Page 1

2014 m. sausio 24 d. Nr. 4 (919) 9 771648

622008

Kaina 1 Lt Internete: www.kvitrina.com

politika, aktualijos, sportas

Kūrybos perlais nusėtas gyvenimas Vilija Čiapaitė

Trumpai iš aruodų Poetė gimė 1934 m. Alke (Plungės r.). Dirbo mokytoja, savo gyvenimą paskirdama lietuvių kalbai ir literatūrai. Stefa eiliuoti pradėjo dar paauglystėje ir iki šiol nepaleidžia plunksnos iš rankų. Ji mokiniuose pastebėdavo polinkį literatūrai, paskatindavo juos kurti.

„Knygų Mekoje“, Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje jau seniai buvo susirinkęs toks būrys žmonių, atvykusių pasveikinti, pagerbti ir padėkoti už buvimą su mumis poetei Stefai Rimkutei – Juršienei. O proga neeilinė, nes sulaukti tokio gražaus 80-ties metų brandaus jubiliejaus, labai svarbus įvykis. Tačiau kukli ir niekada nesiveržianti būti pirmosiose eilėse visų mylima poetė, buvusi mokytoja, gali pasakyti: „Kažkas man kasdieną kartoja/Kad vargo daugiau nei džiaugsmų/ Bet jeigu sulaukiu rytojaus/Sakau – aš laiminga esu“. Šios kelios eilutės pasako, kad gyvenimo vingiai ją vėtė ir mėtė, tačiau mokėjimas džiaugtis kiekviena diena – tai stebuklas, virtęs eilėmis. Gyvenimas ir likimas poetei neleido sustoti, suklupti, gręžiotis atgalios. Ji tvirtu, kiek leido moteriškumas, žingsniu žengė ten, kur jai likimas lėmė. Gėris, išugdytas Molėtuose 1965 metų 7 laidos auklėtiniams, kurie niekada nepamirš tuo metu buvusios dar jaunos auklėtojos, dabar brandžios moters, su šypsena sakančios, kad „turėjau mokinius, išdykėlius, kurie ir mane kartais iš kelio išvesdavo”, bei kitiems, kuriuos mokė Prienuose. Ne visi susirinko, tačiau pagarba ir meilė buvusiai mokytojai išliko. Tai dar vienas įrodymas, kad Stefa Perdavusi mokytojavimo estafetę jaunesdirbo tinkama linkme, tikėjo jaunaisiais auklėti- niems, pati nenustojo būti mokytoja. Dabar niais ir į gyvenimo kelią lydėjo it antroji motina. poetės – mokytojos Stefos patarimo klausia ir Visus gyvenimo ir sielos iššūkius poetė ei- jauni, ir jau stažą turintys literatai. Poetė išleilutėmis suguldė popieriaus lape. Kiekvienąkart skaitant Stefos eiles, gali atrasti kažką naujo: neapčiuopiamo, persisunkusio meile gamtai, žmogui, svajonėms, vabzdeliui ir tiems, kurie šioje žemėje tik svečiai. Juk niekur nepabėgsi – toks gyvenimas, tokia kasdienybė... Eilėmis apdainuoti mūsų krašto didvyriai, Dievo saugomi gamtos kampeliai. Niekas nepraslysta pro jos akis, nes tai Aukščiausiojo duota dovana, kurią Stefutė priima ir paskleidžia tarp mūsų.

dusi dešimt eilėraščių knygų, taip pat yra Rietavo krašto antologijos „Savi“ bendraautorė. Buvo bandymų eiliuoti ir žemaitiškai (spausdinta žurnale „Žemaičių žemė“). Taigi, pasveikinti jubiliatės atvyko daug lauktų svečių. Su pagarba poetei ir jos gražiam jubiliejui, noriu paminėti, jog Stefai Juršienei buvo suteiktas Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos garbės vardas. Tai ypatingas jos įvertinimas, o šią žinią susirinkusiems paskelbė Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos valdybos pirmininkas V. Buragas su žmona Dalia bei kitais šios sąjungos nariais. Be abejo, be rėmėjų, be būrio gerų žmonių, Stefos Juršienės eilės nepasiektų mūsų. Tad ji dėkojo visiems, o asmeniškai šviesios atminties kraštiečio Juozo Palionio šeimai, jo vardo paramos ir labdaros fondo įkūrėjams: žmonai Julijai, vaikams Editai ir Andriui. Gražaus jubiliejaus proga jubiliatę pasveikino ir Seimo narys Andrius Palionis, Prienų rajono savivaldybės administracijos atstovai. Sveikintojus keitė žiburiečių, mokytojos Romos Ruočkienės, Lijanos Sarnickienės gitarų ir dainų motyvai. Susitikime kalbėjo ir poetės bendraminčiai, kūrėjai. Tai gera jos draugė ir kolegė, daugybės recenzijų autorė, mokytoja Anarsija Adamonienė, kuri pedantiškai išnarplioja visus eilėraščius ir atranda deimantų, kurių nepastebi net pati autorė. Susitikimui baigiantis nusidriekė ilga sveikintojų eilė. Visi norėjo pasveikinti jubiliatę, prisiglausti ir palinkėti visko, kas tik geriausia ir mieliausia. Iš pažiūros trapiai, bet vidumi stipriai moteriai, kuri visada mokiniams liks mokytoja, mums – poete, drauge, bet, svarbiausia, žmogumi, visa esybe mylinčia gyvenimą, žmones ir Lietuvą. Jos perlais nusėta kūryba dar pradžiugins mus ir leis nugrimzti į pasaulį, kurį pamatome per Stefos Juršienės poetišką gyvenimo prizmę.


2

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 24 d. / Nr. 4 (919)

Virginijaus Šeškaus kariauna Stalo teniso mokinių pirmenybės sunkiai, bet susitvarkė ir su „Barons“ komanda

Sausio 16 d. Prienų sporto ir pramogų arenoje vyko rajono mokyklų stalo teniso pirmenybės, kuriose dalyvavo 7 mokyklų atstovai. Miestų grupėje varžėsi „Žiburio“ ir Jiezno gimnazijų bei „Revuonos“ pagrindinės mokyklos komandos. Vaikinų grupėje nugalėjo „Revuonos“ stalo tenisininkai, kurie vienodu rezultatu (3:0) įveikė ir „Žiburio“, ir Jiezno gimnazijų atstovus. Pastarųjų komandų akistatoje stipresni buvo žiburiečiai (3:0), kurie ir užėmė antrąją vietą. Dvikovoje tarp merginų stipresnės buvo „Žiburio“ gimnazijos atstovės, kurios ir tapo nugalėtojomis. Kaimo vietovių mokyklų pirmenybėse dalyvavo 4 švietimo įstaigų stalo tenisininkai (Šilavoto, Skriaudžių, Pakuonio pagrindinių mokyklų ir Veiverių T. Žilinsko gimnazijos). Merginų grupėje dominavo Šilavoto, o vaikinų – Skriaudžių pagrindinių mokyklų mokiniai. Abejose grupėse antrąsias vietas užėmė Veiverių T. Žilinsko gimnazijos stalo tenisininkai. Bronzos apdovanojimus iškovojo Skriaudžių (merginos) ir Šilavoto (vaikinai) mokyklų komandos.

Trečiasis kėlinys Trečiojo kėlinio pradžioje prieniečių laukė dar vienas „Barons“ spurtas, ir aikštelės šeimininkai įgijo 14 taškų persvarą (50:36). Ir tada prabilo „TonyBet“ tolimoji artilerija. Žygimantas Janavičius, Gintaras Kadžiulis, Martynas Linkevičius ir dar kartą G. Kadžiulis sumažino skirtumą iki 4 taškų (55:51). Deja, bet klaidos ir M. Linkevičiaus techninė pražanga neleido perimti iniciatyvos. Varžovai vėl padidino persvarą iki 8 taškų (61:53). Vaidas Pirmasis kėlinys Čepukaitis dar spėjo iki kėlinio pabaigos Rungtynės prasidėjo taikliu Gintaro pelnyti du taškus, ir po trijų kėlinių „ToKadžiulio metimu (0:2), o po Mindaugo nyBet“ deficitas liko tik 6 taškai (61:55). Lukauskio dviejų sėkmingų atakų „TonyKetvirtasis kėlinys Bet“ persvara siekė 5 taškus (4:9). Ir nors aikštelės šeimininkai sumažino skirtumą Kėlinio pradžioje Prienų komandos iki dviejų taškų (12:14), Virginijaus Šeš- vyr. treneris Virginijus Šeškus už ginčus kaus auklėtiniai po pirmojo kėlinio įgijo su rungtynių teisėjais buvo nubaustas 6 taškų pranašumą (14:20). technine pražanga, ir varžovai padidino savo pranašumą iki 9 taškų (68:59). TuoAntrasis kėlinys met „TonyBet“ krepšininkai susitelkė ir Pirmojo kėlinio pradžioje Prienų „smogė“ varžovams – deficitas ištirpo, o krepšininkai išlaikydavo 6 taškų pers- po A. Valeikos dvitaškio prieniškių persvarą (16:22, 18:24), bet gan netikėtai vara jau buvo 6 taškai (68:74). Aikštelės aikštelės šeimininkų buvo parblokš- šeimininkai dar bandė gelbėti situaciją ti. Per keturias antrojo kėlinio minu- (73:76), bet po M. Linkevičiaus tritaškio tes „TonyBet“ persvara tiesiog ištirpo, ir M. Lukauskio taiklių baudos metimų o „Barons“ krepšininkų spurtas buvo tapo aišku, jog šiose rungtynėse Prienų sustabdytas, kai komandas jau skyrė komanda iškovojo pergalę (75:81). 6 taškai (30:24). Prienų ekipa Artūro Artūras Valeika pelnė 19 taškų ir atValeikos pastangomis sumažino skirtu- kovojo 10 kamuolių, Gintaras Kadžiulis mą iki 3 taškų (30:27), bet iškart gavo pridėjo 16, Laimono Kisieliaus sąskaitoje atkirtį, ir prieniškių deficitas padidėjo 11, Vaidas Čepukaitis ir Mindaugas Luiki 9 taškų (38:29). Kėlinio pabaigoje kauskis įmetė po 10, Martynas LinkeviMartynas Linkevičius sumažino skirtu- čius -8, Žygimantas Janavičius -5, Paulius mą iki 6 taškų (38:32) Ivanauskas -2. Sausio 22 d. Prienų „TonyBet“ krepšininkai Rygoje po permainingos kovos laimėjo BBL čempionato rungtynes su „Barons“ komanda. Prieniškiai gerai pradėjo, bet antrajame kėlinyje praradę iniciatyvą, ją sugebėjo grąžinti tik ketvirtajame ir iškovoti eilinę pergalę. Prieniškių išsigelbėjimo spurtas prasidėjo nuo to momento, kai Prienų komandos strategas gavo techninę pražangą už priekaištus teisėjams.

