Page 1

Haberle İlgili İnceleme Başlatıldı “KONUYU İNCELİYORUZ”

Ulusal yayın yapan Akit Gazetesi’nin dünkü sayısında Fatsa Anadolu İmam Hatip Lisesi ile ilgili “İHL’DE ÖRÜMCEK KAFA” ile ilgili çıkan haberle ilgili İlçe Kaymakam- Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca lığı inceleme başlattı.

Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca konunun bir iddiadan kaynaklandığını belirterek, “Dünkü tarihli ulusal alanda yayın yapan bir gazetede ilçemiz Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki bir öğretmenimizin başörtülü olduklarından dolayı bazı kız öğrencilerimizi sınıfa almadığı ve dersten çıkardığı şeklinde iddialar vardı. 8

BİZİ YIPRATAMAZLAR

Fatsa Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Hüseyin Yıldız gazetede çıkan haberin kendilerini çok üzdüğünü belirterek, “Basına yansıyan bu olay bizleri üzmüştür. Böyle bir olay asılsızdır. 4 yıldan beri Fatsa İHL Okul Aile Birliği Başkanlığı yapıyorum. Aynı zamanda Memur-Sen Fatsa İlçe Başkanı olarak sivil Fatsa Anadolu İHL Okul Aile toplum örgütünün de baBirliği Başk. Hüseyin Yıldız şında bulunuyorum. 8

Tarih

28

www.gazetekuzey.com Fiyatı: 50 kr

G ü n l ü k Ta r a f s ı z S i y a s i G a z e t e

Yıl: 1

Tel: 0452 407 10 11

Eylül 2012 Cuma Sayı: 195

İş Verenler Bize Gelsin Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Döktür Mir Kuzey Gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette iş verenlere önemli mesajlar verdi. / Muhsin YILMAZ Yayın hayatına başlayalı çok fazla bir süre olmamasına rağmen Mir Kuzey Gazetesi’nin kalitesinin oturduğunu belirten Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Döktür gazetemiz İmtiyaz Sahibi Niyazi Yeşiller’i de hem böyle bir gazete hem de teknolojik donanımlı bir tesis kurduğu için en önemlisi de istihdama önemli bir katkı sağladığı için teşekkür etti. İş-Kur olarak işin her tarafında olduklarını belirten Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Döktür, “İşverenimizin, işçimizin, özürlümüzün,

yükümlümüzün, esnafımızın her zaman yanındayız. Destek olmak ve İş-Kur’un nimetlerinden yararlanmalarını sağlamak amacıyla birtakım bilgilerde sunmak istiyoruz. Tabi ki Fatsa günden güne gelişiyor. Bu konuda vatandaşlara belirtmek isterim ki İş-Kur olarak eğitimler veriyoruz. Bunların içinde iş yeri eğitimi verip kurslar açıyoruz. Bu kurslarda tabi ki hiçbir sektör para vermez ama bizler 20 TL cep harçlığı veriyoruz. Hastalık, kaza, genel sağlık sigortasını yapıyoruz ve kurs sonunda Halk Eğitimle müşterek düzenlenen bir sertifika veriyoruz. Sertifikayı aldıktan sonra

bireyin Türkiye’nin her bölgesinde iş bulma olanağı oluyor. Vatandaşlarımız bunlara dikkat etsinler. Boş gezeceklerine iş bulsunlar. Tekstil sektörü artık günden güne büyüyor. Fatsa geliştikçe bu sektörler bize gelmek için akın akın müracaatlarda bulunuyorlar. Burada eleman sıkıntısı çekiyoruz, bu eleman sıkıntısını çekmemek için iş sahibi olmayan herkes İş-Kur’a kayıt olsunlar. İş beğenmezlik yapmasınlar. Her işin güzel tarafı muhakkak vardır. Bu nedenle vatandaşlarımıza, okulu bitmiş genç kızlarımıza sesleniyorum, çalışsınlar para kazansınlar” dedi. 8

Kumru’lu Çocuklara Köyde Eşekle Su Taşıma Çilesi

Bayram Sürprizi / Mustafa DALGACI

Yapımına geçtiğimiz aylarda karar verilen Karacalı Mahallesi Çocuk Parkı çalışmaları start aldı. Karacalı mahallesinde yapılacak olan çocuk parkının startı verilerek, Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek ve yardımcısı Yusuf Ütü ile beraber park alanını yerinde bizzat inceleyerek yerinde bilgiler verdi.Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek; “Parkımız, ilçemizde yapılan güzel çalışmalarımızdan bir tanesi olacak. 450 metre kare oturuma sahip olan çocuk parkımızda, havuz, aile dinlenme yeri, bay5 bayan ve engelli tuvaletleri olacak.

