Page 1

2014 m. sausio 17 d. Nr. 3 (918) 9 771648

622008

Kaina 1 Lt Internete: www.kvitrina.com

politika, aktualijos, sportas

Prienų mero prioritetai – biokatilinė ir atlyginimai darbuotojams Vacys Staknys

Jie taip mylėjo Lietuvą Vilija Čiapaitė

Tie 1991 m. sausio 13-osios įvykiai Vilniuje daugeliui neišsitrins iš atminties. Jie paliko pėdsaką daugelio atminties kloduose, nes būtent tada lietuviai parodė savo ryžtingumą, susitelkimą ir vieningumą. Vardan Lietuvos, kurios pirmuosius nepriklausomybės daigelius tuomet puoselėjome, kuriuos reikėjo išsaugoti, kad jie galėtų užaugti stipriu ąžuolu. Kokia tauta buvo prieš 23 metus? Įvykiai rutuliojosi nepaprastai greitai, tad tik labai skrupulingai saugomos atminties dienos ir kaskart užrašoma įvykių eiga daug kam liko ilgaamžiškumo simboliu. Dainora Šaltienė gerai prisimena, kas vyko tada Prienuose, lemtingąją sausio 13-ją. Po metų su trupučiu nedide-

lis būrys Sąjūdžio dalyvių susirinko Prienų aikštėje. Jie uždegė žvakutes ir, skambant bažnyčios varpams, tikėjo, kad Nepriklausomybė, Laisvė, Vienybė bus kertiniai nepriklausomos Lietuvos pamato akmenys. Tų akimirkų tikrai neatpasakosi, nes jas reikia išgyventi, tačiau mintimis apie įvykius ir jausmus būtina pasidalinti su augančia karta, kad jie suvoktų, kokia yra nepriklausomybės kaina. Apie Sausio 13 dienos įvykius papasakojo Balbieriškio pagrindinės mokyklos direktorius Stasys Valančius. Prisiminė, kaip 1991 metais jis buvo pakviestas į Kauną. Juk nepriklausoma Lietuva turėjo turėti savo lietuvišką armiją, o tam reikėjo ne tik karių, bet ir karininkų. Vos kelias dienas pabuvę Kaune, visi vyrai buvo nuvežti į Vilnių, kur budėjo Parlamento rūmuose. Nukelta į 3 psl.

Vyto Bujanausko išrinkimui meru pritarė visi Prienų rajono savivaldybės Tarybos nariai. Tiesa, 2013-ieji politikams nebuvo itin ramūs – viena dauguma keitė kitą, bet pasitikėjimas meru išliko. Vertindamas 2013-uosius, savivaldybės vadovas pirmiausiai pabrėžė darbus, susijusius su biokatilinės projektu. Deja, mero teigimu, ne visi Taryboje šiuo klausimu vieningi – Tarybos sprendimas dėl AB „Prienų šilumos tinklai“ įstatinio kapitalo didinimo buvo apskųstas Vyriausybės atstovui Kauno apskrityje. Pasak V. Bujanausko, Vyriausybės atstovo institucija pažeidimų nenustatė. Tarybos pirmininkas taip pat atmetė sklindančias kalbas apie projekto brangumą ir pateikė keletą pavyzdžių, kurie, jo manymu įrodo, jog biokatilinės projektas Prienuose sąlyginai nėra brangus. Savivaldybės vadovas teigė nesuprantantis tų oponentų, kurie

nori antrą kartą įbristi į tą pačią balą, agituodami šilumos ūkį vėl atiduoti į privatininkų rankas. Mero manymu, bendradarbiavimas su privačiu kapitalu įmanomas, jei savivaldybė savo rankose turės kontrolinį šilumos energiją gaminančios įmonės paketą. V. Bujanauskas tiki, jog 2014 metais biokatilinės statyba bus pradėta, ir rajono gyventojams bus teikiama šilumos energija mažesniu tarifu. V. Bujanauskas taip pat paminėjo, jog praėjusiais metais sėkmingai buvo ruošiamasi namų renovacijos procesui. Gyventojai jame aktyviai dalyvauja, o dabar jau vyksta rangovų atranka. Meras, pasakodamas apie gatvių renovacijos darbus, nepamiršo paminėti, jog 2014 metais bus bandoma įgyvendinti vaizdo kamerų įrengimo projektą Prienuose. Pasak V. Bujanausko, atėjo laikas žinoti, kas vyksta mieste tamsiu paros metu. Tarybos pirmininkas, paklaustas apie šio proNukelta į 2 psl.

TURTUVOS GRUPĖ IĮ

SKOLŲ IŠIEŠKOJIMAS IR ADMINISTRAVIMAS Jums skolingas žmogus negrąžina skolos, neatsiskaito už paslaugas ar prekes, o pinigų jums reikia dabar?

Parduokite mums savo skolą ir pinigus gaukite dabar! Visų tipų skolų išieškojimas ir administravimas

Nemokamos pirminės konsultacijos! Informacijos tel.: 8 65890000, El.paštas: turtuvosgrupe@hotmail.lt


2

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 17 d. / Nr. 3 (918)

Prienuose fiasko patyrė Prienų mero prioritetai – biokatilinė ir Alytaus „Dzūkija“ ir atlyginimai darbuotojams Atkelta iš 1 psl.

Sausio 11 d. Prienų „TonyBet“ krepšininkai pratęsė pergalingą žygį LKL čempionate. Jų varžovai Alytaus „Dzūkija“ buvo sutriuškinti 30 taškų skirtumu (92:62). Aikštelės šeimininkai dominavo visas rungtynes. Kluptelėjimas trečiajame kėlinyje ketvirtajame virto tikru uraganu, kuris nušlavė varžovus. Pirmasis kėlinys Rungtynės prasidėjo gražia „TonyBet“ krepšininkų ataka ir taikliu Laimono Kisieliaus metimu (2:0). Pirmieji Gintaro Kadžiulio metimai skriejo pro šalį, bet po Artūro Valeikos dvitaškio ir Žygimanto Janavičiaus tritaškio Prienų komanda įgijo 7 taškų pranašumą (7:0). Tiesa, svečiai iš Alytaus, ilgą laiką negalėję pelnyti taškų, vėliau juos rinko iš eilės ir sumažino skirtumą iki 2 taškų (7:5). Aikštelės šeimininkai pyktelėjo ir akimirksniu atkūrė 7 taškų skirtumą (12:5). O po Mindaugo Lukauskio trijų iš eilės pelnytų tritaškių „TonyBet“ persvara šoktelėjo iki 12 taškų (21:9). Dar po minutės komandas jau skyrė 16 taškų (25:9). Kėlinio pabaigoje „Dzūkijos“ krepšininkai sugebėjo sumažinti skirtumą iki 12 taškų (27:15). Antrasis kėlinys Kėlinys prasidėjo nedideliu alytiškių spurtu, ir jie sumažino atsilikimą iki 8 taškų (29:21). Bet jau po kelių atakų aikštelės šeimininkai turėjo 13 taškų persvarą (34:21). Iki kėlinio pabaigos likus dviem minutėm, po G. Kadžiulio tritaškio Prienų komanda įgijo 19 taškų

pranašumą (43:24). Alytaus komandai nepadėjo ir paimta minutės pertraukėlė, nes po dviejų kėlinių „TonyBet“ krepšininkai pirmavo 21 taško skirtumu (49:28). Trečiasis kėlinys Trečiajame kėlinyje Prienų komandos puolimo mašina tiesiog užstrigo. Alytiškiai išnaudojo šią aplinkybę ir pradėjo mažinti skirtumą. Kėliniui įpusėjus, komandas skyrė 14 taškų (55:40), o dar po minutės „TonyBet“ persvara ištirpo iki 11 taškų (55:44). Ir tik tada aikštelės šeimininkai prisiminė, kaip reikia sėkmingai užbaigti atakas. L. Kisielius pataiko tritaškį, A. Valeika "kala" dvitaškį, ir Prienų persvara padidėjo iki 14 taškų (60:46). Tašką trečiajame kėlinyje padėjo L. Kisielius (62:46). Ketvirtasis kėlinys Ketvirtajame kėlinyje Prienų komanda jau nebuvo nusiteikusi juokauti ir iškart ėmėsi darbo. Labai greitai komandas jau skyrė 20 taškų (66:46). Kėliniui įpusėjus, po L. Kisieliaus dviejų tritaškių, „TonyBet“ krepšininkai įgijo 24 taškų pranašumą (77:53). Antroje kėlinio pusėje aikštelės šeimininkų dominavimas dar padidėjo. Tomaš Romanovskij realizavo baudos metimus, ir „TonyBet“ persvara šoktelėjo iki 28 taškų (86:58). Rungtynių pabaigoje komandas skyrė 32 taškai, o mačas pasibaigė 30 taškų skirtumu (92:62). Virginijaus Šeškaus kariauna iškovojo 14-ąją pergalę LKL čempionate.

