Page 1

жу рн а л

д л я

кл ієнтів

№2 ЛЮТИЙ 2012

СКАРБИ ФАРАОНІВ

Фінансові піраміди сьогодення

ЗУСТРІЧАЙТЕ МАСЛЯНУ ЯК В УКРАЇНІ ГОТУЮТЬСЯ ДО СВЯТА

СТОР. 70


ЗМIСТ 02 /12 6

8

ТВІЙ ОПЕРАТОР 6 | Тариф-конструктор «Необмежений Легкий +»

14

Створюйте тариф відповідно до своїх потреб

8 | Система «Мій Київстар»: досвід компанії «Генова» Координатор компанії «Генова» розповів про сласний досвід використання сервісів системи «Мій Київстар»

10 | Мобільні Яндекс. Карти без плати за інтернет-трафік

Спільну акцію «Київстар» і «Яндекс.Україна» продовжено

32

ТЕМА НОМЕРА 14 | Скарби фараонів

36

Не думайте, що піраміди відійшли в минуле. Вони видозмінилися і продовжують маніпулювати людським бажанням легкої наживи

БІЗНЕС 32 | У прибутку швидкість Як зробити бізнес на експрес-манікюрі?

36 | Мельпомена у квадраті

40 Т В І Й НОМ Е Р

Засновник «Чорного квадрату» Анатолій Нейолов поділився тонкощами театрального менеджменту

40 | Червоний король

Heinz – синонім кетчупу в усьому світі

Л ЮТ И Й 2012

1


ЗМIСТ 02 /12

48

60

«ТВІЙ НОМЕР» журнал для клієнтів № 2 (лютий) 2012 Головний редактор: Олена Грицаєнко Дизайн: Володимир Середа Редактор: Анжела Хачатурова НАД НОМЕРОМ ПРАЦЮВАЛИ: Олександр Єгоров, Георгій Карабекян, Тетяна Капкан, Марина Коцюбенко, Володимир Сульженко, Михайло Тесля, Наталія Чейлитко

70 80 ВІДКРИТИЙ СВІТ 48 | Інтерв’ю

Гаррісон Форд у свої сімдесят залишається улюбленцем публіки й героєм голлівудських блокбастерів

52 | Автосалон

Комерційні авто для тих, хто прагне ефективно та дієво вести власний бізнес

74 | Weekend

Аквапарк – світ водних розваг і чудового самопочуття

80 | Клуб мандрівників Мандрівка до пінгвінів, айсбергів і нескінченної крижаної пустелі

56 | Техносвіт

86 | Книги 88 | Кіно 90 | Музика

60 | Спорт

Будьте в курсі найцікавіших подій лютого

Розкриваємо можливості нових смартфонів від «Київстар» Міксфайт – рукопашний бій без правил

64 | Хобі

Що цікавого у мистецтві каліграфії і де цьому можна навчитися

70 | Місце зустрічі

Святкуємо веселий тиждень Масляної!

2 Л Ю Т И Й 2012

92 | Календар

94 | P. S .

За що видають світові премії, та в якому розмірі

Видавець ТОВ «Видавничі ініціативи» Адреса видавця і редакції: 01601, м. Київ, вул. Воровського, 33 тел.: (044) 390-5870 Відділ клієнтських видань

Керівник: Роман Суліма roman.sulima@sanomamedia.com.ua Засновник ПрАТ «Київстар» 03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53 Менеджер проекту з боку замовника: Олексій Попов Свідоцтво про реєстрацію КВ №17009–5779ПР від 31.08.2010 Віддруковано у типографії ТОВ «Колор Консалтинг» 01133, Київ, бул. Лесі Українки, 5а тел. (044) 360-6434 Номер підписаний до друку 20.01.2011 Тираж: 10 000 екз. Створено і поширюється ексклюзивно для клієнтів «Київстар Бізнес» Усі матеріали охороняються законом. Передрук матеріалів без письмового дозволу редакції і ПрАТ «Київстар» заборонений. Точка зору автора може не співпадати із точкою зору редакції. Видання не несе відповідальності за зміст рекламних макетів і матеріалів. Редакційні матеріали рубрики Trade Mark не містять піарабо рекламного характеру і не узгоджуються з компаніями. Фото: Shutterstock.com, крім тих, авторство яких зазначено. Обложка: Global Look

Т В І Й НОМ Е Р


ТВІЙ ОПЕРАТОР 18 ТИС. АБОНЕНТІВ ЗАМОВИЛИ «РОУТЕР»

ПОСЛУГА «РОУТЕР» ДОЗВОЛЯЄ КОРИСТУВАТИСЯ «ДОМАШНІМ ІНТЕРНЕТОМ» БЕЗ ЖОДНИХ ДРОТІВ

стор.6 Послуги

ТАРИФКОН СТРУКТОР НЕОБМЕЖЕНИЙ ЛЕГКИЙ +

Тепер ви можете самостійно конструювати тариф відповідно до своїх потреб

стор.8 Послуги

СИСТЕМА МІЙ КИЇВСТАР: ДО СВІД КОМПАНІЇ ГЕНОВА

ТН продовжує серію публікацій про сервіси системи «Мій Київстар»

СТОР. Т В І Й НОМ Е Р

4 Л ЮТ И Й 2012

3


НОВИНИ

міста, підключені протягом останнього місяця о м міста, підключені до «Домашнього Інтернету» Ін н

МЕРЕЖА «ДОМАШНЬОГО ІНТЕРНЕТУ» ОХОПИЛА 135 МІСТ До мережі «Домашнього Інтернету» приєдналися ще чотири українських міста – Красний Луч, Теплодар, Смоліне та Новомосковськ. Таким чином, карта покриття широкосмугового інтернету «Київстар» на закінчення 2011 року склала 135 міст. А можливість користуватися стабільним та якісним доступом до Всесвітньої мережі отримали 4,8 млн сімей, що проживають у 46 тис. багатоквартирних будинків по всій території України.

Тільки до 8 березня 2012 року включно усі абоненти-користувачі необмежених тарифних планів «Київстар Бізнес» мають унікальну можливість купувати побутову техніку та електроніку в супермарккетах «Фокстрот. Техніка для дому» на акційних умовах – з екскклюзивною знижкою від 10 до 15%. Акція діє в усіх 228 магазинах ««Фокстрот. Техніка для дому» по Україні. Скористатися пропозицією м можна необмежену кількість разів. Для отримання гарантованої ззнижки на покупку абоненту необхідно показати представнику м магазина «Фокстрот. Техніка для дому» SMS-повідомлення від «Киїївстар» із запрошенням взяти участь в акції, а також назвати свій н номер телефону, на який було надіслано таку пропозицію. SMSп повідомлення були надіслані 24 листопада 2011 року зі спеціального аальфанумеричного номеру KYIVSTAR. Д Дізнатися більше про умови акції можна на сайті kyivstar.ua/business тта за номерами довідкової служби 922*2* (дзвінки з номерів мережі ««Київстар» – не тарифікуються) або (044) 466 0 466 (вартість дзвінкка – відповідно до тарифів вашого оператора).

4 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

КУПУЙТЕ ВИГІДНО!


ПРОТЯГОМ 4-Х ДНІВ – 31 ГРУДНЯ 2011 – 1 СІЧНЯ 2012 ТА 6–7 СІЧНЯ 2012 РОКУ АБОНЕНТИ «КИЇВСТАР» ЗДІЙСНИЛИ: mms 1,5 млн

1,06 Тб/год.

sms

НОВОРІЧНИЙ ЗВІТ

Зимові свята традиційно були насиченими на привітальні дзвінки та повідомлення від абонентів «Київстар». За чотири дні – 31 грудня, 1 січня та 6–7 січня – в мережі об’єднаного «Київстар» пролунало понад 900 млн дзвінків, а кількість відправлених SMS та MMS становила близько 180 млн та понад 1,5 млн, відповідно. Також у святкові дні був зафіксований рекорд користування мобільним інтернетом – мережа «Київстар» витримала «пікове» навантаження у 1,06 ТБ на годину.

18 ТИС. АБОНЕНТІВ УЖЕ ЗАМОВИЛИ «РОУТЕР»

180 млн

На початку грудня 2011 року «Київстар» запровадив послугу «Роутер», що дає змогу абонентам користуватися «Домашнім інтернетом» без жодних дротів та отримувати знижку на абонплату за інтернет. Протягом першого місяця нова послуга стала популярною серед існуючих та нових клієнтів «Київстар»: «Роутер» замовили 18 тис. користувачів. Замовити послугу «Роутер» можна через систему самообслуговування «Мій Київстар» або в будьякому зі 200 центрів обслуговування абонентів.

900 млн

ОБ’ЄДНАНА КОМАНДА «КИЇВСТАР» ТА «BEELINEУКРАЇНА» ЗДІЙСНЮЄ КОМПЛЕКСНІ РОБОТИ З ТЕЛЕФОНІЗАЦІЇ НАЙКРУПНІШИХ ОБ’ЄКТІВ КОМЕРЦІЙНОЇ НЕРУХОМОСТІ. ОПЕРАТОР УЖЕ ПОБУДУВАВ ОПТИЧНІ ЛІНІЇ ЗВ’ЯЗКУ В 90% РИНКУ ОФІСНОЇ НЕРУХОМОСТІ УКРАЇНИ.

НОВІ СМАРТФОНИ ВІД «КИЇВСТАР»

Bloom

Т В І Й НОМ Е Р

Shine

Spark

«Київстар» продовжує розвивати напрямок бізнесу з продажу мобільних телефонів під власною торгівельною маркою. Після успішного запуску першої трійки смартфонів, оператор представляє нові сучасні моделі: Bloom (вартість – 649 грн), Shine – 1199 грн та Spark – 1699 грн. Дізнатися більше ви можете вже зараз – читайте рубрику «Техносвіт» на стор. 57.

Л ЮТ И Й 2012

5


ТВІЙ ОПЕРАТОР

ТАРИФКОНСТРУКТОР «НЕОБМЕЖЕНИЙ ЛЕГКИЙ +» «Київстар Бізнес» пропонує своїм клієнтам вигідний та зручний тарифний план «Необмежений Легкий +». Особливість пропозиції полягає у тому, що ви можете самостійно конструювати тариф відповідно до своїх потреб.

Т

арифний план «Необмежений Легкий +» ви можете змоделювати самостійно. Пропозиція містить: базову складову – 3000 безкоштовних хвилин для

6 Л Ю Т И Й 2012

дзвінків на всі напрямки в межах України та змінну складову – додаткові пакети послуг на місяць, які ви можете обрати самостійно залежно від своїх бізнес-потреб.

Т В І Й НОМ Е Р


БАЗОВІ ПОСЛУГИ ТАРИФУ «НЕОБМЕЖЕНИЙ ЛЕГКИЙ +»

ПЕРЕВАГИ • Посекундна тарифікація • Вигідний тариф для дзвінків на всі мережі: 3000 хвилин за 250 грн • Унікальні пакети послуг на вибір за оптовими цінами • Можливість самостійної «створювати» свій тарифний план за рахунок підключення пакетів послуг • Можливість користуватися послугами зв’язку «в кредит». Усі тарифи наведені в гривнях, з урахуванням ПДВ. Додатково зі споживачів утримується збір до Пенсійного фонду в розмірі 7,5% від вартості послуг, без урахування ПДВ. Тарифікація та списання наданого обсягу хвилин здійснюється посекундно.

ЯК ПІДКЛЮЧИТИСЯ? Тарифний план та пакети послуг ви можете підключити: • за допомогою короткого номера 477; • у системі самообслуговування «Мій Київстар»; • у центрах обслуговування абонентів і відділах по роботі з бізнес-клієнтами.

ВИДИ ПОСЛУГ

ВАРТІСТЬ/ ОБСЯГ

Кількість безкоштовних хвилин для дзвінків на телефонні номери абонентів мереж «Київстар» і «Beeline» та інших мереж мобільного та фіксованого зв’язку, хвилин

3000

Плата за з’єднання дзвінка, грн

0,10

Щомісячна абонентна плата, грн

250

Сергій Макаренко

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ • Н а сайті kyivstar.ua/business (розділ «Тарифи») • 466 (дзвінки з номерів мережі «Київстар» – не тарифікуються) • (044) 466-0-466 (дзвінки з номерів мереж фіксованого зв’язку або мобільних телефонів інших операторів мобільного зв’язку – згідно з чинними тарифами. ★

Підключення Пакетів здійснюється протягом однієї доби з моменту подачі відповідного замовлення. Плата за підключення додаткових пакетів відсутня. Ви можете користуватися декількома пакетами одночасно.

СПІВРОБІТНИК КОМПАНІЇ COMPUTERS ART

Для мене мобільний телефон – річ, якою я активно користуюся в особистій та професійній діяльності. «Необмежений Легкий +» дає змогу не відволікатися на умови використання послуг мобільного зв’язку. В цьому полягає його головна зручність для мене. З усіх тарифних планів, що були запропоновані оператором «Київстар», «Необмежений Легкий +» найбільше відповідав моїм потребам. Користувачем цього тарифного плану я став улітку минулого року. Додатково до базових послуг тарифного плану я підключив ще кілька Пакетів: «Без плати за з’єднання», «SMS та MMS» та «Інтернет».

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

ДОДАТКОВІ ПАКЕТИ ПОСЛУГ НАЗВА ПАКЕТУ

ЩОМІСЯЧНИЙ БЕЗКОШТОВНИЙ ОБСЯГ ПОСЛУГ

ОБСЯГ

ЩОМІСЯЧНА АБОНЕНТНА ПЛАТА, ГРН

«Хвилини Україна»

хвилини для дзвінків на номери всіх українських мереж

2000

99

«Хвилини Київстар»

хвилини для дзвінків у мережах «Київстар» і «Beeline»

2000

49

«Хвилини Світ»

хвилини для користування послугою «СтарСвіт»

100

99

«Без плати за з’єднання»

Плата за з’єднання дзвінка, грн.

відсутня

79

«Інтернет»

мегабайти для доступу до мережі Інтернет GPRS, МБ

без обмежень

79

«SMS та MMS»

SMS та MMS

500

49

«Міський номер»

хвилини для користування послугою «Прямий міський номер»

без обмежень

79

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

7


ТВІЙ ОПЕРАТОР

СИСТЕМА «МІЙ КИЇВСТАР» ДОСВІД КОМПАНІЇ «ГЕНОВА»

Ми продовжуємо серію публікацій про сервіси системи «Мій Київстар», які допомагають у вирішенні різноманітних бізнес-завдань. Нагадаємо, що в першій статті із вказаної серії ви мали нагоду познайомитися з досвідом мережі ресторанів швидкого харчування McFoxy. Цього разу ми звернулися до Ростислава Бабошка, координатора Всеукраїнської шинної компанії «Генова».

С

истема «Мій Київстар» – це багатофункціональна і зручна система самообслуговування, що дає змогу абонентам «Київстар» у режимі он-лайн самостійно керувати послугами мобільного зв’язку та контролювати витрати на них. Простий web-інтерфейс та зручна система підказок значно полегшують роботу з системою. Ви отримуєте безпечний доступ до впорядкованої, узагальненої та деталізованої інформації щодо витрат на мобільний зв’язок та наданих вам послуг. Використовуючи безкоштовний додаток до системи самообслуговування «Мій Київстар/Мій DJUICE» для смартфонів із ОС Android, керувати послугами мобільного зв’язку та контролювати баланс свого рахунку

8 Л Ю Т И Й 2012

можна з легкістю в «один дотик». Зайдіть зі свого мобільного телефону або ж зі стаціонарного комп’ютера на Android Market, знайдіть додаток «Мій Київстар/Мій DJUICE» та натисніть «Установити».

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

• На сайті my.kyivstar.ua • 466 (дзвінки з номерів мережі «Київстар» – не тарифікуються)

• (044) 466-0-466 (дзвінки з номерів мереж фіксованого зв’язку або мобільних телефонів інших операторів мобільного зв’язку – згідно з чинними тарифами) • Скачати додаток можна безкоштовно на Android Market (market.android.com) за адресою: ow.ly/8xuNc

Т В І Й НОМ Е Р


5,9 МЛН

ДАНІ ПРО КОРИСТУВАННЯ ПОСЛУГОЮ «НАВІГАТОР» КІЛЬКІСТЬ КЛІЄНТІВ ПОСЛУГИ

6 МЛН

Близько 300 великих компаній надають перевагу послузі «Навігатор» та надсилають щороку майже 6 000 000 запитів

«НАВІГАТОР»

КІЛЬКІСТЬ ЗАПИТІВ ЗІ СТЕЖЕНЬ

300 ТИС. 200 ТИС.

0

2010 РІК

2011 РІК

2010 РІК

РОСТИСЛАВ БАБОШКО

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

КООРДИНАТОР ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ШИННОЇ КОМПАНІЇ «ГЕНОВА»

Компанія «Генова» – офіційний дилер найбільших світових виробників автомобільних шин і запчастин для вантажних автомобілів, автобусів та сільгосптехніки. Наші представництва є в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі, Хмельницькому, Полтаві, Львові, Рівному та Луцьку. Через велику регіональну мережу представництв у нас виникали складності з обліком витрат співробітників на послуги мобільного зв’язку. Кількість працівників компанії постійно зростає, відповідно, кожен місяць ми додатково підключаємо від 2 до 5 номерів. На даний момент у складі нашої мобільної корпорації – 25 абонентів із різними тарифними планами. Для оптимізації та обліку витрат на послуги мобільного зв’язку ми вирішили використовувати систему «Мій Київстар». Тепер робота відбувається наступним чином: отримані від компанії «Київстар» дані по витратах автоматично завантажуються і розподіляються в системі. А функціонал системи дає нам змогу нам оперативно формувати необхідну аналітичну інформацію (наприклад, деталізація і контроль витрат по кожному абоненту, прогнозування витрат), вносити пропозиції щодо зміни тарифних планів співробітників, підключати або відключати додаткові послуги. У результаті використання системи «Мій Київстар» ми в кілька разів скоротили час на підготовку різних видів звітів щодо витрат на мобільний зв’язок, а також досягли значної економії коштів за рахунок вибору оптимальних тарифних планів. До речі, системою я користуюся не лише по роботі, а й в особистому житті – зареєстрував власний номер і номери членів своєї родини.

Т В І Й НОМ Е Р

2011 РІК АНДРІЙ ЗАВАЛІЙ

СПЕЦІАЛІСТ КОМПАНІЇ «КИЇВСТАР»

Якщо ваша компанія потребує контролю пересування та місцезнаходження співробітників або техніки без значних капітальних витрат на закупівлю та встановлення спеціального обладнання, – радимо вам використовувати у своєму бізнесі послугу «Навігатор» від «Київстар». Ця послуга надає можливість контролювати пересування будь-яких об’єктів, зокрема, транспортних засобів вашої організації, та визначати місцезнаходження ваших співробітників. Для роботи з послугою «Навігатор» достатньо мати будь-який мобільний телефон, що знаходиться у співробітника або в транспортному засобі, і доступ до мережі інтернет. Визначати місцезнаходження абонента можливо на всій території Україні, де є покриття мережі «Київстар». Середня точність визначення місця розташування становить близько 500 м. Точність із зазначенням адреси діє в 47 найбільших містах України. Користувачі послуги переконані в тому, що саме приблизна точність визначення координат за розташуванням базових станцій є найоптимальнішою. Обробляти точні дані (20435, 19998, 2001, 21993…) набагато складніше, ніж приблизні (≈ 20 000), а сортувати їх майже неможливо. «Київстар» надає можливість новим користувачам безкоштовно протестувати послугу «Навігатор» до кінця будь-якого календарного місяця. Послуга дає змогу розподілити ролі між Операторами та Співробітниками, а Адміністратор визначить, хто, коли і за ким буде стежити. Оповіщення про стеження співробітникам не розсилається. Всі звіти про стеження зберігаються в системі послуги «Навігатор» і в будь-який час протягом півроку їх можна завантажити на комп’ютер та переглянути історію. Послуга «Навігатор» дає можливість стежити: • у режимі реального часу; • за завчасно встановленими стеженнями ★

Л ЮТ И Й 2012

9


ТВІЙ ОПЕРАТОР

МОБІЛЬНІ ЯНДЕКС.КАРТИ

БЕЗ ПЛАТИ ЗА ІНТЕРНЕТ-ТРАФІК «Київстар» і «Яндекс.Україна» продовжили спільну акцію. Це означає, що ви можете продовжувати користуватися мобільним додатком «Яндекс.Карти», не сплачуючи за інтернет-трафік.

ЯК ПОЧАТИ КОРИСТУВАТИСЯ?

Щоб трафік був безкоштовним, необхідно лише встановити останню версію програми на телефон або інший мобільний пристрій. Якщо ж ви ще не використовуєте мобільні «Яндекс.Карти» або бажаєте оновити поточну версію, ось п’ять способів встановлення програми на телефон: • набрати на мобільному телефоні USSD-запит * 224 # (виклик), далі діяти згідно з інструкцією отриманою в SMS-повідомленні; • набрати на мобільному телефоні безкоштовний номер IVR 922*14* (виклик) і діяти згідно з інструкцією; • перейти в мобільному браузері за адресою m.ya.ru/ymm/ks і діяти згідно з інструкціями на екрані;

10 Л Ю Т И Й 2012

• зайти з комп’ютера на сайт mobile. yandex.ru/kyivstar і скористатися одним із запропонованих там способів завантаження; • відсканувати QR-код та діяти згідно з інструкціями. Додатково налаштовувати нічого не потрібно. Розпізнати «правильну» версію програми легко – за логотипом «Київстар» у нижньому куті карти. Якщо ви його бачите у себе на «Яндекс.Картах», значить плата за інтернет-трафік за умов роботи з додатком стягуватися не буде. При натисненні на логотип ви можете перейти на офіційний сайт «Київстар» – kyivstar.ua, за таких умов плата за трафік стягуватися не буде.

ОСОБЛИВОСТІ

• Можлива невелика плата (у розмі-

рі кількох копійок) у зв’язку з технічними особливостями мобільного інтернету – звернення телефону до DNS і A-GPS серверів. Звичайно, «Яндекс.Карти» можуть функціонувати і без підключення до інтернету, але функціональність програми за таких умов буде обмежена. • Плата за користування інтернетом не стягується тільки при роботі з мобільним додатком «Яндекс. Карти». За умов використання веб-версії Карт (maps.yandex.ru), що відкриваються за допомогою браузера, гроші за інтернет-трафік сплачуються, навіть якщо ви заходите на карти з браузера мобільного пристрою. • Акція доступна для всіх абонентів «Київстар» у межах України.

Т В І Й НОМ Е Р


ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

Найсвіжіші карти населених пунктів України, Росії та інших країн (можливість, недоступна для звичайних навігаторів).

Введіть у рядок пошуку адресу або назву об’єкта, що вас зацікавив, і додаток відобразить усі можливі результати на ваш запит, а також запропонує побудувати маршрут до обраного об’єкта.

Інформація про ситуацію на дорогах міста (пробки, відмітки про ДТП, перекриття, дорожні роботи, камери ДАІ тощо). Щоб побачити дані про дорожню ситуацію, натисніть на значок світлофора.

Щоб побудувати маршрут, перейдіть у режим «За кермом» та натисніть на ярличок зі стрілкою в правому верхньому кутку карти (або виберіть у меню пункт «Маршрут»). Вам буде запропоновано вказати початкову та кінцеву точки прямування, після чого Карти автоматично сформують маршрут.

Хочете швидко зорієнтуватися на місцевості, визначити, що знаходиться в конкретній точці, прокласти до неї маршрут або побачити панораму вулиці? Натисніть на потрібну ділянку карти. На екрані з’явиться меню, за допомогою якого ви легко отримаєте потрібну інформацію.

Панорами вулиць – це віртуальна прогулянка містами України. Щоб побачити панораму конкретного об’єкта на карті, натисніть на віконце панорами в його баллуні. Якщо ж об’єкт на карті ще не вибрано, викличте швидке меню (див. попередній пункт) і оберіть у ньому пункт «Що тут».

Додаток «Яндекс.Карти» з безкоштовним трафіком від «Київстар» доступний для усіх популярних мобільних платформ, а саме: iPhone/iPad, Android, Symbian, Windows Mobile і Java.

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

11


ТВІЙ ОПЕРАТОР

12 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


ТЕМА НОМЕРА стор. 18

ТРИ М Триєдина формула, що притягує капітали, як магніт

стор. 24

НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ Попереджений – означає озброєний. Як відрізнити сумлінну компанію від шахрайської схеми

© IMAGES.COM/CORBIS

СКАРБИ ФАРАОНІВ

НЕ ДУМАЙТЕ, ЩО ПІРАМІДИ ВІДІЙШЛИ В МИНУЛЕ. ВОНИ ВИДОЗМІНИЛИСЯ І ПРОДОВЖУЮТЬ МАНІПУЛЮВАТИ ЛЮДСЬКИМ БАЖАННЯМ ЛЕГКОЇ НАЖИВИ

Т В І Й НОМ Е Р

СТОР.

14 Л ЮТ И Й 2012

13


ТЕМА НОМЕРА

СКАРБИ ФАРАОНІВ

Не думайте, що піраміди відійшли в минуле. Вони видозмінилися, пристосувалися до сучасних умов і продовжують маніпулювати однією із суто людських рис – бажанням легкої наживи.

14 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

15


ТЕМА НОМЕРА трьох нових учасників і ще 4500 від дев’ятьох чоловік, яких запросять новачки. Виходить, ви віддаєте 100 грн на «вході» і, побудувавши під собою ще два рівні учасників, отримуєте 600 грн. Така схема приносить прибуток 500%. У більшості випадків люди цілком усвідомлюють, що структура є пірамідою, та роблять внески, розраховуючи на обіцянки виплати більших коштів, отриманих за рахунок залучення наступних клієнтів. Причиною кризи багаторівневої піраміди стає банальна нестача людей. А для успішного функціонування схеми, кількість її учасників повинна постійно зростати. Ті, хто вносять свій вступний платіж, але не знаходять нових учасників, залишаються ні з чим. Статистика свідчить, що кількість невдах становить 80–90%.

Збирання нових вкладів для погашення старих виплат і дивідендів – головна ознака піраміди

Ф

інансова піраміда від реального бізнесу відрізняється джерелом прибутку: це – грошова схема, за якої прибуток від укладених коштів отримують не за рахунок інвестування в прибуткові активи, а завдяки залученню нових інвесторів. І взагалі, якщо сума обіцяних вкладникам виплат більша за розмір додаткової вартості від даного бізнесу, можна впевнено стверджувати: маємо справу з пірамідою. Існує два основні типи пірамід.

