Page 1

Wydanie 2014

Wiedza o Magicznych Miejscach i Instytucjach Julie Jordan


Tytuł oryginału: Wiedza o Magicznych Miejscach i Instytucjach Copyright © 2014 by Julie Jordan Projekt graficzny okładki: Julie Jordan

Korekta: Juliet Lotman-Renaldo

Wszelkie prawa zastrzeżone. Przedruk lub kopiowanie całości albo fragmentów książki – z wyjątkiem cytatów w artykułach i przeglądach krytycznych – możliwe jest tylko na podstawie pisemnej zgody wydawcy.

ISBN: 777-77-7777-777-7

Wydawnictwo LAMA PO TĘCZY Sp. z o. o. Ul. Tęczowa 7, 77-777 Lamolandia

Drukarnia: Uniwersytet Nauk Magicznych

2


Spis Treści 1. Wstęp……………………………………………………………..5

Dział Pierwszy: 2. Ministerstwo Magii………………………………………………...8 3. Klinika Magicznych Chorób i Urazów Szpitala Św. Munga………….10 4. Więzienia Świata Magii…………………………………………...12 5. Dolina Godryka i Little Hangleton…………..……………………...14 6. Bank Gringotta…………………………………………………...16 7. Hogsmeade…………………………………………………….....18 8. Ulica Pokątna………………………………………………….....19 9. Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie……………………......20

Dział Drugi: 10. Jezioro Loch Ness………………………………………………...22 11. Stonehenge……………………………………………………….24 12. Wyrocznia w Delfach……………………………………………..26 13. Atlantyda………………………………………………………..27

3


4


Słowami wstępu…

Drogi Czytelniku! Jeśli to czytasz, to oznacza że w końcu udało mi się zdobyć tytuł profesora. Oj no, nie musisz gratulować! Wracając, jeśli mam być szczera, to bardzo ciężko było mi się zebrać w sobie i w końcu wziąć się do roboty. Zawsze, kiedy zaczynałam pracę nad podręcznikiem to projektowałam okładkę, tytułowałam rozdziały, szukałam ładnych obrazków czy ilustracji. Unikałam pisania jak tylko mogłam, lecz w końcu (kiedy okładka była, spis treści również, wszystkie rozdziały zatytułowane, a obrazków aż w nadmiarze) trzeba było wziąć się do dzieła.

Z tego miejsca pragnę również podziękować wszystkim osobom, bez których ten podręcznik by nie powstał. Nie będę tych osób wymieniać, ze względu na to, że nie chciałabym kogoś pominąć. Jednak jeśli mi pomogłeś lub wsparłeś psychicznie, duchowo, fizycznie, moralnie (czy jakkolwiek inaczej) serdecznie Ci

d z i ę k u j ę.

5


O podręczniku słów kilka… Jak już zapewne wszyscy zdążyli zauważyć, ten podręcznik jest do przedmiotu zwanego ładnie Wiedzą o Magicznych Miejscach i Instytucjach (w skrócie WoMMiI, w niektórych społecznościach także Womit) – tę oryginalną i brzmiącą niezwykle „akademicko” nazwę, możemy zawdzięczyć obecnemu (4.04.2014) Rektorowi Uniwersytetu Nauk Magicznych. Myślę, że wartym zauważenia jest fakt, że WoMMiI jest zupełnie nowym przedmiotem, z którym nigdzie indziej (przynajmniej na dzień dzisiejszy) się nie spotkamy, a co za tym idzie ten podręcznik jest pierwszym (i póki co jedynym) podręcznikiem tego typu. Jeszcze została jedna rzecz, którą warto by podkreślić. A mianowicie: może się zastanawiasz, Drogi Czytelniku, dlaczego w podręczniku do Wiedzy o Magicznych Miejscach i Instytucjach znajdują się takie miejsca jak Stonehenge czy Jezioro Loch Ness, skoro oba te miejsca znajdują się w świecie mugoli! W tym momencie należy sobie uświadomić, że zanim mugole zaczęli bać się magii, a czarodzieje się ukryli, żyli oni obok siebie. Oznacza to, że w świecie mugoli również odnajdziemy ślady dawnej działalności czarodziejów. Pozostaje jeszcze fakt, że nie wszystkie magiczne zwierzęta zaakceptowały zasady zawarte w Międzynarodowym Kodeksie Tajności Czarodziejów. Kto wie, może jest to wina tego, że nie dotarły do nich kopie kodeksu, a może nie zrozumiały jego treści. W każdym razie dla kelpi z Loch Ness i himalajskiego Yeti kodeks już na zawsze pozostanie wielką tajemnicą.

