Page 1

NO 22/483

lifestyle magazine by polish express

Najpiękniejsze kobiety świata wybrane przez… komputer

Sienna Miller - królowa glamour brytyjskiej ulicy

Kto zna wszystkie pragnienia kobiet? Jest ktoś taki... Słodka blogerka w rozmiarach XXL gwiazdą Instagrama? Czemu nie!

Freddie Mercury

25 lat od śmierci mistrza 1


2

2 - 8 Grudnia 2016

| Entertainment

www.lajt.co.uk

• Editorial office 020 3514 2568 • Advert 020 3026 6550

Freddie Mercury Choć przeżył zaledwie 45 lat, to udało mu się zostawić po sobie ogromną spuściznę. Człowiek, którego głos do dzisiaj jest określany jako jeden z najlepszych w historii naszej cywilizacji miałby dzisiaj 70 lat. Jego życie było pełne nieznanych szerszej publiczności faktów.

U

rodził się na wyspie Zanzibar u wybrzeży Afryki, jako Farrokh Bulsara. Jego rodzice tak jak i sam Farrokh byli wyznawcami zaratrusztianizmu, religii wywodzącej się od starożytnych Persów, tych samych, którzy pod wodzą Dariusza walczyli z Grekami pod Termopilami. Zanzibar w latach dzieciństwa Farrokha był kolonią brytyjską więc mały Farrokh został wysłany do szkoły prowadzonej przez brytyjskie zakonnice. Następne lata spędził w Indiach w szkole z internatem, gdzie zaczął kształcić się artystycznie, a dzięki swojej ciotce rozpoczął naukę gry na fortepianie. Tam przez szkolnych kolegów zaczął być nazywany Freddie. W wieku 15 lat wrócił na rodzinny Zanzibar i tam kontynuował swoją dalszę edukację. 3 lata później wraz z rodzicami i siostrą zmuszony był uciekać z Zanzibaru z powodu trwającej tam wojny domowej. Przeprowadzka ucieszyła Freddiego, który już od dawna interesował się muzyką i modą zachodnią. Zamieszkał wraz z rodzicami we wschodnim Londynie, w Hounslow. W nowym kraju zapisał się do Ealing Art College, gdzie poznał swoich przyszłych kolegów z zespołu Queen.

Brian May i James Taylor grali najpierw w zespole Smile. Freddiego zdążyli już poznać jako utalentowanego chłopaka z wizją, ponieważ często im doradzał w sprawach muzycznych. Po odejściu wokalisty zespołu Smile - Tima Staffella, Freddie przekonał Briana Maya i Rogera Taylora do kontynuowania grania razem z nim. Nazwę zespołu wymyślił sam Freddie: „Wymyśliłem nazwę »Queen«. To tylko nazwa, ale jest królewska i brzmi wspaniale. Lubię się otaczać wspaniałymi rzeczami”. W roku 1974 zespół wydał album „Sheer Heart Attack”, który okazał się przełomem w karierze muzyków. Singiel „Killer Queen” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kawałków grupy, która zaczęła zdobywać popularność z dnia na dzień. Mercury choć sam określał się jako nieśmiały, na scenie był prawdziwym wulkanem energii, który miał niesamowity kontakt z publicznością. Podczas koncertu Live Aid w 1985 roku grupa Queen podczas 20-minutowego koncertu dała popis swoich umiejętności czym „skradła cały koncert dla siebie” jak powiedział występujący po nich Elton John.

Prywatne życie Mercury’ego było równie ekscentryczne jak on sam. Tak bardzo kochał swoje koty, że o jednym z nich napisał piosenkę („Delilah”), nie przepadał za to za lataniem samolotami. Odmawiał też zoperowania swojej wady zgryzu twierdząc, że może to mieć zły wpływ na jego głos. Freddie Mercury nie ukrywał, że był biseksualistą. Przez wiele lat był związany z Mary Austin, która po rozwodzie została jego przyjaciółką i pozostała przy nim do ostatniego dnia jego życia. O niej mówił, że jest jego „jedyną i najbliższą przyjaciółką”. O tym, że jest chory na AIDS dowiedział się w 1987 r., ale nie ujawnił tego opinii publicznej. Zrobił to dokładnie dzień przed śmiercią. Na murze domu otaczającego jego rezydencję do dzisiaj pojawiają się napisy fanów, którzy chcą uczcić pamięć o tym wielkim artyście. Pogrzeb odbył się w gronie najbliższych zgodnie z zasadami zaratriusztranizmu. Choć nie ma go już z nami od 25 lat, to wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem dla kolejnych pokoleń wokalistów i muzyków. 2


Entertainment | • Editorial office 020 3514 2568 • Advert 020 3026 6550

3

www.lajt.co.uk

Plastikowa para na randce? Żywy Ken i Chloe Khan szaleją przed obiektywami paparazzi On chciał się upodobnić do plastikowej lalki Ken, a ona usilnie chce zostać celebrytką. Czy połączyła ich wielka miłość?

C

hloe Khan zdobyła popularność dzięki występowi w siódmej edycji brytyjskiego programu „X - Factor”, a raczej dzięki skandalowi jaki wywołała kiedy wyszło na jaw, że podczas trwania programu zażywała kokainę. Teraz znów pojawiła się na chwilę w mediach plotkarskich za sprawą jej nowego wybranka, którym jest Rodrigo Alves, znany jako „żywy Ken”. Człowiek ten chcąc upodobnić się do Kena (tego od lalki Barbie) poddał się ponad 40 operacjom plastycznym. Jego partnerka pojawiła się w obcisłej sukience, która odsłaniała jej sztuczne piersi. Nie wiadomo do końca które z nich jest bardziej plastikowe, ale pewne jest jedno. Pasują do siebie idealnie, ponieważ ulepieni są z tego samego… silikonu. •

Angelina Jolie wypala 2 paczki papierosów na dzień! Czy na tym skończy? Angelina Jolie odreagowuje ciężki rozwód ze swoim mężem paląc papierosy. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie przerażające ilości jakie wypala.

