

elegancki bukiet, powstały z połączenia aromatów wanilii i cytryny. Również doznania smakowe są ponadprzeciętne: Gosset Grand Millésime to szampan złożony, epatujący zarówno nutami

mineralnymi, zielonego jabłka, cytrusów i ananasa, jak i akcentami kwiatowo-miodowymi.

Doskonały na apéritif oraz do posiłku. Trudno o lepszą oprawę dla ryb morskich i rzecznych (piotrosz, dorada, sandacz), dzikiego ptactwa oraz białych mięs. Polecamy również zestawienie

ze świeżymi serami kozimi, które w towarzystwie tego rocznikowego szampana zyskują nowy

wymiar smaku. Jeśli uda się Państwu oprzeć pokusie spożycia tego szampana bezpośrednio po zakupie, może on pięknie starzeć się długie lata w domowej piwniczce. Brak fermentacji malolaktycznej to gwarancja długiego i „owocnego” żywotu butelki.

Stąd już blisko na ognisko GOSSET EXCELLENCE BRUT Ta bardzo umiarkowana cenowo propozycja od Gosseta to blend 36% Chardonnay, 45% Pinot

Noir i 19% Pinot Meunier. Doskonałość na co dzień. Dla codzienności doskonałej. Złotożółty

kolor, poruszony tysiącem bąbelków. Szampan przejrzysty, krystaliczny i promienny. Aromat Gosset Excellence zdradza bardzo wyraźne nuty dojrzałych, żółtych owoców pestkowych, takich

jak morele i brzoskwinie, a nawet bakalii (migdały). Smak od początku jest mocny, treściwy,

winny, z czasem jednak pozwala dominować nutom świeżości. To szampan bezpretensjonalny,

pełen radości, wyjątkowo wdzięczny kompan spotkań w dużym, wesołym gronie. Świetnie odnajdzie się np. na letnim ognisku. Pasuje idealnie do grillowanych czerwonych mięs, a także do warzyw z patelni. Warto mieć tę uniwersalną pozycję w swojej domowej piwnicy – okazji do jej wykorzystania na pewno nie zabraknie.

52


Solidny Vintage w oprawie premium

GOSSET CELEBRIS VINTAGE 1998 EXTRA BRUT Ta kompozycja Chardonnay (52%) i Pinot Noir (48%) powstała, by zapewnić podniebieniu doznania najwyższej klasy. Bardzo wytrawne doznania (zawartość cukru na poziomie 5 g/l). Celebris Vintage ma jasny, żółtozłoty kolor, jest przejrzysty i promienny. Aromaty uwalniające się podczas degustacji są zachwycająco bogate: w bukiecie odnajdujemy głóg, lilię, fiołka,

morelę, ananasa i jabłko Granny Smith. Bogactwu bukietu dorównuje szeroka gama smaków – Celebris Vintage smakuje najpierw żółtymi owocami, ananasem, morelą, mirabelkami, a później białymi kwiatami, głogiem, lilią i jaśminem. Wyjątkowo świeża kompozycja, czysta i owocowa,

ale bez zbędnej ekstrawagancji, za to z ciekawym posmakiem zielonego jabłka i cytryny. Z całą pewnością jako apéritif odsłoni najpełniej swe zachwycające oblicze. Może też stanowić

wyjątkową oprawę dla drobiu, dzikiego ptactwa oraz ryb w sosie. Najwyższa jakość zawartości w połączeniu z klasą opakowania czynią z Celebris Vintage idealny prezent.

Blanc de Blancs w bardzo wytrawnym wydaniu GOSSET CELEBRIS BLANC DE BLANCS EXTRA BRUT Ten stuprocentowy Chardonnay to bez wątpienia wielki szampan – blanc de blanc w wersji extra

brut jest na pewno propozycją wartą spróbowania. Obficie musuje, pachnie skórką cytrynową, pieczonymi jabłkami, gruszkami i suszonymi na słońcu migdałami. Jego smak jest kremowy,

bardzo złożony, przyjemnie kwaskowaty, obdarzony perfekcyjnym finiszem z mineralną

nutą. Zrównoważony styl, pełen klasy i harmonii. Wysoko oceniany przez liczne przewodniki i znawców tematu (m.in. Wine Spectator, CellarTracker, Stephen Tanzer, Gault &  Millau). Gustowne opakowanie sprawia, że to świetny pomysł na prezent.

Wytrawny róż, jakich ma ło GOSSET CELEBRIS ROSÉ 2003 EXTRA BRUT

Kompozycja Chardonnay (52%) i Pinot Noir (48%) na pewno przypadnie do gustu amatorom szampanów rosé i extra brut. Spodoba się także miłośnikom stylu najstarszego Domu

Szampańskiego. A także wszystkim tym, którzy poszukują wyjątkowego pomysłu na prezent. Celebris Rosé piękny, jasnoróżowy kolor z rubinowo-wiśniowymi refleksami. Pachnie maliną,

truskawką, jagodą i wanilią, ale wyczuwalne są również orzeźwiające kwiatowe nuty takie jak fiołek lub lilia. W smaku szampan jest świeży i bogaty, z wyraźną dominacją czerwonego owocu (truskawka, malina, porzeczka) oraz finiszem różowego grejpfruta. Niezrównany w roli

romantycznego apéritif, sprawdzi się również wybitnie w zestawieniu z wędzonym łososiem, nerczanami z patelni, słodko-słonymi potrawami oraz z francuskim deserem mille-feuilles z malinami.

53


Grande Marque o „terroistycznym” zacięciu

Jacquesson & Fils Dom Szampański Jacquesson & Fils, rodzinne przedsięwzięcie, za którego sterami stoją bracia Chiquet – Jean-Hervé i Laurent,

to jedna z mniejszych grandes marques o stale rosnącej renomie. Znany Producent z Dizy rocznie sprzedaje ok. 300.000 butelek. Dom Szampański Jacquesson został założony w 1798 r. przez Mammie Jacquesson w Châlons en Champagne. Jego historia

obfituje w wiele znanych nazwisk, które doprowadziły do innowacyjnych odkryć (np. współpracujący z Domem dr Guyot opracował jedną z podstawowych metod przycinania winorośli, a Adolphe Jacquesson w 1844 r. opatentował kapsel na korku

do szampana). Postacią, której przypisuje się rozkwit marki w latach 20. XX w. w Reims jest Léon de Tassigny. Z kolei rodzina Chiquet przejęła stery Maison w 1974 r. i przeniosła jej siedzibę do Dizy.

Dom Szampański cechuje się niemal biodynamiczną uprawą, doskonałą jakością winnic, a także przywiązaniem do wartości terroir, które zazwyczaj jest domeną małych Producentów – warto pamiętać, że Jacquesson tworzy wiele doskonałych win z poszczególnych crus, a nawet z konkretnych parceli.

Winnice Jacquesson (o powierzchni 30 ha plus zaopatrzenie zewnętrzne z 10 ha) mieszczą się częściowo na terenie Vallée de la Marne czyli Doliny Marny (Aÿ, Dizy, Hautvillers, Mareuil sur Aÿ), a częściowo – w Côte des Blancs (Avize, Oiry).

Szampany Jacquessona to trunki pełne, złożone, eleganckie i mineralne. O ich jakości przesądza doskonałość gleby, klasa

winogron, winifikacja w wielkich dębowych beczkach oraz oszczędne dozowanie i długie dojrzewanie. Numerowana seria nierocznikowych cuvées cieszy się dużym uznaniem ekspertów. Dominujące cechy Producenta:

• szacunek dla tradycyjnych metod • postawa proekologiczna

• długie dojrzewanie win (również na osadzie i w drewnie) • osobna winifikacja produktów poszczególnych parcel • dbałość o ekspresję terroirs

• styl szampanów: niska zawartość cukru, elegancja, mineralność, dojrzałość • używanie wyłącznie cuvées (pierwsze tłoczenie) • winifikacja w dębowych kadziach • brak filtrowania

54


735 to w łaściwy numer JACQUESSON CUVÉE Nº 735 BRUT „Siedemsetki” Jacquessona to szampany z duszą i charakterem – każdy rocznik należy

traktować odrębnie. Każdy rocznik to indywidualny zestaw cech, będący swoistym papierkiem lakmusowym warunków meteorologicznych panujących w danym roku. To zaskakująca

wyjątkowość kontra laboratoryjna precyzja szampańskich asemblaży. Jacquesson n° 735 jest owocem zbioru 2007. To był rok pełen kontrastów pod względem pogodowym – po  wyjątkowo łagodnej zimie nadeszła rekordowo ciepła wiosna z bardzo obfitymi opadami. Lato było najzimniejsze od 10 lat i z najmniejszą dawką słońca od 30 lat. Na szczęście druga połowa sierpnia okazała się łaskawa, co pozwoliło winogronom osiągnąć pełną dojrzałość w komfortowych warunkach. Powyższe okoliczności dały subtelne, złożone i mineralne

Chardonnay, dość nierówne – choć momentami doskonałe – Pinot Noir i owocowe – choć mniej esencjonalne niż się spodziewano – Pinot Meunier. Nº 735 to blend 47% Chardonnay, 33% Pinot Noir i 20% Pinot Meunier, przy czym wina ze zbioru 2007 zostały uzupełnione w 22%

winami z roku 2006 oraz w 6% z 2005 r. A efekt? Cóż – pięć gwiazdek u Roberta Parkera („outstanding”– wybitny), średnia pięć gwiazdek w ocenach naszych klientów, ponad 90 pkt

we wszystkich znanych nam zestawieniach. Trudny rok dał ponadprzeciętne wyniki, z którymi każdy miłośnik szampana powinien się zapoznać. Są powody, by wypić za rok 2007! Szampan

mineralny, zrównoważony, elegancki i różnorodny. Pachnie i smakuje jak wakacyjne śniadanie,

spożywane w okolicach południa: ananas, papaja, sok ze świeżych pomarańczy oraz croissant. Dodatkowe, miłe akcenty białych kwiatów i korzennych przypraw, a także kremowy i okrągły

finisz sprawiają, że szampan ten jest rozkoszą dla zmysłów. I na długo pozostaje w pamięci.

Ta rekomendacja powinna wystarczyć, żeby sięgnąć po tę  wyjątkową butelkę. Słowa wydają

się tu zbędne. Wystarczy zapamiętać krótki ciąg cyfr. Po prostu Jacquesson n° 735. To właściwy numer.

55


Jubilerska robota daje prawdziwie brylantowy szlif

Krug Dom Szampański Krug z siedzibą w Reims to, najprościej rzecz ujmując, największa szampańska legenda. Dom „jubilerski”,

w którym relatywnie niewielka produkcja (rzędu 500.000 butelek rocznie) idzie w parze z niespotykaną starannością i aptekarską

precyzją, a zatem – nadzwyczajną jakością. Koneserzy twierdzą, że szampany tej pożądanej marki cechują się perfekcją, mocą, delikatnością, złożonością i wyjątkową długością.

Joseph Krug – wizjoner i antykonformista – w 1843 roku założył Dom Szampański, który jako pierwszy podjął zobowiązanie

corocznego dostarczania najbardziej wymagającym (i zamożnym) klientom cuvée de prestige. W tym celu powstała imponująca biblioteka win z rezerwy, umożliwiająca co roku osiągnięcie mistrzostwa w produkcji szampana, niezależnie od kaprysów pogody

i innych zmiennych czynników. Wówczas było to bardzo rewolucyjne posunięcie. Najważniejsze postulaty innowacyjnego Producenta zostały spisane w 1848 r. w słynnym wiśniowo-czerwonym notesie.

Zresztą nawet dziś mówi się, że u Kruga „wszystko jest inne lub lepsze”. Przykładem na ciekawą odmienność może być fakt, że u tego Producenta wszystkie wina fermentują w drewnianych beczkach oraz, że nierocznikowe trunki dojrzewają tam sześć (a rocznikowe – minimum dziesięć) lat. W Domu Szampańskim Krug często powtarza się dewizę: „Dać czasowi czas”.

Inną kluczową dla Kruga wartością jest poszanowanie indywidualności. Złota zasada Domu głosi, że za wszelką cenę należy

zachować w piwnicy odrębny i odmienny charakter każdej parceli. Daje to nieograniczone możliwości asemblażu. Przykładem

znanej parceli jest np. Clos du Mesnil, z której powstaje legendarne cuvée. Opanowana tu do perfekcji sztuka asemblażu pozwala na czynienie prawdziwych czarów w dążeniu do harmonii idealnej. Dziś Krug jest marką koncernu LVMH, na której czele stoi Margareth Henriquez.