БАГАТОРІВНЕВІ ПІРАМІДИ Назва наочно ілюструє їхню структуру: люди «внизу» віддають гроші нечисленній верхівці. Кожен новий

учасник робить вхідний внесок, що відразу ж розподіляється: частина дістається тому, хто запросив новачка, решта йде «нагору». Далі новачок запрошує ще двох або більше людей: тепер і їхні внески будуть віддані на користь більш ранніх учасників. Як снігова куля процес рухається далі. Правила піраміди диктують розмір вхідного внеску та плати за просування на наступний рівень, а також мінімальну кількість учасників, яких потрібно привести. Наприклад: запросити потрібно 3-х чоловік, за таких умов вступний внесок – 100 грн. Ці гроші розподіляються навпіл між вербувальником та його «начальством». Разом із тим, 150 грн йдуть до загальної скарбнички від

СХЕМА ПОНЗІ

Цей тип пірамід названий ім’ям італійця Чарльза Понзі. На початку 20-х років ХХ ст. він пропонував вкладати гроші в обмін на дуже високий «гарантований» прибуток, який з’явиться через певний час. Залучати нових учасників не потрібно. Перші вкладники отримують від організатора високі відсотки з його особистих коштів. Далі працює система «сарафанного радіо». Чутки про вигідну схему забезпечують появу нових вкладників. Їхні кошти йдуть на погашення зобов’язань перед «старими» вкладниками: інших прибутків, окрім внесків, організатор не має. Рано чи пізно залучення нових учасників припиняється, і ресурси

16 Л Ю Т И Й 2012

ставилися до «листа щастя», вичерпалися, і «касу взаємодопомоги» було «закрито». А Аналогічну схему зараз використовують в інтернетті під назвою «Сім гаманців». Учасникові потрібно ввідправити певну суму до семи електронних гаманців (WebMoney, Яндексденьги). Теоретично, ви можете збільшити свої збереження у 13 950 разів! Шкода, що для досягнення такого результату не вистачить населення Землі. До того ж, схема є цілком неконтрольованою, і дехто, не відправляючи грошей, створює список із 7 гаманців, які працюють лише на нього.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ГЕОРГІЙ КАРАБЕКЯН

ВРАНЦІ – ПОШТА, ВВЕЧЕРІ – ГРОШІ

Так звана «поштова премія» або «каса взаємодопомоги» з’явилася в Україні ще за часів СРСР. Працювала вона таким чином: людина одержувала конверт із укладеним до нього списком прізвищ та адресою. Навпроти прізвищ зазначалися невеликі суми, які потрібно було вислати кожній людині, а після цього вписати до списку себе та відправити лист знайомому. Учасники «каси» сприймали її як гру. Проте люди, що ввійшли до «каси взаємодопомоги» першими, отримували цілком пристойні гроші. Згодом списки знайомих, що з довірою


фінансової піраміди скорочуються. Фінансові зобов’язання зростають у геометричній прогресії, грошова база звужується, можливість виплати коштів зменшується. Інвестори починають хвилюватися, ситуацію «підігрівають» правоохоронні органи, прогнози економістів та викривальні публікації у ЗМІ. Основа фінансової піраміди «розхитується»: це призводить до масового скидання цінних паперів, стрімкого падіння їхніх ринкових курсів, нездатності органіди підтримувати ринзаторів піраміди кову вартість та ліквідність. Коли кількість нових вкладників критично зменшується, організатор привласнює собі зроблені внески. Тривалість існування пірамід непередбачувана: від декількох годин до кількох десятків років. За цією схемою заробляють і сьогодні, у тому числі в інтернеті. Сучасною мовою «понзі» – це фінансові піраміди, що виплачують гроші, але лише доти, поки не припиниться надходження нових вкладників.

ДИВНІ ПЕРЕТВОРЕННЯ

Заради справедливості варто зазначити, що деякі компанії, починаючи як піраміди, згодом здійснюють «апгрейд» структури (наприклад, купують підприємства, які забезпечу-

ють додатковий прибуток) та припиняють бути пірамідами. Трапляється й навпаки: почавши, припустимо, як інвестиційна компанія, фірма стає пірамідою. Так, у 1879 році у Франції з’явилася ідея будівництва Панамського каналу, просуванням якої активно займався дипломат та підприємець Фердинанд Лессепс. Щиро повіривши у майбутнє нових технологій, він очолив Загальну компанію Панамського міжокеанського каналу. Було оголошено про випуск 600 000 акцій по 500 швейцарських фр франків кожна, і від відкрито підписку на них. За таких ум передплатумов ни повинен ник бу внести лише був ч чверть вартості ак акцій, а решту грошей компан компанія збиралася вимагати за потребою. Акції Панамської компанії дуже швидко набули великої популярності серед депозиторів. Будівництво каналу було розпочато 1 січня 1881 року, а відкриття каналу спочатку планувалося на 1888 рік. За цей час змінилося безліч підрядників та керівників, багато з них просто померли. Малярія та жовта лихоманка косили тисячі людей. До того ж, управління процесами виробництва було поставлено далеко не найкращим чином, фактично, роботи не просувалися. Витрати неймовірно зросли і, зрештою, було прийнято рішення відмовитися від первісних планів на користь закритого шлюзового каналу.

Чесно розпочате будівництво Панамського каналу перетворилось на піраміду

Т В І Й НОМ Е Р

ПІРАМІДИ, ЩО УВІЙШЛИ ДО ІСТОРІЇ

• 1612 року Голландію сколихнула

«Тюльпанова лихоманка». Торгівля майбутніми врожаями надпопулярної квітки призвела до кризи економіки країни. • Засновником Компанії Південних морів є британський скарбник Р. Харлі. Компанія проіснувала в Англії від 1711 до 1721 року, і встигла стати найбільшим кредитором держави. Близько 9 млн фунтів стерлінгів були виміняні на акції компанії: їх придбали усі – від селян до лордів. Акціонери мали одержати виняткове право торгувати з іспанськими володіннями Південної Америки. У свою чергу компанія зобов’язалася викупити держборг за умови успішного завершення Англією війни за іспанську спадщину. Зрештою, компанія визнала себе банкрутом. Відомими жертвами пірамиди стали фізик Ісаак Ньютон та письменник Джонатан Свіфт. • Компанія King’s Capital зміцнювала свій фундамент не лише завдяки грошам інвесторів, але й духовним цінностям. Багато вкладників були парафіянами однієї із церков, де священики несли в маси слово Боже – причому настільки активно, що свої останні гроші люди віднесли до KC.

Але було пізно. Після численних позик у населення гроші закінчилися. Спроба нової передплати не мала успіху. На останніх зборах «Загальної компанії» акціонери ухвалили рішення про її ліквідацію. Щоправда, цього не зробили, і 1894 року було організовано Нову компанію Панамського каналу. Але лише американці на початку ХХ ст. викупили підприємство у французів і реалізували проект. Отже, чесно розпочате будівництво перетворилося на збирання грошей у населення для погашення старих боргів, а це і є го➔ ловною ознакою піраміди.

Л ЮТ И Й 2012

17


ТЕМА НОМЕРА

ТРИ М

БУЛО

Усе почалося з потужної рекламної кампанії у ЗМІ. Далі розвиток подій набув стрімкого характеру. Нове акціонерне товариство обіцяє виплачувати найбільші дивіденди. Курс акцій піднімається у 5 разів: з 25 – до 125 тисяч рублів за акцію. Люди стоять у величезних чергах, щоби придбати акції. Засновник АТ МММ Сергій Мавроді стає провідним підприємцем Росії. У другій половині 1994 року кількість вкладників сягала 10–15 млн людей. Вартість 1 акції зрос-

18 Л Ю Т И Й 2012

ла від 125 до 1 000 рублів. Мавроді заарештовують. Але по закінченню тижня у продаж надходять нові ваучери АТ МММ, вибудовується нова піраміда. Акції поступово зростають. У середині вересня 1994 року на ринок надходить велика партія квитків АТ МММ, і це призводить до стрімкого зниження їхнього курсу. Пункти продажу закриваються, акціонерів охоплює паніка, квитки починають масово здавати. Далі йдуть черги злетів і падінь курсу акцій, постійного «заморожування» одних квитків

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ГЕОРГІЙ КАРАБЕКЯН

Як розшифровується назва найгучнішої пірамідальної компанії МММ? «Мені, мені й мені»? «Мільйони московської мафії»? Уважно вивчивши схему роботи компанії, приходимо до висновку: Mind, Method, Money («Мислення, Метод, Гроші»). Ця триєдина формула притягує капітали, як магніт.


та введення в обіг інших. Зрештою, активність навколо пунктів продажу поступово припиняється. АТ «МММ» стартувало на початку 90-х та протрималося 1,5 роки.

СТАЛО

Як вимагають сучасні тренди, ініціатори МММ-2011 назвали своє дітище соціальною мережею, отже потенційних клієнтів шукають у Всесвітній мережі. Запуск системи (послідовно в Росії, Україні, Естонії ) супроводили масовою зовнішньою рекламою. Фізичним особам пропонують розміщувати кошти на поточних рахунках із прибутковістю до 30% на місяць з можливістю виходу з піраміди в будьякий момент. Якщо ж клієнт готовий ризикнути, довіривши піраміді свої гроші на більш тривалий термін, щомісячна прибутковість може сягати 75%. Таким чином, вкладникам обіцяють покращити добробут у 9–825 разів лише за рік. За таких умов немає шансів стримати людську жадібність. Тому пан Мавроді чесно попереджає: МММ–2011 є фінансовою пірамідою, і кожен її учасник цілком може втратити всі інвестовані гроші. Засновник піраміди МММ–2011 стверджує, що для її стабільності необхідний приріст учасників 30% на

місяць. Зараз, за його словами, кількість вкладників перевищує 5 млн людей. (Для порівняння: у 90-х клієнтами Мавроді були 15 млн громадян). Очікується, що МММ–2011 проіснує як мінімум 3,5 роки. Проте, тут складно щось напевно передбачити: піраміда існує, поки люди віддають її засновникам свої гроші. Як тільки довіра вичерпується, проект сходить нанівець.

ХОЧЕТЕ ПРИЄДНАТИСЯ?

Стати учасником МММ-2011 доволі просто: для цього потрібно зареєструватися на одному із сайтів

компанії. Необхідно зазначити своє ім’я, мобільний телефон, електронну адресу. Рекомендована для користування пошта – gmail.com, на адреси таких провайдерів, як mail.ru, yandex. ru й rambler.ru, система взагалі не надсилає повідомлень. Зареєстрований користувач отримує доступ до «Особистого кабінету». Новачок одержує право на бонус у розмірі $20, що використовують як стартовий капітал або переводять у готівку, але не раніше, ніж через два тижні після нарахування. Піраміда має чітку ієрархію: нові учасники потрапляють під опіку керівника первинного осередку системи – «десятника» – та виконують всі його інструкції. «Десятники» підпо- ➔

КІНО ПРО МІЛЬЙОНЕРА

У 2010 режисер Ельдар Салаватов зняв фільм «ПіраМММіда», заснований на реальних подіях: в основу його сценарію покладена автобіографічна повість Сергія Мавроді. Простий службовець одного з багатьох наукових інститутів Сергій Мамонтов, втративши віру в порожні обіцянки політиків, відкриває власний бізнес. Замовивши в друкарні купони з водяними знаками і власним портретом, він починає продавати їх за формулою «сьогодні завжди дорожче, ніж учора». Попит на акції щодня зростає, Мамонтов стає хіба не національним героєм. І все ж настає момент, коли побудована «пірамідчіком» конструкція зненацька руйнується. Атмосферу підігрівають погоні, змови, викрадання людей, замовні вбивства. І трохи любові. У картині зіграли чудові російські актори Олексій Сєрєбряков, Артур Смольянінов, Артем Міхалков, Олексій Горбунов, Анна Міхалкова, Катерина Вілкова, Данило Співаковський.

Т В І Й НОМ Е Р

Кадр з фільму «ПіраМММіда»

Л ЮТ И Й 2012

19


ТЕМА НОМЕРА рядковуються «сотникам», «сотники» – «тисячникам». Утворення очолює керуючий. Система залучення нових учасників побудована за відомим принципом мережевого маркетингу. Кожен вкладник, що привів новачка, одержує так звані реферальні бонуси – 20% від суми першого внеску нового учасника та по 10% від суми кожного наступного внеску. Внески здійснюють, передаючи гроші «десятникові» будь-яким з наступних способів: готівкою, грошовим переказом через банк або системи електронних грошей, або зарахуванням на платіжну карту «десятника». Всі кошти учасників піраміди зберігаються на банківських рахунках «десятників». Особливо обережні тримають

кошти на власному рахунку в банку, однак на першу ж вимогу «десятника» повинні перевести їх іншому вкладникові. Якщо виплати не відбувається, учасника вилучають із системи без права повторної реєстрації. Віддавати гроші «десятникові» можна, в принципі, у будь-якій валюті. Проте кошти спочатку переводять у долари США за офіційним курсом, а потім у віртуальні МАВРО, курс яких прив’язаний до долара. Учасник піраміди має можливість в будь-який момент «придбати» не більше 5 тис. МАВРО за поточним курсом. Хочете «купити» більше – маєте узгодити це питання з керуючим піраміди, одним із завдань якого є збереження ліквідності системи.

ПІРАМІДИ, ВИНАЙДЕНІ СУЧАСНІСТЮ АВТО У СКЛАДЧИНУ

Якщо складно накопичити на дорогу річ, а брати кредит не хочеться, компанії із купівель у групах готові надати вам посильну допомогу. Теоретично – це аналог кас взаємодопомоги. Практично – гарний спосіб залучити легковажних інвесторів. Схема працює так. Збираються люди, що бажають купити, наприклад, автомобіль певної марки. Вони вносять щомісячні платежі, як у випадку кредиту. Але бажано заплатити побільше: той, хто внесе найбільшу суму, і одержує право на придбання авто. Начебто б все чесно, якщо не вважати декількох нюансів. За умови вступу до групи, необхідно сплатити 10% від вартості авто. Цей платіж не має ніякого відношення до купівлі машини та розглядається як комісія компанії. До щомісячних платежів теж включено плату на адміністративні витрати. І вже за купівлі автівки учасник групи знову платить винагороду компанії. Виходить, якби майбутні автовласники складалися самі, вони б заощадили мінімум 30% від вартості авто. До того ж, угоду оформляють таким чином, що людина, вже сплативши комісійні, не може повернути їх назад. За таких умов зовсім невідомо, коли учасникові групи дістанеться авто, оскільки багато хто, збагнувши умови договору, одразу ж відмовляється від співпраці зі сумнівною компанією. Щоб знайти нових клієнтів, потрібен час, а платити необхідно щомісяця.

20 Л Ю Т И Й 2012

ГРА В ГОРОДКИ

Навколо безліч оголошень про продаж квартир у споруджуваних будинках столиці за цінами іномарки середнього класу. Припустимо, за $30 тис. Але мало хто знає, що таке дешеве житло продає одна й та сама будівельна компанія. І, хоча в кожному конкретному випадку фігурують різні підрядники та забудовники, всі вони є спільними акціонерами. Компанія веде будівництво не менше 5 комплексів у Києві, але змогла ввести в експлуатацію лише один будинок. Власне, він і слугує своєрідною принадою. Суть афери в тому, що, починаючи будівництво одразу декількох об’єктів, компанія збирає гроші на завершення будинків, які давним-давно повинна була здати. Закінчиться ця гра тоді, коли компанія не зможе одержати нову ділянку під забудову: тоді й почнуться нескінченні суди з покупцями квартир. Проте навряд чи вони зможуть повернути свої гроші, довірені товариствам з обмеженою відповідальністю.

Т В І Й НОМ Е Р


ЯК РОЗПРОЩАТИСЯ З ПІРАМІДОЮ

Для продажу МАВРО та виведення у такий спосіб грошей із системи, учасник звертається до свого «десятника», і той видає необхідну суму з коштів десятки. Якщо грошей десятки виявляється недостатньо, «десятник» звертається до «сотника», він залучає кошти інших десяток своєї сотні, і так далі. Чим більша сума,

справу з реальними грошима – їх вони одержують від учасників піраміди та ними ж виплачують «виграші», – зобов’язання структури перед учасниками виражені у віртуальних МАВРО. Отже, ваші прибутки від вкладених коштів цілком залежать від поточного курсу МАВРО щодо долара, який щотижня по вівторках і четвергах установлює особисто Мавроді: це і є ключовий інструмент керування

МММ – це соціальна фінансова мережа «без усяких гарантій, умов та обіцянок» яку вам мають повернути, тим більший термін, за який вам їх зберуть. Як правило, гроші доправляються вкладникові за 2–3 дні. Після цього протягом доби учасник, що «злив» МАВРО, зобов’язаний відправити Сергію Мавроді подячного листа із заголовком «Виграш». Звичайно, у жодному опусі ви не прочитаєте нічого про те, що за дострокове зняття коштів у піраміді діють найжорстокіші санкції, порівняно з якими банківські є зразком гуманності. Як бачимо, у фінансовій піраміді в обігу лише власна віртуальна валюта. І, хоча «десятники» мають

Т В І Й НОМ Е Р

ліквідністю піраміди. Суто формально піраміда не завалиться ніколи. Зростання курсу МАВРО затверджене до середини 2012 року та подане на сайтах піраміди у вигляді таблиці. І все ж таки у «Правилах» піраміди до обіцянки про поступове збільшення курсу додано застереження «приблизно». Це можливо тільки за умови збереження ліквідності системи. Коли ж приплив коштів від населення вичерпається, цілком імовірне розгортання подій за сценарієм: Мавроді знижує курс, вкладникам стає невигідно виходити з піраміди, вони залишаються й починають активніше залучати до піраміди

новачків. Тобто, як раз тут і проявляє себе «пірамідозалежність». Для керування ліквідністю піраміди використовують також мораторій на виплати коштів учасникам. У МММ такий режим називають «спокій» або «паніка»: його може ввести сам Сергій Мавроді, або ж у разі несподіваної втрати зв’язку з ним, мораторій запроваджується автоматично. Виплати припиняються, а от за купівлю МАВРО можуть бути призначені спеціальні бонуси.

НА СВІЙ СТРАХ І РИЗИК

«Робота системи не суперечить ніяким законодавчим актам», – стверджують засновники МММ-2011. І при цьому не мають ліцензії із надання фінансових послуг. До державного реєстру фінансових установ МММ-2011 не вносилася та офіційного статусу не має. Це – соціальна фінансова мережа, у рамках якої формально має місце обмін коштами між фізичними особами «без усяких гарантій, умов та обіцянок». Тому вкладати у неї гроші якщо і варто, то рівно стільки, щоби, втративши їх, не піти купляти мотузку та мило. ➔

Л ЮТ И Й 2012

21


ТЕМА НОМЕРА

ХАЙПАЙ! Всесвітня мережа є сприятливим ґрунтом для фінансових пірамід, організатори яких, на перший погляд, захоплені філантропічною метою збагатити всіх навколо. Розбираємося, як вони працюють.

А

бревіатура HYIP розшифровується як High Yield Investment Program – «інвестиційна програма високого прибутку». В мережі інтернет такі «проекти» з’явилися із широким розвитком електронних платіжних систем . Отже, HYIP-інвестиції або HYIPфонди, говорячи мовою фінансиста, це підприємства, що приймають гроші під високий відсоток на певні строки. Як і звичайний інвестиційний фонд, HYIP-фонд пропонує свої види депозитів, конкретні інвестиційні плани. Насправді ж під при-

22 Л Ю Т И Й 2012

СЛОВНИК ІНТЕРНЕТ-СЕРФЕРА Скам – це форма шахрайства, за якої гроші не виплачують узагалі або платять, якщо внески маленькі. За інвестування суми, скажімо, $50–100 – шансів на отримання виплат немає ніяких. Деякі HYIP використовують вкладення від 1 долара, заробляючи на кількості вкладників, а не на сумах вкладень.

вабливою назвою часто ховаються звичайні фінансові піраміди. Організатори HYIP-фондів описують свою комерційну діяльність на сторінках проекту приблизно так: «Ми торгуємо валютою, золотом-сріблом, ваучерами-ф'ючерсами, вирощуємо печериці, виробляємо із заліза дорогоцінні метали та знімаємо фільми про культуру Аргентини». Або так: «Ми продаємо не товари, а спосіб заробити гроші!» Що ж, дуже привабливо. Як правило, далі пишуть щось на кшталт: «Відсотки за нашими інвестиційними планами складають

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ГЕОРГІЙ КАРАБЕКЯН

S


до 400% на добу!!!». Тут варто задуматися: а звідки такий величезний відсоток? Чим можна займатися, щоби збільшувати вкладену суму в 4 рази за 24 години?! Хіба що організувати HYIP-фонд та збирати гроші у довірливих громадян. Стандартний HYIP має сайт із умовами вкладень, особистим кабінетом і припускає «інвестування» електронних грошей. Зазвичай хайпи обіцяють до 5% прибутку на день. Фактично лише поодинокі структури платять більш-менш стабільно певний час. Але вони теж існують недовго: за високої прибутковості інвестицій, стабільність триває недовго. Та й результат завжди однаковий: рано чи пізно, засновники хайпу зникають із грішми своїх інвесторів. Але незважаючи на очевидність шахрайства, інвестиції у подібні підприємства продовжують надходити. І насамперед тому, що багато хто сприймає таку систему як звичайний спосіб заробітку в інтернеті. Тим часом ніякою торгівлею хайпи не займаються, а дивіденди виплачують із внесків самих же інвесторів. Головне завдання організаторів фонду – залучити інвесторів. До цього питання адміністрація проекту ставиться дуже серйозно: відкриваються офіси, наймаються люди, створюються десятки сайтів, пишуться «відгуки», викладаються роздруківки виплат. І ведеться активний пошук нових жертв. Потенційних інвесторів шукають на всіляких форумах із HYIPзаробітку: наймаються підставні учасники форуму, відзначаються

Варто пам’ятати: за високої прибутковості інвестицій стабільність триває недовго

Рано чи пізно, засновники хайпу зникають із грішми своїх інвесторів найактивніші з форумчан. Досить такому «активістові» заплатити обіцяні 400%, і він безоплатно розповість про це користувачам інтернету. Ще один метод залучення інвестора – партнерські програми. Учасникові обіцяють пристойний відсоток за новачків, і народ із останніх сил шукає чергових наївних осіб. Однією зі схем роботи інтернет-пірамід є така: вкладник купує перший рівень існування у системі, реєструється на сайті. Далі розсилає спам, залу-

чаючи клієнтів на сайт. Вони купують у нього перший рівень доступу. Щоби вкладник міг перейти на другий рівень, він також повинен заплатити гроші. Коли машину запущено, організатори лише збирають гроші, виплачують дивіденди та стежать, щоби витрати були нижчими від прибутків. Як тільки прибутки знижуються, підприємство закривають. В інтернеті це називається «Ddos-атаки», але цілком не виключений і банальний варіант: «Error 404»: «сторінка не знайдена». ➔

ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ІНТЕРНЕТ-ШАХРАЙСТВА • Уникайте сайтів на доменах третього рівня, сайтів-близнюків за дизайном або відсотками.

• Читайте відгуки на спеціальних форумах-сайтах, які займаються моніторингом (спостереженням) HYIP.

• «Поганий» хайп не має юридичної адреси, контактної інформації або її

частини. Використовуйте сервіс WhoIs, що дає змогу отримати дані про сайт і його власника – ким і наскільки часу оплачений домен тощо. Деякі вкладають гроші у проекти, які щойно з'явилися. Тут потрібна певна практика, і бажано якнайшвидше виводити гроші із прибутком. Але загалом будь-яке вкладення грошей у хайп – досить ризикована справа. Цей спосіб явно не підходить інвесторам, які цінують надійність та стабільність. Не готові ризикувати – тримайтеся від HYIP подалі.

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

23


ТЕМА НОМЕРА

НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ Попереджений – означає озброєний. «Твій номер» розповідає про «антипірамідальні» закони та пояснює як відрізнити сумлінну компанію від шахрайської схеми.

24 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


Р

инкова економіка, недосконалість законів, віра людей у чудо швидкого збагачення – ось основні причини виникнення фінансових пірамід. Вітчизняні закони не передбачають контроль над грошовою масою, що надійшла компаніям від населення, і аферисти мають можливість безконтрольно розпоряджатися коштами «вкладників». Багато фінансових пірамід, зокрема «Український будинок Селенга», існували з юридичної точки зору легально. Кримінальні справи, порушені проти організаторів фінансових пірамід 90-х, велися повільно. За ґрати потрапили прості невдахи – директори та бухгалтери, а ключові фігури злочинних організацій залишилися на волі. У сусідній Росії, що також сильно постраждала від фінансових махінацій, ситуація інша: майже всі організатори великих афер зазнали кари. Але, виходячи на волю, деякі шахраї починають створення нових, пристосованих до сучасних умов пірамід, у яких беруть участь аматори швидкої наживи. ➔

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

25


ТЕМА НОМЕРА

Той, хто вирішив взяти участь у цій «грі» – стає співучасником фінансового злочину

АБО ПАН, АБО ПРОПАВ Існують компанії, які не є пірамідами та можуть дати високий відсоток прибутку, зовсім не гарантуючи його. Мова йде про венчурне фінансування (від venture – ризик, шанс, пригода). Бурхливий розвиток венчурного інвестування відбувався в період початкового розвитку комп'ютерних технологій. Завдяки такому інвестуванню з'явилися й набули гігантських розмірів Apple Computers, Compaq, Microsoft, Lotus, Intel. Венчурна компанія за укладання договору чесно звертає увагу на ймовірність неповернення ваших інвестицій. Хоча за таких умов її керівники можуть бути цілком упевнені у сприятливому розвитку цього бізнесу та очікувати високих прибутків. Зрозуміло, що у випадку невдачі можете втратити всі свої гроші, але маєте повне право ризикнути. Це справжнє казино! До речі, навіть грамотний венчурний капіталіст досить часто втрачає свої внески. Але весь сенс у тому, що програвши гроші у дев'ятьох випадках, у десятому він виграє стільки, що виграш дає дуже відчутне фінансове збільшення – не тільки повертаючи загублені в інших компаніях кошти, але й збільшуючи його капітал у десятки та сотні разів.

26 Л Ю Т И Й 2012

У Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження електронних грошей і запобігання створенню фінансових пірамід». Документ уперше визначає, що є фінансовою пірамідою, та встановлює відповідальність за ведення відповідної діяльності. Теоретично новий закон покликаний вести боротьбу із фінансовими пірамідами. Проте, на думку фахівців, цей законопроект застарілий в Україні на 15–20 років. У нинішньому вигляді він може стати ефективним інструментом у боротьбі лише з класичними фінансовими пірамідами на кшталт МММ зразка 1994 року чи «Будинку Селенга», але безсилий проти сучасних електронних пірамід. Новий законопроект не здатний обмежити діяльність інтернет-пірамід із серверами за кордоном та вільний обіг інтернет-платежів. Довести факт фінансового шахрайства в нинішніх українських реаліях практично неможливо. Тому законопроект, зобов’язаний своєю появою базованій на електронних грошах піраміді МММ-2011, проти творіння Мавроді фактично безсилий. МММ-2011 ніде юридично не зареєстровано. За словами самого Мавроді, гроші вкладників піраміди не переходять у його власність, а зберігаються на їхніх власних рахунках або рахунках посередників. Усі ці рахунки є анонімними та віртуальними. МММ-2011 не є ні банком, ні фінансовою установою іншого виду, ані учасником фондового ринку. Формально МММ-2011 не потрапляє під категорію будьякого фінансового шахрайства. Отже, новий законодавчий акт досвідченого «будівника» пірамід не здатний навіть налякати. З іншого боку, складно передбачити всі можливі варіанти фінансових махінацій, які потрапляють під визначення пірамід. А ось право державного регулятора розширювати чи звужувати зміст цього терміна підзаконними актами цілком може призвести до порушення прав та

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ГЕОРГІЙ КАРАБЕКЯН

ПРИМАРА ЗАКОННОСТІ


Експерти фінансового ринку вважають, що для ефективної боротьби з пірамідами потрібно внести зміни до законодавства про рекламу

інтересів як сумлінних підприємців, так і пересічних українських громадян. На думку ряду правників, під дію нового законопроекту автоматично потрапляє діяльність традиційних кредитних спілок, які відповідають багатьом із передбачених у ньому ознакам фінансових пірамід. Як зауважують експерти фінансового ринку, для ефективної боротьби із фінансовими пірамідами було б доцільно внести зміни до законодавства про рекламу з метою заборони діяльності з популяризації фінансових пірамід серед населення. У новому законі логічно було б також передбачити кримінальну відповідальність не лише для організаторів, а й для всіх її учасників. Адже порядний

Т В І Й НОМ Е Р

громадянин повинен уникати шахрайських схем, яких би форм вони не набували. Той, хто вирішує взяти участь у цій «грі», повинен усвідомлювати, що стає співучасником фінансового злочину.

ВІДОКРЕМИТИ ГРІШНЕ ВІД ПРАВЕДНОГО

За принципом піраміди побудовані багато компаній, зокрема, мережевого маркетингу. Проте нічого шахрайського у їхніх діях немає. Фінансова піраміда може утворитися через помилку, яку допустив підприємець, плануючи довгостроковий проект. Щоб виправити помилку, він вдається до додаткового кредитування проекту з метою покращити справи в майбутньому, зібрані кошти йдуть на виплати по зобов'язаннях перед інвес-

торами – а це і є головною ознакою піраміди. За принципом піраміди побудовано систему пенсійного забезпечення в Україні та багатьох інших країнах: розподільний механізм системи дозволяє пенсіонерам одержувати пенсії завдяки нині працюючим громадянам. Поки число працюючих перевищує кількість пенсіонерів, така система буде діяти безвідмовно. Проте є й цілковито шахрайські схеми, для яких характерні такі ознаки: • Агресивна рекламна та PRкампанія. Потенційним вкладникам обіцяють виплати значно вищі за середній рівень доходів по ринку запозичень. Пам’ятайте: раціональна ставка по корпоративних запозиченнях перебуває в межі ➔

Л ЮТ И Й 2012

27


ТЕМА НОМЕРА 10–15% річних. Потрібно розуміти, що ставка по внесках у 15% річних уже на межі ризику, адже не існує фінансових організацій, які у змозі стабільно збільшувати капітал на 20–30% у рік. • Прагнення всілякими засобами приховати інформацію про компанію. Якщо PR-кампанія передбачає велику кількість презентацій, роздачу листівок, рекламні розсилки, але за таких умов інвестори не одержують конкретної інформації, підкріпленої даними із незалежних джерел, це повинно насторожити.

