Page 34

34

Kwartalnik Laktacyjny nr 3

Nie karmiłam piersią Z Ewą, Anetą, Agnieszką, Moniką i Z. rozmawia Ewa Muszyńska

Osoby promujące laktację często szukają powodów tego, że tak dużo kobiet kończy karmić piersią swoje dzieci już w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia dziecka. Gdy słucham historii kobiet niekarmiących, bardzo często uderza mnie, jak mało wsparcia miały i mają. Często ich mleczna droga kończy się bardzo szybko przez to, że osoby, które powinny wspierać je w karmieniu piersią raczej do niego zniechęcają. Problemem jest też mała wiedza na temat laktacji i łatwy dostęp do preparatów zastępczych.

By zrozumieć lepiej skalę tego problemu, zapoznałam się z kilkoma historiami mam, które nie karmiły piersią swojego pierwszego dziecka, a kolejne wykarmiły z powodzeniem, bo to, co je spotkało, wiele je nauczyło. Część tych historii zwyczajnie w świecie mnie zdenerwowała, bo trudno uwierzyć w to, że lekarze wprowadzają w błąd pacjentki, że nie namawiają do szukania pomocy u specjalistów, że bez oporów zalecają przejście na sztuczne mleko, które powinno być zalecane tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Są też historie, które mocno wzruszają. Są pełne żalu, emocji. Bardzo współczuję kobietom, które bardzo chciały karmić, a nie udało im się, choć karmienie piersią mogło pójść bez większych problemów, gdyby tylko otrzymały odpowiednie wsparcie.

Kwartalnik laktacyjny 3/2014  

Trzeci numer Kwartalnika Laktacyjnego

Kwartalnik laktacyjny 3/2014  

Trzeci numer Kwartalnika Laktacyjnego

Advertisement