S

erwis „Radar Online” powołując się na swoje źródło twierdzi, że Angelina odreagowuje stres sięgając po niezliczone ilości papierosów, co w jej przypadku jest wysoce nieodpowiedzialne, żeby nie powiedzieć głupie. Czy to jest odpowiedni przykład dla jej dzieci? „Pali papierosa za papierosem, bez problemu

wypala dwie paczki papierosów dziennie” - informuje źródło „Radar Online”. Najgorsze jest to, że nic nie wskazuje na to, by kolejne tygodnie były dla Angie spokojne, więc nie ma co liczyć na jej szybkie zerwanie z nałogiem. Można się nawet spodziewać, że papierosy przestaną jej wystarczać i po co wtedy sięgnie Angelina Jolie? •

Czy oni są najpiękniejszą parą na Wyspach? „Obcy ludzie komplementują nasz wygląd cały czas” Wreszcie znamy odpowiedź na pytanie kto jest najpiękniejszą parą w Wielkiej Brytanii. Oto Mel Tansley i James Ferguson, których okrzyknięto mianem najpiękniejszych. 21-letnia Mel Tansley i 29-letni James Ferguson zostali okrzyknięci przez brytyjskie tabolidy „najpiękniejszą parą na Wyspach”. Jednak spoglądając na ich zdjęcia i wypowiedzi to trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to jeden wielki sarkazm i wyśmiewanie się z tych iście „idealnych” ludzi.

3

Mel i James są z Essex i na co dzień nie zajmują się niczym innym jak uprawianiem tzw. sportów sylwetkowych. W wywiadach chwalą się, że ludzie zaczepiają ich na ulicy i komplementują ich wspaniały i atrakcyjny wygląd. „Ćwiczymy siedem dni w tygodniu, opalamy się w solarium, wybielamy zęby i regulujemy sobie brwi. Myślę, że James dba o siebie jeszcze bardziej, niż ja. Obcy ludzie komplementują nasz wygląd cały czas” - ujawnia Mel Tansley. •


4

2 - 8 Grudnia 2016

| Trends & Fit & Beauty

www.lajt.co.uk

• Editorial office 020 3514 2568 • Advert 020 3026 6550

Najpiękniejsze kobiety świata wybrane przez…komputer Doktor Julian De Silva z Centrum Zaawansowanej Kosmetyki Twarzy i chirurgii Plastycznej w Londynie za pomocą komputera przeanalizował twarze tysięcy aktorek i celebrytek z całego świata i wybrał te najpiękniejsze.

C

zym naprawdę jest piękno? Co sprawia, że pewne osoby są dla nas ładne i nam się podobają? Odpowiedzi na te pytania naukowcy poszukują już od zarania dziejów i być może jednemu z nich właśnie udało się to odkryć tajemnicę piękna. Doktor Julian da Silva z Londyńskiego Centrum Zaawansowanej Kosmetyki Twarzy i Chirurgii Plastycznej przeanalizował za pomocą wydajnego komputera rysy twarzy tysięcy kobiecych gwiazd z całego świata począwszy od początku lat 50. ubiegłego roku. Analizując rysy twarzy za pomocą komputera stworzył listę najpiękniejszych kobiet świata według nauki, a nie własnego gustu. „Dzięki tej przełomowej technologii rozwiązaliśmy kilka tajemnic tego, co czyni kogoś fizycznie pięknym. Efekty były zaskakujące i pokazały, że wiele spośród najsłynniejszych aktorek i modelek miało rysy bliskie greckiemu ideałowi piękna” - powiedział doktor da Silva. Komputer obliczył, która gwiazda jest najbliżej ideału. Sprawdźcie czy „gust” komputera zgadza się z waszym!

10. Jennifer Lawrance - 89,24 proc. 9. Marilyn Monroe - 89,41 proc. 8. Selena Gomez - 89,57 proc. 7. Scarlett Johansson - 89,82 proc. 6. Helen Mirren - 89,93 proc. 5. Kendall Jenner - 90,18 proc. 4. Emily Ratajkowski - 90,80 proc. 3. Kate Moss - 91,06 proc. 2. Kim Kardashian - 91,39 proc. 1. Amber Heard - 91,85 proc.

4


Trends & Fit & Beauty | • Editorial office 020 3514 2568 • Advert 020 3026 6550

FELIETON

Kto zna wszystkie pragnienia kobiet? Jest ktoś taki... Siedzę głęboko zanurzona w wygodnym fotelu obitym adamaszkową tkaniną. Wokół mnie cudowna cisza. Błoga i doskonała. Żaden sąsiad nie krzyczy za ścianą, sąsiadka nie wrzeszczy na syna, nikt nie trzaska drzwiami. Jestem całkowicie zrelaksowana i nigdzie się nie spieszę. Luz. Spokój. Relaks. Błogość. Nagle usłyszałam takie delikatne „mrum, mrum, mrum”. To zmywarka sama się chyba włączyła, bo znam jej dźwięk... Ale jak mogła się właściwie sama włączyć? Ciekawość moja mniejsza jednak była od wszechogarniającego moje ciało stanu odprężenia - nie zaglądałam więc do kuchni.

J

ednej rzeczy tylko do maksymalnego relaksu było mi trzeba. - Potrzebuje delikatnie sączącej się muzyki z odtwarzacza - pomyślałam. Może jakiś chillout? Zanim wstałam, jak za dotknięciem jakiejś czarodziejskiej różdżki z głośników mojego zestawu hi-fi popłynęła delikatna, rozluźniająca muzyka. No nie! Jak mój odtwarzacz CD może zgadywać moje myśli? Przestałam jednak się nad tym zastanawiać, bo mój nos wychwycił, że z kuchni - oprócz delikatnego szumu zmywarki - dobiega do mnie jakiś cudowny zapach jabłek i cynamonu. Oh my God! Ale zjadłabym taką prawdziwą polską szarlotkę mojej mamy... Zamknęłam oczy rozmarzona, a kiedy je otworzyłam - na stoliku obok mojego mięciutkiego fotela stała - pięknie przyozdobiona bitą śmietaną - najprawdziwsza szarlotka! Mały widelczyk leżał obok na wykrochmalonej białej serwetce. Jak to? Skąd to cudo wzięło się u mnie w domu? Wróżka jakaś chowa się w szafie? Czarodziej wleciał przez uchylone okno? Ta chwila była jednak tak piękna i nieprawdopodobna, że pochłonęłam ciastko w tempie super odkurzacza - myśląc tylko „chwilo trwaj”. Kiedy zjadałam to cudo, a w moim brzuchu zagościło święto - zaczęłam się rozglądać po salonie, w którym siedziałam. Panował w nim idealny porządek - na półkach z książkami - ani śladu kurzu, dywan odkurzony - jakby nabrał żywszych barw. Wszystko na swoim miejscu. Wszystko

