Page 1

BUDOWA KOMPUTERA

Pierwsze spojrzenie do wnętrza komputera może przyprawić Cię o zawrót głowy, ale spokojnie. Przyjrzyj się częściom, poczytaj o nich i wkrótce odkryjesz tajemnice swojego peceta(z ang. PC- Personal Computer). Najpierw wyjaśnijmy co to jest komputer.

KOMPUTER-maszyna elektroniczna przeznaczona do przekazywania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr lub sygnału ciągłego. Teraz pora żeby opisać jego budowę. Jednym z najważniejszych elementów wewnętrznych komputera jest PŁYTA GŁÓWNA. Na niej umieszczamy najważniejsze układy elektroniczne komputera. Są to m.in.:  Pamięć RAM i ROM,  BIOS,  Chipset,  Procesor,  Gniazdo procesora,  Gniazdo rozszerzeń PCI. Na krawędzi płyty głównej znajdują się łącza portów szeregowych, równoległego portu klawiatury, myszy oraz portu USB, sloty (gniazda karty graficznej, muzycznej, TV itp.). Teraz opiszemy poszczególne elementy 


BUDOWA KOMPUTERA

CHIPSET-jest to element nadzorujący przepływ danych pomiędzy poszczególnymi częściami podłączonymi do magistrali.

PROCESOR-jest to centralna jednostka obliczeniowa, a więc serce każdego komputera. To właśnie on zajmuje się wykonywaniem uruchamianych programów i przetwarzaniem danych.

BIOS-jest to program zapisany w pamięci ROM. Testuje on sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami tj. dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM.

PAMIĘĆ RAM-podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Przechowywane są w niej aktualnie wykonywane programy, ich dane oraz ich wyniki pracy.


BUDOWA KOMPUTERA

PAMIĘĆ ROM-rodzaj pamięci urządzenia elektronicznego, szczególnie komputera. Zawiera ona stałe dane potrzebne w pracy urządzenia - na przykład procedury startowe komputera, czy próbki przebiegu w cyfrowym generatorze funkcyjnym. Z tej pamięci można tylko odczytywać.

PCI-magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC. Obecnie nowym standardem są złącza PCI Express.

DYSK TWARDY-służy do trwałego przechowywania danych. Pojemność dysku twardego mierzona jest w gigabajtach (GB), a nawet i w terabajtach (TB). Zbudowany jest najczęściej z 2 do 8 talerzy umieszczonych w specjalnej obudowie chroniącej je przed kurzem itp.

KARTA GRAFICZNA- karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.


BUDOWA KOMPUTERA

KARTA DŹWIĘKOWA-komputerowa karta rozszerzeń, umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.

KARTA SIECIOWA- karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej.

KARTA TELEWIZYJNA- zwana też tunerem telewizyjnym rozszerza zastosowanie domowego komputera o możliwość odbioru sygnału telewizyjnego nadawanego drogą radiową lub kablową.

RADIATOR- element lub zespół elementów odprowadzających ciepło z elementu, z którym się styka, do otoczenia.

NAPĘD DVD- urządzenie umożliwiające odczytywanie płyt DVD i DVD-ROM, a także zwykłych płyt CD, CD-ROM, CD-R i CD-RW. Teraz parę urządzeń peryferyjnych 


BUDOWA KOMPUTERA

MYSZ KOMPUTEROWA- niewielkie urządzenie podłączane do komputera, które użytkownik przesuwa po płaskiej powierzchni w celu uzyskania ruchu kursora na ekranie monitora.

KLAWIATURA- uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych.

DRUKARKA- urządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku(np.: papier, folia, itp.)

SKANER- urządzenie, które umożliwia przetworzenie obrazu z nośnika fizycznego na postać cyfrową.

Myślę, że po przeczytaniu tego e-booka poznałeś tajemnice swojego komputera i znasz go już dużo lepiej 

KONIEC

E-BOOK  
E-BOOK  

Budowa komputera

Advertisement