Організація працює без ліцензії. Беруться різні підписки про нерозголошення конфіденційних відомостей про бізнес. У ЗМІ йде помітна реклама, що запевняє: гроші вкладатимуться в нові високоприбуткові проекти й розробки. Цим і пояснюється обіцяна висока прибутковість, що набагато перевищує середньоринкову. Людей не попереджають про можливі ризики, запевняючи, що внески можуть принести лише прибуток, причому швидкий. Фінансові піраміди, які маскуються під мережевий маркетинг, обов'язково вимагають великого вступного внеску. А прибуток виплачують залежно від кількості нових учасників. 28 Л Ю Т И Й 2012

Обов'язком інвестиційної компанії є своєчасна звітність про свою діяльність, виражена в річних балансах, фінансових і договірних звітах. • Невеликий перший внесок для участі в «бізнесі». Здавалося б, сума

невелика, але саме це й буває потрібно шахраям. Велика ймовірність, що через втрату невеликої суми грошей клієнт не звертатиметься до правоохоронних органів.★

ЩО РОБИТИ • Перевіряйте інформацію. • Деякі фінансові піраміди останнім часом маскуються під банки. Але ви

легко можете перевірити, чи законна організація, якій ви збираєтеся довірити свої гроші.

10 ОЗНАК ФІНАНСОВОЇ ПІРАМІДИ

Замовчуються імена керівників компанії та її реквізити. Вкладникам обіцяють дуже високу прибутковість – від 20% і вище річних.

Гроші вимагають внести якомога швидше.

Договір складений таким чином, що вкладник у випадку втрати грошей не може ні на що претендувати. Не підписується декларація про ризики.

Виплати провадяться не з виторгу, а із коштів попередніх вкладників. Гроші нікуди не спрямовуються і ніяк не працюють.

Т В І Й НОМ Е Р


БІЗНЕС У ПРИБУТКУ - ШВИДКІСТЬ ВІДКРИВАЄМО САЛОН, ЯКИЙ СПЕЦІАЛІЗУЄТЬСЯ ЛИШЕ НА МАНІКЮРІ

стор. 36 Досвід

МЕЛЬПОМЕНА У КВАДРАТІ

Засновник «Чорного квадрату» Анатолій Нейолов поділився тонкощами театрального менеджменту

стор. 40 Trade Mark

СТОР.

32

ЧЕРВОНИЙ КОРОЛЬ

Heinz – синонім кетчупу в усьому світі. Але небагато хто замислюється «ЯКЩО ХОЧЕТЕ ПРИДУМАТИ над тим, звідки до нас ЧУДОВІ ІДЕЇ, ЗНАЙТЕ: прийшла ця приправа НАЙКРАЩІ З НИХ ВИ МОЖЕТЕ ЗАПОЗИЧИТИ»» Томас Едісон УВАГА! У НАСТУПНИХ ВИПУСКАХ ЖУРНАЛУ В РУБРИЦІ “ТРЕНІНГ” ВИ ЗМОЖЕТЕ ДІЗНАТИСЯ ПРО МОЖЛИВОСТІ, ЯКІ ВІДКРИВАЮТЬ СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ ДЛЯ ВАШОГО БІЗНЕСУ. НЕ ПРОПУСТІТЬ!

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

29


НОВИНИ ДАНІЯ ІНВЕСТУВАТИМЕ В РОЗВИТОК ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ УКРАЇНИ

ТУРОПЕРАТОРИ БУДУТЬ ОТРИМУВАТИ ЛІЦЕНЗІЇ ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ Наприкінці грудня 2011 в Україні затверджено новий стандарт видачі та переоформлення ліцензії на здійснення туроператорської діяльності. У документі чітко окреслена послідовність дій як адміністративного органу, яким визначено Державне агентство України з туризму та курортів, так і туроператора. Встановлено єдині вимоги до строків надання таких послуг. Так, Держтуризмкурортів має прийняти рішення про видачу ліцензії (копії ліцензії) у термін, не пізніше 10 робочих днів із дати надходження заяви з усіма необхідними документами. Усі заяви розглядаються в порядку черговості. Стандартом також визначено перелік документів, що подаються в Держтуризмкурортів для отримання державної послуги. Встановлено й вичерпний перелік і підстави для відмови в наданні такої послуги, а також підстави для залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду.

ДЛЯ ЛІКАРІВ СІМЕЙНОЇ МЕДИЦИНИ ПЕРЕДБАЧЕНО 300 МЛН ГРН НА ЗАРПЛАТИ Про це повідомив заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Віктор Корж. Рішення про збільшення матеріальної винагороди сімейним лікарям було прийняте для того, щоб наблизити медицину до людей. Зарплата сімейного лікаря залежатиме не від кількості хворих, а від кількості людей, які стануть на облік до цього лікаря. Таким чином, за словами парламентарія, лікар отримуватиме зарплату «за довіру людей» і за профілактичну роботу.

3 0 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р

ДЖЕРЕЛА:«РАДІО СВОБОДА», ECONOMICS.LB.UA, ГОЛОСUA, УКРАЇНСЬКИЙ БІЗНЕС РЕСУРС, «ЕКОНОМИЧЕСКАЯ ПРАВДА», УНІАН

За словами посла Данії в Україні Міхаеля Борг-Хансена, Данія вирішила інвестувати кошти у розвиток високих технологій промисловості й сільського господарства нашої країни. Інвестиції будуть вводити датські урядові програми і приватний капітал. На сьогодні найбільше інвестицій із Данії отримує Львів. «У нас ціла група малих та середніх компаній у Львові. Їхній бізнес в Україні – успішний. Ці компанії працюють у традиційних галузях, таких як текстильна промисловість, лісове та сільське господарство, але для свого розвитку використовують сучасні технології та методи управління. Львівські вузи готують кваліфіковані кадри для економіки високих технологій, тому уряд Данії також підтримує розвиток наукових контактів та студентських обмінів між нашими країнами», – підкреслив посол. Нагадаємо, 1 січня цього року Данія прийняла у Польщі головування в Євросоюзі. Серед головних завдань, які задекларував Копенгаген – подолання фінансової кризи в ЄС, зміцнення валюти євро, розвиток сучасної високотехнологічної та екологічно безпечної економіки.


ЗІНАЇДА КРАВЧЕНКО

МАЙБУТНЄ БЕЗ КОНВЕРТІВ

Обов’язкова державна реєстрація баз персональних даних відповідно до Закону «Про захист персональних даних» наприкінці минулого року викликала справжній ажіотаж. Питання збереження та обробки баз даних, згідно з чинним законодавством, набуло особливої актуальності для компаній, які займаються розсиланням рахунків, реклами, комерційних пропозицій або будь-якої іншої персональної інформації (інформаційно-обчислювальні центри, банки, телекомунікаційні компанії, рітейлери, інтернет-компанії і т. ін.).

ЗА ПОМИЛКИ НА БУДІВНИЦТВІ ДОВЕДЕТЬСЯ ПЛАТИТИ ШТРАФИ Влада зменшила кількість дозвільних документів, необхідних для здійснення будівництва, та пришвидшила процедуру їх отримання. Але натомість збільшила персональну відповідальність. Так архітектори, інженери-проектувальники, експерти та інженери з питань технагляду мають пройти сертифікацію. Це дасть їм право, наприклад, мати свою печатку та підписувати креслення. Щоб отримати сертифікат, потрібно пройти підготовчі курси та скласти іспити, звичайно, небезкоштовно. Крім того, Верховна Рада ухвалила закон, що збільшує стягнення за помилки під час будівництва в десятки, або й сотні разів. Наприклад, використання масштабних об’єктів, не введених в експлуатацію – 850 тис. грн. «У будівництві повинні бути справжні професіонали, тому цей закон вступив у силу і ми очікуємо його результатів», – наголосив директор департаменту Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Ігор Соколов. Останнє слово залишилося за Президентом – він має підписати закон.

ЗРОСТЕ РОЗМІР ДОПОМОГИ ПРИ НАРОДЖЕННІ ДИТИНИ

ДИРЕКТОР ІЗ МАРКЕТИНГУ КОМПАНІЇ «АККОРД ПОСТ УКРАЇНА» Із появою цифрових технологій на ринку, дехто перейшов на розсилку інформації за допомогою SMS або електронної пошти. Інші – справляються з упакованою в конверти поштовою розсилкою власними силами (звичайно, це можливо, якщо мова йде про декілька десятків клієнтів). Експерти ж радять звернути увагу на європейський досвід надсилати листи… без конвертів. Безконвертна технологія розсилки відправлень – «селф-мейлерів» має ряд переваг: зокрема, невисока вартість (за рахунок відсутності необхідності в конвертах, трудомісткого і дорогого процесу пакування листів, заклеювання) та конфіденційність. Цей спосіб комунікації з одержувачами забезпечить надійне виконання Закону про захист персональних даних, який вимагає дотримуватися повної конфіденційності будь-якої інформації про фізичну особу. Готове безконвертне поштове відправлення являє собою аркуш паперу, на лицьовому боці якого друкуються адресні дані, а на внутрішньому – персональна ділова або рекламна інформація, зворотний бланк із адресою компанії. Щоб відкрити безконвертне відправлення, достатньо відірвати проклеєні бічні частини по лініях перфорації. Весь процес, від обробки баз даних і друку інформації до виготовлення селф-мейлера, автоматизований. Це зводить до мінімуму кількість людей, що мають доступ до конфіденційної інформації.

У поточному році розмір допомоги при народженні дитини збільшиться на 10,5%. Про це повідомили в прес-службі Міністерства соціальної політики. За словами віце-прем’єр-міністра України – міністра соціальної політики Сергія Тігіпка, у державному бюджеті на 2012 рік передбачені витрати на виплату допомоги у розмірі 13,9 млрд грн. Він зазначив, що цього року підвищаться розміри допомоги при народженні: першої дитини – на 2730 грн (із 26 100 грн до 28 830 грн); другої дитини – на 5460 грн (із 52 200 грн до 57 660 грн), третьої і наступної дитини – на 10 920 грн (із 104 400 грн до 115 320 грн).

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

31


БІЗНЕСКЕЙС

У ПРИБУТКУ –

ШВИДКІСТЬ

С

ьогодні нейл-бари активно з’являються у торгових центрах. Справа ця вигідна, адже інвестиції в $5 тис. повернуться вже за півроку, а чистий прибуток із першого місяця роботи може сягати $2 тис. Зазвичай зачіски та манікюри роблять у салонах, де потрібно заздалегідь забронювати місце, або ж вичекати чергу. Але ж трапляються моменти, коли просто зараз потрібно привести до ладу нігті, а власний майстер

32 Л Ю Т И Й 2012

зайнятий. І спокусити леді, яка, наприклад, очікує в торговому залі на подругу, швидко зробити манікюр досить просто. Так нещодавно започатковано новий вид косметичної послуги – експрес-манікюр у торгових центрах. Сама ідея дуже проста. Тому популярність послуг, наприклад, за кордоном, уже досягла надзвичайних висот, а в Україні поки що набирає обертів.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ТЕТЯНА КАПКАН

Управляти салоном краси – по-справжньому жіноча справа. А чи прибуткова? Якщо говорити про традиційний салон, то це копітка та виснажлива робота. Простіше та прибутковіше відкрити невеличкий салон, який спеціалізуватиметься лише на манікюрі.


ЗА ОБРАЗОМ І ПОДОБОЮ

У Європі та США у торгівельних та бізнес-центрах вбудовані манікюрні студії краси такі ж функціональні, як столики для пакування подарунків або довідкова служба. Нейлбари – це місця, де швидко та якісно роблять манікюр, на який вистачає часу клієнта. Вони схожі на відкритий із усіх сторін бар, який зазвичай знаходиться поряд із бутіками жіночого одягу, або ж у місцях торгового центру із найвищою прохідністю. Почали з’являтися нейл-бари зо п’ять років тому в торгових центрах Лондона та Нью-Йорку, проте наразі складно сказати, у якому саме з цих двох мегаполісів ідея була втілена вперше. Бізнес на послугах із експрес-манікюру в Україні приживався повільно. Адже виставити свої ручки на догляд майстру на відкритому просторі торгового центру замість зручного салону наважуються далеко не всі леді. Що вже й казати про чоловіків? Проте зараз уже незручність зникає, а бізнес – розвивається. Сприяє цьому постійне прискорення темпу життя людей.

ОЦІНКА ПЕРСПЕКТИВИ

Визначити попит або ж ємність ринку тут надзвичайно складно, адже чи не кожен відвідувач торгового центру, або ж узагалі, чи не кожна працююча жінка є потенційним клієнтом. Власне за підрахунками експертів, майже усі хороші місця для нейлбарів у київських торгових центрах зайняті. Залишилося близько 20–25 потенційних площадок для такого виду бізнесу. Чого не скажеш про регіональні торгові та бізнес-центри, де такий вид послуг – абсолютно новий і перспективний. Успіх справи із заснування нейл-бару, або ж іншими словами – сервісу з експрес-манікюру, цілком і повністю залежить від правильного розташування манікюрного бару. Формат бізнес-точки часто залежить від наявності місць у торговому центрі, тож необхідно призвичаюватися до умов. Найпопулярнішим та вже звичним для українців форматом салону експрес-манікюру є власне нейл-бар. Він

Т В І Й НОМ Е Р

За словами гравців ринку, інвестиції в $5 тис. повернуться вже за півроку, а чистий прибуток із першого місяця роботи може сягати $2 тис.

розміщується посередині головного проходу торгового центру – тут він не лише привертає увагу клієнтів, а й економить на оренді. Середня площа, яку займає бар, становить 6–10 м2. Скільки коштуватиме оренда цілком залежить від популярності торгового центру, його розташування та потоку клієнтів. Зважаючи на це, ставки коливаються у межах $60–500 за м2. Тож у середньому оренда приміщення може сягати понад $1 тис.

ЯКЩО ЗАПУСКАТИ НЕЙЛ-БАР ВЛАСНОРУЧ

Початкові витрати: реєстрація фізичної особи, барна стійка, меблі, сейф та професійна техніка – до $5,5 тис. Щомісячні витрати: податки, оренда, витратні матеріали, заробітна платня – до $3,6 тис. Прибутки (за умови щоденної виручки в 1,5 тис. грн та 30-денного робочого місяця) – до $5,6 тис. Чистий прибуток – $2 тис. Інвестиції окупляться вже за 3 місяці за умови повного завантаження салону. Проте зазвичай на це йде приблизно півроку-рік.

Огляд цін на послуги з експрес-манікюру в київських торгових центрах показав, що вони приблизно в півтора-два рази нижчі, аніж у звичайних салонах майже на всі види послуг. Наприклад, 50 грн коштує звичайний манікюр з олійкою, тоді як у салонах – від 70 грн. Тож зробити манікюр швидко та дешево – досить привабливий варіант. Усього нейл-бар може надавати до 50 видів послуг. Одже, складає гідну конкуренцію звичайним салонам, заробляючи на потоці клієнтів, економлячи на квадратних метрах. За словами гравців ринку, прибуток може становити 1–1,5 тис. грн на день. Орієнтуватися винятково на жіночу аудиторію в оформленні інтер’єру та місці розташування салону не варто. Власники таких компаній говорять, що дуже часто експрес-послугами з манікюру та полірування нігтів користуються чоловіки. Окремим значним сегментом користувачів послуги з експрес-манікюру є власне працівники торгового центру. Саме вони можуть стати постійними та лояльними клієнтами, а також прямою рекламою. Зважаючи на те, що швидкість обслуговування вища, а ціни – нижчі, в нейл-барах порівняно із традиційними салонами, скласти гідну ➔ конкуренцію буде просто.

Л ЮТ И Й 2012

33


БІЗНЕСКЕЙС ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ СТАРТУ

Професійне обладнання. Необхідне обладнання доцільніше закуповувати оптом. Витрати прямо пропорційно залежні від кількості та виду послуг, які надаватимете. Для найпростішого спектру послуг – манікюру, потрібні кварцовий стерилізатор, кульки для нього, манікюрна лампа. Усе разом обходиться до 2,5 тис. грн. Для різноманітніших послуг, як-то нарощування нігтів, парафінотерапія тощо, будуть потрібні фрезер, запасні насадки, парафінотопка, ультрафіолетова лампа для нарощування нігтів. На цей технічний арсенал витратите 10 тис. грн. Витрати можна зменшити, обираючи дешевшу апаратуру. Щодо ванночок, дрібних інструментів, рушничків тощо, зі збільшенням потоку клієнтів зростатиме й потреба. Стандартний набір для професійного манікюру коштує понад $150. Для подібних речей потрібно знайти оптового постачальника або ж скористатися послугами інтернет-магазинів. Потрібно перевіряти та вимагати від продавця сертифікати відповідності на всю продукцію – вона має бути безпечна для здоров’я та життя. Адже згодом ці підтверджувальні документи можуть вимагати у ході перевірок санітарно-епідеміологічною станцією. Меблі. Це друга стаття витрат, які підрахувати складно, адже все залежить від формату та дизайну салону.

Майстри отримують 30 % від вартості послуг із кожного клієнта

Встановлювати барну стійку дорожче, і такий варіант експрес-бару доречний, коли розташований усередині потоку клієнтів (посередині проходу в торгових центрах, де клієнти можуть підійти до манікюрної стійки з усіх чотирьох боків). За умов звичного стандартного формату – столи та стільці десь під стінкою, на зразок бутіку тощо, витрати на меблі можна

Перші нейл-бари з’явилися зо п’ять років тому в торгових центрах Лондона та Нью-Йорку Будемо брати по мінімуму. Сама концепція нейл-бару включає наявність барної стійки для манікюру. Зазвичай вона має підковоподібну форму, квадратну чи овальну, яка одночасно виконує дві функції: місце для надання послуг і стіни, та відгородження клієнтів та потоку перехожих від робочого місця майстра. Подібне меблеве обладнання може коштувати від $3 тис.

3 4 Л Ю Т И Й 2012

зменшити принаймні вдвічі. Але за таких обставин втрачається й ефект самої концепції нейл-бару. Окрім стійки або ж столів, мають бути стільці для клієнтів та майстрів, шафи для зберігання обладнання, каса або ж сейф. Тобто всі додаткові меблі разом коштуватимуть ще до $500. У розвиненіших експрес-салонах висять плазмові монітори – для розваги й комфорту клієнтів, а також

мати щоб пригос стоять кавові автомати, пригостити клієнтів. Це необов’язково, проте – клієнторієнтовано. Заробітна плата. Одними з найбільш непередбачуваних та складних витрат є заробітні плати майстринь. Середній робочий день в експрессалоні триває 10–11 годин. Найоптимальнішим за таких умов обирають графік роботи день через день, або два робочих дні – два вихідні. Також загальноприйнятим є те, що майстри отримують 30% від вартості послуг із кожного клієнта. Оскільки заробітна плата залежить від прибутку нейлбару, працівник зацікавлений у якісній роботі та обслуговуванні якомога більшої кількості клієнтів.

ОСНОВНІ ПЕРЕПОНИ

В Україні збудувати манікюрний бар не так просто, як у Лондоні чи НьюЙорку. І складність не в тому, що важливо скопіювати бізнес-модель. Основна складність – пройти чиновницький контроль. Це – відповідність нормам санітарно-епідеміологічної станції, які взагалі не допускають, щоб подібний сервіс працював на очах у всіх – він має бути чимось

Т В І Й НОМ Е Р


ФРАНЧАЙЗИНГОВА СИСТЕМА Вартість повноцінної системи – $15 тис. Щомісячні витрати (у тому числі, до 1400 грн роялті) – до $3,8 тис. Щомісячний прибуток – до $5,6 тис. Чистий прибуток – $1,7 тис. Інвестиції окупляться за 10–12 місяців.

відгороджений. Аналогічно і з підведенням води, вентиляції, каналізації тощо. Зазвичай цю проблему вирішують завдяки встановленню кулерів безпосередньо на території сервіс-центру. Для манікюрних салонів відкритого типу не існує окремих нормативних документів. Керуватися можна основними вимогами, викладеними в «Державних санітарних правилах та нормах для перукарських закладів різних типів» від 1999 року. Згідно з ними, кожен працівник манікюрного салону повинен мати медичну книжку й кожні шість місяців проходити медичний огляд. На одного працівника виділяється площа не менше 6 м. Меблі мають бути придатні до чищення, а інструменти проходити дезінфекцію та стерилізацію. Інших юридичних перепон для відкриття нейл-бару немає. Манікюрний експрес-салон зазвичай реєструють на фізичну особу. Для цього потрібно пройти процедуру стандартної державної реєстрації, яка триватиме приблизно місяць. Отримаєте такі документи: бланк свідоцтва про реєстрацію підприємця, в податковій

Т В І Й НОМ Е Р

інспекції – довідку про облік у реєстрі платників податків. Працювати можна на єдиній системі оподаткування. Також потрібно стати на облік у Пенсійний фонд. Щоб самому не проходити всі інстанції, можна найняти юристів: відповідні послуги надають чи не всі невеликі юридичні компанії й коштують вони приблизно 2 тис. грн, враховуючи витрати безпосередньо на довідки, послуги нотаріуса тощо.

ПРАВО НА ВСЕ

Краще купити вже готовий бізнес. Власне в Україні манікюрні експресбари набувають популярності завдяки розвитку бізнесу за системою франчайзингу. Щоб запустити бізнес без збитків, краще скористатися вже готовою схемою, просто правильно втілюючи її в життя. Вартість готової схеми бізнесу – $15 тис. Ця сума сплачується материнській компанії, від якої отримаєте натомість усе для міні-салону на два робочих місця: меблі (стійку нейлбару), витратні матеріали, спецодяг для працівників, технологічні карти, операційний підручник, дозвільну

документацію. Роялті, або ж щомісячні платежі за право користування торговою маркою, становлять до 1400 грн. Позитивним у такому бізнесі є те, що ви отримуєте усе готове, протестоване багатьма іншими підприємцями, тобто зменшуються ризики. До того ж, можете розраховувати на централізовану рекламну підтримку манікюрної точки. Але й сплачувати роялті може стати обтяжливою справою, особливо у перші місяці роботи. Є й інший шлях до купівлі готового бізнесу. Наприклад, усього за $5,2 тис. у центрі Києва продається готовий бар із усім необхідним обладнанням для нарощування нігтів, дизайну, масажу рук тощо. І подібних пропозицій чимало. Проте треба чітко розуміти – подальший розвиток уже готового налагодженого бізнесу залежатиме від вас, чи зможе він принести більше, аніж коштував? ★

Л ЮТ И Й 2012

35


МЕЛЬПОМЕНА У КВАДРАТІ Київський театр-студія імпровізації «Чорний квадрат» не схожий на інші – це театрексперимент. Його засновник і художній керівник Анатолій Нейолов поділився тонкощами театрального менеджменту і розповів про секрети успіху свого «дітища». Як народилася ідея зі створення власного театру?

А. Н.: Уперше про це я задумався ще під час навчання на режисерському факультеті Київського інституту театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого. Спектаклі академічних театрів здавалися мені нудними: актори промовляли завчені фрази і водночас думали про щось своє, забуваючи про глядача. Я ж уявляв собі «живий театр», де актори будуть говорити мовою глядача, будуть торкатися сучасних актуальних проблем. Звичайно, це було наївне бажання, адже на той

3 6 Л Ю Т И Й 2012

момент я поняття не мав про те, як це втілити в життя. Якими були перші кроки в реалізації задуманого. Із чого почали?

А. Н.: У мене була можливість організувати невеликий самодіяльний колектив. Певна річ, без складнощів – і у фінансовому плані, і в плані приміщення – не обійшлося. Спочатку все будувалося винятково на ентузіазмі. Тим не менше, це не завадило нам постійно експериментувати. Однак, я не став вигадувати щось нове там, де цього робити не потрібно. Перші шість

років я працював за кращими системами навчання, а згодом створив свою методику роботи з акторами. У її основі – стара добра система Станіславського, театральні теорії Бертольда Брехта і Михайла Чехова, розробки польського теоретика і практика театру Єжи Гротовського, рекомендації англійського режисера театру і кіно Пітера Брука і мої власні напрацювання, які розвивають акторські навички і дають змогу застосовувати їх на сцені і в житті. На виході отримав першу струнку систему навчання театральної імпровізації.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ХАЧАТУРОВА АНЖЕЛА; ФОТО НАДАНІ ТЕАТРОМ-СТУДІЄЮ «ЧОРНИЙ КВАДРАТ»

ДОСВІД


Репертуар студії базується на модерністській драматургії та виставах за мотивами сучасної літератури

А як з’явилася концепція «Чорного квадрата»? Звідки назва?

А. Н.: Зізнаюся, назва мені, як і раніше, не подобається. Але, що поробиш, якщо вже вона сама собою «приклеїлася». А було це так. На одному із занять я розстелив на підлозі величезний квадратний шматок чорного оксамиту і сказав акторам: «Ось сцена. Грайте, що хочете. Головне, щоб було цікаво». Актори опинилися в ситуації абсолютної відсутності реквізиту і повної свободи дій. Їхня імпровізація

Т В І Й НОМ Е Р

вийшла настільки захоплюючою, що стала основою подальшої діяльності студії, яка з того часу називається Театром імпровізації «Чорний квадрат». Як ви підійшли до питання побудови репертуару театру?

А. Н.: Як кажуть шанувальники, від багатьох українських театрів «Чорний квадрат» відрізняється тим, «що від нього не пахне нафталіном». На мою думку, класика застаріла. Проблеми, які закладе-

ні в більшості класичних творів, сучасному глядачеві не цікаві. Світ змінився, змінився його темпоритмічний малюнок. Відповідно, сучасний репертуар вимагає іншого матеріалу. Люди хочуть дивитися про себе, а не про селян і панів. А, як відомо, теми української класики майже завжди «сільські». Тому, в нинішньому репертуарі студії представлено мінімум класичних творів. Левова частка – це модерністська драматургія та вистави за мотивами сучасної літератури: Григорія Горіна, Рея Бредбері, Харукі Муракамі, Габріеля Баріллі та інших авторів. У «Чорного квадрата» є конкуренти?

А. Н.: На театральному ринку – нема. Я конкурую з телесеріалами «Декстер», «Доктор Хаус», 3D-технологіями… Забираючи життя у глядача, а це як мінімум 3 години вечірнього часу, я повинен не просто відчувати за собою це право, а маю бути впевненим у тому, що він побачить ексклюзивний продукт, який більше не запропонує ніхто. Квінтесенцією й➔

Л ЮТ И Й 2012

37


ДОСВІД

Анатолій Нейолов на одному з власних тренінгів

ексклюзивом «Чорного квадрата» є імпровізація – повтор неможливий, за визначенням. Що ви вкладаєте в поняття «імпровізація»?

А. Н.: Більшість людей під імпровізацією розуміє «відсебеньки» чи вміння складати щось на ходу. Але це не так. Розумієте, зараз є велика проблема з психічним здоров’ям соціуму. Все більше людей втрачає таку властивість, як адекватність місцю, часу і ситуації. Мистецтво імпровізації – це вибір оптимальної поведінки в ситуаціях кризового людського спілкування. Людина, яка освоює майстерність імпровізації, зазвичай набагато ефективніше діє в ситуаціях вибору, які нам щодня підносить життя. Імпровізація – це і є наше життя. Ми граємо весь час: удома, на роботі, у спілкуванні з друзями. І від

3 8 Л Ю Т И Й 2012

ступеня контролю над ситуаціями, усвідомленості виконання тієї чи іншої роботи, залежить остаточний результат. Для актора театру імпровізація – це створення твору в момент його виконання, вміння змусити глядача повірити, що твір живе, дихає і народжується прямо тут і зараз. Скільки людей із вами працює?