jekto finansavimą, atsakė, jog jis gali būti finansuojamas iš įvairių šaltinių, bet neatmetė galimybės, kad gali būti apmokamas ir iš savivaldybės biudžeto. V. Bujanauskas yra įsitikinęs, jog finansinius savivaldybės sunkumus padėjo sušvelninti taupymo programa, dėl kurios buvo likviduota net dviejų mėnesių atlyginimų skola biudžetinių įstaigų darbuotojams. Deja, meras pripažino, jog savivaldybės administracija nemažai skolinga įvairioms verslo struktūroms ir net biudžetinėms įstaigoms, todėl taupymo programa bus tęsiama ir 2014 metais. Savivaldybės vadovas pateikė argumentus ir dėl administracijos direktoriaus pavaduotojo etato užpildymo. Pasak jo, ilgą laiką administracijos direktorius dirbo vienas, bet darbų nemažėja, o tik daugėja, todėl buvo nuspręsta pavaduotoja įdarbinti Rimą Zablackienę. Tarybos pirmininkas įsitikinęs, jog sprendimai atsisakyti Veiverių dienos centro ir „Revuonos“ parko projektų buvo finansiškai motyvuoti ir teisingi, nes leido sutaupyti šimtus tūkstančių litų. O pagrindiniai tikslai bus įgyvendinti ateityje ir neatsiguls į stalčių. Mero teigimu, Veiveriams reikalingas ne dienos centras, o darželis, todėl buvo priimtas racionalus sprendimas įsteigti darželio grupes T. Žilinsko gimnazijoje, o 2014-2020 m. finansavimo laikotarpio prioritetai leis įrengti ir darželį. V. Bujanausko manymu, visada reikia skirti judėjimą į priekį nuo beprasmiškų lenktynių į niekur. Meras pabrėžė, jog problemų rajone tikrai yra daug, bet ne viskas savivaldybės valioje. Štai sausio pabaigoje Prienuose Susisiekimo ministerijos ir kelių direkcijos atstovai diskutuos apie kelio Prienai – Kaunas renovaciją, taip pat bus iškelti klausimai apie F. Martišiaus gatvės būklę ir dvigubą žiedą už J. Greimo tilto. V. Bujanauskas patvirtino, jog buvusi Nemuno pradinė mokykla vėl taps darželiu, o dabartinis „Saulutės“ darželio pastatas bus privatizuotas. Mero teigimu, turėtų susirūpinti ir apleistų bei neprižiūrimų pastatų savininkai, nes jiems numatoma taikyti maksimalius nekilnojamojo, žemės ir žemės nuomos mokesčių tarifus. „Pastatų „vaiduoklių“ mums tikrai nereikia“, tikino savivaldybės vadovas. Tiesa, kalbėdamas apie namų renovacijos procesus, V. Bujanauskas pasakė, jog savivaldybės administracijos pastatas kol kas nėra įtrauktas į sąrašus, nes pirmiausiai bus siekiama atnaujinti seniūnijų pastatus. Meras V.Bujanauskas neatmetė galimybės, jog ateityje bus keliamas klausimas dėl seniūnijų stambinimo. Pasak jo, gali ateiti toks laikas, kai rajone liks tik 5-6 seniūnijos, nes vis daugiau žmonių naudojasi internetu ir gali gauti paslaugą neišeidami iš namų. Vis tik Tarybos pirmininkas pabrėžė, jog galutinai viską nuspręs patys gyventojai. Pokalbio pabaigoje savivaldybės vadovas teigė, jog struktūriniai pasikeitimai galimi ir pačioje administracijoje. Be to, meras palinkėjo rajono žmonėms darbo, sveikatos ir laimės. 2014 metai, pasak V. Bujanausko, savivaldybei taip pat nebus lengvi – reikės daug dirbti šilumos, namų renovacijos klausimais.


Nr. 3 (918) / 2014 m. sausio 17 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

Jie taip mylėjo Lietuvą

Dainora Šaltienė Atkelta iš 1 psl.

Jų leidimas buvo ant rankos užrištas raištis. „Dienos, praleistos Parlamente, giliai įsirėžė ne tik į mano, bet ir šeimos gyvenimą“, sakė S.Valančius. „Iki sausio 13 dienos jautėme nerimą, tačiau tuometiniai įvykiai ne tik sukrėtė, bet ir paveikė ne tik mano, bet ir kitų žmonių sąmonę“. Juk jauni vyrai matė, kaip važiuoja tankai, ir vikšrų žvangesys, lig šiol persekiojantis šiuos žmones, primena tą nerimastingą laukimą. Tankai aplenkė Parlamentą ir nužvangėjo Televizijos bokšto bei Radijo ir televizijos komiteto pastato link. Netrukus, išgirdę šūvius, vyrai suprato, kad tankai gali atvažiuoti ir prie jų saugomo pastato. Beginkliai, taiką mylintys žmonės buvo apsiginklavę lazdomis, „molotovo“ kokteiliais ir dujokaukėmis. Pasak S.Valančiaus, kai kunigas Robertas Grigas kreipėsi į esančiuosius AT rūmuose, suteikdamas jiems visuotinį nuodėmių atleidimą, ir pakvietė atlikti išpažintį, vyrai sau tarė, kad be kovos rūmų neatiduos. Nerimas vis tik buvo begalinis, tad Stasys paskambino žmonai, kuri su trimis vaikučiais laukė žinių. Jo prašymas buvo paprastas: „Jei man kas atsitiktų – užaugink vaikus“... Visiems buvo labai sunku, nes lauke buvo šalta, bet pasiryžimas apsaugoti rūmus buvo neatsiejama tų dienų gyvenimo dalis. 1991 m. sausio įvykiuose dalyvavo didelė Lietuvos dalis. Įvykdyti valstybės perversmą sutrukdė Lietuvos Respublikos gyventojai, gynę savo teisėtai išrinktą valdžią ir šalies nepriklausomybę. S. Valančius tiki, kad tik žmonių ryžtas, susikaupimas ir drąsa išgąsdino tuos, kurie norėjo užgrobti tai, kas priklauso Lietuvai ir žmonėms. Tą Sausio 13-ą dieną būtina atsiminti, ir tuos įvykius perduoti iš kartos į kartą. Būtina papasakoti, kad kai kitą dieną žmonės rinkosi prie Televizijos bokšto tvoros ir prie Radijo ir televizijos komiteto rūmų, jie nešė gėles, degė žvakutes. Tuomet gatvėse stovėjo sutraiškytos mašinos, mėtėsi stiklo šukės, matėsi kraujo pėdsakai. Tai buvo pats baisiausias vaizdas, kuomet nelygioje kovoje su beginkle žmonių jūra grūmėsi tankai ir automatai. Neapsieita be aukų, kurios neatleistų, jei pamirštume tų dienų košmarus, nes žuvusieji taip pat norėjo gyventi ir mylėjo Lietuvą.

3

Prienų „TonyBet“ krepšininkai be didelių pastangų įveikė „LSU-Atletą“

Sausio 15 d. Prienų „TonyBet“ krepšininkai LKL čempionate iškovojo eilinę pergalę. Šį kartą Virginijaus Šeškaus auklėtiniai be didelių pastangų susitvarkė su „LSUAtleto“ komanda. Žaisdama svečiuose, Prienų ekipa nesiruošė pakartoti pirmųjų tarpusavio rungtynių, kai antroje mačo pusėje beveik iššvaistė po dviejų kėlinių turėtą 20 taškų pranašumą. Šios dienos rungtynėse V. Šeškus, kai tik pastebėdavo, jog skirtumas pradeda tirpti, iškart į aikštelę išleisdavo pagrindinio penketo žaidėjus. O kai persvara vėl būdavo saugi, leisdavo pasireikšti ir komandos jaunimui. Varžovai buvo įveikti 22 taškų skirtumu (67:89). Pirmasis kėlinys Rungtynės prasidėjo taikliu Gintaro Kadžiulio dvitaškiu (0:2). Aikštelės šeimininkai išlygino rezultatą (2:2). Bet po kelių sėkmingų atakų, kurias užbaigė Mindaugas Lukauskis ir Artūras Valeika, prieniškiai įgijo 6 taškų persvarą (2:8). Tokia rungtynių pradžia nepatiko „LSU-Atleto“ vyr. treneriui Edui Nickui ir jis paprašė minutės pertraukėlės. Bet ir tai nepadėjo aikštelės šeimininkams, nes po G. Kadžiulio tritaškio Prienų krepšininkai jau pirmavo 14 taškų (4:18). Kėlinio pabaigoje „LSU-Atleto“ krepšį „bombardavo“ M. Lukauskis, ir „TonyBet“ komanda po pirmojo kėlinio susikrovė 15 taškų pranašumą (11:26). Antrasis kėlinys Antrajame kėlinyje žaidimo tempas nuslūgo, buvo daugiau pozicinių atakų, o kamuolys nenorėjo kristi nei į vieną krepšį. Prieniškiai šioje žaidimo dalyje pirmuosius taškus pelnė praėjus 3 minutėms (13:28).

Tiesa, nors V. Šeškus išleido į aikštelę Dovydą Šemeklį ir Tomašą Romanovskij, „TonyBet“ pranašumas tik didėjo, ir po A. Valeikos taiklaus dvitaškio su bauda skirtumas šoktelėjo iki 19 taškų (24:43). Po dviejų kėlinių Prienų ekipa turėjo 21 taško persvarą (27:48). Trečiasis kėlinys Kėlinio pradžioje „TonyBet“ komanda padidino savo persvarą iki 23 taškų, bet labai greitai komandas skyrė tik 16 taškų (38:54). Tiesa, kėliniui įpusėjus, Prienų krepšininkams pavyko grąžinti buvusį skirtumą (38:61), bet, jam besibaigiant, aikštelės šeimininkai dar kartą spurtavo, ir po trijų kėlinių Prienų komandos pranašumas sumažėjo iki 18 taškų (53:71). Ketvirtasis kėlinys Kėlinio pradžioje V. Šeškus leido pasireikšti komandos jaunimui. Per pirmąsias dvi minutes „TonyBet“ krepšininkų persvara padidėjo iki 21 taško (55:76). Taškus pelnė T. Romanovskij ir D. Šemeklis. Bet varžovai pataikė du tritaškius iš eilės, ir skirtumas tarp komandų sumažėjo iki 15 taškų (61:76). Prienų komandos strategas nesiruošė rizikuoti ir į aikštelę grąžino pagrindinio penketo žaidėjus. Po keturių minučių V. Šeškaus auklėtiniai jau pirmavo 25 taškais (63:88), dar po minutės komandas skyrė 26 taškai (63:89). Kėlinio pabaigoje aikštelės šeimininkai surengė dvi sėkmingas atakas. Rungtynes 22 taškų skirtumu laimėjo „TonyBet“ krepšininkai (67:89). Mindaugas Lukauskis pelnė 21 tašką, Artūras Valeika – 16, Žygimantas Janavičius – 14, Gintaras Kadžiulis – 12, Martynas Linkevičius – 11.