6


Wiedza o Magicznych Miejscach i Instytucjach Julie Jordan

Używaj mądrze... 7


Ministerstwo Magii Ministerstwo jest najważniejszą instytucją w Świecie Magii. Zajmuje się utrzymaniem ładu w niemal każdej z dziedzin życia czarodziejów. Mimo że Ministerstwo współpracuje z mugolskim premierem (informuje go o sprawach bardzo poważnych, zagrażających bezpieczeństwu obu światów), to jeden świat nie ingeruje w politykę drugiego. Władzę nad całym Ministerstwem i Światem Magii sprawuje Minister Magii. Aktualnie, od 1998 roku, brytyjskim Ministrem Magii jest Kingsley Shacklebolt. Ministerstwo jest podzielone na Departamenty, a te z kolei na mniejsze Biura. Pracownicy komunikują się ze sobą za pomocą papierowych samolocików, zastąpiły one bardziej rozpowszechnione sowy. Do Ministerstwa można dostać się za pomocą sieci Fiuu, budki telefonicznej dla interesantów, a także publicznej toalety.

8


Brytyjskie Ministerstwo Magii ma swoją siedzibę dosłownie pod Londynem, bowiem cały budynek mieści się pod ziemią. Pozwoliłam sobie na stworzenie schematycznej budowy Ministerstwa:

9


Klinika Magicznych Chorób i Urazów Szpitala Sw. Munga Klinika Magicznych Chorób i Urazów Szpitala Św. Munga jest magicznym szpitalem dla czarodziejów. Szpital powstał w XVII wieku, a założył go wybitny uzdrowiciel – Mungo Bonham. Budynek szpitala znajduję się w Londynie w dawnym domu handlowym, a dostępu do niego pilnuje… manekin. W klinice pracują tzw. uzdrowiciele (odpowiednik mugolskiego lekarza). Noszą oni żółto-zielone szaty z wyszywanym emblematem (kość skrzyżowana z różdżką) na piersi. Uzdrowiciele to biegli w zakresie

10


magomedycyny, a ich kwalifikacje są potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Warto również wiedzieć, co znajduje się na każdym piętrze szpitala. Nigdy nie wiesz, kiedy przyda Ci się ta wiedza.

I na koniec kilka zaklęć używanych przez uzdrowicieli, ratowników magicznych, a także młodych magomedyków:  Episkey - jest to zaklęcie lecznicze, które leczy niezbyt duże obrażenia - jak złamany nos czy palec.  Anapneo - zaklęcie, które udrożnia drogi oddechowe. Można go użyć np. w przypadku zadławienia czy zakrztuszenia.  Ferula - opatruje uszkodzenia ciała (bandażuje złamania, skręcenia, przykleja plasterek)  Raparifors - leczy drobne, magiczne dolegliwości takie jak paraliż.  Rennervate - uzdrawia i regeneruje. Wybudza z czaru drętwota.  Brackium Emendo - leczy złamane kości.  Tergeo - zaklęcie na oczyszczenie krwi z krwawiącej rany.