А. Н.: Зараз близько сотні. Це не тільки актори, а й допоміжний склад: освітлювальники, звуковики, білетери, техніки, костюмери, реквізитори, бухгалтерія, адміністратори і т. д. Усіх цих людей об’єднує певна частка здорового фанатизму і любов до того, що вони роблять. Яким, на вашу думку, повинен бути керівник театру?

А. Н.: Хороший менеджер – це войовничий оптиміст. Ні – депресан-

там і песимістам. Вони неефективні. Я люблю афоризм Ніцше «Падаючого – підштовхни!» Є купа людей, які падають і падають, а підштовхнеш – вони або розіб’ються об життя, або встануть, оговтаються і підуть далі. Тому мені не подобаються «падаючі» люди, мені подобаються ті, що вже «впали». Зламався – значить, слабак. Кожен у колективі знає, що за виконану роботу завжди буде гідна плата: жорстока і швидка кара, або така ж шалена винагорода з любов’ю. Стомлюєтеся від роботи?

А. Н.: Я люблю свою справу і намагаюся отримувати від неї задоволення. Коли втомлююся – переключаюся: можу пограти в гру, почитати книгу, подивитися кіно. Я живу в хаосі, постійно роблю кілька справ одночасно, але з користю для себе. Потрібно всякчас

Т В І Й НОМ Е Р


здобувати знання, підвищувати свій рівень освіти. Привчаю до цього і своїх вихованців. У кожного з них є список обов’язкових книг, фільмів, передач, вправ. Розкажіть, як у вашому випадку перетинаються театральний простір і бізнес?

А. Н.: Заробити на життя одним театром у нашій країні практично неможливо. І якщо ви запитаєте мене чому, я відповім: уся справа в тому, що немає умов для його повноцінного розвитку. І ще існує глибока, патологічна проблема менеджменту. Театр – це мистецтво. А театральний менеджмент я вважаю не меншим мистецтвом. Важливо не лише створити продукт, а й зуміти забезпечити його успішність. Уже більше десяти років я є бізнестренером. Крім Києво-Могилянської Бізнес Школи, я викладаю в багатьох великих компаніях України і Москви. Навчаючи бізнесменів акторської майстерності, я теж у них вчуся, оскільки розумію, що успішний театр створюється на основі сучасних бізнес-моделей. Саме тому Творче об’єднання «Чорний Квадрат» – це не тільки театр-студія імпровізації, але ще й успішний тренінговий центр, професійне арт-агентство, продакшн. Крім того, в 2009 році ми відкрили дитячий театр «Чорний Квадратик» і перфоманс-проект, що оживляє сучасні твори мистецтва за допомогою імпровізації. Які послуги мобільного зв’язку допомагають вам у веденні справ?

А. Н.: Зазвичай, після вистави глядачі заповнюють анкету, у якій можуть залишити контактні дані. Свій номер телефону вказує приблизно

половина тих, хто прийшов на виставу. Потім ці люди обов’язково отримують від нас інформацію у вигляді СМС про те, де і який спектакль буде проходити. Особливо це виручає тоді, коли ми їдемо на гастролі до інших міст. Отримавши інформацію, людина прийде сама і приведе ще кілька своїх друзів. Усе! Мінімум витрат на рекламу. Хочете сказати, що сучасний споживач настільки довірливий?

А. Н.: Ні. Довіра втрачається за один раз. Досить одного нудного нецікавого спектаклю – і кінець! А пустих місць у залі для глядачів не приховаєш. Зрозумійте, продукт повинен рекламувати себе сам. Принаймні, у сфері мистецтва це так. Я не кажу, що у нас немає потреби в рекламі. Є, але як у способі інформування: що, де, коли. Вся інша інформація розноситься за допомогою «сарафанного радіо». У нас є сайт, і досить. А навіщо більше? Добре граємо – це наш головний рекламний двигун.

речі я завжди беру квиток із крайнім місцем, щоб не турбувати глядачів, якщо раптом через 15 хвилин після початку мені захочеться піти. Які творчі плани намітили перед собою на 2012 рік?

А. Н.: У планах – нічого не змінювати. А просто нарощувати існуючі обсяги, якість, швидкість і при цьому не ображатися на державу. Театр-студія імпровізації «Чорний квадрат» Київ, вул. Артема, 5б Тел.: (044) 353-08-43 artkvadrat.com

Як часто у вашому театрі з’являються нові вистави?

А. Н.: Щорічно ми представляємо 5–8 прем’єр, це крім того, що ведеться постійна ротація існуючих спектаклів. Іноді буває й так, що вистава не йде кілька років, а потім я її реанімую і повертаю на сцену в новій редакції. В інші театри ходите? А. Н.: Вкрай рідко. Якщо мої вихованці сходили, подивилися і рекомендують, – тоді я можу вибратися. Час – це єдине, що в мене є, і я не люблю його витрачати на щось випадкове і пусте. На «незнайомі»

ШАНОВНІ ЧИТАЧІ ТА КОЛЕГИ!

Якщо ви маєте цікаву історію започаткування, розвитку та успіху вашого бізнесу й готові поділитися своїм досвідом, досягненнями та ідеями, – пишіть нам на електронну адресу Elena.Gritsaenko@sanomamedia.com.ua, pr@kyivstar.net. Ми хочемо, щоб на сторінках журналу ви змогли заявити про себе, знайти друзів, колег і партнерів для своєї справи. З повагою, ваш журнал «Твій номер»

Т В І Й НОМ Е Р

ЛЮ ЮТ Т И Й 2012 2 01 20 12 2

39 39


TRADE MARK

© P. BROZE/ONOKY/CORBIS

ЧЕРВОНИЙ КОРОЛЬ

4 0 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


Heinz – синонім кетчупу в усьому світі. І коли він товстим шаром укриває стейк або шашлик, небагато людей замислюються над тим, звідки до нас прийшла ця чудова приправа.

Генрі Хайнц

Ц

е цікаво не лише з точки зору історії, а й із позиції бізнес-феномену, який стоїть за цим продуктом. Кетчуп з’явився на світ завдяки людині, яка побудувала на ньому цілий бренд, і це рідкісний випадок, коли бізнесмен не просто створив свою справу – він створив і сам товар.

6 СОТОК І ХЛОПЧИК

Дуже просто здогадатися, що назва компанії Heinz походить від німецького прізвища. Засновника бренду звали Генрі Хайнц, він був сином емігрантів, які переїхали з Німеччини до Америки в роки, коли всі намагалися побудувати нове життя в Новому світі. Батьки Генрі зустрілися на зборах місцевої громади. ➔

КОРОЛІ НА БОБАХ Одним із головних товарів, які виробляв бренд, завжди були боби. У 60-ті роки маркетологи розробили геніальний рекламний слоган, який прослугував бренду більше 30 років та приніс компанії багато мільйонів доларів. Він звучав як Beanz Meanz Heinz, що означало «тільки Heinz – це справжні боби, а все інше – підробка». Споживачі настільки глибоко перейнялися цією психологічною установкою, що багато людей навіть не намагалися куштувати боби інших виробників.

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

41


TRADE MARK

У дитинстві Генрі не відчував фінансової скрути, адже його батько був бізнесменом – він володів маленьким підприємством, де виробляли цеглу. Грошей було вдосталь, а це сприяло щасливому дитинству в усіх його проявах. Маленький Хайнц із раннього дитинства проводив багато часу в городі, за великим будинком, де жила родина. Спочатку це було просто місце, де дитина гралася зі своїми друзями, потім це перетворилося на захоплення – Генрі почав вивчати рослини, а згодом розпочав повноцінну роботу в городі. Завдяки його праці виростали чудові овочі та фрукти. Генрі майже ніхто не допомагав, а тому всі плоди його праці повністю

4 2 Л Ю Т И Й 2012

У 1880-ті роки кетчуп Heinz & Noble стає офіційним улюбленим соусом Британської королівської родини

були результатом таланту маленького хлопця. Коли про якість овочів дізналася вся околиця, Хайнц зрозумів, що на цьому можна дещо підзаробити. У 12 років Генрі став одним із наймолодших підприємців у світі. Він розширив город, вирощував там овочі, а потім постачав їх до місцевих магазинів. При чому на хлопця вже тоді працювали кур’єри, які доставляли овочі та фрукти до перекупників. За дуже короткий час маленький бізнесмен, який уже в 13 років мав власний стабільний бізнес, став місцевою легендою, кількість споживачів зростала, а якість овочів Хайнца була неперевершеною. У такому режимі Генрі працював доти, доки йому не випо-

внилося 25 років, тоді він об’єднав фінанси зі своїм другом Кларенсом Ноубелем і створив компанію Heinz & Noble.

ОВОЧІ, ДИЗАЙН ТА КЕТЧУП

Молоді підприємці відразу наполегливо взялися за справу та головним орієнтиром обрали якісні інновації. Першим продуктом Heinz & Noble став хрін. Конкуренти виробляли хрін у банках задовго до Heinz & Noble, однак він вироблявся в непрозорих банках, а тому оцінити якість хрону було досить складно. Хайнц та Ноубель вирішили, що за такої ситуації на ринку можна буде виграти завдяки дизайну.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

ПІОНЕРИ НЕОНУ Як тільки в США з’явилася технологія неонових електричних ламп, Генрі Хайнц одразу ж узявся за цю розробку. Його компанія стала першою, яка створила неонове зображення логотипу H.J.Heinz. У 1900 році в Нью-Йорку на Манхетені була розмішена реклама, що займала 6 поверхів будівлі. Це була єдина яскрава реклама в Нью-Йорку, який тоді ще був простим містом без сяючих вулиць. Щомісячно за таке диво компанія платила 3000 доларів.


Heinz & Noble почав виробляти хрін у прозорих банках. Окрім того, що покупці могли бачити товар, за який вони платили, банка приваблювала своїм естетичним дизайном. Наступним кроком Heinz & Noble стала розробка логістики компанії, почали відкриватися короткі та вигідні маршрути постачань, що надало дуже сильного поштовху зростанню бізнесу. Вже в перший рік компанія стала надприбутковою, а тому експансія продовжилася швидкісними темпами. Саме в цей період на світ з’явився кетчуп. У кінці ХІХ ст. американці були не дуже добре знайомі з томатами. Помідори сюди завозили з Мексики, і полюбляли їх далеко не всі. Ще меншим попитом користувався рідкий китайський томатний соус «кі-сіап». Цю диковинку до столу брали одиниці, а постачання з Китаю були такими рідкісними, що більшість людей навіть не знали про таку приправу. Саме тоді Хайнц проявляє свій талант – він бере «кі-сіап», шляхом експериментів змінює смакову гамму цього соусу та дає йому нову назву – «кетчуп». Новинка, яка завдяки великій мережі Heinz & Noble з’являється на всіх прилавках, миттєво стає хітом. Незвичний соус, що поєднується майже з усіма стравами, за пару років стає національною стравою. Прибутки миттєво зростають, Heinz & Noble починає експортувати свою продукцію за кордон. У 1880-ті роки кетчуп Heinz & Noble стає офіційним улюбленим соусом Британської королівської родини, а компанія відкриває в Англії своє перше представництво.

ДРУЗІ ТА КРИЗА

Коли компанія була на піку своєї слави та фінансової потужності, в США вибухнула криза. Компанія Heinz & Noble втратила майже 80 відсотків своїх грошей та перебувала на межі банкрутства. Генрі та його друг Ноубель вирішують розірвати ділові стосунки. Хайнц намагається не дати бізнесу простоювати, й дуже швидко переписує паї на ім’я свого батька та брата. Так з’являється F&J.Heinz. Існує ще одна теорія, згідно з якою, справи компанії були не такими вже й катастрофічними, однак Хайнц наполіг на розриві відносин із Ноубелем через те, що той був поганим партнером. Отже, компанія пережила друге народження, почала

Т В І Й НОМ Е Р

відновлювати руїни та будувати нові будівлі в своїй імперії. Справи знову пішли добре, втрачене було повернене, а тому амбіції Генрі знову почали даватися взнаки – він викуповує всі права на бренд у своїх родичів та стає єдиним власником бренду, який у 1888 році був перейменований на H.J.Heinz. Єдиновладдя в компанії дуже позитивно відобразилося на товарах бренду. Генрі почав вводити нові технології, системи контролю за якістю продукції, вдосконалював логістику. Тоді серед товарів H.J.Heinz вже були наявні консервовані овочі, різноманітні соуси та приправи, Америка доларом визнавала монополію H.J.Heinz на ринку консервованих продуктів. А коли на початку ХХ ст. Генрі став першим бізнесменом, який зробив неонову рекламу своєї компанії та розмістив її у публічних місцях, слава H.J.Heinz злетіла до небес. У 1919 році Генрі Хайнц відійшов у вічність, залишивши по собі 25 заводів по всьому світі, потужний бренд та багатомільйонний обіг. І звичайно ж, Генрі залишив світу свого спадкоємця – сина Говарда.

СИНИ ТА ЩЕ БІЛЬШЕ КЕТЧУПУ

Говард та його син Говард Другий виявилися бізнесменами достойним слави свого батька та дідуся – ХХ ст. стало дуже плідним для бізнесу H.J.Heinz. Досягнення науки одразу ж інтегрувалися у виробництво, захоплювалися нові ринки, розширювалася географія імперії Heinz. Як і раніше, керівництво компанії робило ставку на дуже високу якість продукції, рекламу та дизайн своїх упаковок. Сьогодні, як і наприкінці ХІХ ст., банки Heinz можна впізнати за кілометр. Останнім із родини Хайнц, хто правив імперією, був Генрі-Джон Хайнц, після нього посаду директора зайняв найманий топ-менеджер, однак це не змінило ні обличчя, ні політики компанії. Heinz – бренд, що побудував не лише сам себе, він побудував цілу індустрію, відкрив новий товар, виступив інноватором. Мало хто із засновників брендів створили щось радикально нове, однак Генрі Хайнцу це вдалося. Надзвичайне відчуття часу, тенденцій, потреб відкрило вдалий шлях не лише бізнесмену, а й усьому людству, адже без червоного соусу їжа була б лише засобом підтримати сили, а не витвором мистецтва із присмаком томату. І ми ніколи не дізналися б, що м’ясо здатне дружити з помідорами. ★

Л ЮТ И Й 2012

43


ТРЕНІНГ

EMAIL МАРКЕТИНГ

НОВИЙ РІВЕНЬ

Ви точно знаєте, що електронна розсилка – потужний маркетинговий інструмент. Ви навіть періодично здійснюєте її. Але щось не так: ані підписників, ані продажів. Петро Пономарьов, провідний експерт із інтернет-комерції, радить вам забути про розсилку новин сайту і спам, та взяти до уваги кілька секретів e-mail-маркетингу, якими він люб’язно поділився із ТН.

ПЕТРО ПОНОМАРЬОВ БІЗНЕС-КОНСУЛЬТАНТ, ПРОВІДНИЙ ЕКСПЕРТ ІЗ ІНТЕРНЕТ-КОМЕРЦІЇ, ЗАСНОВНИК І КЕРІВНИК ПРОЕКТУ ESHOPSALES.RU.

4 4 Л Ю Т И Й 2012

ЯК ОРГАНІЗУВАТИ РОЗСИЛКУ?

Почати потрібно з головного. Зрозумійте, кому і що ви будете розсилати. Визначте зміст і послідовність. Тобто, як і у будь-якій справі, – спочатку потрібен план. Додаткових інструментів розсилки існує багато. Важливо вміти ними користуватися, розуміти як вони працюють і в якій послідовності їх треба давати. Саме від цього і залежить успішність результату. Головна складова – це, звичайно, зміст директ-мейлу. Тобто те, що змушує людей підписуватися, читати і чекати ваших e-mail випусків.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

З

гідно з результатами досліджень компанії See Why, найефективнішим інструментом інтернет-продажів визнано e-mail-розсилку. Більше 56% усіх покупок здійснюється завдяки їй. Звичайно, мова не йде про спам, адже спам – це розсилка, на яку ніхто не чекає. Навіть якщо вона проводиться по якійсь відібраній базі. У той час, як дієвий електронний директ-мейл – це розсилка по базі користувачів, які дали свій дозвіл на отримання листів від вас. Тільки за такої цивілізованої роботи можна говорити про високу ефективність цього інструменту.


БЕЗ ЧОГО НЕ БУВАЄ ДИРЕКТ-МЕЙЛУ? • Персоніфікація • Сегментування • Чітка мета • Знання і розуміння аудиторії, потреб, проблем • Копірайтинг і вміння продавати НАВІЩО ЦЕ ПОТРІБНО? • Підвищення рівня лояльності • Прямі продажі • Збільшення суми замовлення (upsell) • Новий невитратний спосіб залучення цільової аудиторії • Повторні продажі • Маркетингова та аналітична інформація

За умови контакту з аудиторією рідше, ніж раз на тиждень – ефективність системи знижується в рази А якщо говорити про «секретні» складові, то це, наприклад, інтеграція різних технологій персонального брендингу для автора розсилки, посилення ефекту за рахунок використання соціальних доказів, різні моделі використання гарантій, правильне застосовування заголовків. «Я знаю кілька випадків, коли додавання постскриптуму збільшувало ефект від розсилки в 4 рази – підкреслює Петро Пономарьов. – Це теж певна технологія, як і чим закінчувати листа».

ДЕКІЛЬКА СЛІВ ПРО ЗВОРОТНІЙ ЗВ’ЯЗОК

Зворотній зв’язок потрібен завжди. Це те, на підставі чого ви розумієте, чи у правильному напрямі ви рухаєтеся. Проблема в тому, що не всякий зворотній зв’язок можна використовувати з маркетинговою метою. Тому важливо цим процесом керувати. Ви маєте визна-

Т В І Й НОМ Е Р

читися з тим, як нейтралізувати негатив. Велика помилка – приховувати негативні відгуки. Негативна інформація також необхідна в маркетингу. Ваші покупці ніколи не повірять, що негативних відгуків немає. Набагато ефективніше навчитися їх використовувати. На підставі відгуків можна створити одне з найпотужніших конкурентних переваг: social proof або «соціальний доказ». Для кожного каналу комунікації розробіть свої шаблони, а також форми, за якими люди будуть залишати повідомлення. Неодмінно підготуйте різні стимулюючі прийоми для своїх читачів, тестуйте та експериментуйте.

СТИМУЛЮЙТЕ ДО ПІДПИСКИ

Тепер поговоримо про те, як можна стимулювати людину до підписки на вашу розсилку.

1. Інтереси. Найкращий приклад – це інтернет-магазини, які пропонують підписатися новоспеченому покупцеві на новинки в тій же категорії товарів, що його вже зацікавила. Тобто якщо ви замовляєте книгу про Стародавній Рим, то вам запропонують підписатися на новинки по цій темі. Працює дуже добре; 2. Знижки. Непоганий спосіб, особливо коли мова йде про сайти, де купують постійно, а не один раз (наприклад, книжкові інтернет-магазини); 3. Ексклюзив. Сюди можна віднести інформацію про подарунки, розпродажі, попередні продажі якихось очікуваних товарів тощо. Так, кінотеатр може через розсилку повідомляти своїм передплатникам про закриті покази і зустрічі із зірками; 4. Додатковий корисний контент. 5. Product lounch. Це великі розпродажі, причому не обов’язково зі знижками. Головна особливість – створення ажіотажу і черги, та здійснення самого розпродажу в дуже короткий термін. Актуально це в першу чергу для тих, хто продає унікальні продукти, або може запропонувати унікальні умови. Наприклад: одяг, випуск нової лінії, або розпродаж залишків. Сенс у тому, що людина стає у чергу, щоб отри- ➔

Л ЮТ И Й 2012

45


ТРЕНІНГ но лише від тексту. Людей, які вміють писати тексти – одиниці. Мова йде про тексти, які люди будуть читати, чекати. Тексти, які будуть давати високу конверсію. І це теж велика проблема: начебто написав красиво, а результатів немає. • На пізнішому етапі виникають складнощі з тестуванням, із сегментацією, з автоматизацією – з тим, що необхідно пов’язати безліч різних систем в одну. Наприклад інтегрувати складський облік, CRMіSaaS системи.

ЯК ЗДІЙСНЮВАТИ РОЗСИЛКУ

Конверсія – це % відвідувачів сайту, які здійснюють очікувану вами дію (покупка, підписка, перегляд) мати шанс взяти участь у розпродажі. Поки вона у цій черзі перебуває, їй можна ще багато чого продати.

«МЕРТВІ ДУШІ» У РОЗСИЛЦІ

У кожної розсилки є «мертві душі» – люди, які власне читають і при цьому не відписуються. Одним із способів їх повернення є серія листів із жорсткими, агресивними заголовками, у змісті яких може бути будь-який бонус в обмін на надію. Серію можна сегментувати залежно від реакції. Наприклад, підвищувати «градус» заголовка для тих, хто не відкрив попереднього листа.

ПРОБЛЕМИ БУДУТЬ

• «Спробував. Не вийшло». Ця проблема виникає, коли людина не розуміє, як узагалі займатися директ-мейлом, але починає розсилати комусь якісь листи. • Дуже часто розсилка спеціальних пропозицій по старій клієнтській базі приводить до її «згоряння», просто тому, що люди, які у вас щось купили, не давали згоди щось отримувати.

4 6 Л Ю Т И Й 2012

• Багато-хто сприймає e-mailмаркетинг як розсилку спеціальних пропозицій і купонів, і дійсно не розуміє, чому люди у таких кількостях відписуються. • Величезна проблема – це копірайтинг. Відгук на один і той само лист може відрізнятися в 19 разів! Залеж-

Очевидно, що не своїми силами. Сьогодні існує безліч сервісів, що дають змогу це зробити. Вибір буде залежати від того, яке місце ви надаєте е-mail-маркетингу в своїй системі продажів: це допоміжний елемент або на нього робляться великі ставки? Ось декілька сервісів: можна вибрати примітивний smartresponer. ru, платформи середнього класу, типу icontact.com, mailchimp.com, constantcontact.com, або складні з «продвинутою» системою налаштувань, типу manticoretechnology.com.

ЯК ЧАСТО КОНТАКТУВАТИ?

Регулярність розсилки залежить від контенту та рівня довіри до автора на старті. Є розсилки, які люди будуть із задоволенням отримувати кожен день, а є й такі, що дратують і викликають негатив, навіть за щомісячного випуску. Отже, зміст – це ключ, який дасть вам змогу спілкуватися з вашою аудиторією частіше. Якщо мова йде про розсилку новин або спеціальних пропозицій – то можна рекомендувати починати зі щотижневих випусків. Крім того, важливо розуміти, що частота розсилки може бути різною для різних сегментів аудиторії. Хтось згоден отримувати від вас листи щодня – чому б і не слати їх кожен день? А хтось згоден лише на раз у місяць. Ці аудиторії варто розділити, і надсилати їм листи так, як вони згодні їх отримувати. Це можна перевірити за допомогою тестування. Не бійтеся експериментувати! ★

Т В І Й НОМ Е Р


ВІДКРИТИЙ СВІТ стор. 48 Интерв’ю

ЩО ПРИХОВУЄ КРИГА АНТАРКТИКИ?

НАЙДОРОЖЧИЙ ТЕСЛЯ ГОЛЛІВУДУ

ВОНА Й СЬОГОДНІ НЕМОВ МАГНІТОМ ПРИТЯГУЄ ДО СЕБЕ ДАВНІ МІФИ ТА СУЧАСНІ НАУКОВІ ГІПОТЕЗИ

Жодні непривабливі факти з біографії Гаррісона Форда не затьмарять глядацької любові та заслуженого статусу легенди кіно

стор. 60 Cпорт

МІКСФАЙТ НАСТУПАЄ!

Його популярність завдячує видовищним боям і глибокому історичному корінню

СТОР. Т В І Й НОМ Е Р

80 Л ЮТ И Й 2012

47


ІНТЕРВ'Ю

НАЙДОРОЖЧИЙ ТЕСЛЯ ГОЛЛІВУДУ Говорять, що він не любить журналістів, що він замкнений і непривітний. Говорять, що він здатний на непередбачувані вчинки: як от пробити вухо у 56 та зруйнувати шлюб, що тривав 18 років. Однак, жодні факти з біографії Гаррісона Форда не затьмарять глядацької любові та заслуженого статусу живої легенди кіно.

4 8 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


Кажуть, що ви ненавидите давати інтерв'ю... Г. Ф.: Не знаю, звідки це пішло. Я ніколи не проти поговорити про новий фільм, у створенні якого брав участь. Я люблю поговорити на цікаві теми. Дурних питань не люблю, це правда. Ваш останній фільм називається «Ковбої проти прибульців». Досить нестандартне зіткнення. Вам одразу сподобалася ідея знятися в картині? Г. Ф.: Я попросив свого агента знайти для мене фільм, на який би люди пішли в кінотеатр. Він приніс мені сценарій, я чесно прочитав 30 сторінок і сказав: «Я нічого не зрозумів, навряд чи там є щось для мене». А мій агент говорить: «Ти ж хотів знятися у фільмі, на який підуть люди!». Отже, я пішов на принцип і дочитав той сценарій. Та й Джон Фавро (режисер) так говорив, що зміг мене переконати. А потім я зустрівся із Деніелом Крейгом, а він – класний хлопець. Я й погодився.

ТЕКСТ: МАРІНА КОЦЮБЕНКО

У «Ковбоях проти прибульців» ви граєте роль другого плану, раніше ви майже завжди були головним, як це сталося? Г. Ф.: Для мене вже не принципово зніматися у головних ролях. Я просто хочу працювати над хорошими проектами, і якщо мій персонаж буде здаватися мені цікавим, я буду погоджуватися. До того ж, я прекрасно пам'ятаю, скільки мені років і розумію, що молоді давно вже наступають мені на п'яти. Наскільки для вас важливо відчувати себе молодим? Г. Ф.: Зовсім неважливо. Я міг би брехати, що мені 50 із гаком, але відкрийте газету чи інтернет – і там усе про мене написано, так що сенсу немає. Я розумію, що не буду грати більше героя-коханця, бо героїню-коханку для мене тепер потрібно шукати теж пенсійного віку. Але ви знову гратимете Індіану Джонса, якому в першому фільмі було 38 років.

Т В І Й НОМ Е Р

«Індіана Джонс»

Стати режисером у мене немає бажання. Я відзнявся – і забув, а режисеру з фільмом ще возитися Г. Ф.: Я завжди знав, – якщо сценарій буде хорошим, я погоджуся знову. Я вважаю, що в моїй професії немає поняття «пенсії». Я працюю, я в сідлі, і я працюватиму доти, доки зможу фізично. Я взагалі планую працювати, поки не помру, а жити

ДОСЬЄ ● Гаррісон Форд народився

13 липня 1942 року. ● Форд – другий після Тома Хенкса актор, фільми за участю якого зібрали в прокаті найбільшу касу в історії кіно. ● У 1993 році один із ентомологів назвав на честь актора вид павуків: «харісонфорді». ● Журнал People Magazine у 1998 році назвав його «Найсексуальнішим чоловіком». Форду було тоді 56 років.

мені треба довго, бо молодшому синові лише 10 років, і я хочу бачити, як він росте. А хто вам самому більше до вподоби: Хан Соло чи Індіана Джонс? Г. Ф.: Індіана. Хан Соло не дуже цікавий, його роль в історії «Війн» незначна. Я дуже вдячний Хан Соло за те, що він дав такий потужний старт моїй кар'єрі, до того ж, зйомки були дуже цікавими, але зіграти його знову я не хотів би. Я взагалі вважав, що він має померти в кінці саги. І ще, порівняно з Індіаною, у Хан Соло такий жахливий костюм! Буває так, що ви дивитеся на власні фото і здаєтеся собі смішним? Г. Ф.: Так, коли я дивлюся на фотографії, де мені років 20. Я тоді був ➔ патлатий і бородатий. Жах.