lśni. Nawet podłoga błyszczy w słońcu wypolerowana do granic przyzwoitości... Jak to się wszystko stało? Kto tego dokonał? Przecież całe życie nie mogę z niczym nadążyć, a domownicy jeszcze nigdy mi w niczym nie pomogli. Za to ja jestem traktowana jak domowy robot wielofunkcyjny: obieraczka warzyw, kucharka, sprzątaczka, pielęgniarka, opiekunka do zwierząt, a nawet babcia klozetowa - nikt nie widzi potrzeby zawieszenia na swoim miejscu papieru toaletowego w naszej łazience. Co więc takiego mogło się stać? Rewolucja obyczajowa w moim domu? Domownicy chcieli mi podziękować za lata usługiwania? Wstałam z fotela i zamaszystym krokiem zaczęłam sprawdzać każdy kąt - ani śladu żywego ducha. Kiedy wparowałam do kuchni - zamarłam. Szczęka opadła mi po kolana. Po mojej kuchni bezszelestnie poruszał się... całkiem zgrabny robot! Właśnie kroił jarzyny na zupę jarzynową. Cudownie! Jestem wolną i niezależną kobietą, mam robota, który wyczuwa moje potrzeby, wszystko za mnie zrobi... Z euforii wyrwał mnie jednak rozzłoszczony głos Artura: „gdzie jest moje drugie śniadanie do pracy? Zapomniałaś, że dzisiaj wychodzę wcześniej?” No tak - wszystko już rozumiem. To był cudowny sen. Położę się dzisiaj wcześniej. Może mój robot znów mi się przyśni? Tylko on znał moje pragnienia... Ilona Korzeniowska

REKL AMA

UBEZPIECZENIA

• Samochodów osobowych • Samochodów dostawczych • Motocykli

Kup tanie ubezpieczenie i odbierz prezent! • 10% taniej przez internet • gwarancja pomocy w 30 minut • obsługa klienta od 8.00 do 18.30 • taniej nawet o £132

Wejdź na: www.optimaldirect.co.uk 5

5

www.lajt.co.uk


6

2 - 8 Grudnia 2016

| Trends & Fit & Beauty

www.lajt.co.uk

• Editorial office 020 3514 2568 • Advert 020 3026 6550

Sienna Miller królowa glamour brytyjskiej ulicy Nie wiemy, jak ona to robi, ale zawsze wygląda świeżo, modnie i to bez żadnej przesady i bez niepotrzebnych ozdobników. Może stanowić dla nas dobry wzór na to jak osiągnąć maksimum efektu przy udziale minimum środków. Ta aktorka bardziej niż miłością reżyserów może się pochwalić miłością projektantów. Dla wielu z nich stała się ikoną, a dla kobiet na świecie kimś, kto wyznacza trendy w modzie, które potem powielają blogerki i vlogerki na całym świecie.

Sienna stosuje pięć złotych zasad przy kreowaniu swojego wizerunku:

1.

Nie za mocny, naturalny makijaż - najczęściej w kolorach brzoskwini, beżu - często jedynym mocniejszym akcentem są czerwone usta, ale i to wygląda przy jej dziewczęcej naturalnej urodzie nienachalnie i z klasą. Bardzo dba o cerę i jej równe pokrycie podkładem. Używa brzoskwiniowego różu na wystające kości policzkowe - to też doskonale podkreśla świeżość i dodaje dziewczęcości. Co do ubrań - aktorka zawsze wygląda, jakby była o krok do tyłu w modowym szaleństwie. Najczęściej to, co ma na sobie jest w duchu eklektyczno-romantycznym - i tutaj nie ma nigdy przesady. Pozornie zwyczajne rzeczy zestawia ze sobą tak, że nigdy nie krzyczą: „uwaga -idę!”. Zazwyczaj jej ubrania są monochromatyczne, a jeśli wzory, to tylko pasy, albo kwiatki. Lampart też wchodzi w grę, jeśli cała reszta jest minimalistyczna i monochromatyczna. Jej ulubione kolory to: granat, czerń, szary łososiowy róż, beż i biel. Biżuteria: albo pióra w stylu starego Hollywood na czerwonym dywanie, lama i złote, powłóczyste suknie, tiule i wielkie pierścienie albo kolczyki z wyrazistymi kamieniami, albo dużo delikatnej, ledwo widocznej biżuterii na co dzień. Sienna uwielbia botki ankle boots - ubiera je i do prostej skórzanej mini i do dżinsów, a także do cekinowej złotej sukienki. Nigdy nie szaleje z włosami - jej fryzury wyglądają jakby sama przeczesywała kosmyki palcami, a złoty kolor z jaśniejszymi pasemkami nie był nakładany przez najlepszego stylistę fryzur w mieście, tylko promienie słoneczne.

2.

3.

4. 5.

6


Trends & Fit & Beauty | • Editorial office 020 3514 2568 • Advert 020 3026 6550

Słodka blogerka w rozmiarach XXL gwiazdą Instagrama? Czemu nie! Georgina Doull to BRYTYJSKA blogerka, która zdobywa coraz większą popularność na Instagramie. Jej pulchne ciało w rozmiarze XXL nie przeszkadza jej w promowaniu mody.