SATIRBAŞI Sevginizi Planlayın, Eğer Hüsrana Uğramak İstemiyorsanız! Yrd. Doç. Dr. Ahmet FİDAN www.ahmetfidan.com

ahmet@ahmetfidan.com

Cemal Bulut Yaşam

Mücadelesini Kaybetti Fatsa Devlet Hastanesi’ne ağaçtan düşme sonucu ağır yaralı olarak gelen Cemal Bulut isimli şahıs 10 günlük yaşam mücadelesini kaybetti. Gürgentepe ilçesine bağlı Işıktepe beldesinde 10 gün önce ceviz ağacından düşen Cemal Bulut (37) 112 sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapıldıktan sonra bilinci kapalı olarak Fatsa Devlet Hastanesi’ne getirildi. 8

Taşeron Dernekleri Siyasilere Kırgın

3

Fatsa’ya bağlı Beyceli köyü Kuz Mahallesi’nde susuzluk çilesi yaşanıyor. Köylüler eşek sırtında su çekerek ihtiyaçlarını karşılıyor. / Meryem Uğurbaş Köy sakinlerinden Ruhi Ay (57) ortada kaldıklarını belirterek, “Ben kendimi bildim bileli mahallemizde su yok. KÖYDES kapsamında şebeke yapıldı, bir sürü para verip abone olduk, saat taktırdık su 1 saat bile akmadı. Söylentilere göre müteahhit kaçmış. Biz tamamen ortada kaldık. Artık neredeyse ışınlanma teknolojisi var ama biz hala omzumuzda evimize 1 kilometre ilerideki çeşmeden su taşıyoruz. Biz de bu devletin vatandaşıyız, biz de vergi veriyoruz. 8

Ordu Lider Karşısında Bu akşam Ordu 19 Eylül stadında süper ligin lideri Galatasaray’ı konuk edecek olan Orduspor bu karşılaşmanın hazırlıklarını tamamlayarak kampa girdi. Orduspor tesislerinde dün sabah saatlerinde yapılan çalışmada Galatasaray maçının provasını yapan mor beyazlılar, düz koşu ve ısınma hareketlerinin ardından Galatasaray maçının provası niteliğindeki çift kale ha10 zırlık maçı yaptı.

Gülyalı MYO’ya İlk Kazma Ekim Ayında

9


2

28/09/2012 Cuma

Yüzde 50 Randımanlı Kabuklu Fındık

ORDU: GİRESUN: TRABZON:

3,95 TL 4.40 TL 3,85 TL

Avrupa Para Birimi EURO

Amerika Para Birimi DOLAR

Alış:2,30 Satış: 2,31

24 Ayar Altın

Çeyrek Altın

Ordu Hava Durumu Az Bulutlu

Alış: 1,78 En Düşük: 16 Satış: 1,79 101,05 TL 160,95 TL En Yüksek: 25

28/09/1864 Uluslararası İşçiler Derneği (I. Enternasyonal) Londra'da kuruldu.

Mahkemede hakim, Temel'e sormuş: - Kiminle evlisin? - Bizum kariylan! Hakim sinirlenmiş:- E, herhalde, sen hiç erkekle evlenen duydun mu? - Duydum tabi, nasil duymadum!.. - Kimmiş? - Bizum kari.

28/09/1965 İstanbul Kız Kulesi Milli Savunma Bakanlığı’na devredildi.

gazetekuzey@gmail.com

Sizde Fotoğraflarınızı Gönderin Yayınlayalım

Dursun iş için müracaatta bulunmuş.İşe alınması için bazı evraklarla birlikte 8 adet de vesikalık fotoğraf istemişler. Ancak Dursun vesikalık fotoğrafın ne olduğunu bilmiyormuş. Hemen akıl hocası Temelin yanına koşmuş. Durumu anlatmış. Temel: Bildiğim kadarıyla vesikalık fotoğraf belden yukarı çekilen fotoğraftır. Sen şuraya çukur kaz içine gir.Bende fotoğraf makinesi getireyim.Fotoğrafını çeker veririz demiş. Dursun başlamış çukur kazmaya, temel fotoğraf makinesi getirmeye gitmiş. Temel bir de gelmiş ne görsün. Dursun 8 tane çukur kazmış. Temel: Ula Dursun niye 8 çukur kazdın demiş. Dursun: 8 vesikalık lazım ya.. Temel: Ula salak ben zaten 8 tane fotoğraf makinesi getirmiştim :)))

manzara süper

Bu işler benim işim

28/09/1950 Birleşmiş Milletler emrine verilen Kore Birliği Türkiye’den yola çıktı. 28/09/1956 Maliye Bakanlığı, İstanbul’da hazineye ait 10 bin arsa ve 500 binayı satışa çıkardı.

28/09/1978 Güney Afrika’da, Pieter Willem Botha başbakan se-

Hişt dur çekme bak

ne adamlar var yav

iş başa düştü

karizmayım ha

ASTROLOJİ

Koç 21Mart-20Nisan

Boğa 21Nisan-21Mayıs

İkizler 22Mayıs-21Haziran

Yaşamınızın aktif bir dönemindesiniz. Özel yeteneklerinizi kullanmalı ve kendinizi ispat etmelisiniz. . Özellikle bugün, güçlü işbirliklerine ihtiyaç duyuyorsunuz. Partnerinizin de ise destek vermesini isteyebilir ve bu konuda kapris yapabilirsiniz. Şartlarınızı daha da zorlaştırmamalısınız. Olayları en doğru şekilde değerlendirmelisiniz. Kazançlarınızda; istediğiniz şartların gündeme gelmesi, özel çabalarınız sayesinde gerçekleşecektir. Görüşeceğiniz kişilerin vereceği destekler, sizi tatmin etmeyebilir. Maddi konularla ilgili düşünceleriniz, bir çok aktivitenin önüne geçebilir. Bugün, fırsatlar konusunda bazı aksilikler söz konusu olacaktır.