Lietuvos rajonų pirmenybėse – keturi apdovanojimai mūsų ėjikams Sausio 18 d. Panevėžyje vyko Lietuvos rajonų sportinio ėjimo pirmenybės, kuriose dalyvavo ir mūsų krašto ėjikai. 5000 m distancijoje jaunuolių grupėje aukso apdovanojimą pelnė prieniškis Tomas Pagirys, antrasis buvo Birštono atstovas Paulius Abasevičius. Jaunių grupėje sidabro apdovanojimą iškovojo Edvinas Laukaitis (Birštono SC). 3000 m distancijoje geriausiai pasirodė Prienų atstovė Ieva Šukevičiūtė (3 vieta, jaunuolių grupė). Ketvirtąsias vietas šioje distancijoje užėmė Gintarė Černevičiūtė (Prienai, jaunuolių grupė) ir Dovilė Samuolytė (Prienai, jaunių grupė).

„Ąžuolas” užtikrintai pirmavo, bet pergalę išplėšė tik rungtynių pabaigoje Sausio 19 d. Prienų „Ąžuolo” futbolininkai KAFF veteranų pirmenybėse žaidė namų rungtynes su „Fenikso” komanda. Mačas tikrai pavyko, nes jis buvo pilnas netikėtumų. Pirmajame kėlinyje „Ąžuolo” futbolininkai po Giedriaus Leonavičiaus ir Algio Bundzos taiklių smūgių pirmavo rezultatu 2:0. Antrojo kėlinio pradžioje Darius Venckūnas padidino aikštelės šeimininkų persvarą iki 3 įvarčių (3:0). Ir kai atrodė, jog „Ąžuolas” iškovos lengvą pergalę, varžovai pagerino savo žaidimą ir ne tik išlygino rezultatą, bet ir jį persvėrė (3:4). Po tokio akibrokšto „Ąžuolo” futbolininkai pabūgo ir pradėjo lemiamą spurtą, kuris buvo sėkmingas. Saulius Liepa išlygino rezultatą (4:4), o Vytautas Ražaitis padėjo tašką šiame mače (5:4).


Nr. 4 (919) / 2014 m. sausio 24 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

3

Užuguostyje oficialiai Prienų „TonyBet“ komanda atidaryta sporto salė pralaimėjo, bet privertė „Žalgirį“ paplušėti

Jonas Kavaliauskas

Sausio 19 d. buvusios Užuguosčio pagrindinės mokyklos sporto salėje po ilgų metų pertraukos vyko ne tik oficialios krepšinio varžybos, bet ir oficiali sporto salės atidarymo ceremonija. Iniciatyvos sporto salei atnaujinti ėmėsi kaimo bendruomenė „Užuguostis“ su partneriais iš Pieštuvėnų, Radomislio ir Nemaitonių seniūnijos kaimo bendruomenių. Projektas buvo vykdomas VVG lėšomis. Jo vertė – 183 528,72 Lt, iš jų pareiškėjo ir partnerio indėlis sudarė 18 352,87 Lt. Salės atidarymo ceremonijoje dalyvavo Prienų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Rima Zablackienė, Stakliškių seniūnijos seniūnas Gintautas Kaminskas, bendruomenių atstovai, Užuguosčio ir aplinkinių kaimų gyventojai. Po simbolinės juostelės nukirpimo į aikštelę išbėgo Užuguosčio ir Onuškio krepšinio komandos, kurios žaidė Lietuvos mažų miestelių krepšinio lygos rungtynes. Į salės atidarymo ceremoniją susirinkę žmonės teigė, jog šiuo įvykiu labai džiaugiasi, nes atsirado vieta, kur gali susieiti jaunimas ir pažaisti, dažniausiai krepšinį. Tiesa, salėje nebuvo itin šilta, bet pasak bendruomenės atstovų, tokios situacijos priežastis – žmogiškasis faktorius. Reikia tikėti, jog taip ir yra, nes vienas iš projekto įgyvendinimo uždavinių buvo šildymo įrengimas ir kokybiškų sąlygų sportinei ir kultūrinei veiklai sudarymas. Vis tik, buvau nustebintas, jog pažiūrėti savo komandos rungtynių susirinko nemažai vietos gyventojų. Viena moteris pasakė, jog kitaip ir negalėjo būti, nes tai kaime tikras įvykis. Būtent šie žodžiai ir apibendrina šio įgyvendinto projekto esmę.

foto paveikslai didelio formato spauda

J. Basanavičiaus g. 14, Prienai tel. 8 319 60180

Sausio 19 d. „nukraujavusi“ Prienų „TonyBet“ komanda žaidė LKL čempionato rungtynes su „Žalgiriu“. Prieš jas visiems buvo aišku, jog „Žalgiris“ kovos tik dėl pergalės, nes kitas kelias jam pražūtingas. Bet šalies elitinė komanda turėjo gerokai paplušėti, kad iškovotų pergalę. 33 min. aikštelėje vyko permaininga kova. Ir tik „TonyBet“ komandos žaidėjų nuovargis ir asmeninės pražangos leido „Žalgiriui“ įgyti jiems reikiamą pranašumą ketvirtojo kėlinio antroje pusėje (84:71). Pirmasis kėlinys Prienų „TonyBet“ krepšininkai rungtynes su „Žalgiriu“ pradėjo be komandos kapitono Gintaro Kadžiulio ir Pauliaus Ivanausko. Gintaras nedalyvavo dėl traumos, Paulius – dėl ligos. O tai reiškia, kad Prienų komandos trenerių štabui šie netikėtumai apsunkino žaidėjų rotaciją. Pirmasis taškus rungtynėse pelnė „Žalgiris“ (2:0), bet po Artūro Valeikos ir Laimono Kisieliaus taiklių metimų jau pirmavo „TonyBet“ komanda (2:4). Kėliniui įpusėjus rezultatas buvo lygus (9:9). Ir antroje kėlinio pusėje žaidimas buvo apylygis. Vieno taško skirtumu pirmavo tai viena, tai kita komanda (11:12, 13:12, 15:16). Vis tik, kėlinio pabaigoje aikštelės šeimininkams pavyko įgyti dviejų taškų persvarą (18:16). Antrasis kėlinys Antrojo kėlinio pradžioje, po Žygimanto Janavičiaus sėkmingo prasiveržimo ir taiklaus baudos metimo, Prienų komanda vėl išsiveržė į priekį (18:19). Deja, vėliau „Žalgiris“ perėmė iniciatyvą ir

kėliniui įpusėjus įgijo 7 taškų persvarą (29:22). „TonyBet“ krepšininkai Martyno Linkevičiaus ir Vaido Čepukaičio pastangomis sumažino skirtumą iki dviejų taškų (29:27). Bet aikštelės šeimininkai ir antrojo kėlinio pabaigoje žaidė sėkmingiau. Po dviejų kėlinių Virginijaus Šeškaus auklėtinių deficitas siekė 6 taškus (37:31). Trečiasis kėlinys Kėlinys prasidėjo taikliu M. Linkevičiaus tritaškiu (37:34). Šis pataikymas tapo lyg signalu, jog su „Žalgiriu“ galima kovoti ir jo aikštėje. Kėliniui įpusėjus „TonyBet“ krepšininkai pirmavo 6 taškais (41:47), o dar po kelių minučių Prienų komandos pranašumas siekė 7 taškus (43:50). Deja, bet kėlinio pabaiga vėl buvo sėkmingesnė „Žalgiriui“. Aikštelės šeimininkai panaikino deficitą ir išlygino rezultatą (55:55). Ketvirtasis kėlinys Ketvirtojo kėlinio pradžioje „Žalgiris“ pabandė pabėgti, bet L. Kisieliaus taiklūs tritaškiai neleisdavo aikštelės šeimininkams įsismaginti (59:58, 63:63). Vis tik, antroje kėlinio pusėje įvyko tai, kas turėjo įvykti. Prienų žaidėjai jau negalėjo kibiai gintis, nes dauguma jų turėjo po keturias pražangas. „Žalgiris“ galėjo beveik nekliudomas atakuoti „TonyBet“ krepšį. Deja, bet ir Prienų komandos metimai ir veiksmai atakuojant jau buvo ne tokie tikslūs ir agresyvūs. Iki rungtynių pabaigos likus dviem minutėm komandas skyrė 6 taškai (77:71), o susitikimą „Žalgiris“ laimėjo 13 taškų skirtumu (84:71).


4

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 24 d. / Nr. 4 (919)

televizijos programa

Dirbsime ir gyvensime toliau Silvija Navickienė

ŠEŠTADIENIS 06:30 Animac. Didysis

06:45 Teleparduotuvė

6.30 Televitrina

filmukų šou

07:00 Animacija

7.00 Yra kaip yra

09:00 Receptų

08:30 Simpsonai

8.30 Atsargiai - moterys!

užkalbėtoja

09:00 Animacija

09:30 Padėkime augti

09:30 Mamyčių klubas

10:00 KINO PUSRYČIAI

10:00 Svajonių sodai

Srovės nublokšti

11:00 Negražios įseserės

11:40 Kapitonas Zumas

išpažintys

9.00 Nerealu! 9.30 Apie žūklę 10.00 Šefas rekomenduoja 10:30 Liutauro virtuvė 11.00 Galiūnai

13:25 Mano puikioji auklė 12:55 Stebuklingas vaikis

12.00 Dviese prieš gamtą

14:40 Didingasis amžius

14:40 Gražuolės iš

13.00 Dviračio šou

16:50 Nuogas ginklas

pieninės

14.00 Prajuokink mane

33 1/3 Paskutinis

16:30 Svajonių stovykla

15.00 Jaunavedžiai

įžeidimas

18:20 Eurojackpot

18:30 Žinios

18:30 TV3 žinios

19:00 Legenda apie Zoro

19:00 Planas tėčiui

21:40 Trigubas X.

21:10 Misija: vestuvės

Aukštesnis lygis

23:05 Kolumbiana

19.30 Dainuok

23:45 Beiskrepšis

01:20 Džentelmenai

21.40 Užrakintas

01:45 Kalinių lėktuvas

Bronkai

23.30 Veidai minioje

06:30 Animac. Didysis

06:45 Teleparduotuvė

6.30 Televitrina

filmukų šou

07:00 Animacija

7.00 Yra kaip yra

09:00 Sveikatos ABC

08:30 Simpsonai

8.00 Galileo

10:00 KINO PUSRYČIAI

09:00 Animacija

8.30 Tauro ragas

Hanos auksas

10:30 Mūsų gyvūnai

9.00 Autopilotas

11:50 Namas prie ežero

11:00 Barbė. Salos

9.30 Krepšinio pasaulyje

princesė

10.00 Sekmadienio rytas

12:50 Stebuklingas

11.00 Sveikatos kodas

vaikis 2

12.00 Nacionalinė

14:45 Sudėtingas

Geografija

pagrobimas

13.00 Dviračio šou

16:40 Kiaušingalviai

14.00 Sveikinimai

18:30 TV3 žinios

16.00 Muchtaro

Meškiukas Jogis

19:00 Savaitės

sugrįžimas

21:05 Hidalgas

komentarai

17.00 Jūrų velniai

23:50 Kaip pavogti

19:30 X Faktorius

18.00 Mistinės istorijos

nuotaką

22:20 Musgaudis

19.00 MEILĖS ISTORIJOS

01:50 Trigubas X.

