Page 1

зв’язок

бізнес

люди

жу рн а л

дозвілля д л я

№8 серпень 2011

Зв’язок з Піднебесною Як вести бізнес з Китаєм

стор. 17

подорожі

к л ієн т і в


2  серп е н ь 2011

т в і й ном е р


ЗМIСТ 08/11 ТВІЙ ОПЕРАТОР

8 11

6 | Новини 8 | Вітаємо з незалежністю! Відтепер кожен бізнес-абонент може самостійно замовляти послуги

11 | MMS по 20 копійок! Мультимедійні повідомлення за спеціальною низькою ціною

12 | Мобільний інтернет для бізнес-клієнтів Модеми за 1 грн та вигідні умови на доступ до Всесвітньої мережі

12

18

15 | Офісний інтернет без абонплати Оптимальне рішення для бізнесу за допомогою технології ADSL

16 | Одна Sim’ка – два номери «Додатковий номер» надає можливість мати одразу два телефонні номери

ТЕМА НОМЕРА 18 | Піднебесна фабрика Китай сьогодні годує не тільки себе, а ще й півсвіту. Здатен він прогодувати і українського бізнесмена

36

40

БІЗНЕС 36 | Чистий прибуток «Твій номер» розбирався, як зробити чисті гроші на брудних речах

40 | Традиції, що об’єднують Спільне дозвілля допомагає колегам створити справжню команду

44 | Реальні гроші віртуального бізнесу Про специфіку інтернет-торгівлі розповідає керівник проекту «Rozetka.ua»

2

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


ЗМIСТ 0 8/11

52

68

«ТВІЙ НОМЕР» журнал для клієнтів № 08 (серпень) 2011 Головний редактор: Олена Грицаєнко Дизайн: Володимир Середа Редактор: Анжела Хачатурова

80

НАД НОМЕРОМ ПРАЦЮВАЛИ: Анна Гамаш, Олександр Єгоров, Георгій Карабекян, Марина Коцюбенко, Марія Рябініна, Валентина Серікова, Володимир Сульженко, Михайло Тесля, Наталія Чейлитко Видавець ТОВ «Видавничі ініціативи» Адреса видавця і редакції: 01601, м. Київ, вул. Воровського, 33 тел.: (044) 390-5870 Відділ клієнтських видань

70 ВІДКРИТИЙ СВІТ

Керівник: Роман Суліма roman.sulima@sanomamedia.com.ua

52 | Інтерв’ю

70 | Місце зустрічі

Михайло Жванецький – це не письменник, а середовище проживання. Його твори – один зі способів дізнатися про себе правду і не засмучуватися

Карпатська кухня ввібрала в себе найкраще від тих народів, які живуть поряд

Засновник ПрАТ «Київстар» 03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53 Менеджер проекту з боку замовника: Олексій Попов

74 | Weekend

Свідоцтво про реєстрацію КВ №17009–5779ПР від 31.08.2010

Ігрові приставки та портативні консолі – чудовий відпочинок і справжнє хобі

Літню відпустку не обов’язково проводити на морі. Спробуйте змінити маршрут – і ви отримаєте незабутні враження, відпочиваючи на озерах

68 | Спорт

80 | Клуб мандрівників

Про варіанти екстриму, які можуть урізноманітнити життя будьякого городянина

Баварія – це не лише пиво та дівчата в національних костюмах із глибоким декольте. Тут жодне місце не розчарує туриста

56 | Техносвіт

62 | Здоров’я Проста та ефективна практика цигун підкорила світ і проникла до численних фітнес-клубів

86 | Книги 88 | Кіно 90 | Музика

66 | Хобі

92 | Календар

Бармени… Для багатьох з них робота з напоями перетворилася на захоплення й стала частиною їхнього стилю життя

94 | P. S.

4

СЕРП Е Н Ь 2011

Культурні події серпня

Чим зайнятися влітку біля води? Про деякі з розваг, які стали справжніми видами спорту

Віддруковано у типографії ТОВ «Колор Консалтинг» 01133, Київ, бул. Лесі Українки, 5а тел. (044) 360-6434 Номер підписаний до друку 25.07.2011 Тираж: 10 000 екз. Створено і поширюється ексклюзивно для клієнтів «Київстар Бізнес» Усі матеріали охороняються законом. Передрук матеріалів без письмового дозволу редакції і ПрАТ «Київстар» заборонений. Точка зору автора може не співпадати із точкою зору редакції. Видання не несе відповідальності за зміст рекламних макетів і матеріалів. Редакційні матеріали рубрики Trade Mark не містять піарабо рекламного характеру і не узгоджуються з компаніями. Фото: Shutterstock.com, крім тих, авторство яких зазначено.

Т В І Й НОМ Е Р


ТВІЙ ОПЕРАТОР НА ЗВ’ЯЗКУ З КРАЩИМ

ОДНА SIM’КА – ДВА НОМЕРИ. КОРИСНА ПОСЛУГА «ДОДАТКОВИЙ НОМЕР» СТОР. 16 ОФІСНИЙ ІНТЕРНЕТ БЕЗ АБОНПЛАТИ ОПТИМАЛЬНЕ РІШЕННЯ ЗА ТЕХНОЛОГІЄЮ ADSL СТОР.

15

MMS ПО 20 КОПІЙОК! ПАКЕТИ МУЛЬТИМЕДІЙНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ ЗА СПЕЦІАЛЬНОЮ НИЗЬКОЮ ЦІНОЮ

СТОР. Т В І Й НОМ Е Р

11 CЕРП Е Н Ь 2011

5


НОВИНИ

міста, підключені протягом о останнього місяця м міста, підключені до «Домашнього Інтернету» Ін

МЕРЕЖА «ДОМАШНЬОГО ІНТЕРНЕТУ» ШИРШАЄ Протягом липня до послуги «Домашній Інтернет» – доступу до Всесвітньої мережі за технологією FTTB – підключено такі міста: Коростень, Торез, Олександрія, Вознесенськ, Вишгород, Дружківка, Нова Каховка, Нововолинськ, Свердловськ, Пісочін, Лисичанськ, Трускавець. Наразі інтернет-мережа «Київстар» охоплює 67 населених пунктів України. Загалом в Україні послуги широкосмугового інтернету «Київстар» доступні мешканцям 3 млн 200 тис. квартир у 30 тисячах будинків у 67 містах.

ІНТЕРНЕТ КРОКУЄ В УКРАЇНСЬКІ ШКОЛИ Телеком-оператор «Київстар» та Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України підписали Меморандум про співпрацю щодо забезпечення безкоштовним безлімітним інтернетом шкіл по всій Україні. Так, до кінця 2011 року в понад 80 школах України буде проведено безкоштовний широкосмуговий інтернет. Для об’єднаного «Київстар» це не перший досвід інтернетизації українських шкіл – усього за період з 2009 року до кінця поточного року безкоштовним FTTB-доступом до інтернету буде забезпечено близько 200 шкіл по всій Україні. Телеком-оператор подбає і про безпечне використання інтернету школярами, встановивши спеціальне програмне забезпечення і провівши інформаційну кампанію серед вчителів, школярів та батьків про правила поведінки в мережі.

6

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


ДОДАТКОВА ВИНАГОРОДА ДЛЯ КОНТЕНТ-ПРОВАЙДЕРІВ

ТОП-10 НАПРЯМКІВ МІЖНАРОДНОГО СПІЛКУВАННЯ

«Київстар» суттєво покращив умови партнерства для контент-провайдерів. З 1 липня 2011 року ті контент-провайдери, які забезпечили зростання бізнесу в обсязі більшому, аніж органічне зростання, будуть отримувати 90% від суми перевищення запланованого рівня загального доходу. Така система винагороди є унікальною на ринку телекомунікацій України. Вона сприятиме надаванню провайдерами якіснішого контенту. А клієнти «Київстар» отримуватимуть ще цікавіші послуги та сервіси, які надаються за короткими номерами.

Клієнти «Київстар» активно користуються послугою міжнародних дзвінків. Так, найпопулярнішими напрямками є: Росія, Азербайджан, Молдова, Білорусь, Польща, Італія, Німеччина, Грузія, Вірменія, Чехія. До речі, дзвінки у Росію становлять більше 50% всього вихідного міжнародного трафіку.

ПОДОРОЖ КРАЇНОЮ «КИЇВСТАР» Протягом червня 2011 року «Київстар» влаштовував пізнавальні екскурсії до офісів компанії для дітей співробітників – «Подорож країною «Київстар». 760 дітей з 18 міст України побачили, де і як працюють їхні батьки, та змогли детальніше познайомитися з роботою технічного, фінансового, адміністративного, маркетингового, юридичного відділів. Маленькі гості також побували у центрі обслуговування абонентів, службі безпеки, принт-центрі та дзвінковому центрі.

«КИЇВСТАР» НАРАХУВАВ БІЛЬШЕ 8 МЛН КОРИСТУВАЧІВ МОБІЛЬНОГО ІНТЕРНЕТУ Прихильниками доступу до інтернету за допомогою мобільних телефонів і бездротових модемів стає все більше клієнтів «Київстар». Так, у першому кварталі 2011 року їх кількість перевищила 8,170 млн. З них послугами мобільного інтернету скористалися 3,375 млн клієнтів, а послугами wap-доступу – 4,790 млн клієнтів. За рік загальна кількість клієнтів послуг бездротової передачі даних

зросла на 14 %. Новим досягненням мережі «Київстар» стало рекордне зростання трафіку мобільного інтернету та wap-доступу. У першому кварталі 2011 року загальний обсяг такого трафіку перевищив показник попереднього кварталу на 25 %, і на 72 % – показник аналогічного періоду 2010 року, досягши майже 1 Петабайт. Це рівнозначно тому, якби через мобільні пристрої клієнтів «Київстар» була передана вся комп’ютерно-цифрова графіка фільму «Аватар»!

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

ПОЧУЙ МЕНЕ! У Сумах та Полтаві стартував проект SMS-виклику екстрених служб «Почуй мене!», що реалізується «Київстар» з 2007 року й успішно функціонує в багатьох містах України (Вінниці, Житомирі, Чернігові, Севастополі, Харкові, Одесі, Миколаєві). За допомогою наданого «Київстар» технічного обладнання та бази даних людей із вадами слуху та мови, диспетчери екстрених служб (МНС «101», міліції «102», швидкої допомоги «103» та служби «080») можуть оперативно реагувати на отримані від абонентів повідомлення.

Т В І Й НОМ Е Р

СЕРП Е Н Ь 2011

7


ТВІЙ ОПЕРАТОР

ВІТАЄМО З НЕЗАЛЕЖНІСТЮ!

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

Більше не потрібно просити Координатора підключати або відключати вам послуги. Відтепер кожен бізнес-абонент «Київстар» має можливість самостійно обрати пакети послуг, які відповідають його потребам.

8

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


П

ідключення нового сервісу «Самостійне управління послугами» дає можливість суттєво заощадити час Координатора та його підопічних абонентів. Абоненти стануть більш самостійними та зможуть за допомогою голосового меню 477 замовляти послуги та пакети послуг, серед яких є такі.

ПОСЛУГИ ТЕЛЕФОНІЇ

• «Додатковий Номер», який убезпечить від небажаних телефонних дзвінків на ваш основний номер, якщо вам потрібно вказати номер мобільного телефону на якомусь сайті або в рекламі. • «Антивизначник номера» знадобиться, якщо ви не хочете, щоб під час здійснення дзвінка іншому абоненту мережі «Київстар» ваш номер визначався. • «MMS» дає можливість відправляти друзям та колегам: картинки, фотографії, заставки, популярні мелодії, музику, мелодії дзвінків, відеоролики та текстові повідомлення великого розміру. • «Маячок». Завдяки цій послузі ви завжди матимете можливість дізнатися про місцезнаходження близьких вам людей. • «Автовідповідач» прийме всі дзвінки та запропонує тому, хто дзвонить, залишити для вас голосове повідомлення, коли ви не маєте можливості відповісти на дзвінок. • «Мікрокредит» – надає вам можливість продовжувати користуватися телекомунікаційними послугами, навіть коли у вас закінчилися гроші на рахунку. • «Мобільна РАЦІЯ» – простий, швидкий та вигідний засіб для одночасного зв’язку з групою до 100 колег. • «Комфортний перехід» – послуга, що повідомить абонентів, які дзвонять вам, про зміну вашого по- ➔

Т В І Й НОМ Е Р

СЕРП Е Н Ь 2011

9


ТВІЙ ОПЕРАТОР

За допомогою голосового меню 477 абоненти можуть замовляти будь-які потрібні послуги

користувачів мобільного інтернету, а також тих, хто нерегулярно заходить в інтернет для перевірки пошти чи пошуку інформації. • «Смартфон Базовий» та «Смартфон Профі» – підійде активним користувачам інтернету, що мають сучасний мобільний телефон, смартфон або комунікатор.

ІНШІ КОРИСНІ ПАКЕТИ

• «Пакет 50 SMS», «Пакет 100 SMS»,

переднього номера на новий номер «Київстар». • «Хто дзвонив» – послуга, що повідомить вас про вхідні дзвінки, які були пропущені в той час, коли ваш телефон знаходився поза зоною покриття мережею або був відключений. • «Повідомити мене» – послуга, що допомагає дізнаватися, коли потрібний вам абонент знову з’явиться на зв’язку.

ІНТЕРНЕТ-ПОСЛУГИ

• «Традиційний доступ до мережі Інтернет з використанням технології GPRS». Ви можете отримати доступ до мережі, використовуючи персональний комп’ютер, КПК або смартфон. При цьому ви можете знаходитися всюди, де є покриття «Київстар», а також у роумінгу. • «Мобільний Інтернет XL» дозволить вам користуватись усіма мож-

10

СЕРП Е Н Ь 2011

ливостями мобільного доступу до інтернету, абсолютно не обмежуючи себе у трафіку. • «ВКонтакті» надає можливість користування соціальною мережею Vkontakte.ru за пільговими тарифами.

ПАКЕТ ДАНИХ ДЛЯ ДОСТУПУ В ІНТЕРНЕТ

• «Спробуйте Інтернет 50» – дає

«Пакет 300 SMS», «Пакет 1000 SMS» – вигідне бізнес-рішення, якщо ви використовує SMS для інформування своїх клієнтів про акції та пропозиції. • «Пакет MMS» – дозволяє купувати MMS-повідомлення оптом за надзвичайно вигідною ціною. • «Прямий номер – базовий», «Прямий номер – необмежений» – для користувачів послуги «Прямий міський номер». • «СтарСвіт Оптимальний» для дзвінків за кордон.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ Підключати сервіс «Самостійне управління послугами», а також змінювати тарифний план бізнесабонента, як і раніше, може виключно Координатор.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

можливість протягом місяця безко• На сайті www.kyivstar.ua/sme; штовно протестувати послугу мо• 466 (дзвінки з номерів мережі «Київбільного інтернету. стар» – не тарифікуються); • «Бізнес-Інтернет 5», «Бізнес-Інтернет • (044) 466-0-466 50», «Бізнес-Інтернет 500», «Бізнес(дзвінки з Інтернет Необмежений» – нові пакети номерів мереж даних для традиційного доступу до фіксованого мережі, що побудовані за принципом зв’язку або мо«оптом дешевше» і містять нетарифіко- більних телефонів ваний обсяг даних, який надається за інших операторів рахунок абонентської плати. мобільного зв’язку • «Необмежений день» та «10 МБ – згідно з чинними щодня» – зацікавить починаючих тарифами). ★

Т В І Й НОМ Н ОМ ОМЕР


MMS ПО 20 КОПІЙОК!

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

Для всіх, хто прагне активного і функціонального спілкування, «Київстар Бізнес» запроваджує нову послугу «Пакет MMS», у якій передбачені пакети мультимедійних повідомлень за спеціальною низькою ціною.

MMS У ПАКЕТІ

ЯК ЗАМОВИТИ?

Ви маєте можливість скористатися новою вигідною послугою з відправлення мультимедійних повідомлень і замовити «Пакет MMS», який містить 25 повідомлень на місяць. Послуга підключається безкоштовно та може бути замовлена на постійній основі. Абонентна плата за 25 MMS становить лише 5 грн на місяць. Відтепер ви зможете ще більше ділитися своїми емоціями й одночасно заощаджувати на MMS-спілкуванні з абонентами будь-якого українського мобільного оператора.

Замовляйте «Пакет MMS» з мобільного за безкоштовним номером 477 (для користувачів сервісу «Самостійне управління послугами») або звертайтеся до Координатора вашої організації.

Т В І Й НОМ Е Р

ВАЖЛИВО! Послуга доступна всім абонентам, окрім клієнтів тарифних планів «Необмежений Легкий +» та «Бізнес Необмежений Легкий +».

до Пенсійного фонду в розмірі 7,5% від вартості послуг без урахування ПДВ.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

• На сайті www.kyivstar.ua/sme; • 466 (дзвінки з номерів мережі «Київстар» – не тарифікуються); • (044) 466-0-466 (дзвінки з номерів мереж фіксованого зв’язку або мобільних телефонів інших операторів мобільного зв’язку – згідно з чинними тарифами). ★

Тарифи вказані з урахуванням ПДВ. Додатково утримується збір

СЕРП Е Н Ь 2011

11


ТВІЙ ОПЕРАТОР

МОБІЛЬНИЙ ІНТЕРНЕТ ДЛЯ БІЗНЕС-КЛІЄНТІВ

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

Спеціально для своїх клієнтів «Київстар Бізнес» пропонує модеми для мобільного інтернету за 1 гривню та вигідні умови на доступ до Всесвітньої мережі.

12

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


У

ЯК СКОРИСТАТИСЬ?

свідомлюючи потреби своїх клієнтів у постійному доступі до інтернету, «Київстар Бізнес» розробив спеціальну пропозицію – модеми для мобільного інтернету за спеціальною ціною 1 грн. У випадку підключення спеціальних пакетів інтернет, користування мобільним інтернетом стає доступним за ціною та ефективним інструментом вирішення різноманітних бізнесових і життєвих ситуацій.

ПРИДБАТИ МОДЕМ Ви можете придбати модем для мобільного інтернету: • за 199 грн без укладання додаткової угоди, або • за спеціальною ціною – 1 грн за умови підписання додаткової угоди терміном на 365 або 540 днів. При цьому ваші витрати на послуги інтернету в період дії угоди повинні становити приблизно 50 грн на місяць.

ПЕРЕВАГИ ПРОПОЗИЦІЇ

• Можливість придбати модем для мобільного інтернету за 1 грн та користуватися інтернетом, де завгодно і коли завгодно, з ноутбука. • Можливість обрати відповідно до своїх потреб спеціальні пакети інтернету для бізнес-абонентів.

Придбати модем за повну вартість (199 грн) можна в усіх магазинах дилерів «Київстар». Придбати модем за спеціальною ціною (1 грн) ви можете за такими адресами дилерів: ➔

МОДЕМ ЗА 1 ГРН МОЖНА ПРИДБАТИ МІСТО

А ДРЕСА ВУЛ .

Д НІПРОПЕТРОВСЬК

Н ИЖНЄДНІПРОВСЬКА , 17

ПР. ІМ .

ГАЗЕТИ «П РАВДИ», 87

(056) 747-9125

СОТА-А ЛЬЯНС

(067) 630-1071

МОБІ Д ІК

(0412) 41-8156

ВУЛ .

К ИЇВСЬКА , 25

СОТА-А ЛЬЯНС

(067) 444-1191

Л ЕНІНА , 179

СОТА-А ЛЬЯНС

(067) 523-3848

ГАЛИЦЬКА , 9

СОТА-А ЛЬЯНС

(0342) 509-010

СУВОРОВА , 43

МОБІ Д ІК

(048) 412-1416

В. ВАСИЛЬКІВСЬКА , 6

МОБІ Д ІК

(044) 235-5059

В. ВАСИЛЬКІВСЬКА , 145/1

МОБІ Д ІК

(044) 360-3871

МОБІ Д ІК

(044) 492-3556

П ЕРЕМОГИ, 108

МОСТ

(044) 424-0714

ВУЛ .

СТАРОВОКЗАЛЬНА , 9

СОТА-А ЛЬЯНС

(067) 656-5551

ВУЛ .

С АГАЙДАЧНОГО, 29А

СОТА-А ЛЬЯНС

(067) 444-1191

СОТА-А ЛЬЯНС

(067) 466-7999

ГЛУШКО, 14/3

МОБІ Д ІК

(048) 233-0200

КОСМОНАВТІВ, 32

МОБІ Д ІК

(048) 237-4939

ВУЛ .

ВЕЛИКА А РНАУТСЬКА , 80

СОТА-А ЛЬЯНС

(048) 373-818

ВУЛ .

ПОЛТАВСЬКИЙ Ш ЛЯХ, 41

СТАР ТЕЛЕКОМ

(57) 783-9964

П ЕРЕМОГИ, 95

МОБІ Д ІК

(0462) 651-112

Ч ЕРВОНОАРМІЙСЬКА , 59, «С ІЛК»

МОСТ

(0371) 584-333

ПР.

ІВАНО -ФРАНКІВСЬК

ВУЛ . ВУЛ .

ІЗМАЇЛ

ВУЛ . ВУЛ .

ВУЛ .

К ИЇВ

Н ИЖНІЙ ВАЛ, 35/15

ПР.

ЛУЦЬК

ВУЛ .

Л ЕСІ УКРАЇНКИ, 47

ВУЛ .

ОДЕСА

ВУЛ .

Ч ЕРНІГІВ

Т В І Й НОМ Е Р

МОСТ

К ИЇВСЬКА , 64

ЗАПОРІЖЖЯ

Ч ЕРНІВЦІ

ТЕЛЕФОН

ВУЛ .

Ж ИТОМИР

Х АРКІВ

Д ИЛЕР

ПР -Т ВУЛ .

СЕРП Е Н Ь 2011

13


ТВІЙ ОПЕРАТОР

Підключивши спеціальні пакети інтернету, ви отримаєте ефективний інструмент вирішення бізнесових та життєвих ситуацій

Детальнішу інформацію щодо інших магазинів, в яких пропонується придбати модеми за 1 грн, можна дізнатись, подзвонивши за номером: • 466 (дзвінки з номерів мережі «Київстар» не тарифікуються); • (044) 466-0-466 (дзвінки з номерів мереж фіксованого зв’язку або мобільних телефонів інших операторів мобільного зв’язку – згідно з чинними тарифами). ОФОРМИТИ ПІДКЛЮЧЕННЯ НОВОГО НОМЕРА ТА ПІДКЛЮЧИТИ ПАКЕТ ІНТЕРНЕТ Щоб скористатися пропозицією, необхідно звернутися до дилерського магазину «Київстар» та оформити підключення нового номера на тарифний план «Бізнес Інтернет». SIM-картка з цим тарифом буде знаходитись у вашому модемі. В тарифному плані «Бізнес Інтернет» немає абонентної плати, тому користування ним дуже вигідне саме для мобільного інтернету. Щоб заощадити на користуванні інтернетом, рекомендується підключити один з пакетів інтернету, що найбільше відповідає вашим потребам. Оновлена лінійка пакетів містить безкоштовний обсяг даних для всіх рівнів користувачів і побудована за принципом «оптом дешевше». ★

14

СЕРП Е Н Ь 2011

ПАКЕТИ ДЛЯ РЕГУЛЯРНОГО ДОСТУПУ НАЗВА ПАКЕТА

«БІЗНЕС-ІН ТЕРНЕТ 5»

НЕТАРИФІКОВАНИЙ ОБСЯГ ДА-

ЩОМІСЯЧ НА АБО -

НИХ НА МІСЯЦЬ

НЕНТНА ПЛАТА , ГРН

5 МБ

5

ВАРТІСТЬ 1 МБ ДАНИХ ПОНАД НЕТАРИФІКОВАНИЙ ОБСЯГ ДАНИХ, ГРН

ВІДПОВІДНО

ДО

УМОВ ТАРИФНОГО

«БІЗНЕС-ІН ТЕРНЕТ 50»

50 МБ

25

«БІЗНЕС-ІН 500»

500 МБ

55

«БІЗНЕС-ІН Н ЕОБМЕЖЕНИЙ»

10 000 МБ

120

ТЕРНЕТ

ТЕРНЕТ

ПЛАНА АБОНЕНТА

0,05

ПАКЕТИ ДЛЯ ДОСТУПУ ЧАС ВІД ЧАСУ НАЗВА ПАКЕТА

«Н ЕОБМЕЖЕНИЙ ДЕНЬ»

ОДЕННА НЕТАРИФІКОВА- Щ АБОНЕНТНИЙ ОБСЯГ ДАНА ПЛАТА , НИХ НА ДЕНЬ

700 МБ

ГРН

7

ВАРТІСТЬ 1 МБ ДАНИХ ПОНАД НЕТАРИ ФІКОВАНИЙ ОБСЯГ ДАНИХ, ГРН ВІДПОВІДНО

ДО УМОВ

ТАРИФНОГО ПЛАНА

«10 МБ ЩОДНЯ»

10 МБ

1

АБОНЕНТА

Усі тарифи наведені з урахуванням ПДВ. Додатково утримується збір до Пенсійного фонду у розмірі 7,5% від вартості послуги без урахування ПДВ.

ЯК ЗАМОВИТИ ПАКЕТИ ДАНИХ? Пакети даних можуть замовити як Координатори бізнес-клієнтів, так і абоненти самостійно, подзвонивши на номер 477.

Т В І Й НОМ Е Р


ОФІСНИЙ ІНТЕРНЕТ БЕЗ АБОНПЛАТИ

У ваш офіс потрібен високошвидкісний інтернет та вільна телефонна лінія? «Київстар Бізнес» пропонує вам оптимальне рішення – підключення послуг доступу до Всесвітньої мережі та послуг телефонного зв’язку за технологією ADSL. До того ж, підключатися зараз надзвичайно вигідно!

П

ідключення офісу до інтернету за допомогою ADSL-з’єднання є досить поширеним рішенням і підходить для бізнес-потреб, оскільки дає можливість отримати доступ до інтернету на швидкості до 24 Мбіт/с і працювати з вільною телефонною лінією. Якщо ваша діяльність передбачає велику кількість вхідного та вихідного трафіку, то ви можете замовити симетричний інтернет (однакова швидкість завантаження / відвантаження), що гарантує високоякісне підключення до мережі.

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

ТРИ МІСЯЦІ БЕЗКОШТОВНО! «Київстар-Бізнес» пропонує взяти участь в акції, за умовами якої ви маєте можливість підключити послуги фіксованого інтернету й отримати 100-відсоткову знижку на абонентну плату в перші три місяці (92 календарні дні) користування послугою з моменту підключення. Для цього в період з 1 серпня 2011 року по 31 жовтня 2011 року необхідно оформити підключення (або перейти) на один із тарифних планів, які беруть участь в акції.

Т В І Й НОМ Е Р

УМОВИ АКЦІЙНИХ ТАРИФНИХ ПЛАНІВ

ШВИДКІСТЬ ТАРИФНИЙ

ПЛАН

ОФІСНИЙ ADSL СТАНДАРТ

ОФІСНИЙ ADSL МАКСИМУМ

ОФІСНИЙ СИМЕТРІЯ

ДО СТУПУ ДО МЕ РЕЖІ ІНТЕРНЕТ В НАПРЯМКУ ДО АБОНЕНТА

ЗА ПІДКЛЮЧЕН НЯ, ГРН

ЩОМІСЯЧ НА АБО НЕНТНА ПЛАТА , ГРН

5 М БІТ/С

1

99

24 М БІТ/C

1

229

1

299

ДО

ДО

ПЛАТА

10 М БІТ/С

Усі тарифи наведені з урахуванням ПДВ. Термін дії акційних тарифних планів не обмежується.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

• На сайті www.kyivstar.ua/sme; • 466 (дзвінки з номерів мережі «Київстар» – не тарифікуються); • (044) 466-0-466 (дзвінки з номерів мереж фіксованого зв’язку або мобільних телефонів інших операторів мобільного зв’язку – згідно з чинними тарифами). ★

ADSL – це технологія передавання даних, що дозволяє використовувати звичайну телефонну лінію одночасно для розмов по телефону і для підключення до швидкісного інтернету. Таким чином, ADSL може забезпечити, наприклад, одночасне високошвидкісне передавання даних і передавання факсу без переривання телефонного зв'язку.

СЕРП Е Н Ь 2011

15


ТВІЙ ОПЕРАТОР

ОДНА SIM’КА –

ДВА НОМЕРИ

Корисна послуга «Додатковий номер» дає вам можливість мати одразу два телефонні номери на одній SIM-картці.

П

ЯК ЗАМОВИТИ? Підключити послугу «Додатковий номер» можна до будь-якого мобільного телефону: • Зателефонуйте за номером 466 або 477*76; • Скористайтесь системою «Мій Київстар»; • Наберіть на телефоні USSDкоманду (*100*33*2# – для замовлення послуги на необмежений термін; *100*33*21# – на один тиждень; *100*33*22# – на один місяць) та натисніть кнопку виклику. Після активації послуги ви отримаєте SМS-повідомлення, яке місти-

16

СЕРП Е Н Ь 2011

тиме ваш додатковий номер. Можливість обирати додатковий номер не надається. Для одного основного номера ви можете замовити тільки один додатковий номер.