Wyróżniki Domu Szampańskiego Krug:

• butikowy charakter – niewielka produkcja, najwyższa jakość • długa tradycja

• jedna z bardziej pożądanych i cenionych marek • oryginalność na tle innych Producentów

• szacunek dla postulatów spisanych w księdze z 1848 r. • fermentacja wszystkich win w drewnianych beczkach • poszanowanie odrębności każdej parceli • perfekcyjny asemblaż

• szampany o wysublimowanym charakterze, wyraziste, złożone, długie, ale też bardzo subtelne i precyzyjne

56


Naprawdę Grande Cuvée KRUG GRANDE CUVÉE BRUT

W rankingu najdroższych i najlepszych szampanów świata magazynu Forbes, trunki marki Krug

zajmują dwa pierwsze miejsca. Krug Grande Cuvée to produkt flagowy, będący najdoskonalszą ekspresją stylu Domu Szampańskiego Krug. Wytrawny szampan, pełen świeżych aromatów i mocy – doskonale zrównoważony, intensywny, pełen smaku dojrzałych owoców i miodu.

Stworzony ze starannie wyselekcjonowanych winogron, zbieranych ręcznie i dostarczanych od pokoleń przez tych samych plantatorów. Minimum sześcioletni okres dojrzewania w piwnicach

nadaje szampanowi głębię i odpowiednią harmonię. To synonim bogactwa, świeżości, mocy i subtelności. Do jego produkcji używa się kilkudziesięciu rodzajów wina, produkowanego z trzech odmian winogron (Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Meunier) i z kilku roczników.

Połączenie szerokiej palety i iście artystycznego talentu daje prawdziwe arcydzieło. Pamiętajmy, że Krug, jako jedyny wśród największych Domów Szampańskich, dokonuje procesu fermentacji

win w małych, dębowych beczkach. Dzięki tej tradycyjnej metodzie, Grande Cuvée zyskuje wyjątkową długowieczność. Zdaniem znawców: „Nigdy nie zapomnisz pierwszego razu, kiedy kosztowałeś szampana Krug”. Z całą pewnością dotyczy to również jego emblematycznego

cuvée. Oprócz niekwestionowanej klasy i jedynego w swym rodzaju prestiżu, trunek ten może

poszczycić się wysokimi ocenami ekspertów. Krug Grande Cuvée to 90/100 od Parkera, dwie

gwiazdki w Guide Hachette des Vins, 19/20 od Bettane & Desseauve, 17/20 w Revue du Vin

de France, 18/20 w Le Point Spécial Champagne i 95/100 od Wine Spectator. Za Erikiem Lebel – szefem piwnic Kruga, polecamy skosztować tego arcydzieła z szynką Jabugo, parmezanem, plasterkami imbiru albo turbotem w truflach. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia. Bezcenne.

Po pierwsze Krug, po drugie rosé KRUG ROSé Wysokiej klasy rosé zostało stworzone z trzech szampańskich szczepów oraz wielu roczników. Ekspresywny Pinot Noir nadaje szampanowi niepowtarzalny kolor i głębię smaku. Rosé Kruga

dojrzewa ponad 5 lat w piwnicy. Cechuje się wysublimowanym smakiem oraz delikatnością musowania. Bardzo wytrawny, dość złożony, o umiarkowanej kwasowości. Ten różowy szampan ma ciekawą barwę określaną przez Francuzów mianem „koloru oka kuropatwy”, pachnie

kwiatami i owocami, a smakuje... doskonale. Zadziwia równowagą i precyzją. Pamiętajmy, że to bardzo rzadko występujące cuvée, znane z doskonałości, subtelności i perfekcyjnej

kompozycji smaków. Zaproszenie do jedynego w swoim rodzaju świata doznań. Szampan doceniony m.in. przez Bettane & Desseauve, Gault & Millau, Meilleurs Vins de France, Hachette, Wine Spectator. Doskonały solo, sprawdzi się również z foie gras, jagnięciną, dziczyzną i białym

mięsem. Wyraźnie przyprawione dania eksponują jego smak, nadając jeszcze większą głębię. Po prostu niezrównana klasa Kruga w kuszącej wersji rosé. Przede wszystkim Krug, dopiero potem – rosé. Warto spróbować choć raz.

57


Rodzinne oblicze luksusu

Louis Roederer Wiele czynników przesądza o wyjątkowości Domu Szampańskiego Louis Roederer z siedzibą w Reims. Po pierwsze: mimo swych rozmiarów i renomy pozostaje w rękach jednej rodziny, po drugie: niesamowite, 200-hektarowe winnice Producenta

pozwalają pokryć aż w 70% jego zapotrzebowanie na winogrona, a po trzecie: w wizerunek tego Domu Szampańskiego

niezwykle mocno wpisane są pojęcia luksusu i pociągającej sztuki życia „à la française”. Warto również dodać, że Producent ten dysponuje prawdziwym sanktuarium win z rezerwy, pieczołowicie przechowywanych w specjalnych kadziach.

Dom powstał w 1776 r., a od 1819 r. należy do rodziny Roederer. Dziś sprzedaje rocznie 3 mln butelek w 80 krajach świata. Od lat

plasuje się na podium obok Kruga i Bollingera, od których różni się zasadniczo charakterem szampanów, które tu wydają się nieco lżejsze, bardziej subtelne.

Styl szampanów Louisa Roederera to przede wszystkim finezja, elegancja i dyskretny – choć niebywale ujmujący – urok. Prestiżowe cuvée Cristal stanowi przysłowiową „wisienkę na torcie” bogatej gamy tego Domu, od lat leżąc u podstaw najwyższej renomy Producenta. Jest to jeden z najbardziej pożądanych produktów na świecie, na co wpływa nie tylko jego niesamowity

smak, oryginalna butelka i ciekawa geneza, ale również jego deficyt na rynku. Niewielka dostępność tego luksusowego towaru od lat podsyca chęć jego skosztowania, niezależnie od ceny takiej wyjątkowej degustacji.

Charakterystyka Producenta:

• wielka, luksusowa marka, ale o rodzinnym charakterze

• rozległe własne winnice (głównie Grand Cru), pokrywające w dużym stopniu zapotrzebowanie na winogrona • imponujący skład win z rezerwy

• od lat na podium wśród domów szampańskich • delikatny, finezyjny, urokliwy styl szampanów

• cuvée Cristal jednym z najbardziej pożądanych towarów luksusowych na świecie

58


Carski przysmak gorącym obiektem pożądania LOUIS ROEDERER CRISTAL 2005

Legenda w butelce. I to nie w byle jakiej butelce. To bez wątpienia jeden z najznakomitszych

szampanów, jakie zna historia. Legenda mówi, że Car Aleksander II wysłał swojego szambelana do Reims, aby ten wybrał dla niego najlepsze wina szampańskie i – z obawy przed otruciem

– polecił je rozlewać do kryształowych butelek. Tak właśnie powstał Cristal. Szampan lśniący

od stuleci swoim własnym blaskiem. I stały obiekt pożądania rzesz miłośników luksusu. Każdej wiosny, po degustacji klarownych win, Jean-Claude Rouzaud, szef Domu Szampańskiego

i potomek Louisa Roederera, podejmuje decyzję, czy w danym roku będzie produkowany Cristal. Dzięki temu, iż w stosunku do Cristala stawiane są najwyższe wymagania jakościowe,

jego smak pozostaje niezmienny na przestrzeni dekad. A dla milionów ludzi na całym świecie smak ten jest symbolem luksusu, prestiżu i wyszukanej formy, za którą warto zapłacić niemal

każde pieniądze. Szampan cieszy oko przepiękną żółtą barwą ze złotym refleksem, którą

kryształ butelki pozwala podziwiać w pełnej okazałości. Bukiet, bogaty w owoce cytrusowe, czerwone jagody, białe kwiaty, uzupełniony jest nutami tostowymi, czekoladowymi, a nawet

akcentami drewna. W smaku trunek zachwyca wyrafinowaniem, subtelnością i złożonością. Pięknie się starzeje. Polecamy do delikatnych potraw: kawioru, ryb, skorupiaków, homarów i raków. Lub jako najwyższych lotów przysmak sam w sobie. Warto choć raz spróbować.

Różowy kryszta ł jak bia ły kruk LOUIS ROEDERER CRISTAL ROSÉ 2004 Różowy Cristal jest jeszcze większą legendą i jeszcze rzadszym trunkiem. Jego blady kolor, delikatne aromaty oraz precyzyjny, rasowy i harmonijny styl świadczą dobitnie o wielkości szampana. Różowa odsłona szampana Cristal powstała po raz pierwszy w 1974 r., kiedy to Jean-

Claude Rozaud wybrał do jego produkcji stare winorośle szczepu Pinot Noir z najlepszych terroirs

Grand Cru Aÿ, które – z uwagi na wapienne lub gliniaste podłoże – w dobrych latach potrafią dać winu niesłychaną dojrzałość owocu i krystaliczną kwasowość, doskonale wpisującą się w styl Cristal. Dziś te winorośle uprawiane są metodą biodynamiczną. Cristal Rosé zbudowany jest w 60% z Pinot Noir, a w 40% z Chardonnay, przy czym 20% wina poddane zostało winifikacji w beczce. Szampan powstał bez fermentacji malolaktycznej, drogą maceracji na zimno. Jego

dojrzały smak wynika również z sześcioletniego okresu dojrzewania w piwnicach. Dozowanie,

w zależności od rocznika, waha się od 8 do 10 g/l. Cristal Rosé 2004 jest owocem udanego pod względem klimatycznym roku, z umiarkowanymi temperaturami i niedużymi opadami, a przede wszystkim – z pięknym i słonecznym wrześniem. Jego pastelowy kolor mieni się

pomarańczowymi refleksami, a obfite, drobne bąbelki rozświetlają kieliszek. Szampan pachnie subtelnie owocową elegancją (truskawka i figa, podkreślone skórką cytrusów, a następnie winna brzoskwinia). To niezwykle miły, finezyjny aromat o słodkim charakterze. Różowy Cristal

smakuje młodo, energicznie i wiosennie. Okrągłe, satynowe akcenty zderzają się ciekawie

z mineralną świeżością. Ta mineralna nuta jest jedną głównych cech Cristal Rosé. Jeśli pozwolimy szampanowi pooddychać, przeniesie nas w słodsze klimaty bakaliowe.

59


Gdy „Moët” znaczy „szampan”...

Moët& Chandon Któż nie zna Domu Szampańskiego Moët & Chandon z Épernay? To najsłynniejszy i największy Producent w apelacji. Rocznie

powstaje tu 40 mln butelek szampana. Warto wiedzieć, że co czwarta butelka szampana to właśnie Moët. Ten Dom Szampański

został założony w 1743 r. przez Claude Moët. Międzynarodową renomę Producent zyskał w latach 30. XIX w. pod wodzą PierreGabriel Chandon.

Moët kojarzy się z elegancją, radością i stylem życia. Moëta pili i piją wielcy tego świata – ulubiony trunek Napoleona do dziś towarzyszy największym wydarzeniom takim jak prestiżowe gale, festiwale filmowe, wyścigi, eventy świata kultury i  sztuki.

Szampany Moët długo dojrzewają w piwnicach, co nadaje im złożony, pełny i harmonijny smak, zawsze jednak z charakterystyczną dla marki radosną świeżością. Trunki rocznikowe tego Producenta cieszą się dużym uznaniem, a szampany bazowe – niezwykłą popularnością.

Moët & Chandon to również największe w Szampanii winnice – o powierzchni ponad 1.000 ha, przy czym winogrona z tak dużego obszaru pokrywają jedynie 25% zapotrzebowania Maison. Aktualnie ten Dom Szampański należy do koncernu LVMH, który oprócz tej marki posiada w swoim portfolio również szampany: Veuve Clicquot, Dom Pérignon, Ruinart oraz Krug. Moët & Chandon w telegraficznym skrócie:

• najbardziej znana marka szampana na świecie • największy Producent w apelacji

• winnice o powierzchni 1.150 ha (50% Grands Crus i 25% Premiers Crus) pokrywają jedynie jedną czwartą jego zapotrzebowania na winogrona

• piwnice o długości prawie 30 km

• długa tradycja (od pierwszej połowy XVIII w.) • umiejętne łączenie historii z innowacją

• ta światowa ikona świętowania, radości i zabawy w najlepszym stylu wygenerowała większość symboli z szampanem związanych (otwieranie butelki szablą, chrzest statku, „szampański deszcz” na zakończenie wyścigów samochodowych, „piramida” kieliszków itp.)