00:05 Good

20.55 Dvi dienos

Aukštesnis lygis

Morning, Killer

22:40 Karlito kelias

16.00 Muchtaro sugrįžimas 17.00 Jūrų velniai 18.00 Ekstrasensų mūšis 19.00 Savaitės kriminalai

SEKMADIENIS

13:55 Mano puikioji auklė 14:30 Didingasis amžius 16:45 Ne vienas kelyje 17:30 Teleloto 18:30 Žinios 19:00 Alfa savaitė 19:30 AUKSINIS SEKMADIENIO KINAS.

Prasidedantys metai visada kupini vilčių, gerų sumanymų. SAUSIO 25 d. O kaip visa tai seksis 06:00 Emigrantai įgyvendinti, parodys 07:00 Bėdų turgus tik laikas. Apie būsi08:00 Pagalbos ranka mus Stakliškių seniūnijos darbus, planus ir projektus papasa08:30 Gimtoji žemė kojo seniūnas Gintautas Kaminskas, pasidžiaugęs, jog 2013-ieji 09:00 Džeronimas 09:25 Odisėjo klajonės metai kraštui ir jo žmonėms buvo geri. Seniūnijos darbuotojai 09:50 Aviukas Šonas labai dėkingi visiems, geranoriškai prisidėjusiems prie bendrų 10:00 Linksmoji knyga siekių ir tikslų įgyvendinimo, prie įvairių problemų sprendi10:30 Ryto suktinis su mo. Tokio susitelkimo ir bendrystės, pasak seniūno, tikimasi Zita Kelmickaite ir šiemet. 11:30 Durys atsidaro 12:00 Pasaulio Labai džiugu tai, jog pernai buvo įrengti vandens nugeležidokumentika nimo įrenginiai Vyšniūnų, Pieštuvėnų ir Užuguosčio gyvenvie13:00 Paslaptingas šunų tėse. O už VBT veiklai skirtus pinigus buvo nupirkta benzininė pasaulis žoliapjovė, palapinė, kompiuteris, kurie bus naudojami ben14:00 2013 m. Lietuvos sportininkų apdovanojimai druomenių, seniūnaitijų veiklų organizavimui. Daugiau apie 15:00 Popietė su pernykščius darbus G. Kaminskas žada papasakoti seniūnijos Algimantu Čekuoliu ataskaitiniame susirinkime. 16:00 Žinios Kaip visada, ar metų pradžia, ar pabaiga, seniūnijos darbuo16:10 Sveikinimų koncertas 18:30 Lyderių turnyras Žinių tojai atlieka savo pareigas. Ir šiemet, anot G. Kaminsko, bus riteriai ir damos atliekamos visos priskirtos funkcijos: teikiama socialinė para19:50 Visi namie ma, mokamos pašalpos, organizuojami kelių, kapinių, žaliųjų 20:25 Loterija Perlas plotų, kultūros paveldo objektų priežiūros, gatvių apšvietimo 20:30 Panorama 21:00 Eurovizijos konkur- darbai ir kt. Gyventojų prašymai, skundai bus atidžiai nagriso nacionalinė atranka nėjami, esant reikalui, bus išduodamos reikalingos pažymos 23:00 Šokis ant ašmenų ir kiti dokumentai. 01:00 Pasaulio Didelio žmonių dėmesio tikimasi artėjančiuose seniūnaičių dokumentika rinkimuose. Nauja tai, anot seniūno, kad dabar gyventojų atSAUSIO 26 d. stovai bus renkami nebe 2, bet 3 metų kadencijai, kad spėtų 06:00 Popietė su daugiau nuveikti, telkdami visuomenę bendriems darbams, Algimantu Čekuoliu kad galėtų įgyvendinti sumanymus, projektus. 06:30 Šventadienio mintys Kaip pasakojo G. Kaminskas, šiemet bus remontuojamas 07:00 Ryto suktinis su kelias Alšininkai – Sundakai (apie 2,5 km), kuriuo važinėja Zita Kelmickaite geltonasis mokinių autobusiukas. Be to, bus baigiami darbai 08:00 Girių horizontai Stakliškėse, Guostaus gatvėje. O Užuguostyje, Bažnyčios ga08:30 Kaimo akademija tvės pradžioje, daug rūpesčių keliančioje vietoje, bus įdėta 09:00 Nuotykiai elfų pralaida. Gavus Europos Sąjungos 2014-2020 m. struktūrinių šalyje fondų paramą planuojama įrengti nuotekų valymo ir van09:25 Odisėjo klajonės denvalos įrenginius Stakliškių gyvenvietėje. Rajono biudžeto 10:00 Gustavo enciklopedija lėšomis tikimasi sutvarkyti savavališkus sąvartynus Stakliškėse 10:30 Hanso Kristiano prie buvusios pieninės ir prie buvusių fermų. pasakos Gyvenamųjų namų ir butų savininkams seniūnas prime12:00 Pasaulio na, jog šiuo metu kiekvienam namui ar butui VĮ „Registrų dokumentika centre“ jau suteiktas ar patikslintas adresas. Todėl seniū13:00 Detektyvo klasika nijos gyventojai kviečiami kreiptis į seniūniją ir patikslinti 15:00 Detektyvo klasika savo gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų adresus. Na, 16:45 Žinios o labai gera žinia yra tai, jog šiemet planuojama sužymėti 17:00 Tėvų klasė gatves lentelėmis. 17:30 Stilius „Džiaugiamės tuo, ką turime. Ir toliau stengsimės dirbti, 18:30 Lietuvos balsai tarnauti žmonėms ir padėti visais klausimais, kuriais tik ga20:30 Panorama lėsime“, sako seniūnas G. Kaminskas. O visiems seniūnijos 21:15 Mūsų laisvės gyventojams jis linki kuo daugiau optimizmo ir vilties, kuo daugiau geranoriškumo ir noro kartu spręsti visas atsiradumetai – 2001 sias problemas. 23:15 Detektyvo klasika


Nr. 4 (919) / 2014 m. sausio 24 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

Nauji faktai Birštono istorijoje. Garsusis caro generolas, norėjęs valdyti Birštoną Birštono muziejaus fondų pageltusioje nuotraukoje matome kurorto savininkę (1906-1922 m.), Lietuvos rusę Lidiją Miller. Ši moteris, gimusi apie 1870 m., buvo ištekėjusi du kartus: už lenko Kochanovskio ir už Prancūzijos piliečio Arnoldi. Tad dažnai dokumentuose sutinkame skirtingas jos pavardes, nors tai tas pats asmuo. XX a. pradžios periodinė spauda, pasisakydama prieš krašto sulenkėjimą, neretai bandė ieškoti lietuviškumo ten, kur jo nebuvo. Kurorto savininkę lietuvių laikraščiai vadino Mileriūte, ieškojo nebūtų lietuviškų šaknų. Tik vėliau ją įvardijo kaip stačiatikę („Naujoji gadynė“, 1906, liepos 25 d. (rugpjūčio 7 d.), nr.32, p.5). 1906 m. kovo 4 d. L. Miller iš Mykolo Kvintos už 150000 carinių rublių įsigijo Birštono kurortą su mineraliniais vandenimis, pastatais ir įrengimais (LCVA, f.1248, ap.1, b.2, p.11). Tų pačių metų vasarą gydytojas Pranciškus Grodeckis naujai atrastąjį gydomojo vandens šaltinį kurorto savininkės garbei pavadino „Lidija“ (vėliau – Birutė – V. K.). L. Miller, tuomet Kochanovska, tapo 11 vasarnamių savininke ir siekė kurortą parduoti dar brangiau: „Kvinta gi užpernai stačiatikei Milleraitei pardavė Birštoną už 200000 rublių, dabar Mileraitė čienavoja Birštoną už 300000 rublių“ („Nedėldienio skaitymas“, 1907 08 07, nr.32 (86), p.3). 1911 m. Lietuvos visuomenę pasiekė žinia, kad Birštono kurortas parduotas: „Generolo Čerep-Spiridovičiaus rūpesčiu susidarė tam tikra draugija, kuri turėdama nemažai pinigų nupirko Birštono vandenis ir taip juos ištaisys, kad jie būtų neprastesni už užsienio“ („Vienybė“, 1911, nr.17, p.18). Buvo planuojama nauja gydykla, išplėsti biblioteką-skaityklą, kuri veikė jau nuo XIX a. pabaigos (Birštono bibliotekos 110 m. sukakčiai paruošime atskirą publikaciją – V. K.). „Vytauto kalne bus atstatyta istoriška pilis Žalgirio, Didžiojo kunigaikščio Vytauto“ („Viltis, 1911, kovo 11 d. (24 d.), nr.29, p.2). Kas tas generolas Čerep-Spiridovičius (1868-1926)? Tai Skandinavijos kilmingųjų atstovas, žymus rusų monarchistas, įvairių visuomeninių organizacijų vadovas, imperatoriškosios armijos generolas-majoras, slavų-lotynų draugijos narys, siekęs suvienyti visos Europos slavus, priskirdamas jiems ir lietuvius. 1913 m. jis siekė Birštone surengti tarptautinį slavų moterų kongresą, tačiau tas jam nepasisekė. Tai antisemitinių nusistatymų politikas, visur gyvenime įžiūrėdavęs „slaptąją žydų ranką“, išleidęs keletą antisemitinių veikalų, kuriais naudojosi naciai. Iki 1914 m. jis gyveno Vilniuje. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, išvyko į veikiančią kariuomenę. Vadovavo carinės gvardijos būriams. 1917 m. bolševikų perversmo metu jis neteko šeimos, vėliau gyveno užsienyje, buvo vienas iš Baltosios armijos ideologų. 1926 m. neaiškiomis aplinkybėmis mirė Rumunijoje. Neaišku, kiek už Birštoną buvo sumokėta Lidijai, tuomet Arnoldienei. Ji pati neigė tuos pinigus gavusi, tad vėliau gavo kompensaciją už kurortą miško statybine medžiaga. 1922 m. Lietuvos vyriausybė skubėjo nacionalizuoti Birštono kurortą dar ir dėl to, kad jai buvo nepriimtinas didžiarusiškam šovinizmui ir antisemitizmui tarnavęs rusų generolas. Vytautas Kuzmickas, istorikas, Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas

5

Priedas Birštono kurortui ir ne tik

Birštono savivaldybė išlieka viena saugiausių šalyje

Jonas Kavaliauskas

Sausio 16 d. Birštono policijos komisariatas savivaldybės vadovams ir visuomenės atstovams pristatė 2013 m. veiklos rezultatus. Pristatyme dalyvavo Alytaus AVPK viršininko pavaduotojas Alvydas Jurgelevičius bei policijos kapelionas Algirdas Toliatas. Praėjęs ataskaitinis laikotarpis Birštono PK pareigūnams buvo įsimintinas ne tik gerais pasiekimais, bet ir persikėlimu į naujas komisariato patalpas. Statistika rodo, jog bendras nusikalstamų veikų skaičius savivaldybėje padidėjo. Padidėjimas siejamas su apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įgyvendinimu ir, deja, su padažnėjusiomis vagystėmis (užregistruota 6 veikomis daugiau negu 2012 m.). Birštono PK pareigūnai gali pasigirti ir aukštu nusikalstamų veikų ištyrimo procentu (77,8%) 2013 metais. Kurorte yra įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, o tai, pasak pareigūnų, padeda greičiau išaiškinti padarytą nusikaltimą arba jį užkirsti. Birštono PK viršininkas Rolandas Stiklius patikino, jog komisariato darbo efektyvumas dar padidėtų, jei būtų užimti visi etatai, o ypač trūksta kelių patrulių. Birštoniečių darbą gerai įvertino ir svečias iš Alytaus AVPK A. Jurgelevičius, gerų žodžių pasakė policijos kapelionas A.Toliatas.

Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė teigė, jog smagu žinoti, kad kurorte yra saugu, nes ši žinia labai svarbi ne tik čia gyvenantiems, bet ir poilsiautojams. Savivaldybės vadovė pabrėžė, jog ateityje kurorte lankysis vis daugiau svečių, todėl policijos laukia dideli iššūkiai. Anot N. Dirginčienės, savivaldybės Taryba ir administracija saugumui Birštono krašte visada skyrė ir skirs ypatingą dėmesį. Tai, kad Birštono PK pareigūnai neblogai atlieka savo pareigas, byloja ir neseniai naujienų portalo kvitrina.com vykdyta apklausa. 48% balsavusiųjų teigiamai įvertino birštoniečių veiklą, 24% – liko nepatenkinti. Apie aukštus visuomenės apklausų rezultatus kalbėjęs kapelionas A.Toliatas perspėjo, jog  visa tai reikia vertinti atsargiai, nes dažniausiai teigiamai pareigūnų darbą vertina tie, kurie su policija nebuvo tiesiogiai susidūrę, o tie, kurie turėjo reikalų su ja, išsako nemažai pretenzijų. Patys policijos pareigūnai įsitikinę, jog saugi aplinka sukuriama aktyviai bendradarbiaujant su visuomene, bendruomenėmis, savivaldybės instancijomis, įtraukiant į šią veiklą jaunimą. Deja, bet policijos veiklos ataskaita nesudomino eilinių Birštono gyventojų. Tiesa, ją išklausė kelių bendruomenių pirmininkai ir biudžetinių įstaigų vadovai.


6

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 24 d. / Nr. 4 (919)

PR

„Pildyk“ siūlo neribotai bendrauti su puse Lietuvos SAUSIO 27 d.

PIRMADIENIS 06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 Legenda apie Zoro 11:20 Srovės nublokšti 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:50 24 valandos 18:30 Žinios 19:30 KK2 20:25 Nuo... Iki 21:30 Žinios 22:00 Judantis objektas 23:00 Alkatrazas 00:00 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 00:55 Karališkos kančios 01:50 Skaičiai

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Meilės triumfas 08:55 Meilės sūkuryje 10:00 Pamiršk mane 11:00 TV Pagalba 12:25 Būrys 12:55 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:55 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Moterų laimė 20:00 Mafijos kronikos 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Kerštas 23:00 Specialioji jūrų policijos tarnyba 00:00 Žmogžudystė 01:00 Pabėgimo karaliai 01:50 Choras 02:45 Nauja norma

6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Ekstrasensų mūšis 9.00 MEILĖS ISTORIJA 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13:00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Žinios 20:00 Dviračio šou 20:30 Prajuokink mane 21:30 Atgaila 23:10 Sausas įstatymas. Atviras karas 00:10 Mentalistas 01:10 Prokurorų patikrinimas

SAUSIO 28 d.

ANTRADIENIS 06:20 Animacija

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso 07:25 Simpsonai reindžeris 07:55 Meilės triumfas 08:50 Hanos auksas 08:55 Meilės sūkuryje 10:45 Meškiukas Jogis 10:00 Pamiršk mane 12:25 Nickelodeon 11:00 TV Pagalba valanda 11:55 Kvieskite daktarą! 13:55 Audra 12:25 Būrys 12:55 Animacija 15:00 Atpildas 14:30 Simpsonai 17:00 Labas vakaras, 15:00 Rosarija Lietuva 16:00 Nepaklusni širdis 17:50 24 valandos 17:00 TV Pagalba 18:30 Žinios 17:55 Kvieskite daktarą! 19:30 KK2 18:30 TV3 žinios 20:25 Pašėlusios 19:30 Moterų laimė močiutės 20:00 Prieš srovę 21:00 Moterys meluoja 21:30 Žinios geriau 22:00 VAKARO SEANSAS 21:30 TV3 vakaro žinios Labiausiai ieškomas 22:00 Tėvynė žmogus 23:10 CSI kriminalistai 00:05 Įstatymas ir tvarka. 00:10 Žmogžudystė Specialiųjų tyrimų skyrius 01:10 Kaulai 01:00 Karališkos kančios 02:00 Choras 02:50 Eureka 01:55 Skaičiai

06:00 Labas rytas, Lietuva 09:00 Kobra 11 10:00 Visi namie 10:30 Lyderių turnyras Žinių riteriai ir damos 11:45 Žingsnis po žingsnio 12:00 Miestelio ligoninė 13:00 Stilius 13:55 Laba diena, Lietuva 15:50 Viena byla dviem 17:00 Kobra 11 18:00 Šiandien 18:50 Naisių vasara 19:25 Nacionalinė paieškų tarnyba 20:30 Panorama 21:15 LRT forumas 21:45 Teisė žinoti 22:00 Loterija Perlas 22:45 Vakaro žinios 23:15 Dokumentinio kino vakaras 00:15 Viena byla dviem 01:30 Visi namie

6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Mistinės istorijos 9.00 Dainuok 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Žinios 20:00 Dviračio šou 20.30 Yra kaip yra 21.30 Grynieji pinigai 23.40 Sausas įstatymas. Atviras karas 00:40 Mentalistas 01:40 Prokurorų patikrinimas

06:00 Labas rytas, Lietuva

Populiariausia Lietuvoje išankstinio mokėjimo paslauga „Pildyk“ naujus veiklos metus pradeda atnaujintais mokėjimo planais ir didele naujiena, kuri padės sutaupyti. „Pildyk“ vartotojams pirmą kartą pasiūlė neribotai bendrauti su puse Lietuvos – visais „Pildyk“ ir „Tele2“ paslaugų vartotojais. Tuo tarpu skambučių į kitus Lietuvos tinklus įkainis yra vienas mažiausių tarp siūlomų išankstinio mokėjimo paslaugų – 8 ct/min. Neribotas bendravimas tarp savų Naujas mokėjimo planas „Savi“ „Pildyk“ vartotojams kainuos vos 11 litų per mėnesį. Jis leis be jokių apribojimų nemokamai skambinti ir rašyti SMS „Pildyk“ ir „Tele2“ tinkluose. Į kitus Lietuvos tinklus skambučiai ir SMS kainuos 8 centus už minutę ar SMS. „Šiais metais vartotojus džiuginsime dar geresnėmis išankstinio mokėjimo paslaugų sąlygomis. „Pildyk“ ar „Tele2“ ryšiu dabar naudojasi kas antras Lietuvos gyventojas, tad nemokami skambučiai ir SMS tarp savų bei galimybė kituose tinkluose bendrauti pigiau tikrai sumažins sąskaitas“, – sakė Dominyka Jonušienė, „Pildyk“ prekės ženklo vadovė. Planą „Savi“ galima užsisakyti siunčiant SMS žinutę trumpuoju numeriu 1556 (SMS kaina – 0,15 Lt) su tekstu SAVI. Užsakytas planas galios 30 dienų, o pasibaigus šiam laikotarpiui vartotojai galės plano galiojimą pratęsti. Pasak D. Jonušienės, mokėjimo planas bus labai naudingas žmonėms, kurie nori lankstumo ir galimybės laisvai rinktis paslaugas. „Jei kažkurį mėnesį reikia bendrauti daugiau, galima užsisakyti planą, o kitą mėnesį rinktis tuo metu reikalingą paslaugų paketą. Tai yra labai didelis išankstinio mokėjimo privalumas, kuris leidžia sutaupyti“, – pasakojo ji.

Pigesnis mobilusis internetas Vis labiau populiarėjant išmaniesiems telefonams, labiau 10:00 Eurovizijos dainų reikia ir mobiliojo interneto. Kad žmonės galėtų laisvai narkonkurso nacionalinė šyti nesijaudindami dėl ryšio sąskaitų, kartu su naujuoju „Pildyk“ planu mobilusis internetas dabar jiems bus perpus atranka 12:00 Miestelio ligoninė pigesnis. „Stengiamės, kad mobilusis internetas būtų toks pat priei13:00 Nacionalinė namas, kaip tapo pokalbiai, todėl siūlome labai geras kainas. paieškų tarnyba Visi gali sau leisti išbandyti mobilųjį internetą ir iš telefono 13:55 Laba diena, Lietuva gauti daugiau naudos – naršyti internete, skaityti naujienas, 15:50 Viena byla dviem naudotis el. paštu ir programėlėmis“, – sakė D. Jonušienė. Užsakę planą „Savi“, vartotojai gaus SMS žinutę su specialiu 17:00 Kobra 11 kodu. Išsiuntus jį trumpuoju numeriu 1556 (SMS kaina – 0,15 Lt), 18:00 Šiandien 1 GB interneto vartotojams kainuos 3 litus vietoj įprastų 6 litų. 18:50 Naisių vasara 1 GB, kurio pakaks 19:25 Emigrantai laisvai naudotis pa20:25 Loterija Perlas grindinėmis paslau20:30 Panorama gomis, bus galima naudotis 30 dienų. 21:15 Dėmesio centre Daugiau apie „Pil21:45 Pinigų karta dyk“ pasiūlymą ir jo 22:00 Loterija Perlas sąlygas galima suži22:45 Vakaro žinios noti interneto sve23:15 Prisikėlęs faras tainėje www.pildyk. 00:15 Viena byla dviem lt arba artimiausia01:30 Dėmesio centre me „Tele2“ salone. 09:00 Kobra 11