11


Wiezienia Swiata Magii Nurmengard Nurmengard jest więzieniem stworzonym przez Gellerta Grindelwalda na początku XX wieku. Czarnoksiężnik chciał stworzyć świat, którym rządziliby tylko i wyłącznie czarodzieje. Swoje działania (w tym budowę więzienia) realizował pod hasłem „dla większego dobra”. Wszystkich, którzy stanęli mu na drodze więził właśnie w Nurmengardzie. Jednak w roku 1945 doszło do pamiętnego wielkiego pojedynku Gellerta Grindelwalda z Albusem Dumbledorem. Gellert, mimo że dzierżył jedno z Insygniów Śmierci – Czarną Różdżkę - przegrał pojedynek i sam stał się ostatnim więźniem swojej twierdzy. W 1997 Gellert został zamordowany przez Lorda Voldemorta i od tego czasu twierdza stoi pusta.

12


Azkaban Azkaban jest to magiczne więzienie położne na skalistej wysepce z dala od lądu (najprawdopodobniej na Morzu Północnym). To więzienie od zawsze cieszyło się bardzo złą sławą. Zapewne każdy z nas choć raz w życiu usłyszał od swojego rodzica: „Jak będziesz taki niegrzeczny/a to trafisz do Azkabanu!”. Nie ulega wątpliwości, że nikt nie chciałby tam trafić, a to w dużej mierze spowodowane jest „strażnikami” Azkabanu. Taką funkcję do 1998 roku pełnili dementorzy – okropne stwory wysysające szczęście (a nawet duszę) z ludzi. Pierwszym więźniem, któremu udało się uciec był Barty Crouch Jr., jednak ta ucieczka nie została ujawniona i oficjalnie uznano Syriusza Blacka za pierwszego zbiega. W 1995 roku doszło do masowej ucieczki śmierciożerców z Azkabanu. Większość z nich wróciła tam po upadku Czarnego Pana.

13


Little Hangleton Little Hangleton to niewielka wioska położona w Wielkiej Brytanii. Większość ziem Little Hangleton należało do rodziny Riddle’ów, z której pochodził ojciec Lorda Voldemorta. W Little Hangleton mieszkała także rodzina Gauntów – potomków Kadmusa Peverella (tego od Kamienia). Meropa Gaunt, korzystając z Eliksiru Miłosnego, uwiodła Toma Riddle’a seniora. Z tego związku narodził się najniebezpieczniejszy czarnoksiężnik w historii - Tom Marvolo Riddle, znany później jako Sam-Wiesz-Kto. Kilkanaście lat później Tom Riddle Jr. powrócił do wioski i zabił swojego ojca, jak i całą rodzinę Riddle’ów, a także swojego dziadka – Marvolo Gaunta, zabierając mu jedno z Insygniów Śmierci. W 1995 roku Voldemort odzyskuje ciało na cmentarzu w Little Hangleton, gdzie traci życie Cedrik Digorry, a Harry stacza pojedynek, z którego ledwo uchodzi z życiem.

14


Dolina Godryka Dolina Godryka jest to miejscowość w Wielkiej Brytanii założona przez Godryka Gryffindora, w której obok siebie żyli w zgodzie czarodzieje i mugole. W Dolinie Godryka mieszkało wiele znanych osobistości, tj.:  Rodzina Potterów – zamordowani przez Lorda Voldemorta James i Lily Potter, a także „Chłopiec, który przeżył”;  Rodzina Dumbledore’ów – Percival, Kendra i Ariana spoczywający na cmentarzu w Dolinie Godryka, Aberforth – barman w „Gospodzie pod Świńskim Łbem”, a także Albus, którego chyba nie muszę przedstawiać;  Bathilda Bagshot – autorka „Historii Magii”;  Gellert Grindelwald – prabratanek Bathildy, jeden z największych czarnoksiężników w historii;  Bowman Wright – twórca pierwszego złotego znicza;  Ignotus Peverell – pierwszy właściciel Peleryny Niewidki, przodek Harry’ego Pottera.