Kendinizi ve çevrenizi sorguluyor ve detaylardan yola çıkarak, kafanızda en mükemmel tabloyu oluşturmaya çalışıyorsunuz. Bugün, değişik fırsatların kombinasyonu karşısında karar verme güçlükleri yaşayabilirsiniz. Her an kendinizi mutlu edecek işler buluyor ve ilgi odağı oluyorsunuz. Fakat sizi takip etmekte zorlanıyorlar. Gün içinde daha da hareketli olacaksınız.

Bugün yaptığınız işlerle yetinmiyor, karakteriniz gereği sıra dışı işler yapmaktan, hoşlanıyorsunuz. Yoğun enerjiniz sizi yorgun ve keyifsiz yapabilir. İş ilişkilerinizde yaratıcı yönlerinizi çevrenizle paylaşmak istediğinizde, yalnız kaldığınızı görebilirsiniz. Zamanlama konusunda ölçülü olmalısınız. Bugün, hayal gücünüzü mükemmel çalışıyor. Yengeç 22Haziran-23Temmuz Sadece enerjinizi doğru kullanmalısınız.

Aslan 24Temmuz-23Ağustos

Başak 24Ağustos-23Eylül

Bugün çevrenizdeki kişileri tarzınızla etkileyecek ve biraz da baskıcı bir tutum sergileyeceksiniz. Kendinize güvenmenize rağmen, üstlerinizle konuşurken, daha sakin ve temkinli, olmalısınız. Kardeşlerinizin ve yakın dostlarınızın sizden bekledikleri destek ve istekleri olacak. Kısa yolları kapsayan işlerin gündem kazanmasıyla, yaşantınız hareketlenecek.

Geçmiş tecrübelerinizi, yaşama başarı ile geçireceksiniz.. Bugün, sıra dışı düşünceleriniz paylaşmak için, kendinizi farklı alanlar bulabilirsiniz. Sevdiklerinizi korumak adına, fazla sorumluluk alıyorsunuz. Geçmiş olaylarla ilgili sorgulamalar geçirebilirsiniz. İsteklerinizin gerçekleştirme konusunda farklı detaylar üzerinde durmanız, hiç de hoş değil.

Terazi 24Eylül-22Ekim

Akrep 23Ekim-22Kasım

Yay 23Kasım-22Aralık

Oğlak 23Aralık-20Ocak

Kova 21Ocak-18Şubat

Balık 19Şubat-20Mart

biz erken çıkıyoruz Eftal balığa gidecek

Maddesel konularda sezgilerinize güvenebilirsiniz. Çevrenizdeki kişilerin size olan davranışlarınızı denetleme huyundan vazgeçmelisiniz. Bugün bir takım kişilerin fikirlerini benimsemeyebilirsiniz. Kuşkucu davranışlarınız sizi olumsuz etkiliyor. Yaşam kalitenizi arttıracak öğeler üzerinde durmanız, bazılarına ters gelebilir. Tansiyon iniş çıkışlarına karşı tedbirli olun.

Partnerinizin sizinle aynı düzeyde olması, kişisel ve ortak çabalarınızı daha da verimli hale dönüştürebilir. Yakın iş arkadaşınızın bu konudaki sözlerine önem verin. Yaratıcılığınızı engellemeyen ve içinizdeki coşkuyu ortaya çıkaran işler yapmayı seviyorsunuz. Bu nedenle, iş harici kafanızda oluşturduğunuz projelerinize çok fazla zaman ayırmayın.

Yakın çevrenizle ilgili değişimler söz konusu. Bazı ortak çalışmalar için uygun bir gün. Kardeşler veya akrabalarla ilgili yenilikler gündeme gelecektir. Onların bazı sorunlarına yardımcı olmak isteyecek ve değişik fikirler vereceksiniz. Maddesel katkılardan çok, yapacağınız manevi yardım, onları rahatlatacaktır.

kötü çıktım yaa

İmsâk: 4:49 Güneş: 6:15 Öğle: 12:26 İkindi: 15:44 Akşam: 18:25 Yatsı: 19:44

çildi. 28/09/1978 Sosyalist Enternasyonal Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyelik başvurusunu kabul etti. 28/09/1979 Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul öldürüldü. 28/09/1994 Estonya feribotu; hava koşulları nedeniyle Baltık denizinde battı; 912 kişi öldü. 28/09/1995 Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat ile İsrail Başbakanı Yitshak Rabin Batı Şeria’nın Filistin yönetimine devri konusunda anlaştılar.

bizi kamera çekmese bari

eşim ve ben

ŞİFALI BİTKİLER Baldırıkara (fujer) Eğreltiotugillerden; nemli yerlerde yetişen otsu bir bitkidir. Yaprakları at yelesini andırır. Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişir. Faydası : Grip ve soğukalgınlığında hastayı rahatlatır. Balgam söktürür. Mide ağrılarını keser. Böbrek kumlarının dökülmesini sağlar. Derideki şişlikleri indirir. Saç dökülmesini önler. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Diğer ilaçlara da tat verici olarak kullanılır.