REKL AMA

AM International Solicitors Central Court 25 Southampton Buildings London WC2A 1AL

NASZA KANCELARIA OFERUJE PROFESJONALNA POMOC PRAWNĄ

• •

D

zisiejszy świat mody zmienił się nie poznania. To, co kiedyś absolutnie nie mogło zaistnieć w branży, dzisiaj wchodzi na salony i staje się coraz bardziej popularne. Kiedyś modelki były kojarzone tylko i wyłącznie z młodymi i wychudzonymi „wieszakami”, ale dzisiaj powoli się to zmienia wraz z rosnącą popularnością modelek XXL. Jedną z nich jest Georgina Doull - Brytyjka, która cieszy się sporą popularnością na Instagramie za sprawą swojej pokaźnej tuszy oraz kolorowych, wręcz cukierkowych styli-

7

7

www.lajt.co.uk

zacji. 26-letnia Brytyjka jest fanką japońskiego stylu kawaii, który obfituje w róże, kokardki i tęcze. Iście sama słodycz! Czasy się zmieniają i jak widać, gusta też. Ale czy promowanie otyłości, która bez wątpienia jest jednym z największych problemów współczesnego świata jest na miejscu? Z otyłością, na którą choruje 20 proc. ludzi na ziemi trzeba walczyć, ponieważ powoduje ona szereg chorób, schorzeń, a nawet prowadzi do śmierci. A Wam jak się podoba słodka blogerka w rozmiarze XXL? •

• •

PRAWO KARNE ekstradycje, wykroczenia drogowe, poważne zarzuty 24-GODZINNA REPREZENTACJA na posterunku policji PRAWO RODZINNE rozwody, separacje, kontakt z dziećmi PRAWO CYWILNE spory, odzyskiwanie długów, postepowanie sądowe

Kontakt 0203 709 9508 Anna 07803006506 Elzbieta 07873636795

• • •

PRAWO IMIGRACYJNE rezydentura, obywatelstwo, deportacje OBSŁUGA BIZNESOW umowy handlowe, kontrakty, licencje PRAWO POLSKIE I MIEDZYNARODOWE

info@amisolicitors.co.uk www.amisolicitors.co.uk

This Firm is regulated by the Solicitors Regulation Authority


8

2 - 8 Grudnia 2016

| Parents & Kids

www.lajt.co.uk

• Editorial off ice 020 3514 2568 • Advert 020 3026 6550

PRZED ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA JESZCZE BARDZIEJ ODCZUWAMY TĘSKNOTĘ ZA RODZINĄ W POLSCE WYCHOWYWANIE DZIECI NA EMIGRACJI NIGDY NIE BYŁO I NIE BĘDZIE ŁATWE. Z DALA OD NASZYCH RODZIN, JESTEŚMY ZOSTAWIENI SAMI SOBIE. KIEDY DZIECKO ZACHORUJE, NIE MA POD RĘKĄ MAMY, CZY BABCI, KTÓRA MOŻE PRZYJŚĆ NAM Z POMOCĄ. I TO WŁAŚNIE W TAK TRUDNYCH CHWILACH PRZYCHODZĄ NAM NAJGORSZE MYŚLI NA TEMAT ŻYCIA Z DALA OD POLSKIEJ RODZINY.

W

iększość z nas decydując się na życie za granicą nie myślała o rozstaniu z rodziną. Jechaliśmy za pieniędzmi, za przygodą, za czymś nowym. W takich chwilach nikt nie myśli o tym, co może nas spotkać złego. Jesteśmy pełni nadziei i wiary w to, że robimy coś dobrego. Często też wyjeżdżamy, bo chcemy poprawić los nie tylko nasz, ale przede wszystkim naszych dzieci. I wielu z nas się to udaje. W Anglii zarabiamy więcej niż w Polsce, a przede wszystkim mamy pracę. A nasze dzieci chodząc do angielskiej szkoły automatycznie, i w dodatku bezpłatnie uczą się języka angielskiego. Niby wszystko pięknie. Do czasu jednak, kiedy na naszej drodze pojawią się jakieś przeszkody w postaci na przykład choroby, czy kłopotów materialnych. Wtedy od razu przychodzi nam do głowy myśl, że w Polsce to byłoby inaczej, bo rodzice by pomogli, albo dziadkowie. Na emigracji jesteśmy pozbawieni sami sobie. Nie pomogą nam najbliżsi, bo są setki kilometrów stąd. Na szczęście są telefony i skype. Można zadzwonić, porozmawiać i usłyszeć kilka ciepłych słów, które dodadzą nam skrzydeł do dalszej walki. Jednak to nie to samo, co wizyta u cioci, gdzie poczęstowano by nas gorącą herbatą i domowym ciastem. Zastanawiam się, jak często brakuje nam tutaj, na tej obcej ziemi naszych kuzynów, cioć i wujków, naszych dziadków i rodziców. Jakże miło byłoby, gdyby wpadli do nas od czasu do czasu, zapukali do naszych drzwi i zapytali, co słychać. Być może wielu z nas ma tutaj rodzinę, ale są też tacy, którzy nie mają co liczyć na niespodziewaną wizytę. I w całej tej dość smutnej sytuacji nie chodzi tylko o nasz sen-