ЯК КОРИСТУВАТИСЯ? Щоб зателефонувати з додаткового номера, вам потрібно набирати на своєму мобільному телефоні номер абонента, якому телефонуєте, у форматі: 018XXXXXXXXXXXX, де 018 – внутрішній код послуги, а XXXXXXXXXXXX – номер абонента, якому телефонуєте (наприклад: 018380672021111). Дзвінки, які надходять на додатковий номер, автоматично переадресовуються на ваш основний номер і відображаються у вигляді 018XXXXXXXXXXXX,

де 018 – внутрішній код послуги, а XXXXXXXXXXXX – номер абонента, що телефонує.

СКІЛЬКИ ЦЕ КОШТУЄ?

• Користування протягом одного тижня – 2 грн. • Користування на постійній основі – 8 грн/міс. • Зміна додаткового номера – 10 грн.

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

• На сайті www.kyivstar.ua/sme; • 466 (дзвінки з номерів мережі «Київстар» – не тарифікуються); • (044) 466-0-466 (дзвінки з номерів мереж фіксованого зв’язку або мобільних телефонів інших операторів мобільного зв’язку – згідно з чинними тарифами). ★

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

ослуга буде корисна для всіх абонентів, які не бажають афішувати свій особистий або робочий телефонні номери, але мають потребу тимчасово бути на зв’язку. Ця послуга – справжня знахідка для вирішення життєвих та професійних завдань, наприклад: 1. Надання риелтерських послуг (додатковий номер можна закріпити за 2–3 об’єктами нерухомості і використовувати цей контакт у різних рекламних оголошеннях. У ситуації, коли приміщення будуть здані або продані, – можливість додзвонитися за вказаним в оголошенні номером можна вимкнути). 2. Реалізація проектів, пов’язаних з купівлею-продажем чого-небудь. 3. Проведення акцій. 4. Видача сезонному працівнику тимчасового номера абонента мобільного зв’язку.


ТЕМА НОМЕРА НА ЗВ’ЯЗКУ З КРАЩИМ

ПІДНЕБЕСНА ФАБРИКА: ЯК ПРАЦЮВАТИ З КИТАЙСЬКИМИ ПАРТНЕРАМИ СТОР. 22 УКРАЇНА – НЕ КИТАЙ. ВІДМІННОСТІ У КУЛЬТУРІ ТА МЕНТАЛІТЕТІ СТОР. 32

ЗНАЙШОВ. ПОБАЧИВ. ЗАРОБИВ ПІДНЕБЕСНА СЬОГОДНІ ГОДУЄ ПІВСВІТУ. ЗДАТНА ПРОГОДУВАТИ Й УКРАЇНСЬКОГО БІЗНЕСМЕНА

СТОР. Т В І Й НОМ Е Р

18 CЕРП Е Н Ь 2011

17


ТЕМА НОМЕРА

ЗНАЙШОВ ПОБАЧИВ ЗАРОБИВ Китай, який ще 25 років тому вважався голодною країною, зараз годує не тільки себе, а ще й півсвіту. Здатен він прогодувати і українського бізнесмена.

18

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


Т В І Й НОМ Е Р

СЕРП Е Н Ь 2011

19


ТЕМА НОМЕРА

За короткий період Китай перетворився на розвинуту країну і посів гідне місце у світовій економіці

П

ісля того, як тисячі європейських та американських фірм перенесли своє виробництво до Китаю, напис Мade in China перестав бути ганебним. Левову частку світових товарів сьогодні виробляють за західними моделями та технологіями – з використанням місцевих матеріалів та дешевої робочої сили.

КИТАЙ СЬОГОДНІ Безпрецедентні соціально-економічні успіхи Китайської Народної Республіки протягом останніх десятиріч ХХ сторіччя називають «економічним

20

СЕРП Е Н Ь 2011

дивом». За період реформ, запроваджених у 1978–1997 рр., валовий внутрішній продукт країни виріс у 5,7 разів, або в середньому на 9,6% на рік. Це означає, що ВВП подвоювався кожні 7,5 років. Світ зачаровано спостерігає за динамічним розвитком КНР: за короткий період Піднебесна перетворилася на розвинуту країну та зайняла гідне місце у світовій економіці. Китай є країною, в якій виробляють понад 50% товарів всього світового товарообігу! КНР – світовий лідер із виробництва вугілля, сталі, цементу, зерна, м’яса, бавовни; знаходиться на провідних

позиціях із видобування нафти та з виробництва електроенергії. Із Китайської Народної Республіки ми одержуємо радіоелектроніку, верстати, технологічне устаткування, сільгосппродукцію та вироби легкої промисловості. Стрімкий економічний підйом, жорсткі вимоги щодо якості експортної продукції, гостра конкурентна боротьба за ринок збуту, вступ до ВТО, розвиток науково-технічної та виробничої бази – все це зумовило істотне підвищення якості китайських товарів.

ДОСТАВКУ ГАРАНТОВАНО! Ціна при цьому залишається низькою, і можливість встановити її забезпечує на-

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ГЕОРГІЙ КАРАБЕКЯН

У Піднебесній низькі податки і ціни, а також дешева й невибаглива робоча сила


ТЕКСТ: ГЕОРГІЙ КАРАБЕКЯН

НАВІЩО ВЕСТИ БІЗНЕС САМЕ З КИТАЄМ?

• У Китаї випускають усі види товарів, причому за низькою собівартістю. • У Китаї не тільки дешева й невибаглива робоча сила, але й низькі податки, ціни на нерухомість та будівництво. • У Китаї розвинута інфраструктура. • Китайцям байдуже, які у вас політичні та релігійні погляди; однаково, чи є у вас сайт, чи зареєстрована ваша компанія. Усе це не має значення, якщо у вас є гроші.

явність дешевої робочої сили: рівень заробітної плати в Китаї в 30 разів нижчий, ніж у США, в 6 разів нижчий, ніж у Бразилії, та в 3 рази нижчий, ніж у Мексиці. Ще однією причиною масового «переселення» європейського та американського виробництва до Піднебесної є розвинута місцева інфраструктура. Згідно з індексом Світового банку КНР посідає 27-е місце за рівнем розвитку логістичної інфраструктури, що вище, ніж в інших країнах BRICS. У Китаї понад 78  тисяч кілометрів новітніх залізниць, більше 500 міжнародних аеро-

Т В І Й НОМ Е Р

портів та шість морських портів, які входять до десяти найбільших у світі. Виробництво найчастіше розташоване поблизу транспортних вузлів, що забезпечує швидку доставку товарів до будь-якої точки планети. КНР активно залучає іноземні інвестиції, але й одночасно перетворюється на найкрупнішого світового інвестора. За умови правильного підходу вже найближчим часом Китай замінить Євросоюз та США і як ринок збуту товарів, і як джерело надходження капіталів. Із кожним роком усе більше вітчизняних компаній орієнтуються на

ввезення товарів широкого асортименту з КНР. Отже, китайський експорт в Україну незмінно зростає. Незважаючи на тисячі кілометрів, що розділяють Україну та Китай, між державами налагоджені всі види регулярного транспортного сполучення: морське, автомобільне, залізничне та повітряне. Досвід співпраці постійно розширюється і стає дедалі продуктивнішим: відпрацьовуються успішні бізнессхеми, з’являється більше компетентних спеціалістів, які можуть допомогти на всіх етапах ведення ділових справ. ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

21


ТЕМА НОМЕРА

ПІДНЕБЕСНА ФАБРИКА

22

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


Щоб вести бізнес із Китаєм, доведеться приймати рішення: який товар возити, якого постачальника обрати, займатися справами самому чи доручати це посередникам. У будьякому разі, не можна розслаблятися ні на хвилину: з того моменту, як ви почали моніторити сайти виробників, аж до продажу товару. «Твій номер» радить, як і де «підстелити соломку» в роботі з китайськими партнерами. ЗНАЙТИ ГОЛКУ В СТОЗІ Відшукати потрібний товар або виробника в Китаї, населення якого становить 1,34 млрд, доволі складно. Але можливо. Для цього, перш за все, ви маєте дуже добре усвідомлювати, що вам потрібно. Перелік питань, на які треба знати відповіді, такий. • Найменування товару. • Сфера його використання. • Приблизна ціна. • Обсяг закупівель. • Періодичність закупівель. • Технічні характеристики продукту. • Параметри якості. Існує декілька способів пошуку виробників та партнерів у Китаї.

ТЕКСТ: ГЕОРГІЙ КАРАБЕКЯН

1

Один зі шляхів пошуку постачальників – використання спеціалізованих сайтів В2В, де китайські компанії розміщують інформацію про себе та свої продукти. Припустімо, ви вирішили закупати китайські збірні будинки. Заходите на сайт, вводите в поле пошуку steel frame housing. Одержуємо декілька сотень сторінок, з яких потрібно вибрати найсерйозніші компанії. Не пишіть усім підряд, не зважайте на феєричні назви на зразок Gold Supplier. Намагайтеся визначитися з територіальним розташуванням потенційних партнерів: бажано обрати постачальників з одного регіону. Більшість китайських виробників знаходяться на східному узбережжі з максимальною концентрацією в провінції Гуандун (Guangdong), у містах Шеньчжень і Гаунчжоу. Як правило, виробники однієї продукції зосереджені в певних містах, якщо не на одній вулиці.

Т В І Й НОМ Е Р

Обравши певний регіон, у якому наявні багато постачальників потрібної вам продукції, починайте збирати їхні назви, намагайтеся виділити групи постачальників за ідентичною продукцією. Уважно роздивляйтеся фото, вивчайте назви моделей. Постачальників, які мають схожі або ідентичні фото, виділяйте в одну групу. Коли завершите, маєте зіграти в цікаву гру: визначити, хто із двадцяти постачальників групи виробляє товар, а хто є лише посередником. Це не так просто: по-перше, посередники нахабно брешуть, називаючи себе виробниками, по-друге, виробники часто починають розширювати свій асортимент за рахунок суміжної продукції, додаючи до своїх, припустімо, ванн змішувачі та плитку з сусіднього заводу.

2

Звичайно, на сайтах В2В можна залишити оголошення про пошук певного товару. Але приготуйтеся до того, що вас нещадно заспамлять. Тому для китайських постачальників варто створити спеціальну поштову скриньку й вказати її адресу на зразок i_v_a_n_o_v@ ukr.net (з припискою «підкреслення прибрати»).

3

Для пошуку партнера можна використати бази даних спеціалізованих агенцій та посередницьких компаній, або замовити в них маркетингове дослідження, яке включатиме інформацію про 5–10 найбільш відповідних підприємств: назви, контакти, види діяльності, фото, ціни, сертифікати та умови поставки. Доволі зручний варіант для початківців. Але в нього є ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

23


ТЕМА НОМЕРА

Укладати угоду зі східними партнерами потрібно не тільки для офіційних органів, а й для захищеності позицій

декілька недоліків. Повної гарантії, що ви знайдете ідеального постачальника, немає. Послуга платна. І згодом ви зрозумієте, що все це могли б зробити самі.

КИТАЙ НА ВЛАСНІ ОЧІ Знайшовши виробника (а краще декількох), замовте зразки потрібної продукції. Як правило, їх надсилають безкоштовно: вам доведеться оплатити лише транспортні витрати. Якщо зразки відповідають вашим сподіванням, можете збиратися до Китаю. Їхати прийдеться обов’язково, – щоб побачити все на власні очі. Ось тільки деякі переваги від відвідання Піднебесної: • ви побачите, з ким маєте справу; • підвищите свій статус в очах китайців; • оціните перспективу відносин; • відчуєте різницю в манері ведення бізнесу; • переконаєтеся у безмежжі вибору на китайському ринку.

24

СЕРП Е Н Ь 2011

Поїздка буде ефективнішою, якщо ви поєднаєте відвідання заводів зі спеціалізованими виставками. Так можна побачити безліч компаній, поспілкуватися з виробниками та посередниками, детально вивчити продукцію. І там же, на виставці, можна призначити зустрічі представникам компаній, з якими ви налагодили контакт у мережі.

САЙТИ В2В www.alibaba.com – найпотужніший B2B портал у світі. Але його величезна популярність приваблює велику кількість шахраїв. www.made-in-china.com www.tradekey.com www.globalsources.com www.ecplaza.com Усі вказані сайти В2В можна й потрібно використовувати як альтернативні джерела пошуку постачальників.

Потурбуйтеся про візу. Попросіть потенційних китайських партнерів надіслати вам запрошення. (Якщо вони під якимось приводом відмовлять, майте на увазі: це поганий знак). Коли одержите запрошення, йдіть до посольства та подавайте на бізнес-візу. Купуйте білет. Можете також попросити вашого потенційного партнера забронювати готель, або зробіть це самі на сайтах www. ctrip.com, www.elong.net, www. sinohotel.com. Авіаквитки коштуватимуть від 4000 до 27 000 грн. Усього існує вісім видів віз, залежно від мети відвідання країни сума візового збору коливається від 120 до 240 у. о. Вартість проживання варіюється від 20 у. о. до 300 у. о. на добу. Крім того, до кошторису слід включити ціну за вхід до виставки та транспортні витрати під час пересування по Китаю. Перекладач потрібний скоріше для самозаспокоєння. Знайти його можна в інтернеті. Послуги залежно від кваліфікації перекладача коштува-

Т В І Й НОМ Е Р


САЙТИ КОМПАНІЙПОСЕРЕДНИКІВ КОНСАЛТИНГОВА КОМПАНІЯ «КИТАЙ – УКРАЇНА» http://chinaconsalt.com.ua КОМПАНІЯ «КИТАЙСЬКОУКРАЇНСЬКИЙ БІЗНЕС» Надання консалтингових послуг. http://cnua.com.ua/kontakti.html «КИТАЙ-КОНСАЛТИНГ» Професійний пошук партнерів, супровід та ведення переговорів у Китаї. http://www.china-consulting.com. ua/services.php КОМПАНІЯ «УКР-КИТАЙ КОМУНІКЕЙШИН» Зниження ризиків у ході роботи з китайськими виробниками. http://ukr-china.com/top/about тимуть 700–1000 юанів на добу. Але навіть якщо ваша англійська дуже слабка, не турбуйтеся: в китайців вона не краща. Тому зовсім не варто нервувати з приводу вашого мовного рівня.

ВИСТАВКИ, ЯРМАРКИ, ТОРГОВІ ШОУ Це найкращі місця для зустрічі з китайськими виробниками та посередниками. Основними містами їх проведення є Пекін, Шанхай, Гуаньчжоу, Шеньчжень, Гонконг. Більшість заходів проходять щороку. Невеликі галузеві виставки приваблять вас, якщо ви спеціалізуєтеся на вузькому асортименті продуктів. Якщо ж ви хочете використати час перебування в Китаї з максимальною користю та шукаєте широкий спектр продукції, приїжджайте на один із основних торгових ярмарків. Ось найпопулярніші торгово-виставкові заходи. • Кантонівський ярмарок (офіційна назва – Виставка-ярмарок експортних товарів Китаю). Місто проведення – Гуаньчжоу. Час проведення: квітень, жовтень. Продукція: повний спектр. www.cantonfair.org.cn

Т В І Й НОМ Е Р

Щорічні торгові шоу та ярмарки – найкраще місце зустрічі з китайськими виробниками та посередниками

• Гонконгівський ярмарок

• AsiaWorld Expo – виставковий

електроніки Місто проведення – острів Гонконг. Час проведення: квітень, жовтень. Продукція: електроніка. www.hkelectronicsfair.com • Китайський ярмарок високих технологій China Hi-Tech/ComNet Місто проведення – Шеньчжень. Час проведення: жовтень. Продукція: комп’ютери, машинне обладнання, електроніка, іграшки, чайна продукція тощо. www.chtf.com/english • Китайська міжнародна виставка товарів народного споживання. Місто проведення – Нінбо. Час проведення: червень. Продукція: повний спектр. www.cicgf.com/en/lt.htm

комплекс, у якому проводять десятки виставок. Місто проведення – Гонконг. Час проведення: квітень, жовтень. Продукція: електроніка, фешн, подарунки та сувеніри, товари для дому. www.asiaworld-expo.com • Міжнародна виставка одягу та текстилю. Місто проведення – Шанхай. Час проведення: березень. Продукція: одяг та текстиль. www.fashionshanghai.com Докладніше про всі виставки можна дізнатися, наприклад, на сайті www.expoclub.ru/db/exhibition/china або на сайті http://www.expoua.com.

ПРИБУТКОВИЙ ХІД Рентабельність у випадку торгівлі китайськими товарами залежить ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

25


ТЕМА НОМЕРА

від моделі бізнесу, яку реалізує підприємець, а також від того, як і що він продає. Одяг із Китаю – від низькобюджетного до дорогого брендового – займає коло 80% усього ринку одягу й трикотажу. Оптова торгівля цим товаром є чи не найкращим варіантом китайського бізнесу. По-перше, це стабільність: одяг у нас завжди користується величезним попитом.

НАЙПОПУЛЯРНІШІ КИТАЙСЬКІ ІНТЕРНЕТАУКЦІОНИ Аукціонів у Китаї небагато, але вони мають надзвичайний попит. Купуючи на китайських аукціонах, економлять помаксимуму, адже товари тут можна знайти за найкращими в світі цінами. TaoBao.com – один із найкращих аукціонів Китаю з обігом 15 млрд доларів. Створений у 2003 році ресурс визнано найбільшим торговим майданчиком Азії: він має понад 150 млн зареєстрованих користувачів. eBay.cn – китайське відділення популярного у всьому світі інтернет-аукціону eBay, відкрите в 2003-му році. Joyo Amazon.cn – дочірня компанія відомого інтернет-магазину Amazon, один із найпопулярніших торгових майданчиків Азії. PaiPai.com – цей аукціон вважають другим за популярністю після TaoBao. Eachnet.com – один із найвідоміших торгових майданчиків Китаю, придбаний компанією eBay. DangDang.com – популярний у Китаї та чи не найстаріший аукціон, який працює з 1999 року. Допомогу з перекладу сайтів та доставки придбаних товарів здійснюють безліч фірмпосередників, серед яких – консалтингові компанії, що спеціалізуються на Китаї.

26

СЕРП Е Н Ь 2011

Одним з перших кроків у пошуку постачальників є вивчення спеціалізованих сайтів В2В, де китайські компанії розміщують інформацію про себе та свої продукти

По-друге, це прибутково, особливо якщо працювати напряму з китайським виробником. За оцінками спеціалістів, саме одяг є найрентабельнішим китайським товаром: націнка на ньому в разі правильного підходу сягає 300%. Вигідніше возити товари контейнерними партіями. Ціноутворення китайські бізнесмени використовують доволі своєрідне: воно продиктоване східною культурою та бажанням продати якнайбільше. Часто під час першого запиту вам надають ціни, на 30–40% вищі за реальні. Поняття «прайс» у китайському бізнесі в недалекому минулому взагалі не існувало. Тому на просте прохання надати прайс хтось задасть безліч питань, хтось надішле завищені ціни, а хтось – прайс із реальними цінами.

Якщо ви торгуєтеся на ринку, можна не соромитися. Коли продавець у сльозах або проклинає вас останніми словами, можете бути певні, що одержали найкращу ціну. Але у випадку, якщо ви не бачите товар і намагаєтеся домовитися про ціну на замовлення, потрібно бути обережним. Часто через велику конкуренцію китайці погоджуються на низьку ціну, а вже потім думають, як за нею виробляти товар. У момент встановлення відносин не варто торгуватися агресивно. Лише спитайте, чи можливі знижки зі вказаних цін і на яких умовах. Якщо запропонована ціна прийнятна для одержання прибутку, погоджуйтеся: тому, хто платить хорошу ціну, виробник навряд чи намагатиметься підсунути брак. Торгуватися можна вже з другої-третьої закупівлі – притому дуже акуратно.

Т В І Й НОМ Е Р


Якщо постачальник надає вам прайси із дуже завищеними цінами й не збирається їх знижувати, це вірний знак: у вас незацікавлені в ролі замовника. Так часто роблять саме виробники – заводи й фабрики.

ВИРОБНИК ЧИ ОПТОВИК? Існує декілька категорій китайських постачальників: Виробники – фабрики та заводи. Переваги: найнижчі ціни, можливість змінювати специфікацію продукту. Недоліки: великий розмір мінімального замовлення, продукт може бути не пристосований до вашого ринку, слабкі канали зв’язку та служба роботи з клієнтами. Торгові (експортні) компанії – оптовики. Переваги: хороші зв’язки з виробниками, менший розмір мінімального замовлення, прийнятні ціни, непогана служба роботи з клієнтами, налагоджені зв’язки. Недоліки: низька ймовірність внесення змін у специфікацію продукту, небезпека відсутності товару на складі. Трейдери – посередники 2-го та 3-го рівня. Переваги: можливо, в них достатньо досвіду та вони непогано розбираються в окремих товарах й певних міжнародних ринках. Не- ➔

ДОСТАВКА ВАНТАЖІВ EMC UKRAINE Державне підприємство спеціального зв’язку. Кур’єрські послуги. http://www.emsukraine.com.ua DHL Повний спектр послуг та інноваційних рішень із перевезень кореспонденції та вантажів. http://www.dhl.com.ua TNT EXPRESS Широкий спектр послуг з експрес-доставки. http://www.tnt.com UPS Сучасна логістика. http://www.ups-ukraine.com ООО «КИЙ АВІА КАРГО» Доставка вантажів: міжнародні авто-, авіа- та морські перевезення. http://www.cargo-ukraine.com

Т В І Й НОМ Е Р

UTEC INTERNATIONAL Доставка вантажів. Консалтингові послуги в галузі прямих поставок товарів із Китаю. http://utec-ltd.com FIALAN Експортно-імпортні операції та консалтинг. http://www.fialan.com.ua

СHINESE ВROTHERS Організація перевезень контейнерних вантажів морським та іншими видами транспорту з ПівденноСхідної Азії, Європи, Америки. http://www.chinese-brothers.com.ua KST GROUP UKRAINE Морські перевезення будь-якої складності. http://kst.com.ua

СЕРП Е Н Ь 2011

27


ТЕМА НОМЕРА

наявність товару на складі та сертифікати. Найпопулярніший сертифікат – СЕ. Товар із цим знаком відповідає основним вимогам безпеки, екології, має режим вільного обігу на ринках країн-членів ЕС. Фактично, знак СЕ є єдиним, що засвідчує відповідність вимогам усіх директив країн ЕС.

КОНТРАКТИ ТА КОНТАКТИ

СТРАТЕГІЇ ПРИБУТКОВОГО БІЗНЕСУ З КИТАЄМ СТРАТЕГІЯ 1

• Обирають товар, який добре продається в Україні. • Шукають товар у Китаї за нижчою ціною та з вищою якістю. • Закуповують товар та ввозять його контейнерами. + відносна простота виходу на оптового постачальника, простота виходу на ринок. - висока конкуренція на внутрішньому ринку, ризик не втрапити на гребінь хвилі. СТРАТЕГІЯ 2 Завозити новинки. + незначна конкуренція, можливість «зняти вершки» прибутків. – у пошуках того самого товару доведеться провести маркетингові дослідження; новинки можуть бути ще недопрацьованими; існує ризик, що товар швидко впаде в ціні або взагалі «не піде». СТРАТЕГІЯ 3, КОМБІНОВАНА Завозити новинки, які доповнюють вже існуючі ходові товари (аксесуари, дешевші та якісніші товари тощо).

28

СЕРП Е Н Ь 2011

доліки: до ціни товару входять усі надбавки проміжних посередників, оскільки трейдери найчастіше закупають товар в оптовиків. Ще один різновид – дрібні компаніїаферисти, які фактично нічого не продають. Потрібно знати: вони є. Очевидно, справу краще мати з китайськими виробниками або посередниками першого рівня. Проблема вибору між заводом та оптовиком багато залежить від того, як ви відповісте на нижченаведені питання. • Яку кількість товару ви хочете купити в постачальника? • Чи збираєтеся купувати вже існуючий вид товару чи вимагатимете доопрацювань? • Чи є у вас окремі вимоги до упаковки та маркування? • Чи готові ви витратити багато часу на переговори з китайськими фабриками, або для вас краще одержати готову деталізовану інформацію від посередників? • Чи зможете ви вести ефективний діалог із китайською фабрикою? • Визначте, хто з китайських постачальників має більше досвіду спілкування з нашими співвітчизниками і з ким ви почуватиме себе найбільш комфортно. Прийняти остаточне рішення вам допоможуть сайт компанії, фото товарів та відео з виробництва. Але найголовнішим показником буде конкурентоспроможна ціна,

Дехто вважає, що підписувати письмову угоду з китайцями необов’язково. Не слухайте. Угоду укладати потрібно, і не тільки для офіційних органів, а й для захищеності позицій. Як правило, угоду оформлюють англійською, а потім перекладають українською (для митниці). Якщо угоду складено двома мовами, наприклад, китайською та англійською, слід одразу домовитися, яку версію буде використано в суді для розв’язання суперечок: її й підписують. Підписання двох офіційних версій може спричинити неоднозначні тлумачення, а також подвоїть

Вибір способу перевезення залежить від типу вантажу, його вартості, характеристик та термінів постачання

Т В І Й НОМ Е Р


Якщо угоду складено китайською та англійською мовами, одразу домовтеся й підпишіть ту версію, яку буде використано в суді для розв’язання суперечок

рахунок юриста. Угоду завіряють мокрими печатками та підписами. Ось основні позиції у контракті, на які варто звернути увагу. • Форма оплати. Цілком нормально, якщо ви платите перед розміщенням замовлення 30% від його суми та 70% – після його виконання. • Вартість. FOB – це ціна з урахуванням витрат на підготовку експортних документів та сплати митних зборів на території КНР. • Брак. Як правило, вказують 3%, але з урахуванням специфіки товару іноді передбачають і 5–7%. • Строки. У невеликому обсязі 200–300 одиниць, товар, як правило, є в наявності. Виробництво партії більше 500 одиниць може зайняти коло 15 днів. Але не вірте китайським обіцянкам: завжди помножуйте на 2 вказаний ними період від внесення передоплати до відвантаження. • Гарантії та повернення. Гарантійний строк у китайських виробників найчастіше становить 1 рік. Повернення браку можливе протягом

Т В І Й НОМ Е Р

10 днів після виробництва товару. Отже, не обійтися без інспектора, який прийматиме товар перед відвантаженням: це допоможе запобігти багатьом неприємностям, пов’язаним із поверненням товару. • Гарантійний ремонт. За замовчуванням, китайська сторона готова ремонтувати апарати, що вийшли з ладу з причини заводського браку. Проте це витратно, оскільки вам доведеться транспортувати товар

відсоток запасних частин, які швидко виходять з ладу. І все ж спеціалісти попереджають: міжнародна угода не має жодної юридичної сили – усе тримається на безпосередніх відносинах.

ШЛЯХ ВАНТАЖУ Знайти товар та придбати його на вигідних умовах замало: вантаж ще треба в цілості доставити на місце призначення. Вибір способу пере-

Привозити нові китайські товари в Україну краще тоді, коли ринок до цього готовий назад до Китаю. Тому компанії, які закупають китайську електроніку, намагаються здійснювати гарантійний ремонт своїми силами. • Запасні частини. Ви маєте повне право вимагати в заводу, щоб до вашого замовлення додали певний

везення залежить від типу вантажу, його вартості, характеристик та термінів постачання. Для максимально швидкої доставки вантажів від 1 кг використовують міжнародні авіаперевезення. Йогозастосовують для цінних, таких, що ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

29


ТЕМА НОМЕРА

Головна перевага морських перевезень – відносно невелика вартість та відсутність обмежень за обсягом

Щоб мати прибутковий бізнес, потрібно формувати позитивний імідж китайського товару швидко псуються, високоліквідних товарів, які ви одержите вже через 8–14 днів після відправлення. Можна скористатися, наприклад, послугами компанії «Аеросвіт»: про вартість дізнавайтеся на сайті aerosvit.ua, але приготуйтеся: ціни «кусаються». Головна перевага морських перевезень – відносно невелика вартість та відсутність обмежень за обсягом. За умови правильного вибору перевізника це ефективний та надійний спосіб доставки, який дає можливість одержати товар через 30–60 днів. Великі партії та негабаритні вантажі доставляють швидше. Якщо обсяг невеликий (від 1 до 30 м3), використовують доставку збірним вантажем. На збірному пункті складають докупи декілька схожих невеликих замовлень. У ре-

30

СЕРП Е Н Ь 2011

зультаті всі транспортні витрати діляться на велику кількість одиниць вантажу: це дає можливість значно зменшити вартість перевезень. Але строк доставки може розтягнутися до двох місяців. Порада: завжди обирайте перевірену компанію-перевізника. Дешевше – не значить краще. Доставка може бути швидкою, якісною та дешевою, але доведеться вибрати тільки дві бажані характеристики.

РОЗМИТНЕННЯ МРІЙ Навіть якщо ви оберете бездоганних транспортників, товар з’явиться на вашому складі тільки після оформлення митних документів. Можливі варіанти: розмитнити вантаж може транспортна компанія, митні брокери або ж ви самі. Обраний варіант має бути оптимальним.