Nr. 4 (919) / 2014 m. sausio 24 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

7

Svarbūs Birštono krašto istorijos dokumentai Stakliškių parapijos archyve (II) Ypatingai svarbūs krašto istorijai parapijiečių sąrašai (status animarum). Jie buvo surašomi metų pabaigoje, kalėdojimo metu. Iš jų susidarome gan apčiuopiamą vaizdą apie šeimų sudėtį, socialinę padėtį, žmonių migraciją tiek parapijos, tiek viso regiono mastu, prasidedančios emigracijos požymius. 1885 ir 1886 metų Nemajūnų parapijiečių sąrašai, esantys Stakliškių parapijos archyve, taip pat byloja apie dvarininkus, valdžiusius dvarus, jų šeimų sudėtį ir kaimo žmones. Štai minėtais metais Siponių dvarą valdė 56 metų bajorų luomo Erazmas Zmelaiskis. Žmona neįrašyta. Galėjo būti, kad ji arba mirusi, arba ne katalikų tikėjimo. Dukrai, neįvardintai vardu, buvo 15 metų. Dvare taip pat gyveno bajoras Pranciškus Mikarskis, kurio žmona – Ona Silvanavičiūtė. Kaip ji susijusi su žymiuoju menininku Nikodemu Silvanavičiumi, be išsamaus tyrimo sunku spręsti. Dvare dirbo 8 valstietės: Adelė Jakubauskaitė, Teklė Venckūnaitė, Marija Padelskaitė ir kitos. Jų darbas sutartimis neįformintas, jos toliau vadinamos valstietėmis. Dvare jau dirbo ir keturi vyrai, sudarę samdos sutartis ir vadinami samdiniais. Tai Anupras Sinkevičius, Andrius Petraška, Petras Kunca, Augustas Jarašius. Jiems nuo 36 iki 40 metų. Pačiame Siponių kaime 1885-1886 metais buvo 299 žmonės: 147 vyrai ir 152 moterys. Tik parapijoje buvęs Vėžionių kaimas buvo 11 gyventojų gausesnis. Kaime gyveno 46 šeimos. Daugiausiai jas sudarydavo 6-7 nariai. Čia išsiskyrė itin gausi Revuckų geneologinė linija: 1) Motiejaus Revucko ir Magdalenos Jaruševičiūtės; 2) Felikso Revucko ir Elenos Karpavičiūtės; 3) Jurgio Revucko ir Katrės Petkevičiūtės; 4) Motiejaus Revucko ir Anastazijos Jackevičiūtės; 5) Jokūbo Revucko ir Eleonoros Mažeikaitės; 6) Jokūbo Revucko ir Eleonoros Blekaitytės šeimos. Gausi ir Palionių giminės šaka: 1)Viktoro Palionio ir Rozalijos Jaruševičiūtės; 2) Jeronimo Palionio ir Pranciškos Vilkaitės; 3) Bernardo Palionio ir

Katrės Masytės; 4) Edvardo Palionio ir Uršulės Jaruševičiūtės šeimos. Taip pat kaime gyveno Anupro Radvilos ir Petronėlės Cibulskaitės šeima. Siponyse gyvenęs Prienų miestelėnas Motiejus Krupskis vertėsi siuvimu („kriaučius“). Kituose parapijos kaimuose atsirado daug keliaujančių amatininkų, audėjų, verpėjų, skrynių, kuparų dirbėjų, stogadengių ir kt. Nemajūnai 1885-1886 m. Po 1863 m. sukilimo, vėlesnės valstiečių ūkių diferenciacijos, gyventojų skaičius Nemajūnuose sumažėjo (Pranas Juozapavičius, Nemajūnai, Kaunas, 1976 m., Rankraštis, p.14). 1885 m. Nemajūnuose iš visos parapijos buvo gausiausiai gyvenama – 392 gyventojai (Ten pat, p.13). Katalikai sudarė mažumą – tik 90 gyventojų, vyravo žydai, turėję savo mokyklą, maldos na- gyvenimo detales. Klebonui tuomet buvo 48-49 mus, gyveno nemažai totorių. metai. Klebonijoje kartu su juo gyveno bajorė Marija Volkinska, 33 metų, jo giminaitis Petras Garbus totorius Nemajūnuose Nonevičius (29 m.) ir jo sesuo Marija (19 m.). Jau esame daug rašę, kokią didelę įtaką Ne- Kambarine dirbo devyniolikmetė Ona Samsanamajūnams yra padariusi garbi bajorų Bartoše- vičiūtė. Parapijos namuose gyveno našlė Felicija vičių giminė. Šiame kaime tarpukariu gyveno Nonevičienė, vargonininkas Feliksas Urbonas su veterinarijos mokslų profesorius Elijas None- šeima, trys jaunuoliai ir dvi jaunuolės, dirbantys vičius. Bet dar turime plačiau atskleisti garsaus klebonijos ūkyje. Nemajūnų parapijos dokumentų atsiradimo gydytojo, gyvenusio Nemajūnuose 1850-1867 metais ir gydžiusio vietinius žmones, Jono Sa- Stakliškėse aplinkybės neaiškios, bet gali būti baliausko asmenybę. kelios: 1) tas pats klebonas kurį laiką vienu meJis gimė 1802 m. Keturiasdešimties Totorių tu aptarnavo dvi bažnyčias; 2) Stakliškės apie 80 kaime. Baigė Vilniaus gimnaziją, vėliau Universi- metų buvo dekanato centras. Dokumentai galėteto Medicinos fakultetą, tarnavo karo chirurgu jo čia atsirasti, aiškinantis kokias nors santuokos carinės Rusijos kariuomenėje. 1844-1850 m. sudarymo ar nutraukimo aplinkybes ir t. t. dirbo pagrindiniu gydytoju Šv. Jokūbo ligoniŠiuo straipsniu norėjome atkreipti dėmesį į nėje Vilniuje. Šis žmogus nepaprastai svarbus parapijų dokumentų svarbą krašto istorijos tyriir mūsų kurorto istorijai. Jis su sergančia žmona nėjimams, į būtinybę krašto, regiono istorikams 1850 metais atvyko į Stakliškių kurortą. Deja, ir parapijos dvasiniams ganytojams veikti bendra tenykščiai mineraliniai vandenys jai niekuo ne- kryptimi. Nuoširdžiai dėkojame Stakliškių Švenpadėjo. Pasinaudojusi Birštono mineralinėmis čiausiosios Trejybės parapijos klebonui Alfredui voniomis ji pasveiko. Šį faktą ji labai išrekla- Rukštai už suteiktą galimybę susipažinti su paramavo Vilniuje. Nuo 1853 metų besigydančiųjų pijos archyvo dokumentais. Nuoširdžiai linkime skaičius Birštone padidėjo. Pati Sabaliauskienė klebonui stiprios sveikatos ir optimizmo. Straipsnyje panaudotos kraštotyrininko Pranuo tų metų kurorte būdavo kasmet („Klosy“, Serya A, 1869, nr.79, p.2). no Juozapavičiaus nuotraukos iš anksčiau nurodyto jo darbo. Žinios apie kleboniją Vytautas Kuzmickas, istorikas, Birštono muziejaus 1885-1886 metų parapijiečių sąrašai atskleivyr. fondų saugotojas džia ir kai kurias klebono Anzelmo Nonevičiaus


8

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 24 d. / Nr. 4 (919)

SAUSIO 29 d.

TREČIADIENIS 06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 KK2 09:40 24 valandos 10:20 Pop Ladies koncertas 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:50 24 valandos 18:30 Žinios 19:30 KK2 20:25 Baisiausia mano gyvenimo savaitė 21:05 Ponas Bynas 21:30 Žinios 22:00 VAKARO SEANSAS. Zodiakas 01:10 Karališkos kančios 02:10 Skaičiai

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Gydytojos dienoraštis 08:55 Meilės sūkuryje 10:00 Pamiršk mane 11:00 TV Pagalba 11:55 Kvieskite daktarą! 12:25 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:55 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Moterų laimė 20:00 Obelis nuo obels 20:30 Laikykis! 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Vikingų loto 22:05 Elementaru 23:05 CSI Niujorkas 00:05 Žmogžudystė 01:05 Kaulai 01:55 Choras 02:50 Eureka

6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Yra kaip yra 9.00 Jūrų velniai 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Žinios 20:00 Dviračio šou 20:30 Yra kaip yra 21:30 Serafimo kriokliai 23:45 Sausas įstatymas. Atviras karas 00:45 Mentalistas 01:45 Prokurorų patikrinimas

06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 KK2 09:40 24 valandos 10:20 Nuo... Iki... 11:25 Pašėlusios močiutės 12:25 Trečiojo amžiaus universitetai Lietuvoje 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:40 Tikras gyvenimas 18:30 Žinios 19:30 Valanda su Rūta 21:30 Žinios 22:00 Gyvatės akys 00:05 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 01:00 Ties riba 01:55 Sveikatos ABC

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Gydytojos dienoraštis 08:55 Meilės sūkuryje 10:00 Pamiršk mane 11:00 TV Pagalba 11:55 Kvieskite daktarą! 12:25 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:55 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Moterų laimė 20:00 Kelionė pas šamaną 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Porininkai 23:05 Kaulai 00:05 Žmogžudystė 01:05 Kaulai 01:55 Choras 02:50 Eureka

06:00 Labas rytas, Lietuva 09:00 Kobra 11 10:00 Lietuvos balsai 12:00 Miestelio ligoninė 13:00 Emigrantai 13:55 Laba diena, Lietuva 15:50 Viena byla dviem 17:00 Kobra 11 18:00 Šiandien 18:50 Naisių vasara 19:25 Bėdų turgus 20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:15 Dėmesio centre 21:45 Istorijos detektyvai 22:00 Loterija Perlas 22:45 Vakaro žinios 23:15 Prisikėlęs faras 00:15 Viena byla dviem 01:30 Dėmesio centre

SAUSIO 30 d.

