Filozofia Stratega Biznesu. Krótko i na temat.

Page 1

Filozofia Stratega Biznesu Kr贸tko i na temat. Marcin Gieracz S T R AT E G & C O A C H


Strateg to nie ten ... ... kto planuje strategię marketingową w firmie. Praca Stratega nie polega na zaplanowaniu reklamy! Strateg to nie osoba pracująca w agencji reklamowej! Strateg to ktoś, kto rozumie dlaczego firma odnosi sukcesy! To ktoś, kto definiuje potrzeby klientów. W końcu to ktoś, kto identyfikuje zagrożenia dla firmy.

Czy można to wyrazić jaśniej? Czas najwyższy, abyś zrozumiał, że Twoja Firma potrzebuje wiedzy i kompetencji strategicznych.

Dlaczego?

Filozofia Stratega Biznesu


Bo świat zwariował. Konsumenci żyją w dobrobycie i nie kierują się już względami w stylu „lubię / nie lubię daną markę”. Po prostu kupują to, co im się podoba. Wtedy, kiedy im się podoba. Obecnie to firmy muszą gonić za klientami.

Nie odwrotnie! Bądź Strategiem, jakiego potrzebuje Twoja Firma. Nie używaj siły, a wiedzy o rynku, aby walczyć o rynek oraz uwagę swoich klientów. Niniejszy a’la podręcznik stratega wykułem na bazie mojego niespełna 20-letniego doświadczenia w roli doradcy, coacha i projektanta rozwiązań strategicznych dla polskich i międzynarodowych firm. Dedykuję go wszystkim tym, którzy każdego ranka łapią się za głowę z myślą:

„Od czego do cholery mam zacząć?”. Marcin Gieracz Filozofia Stratega Biznesu


Startujemy!

Filozofia Stratega Biznesu


1. Pozwól sobie powiedzieć DOŚĆ! Mam tu na myśli konieczność udowadniania sobie, współpracownikom, przełożonym co było pierwsze marketing czy sprzedaż. Mam tu na myśli konieczność tłumaczenia „Radzie Najwyższej”* co, jak i dlaczego, tylko po to, żeby ostatecznie i tak przeważyło jej „widzimisię”. *lub innej „grubej rybie”

W końcu mam tu na myśli organizowanie ad hoc briefingu, w efekcie którego wybierasz jeden z trzech banalnych pomysłów na promocję Twojej marki!

Dobrze wiesz, co z tym zrobić! Po prostu

chrzań to i zacznij:

- ARGUMENTOWAĆ przedstawiając efekty swoich działań, - PRZYPOMINAĆ, że to TY jesteś MARKETEREM, - PLANOWAĆ (STRATEGICZNIE). Filozofia Stratega Biznesu


2. Miej Moc Miej upór. Oświecaj innych. Nie pozwól sobie wchodzić na głowę. Marketerem musisz być z wyobraźnią. Skoncentruj się na swojej mocy (kreacji).

Filozofia Stratega Biznesu


3. Basta Nie masz ochoty na dalsze robienie A, kiedy później oczekuje się od Ciebie efektów za działanie B. Jeśli tak, to wykrzycz to!

Filozofia Stratega Biznesu


4. Kieruj się Dekalogiem Stratega I. Wiem, jaki jest cel mojej pracy II. Wiem, dokąd zmierza moja firma III. Wiem, dlaczego klienci kupują produkty mojej firmy IV. Wiem, jak skutecznie docierać do potencjalnych klientów V. Wiem, jak nie dawać sobie wchodzić na głowę agencjom reklamowym VI. Wiem, jak rozmawiać z Radą Najwyższą tak by obronić swoją wizję VIII. Wiem, że planowanie strategiczne jest podstawą sukcesu VII. Wiem, jak motywować współpracowników IX. Wiem, że nie wszystko da się przewidzieć X. Wiem, że jeszcze nie zwariowałem

Filozofia Stratega Biznesu


5. Wychyl nosa zza biurka! Skąd wiesz, wszystko to, co wiesz? Kiedy ostatni raz byłeś w sklepie, aby zaobserwować, kto i jak kupuje Twoje produkty?

Rusz się!

Zza biurka nic nie widać, ani niczego się nie nauczysz.