Припустімо, ви вирішили зекономити на митному очищенні та кинутися в бій з нашою митницею самотужки. Це складно, особливо якщо мова йде не про одну посилку, відправлену поштою, а про декілька контейнерів. Доведеться вжити низку дій: зареєструвати свою фірму як учасника ЗЕД, заключити міжнародну угоду з китайцями, потім паспорт угоди, зафрахтувати перевізника. Але перед тим, як все це робити, дайте собі відповідь на такі питання. Чи знаєте ви тонкощі митної справи або просто прочитали пару документів та посиділи на форумі про митне оподаткування та ЗЕД? Чи впевнені ви, що зможете самі заповнити всі митні документи? Чи готові ви як учасник ЗЕД нести всю відповідальність, у тому числі й кримінальну? Можливо, дешевше заплатити транспортникам або брокеру? До речі, все, що ви купуєте в Китаї та привозите до України, є імпортом, навіть якщо це штучний товар або зразки. Тому перед тим, як

Т В І Й НОМ Е Р


Представництво в Китаї не має права вести будь-яку комерційну діяльність: ні приймати оплату від партнерів, ні укладати договори від свого імені. І все ж таки сенс у реєстрації представництва в Китаї є: це своєрідна бізнес-прописка. Великий бізнес таким чином позначає свою присутність на ринку в різних регіонах країни. Малому та середньому бізнесу це допомагає вирішувати поточні завдання: шукати постачальників, контролювати якість товарів та їх відвантаження. щось вивезти, дізнайтеся, чи можна взагалі вивозити цей товар, які податки та мито потрібно заплатити. Податкові мита та акцизи встановлюють не китайці, а українська митниця. Отже, радимо вивчити Митний кодекс України (див. на сайті yurist-online.com/ukr/uslugi/yuristam/ kodeks/011.php). Щоб не потрапити в халепу з усіма тонкощами, краще ретельно вивчити інформацію на сайті митної служби www. customs. gov.ua. Також варто приділити увагу сайтам, на яких навчені досвідом імпортери діляться знаннями щодо розмитнення товарів із Китаю, наприклад, polusharie. com. Якщо ви точно знаєте, що імпортуватимете великі обсяги китайських товарів, не пожалкуйте часу та коштів на звернення до митного брокера – хоча б за консультацією.

КИТАЙСЬКИЙ ГОРОДОВИЙ Ви повинні знати: китайці дуже часто обманюють. Тому будь-який спеціаліст, який довго пропрацював у Китаї, підтвердить: головне в роботі з «піднебесними» жителями – це КОНТРОЛЬ на кожному рівні бізнес-ланцюга. Дуже бажаною є присутність в Китаї вашого представника – людини, яка відповідатиме за приймання товару, його правильне пакування, завантаження до контейнера тощо. Це може

Т В І Й НОМ Е Р

Щоб утримувати представництво в Китаї, декільком невеликим вітчизняним фірмам вигідніше скооперуватися

бути ваш співробітник або представник перевіреної консалтингової компанії. І краще, щоб це був не китаєць. Доручіть представнику перевірку наявності документів, які підтверджують надійність виробника. Запросіть копію реєстраційного свідоцтва: так ви одразу захистите себе від шахраїв. Важливим моментом також є на-

ням завжди потрібно перевіряти товар. Якщо не влаштувала якість, вірити словам китайців, що вони все виправлять, не варто: вони можуть відправити той самий бракований товар. Потрібно перевіряти й транспортників, або ризикуєте ніколи не дочекатися вашого вантажу. Можна зробити офіційний запит у міністер-

Завжди виконуйте умови угоди, тоді важіль тиску на партнерів – у ваших руках явність експортної ліцензії: якщо її немає, ви просто не зможете вивезти вантаж із Китаю. Зі всього цього потрібно зняти копії та передати до вашого офісу в Україні. У Китаї немає чітко визначених, встановлених законом стандартів якості, тому вирішальною для виробника є думка самого покупця. Завжди враховуйте: якість наданих зразків та відвантаженого товару може істотно відрізнятися. Тому перед відвантажен-

стві торгівлі – чи існує така компанія, чи має ліцензію на експедиторську діяльність, який в неї статутний капітал, хто засновники. (Послуга коштує коло 70 юанів). Обираючи транспортників, зверніть увагу на наявність ліцензії, власного транспорту, страхування вантажу тощо. І найголовнішим показником надійності компанії є її фінансова спроможність відшкодувати вам збитки за простро➔ чення чи загублення вантажу.

СЕРП Е Н Ь 2011

31


ТЕМА НОМЕРА

УКРАЇНА – НЕ КИТАЙ Відмінності у культурі та менталітеті між Китаєм та Україною дуже серйозні. І щоб ваша співпраця з партнерами з Піднебесної була плідною, необхідно знати, як варто поводитися і як поводитися не потрібно.

МЕНТАЛЬНІ ПИТАННЯ Модель ділового спілкування китайців передбачає… відсутність чесності. Це навіть не погляд європейця, а те, що кажуть про себе жителі Піднебесної. Не тіште себе ілюзіями: ви завжди будете тут чужинцем. Тому, розпочинаючи бізнес із китайцями, засвойте правила, сформульовані досвідченими спеціалістами. Китайська гра у ввічливість – це тільки гра. Тому, наполягаючи на виконанні умов угоди, ніколи не почувайте себе винним тільки тому, що ваші китайські партнери такі уважні до вас. Будьте дуже ввічливим, коментуючи якість, вимагаючи додаткових перевірок, підписів, підтверджень тощо: нехай їм буде важко відмовити вам. Дайте китайцям можливість зберегти обличчя. На Сході немає різниці між поняттями «почуття провини» та «сором», тому остерігайтеся зачіпати гордість

1 2 32

СЕРП Е Н Ь 2011

китайців, інакше залишитеся без партнерів. У китайців немає поняття «брехня», зате є поняття «вигода». Заради своєї вигоди східні партнери будуть обіцяти золоті гори, аби тільки одержати замовлення. Закон КНР вас не захищає. Китай – одна з країн, де правосуддя завжди на боці своїх громадян. Так що вам залишається домовлятися, контролювати й використовувати метод матеріального батога і пряника. Спілкуйтеся із тим, хто приймає рішення. У Китаї субординація відіграє величезну роль, тому робітники ніколи не стануть виконувати ваші прохання без схвалення начальства.

3 4 5

ЇХАВ КОЗАК ЗА ТРИ МОРЯ Рано чи пізно, але вам доведеться перелетіти через півсвіту, щоб відвідати виробництво ваших партнерів.

І тут треба пам’ятати про особливості перебування в Китаї. • Не чекайте, що китайці зустрінуть вас. Сплануйте поїздку так, щоб ні від кого не залежати. • Просіть партнерів писати всі адреси та назви китайською. • Завжди майте при собі готівку в юанях. • Китайцям можна потискати руки або вітати легким уклоном або кивком. • Пишномовність не завадить: завжди кажіть «дякую», «будь ласка», «вибачте, що вас турбую», «я високо ціную вашу допомогу» тощо. • Нагадуйте, за яких обставин уже мали справу з потенційним партнером. • Не запізнюйтеся на зустрічі. • Якщо ви зрозуміли, що вас обманюють, ніколи не кажіть про це відкрито. • Ніколи не підвищуйте голос, утримуйтеся від проявів емоційності. • Вивчіть китайську процедуру передання партнеру візитної картки (китайською ming pian). У китайців прийнято передавати її один одному під час першої зустрічі, при цьому тримаючи картку обома руками. • Уникайте розмов про політику та права людини. • Будьте готові до жорстких переговорів. Дотримуйтеся своїх принципів та цілей. Зберігайте витримку та рівновагу. Навіть якщо у переговорах виникнуть проблеми, будьте тверді та не виходьте за межі того, що прийнятне для вас. Не видавайте свого бажання уступити. ★

Т В І Й НОМ Е Р


БІЗНЕС НА ЗВ’ЯЗКУ З КРАЩИМ

ТРАДИЦІЇ, ЩО ОБ’ЄДНУЮТЬ. ІДЕЇ ФОРМУВАННЯ КОРПОРАТИВНОЇ КУЛЬТУРИ СТОР. 40 АВАНГАРД НА ПАПЕРІ: ВИДАВНИЦТВО TASCHEN СТОР. 48

ЧИСТИЙ ПРИБУТОК ЯК ЗРОБИТИ ЧИСТІ ГРОШІ НА БРУДНИХ РЕЧАХ

СТОР. Т В І Й НОМ Е Р

36 СЕРП Е Н Ь 2011

33


НОВИНИ

КОМПАНІЇ РОЗШИРЮЮТЬ СИСТЕМУ ЗАОХОЧЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ

Останній газовий конфлікт між Росією та Україною дав поштовх місту Черкаси подбати про альтернативу російському блакитному паливу і подумати над розвитком так званої «зеленої» енергетики. Сьогодні у Черкасах розроблена Концепція забезпечення міста теплом, за якою 93% міста має перейти на альтернативні джерела опалення: вугілля, мазут, сміття, деревину і навіть солому. На думку міського голови Черкас Сергія Одарича, це дасть змогу місту в подальшому не залежати від результатів переговорів України з Росією у «газовому» питанні. Це також дозволить не підвищувати кардинально тарифи, оскільки ціна на газ у майбутньому все одно зростатиме. Міський голова впевнений, що в Черкас є потенційні можливості використовувати альтернативне паливо. Місто має поблизу великі родовища торфу, величезний лісовий масив. Крім того, аграрне спрямування економіки області передбачає перспективи ефективного використання й відходів сільського господарства. Але, як зауважує Сергій Одарич, паралельно з розвитком відновлювальних джерел енергії місто має зменшувати споживання тепла і впроваджувати енергозберігаючі технології.

КІПРСЬ КІПРСЬКА КІПР ЬКА А КОМПАНІЯ ПІДБИРАТИМЕ ПЕРСОНАЛ «ДОНЕЦЬК» ДЛЯ АЕРОПОРТУ АЕРО Міжнародни аеропорт «Донецьк» закупить послуги з підбору персоналу. Торги проходитиМіжнародний муть за проц процедурою закупівлі в одного учасника, і цей учасник уже відомий – фірма Clarentco Лімасол, Кіпр. Який штат передбачається набирати для роботи в аеропорту Investments Limited, L персонал цікавить «Міжнародний аеропорт «Донецьк», в оголошенні про проведені який саме п не уточнюється. Зате вказано суму за послуги, які будуть надані в зв’язку з підбором ня закупівлі н персоналу, – 1,8 млн доларів. У компанії Clarentco Investments Limited є свій сайт сlarentco.сom, видання «Дєло», був зареєстрований лише 28 жовтня 2010 року. Інформацію який, як з’ясувало з’ясу про те, коли була створена фірма, її портфоліо і назви будь-яких клієнтів на сайті знайти не вдалося. Указані лише ли імена трьох партнерів цієї компанії і те, що фірма має три офіси: на Кіпрі, у Великобританії та в Україні. Послуги з підбору персоналу будуть надаватися протягом 2011–2012 років.

34

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р

ДЖЕРЕЛА: УКРАЇНСЬКИЙ БІЗНЕС РЕСУРС, УКРРУДПРОМ, УНІАН, ДЕРЖСТАТ, «ДЄЛО»

ЧЕРКАСИ ПЕРЕХОДЯТЬ НА АЛЬТЕРНАТИВНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ

Щоб утримати цінних працівників, компанії розширюють систему заохочення. І якщо раніше робити подарунки підлеглим було прерогативою компаній з іноземним капіталом, то зараз і наші не відстають. Сьогодні роботодавці оплачують підлеглим путівки, абонементи в спортзали чи сеанси в спа-салонах. Оплата мобільного зв’язку, обідів чи проїзду нині вже не в моді. Реалізував важливий проект – отримуй шопінг по магазинах або новенький мобільний. Подав ідею – сто доларів до зарплати. Такими привілеями частіше наділяють у страхових компаніях, сфері продажів та в банках. «Співробітникові потрібно просто виявити таке бажання. У нас є певна розроблена програма, куди він заходить і відмічає потрібне, а ми оплачуємо», – каже Діана Солодій, начальник управління персоналом одного з комерційних банків. Проте поки так щастить не всім. Персонал невеликих компаній або працівники будівельних корпорацій можуть лише сподіватися на те, щоб вчасно отримати зарплату. Через спад у галузі на преміальні та бонуси розраховують хіба що топ-менеджери.


УРЯД ВИТРАТИТЬ 31 МЛРД ГРН НА РОЗВИТОК ЕЛЕКТРОМЕРЕЖ Україна планує спрямувати 30,996 млрд грн на реалізацію державної цільової програми розвитку магістральних і міждержавних електромереж напругою 220–750 кВ на 2012–2016 роки. Про це сказано в проекті концепції програми, оприлюдненому на сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Джерелами фінансування програми стануть кошти державного бюджету, власні кошти оператора магістральних мереж у вигляді інвестиційної складової до тарифів на електроенергію, кошти, виручені від продажу акцій корпоратизованих підприємств, а також кредити, у тому числі й від міжнародних фінансових організацій. Результатом виконання програми стане забезпечення надійного транспортування електроенергії українськими електромережами для її постачання вітчизняним споживачам, а також для її експорту, імпорту і транзиту.

КИТАЙ ПОБУДУЄ У КАЛУШІ НОВИЙ ЗАВОД ІЗ ВИРОБНИЦТВА КАЛІЙНИХ ДОБРИВ. ЦЕ УКРАЇНСЬКО-КИТАЙСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО СЬОГОДНІ ВКРАЙ НЕОБХІДНЕ, БО УКРАЇНІ ДОВОДИТЬСЯ ЩОРІЧНО ЗАКУПОВУВАТИ КАЛІЙНІ ДОБРИВА В БІЛОРУСІ НА $ 250 МЛН. КРІМ ТОГО, ЗАВОД ДАСТЬ МОЖЛИВІСТЬ ВИРІШИТИ НИЗКУ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ КАЛУША, В ТОМУ ЧИСЛІ І ПЕРЕРОБКУ РОЗСОЛІВ. ВИРОБНИЦТВО АВТОМОБІЛІВ В УКРАЇНІ ЗБІЛЬШИЛОСЯ МАЙЖЕ НА 70% Українські автовиробники в першому півріччі 2011 року збільшили виробництво легкових автомобілів до 45 400 одиниць, що на 66,5% перевищує показник аналогічного періоду 2010 року. Нагадаємо, що після скарги українських автовиробників Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі (МКМТ) розпочала розслідування щодо імпорту машин, що надалі може привести до подорожчання ввезених у країну автомобілів. Ідеться про імпорт більшості легкових машин із об’ємом двигуна 1–2,2 л, незалежно від країни вироблення. В асоціації Укравтопром, яка ініціювала розслідування, зазначили, що продажі українських автомобілів при цьому скоротилися – середнє завантаження заводів у 2010 році не перевищувало 20%, а число їхніх працівників скоротилося в 3,5 рази. На підставі звернень Запорізького автозаводу, Кременчуцького автоскладального заводу та компанії «Єврокар» асоціація Укравтопром вимагає у МКМТ ввести на чотири роки ввізне мито на легкові автомобілі. Україна вже вводила санкції щодо імпорту автомобілів у період з 2001 по 2006 рік: спочатку – спецмито в розмірі 34% митної вартості, потім – квотування імпорту російських автомобілів із двигуном об’ємом 1–1,5 л. На думку гендиректора Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів (ВААІД) Олега Назаренка, якщо зараз і буде введене аналогічне мито, вартість автомобіля для кінцевого споживача збільшиться на 40%. На початку червня стало відомо, що вперше за 40 років АвтоВАЗ втратив лідерство на українському ринку, поступившись Hyundai.

Т В І Й НОМ Е Р

СЕРП Е Н Ь 2011

35


БІЗНЕСКЕЙС

За словами фахівців, зараз на ринку хімічного чищення одягу гравців не багато. «Твій номер» розбирався, як зробити чисті гроші на брудних речах.

36

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


ПОЧАТОК БІЗНЕСУ Перш ніж увійти до бізнесу чищення одягу, варто зрозуміти три речі. Перша – на які вкладення ви спроможні. Друга – чи хочете діяти самостійно, чи готові працювати під чужим керівництвом, у команді. Третя – чи цей бізнес буде для вас єдиним і головним, чи побічним. Доходи хімчистки безпосередньо залежать від прибутків населення. Зазвичай, компанії формують свої ціни з урахуванням середньостатистичної зарплати. Тобто, якщо відкривати бізнес в Києві, то прайс буде одним, а якщо в регіоні, – то зовсім іншим. Також треба врахувати кліматичні умови, які можуть зіграти значну роль у процесі організації хімчистки: чим північніше знаходиться населений пункт, тим більше хутра (а чим південніше – текстилю) споживачі несуть до хімчистки. А від цього також залежить комплектація устаткування. Витрати на відкриття хімчистки залежать від масштабів бізнесу: якщо ви укладаєте договір із мережею вже існуючих хімчисток і створюєте пункт прийому, витрати будуть невеликими: на реєстрацію, меблі, зарплату й оренду за перший місяць роботи. Але й прибуток буде відповідним. Також слід зазначити, що можливості розширити бізнес не буде. Якщо ж ви вирішили відкрити хімчистку «повного циклу», то треба розробити детальний бізнес-план і вкласти велику суму грошей.

ТЕКСТ: МАРІЯ РЯБІНІНА

ПОПЕРЕДНІ РОЗРАХУНКИ Треба буде визначитися, який бізнес ви хочете мати; буде це франшиза, або самостійне підприємство; чи плануєте розширюватися тощо. Відповідно, ви реєструватимете СПД або юридичну компанію. Потім пропишіть всі види устаткування, витрати на монтаж і обслуговування, вартість хімічних речовин. Ліцензія на відкриття подібного підприємства не потрібна, а от дозволи від державних служб необхідно зробити. Якщо у вас є вільні кошти, можна скористатися послугою юридичної фірми, яка всю реєстрацією візьме на себе. Але слід

Т В І Й НОМ Е Р

ний Щоріч кості ь іл к т приріс на ринку ток %, хімчис слуг – 10 –15 о п и і к ів товар все одно до омент ей м але їх ж на ц ьо. То крити свою н т а т с у ь від недо ливіст рентабельн м є мож е и т л у а , н тис ику невел і не бути ви , и у ам тк хімчис инку мереж о зр н в и т що ак ться ю а в и розв

зазначити, що це коштуватиме кілька тисяч доларів.

ЧИСТЕ ПОМЕШКАННЯ Оптимальна площа під пункт прийому речей може становити 5–8 м2. А от найкраще розташування – в місцях скупчення народу: біля станцій метро або іншого транспорту, в торгівельних центрах. Адже коли такий пункт знаходиться на очах у потенційних клієнтів, він не потребує особливої реклами. Ще одне місце, яке рекомендують експерти для оренди, – це

кож на поверхах, вищих за перший. Площа приміщення повинна бути не менше 100 м2; у приміщенні мають бути високі стелі й широкі дверні отвори (у професійного устаткування великі габарити: висота машини для хімчистки сягає 2 м). Найкраще, якщо вийде орендувати цех у промисловій зоні.

УСТАТКУВАННЯ ХІМЧИСТКИ Щоб грамотно спланувати витрати на устаткування, потрібно розуміти,

Професійні технологи – головна складова бізнесу, тому ретельно підбирайте співробітників перші поверхи житлових будинків. Подібний варіант зручний для спальних районів. Головне, зробити так, щоб про підприємство дізналися. Значно важче підібрати місце для цеху. Згідно з нормативними вимогами він не може розташовуватися біля житлових будинків, продовольчих магазинів, кав’ярень, ресторанів, а та-

як будується процес. У потужні машини, схожі на ті, які знаходяться в звичайних пральнях, завантажується текстиль. У разі сухого чищення в машині розпилюється реагент, який «відриває» плями бруду від одягу, не пошкоджуючи тканину. Після чого річ провітрюють теплим повітрям, зганяючи залишки хімі-➔

СЕРП Е Н Ь 2011

37


БІЗНЕСКЕЙС

Обладнання для хімчистки повного циклу можна не купувати, а взяти в оренду

кату в спеціальний конденсатор. Реагент випадає в осад, його можна утилізувати. Окрім безпосередньо машин, які чистять, знадобляться: кабіна для виведення плям, пароповітряний манекен для верхнього одягу, прасувальний стіл із праскою, устаткування для упакуван-

ПОСЛУГИ Щоб виділятися серед конкурентів, власники хімчисток змушені пропонувати клієнтам не лише чищення одягу. У деяких салонах є послуги з ремонту одягу і взуття, пральні, здавання хутряних виробів на сезонне зберігання, консультації з догляду

Щоб триматися на плаву, підприємці роблять ставки на нові технології чищення одягу ня одягу та ін. Обійдеться такий комплекс обладнання не менш ніж $30–50 тисяч. Лідерами у виробництві устаткування для хімчисток можна назвати німецькі фірми Bowe і Veit. Фахівці зазначають, що обладнання можна не купувати, а взяти в оренду. На сьогодні великої популярності набула технологія «акваклін», або аквачищення, в якій практично не використовуються хімічні речовини. Коштує таке чищення дорожче, але на хвилі модного захоплення екологічними ідеями добре продається.

38

СЕРП Е Н Ь 2011

за одягом. З’явилась і послуга з виклику консультанта хімчистки додому: клієнт здає кур’єрові речі для чищення, ремонту або прання, через декілька днів йому їх повертають та дають консультації з питань, які цікавлять клієнта. Правда, пропонуючи будь-які нові послуги, власник хімчистки завжди йде на додаткові витрати. Ще один варіант залучення клієнтів – кількість способів чищення, які може запропонувати підприємство. Наприклад, сухе чищення, аквачищення, чищення вуглеводнем та ін. Річ у тому, що будь-який із перерахованих спо-

собів придатний для одних речей і в той же час небезпечний для інших. Універсальним вважається вуглеводневе чищення: воно підходить для текстильних виробів і одягу зі вставками зі шкіри, хутра, замші; речей, розшитих бісером; виробів із поліуретану, вовни, кашеміру, шовку. Отже, розширюючи можливості своєї хімчистки, власник залучає клієнтів: забезпечує себе додатковими замовленнями, з якими не можуть впоратися конкуренти.

СПІВРОБІТНИКИ У випадку з пунктом прийому речей особливих проблем із пошуком персоналу не виникає. По суті, потрібна людина, до обов’язків якої входитиме приймання і видавання замовлень, розповідь про можливі акції і знижки, консультування клієнтів щодо догляду за одягом. Також знадобляться послуги водія та бухгалтера. Часто роль бухгалтера і водія бере на себе власник бізнесу. У випадку з хімчисткою «повного циклу» проблема пошуку персоналу стоїть набагато гостріше. Якщо для пункту прийому і на місце водія співробітників знайти нескладно, то в цех із чищення одягу треба ретельно підбирати професійних

Т В І Й НОМ Е Р


технологів. Деякі гравці ринку вимушені переманювати фахівців від конкурентів, пропонуючи їм високі зарплати. Хтось сам береться вчити технологів, оплачуючи додаткові курси і семінари. Співробітники цеху – головна складова бізнесу. Саме їх робота, у результаті, оцінюється клієнтом, і в разі погрішностей, по-перше, страждає імідж підприємства, по-друге, бюджет власника.

ПРАВИЛЬНА РЕКЛАМА За словами респондентів, основною рекламою для такого бізнесу є листівки, вивіски, плакати, візитки в поштових скриньках. Акцент потрібно робити на будинки, розташовані поблизу пунктів прийому. У регіонах добре працює реклама на місцевому телебаченні або радіо. Проте, якщо планується серйозна робота з клієнтами, як додаткові варіанти реклами гравці ринку використовують власний сайт, де клієнти можуть поставити питання за допомогою форуму, а також зробити замовлення. Іншим механізмом є гнучка система знижок. Також велику роль відіграє час роботи: бажано працювати без вихідних.

БУДЬТЕ УВАЖНІ! Дуже часто зустрічаються підробки речей, особливо одягу, на ринку. Недобросовісні виробники часто

видають дешеву річ за дорогу, пришивши до неї ярличок з емблемами, які не відповідають дійсності. А фахівці хімчистки під час роботи з одягом орієнтуються саме на ці позначки. У результаті зовнішній вигляд виробу може змінитися не на краще. Як наслідок, невдоволена клієнтура, заплямована репутація і витрати за зіпсовану річ. Також завжди слід пам’ятати про конкуренцію. Щоб триматися на плаву, підприємці роблять ставки на нові технології чищення одягу і велику кількість пунктів приймання речей. «Бізнес, який пов’язаний з послугами для населення – найважчий, оскільки догодити кожному – справа не з легких. Текстильна індустрія розвивається швидко, з’являються нові тканини, з якими треба особливо працювати (в цьому випадку чистити). Будь-якому фахівцеві потрібен час, щоб розібратися з новим матеріалом. Але нетерплячі клієнти ставлять співробітника хімчистки перед вибором: або ризикнути й обробити річ без попередньої оцінки, або втратити замовлення. Більшість працівників вибирають перше, – розповідає Ігор Свиридов, власник приватної хімчистки в Києві. – Однак буває так, що вигляд тканини і її склад – зовсім різні, тож одяг псується. А хімчистка має повернути гроші, компенсувати цю річ.

Тепер людині не потрібно нести кудись свій одяг – клієнт може здати речі для чищення кур’єрові

Т В І Й НОМ Е Р

Незважаючи на це, хочу зазначити, що за умови правильного бізнесплану в цій сфері діяльності можна заробити значні гроші, бо серйозних конкурентів на ринку небагато». ★

Якщо хімчистка буде самостійним бізнесом, то, на думку більшості фахівців, термін окупності становитиме не менше двох років за умови середньої рентабельності послуг 10%, але в низці випадків прибутковість такого підприємства може сягати і 30–40%, тож і термін окупності значно скорочується.

ВІДКРИТТЯ ПУНКТУ ПРИЙОМУ ОДЯГУ Гроші підуть на: • реєстрацію; • покупку франшизи (якщо планується працювати за схемою франчайзинга); • оренду приміщення під пункт прийому (до 10 м2); • зарплату персоналу; • транспортні витрати; • рекламу. У цілому стартовий капітал становитиме до $3–5 тис. Але експерти зазначають, що ця цифра змінюється залежно від регіону. ВІДКРИТТЯ ХІМЧИСТКИ «ПОВНОГО ЦИКЛУ» Гроші підуть на: • реєстрацію; • оренду приміщення; • устаткування; • монтаж устаткування; • зарплату співробітників; • хімічні матеріали; • комунальні і додаткові послуги та ін. Кінцеву суму, яку необхідно витратити, фахівці не називають, оскільки вона залежить від багатьох факторів, але запевняють, що вона в десятки разів більша, ніж у випадку відкриття пункту прийому одягу.

СЕРП Е Н Ь 2011

39


КАР’ЄРА

ТРАДИЦІЇ, ЩО ОБ’ЄДНУЮТЬ Останнім часом у ході формування корпоративної культури чи не найголовніше значення надають офісним традиціям, які, так чи інакше, притаманні будь-якому колективу. За словами фахівців, спільне дозвілля допомагає колегам зблизитися, потоваришувати, заснувати справжню команду та перейнятися ідеєю спільної місії.

40

CЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


«Т

вій номер» звернувся до представників кількох вітчизняних компаній і запропонував їм розповісти про особливості тих корпоративних «ритуалів», які існують у їхніх колективах. Приємно здивував факт, що нині спостерігається така тенденція: будь-які офісні традиції еволюціонують від «чергової п’янки» або «нудного семінару» до чудового способу провести час разом із колегами. Червоною стрічкою крізь усі експертні висловлювання пролягла ідея про те, що не варто примушувати співробітників до відвідування корпоративних заходів. Краще спробувати залучити людей до процесу приготування. Нехай кожен знайде собі заняття. Зрештою, основна мета корпоративних зустрічей – зовсім не в тому, щоб зібрати разом незадоволений персонал, а все-таки нагадати працівникам про те, що вони – одна команда. Можливо і ви, прочитавши цю статтю, захочете перейняти деякі традиції.

НАТАЛІЯ ЖУРАВЛЬОВА, PR-МЕНЕДЖЕР, «ЯНДЕКС.УКРАЇНА» «Яндекс» існує давно, однак ми лише кілька років тому дізналися, що наш спосіб життя називається «корпоративною культурою». Ми просто займаємося своєю цікавою справою і намагаємося робити це так, щоб усім учасникам процесу було зручно і приємно. У нас немає жодного примусу щодо проведення та відвідування корпоративних заходів. Ми ходимо туди, куди хочеться і де нам цікаво. Так, наприклад, ми проводимо багато навчальних заходів – по кілька на тиждень. Якщо відділ навчання та розвитку запрошує експерта, який може розповісти «яндексоїдам» щось цікаве (наприклад, про DDoSатаки або про особливості законодавства про авторське право), запрошення на зустріч розсилається по всій компанії, а співробітники вже самі вирішують, ходити їм туди чи ні. Відвідати подію може «яндексоїд» з будь-якого міста й країни,

Т В І Й НОМ Е Р

бо всі офіси «Яндекса» оснащені відеозв’язком. Крім того, якщо є бажання, можна послухати трансляцію заходу в інтранеті. Бувають події, що безпосередньо не пов’язані з роботою, але від цього вони не менш цікаві й корисні. Так, у московському офісі наші колеги-гурмани регулярно збираються на сирні, винні та інші гастрономічні вечірки, адже серед співробітників «Яндекса» є дипломовані бармени та сомельє. Цього травня «яндексоїди» їздили на пікнік, де самі ж проводили майстер-класи (наприклад, зі стрільби з лука), влаштували турнір із пінг-понгу. В одеському офісі існує п’ятничний кіноклуб – кілька ентузіастів підбирають гарні фільми, які цікаво дивитися після роботи. Утім, назвати це корпоративними традиціями складно – нам просто добре разом. Ось, мабуть, єдина закореніла традиція: кожен Новий рік співробітники всіх українських офісів з’їжджаються на святкування в Одесу. Там знаходиться головний офіс «Яндекс.Україна», і місцеві колеги влаштовують дуже теплий новорічний прийом.