KETVIRTADIENIS 6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Yra kaip yra 9.00 Mistinės istorijos 10.00 Ekstrasensų mūšis 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Žinios 20:00 Dviračio šou 20.30 Yra kaip yra 21:30 Trejos Melkiadeso Estrados laidotuvės 00:00 Karo vilkai 01:00 Mentalistas 02:00 Prokurorų patikrinimas

Mažųjų miestelių krepšinio lygoje

06:00 Labas rytas, Lietuva 09:00 Kobra 11 10:00 Duokim garo! 12:00 Miestelio ligoninė

Sausio 19 d. savo kovas Lietuvos mažų miestelių krepšinio lygoje po kalėdinių atostogų atnaujino visos mūsų krašto komandos. Deja, bet pergales pavyko iškovoti tik dviem komandoms – Užuguosčio ir Stakliškių. Birštono krepšininkai išvykos rungtynėse su Kruonio „Žaibo“ komanda turėjo pripažinti aikštelės šeimininkų pranašumą (95:81). Stakliškių krepšininkai pratęsė pergalių kelią. Mūsų kraštiečiai Alytuje 22 taškų skirtumu įveikė „Alovės“ komandą (100:78). Pergalę iškovojo ir Užuguosčio krepšininkai, kurie atnaujintoje buvusios Užuguosčio pagrindinės mokyklos sporto salėje žaidė su Onuškio komanda (71:55). Pirmoje rungtynių pusėje vyko apylygė kova. Ir tik antroje mačo pusėje aikštelės šeimininkams pavyko perimti iniciatyvą bei laimėti rungtynes.

Birštono „Olimpas“ rezultatyviose rungtynėse pranoko varžovus

Sausio 18 d. Birštono „Olimpo“ krepšininkai žaidė KKL „C“ lygos rungtynes su „Krepsininkas.net“ komanda. Rungtynės 13:55 Laba diena, Lietuva buvo labai rezultatyvios. Komandos daugiau dėmesio skyrė puolimui, nei gynybai. 15:50 Viena byla dviem Pirmajame kėlinyje nei vienai komandai nepavyko įgyti dides17:00 Kobra 11 nio pranašumo. Kėlinio pabaigoje varžovai išnaudojo „Olimpo“ klaidą ir, jam pasibaigus, pirmavo trimis taškais (30:33). 18:00 Šiandien Antrojo kėlinio pradžioje Birštono krepšininkai spurtavo 18:50 Naisių vasara 9:2 ir įgijo 4 taškų persvarą (39:35). Varžovai atsakė savo 19:25 Taip. Ne spurtu (2:7) ir persvėrė rezultatą savo naudai (41:42). Ir tada „Olimpo“ krepšininkai pradėjo žaisti agresyviau, varžovus 20:25 Loterija Perlas užmėtė tritaškiais ir po dviejų kėlinių įgijo 14 taškų prana20:30 Panorama šumą (65:51). 21:15 Dėmesio centre Deja, bet trečiajame kėlinyje aikštelės šeimininkai išbarstė įgytą persvarą ir prieš lemiamą ketvirtį turėjo tik dviejų taš21:45 Specialus tyrimas kų pranašumą (83:81). Vis tik, ketvirtajame kėlinyje Birštono 22:00 Loterija Perlas komandai pavyko įmesti daugiau taškų į varžovų krepšį, nei 22:45 Vakaro žinios praleisti į savo, ir švęsti pergalę 5 taškų skirtumu (113:108). „Olimpo“ gretose rezultatyviausiai žaidė Justinas Tamo23:15 Lemtingas kelias šiūnas (22 taškai, 11 atkovotų kamuolių), Mindaugas Knyšius 01:15 Viena byla dviem (21, 13), Eigirdas Keblikas (17, 9), Dovydas Drazdauskas (16), 02:30 Dėmesio centre Ignas Čekanauskas (16). 13:00 Bėdų turgus


Nr. 4 (919) / 2014 m. sausio 24 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

9

Prienuose įvyko avarija, kurios metu apgadinti 3 automobiliai

skelbimai

Sausio 21 d., apie vidurdienį, Prienuose, Vytauto gatvėje šalia prekybos centro „Maxima“, įvyko avarija, kurios metu apgadinti 3 automobiliai. Deja, bet neapsieita be žmonių sužalojimų.  Pagal naujienų portalo kvitrina.com turimą informaciją, „Opel Astra“ automobilio vairuotoja buvo sužalota ir nugabenta į Prienų ligoninės priėmimo skyrių. Portalo žiniomis, moters sveikatai pavojaus nėra, po apžiūros ji išleista gydytis namuose. Be minėto automobilio „Opel Astra“ avarijoje dalyvavo du Volkswagen  automobiliai – „Passat“ ir „Golf“. Liudininkai pasakojo, jog automobilis VW Passat, lenkdamas automobilį VW Golf, kuris bandė iš Vytauto gatvės pasukti į prekybos centro „Maxima“ aikštelę, atsitrenkė į automobilį „Opel Astra“, stovėjusį gatvės pakraštyje. Nuo smūgio automobilis „Opel Astra“ buvo nustumtas į šaligatvį šalia

spintą su antresolėmis, 2 durų spintą (2 vnt.), dvi lo-

PARDUODA 5755***

PIGIAI PARDUODU: Virtuvės komplektą, 3 durų

vas, miegamą kampą, stalą, televizorių su staleliu, prieškambario spintą, 4 šviestuvus, vonios spintelę su praustuvu, sekciją, šaldytuvą. Tel.: 8 650 70420, 8 615 97327

PERKA 5757***

Nuolat perkame įvairų mišką (išsikirtimui ir su

žeme). Atsiskaitome iš karto.

„Eurovaistinės“. Tik laimės dėka daugiau niekas Tel. 8 614 82379 nenukentėjo, išskyrus minėto automobilio „Opel Astra“ vairuotoją, kuri spėjo pasitraukti nuo link DARBAS jos atlekiančio „Passat“ automobilio, buvo jo tik kliudyta ir susižeidė griūdama gatvėje. UAB „LINCASA“ plečia veiklą ir Avarijos aplinkybės tiriamos. UAB „LINCASA“ plečia veiklą ir priims priims į darbą patyrusias siuvėjas-us. į darbą patyrusias siuvėjas Kauno darbui r. Darbas Šlienavoje, overloku, tiesiasiūle. Taip pat įdarbinsime Vežame savo transportu. sukirpėją ir lygintoją. Darbas viena pamaina, Darbas Šlienavoje, Kauno r. Vežame geros arba darbo sąlygos. savo transportu padengiame transporto išlaidas. Tel. 8-672 53888 Darbas viena pamaina, geros darbo sąlygos. Tel. 8-672 53888, 489 123.

Tekstilės gamybos įmonė siūlo

darbą vairuotojui(-ai) ekspeditoriui(-ei), turinčiam D kategoriją. Darbas Šlienavoje, Kauno raj. Teirautis tel. 8 615 87702

UAB „Aipek“ J. Basanavičiaus g. 14, Prienai, tel. (8 319) 60180

politika, aktualijos, sportas

Redaktorė l. e. p. Sigutė Katkauskienė

Leidžia VšĮ „Krašto Vitrina“ J. Basanavičiaus g. 14, Prienai, el. p. kvitrina@gmail.com, www.kvitrina.com Tel. (8 319) 60180

Spausdina UAB „Aipek“ J. Basanavičiaus g. 14, Prienai, Tel. (8 319) 60180, el. p. biuras@aipek.lt Tiražas 1000 egz. (užs. Nr. 376)

Laikraštis platinamas Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse.

ISSN 1648-6226 Dvyliktieji leidimo metai. Leidžiamas nuo 2002 m. gegužės 14 d. kartą per savaitę. Už reklamų ir skelbimų turinį redakcija neatsako. Už publikacijose pateiktų faktų ir komentarų tikslumą atsako jų autoriai.


10

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 24 d. / Nr. 4 (919)

penktadienis

sausio 31 d.

06:20 Animacija

06:40 Teleparduotuvė

07:50 Volkeris, Teksaso

06:55 Animacija

reindžeris

07:25 Simpsonai

08:50 KK2

07:55 Gydytojos

18:25 Jaunavedžiai 19:30 Žinios 20:00 Amerikietiškos imtynės 22:00 Nužudyk mane švelniai 00:05 Serafimo kriokliai 02:15 Prokurorų patikrinimas

tūkstantmečio vaikai

Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – Savivaldybės apdovanojimai labiausiai Prienų kraštui nusipelniusiems žmonėms

Šių metų vasario 16 d. 14 val. Prienų kultūros ir laisvalaikio centre vyks iškilminga Prienų miesto dienoraštis 09:40 KK2 penktadienis Garbės piliečio vardo suteikimo ir Prienų rajono savivaldybės apdovanojimų „Dėkingumas“ įteiki08:55 Meilės sūkuryje 11:05 Valanda su Rūta mo ceremonija. 10:00 Pamiršk mane 12:55 Nickelodeon Kandidatus apdovanojimams siūlė gyven11:00 TV Pagalba valanda tojai, įmonės, įstaigos, organizacijos, asociacijos. Prienų miesto Garbės piliečio vardą suteikti pa11:55 Kvieskite daktarą! 13:55 Audra siūlyta 5 asmenims. Garbės piliečio vardas sutei12:25 Animacija 15:00 Atpildas kiamas už ypatingus nuopelnus Prienų miestui, 14:30 Simpsonai 17:00 Labas vakaras, rajonui, Lietuvos Respublikai, už Prienų krašto garsinimą savo darbais bei veikla Lietuvoje 15:00 Rosarija Lietuva ir užsienyje. 16:00 Nepaklusni širdis 17:40 Tikras gyvenimas Pateiktus pasiūlymus 2014 m. 17:00 TV Pagalba 18:30 Žinios sausio 14 d. svarstė Prienų rajono savivaldybės mero 2013 18:30 TV3 žinios 19:30 KK2 Penktadienis m. spalio 31 d. potvarkiu 19:30 Pinokis 21:00 Irena Starošaitė Nr. (2.1)-P1-2013/030 21:15 Iksmenai. ir Žilvinas Žvagulis. 20 sudaryta Apdovanojimų komisija: Vytas BujaPradžia. Ernis metų scenoje nauskas – Prienų rajono 22:40 Pagalbos šauksmas 23:35 Grobuonys savivaldybės meras 01:40 Vabalas (komisijos pirmi00:30 Bepročiai ninkas); Egidijus Visockas – Prienų rajono savivaldybės mero pavaduotojas; Raimundas Markūnas – Prienų rajono savivaldybės mero patarėjas; Antanas Gus6.30 Televitrina 06:00 Labas rytas, taitis – Prienų rajono savivaldybės tarybos narys, 7.00 Muchtaro sugrįžimas Lietuva AB DNB banko Prienų skyriaus vadovas; Algiman8.00 Yra kaip yra tas Šidlauskas – Prienų rajono savivaldybės tarybos 09:00 Kobra 11 9:00 Prajuokink mane narys, žemės ūkio bendrovės „Nemunas“ valdybos 10.00 Jaunavedžiai 10:00 Naisių vasara pirmininkas; Jonas Baliūnas – Prienų Kristaus Apsi11.00 Prokurorų 12:00 Miestelio ligoninė reiškimo bažnyčios klebonas; Artūras Ivanauskas – patikrinimas Prienų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro 12.00 Kalbame ir rodome 13:00 Istorijos detektyvai direktorius; Valdas Paulauskas – UAB „Hidrosta“ ge13.00 Muchtaro 13:55 Laba diena, Lietuva neralinis direktorius; Roma Sinkevičiūtė – Prienų ir sugrįžimas 15:50 Viena byla dviem Birštono krašto laikraščio „Naujasis Gėlupis“ kores14:00 Nuotakos pondentė; Vaclovas Sinkevičius – VšĮ „Krašto vitrina“ 17:00 Kobra 11 siaubūnės vadovas; Ramutė Šimukauskaitė – Prienų rajono ir 15:00 Animacija 18:00 Šiandien Birštono miesto laikraščio „Gyvenimas“ redaktorė; 16:00 Prokurorų 18:30 Keliai. Mašinos. Rimantas Šiugždinis – Prienų rajono savivaldybės patikrinimas Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas; Virgi17:00 Muchtaro Žmonės nija Žliobienė – Prienų rajono vietos veiklos grupės sugrįžimas 19:00 Lietuvos pirmininkė, projektų vadovė. 18:00 Žinios