• proekologiczne nastawienie

• szampany dojrzałe, ale o charakterystycznie świeżym smaku

• podobnie jak kilka innych najbardziej znanych marek szampana należy do koncernu LVMH

60


Prawdopodobnie najczęściej otwierany szampan na świecie MOËT & CHANDON IMPÉRIAL BRUT

Wizytówka Domu Szampańskiego Moët & Chandon to uniwersalny wyraz stylu tej marki. Jego

Producent określa go jako szampana wibrującego, szlachetnego, lśniącego. Emblematyczny produkt (od 1869!) najbardziej znanego Domu Szampańskiego. Harmonijny asemblaż ponad 200

crus, złożony w 30-40% z Pinot Noir, podobnie z Pinot Meunier oraz w 20-30% z Chardonnay.

20-30% rezerwy nadaje kompozycji dojrzałość, złożoność i bogactwo smaku. Złocistożółty szampan z zielonkawymi refleksami wydziela przyjemny aromat owoców o białym miąższu

(jabłko, gruszka, biała brzoskwinia), cytrusów, lipy oraz słodkiej bułki i świeżych orzechów włoskich. W smaku Impérial Brut jest wyborny, świeży i stonowany, z delikatnymi nutami

owoców pestkowych. To propozycja, która stanowi świetny apéritif, ale radzi sobie również wyśmienicie z potrawami – polecamy go zwłaszcza do sushi, ostryg, pieczonego kurczaka, tarty brzoskwiniowej oraz do musu z białej czekolady.

Stanie na wysokości każdego deseru MOËT & CHANDON NECTAR IMPÉRIAL Egzotyczny,

bogaty

i

żywiołowy

Nectar

Impérial

uznawany

jest

przez

niektórych

za najdoskonalszego reprezentanta szampanów demi-sec. Pachnący suszonymi owocami

(figi, rodzynki, morele) i cynamonem, w smaku pełen miodu i migdałów. Szampan soczysty, smakowity, dojrzały i szlachetnie owocowy z zaskakująco świeżym finiszem. Świetny wybór dla zwolenników słodszych propozycji. Niezawodne wino do deserów.

61


Moët & Chandon

Ekstrawertyczny uwodziciel MOËT & CHANDON ROSÉ IMPÉRIAL

Pełna ekspresji klasyka różowych bąbelków. Na pewno mniej znany niż Brut Impérial, ale i tak

– pod względem wolumenu sprzedaży i stopnia znajomości produktu – wiedzie prym wśród szampanów w wersji rosé. Ten promienny, intensywny i subtelny szampan jest najbardziej

spontaniczną ekspresją stylu Moët & Chandon. Na jego charakter składa się intensywność

Pinot Noir (40-50%, z czego 10% czerwonego wina), owoc Pinot Meunier (30-40%) oraz klasa Chardonnay (10-20%). Nie można odmówić mu ani piękna koloru (promienny, czerwonawy

z fioletowymi refleksami) ani wyrazu aromatu (truskawka, malina, poziomka i porzeczka z akcentami różano-głogowymi i  szczyptą pieprzu) ani soczystości smaku, złożonego z nut

owoców pestkowych oraz odrobiny mięty. Warto zestawić z wołowym carpaccio lub z letnią sałatką z truskawek.

Jubileuszowy szampan rocznikowy MOËT & CHANDON GRAND VINTAGE 2004 Elegancki, rasowy i pełen gracji – to siedemdziesiąty już z kolei szampan rocznikowy Domu

Szampańskiego Moët, stworzony z wyrafinowaną precyzją. Cechuje się dojrzałością, złożonością i charyzmą. Mistrzostwo łączenia wytrawności ze słodyczą. Łagodna zima, sucha

wiosna, deszczowy sierpień i ciepły wrzesień pozwoliły uzyskać obfity i znakomity jakościowo zbiór winogron, co przyczynia się niewątpliwie do sukcesu Vintage 2004. Szampan ten dojrzewał na osadzie 7 lat. Podczas degustacji zaskakuje nieprzeciętną delikatnością i dużym

wyrafinowaniem. Świetny do świętowania sukcesów odległego już nieco roku 2004... albo każdego innego, wedle Państwa uznania.

62


Szampan sprawia, że każdy dzień wydaje się być niedzielą Marlena Dietrich

63


Czerwona szarfa jako symbol „Tylko tego, co najlepsze”

Mumm Dom Szampański Mumm z Reims to jeden z najbardziej znanych Producentów szampana. Kojarzy się nieodłącznie z Czerwoną Szarfą i Formułą 1. Aktualnie marka należy to koncernu Pernod-Ricard.

Dom Szampański G.H.Mumm został założony w 1827 r. przez trzech braci pochodzących z niemieckiej winiarskiej rodziny Mumm. Czerwona szarfa Legii Honorowej stała się jego symbolem niespełna pół wieku później. Symbolem rozpoznawanym w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Brazylii i Peru jeszcze w XIX w.

Warto wiedzieć, że już w tym czasie G.H. Mumm był oficjalnym szampanem dworów: austro-węgierskiego, pruskiego, belgijskiego, holenderskiego, duńskiego, norweskiego, szwedzkiego i angielskiego.

Dziś Mumm jest oficjalnym szampanem Formuły 1, marką obecną w stu krajach świata. Roczna sprzedaż kształtuje się na poziomie

8 mln butelek. Winnice Producenta rozciągają się na powierzchni 218 ha, a 98% z nich to Premiers lub Grands Crus (głównie Aÿ, Bouzy, Ambonnay, Verzy, Verzenay, Avize, Cramant i Mailly-Champagne). Własne winnice pokrywają ok. 25% potrzeb Domu. 25-kilometrowe piwnice, gdzie szampany dojrzewają dłużej niż jest to wymagane przez przepisy, mieszczą ok. 25 mln butelek. Styl szampanów Mumm to przede wszystkim świeżość, intensywność i równowaga.

Wyróżniki Domu Szampańskiego G.H. Mumm:

• niegdyś oficjalny szampan europejskich dworów, dziś – Formuły 1 • dewiza: „Tylko to, co najlepsze” • obecność w stu krajach

• proekologiczna postawa

• zamiłowanie do innowacji

• szampany świeże, wyważone i aromatyczne, z dominacją szczepu Pinot Noir

64


Formuła (nr) 1 dobrej zabawy MUMM CORDON ROUGE BRUT

Podstawowy produkt G.H. Mumm, znany niemal na całym świecie. W kompozycji, złożonej przynajmniej z 77 crus, dominuje Pinot Noir, wyraźnie obecny jest również Chardonnay. Odrobina

Pinot Meunier podkreśla oryginalny charakter tego blendu, któremu złożoności dodaje obecność

wina z rezerwy (30%). Równie charakterystyczne dla Cordon Rouge jest długoletnie dojrzewanie

na osadzie i niska zawartość cukru. Obfite i subtelne bąbelki podkreślają dynamikę i elegancję tego szampana, który pięknie pachnie najpierw brzoskwiniami, morelami, liczi, ananasem,

następnie wanilią, karmelem i drożdżami, a w końcu – suszonymi owocami z miodem. W smaku zachwyci Państwa intensywność świeżych owoców i karmelu, a także okrągły finisz. Klasyczny

apéritif, który znakomicie poradzi sobie również z białym mięsem, żeberkami cielęcymi czy rybą. Polecamy szczególnie do bardziej treściwych sałat, a także do wykwintnych wędlin. Najlepiej – zgodnie z tradycją – otwierać szablą...

Różowe echo Czerwonej Szarfy MUMM ROSÉ BRUT Do jego stworzenia szef piwnicy Mumma wybiera 12%-14% czerwonych win z winnic słynących

z najlepszych pinot takich jak: Bouzy, Verzenay oraz Riceys. W końcowym asemblażu dominuje Pinot Noir i Chardonnay, z dodatkiem Pinot Meunier. Pełen elegancji i klasy szampan w kolorze

różowo-łososiowym z pomarańczowymi refleksami. Liczne bąbelki tworzą subtelną i żywą

pianę. Pachnie czerwonymi owocami (głównie truskawką, wiśnią oraz porzeczką) i różowym grejpfrutem. Owocowy aromat ewoluuje zaskakująco w kierunku wanilii i karmelu, a przemiana

ta przypomina wyraźnie Cordon Rouge Brut. Czerwone owoce dominują również na płaszczyźnie smaku, który należy określić przede wszystkim jako świeży, elegancki i subtelny. Polecany jest

zazwyczaj jako apéritif lub oprawa deserów na bazie czerwonych owoców (np. sorbetów), ale jego

wytrawny charakter pozwala mu również rozwinąć skrzydła w towarzystwie potraw rybnych i egzotycznych. Spróbujcie Państwo różowego Mumma z nerczanami, łososiem lub tadżinem, a zrozumiecie, jak niesprawiedliwe jest ograniczanie możliwości tego rosé do apéritif lub deseru.

Tradycja nakazuje wręczyć go razem ze świeżą różą. Czy wiedzą już Państwo kogo tak pięknie obdarować?

65


Trzy wieki tradycji tworzenia szampana

Ruinart Dom Szampański Ruinart z Reims, założony w 1729 r., szczyci się mianem najstarszego Domu Szampańskiego. Jego bogata historia sięga dobre 300 lat wstecz, kiedy to Nicolas Ruinart – sukiennik, zainspirowany przez swego wuja – mnicha Dom Ruinarta, założył w Reims pierwszy kantor handlujący winem szampańskim.

Jego zmysł biznesowy okazał się słuszny – po sześciu latach zrezygnował z handlu tkaninami na rzecz obiecujących szampanów.

W 1817 r. Ludwik XVIII nadał tytuł szlachecki François Irénée Ruinart – od tej pory butelki tej marki zdobi herb rodziny Ruinart, który widnieje również w logo Domu Szampańskiego.

Chlubę Producenta stanowią 8-kilometrowe, stare kredowe piwnice, usytuowane na głębokości 30 metrów. Zabytkowe, trzypoziomowe piwnice zapewniają szampanowi optymalne warunki fermentacji i dojrzewania – stabilną temperaturę, brak wibracji i idealny poziom wilgotności powietrza.

Szampany tej marki, których roczna sprzedaż wynosi ok. 3,5 mln butelek, charakteryzują się pełnym smakiem, finezją

i równowagą, a także charakterystycznym kształtem butelki i artystycznymi opakowaniami. Nota bene to właśnie Ruinart po raz pierwszy, w 1769 r., zapakował szampana w drewnianą skrzynkę. Warto pamiętać, że duszę szampanów Ruinart określa w dużej mierze jakość szczepu Chardonnay, który jest wyraźnie obecny we wszystkich kompozycjach Producenta.

Cechy typowe dla Domu Szampańskiego Ruinart: • najdłuższa tradycja w pracy z szampanem

• zabytkowe piwnice z perfekcyjnymi warunkami • długi okres dojrzewania szampanów

• styl szampanów: doniosła rola szczepu Chardonnay, równowaga, złożoność, subtelność, wyrafinowanie • charakterystyczna butelka i finezyjne opakowania – dzieła wybitnych artystów

66


Pachnąca klasyka ekspresji od Ruinart R DE RUINART

Dobrze zbudowany, z przewagą Pinot Noir (57%, podczas gdy 40% stanowi Chardonnay, a 3%

– Pinot Meunier), a zarazem orzeźwiający, wręcz pachnący. W kompozycji znajduje się zawsze 20-25% rezerwy z dwóch poprzednich roczników. Spodoba się Państwu jego błyszczący, żółty

kolor ze złotymi refleksami i widocznym musowaniem, a także zapach, złożony z nut jabłka,

gruszki, renety, moreli, orzechów laskowych oraz świeżych migdałów. W bukiecie wyczuwalna jest również maślana bułka francuska, a uważnemu nosowi nie umkną nawet pewne akcenty

kwiatowe i korzenne. R de Ruinart smakuje soczyście dojrzałymi owocami, głównie renklodą i nektarynką, pozwala także nacieszyć się długim finiszem, który dzięki wyważonemu dozowaniu (9 g cukru w litrze) ma świeży smak, typowy dla Chardonnay. Szampan idealny jako apéritif,

często serwowany również do delikatnych przystawek takich jak ostrygi, małże Św. Jakuba, filet z soli. Warto również zestawić go z kremowymi serami.