Л ЮТ И Й 2012

49


ІНТЕРВ'Ю

«К–19»

Політ дає відчуття чуття я свободи. До того ж я досить вигідний актор – сам себе привожу на зйомки Це правда, що ви носите одяг, пошитий вам для зйомок у фільмах? Г. Ф.: А чого добру пропадати? Костюми зшиті якісно. Я вважаю, що так вони виконують свою роль сповна. До того ж, я ненавиджу шопінг, а для фільму весь одяг підганяється особисто під мене. Одяг важливий, але не найважливіший у житті, він не має затьмарювати особистість. Хто з ваших персонажів найближчий вам за стилем? Г. Ф.: Майже ніхто. Я такий, знаєте, хлопець у джинсах і футболці. Останні роки ви грали героїв, які були зайняті в основному сидячою роботою: ви були ведучим новин, лікарем, офісним працівником. В «Ковбоях і прибульцях» ви були у прямому значенні слова знову на коні. Як вам такі різкі зміни? Г. Ф.: Це було прекрасно. Я так скучив за рухом і свіжим повітрям, ніби я офісний працівник. Місце зйомок було надзвичайно гарним: ми знімали у Санта-Фе, так, що це ніби робота, але як відпустка. Я страшенно задоволений. Це правда, що ви купили коня, на якому їздили на зйомках? Г. Ф.: Правда. Я купив ще й коня Деніела Крейга. Обожнюю мого зйомочного коня, я вибрав його з трьох чи чотирьох інших. Він типу пройшов кастинг. Я щасливий, що він у мене є. Сподіваюся, мій кінь також щасливий, що в нього є я.

5 0 Л Ю Т И Й 2012

«Зоряні війни»

Крім коней, ви також захоплюєтеся польотами і маєте кілька гелікоптерів. Наскільки складним є пілотування? Г. Ф.: Уміти літати – не головне. Головне – вміти приземлятися. Мені просто хотілося якось розвиватися, робити щось окрім акторської роботи, і я обрав літаки. Політ дає надзвичайне відчуття свободи. Свободи і відповідальності за тих, хто на борту. Я так і кажу своїм друзям: «Якщо я загину, то і ви теж». До того ж, я досить вигідний актор: мені не потрібні літаки, я сам себе привожу на зйомки. Ви потрапляли в авіакатастрофи? Г. Ф.: Двічі. Років 10 тому ми разом з інструктором просто дивом залишилися неушкодженими після падіння гелікоптера. Від нього нічого не лишилося, але це не найгірше. Найгірше те, що саме я був тоді за штурвалом. Але ви врятували життя двох людей, забрали з гірської вершини напівпритомну альпіністку, а пізніше – хлопця-скаута, що заблукав. Г. Ф.: Найбільше я не люблю, коли з цього роблять подію, мовляв, дивіться: ось герой Гаррісон Форд! Врятував і врятував, це ж звичайна річ. У той день потрібен був вертоліт, бо зникла дівчина, шериф подзвонив мені і запитав, чи я можу. Я міг, от і все. Дівчина вам якось віддячила? Г. Ф.: Ну, її знудило в мій капелюх. Але то пусте.

Т В І Й НОМ Е Р


Тобто вам пощастило? Г. Ф.: Точно. Я чортів везунчик. Вважаю, що завжди ним був. Мені подобалася робота теслею і моє сімейне життя. Мене все влаштовувало тоді і влаштовує зараз.

З дружиною Калістою Флокхарт

Із ремісника – в легендарні актори, ви – чудовий приклад для своїх дітей! Як ви їх виховуєте? Г. Ф.: Моєму старшому синові вже за 40, але я весь час намагаюся повчати своїх дітей. Ні, я прекрасно пам'ятаю, що вони принаймні отримали освіту, на відміну від татка, якого відрахували з коледжу. З іншого боку, в мене й без коледжу в житті все прекрасно.

«Ковбої проти прибульців»

Багато хто з акторів згодом випробовує свої сили в якості режисера. Вам ніколи цього не хотілося? Г. Ф.: Оце – ні. У мене нема на це ні амбіцій, ні бажання. Ви тільки подумайте: я собі відзнявся у фільмі й думати забув, а режисеру з ним возитися від кількох місяців, до кількох років. Тим більше, я відповідальний лише за свою роль, а режисер – за всю цю армію людей, які задіяні в проекті. Ви користуєтеся своїм ім'ям із корисливою метою? Г. Ф.: Зрідка, але так, користуюся. Знаєте, інколи потрібно, якщо це спрацьовує.

Ви маєте неймовірну здатність «тримати обличчя», розповідаючи найсмішніші речі. Як часто ви смієтеся і що може розсмішити вас? Г. Ф.: Всі чомусь вважають, що треба дуже постаратися, аби мене розсмішити. Ні, я сміюся легко і часто, якщо це дійсно смішно. Я дружу зі Стівом Мартіном і от ми із ним дуже любимо сидіти, говорити про різне і сміятися, бо він – чудова людина і не менш чудовий комік.

А в яких ситуаціях ви ніколи не користуєтеся власним ім'ям? Г. Ф.: У небі. Знаєте, як мене там звати? «Листопад-3-6-Чарлі». Інші пілоти знають, хто такий «Листопад-3-6-Чарлі»? Г. Ф.: Звичайно. Вони давно впізнають мій голос. ★

Ваша перша професія – тесляр. Де вчилися на нього? Г. Ф.: Ніде. Я взяв книжку в бібліотеці і став читати. Потім купив костюм та інструменти. Я тоді не знав, чим рубанок відрізняється від фуганка. Але моя перша робота теслярем принесла мені 100 000 доларів, а перша роль у кіно – 150. Як ви отримали роль у «Зоряних війнах»? Г. Ф.: До того, як працювати теслею, я мав кілька дрібних ролей у не дуже успішних фільмах. Згодом не стало й таких. Я вирішив, що теслярство мені більше до душі, до того ж приносить гроші, й став заробляти виготовленням меблів, працював на кіностудії. Одного дня я щось майстрував у офісі Копполи, де Джордж Лукас проводив прослуховування для «Зоряних війн». Мене попросили допомогти: читати частину діалогу на кастингу із претендентами на роль Хана Соло. Там було 300 претендентів, і я прочитав той діалог 300 разів. А потім вони говорять: а чи не хочеш ти зіграти цю роль сам?

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

51


АВТОСАЛОН

РОБОЧІ КОНЯЧКИ

ЩО ДО ЧОГО

Слід одразу зазначити, що окремого класу комерційних автомобілів не існує. Проте, для організації малого й середнього бізнесу можна вважати придатними мінівени та середні авто на кшталт мікроавтобусів чи вантажівок. Саме невеличким вантажівкам ми і приділимо сьогодні увагу. Зазвичай такі симпатичні «товстуни» обладнані потужними дизельними двигунами, що мають об’єм 2,5–3 л. Їх вантажопідйомність сягає двох-чотирьох тонн і вони здатні умістити в собі в середньому до 16 м3 вантажу. Тож, ураховуючи все ви-

52 Л Ю Т И Й 2012

щезазначене, частіше за все такі машини споживають від 6 до 14 л/км. Із метою організації безперебійного невеликого бізнесу важливо заздалегідь визначитися з характеристиками для майбутньої вантажівки. По-перше, її вартість повинна максимально збігатися з певними побажаннями. Насамперед, засіб пересування має бути містким, невеликим за габаритами, витривалим, функціональним (не тільки для робочих потреб) та економічним. Велика частка модельного ряду малих та середніх вантажівок представлена у двох версіях: фургонах і шасі.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

Сегмент комерційних авто користується попитом у тих автомобілістів, які прагнуть ефективно та дієво вести власний бізнес. Саме тому вибір авто має ґрунтуватися, перш за все, на його функціональності, вантажопідйомності та суттєвій заощадливості.


FIAT DUCATO

Справжній італієць Ducato можна назвати старожилом малих комерційних авто. Перша модель вийшла 1981 року, і відтоді продано понад 2 млн екземплярів. Комерційний Fiat постає чи не «кровним братом» Peugeot Boxer та Citroen Jumper, оскільки виробляється спільно з французьким концерном, якому належать зазначені моделі. Оновлений Ducato зберіг функціональний дизайн легкої вантажівки, яка пропонує на вибір вісім варіантів місткості – від 8 до 17 м3. Модельна лінійка дає на вибір різноманітні комбінації, трансмісії, шасі та двигуни – 4 нових турбодизелі MultiJetEuro 5 потужністю від 115 (2,3 л) до 177 к. с. (3 л), залежно від комплектації. Оновлений двигун дав змогу зменшити витрату палива на 15%, а  технологія Start&Stop глушить

мотор при зупинках. До того ж стійкий італієць завдяки передньому приводу і низькому центру тяжіння гідно веде себе дорогою і на поворотах та добре прямує наміченою траєкторією. Слід звернути також увагу на те, що

СITROEN JUMPER С

Фр Французький стрибун 4– 4–3–3 – саме так позиціонує себе «Д «Джампер», який виробляється на то тому ж заводі, що й Ducato. На перш ший погляд, це схоже на тактичну сх схему футбольної команди, насправді ж означає 4 варіації довжини, 3 вар ріації колісної бази, 3 варіації висоти ти. Багатофункціональність Citroen об обумовлена тим, що він може однаково безперешкодно пересуватися пе-

Т В І Й НОМ Е Р

значно покращено шумоізоляцію в салоні, який цього разу зробили на славу. Автомобіль відзначається гарною вантажопідйомністю та місткістю, хоча дорожній просвіт залишається замалим, а запчастини доволі дорогі. ревантаженими вулицями великого міста і магістралями, ще й вміщує великогабаритні товари. Згадане 4–3–3 дає змогу підібрати ту версію «Джампера», яка зможе перевозити потрібний тип вантажів та долати очікувані об’єми перевезень. Вантажівка здатна взяти на себе від 1 до 3 тонн корисного вантажу, розвиваючи при цьому 157 км/год. – більше, ніж достатня швидкість для перевезень на чималі відстані. Однією з візуальних принад автівки стали великі двері – розіпнуті задні та рухомі бічні, що значно полегшило завантаження/відвантаження, а також доступність до товару, що перевозиться. Новенький «стрибун» підкований трьома силовими агрегатами на бензині чи дизелі на вибір: два об’ємом 2,2 л і один – 3 л, потужність якого становить 160 к. с. Як і очікувалося, кожний із двигунів може похизуватися турбонаддувом та фірмовою системою вприскування палива під високим тиском – HDi. Окрім того, аби зрештою переконати бізнесмена, виробники обладнали салон безліччю дрібниць на кшталт кишень, ящичків, ніш, відділення для рукавичок тощо. ➔

Л ЮТ И Й 2012

53


АВТОСАЛОН FORD TRANSIT

Універсальна вантажівка На ім’я концерну Ford доволіі часм вони то лунає багато нарікань, утім омермайже не торкаються ніші комеритул ційних авто: Тransit виграв титул «Найкращий фургон світу – 2007» ів сег і залишається одним із лідерів сегменту. Керованість спільно з потужним мотором та динамікою чи то на трасі, чи на вулицях міста уславили американця в якості найбільш універсальної вантажівки. Transit є саме тим повсякденним фургоном, який «випиває» палива не більше, ніж дволітрова легкова автівка. Комерційному форду заслужено дорікають тим, що з точки зору дизайну та комфорту, він пасе задніх. Утім, всім посвяченим відомо, що комерційне авто – це, в першу чергу, робочий інструмент, здатний без перепон доправити вантаж. І хай Transit не може похвалитися зрозумілою радіаторною решіткою чи обшивкою в нижній частині кузова, все ж він пропонує бажану якість і результат за доволі помірну ціну на ринку. Проте, «Транзит» залишається доволі суперечливим

об’єктом нашої уваги: економний і вантажомісткий, «Транзит» все ж зазнає корозії і відомий гучним мотором та примітивним сидінням. Позаяк вантажівка милує око велетенським лобовим склом, двосекційними зовнішніми дзеркалами та високою посадкою, що насправ-

ді дає змогу чудово контролювати все, що відбувається довкола. Для особливих педантів салон нафарширований безліччю поличок та ящичків. Залежно від колісної бази та приводу потужність дизельного Duratorq TDCi коливається між 100 та 155 к. с.

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ СИСТЕМ ПОВНОГО ПРИВОДУ FIAT DUCATO 2.3 16V MJET

CITROEN JUMPER HDI 120

FORD TRANSIT F350MH 115 AMBIENTE PLUS

ISUZU NLR

Габарити кузова (довжина-ширина-висота), мм

5998/2050/2524

5998/2050/2524

5230/1974/ 2601

4735/1770/2150

Об’єм двигуна, см3

2287

2198

2200

2999

Потужність, к. с.

120

120

100-155

130

Розхід палива (змішаний цикл), л/100 км

8,6

7,6

6,4

10–11

Максимальна швидкість, км/год.

145-155

135

170

140

Об’єм паливного бака

80 л

125 л

80 л

75 л

Вантажопідйомність, кг

1525

1525

1630

1650

Вартість

268 609 грн

234 255 грн

260 855 грн

254 900 грн (шасі)

5 4 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


ISUZU NLR

Професіонали для професіоналів Упізнавані японські вантажівки постають доволі компактними авто, які народжені працювати у місті, оскільки невеличкий дорожній просвіт навряд чи подарує насолоду під час подорожі селами. Водночас інженери з Країни онця зробили акак Вранішнього Сонця цент на тому, наа що лише робиться натяк серед решти середніх вантае, зажівок. По-перше, вдяки короткій колісній базі NLR вдало маневрує на поуге, воротах. По-друге, фірмова ознака а» ISUZU – «скляна» кабіна та величезні дзеркала дають змогу воити за дію легко стежити ситуацією. воєму старшому На противагу своєму QR71P, модель NLR брату ISUZU NQR71P, учасним трилітровідрізняється сучасним ем із потужністю у вим турбодизелем 130 к. с. Загалом полуторна модель фургону Isuzu на всі 100% підходить для малого бізнесу в місті: комфорт і економність разом із покращеною звукоізоляцією роблять японця вартим гідної уваги. До того ж «Ісузу» буде до вподоби водієві через низку приємних деталей: простора тримісна кабіна, слухняні кермо, газ і зчеплення (гальма не дуже). На відміну від «Transit», у NLR сидіння водія набуває тієї форми, на яку розраховує людина. Зрештою бокові вікна та дзеркала обладнані електроприводами. Зовні фахівці з «Ісузу» зробили кабіну відкидною, аби полегшити техобслуговування автівки. Окрім того, значно підсилено раму автомобіля та поверхню дверей, які в сукупності утворюють захисний каркас при отриманні травм. Також концерн, наслідуючи тенденцію ринку комерційних авто, значно розширив кількість багажних ящичків і відсіків для усілякого обладнання. ★

Т В І Й НОМ Е Р

У ДУСІ ЧАСУ Компанія SHELL пропонує своїм корпоративним клієнтам дві нові паливні картки Shell Card та euroShell Card. Перша є відповіддю на виклик онлайнсучасності: по-перше, Shell Card значно полегшує облік споживання пального. По-друге, ви самі визначаєте умови споживання пального водіями ваших вантажівок. Зокрема, встановлюються ліміти за декількома критеріями на кшталт: за видом пального, за обсягом споживання, за кількістю транзакцій тощо. Родзинка нової послуги полягає в тому, що клієнт на персональному онлайн-порталі оперативно переглядає свій баланс, змінює ліміти та формує рахунок-фактуру. Окрім того, власник особисто обмежує споживання пального водіями, обираючи певний вид і кількість пального, а також установлює часові рамки, коли картку можна застосувати. На відміну від Shell Card, яка діє на теренах України, euroShell Card призначена для використання за межами нашої країни у Європі завдяки розгалуженій мережі АЗС та безлічі послуг, які пропонує паливна компанія. Про користь «єврокартки» свідчать її безкоштовна видача, можливість відстрочки платежу до 14 днів, а також те, що всі транзакції сдійснюються у євро. Як уже зазначалося, безготівкова оплата та постійне інформування компанією клієнтів значно покращують систему забезпечення пальним ваших автомобілів.

Л ЮТ И Й 2012

55


ТЕХНОСВІТ ПОКУПКА

РОЗУМНЕ ТРІО РОЗКРИВАЄМО МОЖЛИВОСТІ ТЕЛЕФОНІВ ВІД КИЇВСТАР

ДОДАТКОВІ ПЕРЕВАГИ СМАРТФОНІВ ВІД «КИЇВСТАР»

Окрім привабливих цін, усі три смартфони від «Київстар» цікаві ще й тим, що покупцю не доведеться підписувати жодних контрактних зобов’язань. Оскільки сучасні смартфони тісно інтегровані з онлайновими сервісами, до послуг користувача послуга «Інтернет без меж», яка забезпечує необмежений доступ до Всесвітньої мережі всього за 1 гривню на добу. Послуга діє лише у телефоні «Київстар».

56 Л Ю Т И Й 2011

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

Усім, хто бажає оновити свій мобільний, компанія «Київстар» відтепер пропонує сучасні телефони під власним брендом. Це функціональні бізнес-смартфони Kyivstar Aqua і Кyivstar Terra на популярній платформі Android, а також телефон із сенсорним управлінням Kyivstar Aero.


KYIVSTAR AQUA Новенький смартфон Kyivstar Aqua стане у нагоді як для щоденних робочих справ, так і для розваг. Адже гаджет працює на базі популярної операційної системи Android, яка дає змогу розширити базовий функціонал за допомогою різноманітних програм для бізнесу, та ігор на будь-який смак. А тим, хто досі не мав справи з Android, фірмовий зручний інтерфейс із кількома робочими столами дасть змогу швидко опанувати всі тонкощі. На робочих столах можна розташувати анімаційні віджети (прогноз погоди, останні новини, біржові показники, тощо), або ж іконки доступу до найважливіших функцій. Корпус Kyivstar Aqua має практичне покриття Soft Touch, завдяки якому смартфон не вислизне у вас із рук, а металічна окантовка корпусу надає конструкції додаткової міцності. Пристрій практично позбавлений глянцевих поверхонь, тож боротися із відбитками пальців та подряпинами користувачеві не доведеться. На боковій грані зручно розташована клавіша регулювання гучності, зверху – кнопка ввімкнення та розблокування дисплею, а також роз’єм для навушників. Таке розташування роз’єму додає зручності за прослуховування музики, коли смартфон знаходиться у кишені. Дисплей має 3,5 дюйми у діагоналі за роздільної здатності 320 х 280 пікселів. Для найбільшого комфорту передбачена технологія Multitouch, завдяки якій зображення на екрані можна ефектно масштабувати, просто «розтягуючи» його кінчиками пальців. Функціонал також ефективний. У самому серці Aqua знаходиться потужний процесор із частотою 600 МГц, а обсяг оперативної пам’яті складає 256 Мб, що не так давно було нормою для повноцінного офісного комп’ютера. Крім того, у комплекті користувач знайде карту пам'яті на 1 Гб для зберігання особистих даних, фотографій, відео, програм та документів. Не обійшлося і без вбудованої камери. Вона знімає 3,2-мегапіксельні фотографії, цілком якісні для перегляду на екрані телефону, комп’ютера, або публікації в інтернеті, а також відео. Ергономічний дизайн та збалансований бізнес-функціонал Дисплей із підтримкою Multitouch Приваблива ціна ● Ціна: 1699 грн

KYIVSTAR TERRA На сьогодні Kyivstar Terra – чи не найкомпактніший пристрій на базі Android. Цей мініатюрний смартфон можна комфортно носити у кишені сорочки, або джинсів. Та незважаючи на такі габарити, під корпусом знайшлося місце для достойного процесора на 528 Мгц, 256 Мбайт «оперативки», а також повноцінного функціоналу Android. Дисплей у Kyivstar Terra невеликий – 2,8 дюйми, але це зумовлено габаритами самого пристрою. Зате кольори на екрані яскраві та соковиті. Зовні Kyivstar Terra багато в чому нагадує давнішу модель Aqua, тому буде чудовим вибором для тих, хто шукає максимально компактний, але водночас функціональний смартфон. Для зручності, на передній панелі під екраном розміщена апаратна клавіша «назад», яка завжди допоможе швидко повернутися до попереднього меню або закрити певну програму. До послуг користувача графічне меню і цілих 7 робочих столів, кожен із яких можна наповнити окремими віджетами та іконками. Так, на одному можна розташувати програми, що найчастіше використовуються в роботі, на другому – ігри та розваги, далі – соцмережі, Skype та Google Talk. Таким чином, інтерфейс повністю адаптується до індивідуальних потреб. Не розчарує і вбудована 3,2-мегапіксельна камера, яка, окрім фотознімків, записує відеоролики із роздільною здатністю 352 х 288 пікселів. А любителі творчих експериментів знайдуть у меню кілька сюжетних режимів та ефектів. Зручні мініатюрні габарити Вдала ергономіка Приваблива ціна ● Ціна: 1199 грн

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2011

57


ТЕХНОСВІТ ПОКУПКА KYIVSTAR AERO Kyivstar Aero, на відміну від моделей Aqua та Terra, є звичайним телефоном. Він буде просто знахідкою для тих, хто мріє про недорогий телефон із простим зрозумілим меню та збалансованим бізнес-функціоналом. Дизайн телефону виконано в тому ж універсальному стилі, що й давніші моделі. Це лаконічні форми та стримані кольори, тож Kyivstar Aero буде цілком органічно виглядати, як на робочому столі, так і в нічному клубі. А практичне матове покриття завжди захистить корпус від подряпин та надовго збереже його зовнішній шарм. Управляти телефоном користувач зможе за допомогою 3-дюймового сенсорного екрану, а карта пам’яті на 1 Гб, що входить до комплекту, вмістить чимало музичних композицій та фотографій. Оскільки Kyivstar Aero оснащений mp3плеєром, додаткова пам’ять неодмінно знадобиться. Меню телефону багатьом нагадає сучасні смартфони – той самий набір графічних іконок із горизонтальною прокруткою. Та із часом розумієш, що управляти основними функціями пристрою набагато простіше. До речі, функцій у Kyivstar Aero чимало, починаючи від FM/mp3 і закінчуючи 3,2-мегапіксельною камерою, повноцінним доступом до інтернету та модулем Wi-Fi, який серед звичайних телефонів – справжня екзотика. Важить Kyivstar Aero всього 85 грамів, і в кишені буде майже непомітним. Просте зрозуміле меню Підтримка Wi-Fi Приваблива ціна ● Ціна: 649 грн

ВЖЕ У ПРОДАЖУ: ЗУСТРІЧАЄМО КИЇВСТАР BLOOM, SHINE ТА SPARK Асортимент мобільних телефонів під брендом «Київстар» постійно розширюється. На початку року до Kyivstar Aqua, Terra та Aero, які вже встигли заслужити популярність, приєдналися три нові моделі. Мобільний телефон Київстар Bloom коштує лише 649 грн, при цьому маючи в арсеналі екран на 3,2 дюйми, 2-мегапіксельну фотокамеру і підтримку Java-ігор.

Київстар Shine за 1199 грн належить до когорти «розумних телефонів», або смартфонів, і працює на базі популярної ОС Android 2.2. У його арсеналі 3,2-мегапіксельна камера та яскравий мовий дисплей. 2,8-дюймовий

Перевагою Київстар Spark стала фотокамера на 5 мегапікселів та використання найпоширенішої серед смартфонів версії ОС Android – 2.3, а також збільшений 3,5-дюймовий дисплей. Рекомендована вартість смартфону – 1699 грн.

Усіі три новинки доступні для пр придбання без контракту, а кожний покупець отримає в комплекті стартовий пакет передплаченого зв’язку з тарифом «Щасливий».

5 8 Л Ю Т И Й 2011

Т В І Й НОМ Е Р


Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2011

59


СПОРТ

МІКСФАЙТ НАСТУПАЄ! Неймовірна популярність цього виду спорту завдячує не стільки видовищним і реалістичним боям, скільки глибокому історичному корінню.

6 0 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


Я

к тільки не називають цей вид спорту: «міксфайт», «фріфайт», «змішані єдиноборства», «панкратіон», «валє тудо». Але принципи змішаних єдиноборств від цього не змінюються: у напівконтактному поєдинку суперники застосовують ударну техніку і боротьбу як у стійці, так і на підлозі.

ЗВІДКИ НОГИ РОСТУТЬ

Ми звикли шукати витоки будь-якого явища, наприклад, виду спорту із античних часів. Панкратіон (від грец. «усіма силами»), тобто єдиноборства з мінімальними обмеженнями на допустиму техніку вперше було розіграно в програмі Олімпійських Ігор у 648 році до н. е. Панкратіон поєднував масу прийомів боротьби в стійці та партері, у тому числі підсічки і больові прийоми. Дозволялося наносити удари в голову і корпус, по ногах і руках, водночас заборонялося кусатися, дряпатися і цілити в очі. У стародавньому міксфайті взагалі були відсутні вагові категорії та будь-які обмеження у часі; суддя на таких поєдинках був присутній лише для того, щоб попередити летальні випадки. Не дивно, що багато хто вважає появу панкратіону наслідком частих порушень правил боротьби чи кулачного бою.

УСЕ ДОЗВОЛЕНО

Хоча традиції міксфайту виникли, згідно з еллінськими міфами, за часів героїв Геракла і Тесея, із занепадом культурного життя у Давній Греції і поступливою модою на гладіаторів, вони фактично відмирають і виринають лише на початку ХХ ст. Тоді популярність здобули так звані крос-матчі, коли в поєдинку зустрічалися, наприклад, чемпіон світу з боксу та чемпіон світу з боротьби чи джиу-джитсу. Вже наприкінці 60-х років Брюс Лі розробляє філософію «Джиткундо», яка давала змогу бійцям застосовувати елементи різних бойових мистецтв. Водночас у 1938 році в СРСР була розроблена система самбо, яка увібрала в себе безліч єдиноборств. Тим не менше, технічно і організаційно бої без правил завдячують двом подіям початку 90-х: змаганням із «валє тудо» (від порт. «все дозволено») у Бразилії

Т В І Й НОМ Е Р

Тривалість боїв варіюється від 2 до 5 раундів по 5 хвилин із 60-секундною перервою між ними

і японському шутрестлінгу. Саме тоді керівник школи бразильського джиуджитсу Роріон Грейсі емігрував до США з метою провести перший турнір Ultimate Fighting Championship (UFC).

ПРАВИЛА ДЛЯ БОЇВ БЕЗ ПРАВИЛ

Оскільки в кожній частині світу домінує своя організація боїв MMA, єдиного регламенту для усіх варіантів абсолютних поєдинків не існує, та навряд чи такі колись з’являться. Однак, усі вони сходяться в одному: мінімум захисного екіпірування і обмежень

ки зобов’язалися вибудувати певний ланцюжок правил у жодному разі не для того, аби захистити здоров’я бійців, а для того, щоб підняти престиж «варварських» турнірів. Окрім цього, з уведенням декотрих табу технічні бійці отримали перевагу над «задираками», а обмеження лише підсилили ефект поєдинків. Нині левова частка правил змагань у кожній організації різниться, проте незначно. Наприклад, у Російській Федерації поєдинки проводяться на спеціальному десятикутному майданчику, в США – на восьмикутнику, у Нідерландах – на

В наш час абсолютним поєдинком є бій у трьох позиціях: у стійці, в клінчі та в позиції лежачи на тактику, повна свобода дій бійця і реалізм на межі. Як раніше, так і сьогодні забороняються «прийоми», котрі можуть привести до складних понівечень: не дозволено ламати хребет, бити у потилицю, видавлювати очі, цілити нишком у пах, горлянку тощо. Раніше костюм бійці обирали самостійно: від кімоно до боксерських трусів. Із тих часів, як більшість турнірів зробили крок назустріч легальній і регулярній основі, розпорядни-

типовому боксерському ринзі. Різні обмеження й на техніку: як-от, російська версія забороняє наносити удари головою або ліктями, інші – бити стиснутим кулаком. Також придумані були вагові категорії і хронометраж боїв, який у різних версіях варіюється від 2 до 5 раундів по 5 хвилин із 60-секундною перервою між ними. Фіналом сучасних поєдинків вважаються не лише чиста перемога (чи то ➔

Л ЮТ И Й 2012

61


СПОРТ

СУТЬ

На початковому етапі розвитку міксфайту в поєдинках брали участь бійці-фахівці з традиційних видів єдиноборств, як-от кікбоксінг, карате, май-тай, дзюдо, самбо, джиу-джитсу і

АНДРІЙ ПОЛЕЩУК

БОЄЦЬ КЛУБУ «ГЕРМЕС», К ИЇВ Займатися змішаними єдиноборствами можна сміливо починати з 18 років, за умови, що ви дещо володієте певною базовою дисципліною на зразок боксу, карате чи боротьби. Починати з нуля не варто, оскільки міксфайт – до-

62 Л Ю Т И Й 2012

решти. Вже тоді декотрі з них зналися, наприклад, одночасно на карате і на будь-якому іншому різновиді боротьби. Із самого початку стало зрозуміло, що винятково ударна техніка не здатна привести до абсолютної перемоги, оскільки представники бійцівських дисциплін переводили бій на боротьбу в партері та незмінно отримували перемогу. Дещо пізніше, організатори увели в дію ліміт часу на боротьбу в партері, дещо зрівнявши шанси бійців. Однак новинка ринку не приму-

статньо жорсткий вид спорту, який вимагає від молодого бійця певної підготовки та розуміння усіх наслідків своїх вчинків. Доволі часто міксфайт називають «боями без правил», утім, на мою думку, це не більше, ніж штамп ЗМІ, тому що змішані єдиноборства якраз мають достатню кількість обмежень у веденні бою, аби убезпечити спортсменів від травм. Зокрема, забороняються удари у хребет, потилицю, у вигин коліна, також існують певні табу за умов роботи в партері, як, наприклад, удари в голову ногами. Усім заборонам властивий одночасно етичний та безпековий характер. Тренування, зазвичай, включають 4 необхідні складові, без яких немож-

сила себе довго чекати: багато боксерів взялися переймати техніку бійців, а бійці почали вчитися ставити удар. Тому в наш час абсолютним поєдинком є не що інше, як бій у трьох позиціях: у стійці, в клінчі та в позиції лежачи. Кожна із стадій вимагає окремих навичок, які відпрацьовуються бійцем на тренуваннях.