Badem (prunus amygdalus)

Kendinizi aşma ve ifade etme konusunda istediğiniz performansı gösterebileceksiniz. Partnerinizle aranızda gelişen önemli durumlar, sizin sosyal aktivitenize olumlu yansıyacak İkna yeteneğinizin yüksek olduğu bir gündesiniz. Uzun süredir görmediğiniz dostlarınızın çağrılarına cevap vereceksiniz. Başarı grafiğinizle ilgili, tablonun yükselmesi söz konusu.

Gülgillerden bir çeşit ağacın yemişidir. Meyvesi ancak çağla halindeyken yenir. Olgunlaştıktan sonra, sert kabukla kaplı olan içi yenir. Hekimlikte kullanılan kısmı da burasıdır. Başlıca 2 çeşidi vardır.

Bugün Ay’ın bulunduğu konum, duygusal yaşantınızla ilgili kendinizi tanıma fırsatı veriyor.. Takıntılı yönlerinizin size zaman kaybettirebileceğini fark etmelisiniz. Mantığınızı zorlayacak ve kendinizi sınayacak sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kardeşlerinizin sizin yardımına ihtiyacı olacağı bir gün içindesiniz ve gereken desteği vermelisiniz.

- Acıbadem - Tatlıbadem

Arkadaşlarınız arasında gözünüze farklı gelen kişilerle duygusal bağlarınızı güçlendirme adına, başarılı çalışmalar içindesiniz. Orijinal fikirlere her zaman açıksınız. Bugün, hareketli ve neşeli bir gün sizi bekliyor. Duygusal sezgilerinizde artış var. Arkadaşlarınızı ve dostlarınızı aramak için çeşitli fırsatlar yaratacaksınız. . Çevresel koşullarınızı kendiniz yaratıyorsunuz.

Ordu Namaz Vakitleri

Faydası : Badem, bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Hamilelerin zayıf düşmemesini sağlar. Sütle içilirse mideyi kuvvetlendirir. Kabızlığı giderir. Nekahat devresini kısaltır. Böbrek mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Bronşit, boğaz ağrısı, anjin, boğaz yanması ve akciğer hastalıklarında faydalıdır. Bademyağı

kabızlığı giderir. Egzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardım eder. Kulak ağrılarını dindirir. Yumurtayla karıştırılıp da, basur memelerine sürülecek olursa, ağrı ve yanmaları giderir.


28/09/2012 Cuma

Eylül Ayı Takip Toplantısı Yapıldı

Kamu hizmetlerinin ve yatırımlarının takip ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla her ay düzenli olarak yapılmakta olan “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı (ATAK)” yapıldı.

Vali Orhan DÜZGÜN başkanlığında, Valilik Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen Eyül ayı “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı”na, Vali Yardımcıları Ömer ADAR, Salih YÜCE, Abdullah DEMİR, Niyazi ERTEN, Mahmut AĞBAL, Yemen BAYRAK, İlçe Kaymakamları, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN, AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Eyüp ELMAS ve daire müdürleri katıldı. Vali Orhan DÜZGÜN, Eylül ayı “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı” gündeminde yer alan, kamu kurum ve kuruluşlarınca Ordu ili genelinde yürütülen yatırım, hizmet ve çalışmaların yanı sıra yapılması planlanan projeler konusunda toplantıya katılanlardan bilgi aldı.

Vali DÜZGÜN, toplantıda Kaymakamlardan, ilçelere gelen kömürlerin denetiminin yapılmasını, kalitesiz kömürlerin kabul edilmeyerek geri gönderilmesini istedi. İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdülkadir KARACA’ dan da Ordu Belediyesi ile birlikte hem vakıf tarafından dağıtılan, hem de piyasada satılan kömürlerin gerekli standartları taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesini isteyen Vali DÜZGÜN, il merkezinde tüketilen kömürlerin %85’inin piyasadan vatandaşlar tarafından alınan, %15’inin ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dağıtılan kömürler olduğunu, SYDV tarafından şu ana kadar dağıtılan kömürlerin kalitesinin kontrol edildiğini, bundan sonra gelen kömürlerin de aynı kontrole tabi tutulacağı-