Szampan, który kocha morze – z wzajemnością RUINART BLANC DE BLANCS

Ten 100% Chardonnay, zbudowany głównie z Premiers Crus pochodzących z Côte des Blancs

oraz Montagne de Reims, jest wspaniałą symfonią aromatów, zaklętych we wdzięcznej butelce. Przyjemnie odurzający zapach ma owocowy charakter: czujemy najpierw nuty cytrusów (cytryna,

cedrat), owoców egzotycznych (ananas, marakuja), a następnie do głosu dochodzi jaśmin i biała brzoskwinia. W smaku mamy możliwość docenić subtelną równowagę pomiędzy okrągłością

a sprężystością szampana, co stanowi bardzo wyszukane doznanie. Uwagę przyciąga również mineralny, odświeżający finisz. Radosny i żywiołowy blanc de blancs kocha morze – świetnie

łączy się z owocami morza i skorupiakami, białymi rybami, szczególnie z solą. Zachwyćcie się Państwo jego zestawieniem z tatarem z okonia w cytrusach i imbirze. Albo delektujcie się nim przy kwaskowych deserach takich jak cytrynowa tarta lub grejpfrutowa granita. To również idealny wybór na wiosenny lub letni apéritif.

Kto powiedzia ł, że rosé ma smakować jak kompot owocowy? RUINART ROSÉ

Zwiewne i eteryczne rosé, zdecydowanie mniej owocowe niż większość różowych bąbelków, którego wyróżnikiem jest również powściągliwe dozowanie (6 g/l). Blend złożony w 45%

z Chardonnay i w 55% z Pinot Noir, z udziałem dwóch poprzednich roczników rezerwy. Podczas degustacji kieliszek wypełnia żywo musujący róż z pomarańczowymi refleksami.

Niespokojny płyn wydziela urzekający aromat egzotycznych owoców (liczi i gujawa), maliny,

poziomki i wiśni, dają się odczuć również delikatne nuty róży i granatu. W ustach zadziwia perfekcyjna równowaga pomiędzy smakowitą okrągłością smaku a jego przyjemną świeżością,

która wyraża się zaskakującym akcentem różowego grejpfruta oraz mięty. Walory tego różowego szampana mogą Państwo podziwiać od apéritif począwszy na deserze skończywszy, przy czym na  szczególną uwagę zasługują zestawienia z: prosciutto crudo, łososiem, filetem cielęcym, giczą jagnięcą i słodką zupą z czerwonych owoców.

67


Tylko jedno wino, ale za to jakie...

Salon Dom Szampański Salon, powstały na początku XX w. z inicjatywy Aimé Salon w Le Mesnil-sur-Oger, jest równie mały,

co prestiżowy. Rocznie sprzedaje zaledwie 60.000 butelek, co plasuje go zdecydowanie wśród małych Producentów. Jednakże jego renoma sprawia, że to prawdziwie wielka marka, stąd jej obecność wśród naszych „grandes marques”.

Ciekawostką jest fakt, że ten nietypowy Producent tworzy wyłącznie jedno wino, zawsze rocznikowe, i to tylko w najlepszych latach – w XX w. dopuścił do sprzedaży tylko trzydzieści kilka roczników. Rzecz jasna, jest to bardzo drogi i luksusowy szampan,

chociażby z racji rzadkości występowania i dość krótkich serii. Początkowo był to szampan produkowany przez założyciela Domu Szampańskiego wyłącznie dla zaspokojenia własnej przyjemności – dopiero od lat 20. XX w. Salon jest w ogóle sprzedawany.

To z wielu względów szampan numer jeden. Arcydzieła Salon powstają wyłącznie z jednego cru (Le Mesnil-sur-Oger), z jednego terroir (Côte des Blancs), z jednego szczepu (Chardonnay), oraz z jednego rocznika. Te rocznikowe arcydzieła trafiają na rynek

10 lat po zbiorach. Mimo wysokiej ceny cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza koneserów oryginalnych interpretacji blanc de blancs. I miłośników wszystkiego, co rzadkie i elitarne.

Od 1988 r. właścicielem marki Salon jest grupa Laurent-Perrier, a kierowanie nią zostało powierzone Didierowi Depond. Siostrzaną marką dla Champagne Salon jest Maison de Champagne Delamotte.

Charakter Domu Szampańskiego Salon:

• mały, „butikowy” Producent o wielkiej renomie

• 102 lata tradycji – Dom Szampański powstał w 1911 r., pierwszy rocznik szampana to 1905, ale pierwsze roczniki, które trafiły do szerszej sprzedaży to dopiero lata 20. XX w.

• kluczowe znaczenie liczby „1” (1 szampan Domu, z 1cru, 1 terroir, 1 szczepu i 1 rocznika)

• winnice to właściwie „Ogród Salon” o powierzchni hektara, składający się z zaledwie 19 małych parcel • zupełny brak asemblaży typowych dla szampanów

• jedyny produkt Domu nie powstaje każdego roku i trafia do sprzedaży dopiero po 10 latach • bardzo wysoka cena elitarnego szampana Salon

68


Wielka gra… pociągających sprzeczności SALON 1999 To trzydziesty siódmy rocznik w historii tego Domu i jednocześnie ostatni w XX w. Ten klimat

wyjątkowości, połączony z typową dla końca wieku nutą dekadencji, nadaje mu specjalny urok. I sprawia, że staje się jeszcze bardziej pożądanym dobrem. I jeszcze bardziej wyjątkowym. Jak mówi Producent, jest to szampan nieposkromiony, o fascynująco dzikiej naturze, którego należy dopiero oswoić. Trunek pełen czaru, magii i otwarcia na przyszłą chwałę, która z całą

pewnością nadejdzie. To przekonanie buduje niezwykłe, pełne oczekiwania napięcie,

które emanuje z każdej jego musującej kropli. Rok 1999 to historycznie największe zbiory

winogron w Szampanii. Wysokie roczne temperatury, łagodna zima, burzowa wiosna, pochmurny lipiec, niespodziewanie chłodny sierpień wraz z zaćmieniem Księżyca (11.08.99) oraz winobranie zakończone deszczem – wszystkie te czynniki mogły wpłynąć na obfitość zbiorów, które

przerosły najśmielsze oczekiwania właścicieli winnic. W parze z ilością poszła wysoka jakość

winogron – aromatycznych, esencjonalnych i o niskiej kwasowości. Takie winogrona zwykle dają mocne, głębokie, żywe i złożone wino. Również w tej kwestii, elitarny i tak już przecież z innych powodów Salon, nie zawodzi. I oferuje doznania równie unikalne jak sam jego charakter. Salon 1999 to z jednej strony kredowa mineralność i żywiołowość typowa dla Le Mesnil-sur-Oger,

ale z drugiej strony głębia i okrągłość związana z warunkami pogodowymi. W szampanie wyczuwalne jest namacalne napięcie pomiędzy tymi dwoma – pozornie sprzecznymi – siłami. Napięcie to daje mu niezwykle bogatą osobowość, pociągający charakter i lekko diaboliczny

czar. Jest to szampan bladożółty, z delikatnymi, zielonymi refleksami, o żywym, ale subtelnym

zapachu i wyrafinowanej budowie. Uwodzi najpierw zdecydowanym atakiem, młodzieńczym wdziękiem i iście kremowymi bąbelkami, po to by następnie zadziwić maślaną bułką, białymi

kwiatami i owocami oraz gorzkimi migdałami. Chwilami bardzo przejrzysty i krystaliczny,

w innych momentach wykazuje się długimi i pełnymi akcentami cytrusowymi. To arcydzieło, wyjątkowy szampan, który najbardziej pasuje do… wyjątkowych okazji. Bez  wątpienia do tych wyjątkowych okazji predysponuje go również... wyjątkowo wysoka cena.

69


Rodzinny skarb znów bezpieczny we w łaściwych rękach

Taittinger Dom Szampański Taittinger to jedna z najbardziej znanych marek na całym świecie. Jego początki sięgają roku 1734, kiedy to Jacques Fourneaux stworzył Maison Forest-Fourneaux, odkupiony przez Pierra

Taittinger w 1932 r. Następnie Domem kierowali jego synowie: François, Jean i Claude. W tym czasie Dom Szampański Taittinger

przeniósł się z Château de la Marquetterie do piwnic Opactwa Saint-Nicaise w Reims. W latach 1960-2005, pod wodzą Claude Taittinger, Producent ten znacząco się rozwinął i zdobył pozycję w ścisłej czołówce liderów szampańskiego rynku.

Od 2006 r. na czele Domu Szampańskiego Taittinger stoi Pierre-Emmanuel Taittinger, bratanek Claude, który odkupił rodzinne przedsiębiorstwo i razem z dziećmi – Vitalie (dyrektor artystyczny) oraz Clovis (dyrektor eksportu) sprawnie nim zarządza.

Taittinger, rocznie sprzedający ok. 5 mln butelek (z czego większość na eksport), może poszczycić się naprawdę imponującą

gamą produktów. Winnice Domu rozciągają się na powierzchni 290 hektarów (37% Chardonnay, 48% Pinot Noir, 15% Pinot Meunier), a stock szampanów liczy sobie kilkanaście milionów butelek. W dużej części praca w winnicach odbywa się przy pomocy pługów, a winorośle nie są traktowane środkami chwastobójczymi.

Znakiem firmowym Domu są żywe, świeże, wdzięczne i eleganckie szampany, w których dużą rolę odgrywa Chardonnay, będący popisowym szczepem Taittingera.

Profil Domu Szampańskiego Taittinger:

• jedna z najbardziej znanych marek na świecie

• przedsiębiorstwo (ponownie) zarządzane rodzinnie • styl pracy w winnicach przyjazny środowisku • doniosła rola Chardonnay

• świeżość, elegancja, wdzięk to główne cechy szampanów marki Taittinger • bardzo szeroka gama szampanów

• fundator Nagrody Kulinarnej Taittingera • artystyczne odsłony butelek • mecenat kultury w Reims

• Taittinger – oficjalny szampan FIFA

70


Do zakochania w La Française jeden krok TAITTINGER BRUT RÉSERVE

Jeden z najbardziej popularnych szampanów na rynku amerykańskim, potocznie nazywany La Française („Francuzką”, a czasem wręcz „Francuzeczką”). Proporcje 40% Chardonnay

oraz 60% Pinot Noir i Pinot Meunier, a także minimum trzy lata dojrzewania w piwnicach,

sprawiają, że mamy do czynienia z szampanem o dużym potencjale aromatycznym, zrównoważonym i charakteryzującym się cenioną na całym świecie jakością. Pachnie

brzoskwinią, akacją, głogiem i wanilią. Uwodzi aromatem, ale również smakiem. To dobrze zbudowany szampan, pełen harmonii, delikatny, o przyjemnej kwasowości z wyraźnym

zaznaczeniem kredowego charakteru szampańskich gleb. W smaku wyczuwalne są nuty owocowe i miodowe. Łatwo zakochać się w  tej klasycznej propozycji prestiżowego Domu Szampańskiego Taittinger. To trunek uniwersalny – szampan dobry na każdy dzień, odpowiedni o każdej porze dnia i w  każdym towarzystwie. Wszędzie tam, gdzie panuje radość, dobra

zabawa lub gdzie celebrowane są doniosłe chwile. Dla Państwa wygody dostępny również w małej butelce (375 ml).