«УДАРНИК» ЧИ БОРЕЦЬ?

Бійці зі змішаних єдиноборств є універсалами, здатними вести бій з до-

ливий успіх у майбутньому поєдинку: ударна, бійцівська, загальна фізична, та спеціальна фізична підготовки. За таких умов екіпірування для початківців складається з боксерських рукавичок, раковин для паху, капів на зуби, та, за можливості, бійцівок на ногах. Досить складно виокремити певну домінуючу техніку в міксфайті. Можна тільки зазначити, що перед кожним поєдинком боєць має враховувати особливості тактики суперника: наприклад, якщо він буде боксувати – із ним треба боротися, якщо боротися – необхідно наносити удари. За таких умов важливо спиратися на ваш базовий спорт. Загалом у міксфайті перевага часто на боці базових борці.

Т В І Й НОМ Е Р

ФОТО: PROFC.COM.UA

нокаут, чи здача одного з учасників), і нічия, але й припинення бою за явною перевагою (за рішенням рефері), через травму бійця (за рішенням лікаря), виграшу за очками (за рішенням журі) та через дискваліфікацію.


бре поставленими ударами рук та ніг як у стійці, так і в партері. Тим не менше, серед усіх бійців можна виділити «ударників» (ті, що полюбляють техніку кікбоксінгу та уникають бійки лежачи) і бійців, які тяжіють до тієї чи іншої бійцівської техніки. «Ударники» б’ють руками, ногами, ліктями й колінами, в той час як «бійці» вдаються до кидків, захватів і больових або задушливих прийомів. Невипадково, що ударну техніку покращують заняттями з боксу, кікбоксінгу, муай-таю і різновидів карате. А ось для підвищення бійцівських якостей вдаються до вільної боротьби, грецько-римської боротьби, дзюдо чи самбо. Ті ж, хто воліє бути кращим у партері, звертаються до бразильського джиу-джитсу, грепплінгу, самбо тощо. Часто вибір тактики залежить від слабких та сильних сторін суперника: в останній момент боєць вдається, як правило, до удавлення, больового прийому чи «добивання» суперника з позиції зверху. Чималу роль відіграє базова спортивна спеціалізація (наприклад, у Ємельяненка – самбо і дзюдо).

Фіналом поєдинків вважаються чиста перемога, нічия, припинення бою через травму бійця, виграш за очками, дискваліфікація

СЬОГОДЕННЯ

За час свого розвитку, починаючи з UFC у 1993 році, змішані єдиноборства неодноразово зазнавали змін, публічного осуду, заборони у різних країнах та неймовірної популярності. Варто відзначити, що Mixed Martial Arts, не зважаючи на недавнє виникнення, блискуче вписалися в реалії наших днів. Міксфайт – чи не єдиний прогресуючий вид спорту, в котрому щодня змінюється техніка ведення бою, технології підготовки тіла до навантажень, зниження ваги та відновлення перед поєдинком. Хоча останнім часом промоутери та матчмейкери змушені запроваджувати обмеження для підвищення безпеки боїв, у видовищній складовій міксфайт домінує над боксом та східними єдиноборствами зокрема. У славному майбутньому «кривавої бійки» ніхто не сумнівається: зростаюча кількість фанатів, продаж квитків та трансляцій, висвітлення у ЗМІ – зайві тому докази.

Т В І Й НОМ Е Р

УКРАЇНА

Віднедавна змішані єдиноборства набули гідного статусу окремого різновиду спорту. Із 2002 року в Україні існує перша Всеукраїнська федерація фріфайту і контактних єдиноборств. Натомість, вітчизняна методика вже успішно конкурує з країнами, де помітні доволі сильні традиції ММА. Водночас, великої популярності набув турнір Mix Fight M-1 Ukraine, який визнано зазначеною лігою. Загалом у світі розвинута тенденція до континентальних організацій ММА, на кшталт UFC у США, Pride у Японії, M-1 Global, до якої входять представники 32 країн. ★

СЕКЦІЇ • Спортивний клуб «Гермес» Київ, вул. Дмитрівська, 33, (044) 486-2675, germes.ws • Спортивний клуб змішаних єдиноборств «Гріззлі» Черкаси, вул. М. Красовського, 8, фітнес-клуб «Атлантіс», (097) 680-3945, grizzly.ck.ua • Бойове самбо та змішані єдиноборства «ММА» Дніпропетровськ, вул. Чичеріна, 21, (093) 381-7683 • Клуб кікбоксингу та ММА «Тріумф» Львів, mma.lviv.ua

Л ЮТ И Й 2012

63


ХОБІ

Рукотворна краса слова

П

исемність зародилася близько 5000 років тому. У цей період поняття «писати» і «зображати» були ідентичними. Інформацію передавали не букви і слова, а картинки. Приблизно тоді ж виникла й каліграфія. Під впливом часу вона постійно еволюціонує і щоразу набуває ознак стилю тієї епохи, в якій існує. Серед основних напрямів у розвитку каліграфії вирізняють два – Східно-Азіатський і Західно-Європейський.

КИТАЙСЬКА І ЯПОНСЬКА КАЛІГРАФІЯ

У Стародавньому Китаї написане цінувалося набагато більше вимовленого, тому мистецтво написання слів працьовиті й терплячі китайці довели до досконалості й створили з нього культ. Тут каліграфія з’явилася й успішно розвивалася набагато раніше за живопис. Перші китайські каліграфічні написи було знайдено ще на панцирах

6 4 Л Ю Т И Й 2012

черепах і бичачих лопатках. Тому не дивно, що, коли китайський живопис постав, нарешті, як окреме мистецтво, він виявився дуже каліграфічним: створювався за допомогою тих само матеріалів (пензлик, туш, папір, шовк), і за тими ж правилами написання. Цим, до речі, й пояснюється своєрідність східного малюнка: тонкого, напівпрозорого, побудованого на поєднанні різних ліній. Із Китаю каліграфія прийшла до Японії. Довгий час китайська мова в Японії вважалася чимось на зразок літературної мови, і японці старанно писали китайською. Потім почали застосовувати китайські ієрогліфи по-новому, адаптуючи їх до вимог рідної японської мови. І в Японії, і в Китаї каліграфія вважалася одним із видів образотворчих мистецтв, яким, разом із поезією та живописом, повинна була володіти кожна культурна людина. Красиво написаний ієрогліф або рядок із вірша свідчили

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

Почавши писати щось за старою звичкою, тобто від руки, сучасна людина дивується з того, що, виявляється, зовсім забула, який у неї почерк. Не забули як тримати в руках ручку каліграфи. «Твій номер» вирішив у них дізнатися, що цікавого у мистецтві каліграфії і де цьому можна навчитися.


У Китаї, Японії та арабських країнах каліграфія досягла статусу одного з видів образотворчих мистецтв, подібного до живопису і поезії

про красу думки і духу. За якістю почерку вгадувався не лише рівень освіти «писаря», але і його характер, моральні якості. Японська каліграфія – це одна з практик дзен, така само, як мистецтво чайної церемонії, ікебана, японське фехтування на мечах та інші бойові мистецтва. Традиційні способи передачі каліграфічних символів лаконічні: ієрогліфи пишуть на білому папері, який у філософії дзен уособлює порожнечу, а чорні знаки на білому тлі символізують основи жіночого і чоловічого початків.

Існує два основних напрямки розвитку каліграфії – СхідноАзіатський і Західно-Європейський

КУЛЬТОВІ ФЕТИШІ

Разом із самим мистецтвом каліграфії, китайці створили культ і зі знарядь праці, «чотирьох скарбів ученого», до яких належать папір, пензель, туш і чорнильниця. Історія китайського пензля налічує щонайменше три тисячі років, те саме стосується і паперу. Дві тисячі років тому кмітливі китайці вже ➔

Т В І Й НОМ Е Р

Наймайстернішими каліграфами вважалися писарі Оттоманської Туреччини

Л ЮТ И Й 2012

65


ХОБІ

Чотири «скарби будь-якого СхідноАзіатського каліграфа: папір, пензель, туш і чорнильниця призвичаїлися виготовляти папір із підручного матеріалу – волокон бамбука, деяких трав і старого ганчір’я. Тверда туш виготовлялася на основі сажі. Як і личить культовим фетишам, письмове приладдя шанувалося як найдорожчі речі, що потребують особливого ставлення.

АРАБСЬКА В’ЯЗЬ

Крім Японії і Китаю, каліграфія була і залишається одним із напрямів арабського мистецтва. В арабських країнах заборонено зображати людей і тварин, тому все, що залишається мусульманським художникам – плести в’язь із орнаментів і букв. Згідно з релігійними віруваннями, каліграф, якому вдасться переписати красивим почерком Боже Слово

(Коран), потрапить до раю. Наймайстернішими каліграфами вважалися писарі Оттоманської Туреччини. Турки створили витончений придворний декоративний шрифт «дивани» і започаткували стиль «мусанна» (арабське слово, що означає «подвійний»), де одна половина тексту є дзеркальним відображенням іншої. Ще більш винахідливим був різновид арабського письма, який можна назвати образотворчою каліграфією, коли текст розписували у формі птаха, тварини, дерева, човна, мечеті або мінарету. І хоча основи каліграфії викладалися у початковій школі й духовному училищі, справжніми віртуозами своєї справи ставали одиниці.

ЄВРОПЕЙСЬКЕ ПИСЬМО

Якщо для японських майстрів головне – це процес написання, то у Європі цінувалася майстерність виведення букв, на які потім буде приємно глянути. Європейська каліграфія розвивалася в руслі грекоримського письма, класичні зразки якого розроблені ще в античності. Ранні алфавіти з’явилися в третьому тисячолітті до нашої ери. Поява

НАВЧИТИСЯ МИСТЕЦТВУ КАЛІГРАФІЇ МОЖНА ТУТ: • Клуб творчого розвитку «АРТ І Я» artiya.com.ua тел.: (098) 635-4846 • Всеукраїнська асоціація традицій і культури Китаю zhengongfu.org тел.: (067) 238-8648 • Європейська школа дизайну eds.co.ua тел.: (044) 331-3708

Крім туші, пензликів і паперу, сучасні каліграфи застосовують ще кілька різновидів чорнил, ручок, олівців, пір’я, рейсфедерів, маркерів, «патичків»

6 6 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


Вероніка Чебаник обирає інструмент

християнства дала поштовх мистецтву каліграфії на Заході – необхідно було у великих кількостях копіювати Біблію та інші релігійні тексти. Каліграфія часто використовувалася за виготовлення холодної зброї і магічних предметів. Із розвитком друкарства, машинопису і, появою комп’ютерів, каліграфія формально втрачає своє первинне значення. І скоріше виступає як естетичний елемент в оформленні текстів.

СУЧАСНА КИРИЛИЧНА КАЛІГРАФІЯ

Вероніка Чебаник, майстер-каліграф зі стажем більше 15 років, каже, що сьогодні все більше уваги приділяється рукотворному мистецтву, повертається забуте мистецтво епістолярного жанру, стало модно писати листи та відправляти їх поштою, підписувати та дарувати зроблені власноруч листівки, застосовувати письмо у графічному

Каліграфічні метаморфози логотипу

Т В І Й НОМ Е Р

дизайні. «Зрозуміло, що з проблемою шрифтового оформлення зараз успішно впорається Photoshop та інші спеціальні програми. Проте, в усі часи завжди більше цінувалася ручна робота, авторське виконання, індивідуальна творчість та емоції. Каліграфія – той вид візуального мистецтва, який високо цінується в арт-середовищі, тим більше, що професіоналів цієї справи в нашій країні не так вже й багато». Сучасні інструменти для роботи дещо відрізняються від тих, що застосовувалися раніше. Крім туші, пензликів і паперу, використовують ще кілька різновидів чорнил, ручок, олівців, пір’я, рейсфедерів, маркерів, «патичків» (бамбукові загострені палички). У сучасній кириличній каліграфії органічно поєднується кілька технік. Можна зробити чисту каліграфію, а можна використовувати одночасно кілька інструментів і створювати незвичні графічні композиції, поєднувати тексти та малюнки, робити рукописні книжки.

Л ЮТ И Й 2012

67


ЗДОРОВ’Я

ЗІР ЯК У ОРЛА

Якщо ви працюєте за комп’ютером більше трьох годин на день, майте на увазі, – ви ризикуєте суттєво погіршити зір. Як зберегти його добрим, читайте далі.

СУТЬ ПРОБЛЕМИ

Як і кожен орган людини, очі також втомлюються, особливо коли багато працюють. Навіть у природному сонячному освітленні наш орган зору не розрахований на тривалу роботу з дрібними деталями або текстом, а сучасні монітори з великою розподільною здатністю, як і їх застарілі попередники, мають штучне внутрішнє освітлення з допомогою яскравих ламп або світлодіодної матриці, й така жорстка лампа світить вам із невеликої відстані прямо в очі. Ще одна з причин негативної

6 8 Л Ю Т И Й 2012

дії монітора на око полягає у тому, що перед екраном монітора людина рідше моргає, отже недостатньо зволожує слизову оболонку. Все це разом, а також ефект тремтіння зображення приводить до швидкої втоми рецепторів очного яблука та ока в цілому. Перші симптоми того, що очі втомилися, можуть бути такими: • почервоніння слизової оболонки навколо райдужної оболонки ока; • больові відчуття в ділянці очей; • зорові порушення (мутна завіса, двоїння);

• сльозливість або, навпаки, сухість очей; • синдром удаваної наявності в оці стороннього предмета; Якщо такі симптоми певною мірою стосуються вас, потрібно негайно дати очам відпочити, а можливо й закрапати у них деякі заспокійливі краплі.

ОПТИМІЗАЦІЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ Як відомо, краще запобігти захворюванню, аніж потім його лікувати. У даному випадку це оптимізація

Т В І Й НОМ Е Р


ТЕКСТ: ОЛЕКСАНДР ЄГОРОВ

роботи з комп’ютером та профілактика відпочинку очей. Правила роботи з комп’ютером досить відомі, проте не стали менш актуальними: • Монітор необхідно тримати на достатній відстані від очей. Оптимальна відстань – витягнутої руки. Всі дрібні деталі краще локально збільшувати, а не наближатися до монітора. • Яскравість монітора краще знизити до мінімального комфортного рівня, що зменшить вплив жорстких світових променів. • Легше за все очам дивитися згори вниз, тому центр монітора бажано розміщувати нижче від горизонтальної лінії зору приблизно на 15–20 см, так щоб верхня частина монітору була на лінії очей. • Бажано дивитися на монітор не прямо перпендикулярно, а під невеликим кутом, який можна час від часу змінювати. Тоді по-різному будуть задіяні рецептори очного яблука і жорсткість світового променя для очей можна трохи пом’якшити. • Після кожної години роботи за комп’ютером необхідно робити паузи у 5–10 хв., під час яких бажано посидіти з закритими очима або подивитися у вікно. Крім того, необхідно подбати про здоровий клімат у приміщені. Очі дуже чутливі до надмірної сухості повітря і реагують відповідно – швидко пересихають. Спеціальні зволожувачі повітря, або навіть прості ємності з водою, поставлені на опалювальні радіатори, стануть вам у пригоді. За можливості, приміщення офісу бажано регулярно провітрювати, або користуватися іонізаторами повітря.

ПРОФІЛАКТИКА ВТОМЛЕНИХ ОЧЕЙ

Профілактика втоми очей може здатися досить простою, але її відновний ефект дуже високий. Вона складається переважно з релаксаційних вправ та буде ефективною, якщо вдасться робити її кілька разів протягом робочого дня.

Т В І Й НОМ Е Р

Ось деякі:

• На декілька хвилин заплющити

очі, але краще – щільно прикрити їх руками, щоб у очі не потрапляло ніякого світла. • Просте моргання також позитивно впливає на загальний стан очей. Дві хвилини цього процесу дадуть змогу відновити нормальну вологість очам. Якщо сухість очей буде продовжуватися, закрапайте в очі штучну сльозу. • Рухи очима у різні боки: по декілька секунд подивіться в боки, вгорувниз, зробіть кругові рухи. • Корисно переводити погляд від ближньої точки до дальньої, і навпаки. Обов’язково потрібно фіксуватися на певних точках. • Переведення погляду зі світлого об’єкту на темний. • Масаж надбрівних дуг від перенісся до скроні, потиличної ділянки та ділянки шийних хребців, відновить кровообіг та посприяє релаксації очей. • Покласти на очі тампони із заспокійливими розчинами на робочому місці неможливо, але можна замінити цю процедуру вмиванням. Краще за все використовувати ромашковий або міцний чорний чай у теплому вигляді. Вправи можуть тривати від 30 сек. до 2 хвилин. Якщо вже різні профілактичні дії не допомагають відновити чіткість зору, то необхідно звернутися до професійного офтальмолога.

КОМП’ЮТЕРНІ ОКУЛЯРИ Щоб оптимізувати спектральний склад світла з монітора та зробити його безпечнішим для очей, офтальмологи розробили спеціальні захисні комп’ютерні окуляри з такими властивостями: • поглинають шкідливе для сітківки й кришталика ока ультрафіолетове та синє випромінювання, оптимізують спектральний склад видимого світла, підвищуючи роздільну здатність очей; • сприяють активному відновленню функціонального стану тканин ока, підвищенню гостроти й чутливості рецепторів ока; • знижують межу яскравості світла монітора, за якої комфортно сприймати інформацію за рахунок селективного поглинання світла покриттям лінз. Світлофільтри окулярів виготовляються за технологією багатошарового напилювання на скляні лінзи в глибокому вакуумі. Окуляри рекомендуються і дорослим, і особливо дітям, які грають у комп’ютерні ігри.

Л ЮТ И Й 2012

69


МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ

МЛИНЦЕВА СМАКОТА Напевно, лютий був би найгіршим місяцем року, якби не два «але»: це найменша кількість днів та веселий розгульний тиждень Масляної.

70 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


М

ожливо, саме млинці були першою стравою, яку людина приготувала з борошна: їх різновиди є в кухнях майже всіх країн світу – навіть ефіопи готують млинці-інджера. Тож різновидів цієї страви безліч, адже млинці класифікують не лише за типом тіста (прісні, дріжджові або заварні), а й за типом борошна. Для них підходить пшеничне, гречане, вівсяне, рисове, пшоняне борошна, основою ж можуть стати будь-які рідини: від води, молока та кисломолочних напоїв, і до пива чи квасу. Найтрадиційніші для Масляної млинці – пухкі дріжджові, вони найкраще просочуються розтопленим маслом, та й мають досить нейтральний смак, тож добре поєднуються з ікрою. Інший традиційний рецепт – млинці «із припіком». Аби їх приготувати, рідке тісто наливають у пательню де вже є «припік» – наприклад, смажена цибуля. Або перед перегортанням додають до млинця рубане яйце – потім цей бік присмажується, от і виходить «припік». Тоненькі млинці використовують для загортання різноманітних смаколиків – саме так утворюються наші рідні налисники з м’ясом, грибами чи сиром. Або бендерики – на відміну від налисників, у них начинка сира, їх загортають трикутниками та доготовують у духовці чи на пательні. А ще тонкі млинці використовують як тонкі перетинки, що відділяють шари начинок одна від одної у пирогах типу російського курника. Саме такими є французькі крепи – тонкі, майже мереживні млинці, не менш відомі за російські. Найелегантніший та водночас простий рецепт – млинці «Сюзетт», які нещодавно почали входити в моду у вітчизняних ресторанах. За легендою, їх створив кухар Монсьє Жозеф для акторки Сюзетти Рейченберг, яка повинна була кожен день під час вистави з’їдати порцію млинців. Аби бідолашна мала з того хоч крихту насолоди, кухар і придумав рецепт, який ніколи не набридне. Так з’явилися млинці із апельсиновою цедрою та джемом. Але, здається, найбільший секрет їх ненабридаючого смаку – міцний апельсиновий лікер у складі «соусу».

ПРИВІД ДЛЯ СВЯТА

Кожен день Масляного тижня має своє призначення – тож у цей час не потрібно вигадувати привід аби випити та смачно закусити. ПОНЕДІЛОК – ЗУСТРІЧ

ТЕКСТ: ТЕТЯНА КАПКАН

Початок Масляного тижня (перші три дні) мав назву «вузька Масляна», тобто свято вже відзначають, але й справами займаються – готуються до масштабніших гулянь кінця тижня, готують страви та печуть млинці наперед. Традиційно у цей день свекри відправляли невістку до батьків, а ввечері йшли до сватів у гості. «Тема» зустрічі – домовитися про візит, хто коли і до кого йде у гості. А день був зайнятий глобальними приготуваннями до гулянь – добудовувалися снігові та льодяні гірки, балагани та гойдалки. Крім того, в цей день потрібно було

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

71


МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ ЧОМУ МЛИНЦІ «ПЕЧУТЬ», А НЕ «СМАЖАТЬ»? До того, як у кожній оселі з’явилася плита, найчастіше їжу готували у печі, тобто запікали чи варили. А от пательня використовувалася найчастіше саме для млинців, які достигали у печі. І через те, що жар обдавав їх з усіх боків, не потребували перегортання. Тепер пательня має ширше призначення – для смаження, проте щодо млинців так і залишилося вже архаїчне дієслово «пекти».

ВІВТОРОК – ЗАГРАВАННЯ

Більшість заходів під час Масляної так чи інакше пов’язані із сім’єю та сватаннями: ті, хто заручилися на Масляну, зазвичай вінчалися одразу ж після Пасхи. Тож у масляний вівторок головними подіями були оглядини потенційних наречених. Дівчата, до яких завітав молодик із батьками, мали надію отримати пропозицію руки та серця. Готувалися на совість – пекли гори млинців. Проте оглядини можуть відбуватися і в менш формальній обстановці: під час гулянь на вулиці. СЕРЕДА – ЛАСУВАННЯ

Найкращий день для налагодження стосунків між зятем та тещею: остання

72 Л Ю Т И Й 2012

має запросити чоловіка доньки на власноруч приготовані млинці. Звісно, крім зятя (який, до речі, може продемонструвати свою прихильність, захопивши до млинців баночку ікри), за столом можуть бути й інші гості.

ЧЕТВЕР – РОЗГУЛЯЙ

У цей день починається Широка Масляна: про роботу слід забути і почати відпочивати на широку ногу. Традиційно гуляння відбувалися на вулиці: ярмарки, катання на санях, різноманітні розваги на кшталт кулачних боїв та видирання на гладкий стовп. Але найголовніша дія – штурм снігової фортеці. Звісно, сили підкріплюються млинцями та горілкою. Загалом цей день потрібен аби люди скинули накопичену за зиму негативну енергію та «випустили пару», вирішивши усі можливі конфлікти в ігрових бійках. Саме у таких забавках мають проходити дні аж до неділі включно. А от на вечір є інші розваги. П’ЯТНИЦЯ – ТЕЩИНІ ВЕЧІРКИ

Ввечері теща мала «віддати візит» завітавши до зятя: тут уже млинці пече донька-дружина, і не лише на двох

найрідніших людей, а й на усю свою рідню. А от що буде додано до млинців – то вже справа чоловіка, який має щедрим столом показати своє гарне ставлення до сім’ї дружини. СУБОТА – ПОСИДЕНЬКИ ЗОВИЦІ

Молоді невістки закликають у гості рідню чоловіка, в першу чергу – сестер чи братів. У компанію до них – своїх подруг та рідню. І бажано якнайбільше неодруженої молоді з обох боків: аби дівчата, до яких не приходили у вівторок, мали ще одну змогу де з ким познайомитися. НЕДІЛЯ – ПРОВОДИ

Цей день також має назву «Прощеної неділі» – у цей день варто сповідатися у церкві та попросити вибачення в усіх. І ніхто не має права відмовити у прощенні – тож є шанс налагодити навіть дуже складні стосунки, або закрити старі справи. Увечері знову згадують померлих та остаточно заговляються перед Великим Постом. Ну і найголовніша подія дня – «святкове закриття Масляної» – споруджене на початку тижня опудало спалюють, закликаючи швидкий прихід весни.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ТЕТЯНА КАПКАН

пом’янути померлих – звичай вшановувати предків ще з язичницьких часів. А ще у понеділок робили символ тижня – опудало, яке буде центром святкувань упродовж наступних днів.


7 ФАКТІВ ПРО МАСЛЯНУ

1

Свято Масляної ввели у XVI ст. до церковного календаря, аби замінити ним слов’янське велике весняне свято Комоєдиця, яке, зазвичай, відмічали на день весняного рівнодення у березні. А Масляна кожного року припадає на інший тиждень, адже її строки вираховують відносно Пасхи. До речі, Масляну ще називають сиропусним тижнем – вважається, що ці дні є підготовчими до Великого Посту. Як і в будь-якого народного свята, у Масляної є економічно-побутова причина. Саме наприкінці лютого починають роздоювати корів і з’являється надлишок молока. Із нього виготовляють свіже масло – у давнину, коли не було холодильників та спеціальних технологій сепарування, воно зберігалося не довго. Тож ласування свіжим маслом (а після тривалої зими це справді хороша ідея) із часом перетворилося на масові гуляння із пригощанням. Ватрушки та млинці – язичницькі символи сонця. Їсти їх – «викочувати сонечко», тобто наближати прихід тепла. Опудало, яке споруджують на початку тижня та палять наприкінці – не Масляна, як дехто помилково вважає, а язичницька богиня Марена-Мара. Цікаво, що всі сім днів це опудало символізує саме жіночну, плодовиту та привітну богиню весни Марену. А от в останній день її палять вже як Мару, богиню смерті та зими, що символізує відродження надії у новому році. Католики теж святкують Масляну – у формі карнавалів, найвідоміші з яких відбуваються у Венеції та Ріо-де-Жанейро. У західних християн Масляна мала за мету допомогти людям «спустити пару» і розслабитися після тривалої зими та року неухильного дотримання суворих церковних правил. Цікаво, що навіть інквізиція «закривала очі» на безчинства карнавального тижня. Мусульмани також святкують прихід весни – для них це свято Навруз, основною стравою якого є круглі хлібці з різноманітних бобових. Масляна починається із «масляних дідів»: язичники вірили, що разом із птахами та травами на землю повертаються душі померлих, аби допомогти живим пережити ще один рік. Тому для «дідів», тобто духів предків, віддавали перші млинці. Окрім млинців, найпопулярнішою стравою Масляного тижня було «слов’янське морозиво» – стружка із замороженого молока з медом.