15


Bank Gringotta Bank Gringotta, najprościej mówiąc, jest miejscem, w którym czarodzieje mogą przechowywać swoje pieniądze i cenne przedmioty. Pieczę nad bankiem od zawsze sprawowały gobliny, wyłączając czasy panowania Lorda Voldemorta, kiedy to władzę tam przejęli czarodzieje. Brytyjski Bank Gringotta mieści się na ul. Pokątnej w Londynie. Większość z czarodziejskich rodzin ma swoją skrytkę w Banku Gringotta. Skrytki mieszczą się w podziemiach banku, a najniżej położone są skarbce najstarszych czarodziejskich rodów. Niektóre z krypt można otworzyć specjalnym kluczem, jednak część wymaga użycia specjalnej goblińskiej magii. W banku trzymane są całe majątki wielkich rodów, a także bardzo cenne przedmioty.

16


Nic, wiec dziwnego, że Bak Gringotta uchodzi za najbezpieczniejsze miejsce w Wielkiej Brytanii i posiada wiele zabezpieczeń, choćby np.:  Wodospad Złodzieja – „zmywa” wszystkie przebrania i zaklęcia, a jeśli takowe wykryje - wszczyna alarm;  Próbniki tożsamości – służą do identyfikowania wpłacających i wypłacających galeony;  Jeśli ktoś inny niż goblin spróbuje otworzyć kryptę, zostanie wciągnięty do jej wnętrza;  Smok Spiżobrzuch Ukraiński – pilnuje najniżej położnych skarbców; można przejść obok niego odstraszając go za pomocą Brzękadeł;  Zaklęcia – niektóre skarbce są dodatkowo zabezpieczane zaklęciami, np. skrytka Bellatrix Lestrange – Geminio i Flagrante. W Banku Gringotta było przechowywanych wiele cennych przedmiotów, m.in. Kamień Filozoficzny i Czarka Helgi Hufflepuf – jeden z horkruksów Lorda Voldemorta. Znane są Nam dwie napaście na Bank Gringotta: jednej dokonał Kwiryniusz Quirrell, który chciał wejść w posiadania Kamienia Filozoficznego, a drugiej dokonali Harry Potter, Hermiona Granger i Ron Weasley w poszukiwaniu horkruksa.

17


Hogsmeade Hogsmeade jest niewielką wioseczką położoną w pobliżu Hogwartu. Jako jedyna w całej Wielkiej Brytanii zamieszkana jest wyłącznie przez czarodziejów. Hogsmeade zostało założone przez Hengista z Woodcroft w drugiej połowie X wieku. Wioska jest często odwiedzana przez uczniów Hogwartu, którzy jednak muszą mieć zgodę od rodziców/opiekunów, aby móc w niej bywać. Najbardziej uczęszczanymi miejscami w Hogsmeade są: Miodowe Królestwo, w którym można kupić rozmaite słodkości, a także Sklep Zonka – idealny dla szkolnych dowcipnisiów. Dużą popularnością cieszy się również Pub pod Trzema Miotłami, gdzie można się odprężyć przy kubku piwa kremowego, jak również Kawiarnia Pani Puddifoot – niezastąpiona w walentynki.

18


Ulica Pokatna Ul. Pokątna jest to czarodziejska ulica Londynu, na której znajdują się liczne sklepy z artykułami magicznymi, puby, kawiarnie, a nawet bank. Na Pokątną można dostać się korzystając z sieci Fiuu lub przechodząc przez zaczarowaną ścianę Dziurawego Kotła. Ulica najczęściej odwiedzana jest tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego w Hogwarcie, kiedy to mali czarodzieje udają się po podręczniki, szaty i przybory szkolne. Oczywiście, przed zakupowym szaleństwem trzeba udać się do Banku Gringotta po trochę galeonów, a następnie można już odwiedzać sklepy, (np. Magiczne Dowcipy Weasley’ów, Różdżki Ollivandera, Esy i Floresy, Magiczną Menażeria, Sklep Madame Malkin) oraz punkty gastronomiczne (np. Lodziarnię Floriana Fortescue).