Uwodzicielsko słodkie oblicze La Française TAITTINGER DEMI-SEC

Taki sam asemblaż jak w Brut Réserve (40% Chardonnay oraz 60% Pinot Noir i Pinot Meunier),

na który składa się ok. czterdziestu crus z różnych roczników. Wino dojrzewa trzy lata na

osadzie, a następnie jest ono dozowane na poziomie 35 g cukru na litr. Ta słodycz odróżnia Taittinger Demi-Sec od Brut i sprawia, że ten pierwszy świetnie łączy się z deserami. Słomiano-

złoty kolor kryje bogactwo drobnych bąbelków, a powstała w kieliszku piana jest obfita i długo utrzymująca się. Szampan pachnie delikatnie miodem i dojrzałymi owocami, ze szczególną nutą

renklody i kwiatu bzu. Demi-sec smakuje mandarynką, brzoskwinią w syropie oraz suszonymi figami. Polecamy tę wyjątkową słodycz do wszelkich deserów, w tym do ciast czekoladowych

i truskawkowych. Niezależnie od połączenia na pewno najbardziej będzie smakować fanom szampana w wersji demi-sec. To propozycja w sam raz dla nich.

71


Taittinger

Dla mi łośników czerwieni TAITTINGER PRESTIGE ROSÉ

Taittinger Prestige Rosé wyróżnia się płomiennym, intensywnym kolorem, wynikającym z aż 15-procentowej obecności czerwonego wina (Pinot Noir z Montagne de Reims i Riceys). Tak  znaczący dodatek czerwonego wina wpływa nie tylko na żywy kolor, ale również

na intensywność smaku, któremu z kolei wysoka obecność Chardonnay (30%) nadaje elegancję i delikatność, tak typową dla sygnatury Taittinger. Ten wyraziście różowy szampan

uwodzi również zapachem – świeżym i młodym, z mocnymi akcentami czerwonych owoców (dzikie maliny, wiśnie, porzeczki), które utrzymują się również w smaku. Bardzo uniwersalna propozycja, która świetnie sprawdza się zarówno na rozpoczęcie, jak i zakończenie wieczoru.

Warto również otworzyć tę butelkę do deseru na bazie owoców – sałatka owocowa lub tarta w zestawie z  Taittinger Prestige Rosé to prawdziwa poezja smaku. Jest to jeden z lepszych wyborów dla miłośników czerwonego wina.

Prestige Cuvée w iście hrabiowskim stylu

TAITTINGER COMTES DE CHAMPAGNE 2002 Esencja stylu i subtelności. Rocznikowe Prestige Cuvée od tego cenionego Producenta to zarazem najbardziej emblematyczne wino, jakie powstaje w domu Taittingera. Wspaniała

propozycja dla amatorów blanc de blancs najwyższych lotów. Comtes de Champagne pierwszy raz pojawił się na rynku w 1952 roku. Należy pamiętać, że szampan ten wytwarzany jest tylko

w wyjątkowych latach, gdy jakość winogron jest najwyższa. To stuprocentowy Chardonnay z Grand Cru na terenie Côte des Blancs, którego aromat dodatkowo wzbogaca niewielki dodatek

wina z beczki (5 proc.). Szampan wizualnie zachwyca złotawym kolorem z zielonymi refleksami oraz obfitością drobnych bąbelków. Pachnie bardzo świeżo, a w bukiecie wyraźnie wyczuwalny

jest inspirujący kontrast pomiędzy intensywnością a subtelnością. Przeplatają się tu najbardziej

zaskakujące kombinacje aromatów: tarta cytrynowa z wanilią, smażone cytrusy z prażonymi migdałami oraz suszone kwiaty z lipą. To prawdziwy kalejdoskop aromatyczny. Pierwszy

odczuwalny smak ma charakter żywiołowo cytrusowy (dojrzała cytryna), jednak zaraz po nim

pojawia się nieco delikatniejszy akcent – karmelizowanego grejpfruta, który z czasem ustępuje

miejsca lukrecji. To wino stworzone zostało dla podkreślenia wyjątkowych, intensywnych momentów. Świetnie odnajdzie się w towarzystwie przystawek na bazie owoców morza i ryb.

Smakuje wprost wyśmienicie z carpaccio z białego tuńczyka z truflami. Zestawienie absolutnie

do wypróbowania. W skrócie, to kwintesencja szampańskiej elegancji: trunek jedwabisty, wyrafinowany, a zarazem głęboki i skoncentrowany. Takie Prestige Cuvée lubimy. I bez wahania polecamy Państwu.

72


Szampana należy otwierać przy wielkich okazjach, ma łych okazjach, albo w ogóle bez okazji. Nina Garcia 73


Potęga zbudowana kobiecą ręką

Veuve Clicquot Dom Szampański Veuve Clicquot z Reims to bardzo popularna i solidna marka, dla której typowy jest dość potężny styl

szampanów, zbudowanych głównie na bazie Pinot Noir. Historia Veuve Clicquot to historia wyjątkowego dzieła kobiety sukcesu. Barbe Clicquot, po śmierci męża Philippa w 1805 r., przejęła Dom Szampański, stworzony przez niego 33 lata wcześniej.

Była ona pierwszą kobietą w historii, która stała na czele Domu Szampańskiego i jedną z pierwszych współczesnych kobiet biznesu. Barbe Clicquot praktycznie zbudowała potęgę marki, zwiększając ponad siedmiokrotnie sprzedaż i przyczyniając się do zdobycia przez szampan Veuve Cliquot międzynarodowej renomy.

Zawdzięczamy jej wiele innowacji, kluczowych dla rozwoju musującego trunku – to ona wprowadziła pierwszego rocznikowego

szampana (1810), a także wynalazła specjalny stół do obracania butelek celem oczyszczania wina – tzw. table de remuage (1816). Nie bez powodu wdowa Clicquot nazywana była „Wielką Damą Szampana”.

Aktualnie Dom Szampański Veuve Clicquot, od 1987 r. należący do koncernu LVMH, dysponuje blisko 400 ha własnych winnic i sprzedaje rocznie 8 milionów butelek szampana.

Charakter Domu Szampańskiego Veuve Clicquot:

• bardzo znana na całym świecie marka, należąca do koncernu LVMH • symbole Domu: kotwica, kometa, kolor żółty

• dewiza: „Wymóg jedynej, najwyższej jakości”

• jeden z najbardziej proekologicznie nastawionych domów szampańskich

• długi okres dojrzewania win (min. 30 miesięcy dla nierocznikowych, 5-30 lat dla rocznikowych) • obowiązkowa fermentacja malolaktyczna • niska zawartość cukru w szampanach

• dominacja szczepu Pinot Noir w asemblażach

• szampany cechują się równowagą, harmonią, subtelnością i złożonością • w XIX w. były to ulubione szampany Rosji

74


Tak smakuje kolor żó łty VEUVE CLICQUOT BRUT

Charakterystyczny żółty kolor jest dla flagowego szampana Veuve Clicquot tym, czym czerwień dla Ferrari. Nie sposób pomylić marki z jakąkolwiek inną. Kwintesencja stylu Veuve Clicquot

to blend 50-55% Pinot Noir, odpowiadającego za budowę szampana, który – dla zaokrąglenia smaku – zostaje uzupełniony 15-20% Pinot Meunier, a także 28-33% Chardonnay, który zapewnia

szlachetnym bąbelkom finezję, subtelność i elegancję. Duży udział wina z rezerwy (25-40%)

zapewnia żółtej etykiecie niezmienny smak. To wyrafinowany triumf laboratoryjnej precyzji nad zaskakującą ekspresją. Żółta etykieta od Najsłynniejszej Szampańskiej Wdowy zawsze smakuje dokładnie tak, jak smakować powinna. Zarówno w bukiecie, jak i w smaku, zderzamy się najpierw z akcentami owocowymi, a następnie z delikatnymi niuansami francuskiej bułki maślanej i wanilii. Yellow Label od Veuve Clicquot to przyjemna równowaga pomiędzy siłą

a finezją szampana. Ten apéritif par excellence uzyskuje rokrocznie wysokie noty we wszelkich degustacjach (np. 90,6 pkt od Winexperts, 89 pkt – Gilbert & Gaillard, 92 pkt – Wine Spectator).

Odrobina s łodyczy na co dzień VEUVE CLICQUOT DEMI-SEC Ta propozycja powinna zainteresować fanów szampana w słodszej wersji. Lub poszukujących dobrego wina do deseru. A nawet samego deseru – gdyż lampka Veuve Clicquot Demi-Sec

z powodzeniem może deser zastąpić. Półsłodki szampan został zbudowany na bazie Pinot Noir

(40-45%), Pinot Meunier (30-35%) oraz Chardonnay, którego dodatek zapewnia mu świeżość

i wytworność. Pachnie smakowitym deserem – dojrzałymi owocami i maślanymi bułeczkami. W  smaku krągły i świeży, oferuje przyjemne doznanie, przywołujące na myśl czekoladowe praliny.

Żó łtej etykiecie do twarzy też w różu VEUVE CLICQUOT BRUT ROSÉ To różowa wariacja na temat żółtej etykiety – do słynnego Veuve Clicquot Brut dodano 12%

czerwonego wina z Montagne de Reims. Podobnie jak Brut cechuje się jednocześnie siłą i finezją, świeżością oraz złożoną strukturą. Tym razem – w uwodzicielskiej i romantycznej szacie rosé. Szampan pachnie najpierw malinami, poziomkami i wiśniami, a po chwili pojawiają się również nuty bakalii i słodkiego pieczywa. Jego smak jest świeży, owocowy i harmonijny. To propozycja o nieprzeciętnej elegancji i intensywności. 90 pkt od Gilbert & Gaillard oraz od Wine Spectator.

75


Veuve Clicquot

Wspomnienie wspania łych zbiorów VEUVE CLICQUOT VINTAGE 2004 BLANC

Bardzo przyjemny szampan rocznikowy, owoc sprzyjających warunków pogodowych, które zapewniły piękne, obfite zbiory w pełni dojrzałych winogron. W Veuve Clicquot Vintage

wyczuwamy owoc Pinot Noir, elegancję Chardonnay oraz smakowitość Pinot Meunier. W 2012 r. szampan uzyskał 91 pkt od Gilbert & Gaillard oraz aż 94 pkt od Wine Enthusiast.

Poznajcie Państwo Wielką Damę VEUVE CLICQUOT LA GRANDE DAME 2004

Wielka Dama, zbudowana głównie na crus Verzenay i Avize, obficie musuje i wypełnia kieliszek dużą ilością drobnych bąbelków. Na płaszczyźnie aromatycznej początkowo obecne

są intensywne nuty owocowe (biała brzoskwinia, bergamotka) oraz mineralne, które po chwili wyparte zostają przez bułkę maślaną, morelę, jaśmin, nugat i wanilię. Szampan cechuje się

jedwabistą budową, mineralnym smakiem i długim finiszem, który zachowuje pełną świeżość

dzięki bardzo umiarkowanemu dozowaniu. Liczne zalety Wielkiej Damy docenili krytycy –

szampan uzyskał m.in. 98 pkt od Gilbert & Gaillard i Sydney Morning Herald, 96 pkt od Grandi Champagne, 94 pkt od Wine Spectator i Wine Enthusiast oraz 19/20 od Bettane & Dessauve.

Wielka Dama w różowej szacie VEUVE CLICQUOT LA GRANDE DAME ROSÉ 1998 La Grande Dame Rosé 1998 to ceniony trunek rocznikowy, który pachnie mineralnie i owocowo

(najpierw porzeczka, malina i jagoda, a następnie wiśnia), a po chwili pojawiają się również nuty nugatowe, cynamonowe oraz słodkiego pieczywa. Dodatek czerwonego wina z Bouzy (Clos

Colin) zwiększa potencjał starzenia szampana, który może jeszcze zyskać na smaku w Państwa piwnicy. Godny uwagi jest świeży finisz, który docenimy w pełni dzięki niewielkiej zawartości cukru.

76


Jest taki moment między piętnastym a szesnastym łykiem szampana, kiedy każdy czuje się arystokratą. Amélie Nothomb

77


Część trzecia – mali, uznani producenci


Nadrzędnym celem jest tworzenie wyjątkowego, autentycznego szampana

Alain Bernard Dom Szampański Alain Bernard to rodzinne przedsięwzięcie, którego początki sięgają 1912 roku. Producent ten ma siedzibę

w Dizy, w samym sercu departamentu Marne, w bliskiej odległości od Épernay – światowej stolicy Szampana. Dom Szampański założył na początku XX wieku Arthur Bernard. Pracował on wówczas – m.in. jako szef piwnic – u jednego z Producentów szampana w Dizy, a w wolnym czasie opracowywał własne receptury na bazie zaledwie kilku winorośli w okolicy Hautvillers. Z czasem rodzinna posiadłość została znacząco powiększona i zaczęła symbolizować cenioną, prężną markę na rynku szampana.

