Page 1

En godare vana Sortiment 2019

HATT 9000 Sortimentsfolder.indd 1

2018-12-20 09:20


Sortiment 2019

Alltid gott sällskap Finns det något lyxigare än att servera färska, nygräddade croissanter till sina gäster? Nu är det lättare än någonsin att lyxa till frukosten eller sätta en kontinental prägel på fikastunden! Äntligen kan du njuta när det passar dig!

Croissanter Spröda smördegsbakverk som skapats enligt äkta, fransk tradition. Grädda croissanterna hemma och njut av nybakat när det passar dig. Bröd /förp: 8 st

Vikt/st: 60 g

Tot/förp: 480 g

Förp/kart: 9 st

COOP: 70369

ICA: 420895

Beställningsnummer: Axfood: –

Bergendahls: 2065878

Unibake: 18764001

Art.

5

413056

033628

Pajskal Färdigbakade pajskal. Gör det riktigt enkelt att lyckas med pajen – bara att fylla och grädda i ugnen. Minimal förberedelse, maximal smakupplevelse. Bröd /förp: 4 st Vikt/st: 75 g

Tot/förp: 300 g Förp/kart: 10 st

Beställningsnummer: Axfood: – Bergendahls: – COOP: 29748 Art.

HATT 9000 Sortimentsfolder.indd 2

ICA: 401845 Unibake: 1024730

Art.

2018-12-20 09:20


Sortiment 2019

Fullkornsmöllehjul

Rundstycken

Mini Flutes

Vackra och goda. Våra rosenbröd är bakade med fullkornsmjöl och surdeg. Bröden är toppade med blå vallmofrön.

Frukostfavoriten. Småfranskan är bakad på vetemjöl och surdeg, dekorerad med vallmofrön och har en underbart spröd skorpa. Varning för långsittning vid frukostbordet.

Bakat på vetemjöl och surdeg. Mini Flutes är ett ljust bröd med härligt krispig yta. Det här är brödet för alla tillfällen – passar bl.a. bra som kuvertbröd.

Bröd /förp: 6 st Vikt/st: 70 g

Bröd/förp: 12 st Vikt/st: 50 g

Bröd/förp: 12 st Vikt/st: 62,5 g

Tot/förp: 420 g Förp/kart: 10 st

Beställningsnummer: Axfood: – Bergendahls: – COOP: 21579

Art.

Tot/förp: 600 g Förp/kart: 12 st

Beställningsnummer: ICA: – Unibake: 80702539

5 701014 052294

Axfood: – Bergendahls: – COOP: 51069

Tot/förp: 750 g Förp/kart: 16 st

Beställningsnummer: Axfood: – Bergendahls: 2070951 COOP: –

ICA: 400600 Unibake: 30005029

Art.

ICA: – Unibake: 34005041

Art.

GL

UT EN

FR

I

Pitabröd

Glutenfritt pitabröd

Vitlöksbaguette

Pita är brödet som man fyller med sina favoriter, t.ex. kebabkött, kyckling, tacofärs, vegofärs och grönsaker. Det är perfekt för alla dagens måltider – enkelt, gott, socialt.

Unika på marknaden och precis lika goda som vanliga pitabröd. Perfekta till både kött och grönsaker – och bakat för att passa mångas kostvanor.

Det här är brödet för livsnjutare. Bakat på vetemjöl och med en fyllning av vitlökssmör. Vår vitlöksbaguette är en riktig smakupplevelse som gör vardagen till fest.

Bröd /förp: 6 st Vikt/st: 80 g

Tot/förp: 480 g Förp/kart: 16 st

Art.

HATT 9000 Sortimentsfolder.indd 3

Tot/förp: 230 g Förp/kart: 12 st

COOP: 72572 ICA: 440860 Unibake: 29004965

ICA: 429236 Unibake: 73019

Art.