ЄЛЯ ТИМОФЄЄВА, КЕРІВНИК ФІЛІЇ ШКОЛИ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ, «ГРІН ФОРЕСТ» Колектив нашої компанії молодий і творчий. Особливу увагу ми приділяємо встановленню і підтриманню відкритих, щирих стосунків між колегами. Саме для цього створюються програми відпочинку, а також різноманітні тренінги для професійного та особистісного розвитку. Обов’язковою частиною життя «Грін Форест» є корпоративні свята. Кожного року ми відзначаємо День народження компанії і влаштовуємо гучну вечірку, у якій беруть участь як співробітники, так і студенти нашої школи. Ми проводимо безліч тематичних вечірок, які супроводжуються театралізованими виставами власного драматичного гуртка, конкурсами та співами. А найголовніше те, що все робиться власними силами! Серед таких вечірок – святкуван- ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

41


КАР’ЄРА

Команда «Київстар» на благодійному «Пробігу під каштанами»

СВІТЛАНА ЛУКАСЕВИЧ НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ ВЗАЄМОДІЇ З ПЕРСОНАЛОМ, «КИЇВСТАР» Компанія «Київстар» є дуже великою, тому в кожній філії і в окремих підрозділах є певні особливі традиції. Яскравим прикладом є святкування 8 Березня або 23 Лютого. Звичайно, є події, які стосуються життя всієї організації. Вони активно підтримуються співробітниками і повторюються з року на рік. На ці заходи київстарівці чекають із нетерпінням. Одним із таких проектів є щорічний конкурс «Сузір’я Київстар», у межах якого обирають найкращих співробітників. До голосування у цьому конкурсі залучається весь колектив. Також гарною традицією є святкування Дня заснування компанії. Кожного року в цей день для всіх київстарівців готується маленький сюрприз, що несе позитивні емоції. Крім того,

42

CЕРП Е Н Ь 2011

в нас є чудова нагода зустрічатися з колегами зі всієї України під час щорічного корпоративного футболу. До речі, спортивні традиції в компанії чудово прижилися: змагання відбуватимуться вже всьоме! Усі працівники знають, що можуть привітати свого колегу з важливою подією через внутрішній сайт. І це вже стало певною звичкою: є гарний привід – давайте привітаємо. «Київстар» час від часу організовує святкові заходи для дітей співробітників. І, звичайно, такі проекти є дуже радісними і приємними. А от для дітей, які позбавлені батьківської уваги, проживають і навчаються в підшефних інтернатах, ми щороку організовуємо збір подарунків до новорічних свят. Співробітники компанії активно залучаються до організації і проведення всіх корпоративних подій. А така емоційна підтримка є підґрунтям корпоративних традицій.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

«Київстар» щорічно вітає ветеранів з Днем Перемоги

ня Хелловіну, Дня святого Валентина та Нового року. 2011 рік ми зустріли, влаштувавши бал-маскарад (грали в мафію, виготовляли разом листівки, співали караоке), минулий рік – у японському стилі (робили разом оригамі, готували суші). Цього року в «Грін Форест» значною подією стала вечірка, присвячена прем’єрному показу короткометражного кінофільму, в зйомках якого брали участь студенти нашої школи, а режисером була одна з викладачок. Вечірка проводилась у стилі найкращих традицій відомих кінофестивалів із вишуканими сукнями та червоною доріжкою. Серед корпоративних традицій також є щорічна тематична фотосесія за участю викладачів «Грін Форест». Стиль роботи нашої компанії досить динамічний, саме тому ми намагаємося підтримувати його активним відпочинком. Щороку в останні вихідні травня ми виїжджаємо до Пущі Водиці на грандіозний пікнік. Але під словом «пікнік» розуміємо не просто обід на свіжому повітрі. Це завжди конкурси, завдання на кмітливість, швидкість та креативність. Саме такі заході сприяють не тільки згуртованості колективу, але й розвитку лідерських якостей. Навесні цього року команда «Грін Форест» підкорювала круті пороги Південного Бугу, вчилася скелелазінню та грала в пейнтбол. Також у нас постійно організовуються майстер-


Інтелектуальна гра для співробітників «КиївстаріЯ»

класи для особистісного розвитку працівників (наприклад: фотографія, миловаріння, приготування суші) та тренінги, що присвячуються таким питанням, як: вирішення конфліктних ситуацій, ефективна передача інформації, система внутрішньої комунікації, методика викладання тощо. Якість корпоративної культури

КРІСТІНА ГУЦАЛОВА, PR-МЕНЕДЖЕР, DIGITAL VENTURES Одна з унікальних якостей нашої компанії – її відкритість. Саме з цього і починається наша корпоративна культура: всі менеджери працюють в open space, причому керівники депар-

Основна мета корпоративних традицій – нагадати про те, що ви – одна команда багато в чому залежить від того, чи відчувають співробітники турботу з боку керівництва компанії. Саме тому кожен співробітник обов’язково отримує привітання від компанії на День народження.

Т В І Й НОМ Е Р

таментів знаходяться поряд зі своєю командою, а не в окремому кабінеті. Ми звертаємося один до одного на «ти», незалежно від віку та посади. Для нас важлива рівність, оскільки якість роботи кожного співробітника одна-

ково впливає на загальний результат. Якщо ж говорити про корпоративні заходи, то керівники департаментів мають можливість протягом року організовувати міні-тімбілдинги для своєї команди. Для організації навчання часто ми запрошуємо зовнішніх фахівців із різних питань, що пов’язані з діяльністю нашої компанії. Щодо спільного відпочинку, то це насамперед наші корпоративні вечірки. Незважаючи на те, що постійно існує величезний обсяг робіт, ми не залучаємо до організації подій агентства – все робиться силами департаментів HR і офлайн-маркетингу. У нас дуже багато творчих людей, які охоче придумують концепції вечірок, пропонують різні розваги, пишуть сценарії, підбирають музику і фантазують із костюмами. Для нас це не просто «самодіяльність», а робота, яку потрібно зробити на відмінно, бо оцінять її свої ж колеги! ★

СЕРП Е Н Ь 2011

43


ДОСВІД

РЕАЛЬНІ ГРОШІ ВІРТУАЛЬНОГО БІЗНЕСУ Про специфіку інтернет-торгівлі, реалії та перспективи цього бізнесу ТН розповів Владислав Чечоткін, керівник проекту «Rozetka.ua».

Розкажіть історію створення вашого проекту.

Владислав Чечоткін: Моя дружина не хотіла виходити на роботу з декрету, обмірковувала ідею започаткування власної справи. Ось я і вирішив її чимось зайняти. Це було 7 років тому. Багато хто не вірить, але історія «Розетки» почалася саме так. Треба враховувати, що ми з дружиною не з чуток знали про те, з чим доведеться працювати. Уже тоді ми мали багаторічний досвід у торгівлі електронікою і комп’ютерною технікою: дружина займалася логістикою і складом, а я – продажами.

44

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


Хочете сказати, що починати вам було досить просто?

В. Ч.: Так, оскільки нам було необхідно робити все те, з чим ми вже працювали майже 10 років. Тільки тепер усе здійснювалося в он-лайні. Тому багато проблем, з якими сьогодні стикаються наші конкуренти-початківці, – для нас не існувало. Уже на старті ми розуміли, що потрібно людям, яким має бути асортимент і як його формувати, що робити з ціноутворенням і т.д. Бізнес-план ми не писали, оскільки спочатку бізнес був маленьким, відповідно, і ризики щось втратити були малоймовірні.

Владислав Чечоткін: «Від самого початку бізнесу ми пішли іншим шляхом і зробили так, як тоді ще ніхто не робив»

Чому вирішили будувати бізнес в інтернеті?

В. Ч.: Я завжди хотів бути в сфері роздрібної торгівлі, мені подобається працювати з кінцевими споживачами, їх безмежно багато. Побудувати офф-лайновий роздріб було дорого, складно і майже безперспективно. Тому ми і пішли в інтернет.

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

Розкажіть про специфіку Інтернет-бізнесу.

В. Ч.: Специфіка його в тому, що це новітній бізнес, однозначних відповідей на питання, пов’язані з ним, поки ще ніхто не має, навіть американці, які «попереду планети всієї». Цим і пояснюється те, що в Мережі відкривається величезна кількість компаній, переважна більшість яких тут же закривається. Значною мірою засновники українських проектів усе ще не розуміють, що вони роблять. Так, сьогодні вже стало добрим тоном відкривати представництво свого бізнесу в інтернеті. Але сказати, що ці представництва успішні, – не можна. Чому? Одна з можливих причин полягає в тому, що інтернет – це не перехрестя всіх доріг. Ось уявіть: ви відкриваєте свій магазин на центральному майдані столиці. Навіть якщо там буде дуже дорого і не дуже якісно, ймовірно, справа все одно піде. А в інтернеті такої центрального майдану немає. Якщо ти погано обслуговуєш, у тебе одноманітний

Т В І Й НОМ Е Р

асортимент, висока ціна, незручний сайт і ще щось не так – то на жодні продажі розраховувати не варто. Що дало вашій компанії можливість стати лідером українського ринку інтернет-комерції?

В. Ч.: Як банально це не прозвучало б, але ми від початку не гналися за прибутком, а орієнтувалися на клієнта. Ми говорили про те, що ми існуємо насправді, а не ховає-

надати знижку і т. д. Усі інтернетмагазини грішать тим, що на сайті вказують одну вартість товару, а фактична сума виявляється більшою. Зрозуміло, що в клієнта після такої «сюрпризної» покупки залишаться не найприємніші емоції. Тому ми таких речей не допускаємо. В усякому разі, в інструкціях для тих, хто бере участь у процесі спілкування з клієнтом, чітко зазначено: продаємо за тією ціною, яка вказана

Велику увагу приділяємо рекламі і реалізовуємо в цьому напрямку все, що здається нам цікавим мося потойбіч монітора. Ми готові і намагаємося вирішувати проблеми клієнтів, не уникаємо відповідальності за свої помилки. Наведу приклад. Ми продаємо величезну кількість товарів, встежити за всім складно. «Проколи» з наявністю товарів іноді бувають. У таких випадках ми намагаємося вирішити ситуацію на користь клієнта: запропонувати дорожчий товар за тією ж ціною, підказати альтернативу,

на сайті. Якщо ціна нашої помилки становить навіть $ 1000 – ми готові на це йти. Завжди, коли мова заходить про сервіс, я ніяковію. Розетка в цьому плані далеко не ідеальна. Я добре знаю наші огріхи і, звичайно ж, намагаюся з ними боротися. Цілий відділ займається цим же. Але об’єктивно, порівняно з усіма нашими конкурентами, наш сервіс краще. Це перший момент. Другий момент полягає в тому, що ми за- ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

45


ДОСВІД

нічого, умовно кажучи, з тисячею н ддоларів, і хочуть на цьому якось ззіграти. Ми пішли іншим шляхом і ззробили так, як тоді ще ніхто не робив. На старт бізнесу, який спочатку б розглядався нами лише як спосіб р позбавлення від нудьги, ми витрап ттили сотні тисяч. А вже сьогодні, за моїми оцінками, для народження м іінтернет-бізнесу з продажу електроніки потрібно не менше $500 тисяч.

Люди звикли купувати товари на «Розетці», і їхні потреби не обмежуються придбанням ноутбука. Тому асортимент значно розширюється

Де ви такі гроші взяли?

В. Ч.: І я, і дружина на той момент були досить високооплачуваними менеджерами. Безумовно, ми скористалися позиковими коштами. Але тоді нам потрібно було набагато менше. Зараз усе значно подорожчало. Що у вашій справі є двигуном продажів?

ймаємося рідною для себе справою. Левова частка наших конкурентів – це вчорашні студенти, які не мають за плечима жодного досвіду й уявлення про бізнес та намагаються все робити навмання. Яка нинішня структура українського ринку інтернет-торгівлі електронікою?

В. Ч.: Цей ринок сьогодні досить насичений. Ситуація вималювалася в 2008 році і з того моменту практично не змінилася. Тут спостерігається кілька видів гравців. Існують інтернет-магазини дистриб’юторів. Вони мають низькі вихідні ціни на товар, що нерідко вбиває бізнес самих дистриб’юторів. Є інтернет-магазини на службі у роздрібу. Вони теж продають дешево, але цей напрямок будується за залишковим принципом, тому є малоперспективним. Що стосується подібних

46

СЕРП Е Н Ь 2011

компаній, то, очевидно, цей бізнес без майбутнього, бо продати дешево може будь-який дурень, а продати із сервісом – це вже складніше. Також, як я вже сказав, велику частку ринку займають магазини студентів. У цих людей горять очі, є енергія, але відсутні досвід і гроші. Я вважаю, що тільки в одиниць із тисяч таких проектів може щось вийти. А який обсяг вкладень потрібен для того, щоб стати помітним гравцем ринку?

В. Ч.: Узагалі, в Україні існує два підходи: перший – підхід монстрів, які витрачають шалені гроші, але при цьому нічого не контролюють, а другий – коли люди приходять без

В. Ч.: Насправді, ми робимо все, що можемо зробити, і пробуємо все, що можемо спробувати. Велику увагу приділяємо рекламі і реалізовуємо в цьому напрямку все, що здається нам цікавим. А потім – дивимося на ефект, продовжуємо шукати нові форми і підходи. Ми були в інтернеті першими з тих, хто розіграв автомобіль і туристичні путівки за купівлю порівняно недорогих товарів. На нашому сайті щомісяця проходить до 90 акцій у різних групах товарів. Поки що ніхто з наших конкурентів дозволити собі подібне не може. «Розетка» першою з’явилася на екранах телевізорів. У нас найбільші в Україні групи в соціальних мережах, ми спілкуємося з інтернеткористувачами, звертаємо увагу на свою репутацію. Уже третій рік ми є спонсором української версії програми «Що? Де? Коли?» і ще кількох проектів. Це величезна робота і шалена активність. Ми зробили ставку на максимально якісний сайт. У нас є власна тестова лабораторія. Ми самі знімаємо відеоролики, робимо 3D-моделі, намагаємося складати

Т В І Й НОМ Е Р


точні і детальні описи товару. Ми багато робимо для того, щоб у нас першими з’являлися новинки. Розкажіть про це детальніше. Як влаштована ця схема?

В. Ч.: Ми працюємо безпосередньо з виробниками, але при цьому не займаємося проведенням товарів через кордон. Якщо представництва виробника є на території країни,– ми працюємо з ним, а якщо ні, – працюємо через дистриб’ютора. Інтерес у співпраці є, оскільки ми не є маленьким гравцем ринку, чутливим до будь-яких інновацій, ми не обтяжені складною структурою, тому знайти відповідальну людину досить просто. Це й подобається нашим партнерам у спільній роботі. Цю схему ми вибудовували багато років. Ми розуміємо, що новинки, особливо на ринку гаджетів, – це наше все. Якщо у звичайному роздрібі люди купують те, що подешевше, то в нашому випадку – те, що новіше, модніше, цікавіше. На новинки в інтернеті і чекати легше – підпишись на розсилку або заходь на сайт раз на тиждень. Навряд будуть бажаючі безуспішно ходити в звичайний магазин кілька разів поспіль. Хто ваш клієнт?

В. Ч.: Щодня на сайт заходить до 400 тисяч людей. Можу сказати, що більша частина наших клієнтів – це не наймолодші люди (27–35 років). Пояснити можу це так: за результатами досліджень, людина починає купувати в Мережі тільки через 2–3 роки активного використання інтернету. Так і виходить, що це вже не зовсім студенти, а люди старшого віку. Пару слів про асортимент. Чи вдалим ви вважаєте введення нових груп товарів, таких як туристичне

спорядження, інструменти, сантехніка і т. д.?

В. Ч.: Поки складно сказати, успішний цей хід, чи ні. Ми виходимо з того, що люди до нас звикли, вони вже у нас купують і їхні потреби не обмежуються лише придбанням ноутбука. Ми намагаємося їм запропонувати більше. А якими бачаться вам перспективи?

В. Ч.: Усе залежатиме від успішності нашого експерименту з розширенням асортименту. Якщо він буде вдалим, то ми перетворимося на український Amazon. І подальший розвиток я бачу в продажу ВСЬОГО. Якщо ні – будемо вдосконалюватися в сфері продажів електроніки. Але поки, однозначно, ми будемо рухатися до розширення асортименту.

На завершення, розкажіть і про свій ій досвід використання в бізнесі послуг компанії «Київстар».

В. Ч.: Специфіка моєї роботи така, що я часто буваю за кордоном, багато спілкуюся телефоном і через інтернет. Тому дуже затребувані «Мобільний Інтернет» та послуга «СтарСвіт». ★ Інтернет-магазин «Rozetka.ua» (044) 537-0222 http://rozetka.com.ua

ШАНОВНІ ЧИТАЧІ ТА КОЛЕГИ!

Якщо ви маєте цікаву історію започаткування, розвитку та успіху вашого бізнесу й готові поділитися своїм досвідом, досягненнями та ідеями, – пишіть нам на електронну адресу Elena.Gritsaenko@sanomamedia.com.ua, pr@kyivstar.net. Ми хочемо, щоб на сторінках журналу ви змогли заявити про себе, знайти друзів, колег і партнерів для своєї справи. З повагою, ваш журнал «Твій номер»

Т В І Й НОМ Е Р

СЕРП Е Н Ь 2011

47


TRADE MARK

АВАНГАРД НА ПАПЕРІ Видавнича справа – один із найдавніших способів заробітку, що не змінював принципів майже від початку свого існування. Але навіть така стародавня індустрія не встояла під натиском креативного розуму та залізної ділової хватки. Мова піде про вільного духом та серцем експериментатора та захоплену своєю справою людину – видавця Бенедикта Ташена і його компанію.

48

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


Ідея стати видавцем книг спала на думку Бенедикту Ташену ще у 18 років

У 1980 році, в часи, коли про інтернет знали тільки провидці, насолодитися плодами роботи творців було майже неможливо. Саме тоді 18-річному Бенедикту Ташену прийшла ідея самому зайнятися продажем книг для того, щоб виправити несправедливість та зробити книги доступнішими.

КОМІКСИ ЯК ІНВЕСТИЦІЇ

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

Т

ой, хто сьогодні видає найкращі книги про мистецтво, архітектуру, мандрівки та секс, колись майже весь свій вільний час присвячував читанню коміксів. Бенедикт Ташен, звичайний хлопчик із Кельна, не міг похвалитися багатими родичами або геніальними талантами, він просто полюбляв грати з друзями, читати комікси, листати еротичні журнали та дуже цікавився мистецтвом. Легендарні живописці вражали його своєю майстерністю та створеними ними магічними образами. Єдиною перешкодою між хлопцем та джерелом його натхнення були гроші. Альбоми з картинами художників були, в певному сенсі, предметами розкоші, вони коштували як непоганий побутовий електроприлад або 15 звичайних книг.

Т В І Й НОМ Е Р

Наївні підліткові мрії, хоча й не раз наражалися на перепони, почали втілюватися в життя, на диво, легко. Бенедикт, на той час великий колекціонер коміксів, заснував крамничку, в якій продавав свої власні екземпляри коміксів за символічні кошти. Коли колекція вичерпалася, хлопець просто накупив ще коміксів та перейшов до чистої комерції. Справа розвивалася рівномірно, хоча фантастичних

продукції та з непоганим смаком на гарну літературу Бенедикт скупив 40 тисяч екземплярів нерозпроданих альбомів бельгійського сюрреаліста Рене Магрітта. За кожну з книг він заплатив усього 1 долар. А ось продав весь цей скарб Ташен за 400 тисяч марок, що принесло йому дуже непоганий прибуток. Саме ці гроші, зароблені холодним та тонким розумом, стали фінансовим плацдармом подальшого розвитку бізнесу Бенедикта. Окрім грошей, 22-річний Ташен отримав ще й безцінні знання: виявилося, що в світі є дуже багато людей, які шанують та цікавляться мистецтвом, але через ситуацію на ринку, де альбоми коштують купу грошей, вони змушені обходитися без духовної їжі. Бенедикт першим у світі виявив нову категорію покупців книг – обізнаних та до-

Сьогодні Таchen відкриває представництва по всьому світу, книги виходять всіма основними мовами прибутків і не приносила. Однак у 1984 році Ташен зробив справжній стратегічний прорив, виважений та геніально спланований. Уже доволі досвідчений у сфері продажу печатної

свідчених людей із невеликим рівнем достатку. Саме тоді Ташен вирішив, що він стане в авангарді видавничої революції та понесе знання в народ. Заснувавши компанію, яка була назва- ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

49


TRADE MARK

ПАФОСНИЙ TASCHEN

на його прізвищем, бізнесмен розпочав самостійно видавати книги. Його першими роботами стали недорогі альбоми з картинами Пікассо. Наступали нові часи демократичних цін, часи, коли кожна людина спроможна доторкнутися до чистого мистецтва.

ІМ’Я, СКЛАДЕНЕ З КНИГ Пікассо став першим живописцем, роботи якого продемонстрували під маркою Taschen, його альбом став першим томом у серії «Основна художня серія». Перші ж партії чудових книг миттєво почали розкупатися. Люди, на яких робив ставку Бенедикт, дійсно виявилися активними покупцями. До серії почали додаватися нові імена, на поличках з’являлися альбоми Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, а в 1989 році ринок струснувся від комерційного успіху Ташенівського двотомника робіт Ван Гога. І без того дуже успішний бізнес став надприбутковим та за лічені місяці прославився на весь світ. Осідлавши хвилю поваги до свого видавництва, Ташен почав відкривати представництва по всьому світу, книги виходили в перекладі всіма

50

СЕРП Е Н Ь 2011

основними мовами. Такого широкого ринку збуту якісних альбомів світ раніше не знав. Уже через декілька років книги видавництва Taschen можна було придбати майже в кожній країні, тож ціни на кожний екземпляр компанії вдавалося тримати на рекордно низькому рівні 30 доларів. Дуже скоро до книг про художників почали додаватися видання про архітектуру, яскраво проілюстровані альбоми про мандрівки, збірники відомих фотографів. Трохи еклектичний, але широкоформатний каталог продукції Taschen розширювався дуже швидко та до середини 90-х років був спроможній задовольнити цікавість будь-якого ллітературного ггурмана, а якщо ддодати до цього неперевершену якість п ккниг, стає цілком ззрозуміло, чому Бенедикт блискаБ ввично прославився в світі як один із найкращих видавн ців. Маючи сьогодні ц 150 представництв 15 по всьому світу, 6 офісів, які спеціальоф но для Ташена розробив відомий Філіп ро Старк; продаючи книги, перекладені 20 мовами; володіючи футуристичним

Значну частку популярності видавничого дому Taschen принесли пафосні, а часом і відверто скандальні проекти Бенедикта та його команди. По-перше, німецьке видавництво ніколи не цуралося видавати книги еротичного, а іноді й інтимнішого змісту. Відомі альбоми Digital Diares Наташі Мерріт, в якому дівчина-фотограф представила свій еротичний фото-щоденник. Не менш скандальною стала серія «Велика книга…», в якій публікувалися фотографії жіночих грудей, ніг, сідниць, чоловічих «скарбів» та інших цікавих частин тіла з коментарями та натяками на наукове дослідження природи сексуальності. Серед гучних проектів можна назвати гігантську книгу вагою 35 кілограмів про Мохаммеда Алі «G.O.A.T.», збірник еротичних фотографій зірок із 80тьма автографами, яка була продана на аукціоні за 13 тисяч доларів. Такі проекти видавничого дому не тільки приносили прибутки, вони привертали увагу до Taschen, роблячи з простого видавництва авангардний осередок із трохи дивакуватими співробітниками, що, безумовно, лише додавало ваги на ринку самобутньої літератури.

будинком «Хомосфера» та сидячи на чесно зароблених мільйонах, Бенедикт Ташен може справедливо пишатися собою. Звичайний видавець, що став історичною особою, – результат, на який, мабуть, сам Ташен навіть не розраховував. Його книги з чудовими ілюстраціями, прекрасним рівнем поліграфії, унікальним вмістом – справжній подарунок художникам, музикантам, режисерам та іншим творцям, а це, погодьтесь, достойна місія. ★

Т В І Й НОМ Е Р


ВІДКРИТИЙ СВІТ НА ЗВ’ЯЗКУ З КРАЩИМ

ГРА В ПЛЯШКУ. МАГІЯ БАРМЕНСЬКОЇ СПРАВИ СТОР. 66 САМОНАЛАГОДЖЕННЯ: ЦИГУН – НОВА ФІЛОСОФІЯ ЗДОРОВОГО ЖИТТЯ

СТОР.

62

ГОРДІСТЬ ГОРЦІВ КАРПАТСЬКА КУХНЯ

СТОР. Т В І Й НОМ Е Р

70 СЕРП Е Н Ь 2011

51


ІНТЕРВ'Ю

МИХАЙЛО ЖВАНЕЦЬКИЙ: МАЙ СОВІСТЬ І РОБИ, ЩО ХОЧЕШ Михайло Жванецький – це не письменник, а середовище проживання. Його твори – один зі способів дізнатися про себе правду і не засмучуватися, а посміятися.

52

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


У

старому пошарпаному портфелі знаменитого сатирика вміщується наше минуле, сьогодення і вічне. Як продукт і сплав культур «одеського інтернаціоналу», він блискуче володіє знаменитим феноменом сміху крізь сльози. Полярні октави емоцій дзвенять у нього, як келихи з шампанським, як кришталеві підвіски на люстрах від голосу Карузо. Тому, коли він виходить на сцену та виймає з портфеля стопку сторінок, на яких пурхають великі круглі літери, що нагадують нотні знаки, хочеться йому крикнути: «Браво маестро!».

Філософи люблять цитувати відому фразу Соломона: «Множачи пізнання, множимо скорботу». Чи вистачає вам мудрості, щоб радіти життю? Михайло Жванецький: В основному, коли я виходжу з дому, я радію. Умови вдома – з Митьком і Наталею – цілком хороші. Доки не слухаєш радіо, перебуваючи в шалених московських заторах, життя нормальне. Вимкнеш радіо, телевізор, заглушиш мотор автівки – і все інше радує. А все, що я вмикаю, – радіо, телевізор і мотор, – засмучує мене. За допомогою цих апаратів я потрапляю в якесь лайно. Обов'язково! Або повинен ознайомитися з якоюсь нісенітницею, або мимоволі слухати про те, що там щось вибухнуло, а там пропало. Адже радіо мене не питає – просто влазить у вуха. Тому таке відчуття, що якщо вимкнути електрику, – запанує

Михайло Жванецький: «Найголовніший виступ у мене буває в «Клубі одеситів», де я читаю нове, коли закінчується літо»

мир, спокій, тиша і забуті відносини між людьми. Мотори перестануть завивати й смердіти бензином. Буде чутно кроки, скрип снігу, шелест листя, зітхання людські, чиясь розмова... Через все це проступить людина. Ви давно були свідком дзвінкої тиші, яка дає змогу почути стукіт власного серця? М. М.: Давно. В Одесі, де я живу влітку, буває іноді передсвітанкова тиша. Я виходжу її послухати, коли встає сонце над морем. Але все одно цілковита тиша – рідкість. Найчастіше музика десь реве, феєрверки та петарди гуркочуть. То п'яний крик, то цей смертельний винахід – караоке: коров'ячим голосом п'яного дурня з дружиною під акомпанемент на світанку, коли все квітне й пахне. Ось у мене вчора був концерт, і я декілька разів казав: «Зараз буде фраза, яка мені подобається». І після другого, третього виступу вона і людям сподобалася. Яка фраза? М. М.: Яку я сказав своєму синові Митькові. Йому виповнилося 15 років, а в південних народів цей вік вважається своєрідним повноліттям. І я йому сказав: «Митя, ти вступаєш в життя з НИМ. Те, що тримає, те, що є в душі, – це сумління. А сумління – це Він і є. Поки що між

Т В І Й НОМ Е Р

тобою і вічністю стоять твої батьки і захищають, прикривають тебе. Але в твоєму віці ти вже сам можеш стати на їхнє місце і когось прикривати. Між вічністю і Ним тепер станеш ти. Я можу сказати тобі в напуття: май сумління і роби, що хочеш». Цією фразою я тепер і закінчую концерт. Кожному з присутніх я хочу сказати те, що сказав своєму синові. Повна свобода. Єдине, що повинно бути, ➔ – сумління.