Dziś o rodzinny interes dba pokolenie wnuków – Benoît Bernard z żoną Isabelle, którzy za największy skarb uważają know-how zaczerpnięty od przodków, wzbogacony własnymi doświadczeniami i wciąż rosnącym kapitałem wiedzy na temat nowoczesnej, choć zawsze naturalnej, uprawy winogron oraz winifikacji. Aktualnie winnice rodziny Bernard, wszystkie sklasyfikowane jako

Grands lub Premiers Crus, obejmują gminy: Aÿ, Dizy, Hautvillers i Cumières. To połączenie jakości terroir i jego różnorodności pozwala na uzyskanie wysokiej klasy winogron – finezyjnych i aromatycznych.

Nie bez znaczenia są tu również metody pracy w winnicach – Dom Szampański Alain Bernard stawia na naturalne metody

(odchwaszczanie, orka, nawożenie organiczne). W procesie produkcyjnym, poza jakością terroir i tradycyjnym podejściem do pracy w winnicy, ważną rolę odgrywają: powolne tłoczenie winogron, winifikacja w specjalnych kadziach, druga fermentacja w butelkach oraz dojrzewanie na osadzie w starych, ręcznie drążonych piwnicach przez minimum trzy lata. Cały proces proces

produkcyjny odbywa się na miejscu – rodzina Bernard czuwa nad każdym jego etapem – od pielęgnacji winorośli aż do samej sprzedaży. Producent podkreśla, że nie skupuje winogron ani wina ani też w żadnym stopniu nie podejmuje współpracy w ramach spółdzielni. Szampan od Alain Bernard to zawsze trunek powstały w stu procentach pod czujnym okiem przedstawicieli rodziny

Bernard. Roczna produkcja wynosi tu 85.000 butelek. Wartości wyznawane przez właścicieli Domu Szampańskiego Alain

Bernard to rodzina, praca, cierpliwość, rygor, pasja i szacunek dla metod tradycyjnych. A nadrzędnym ich celem jest tworzenie wyjątkowego, autentycznego szampana. Szampana – co warto zaznaczyć – coraz szerzej znanego na świecie, w tym również w Polsce.

Co wyróżnia Dom Szampański Alain Bernard? • długa rodzinna tradycja – od 1912 r.

• jakość terroir – tylko Grands i Premiers Crus • rozległość winnic, różnorodność parcel

• 50% upraw stanowi szczep Chardonnay, 47% – Pinot Noir, a 3% – Pinot Meunier • gama Producenta obejmuje 8 szampanów

• zdecydowana preferencja dla naturalnych metod uprawy • winifikacja w specjalnych kadziach

80


Codzienna propozycja o niecodziennym smaku

ALAIN BERNARD BRUT TRADITION PREMIER CRU Blend 60% Chardonnay, 35% Pinot Noir i 5% Pinot Meunier. Połączenie Premier Cru (Dizy,

Hautvillers, Cumieres) i Grand Cru (Aÿ) w przypadku tego szampana tworzy udaną, zrównoważoną kompozycję. Bardzo przyjemny, bezpretensjonalny szampan do codziennego użytku, np. jako

apéritif. Świeży, owocowy z wyczuwalnymi nutami drożdży i francuskiej bułki. Odpowiednie

schłodzenie eksponuje wszystkie jego walory. Niewygórowana cena zachęca do spróbowania tego niszowego, ale już znanego – także w Polsce – szampana. Ma on tu dużą rzeszę swoich

zwolenników. To szampan chętnie wybierany przez restauratorów i hotelarzy, który – co zostało wielokrotnie sprawdzone – zadowala gusta nawet bardzo wymagających gości. Producent

poleca go zarówno na apéritif, jak i do posiłków, a przede wszystkim jako wdzięcznego

kompana wesołych momentów w doborowym towarzystwie. Warto spróbować, żeby przekonać się, co znaczy znakomity stosunek jakości do ceny w wykonaniu Domu Szampańskiego Alain

Bernard. Szampan ten został uznany za „bardzo dobry” przez ekspertów z Magazynu Wino.

Oprócz standardowej butelki (750 ml) proponujemy poręczną „połówkę” (375 ml) oraz wersję magnum (1500 ml), która może być niezapomnianą atrakcją spotkania w większym gronie.

S łodszy wymiar rozkoszy z Dizy ALAIN BERNARD DEMI-SEC PREMIER CRU Te same proporcje trzech szampańskich szczepów, co w Brut Tradition. Ta sama doskonała

jakość. Zupełnie inny wymiar słodyczy. Alain Bernard Demi-Sec to harmonijna i smakowita propozycja dla miłośników mniej wytrawnych klimatów. A także idealny wybór na deser. To –

podobnie jak wytrawny Brut Tradition – świeży, owocowy szampan z wyczuwalnymi nutami

drożdży i francuskiej bułki. Tym razem w wersji, która zadowoli największych fanów słodyczy. Odpowiednie schłodzenie eksponuje wszystkie jego walory, pozwalając w pełni cieszyć się słodkim wymiarem harmonii i smaku. Szampan ma jeszcze jedną, dużą zaletę: trudno znaleźć deser, do którego nie pasuje.

Istnieją przynajmniej cztery powody, żeby pokochać rosé od Alain Bernard ALAIN BERNARD ROSÉ DE SAIGNÉE PREMIER CRU Ta bardzo lubiana przez klientów propozycja jest niewątpliwie jednym z naszych faworytów wśród różowych szampanów. Dlaczego? Po pierwsze: maceracja w moszczu, dzięki

której szampan nabiera ciekawego koloru (w zależności od rocznika – czasem wpadającego w pomarańcz, a czasem – w rubin) oraz owocowej głębi i koncentracji. Po drugie: wspaniały

aromat czerwonych owoców (głównie wiśni i porzeczek) z nutą pieprzu, a także przyjemny smak świeżych owoców (cytrusów i malin). Długi finisz skłania się ku delikatnie korzennym

akcentom. Po trzecie: świetnie łączy się z potrawami. Zrozumieją Państwo, o czym mówimy, jeśli tylko spróbujecie zestawić to rosé z foie gras w figach, z kaczką w pomarańczach (czy

kaczką z borowikami) lub z  deserami na bazie czerwonych owoców. Po czwarte: cena, jeszcze niewygórowana, ale  po  tym, jak  szampan dostał maksymalną ocenę od International

Sommeliers, jesteśmy pewni, że długo tak nie będzie. Warto zapoznać się bliżej z tą różową perełką z gamy Alain Bernard.

81


Mistrzostwo w kategorii Pinot Noir

Egly-Ouriet Dom Szampański Egly-Ouriet z siedzibą w Ambonnay (Montagne de Reims) to Producent z czteropokoleniową tradycją, który już stworzył swoją legendę. Według wielu to jeden z dziesięciu najlepszych domów szampańskich.

Francis Egly to aktualnie jedno z najgłośniejszych nazwisk w Szampanii. Cieszy się on opinią mistrza Pinot Noir. Winiarski guru Parker plasuje go w pierwszej piątce najlepszych szampańskich Producentów.

Dom ten powstał zaraz po Drugiej Wojnie Światowej z inicjatywy dziadka Francisa, który dysponował wówczas winnicami o powierzchni jedynie 3 hektarów. Kolejne pokolenia powiększyły posiadłość, która obecnie liczy 12 ha, z czego 10 ha to Grands

Crus Ambonnay, Bouzy i Verzenay, a 2 ha – Premier Cru Vrigny. 70% upraw stanowi popisowy szczep rodziny Egly, a resztę – Pinot Meunier oraz Chardonnay. Duma Producenta nazywa się Parcelle des Crayères, rosną tam sześćdziesięcioletnie winorośle. Sam Francis przewrotnie twierdzi, że Pinot Noir z Crayères byłby esencją szampana, gdyby nie wymyślono Chardonnay.

Francis Egly tworzy swe arcydzieła w głównej mierze z Pinot Noir z Ambonnay, Bouzy i Verzenay. Rocznie produkuje ok. 100.000 butelek. Jego wina są bardzo mineralne i wyraziste, charakteryzują się – obok niebywałej jakości – również dość wysoką ceną

i światową renomą. Są eleganckie, bogate, soczyste, precyzyjne, winne, głębokie, mocno zbudowane i o dużej koncentracji aromatów.

Jednym z priorytetów tego Producenta jest zapewnienie winom maksymalnie długiego okresu dojrzewania – wszystkie szampany Domu Egly-Ouriet dojrzewają dużo dłużej niż jest to konieczne z punktu widzenia wymogów apelacji. Ma to oczywiste przełożenie na ich aromat i smak. Winifikacja zachodzi w kilkuletnich beczkach. Zresztą „beczka” jest bardzo charakterystyczna dla stylu Egly-Ouriet – pewnie po części wynika to z faktu, że Francis winiarstwa uczył się w Burgundii. Dominujące cechy Producenta: • światowa renoma

• mistrzostwo w pracy z Pinot Noir

• winnice obsadzone w większości tym szczepem

• wyjątkowa parcela, obsadzona starymi winoroślami – Crayères

• bardzo charakterystyczny styl szampanów, na który składają się: wyrazistość, elegancja, głębia, mineralność, złożoność, bogactwo aromatów

• długi okres dojrzewania na osadzie

• od 1995 r. – winifikacja wyłącznie w beczkach

• od 1999 r. – produkcja szampanów bez fermentacji malolaktycznej

82


Burgundia z bąbelkami EGLY-OURIET BRUT TRADITION GRAND CRU Kompozycja 70% Pinot Noir i 30% Chardonnay. Arcydzieło niekwestionowanego mistrza Pinot Noir. To znany produkt Domu Szampańskiego Egly-Ouriet, zbudowany w większości z Grands

Crus Ambonnay i Bouzy, będący doskonałą ilustracją charakterystycznego stylu Producenta.

Na uwagę zasługuje fakt, że w szampanie swój udział ma również najsłynniejsza parcela Crayères, znana z imponującej metryki winorośli. Brut Tradition Grand Cru to wino niemal dekadenckie, bardzo soczyste, świetnie pieniste, przede wszystkim jednak głębokie, winne, bardzo długie.

Szampan, który skutecznie wymyka się prostej definicji „bąbelków”, oferując niepowtarzalną elegancję, dojrzałość i bogactwo aromatów. Winifikacja w beczce, brak fermentacji malolaktycznej plus długi okres dojrzewania na osadzie nadają Brut Tradition głębię smaku.Podczas degustacji dochodzą do nas wyraźne nuty wiśni, jeżyn, kwiatów, a także drożdży, miodu i cynamonu.

Uwagę zwraca również bardzo powściągliwe dozowanie (dosładzanie), a także subtelny i świeży,

mineralny finisz. Szampan określany jest często mianem „Burgundii z bąbelkami”. Ten srebrny medalista Grand Prix Magazynu Wino 2012 zwyciężył również np. w konkursie New York Times na Najlepszego Szampana Nierocznikowego. Ciesząc się dużym uznaniem krytyków, co roku

zdobywa też wysokie oceny we wszelkich przewodnikach. Kto lubi ekskluzywne musowanie, musi spróbować go choć raz w życiu. Gwarantujemy, że wart jest swojej – relatywnie wysokiej – ceny. Będzie doskonałą oprawą np. do owoców morza.

83


Ma ły Producent o dużym wolumenie produkcji

Forget-Brimont Dom Szampański w sercu Montagne de Reims (Ludes) formalnie został założony w 1978 r. przez Michela Forget, ale same winnice Forget-Brimont powstały już na początku XIX wieku, z inicjatywy jego przodka – Louisa.

Dziś posiadłość należąca do Frédéric Jorez, szeroko znana z jakości swoich Grands i Premiers Crus, rozciąga się na powierzchni 18 hektarów, głównie w strefie Montagne de Reims, obejmując m.in. gminy: Mailly-Champagne, Verzenay, Chigny les Roses,

Coulommes la Montagne, Ludes, Montbré, Sermiers, Taissy i Villers-Allerand. Dodatkowo Producent korzysta z zaopatrzenia zewnętrznego z obszaru 14 ha.

Uprawy zdominowane są przez szczep Pinot Noir (45%), ale swoją obecność wyraźnie zaznaczają tu również Pinot Meunier (30%) oraz Chardonnay (25%).