2

3 4

5

6 7

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

73


WEEKEND

ПАРК ВЕСЕЛОЇ

ВОДИ Якщо ви розмірковуєте, де краще провести вільний час із сім’єю, та ще й так, щоб це було весело й корисно – можете сміливо вибиратися в аквапарк.

74 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


ІЗ ЧОГО ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ

Ніхто так не відчув серйозність потягу людини до розваг, як американський бізнес. І Голлівуд, як і Лас-Вегас додатково підтвердили цю необхідність, яку американські бізнесмени поставили на серйозну колію. Перші відкриті аквапарки з’явилися в США ще наприкінці далеких 1940-х років. Із кількістю у більш, ніж 1000 аквапарків та вельми розвинутою сервісною інфраструктурою, на сьогодні Америка займає провідну позицію у світі за якістю та прибутковістю у цій галузі. Існують навіть світові організації, що регулюють якість атракціонів та необхідний сервіс аквапарку: IAAPA – Міжнародна асоціація парків розваг і атракціонів, і WWA – Всесвітня асоціація аквапарків. Усе це свідчить, що парк розваг на воді – дуже серйозний бізнес, адже екстремальні веселощі часто межують із невиправданим ризиком. Сучасні аквапарки, які сертифіковані відповідними організаціями, цілком безпечні для відвідування, адже всі атракціони прораховані інженерами та випробовуються перед експлуатацією. Вода обов’язково проходить хімічне очищення від можливих хвороботворних бактерій. Але все ж таки людям із хворобами серця та зайвою вагою краще не користуватися високими гірками чи іншими екстремальни➔ ми атракціонами.

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

75


WEEKEND

«Парк Юрського періоду»

Закриті аквапарки почали розвиватися дещо пізніше, та перший із них був збудований у Канаді, у місті Едмонтон у 1985 році. Із тих часів вони почали активно розвиватися по всьому світі, а особливо у країнах із тривалою суворою зимою. Адже довга зима, хоч і супроводжується чудовими розвагами, дещо набридає, та щоби знову, хоч тимчасово відчути прекрасні моменти, люди охоче з головою поринають у суто літні розваги. Як правило, стандартний аквапарк має три зони: для дорослих, підлітків та зовсім маленьких. Високі швидкі гірки та труби – для дорослих, середні – для підлітків, а малюкам зводять справжній водяний дитячий майданчик. Крім гірок та труб, в аквапарках можуть бути басейни з генерацією справжніх морських хвиль, на яких на-

76 Л Ю Т И Й 2012

віть можливо тренувати навички серфінгу. Основу аквапарку складають релаксаційні басейни та зони з водоспадами й фонтанами, в яких можна поплавати й відчути приємну бурхливість води, отримати м’який масаж. Окремим задоволенням є джакузі, в якому можуть бити різнотемпературні водяні струмені. Після певного часу перебування у такому джакузі відчувається дія його повного масажу – розслаблення усього тіла. Для урізноманітнення спектру процедур, у аквапарках розміщують різноманітні сауни та бані, які доповнюють увесь комплекс позитивної дії води на організм людини. А смачні страви в барах, розташованих прямо в басейні або на території аквапарків не лише втамують голод і відновлять сили, а й надовго додадуть гарного на-

строю та естетичного задоволення від життя.

КРИТІ АКВАПАРКИ УКРАЇНИ ПАРК ЮРСЬКОГО ПЕРІОДУ DREAM ISLAND

Аквапарк площею 24 000 м2 має 14 гірок, труб та атракціонів різного рівня екстремальності, одна з гірок спускається з висоти 40 м та має довжину треку 350 м. На території знаходиться 5 басейнів: два мають функцію генерації морських хвиль та три створено з течією диких річок. Аквабар, розміщений у «дикій» лагуні, вміщає 55 відвідувачів одночасно. Крім аквабару, є також ресторан із можливістю приготування їжі на відкритому вогнищі, суші-бар та кальян-бар. На зведеній поруч з рестораном стаціонарній сцені можуть показувати цікаві шоу,

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ОЛЕКСАНДР ЄГОРОВ

ЛІТО ЦІЛИЙ РІК


Вартість двох годин у будні для дорослого коштують 150 грн та 120 грн для дитини до 12 років; у вихідні 180 грн г із дорослого та 150 грн з дитини. Сауна чи ба баня сплачуються окре окремо за тарифом 2 гр грн/хв., або 100 грн на цілий день. А Аквапарк працює з 10:00 до 22:00, і до 23 23:00 у п’ятницю та су у суботу. Ки Київ, пр-т Оболонськ ський, 21б, тел. (044) 485– 485–2111, ( ) 4485–2112, (044) aaqua.dreamtown.ua qua.dre

ТЕРМІНАЛ Т ЕРМІНАЛ

«Термінал»

Міжнародна статистика підтверджує: неуспішних проектів аквапарків доки що не існує що доповнить насолоду від різної кулінарної смакоти. Інтер’єр аквапарку створено у стилі доісторичного пейзажу Юрського періоду розвитку Землі. Відвідувачів вразять екзотична рослинність, величезні динозаври й жителі морів, акваріуми та тераріуми. Дитяча зона займає площу 3000 м2 та має усе необхідне, щоб надовго задовольнити дитячу цікавість. А професійна команда аніматорів розважить не тільки групу дітей, але й дорослих – шалені квести та перегони урізноманітнять будьякий груповий корпоративний чи

Т В І Й НОМ Е Р

приватний захід. Відчути повний релакс допоможуть 9 джакузі, розташовані по території аквапарку. Банний комплекс представлений аналогічними гігієнічно-оздоровчими місцями народів світу: тут знайдете єгипетську сауну та індійську ароматичну лазню, римську або марокканську парну, турецький хамам, африканську грязьову лазню, фінську сауну, руську лазню і навіть крижаний грот. Є окремі SPA-кабінети, де нададуть повний спектр сучасних послуг. Аквапарк може одночасно приймати та якісно обслуговувати близько 3500 відвідувачів.

Н Невеличке місто і Бровари Б може похвалитися дуже гарним і сучасним аквапарком, що входить до спортивно-розважального комплексу «Термінал». Зона відпочинку аквапарку займає площу 20 500 м2. Тут споруджено 10 гірок, труб та інших атракціонів, із яких найдовша гірка «Мастер Бластер» має довжину треку 200 м. Інші гірки та труби, серед яких «Віраж», «Цунамі», «Космічний вир», повністю задовольнять вимогливого активного відвідувача. Басейн із генерацією штучних морських хвиль надихає на спогади про справжній морський відпочинок. В інших двох басейнах встановлено гідромасажні водяні струмені та водоспади. Тут працює аквабар, де можна перекусити смачною піцою, суші або легким салатом. Дітям особливо до вподоби молочні коктейлі або десерти з морозивом, яких представлено декілька видів. П’ять джакузі, дві сауни та дві турецькі лазні з можливістю облитися холодною водою з дерев’яного відра почергово розслабляють та тонізують тіло. Комфортний дитячий майданчик із басейном та атракціонами надовго приковує увагу малюка. На другому поверсі аквапарку розташовані фінська сауна, російська і турецька лазні, соляна сауна та контрастні ванни для ніг. Ці послуги сплачуються окремо за тарифом ➔ 2 грн/хв. Поруч знаходиться

Л ЮТ И Й 2012

77


WEEKEND

ROYAL MARINE У ДОНЕЦЬКУ Улітку 2012 року в парку ім. Щербакова очікується відкриття нового аквапарку, що за обіцянками будівників та інвесторів має увійти до двадцятки кращих аквапарків світу. В Royal Marine буде встановлено п’ять гірок та труб для дорослих, одна – для дітей. Крім класичних екстремальних гірок, зокрема «Камікадзе» й «Вільне падіння», в тут з’являться нові атракціони, яких ще досі немає в аквапарках країн СНД. Також планується спорудити басейн «повільна річка» й басейн з імітацією морського шторму. На території розмістять безалкогольний ресторан здорового харчування на 150 місць та банно-оздоровчий комплекс з різними видами лазень: турецькою, руською, японською та фінською. Зовнішній вигляд аквапарку буде чимось нагадувати НЛО, яке щойно приземлилося, а вночі романтично підсвічуватиметься. Прозорий розсувний купол 85 м діаметром та 24 м у висоту буде накривати аквапарк у зимку та відкривати його влітку. Під куполом аквапарку зможуть одночасно комфортно перебувати близько 500 людей. Розробники проекту з компанії «Інтерстиль» підкреслюють, що з точки зору архітектури, об’єкт не буде мати аналогів у світі. На початку будівництва розраховувалося, що вартість години перебування в аквапарку буде коштувати 15 грн для дорослого, 12 грн для студентів та 9 грн – для дитини. Що ж, чекати залишилося зовсім недовго.

78 Л Ю Т И Й 2012

«Пляж»

фітобар, де можна насолодитися запашними чаями і перекусити. Вартість 3-х годин відвідання аквапарку в будні становить 135 грн із дорослого та 90 грн з дитини до 14 років або до 140 см. Працює з 10:00 до 22:00, у п’ятницю та суботу до 23:00. Київська обл., Бровари, вул. Київська, 316, тел. (044) 200–2980, (044) 200–2981, aquapark-terminal.com.ua

ПЛЯЖ

Львівський аквапарк «Пляж» має площу 8,5 тис. м2 й налічує 9 різних гірок та труб у розважальній зоні. Усі гірки й атракціони сертифіковані та пройшли перевірку на безпечність. В аквапарку працює сучасна системи дезінфекції та очищення води. У любителів активного водного відпочинку є можливість поплавати у великому 50-метровому басейні. Дитяча зона представлена гіркою «Весела черепашка», атракціонами «Плаваючий вужик» та «Грибочки». За необхідності, з групою дітей можуть позайматися професійні

аніматори. Турецька баня та джакузі доповнять задоволення від відвідування аквапарку. Всередині працюють також бари «Тропік» та «Гаваї». А для охочих позайматися спортом та різними активними видами відпочинку тут існують спеціальні клуби й секції для дорослих і дітей. Вартість 1 години буденного дня в аквапарку становить 50 грн, при чому вона суттєво зменшується за умови збільшення часу відвідання. Львів, вул. Княгині Ольги, 114, тел. (032) 263–6055, 263–1415, aqualviv.com.ua

ДЖУНГЛІ

Аквапарк загальною площею 11 000 м2 має 11 гірок, труб та інших атракціонів, серед яких цікаві швидкісна гірка «Вільне падіння», закрита екстремальна труба «Чорна діра», атракціони «Камікадзе» та «Зорб». Налічує 7 басейнів, із яких один є спортивним, другий – генеруючим морські хвилі. Також є гідромасажний басейн, обладнаний чималою кількістю масажних водя-

Т В І Й НОМ Е Р


«Лімпопо» «Джунглі»

них струменів. На території аквапарку працюють джакузі, дві сауни з прохолодними контрастними басейнами та кімнатами відпочинку на зразок турецького хамаму. Назва аквапарку повністю втілена в життя – тут ви відчуєте себе у справжніх тропічних джунглях: вологе повітря з температурою у +27 °С; інтер’єр імітує тропічний пейзаж з водоспадами, ріками, дикою рослинністю і фрагментами залишок давніх цивілізацій майя та ацтеків. Три бари на території аквапарку чудово доповнять ваш відпочинок. Крім того, тут є й інші види релаксаційних та дозвільних послуг: масаж, солярій, SPA-кабінети, більярд, тир, фотостудія та інше. Аквапарк працює разом із готельним комплексом Sun Light Hotel, який може повністю задовольнити вимоги будь-кого, хто прибуває на декілька днів з іншого міста чи країни. Вартість відвідання на повний день у будні: 110 грн – для дорослого та 80 грн – для дитини зростом до 146 см, діти до 110 см заходять безкоштовно,

Т В І Й НОМ Е Р

Сьогодні аквапарки стали невід’ємною частиною здорового способу сучасного життя але не більше двох дітей з одним дорослим. Крім того, є окремі абонентські квитки на плавання для дітей та дорослих. Працює з 14:00 до 23:00. Харків, вул. Киргизька, 19б, тел. (057) 713–8973, (057) 713–8974, jungle.ua

ЛІМПОПО

Аквапарк має площу 4200 м2 та входить до готельного комплексу «Алігатор». Тут розміщено 4 гірки: «Камікадзе» – зі стартовою висотою 10,5 м та довжиною 33 м, екстремальна «Труба» та «Сімейна гірка», що дає змогу кататися разом усією сім’єю, а також мультимедійний атракціон «Чорна діра», обладнаний стереозвуком та світловими ефекта-

ми зі стартовою висотою 12,5 м та довжиною треку у 160 м. Для малюків у «Лімпопо» обладнали два дитячих басейни й атракціони «Восьминіг», «Кролик», «Гриб» та «Слон». Також працюють аніматори. Всі атракціони виготовлені в Польщі та відповідають міжнародним сертифікатам безпеки. Активні відвідувачі можуть поплавати у 25-метровому басейні. Працює також гідромасаж, лазня й бар. Вартість квитків: 7:00–10:00 – 10 грн, з 10:00 до 17:00 – 20 грн, 17:00–22:00 – 25 грн. Весь день перебування в аквапарку коштує 85 грн. Працює з 7:00 до 22:00. Тернопіль, вул. Гайова, 29, тел. (352) 52–8400, limpopo.te.ua

Л ЮТ И Й 2012

79


КЛУБ МАНДРІВНИКІВ

ЩО ПРИХОВУЄ КРИГА

АНТАРКТИКИ? Вона й сьогодні є найменш вивченим материком, який немов магнітом притягує до себе давні міфи та сучасні наукові гіпотези.

8 0 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


Й ОДНИ Р А Н МІЖЗВ’ЯЗОК тарифної о е ватим жить д

ошту нале ктида ий дзвінок к ешевше, Антар д ідн хід уди д іт» від 9, де в дзвонити т «СтарСвіт № и н а о к б з ю н о і ін о в г Щ з у . д /хв осл го днів 25 грн ристатися п ини вхідно і и доб о ил у к с в с а х у а ч ь н т д ті від мож своєм артіс іть на ар». В , в залежнос наберіт т ер с м в ї їв о и н «К інка ін 8 грн ежі – в р з о е д б віт а я / /м С н а н е5 іст Стар склад Для здійсне їни – код міс акет « П . » а . к е я р и ти щ тижн – код к опку «викл ономи оні 015 і ь кн лить вам зек допомогою телеф і натисніт н за з його нта дозво абоне имальний» е дзвонити чи лише 3 гр і т ж ю п О истем й, ад лачу гроше який час, сп т можна в с за и х о р е т к », у будь ити па ій Київстар можна ну! Підключ ння «Мій пка о н к ( (к а # и хвил уговув м *100*36*2 и л с б о само меро іславш надіс ким но корот иклик») або (кнопка 5* «в 477*01 »). запит ик ) л к «ви

І

снує легенда, що білий континент є прадавньою Атлантидою, а під кригою й дотепер знаходиться теплий справжній рай. Багато хто вірить у те, що через Антарктиду можна дістатися до внутрішнього підземного світу Землі. Донині вважається, що там існує підземний Новий Берлін із 2 млн жителів, який заснували німці за часів Другої Світової війни. У чому ж насправді полягає таємниця крижаної пустелі?

БІЛИЙ КОНТИНЕНТ

На відміну від крижаного масиву на Північному полюсі, Антарктида є справжнісіньким континентом із земною твердю. П’ятий за величиною континент має площу більше, ніж 14 млн км2, що є десятою частиною поверхні Землі. У кризі Антарктиди знаходиться 70% всієї прісної води на планеті. Рельєф крижаної поверхні континенту має форму маківки, що піднімається у ➔

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

81


КЛУБ МАНДРІВНИКІВ

напрямку до середини материка. Завдяки цьому, а також справжнім підльодним теплим озерам, крижаний масив завжди перебуває у русі, і сходить із континенту в Південний океан, утворюючи величезні айсберги. Швидкість зсуву становить близько 30–40 м за рік. Відламуючись від основної маси льоду, айсберги залишають після себе прямовисний неприступний бар’єр від 30 до 70 м заввишки. Він понад 100 років був основною перешкодою для дослідження цієї місцевості зі часів першого офіційного відкриття Антарктиди російською експедицією Белінсгаузена і Лазарєва у січні 1820 року. Найбільшим за розмірами плавучим льодовим нагромадженням, яке існує й сьогодні, є айсберг В-15, що відколовся у 2000 році від шельфового льодовика Росса. Він займає площу 11 тис. км2, на якій може розміститися чотири Герцогства Люксембург. Айсберг

82 Л Ю Т И Й 2012

піднімається над рівнем океану на 30 м та занурений у воду на глибину 200 м. Товщина льодового покриття в Антарктиді сягає від 1500 м по краях, та до 4000 м у центрі материка. Під таким тиском земна поверхня дещо просіла, і її третина лежить нижче рівня океану. Крім того, сама земна твердь Антарктиди нерівномірна й має різне геологічне походження.

КРАЇНА ПІНГВІНІВ

Земля тут має більш-менш рівну площину і колись була частиною давнього материка Гондвана. У західній частині під кригою знаходяться геологічно молоді скупчення островів вулканічного походження, які грядою підходять до ПівденноАмериканських Анд. Температури повітря на узбережжі материка та у його внутрішній частині суттєво відрізняються. Якщо взимку та влітку середня температура у гли-

бині континенту сягає -60–70°С та -30–50°С відповідно, то на узбережжі вона становить взимку -10–30°С та влітку – 0–(+5)°С. За таких умов, життя зосереджено лише на узбережжі материка: тут густо селяться пінгвіни, поморники, буревісники, антарктичні тюлені та морські леопарди й слони. Відносно тепла вода тут багата на зоопланктон та криль, а це – основа харчового раціону риб та прибережних ссавців. Протягом сезону відгодівлі у водах Антарктики дорослий блакитний кит з’їдає близько 4 млн креветок, тобто 3600 кг у день. І так – протягом 6 місяців. Тільки тут водиться льодяна риба, що є єдиною білокровною хребетною твариною. Вони живуть вже протягом 5 млн років, успішно маскуючись серед білих криг.

КОСМІЧНІ ГОСТІ

Як не дивно, але Антарктида – найкраще місце у світі для шукачів

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: ОЛЕКСАНДР ЄГОРОВ

Товщина льодового покриття в Антарктиді сягає від 1500 м до 4000 м


Узбережжя материка густо заселене пінгвінами, поморниками, антарктичними тюленями та морськими леопардами й слонами

метеоритів. Таке враження, ніби їх щось притягує до цієї місцевості. Існує наукова думка, що особливе магнітне поле на полюсах викривляє простір, і не тільки захоплює полем метеорити, але є своєрідним порталом для швидкого переміщення у космосі. Темні метеорити чудово видно на тлі білого льоду й снігу, до того ж, вони згодом не вкриваються рослинністю. У деяких місцях метеорити накопичуються у великій кількості завдяки літнім водяним потокам. Цікаво, що тут також спостерігається підвищена активність НЛО – вони невідомо звідки з’являються та невідомо куди зникають.

«БАЗА № 211»

На початку ХХ ст. на білих берегах Антарктики активно діяли англійські та норвезькі дослідники. Проте, ніхто так фундаментально й масштабно не займався її вивченням, як

Т В І Й НОМ Е Р

німці. У 1938 році керівники 3-го Рейху направили до Антарктиди дослідницький корабель «Швабія», з борту якого гідроплан здійснив перший політ у глибину материка. Було сфотографовано чверть континенту, а також розкидано металеві вимпели зі свастикою. Частину Антарктиди, яка зараз відома як земля Королеви Мод, було проголошено Новою Швабією і ця територія позиціонувалась як колонія Німеччини. Фактично у ті часи Німеччина повністю володіла усією Антарктидою, адже підводні патрульні човни без попередження топили будь-які інші кораблі, які хоч трохи наближалися до континенту. Аж до кінця війни, коли вся увага та ресурси мали концентруватися на воєнних діях, із Німеччини до Антарктиди з регулярністю раз на три місяці курсували дослідницькі та вантажо-транспортні кораблі з

С СТІЛЬНИКОВА МЕРЕЖА АНТАРКТИДИ Ж Global Networks G Antarctica (GNA) є перA шим телекомунікаційним ш тта мобільним оператором Антарктиди. GNA бур дує свою інфраструктуд ру, базуючись на фінській станції Aboa, розташованій майже на Грінвічському меридіані. Нині мобільна мережа GSM.AQ оператора має зв’язок не тільки по Антарктиці, але й по всьому світі через супутниковий канал у Базелі, Швейцарія. Компанія GNA активно залучає до співпраці інших світових операторів. В Антарктиді працюють також 3G-канали: • GSM з австралійських баз Mawson and Casey; • AMPS з аргентинської станції Marambio та GSM з вишки на острові «Короля Джорджа». потужною охороною. А згодом, для зв’язку з Антарктидою почали використовувати підводні субмарини, 35 із яких були облаштовані під суто транспортні функції. Після закінчення Другої Світової війни знайдені в архівах документи чітко свідчили, що німці знайшли в Антарктиді печери з теплим повітрям, пов’язані між собою багатьма переходами. А адмірал Деніц ще на початку війни дуже визначено сказав, що його підводники знайшли в Антарктиді справжній земний рай. Згодом, у 1943 році з його уст злетіла ще одна цікава фраза, мовляв, німецький підводний флот може пишатися тим, що на другому кінці світу для фюрера створено неприступну фортецю. У німецьких документах вона фігурувала під кодовою назвою «База 211». У істориків не викликає сумніву той факт, що наприкінці війни до Антарктиди було перевезено майже половину ➔

Л ЮТ И Й 2012

83


КЛУБ МАНДРІВНИКІВ ЩО НОСЯТЬ В АНТАРКТИДІ? Існує три основні критерії у виборі одягу для подорожі в Антарктику: він повинен бути зручним, просторим та зносостійким. Необхідно взяти з собою водонепроникний одяг: плащдощовик, водонепроникні штани та гумові чоботи (без застібок, без підбивки й до коліна). Звичайно потрібні інші теплі речі, краще з натуральних матеріалів. науково-дослідницьких підприємств із обслуговуючим та науковим персоналом, які займалися останніми розробками в галузі озброєння. Туди також переправили одну з лабораторій, яка в останні роки війни розробляла та випробовувала літаючі диски на зразок відомих НЛО, ідея яких була почерпнута з тібетських експедицій Німеччини.

ПІД ГРИФОМ «СЕКРЕТНО»

У січні 1947 року для знищення німецької присутності в Антарктиці американським Військово-морським флотом була здійснена операція «Високий Стрибок». Командував нею адмірал Річард Берд, який мав у своєму розпорядженні авіаносець із 25 літаками палубної

Антарктиду обрала німецька верхівка часів фашизму для вивчення і проникнення у езотеричні таємниці авіації та ще 13 кораблів із загальною кількістю близько 4000 тис. вояків. Через місяць перебування біля берегів Антарктиди та виконання розвідувальних робіт, ескадра натрапила на раптовий напад, під час якого втратила багато техніки і людей. Якісь дивовижні дискові

8 4 Л Ю Т И Й 2012

літальні апарати безшумно вилітали з води та, пересуваючись на великій швидкості, вели шквальний вогонь. Усі контратаки американців були нейтралізовані, й військову кампанію довелося швидко згорнути. Майже всі відомості й дотепер засекречені, й навколо них багато інформаційного туману. Одні історики вважають, що база припинила існування у 1961 році у зв’язку з виснаженням ресурсів та тяжкими психологічними і фізичними наслідками життя персоналу в зміненому магнітному полі. Інші припускають, що в Антарктиді сьогодні існує Новий Берлін із населенням близько 2 млн жителів. Основним джерелом енергії у поселенні має бути ядерна, адже в Антарктиді покладів уранової руди вдесятеро більше, ніж будь-де на Землі.

СЬОГОДЕННЯ

Зараз в Антарктиді розташовано близько 45 наукових станцій, на яких узимку працюють приблизно 1000, а влітку – 4000 людей. Проте, у 1978 році на аргентинській станції «Есперанса» народилася перша людина Антарктиди – Еміліо Маркос Пальма. Крім того, білому континенту присвоєно інтернетний домен вищого рівня .aq та присвоєно міжнародний телефонний додаток +672. Відповідно до Міжнародної конвенції про Антарктику, яка вступила в силу 23 червня 1961 року, Антарктида не належить жодній державі. Розміщення військових об’єктів, а також захід бойових кораблів південніше 60-го градуса південної широти – заборонені. Дозволена лише наукова діяльність. У 1980-ті роки Антарктиду оголосили ще й без’ядерною зоною, що виключило появу в її водах атомних кораблів, а на

Т В І Й НОМ Е Р


Зараз в Антарктиді розташовано близько 45 наукових станцій

материку – атомних енергоблоків. Учасниками договору сьогодні є 28 держав із правом голосу, і десятки країн-спостерігачів. Із 1996 року в Антарктиді діє також українська наукова станція «Академік Вернадський». Вона розташована на мисі Марина острова Галіндез біля західного узбережжя дійснюючи метеорологічні материка. Працює цілий рік, здійснюючи она була зата географічні вимірювання. Вона снована у 1953 році як британська станція «Фарадей», а в лютому 1996 року Україна придбала її за символічну ціну в один фунт стерлінгів.

ПОДОРОЖ ДО АНТАРКТИДИ

Тури до Антарктиди цікаві та пізнавальні. Проте, окремої подорожі тільки на білий континент сьогодні не існує, тому бобираючи свій маршрут, потрібкі но починати з вибору країн, які і ї можуть б вам цікаво відвідати. За тривалістю, круїзи бути короткими – від 9 до 15 днів або досить тривалими – до 40 днів. Тур, як правило, починається з Аргентини, потім туристи проводять декілька днів у Антарктиці, а завершуватися подорож може в Австралії чи Новій Зеландії. Судна, на яких відбувається круїз, також відрізняються за рівнем комфортності або технічних можливостей: криголами, дослідницькі або експедиційні судна, або навіть круїзні лайнери. Крім того, деякі тури вклю-

Т В І Й НОМ Е Р

чають можливість занурення у води Південного океану або прилеглі до континенту шельфові моря. Можливі також походи на лижах або снігоступах у глибину материка та відвідання наукових антарктичних станцій. Для здійснення поїздки вам не потрібні спеціальні знання або навички. Однак, слід підготувати певне екіп екіпірування. Віза сюди не потрібна, проте вам знадобляться візи країн відп відправлення й прибуття. Як пра правило, це Аргентина, Бразил зилія, Чилі або Нова Зеландія. Кр Крім стандартного набору до документів, для одержання віз візи вам потрібно мати запо повнену медичну форму, а та також огляд лікаря судна. З Звичайно, турист повинен м мати закордонний паспорт, ттермін дії якого минає не раніше раніше, ніж через півроку після сходження зі судна, оскільки за потреби укриття від і корабель б полярних штормів, може зайти перечекати в порт будь-якої країни. У середньому, тури до Антарктиди коштують від 5000 до 7000 євро. Із собою можна не брати великої суми коштів, адже подорож відбувається на ізольованій від великих витрат території. Також можна користуватися кредитними картками Master Card або American Express, але для чайових, звичайно, потрібно мати наявну валюту.

Л ЮТ И Й 2012

85


ОГЛЯД КНИГ

ПРОДАЮЧИ НЕВИДИМЕ ★★★★★ Гаррі Беквіт Business Plus Більшість компаній працює у сфері послуг, але застосовує ту ж модель маркетингу, що й для сфери матеріальних товарів. Однак послуга – це не товар. Потенційний споживач не може сприймати її своїми органами чуттів, а значить, не може собі її уявити. Послуга – всього лише обіцянка того, що клієнт отримає в майбутньому. Споживач не може побачити чи потримати в руках те, що збирається купити, тому відчуває страх і невпевненість. Якщо товар зіпсований або пошкоджений, ви відразу це бачите і можете вимагати повернути свої гроші. Оцінити ж якість пропонованої послуги набагато складніше. Потрібно знати, яким чином ефективно продавати невидиме. Повний огляд читайте на сайті

Стів Возняк Москва, «Ексмо», 2012 Книга, де історія великого бренду розповідається словами сірого кардинала, про якого чули одиниці. Apple була заснована двома друзями та колегами – всім відомим Стівом Джобсом та тихим генієм-інженером Стівом Возняком. Задумана як маленький підзаробіток, Apple стала найдорожчою компанією в світі та вплинула на глобальні високі технології й основи бізнес-теорій. Возняк розповідає про те, як він винайшов персональний комп’ютер, про свою дружбу і суперечки зі Стівом Джобсом і про те, як намагався зупинити холодну війну.