nı söyleyerek, uygunsuz yakıt kullanan binaların da denetlenmesi talimatını verdi. Ordu’nun yeni çıkarılan teşvik yasasında 5. Bölgede yer aldığını belirten Vali DÜZGÜN, Ordu’da yatırım yapma arayışı içinde olan müteşebbislere yardımcı olmak ve işlerini kolaylaştırmak amacıyla Ordu’da yatırım yapılabilecek hazine arazilerinin veya yatırıma elverişli yerlerin envanterinin çıkarılarak bir broşür haline getirilmesini istedi. Vali DÜZGÜN, Ordu’da 4 yıl boyunca uygulanan ve çocuklara kitap okuma sevgisini kazandıran “Ordu Okuyor” kampanyasının devam ettirilmesini istedi. Eylül ayı “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı”nda şu konular görüşüldü: Eğitim alanında; “Ordu Okuyor” kampanyası, Fatsa Fen Lisesi Yurdu yapımı, Korgan İlçesi Kız Öğrenci Yurdu yapımı, Ordu Endüstri Meslek Lisesi için yeni okul yapımı, ÇaybaşıKöklük İlköğretim Okulu yapımı, Sağlık Meslek Lisesi yapımı, TOKİ tarafından yapılacak okullar, okul öncesi eğitimde okullaşma oranını artırmak için yapılan çalışmalar, 2012-2013 yapımı tamamlanarak hizmete giren yeni okullar, Kültür ve Turizm alanında; Bolaman-Yenipazar Camii res-

torasyonu ve ışıklandırılması, İkizce Laleli Camii çevre düzenlemesi, Ordu Turizm Altyapı Hizmet Birliği’nce DOKA’ya sunulmak üzere hazırlanan projelerin uygulanması, Yason Burnu kamulaştırma çalışmaları, Özel İdare hizmetleri; Lisanslı Depoculuk Projesi, GölköyUlugöl yol yapım çalışmaları, Yoroz Kent Ormanında yapılan çalışmalar, Çambaşı Yaylası-Paşakonağı Yaylası yol yapımı, Çambaşı Yaylasına turistik tesis yapımı, Bayadı Köyü Kurul Kalesi içme suyu temini, Spor alanında; Kano ve Rafting Parkuru proje çalışmaları, Korgan Kapalı Spor Salonu yapımı, 19 Eylül Stadı’nda son yapılan çalışmalar ve stad giriş kısımlarının asfaltlanması, Tarım alanında; Tarım makineleri hibe çalışmaları, Orman ve su alanında; Ulugöl Tabiat Parkına sosyal tesisler yapımı, Toplantıda ayrıca, 10 yıllık İl Stratejik Planı hazırlığı çalışmaları, Merkez Mobilyacılar Sitesi kurulma çalışmaları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca hazırlanan istihdama yönelik projeler, Tek Adımda Yatırım Bürosu çalışmaları, ÖDES Projeleri, Ünye Organize Sanayi Bölgesi kurulma çalışmaları konularında Vali Orhan DÜZGÜN, ilgili kurum yetkililerinden bilgi istedi.

Taşeron Dernekleri Siyasilere Kırgın İşçi Dernekleri Federasyonu (TİDEF) Genel Başkanı Abdülaziz Özen, TBMM tatilde bulunduğu 3 aylık zaman süresinde hiçbir siyasi parti ve milletvekilinin taşeron işçilerini ziyaret etmediğini belirterek, bu durumu üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

Anlayan Kitap & Kırtasiye Mehmet ANLAYAN 0536 855 70 18 anlayankirtasiye@hotmail.com Adres: M.K.P. Mah. A.Cevat Güvenkaya Cad. No:14/A Dereüstü/FATSA Tel: 0452 Tel: 0452 424 424 20 22 20 22

Özen, “Taşeron işçi dernekleri olarak vekaletimizi verdiğimiz milletvekilleri tarafından seçimlerin dışın da hatırlanmak ve en azından hatırımızın sorulmasını istiyoruz. Seçimden seçime kapısı çalışan bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olmak istemiyoruz” dedi. Abdülaziz Özen, yaptığı açıklamada, TBMM’nin tatil olacağı sırada Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın milletvekillerine ‘Herkes kendi bölgesinde halkla beraber olacak ve yine kendi bölgelerindeki Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret edecek’ demesine rağmen taşeron işçiler için mücadele eden derneklerin iktidar ve muhalefet milletvekilleri tarafından ziyaret edilmediğini üzülerek gördüklerini belirtti. Bu durumu siyasi parti genel merkezlerine bir raporlarla bildireceklerini dile getiren Özen,

“Millete vekalet etmek için yani milletvekili olmak için seçimlerde verilen mücadeleyi kazandıktan sonra yine milletinin yanında olarak göstermek milletvekillerinin asli görevidir. Türkiye de değişmesi gereken tek şey halkın seçimlerde hatırlanması ve seçimler sonrasında unutulmasıdır. Vatandaş olarak haklı ve hatırlanmak istemesi de hakkıdır. Biz de Taşeron işçi dernekleri olarak vekaletimizi verdiğimiz milletvekilleri tarafından seçimlerin dışın da hatırlanmak ve en azından hatırımızın sorulmasını istiyoruz. Seçimden seçime kapısı çalışan bir STK olmak istemiyoruz” diye konuştu. Özen, taşeron işçilerinin hakları için mücadele etmelerine rağmen sendikaların suskun olması sebebiyle kendilerini ilgilendiren yasa tasarısının çıkmadığını da sözlerine ekledi.