Apdovanojimų komisijos sprendimu (2014 m. sausio 14 d. protokolas Nr. 1) Prienų miesto Garbės piliečio vardą siūloma suteikti Antanui Lukšai – buvusiam Lietuvos partizanui Dim. kapitonui, ilgalaikiam LPKTS pirmininkui, apdovanotam Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu, Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi. Šį komisijos siūlymą svarstys Savivaldybės tarybos komitetai ir Savivaldybės tarybos Etikos komisija. Išvados bus teikiamos Prienų rajono savivaldybės tarybai. Prienų miesto Garbės piliečio vardas jau suteiktas poetui Justinui Marcinkevičiui, rašytojui Vytautui Bubniui, kunigui jubil. mons. Juozapui Užupiui ir klebonui Kazimierui Skučui. Prienų rajono savivaldybės apdovanojimai „Dėkingumas“ įsteigti 2007 m. ir kasmet skiriami Prienų krašto žmonėms už uolų ir sąžiningą darbą, už svarų indėlį kuriant rajono gyventojų kultūrinę, ekonominę, socialinę bei dvasinę gerovę, už reikšmingus neatlygintinus darbus bendruomenės labui. Pasiūlyta apdovanoti 26 asmenis (iš viso sulaukta 520 siūlymų). Apdovanojimų komisijos sprendimu „Dėkingumo“ nominacijos bus įteiktos Aurimui Bartuškai – krepšinio sporto klubo „Prienai“ direktoriui, girininkui; Alfredui Rukštai – Stakliškių parapijos klebonui; Dalytei Raslavičienei – LPKTS Prienų filialo pirmininkei; Antaninai Aleknavičienei – Prienų krašto muziejaus įkūrėjai, knygų apie Prienų ir Birštono krašto šviesuolius sudarytojai; Nagliui Jaruševičiui – UAB „Rūdupis“ generaliniam direktoriui; Gediminui Olsevičiui – UAB „Wilara“ vadovui, bitininkui; Vytautui Silevičiui – UAB „Doleta“ įkūrėjui ir savininkui. Vasario 16-ąją kviečiame visus pagerbti žmones, nusipelniusius mūsų kraštui. Prienų rajono savivaldybės informacija

20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:15 Duokim garo! 22:00 Loterija Perlas 23:15 Detektyvė King 00:15 Viena byla dviem

toks sportiškas


Nr. 4 (919) / 2014 m. sausio 24 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

11

Be teritorijų planų rajono ateitis miglota

Simas Jasiūnas

Planuoti įpareigoja investicijos Tikslūs ir aiškūs vietovių planai itin reikalingi dabar, kuomet Lietuva įsisavina vis daugiau ES struktūrinių fondų lėšų, atnaujindama ir statydama įvairius pastatus, tiesdama kelius, įkurdama verslo, logistikos ir kitas zonas, planuodama apgyvendintų vietovių plėtrą. Juk nepastatysi kelis milijonus kainavusio dienos centro ten, kur jo nereikia, nenutiesi kelio į niekur vien tam, kad panaudotum iš Europos fondų plūstančius pinigėlius. Už juos taip pat reikia atsiskaityti, įrodyti jų panaudojimo reikšmę, įtaką žmonių gyvenimui. Juk žinomas ne vienas atvejis, kai gautos lėšos būdavo išmetamos į balą – investuojama į tai, kas netrukus tampa ne tik nereikalingu objektu, bet ir našta vietos valdžiai. Labai svarbu ir tai, kad vykdant projektus nebūtų pakenkta gamtai, kad aplinka nebūtų užteršta, sunaikinta kas nors svarbaus, o visos galimos grėsmės būtų iš anksto žinomos.

Kai garsusis karvedys Julijus Cezaris su kariuomene perėjo Rubikono upę, kilo itin daug reikšmės ateičiai turėjęs karas. Posakis „peržengti Rubikoną“ atkeliavo iki mūsų laikų, o kiek kartų žmonijos istorijoje kilo karai dėl pažeistų šalies, nuosavybės ribų – suskaičiuoti, turbūt, neįmanoma. Žmogaus prigimtis reikalauja turėti nuosavą teritoriją ir ją ginti nuo įsibrovėlių. Be abejo, ta pati prigimtis verčia ir plėsti nuosavybę, kad ir kaimyno sąskaita. Tad ginčai, konfliktai, nesusiTeritorijų planavimas – valstybės reikalas pratimai dėl šių priežasčių – kasdienis reiškinys Tam, kad būtų išvengta daug kainuojančių ir nuo senų senovės iki dabar, iki civilizacijos, padidesnę ar mažesnę žalą darančių klaidų, kuriami grįstos demokratijos principais. teritorijų planavimo įstatymai, kuriais nustatoma tam tikros vietos žemės tikslinė paskirtis, nustaKas popieriuje parašyta O kad tokio blogio gyvenime būtų mažiau, tomi aplinkosaugos, paminklosaugos ir kitokie išmokome pažymėti mums svarbias ribas ne objektai bei jų ribos, sistemingai planuojamas tik ant žemės, pasodindami medį ar krūmų eilę, žemės, miškų, vandenų panaudojimas gyvenaatrisdami įspūdingo dydžio akmenį ar įkaldami mųjų vietovių ar gamybos objektų atsiradimui, tvirtus kuolus. Išmokome pasinaudoti ir popie- infrastruktūrai aplink juos. Tai padeda numatyti riumi. Juk ne veltui sakoma, kad kas parašyta, tolesnę tam tikros vietos plėtrą, jos kryptį ir estas patvirtinta amžiams. Dar ir dabar daug kas mę, gyventojų ir įmonių galimybes plėtoti žemėnaudojasi tarpukario metais braižytais planais, naudą ar verslą. Todėl, šaliai atgavus nepriklaunuosavybės dokumentais, norėdami įrodyti sa- somybę ir ėmus planuoti valstybės gyvenimą savo teises į senelių ar prosenelių žemę. Įsigijus varankiškai, 1995 metais buvo priimtas Lietuvos naują nuosavybę, taip pat sudaromi ne tik namų Respublikos teritorijų planavimo įstatymas, kurio valdos, bet ir visos turimos žemės planai, kad, nauja redakcija įsigaliojo nuo 2004 metų gegužės reikalui esant, būtų galima atmesti kieno nors 1 dienos. O nuo 2014 m. sausio 1 d.pradėjo veikti pretenzijas ar įrodyti savo tiesą, ką nors keisti, patobulintasis Teritorijų planavimo įstatymas. atnaujinti. Įstatymo esmė – žemės naudojimas Šiame įstatyme numatoma, jog teritorijoms Tvarkos ir aiškumo sudaromi bendrieji, specialieji ir detalieji planai reikia visiems Tikriausiai, kiekviena Žemės vieta jau gali būti (pagal poreikį ir galimybes). Bendrieji planai papavaizduota popieriuje. Tam pasitarnauja ne tik deda nustatyti vietovės naudojimo prioritetus, įvairūs ir labai tikslūs matavimo prietaisai, bet raidos tikslus ir strategiją. Specialieji – numato ir palydovų užfiksuoti vaizdai. Nubraižyti kaimo, vienos ar kelių veiklos sričių žemės naudmenų gyvenvietės ar miesto planą – vieni niekai, bet plėtros ir tvarkymo programą, padeda parenglabai reikalingi. Juk reikia žinoti, kur prasideda ti jos sąlygas ir sprendinius. Žemės sklypui, kur ir baigiasi apgyvendinta vietovė, kokio dydžio nustatomos, keičiamos ar panaikinamos veiklos laukai ir miškai jį supa, kur veda keliai ir kokie jame sąlygos, prievolės ir teisės, rengiamas dejie. Tai svarbu ne tik keliautojams, bet ir gyvento- talusis planas (Virginija Gurskienė, Marytė Elejams, norintiems be pykčių ir reikalų su valdžios na Tarvydienė „Teritorijų planavimas. Mokomoji namais dirbti žemę, statytis namus. Kad ir kokia knyga“, Kaunas, Ardiva, 2008). Planuojant terisantvarka šalyje būtų, tačiau tvarkos ir aiškumo torijas labai svarbu teisiškai įforminti sąlygas, žmonėms reikia, kaip ir valstybę valdančioms leidžiančias keisti kraštovaizdį, įkurti jame reiinstitucijoms, kuriančioms ateities planus, pro- kalingą infrastruktūrą, apibrėžti ir sureguliuoti jektus, plėtros strategijas. žemės naudotojų veiklą.