Roczna produkcja Domu Szampańskiego Forget-Brimont kształtuje się na poziomie aż 300.000 butelek, a jego gama obejmuje 8 szampanów.

Istotną wartością wyznawaną przez tego ciekawego Producenta jest szacunek dla środowiska naturalnego, który wyraża się m. in. w stosowaniu metody uprawy ekologicznej, polegającej na używaniu naturalnych nawozów, feromonów, a zdecydowanym unikaniu środków chemicznych, w tym np. owadobójczych.

Dom Szampański Forget-Brimont szczyci się piwnicami o głębokości 15 m i długości 350 m, które do 2000 r. były drążone ręcznie.

Wyróżniki Domu Szampańskiego Forget-Brimont: • dominacja Pinot Noir

• wyłącznie Grands i Premiers Crus

• do produkcji szampanów używane jest tylko wino z pierwszego tłoczenia (cuvée) • czas dojrzewania na osadzie dłuższy niż stanowią wymogi apelacji • proekologiczna postawa

84


Najsłodszy brut w naszej ofercie FORGET-BRIMONT BRUT PREMIER CRU

Połączenie 20% Chardonnay, 40% Pinot Noir i 40% Pinot Meunier, będące asemblażem trzech roczników z dodatkiem wina z rezerwy (30-40%). Ciekawy szampan o dość wysokiej zawartości

cukru (11,8 g/l) i ładnym kolorze jasnego złota. Na uwagę zasługują subtelne, ale długo

utrzymujące się bąbelki oraz delikatne i świeże aromaty. W smaku odkryją Państwo radosne zielone jabłko, upajające białe kwiaty i intrygujący orzech laskowy. Forget-Brimont Brut uzyskuje

nieprzerwanie wysokie noty w prestiżowych przewodnikach (m.in. Robert Parker 2010 – 90/100, Wine Enthusiast 2011 – 88/100, Wine Spectator 2012 – 91/100), jest również zdobywcą wielu

nagród: np. srebrny medal na International Wine & Spirit Competition w 2009 r. oraz brązowy w 2011 r. Bardzo popularny i ceniony trunek, czego dowodzi wolumen jego produkcji – 200.000

butelek rocznie. Dobry wybór zarówno na apéritif, jak i do białych mięs w śmietanie oraz cielęciny w warzywach.

S łodycz kremowo rozp ływająca się po podniebieniu FORGET-BRIMONT DEMI-SEC PREMIER CRU Blend 20% Chardonnay, 40% Pinot Noir i 40% Pinot Meunier jest jednocześnie asemblażem trzech roczników z udziałem wina z rezerwy na poziomie 30-40%. Ładny kolor jasnego złota

cieszy oko, podobnie jak subtelne, ale długo utrzymujące się bąbelki. Bogaty bukiet z niezwykle intensywnymi aromatami przyjemnie drażni nos. Ciekawy, bogaty smak, który kremowo rozpływa się po podniebieniu w akcentach mandarynki i moreli, to doznanie prawdziwej przyjemności. Pozycja godna szczególnego polecenia do potraw, łączących smak słodki

ze słonym, np.  do  kaczki w miodzie, a także do licznych deserów takich jak tarta jabłkowa lub z czereśniami. Warto zestawić go również z foie gras.

Wykwintna oprawa dla ostryg i kawioru

FORGET-BRIMONT EXTRA BRUT PREMIER CRU Typowe dla Forget-Brimont proporcje: 20% Chardonnay, 40% Pinot Noir i 40% Pinot Meunier.

Szampan jest kupażem trzech roczników z dodatkiem wina z rezerwy (30-40%). Cechuje się krystalicznym kolorem i drobnymi, ale wytrzymałymi bąbelkami. W bogatym – acz przyjemnie

zwiewnym – aromacie wyczuwalne są subtelne akcenty białych kwiatów, białych owoców oraz cytrusów. Smak zadziwia wyrazistością i przejrzystością, uwodząc gruszką, wiciokrzewem i winnymi kwiatami. Ta pozycja niewątpliwie przypadnie do gustu amatorom szampana w wersji

extra brut, jednocześnie ceniących intrygujące połączenie subtelności aromatu i wyrazistości smaku. 5,8 g cukru w litrze pozwala – nawet trunkowi extra brut – zachować pewną dozę kuszącej słodyczy. Trudno o doskonalszy apéritif. Albo o bardziej szlachetną oprawę dla ostryg

czy kawioru. Może właśnie od Forget-Brimont rozpocznie się Państwa fascynująca przygoda z szampanami extra brut?

85


Forget-Brimont

Warto zabrać na polowanie na dzikie kaczki FORGET-BRIMONT ROSÉ GRAND CRU

Hojnie dosłodzone rosé (znowu prawie 12 g cukru/l), zbudowane w 76% z Pinot Noir, a w 24%

z Chardonnay, jest połączeniem trzech roczników z udziałem wina z rezerwy na poziomie 3040%. Dojrzewa trzy lata na osadzie, co nadaje mu pełniejszy, choć nadal przyjemnie zwiewny,

smak. Kolor świetliście różowy z lekko łososiowymi refleksami. Bąbelki są subtelne i długo utrzymują się w kieliszku, co umila degustację. Początkowo wyczuwalne są aromaty cytrusowe, które potem ustępują miejsca nutom czerwonych owoców. Te dwa dominujące akcenty kształtują

również walory smakowe – należy przyznać, że równowaga między czerwonymi owocami

a cytrusami, którą charakteryzuje się ten świeży i żywy szampan, smakuje wyśmienicie. ForgetBrimont Rosé jest brązowym medialistą International Wine Challenge 2012 oraz International

Wine & Spirit Competition 2010. Polecamy szczególnie do dzikiego ptactwa, pieczonych białych mięs oraz do szarlotki na bazie różowych biszkoptów z Reims.

Dla tych, co jeszcze nie wiedzą jak pachnie wiciokrzew FORGET-BRIMONT BLANC DE BLANCS GRAND CRU

Blanc de blancs powstały z prestiżowych parcel Grand Cru (Avize, Le Mesnil-sur-Oger, Oger),

skomponowany jest z trzech roczników z dodatkiem wina z rezerwy (30-40%). Szampan ten dojrzewa minimum trzy lata na osadzie, jest już wyśmienity, ale pełnię smaku osiągnie w Państwa

piwnicy po kolejnych trzech latach. Jeśli tylko pozwolą mu Państwo tyle poczekać, bo pokusa jest duża… Blanc de blancs cieszy oko jasnocytrynowym kolorem i delikatnymi bąbelkami, których żywe musowanie w kieliszku można wyjątkowo długo obserwować. Gdy już nacieszą Państwo oczy jego widokiem, pozwólcie uwieść się złożonemu i intensywnemu aromatowi,

na który składają się nuty maślane typowe dla Chardonnay, grejpfruta oraz białych kwiatów –

akacji, stokrotki i wiciokrzewu. Nie wiedzą Państwo jak pachnie wiciokrzew? Czas to zmienić! Smak współgra z aromatem: jest wysublimowany, bogaty, z winnym finiszem. Forget-Brimont Blanc de Blancs może poszczycić się kilkoma medalami, m.in. International Wine Challenge 2007 (brązowy medal) oraz International Wine & Spirit Competition 2011 (srebrny medal). Jeśli

poszukują Państwo wybornego towarzysza do przegrzebków z patelni lub do gotowanego nerczana – lepiej nie mogliście trafić. Jeśli po prostu świetnego blanc de blancs – również się nie zawiedziecie.

86


Szampan pomaga zdumiewać George Sand

87


Diament w koronie Grand Cru Le Mesnil-sur-Oger

Le Mesnil Spółdzielnia powstała w 1937 r. w bardzo prestiżowej gminie Le Mesnil-sur-Oger (stąd pochodzą m.in. Krug Clos du Mesnil i Salon). Gmina jest usytuowana ok. 20 km od Épernay, w samym sercu strefy Côte des Blancs, słynącej z kredowego podłoża

i wysokiej jakości tutejszego Chardonnay. Gmina ta jest jedną z 17 szampańskich Grands Crus. Tereny i budynki należały wcześniej do Domu Szampańskiego Henriot. Pierwszym Prezesem Spółdzielni był Henri Robert.

Po wojnie dokonano pewnych inwestycji, które pozwoliły tłoczyć i przechowywać większe ilości wina. Już wtedy inne kooperatywy

zlecały Spółdzielni Le Mesnil-sur-Oger poszczególne elementy procesu produkcyjnego szampana takie jak np. tłoczenie winogron,

składowanie butelek czy wreszcie dégorgement (oczyszczanie). Inwestycje były nieodłączną częścią rozwoju Spółdzielni nie tylko

w latach powojennych – właściwie każda dekada oznaczała dla jej władz podejmowanie strategicznych decyzji, systematyczne zwiększanie potencjału i mocy przerobowych Spółdzielni, a więc tworzenie nowych szans dla jej rozwoju.

Aktualnie, od 2001 r., na czele Spółdzielni stoi Gilles Marguet. Dziś jest to nowoczesna organizacja, silna długą tradycją działania

i stale rozwijająca się. To szanowany i poważny gracz na szampańskim rynku. Dziś liczy 525 członków, dysponuje winnicami o powierzchni prawie 300 ha, miejscem dla 5 mln butelek, kadziami o łącznej pojemności 52.760 hektolitrów oraz 44 prasami.

Marka handlowa Le Mesnil to ok. 100.000 butelek rocznie. Szampany z tą etykietą (obecnie gama liczy 4 produkty) charakteryzują

się lekkością, subtelnością, okrągłością i świeżością. Doskonała gleba i renoma terroir sprawiają, że są to coraz wyżej cenione trunki, nie tylko we Francji, ale i na świecie. Cechy Producenta:

• forma własności – spółdzielnia • kilkadziesiąt lat tradycji

• doskonała lokalizacja na terenie Côte des Blancs (Chardonnay) • prestiżowe Grand Cru

• produkcja z 300 ha (ale Le Mesnil powstaje tylko z ok. 20 ha Grand Cru Le Mesnil) • wyjątkowy charakter szampanów marki Le Mesnil – świeże, lekkie i delikatne • międzynarodowe uznanie dla marki, cenionej również w Polsce

88


Szampan zdecydowanie nie z tej pó łki

LE MESNIL GRAND CRU BLANC DE BLANCS Jedna z naszych perełek, Szampan Roku 2011 (złoty medalista Grand Prix Magazynu Wino 2011). Świetny produkt doskonałej spółdzielni, wielokrotnie nagradzany i cieszący się wielkim

uznaniem koneserów. Pachnie cytrusami, świeżymi owocami, jabłkami w karmelu, migdałami i wanilią. W smaku – obok eleganckich cytrusów – zachwycają: mineralność, idealna kwasowość

i przyjemna równowaga, a także całkiem solidny finisz. Szampan, jakiego próżno szukać w tej

grupie cenowej – to raczej półka zarezerwowana dla rocznikowych trunków. Nadzwyczajna elegancja typowa dla prestige cuvée słynnych domów szampańskich. Zdobywca 95 pkt

w Wine Insider! Legendarne cru z Côte des Blancs i lokalny, jeszcze mało znany charakter Producenta, zaowocowały prawdopodobnie największą okazją cenową w naszym sklepie.

Pozycja absolutnie obowiązkowa. Dla fanów doskonałego blanc de blancs i nie tylko dla nich. Gwarancja szampańskiego rozpoczęcia udanego wieczoru.

Pachnie letnim ogrodem z babciną szarlotką w tle LE MESNIL GRAND CRU ROSÉ

Znowu przejaw doskonałości Grand Cru Le Mesnil-sur-Oger. Tym razem w apetycznie różowych, a może raczej łososiowych, barwach. To szampan zbudowany na bazie Chardonnay i Pinot Noir.

Le Mesnil Grand Cru Rosé cechuje się wyjątkową delikatnością, subtelnością i elegancją. Jego

wyróżnikami są: aromat świeżych truskawek, pieczonych jabłek (a nawet szarlotki!) oraz dobrze wyważony, mineralny smak z lekko kremowym, cierpkim finiszem. Brzoskwiniowy kolor, bogaty, soczysty i słodkawy bukiet, smak długi, przyjemny, z lekko pikantnym finiszem – wszystko

to sprawia, że różowy Le Mesnil ma liczne grono miłośników, również w Polsce. Na uwagę zasługuje również elastyczność tej pozycji, która z powodzeniem może służyć jako apéritif lub godna oprawa np. do czerwonych mięs lub deserów na bazie czerwonych owoców.