4

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 17 d. / Nr. 3 (918)

televizijos programa

SAUSIO 18 d.

ŠEŠTADIENIS 06:30 Animac. Didysis

06:45 Teleparduotuvė

filmukų šou

07:00 Animacija

09:00 Receptų

08:30 Simpsonai

užkalbėtoja

09:00 Animacija

09:30 Padėkime augti

09:30 Mamyčių klubas

10:00 KINO PUSRYČIAI Astro vaikis 11:45 Ieškokit Gudručio. Briusas ir Loidas siautėja 13:15 Mano puikioji auklė 14:30 Didingasis amžius 16:50 Nuogas ginklas 2 1/2 Baimės kvapas 18:30 Žinios

10:00 Svajonių sodai 11:00 Prezidento sūnus 12:55 Lizės Magvair filmas 14:45 Bučinys 16:35 Gyvenimas su Maikiu 18:20 Eurojackpot

19:00 Žmogus-voras 2

18:30 TV3 žinios

21:35 Trigubas X (XXX)

19:00 Vakaro pasakojimai

00:00 Iš kokios tu

20:55 Sachara

planetos?

23:15 Mačetė

02:00 Dviveidis

01:20 Pamišėlis laisvėje

SEKMADIENIS 06:30 Animac. Didysis

06:45 Teleparduotuvė

filmukų šou

07:00 Animacija

09:00 Sveikatos ABC

08:30 Simpsonai

10:00 KINO PUSRYČIAI Antis Hildegarda 11:40 Purvini šokiai. Havanos naktys

09:00 Animacija 10:30 Mūsų gyvūnai 11:00 Barbė ir jos sesės

13:20 Mano puikioji auklė ponių istorijoje 14:24 Didingasis amžius

12:30 Kalėdų Kupidonas

16:45 Ne vienas kelyje

14:10 Geriausias

17:30 Teleloto

pasaulio magas

18:30 Žinios

16:00 Sniego žmogus

19:00 Alfa savaitė 19:30 AUKSINIS SEKMADIENIO KINAS. Alvinas ir burundukai 3

Diena, pražydusi neužmirštuolėmis

18:30 TV3 žinios 19:00 Savaitės komentarai

21:15 Meksikietis

19:30 X Faktorius

23:40 Informatorius!

22:20 Dievo siųstas

01:45 Trigubas X (XXX)

00:35 K2

6.30 Televitrina 7.00 Yra kaip yra 8.30 Atsargiai - moterys! 9.00 Nerealu! 9.30 Apie žūklę 10.00 Šefas rekomenduoja 10:30 Liutauro virtuvė 11.00 Galiūnai 12.00 Dviese prieš gamtą 13.00 Dviračio šou 14.00 Prajuokink mane 15.00 Jaunavedžiai 16.00 Muchtaro sugrįžimas 17.00 Jūrų velniai 18.00 Ekstrasensų mūšis 19.00 Savaitės kriminalai 19.30 Ostinas Pauersas Šnipas, kuris mane suvedžiojo 21.30 Priverstas žudyti 23.10 Dakaras 2014 23.40 Tamsioji sala

06:00 Emigrantai 07:00 Bėdų turgus 08:00 Pagalbos ranka 08:30 Gimtoji žemė 09:00 Džeronimas 09:30 Odisėjo klajonės 09:50 Aviukas Šonas 10:00 Linksmoji knyga 10:30 Ryto suktinis su Zita Kelmickaite 11:30 Durys atsidaro 12:00 Pasaulio dokumentika 13:00 Šeštadienio detektyvas 15:00 Popietė su Algimantu Čekuoliu 16:00 Žinios 16:10 Sveikinimų koncertas 18:30 Lyderių turnyras Žinių riteriai ir damos 19:50 Visi namie 20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:00 Eurovizijos konkurso nacionalinė atranka 23:00 Šokis ant ašmenų 01:00 Pasaulio dokumentika

Silvija Navickienė

Anksti rytą, drebiant išsiilgtam sniegui, languose sužibo žvakelės. Nedaug jų Stakliškėse – sušvito šiltomis švieselėmis mokykla, darželis, seniūnija, vienas kitas miestelio namas. Tačiau ir tiek gana, kad pažadintų prisiminimus apie šaltas 1991-ųjų sausio naktis, kai krėtė drebulys ne tik nuo žvarbos, bet ir nuo įtampos, laukimo ir nerimo, kada švinu pradės spjaudytis svetimų karių ginklai, grėsmingai į minią nukreipti SAUSIO 19 d. tankų vamzdžiai. Ir jie prabilo mirtimi ir skausmu... 06:00 Popietė su 6.30 Televitrina Mokyklos klasėse ir koridoriuose tamsu, šviečia tik mirksinAlgimantu Čekuoliu 7.00 Yra kaip yra čios ant palangių žvakės. Kaip ir tada, prieš 23 metus, skamba 06:30 Šventadienio mintys balsai iš radijo, pasakodami apie tai, kas įvyko Vilniuje, tautos 8.00 Galileo 07:00 Ryto suktinis su širdyje, kur ėmė lietis nekaltųjų kraujas. Tų, kuriems Tėvynės 8.30 Tauro ragas Zita Kelmickaite laisvė buvo brangiau už gyvybę. Apie tai, atstovaudama vy9.00 Autopilotas 08:00 Girių horizontai resniąją kartą, kalbėjo Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro 9.30 Krepšinio pasaulyje 08:30 Kaimo akademija direktorė Asta Keblikienė, už jaunimą prabilo mokyklos prezidentė Karolina Pėstininkaitė. 10.00 Sekmadienio rytas 09:00 Nuotykiai elfų šalyje Visa sausio 13-osios diena mokykloje buvo skirta Laisvės 11.00 Sveikatos kodas 09:25 Odisėjo klajonės gynėjų dienai. Apie tai kalbėjosi pamokose mokytojai ir mo12.00 Nacionalinė 10:00 Gustavo enciklopedija kiniai, pertraukų metų žvilgsnius patraukdavo televizoriuje Geografija 10:30 Brolių Grimų pasakos šmėkščiojantys dokumentinio filmo vaizdai, skambėjo to, 13.00 Nacionalinė loterija 12:00 Pasaulio kovos už Laisvę, meto dainos ir muzika. Prisiminti mūsų valstydokumentika bės praeitį skatino ir uniformomis pasipuošę skautai. Jie klau13.30 Dviračio šou 13:00 Detektyvo klasika sinėjo mokinius ir mokytojus Lietuvos istorijos faktų, puošė 14.00 Sveikinimai 15:00 LKL čempionatas. jų krūtines dailiomis popierinėmis gėlytėmis, o už teisingus 16.00 Muchtaro Žalgiris – Tonybet atsakymus vaišino saldainiais. Ir, žinoma, neužmirštuolės – sugrįžimas 16:00 Žinios jaunimo indėlis į šią dieną, jų atrastas toks taiklus simbolis 17.00 Jūrų velniai 17:00 Tėvų klasė nepaprastam tautos gyvenimo įvykiui įamžinti. 17:30 Stilius Nebuvo tądien mokykloje įprasto (pripažinkime, jog kar18.00 Mistinės istorijos 18:30 Lietuvos balsai tais ir nuobodaus) minėjimo, koncerto, iškilmingų kalbų. Bet 19.00 Vasara Amalfyje 20:30 Panorama kaip tik toks paprastumas, neįkyrus priminimas, regis, labiau 21.00 Įkvėpimas žudyti 21:15 LRT Auksinės paliečia dvasią, ją atgaivina, skatina džiaugtis šiandiena, už 23.00 Dakaras 2014 bitės 2013 kurią esame dėkingi visai tautai, be ginklų ir pykčio stojusiai ginti savo Laisvės. 00.00 Inferno 23:30 Detektyvo klasika


Nr. 3 (918) / 2014 m. sausio 17 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

Birštono vienkiemio seniūnui – nemalonumai dėl vairavimo išgėrus

5

Priedas Birštono kurortui ir ne tik

Birštono savivaldybėje paminėta Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena

Pagal naujienų portalo kvitrina.com turimą informaciją, sausio 11 d. (šeštadienį) rytą Birštono seniūnijos seniūnas Jonas Kederys, kuris penktadienį šventė savo jubiliejų, gavo informaciją, jog šalia Birštono vienkiemio esančiame miško kelyje nuvirto medis ir trukdo saugiam eismui. Kaip pasakojo pats seniūnas, nieko negalvodamas jis šoko į nuosavą automobilį  ir nuvažiavo į medžio kritimo vietą. Šalia jos jis buvo sustabdytas Kelių patrulių. Deja, bandymas pašalinti medį nuo kelio virto asmeniniais nemalonumais – J. Kederiui buvo nustatytas vidutinis girtumas. Pasak seniūno, jis neįvertino organizmo galimybių ir dabar turės atsakyti už savo veiksmus. Birštono PK viršininkas Rolandas Stiklius naujienų portalui kvitrina.com patvirtino informaciją, jog sausio 11 d. apie 12 val. buvo užfiksuota, jog seniūnas J. Kederys vairavo nuosavą automobilį neblaivus. Anot komisariato viršininko, aplinkybės tiriamos, o sprendimą priims teismas. Birštono seniūnui išduotas laikinasis vairuotojo pažymėjimas. Birštono savivaldybės administracijos direktorius Valentinas Vincas Revuckas patvirtino, jog jam žinomas minėtas faktas, ir laukiama teismo išvadų. Pasak administracijos vadovo, seniūnas, neturintis vairuotojo pažymėjimo, negali Sausio 13 d. Birštono savivaldybėje vykdyti savo pareigų.  buvo minimos Laisvės gynėjų dienos 23-osios metinės. Renginiai prasidėjo ryte, kai Birštono savivaldybė prisijungė prie visuotinės pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“. Prisimenant 1991 m. Sausio 13-osios aukas, Savivaldybės, švietimo ir kitų įstaigų languose buvo uždegtos simbolinės atminties žvakutės. Vėliau Birštono kurorto bendruomenės nariai tradiciškai susirinko prie Laisvės ir Nepriklausomybės simboliu tapusio dr. J. Basanavičiaus paminklo. J. Basanavičiaus aikštėje Birštono jaunieji šauliai iškėlė Lietuvos trispalvę. Su-

sirinkusieji klausėsi patriotinių dainų, kurias atliko Birštono ir „Žiburio“ gimnazijų moksleiviai, bei iškilmingų kalbų apie Laisvės ir Nepriklausomybės svarbą. Renginyje jo dalyvius sveikino Birštono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Aleksandravičius, kuris teigė, jog labai svarbu išsaugoti atminimą apie reikšmingus Sausio 13-osios įvykius, prisiminti kovotojus už Laisvę ir branginti valstybės, visos tautos bei kiekvieno žmogaus asmeninę laisvę šiandien. Pakėlus vėliavą, kurorto bendruomenė dalyvavo šv. Mišiose už Lietuvos Laisvės gynėjus Birštono Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje.


6

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 17 d. / Nr. 3 (918)

SAUSIO 20 d.

PIRMADIENIS 06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 Žmogus-voras 2 11:20 Alvinas ir burundukai 3 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:30 24 valandos 18:30 Žinios 19:30 KK2 20:20 Nuo... Iki 21:30 Žinios 22:00 Judantis objektas 23:00 Alkatrazas 00:00 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 00:55 Karališkos kančios 01:50 Skaičiai

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Meilės triumfas 08:55 Meilės sūkuryje 10:00 Pamiršk mane 11:00 Sachara 13:30 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:55 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Moterų laimė 20:00 Mafijos kronikos 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Kerštas 23:00 Specialioji jūrų policijos tarnyba 00:00 Melo teorija 01:00 Pabėgimo karaliai 01:50 Choras 02:45 Nauja norma

6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Ekstrasensų mūšis 9.00 MEILĖS ISTORIJA 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13:00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Žinios 20:00 Dviračio šou 20:30 Prajuokink mane 21:30 Kvepalai. Vieno žudiko istorija 00:20 Dakaras 2014 00:50 Sausas įstatymas. Atviras karas 01:50 Mentalistas 02:45 Prokurorų patikrinimas

SAUSIO 21 d.

ANTRADIENIS 06:20 Animacija

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso 07:25 Simpsonai reindžeris 07:55 Meilės triumfas 08:50 Purvini šokiai. 08:55 Meilės sūkuryje Havanos naktys 10:00 Pamiršk mane 10:40 Antis Hildegarda 11:00 TV Pagalba 12:55 Nickelodeon 11:55 Kvieskite daktarą! valanda 12:25 Animacija 13:55 Audra 14:30 Simpsonai 15:00 Atpildas 15:00 Rosarija 17:00 Labas vakaras, 16:00 Nepaklusni širdis Lietuva 17:00 TV Pagalba 17:55 Kvieskite daktarą! 17:30 Tikras gyvenimas 18:30 TV3 žinios 18:30 Žinios 19:30 Moterų laimė 19:30 KK2 20:00 Prieš srovę 20:25 Pašėlusios 21:00 Moterys meluoja močiutės geriau 21:30 Žinios 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 VAKARO SEANSAS 22:00 Tėvynė Ledo žmogus 23:05 CSI kriminalistai 00:10 Įstatymas ir tvarka. 00:05 Melo teorija Specialiųjų tyrimų skyrius 01:05 Pabėgimo karaliai 01:05 Karališkos kančios 02:00 Choras 02:50 Nauja forma 02:00 Skaičiai

06:00 Labas rytas, Lietuva 09:00 Kobra 11 10:00 Visi namie 10:30 Lyderių turnyras Žinių riteriai ir damos 11:45 Žingsnis po žingsnio 12:00 Miestelio ligoninė 13:00 Stilius 13:55 Laba diena, Lietuva 15:50 Viena byla dviem 17:00 Kobra 11 18:00 Šiandien 18:55 Naisių vasara 19:25 Nacionalinė paieškų tarnyba 20:30 Panorama 21:15 Dėmesio centre 21:45 Teisė žinoti 22:00 Loterija Perlas 22:45 Vakaro žinios 23:15 Dokumentinio kino vakaras 00:15 Viena byla dviem 01:30 Dėmesio centre

6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Mistinės istorijos 9.00 Ostinas Pauersas auksinis narys 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Žinios 20:00 Dviračio šou 20.30 Yra kaip yra 21.30 Ko nori moterys 00.00 Sausas įstatymas. Atviras karas 01:00 Mentalistas 01:55 Prokurorų patikrinimas

06:00 Labas rytas, Lietuva

„Rūdupio-KKSC“ krepšininkai šiuos metus pradėjo įtikinama pergale Sausio 10 d. Prienų „Rūdupio - KKSC“ krepšininkai savo aikštėje žaidė RK„B“L čempionato rungtynes su Pabradės „TTS-Tlesfera“ komanda. Tai buvo pirmosios rungtynės po kalėdinės pertraukos. Pažiūrėti, kaip seksis komandai, atėjo nemažas būrys sirgalių. Rungtynės prasidėjo sėkmingomis prieniškių atakomis ir kėliniui įpusėjus aikštelės šeimininkai įgijo 8 taškų persvarą (17:9). Bet antroje kėlinio pusėje varžovai perėmė iniciatyvą ir sumažino skirtumą iki 4 taškų (30:26). Antrajame kėlinyje vyko apylygė kova. Tiesa, vienu metu varžovai privertė prieniškius sunerimti. Sėkmingą varžovų spurtą sustabdė laiku „Rūdupio - KKSC“ trenerio K. Aliukevičiaus paimta minutės pertraukėlė, po kurios prieniškiai padidino savo pranašumą iki 7 taškų (52:45). Trečiajame kėlinyje situacija aikštelėje prilygo galingam sprogimui, kurio metu Prienų komandos varžovai buvo tiesiog nublokšti į žaidimo užribį. Pabradės krepšininkai per kėlinį sugebėjo pelnyti tik 4 taškus, o aikštelės šeimininkai didino savo pranašumą viesulo greičiu. Kėliniui įpusėjus, komandas skyrė 20 taškų (67:47), o po trijų kėlinių „Rūdupio - KKSC“ persvara siekė 23 taškus (72:49). Ketvirtajame kėlinyje visas Prienų komandos pagrindinis penketas sėdėjo ant atsarginių suolelio, bet ir aikštelėje buvę žaidėjai neleido varžovams smarkiai įsibėgėti. Rungtynės buvo laimėtos 19 taškų skirtumu (82:69). Prienų komandos gretose daugiausiai taškų pelnė Airidas Tkačiovas (18), Mantvydas Gečionis (15), Evaldas Šerpenskas (13) ir Darius Kuzmickas (12).

09:00 Kobra 11 10:00 Eurovizijos dainų konkurso nacionalinė atranka 12:00 Miestelio ligoninė 13:00 Nacionalinė paieškų tarnyba 13:55 Laba diena, Lietuva 15:50 Viena byla dviem

Brėžinių spauda

17:00 Kobra 11 18:00 Šiandien 18:50 Naisių vasara 19:25 Emigrantai 20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:15 Dėmesio centre 21:45 Pinigų karta 22:00 Loterija Perlas 22:45 Vakaro žinios 23:15 Prisikėlęs faras 00:15 Viena byla dviem 01:30 Dėmesio centre

J. Basanavičiaus g. 14, Prienai tel. 8 319 60180


Nr. 3 (918) / 2014 m. sausio 17 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

7

Svarbūs Nemajūnų parapijos istoriniai dokumentai Stakliškių parapijos archyve (I) Lokalinės istorijos tyrinėjimai, papildantys muziejų ekspozicijas ir parodas, neįmanomi be parapijų dokumentų tyrinėjimo. Jie dažniausiai parašyti lotynų, lenkų ir ikirevoliucine rusų kalba. Ne visi jie dėl pasitikėjimo tarp valstybės ir dvasininkijos stygiaus patenka į valstybinius archyvus, po truputį dūlėja ir į tyrinėtojų rankas nepakliūva. Vyskupijos, tarp jų ir Kaišiadorių, neturi lėšų ir specialistų tiek vyskupijos, tiek parapijų archyvuose esantiems dokumentai skaitmeninti. Tiesiog dabar visi atsakingai turime suprasti, kad parapijų dokumentai yra neišsemiamas lobis krašto istorijos tyrinėjimams. Stakliškių parapijos archyvas lygiuojasi į Punios bažnyčios archyvą, kuris yra išsaugojęs pagrindinę dalį bažnytinių metrikų ir svarbių dokumentų. Stakliškių parapijos archyve gausu 18-19 amžiaus metrikų, parapijiečių sąrašų, vedybinių užsakų ir susirašinėjimo dokumentų. Dar prieš 5 metus, dirbdami šiame archyve, atkreipėme dėmesį į tris labai svarbius Nemajūnų parapijos dokumentus. Dabar nutarėme juos panagrinėti. Nemajūnų parapijos 1863 m. laisvės kankinio Pranciškaus Kazlausko veiklos pėdsakai Pirmasis svarbus dokumentas, esantis Stakliškių parapijos archyve, yra Nemajūnų parapijos 26 puslapių vedybų užsakų registracijos sąrašas, apimantis laikotarpį nuo 1861 iki 1878 m. Treji vedybų užsakai, viešai bažnyčioje skelbiami šventadieniais (būdavo ir dažniau), turėjo užtikrinti santuokos skaidrumą, nebuvimą jokių kitų įžadų. Pirmieji to žurnalėlio puslapiai buvo rašyti dar klebono Pranciškaus Kazlausko paskutiniaisiais kunigavimo metais 1861, 1862, 1863 metais. Tyrinėjant kunigo veiklą 1863 m. sukilimo metu, iš karto į akis krenta pažįstamas braižas.