İmtiyaz Sahibi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi temsilcisi Niyazi Yeşiller

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Muhsin Yılmaz

İşletme Müdürü Nusret Yeşiller

Sayfa Editörü Özkan Yıldırım

Genel Koordinatör Betül Yeşiller

Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Dalgacı

Grafiker Emrah Çoşkun

Haber Merkezi Ahmet Alkan

Muhabirler Taner Şen Mustafa Kemal Poyraz

Dizgi-Grafik Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Hukuk Danışmanı Av. Doğan Pehlivan

Yayın Türü Yerel Süreli

Reklam Ahmet Kaytaz Oğuzhan Yılmaz

Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Dağıtım Alp Medya Ajans Adres MKP. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU Tel: 0452 407 10 11 Faks: 0452 407 10 12 e-posta: gazetekuzey@gmail.com

Gazetemiz İHA Abonesidir. Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. - Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir.

3

SATIRBAŞI Yrd. Doç. Dr. Ahmet FİDAN www.ahmetfidan.com ahmet@ahmetfidan.com

Sevginizi Planlayın, Eğer Hüsrana Uğramak İstemiyorsanız! Sevgi Yanılsaması Üzerine Analitik Geometrik ve Mantıksal Çözümleme. Geçenlerde sosyal paylaşım sitesinde, b ‎ ir dost, ''Bir insana onu sevdiğini hissettirirsen, Onun gözünde senin dışındaki her şey değer kazanır.'' diye bir duvar yazısı paylaşılmış. Bu yazı pazar yazısı olsa da, içinde duygu ifade eden bu durumu alt başlıkta dile getirdiğim şekilde Davranış Bilimleri, Psikoloji ve hatta Sosyal Psikoloji bağlamında ele almak gerek. Bu söz ilk elde doğru gibi görülse de, gerçekte büyük bir hayal kırıklığının yansıması olarak duygunun dramatizasyonundan başka birşey değil aslında. Çünkü, bu cümle (reaksiyon cümlesi olduğundan) sevginin neredeyse tamamıyla gizlenmesini salık vermekte. Oysa ki sevgi hissettirilmeli, gösterilmeli. Yanlış olanı, sevgiyi ifade ederken kişinin ortaya koyduğu sevgiye balans ayarı yapabilip yapamaması. Bilirsiniz, J. Steinbacak, "Fareler ve İnsanlar" adlı romanında fareleri o kadar çok sever ki, her seferinde sevgisinden çok sıkar ve onları öldürür. Her seferinde bu tekrar eder durur. Toplumda cinayet, entrika, tehdit, yaralama, yalan dolan, vb. bir çok suç ve etik olarak ayıp şeylerin çoğu aşırı sevgi veya delicesine aşk nedeniyle işlendiğini görürüz. Yani ütülenmemiş, dengelenmemiş duyguların sonucudur bunlar. Şimdiki yazacaklarım belki bir çoğunun işine gelmeyecek. Belki bana şunlar şunlar söylenecek. - Aman canım, hayat kısa, sevginin planı mı olurmuş, sevgini göster, balık bilmezse hâlık bilir! - Aşk planlanır mı, aşk delicesine yaşanır, keyfi çıkarılır! - En iyisi hayatı dop dolu yaşamak. En uygun kişiyi bulana kadar ömür mü geçer! - gibi, gibi gibi ve gibinin binbir çeşidi laflar edilir. 1. Sevgi Yanılsamasının Tanımı Sevgisine karşılık bulamayıp reaksiyoner davranışlar gösterilmesini ben 'sevgi yanılsaması' olarak adlandırıyorum. Sevgi yanılsamasının başkaca ufak tefek nedenleri yanında iki başat nedeni var: Birinci Neden: Çok sevilen kişi, çok seven kişiden çoğunlukla fiziksel görünüm olarak, eğitim olarak, ekonomik durum olarak, özgüven olarak çok sevdiği kişiden daha yüksek veya güçlü durumda oluyor. Çok seven kişi bu durumun sonucu, sadece duygusal değil diğer bütün faktörleri bir araya getirerek çok sevdiği kişiye karşı, kendine göre biraz da egoistçe bir "sevgi" tanımlaması yapıyor. Haliyle çok sevilen kişi de çoğunlukla yukarıda saydığım nedenlerden dolayı fazlaca eyvallahsız olduğundan dolayı kendisi için üretilen "sevgi değeri" kadar bir değer üretmiyor, üretemiyor, üretmeye gerek bile görmüyor. Haliyle bu da sevgi dengesizliğini ortaya çıkarıyor. Bu birinci faktör nedeniyle atalarımız ve toplum daima, çiftlerin birbirine denkliğini öngörmüş ve istemişlerdir. İkinci Neden: Kadınlar daha fazla duygusal erkekler daha fazla mantıklı ve az duygusal olduklarından kendilerine karşı üretilen "sevgi değeri" ne karşı eş oranda "sevgi değeri oluşturmuyor veya eş değerde bir sevgi oluşturmaya gerek görmüyor. Çünkü zaten dış mekanda ve kadına göre (göreceli olarak) hayatında çok daha fazla dışsal faktörlerin etkisi altında kalıyor. 