ДОСЬЄ ● Михайло Михайлович Жванецький народився 6 березня 1934 року в м. Одесі, в сім'ї лікарів. ● У 1956 році письменник-сатирик закінчив Одеський інститут інженерів морського флоту. В студентські роки почав писати мініатюри й монологи, брав участь у самодіяльності, де часто сам їх виконував. ● Московський театр мініатюр, створений Жванецьким у 1988-му, плідно працює й дотепер під його незмінним художнім керівництвом. ● Жванецький є Президентом Всесвітнього клубу одеситів і почесним громадянином Одеси.

СЕРП Е Н Ь 2011

53


ІНТЕРВ'Ю

теж чудова публіка. Причому найчудовіші – це дівчата, які є ініціаторами мого запрошення. Не знаю, кому вони ким доводяться, але потім хтось із них обов'язково каже: «Михайле Михайловичу, це я наполягла...» Ну, ви ж знаєте, як жінка може просвердлити. І ось просвердлила – і за мною направили літак. Після того, як я виступив один раз, звуть уже й на наступний рік, і через рік. Найголовніше – добре приймають і все розуміють.

З дружиною Наталею та сином Митею

Наскільки Митя зсередини зміцнів? М. М.: Міцнішає на очах. Але якби ми йому не сказали, що він повнолітній, він про це ніколи й не подумав би. А зараз ходить і думає. У людині щось сталося – він подорослішав від наших слів. Ми живемо в Одесі, у нас багато сонця, і ми рано дозріваємо. В Ізраїлі, наприклад, діти взагалі народжуються дорослими. Зовсім крихітні, але вже із зачісками і в босоніжках на страшенно спритних ніжках. Носяться по пилу так, ніби народилися в цих трипальцевих босоніжках. Такі ось чудненькі дітки. Вас не лякає ця хронічна криза? М. М.: Ми зараз боїмося кризи матеріальної. А боятися треба не її. У докризові часи в людей в характері щось зникло, вони позбулися всього «зайвого». Залишилося тільки найнеобхідніше, що було потрібно за цих умов: брехня, нахабство, обман. Те, на чому можна було заробити. Насамперед на обмані. Тому виникла звичайна криза довіри. Вона здається банківською, але насправді це криза брехливої гидоти, яка продавалася під виглядом кредитів, гумору, під виглядом чого завгодно. Гроші втратили свою цінність, а це приховувалося від нас. А зараз знову з’являється все

54

СЕРП Е Н Ь 2011

«зайве», що було відкинуто, – правда і справжній гумор. З кризою повернуться нормальні відносини між людьми. Зникли зайві звуки – стало чутно голоси. Люди стали поступатися одне одному, казати: «Роздягніться, будь ласка, у нас тут можна зігрітися». А тепло, яке приходить завдяки газу, не природне. Воно збільшує кількість людей і всілякого хамства, але не людської теплоти. Вам знайомий досвід участі у корпоративах? М. М.: Звичайно. Дуже задоволений. По-перше, тому, що за один такий концерт вдається, припустімо, відремонтувати квартиру. По-друге, навіть якщо мене кличуть кудись до Туреччини, то надають невеликий літачок і везуть туди, де вони на яхті збираються. Сидить там чоловік із двадцять –

Нову програму ви пробуєте на глядачеві, як і раніше, в Одесі? М. М.: Найголовніший виступ у мене буває в «Клубі одеситів», де я читаю нове, коли закінчується літо. У мене є друг Гарік Барац, він дзвонить кудись, домовляється, і ми їдемо на Дністер під Одесою. Там сідаємо на баржу, яку перетворили на сільський ресторан. Це придумав місцевий бізнесмен – голова колишньої ради. На цій баржі – тітки років шістдесяти в міні-спідницях та кокошниках, старі дерев'яні крісла від кінотеатрів з сидіннями, що ляскають. Чоловік тридцять сідає за цей плавучий стіл, катер робить «ту-ту», пускає димок, штовхаючи баржу, і ми відчалюємо. Офіціантки в фартушках чаклують на носі: маринуються шашлички, вариться уха, все з Дністра. Це така краса дивовижна! Ти як по квартирі пливеш: виходимо з України, перетинаємо кордон з Молдовою. Баржа, навіс, накритий стіл, спекотний день, ми випиваємо – і я читаю. Потім причалюємо і смажимо шашлики на березі, а на зворотному шляху їмо раків, борщ із закопченої брудної каструлі, але такий смачний! На цю поїздку люди спеціально прилітають із Москви. Годині о дев'ятій ранку виходимо, а годині о п'ятій

Писати мініатюри Жванецький почав ще за студентських часів

Т В І Й НОМ Е Р


«Останнім часом, якщо від мене чекають розумних висловлювань, я замовкаю абсолютно»

ТЕКСТ: ВАЛЕНТИНА СЕРІКОВА; ФОТО НАДАНІ АВТОРОМ

вечора повертаємося. День на це витрачаємо. У мене чомусь на тій баржі завжди великий успіх. Сама обстановка і сільський ресторан, мабуть, мені все прощають. Гора з горою не сходиться, а от ви з Аллою Борисівною Пугачовою зійшлися. Коли ви з нею познайомилися? М. М.: Уперше я її побачив, коли вона співала в першому відділенні в Карцева та Ільченко, – була у них на розігріві в саду «Ермітаж» на літньому майданчику. І Рома з Вітею мене взяли з собою. Алла вже була лауреатом конкурсу «Золотий Орфей» у Болгарії, і після концерту ми поїхали до неї в кінець Рязанського проспекту в однокімнатну квартиру, де вона жила з мамою. Вона нам смажила біфштекси. Алла була миловидна, дивовижна, чудова. Але «запалу» мені від неї не передавалося, тому що вона такого командного складу. Уже тоді я відчув у ній неймовірну силу. З тих пір Алла мене запрошувала до себе, особливо коли оселилася навпроти нас. Через дорогу на Горького (нині Тверській), де ми зараз сидимо, якраз її будинок. У цю її квартиру я ходив часто. Внизу біля парадного завжди чергувала зграйка дівчат: 8–10 особливо морозостійких і відчайдушних. «Скажіть, Алла Борисівна вийде?» – запитували вони мене, коли я до

Т В І Й НОМ Е Р

неї піднімався. Алла проста, мудра, гостинна. Завжди в неї для мене було гарне місце, тарілка борщу: тому що я довго був самотній, от тільки останні роки з дружиною. Ми з Аллою любимо одне одного.

обличчях, відчуваю, коли невдача невдача. Ще личчях відчуваю щоб мені це казали?! Ніколи не дозволю! Мені Льоня Парфьонов якось сказав: «Коли ви в гарному настрої, – ви найкращі за всіх, коли в поганому, – найгірші за всіх».

У вас є люди, на яких ви перевіряєте, чи смішно написали?

Вас не втомлює те, що від вас постійно чекають жартів?

Афоризми, які вам подобаються, народжуються влітку, в Одесі. Я їх не пишу, а записую в записник М. М.: У мене кілька таких людей, вони збираються у мене за столом. Ми завжди це робимо в супроводі непоганої випивки, коньячку. І я читаю те, що написав. Зазвичай я пишу влітку, в Одесі. Афоризми, які вам подобаються, народжуються цілком, їх не пишеш, а записуєш в записну книжку. Ось читаю: «Погода в Москві як могила – над тобою і під тобою земля». А якщо кажуть: «Не смішно»? М. М.: Ні, такого не кажуть! Поперше, я заборонив їм це казати. Заявив, що відразу припиню влаштовувати банкети. Я сам все бачу по

М. М.: Ну що робити? Я поступово став нахабнішати, і якщо від мене чекають розумних висловлювань, я замовкаю абсолютно. Тільки якщо мені подобається людина або компанія, в атмосфері вільної творчості може щось відбутися. А так – з чого це раптом? Словом, я взагалі став більш мовчазним. Раніше користувався звуком, тепер – зображенням. Ви можете про себе сказати, що у вас є те, що хочете? М. М.: Якщо я можу давати людям сміх і радість, а, значить, віру в себе і свою силу, то що може бути важливішим? І що може з цим зрівнятися?! ★

СЕРП Е Н Ь 2011

55


ТЕХНОСВІТ

РОЗВАГИ НА ДОЛОНІ Ігрові приставки та портативні консолі залюбки купують не тільки підлітки, але й дорослі, для яких віртуальні баталії стають чудовим відпочинком від трудових буднів, а іноді й справжнім хобі.

NINTENDO 3DS Nintendo 3DS приваблює своїм незвичним форм-фактором – пристрій нагадує невелику кишенькову книгу. Головна особливість консолі – підтримка тривимірного зображення, для перегляду якого, на відміну від більшості 3D-ноутбуків та телевізорів, не потрібні стереоскопічні окуляри. До речі, екранів у Nintendo 3DS аж два. Верхній дисплей має діагональ 3,5 дюйма, і саме він відтворює 3D-зображення. Крім того, передбачена спеціальна система регулювання, яка допомагає налаштувати силу стереоскопічного ефекту, а за потреби його відключити. За потужність відповідають два процесори, що працюють із частотою 266 МГц. А для зберігання ігор та особистих даних у консолі передбачено цілих 2 Гб, а також слот для карт microSD. Знайшлося місце і для вбудованих камер, яких у пристрої аж три. Одна знаходиться на внутрішній частині консолі і дає можливість спілкуватися за допомогою відеочату, а інші дві – ззовні. Вони знімають 3D-фото та відео. ● Ціна: 2800 грн

SONY PLAYSTATION PORTABLE GO

56

СЕРП Е Н Ь 2011

NINTENDO WII U Нещодавно анонсована консоль Nintendo Wii U отримала багатоядерний процесор IBM, графічний чип ATI та підтримку флеш-карт. Приставка дає можливість виводити зображення на зовнішній дисплей із різними варіантами роздільної здатності, в тому числі, у форматі високої чіткості (Full HD). Отже, пристрій цілком сумісний із домашніми кінотеатрами, а його стильний білий корпус вдало виглядатиме в будь-якому інтер’єрі. Та найцікавіший елемент Wii U – бездротовий контролер із 6,2-дюймовим сенсорним дисплеєм. На ньому зручно розташовані кнопки, два аналогових джойстики, акселерометр, гіроскоп, а також камера, мікрофон та стереодинаміки. Отже, маємо повний джентльменський набір інтерфейсів, включаючи можливість керувати грою, просто рухаючи датчиком у повітрі. Щоправда, ігри для Nintendo Wii U постачатимуться на дисках особливого формату, сумісних лише з цією моделлю. ● Ціна: очікується

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

Sony PSP Go – це тоненька та компактна портативна консоль від одного з аксакалів ігрової індустрії – компанії Sony. Сьогодні це справжній хіт ігрової індустрії, який завдячує своєю популярністю вдалому форм-фактору та ергономіці, а також вражаючому функціоналу. Так, окрім ігор пристрій оснащується технологіями Wi-Fi та Bluetooth, містить інтерфейс USB 2.0, 16 Гб вбудованої пам’яті і мікрофон. За допомогою Wi-Fi консоль підключається до інтернету, а для онлайнового спілкування передбачено програму Skype. Крім того, можна переглядати улюблені фільми онлайн, або слухати музику. Усе це робить Sony PSP Go вдалим вибором для тих, хто шукає не просто ігрову консоль, а універсальний пристрій для мультимедійних розваг. ● Ціна: 1760 грн


MICROSOFT XBOX 360 ELITE SLIM 250GB

RITMIX RZX11, RZX15 ТА RZX35 Компанія Ritmix пропонує ціле тріо нових консолей, які відрізняються одна від одної ціною та функціоналом. Найдоступніша модель Ritmix RZX-11 пропонує 30 вбудованих ігор із 16-бітною графікою. Такого арсеналу цілком достатньо, щоб дитина могла цікаво провести час в дорозі. Консоль пристосована для управління однією рукою, а діагональ дисплею становить 2,2 дюйма. У Ritmix RZX-15 дещо більший 2,5-дюймовий дисплей, а у вбудованій пам’яті міститься цілих 50 ігор, в тому числі з 3D-графікою. За бажанням можна підключити консоль до телевізора та насолоджуватись іграми на великому екрані. А найбільш оснащена модель RZX-35 створена у розкладному форматі. Вона містить 30 ігор, а також надає можливість поповнити колекцію, встановивши ігри від популярної платформи Gameboy. Крім того, користувача розважатимуть МР3-плеєр, FMрадіо та відеоплеєр. Знайшлося місце і для таких корисних дрібничок, як 1,3-мегапіксельна камера та ТВ-вихід. ● Ціна: RZX-11 – 280 грн, RZX-15 – 350 грн, RZX-35 – 690 грн

У корпусі Microsoft Xbox 360 Elite Slim 250GB втілилася справжня класика жанру ігрових приставок. Сама по собі модель не нова, проте постійно оновлюється, модернізується і не втрачає популярності. Чудово оснащена, потужна та стильна – ця модель надовго приверне увагу всієї сім’ї. Приставку оснащено 250 Гб жорстким диском, модулем Wi-Fi, за допомогою якого можна комфортно підключитися до сервісу Xbox Live. Що важливо, виробник обіцяє тиху роботу консолі, яка допоможе без перешкод насолоджуватися переглядом фільмів у HD-якості. ● Ціна: 2660 грн

ЩО ВПЛИВАЄ НА ЦІНУ ПРИСТАВКИ?

С

характеристики ігор, обсяг пам’яті та додаткові функції визначають ціну приставки. Та на кожен товар знаходиться свій покупець. Компактні та недорогі портативні консолі будуть вдалим вибором для дитини дошкільного віку. Враховуючи доступну ціну, загублений у дорозі, або пошкоджений пристрій не стане трагедією, а

ьогодні на полицях магазинів можна знайти десятки ігрових пристроїв: від компактної дитячої консолі, яка нагадує своїми формами старенький «тетріс», до потужних стаціонарних приставок, які в змозі на рівних конкурувати з повноцінними комп’ютерами. Саме процесорна потужність, графічні

GENIUS HEEHA 300 («НАЙДОСТУПНІШИЙ») ТИП

ПОРТАТИВНА

КОНСОЛЬ

Д ИСПЛЕЙ

2,5-ДЮЙМОВИЙ

ПАМ’ЯТЬ

64 М Б 30

ІГРИ Д ЖЕРЕЛО

3

БАТАРЕЙКИ

ВБУДОВАНИХ ІГОР

ААА,

ДО

7

ГОДИН АВТОНОМНОЇ

ЖИВЛЕННЯ

РОБОТИ

ДОДАТ-

К ЛАВІШІ A І B, А ТАКОЖ 8- ПОЗИЦІЙНИЙ D-PAD, ВАГА – 115 Г, ЯСКРАВІ КОЛЬОРИ

КОВО

Ц ІНА

Т В І Й НОМ Е Р

КОРПУСУ

240

ГРН

велика кількість вбудованих ігор, в тому числі розвивальних, надовго захопить увагу малюка. Якщо ж на меті придбати центр мультимедійних розваг для всієї сім’ї, економити не варто. Навіть найпотужніша приставка обійдеться значно дешевше, ніж комп’ютер або ноутбук з аналогічними ігровими можливостями.

SONY PLAYSTATION 3 SLIM BUNDLE CECH-2508B 320GB («МАКСИМУМ МОЖЛИВОСТЕЙ») СТАЦІОНАРНА

ПРИСТАВКА

ЖОРСТКИЙ ВЕЛИКА

ДИСК

320 ГБ, 256 М Б RAM

КІЛЬКІСТЬ ІГОР НА

BLU - RAY

ТА

DVD- НОСІЯХ ВІД

МЕРЕЖІ

AV- ВИХІД , HDMI, 2 X USB 2.0, BLUETOOTH 2.0, WI -FI 802.11 2.11 1 B/G 3376

ГРН РН

СЕРП СЕ С Е РП Р П Е Н Ь 2011 2 0 11 20 11

57 57


СПОРТ

ВІЛЬНЕ ПАДІННЯ У світі багато людей з чудернацькими захопленнями. Здавалося б, хто змушує американців проводити конкурси на складання кубика Рубіка під час стрибка з парашутом? Хто вмовляє британців місяцями вивчати опір матеріалів тільки для того, щоб зробити безпечний стрибок із 11-метрової вишки в дитячий надувний басейн? Але, виявляється, відповідь існує навіть на такі питання!

58

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


ОЛЕГ ФЕДОРЕНКО

ЗАСНОВНИК

Сьогодні займатися екстремальними видами спорту безпечніше, ніж прогулюватися нічним містом

ТЕКСТ: ОЛЕЕКСАНДР ЄГОРОВ

ПОТРЕБА АДРЕНАЛІНУ Ще з десяток років тому група психологів довела, що сучасним людям, які живуть в упорядкованих квартирах і працюють на стабільній роботі, дуже не вистачає стресових ситуацій. При цьому бракує стресу саме на гормональному рівні, а це потрібно виправляти, тому що відсутність стресу змушує будь-яку людину шукати його в буденних ситуаціях та навіть самостійно створювати! І тут на допомогу приходить саме екстрим. Ні, не потрібно хапатися за голову, тому що це слово зовсім не означає «небезпечні для життя види спорту», хоча і такі є, безумовно… Сьогодні екстремальні види спорту часто безпечніші, ніж проїзд у міському транспорті або нічна прогулянка містом. Проте далеко не всі вони доступні в Україні, особливо з урахуванням п’ятиденного робочого тижня та середньостатистичної зарплати. Про сафарі в Африці або експедиції по лісах Амазонки особливо й не помрієш! Але існують варіанти, які можуть урізноманітнити життя будь-якого городянина. Вони не дуже затратні, не потребують жодних спеціальних підготовки і навчання, але не менш ефек-

Т В І Й НОМ Е Р

тивні, а головне – справді доступні для кожного з нас!

ЕЛАСТИЧНИЙ СТРИБОК Найпростіший спосіб підбадьорити себе й отримати заряд чудового настрою на весь наступний тиждень – це банджи-джампінг. Його витоками вважають традиції африканських племен, які до цих пір щорічно здійснюють цей священний ритуал, щоб уберегти плем’я від неврожаю. Для цього плем’я цілий місяць будує тридцятиметрову вишку, потім чоловіки підіймаються на неї, обв’язують ноги ліанами і стрибають униз. Особливість цього стрибка в тому, що голова стрибаючого обов’язково повинна торкнутися землі. На щастя, у сучасному світі останній пункт у стрибанні не є необхідним. Стародавній ритуал осучаснив новозеландець Їй Джей Хакет, який стрибав, прив’язуючи ноги еластичним канатом, і саме з його легкої руки стрибки з банджи стали одним із наймасовіших екстремальних захоплень у світі. Особливість саме цього виду екстриму полягає в тому, що еластичні канати, розтягуючись, загальмовують вільне падіння в його піку, але потім знову ско- ➔

КОМПАНІЇ «АЛЬПДНЕПР», ІНСТРУКТОР З РОУП-ДЖАМПІНГУ За останні три-чотири роки роуп-джампінг став дуже популярним видом спорту в Україні, що нас, людей захоплених цим видом спорту, дуже радує. Адже ми починали ще одинадцять років тому, коли в Україні ніхто про нього навіть і не чув. Сьогодні, разом з популярністю, виріс професійний рівень команд, зараз можливі стрибки на такі глибини, про які ми десять років тому ще навіть мріяти не могли. У той же час я не вважаю, що будь-яка людина може і повинна стрибати з роуп-джампом, і, тим більше, не вважаю, що стрибок – це «перевірка на слабкість». Людина, яка наважується на таку пригоду, повинна заздалегідь усвідомлювати і бути готовою до небезпеки. Якщо ви вирішили зробити стрибок, то головне – бути впевненим у собі та в інструкторі. На жаль, ніяких сертифікатів інструкторам не видають, тому потрібно орієнтуватися лише на їхню поведінку, досвід в альпінізмі або спелеології, і відгуки про них. Головне, що вам потрібно запам'ятати перед стрибком і на що потрібно звертати увагу, – це те, що ви повинні стрибати з двома мотузками, основною і, обов'язково, страхувальною. Потім варто вирішити – хочете ви стрибати самостійно або в тандемі і, нарешті, де ви хочете стрибнути. Зараз найпопулярнішою зоною для стрибків є Крим, бо там є високі скелі, які давно опрацьовані роуп-джамперами. Наприклад, в Качи-Кальон глибина стрибка досягає 70 метрів, а Шаан Кая взагалі найглибша точка в Україні – 210 метрів. Але також можна стрибати з мостів і веж, які є в будь-якому місті.

СЕРП Е Н Ь 2011

59


СПОРТ

рочуються, завдяки чому виникає ілюзія повторного вільного падіння, тільки вгору. Існують і засоби урізноманітнити стрибок, наприклад, найпопулярніший – стрибнути в тандемі. Але є велика ймовірність, що стрибуни зіткнуться головами в нижній точці падіння, крім того, сумарна маса двох стрибунів виходить за межі прийнятої в більшості клубів норми ваги, і персонал клубу може помилитися під час розрахунку і подальшої підгонки кріплень. Другий варіант – стрибнути з обтяженнями або баластом, який покладається відпустити в нижній точці падіння, за рахунок чого можна отримати значно більшу силу стиснення канату і, відповідно, злетіти вище «точки відриву», але за зовсім непередбачуваною траєкторією. Ці способи досить небезпечні й потребують істотної підготовки до стрибка, тому нам не підходять. Найпростіший спосіб перевірити, чи до душі вам ця розвага, – спробувати. До того ж, наприклад, в Києві це зробити дуже просто – банджи-клуб є навіть в Гідропарку, де приблизно за 200 гривень ви зможете зістрибнути з висоти 42 метри. «Банджи-джампінг ЦЕНТР» Київ, Гідропарк-Сіті, http://gidropark.org.ua

ВІЛЬНЕ ПАДІННЯ З легкої руки Джея Хакета банджи-джампінг став одним із наймасовіших екстремальних захоплень

Роуп-джампінг дуже подібний до стрибків банджи, тому їх часто плутають. Різниця полягає в тому, що в

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

• Основне. За правилами, перед будь-

• Одяг. Жодного суворого дреско-

яким стрибком ви повинні надати медичні довідки про відсутність вагітності, високого тиску, серцевої недостатності, нервових розладів та епілепсії. Навіть якщо ви впевнені, що жодними захворюваннями не страждаєте, бажано заздалегідь проконсультуватися з лікарем. До того ж, вага вашого тіла повинна бути не меншою 45 кг і не більшою 115–125 кг (залежно від виду спорядження) і, природно, ви просто зобов’язані бути повнолітнім і тверезим, як скельце.

ду в роуп- або банджи-джампінгу немає, підійде будь-який зручний одяг. Якщо ж ви зважилися на стрибок із парашутом, то досвідчені парашутисти радять стрибати в дешевій, але міцній армійській формі й узути черевики з високими берцями для надійного фіксування суглобу стопи, який зазнає під час приземлення найбільших навантажень. Якщо у вас такого одягу немає, турбуватися не варто – підійде будь-який зруч-

60

СЕРП Е Н Ь 2011

ний і міцний одяг, який не шкода використовувати для приземлення з перекатом.

• Документи. Для роуп- або банджи-стрибків документи надавати необов’язково, в той час як перед стрибком із парашутом вам буде необхідно оформити страховку, тому не забудьте взяти з собою документ, що посвідчує особу (паспорт, права або військовий квиток) та ідентифікаційний код або його копію.


Після короткого інструктажу будь-хто з бажаючих може безпечно стрибати з парашутом і насолоджуватися отриманими емоціями

роуп джампінгу стрибок відбуваєт роуп-джампінгу відбувається не з еластичною мотузкою – для зупинки падіння використовується амортизувальна система альпіністських мотузок і спорядження, а прикметною особливістю роуп-джампінгу є те, що стрибок закінчується «виходом на маятник» без будь-яких ривків. Цей вид екстриму вигадав у 1989 році Ден Османі під час спроби сходження на неприступну гору. Дену довелося зриватися з гори близько п’ятдесяти разів для того, щоб вбити гак, і саме тоді він зрозумів, що контрольоване вільне падіння – це досить незвично, приємно і безпечно! Зазвичай стрибок здійснюється так: на людину одягають альпіністську систему, яка охоплює груди і ноги, пристібають карабінами до двох динамічних мотузок (для м’якого падіння) і однієї статичної (для страхування), і коли після стрибка амплітуда хитань зменшується, людину повільно піднімають або м’яко опускають на землю. До речі, за умови виконання всіх технічних норм безпеки, саме цей нехитрий спосіб отримання адреналіну, по праву, вважають найбезпечнішим зі всіх екстремальних видів спорту. Випробувати в Києві роуп-джампінг легко –

Т В І Й НОМ Е Р

на Пішохідному мосту (висота 26 метрів) кожні вихідні за умови гарної погоди стрибають всі бажаючі. Вартість стрибка – близько 100 гривень. Якщо ж у вас є бажання спробувати цей вид спорту в більш екзотичному контексті – Кримських горах, або з більшої висоти, то нижче наводимо сайти спортсменів, які професійно займаються роуп-джампінгом. http://jumping.com.ua http://extremegroup.com.ua

МЕНІ Б У НЕБО! Усім відомо, що найперший у світі парашут придумав ще Леонардо да Вінчі, який стверджував: «Якщо в людини є шатер із накрохмаленого полотна шириною 12 ліктів і висотою 12, то вона зможе стрибати з будь-якої висоти без небезпеки для себе». Кілька років тому група швейцарських вчених успішно випробувала парашут, зшитий саме за проектом Леонардо. Але після багатьох століть ескіз стандартного парашута значно ускладнився і став у тисячу разів безпечнішим. Що й дає можливість звичайним громадянам, які пройшли короткий інструктаж, безпечно спускатися з

Банджи-джампінг – екстремальний вид спорту, стрибки зі спеціальних висотних споруд, а також мостів та інших об’єктів з еластичним канатом, який кріпиться до ніг та інших частин тіла стрибуна. Роуп-джампінг – це напрям екстремальної активності, який полягає в стрибку і подальшому вільному падінні з високого об’єкта. При цьому для зупинки падіння використовується амортизувальна система альпіністських мотузок і спорядження. Слово екстрим дослівно перекладається з англійської як «особливий, надмірний, протилежний, що володіє високим ступенем». Ми ж звикли сприймати екстрим як певні екстраординарні дії, які тісно пов’язані з небезпекою для життя людини.

неба і насолоджуватися отриманими емоціями. Стрибки з парашута зараз є одним з найдоступніших і популярних видів екстремального спорту в нашій країні. Бажаючим випробувати власну силу волі достатньо лише дізнатися найближчі дати стрибків для початківців у своєму регіоні. Вартість першого стрибка майже на всіх дропзонах ідентична – близько 240– 250 гривень, усі наступні стрибки коштують дешевше (близько 200 гривень). Процедура стрибання також скрізь однакова: спочатку ви проходите обов’язковий інструктаж, де вас навчають правильно поводитися в повітрі та приземлятися, потім ви чекаєте на посадку в літак і, власне, стрибаєте! Також у вас завжди є варіант зробити стрибок у тандемі з досвідченим інструктором, в такому випадку ви отримаєте абсолютно безпечний стрибок з елементами вільного падіння (стрибок в тандемі виконується з висоти 3500–4500 метрів, при цьому тривалість вільного падіння може досягати 50 секунд). www.dropzone.kiev.ua www.progres.org.ua www.skok.kiev.ua www.paraskuf.com.ua ★

СЕРП Е Н Ь 2011

61


ЗДОРОВ’Я

САМОНАЛАГОДЖЕННЯ Не так давно практика цигун була секретною: кожен клан, монастир чи сім’я мали свою власну школу, в таємниці якої чужинців не посвячували. Зараз ця проста, доступна та ефективна практика підкорила світ та разом із йогою проникла до численних фітнес-клубів та спеціалізованих центрів.

З

гідно зі східною точкою зору, в людині поєднуються три складові: фізичне тіло, енергосистема та свідомість. Одним з ефективних методів їхньої гармонізації вважають цигун. Цигун перекладається з китайської як «мистецтво управління енергією». Це комплекс практик, спрямований на оздоровлення організму на всіх рівнях: тілесному, емоційному та інтелектуальному. Про виникнення цигун історики сперечаються до сих пір. За однією з версій, практику «винайшов» легендарний індійський монах, родоначальник дзен-будизму Бодхідхарма, який коло 475 року прибув до Китаю та оселився в Шаоліньському монастирі. Кажуть, саме там виникла перша школа цигун, яка існує дотепер. За другою версією, «батьком» цигун є легендарний китайський лікар Хуато, що жив ще в ІІ ст. н. е. та розробив систему фізичних вправ «Ігри п’яти звірів» на основі рухів тигра, оленя, ведмедя, мавпи та журавля.