Štai 1862 m. sausio 6, 7ir 14 dienomis, prieš susituokiant, buvo skelbti užsakai Nemajūnų parapijos Siponių kaimo gyventojui Steponui Revuckui ir Birštono parapijos Sokonių kaimo gyventojai Rozalijai Leonavičiūtei, o sausio 14, 21, 28 dienomis – Kurmoniškių kaimo gyventojui Laurynui Bruškevičiui ir Dvareliškių jaunuolei Valerijai Minkauskaitei. Per 18 metų laikotarpį buvo duoti 566 užsakai po 3 kiekviename. 87 jungtuvių procedūros po šių užsakų neįvyko. Dauguma neįvykusių santuokų – 1863 ir 1864 metais. 1863 m. iš 20 užsakų neįvyko 8 santuokos, jaunikiai išėjo į mišką. 1864 m. buvo nutraukta Nemajūnų mūrinės bažnyčios statyba ir funkcionavimas ir dauguma jungtuvių, 47 iš 62, buvo perkeltos į kaimynines Birštono arba Punios bažnyčias. Medinės Nemajūnų bažnyčios šventų apaštalų Petro ir Povilo statyba 1876-1882 m. Kitas labai svarbus Nemajūnų parapijos istorijai dokumentas yra lenkų kalba 89 puslapių 1876-1882 m. Nemajūnų bažnyčios statyboje dalyvavusių darbininkų ir vežikų sąrašas. Daugeliui yra žinoma, kad 1876 m. Nemajūnų klebonas Anzelmas Nonevičius pagal paruoštą projektą pradėjo medinės bažnyčios statybą, bet už tariamą savivalę caro valdžios buvo nubaustas pinigine bauda, o statyba buvo pristabdyta. Iš šio dokumento sužinome, kad esminis persilaužimas įvyko prieš 125 metus, kada 1879 m. gegužės 25 dieną įvyko Nemajūnų parapijos susirinkimas, kuriame nutarta: „Kad greičiau pastatyti Nemajūnų bažnyčią, kiekvienas ūkininkas šioje statyboje pėsčiomis turi atidirbti 24 darbo dienas, žemės nuomininkas už kiekvieną turimą žemės dešimtinę turi atidirbti po 2 darbo dienas, o daržininkas, turintis iki 1 dešimtinės (1,01 ha) turi atidirbti 2 darbo dienas per metus. Galima buvo už kiekvieną neatidirbtą dieną sumokėti po 0.5 carinio rublio“ (Stakliškių bažnyčios fondai – nesuinventorinta). Už nedalyvavimą bažnyčios statyboje turtingesnieji ūkinin-

kai dar galėjo sumokėti 6 carinius rublius. Kas pasinaudojo nuo statybos likusiais akmenimis arba išsivežė pelenus, turėjo sumokėti irgi 6 carinius rublius. Kas valdė valaką (21,6 ha), tas turėjo 4 dienoms duoti vežiką, kas mažiau – 3 dienoms ir atitinkamai toliau proporcingai. 1882 m. lapkričio 4 d., bažnyčios statybai einant į pabaigą, vėl įvyko parapijos susirinkimas. Kad būtų likviduotos statybos metu susidariusios skolos, buvo nutarta vieną vežikų kelionę į Vilnių statybos reikalais prilyginti 4 vežikų kelionėms į Kauną, Kaišiadoris, Marijampolę ar Rūdiškes. Ši, palyginus, netolima kelionė į miestus prilygo 4 kelionėms į netoli esančius Gineitiškių ir kitus dvarininkų Ostrovskių, Gutovskių, Orvydų miškus už Užuguosčio. Pačia statybų pabaiga laikytini 1884 metai, kada aukotojų lėšomis buvo pastatyta mūrinė šventoriaus, o vėliau ir kapinių tvora. Nemažai bažnyčiai aukojo vietiniai dvarininkai: Siponių dvaro savininkė Kučinska 1879 m. paaukojo 887 carinius rublius, Ustronės dvaro savininkas Zigmantas Moravskis – 1050 carinių rublių, Kurmoniškių dvaro savininkas Kazimieras Vaicekavičius – 500 carinių rublių. Katalikų tikėjimo Adomas Bartoševičius jau buvo miręs. Sūnus Vaclovas Bartoševičius su žmona Ona Albanti buvo evangelikų tikėjimo, tad jų aukotojų sąrašuose nėra. Šlėktos Daunoravičiai, Jaciunskai, Budrevičiai ir kiti bažnyčios statybai aukojo po 20, eiliniai valstiečiai – po 5 carinius rublius. Juos galima būtų vadinti, kaip ir kitus to meto aukotojus, Nemajūnų bažnyčios fundatoriais, o šį dokumentą su keliais tūkstančiais pavardžių išleisti atskiru parapijos leidinuku, kad proanūkiai ir proproanūkiai didžiuotųsi savo protėvių pagarba tikėjimui, jų darbais, jų optimistiniu nusiteikimu gan sunkiu gyvenimo laikotarpiu. Bus daugiau Vytautas Kuzmickas, istorikas, Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas


8

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 17 d. / Nr. 3 (918)

SAUSIO 22 d.

TREČIADIENIS 06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 KK2 09:45 Tikras gyvenimas 10:45 Grupės „Džentelmenai“ debiutinio albumo „Deganti aistra“ pristatymo koncertas 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:30 Tikras gyvenimas 18:30 Žinios 19:30 KK2 20:25 Baisiausia mano gyvenimo savaitė 21:05 Ponas Bynas 21:30 Žinios 22:00 VAKARO SEANSAS. Ateinu su lietumi 00:20 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 01:15 Karališkos kančios 02:10 Skaičiai

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Meilės triumfas 08:55 Meilės sūkuryje 10:00 Pamiršk mane 11:00 TV Pagalba 11:55 Kvieskite daktarą! 12:25 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:55 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Moterų laimė 20:00 Obelis nuo obels 20:30 Laikykis! 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Vikingų loto 22:05 Elementaru 23:05 CSI Niujorkas 00:05 The Killing 01:00 Pabėgimo karaliai 01:55 Choras 02:30 Nauja norma

KETVIRTADIENIS 06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 KK2 09:40 24 valandos 10:45 Nuo... Iki... 11:50 Pašėlusios močiutės 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:30 Tikras gyvenimas 18:30 Žinios 19:30 Valanda su Rūta 21:30 Žinios 22:00 Pašėlę vyrukai 00:20 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 01:15 Ties riba 02:10 Sveikatos ABC

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Meilės triumfas 08:55 Meilės sūkuryje 10:00 Pamiršk mane 11:00 TV Pagalba 11:55 Kvieskite daktarą! 12:25 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:55 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Moterų laimė 20:00 Kelionė pas šamaną 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Porininkai 00:10 The Killing 01:10 Pabėgimo karaliai 02:00 Choras 02:50 Nauja norma

6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Yra kaip yra 9.00 Jūrų velniai 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Žinios 20:00 Dviračio šou 20:30 Yra kaip yra 21:30 Pelikano byla 00:20 Sausas įstatymas. Atviras karas 01:20 Mentalistas 02:15 Prokurorų patikrinimas

06:00 Labas rytas,

patikrinimas

02:40 Dėmesio centre

Lietuva

„Ar dar pamenat, broliai ir sesės lietuviai?“

09:00 Kobra 11 10:00 Lietuvos balsai 12:00 Miestelio ligoninė 13:00 Emigrantai 13:55 Laba diena, Lietuva 15:50 Viena byla dviem 17:00 Kobra 11 18:00 Šiandien 18:55 Naisių vasara 19:25 Bėdų turgus 20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:15 Dėmesio centre 21:45 Istorijos detektyvai 22:00 Loterija Perlas