1. ve 2. nedeni göz önünde tutup ilişkileri başlatmadan önce doğru kişiyi bulma veya doğru "sevgi değeri" tanımlama konusunda sabırlı olmak gerek. Aksi takdirde, hep filmlerde veya toplum katmanlarında gördüğümüz garabetler ortaya çıkar. Örneğin, A, B yi çok sever B, A yı çok sevmez, hatta hiç sevmez, B, C'yi çok sever ama C de B'yi hiç sevmez böylesi çapraz ve saçma sapan ilişkiler toplumda kelebek etkisi gibi daha büyük sorunlar doğurur. Bu nedenle işin başında ilk kararı verirken, ilk tanımı yaparken dikkatli ve akıllı olmakta fayda var derim. Bu ön değerlendirmeler ve sabır süreci yaşanmadıysa eğer, bir ilişkiye veya bir birlikteliğe bodoslama dalındıysa, sevginin ve aşkın (iki çift arasındaki anormal kişilik ve kimlik farkları nedeniyle) bitmeye başladığı farkedildiğinde, KAYBETMEKTE OLAN, GERİ KAZANMAK İÇİN ANLAMSIZ BİR SAVAŞ BAŞLATIR. Ancak ne var ki, korkunun ecele faydası ol(a)mayacaktır. Önce endişeler, ardından tedbirler, ardından yalanlar veya tehditler başlar, bunların üzerine bir yığın içinden çıkılamayacak başkaca suçlar veya hatalar işlenir. Eğer, aşkınızı, sevginizi daha yolun en başında ütülemezseniz, kontrol etmezseniz, hayat çok gecikmeden sizi ÜTÜLER. Bu ütünün ateşi, sadece sizi yakmaz, ailenizi, çevrenizi, sonra bütün bir toplumu yakar! 2. Sevgi Yanılsamasının Diğer Ufak Tefek Nedenleri a) Takoz Kafalılık veya İncelikten Yoksun Kişilik: Taraflardan çok sevilmesine rağmen sev(e)meyen veya hiç sevmeyen kişinin (erkek veya bayan) takoz kafalı, sevgiden hiç anlamayan veya istese de ince olamayan bir karaktere sahip olması. Bu durumda verdiği sevgiye karşı hakettiği sevgiyi alamayan için üzülmeye hiç ama hiç değmeyen tiplerdir. Bu kişilere karşı, çok seven kişinin tuzu kuru ise eğer, inceldiği yerden kopsun demesi en hayırlısıdır. b) Ağır İş ve/veya Dış Çevre Faktörleri: Bu durumlarda verdiği sevgiye karşılık beklediği sevgiyi bulamayan kişinin yapması gereken en iyi şey, sabırla beklemek ve elindekiyle idare etmeye çalışmaktır. Geçim sıkıntısı çekenlerde veya ağır iş koşullarında çalışan erkeklerde çoğunlukla görülen bir durumdur. c) Aile Faktörü: Kendisinden sevgi beklenilen taraf eğer ekonomik veya duygusal olarak ailesine karşı aşırı bağlı ise, bu kişinin ailesinin sevgi bekleyen kişiyi sevmemesi, ve/veya kabul etmemesi durumunda ortaya çıkar. Bu durumda sevgi bekleyen hatta dilenen taraf kendisine faydalı olacak ortak kişileri devreye koymalıdır. Bulamazsa eğer, kendisene en yakın psikologa danışmalıdır. Burada psikolog, olsa olsa günü kurtaracak palyatif tedbirler önerecektir. Çözümü en zor olan bir durum. d) Yeni Bir Dişi/Erkek Kuş Faktörü: Güçlü sevgi bağına rağmen, her şey iyi iken sevgi erimeye veya eriyor gibi görülmeye başladıysa bu durumda taraflardan sevgi beklenilen kişinin hayatına yeni bir aşk giriyor veya girmekte olduğunu gösterir. Bu durumda sevgi bekleyen taraf eğer erkek bayan farketmez, durumu açıkça medeni olarak konuşup, sıkmadan boğmadan sürecin geçici bir heves olduğunu karşı tarafa ifade etmesidir. Bu durum sevgi bekleyen tarafın oldukça sabırlı ve hatta geniş olmasını gerektirir. Zor bir durum olsa da bu tür geçici heveslerden eşini veya partnerini olgunluk yöntemiyle kurtaran çok çiftler tanımışımdır. Yalnız sevgi bekleyen tarafın tuzu kuru ise, çoğunlukla bu durumda ayrılma veya boşanma kararı verilir.