62

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


ВИЗНАЧАЄМОСЯ З НАПРЯМОМ Зараз існує багато напрямів практики: конфуціанський, даоський, буддійський, медичний та цигун, що використовують у східних бойових мистецтвах (ушу, одноборства тощо). Усі вони відрізняються цілями та використовуваними методами. Одним із найпопулярніших комплексів є тайцзи-цигун, який включає спеціальні дихально-енергетичні вправи, спрямовані на переміщення енергії ци по тілу. Дамо і цзинь цзин цигун – методика, яка сприяє укріпленню м’язів та сухожилля, досягненню їх гнучкості. Шоу цигун допомагає очищувати організм від шлаків і жирів та сприяє зниженню ваги. Загалом, методики цигуну бувають статичними, динамічними та статико-динамічними. Вправи можуть виконуватися стоячи, сидячи та під час ходіння. Усі вони базуються на принципах природного руху енергії, знаннях з анатомії та фізіології людини. Немає жодної містики: інструктори цигун спираються суто на матеріалістичні ідеї. Цей підхід цілком реалізує Федерація ушу/гунфу та цигун України (wushu.org.ua).

ЧИМ ЦИГУН ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД СПОРТУ?

ТЕКСТ: ГЕОРГІЙ КАРАБЕКЯН

1

Змістом тренувального процесу. Навчання цигун включає вироблення певних моральних якостей, тренування свідомості й психіки, оволодіння спеціальними способами регулювання дихання, тоді як фізкультура та спорт передбачають передусім рухову активність. Основною метою навчання. У цигун головну увагу приділяють тренуванню духу, думки та енергії ци. Якщо провідним принципом спорту є «роби, як я», у цигун людина, хоч і одержує від учителя якісь рекомендації, керується виключно власними думками й відчуттями. Акцент роблять не на зовнішній схожості, а на спільності за духом.

2

Т В І Й НОМ Е Р

Цигун спрямований на оздоровлення організму на всіх рівнях: тілесному, емоційному та інтелектуальному

3

Впливом на обмінні процеси. Функції фізкультури та спорту полягають у підвищенні можливостей організму перетворювати хімічну енергію на механічну та теплову через м’язові рухи. Заняття цигун спрямовані на укріплення життєвих сил організму, впорядкування та підвищення ефективності обмінних процесів.

ЩО ТРЕНУВАТИ? Фізичні вправи та статичні пози в цигун відіграють допоміжну роль. Основне завдання полягає в роботі з енергією ци, якою послідовники цигун навчаються управляти. Діє таке правило: там, куди ми спрямовуємо нашу увагу, концентрується наша енергія. Отже, цигун передбачає не тільки сукупність плавних рухів, поєднаних із спокійним диханням, але й споглядальну роботу з енергією.

ЯКУ МЕТОДИКУ ОБРАТИ? Вибір конкретної методики визначають відповідно до загального стану здоров’я та характеру хвороб, якщо такі мають місце. Наприклад, у випадку довготривалих захворювань, підвищеної ваги та зниженої енергетики ➔

ФОКУСИ ЦИГУН Для того, щоб завоювати нових прихильників, деякі «суперграндмайстри» люблять демонструвати власні «надможливості». Серед найрозповсюдженіших трюків є такі. • Срібним списом майстра колють четверо помічників. • Майстер спить на ліжку з цвяхів, прикритий трьома бетонними плитами. • Майстер рукою забиває цвяхи, а потім самотужки вириває їх із дошки. • Майстра, покладеного на ліжко зі скла, переїжджає автомобіль. Усе це, можливо, й виглядає ефектно, але є не більш дивовижним, ніж перепилювання красуні, покладеної в ящик. Якщо фокусників цигун примусити використати заточені списи, дошки з верби або непристосоване для трюку ліжко з цвяхів, таким умільцям не уникнути сорому.

СЕРП Е Н Ь 2011

63


ЗДОРОВ’Я

свіжішою та чистішою, заживають вугрі та зникають папіломи.

ДЕ ЗАЙМАТИСЯ? Усі вправи, за винятком «масажу нирок», виконують на свіжому повітрі, у тихому, захищеному від вітру місці. Для нашої місцевості ідеальним вважають сосновий бір. Підійде також дубовий ліс або березовий гай, дуже невдалими вважають ялиновий ліс або осиковий гай. Займаючись цигун удома, уникайте протягів.

КОЛИ?

За однією з версій, ця практика виникла в Шаолінському монастирі, де перша школа цигун існує й дотепер

організму можливий вибір вправ у положенні лежачи, сидячи, стоячи та під час ходіння. Ослабленим особам варто взяти за основу статичні вправи, молодим та здоровим – динамічні. Важливою є й ділянка тіла, на якій потрібно зосереджувати увагу. Якщо той, хто страждає підвищеним кров’яним тиском, зосереджуватиметься на верхній ділянці тіла, це може призвести до подальшого підвищення тиску. Знизити його допоможе зосередження уваги на склепіннях стоп.

ЯКИЙ ЕФЕКТ? Ефект відчувається вже з першого заняття – у вигляді бадьорості та хорошого настрою на весь день. У випадку регулярних занять ви одержуєте підтягнуте тіло, пружні м’язи, гнучкий хребет, сильний імунітет, високі стресостійкість та працездатність.

64

СЕРП Е Н Ь 2011

Майстри стверджують: люди, що займаються цигун, мають менше життєвих проблем, краще долають перешкоди, притягають до себе позитивних людей та сприятливі обставини. Змінюється і зовнішність: шкіра стає

ЗАПОВІТИ МАЙСТРІВ ЦИГУН • Знайди в своєму житті безлад та знищ його. • Збалансуй та впорядкуй своє життя. • Винищ весь хаос своїх емоцій, і знайдеш гармонію життя. • Підкоряй мовчанням звичку багатослів’я. • Свій погляд завжди спрямовуй до Світла. • Пам’ятай: ключ до Вищих світів – у тобі самому.

Час доби, вибраний для заняття цигун, має істотне значення, тільки якщо ви ставите перед собою мету вилікувати певну хворобу. Китайці пояснюють це тим, що в певні години активізується інтенсивність протікання внутрішньої енергії по меридіану певного органа: печінки (з 1-ої по 3-ю годину), легенів (з 3-ої по 5-у годину), серця (з 11-ої по 13-у годину), нирок (з 17-ої по 19-у годину) тощо. У будь-якому разі необхідно обрати компетентного інструктора – щонайменше з медичною освітою.

ЩО ОДЯГНУТИ? Одяг має бути зручним, просторим. Перед заняттям слід зняти або ослабити ремінь, позбутися окулярів, годинника, намиста, браслетів, кілець. Взуття краще мати на шкіряній підошві, без підборів. На начальному етапі не намагайтеся виконувати вправи босоніж: земля вранці є прохолодною навіть улітку, і яким загартованим ви себе не вважали б, ризикуєте одержати тривіальну застуду. Заняття цигун можуть відвідувати люди будь-якого віку, комплекції та стану фізичної підготовки. При цьому майстри наполягають на веденні здорового способу життя, як його розуміє переважна більшість населення: дотримання певного режиму праці й відпочинку, збалансоване харчування, відсутність шкідливих звичок та сексуальних надмірностей. Найважливішими умовами виконання вправ є: • «розкутість» (фізичний та психічний релакс);

Т В І Й НОМ Е Р


Книги та статті про цигун можна знайти на сайтах: bagua.aisorgsu.ru/cigun/cigun.htm china.kulichki.com/wushu/qigong sumeru.at.ua/load/literatura/ cigun/21 www.daogun.info/qm2.htm Журнал «Цигун та життя»: www.yangsheng.ru, архів: sites. google.com/site/tzigun

Заняття східною практикою можуть відвідувати люди будь-якого віку, комплекції та стану фізичної підготовки

• «спокій» (досягнення спокійного, радісно-умиротвореного стану); • «природність» (дихання, рухів, психоемоційного стану). І, до речі, перед заняттям обов’язково спорожніть кишечник та сечовий міхур.

енергії, що надходить з людини, та направте його перед собою та за собою – в обхід вас. Подумайте про те, як страждає ваш опонент від власних проблем. Поставтеся до ситуації філософськи… Ну, ось ви вже й займаєтеся цигун.

НОВИЙ ПОГЛЯД

ТРИ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ

Цигун – це ще й певне ставлення до життя, суть якого полягає в одержанні радості від усіх його проявів. Будьте тут і зараз. Одержуйте задоволення від того, що робите. Ніколи не їжте механічно: насолоджуйтеся кожною стравою. Помічайте приємні дрібниці: спів птахів, запах лісу, красоту дощових струменів. Цінуйте те, що маєте. Цьому повинен навчитися будь-який адепт цигун. Багато чому вчать спеціальні психотехніки цигун – наприклад, спокійному сприйманню життєвих неприємностей. Припустимо, хтось накидається на вас із криками та докорами. Візуалізуйте потік негативної

Щоби не завдати собі шкоди, про цигун варто знати щонайменше три факти. Потрібно уникати занять у стані збудження; на морозі та палкому сонці; натщесерце або одразу після їжі. Усе добре в міру. Початківці, які прагнуть найскоріше досягнути результатів, тільки шкодять собі: надмірні навантаження не допоможуть організму, а лише ослаблять його. Перекрутити можна будь-яку хорошу річ. Так відбувається і з цигун: навколо в’ється безліч шарлатанів. Одні «лікують» без

Т В І Й НОМ Е Р

1 2 3

жодної медичної освіти, інші утворюють щось на кшталт сект. Обережно обирайте інструктора: це людина, якій ви довіряєте себе. Усі практики, пов’язані зі використанням змінених станів свідомості (зокрема, медитації), дають можливість керувати вами. Тому неодмінно розберіться у всьому: змісті вправ, сенсі мантр – особливо, якщо їх називають секретними. Не треба приймати на віру твердження, що галюцинації – це побічна дія від лікувального ефекту. Будьте пильні. ★

ЦИГУН РЕГУЛЮЄ: • Свідомість та психіку. • Дихання. Воно стає «тонким, рівномірним та довгим». • Тіло. Воно набуває легкості та природності, пози стають розкутими, без будь-якої розхлябаності.

СЕРП Е Н Ь 2011

65


ХОБІ

ГРА В ПЛЯШКУ Одним лише спритним рухом вона здатна пришпилити до себе погляди оточуючих. Ви не встигнете промовити жодного слова, а вона вже відчує ваш настрій. За кілька хвилин у вас ненароком розв’яжеться язик, життєві негаразди поблякнуть, а емоції наллються по самі вінця. Уся ця магія – її буденні справи. Адже вона – бармен.

66

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

ЛЮДИНА ЗА СТІЙКОЮ Нині до стійки бару пролягає чимало шляхів: одні приходять туди, озброївшись знаннями в спеціальній школі, другі – покинувши піднос офіціанта, треті – керуються ідеєю про те, що в житті треба спробувати все. А якщо зазирнути в безодню історії, то виявляється, що по всьому світі не було б барменів, якби не… золото! Кажуть, що ця професія з’явилася в Америці ще за часів «золотої лихоманки». Щоб збільшити товарообіг у крамницях, які постачали золотошукачів усім необхідним, господарі включили в асортимент алкоголь. Згодом вони облаштували окрему стійку для місцевих пияк, яка стала називатися баром (bar – від англ. «бар’єр, перешкода»), і ввели посаду для людини, що наливає їм випивку – бармен. Цікаво те, що багато відомих людей пізнали барменські премудрості на власному досвіді. Свого часу працював барменом популярний письменник Євгеній Гришковець, а також зірка Comedy club – Олександр Незлобін. Актор Том Круз досконало опанував цю професію для зйомок у фільмі «Коктейль». А  знаменитий японський письменник Харукі Муракамі навіть мав власний джаз-бар. Світлана Терещенко встигла отримати дві вищі освіти, однак своїй дитячій мрії – працювати за стійкою бару – не зрадила. Для неї це не просто робота, а справжня пристрасть: «Якщо узагальнити, то моя діяльність полягає в тому, щоб одночасно чути, відчувати і спритно реагувати. Інформація, яка надходить за робочу зміну, еквівалентна випуску новин, уроку англійської мови і прочитанню свіжої газети. Можливо, саме тому вдома я не маю телевізора. Від абсолютно різних людей за день я можу дізнатися про погоду, курс долара, політику, Норвегію, новинки кіно та рецепти приготування страв. Мені цікаво спостерігати за тим, як знайомляться люди, вирішуються бізнес-питання, народжуються авантюрні ідеї або просто п’ється пиво».

Т В І Й НОМ Е Р

Для багатьох барменів робота з напоями перетворилася на захопливе хобі

ЧИ МАЄ ЗНАЧЕННЯ ВІК Світлана зізнається, що ця робота дуже затягує: «Якщо ти став за барну стійку, то тобі потім важко від неї відзвичаїтися й уявити себе в будьякій іншій ролі». Проте в нашій країні професія бармена чомусь асоціюється зі студентами, і, скоріше, викликає цікавість, аніж вважається престижною. Світлана каже, що в Європі зовсім інша ситуація: «Одного разу в Празі я зайшла до бару і побачила, що весь персонал там старший 25 років. Я запитала в бармена про вік. Він відповів, що йому 31. Але він зовсім не переймався з цього приводу: «У нас це поважна професія. Бар міг би стати справою всього мого життя». Дійсно, на закордонних змаганнях серед барменів ви можете побачити учасників, яким далеко за 50 років. Вони продовжують брати участь у конкурсах і показувати свою майстерність. Ці люди – справжні профі. Для багатьох з них робота з напоями перетворилася на захопливе хобі та стала частиною їхнього стилю життя. Тому справедливою буде така аналогія: бармен – як коньяк: чим старший, тим кращий.

ЕРУДИТ-СПОРТСМЕНОПТИМІСТ Бармен – це серце закладу, а не просто людина, що стоїть на розливі. ➔

ДЕ НАВЧИТИСЯ? Пізнавати ази алхімії бару можна самостійно, а можна пройти спеціальний курс навчання барменському мистецтву. Головне – не боятися експериментувати й відкривати для себе нові відчуття. Адже приготування напоїв – це творчість у чистому вигляді! Кримська школа сучасного мистецтва барменів м. Ялта, вул. Санаторний в’їзд, 8б, тел.: (050) 926-8535 www.bar.crimea.ua Школа барменів International Bartender School м. Київ, вул. Воровського, 34г, тел.: (067) 951-7195, (044) 599-7888 www.flairbar.com.ua Трейнінг-центр Lviv Flair School м. Львів, вул. Смаль-Стоцького, 17 (біля ТЦ «Скриня»), тел.: (097) 793-7177 www.promix.lviv.ua

СЕРП Е Н Ь 2011

67


ХОБІ

Світлана Терещенко: «Інформація, яка надходить за робочу зміну, еквівалентна випуску новин, уроку англійської мови і прочитанню свіжої газети»

ЦІКАВІ ФАКТИ

РЕЦЕПТИ

• Одного разу спеціально найняли математика, щоб той порахував, скільки різноманітних коктейлів можна приготувати з напоїв, які є в асортименті середньостатистичного бару. Виявилося, що існує понад 17 мільйонів комбінацій! І це без урахування новинок, які з’являються сьогодні мало не щодня. • Традиційно вважається, що професія «бармен» – це суто чоловіча справа. Однак, достеменно відомо, що в 20-х роках ХХ ст. справжньою коктейльною зіркою стала жінка – Ада Коулмен (Ада Coleman). Вона була головним барменом ньюйоркського готелю «Савой». Серед її учнів – Гаррі Креддок, головний популяризатор Martini Dry і автор книги Savoy Cocktail, яка і сьогодні є настільною книгою багатьох барменів. Серед постійних клієнтів Коулмен були помічені: Марк Твен, Принц Уельський, Шведський Принц Вільгельм.

68

СЕРП Е Н Ь 2011

КОМПОТ

КАВОВИЙ ПОЦІЛУНОК

ARIZONA COOLER Джин – 50 мл Грейпфрутовий сік – 75 мл Журавлиний морс – 75  мл Лайм Усі інгредієнти влити у високу склянку (400–420 мл), заповнену льодом. Прикрасити долькою лайма.

Горілка – 40 мл Кава-еспресо – 40 мл Лікер «Baileys» – 40 мл Морозиво – 3 кулі Вершки Шоколадний топінг для прикраси Усі інгредієнти змішати в блендері до утворення однорідної маси. Можна додати 2–3 кубики льоду для того, щоб легше було перемішувати. Стінку келиха (500 мл) прикрасити шоколадним топінгом. Налити суміш у келих, посипати тертим шоколадом.

Вермут «Martini Bianco» – 100 мл Горілка – 100 мл 0,5 лимона (нарізати дольками) Усі інгредієнти пошарово влити в склянку (500 мл), заповнену льодом. Пити без трубочки.

WHITE RUSSIAN Кавовий лікер «Kahlua» – 30 мл Горілка – 50 мл Молоко – 50 мл Вершки – 50 мл Усі інгредієнти пошарово влити в склянку (250 мл), заповнену льодом.

Т В І Й НОМ Е Р


До бару йдуть не стільки для того, щоб випити, а швидше, для того, щоб втекти від самотності. Тому гарний бармен – це насамперед співрозмовник – тонкий і тактовний. Є навіть такий жарт, що для свого гостя ідеальний бармен може швидко організувати побачення, знайти роботу і допомогти з житлом. Частка правди в цьому є. Безперечно, бармен має «вгадувати» побажання своїх візитерів, орієнтуватися в їхніх національних традиціях, уміти підтримати розмову і досконало знати психологію спілкування. За словами Світлани, бармен із «пристреленим» оком може «прочитати» людину ще до того, як вона сяде за стійку бару: «Можна заздалегідь спрогнозувати не лише вподобання і звички відвідувача, а й навіть те, скільки він залишить чайових. Для мене найцікавішими є складні, емоційно закриті гості. Вони приходять в певному, не завжди доброзичливому, гуморі. Завданням номер один стає створення такої атмосфери, що буде «дихати» задоволенням. Людина має вийти з бару із гарним настроєм. З такими відвідувачами потрібно попрацювати, налаштуватися з ними на одну емоційну хвилю. А щодо постійних гостів, то вони стають по-своєму рідними, адже на моїх очах витворюються їхні життєві історії. Кожен із них залишає в мені часточку себе». Не можна не помітити, що робота бармена пов’язана з багатогодинним перебуванням на ногах: «Наше тіло не пристосоване до такого режиму, – говорить Світлана. – Бути в гарному тонусі мені допомагає моє спортивне минуле. Свого часу я присвятила заняттям гімнастикою багато років. Також іноді трапляється, що якісь безнадійні, на перший погляд, ситуації наділяють нас унікальною здібністю. Так, одного разу я поламала праву руку. Розумієте, що це означає для бармена? Мені довелося навчитися вправлятися з пляшками однією тільки лівою. Тепер я вмію досконало наливати обома руками». Для економії часу Світлана відмовилася від використання мірного посуду, натомість навчилася з високою точністю наливати, рахуючи про себе. Вона каже, що зараз так роблять

Т В І Й НОМ Е Р

Професіональний бармен може «прочитати» людину ще до того, як вона зробить замовлення

практично всі бармени. Для цього кожен має власну «лічилку». Оскільки приготування напоїв відбувається швидко – бармен не має права на помилку. Він повинен добре орієнтуватися в асортименті напоїв, знати назубок рецепти. До речі, в сучасних барах вся рецептура прописується не в мілілітрах, що звичніше для багатьох, а в унціях. Уміння швидко рахувати в умі – просто незамінне.

МІКСОЛОГІЧНИЙ ПАРОЛЬ Часто буває, що людина, прийшовши до бару, не знає, чого їй хотілося б

БАРМЕНСЬКІ ПРИБАМБАСИ Для роботи за баром не обійтися без таких інструментів: • шейкер з кришкою; • барна ложка для змішування та приготування шаруватих коктейлів; • посуд різного об’єму (келихи, склянки, чарки і т. д.); • форми для льоду; • гострий ніж; • штопор.

випити. У такому разі бармен може порадити щось на свій смак або вигадати якийсь коктейль спеціально для гостя. «Для початку потрібно визначитися з основним інгредієнтом, а потім уже з деталями, – радить Світлана. – Те, з чого складатиметься напій, насамперед залежить від настрою відвідувача. Для романтичного вечора основою можуть стати лікери (Amaretto або полуничний), для гучних і веселих посиденьок підійдуть текіла або горілка, для задушевних бесід – віскі або вино. Той, хто наливає, повинен знати, що він ллє, адже кожен напій має свої властивості, і розуміти, чого хоче гість. Саме цю ідею закладено в основу міксології: коли напої правильно змішуються, вони народжують гармонію й стають своєрідним паролем до настрою людини, її поведінки». Про свої вподобання Світлана розповідає: «Я досить емоційна людина, у мене часто змінюється настрій, а разом із ним і вибір напою. Спочатку я довгий час пила тільки самбуку. Потім перейшла на джин. Тепер я обираю віскі. Зазвичай, бармени вважають за краще пити напої «чистими». А якщо за правилами алкоголь подається із льодом, то варто попросити подати його окремо». ★

СЕРП Е Н Ь 2011

69


МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ

ГОРДІСТЬ ГОРЦІВ Кухня гірських народів помітно відрізняється від кухні мешканців рівнини. Обмежена кількість продуктів та способів приготування через низький атмосферний тиск та часту негоду, а також через необхідність простими способами підтримувати добру фізичну форму, наділяє кухню горців спільними рисами – незалежно від регіону. Проте Карпатам пощастило – невисокі гори, чисте повітря й плодовиті землі та багатонаціональне оточення робить карпатську кухню надзвичайно різноманітною, але зовсім несхожою на традиційну українську.

70

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


ТЕКСТ: АННА ГАМАШ

НА ВЕРШИНАХ І ПОЛОНИНАХ Карпатська кухня ввібрала в себе найкраще від тих народів, які живуть поряд: серед традиційних для цього регіону страв зустрічаються словацькі, чеські, угорські, румунські, і, звісно, українські страви. Наявні навіть деякі риси татарської кухні, оскільки саме Карпатські гори стали нездоланною перешкодою для Орди на шляху до Європи. Як наслідок, гори в Прикарпатті називають тюркським словом бескиди, а в арсеналі гірських кухарів з’явився татарський каганець. Пізніше, коли вже турки дійшли навіть до Відня, карпатська кухня здобула декілька нових десертів та, звісно, чудову запашну каву. Свій вплив на кулінарію регіону справили й німці, й русини, й литовці – тож міжнаціональне спілкування та сімейні стосунки сприяли тому, щоб народні традиції окремих національностей зливалися в єдину строкату, але гармонійну картину, яку тепер називають самобутньою карпатською кухнею. Починати варто з угорської кухні – її страви характерні для західного регіону, основа – паприка та помідори, різноманітні супигуляші, ковбаси та інше. Наступна зупинка – гуцульські страви, прості на перший погляд, але смачні й поживні, вони потребують певних кулінарних навичок. Бойківські страви трохи відрізняються, адже вони багато перейняли від польської кухні, – тож серед рецептів зустрічаються характерні закваски та інші кулінарні риси цієї країни. І, звісно, не варто оминати увагою карпатські вина та коньяки, а ще горілки на фруктах на кшталт угорської паленки. Оцінити всі переваги багатої кухні карпатського регіону, де, до речі, зараз активно розвивають екотуризм та органічне фермерство, можна на фестивалі Карпатської кухні, який відбувається на початку серпня у прикарпатському селі Спас. Тут не лише готують банош та бограч, але й демонструють останні досягнення місцевих фермерів. Так, наприклад, дуже великою популярністю користуються сири з ферми бельгійця-ентузіаста Бернара, до чиїх «щасливих кіз», які вільно пасуться, навіть організовують гастро-тури зі Львова та Києва. Не менш знамениті хустські сири, які виготовлюються на приватній сироварні за швейцарськими методиками. А ще на фестивалі-ярмарку можна запастися диким гірським медом, лікувальними травами та запашними трав’яними чаями, вареннями з ягід та фруктів.

Т В І Й НОМ Е Р

РЕСТОРАНИ КИЇВ На-Децу-До-Ґазди! Назва закладу перекладається з гуцульського діалекту просто: «до хазяїна на чарку». Саме на чарку сюди і ходять – у меню є й бочкові вина, і домашні міцні алкогольні напої за дуже помірними цінами. Також є, що скуштувати: бограч, банош, грибна юшка, карпатський завиванець, гомбовці з чорносливом. Атмосфера привітна й затишна, у стилізованому під дерев’яний зруб ресторані напрочуд гостинний персонал. Тож не дивно, що сюди ходять не тільки з друзями, але й часто приводять іноземних партнерів на ланчі-переговори. Перший автентичний заклад знаходиться неподалік від станції метро Політехнічний інститут, другий заклад мережі нещодавно відкрився на Оболоні. вул. Ванди Василевської 12/16, тел. (044) 236-3292 вул. Полярна, 19, тел. (067) 656-3395

ХАРКІВ Гражда Кав’ярня-музей пропонує не лише українські страви, серед яких і суто карпатські, але й «їжу духовну», оскільки тут проводять екскурсію по закладу і розповідають про експонати: предмети побуту, велику колекцію музичних інструментів та старовинних рушників. Харківський р-н., с. Черкаські Тишки, вул. В’ялівська, 8, поворот на В’ялівське водосховище, тел. (057) 764-7451

ОДЕСА Колиба закарпатська Оздоблений деревом та рушниками, цей ресторан є стилізацією під карпатські заклади. У великих залах добре справляти весілля чи відзначати інші важливі сімейні події. Кухня скоріше українсько-європейська, ніж карпатська, але й тут можна скуштувати кремзлики та банош. Фонтанська дорога 32б (9 станція Фонтан), тел. (0482) 34-8905, (0482) 34-8906

КОСІВ, ІВАНО-ФРАНКІВЩИНА Колиба Цей ресторан збудований на місці старовинної колиби, тож місце – історичне. Та й де ще куштувати карпатську кухню, як не на її батьківщині? Усі страви готують із фермерських, екологічно-чистих продуктів за рецептами власниці закладу, – пані Тетяни. Тож традиційні банош, гуслянка та бринза тут доповнені паштетом зі шкварок, фореллю у сметані, надзвичайно смачними маринованими грибами та полонинськими голубцями зі свіжими грибами. Запивати всю цю красу слід трав’яним чаєм із місцевим медом або міцнішими напоями власного виробництва.

вул. Туристична, 15, тел. (3478) 24-797

СЕРП Е Н Ь 2011

71


МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ

ВАРТО СКУШТУВАТИ БАНОШ Традиційна кукурудзяна каша, що її варять у чавунному каганці, нагадує куліш. Проте банош готують на сметані – тому він виходить густим і поживним, а головна хитрість у його приготуванні – не допустити, щоб сметана звернулася. Тож цю кашу треба постійно помішувати. До баношу додають смажені гриби чи м’ясо, але й сама по собі ця страва дуже смачна.

ГУСЛЯНКА Традиційний карпатський кисломолочний продукт. Чи то йогурт, чи то кефір, чи навіть густа сметана, бо гуслянка має ознаки всіх вище згаданих. Її часто змішують із зеленню й подають як соус чи самостійну страву, а ще вона добра зранку, особливо якщо звечора довелося дегустувати місцеві напої.

ГОМБОВЦІ Сезон на цю десертну страву з картоплі зі сливовою начинкою розпочинається одночасно із сезоном свіжих слив. Але спробувати її можна й будь-якого іншого місяця, бо для неї місцеві жителі спеціальним чином консервують начиння. За смаком гомбовці дещо нагадують десертні вареники, і звісно, вони краще смакують разом із гуслянкою.

72

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


БРИНЗА Сир з овечого молока, який готують на полонинах. Справжня бринза немає нічого спільного із промисловою, яка часто продається у магазинах. Адже її заквашують із молока, що згорнулося в шлунку ягняти, яке ще не випасалося. Чани із молоком та закваскою варять на вогнищі й уручну роблять валики сиру зі загуслого молока. Ці валики сушать у теплому місці або на сонці протягом тижня – цей м’який сир уже можна їсти, і його називають будз. Щоб отримати бринзу, будз натирають сіллю та маслом і ще трохи витримують.

ГРИБНА ЮШКА Рецептів цього супу стільки, скільки в Карпатах родин: зазвичай, це обсмажені та відварені в курячому бульйоні з овочами білі свіжі або сушені гриби. Найвправніші господині використовують разом і сушені гриби, бо вони дають більше аромату, і свіжі гриби, бо вони дають смак. До речі, існує і варіант гуцульського борщу: його готують із квашеного буряка, копченої буженини і, звісно, білих грибів.

БОГРАЧ СИРНИК Товста та смачна запіканка з тертого сиру чимось нагадує чизкейк. Проте в сирник кладуть трохи лимонної цедри – для свіжості, і можуть додати чорниці (афини, як цю ягоду називають у Карпатах). Це традиційний і дуже смачний та поживний десерт, що може замінити сніданок чи навіть вечерю.

Т В І Й НОМ Е Р

Страва мадярських пастухів складається з того, що можна знайти в горах майже під ногами, – тобто з овочів, грибів та м’яса з великою кількістю гострого перцю. Від угорського бограчу карпатський відрізняється м’якішим смаком.

СЕРП СЕ С ЕР РП П Е Н Ь 2011 20 2 01 11 1

73 73


WEEKEND

БЛАКИТНІ ОЧІ УКРАЇНИ

Літню відпустку не обов’язково проводити за звичними правилами: південь України, пляж, море. Спробуйте змінити маршрут – і ви отримаєте багато користі й незабутні враження, відпочиваючи на озерах.