19


Szkola Magii i Czarodziejstwa

w Hogwarcie

Lub też, jak kto woli po prostu „Hogwart” to brytyjska szkoła magii dla dzieci posiadających magiczne zdolności. Cały budynek jest nienanoszalny, czyli niewidoczny dla mugoli. W miejscu, gdzie jest położony, mugol dostrzeże jedynie ruiny średniowiecznego zamku. Młodzi czarodzieje w wieku 11 lat zostają przyjęci do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie i uczęszczają do niej przez 7 lat. Szkoła została założona w 902 roku przez czterech wielkich magów: Godryka Gryffindora, Rowenę Ravenclaw, Helgę Hufflepuf i Salazara Slytherina. W Hogwarcie powstały cztery domy, każdy pod patronatem jednego z założycieli. Uczniów do poszczególnych domów przydziela Tiara Przydziału, która decyduje o tym na podstawie konkretnych cech. Do Gryffindoru trafiają mężni i odważni, Ravenclaw słynie z mądrości

20


i kreatywności, Hufflepuff szczyci się lojalnością i uczciowością, a Slytherin cechuje ambicja i spryt. Uczniowie Hogwartu zgłębiają wiedzę magiczną z wielu różnych przedmiotów: Transmutacji, Obrony przed Czarną Magią, Zaklęć, Eliksirów, Astronomii, Numerologii, Starożytnych Run, Historii Magii, Zielarstwa, Wróżbiarstwa, Opieki nad Magicznymi Stworzeniami, Mugoloznawstwa i Latania. Na piątym roku nauki w Hogwarcie na uczniów czeka egzamin, tzw. SUMy, czyli test pisemny potwierdzający Standardowe Umiejętności Magiczne. Natomiast w ostatniej klasie zdawane są OWUTEMy (Okropnie Wyczerpujące Testy Magiczne), składające się z zadań zarówno teoretycznych jak i praktycznych. W historii szkoły zapisały się dwie bitwy, w czasie których śmierciożercy próbowali przejąć władzę nad szkołą.

21


Jezioro Loch Ness Jezioro Loch Ness jest to najgłębsze na Wyspach Brytyjskich i drugie, co do wielkości jezioro w Szkocji. Zbiornik powstał w rowie tektonicznym, a woda w nim jest słodka i mętna ze względu na dużą zawartość torfu na terenach wokół jeziora. Podczas najgorętszego lata jezioro nagrzewa się maksymalnie do 7*C, a podczas nawet najmroźniejszej zimy nie zamarza. Jednak Jezioro Loch Ness kojarzy się przede wszystkim z zamieszkującym je potworem, pieszczotliwie nazywanym Nessie. Pierwszym, który w 565 r. miał widzieć ów potwora był irlandzki misjonarz Kolumban. Jak podają legendy, misjonarz bezskutecznie próbował wypędzić zwierzę. Odkąd w 1933 r. wybudowano drogę wzdłuż jednego z brzegów jeziora tysiące mugoli miało widzieć owianego legendami potwora z Loch Ness. Znaleźli się nawet tacy, którzy poświęcili życie, próbując udowodnić

22


niemagicznej społeczności istnienie potwora, jednak nikomu nie udało się zdobyć wystarczającej ilości dowodów. Jak widać, nasza kelpia okazała się sprytniejsza niż myśleliśmy. Tak tak, dobrze słyszeliście! Potwór z Loch Ness istnieje i jest to kelpia, czyli na ogół niebezpieczne magiczne zwierzę. Na ogół, jednak nie jeśli mówimy o Nessie! Ona jest wyjątkowo łagodna, nie zdarzały się ataki na mugoli, a dodatkowo jest spragniona... hm… towarzystwa i to z tego powodu często się pokazuje. Trzeba przyznać, że sami czarodzieje mieli trochę problemów z zidentyfikowaniem Nessie, a to dlatego, że kelpia zazwyczaj ukazuje się pod postacią konia, a nie węża morskiego. Sytuacja wyjaśniła się, kiedy Nes na oczach członków Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów zmieniła się w wydrę, a następnie powróciła do swojej codziennej postaci. Niestety, nasza Nessie z Loch Ness sprawia wiele powodów władzom Szkocji, które regularnie muszą płacić kary za nieprzestrzeganie Klauzuli 73 -

„Wszystkie czarodziejskie rady ustawodawcze są odpowiedzialne za ukrywanie magicznych

zwierząt (…) w granicach swojego terytorium, a także za sprawowanie nad nimi opieki i kontroli. Jeśli którekolwiek z tych stworzeń (…) zwróci na siebie ich [mugoli] uwagę, czarodziejskie ciało ustawodawcze danego państwa zostanie pociągnięte do odpowiedzialności (…).”.