Alba Zujūtė

Ar kasdienos rūpesčiai prislopino Laisvės ugnį, o gal ji užgeso visai? Retorinis, poetiškas klausimas, bet toks aktualus 23:15 Prisikėlęs faras dabar, kai vis labiau panyrame į kylančių kainų, pragyvenimo, 00:15 Viena byla dviem pirkinių rūpesčius. O atsakymas į šį klausimą yra. Tie, kas 1991-ųjų sausio įvykius matė savo akimis, stebėjo tiesiogines 01:30 Dėmesio centre užgrobiamos televizijos transliacijas, niekada nepamirš baiSAUSIO 23 d. mės, siaubo ir sielos skausmo. Gali užmiršti kažkieno žodžius tomis dienomis, kuo vilkėjai ar kas tave vežė budėti į Juragius, 6.30 Televitrina 06:00 Labas rytas, bet jausmai, vos sujudus atminčiai, atgyja visu stiprumu. 7.00 Muchtaro sugrįžimas Lietuva Ir vėl prisiminti Sausio 13-ąją ir mūsų Laisvės gynėjus jiez8.00 Yra kaip yra 09:00 Kobra 11 niečiai susirinko nedideliame kultūros ir laisvalaikio centro 9.00 Mistinės istorijos kabinete. Kieme suliepsnojo laužas, švelnią šviesą skleidė 10.00 Ekstrasensų mūšis 10:00 Duokim garo! palanges nutūpę žvakelės. Taip jau tapo įprasta minėti šią 11.00 Prokurorų 12:00 Miestelio ligoninė dieną, nes ir tuomet žmonių, susirinkusių prie Parlamento ir patikrinimas 13:00 Bėdų turgus Televizijos bokšto, kūnus ir sielas šildė ugnis. Šiandien ši šviesa 12.00 Kalbame ir rodome ir šiluma reikalinga kaip niekad. 13:55 Laba diena, Lietuva 13.00 Muchtaro sugrįžimas Tuometinio Kašonių kolūkio pirmininkas Kęstutis Navickas 14:00 Nuotakos 15:50 Viena byla dviem buvo vienas tų vadovų, kuris tautos laisvės siekį palaikė be siaubūnės 17:00 Kobra 11 išlygų: „Atrodė, kad ta santvarka amžina. Tačiau jau buvo 15:00 Animacija užaugusi karta, kuri mąstė kitaip, kuri siekė Laisvės. Ir tai kilo 18:00 Šiandien 16:00 Prokurorų iš tautos vidaus, išsiliejo kaip galinga banga, kurios nesustabpatikrinimas 18:50 Naisių vasara dysi...“. Sausio 13-oji, K. Navicko manymu, tai ne tik kritusių 17:00 Muchtaro 19:25 Taip. Ne už Tėvynės laisvę žmonių prisiminimas, tai – Pergalės diena, sugrįžimas nes būtent tada maža tauta, sukilusi prieš didžiulę imperiją, 20:25 Loterija Perlas 18:00 Žinios nugalėjo ją taikiai, melsdamasi, dainuodama ir kūnais užsto20:30 Panorama 18:25 Mentalistas dama kelią tankams. Tokia didinga pergalė turėtų būti įamži19:30 Žinios 21:15 Dėmesio centre nama ne tik minėjimais, ne tik neužmirštuolių žiedeliais, bet 20:00 Dviračio šou ir paminklu, kuris išliktų ateities kartoms. 21:45 Specialus tyrimas 20.30 Yra kaip yra K. Navicko mintims pritarė ir seniūnas Algis Bartusevičius, 22:00 Loterija Perlas 21:30 Karlito kelias kartu su tuometiniu Kašonių mokyklos direktoriumi Stanislovu 00:20 Karo vilkai. 22:45 Vakaro žinios Šulskiu ir keliais bendraminčiais įkūręs sąjūdiečių kuopelę ir Likvidatoriai 3 jai vadovavęs. Jo manymu, kova už Laisvę dar nebaigta, kol 23:15 Riedutininkės 01:20 Mentalistas neateis ta diena, kai tapsime laimingais savo šalies piliečiais, 01:25 Viena byla dviem 02:15 Prokurorų tvirtai tikinčiais jos ateitimi. 22:45 Vakaro žinios

Nukelta į 12 psl.


Nr. 3 (918) / 2014 m. sausio 17 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

Prienų mieste įvyko dar viena tragedija

UAB „Kovenda“

Sausio 10 d. Prienų mieste vėl įvyko tragedija – smaugvirvėje rastas „Žiburio“ gimnazijos antrokas. Gimnazisto kūnas buvo aptiktas ūkiniame pastate šalia namo, kuriame jis gyveno. Pagal Prienų PK pranešimą, ant 17-mečio kūno išorinių smurto žymių neaptikta, duota užduotis atlikti tyrimą. Pagal naujienų portalo turimą informaciją, vaikinas mokėsi gerai.

darbui Švedijoje (su sutartimi), ieško fasado šiltintojų ir klinkerio mūrininkų. Reikalavimai: - patirtis dirbant su fasadų šiltinimo sistemomis/patirtis dirbant su klinkerio mūru. - kruopštumas; - atsakingumas. Darbdavys siūlo: konkurencingą darbo užmokestį; suteikia apgyvendinimą ir padengia kelionės išlaidas.

Kontaktai: 85 2767449, +370 614 95180, el.paštas info@kovenda.lt

9

UAB „KARPIS“ gyvos žuvies sandėliuose, Bebruliškės k. Kazlų Rūdos sav. 2014 m. sausio 17–18 dienomis nuo 9 iki 14 val. bus prekiaujama įvairiomis gyvomis žuvimis. Amūrai bei karpiai 8 Lt už 1 kg, plačiakakčiai 7,50 Lt už 1 kg. Telefonas pasiteiravimui: 8 687 83267 arba 8 343 69225

skelbimai Gamintojo kainomis įvairiais kiekiais parduodame itin kokybiškas santykinai mažo peleningumo šiaudų granules. Tel.: 8 600 68454

DARBAS Įmonei reikalingi stogdengiai ir betonuotojai darbui Lietuvoje. Tel. 8 640 44299 Skubiai reikalingas automobilių skardų lygintojas dirbti Kauno r. Garliavoje. Geros darbo ir uždarbio sąlygos. Patirtis būtina. Tel. 8 687 81444 Reikalingas žmogus be žalingų įpročių prižiūrėti sodybą ir gyventi joje. Tel. 8 683 08589

5743***

PARDUODA 5755*** Skubiai įvairius baldus: 3 durų spintą su antresole, 2 lovas, komodą, sekciją, 2 fotelius, sofą-lovą, virtuvės baldų komplektą, prieškambario rūbų spintą, 7 vidaus duris. Tel.: 8 650 70420, 8 615 97327 5752*** Pigiai parduodu malūną grūdams malti. Tel. 8 653 45020

PASLAUGOS Greitai ir kokybiškai gaminame ir įstatome nerūdijančio plieno įdėklus į kaminus. Apšiltinti, pristatomi kaminai. Tel. 8 610 85100, 8 634 64490

5675***

PERKA Žemės ūkio bendrovė brangiai perka žemės ūkio žemę visoje Lietuve. Atsiskaito iš karto. Tel. 8 600 87513 5647*** Brangiai perkame įvairų mišką. Atsiskaitome iš karto. Tel. 8 614 82379 5697***

UAB „Aipek“ J. Basanavičiaus g. 14, Prienai, tel. (8 319) 60180

politika, aktualijos, sportas

Redaktorė Sigutė Katkauskienė

Leidžia VšĮ „Krašto Vitrina“ J. Basanavičiaus g. 14, Prienai, el. p. kvitrina@gmail.com, www.kvitrina.com Tel. (8 319) 60180

Spausdina UAB „Aipek“ J. Basanavičiaus g. 14, Prienai, Tel. (8 319) 60180, el. p. biuras@aipek.lt Tiražas 1000 egz. (užs. Nr. 376)

Laikraštis platinamas Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse.

ISSN 1648-6226 Dvyliktieji leidimo metai. Leidžiamas nuo 2002 m. gegužės 14 d. kartą per savaitę. Už reklamų ir skelbimų turinį redakcija neatsako. Už publikacijose pateiktų faktų ir komentarų tikslumą atsako jų autoriai.


10

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 17 d. / Nr. 3 (918)