НЕСАМОВИТЕ У Карпатах є чимало невеликих, але дуже цікавих реліктових «захмарних» озер, свідків прадавнього льодовикового періоду. Вони знаходяться на гірських висотах понад 1500 м. Жителі гір називають їх «морськими очами». Озеро Несамовите – одне з таких. Воно розташоване на висоті 1750 метрів у великій впадині на північносхідному схилі гори Туркул. Довжина озера – 88 м, ширина – 45 м, площа – 3000 м2. Навколишня природа біля таких озер нагадує альпійську. Тут ростуть субальпійські трави, низькоросла гірська сосна, жереп і ялівець. Прозора вода Несамовитого дозволяє легко роздивитися його дно. З південного боку воно вкрите великими пласкими валунами, а з північного – сірим мулистим ґрунтом. Озеро неглибоке, близько 1–1,5 м. Поверх-

74

СЕРП Е Н Ь 2011

невого стоку Несамовите не має, однак нижче моренного валу витікає декілька струмків. Живиться озеро дощами й талим снігом. Крім мальовничої гірської природи, Несамовите славиться своїм буйним норовом, за що й отримало свою назву. Погода в цій місцевості змінюється дуже швидко та часто. Буває так, що в обідню спеку, коли на небі ані хмарки, за якихось півгодини здійметься ураганний вітер, дощ з грозою та мокрим снігом або градом, що не знаєш, куди ховатися. Гуцули називають таку погоду «шарга». А ще місцеві мешканці вважають Несамовите вмістилищем грішних душ. Якщо в озеро кинути камінь, чим потривожити душі грішників, то вони вискакують з водяної безодні, напаковують навколишній лід з високих гір у великі міхи і розлітаються темними хмарами від Чорногори на всі боки.

Там, де вони розв'язують свої торби, іде з неба град і трапляються усілякі погодні лиха. Коли хтось помирає гріховною смертю, його душа летить в озеро, і його мешканці громом та градом вітають поповнення. На табличці поруч з озером написано: «Каменів у воду не кидати, не купатися, а то спуститься кара небесна у вигляді негоди, виповзуть із озера чорти козлоногі, і заберуть у недбайливих туристів увесь коньяк». Знаходиться Несамовите у Карпатському національному природному парку на Івано-Франківщині, на території Говерлянського заповідника поблизу Чорногорського хребта. Полонина Маришевська буде зручним місцем для тимчасового базування в заповіднику. На полонині є колиба й джерельна вода. Звідси можна відправитися групою у туристичний маршрут по гірських хребтах. ➔

Т В І Й НОМ Е Р


Т В І Й НОМ Е Р

СЕРП Е Н Ь 2011

75


WEEKEND

ЦІКАВО ЗНАТИ Видобування солі в Сиваші Видобування повареної солі – тривалий і досить складний процес. У невеликі штучні басейни прямокутної форми, відділені від Сивашу перегородками, тонким шаром напускають рапу. Під дією спекотного сонця та сухих вітрів вона сильно прогрівається й випаровується. У випадку концентрації розсолу від 60 до 135% випадає вуглекислий кальцій, що осідає на дно. Потім рапу спускають в інший басейн, де солоність доводять до 250% й випадає сірчанокислий кальцій. Після цього рапу перекачують у запасні глибокі басейни, у яких вона залишається на осінь та зиму. Навесні розсіл переводять у неглибокі осадкові басейни. Тут вона прогрівається, і, коли солоність досягає 270%, починається осадження повареної солі. У процесі випаровування в басейн додають нові порції рапи. Наприкінці літа на дні накопичується шар солі, який витягають солезбірними комбайнами. Потім складають її в бурти трапецієподібної форми та витримують на повітрі один-два роки. За цей час дощові води вимивають легкорозчинні гіркі сполуки магнію й тим самим очищають сіль. Таким чином, за сезон одержують 15–16 тисяч тонн солі. Крім того, після осаду повареної солі залишається рапа, яка містить коштовні солі магнію, калію, брому й може перероблятися далі.

76

СЕРП Е Н Ь 2011

Сиваш – більше ніж просто озеро. Це цілий комплекс, утворений поєднанням суходолу та води. У ньому лимани, протоки, затоки чергуються з островами, півостровами й мисами, утворюючи своєрідний земноводний лабіринт. Велетенське озеро простягається на захід від Арабатської стрілки, яка відокремлює його від Азовського моря зі сходу. З морем Сиваш з’єднується в районі міста Генічеськ вузькими проливами Тонкий та Промоїна. Довжина озера-моря становить близько 200 км, а ширина коливається від 2 до 35 км. Незважаючи на те, що площа Сиваша становить більше 10 тисяч квадратних кілометрів, озеро не глибоке – у середньому близько 70 см, деінде найбільша глибина доходить лише до 3 м. Через те, що води в ньому замало, під час спекотного літа, випаровуючись, водна поверхня частково відступає та залишає на видноті синьо-сіре мулисте дно. Ця особливість і спонукала у давнину татар назвати озеро гряззю, татарською – «сивашем». Існує ще одна назва озера – Гниле море: через стоячу воду та мілководдя влітку вода, прогріваючись до 30–35 °С, видає гнильний запах. З тих самих причин Сиваш сильно мінералізується, у деяких місцях склад мінеральних розчинів сягає 160%. Наприклад, повареної солі у воді стільки, що її здавна використовували для сольового промислу. Учені підрахували, що сучасний вигляд Сиваш має лише 900 років. Під верхньою двометровою товщею синювато-сірих мулів озера лежать мули із прошарків, які чергуються: глинистий матеріал і білосніжний гіпс. Тоді Арабатської стріли ще не було, а на цьому місці котилися хвилі затоки Азовського моря. Біля Перекопського перешийка тоді знаходилося лише велике солоне озеро Бук. Півострів Чонгар поділяє Сиваш на дві частини: західну та східну. Щодо флори та фауни, то більшість із 60-ти островів озера в 1947 році оголошена заповідними. Серед них острови Китай, Куюк-Тук, Мартинячий. Тут живе й зупиняється на відпочинок незліченна кількість гніздових та перелітних птахів. На острові Куюк-

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ОЛЕКСАНДР ЄГОРОВ

СИВАШ Порівняно з Мертвим морем, в якому, крім бактерій та грибів, життя поки не виявили, в Сиваші налічується до 39 видів молюсків та 16 видів ракоподібних організмів


За рахунок інвесторів озеро Ялпуг планується оздоровити й відкрити сучасний курорт, укріпити берег та обладнати пляж

Тук також росте тюльпан Шренка, занесений до Червоної книги. Зробивши перші кроки по Арабатській стрілці, можна побачити, що вона складається із мушлевого піску. Це й не дивно, бо лише протягом року в Азовському морі, з його сприятливими умовами для життя молюсків, накопичується безліч раковин масою близько 25,5 млн тонн на рік. Піщаний пляж Арабатської стрілки – чудове місце для відпочинку, з яким може змагатися тільки «оксамитовий» пляж євпаторійського узбережжя Чорного моря. Зараз тут споруджені декілька невеличких пансіонатів, але процес розвитку туристичної інфраструктури цього регіону набирає обертів. У недалекому майбутньому грязь із лиманів Сивашу може стати вельми популярною у SPA-процедурах сучасних туристичних готелів Криму.

Т В І Й НОМ Е Р

ЯЛПУГ Це найбільше природне прісноводне лиманне озеро України. Таке цікаве визначення воно отримало через своє розташування. Озеро знаходиться в Одеській області на південному заході України, де поряд існують солоні лимани та мілководні затоки Чорного моря. Має довжину 39 км та ширину до 6 км і займає площу 150 км 2. Середня глибина доходить до 2 м, а максимальна – 5,5 м. За походженням озера Південної Бессарабії поділяються на дві групи: Дунайські прісноводні й морські солоні. Ялпуг є найбільшим у групі Дунайських озер, до якої ще входять декілька сусідніх озер: Кагул, Кугурлуй, Катлабуг та інші. Температура води влітку досягає +24– +25 °C, а взимку, хоч озеро і замерзає, проте льодовий стан нестійкий.

Дослідження рибної фауни озера Ялпуг визначило 40 видів риб, серед яких є плотва, окунь, карась, стерлядь, синець, короп, йорж, декілька видів бичків, лин, вусань, сом, судак, щука, в'юн. Крім того, на озері живуть лебеді, качки, чайки, ондатри, ховрашки. Озеро Ялпуг прикрашає собою місто Болград, яке влітку потопає в зеленому вбранні садів й виноградників. Для міста озеро – єдине джерело питної води. Ці місця завжди привітно зустрічають туристів, любителів природи. Проте варто застерегти, що озеро не дуже підходить для купання. Через річку Ялпуг з Молдови часто надходять води, забруджені господарською діяльністю. Сьогодні озеро потребує проведення заходів щодо оздоровлення його екологічного стану та очищення. ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

77


WEEKEND

У посушливе літо посередині Синевира з'являється невеличкий острівець, немов зіниця блакитного ока

ЩО ВІДВІДАТИ? Музей лісу й сплаву За 6 км від озера Синевир на Чорній річці розташований єдиний в Європі музей «Лісу й Сплаву». У давні часи для місцевого населення ліс був одним з основних промислів та способів заробітку. З деревини виготовляли майже все: житло, предмети побуту, знаряддя праці, прикраси. Сплавляли ліс по річці, оскільки це був і лишається найдешевший спосіб транспортування брусу. Для цього споруджувалась дерев'яна гребля довжиною 80 м з підіймальними механізмами для відкриття шлюзів. У музеї збереглася колиба, знаряддя праці, дерев'яні жолоби для спуска стовбурів, предмети побуту. Залишилося все, як у ті старі часи, – на своїх місцях. Місцевість справляє враження справжнього робочого промислу, немов працівники лише на хвильку полишили роботу.

78

СЕРП Е Н Ь 2011

СИНЕВИР Вважається природним скарбом Національного природного парку «Синевир», заснованого в 1989 році, і є одним із символів Українських Карпат. Озеро знаходиться на висоті 989 м над рівнем моря та має площу 4–5 га, яка залежить від кількості опадів. Від опадів залежить і глибина Синевиру: у середньому 8–10 м, з максимальним значенням 22 м. Вода в озері надзвичайно чиста, можна бачити дно на декілька метрів углиб. У прозорій прохолодній воді водиться декілька видів форелі, яка, як відомо, живе тільки у чистих водоймах. А на дні озера можна побачити багато раків. Їх, на відміну від риби, ловити не заборонено. Цікаво, що з озера не виливається жоден струмок, проте вода в ньому ніколи не переливається, навіть під час великих паводків. Вона відходить підземними ходами, які служать своєрідним природним регулятором рівня води, й 50 м нижче можна поба-

чити мальовничий грот з водою, яка виходить із озера. Навколишні краєвиди відзначаються надзвичайною мальовничістю та первинною недоторканністю. Озеро оточене 150-літніми ялинами, завдяки чому повітря тут свіже й легке, сповнене ароматом хвої. Тут росте багато ягід: ожина, малина, брусниця, чорниця. Природними мешканцями місцевих лісів є олень карпатський, дикий кабан, козуля, куниця, ведмідь, заєць-русак, дика кішка, вовк, лисиця, навіть рись. Плямиста саламандра, мешканка тутешніх місць, занесена до Червоної книги. У посушливе літо посередині озера з'являється невеличкий острівець, немов зіниця блакитного ока. Звідси і походить народна назва озера – «Морське око». Назва «Синевир» походить від красивої легенди про палке кохання. Графська донька Синь закохалась у простого верховинського пастуха Вира. За наказом підступного графа Вира вбили камінною глибою. Дівчина дов-

Т В І Й НОМ Е Р


Світязь має дивовижну енергетику: варто лише зануритися у воду, як тіло сповнюється силою, а душа – радістю

го оплакувала свого коханого, і з її сліз утворилось озеро. Тоді вона кинулася в нього і втопилася. А от геологічне походження озера іде від післяльодовикового періоду, який відбувся близько 10 тисяч років тому. Унаслідок потужного зсуву, викликаного землетрусом, гірські кам’янисті породи утворили греблю, яка повністю перегородила вузьку долину місцевості. Поступово западина заповнилася водою трьох гірських струмків. Температура води в Синевірі низька, навіть спекотного літа вона становить близько 11 °С. Купатися в озері офіційно заборонено. Так само, як самостійно розпалювати багаття або розташовуватися на березі на ніч. Крім того, на місцеві ліси поширюється природоохоронний режим Карпатського біосферного заповідника. Якщо дерево впало, то воно залишається лежати, поки не перетвориться на порох. Ніхто не втручається в життя природи, і завдяки цьому зберігається природна недоторканність цих місць.

Т В І Й НОМ Е Р

Дістатися до озера можна автошляхом до смт Міжгір’я, а далі до селища Синевирська Поляна. Якщо їхати потягом до Ужгорода або Чопа, треба вийти на ст. Воловець. Далі їхати рейсовим автобусом до смт Міжгір’я і с. Синевирська Поляна. У кілометрі від озера розташована туристична база «Синевирське озеро», 3-поверховий будинок на 70 місць зі зручностями; база відпочинку «Теребля» знаходиться близько 15 км від озера Синевир. Турбаза «Морське Око» розташована на березі озера. Для гостей тут є 2- і 4-місні номери, кав’ярня, бар, сауна.

СВІТЯЗЬ Одне з семи див світу, озеро Світязь входить до групи Шацьких озер, що на Волині. Займає площу близько 2750 га і має середню глибину 7 м, місцями сягає 50 м. Посередині озера знаходиться невеличкий острів. Можливо тому Світязь, та й весь комплекс Шацьких озер, з любов’ю

називають «Синіми очима Волині». Завдяки живленню озера з артезіанських підземних джерел та відсутності у цій місцевості будь-якої промислової діяльності (озеро входить до природно-заповідної зони Шацького національного парку з 1983 року) вода надзвичайно чиста та прозора. У гарну сонячну погоду прозорість сягає до 8 м углиб. Геологічне походження Світязю, як і сусідніх озер, бере початок з відступу дніпровського льодовика на Поліссі близько 10 тис. до н. е. У ті часи на місці Шацьких озер утворилося величезне водоймище, яке з півночі підпирав льодовик, що відступав. Завдяки швидкому вимиванню вапняків підземними потоками прадавнього водяного резервуару сформувалися земні западини, які й створили комплекс Шацьких озер. Тому їх із впевненістю можна вважати реліктовими утвореннями на території нашої країни. Прибережна мілководна смуга чудово підходить для відпочинку в літній сезон. Світязь з його кришталевою водою має дивовижну енергетику. Кажуть, що варто лише зануритися у воду, як тіло сповнюється силою, а душа світлою радістю. Можливо, це і є єднання з природою? Температура води прогрівається до 20 °С і більше, проте на глибині вона тримається на рівні 9 °С. Деякі зони берега Світязю дуже підходять для відпочинку з дітьми. У районі Гряди озеро досить мілководне, тут можна пройти півтори сотні метрів до метрової глибини. Уздовж берегової смуги ростуть хвойні ліси, завдяки яким повітря сповнюється надзвичайним ароматом. Під час прогулянки в лісі можна поласувати ожиною, чорницею, назбирати грибів. Туристичний сервіс навколо Шацьких озер досить розвинутий, проте й ціни тут також «розвинуті» – їх можна порівняти з кримськими. Простий двомісний номер зі зручностями на поверсі коштує близько 250 грн на добу, а зі зручностями в номері – 450 грн. Дістатися озера можна автошляхом до м. Ковель, потім до м. Шацьк, а звідти до села Світязь. Або потягом до Львова, а потім з Центрального автовокзалу маршрутним таксі до Світязю. ★

СЕРП Е Н Ь 2011

79


КЛУБ МАНДРІВНИКІВ

К ЗВ’ЯЗаО ься о х дит

ія зн ія 2. Бавар оні № т фній з дзвін и інки ту я р а т у й и н н хід вле н й та ви /хв., відпра к на Вхідни 12 грн/х віно ють ний дз кового ід х и в кошту , и 3,5 грн орів супутн , на SMS – ат ну р и е л п и о в х и номер у – 30 грн за 35 грн/хв. зв’язк ні номери – я даних нн ль спеціа гу передава нології у л е с т ям х За по истанн і потрібно р о к и в зв а уристо GPRS т тити 5 грн з а запл 50 КБ

80

СЕРП Е Н Ь 2011

Т В І Й НОМ Е Р


КОРОЛІВСТВО

В ГОРАХ Того, хто хоче провести відпустку в Німеччині, вважають мало не божевільним – але ж там нічого нема! У Німеччині, можливо, й немає, а от у Баварії все зовсім інакше.

Т В І Й НОМ Е Р

СЕРП Е Н Ь 2011

81


КЛУБ МАНДРІВНИКІВ

БАВАРІЯ – ЦЕ НЕ НІМЕЧЧИНА Баварія – найбагатша земля Німеччини. Це – Вільна республіка зі своїм статутом та владою, тут свій діалект, який важко розібрати мешканцям Північної Німеччини, тут свої традиції, які поважають та бережуть. Ця земля надзвичайно гарна – зі своїми лісами на сході, озерами на заході та сніговими вершинами на півдні.

82

СЕРП Е Н Ь 2011

Решта німців називає баварців селюками та простаками, баварці у відповідь вважають їх занадто пихатими та нерозумними. Баварці вважають себе особливими, не німцями, і мають на це право. Баварія утворилася в VI столітті й була окремим королівством аж до 1871 року. Маленьким, проте гордим та впливовим. Баварці почувають себе такими й сьогодні – мешканцями окремого гірського королівства.

До Баварії ідуть насамперед за пивом. Здається, що пиво тут тече у венах та кранах і є національною валютою. Важко повірити, але раніше тут в основному виготовляли вино, а пиво завозили з інших міст. Наприклад, у місті Роттербург майже 400 років проводиться щорічний конкурс на «найбільший ковток» – тут змагаються у питті на швидкість саме вина. Коли вкінці ХVI століття піднялися податки й пиво завозити стало невигідно, його вирішили виготовляти на місці. Так у 1607 році в Мюнхені було відкрито придворну пи пивоварню «Хофбройхаус». Це леге гендарне місце свого часу відвідало бе безліч відомих персон, починаючи зМ Моцарта й Леніна й закінчуючи П Памелою Андерсон. Саме в цій пивоварні Гітлер написав «25 пункпи тів», які стали програмою нацистті ської партії. У 1908 році тут сталося сь неймовірне, і цей день увійшов до не історії: один із відвідувачів замовив іс замість пива… лимонад. Офіціанти за відмовилися обслуговувати нахабу, ві й злощасний лимонад йому приніс голова закладу. го У пивному саду панує особлива атмосфера – там завжди шумно і весело, часто можна почути живу музику у виконанні музикантів, вбраних у національні костюми, дівчата в пишних сукнях та фартухах продають із кошиків брецлі – величезні кренделі, посипані великими кристалами солі. Офіціанти в «Хофбройхаусі», як й у всіх пивних Баварії, – це люди з сильними руками та міцною пам’яттю, адже вони, обслуговуючи зал на 400–500 осіб, якимось дивом без помилок запам’ятовують 5 замовлень з одного столу й несуть їх – по 5 літрових келихів у одній руці й по три тарілки зі стравами на іншій. «Хофбройхаус» може вмістити 4 тисячі відвідувачів, його пивний сад – близько 400. Найвідоміша «пивна подія» Баварії – це, звичайно ж, Октоберфест. «Пивне свято» вперше влаштували 12 жовтня 1810 року на честь одруження принца Людвіга І. На міському лузі тоді влаштували перегони та

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: МАРІИНА КОЦЮБЕНКО

КРОВ БАВАРІЇ Частина Баварії, що межує з Австрією й Швейцарією, – це насправді райський куточок. Часом краєвиди здаються нереальними


У пивних садах панує особлива атмосфера – там завжди шумно і весело, часто можна почути живу музику

розваги, свято так сподобалося баварцям, що стало щорічним. Цього року йому виповниться аж 101 рік! У березні в Мюнхені варять «міцне» пиво – це традиція, започаткована ще монахами, що заснували місто. Але пиво – смакує тут будь-якої пори року, незалежно від свят і буднів. Це – кров Баварії. Де знайти? «Хофброфхаус» розташований на площі Плацль (Platzl) у Мюнхені.

ПИВНІ САДИ У Парижі місцеві жителі споглядають за перехожими, сидячи у кав’ярнях за мікроскопічними столиками на двох і підкреслено оберігають свій приватний простір. У гостинних баварців усе інакше, бо в них є пивні сади. Пивний сад, або Biergarten – це розставлені в тіні дерев довгі лавки для шумного та веселого гаяння часу під смачне пиво. Такий сад може вмістити кілька сотень відвідувачів. У біргартен вам навіть дозволять прийти зі своєю їжею та напоями та підкріпитися ними в тіні каштанів. Каштани та інші розлогі дерева насаджено в пивних садах не випадково.

Т В І Й НОМ Е Р

У ХІХ столітті король Людвіг І наказав варити пиво лише в холодну пору року, адже найкраща температура для бродіння пива – близько 5 градусів за Цельсієм. Для збереження пива холодним пивовари будували погреби, на яких зверху висаджували каштани – їхня густа крона давала додаткову тінь. Спочатку баварці приходили до погребів, щоб купити пиво з підвалів додому, згодом, особливо влітку, вони стали

собою. Зараз у пивних садах можна замовити все – від запеченого свинячого коліна до штруделя на десерт, але ніхто не заборонить вам прийти сюди зі своїми наїдками. Ви можете обрати будь-яке вільне місце за довгим столом – ніхто не буде проти вашого сусідства, так вже заведено. У такому місці ви не зможете залишитися самі, навіть якщо дуже захочете – до вас обов’язково підсяде інший любитель пива або й ціла компанія.

Biergarten – це розставлені в тіні дерев довгі лавки для веселого гаяння часу під смачне пиво залишатися пити пиво прямо в тіні дерев. Господарі пивних підвалів вирішили поставити лави та столи – такі, які ви можете побачити в Баварії й сьогодні. Тож пивні заклади літом майже пустішали – баварці переміщалися до пивних садів. Щоб захистити господарів пивних лавок, король заборонив продаж їжі в садах. У свою чергу, володарі пивних садів дозволили приносити їжу з

Де знайти? Одні з найкращих пивних садів Баварії знаходяться в Англійському парку, а пивний сад та пивоварня «Пауланер» – на Hochstraße 77, у Мюнхені.

ЗІ СМАКОМ Але не пивом єдиним живий турист. Що ж йому запропонує баварська кухня? Звичайно ж, ковбаски (Wuerstchen). Вони бувають тонкі ➔

СЕРП Е Н Ь 2011

83


КЛУБ МАНДРІВНИКІВ

й товсті, довгі й короткі, смажені й варені. У всіх різновидах баварських сосисок з першого разу не розібратися, до того ж, назви в меню німецькою мовою такі, що не вимовиш. Баварська «класика», яку треба скуштувати – це «вайсвюрст» (Weisswurst) – білі мюнхенські сардельки, виготовлені з фаршу свинини й телятини й відварені в окропі. Ці сосиски слід очистити від шкірки та змастити гірчицею. Гірчиця в Баварії має фантастичний смак, подається у великому фарфоровому глечику. Вона настільки лагідна й смачна, що її можна просто їсти ложкою. Другий різновид баварських ковбасок – це Nurnbergerwurst, вигадані в Нюрнберзі. Це тонкі сосиски довжиною рівно 7 см. Зазвичай подають 6 штук засмажених на грилі «нюрнбергервюрстен» з тушкованою кислою капустою – ще однією «класикою» баварської кухні. Відварені нюрнберзькі сосиски називають «сині хвостики» (Blue Zipfel) за кольором шкірки на кінцях сосиски, їх подають із надзвичайно смачним картопляним салатом. Обов’язково скуштуйте свинячу ногу – засмажений до хрусткої скоринки півкілограмовий шмат м’яса. Поїдаючи свинячу рульку, не згадуйте про холестерин чи користь для організму. Це просто дуже-дуже смачно.

МОДНА ІСТОРІЯ Те, що одразу спливає в нашій пам’яті від почутого слова «Баварія», – це пиво та дівчата в національних костюмах із глибоким декольте. Баварія – чи не єдине місце в Європі, де національний костюм носять й сьогодні, причому не лише на свята, але й у будні. Ви побачите офіціанток у спідницях та корсетах, жінку, вбрану в костюм, на прогулянці з собачкою й дідуся, який вийшов випити пива в шкіряних шортах і альпійському капелюсі. У вітринах магазинів на центральних вулицях можна знайти осучаснені варіанти національних костюмів, а деякі бренди запропонують вам каталоги такого вбрання на

84

СЕРП Е Н Ь 2011

Будьте впевнені, жодне місце, обране вами на карті Баварії, вас не розчарує

сезон літо/осінь 2011 року, щоб ви не відстали від моди. Такий комплект коштує недешево, наприклад, жіночий костюм – «дірндль» – обійдеться вам 700–1000 євро. Але ж

РАЙСЬКІ КУТОЧКИ Верхня Баварія розташована на півдні Німеччини. Це край дивовижної краси, край озер та гір. Частина Баварії, що межує з Австрією й Швей-

Замок-фантазію Нойшвайнштайн вважають головним архітектурним символом Баварії це тільки один костюм. А їх існує чимало – зимові, літні, для буднів та свят. Раніше спідниця закінчувалася на 27 см від землі – це висота одного кухля пива, яким тут вимірюється все. Тепер вона може бути будь-якої довжини. Зав’язки фартуха свідчили про сімейний стан жінки: вільна (бант зліва), заміжня (бант справа) чи вдова (бант посередині).

царією, – це насправді райський куточок. Часом краєвиди здаються нереальними – мов намальовані засніжені вершини, озера з кришталевою водою, луки з польовими квітами неймовірних кольорів і чисте повітря. У Баварії можна відпочити тілом і душею. Біля вершини Цугшпітц ви знайдете містечко Гармиш-Партенкірхен – найкращий гірський курорт

Т В І Й НОМ Е Р


в 1928 році вперше в світі відбувся запуск цепеліна, й зараз запропонують політ на дирижаблі. У легкому вранішньому тумані по озеру плавають човни рибалок, а вдень його хвилі розсікають легкі вітрильники. У сусідньому Майнау, теж розташованому на березі озера, можна погуляти у величезному парку, розбитому навколо палацу та завітати до Павільйону метеликів, що міститься у великому кришталевому замку. Міста розташовані недалеко одне від одного, у деяких можна заночувати, деякі – оглянути за день. Але будьте впевнені, жодне місто, обране вами на карті Баварії, вас не розчарує.

ЛЕБЕДИНА ПІСНЯ

ЯК ДОЇХАТИ ДО ЗАМКУ НОЙШВАЙНШТАЙН? З Мюнхенського вокзалу треба доїхати до міста Фюссен (Füssen), після чого зробити пересадку в Бухлоє (Buchloe), а звідти – на автобусі чи таксі. Дорога забере приблизно півтори години. країни. Гора Цугшпітц – найвища вершина Німеччини, на її схилах завжди лежить сніг, тож кататися на лижах тут можна й улітку. У містечку є безліч шкіл лижного спорту й 53 канатні дороги, що доставлять вас до засніжених вершин. Улітку поїдьте до міста Бад-Тельц з його термальними джерелами. Тут допоможуть із лікуванням серця та судин, і просто зроблять вас здоровішими. У кінці літа баварські пастухи приганяють стада, що кілька місяців паслися в горах, назад до своїх містечок, і ця хода озвучується десятками дзвіночків, які висять на шиї в корів. У гірських селищах роблять неймовірно смачний й екологічно чистіший сир. У Баварських Альпах ви можете винайняти дерев’яний будинок на березі озера, купляти продукти в місцевих фермерів та пити чисту воду.

Т В І Й НОМ Е Р

ГАЛОПОМ ПО БАВАРІЇ Про всі міста Баварії зразу й не розповіси. Кожне з них, і велике, і мале, має свою «родзинку». Півторамільйонний Мюнхен – столиця краю – знаний пивним фестивалем «Октоберфест» та оперою; маленьке містечко Ротенбург-на-Таубері – надзвичайно мальовниче, бо воно майже повністю зберегло середньовічну забудову, давні мури, суворі вежі та міські ворота. Ротенбург – це жива ілюстрація до романтичних лицарських романів та легенд. На острові серед найбільшого альпійського озера Бодензее розташоване містечко Ліндау, яке однимєдиним мостом з’єднане з берегом. Це місто старих кривих вулиць та червоних дахів, укритих черепицею. Це місто залишилося таким самим, як і століття тому, адже площа острівця не дозволяє йому рости вшир чи вгору. Над озером Бодензее, де

Навіть якщо ви не захочете залишати гостинний Мюнхен заради невеличких міст цього краю, в одне місце ви маєте поїхати обов’язково. Це замок Нойшвайнштайн – головний архітектурний символ Баварії. Із замком пов’язана романтична та сумна історія життя короля Людвіга Баварського, що зійшов на престол у 18-літньому віці. У Людвіга не було хисту до керування країною й талантів у політичних інтригах, тому він закинув ці справи й заглибився у свій внутрішній світ. Молодий король полюбляв музику Вагнера, вона допомагала йому тікати від реальності. Він був диваком та мрійником, який замкнувся в собі й не бачив, що країна втягнена у політичний розбрат і борги. Людвіг будував казкові замки і спустошував скарбницю. Зрештою в 1886 році баварське керівництво визнало 31-літнього короля божевільним, а 5 днів потому він пішов на прогулянку, з якої не повернувся. По собі Людвіг лишив кілька замків, найказковішим з яких є Нойшвайнштайн. Це – замок фантазія, він височить на скелі, оточений горами й лісом, а його шпилі торкаються неба. Прекрасні зали оформлені найкращими майстрами, це замок мрії. Людвіг помер у рік закінчення будівництва, ніби пішов зі сцени, виконавши свою найголовнішу роль. ★

СЕРП Е Н Ь 2011

85


ОГЛЯД КНИГ

СМАК ТОСКАНИ. РЕЦЕПТИ ЗІ САМОГО СЕРЦЯ ІТАЛІЇ ★★★★★

Кристофер Баклі, Джон Тирні Москва, «Астрель», 2011 Одне з успішних літературних творінь, яке чудово продається та дуже легко читається. Ще один сатиричний подарунок від майстра суспільного пародіювання, автора шедевра «Тут палять» Кристофера Баклі. Головний герой оповіді – брокер з Волл Стріт, який закинув свою справу, став алкоголіком, але опанувавши себе, зміг знайти своє місце в житті. Він осів у католицькому монастирі Кани. Головним джерелом фінансування цього святого місця є прибуток від продажу вина, однак рожевий напій тут роблять настільки погано, що монастир опиняється на межі розорення. І як головний герой не прагнув залишити своє минуле, йому доведеться знову пірнути в світ бізнесу, на цей раз заручившись потужною підтримкою, адже його брокером буде сам Господь.