23


Stonehenge Z płaskiego wrzosowiska w południowej Anglii pnie się ku niebu 30 potężnych kamiennych bloków, każdy czterometrowej wysokości i dwuipółmetrowej grubości. To Stonehenge – monumentalna budowla sprzed 3500 lat, której tajemniczego przeznaczenia jeszcze nikomu nie udało się bezsprzecznie wyjaśnić. Ten najsłynniejszy w Europie krąg megalityczny składa się z kilku ziemnych (starszych) i kamiennych (młodszych) kręgów, wznoszonych w dużych odstępach czasu przez ok. 1000 lat. Przeznaczenie Stonehenge po dziś dzień budzi wiele pytań i kontrowersji. Nie brakuje hipotez sugerujących, że Stonehenge to ruiny niezwykłego

24


pałacu, miejsce składania rytualnych ofiar, obserwatorium astronomiczne, a nawet lądowisko dla pojazdów kosmicznych. Jednak najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria wiążąca powstanie Stonehenge z kultem solarnym, bowiem budowla dokładnie wyznacza punkty wschodu i zachodu Słońca podczas przesilenia letniego. Pozostaje jeszcze pytanie: skąd wzięły się te kamienie? Mugole przyjęli teorię, że kamienie były sprowadzane z gór, spławiane do rzeki w okolice Stonehenge, a następnie toczone na palach, w miejsce, gdzie miały stanąć. Natomiast według czarodziejów tę monumentalną budowlę stworzył Merlin, który za pomocą czarów przeniósł wielkie kamienne bloki z Irlandii i postawił je w okolicach miasta Salisbury.

25


Wyrocznia w Delfach Wysoko, ponad Zatoką Koryncką, na południowym zboczu Parnasu dwa wysłane przez Zeusa orły zrzuciły kamień – Omfalos – pępek świata. Tu, w Delfach, poświęcono najsłynniejszą wyrocznię starożytnego świata bogowi Apollinowi. Kto pragnął zadać jej pytanie (mógł to jednak być tylko mężczyzna), udawał się do kapłanki Pytii. Pochylała się ona nad szczeliną skalną, z której unosiła się para (zawierała metan, etan i etylen), żuła liście laurowe, siedząc na swoim trójnogu i zapadała w trans. Jej wypowiedzi były jednak bardzo niezrozumiałe. Można powiedzieć, że była to

bezsensowna

paplanina

powiedziana

pod

wpływem

gazów

halucynogennych. Strzępki wypowiedzi wypowiadane przez kapłankę następnie tłumaczono i w ten sposób powstała wróżba.

26


Atlantyda Atlantyda – miał to być raj na ziemi, cywilizacja niezwykle rozwinięta, już na 20 tys. lat przed naszą erą dysponująca podwodnymi okrętami atomowymi, promieniowaniem laserowym, samolotami i bardzo rozwiniętą medycyną. Co mogło stać się z tak cudowną społecznością, że w kilka chwil cała wyspa zniknęła w odmętach ciemnego morza lub oceanu? Epoka lodowcowa? Kataklizm? Meteoryt, niczym z ery dinozaurów? Zazdrość bogów? A może Atlantów zniszczyła ich własna chciwość i chęć wykorzystania swoich technologii do przejęcia władzy nad światem? Na te pytania nie znajdziemy odpowiedzi, póki nie odnajdziemy prawdziwej Atlantydy, a szukano jej już w wielu miejscach.