penktadienis 06:20 Animacija

sausio 24 d. 06:40 Teleparduotuvė

Atsisveikinimas su eglute Vilija Čiapaitė

Diena truputį pailgėjo, o senoliai pasakytų – per gaidžio žingsnį. 07:25 Simpsonai reindžeris Visi džiūgauja, nes tamsa pamažu traukiasi, o ir noras su07:55 Meilės triumfas 08:50 KK2 grįžti į senas gyvenimo vėžes labai jau didelis. Juk jau toks kalendorius, kad vos ne kiekvieną mėnesį – kokios nors šventės, 08:55 Meilės sūkuryje 09:40 KK2 penktadienis ir joms reikia pasiruošti, kai ką keisti. 10:00 Pamiršk mane 11:05 Valanda su Rūta Be to, beveik visus aplankęs Senis Šaltis jau pradėjo ruoštis namolio, nes jo misija baigta, ir pas mus jis sugrįš tik gruo11:00 TV Pagalba 12:55 Nickelodeon džio pabaigoje. O kad jis ramia sąžine galėtų išvykti, būtina 11:55 Kvieskite daktarą! valanda užgesinti miesto centre vis dar šviečiančią eglutę ir išvežti 12:25 Animacija 13:55 Audra miškan nupuoštas, apdžiūvusias, neseniai taip akį džiuginusias žaliaskares. 14:30 Simpsonai 15:00 Atpildas Mažieji Prienų gyventojai, vedami tėvelių, atnešė iš namų 15:00 Rosarija 17:00 Labas vakaras, eglutes, o kad jų išlydėtuvės nebūtų liūdnos, padainavo mažieji nykštukai. 16:00 Nepaklusni širdis Lietuva Tačiau vyko ne tik kalėdinės eglutės palydėtuvės, bet ir 17:00 TV Pagalba 17:30 Tikras gyvenimas konkurso „Sukurkime šventę kartu“ dalyvių apdovanojimas. 18:30 TV3 žinios 18:30 Žinios Juk prieš Kalėdas, kas kaip galėjo ir išmanė, puošė ne tik nuosavus namus, kiemus, bet ir darbo vietas. Komisijai teko gana 19:30 Ilgo plauko istorija 19:30 KK2 Penktadienis sudėtingas darbas, tačiau jis buvo ir širdžiai mielas. Jie džiau21:20 Iksmenai. 21:00 „Pop Ladies“ gėsi, kad Prienai ir prieniškiai gyveno šventinėmis nuotaikomis. Papuoštos sodybos, balkonai savo šviesa skleidė ne tik grožį, Žūtbūtinis mūšis koncertas bet ir gerą nuotaiką ne tik šeimos nariams, bet ir aplinkiniams. 23:30 Terminatorius 2: 23:20 Kalinių lėktuvas O grožiu dalinosi UAB „Prienų butų ūkis“, Prienų globos namai, paskutinio teismo diena 01:35 Ateiviai plėšikai Prienų kelių tarnyba, UAB „A. Karalius ir Ko“, Linos Bernatavičienės meniškai dekoruoti langai, „Revuonos“ pagrindinė mokykla ir daug kitų. Privačias valdas turinčių prieniškių gausybė, tai Vilija ir Deimantas Taruliai, Danutė ir Darius Pašukevičiai, Odeta ir Algis Valatkai, Aušra ir Sigitas Bartusevičiai, Vaida ir Algirdas Zdaniai, Laima ir Ričardas Bagdonai, Loreta Dačkienė, 06:00 Labas rytas, 6.30 Televitrina Kęstutis Jurkėnas, Aušra Repšytė, Dalia ir Kęstutis Kreivėnai, Vi7.00 Muchtaro sugrįžimas Lietuva da ir Bernardas Liaudinskai, Žemaičių ir Kabašinskienės šeimos, 8.00 Yra kaip yra Erika ir Vidas Paplauskai, Audrius Jančiauskas, Rimvydas Kižis, 09:00 Kobra 11 9:00 Prajuokink mane Išganaičių, Danilevičių, Bučių, Laimutės ir Alberto Jurgelaičių, 10:00 Naisių vasara 10.00 Jaunavedžiai Virginijos Mozūrienės ir Tamulevičių namų valdos, Vilija ir Anta12:00 Miestelio ligoninė nas Krasnickai, Audrutė ir Artūras Gališanskiai, Darius Žilinskas, 11.00 Prokurorų Rasa ir Arūnas Malinauskai, Nijolė ir Vidmantas Petraškai, Daiva patikrinimas 13:00 Specialus tyrimas 12.00 Kalbame ir rodome 13:55 Laba diena, Lietuva ir Antanas Balčiukynai. Visų nesuminėsi ir visų nesužiūrėsi, tačiau malonu, kad 13.00 Muchtaro 15:50 Viena byla dviem kasmet vis daugėja mokančių ir norinčių papuošti kraštą, sugrįžimas savo gyvenamąją vietą ir taip dalintis šviesos pliūpsniais ir 17:00 Kobra 11 14:00 Nuotakos šventine nuotaika. 18:00 Šiandien siaubūnės Po gražių eglutės palydėtuvių susirinkusieji buvo pakviesti 15:00 Animacija 18:30 Keliai. Mašinos. pažiūrėti spektaklį „Kalėdiniai Pifo nuotykiai“. 07:50 Volkeris, Teksaso

16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Jaunavedžiai 19:30 Žinios 20:00 Amerikietiškos imtynės 21:50 Laiko policininkas 00:00 Pelikano byla

06:55 Animacija

Žmonės 19:00 Lietuvos tūkstantmečio vaikai 20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:15 Duokim garo! 22:00 Loterija Perlas 23:15 Detektyvė King 00:15 Viena byla dviem

Mažoje erdvėje tikrai pranašu nebūsi… Vilija Čiapaitė

Pirmąjį sausio savaitgalį, apsilankiusi Birštono kultūros centre, pažiūrėjau spektaklį „Sniego laiškanešys”. Mane pradžiugino ne tik aktorių mėgėjų vaidyba, bet ir rūbai. O jie, scenoje puošdami aktorius, atrodė, tarsi atkeliavę iš didžiųjų teatrų drabužinių. Pasidomėjau. Ir nustebau, kai sužinojau, kad šiam spektakliui skirti rūbai pasiūti Birštono lopšelyje – darželyje „Vyturėlis” dirbančių merginų ir moterų rankomis. Visos jos vienbalsiai tvirtino, kad daugiausiai darbo ne tik gaminant, bet ir kuriant dizainą, įdėjo Laimutė Bagdonaitė. Ir, kaip jos tvirtino, jog rūbai ir yra Laimutės kūriniai. Ilgai nelaukus panorau susitikti su žmogumi, kuris papasakotų ne tik apie sceninių rūbų atsiradimą, bet ir atsakytų į kai kuriuos man rūpimus klausimus. Ilgai ieškoti nereikėjo… Ir štai, kalbuosi su jau 26 metus toje pačioje įstaigoje dirbančia L. Bagdonaite. Kaip atsiranda sceniniai drabužiai? „Pirminį drabužio gamybos etapą galima pavadinti kūrybiniu. Viskas prasideda nuo rūbo idėjos. Tuomet galvoje susikuriu piešinį, pagal kurį paruošiu drabužio eskizą... O medžiagų toli ieškoti nereikia – yra daug dėvėtų rūbų parduotuvių. Tereikia laiko, ir už minimalias išlaidas gali įsigyti puikios medžiagos kostiumams. Rūbai siuvami ne vieneriems metams. Aišku, per ilgesnį laiką jie tai įplyšta, tai reikia kai kur pataisyti detales. Tačiau, kai darželyje turime puikią siuvėją, kuri niekada neatsisako padėti, problemų nelieka“, pasakoja L. Bagdonaitė. Kai prieš 10 metų pradėjo siūti sceninius rūbus spektakliui „Pilis pilaitė”, Laimutė net negalvojo, kad jų drabužinė kasmet pasipildys vis naujomis kolekcijomis. Tik Senio Besmegenio rūbas prieš keletą metų buvo pasiūtas. Tačiau kasmet Laimutė ne tik siuvo kaukes įvairiems pasakų personažams, bet ir ėmė


Nr. 3 (918) / 2014 m. sausio 17 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

į rankas teptuką, piešė, gamino įvairius puošybos elementus grupėje bei darželyje. Bekalbant parodė visai neseniai padarytą musės kaukę, kurią taip ir knietėjo pačiupinėti, nes iki smulkmenų apgalvoti kūrinio elementai vertė į šį vabzdį pažiūrėti visiškai kitokiu žvilgsniu. Pati Laimutė yra ir buvusi mėgėjų teatro aktorė, jos vaidybą teko stebėti ne viename režisieriaus Rimanto Jacunsko pastatyme. Tačiau, pasak jos, kartais reikia ir sustoti. Suvaidinti neatsisako ir dabar, o jos pasirodymą teko stebėti ir paskutiniame spektaklyje, kur vaidino laputę. Galiu pasakyti, vaidino labai įtikinamai! Iš kur tiek minčių, galimybių? Į šį retorinį klausimą Laimutė atsakė net negalvojusi. Pasak jos, visi giminaičiai labai kūrybingi ir išradingi. Nors amžinybėn jau iškeliavę tėvai, tačiau jie savo dukrai buvo labai dėmesingi, ypač tėvelis. Laimutė tiesiog švytėdama prisiminė smalsios ir žingeidžios mergaitės klausimus, užduotus tėveliui. „Jis niekada neatstumdavo manęs. Stengėsi atsakyti į visus man rūpimus klausimus, o jei ko nežinodavo, taip

ir pasakydavo, tačiau patikindavo, kad pasidomės ir ras atsakymą. O jį visada atrasdavo ir man atsakydavo. Jei jis skaitydavo laikraštį ar būdavo užsiėmęs kokiais kitais darbais, niekada nesakydavo, kad trukdau. Tiesiog atidėdavo darbus ir bendraudavo su manimi”, sakė pašnekovė. O smalsuolė norėjo žinoti daug, nes įdomu buvo viskas – nuo mažiausio iki didžiausio daikto, gamtos reiškiniai. Jau vaikystėje gavusi didžiulį žinių bagažą, šilto bendravimo įgūdžius, visa tai panaudoja dirbdama su vaikučiais. Pasak Laimutės, labai smagu, kad išleisti į gyvenimą vaikai jau atveda savo atžalas pas ją, šimtu procentų pasitikėdami jos pareigingumu, skiriama šiluma kiekvienam vaikui. Ji niekada nesako, kad šie netrukdytų, ji visada bando rasti atsakymus į vaikams rūpimus klausimus. Kaip sakoma, ką gavai vaikystėje, pasidalink su kitais. Laimutės auklėtiniai ir jų tėveliai, kaskart atėję pasiimti atžalos, apsidairo, nes žino, kad visada atras papuoštą rūbinę ar žaidimų kambarį. Kiekvienąkart pasidžiaugs nors ir mažais laimėjimais ar vaikų padarytais darbeliais. Pati Laimutė nemato savo prinertų šalių, tunikų, pagamintų karolių ar apyrankių, nunertų servetėlių. Gal tai mažmožis, tačiau vaikai visada pastebi visas smulkmenas, kurios juos pasitinka ir išlydi, kai auklėtoja nesiafišuodama pasipuošia savo gamybos papuošalais, kuriais, manau, galėtų susidomėtų ir kitos moterys. Laimutė neįvertina savo didelių darbų. Ji tiesiog dirba, džiugina aplinkinius ir, gimus idėjai, ją paleidžia tinkama linkme, tuomet pasaulį išvysta nuostabūs kūriniai, džiuginantys visus. O lopšelio – darželio vedėja Vitalija Adamonienė ir pati Laimutė sako, jog viso darželio kolektyvas be galo kūrybingas, todėl teigiama energija atiduodama ir mažiesiems auklėtiniams. Gal jie sugebės savo kūrybinius darbus pateikti viešai ir džiuginti dar didesnį ratą žmonių, nes mažoje erdvėje tikrai pranašu nebūsi.