Archetyp szampana rocznikowego LE MESNIL GRAND CRU SUBLIME MILLÉSIME 2005 Ten szampan powstaje tylko w wyjątkowych latach. To rocznikowe cuvée, stworzone w drodze

asemblażu różnych Chardonnay Grand Cru z terenu Côte des Blancs. 15% wina powstało

bez fermentacji malolaktycznej. Dosage (dozowanie) na poziomie 8 g cukru/l. Kolor żółtego

złota, subtelna i utrzymująca się piana, nos intensywny i pełen ekspresji, z nutami tostowymi i przyjemnymi aromatami egzotycznych owoców. Bardzo „w stylu Chardonnay”. W smaku

szampan okazuje się winny i okrągły, ale nie brutalny. Finisz mocny i poważny. Można powiedzieć, że jest to trunek rocznikowy w czystym, szampańskim stylu. Głęboki i złożony, to doskonały szampan do ryb i owoców morza.

89


Ekspercka ręka gwarancją wysokiej jakości szampana

Pol Cochet Rodzina Cochet rozpoczęła działalność związaną z obrotem szampanami w 1846 r. w Ambonnay – jednym z 17 Grand Crus Szampanii, znanym z doskonałości tutejszego Pinot Noir.

Niespełna 30 lat później Pol Cochet opracował swoje autorskie blendy w piwnicach należących do rodziny żony, będących dziś

własnością Domu Szampańskiego Krug, który właśnie na tym terenie produkuje słynne cuvée „Clos d’Ambonnay”. Świadczy to najdobitniej o jakości winnic.

Tak właśnie zaczęła się długa rodzinna tradycja, pielęgnowana po dziś dzień. Od 2008 r. kierunek rozwoju Domu Szampańskiego

wyznacza Eric Petitjean, praprawnuk Pola Cochet, który może poszczycić się niezwykle bogatym doświadczeniem, wyniesionym z długich lat zarządzania Institut Œnologique de Champagne – renomowaną instytucją, wyspecjalizowaną w doradztwie

świadczonym szampańskim Producentom i w profesjonalnej obsłudze ich Maisons na każdym etapie procesu tworzenia szampana.

Celem zabezpieczenia zasobów winogron najwyższej jakości, jedną z pierwszych decyzji strategicznych Erica Petitjean było powiększenie terenu majątku ziemskiego Domu Szampańskiego Pol Cochet. Dziś posiadłość ma powierzchnię 6,5 hektarów,

znajdujących się w Ambonnay, Épernay, le Mesnil-sur-Oger oraz Côte des Bars. 80% upraw tego rodzinnego i niezależnego

Domu Szampańskiego stanowi szczep Pinot Noir, a 20% – Chardonnay. Rocznie produkowanych jest tu tylko 30.000 butelek szampana.

Na styl marki Pol Cochet składają się:

• staranna selekcja najdoskonalszych crus • troska o techniczną jakość asemblaży

• optymalny czas dojrzewania na osadzie

• redukcja zawartości cukru celem zapewnienia pełnej czystości Chardonnay i maksymalnego wyrafinowania Pinot Noir

• finezja i złożoność szampanów

• szacunek dla środowiska naturalnego (dążenie do uprawy biologicznej – w trakcie zdobywania certyfikacji)

90


Bezpretensjonalny apéritif POL COCHET BRUT

Kompozycja 40% Chardonnay i 60% Pinot Noir, z dodatkiem wina z rezerwy (30%). Brązowy

medalista Decanter Word Wine Awards 2013. Doskonały stosunek jakości do ceny. Wizualnie szampan cechuje się ładnym, słomkowym kolorem z zielonymi refleksami, a także subtelnością

bąbelków. Pachnie żywo i owocowo – wyczuwamy zarówno aromaty kwiatowe, jak i letnich

owoców, głównie białej brzoskwini, nektarynki i moreli. Odrobina marynowanej wiśni znacząco ożywia kompozycję. Smak cytrynowej bezy długo utrzymuje się w ustach. Ten bezpretensjonalny apéritif pasuje również do rybnych tapas, smażonych krewetek oraz tarty cytrynowej.

Stworzony, by zadowolić najbardziej „wytrawne” gusta POL COCHET BRUT NATURE Blend 35% Chardonnay i 65% Pinot Noir, 35% wina z rezerwy. Brązowy medalista Decanter Word Wine Awards 2013, zdobywca srebrnego medalu Concours des Effervescents du Monde

2012. Świetna propozycja dla miłośników szampana w wersji zéro dosage. Brak cukru odkrywa prawdziwe oblicze szampana i pozwala w pełni podziwiać kunszt Producenta. Szampan ten

dojrzewa na osadzie minimum 3 lata, cieszy oko jasnożółtą barwą i drobnymi pęcherzykami

powietrza, pachnie smażoną w cukrze cytryną i białymi kwiatami, a jego mineralny smak zdradza delikatne nuty wanilii i pieczywa. Wart spróbowania również z uwagi na precyzyjny i elegancki finisz. To apéritif par excellence, ale świetnie odnajduje się także w towarzystwie łososia, miecznika oraz owoców morza.

Złoty medal w kolorze rosé POL COCHET BRUT ROSÉ Ten złoty medalista Decanter World Wine Awards 2013 to stuprocentowy Pinot Noir, wyprodukowany bez dodatku wina z rezerwy. Każdy rok przynosi zaledwie 3.000 butelek tego wyśmienitego rosé, można więc pokusić się o stwierdzenie, że obcowanie z tym szampanem

jest dość rzadką przyjemnością. Rozkosznie bladoróżowy kolor szampan zawdzięcza maceracji skórek winogron, a nie dodatkowi czerwonego wina (co w Szampanii jest na porządku

dziennym). Jego zapach przywołuje wspomnienia malin smażonych w cukrze i porzeczek,

natomiast w smaku urzeka żywym i odświeżającym charakterem z wyraźnymi akcentami

czerwonych owoców. Gwarantuje niemal niespotykane w tej kategorii cenowej doznania, zarówno jako apéritif, jak i w połączeniu z rozmaitymi pastami, np. z oliwek lub z ryb. Warto zestawić go również z tartą malinową.

91


SZTUKA SPRAWIANIA PRZYJEMNOŚCI

WYJĄTKOWA USŁUGA...

Poczta Szampańska jest usługą specjalną, świadczoną przez Dom Szampana na potrzeby wyjątkowych klientów, pragnących sprawić komuś... lub sobie... wyjątkową przyjemność... Poczta szampańska to generator pozytywnych emocji, możliwość odkrycia na nowo radości obdarowywania i otrzymywania, to wreszcie niezawodny pomysł na prezent z klasą. Szampan – trunek wytworny, elegancki, luksusowy, a więc prezent par excellence – staje się również mobilny. I zawsze, kiedy tylko Państwo sobie tego życzą, może bezbłędnie trafić we wskazane ręce. Po to, by niezawodnie wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Słusznie mówi się, że szczęścia nie można kupić. Na szczęście jednak dość łatwo można wprowadzić kogoś w szampański nastrój. Dzięki Poczcie Szampańskiej funkcja sprawiania radości bliskim jest zawsze tylko o trzy kliknięcia myszką od Państwa. Zaskakiwanie nigdy jeszcze nie było aż tak proste!

... W TRZECH KROKACH... Aby skorzystać z usługi, wystarczy:

KROK 1 – zakupić wybranego szampana w naszym sklepie online na www.dom-szampana.pl KROK 2 – w formularzu zamówienia wpisać hasło „Poczta Szampańska” KROK 3 – wskazać odbiorcę, który – nawet za kilka godzin – otrzyma wyjątkowy prezent! Prawda, że to proste? Mogą Państwo również skorzystać z Poczty Szampańskiej telefonicznie pod numerem 22 55 66 933. Złożenie zamówienia do godziny 14.00 gwarantuje, że jeszcze tego samego dnia na terenie Warszawy – a nazajutrz w całej Polsce – wybrany przez Państwa szampan trafi we wskazane ręce.

... NA KAŻDĄ OKAZJĘ I NA MIARĘ PAŃSTWA POTRZEB Prosimy pamiętać o Poczcie Szampańskiej za każdym razem, gdy Państwo: • szukają eleganckiego i dalekiego od banału prezentu, niezależnie od okoliczności (urodziny, imieniny, jubileusz, gratulacje, podziękowanie, przeprosiny itp.) • potrzebują wykwintnego upominku, który trafi nie tylko w gust odbiorcy, ale i wprost do jego rąk • chcą kogoś zaskoczyć w nieszablonowy, iście szampański, sposób • pragną przekazać komuś wyjątkowemu ciepłe myśli i uczucia, nie uciekając się do sprawdzonego – choć już nieco wysłużonego – tandemu kwiatów i czekoladek • zamierzają wyróżnić zasłużonego partnera biznesowego • czują, że nie znajdą czasu najpierw na zakupy, a potem na  grzecznościową wizytę czy skomplikowaną wysyłkę prezentu, choć okazja by tego wymagała? • ... A może po prostu mają Państwo ochotę na szampana bez konieczności wychodzenia z domu?

W tych, a także w niezliczonych innych okolicznościach, Poczta Szampańska to rozwiązanie na miarę Państwa potrzeb i oczekiwań! Niech jedynym ograniczeniem będzie tu Państwa fantazja. O  wszystko inne zatroszczymy się my. Z przyjemnością!

PREZENT Z GŁOWY... OD RĘKI

To ciekawy paradoks, że coś tak wspaniałego jak prezent różnie nam się kojarzy. Pomyślmy o nerwowych poszukiwaniach, dopytywaniach o ewentualne życzenia, ciągłym wyścigu z czasem, irytującym braku pomysłów, dramatycznych dylematach, mozolnych zakupach, tradycyjnie za długich kolejkach, dźwiganiu wypchanych toreb, pośpiesznym pakowaniu, nużących podróżach czy kłopotliwych wysyłkach... Dzięki Poczcie Szampańskiej zrobienie komuś pamiętnego prezentu to czysta przyjemność. Teraz od pomysłu obdarowania kogoś wyjątkowego do perfekcyjnego wykonania dzielą Państwa tylko trzy kroki. Niezależnie od tego, czy jesteście sąsiadami czy mieszkacie setki kilometrów od siebie. Od chwili zakupu przez Państwa szampana do wywołania uśmiechu na twarzy wybranego odbiorcy zazwyczaj mija zaledwie kilka godzin. Podczas których Państwo oddają się swoim obowiązkom i przyjemnościom, a my dokładamy wszelkich starań, by Państwa pomysł obdarowania kogoś szampanem został jak najlepiej zrealizowany. A cel zaskoczenia i sprawienia przyjemności najpełniej osiągnięty.

SZAMPAN. MOBILE... BY NIE ZOSTAĆ W TYLE

Na terenie całej Warszawy i okolic naszą specjalną usługę realizuje pojazd do zadań specjalnych – SZAMPAN.MOBILE, który z szybkością bolidu, zwinnością hulajnogi, elegancją konnej karety, bezkompromisowością czołgu i dyskrecją odrzutowca dowozi szampana do wybranego przez Państwa szczęśliwca. Widok pędzącego po ulicach Warszawy SZAMPAN.MOBILE oznacza jedno – za chwilę ktoś bardzo się zdziwi i ucieszy, odbierając swój szampański prezent. A może to właśnie Państwo wyznaczą kolejny kurs SZAMPAN. MOBILE? Serdecznie zachęcamy do sprawiania przyjemności! Właśnie temu służy Poczta Szampańska!

22 55 66 933


Dom Szampana Sp. z o.o. ul. Zgoda 11 00-018 Warszawa NIP: 525-24-75-923 tel./fax: 22 55 66 933 info@dom-szampana.pl www.dom-szampana.pl

Dom Szampana :: Katalog 2013/2014  

Dom Szampana Champagne Connoisseurs Niech ten katalog będzie dla Państwa praktycznym przewodnikiem po fascynującym świecie szampana i jedno...

Dom Szampana :: Katalog 2013/2014  

Dom Szampana Champagne Connoisseurs Niech ten katalog będzie dla Państwa praktycznym przewodnikiem po fascynującym świecie szampana i jedno...

Advertisement