ЗАВЖДИ НА ЗВ’ЯЗКУ ★★★★★ Брайан Чен Москва, «Манн, Іванов, Фербер», 2011 Нова цифрова епоха змінила кожного з нас. А керосином у полум’ї суттєвих соціальних змін стали мобільні телефони. Книга бере за основу телефони Iphone, як ключ до дверей світу, доступного кожному, та розповідає про сучасних людей, що носять у кишенях магічні палички, здатні рятувати та губити. Що породили Iphone, що вони намалювали на карті світу та чиї обличчя затерли до невпізнанності. Як володіти безлімітним доступом до інформації, отримувати все, що забажаєш, і за цього залишитися людиною, а не перетворитися на механічну ляльку.

8 6 Л Ю Т И Й 2012

БІЗ ЗНЕС СФІТ ТНЕС С. ЯК ПІД ДТРИ ИМАТИ И ВАШ ШУ КОМ МПА АНІІЮ Ю У ГА АРН НІЙ Й ФОРМІІ ★★★ ★★✩ ✩ Марк к Річардсон Моск ква, «Манн, Івано ов, Фербе ер», 2011 Ті, хто називають свій бізнес своєю ю дитт иною, мають рацію, адж же це ц ілий орган н ізм, що має свої хворо оби, кар’єруу та долю. І як будь-який живий о рган н ізм, бізнес має п еребувати в чудовій фізичн н ій фо о рмі. А втор р книги виступає в ролі фітне е с-тре е нера а комп п анії. Він розповідає,, що таке «бізнес у фо о рмі»,, як провести діагно о стикк у нин н ішньо о го «сс тану здоров'я» компанії, які парам м етри потр р ібно відстежувати і які показз ники крити ичні. А головне – як розз вива ати кожну «групуу м’язів» компанії: ме е недж ж ментт, про о цеси,, команду, продукт, ре е путацію, п озиціонування і багато іншого. Чуудови и й дов в ідникк для всіх, хто хоче перетвор р ити свій ларьокк на титана а з рельєфними цінн н ими папер рами.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

СТІВ ДЖОБС І Я. СПРАВЖНЯ ІСТОРІЯ APPLE ★★★★★


ПРАВДА ЖИТТЯ ★★★★✩

DRINK, PLAY, F**K ★★★★★

Грем Джойс Санкт-Петербург, «Азбука», 2011

Ендрю Готтліб Москва, «Ріпол классік», 2010

Одна із провідних сучасних письменниць, яка за дуже короткий термін здобула статус культової мейнстрімової кухарки, що випікає смачні сюжетні фабули та фігурне печиво у вигляді чудових персонажів. Продовжуючи тематику непростих відносин усередині сім’ї, як такої, Джой оперує гротескними ситуаціями та персонажами зі свідомо гіпертрофованими рисами характерів. Голова англійської сімі’ї Вайн – бабуся, що бачить привидів, або просто фантазує, її дочка Кессі не зовсім розуміє, чому на вулицях немає летючих людей, адже це було б дуже красиво та ефективно, а хлопчина Френк розмовляє з невидимками та навчається бальзамувати людей. Герої книги доносять до нас просту істину – сімейні стосунки – це гра без кінця з нелогічними правилами.

Якщо б не було відомо, що ця книга – вигадка автора, її можна було б прийняти за чудову автобіографію, з дивовижним шляхом простої людини. Боб Саліван переживає важке розлучення з жінкою, поруч із якою він провів багато років. Порожнечу в душі Боб намагається заповнити розвагами. Він залишає все, та подорожує пабами Ірландії, казино ЛасВегасу та публічними домами Таїланду. Рай для кожного чоловіка на очах читача втрачає свій блиск та перетворюється на човен, в якому самотня людина намагається перепливти ріку безцільного життя. Цю книгу доречно дарувати гульвісам, адже в ній йдеться про реальні цінності, фальшивий лоск гламурних друзів та отруйний сироп гедонізму.

ОДНОГО РАЗУ НА БЕРЕЗІ ОКЕАНУ ★★★★★ Кріс Клів Москва, «Ріпол классік», 2010 Людина здатна трансформувати свою уяву в реальні субстанції та через призму свого «відчуваю» створювати об’єктивно існуюче «бачу». Холодного лютневого вечора опинитися біля океану можна завдяки дорогому квитку на літак, або завдяки гарній книжці. Читаючи про пригоди головних героїв, які йдуть назустріч своїм долям у теплих краях, можна відчути себе на курорті. Однак, із книгою Кріса Кліва не все буде так просто та безтурботно. Заманюючи читача, ця книга кидає виклик, заглиблює до складної драми. Чоловік та жінка – жителі снобістської Англії знаходяться в стані кризи сімейних стосунків, для того, щоб змінити ситуацію, вони вирушають до Африки, де сподіваються розіграти нову спробу знайти один одного в нових декораціях. Запланована як романтична подорож, мандрівка перетворюється на дуже складне випробування моралі та фізичних сил. Головні герої вже не згадують про свої проблеми, коли на їхніх очах розгораються вогнища насилля, де людське життя нічого не варте, а для того, щоб урятувати людину, потрібно пожертвувати своїм комфортним внутрішнім світом.

Т В І Й НОМ Е Р

ФАКТИ ПРО КРІСА КЛІВА ● Письменник навчався на психолога та отримав ступінь у легендарному Оксфордському університеті. ● Його роман «Запальні» був екранізований. Головну роль у стрічці виконав відомий британський актор Еван Макгрегор. Найближчим часом планується екранізація роману «Маленька бджілка» з Ніколь Кідман у головній ролі. ● Письменник проживає в Англії разом зі своєю дружиною та трьома дітьми. ● Окрім письменницької діяльності, Кріс займається журналістикою. Британці дуже поважають його колонку в газеті Guardian, де письменник розповідає про дітей, дає поради та просто аналізує проблематику. ● Другий роман Кріса Кліва зайняв перше місце у списку кращих книг за версією газети New York Times. ● У молодості, для того, щоб заробити собі на студентське життя, Кріс працював барменом. Тоді він зустрів багато персонажів, які начебто зійшли зі сторінок драматичних оповідань. Окрім цього, майбутній письменник був моряком дальнього плавання.

Л ЮТ И Й 2012

87


ОГЛЯД КІНО

ФАКТИ ПРО ЛЕОНАРДО ДІ КАПРІО

★★★★★ США, 2011 Режисер: Клінт Іствуд У ролях: Леонардо Ді Капріо, Наомі Воттс, Дермот Малруні, Джош Лукас, Ермі Хаммер Правду кажуть про вельми потужроджувати зірки та стирати з обличну кризу сценарного мистецтва. Сьо- чя землі цілі групи людей. Це чиновгодні в основу фільмів покладають ник, який дійсно вірив у свою справсе що завгодно, – від маленьких но- ву, він бажав захистити народ від вел, які були видані колись мінімальзовнішніх та внутрішніх ворогів та заним тиражем, до біографій. Останбезпечити існування правового сусніх усе більше з’являється у кінотеапільства. Для цього Гувер був здаттрах і не завжди це цікаві стрічки, як і ний змінювати русло істини, приособи, чиє житбирати людей та Едгар Гувер був людиною, тя нам демоніноді вступати в яка мала у своїх руках владу, боротьбу з власструють. «Дж. здатну породжувати зірки Едгар» – виняно вигаданими міта стирати з обличчя землі ражами. Історичток, історія цієї цілі групи людей людини буде ний байопік про цікава кожнолюдину, маловідому, адже він – засновник ФБР, особа, му пересічному громадянину, що яка бачила за свого життя правлінзалишила помітний слід в історії – ня восьми президентів та жахи трьох справжня вечеря для гурмана, тому війн. Едгар Гувер був людиною, яка не пропустіть її в кінотеатрах вашомала у своїх руках владу, здатну пого міста.

8 8 Л Ю Т И Й 2012

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

ДЖ. ЕДГАР

● Коли у 14 років Леонардо шукав роботу в рекламному бізнесі, за його просування взявся агент, якому сподобалося ім’я та зачіска Ді Капріо. ● Перед зйомками у фільмі «Швидкий та мертвий» Шерон Стоун поставила перед продюсерами ультиматум – вона вимагала взяти до фільму юного Леонарда Ді Капріо. Продюсери погодилися, однак Шерон була зобов’язана заплатити молодому актору з власного гонорару. ● Джеймс Кемерон якось сказав, що Ді Капріо дуже «нерівний» актор: він може проявляти або не проявляти свій талант залежно від того, який у нього настрій та наскільки йому подобається фільм, у якому він знімається.

Т В І Й НОМ Е Р


РЕТРО

МАРТА МАРСІ МЕЙ МАРЛЕН ★★★★✩ США, 2011 Режисер: Шон Даркін У ролях: Елізабет Олсен, Сара Полсон, Джон Хоукіс, Х’ю Денсі, Бреді Корбет Ніхто не заганяв головну героїню до страшної секти, ніхто не змушував її перебувати у тісних стосунках із духовним лідером, вона справді вірила в ідеали, доки не побачила за масками добрих людей гримаси бісів та демонів, а із красивих постулатів не злізла позолота. Тому, бажаючи просто врятувати своє життя, Марта втікає та переховується у своєї старшої сестри. І хоча поряд з нею лише близькі люди, страх перед тим, що десь там за вікном її шукають скажені фанатики з кривими ножами, перетворює життя дівчини на постійний, цілодобовий жах.

АРТИСТ ★★★★✩

ХОЛОДНИЙ ЛЮК ★★★★★

Франція, 2011 Режисер: Мішель Хазанавічус У ролях: Жан Дюжарден, Береніс Бежо, Джон Гудман, Джеймс Кромвелл, Пенелопа Енн Міллер

США, 1967 Режисер: Стюарт Розенберг У ролях: Пол Ньюмен, Джордж Кеннеді, Дж. Д. Кеннон, Лу Антоніо, Роберт Дрівас

Чудова й зворушлива стрічка про переломну епоху в історії американського кіно. За вікном 1927 рік, коли відомий на весь світ актор Джордж Валентин прославився завдяки своїм працям у «німих» стрічках, його слава – абсолютна, його талант монополізував кінематограф. І, здавалося б, ніхто не може зігнати короля з його трону. Але технічний прогрес говорить своє вагоме слово – звукове кіно миттєво вбиває «німий» кінематограф та відкриває дороги для тисяч молодих акторів. Яскраві творчі особистості у момент докорінної зміни мистецтва – така тема цієї праці, де гарно все.

Культовий фільм із Полом Ньюменом у головній ролі, який породив моду на фільми про боротьбу людини і системи. Люк отримав два роки ув’язнення та ремонтних робіт на півдні Америки. Через свою силу волі та впертість, він отримує прізвисько «Холодний Люк». Чоловік постійно сперечається із начальником тюрми, влаштовує втечі та зазнає жорстоких покарань. Але навіть за цих умов він не ламається і залишається все таким же «холодним» та гордим.

НА МЕЖІ ★★★★✩ США, 2012 Режисер: Асгер Лет У ролях: Елізабет Бенкс, Сем Вортінгтон, Джемі Белл, Ед Харріс, Едвард Бернс, Кіра Седжвік Дуже непогане поповнення жанру екшенів. На даху одного з будинків у самому серці Нью-Йорку поліцейський бажає покінчити з усіма життєвими проблемами та заспокоїти своє тяжіння до справедливості, адже його звинувачують у злочині, якого він не скоював. Доказів для захисту небагато, тому чолов’яга вирішив поставити криваву крапку в цій історії. Для порятунку копа відряджають професійного психолога. Саме тут відбувається неочікуваний поворот сюжету – в цьому самому будинку, прямо під носом у десятків копів відбувається пограбування на мільйони доларів. Що це? Збіг, геніальний план або те й інше.

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

89


ОГЛЯД МУЗИКИ

ФАКТИ ПРО COLDPLAY

COLDPLAY ★★★★★ MYLO XYLOTO Parlophone

● Перші чотири роки гурт був нікому невідомим колективом, що виступав у третьосортних пабах для молоді. Лише в 2000 році слава завітала до домівок музикантів. Це відбулося завдяки національному визнанню синглу Yellow, який зайняв верхні позиції і в британських, і в американських чартах. ● Музика та текст пісні Politik «прийшли» до вокаліста Кріса Мартіна вночі. Для того, щоб не втратити цікаві ідеї, він устав та записав пару рифів. ● У 2008 році відомий гітарист Джо Сатріані подав на гурт до суду через те, що вони начебто вкрали гітарний риф із його пісні If I could fly. ● Після світового турне на підтримку альбому Viva La Vida Or Death And All His Friends, члени гурту заявили, що стосунки між музикантами стали занадто натягнутими і, можливо, це був останній альбом від Coldplay.

9 0 Л Ю Т И Й 2012

ТЕКСТ: МИХАЙЛО ТЕСЛЯ

Протягом минулого року британський лансована та, звичайно ж, професійно гурт устиг відіграти майже всі треки з зіграна. На фоні такого урагану бриданої платівки. Фестиваль за фестиватанського інді-року, єдиним слабким лем, бонус за бонусом, музиканти виелементом виглядає вокал Кріса Мардавали фанатам шматочки пазла, який тіна. Це сталося через експерименти з тепер офіційдодаванням елекФестиваль за фестивалем но вийшов і ми тронних пасажів, музиканти видавали фанатам вокал трохи втраможемо оцінишматочки пазла, який тепер тив свою гостроти всю картинвийшов офіційно, і ми можемо ту. Однак, якщо ку в цілому. За оцінити картинку в цілому дивною назвою розглядати такий платівки кризвук як крок на теється доволі хороший для Coldplay ма- риторію нового жанру, жертва у витеріал, що встиг сподобатися народу гляді голосу виглядає органічно. Прита завоювати гурту світове визнання. ємним бонусом цього релізу стала пісЕмоційно музика дуже позитивна, виня, в якій вокальну партію виконала конана на високих темпах, чудово зба- Ріана.

Т В І Й НОМ Е Р


NICKELBACK ★★★★★ HERE AND NOW Roadrunner Records Канадські рокери, які в свій час створили сінгл у рамках саундтреку до фільму «Людина-павук». Із тих часів музиканти встигли записати декілька робіт. Here and now – це своєрідний потужний удар, у який вкладено всі сили, невикористані раніше. Це дуже рівний альбом, із чудовою ритм-секцією. У плані темпу він майже навпіл розділяється, створюючи фронт швидких бойовиків та фронт красивих балад, у яких вокал із хрипотцею звучить особливо драматично. Можливо, це не кращий альбом канадців, однак він входить до трійки найпотужніших релізів музикантів, що сьогодні рухають альтернативний рок у маси.

CLARKSON KELLY ★★★★★

MARLON ROUDETTE ★★★★★

STRONGER RCA Проста дівчина Келлі Клаксон, яка у 2002 році перемогла опонентів по конкурсу American idol, сьогодні має вже п’ять студійних альбомів і Stronger – останній серед них. Слухаючи реліз, складається відчуття, що акценти тут розставлені дуже влучно. Не потрібно очікувати оркестрових аранжувань, – тут звучить косметична музика, на авансцені якої Келлі демонструє потужність та красу вокалу. Голос і справді заворожує, створює магічну атмосферу та навіть релаксує. Хітів на диску небагато, однак він несе енергетику позитивних емоцій.

MATTER FIXED Urban Хіту виповнилося вже шість років, а він продовжує розривати плеєри і сьогодні. Трек називався Big city life і діяв, як ковток свіжого повітря. Один із авторів цього дива Марлон Рудетт закінчив роботу над своїм першим сольним альбомом Matter Fixed. Результат перевершив усі сподівання: ніжні мелодії струменіють під складно влаштований акомпанемент, і ця гармонія підкреслює глибину дуже особистих текстів, написаних Марлоном на основі подій його особистого життя. Це дуже красива музика, яка не зовсім легко засвоюється, однак наповнює душу емоційними хвилями, що створюють приємний безлад.

PINK FLOYD ★★★★✩ A FOOT IN THE DOOR – THE BEST OF PINK FLOYD EMI Records У кінці минулого року легендарні творці з гурту Pink Floyd заявили, що поступово під дахом одного лейблу будуть перевидані всі альбоми гурту, пропущені через потужний ремастеринг. У рамках цього чудового проекту нам пропонують почати відновлювати колекцію з альбому, що складається з оновлених хітів. Тільки кращі речі від геніїв, – ось такий цей диск. Покращений звук шедеврів дає змогу подивитися на твори без огляду на звучання, яке не відповідає запитам сучасного слухача з оновленими та вибагливими вухами. Чудовий початок для знайомства з титанами року.

MEGADETH ★★★★★ TH1RT3EN Roadrunner Records Символічний тринадцятий альбом, одних із чотирьох титанів треш-металу. Megadeath не збираються змінюватися, підкорюватися часу та пекти пиріжки, що прийдуться до смаку великій аудиторії. Вони вже протягом декількох десятиліть ідуть до цехів та змішуючи дорогі метали, відливають штучні дзвінкі мечі, якими розрізають повітря. Тринадцятий альбом не став кроком ні вперед, ні назад, це гарна, талановита робота музикантів, що давно знаходяться на піку своєї майстерності. Загальна емоція релізу – різка, але в той же час енергійна та підбадьорлива.

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

91


КАЛЕНДАР

ЮНОНА І АВОСЬ  CRAZY HORSE 30 РОКІВ! 8-12 лютого, 19:00

ГРОМАДЯНИН ПОЕТ

СВЯТО ШОКОЛАДУ

3 лютого, 19:00 Київ, Палац Україна 4-5 лютого, 19:00 Одеса, Театр музичної комедії ім. М. Водяного 9 лютого, 19:00 Харків, ХАТОБ У 2012 році найвідоміша рок-опера СНД відсвяткує своє 30-річчя. Вперше публіка побачила виставу «Юнона і Авось» ще у 1981 році. Із того часу історія кохання російського графа-мандрівника Миколи Рєзанова та доньки губернатора Каліфорнії Кончіти незмінно викликає інтерес глядача, що підтверджується постійними аншлагами. На вас чекає грандіозне шоу неперевершеного шедевру Олексія Рибникова у виконанні кращих акторів його театру.

9 лютого, 19:00 Київ, Палац Україна «Громадянин поет» – один із проектів продюсера Андрія Васильєва, в якому актор театру і кіно Михайло Єфремов читає актуальні вірші Дмитра Бикова в образах класиків російської літератури – від Некрасова і Пушкіна, – до Єсеніна і Маяковського. За короткий час його популярність у рази перевищила рейтинги всіма улюблених Comedy Club і «95-го кварталу». Сам Михайло Єфремов сказав про свою нову роботу так: «У цьому проекті вдало поєднується поезія, гумор і актуальність. Чим серйозніше до нього ставитися, тим безглуздішим він буде виглядати. It's a joke – не більше того!»

9-12 лютого Львів, Палац мистецтв Цього року, окрім всесвітньовідомого українського кондитера Валентина Штефаньо, своєю майстерністю поділиться найвідоміший шоколатьє Росії – Едуард Лєбєдєв. Маестро запросить усіх до запаморочливої подорожі у світ шоколадного задоволення, подарує можливість скуштувати солодкі скарби, переповнені надзвичайним смаком та ароматом. На вас чекає дійство створення та поїдання найдовшого шоколадного торта, а також майстеркласи із приготування шоколадних виробів.

92 Л Ю Т И Й 2012

Київ, Київський національний академічний театр оперети Легендарне кабаре Crazy Horse – найбільш відвідуване кабаре світу і такий само символ Парижа, як Ейфелева вежа і Єлисейські поля. Із моменту відкриття кабаре у 1951 році, у Crazy Horse побувало більше 15 мільйонів глядачів, серед яких величезна кількість знаменитостей. У будь-якому місті світу Кабаре Crazy Horse збирає незмінні аншлаги. Тепер і у київських глядачів є унікальна можливість на кілька годин зануритися в атмосферу паризького свята.

Т В І Й НОМ Е Р

ТЕКСТ: АНЖЕЛА ХАЧАТУРОВА

КУЛЬТУРНІ ПОДІЇ


У ВАШОМУ МІСТІ

СУХІШВІЛІ

SCISSOR SISTERS

АННА КАРЕНІНА

ХОКЕЙ

16 лютого, 19:00 Черкаси, БК «Дружба народів» 18-19 лютого, 19:00 Київ, Палац «Україна» 22 лютого, 19:00 Одеса, Театр музичної комедії ім. М. Водяного У 1945 році, одразу після закінчення війни, відомі танцівники Іліко Сухішвілі та Ніно Рамішвілі почали відроджувати грузинський танцювальний фольклор. Вже в 1948 році їх ансамбль гастролював по Європі. Концерти відбулися із приголомшливим успіхом, і запрошення посипалися з усіх боків... За час свого існування колектив побував більше, ніж у 200 турне, 9 разів об'їздив 5 континентів, 88 країн, провів близько 9200 концертів. У жодному разі не пропустіть їх виступу!

16 лютого, 19:00 Київ, концертний зал «Стерео Плаза» Ще зовсім недавно вони змінили уявлення про сучасну поп-музику, показавши її такою захоплюючою, свіжою і ефектною, що опинилися на два кроки попереду трендів і стали улюбленцями публіки. А сьогодні Scissor Sisters святкують десятирічний ювілей у ранзі великої міжнародної зірки і однієї з найвідоміших груп нашого часу. Вони мають блискучу концертну репутацію та яскраві вистави, які демонструють на найбільших аренах і кращих фестивальних майданчиках по обидва боки океану. Варто бачити і чути!

18 лютого Одеса, Театр Опери та Балету 20-21 лютого, 19:00 Київ, Театр Опери та Балету Балет Бориса Ейфмана «Анна Кареніна» сповнений внутрішньої психологічної енергії і точний за своїм емоційним впливом. Прибравши всі другорядні лінії роману Льва Толстого, хореограф зосередився на любовному трикутнику Анна-Каренін-Вронський. На думку Ейфмана, саме пристрасть, «основний інстинкт», породили злочин проти суспільних норм, знищили материнську любов і перервали зв'язок Анни Кареніної з душею. Найвищого рівня техніка та хореографія Бориса Ейфмана передають усі психологічні перипетії роману Толстого.

1 лютого – «Сокіл» – «Беркут» 3 лютого – «Компаньйон» – «Беркут» 15 лютого – «Беркут» – «Гайдамаки» 17 лютого – «Беркут» – «Леви» 20 лютого – «Беркут» – «Білий Барс» Цього місяця хокейний клуб «Беркут» проведе сім матчів у рамках чемпіонату Професійної хокейної ліги України. 24 лютого команда зіграє в Харкові з місцевими «Акулами», а вже 26 лютого – випробує на міцність діючих чемпіонів України – гравців ХК «Донбас» у Донецьку. Інші ігри місяця відбудуться у Києві та Броварах. Власне, лютневі ігри стануть останніми в «регулярці» сезону 2011– 2012 чемпіонату ПХЛ. Із березня розпочнеться вже плей-офф.

Т В І Й НОМ Е Р

Л ЮТ И Й 2012

93


P. S.

ПРЕМІЇ СВІТУ Їх володарям заздрять мільйони, їх бажали б мати чи не всі. За що видають світові премії, та в якому розмірі?

НОБЕЛЬ

Одна з найпрестижніших міжнародних премій у сфері видатних наукових досліджень, революційних винаходів або значних внесків до культури та розвитку суспільства – Нобелівська, яка вручається з 1901 року. Її можуть отримати лише окремі особи, один раз за життя. Премію заснував учений Альфред Нобель, виклавши умови у власному заповіті. Згідно із заповітом, майно Нобеля переводилося у ліквідні цінності, капітал розміщувався в банку. Отриманий дохід призначався фонду, який щоріч-

9 4 Л Ю Т И Й 2012

но розподіляє його у вигляді премій серед тих, хто минулого року здійснив суттєвий внесок для людства в галузі фізики, хімії, фізіології та медицини, літератури, миру. В 1969 році за ініціативи Шведського банку премія присуджується й у галузі економіки. У наш час розмір премії сягає понад $3 млн. Лауреатами Нобелівської премії були Марія Склодовська-Кюрі (фізика), Лайнус Полінг (хімія), Роберт Кох (медицина), Іван Бунін (література), Міжнародний комітет Червоного Хреста (тричі отримав премію миру), Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (двічі отримав премію миру).

Т В І Й НОМ Е Р


ПУЛІТЦЕР

Одна з найвідоміших премій світу – Пулітцерівська. Видають її представники Колумбійського університету в НьюЙорку за досягнення в галузі літератури, журналістики, музики і театру. В кожній галузі є свої категорії. Наприклад, у журналістиці можна отримати премію за служіння суспільству, видатну подачу сенсаційного матеріалу, видатне розслідування, майстерність тощо. Днем заснування премії офіційно вважають 17 серпня 1903 року, коли газетний магнат угорськоєврейського походження Джозеф Пулітцер склав заповіт, згідно з яким заснував фонд власного імені на $2 млн. Розмір премії – $10 тис. Цієї премії була удостоєна єдина російська журналістка – Анна Політковська, за детальну хроніку війни в Чечні. Лауреатами премії стали сотні митців та видатних діячів, серед яких і Джон Кеннеді, 35-й президент США, за книгу «Профілі мужності» (Profiles in courage).

ТЕКСТ:ТЕТЯНА КАПКАН; ФОТО: NOBELPRIZE.ORG, BALZAN.ORG, THEMANBOOKERPRIZE.COM

БУКЕР

Найпрестижніша нагорода у галузі англійської літератури, вперше вручена у 1969 році. Присуджується авторові, який проживає в одній із країн Співдружності націй, Ірландії чи Зімбабве за роман, написаний англійською мовою. Переможець отримує чек на суму 50 тис. фунтів стерлінгів. Одним із найвидатніших лауреатів Букера є Салман Рушді з романом «Діти півночі». Саме цей автор зміг, окрім Букера, двічі здобути премію «Букер Букерів», яку обирають читачі. У 2005 році було засновано Міжнародну Букерівську премію. Вона вручається один раз на два роки та може бути присуджена не лише англомовному письменнику, а й іншим авторам, чиї твори були перекладені англійською. Сума премії – $118 тис.

БАЛЬЦАН

Дочка італійця Еудженіо Бальцана, співвласника газети, у 1961 та 1962 роках вручила премію за вищі досягнення в галузі науки та культури. Захід став постійним: із 1978 року премія вручається постійно й стала міжнародною. Номінації премії змінюються щороку. Із 2001 року розмір премії становить 1 млн швейцарських франків. У 2010 році премію в галузі «Історія театру» отримав Манфред Браунек з Німеччини, у галузі «Історія Європи, 1400–1700» отримав італієць Карло Гінзбург, із прикладної математики – Жакуб Палиш (Бразилія), з біології – Син’я Яманака (Японія). Половину грошей лауреат зобов’язаний віддати молодим вченим, щоб ті фінансували свої проекти.

ХАРВІ

Міжнародна премія з технічних наук, яка щорічно присуджується вченим за видатні досягнення в галузі медицини, природничих та гуманітарних наук незалежно від їхньої расової, національної, релігійної приналежності, громадянства та статі. Заснована премія у 1972 році та виплачується з Фонду імені Ліни П. Харві. Розмір «Харві» становить $35 тис. У премії є одна особливість: лауреат має приїхати у ролі гостя до Ізраїлю на місячне турне по науково-дослідних інститутах та університетах країни із читанням лекцій про свої наукові досягнення. Тексти лекцій публікуються в «Наукових доповідях лауреатів премії Харві».

Т В І Й НОМ Е Р

Профессор Лоран Сізон (зліва) нагороджений у 2009 році премією Харві за дослідження Сонячної системи

Л ЮТ И Й 2012

95


P. S.

9 6 Л Ю Т И Й 2012

Т В І Й НОМ Е Р


TN_02_2012  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you