11

Turnyre „Entuziazmas ir patirtis“ – Manto Šatrausko triumfas

Sausio 11 d. Balbieriškio pagrindinės mokyklos salėje vyko badmintono turnyro „Entuziazmas ir patirtis“ III etapas. Pasak turnyro organizatoriaus Rimo Lavrukaičio, varžybos vyko trijose pajėgumo grupėse (B,C,D), ir jose dalyvavo 61 badmintonininkas. „B“ grupėje vienetų varžybas laimėjo balbieriškietis Mantas Šatraukas, kuris triumfavo ir dvejetų varžybose kartu su Antanu Mizgiriu. Vienetų varžybose antras buvo Edvinas Jakubauskas, trečias – dar vienas Balbieriškio klubo atstovas Matas Kavaliauskas. Dvejetų varžybose sidabro apdovanojimus iškovojo Joris Markūnas su Edvinu Jakubausku. Trečia buvo Donato Rumšio ir Mato Kavaliausko pora. „C“ grupėje varžėsi vyrų, moterų ir mišrūs dvejetai. Vyrų dvejetų varžybose nugalėjo Kęstučio Ramanausko ir Jovito Gatelio pora. Antrąją vietą užėmė Valentino Golubevo ir Aido Poderio duetas, trečias liko Ryčio Bucevičiaus ir Vido Venckaus dvejetas. Moterų dvejetų varžybose geriausiai pasirodė Diana Vizgirdienė ir Neringa Šventeckienė. Nugalėtojos finale įveikė Dianos Nikitinos ir Aldonos Pikčilingienės porą. Aistės Kurapkaitės ir Jurgitos Venckūnienės dvejetas liko trečias. Mišrių dvejetų varžybose triumfavo Valentino Golubevo ir Dianos Nikitinos duetas, kuris finale nugalėjo Sauliaus Žvinio ir Vidos Žvinienės porą. Bronzos apdovanojimus iškovojo Aido Poderio ir Aistės Kurapkaitės dvejetas. „D“ grupėje varžėsi tik vyrų dvejetai ir joje nepralenkiamas buvo Stepono Januškos ir Virgilijaus Balaišos duetas. Tomo Triušinsko ir Eimanto Aliulio dvejetas liko antras, o trečiąją vietą iškovojo Sauliaus Žvinio ir Karolio Liepuonio pora. Turnyro šeimininkai, Balbieriškio badmintono klubo „Svajonė“ atstovai, iškovojo 8 prizines vietas. Aukso apdovanojimus pelnė Mantas Šatrauskas (2), sidabro – Eimantas Aliulis (1), bronzos – Matas Kavaliauskas (2), Aistė Kurapkaitė (2), Rytis Bucevičius (1). Turnyro atidarymo ceremonijos metu už badmintono populiarinimą ir nuveiktus darbus buvo pagerbtas Vitas Rymantas Sidaravičius, kuriam buvo įteikta Prienų rajono savivaldybės padėka bei turnyro organizatorių atminimo prizas.


12

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. sausio 17 d. / Nr. 3 (918)

Teismas atmetė A. Banionio skundą

Po angelą – į kiekvieno širdį

Pasak Darbo partijos Prienų skyriaus pirmininkės Rimos Zablackienės, Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas atmetė Darbo partijos nario Audriaus Banionio skundą dėl VRK sprendimo neatkurti jo vietos porinkiminiame sąraše į Prienų rajono savivaldybės Tarybą. Primename, jog VRK 2013 m. gruodžio 30 d., po to, kai Rima Zablackienė atsisakė Tarybos nario mandato, nusprendė jį skirti Antanui Krasnickui, o ne Audriui Banioniui, kuris, pagal VRK, praleido terminą atkurti vietą porinkiminiame Prienų rajono Darbo partijos sąraše. Tiesa, Darbo partijos Prienų skyrius apskundė VRK sprendimą ir dėl A. Krasnicko eilės pripažinimo, nes, pasak R. Zablackienės, čia taip pat buvo pažeisti terminai. Šį skundą, darbietės teigimu, teismas priėmė svarstyti. Jei teismas patenkintų darbiečių skundą, tai į Tarybą preSilvija Navickienė tenduotų Kristina Jankauskienė, kuri, pagal turimą informaciją, dirba užsienyje ir fiziškai negalės atstovauti rinkėjams Sausio 10-ąją Stakliškių kultūros ir Taryboje. K. Jankauskienei atsisakius mandato, į Tarybą pre- laisvalaikio centre atsisveikinta su nuostenduotų Gražina Bendinskienė, dirbanti Prienų PSPC. tabiomis žiemos šventėmis, su kalėdine ir naujametine nuotaika. O ją labiausiai mums atspindi angelai – tai jie pasauliui pranešė apie gimusį Išganytoją, tai jie yra nenuilstantys mūsų saugotojai. Kaip nuostabu žinoti, kad kiekvienas turime dvasią sergėtoją, atidžiai sekančią mūsų žingsnius, mintis, poelgius, ir saugančią, globojančią visuose gyvenimo vingiuose. Sakoma, jog maži vaikai mato angeliukus, tik vėliau jų nebeatsimena. O gal Atkelta iš 8 psl. vis dėlto kažkur giliai sąmonės kertelėje Pasak S. Šulskio, iš atminties išsitrina daug to metų įvykių, išlieka tie šviesūs atsiminimai? Tikriaubet neįmanoma pamiršti Vilnių apgobusios atmosferos, kai siai taip, nes Stakliškių vidurinės mokybuvo laidojami Laisvės gynėjai: „Mieste tvyrojo skausmas, klos mokiniai tai įrodė savo darbeliais. liūdesys ir slegianti tyla. Tų tądien apėmusių jausmų pamiršti Dar prieš Kalėdas jie paruošė nuostabią niekada nepavyks“. Tomis dienomis ne tik Vilniuje buvusius savo kūrinių parodą – į kultūros ir laisžmones, bet ir beveik visą tautą buvo apėmusi vienybės, valaikio centro fojė suskrido daugybė susikaupimo, tylaus ryžto dvasia, neleidusi pasitraukti nuo angeliukų. O jie tokie pat skirtingi, kaip kareivių ginklų, pasiduoti provokacijoms ir kurstymams. ir mes skiriamės vienas nuo kito, kaip Kur visa tai šiandien, klausia aktyvi Sąjūdžio dalyvė, TS-LKD skiriasi ir mūsų įsivaizdavimas, koks yra Prienų skyriaus pirmininkė Ona Vilčiauskienė. Jos balsas, pa- tas angelėlis, mūsų sielos sergėtojas. sakojant įspūdžius iš 1991-ųjų metų, vis drebėjo ir trūkinėjo, Džiaugėsi vaikų išmone į tradicinę švenašaros ėmė riedėti skruostais ir kitų klausytojų, kuriuos irgi tę „Po angelo sparnu“ susirinkę seniūaplankė skausmingi ir baisūs prisiminimai. Laisvę gynėme visi, nijos gyventojai ir svečiai, o pasibaigus sako O. Vilčiauskienė, partijos nariai ir katalikai, lietuviai, rusai šventėms, kaip ir žadėjo Stakliškių KLC ir lenkai, buvome vienos valstybės piliečiai, tokiais turėjome ir likti. Ir žuvusiuosius laidojome, juos apraudojome visi, tyloje lydėdami jų karstus, tikėdami, jog ši auka – ateities labui. Ta ateitis – tai šiandiena, kupina įtarumo, susiskaldymo, neapykantos vienas kitam, bėgimo iš Tėvynės. Tačiau, pasak O. Vilčiauskienės, turime tikėti, jog tai laikina, jog ir šiandienos įvykiai bus skaudi, bet reikalinga pamoka, kad atsigręžtume į tai, kas iš tiesų svarbu. O vis dėlto, sako jiezniečiai, sausio 13-ąją turime ne tik liūdėti, bet ir švęsti tautos pergalę. Idėja ją įamžinti parku rado atgarsį ir, regis, bus įgyvendinta, nes šio krašto žmonės vertina savo krašto praeitį ir moka ją tausoti.

„Ar dar pamenat, broliai ir sesės lietuviai?“

direktorė Asta Keblikienė, įvyko parodos uždarymas su įspūdingu saviveiklininkų ir mokinių koncertu, su apdovanojimais kūrinių autoriams. Visi 43 parodoje dalyvavę mokiniai su mokytoja Lina Andriukevičiene sulaukė nuoširdžios padėkos iš kultūros darbuotojų ir saldžiųjų prizų, kuriuos jie, susėdę kartu prie arbatos puodelių, suvalgys ir dar kartą prisimins praėjusias šventes. O kai kurie pamatyti angeliukai įkrito į širdis parodą aplankiusiems žmonėms, tad jie nutarė įsteigti apdovanojimus, kad paskatintų vaikus dar labiau atverti savo vaizduotės gilumas ir sukurti dar įdomesnių darbelių. Labiausiai patikusių angeliukų autorius apdovanojo Stakliškių KLC, mokyklos, seniūnijos, laikraščio „Krašto Vitrina“ atstovai, tautodailininkas Nerijus Kisielius bei verslininkės Gitana Dimšienė ir Ramunė Švedienė, įmonės „Osama“ ir „Meditakas“. O šventėje dalyvavęs savivaldybės Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis palinkėjo ir toliau taip nuoširdžiai bendrauti mokyklos bendruomenei ir kultūros darbuotojams bei miestelio visuomenei, branginti šią draugystę, ją puoselėti ir daug kurti, o kūriniais džiuginti savo ir aplinkinių sielas.

918 1  
918 1  
Advertisement