tyment do dalszej i bliższej rodziny. Ważną rolę odgrywają tu też nasze dzieci, które rosnąc z dala do rodziny, nie bardzo wiedzą, czym ta rodzina jest. Babcię znają bardziej z wizyt wakacyjnych, a o cioci, czy wujku czytają w książkach. Czy podczas letnich, krótkich wyjazdów na wakacje w Polsce da się pokazać naszym dzieciom im rodzinę, ich korzenie? Wielu z nas tak właśnie robi, bo nie ma innego wyjścia. Tylko pozostaje pytanie, czy to wystarczy? I W CAŁEJ TEJ DOŚĆ SMUTNEJ SYTUACJI NIE CHODZI TYLKO O NASZ SENTYMENT DO DALSZEJ I BLIŻSZEJ RODZINY. WAŻNĄ ROLĘ ODGRYWAJĄ TU TEŻ NASZE DZIECI, KTÓRE ROSNĄC Z DALA DO RODZINY, NIE BARDZO WIEDZĄ, CZYM TA RODZINA JEST. BABCIĘ ZNAJĄ BARDZIEJ Z WIZYT WAKACYJNYCH, A O CIOCI, CZY WUJKU CZYTAJĄ W KSIĄŻKACH. CZY PODCZAS LETNICH, KRÓTKICH WYJAZDÓW NA WAKACJE W POLSCE DA SIĘ POKAZAĆ NASZYM DZIECIOM IM RODZINĘ, ICH KORZENIE? WIELU Z NAS TAK WŁAŚNIE ROBI, BO NIE MA INNEGO WYJŚCIA. TYLKO POZOSTAJE PYTANIE, CZY TO WYSTARCZY? A co z pomocą naszej rodziny? Czy najbliżsi wspierają nas? Czy pomagają? I nie chodzi tutaj wyłącznie o pomoc materialną, w postaci pożyczki pieniężnej, czy doglądaniu mieszkania, które zostawiliśmy w rodzinnym mieście w Polsce. Czy dalsza rodzina w ogóle się nami interesuje? Czy ciocia dzwoni z okazji urodzin naszego dziecka? Czy pyta o nasze codzienne problemy? Czy babcia martwi się o nas, czy całkiem zapomniała, że ma wnuczka w Londynie? Bywa też i tak, że sami tę pępowinę odcinamy, że uciekamy nie z Polski, ale od natrętnej rodzinki, za którą niespecjalnie przepa-

damy. Znam takie osoby, które narzekały na wścibską cioteczkę, która miała pretensje o wszystko, albo o zazdrosnego stryjka, który kładł nam same kłody pod nogi w Polsce. W takiej sytuacji nie ma się co dziwić, że uciekamy od rodziny w Polsce. W zdecydowanej większości jednak tęsknimy za naszą rodziną i dalibyśmy się pokroić, żeby tylko mieszkali bliżej. Większość Polaków jest bardzo zżytych z rodzinami i rozłąkę z nimi stawia jako największy minus życia w Anglii. A kiedy lata lecą, i dzieci rosną, czasem zastanawiamy się nad naszą przyszłością. Wielu z nas marzy o starości w Polsce. Tylko, czy tego będą chciały również nasze dzieci wychowane w Anglii? Czy same nie będą chciały jechać jeszcze dalej, za ocean na przykład? I co wtedy zrobimy? Pojedziemy za nimi, czy zostaniemy tutaj? Czas pokaże. Jedno jest pewne, „wyjechanym” rodzinom łatwo nie jest. Są jednak też plusy takiej sytuacji. Nasze dzieci są bardzo samodzielne i odważne, choć pewnie tęsknią za dziadkami tak samo, jak my.

Małgorzata Mroczkowska - dziennikarka, pisarka, założycielka mumsforlondon.co.uk 8


HELP HOMELESS IN LONDON!

JOIN THE ACTION!

9


10

DOŁĄCZ DO AKCJI

POMÓŻ BEZDOMNYM POLAKOM W LONDYNIE


11

POMÓŻ BEZDOMNYM POLAKOM w Londynie!

Szczegóły: www.polishexpress.co.uk

Ealing Broadway 18.12.2016 godz 12.00 Seven Sisters 18.12.2016 godz 15.00 Harrow Wealdstone 19.12.2016 godz 15.00

1. Kup w tym sklepie produkty żywnościowe 2. Zakupione produkty wrzuć do przygotowanego w sklepie kosza. 3. Kupione przez Ciebie produkty zostaną przekazane na akcję Świąteczna paczka dla bezdomnych Polaków i zostaną rozdane na stacjach metra:

Jak to zrobić? To proste!

Tygodnik „Polish Express” i SYLWIA KMITA organizują akcję „Świąteczna paczka dla bezdomnych Polaków”. DOŁĄCZ DO NAS!

Nie bądź obojętny na los drugiego człowieka!


Do not be indifferent to the fate of another human being!

POLISH EXPRESS weekly and SYLWIA KMITA are organising an action „Christmas bag for homeless”. JOIN US!

How to do it? It’s easy!

1. Buy some food products in this shop. 2. Drop the products purchased off in the specially prepared trolley. 3. Products purchased will be distributed among homeless at subway stations as part of „Christmas bag for homeless” action. Ealing Broadway 18.12.2016 at 12:00 p.m. Seven Sisters 18.12.2016 at 3:00 p.m. Harrow Wealdstone 19.12.2016 at 3:00 p.m.

Details: www.polishexpress.co.uk

Help homeless in London!

12


ZDROWIE

POSZKODOWANY? ZGŁOŚ się do nas po odszkodowanie!

Tel: 020 3026 9163

Skutecznie uzyskujemy odszkodowania za utratę zdrowia i finansów.

Tipsy żel i akryl

Modne wzory i french!

We are regulated by the Ministry of Justice in respect of regulated claims management. Our Authorisation number is CRM26705. We are registered with information Commissioner's Office registration number Z2680674.

13

Jesteś kosmetyczką?

Zamów taką reklamę już dziś! Zadzwoń tel. 020 3026 6550

13


TA N

10

IEJ

ZT ĄR

%

EK

prawo i finanse

PROFESJONALNE ROZLICZENIA: self employed, partnership, tax return, p60 &p45, firmy limited, vat, payroll, rejestracja & rozliczenia cis. • KARTY CSCS - Egzaminy & Karty & Kursy NVQ 1-5 w j. polskim! Obsługujemy całe UK • ZASIŁKI - rodzinne; dofinansowania do zarobków, mieszkania; dla EMERYTÓW (nie muszą pracować aby je pobierać!) • REZYDENTURA stała & tymczasowa OBYWATELSTWO Kontakt: 02035 981 675 • SZYBKI START – National Ins. Nr, E-mail: info@polstar.org.uk Europejska Karta Zdrowia, K.bankowe itp. • TŁUMACZENIA – ZWYKŁE/PRZYSIĘGŁE www.polstar.org.uk we wszystkich językach świata. Biuro doradztwa i księgowości PolStar II Pietro, 142 High Road, N22 6EB (OBOK POLSKIEGO SKLEPU)

zapewniająca usługi w zakresie:

LA

• KSIĘGOWOŚĆ

7//$'2%%.