Parengtas svarbus projektas Tokie teisinį pagrindą turintys dokumentai labai reikalingi kiekvienam kraštui, planuojančiam savo ateitį, labai priklausomą nuo dabarties sprendimų. Ne išimtis ir Prienų rajono savivaldybė. Siekdama protingai ir kryptingai panaudoti į kraštą ateinančias investicijas, savivaldybės administracija nusprendė paruošti projektą „Prienų rajono savivaldybės teritorijų planavimo dokumentų parengimas“, kurio įgyvendinimas būtų finansuojamas iš 2007-2013 m. ES struktūrinių fondų Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 4 prioriteto „Administracinių gebėjimų stiprinimas ir viešojo administravimo efektyvumo didinimas“. Bendra projekto vertė, numatyta finansavimo ir administravimo sutartyje – 415 834, 15 Lt, 85 procentus šios sumos skiria Europos Sąjunga. Prienų rajono savivaldybė prie jos prisidės likusiais 15 procentų – daugiau kaip 62 tūkstančiais litų. Darbas krašto ateičiai Šio itin svarbaus rajono gyvenimui projekto tikslas – sistemingas krašto teritorijų vystymasis, racionalus teritorijų ir jų išteklių, lėšų jų plėtrai panaudojimas. Tam reikalingi svarbiausieji teritorijų planavimo dokumentai: bendrieji, specialieji ir detalieji planai. Be jų neįmanoma numatyti aiškios rajono vystymosi krypties, sukurti strategijos, kurioje būtų numatyta darni socialinė ir ekonominė krašto plėtra, o tai žinoma, netenkina visuomenės lūkesčių. Be to, sunku pritraukti bei efektyviai panaudoti ir investicijas į rajono vietovių infrastruktūrą. Todėl projekto „Prienų rajono savivaldybės teritorijų planavimo dokumentų parengimas“ įgyvendinimas yra svarbus ir neatidėliotinas darbas, jau pradėjęs žingsnis po žingsnio vykdyti numatytus tikslus. Pradžia jau padaryta Kaip pasakojo Prienų rajono savivaldybės Investicijų skyriaus vedėjas Vytautas Griauslys, 2013-ųjų liepos 19 dieną buvo pasirašyta finansavimo ir administravimo sutartis su Europos socialinio fondo agentūra. O šiuo metu yra paskelbtas atviras konkursas teritorijų planavimo dokumentų rengimo paslaugoms įsigyti. Pasak vedėjo, numatoma parengti 5 planus – 1 bendrąjį, 1 specialųjį ir 3 detaliuosius: „Prienų rajono Balbieriškio kapinių detalusis planas“, „Vietinės reikšmės ir vidaus kelių schema – specialusis planas“, „Išlaužo kaimo urbanizuotų teritorijų detalusis planas“, „Pakuonio miestelio teritorijos bendrasis planas“ ir „Stakliškių kaimo urbanizuotos teritorijos detalusis planas“. Šio projekto įgyvendinimo pabaiga numatyta 2015 metų rugpjūčio 19 dieną, praėjus 27 mėnesiams nuo sutarties pasirašymo dienos. Nukelta į 12 psl.


12

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 24 d. / Nr. 4 (919)

Be teritorijų planų rajono ateitis miglota Atkelta iš 11 psl.

Vystymasis ribotas ir neaiškus Balbieriškis, Stakliškės, Išlaužas ir Pakuonis – vieni didžiausių miestelių Prienų rajone: Balbieriškyje gyvena 1214 žmonių, Stakliškėse – 926, Išlauže – 800, Pakuonyje – 608. Iki šiol šios vietovės neturi teritorijų planavimo dokumentų arba jie yra labai seni ir jau neatitinka realios situacijos, kas gana stipriai veikia gyventojų poreikius ir galimybes. Pasak Investicijų skyriaus vedėjo V. Griauslio, labai sunku numatyti šių miestelių vystymosi ir veiklos strategijas. Be abejo, dėl to čia gyvenimas nesustoja, bet plėtra vyksta, neatsižvelgiant į svarbiausius ir ilgalaikius prioritetus, neįmanoma laikytis vystymosi darnos. Svarbu tai, kad ir lėšos, ateinančios į šias vietoves iš ES ir kitų fondų, gali būti skiriamos ne ten, kur jų labiausiai reikia. Be abejo, didžiulė kliūtis tolesnei rajono plėtrai yra ir tai, jog vis dar nėra ir vietinės reikšmės bei vidaus kelių schemos. Bendrieji planai – pagrindiniai planavimo dokumentai Rengiant miesto ar miestelio bendrąjį planą, keliami svarbūs ir ilgalaikiai tikslai. Kadangi tokios vietovės jau senokai apgyvendintos, jose jau susiformavusi urbanistinė struktūra, todėl reikia numatyti, kokiu būdu ir kokia kryptimi visa tai tobulinti, suskirstyti vietovę tam tikromis zonomis, kuriose būtų numatyta jų tvarkymo, naudojimo ir apsaugos sąlygos. Visa tai padeda parengti visuomenės poreikiams reikalingos infrastruktūros planus, numatyti vietas, kur būtina tvarkyti kraštovaizdį bei apsaugoti kultūros objektus. Be abejo, tuo pačiu apgyvendintoje vietovėje numatomos ir teritorijos, kuriose ateityje būtų galima tiesti komunikacijų trasas, palikti zonas statyboms. Nuošalyje nelieka ir kiti svarbūs gyventojams tikslai: nustatomos bendrųjų želdynų, aktyvaus ir pasyvaus poilsio teritorijų įrengimo vietos ir kt. Gerai paruošti ir teisiškai patvirtinti miestelių bendrieji planai yra tvirtas pagrindas specialiesiems ir detaliesiems planams rengti (Virginija Gurskienė, Marytė Elena Tarvy-

dienė „Teritorijų planavimas. Mokomoji knyga“, Kaunas, Ardiva, 2008). Specialieji ir detalieji planai Specialusis planas skirtas atskiroms veiklos sritims (šiuo atveju – Prienų rajono savivaldybės vietinės reikšmės ir vidaus kelių schemai) reikalingų teritorijų tvarkymui, naudojimui ir apsaugai numatyti. Šio plano svarbiausioji dalis – žemėtvarkos planavimo dokumentai: žemėtvarkos schemos, žemėtvarkos projektai ir žemėvaldų planai (projektai). Į juos būtina atsižvelgti, jais remtis, kuriant bet kokį specialųjį teritorijos planavimo dokumentą. Detaliuoju planu nustatomos tam tikrų žemės sklypų ribos, jų tvarkymo ir naudojimo sąlygos. Šio planavimo metu gali būti suformuojami sklypai statybai, taip sudarant sąlygas investicijų ir veiklos plėtrai, be to, numatomos tikslios vietos įvairioms komunikacijoms ir infrastruktūros dariniams įrengti. Be to, aiškiai ir akivaizdžiai išdėstomi teritorijos tvarkymo ir naudojimo reikalavimai (Virginija Gurskienė, Marytė Elena Tarvydienė „Teritorijų planavimas. Mokomoji knyga“, Kaunas, Ardiva, 2008). Ypatingos svarbos uždavinys Investicijų skyriaus vedėjas V. Griauslys džiaugiasi, jog kai kurios rajono vietovės jau gali aiškiau planuoti savo ateitį. Bendrieji teritorijų planai jau parengti visam Prienų rajonui ir Jiezno miestui, baigiami rengti Veiverių ir Balbieriškio miesteliams. O šių planavimo dokumentų svarba nurodyta ir LR savivaldos įstatyme, kuris numato, jog viena iš savivaldybėms paskirtų funkcijų yra krašto infrastruktūros ir ekonominės raidos planavimas, o jis itin sunkus be vieno pagrindinių dokumentų – bendrojo plano. Tad projekto „Prienų rajono savivaldybės teritorijų planavimo dokumentų parengimas“ įgyvendinimas yra ypatingos svarbos uždavinys Prienų rajono savivaldybės administracijai, kuriančiai ir tobulinančiai krašto vystymosi strategiją.

Prienų PK ataskaita prieniškių nesudomino Jonas Kavaliauskas

Sausio 16 d. Prienų rajono savivaldybės didžiojoje salėje vykusi Prienų policijos komisariato ataskaita prieniškių nesudomino, nors neretai tenka girdėti, jog policija ne visada tinkamai atlieka savo pareigas. Tiesa, paklausyti ataskaitos už 2013 m. susirinko seniūnijų seniūnai, įstaigų vadovai, savivaldybės Tarybos ir administracijos vadovai bei kiti atstovai. 2013 m. bendras užregistruotų nusikalstamų veikų skaičius, lyginant su 2012 m., padidėjo 30%. Tiesa, 4,9% padidėjo ir bendras ištyrimų procentas. Nusikaltimų suvestinėse išsiskiria vagystės ir smurtas artimoje aplinkoje. Reikia pabrėžti, jog Prienų PK, kuriame yra nemažas pareigūnų stygius, tenka sudėtingiausios Alytaus apskrityje veiklos sąlygos, nes, vertinant nusikalstamų veikų skaičių 100 000 gyventojų, Prienų PK teritorijoje įvykdoma daugiausia nusikaltimų, o jų ištyrimas siekia 64,3%. Daugiausia nusikalstamų veikų įvykdoma Prienuose (212), Jiezno (88), ir Veiverių (88) seniūnijose. Liūdina tai, jog Prienuose dažnai nusikalsta nepilnamečiai (30). Aukščiausi ištyrimo procentai pasiekti Išlaužo (76,7%), Jiezno (77,3%) ir Šilavoto (75%) seniūnijose, o žemiausi – Balbieriškio (40%) ir N. Ūtos (41,7%) seniūnijose. Prienų PK viršininkas Dainius Janavičius savo pasisakyme akcentavo augantį nepilnamečių nusikalstamumą, didėjantį neblaivių asmenų padarytų nusikaltimų skaičių. Komisariato vadovui nerimą kelia ir girtų pasirodymas viešose vietose, kuris 2013 m. padidėjo net 80%. D. Janavičius įsitikinęs, jog būtent alkoholis tampa pagrindine smurto artimoje aplinkoje priežastimi. Prienų PK viršininko manymu, socialinės rizikos šeimos ir smurtas šeimoje glaudžiai susiję, nes statistika rodo, jog dažniausiai šios kategorijos šeimose po socialinių

išmokų gavimo ir padažnėja smurto atvejai. D. Janavičius konstatavo, jog nežiūrint to, kad ištisus metus komisariate buvo 20% pareigybių trūkumas, pareigūnai sąžiningai ir profesionaliai atliko savo pareigas, užtikrindami žmonių ir turto saugumą. Komisariato vadovas paminėjo ir deramą savivaldybės Tarybos bei administracijos požiūrį į policijos atliekamą misiją, visuomenės aktyvumą, steigiant saugios kaimynystės grupes. D. Janavičiaus teigimu, ten, kur įsikūrusios tokios grupės, nusikalstamos veikos dažniausiai neregistruojamos. Alytaus AVPK viršininko pavaduotojas Alvydas Jurgelevičius pažadėjo, jog šiais metais komisariatą tikrai papildys nauji darbuotojai. Pasak jo, Prienų PK pareigūnai sėkmingai atlieka jiems pavestas funkcijas, o vadovai tinkamai vadovauja vienam iš didžiausių apskrities struktūrinių policijos komisariatų. Prienų rajono savivaldybės meras Vytas Bujanauskas patikino, jog savivaldybė yra iškėlusi sau tikslą šiais metais įrengti vaizdo kameras visose gatvėse ir keliuose, kuriais įvažiuojama į Prienus. Alytaus AVPK viršininko pavaduotojas ir Prienų PK viršininkas atsakė į klausimus. D. Janavičius, atsakydamas į naujienų portalo kvitrina.com klausimą apie organizuotą nusikalstamumą, pasakė, jog Prienų rajone nusikalstamų grupių, kuriose būtų sukurta hierarchinė struktūra ir būtų ryšių su politikais, nėra, bet bandymų organizuotis yra. Pasak komisariato vadovo, tokių grupių veikla pastoviai stebima.

919 2  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you