ФАКТИ ПРО КРИСТОФЕРА БАКЛІ ● У 24 роки обійняв посаду випускаючого редактора чоловічого журналу «Есквайр». ● У 29 років Баклі вже працював спічрайтером у віце-президента Америки Джорджа Буша-старшого. ● Робота з віцепрезидентом стала основою його популярного роману «Шкереберть у Білому домі». ● Письменник закінчив один з найповажніших вузів США – Йельський університет.

86

СЕРП Е Н Ь 2011

● Книги Баклі перекладені 12 мовами. ● Автор писав статті майже для всіх відомих періодичних видань, серед яких: The New York Times, Wall Street Journal, Washington Post, Smithsonian, US News and World Report, Vanity Fair, Vogue. ● У 2006 році на екрани всього світу вийшла екранізація роману Баклі «Тут палять», яка була дуже гарно прийнята критиками та глядачами, завдяки чудовій режисурі та талановитій грі актора Аарона Екхарта.

Елла Мартіно Москва, «Ексмо», 2011 Емоційно насичена книга від популярної російської блогерши, яка проживає в Італії і дарує всім охочим знання про цю чудову країну та її фантастичну кухню. Це більше аніж простий кулінарний збірник, це творіння написане зі справжньою любов’ю. Елла навчить кожного найнеобхіднішому: де краще відпочивати; як знайти «чистокровний» італійський ресторан серед купи туристичних підробок; як обирати справжні продукти, оливкову олію; як зі знанням смакувати вино та, звичайно, як приготувати їжу.

КВАТИРКА З ВИДОМ НА САМОТНІСТЬ ★★★★★ Михаїл Барановський Москва, «Астрель», 2011 Знаючі люди вам скажуть, що автор – прозаїк, не гірший за Сергія Довлатова. І хоча порівнювати таких авторів апріорі не можна, факт залишається фактом. Реалістичні історії з нашого побутового життя сповнені тонкою іронією, шипучим гумором та відчуттям дивовижності кожного моменту. Деякі історії настільки цікаво побудовані, що видаються повістями зі збірника фантастики.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ. ДЯКУЄМО МАГАЗИНУ «ЕМРIК» ЗА ДОПОМОГУ В ПІДГОТУВАННІ МАТЕРІАЛУ

ГОСПОДЬ – МІЙ БРОКЕР ★★★★★


REWORK ★★★★★ Джейсон Фрайд, Девід Хайнемайєр Хенссон Crown Business Міжнародний бестселер Rework – це відбірні бізнес-секрети від двох підприємців, які керують бізнесом абсолютно по-іншому. Книга ґрунтується не на академічних теоріях, а на десятирічному досвіді управління компанією 37signals, яка розробляє програмне забезпечення для малого бізнесу. У 37signals працюють всього 17 співробітників, «розкиданих» по США та інших країнах, але це не заважає компанії отримувати багатомільйонні доходи і бути корисною мільйонам людей. Бізнес варто вести нестеоретипно: іноді вигідно розкривати свої секрети, маленькі компанії можуть конкурувати з гігантами, а продукт з меншими можливостями може перемогти багатофункціонального конкурента. Повний огляд читайте на сайті

ДІАЛЕКТИКА БІЗНЕСУ ★★★★✩ Ігор Альтшулер, Андрій Городнов Санкт-Петербург, «Пітер», 2011 Рідкісна за своїм форматом книга – спільна робота бізнесмена-практика, який щодня стикається з проблемами фінансових реалій, та відомого консультанта. Доступною мовою розповідається про те, як треба йти шляхом побудови власної справи, на які доріжки слід завертати, а яких поворотів краще уникати. Інформація приправлена прикладами з реальної практики. При цьому треба зауважити, що «Діалектика бізнесу» читається, як пригодницький детектив, а тому смакуватиме майже кожній людині «в темі».

Т В І Й НОМ Е Р

ФІРМИ, ЯКІ НЕСУТЬ ЛЮБОВ ★★★★✩

ПРИНЦИП КАСПЕРСЬКОГО ★★★★✩

Раджендра С. Сисодіа, Девід Б. Вольф, Джагдиш Н. Шет Дніпропетровськ, «Баланс Бізнес Букс», 2011

Владислав Дорофєєв, Тетяна Костилева Москва, ВД «Коммерсантъ», 2011

Дослідження на тему переміщення полюсів пріоритетів у сучасному світі фінансів. Автори книги намагаються донести до читача той факт, що сьогодні бізнес повинен не просто приносити гроші інвесторам, він має виробляти позитивну емоцію, нести радість та гармонію людям. На конкретних прикладах показано, що саме ті компанії, які вже поставили на чолі стола людську радість, стають успішнішими та морально стабільнішими.

Ця книга – розповідь про людину, яка нерозривно пов’язана з нашим сучасним життям, – про Євгенія Касперського. Він головний захисник наших комп’ютерів, ворог вірусів та троянів і, звичайно ж, приємна людина. Розповідь про довгий шлях до вершини IT-ринку, перешкоди та заслужений результат. 29 представництв по всьому світу, десятки крупних компаній-партнерів, всесвітня слава і дуже непогані дивіденди. Корисний приклад та натхнення для тих, хто починає шлях або сумнівається в своїх силах.

СЕРП Е Н Ь 2011

87


ОГЛЯД КІНО

ФАКТИ ПРО ГАРРИСОНА ФОРДА

США, 2011 Режисер: Джон Фавро У ролях: Гаррисон Форд, Олівія Вайлд, Деніел Крейг, Ноа Рингер, Сем Роквелл Усього чотири роки тому маловідотечку і при цьому погано пригадує, мий актор та режисер Джон Фавро, як саме він туди втрапив. На його румабуть, і сам не міг уявити, що незаках дивні кайдани, а жителі містечбаром він опиниться на перших стока виходять зі своїх будинків тільки за рінках журналів усього світу. Причивиняткових обставин. Виявляється, на тому – дуже успішна екранізація що періодично на місто нападають коміксу «Залізна людина», це справінопланетні мародери і єдиний спожній серйозний фільм на несерйозну сіб боротьби з ними – залізна дистему. Тепер, заробивши ім’я, він зноципліна та взаємна допомога. Головву виходить до ний герой, дивляГоловний герой, дивлячись на чись на абсурдну глядачів, цьоабсурдну картину, починає го разу з довокартину, починає усвідомлювати, що він не лі незвичним усвідомлювати, що просто гість, він частина фільмом. «Коввін не просто гість, цієї війни бої проти привін частина цієї вібульців» – дийни. Ковбойська вакувата, але, якщо замислитися, аб- романтика та неповторний Гаррисон солютно логічна історія про ковбоя, Форд доповнюють потенційно хітоякий опиняється в невідомому місвий фільм.

88

СЕРП Е Н Ь 2011

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

КОВБОЇ ПРОТИ ПРИБУЛЬЦІВ ★★★★★

● Бабуся Форда була єврейкою, яка проживала в Російській імперії. ● Кар’єра актора розпочалася з угоди з Columbia Pictures, згідно з якою актор отримував аж 150 доларів на тиждень. ● Після декількох років спроб стати зіркою Форд був вимушений знайти стабільну професію і став працювати столяром. Робота з деревиною допомогла Гариссону поступово повернутися до шоу-бізнесу: актор виконував велику кількість замовлень для людей, які працювали в кіностудіях.

Т В І Й НОМ Е Р


DVD

СМУФРИКИ ★★★★★

ГЕНІАЛЬНИЙ ТАТО ★★★★✩

Бельгія, США, 2011 Режисер: Раджа Госнелл У ролях: Джайма Мейс, Ніл Патрик Гаррис, Кеті Перрі, Антон Єльчин

США, 2010 Режисер: Трент Купер У ролях: Кевін Спейсі, Хізер Грем, Джонні Ноксвілль, Камілла Белль

Забута технологія об’єднання кіно та мультика знов у справі. Приємний епос про маленьких гномиків, які випадково опинилися в нашій реальності. Стрес від побаченого в новому світі для них ніщо порівняно зі злим чаклуном Гаргамелем, який намагається їх знищити. Пробратися через невідомі залізобетонні ліси Нью-Йорка і при цьому не втрапити до лап злодія – справжнє випробування, та й на зріст гномики не більші за кішку. Непогана графіка та блискавична гра шоумена Ніла Патрика Гарриса довершують класичну казкову фабулу, роблячи зі ще однієї стрічки для дітей продукт для будь-якого віку.

Цікаво було б опинитися в образі дитини відомого винахідника, який намагається зробити пристрій, що змінить всесвіт. Купа деталей, лабораторія, халати, – виглядає цікаво лише на перший погляд, а якщо ваш тато, до того ж, ще й переоцінює власні можливості, – справа взагалі кепська. Учений Роберт Аксель зробив щось не так, і тепер тисячі людей подали на нього в суд. Йому доводиться покинути власний дім та просити дочку дати йому притулок. Але що робити дівчині, яка все своє життя у спілкуванні з батьком наражалася лише на холод та байдужість?

ДІТИ ШПИГУНІВ 4 ★★★✩✩

Т В І Й НОМ Е Р

Франція, 2008 Режисер: Дені Бун У ролях: Кад Мерад, Дені Бун, Енн Маривін, Гай Леклю Чудова, вічна комедія родом із Франції. Топ-менеджер поштової служби вимушений переїхати до містечка, де люди розмовляють не зовсім так, як він звик. Крізь лунає ніби рідна мова, та співвітчизники постають у новому світлі, яке спроможне як збагатити, так і зруйнувати життя.

РИБКА ПОНЬО НА КРУЧІ ★★★★✩

США, 2011 Режисер: Роберт Родригес У ролях: Джессика Альба, Денні Трехо, Алекса Вега, Антоніо Бандерас, Джеремі Пайвен Сюжет четвертої частини фільму, фактично, становить компіляцію попередніх частин серіалу. Але в цьому випадку таке зауваження не скільки не принижує якості стрічки. «Діти шпигунів» давно став своєрідним подарунком дітям всього світу, а тому й сприймати фільм потрібно як розважальний атракціон – головне, щоб приносив задоволення. Цього разу брату та сестрі доведеться знову приміряти на себе костюми супершпигунів для того,

ЛАСКАВО ПРОСИМО ДО ШТІ ★★★★★

Японія, 2008 Режисер: Хаяо Міядзакі У ролях: Юріа Нара, Хірокі Дой, Йодзи Токоро, Томоко Ямагучи

щоб врятувати батьків, світ, а заодно й нам’яти боки ще одному злодію. Як завжди, гарна музика, виважений, але не пафосний кадр та врівноважена режисура.

Дуже зворушлива історія дружби п’ятирічного хлопця та принцеси золотих рибок, яка мріє стати людиною. Мінімалістична, але справді естетична робота. Як завжди, з-під пера Хаяо вийшла історія, орієнтована на дітей, але при цьому вона викликає сльози навіть в останнього циніка.

СЕРП Е Н Ь 2011

89


ОГЛЯД МУЗИКИ

ФАКТИ ПРО LADY GAGA

★★★★★ BORN THIS WAY Streamline У кожного часу свої герої. Колись весь тут не менш, аніж у музеї поп-музики. світ приймав Елвіса Преслі, Уже легендарна річ Judas, красиThe Bealtles, Queen. Сьогодні планева балада You and I, сатиричний трек та Земля шаленіє від дуже своєрідGovernment hooker, рейвовий номер ної, але справді талановитої дівчиScheiße – всі пісні дуже різні, але вони, ни на ім’я Lady однозначно, хіКолись весь світ приймав Елвіса тові та, безумовGaga. НайбільПреслі, The Bealtles, Queen. ші продажі плано, орієнтовані Сьогодні планета шаленіє тівок по всьому на енергійні танвід своєрідної, але справді світу, найбільцювальні емоції. талановитої Lady Gaga ша кількість пеУ результаті, маєреглядів кліпів мо другий повнона відеопорталах, тисячі копіювальформатний альбом легенди сучасносників. Кожен трек Lady Gagа є подією, ті, який ще більше підіймає температуяка викликає в музичному світі цунамі. ру творчості Lady Gaga та доводить до А тепер уявіть собі, новий, повноцінкипіння мізки її фанатів. ний long play з новими піснями. Born this way одразу ж дає зрозуміти: хітів

90

СЕРП Е Н Ь 2011

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

LADY GAGA

● У 5 років дівчинка вже записувала пісні Майкла Джексона на касетник, самостійно акомпануючи собі на фортепіано. ● Перший лейбл, який підписав із Lady Gaga контракт, розірвав його через 9 місяців, бо був незадоволений їхньою співпрацею. ● Її стиль сформувався завдяки впливу гурту Queen та співака Девіда Боуї, які по’єднували в своїй творчості попмузику і театр. ● За результатами 2009 року, Lady Gaga стала виконавицею з найбільшою кількістю ротацій на радіостанціях СНД. ● Співачка першою зібрала на відеопорталах 1 млрд переглядів. До неї такого не досягав жоден артист. ● Сьогодні кількість проданих синглів та альбомів співачки перевищує 60 млн копій. ● Lady Gaga підтримує людей із нетрадиційною сексуальною орієнтацією. На протест проти їх приниження співачка з’явилася на церемонії вручення Греммі в оточені військових, звільнених зі Збройних сил за свої сексуальні вподобання.

Т В І Й НОМ Е Р


LENNY KRAVITZ ★★★★★ STAND Roadrunner/Atlantic Шановний вічномолодий смуглявий хлопець Lenny Kravitz незабаром презентує свій новий альбом. А поки цього не відбулося, він пропонує чудовий сингл із назвою Stand. Платівка записувалася на студії Gregory Town Sound у самих глибинах живописних Багамських островів, що позначилося й на музиці релізу. Ленні подає нам свій фірмовий коктейль із року, фанку та тонкого аромату національної музики. Радіохітів на платівці вистачає, як і на всіх попередніх роботах музиканта. Слухаючи чудовий сингл, можна бути впевненим, що радіостанції, Grammy awards та наші мобільники очікують повернення Кравітца.

СТАС МИХАЙЛОВ ★★★✩✩ «ТІЛЬКИ ТИ» Квадро-Диск Один російський критик так висловився про сучасну естраду на просторах СНД: «Ми бачимо декілька зірок на екрані, однак, насправді, всіма концертними залами країн володіє одна людина – Стас Михайлов». Душевні, прості та емоційні романси Михайлова зворушують серця найбільшої верстви населення. Його нова платівка навіть не претендує на те, щоб називатися новою віхою в творчості Михайлова, це все ті ж самі, приємні, дещо повільні речі в кращих традиціях інтернаціонального шансону. Реліз можна описати так: ще більше того, що всім подобається.

BEYONCE ★★★★✩

RICKY MARTIN ★★★✩✩

4 RCA Цифра чотири в назві альбому – не просто нумерологічний кіч, це реальний порядковий номер нової платівки від Beyonce. За три тижні до офіційного релізу матеріал було вкрадено та розміщено в інтернеті. Але піратська атака майже не вплинула на успіх альбому. Матеріал сподобався і фанатам, і критикам. З точки зору збалансованості темпоритмів, «4» – це типово баладний альбом, де більшість треків становлять різні варіації на тему кохання. Beyonce виконала кожну пісню настільки унікально, настільки показала силу свого вокалу, що «4», безумовно, можна назвати альбомом на 5 балів.

MUSICA+ALMA+SEXO Sony Music Декілька років від іспанського співака Рікі Мартіна не було чутно жодного творчого прояву душі. Новий long play, назва якого перекладається як «Музика, душа та секс», – це своєрідний гімн самому собі. Мартін, який шість років шукав сам себе і відкрився світу, тепер із чистим серцем демонструє своє нове окрилене світосприйняття через музику. Багато позитиву, іспанські, англійські пісні та реальне відчуття того, що артист скинув із себе кайдани, які колись заважали йому жити. У кожному треці можна почути, як Рікі дарує нам свою очищену від брехні творчість, а це, повірте, багато важить у сучасному світі шоу-бізнесу.

DJ SMASH ★★★★✩ 23 Гала Рекордз Dj Smash не бажає занурюватися до андеграунду, його нова робота – типовий приклад бомби за участю величезної кількості запрошених зірок. Три треки записані з Лондонським Симфонічним Оркестром і були продюсовані спеціально для цього альбому Ніком Інгманом, продюсером Бьйорк і «Масив Атак». Альбом готувався два роки і вийшов дуже різноплановим: тут вам і типово хітові речі «Птах» та From Russia With Love, і вибухові спільні роботи з Terry B, Timati, Ларисою Доліною, Max C, Mc Shaen, Dj Shee, Coco Star, «Любе» і новим проектом лейблу Dj Smash – гуртом Los Devchatos. Комусь така каша може не сподобатися, але, без сумніву, незабаром усі клуби будуть витанцьовувати під цю музику.

Т В І Й НОМ Е Р

СЕРП Е Н Ь 2011

91


КАЛЕНДАР

КУЛЬТУРНІ ПОДІЇ

до 27 серпня Одеська обл., селище Грибівка Цей унікальний фестиваль на березі моря відзначається своєю тривалістю (майже місяць), масштабністю (декілька сцен) та складом учасників (тут виступатимуть десятки найгучніших імен, зірки світової сцени та країн пострадянського простору). Кожен тиждень фестивалю буде присвячено одному з музичних напрямків – хіп-хопу, диско, року і love. З вітчизняних артистів гості почують гурт «Бумбокс», Pianoboy Дмитра Шурова, ТНМК та Green Grey.

92

CЕРП Е Н Ь 2011

GRAND BIKE ФЕСТ

СОРОЧИНСЬКИЙ ЯРМАРОК

13–16 серпня, Буковель байк-парк Байк-парк «Буковель» і FRaction пропонують усім опинитися в центрі «перевороту» у вітчизняній Mountain Bike-культурі і представляють найграндіознішу велоспортивну подію цього року: 6 трас, 4 гонки, 3 гори, 2 підйомники. Усе це буде у розпорядженні гостей парку протягом чотирьох днів. Програма фестивалю задовольнить будь-якого велорайдера: крос-кантрі, ендуро, даунхіл і фрістайл. Приємним бонусом для призерів змагань стане призовий фонд 3000 доларів!

16–21 серпня, с. Великі Сорочинці Миргородського району Полтавської області У середині серпня Сорочинці приймають тисячі туристів, адже ярмарок організовано як народне свято, сповнене українським колоритом. Сюди потрібно їхати за відомими полтавськими галушками і різноманітними домашніми стравами, виготовленими за рецептами господинь навколишніх сіл і міст; за враженнями від виступів фольклорних колективів; і, звичайно ж, за виробами народних промислів, які займають на ярмарку парадне місце.

IV МІЖНАРОД НИЙ ФЕСТИ ВАЛЬ ФОЛЬКЛО РУ ЕТНОВИР 20–24 серпня, Львів, центральні площі міста Цього разу у фольклорному вирі закружляють, мабуть, найвідоміші та найколоритніші колективи за всю чотирирічну історію фестивалю. Центр міста заполонить музика. Цього року «Етновир» ознайомить львів’ян та гостей міста з традиційними танцями та співами таких країн, як: Італія, Франція, Греція, країна Басків та Бурунді. Кожен матиме нагоду спостерігати за феєричним шоу, а також спробувати культуру «на смак», адже на фестивалі будуть представлені кухні народів світу.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

SUMMER SOUND GRIBOFFKA INTERNATIONAL MUSIC FEST'11


У ВАШОМУ МІСТІ

ФЕСТИВАЛЬ НЕЗАЛЕЖНИХ МУЗИКАНТІВ ВДОХ 27 серпня, 19:00 Харків, сел. Високе, розважальний комплекс «Анжер» На всіх, хто втомлений серпневою спекою і просмаженим пилом міст, чекає рятівна свіжість культурного відпочинку. «Дихальні процедури» з вечора і до... настання повного щастя проводитимуть: Acoustic Quartet, Pur: Pur, Ганна Чайковська, а також рагга-джанглісти Dubstepler, денс-гуру Gorchitza, гурт WK? і Найк Борзов. Окрім «музичних коктейлів», на гостей фестивалю чекають «естетичні частування» від художників, фотографів, скульпторів і дизайнерів.

Т В І Й НОМ Е Р

МОРДАСІВСЬКІ ПРИСТРАСТІ

МАЛЕНЬКІ КОМЕДІЇ

29 серпня, 19:00 Київ, МЦКМ «Жовтневий палац» Картина провінційних характерів, яка зворушливо і достовірно описана великим драматургом Федором Достоєвським, оживає на театральній сцені, перетворюючись із розгорнутого літературного анекдоту на фрагмент реального життя маленького російського містечка дев’ятнадцятого століття. В основі сюжету – сватання молодої панянки зі старим князем: комічне, лицемірне й нерозумне. Фінал вистави вразить своєю непередбачуваністю навіть найвибагливішого глядача.

30 серпня, 19:00 Київ, МЦКМ «Жовтневий палац» Знову безпрограшна класика! «Маленькі комедії» не просто спектакль, а справжній феєрверк, настільки іскристий, що навіть після вистави ще довго не відпускає атмосфера свята – акторського, режисерського, глядацького. В основу спектаклю покладено твори А. П. Чехова – «Ведмідь» і «Пропозиція». Актори отримують задоволення від гри, а глядач з першої ж хвилини сповнюється атмосферою акторської ейфорії. Сказати, що вам буде смішно, – не сказати нічого.

ART JAZZ COOPERATION 2011 3–4 вересня, Рівне, Обласний музично-драматичний театр Луцьк, замок Любарта Почавши свою історію у 2007 році, цей мистецький захід став своєрідною візитною карткою Волині. Фестиваль об’єднує не тільки різні жанри мистецтва в темі джазової музики, але й міста. Луцьк і Рівне на деякий час стають центром культурного життя України. Цьогорічним спеціально запрошеним гостем фестивалю стане голос та душа легендарного гурту De Phazz – Karl Frierson. Також на фестивалі виступлять джазмени з України, Білорусі, Польщі, Чехії, Угорщини.

СЕРП Е Н Ь 2011

93


P. S.

ТІ, ЩО БІЖАТЬ

ПО ХВИЛЯХ

Улітку приємно відчути всю силу та прохолодну свіжість водної стихії. На сьогодні придумано чимало різноманітних водних розваг, які з часом перетворилися на справжні самостійні види спорту.

Його ще називають кайт-серфінгом або кайт-бордингом. Спортсмен стоїть на дошці, яка нагадує аналогічну дошку для серфінгу, однак у ролі тяглового пристрою використовується спеціальний «повітряний змій». За допомогою стропів можна керувати кайтом та контролювати свою швидкість і напрямок руху. Під час катання з кайтом можна рухатися під різними кутами до вітру, навіть і проти нього, робити повороти. Однак найзахопливішим і найпривабливішим моментом у кайтингу є можливість робити польоти-стрибки на декілька метрів заввишки.

94

СЕРП Е Н Ь 2011

Навчитися кайтингу та покататися з вітерцем можна в південних районах України, біля Чорного та Азовського морів. У Криму розташовано чимало кайт-клубів, один із них знаходиться в селі Попівка – кайтцентр і школа кайтбордингу X-TRACTION; на Азовському морі на Федотовій косі недалеко від Кирилівки розташована школа кайтсерфінгу Windrider; також є центри поблизу Миколаєва, Маріуполя, Бердянська, Одеси. Кайт-центр існує також у Києві – клуб «Екстремальна тяга» на Трухановому острові.

ВЕЙКБОРДИНГ Є комбінацією водних лиж, сноубордингу та серфінгу. Катер тросом тягне спортсмена (як у водних лижах), під ногами дошка (як у серфінгу), а за допомогою спеціального підводного баласту катер утворює за собою кільватер із хвилями близько п’ятдесяти сантиметрів заввишки – вони й використовуються як трамплін (подібно до сноубордингу). Можна робити багато різноманітних трюків: перестрибувати через хвилі, обертатися тощо. На відміну від сноубордингу, дошка не кріпиться до ніг спортсмена, він просто взуває спеціальне взуття.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ОЛЕКСАНДР ЄГОРОВ

КАЙТИНГ


Для заняття вейкбордингом катер та дошку можна взяти напрокат на вейк-станціях. В Одесі створена спортивно-розважальна зона «Екстремальна тяга» у Дюковському парку. Пустир біля озера перетворився на сучасну станцію-клуб аматорів активного відпочинку. Тут створені 100-метрова траса з реверсивною канатною дорогою, зручна стартова зона, кікер (трамплін), спеціальний батут для розминки, продаж і прокат устаткування. Такий самий осередок створений і в Києві на Трухановому острові у парку «Дружби народів». Розважальний комплекс «Екстрим-Парк» містить водну канатну дорогу, найкращу в Східній Європі; на цій дорозі одночасно може кататися шість людей за допомогою одного електродвигуна. Швидкість тяги сягає 40 км/год. Крім того, тут пропонують катання за вейкбордними катерами-буксувальниками.

звичайно супроводжується прекрасною риболовлею, збиранням грибів та ягід. Також дуже приємно після рафту посидіти ввечері біля вогнища з друзями, поспівати пісні тощо. Сьогодні чимало туристичних організацій пропонують рафтинг по річках України, серед них Дністер, Південний Буг, Десна, Черемош та інші.

РАФТИНГ

ПАРАСЕЙЛІНГ

Сплав по бурхливих річках із доланням порогів та водоспадів на рафтах, катамаранах, байдарках, каяках, каное та інших плавзасобах. Співвідношення ступеня бурхливості ріки й розміру використовуваного для сплаву плавзасобу визначає кількість адреналіну в шукача гострих відчуттів. Чим стрімкіша ріка й менший плавзасіб, тим більше адреналіну й задоволення. Рафтинг по українських ріках у далеких від цивілізації районах

Парасейлінг – це політ на парашуті за катером. Від польоту на висоті ви отримаєте незабутні враження. Перед вами відкриваються мальовничі види на багато кілометрів навкруги. Можна відчути себе справжнім підкорювачем висоти й простору. Можна кататися на парасейлах із круглим куполом, або з куполом у формі крила (спареного крила). Найбезпечніші польоти на круглих буксувальних парашутах, яким не

За допомогою аквазорбінгу стало можливим не лише походити по воді, але й виконувати різні трюки на її поверхні, залишаючись майже сухим

Т В І Й НОМ Е Р

потрібен значний вітер для планування та самостійного зниження. Вас можуть підняти у повітря трьома способами: з берега, платформи або безпосередньо з катера. Найбезпечнішим вважається зліт парашута з катера. У деяких країнах, наприклад у Туреччині, зліт парашута з берега взагалі заборонений. Парасейлінг в Україні дуже поширений на курортах Чорного моря, адже потрібна вільна від перешкод (дерев, скель, споруджень) водна й прибережна поверхня. Найзручніший для польотів берег із плавним переходом у воду, без крутих обривів.

АКВАЗОРБІНГ Якщо ви колись мріяли про те, щоб походити по воді, то це ви можете здійснити з допомогою зорба. Один із різновидів цього екстремального відпочинку-атракціону становить велику пластикову кулю, в середині якої може знаходитися людина. Аквазорб дає можливість не тільки ходити по воді, але й перекидатися, бігати, стрибати й виконувати різноманітні трюки. Усе це схоже на рух білки в колесі. Інший вид кулі зорба має двошарову структуру, схожу на сучасні надувні матраци. Усередині внутрішньої кулі знаходяться ремні для кріплення людини до її поверхні. Таким чином, людина, яка в такій кулі скочується з пагорба або катається за катером на воді, залишається повністю неушкодженою, але отримує достатньо адреналіну, щоб записати такий атракціон до екстремального. ★

СЕРП Е Н Ь 2011

95


4  серп е н ь 2011

т в і й ном е р

TN_08_2011  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you