Kancelaria prawna

Pon - Pt 10-19 Sobota 10:30-17 Niedziela 12-17

rozwodów prawa najemcy i wynajmującego kupna/sprzedaży nieruchomości i dzierżawy lokali biznesowych spraw cywilnych, odzyskiwania długów usług notarialnych Bożena Tel: 07951 210 002 Tel: 02038755090 Email: bozena@kplsolicitors.co.uk 9 Hatch Lane, Chingford, London E4 6LP Regulated by Solicitors Regulation Authority SRA No 631391

KANCELARIA PRAWNA

ZAPEWNIAJĄCA WYSOKIEJ JAKOŚCI POLSKOJĘZYCZNE USŁUGI PRAWNE W ZAKRESIE:

• rozwodów, władzy rodzicielskiej, separacji • • rezydentury, obywatelstwa brytyjskiego • • uwierzytelniania dokumentów • • kupna/sprzedaży nieruchomości • • dzierżawy sklepów, restauracji, biur • • sporów między najemcą a wynajmującym •

Kontakt: Beata, Monika 0208 523 7841 Email: mail@hoxtons.com 159A Station Road, Chingford, London E4 6AG Regulated by Solicitors Regulation Authority SRA No 324531

UBEZPIECZENIA

• Samochodów osobowych • Samochodów dostawczych • Motocykli

Kup tanie ubezpieczenie i odbierz prezent! • 10% taniej przez internet • gwarancja pomocy w 30 minut • obsługa klienta od 8.00 do 18.30 • taniej nawet o £132

Wejdź na: www.optimaldirect.co.uk

Bus KOTWICA transport/paczki

POLSKA – ANGLIA – POLSKA Przewóz osób i przesyłek

Paczka do 30kg - £20 Z kartą stałego klienta co piąta paczka do 30kg GRATIS!*

tPrzeprowadzki z i do kraju tTransport motocykli i aut na lawetach Obsługiwane miasta: Londyn, Luton, Slough, Reading, Guildford i okolice e-mail: buskotwica@wp.pl

Kontakt w Anglii 079 77552018 075 95644529 Tel. Polska: Kom: +48 (0) 601494177 +48 (0) 508284540 *(w kartonie)

Przy stałej współpracy biznesowej możliwość uzyskania indywidualnej oferty.

14 14


TRANSPORT/PACZKI

MIฤ˜DZYNARODOWE PRZEWOZY PASAลปERSKIE

WYJAZDY Z POLSKI Wtorek/Piฤ…tek +48 696 640 640

PRZESYลKI OD ยฃ15

WYJAZDY Z ANGLII/BELGII ลšroda/Sobota +44 744 819 75 64 +32 489 354 763

BIAลYSTOK - WARSZAWA - ลร“Dลน - POZNAลƒ - LONDYN LONDYN - POZNAลƒ - ลร“Dลน - WARSZAWA - BIAลYSTOK Przewรณz

โ€ข osรณb โ€ข przesyล‚ek โ€ข materiaล‚รณw budowlanych โ€ข motocykli โ€ข mebli

KLIMATYZACJIA DVD WIFI

POLSKA - NIEMCY - BELGIA - HOLANDIA - ANGLIA Zwyciฤ™zca w kategorii PODRร“ลป

Polska/Anglia paczki, przesyล‚ki przewรณz quadรณw, motorรณw, skuterรณw, rowerรณw przeprowadzki

Przewรณz osรณb i rzeczy +44 754 414 79 85 +48 601 473 925

www.transporter.elk.pl Paczki Polska-Anglia

Szybko i solidnie

0RZEWOZISZPACZKIDO0OLSKI :AMรŒWTAKย’REKLAMรƒJUย˜DZIu

15

:ADZWOรŠ TEL

15


skup złomu

CENY E Z S P E L J A N ŁUGA S B O A K B Y I SZ

Ty decydujesz, ile płacisz za minutę do Polski! Ładujesz konto SMS-em lub online i rozmawiasz ile chcesz! • Korzystaj z tej samej karty SIM • Używaj kredytu z dowolnej komórki lub tel. domowego • Nie musisz posiadać kontraktu z Auracall • Możesz doładować konto na wiele sposobów • Używaj serwisu T-Talk i dzwoń za darmo na numery 0800 • Używaj serwisu T-Talk i dzwoń tanio na numery 0845/0870 • Wygodna opcja automatycznego doładowania konta • Polskojęzyczna Obsługa Klienta

Polska tel. domowy

Polska komórka

1 6 2 7 1 5 .70

pence /min

Doładuj

U M O Ł Z P U K S I METALI H C Y W O R O L KO

0193 257 0757

.00

pence /min

.50

pence /min

Zadzwoń

079 106 89 960

.00

pence /min

.00

pence /min

.20

pence /min

£10 kredytu Wyślij PANORAMA na 65656

(£10 + std.SMS)

£5 kredytu Wyślij PANORAMA na 81616 (£5 + std.SMS)

Przez Internet auracall.com /panorama

Wybierz 0370 041 0040* i postępuj zgodnie z instrukcją operatora. Proszę nie wybierać ponownie.

T-TALK

NIE DAJ SIĘ WYPRZEDZIĆ KONKURENCJI

KUP TAKĄ REKLAMĘ JUŻ DZIŚ! 16

Zadzwoń tel. 020 3026 6550

Terms & Conditions: Ask bill payer’s permission before using the service. SMS costs £5 / £10 + standard sms. Virgin media customers cannot top-up via text message. Calls billed per minute, include VAT & apply from the moment of connection. The charge is incurred even if the destination number is engaged or the call is not answered, please replace the handset after a short period if your calls are engaged or unanswered. Connection fee varies between 0p & 25p depending on the destination. Calls to 03 number cost standard rate to a landline and can be used as part of the bundled minutes. To ensure that your call is not disconnected, we will automatically top-up your T-Talk account with the initial top-up amount when you will have 3 minutes talk time remaining. To cancel Automatic Top-Up feature, text AUTOOFF to 81616. Credit expires 90 days from the last top-up. Rates are subject to change without prior notice. Prices correct at 11.07.13. Service Provider: Auracall Ltd. Helpline: 0208 497 4622.