Filozofia Stratega Biznesu


6. Zajmij się strategią Rzuć w cholerę to, co teraz robisz. Zaplanuj swoje działania. Jeśli nie masz planu, przegrałeś.

przegrałeś. Albo prędzej niż później oszalejesz. Jeśli nie masz celów,

Filozofia Stratega Biznesu


7. Testuj, dywaguj, rozważaj różne opcje Kombinuj, kombinuj i jeszcze raz kombinuj. Marketing strategiczny to kombinacja logiki, kreacji, danych oraz intuicji.

Filozofia Stratega Biznesu


8. Obserwuj Po pierwsze siebie - czy nadal masz kontakt z rzeczywistością. Po drugie konkurentów - czy czasem nie śmieją Ci się w twarz, bo wymyślili naprawdę genialnego.

coś

Po trzecie, ale najważniejsze, obserwuj swoich klientów, bo najprawdopodobniej to oni znaleźli coś wybitnie ułatwiającego im życie!

Filozofia Stratega Biznesu


9. Krytykuj Wszystkich i wszystko.

Najpierw na poważnie, żeby za chwilę powiedzieć - żartuję. A tak na serio - nie bój się krytykować nawet najlepszych pomysłów. Zachowasz czujność!

Filozofia Stratega Biznesu


10. Odkrywaj Nie ma takiej opcji, że wszystko zostało już odkryte. Przyjmij do wiadomości, że zaledwie 10% wiemy, a pozostałe 90% czeka na Ciebie,

Sherlocku!

Filozofia Stratega Biznesu


11. Bądź jak Tommy Lee Jones w „Ściganym” Uważny, roztropny, czujny, śmiały, powściągliwy, odważny i charyzmatyczny.

Miej charakter.

Filozofia Stratega Biznesu


12. Nie dąsaj się, tylko chrzań to wszystko! Chrzań to, że popełniasz błędy i nierzadko się mylisz. Dzięki temu coraz częściej trafiasz w sedno. Chrzań to, że twoi współpracownicy mają swoje wyobrażenie na marketing.

Słuchaj tylko klientów! Chrzań to. Nie działaj pod presją. Jakie to ma znaczenie czy jakieś działania ruszą dzisiaj czy jutro?

JAKIE TO MA ZNACZENIE?

Filozofia Stratega Biznesu


13. Rośnij w siłę Zrób to dla siebie. Szukaj nowych wyzwań. Ucz się i rozwijaj. Zajrzyj do sieci - znajdziesz tam mnóstwo inspiracji :)

Filozofia Stratega Biznesu


14. Walcz z firmowymi archaizmami Nie gódź się na to, że trzeba czekać na decyzję Szefa czy Prezesa. Klient nie czeka. Działa. Uświadom to współpracownikom. Nie pozwalaj na organizowanie spotkań o niczym i dla nikogo. Laurkowe spotkania każ zostawić na czas świąteczny...

...resztę dodaj od siebie.

Ile firm, tyle dziwnych naleciałości i jeszcze dziwniejszych standardów.

Filozofia Stratega Biznesu


15. Strateg działa jak środek przeczyszczający i naprawczy Znajdź w firmie „chore” miejsce, pozwól mu się oczyścić, a na końcu przepisz ziółka.

Filozofia Stratega Biznesu


16. Strateg zna się - ze wszystkimi w firmie, - na oczekiwaniach klientów, - na dobrze pojętej manipulacji, aby uwodzić nieprzekonanych i motywować wycofanych współpracowników.

Filozofia Stratega Biznesu


17. Pamiętaj - niemoc to czasem moc „NAJ”

Nie musisz być we wszystkim. Wystarczy, że możesz i chcesz rozwiązywać problemy firmy.

Filozofia Stratega Biznesu


18. Słuchaj ...innych, ale przede wszystkim swojego wewnętrznego głosu intuicji. To Ty masz wiedzę oraz argumenty, a inni zazwyczaj kierują się przekonaniami.

Filozofia Stratega Biznesu


19. Wznoś się ponad to... - ponad problemy i konflikty wewnętrzne, - ponad głupie wymysły innych, - ponad siebie samego.

Filozofia Stratega Biznesu


20. Kieruj się Złotymi Zasadami Stratega Jestem, a przez to myśl strategiczna przenika całą firmę. Działam, a przez to zaplanowane są działania oraz wskazane są cele strategiczne.

Myślę za innych :).

Filozofia Stratega Biznesu


Notatki


Notatki


Notatki


Odwiedź naszą stronę i profile w mediach społecznościowych:

www.kuzniastrategow.com