27


Legenda o Atlantydzie wywodzi się od słynnego greckiego filozofa – Platona. Jednak jak się okazuje, ten tylko spisywał to, co mówił o Atlantydzie żyjący 150 lat wcześniej jego rodak – Solon. Źródła donoszą, że Solon wyruszył pewnego pięknego lata (ewentualnie zimy) do Egiptu. Egipcjanie mieli podać mu wiele cennych informacji na temat Atlantydy, choćby np. jej położenie. Problem jedynie polegał na tym, że Solon nie znał egipskiego i nie bardzo Egipcjan zrozumiał. To, co zrozumiał przekręcił, czego nie zrozumiał dopowiedział i tak powstała legenda, o której później Platon pisał: ...tak też i Posejdon dostał w udziale wyspę i osadził tam potomków swoich z jednej kobiety śmiertelnej w jakiejś tam okolicy wyspy… ... Szła z zewnątrz, z Morza Atlantyckiego. Leżała za słupami Heraklesa. Była wielką potęgą, jej obszar sięgał aż do zachodniej Europy i Afryki… … Od brzegu morza aż do środka całej wyspy była równina. Najpiękniejsza miała być ze wszystkich równin i zadowalającej była wartości... …Bogactwo posiadali tak olbrzymie, jakiego ani przedtem nigdy w żadnym królestwie nie było, ani też kiedykolwiek później łatwo nie powstanie… …Oprócz tego, jakie tylko wonności dzisiaj ziemia rodzi gdziekolwiek, korzenie i zioła, i drzewa, i soki, które ciekną kroplami, i kwiaty, i owoce - wszystko to wyspa wydawała i żywiła dobrze… …Na tej wyspie, powstało wielkie i podziwu godne mocarstwo pod rządami królów, władając nad całą wyspą i nad wieloma innymi wyspami i częściami lądu stałego… …Później przyszły straszne trzęsienia ziemi i potopy i nadszedł jeden dzień i jedna noc okropna – wtedy całe wojsko zapadło się pod ziemię, a wyspa tak samo zanurzyła się pod powierzchnię morza i zniknęła. Dlatego i teraz tamto morze jest dla okrętów niedostępne i niezbadane; bardzo gęsty muł stanowi przeszkodę - dostarczyła go wyspa zapadająca się na dno…

28


Cywilizacja Atlantów oprócz wielkiego stopnia zaawansowała miała także posiadać swój kryształ nazywany również „Sercem Atlantydy”. Miał on utrzymywać wszystko przy życiu, a mieszkańcom zapewniać zdrowie, moc i długowieczność. Kryształ był też swego rodzaju bóstwem dla Atlantów, czymś, co mieli czcić i wysławiać. Współcześni szukali Atlantydy w wielu miejscach, choćby na przykład:  Wyspa Kreta – tam zostały odkryte ślady bardzo rozwiniętej cywilizacji żeglarzy cieszących się władzą i panowaniem wieloma lądami.  Wyspa Santoryn – powstała na skutek wybuchu wulkanu, znaleziono tam szczątki dawnej cywilizacji, wiele naczyń bardzo podobnych do naczyń Minojczyków.  Ocen Atlantycki – tam mogła znajdować się Atlantyda i stanowić zaczątek wszystkich cywilizacji, np. Egipcjan czy Majów. Warto tutaj wspomnieć, że te dwie cywilizacje, choć na dwóch różnych końcach świata, budowały piramidy, obie znały taką samą astronomię i stosowały taki sam kalendarz.  Okolice Trójkąta Bermudzkiego – nurkowie odkryli tam 600 metrów kamiennych płyt, które mogły być murem, albo drogą na nasypie. Nikt nie wie, skąd się mogły te kamienie tam wziąć.

Jak widzimy, Atlantyda zawsze budziła i będzie budzić setki pytań, na które być może nigdy nie znajdziemy odpowiedzi.

29

Wiedza o Magicznych Miejscach i Instytucjach  

Podręcznik

Wiedza o Magicznych Miejscach i Instytucjach  

Podręcznik

Advertisement