16


skup złomu

Dojazd do klienta.

Kupujemy kaşdą ilość Waşymy na wagach elektronicznych

MiedĹş.......................... ÂŁ3.40-ÂŁ4.40 MosiÄ…dz...................... ÂŁ2.00-ÂŁ2.60 OĹ‚Ăłw........................... ÂŁ0.80-ÂŁ1.20 Aluminium................. ÂŁ0.50-ÂŁ1.20 Kable........................... ÂŁ0.90-ÂŁ2.50 Stal nierdzewna......... ÂŁ0.60-ÂŁ1.00 ZĹ‚om stalowy (tona)........ ÂŁ80-ÂŁ100

SprawdĹş, ile odda Ci bank.

Kurs CScs na 5-letnią kartę w j.polskim. Egzaminy w całym UK.

7//$'2%%.

kursy i szkolenia

CSCS

Nawet ÂŁ2500

Tysiące Polaków juş skorzystały Kontakt: 02035 981 675

E-mail: info@polstar.org.uk

www.polstar.org.uk

II Pietro, 142 High Road, N22 6EB (OBOK POLSKIEGO SKLEPU, NAD STUDIEM TATUAĹťU)

Pon - Pt 10-19 Sobota 10:30-17 Niedziela 12-17

Przez lata banki w UK pobierały nienaleşne opłaty. Teraz masowo zwracają pieniądze. Sprawdź, ile zwrócą Tobie. Wypełnij prosty formularz na stronie lub zadzwoń. To tylko chwila. Co zrobisz z dodatkową kasą?

NIE ZWLEKAJ! www.omniclaim.co.uk Zadzwoń, czekamy! 020 3740 5159

  ! " 

 #

  

      

  17

$%&'()*( + , ,  - 

. #.

,/-- 

 17


WYWÓZ ŚMIECI

RSVM RUBBISH

07540772560 rsvm24h@googlemail.com

Najtańszy i profesjonalny wywóz śmieci na terenie całego Londynu • budowlanych • ogrodowych

SAMOCHODY 3.5T - 7.5T HOOK LOADER 12T

• biurowych • z garażu

NOWE NY NIŻSZE CE

Chcesz dzwonić do Polski ze stacjonarnego naprawdę tanio? Teraz możesz!

Kup taką reklamę i zdobądź nowych klientów!

Zadzwoń

tel. 020 3026 6550

Wybierz numer dostępowy, po usłyszeniu operatora, wybierz numer docelowy z międzynarodowym prefixem i zakończ #

Na komórkę 4p/min

0844 901 3488 0871 412 3488 Na stacjonarny 1p/min

0844 862 3488

Fabryka www.FabrykaReklamy FabrykaRReklamy eklamy.co.uk specjalnie dla CIEBIE

INNE

TYLKO TERAZ

ULOTEK 5000

za jedyne

£

£84

68

kolorowe, format A6 (jak pocztówka)

ULOTKI od £40 ͻ WIZYTÓWKI od £35 ͻ PLAKATY od £8 ͻ STRONY WWW od £100 ͻ FOTOGRAFIA REKLAMOWA ͻ MAGNESY NA VANY od £49/mkw ͻ KOSZULKI Z NADRUKAMI od £8 ͻ BANERY NA RUSZTOWANIA od £29/mkw

tel.

075 40 37 16 93 | email info@FabrykaReklamy.co.uk

Terms & Conditions: Ask the bill payer’s permission before using the service. Calls are charged per minute & include VAT. Charges apply from the moment of connection. The charge is incurred even if the destination number is engaged or the call is not answered. Please replace the handset after a short period if the calls are engaged or unanswered. BT call setup fee applies. Cost of calls from non BT operators & mobiles may vary. Check with your operator. Rates are subject to change without prior notice. Prices correct at 11.07.13. Service provider: Auracall Ltd. Helpline: 0208 497 4622.

SZUKASZ PRACY? WEJDŹ NA STREFA.CO.UK TYSIĄCE OFERT PRACY DLA POLAKÓW W UK!

POKOJE I MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W LONDYNIE! NAJWIĘKSZY WYBÓR OFERT NA STREFA.CO.UK

UŻYWANE SAMOCHODY NA SPRZEDAŻ ZNAJDZIESZ NA STREFA.CO.UK

OGŁOSZENIA

18

ONLINE

U NAS OGŁASZASZ SIĘ ZA FREE! 18


"16/0.#+&,6,.-2"=&, 312"4(&-(&,"-2&-5!"%64.;

4"0"-$)"(/0&$56)" (0,"64(&+.+&2-(, %.:4("%$6&-(&,

tv sat

rok załoşenia 2004r.

.2.4&6&12"45-"3,.4> &+&4(6)"-"*"02>7-2&0-&2 .-2"=(1&04(1 5,("-"%&*.%&094 3+2(0..,7-&*15%.3,94 5158*"$"8&

mob.  tel.  !! e-mail: (-'./.+1*"2&+&4(6)"$.3* 19 Finchley Lane 444/.+1*"2&+&4(6)"$.3* Hendon NW4 1BN, Londyn 06&,518"4!")<$ pn.-sb. 10.30-18.00, nd. 11.00-15.00

ANTENY SATELITARNE

Barclays & Financial Republic work together with as an approved new business partner

MontaĹź, profesjonalne ustawienie sygnaĹ&#x201A;u, akcesoria, piloty, monoblocki, DISEC, Polskie zestawy NC+ Smart HD, Polsat Cyfrowy, Telewizja Internetowa (bez anteny satelitarnej) MontaĹź anten Freeview (naziemne) oraz Sky.