Bröd/förp: 2 st Vikt/st: 175 g

Tot/förp: 350 g Förp/kart: 12 st

Beställningsnummer:

Beställningsnummer:

Beställningsnummer: Axfood: 100314697 Bergendahls: 2016632

Bröd/förp: 2 st Vikt/st: 115 g

COOP: 71759

7 315061 730197

Axfood: – Bergendahls: 23580 COOP: 35341

ICA: 440433 Unibake: 58201504

Art.

2018-12-20 09:20


Kontakta oss!

Region Syd

Region Mitt

Region Norr

Vår rikstäckande säljkår hjälper dig och din butik med säljtips och stöd. Välkommen att ta kontakt med din konsulent för mer information.

Försäljningsdirektör Johan Cronehag 073-040 49 93 johan.cronehag@lantmannen.com

Key Account Manager Karina Wallin 070-261 37 89 karina.wallin@lantmannen.com

Key Account Manager Josef Norgren 070-580 92 10 josef.norgren@lantmannen.com

Regionschef Norr Dalarna Lars Alzèn 073-044 97 60 lars.alzen@lantmannen.com

Representant Västerbotten/Lappland/Norrbotten Erik Jacobsson 070-304 01 94 erik.x.jacobsson@lantmannen.com

Representant Hälsingland/Medelpad/Jämtland/Härjedalen Britt-Marie Lindholm 073-040 49 84 britt-mari.lindholm@lantmannen.com

Representant Norrbotten/Lappland Sonja Miettinen 070-604-04 93 sonja.miettinen@lantmannen.com

Representant Ångermanland/Västerbotten/Lappland Patrick Folkhage 070-220 18 86 patrick.folkhage@lantmannen.com

Representant Västmanland/Gästrikland/Hälsingland Pär Wessèn 073-040 49 83 par.wessen@lantmannen.com

Regionschef Mitt Stockholm/Gotland Robert Hällgren 073-040 49 61 robert.hallgren@lantmannen.com

Representant Norra, västra, östra Stockholm Ylva Hallin 070-647 69 75 ylva.hallin@lantmannen.com

Representant Östergötland/Södermanland Jonas Brokvist 073-040 49 87 jonas.brokvist@lantmannen.com

Representant Södermanland/Närke Andreas Lindberg 070-643 45 68 andreas.lindberg@lantmannen.com

Representant Södra, östra Stockholm Kristian Ilvonen 073- 040 49 79 kristian.ilvonen@lantmannen.com

Representant Uppsala/Norra Stockholm Ronnie Mazzanti 073-040 49 14 ronnie.mazzanti@lantmannen.com

Representant Södra Stockholm/Södermanland Emma Andersson 070-576 34 49 emma.andersson@lantmannen.com

Representant Södra Stockholm Robert Lantz 070-2843566 robert.lantz@lantmannen.com

Regionschef Syd Småland Rickard Liljegren 073-040 49 88 rickard.liljegren@lantmannen.com

Representant Skåne Peter Angärde 070-555 32 48 peter.angarde@lantmannen.com

Representant Skåne Anna Esposito 070-202 03 95 anna.esposito@lantmannen.com

Representant Västergötland/Dalsland/Halland Peter Johansson 073-040 49 41 peter.z.johansson@lantmannen.com

Representant Göteborg/Halland Anna Samuelsson 070-314 50 61 anna.samuelsson@lantmannen.com

Representant Göteborg/Bohuslän/Trestad området Jenny Nilsson 070-201 82 30 jenny.nilsson@lantmannen.com

Representant Småland/Öland Glenn Schandersson 073-040 49 91 glenn.schandersson@lantmannen.com

Representant Blekinge/Skåne Johan Fagerström 070-826 07 00 johan.fagerström@lantmannen.com

Representant Värmland/Norra Bohuslän Björn Aspelius 070-235 24 80 björn.aspelius@lantmannen.com

Hattings produkter säljs och marknadsförs av Lantmännen Unibake Sweden AB, Box 30125, 104 25 Stockholm. www.lantmannen-unibake.se

www.hatting.se

HATT 9000 Sortimentsfolder.indd 4

2018-12-20 09:20

Profile for Lantmännen Unibake

Hatting Sortimentsfolder 2019  

Hatting Sortimentsfolder 2019