Polskie Biuro Rachunkowe,Tooting Broadway, 40 Tooting High Str. London, SW17 0RG

Tanio, szybko i fachowo !!! 9 lat doĹ&#x203A;wiadczenia

www.ďŹ nancialrepublic.org.uk www.rozliczenia-online.com www.rejestracjaspolek-online.com

07523486296

02086 823 950, 02087 674 088

Ile opĹ&#x201A;at bankowych moĹźesz odzyskaÄ&#x2021;? SprawdĹş w 10 sekund

Mieszkanie wynajmÄ&#x2122;

praca szukam

AAA. OgĹ&#x201A;oszenia drobne przez internet za darmo. ZamieĹ&#x203A;Ä&#x2021; bezpĹ&#x201A;atnie ogĹ&#x201A;oszenie w Panoramie i online: www.polacy.co.uk/ogloszenia.

AAA. OgĹ&#x201A;oszenia drobne przez internet za darmo. ZamieĹ&#x203A;Ä&#x2021; bezpĹ&#x201A;atnie ogĹ&#x201A;oszenie w Panoramie i online: www.polacy.co.uk/ogloszenia.

.

ELEKTRYK-HYDRAULIK. Z 12-letnim doĹ&#x203A;wiadczeniem w angielskiej firmie, z wĹ&#x201A;asnymi narzÄ&#x2122;dziami i vanem. Certyfikaty NICEIC i GAS SAFETY. Tel. kontaktowy 07707717053 lub 02087267871.

Mieszkanie szukam Szukasz mieszkania? OdwiedĹş stronÄ&#x2122; www.polacy.co.uk/ogloszenia, mnĂłstwo ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; w kategorii wynajmÄ&#x2122; mieszkanie. Polacy.co.uk - portal spoĹ&#x201A;ecznoĹ&#x203A;ciowy dla PolakĂłw mieszkajÄ&#x2026;cych w Anglii.

praca dam AAA. OgĹ&#x201A;oszenia drobne przez internet za darmo. ZamieĹ&#x203A;Ä&#x2021; bezpĹ&#x201A;atnie ogĹ&#x201A;oszenie w Panoramie i online: www.polacy.co.uk/ogloszenia. KRAWCOWA. PrzyjmÄ&#x2122; krawcowÄ&#x2026; z doĹ&#x203A;wiadczeniem do zakĹ&#x201A;adu krawieckiego. Tel. 07877064720. ZZZ pracownicy czekajÄ&#x2026;! Szukasz pracownika? OgĹ&#x201A;oĹ&#x203A; to bezpĹ&#x201A;atnie w Panoramie i online: www.polacy.co.uk/ogloszenia.

Szukam pracy. Elektryk-Hydraulik z 12 letnim doĹ&#x203A;wiadczeniem w angielskiej firmie z wĹ&#x201A;asnymi narzÄ&#x2122;dziami i vanem. Certyfikaty NICEIC i GAS SAFETY .Tel.kontaktowy 07707717053 lub 02087267871 STOLARZ. Stolarz szuka zleceĹ&#x201E; na cenÄ&#x2122;, wykonujÄ&#x2122; stolarkÄ&#x2122; meblowÄ&#x2026;, szafy, kuchnie, unity, regaĹ&#x201A;y, tv, sprey, schody itp. workshop. Tel. 07988683016. Szukasz pracy? OdwiedĹş stronÄ&#x2122; www.polacy.co.uk/ogloszenia, mnĂłstwo ogĹ&#x201A;oszeĹ&#x201E; w kategorii praca. Polacy.co.uk - portal spoĹ&#x201A;ecznoĹ&#x203A;ciowy dla PolakĂłw mieszkajÄ&#x2026;cych w Anglii.

MIESZKANIE. Warszawa, RembertĂłw ul. Frontowa, IV piÄ&#x2122;tro w 4 piÄ&#x2122;trowym budynku z cegĹ&#x201A;y. Mieszkanie 72,35 m2, trzy pokoje; widna kuchnia, Ĺ&#x201A;azienka, osobne WC, dĹ&#x201A;ugi i szeroki przedpokĂłj, balkon oraz piwnica. Mieszkanie bardzo ciche i wygodne w uĹźytkowaniu. Mieszkanie do odnowienia, Ĺ&#x201A;azienka i wc po remoncie. Miejsce postojowe przy budynku. Okolica spokojna, duĹźo zieleni w pobliĹźu sklepy, przystanek autobusowy, kryty basen, park. MoĹźliwoĹ&#x203A;Ä&#x2021; kupna rĂłwnieĹź garaĹźu. Tel. 0048 502379290.

drobne

ClaimBankFee

Mariusz Domaradzki

kupiÄ&#x2122; FIRMÄ&#x2DC; LTD ODKUPIÄ&#x2DC;. JeĹ&#x203A;li masz firmÄ&#x2122; Ltd i nie jest ci juĹź potrzebna lub jest nieaktywna, zadzwoĹ&#x201E;. Tel: 07440405872.

towarzyskie Szukasz znajomych? TysiÄ&#x2026;ce osĂłb korzysta juĹź ze strony www. polacy.co.uk Nie jesteĹ&#x203A; sam w Anglii, wejdĹş na stronÄ&#x2122; www.polacy.co.uk

inne

sprzedam AAA. OgĹ&#x201A;oszenia drobne przez internet za darmo. ZamieĹ&#x203A;Ä&#x2021; bezpĹ&#x201A;atnie ogĹ&#x201A;oszenie w Panoramie i online: www.polacy.co.uk/ogloszenia.

AAA. OgĹ&#x201A;oszenia drobne przez internet za darmo. ZamieĹ&#x203A;Ä&#x2021; bezpĹ&#x201A;atnie ogĹ&#x201A;oszenie w Panoramie i online: www.polacy.co.uk/ogloszenia.

www.claimbankfee.uk

O G Ĺ O S Z ENI A

ONL I NE

19 19


ODCHUDZAMY RZECZYWISTOŚĆ!

BE FIT BE HAPPY BE READY BE LAJT JUŻ JEST! NOWA STRONA LAJT.CO.UK 20

Lajt Magazine 22  

Lifestyle magazine by Polish Express

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you