4

28/09/2012 Cuma

Vali Yardımcıları ve Kaymakamlara Eğitim Semineri

6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun’un 94’üncü maddesi ile 5252 Sayılı Kanunun 7’inci maddesinin dördüncü fıkrasında yer

alan “Cumhuriyet Savcısı” ibaresinin “Mülki Amir” olarak değiştirilmesi ve bu yeni uygulamanın anlatılmasıyla ilgili seminer düzenlendi. Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seminere, Cumhuriyet Savcısı Nazmi EMİRHASANOĞLU, Vali Yardımcıları Ömer ADAR, Salih

YÜCE, Abdullah DEMİR, Niyazi ERTEN, Yemen BAYRAK, , İl İdare Kurulu Müdürü Yusuf KARATAŞ, Kaymakamlar ve ilgili birim amirleri katıldı. 6352 sayılı Kanunun uygulanmasında birlikteliğin sağlanması, oluşan tereddütlerin giderilmesi amacıyla düzenlenen seminerde, Cumhuriyet Savcısı Nazmi EMİRHASANOĞLU, mülki amir tarafından verilecek idari para cezaları konusunda Vali Yardımcıları ve Kaymakamlara bilgi verdi. Savcı Nazmi EMİRHASANOĞLU, Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik ihlali, sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge vermek, zorunlu mali sorumluluk sigortasını yapmama gibi birçok konuda uygulanacak idari para cezası konusunda da katılımcılara bilgiler verdi. Kanunlarda, “hafif hapis”

veya “hafif para” cezası olarak öngörülen yaptırımların idari para cezasına dönüştürüldüğünü belirten Savcı EMİRHASANOĞLU, idari para cezasının hesaplanmasında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 52. maddesi hükümlerinin uygulanacağını, ilgili kanunda, “hafif hapis” cezasını üst sınırının belirtilmediği hallerde, idari para cezasının hesaplanmasında esas alınacak gün sayısının üst sınırının ise 730 olduğunu ifade etti. Savcı Nazmi EMİRHASANOĞLU, idari para cezasına karar vermeye sadece mülki amirin yetkili olduğuna dikkat çekerek, kanunlarda yapılan değişikliklerle suç işleyen kişiler hakkında düzenlenen tutanaklar üzerine 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ilgili hükümlerine göre işlem yapılacağını söyledi.

KÖYDES Çalışmaları Değerlendirildi

KÖYDES projesi kapsamında 2012 yılında Ordu ili genelinde yapımı programlanan çalışmaları değerlendirmek amacıyla Vali Orhan DÜZGÜN başkanlığında toplantı yapıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Niyazi ERTEN, İlçe Kaymakamları, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdulkadir KARACA, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa SAĞLAM, İl Sağlık Müdürü Yılmaz DÜNDAR, KÖYDES Koordinasyon Birimi Sorumlusu Çetin GÜVEN ve İl Özel İdaresi yetkilileri katıldı. Toplantının başında bir açıklama yapan Vali Orhan DÜZGÜN, “KÖYDES projesi kapsamında ilimizde yürütülen

projeleri ve yapılan çalışmaları dönemsel olarak değerlendirmekteyiz. Bu toplantımızda, 2012 yılı KÖYDES projesi uygulamaları için ilimize gönderilen 16.665.000 TL ödenekle yapmayı planladığımız hizmetlerin ne kadarının yapıldığını, ne kadarının devam ettiğini veya ne kadarının neden yapılamadığını birlikte görüp değerlendireceğiz. Köy yollarının yapımında kalite ve denetime daha fazla önem vermeliyiz.” dedi. Toplantıda, “KÖYDES Koordinasyon Birimi” sorumlu-

su Çetin GÜVEN tarafından slayt sunumu eşliğinde 2012 yılı KÖYDES projesi uygulamaları hakkında Vali Orhan DÜZGÜN ve toplantıya katılanlara bilgi verildi. Ordu ili genelinde, 2012 yılı KÖYDES projesi çerçevesinde uygulanmak üzere 274 proje hazırlandığını belirten Çetin GÜVEN, “Ordu Valiliği’nce, 2012 yılı KÖYDES programı kapsamında uygulanmak üzere toplam 274 proje hazırlanarak, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne sunuldu. Köy yolları yapımında 243, içme suyu yapımında 21, afet zararlarını karşılamada 10 olmak üzere toplam 274 projenin tamamı onaylandı. Ek proje ve ek programlarla birlikte 2012 yılında KÖYDES programından uygulayacağımız proje sayımız 319 olmuştur.” dedi. KÖYDES çalışmalarıyla ilgili genel bilgilerin ardından ilçelerde yürütülen yol ve içme suyu projeleri hakkında da bilgiler veren Çetin GÜVEN, il genelinde uygulanan KÖYDES projelerinin %30’unun bitirildiğini, %59’unun yapımının devam et-

tiğini, %11’inin ise ihale aşamasında olduğunu söyledi. KÖYDES projesi kapsamında 2012 yılında il genelinde 36 km’lik beton yol yapımı planlandığını belirten GÜVEN, 18 km’lik beton yol yapımının tamamlandığını, geriye kalan 18 km’lik beton yol yapım çalışmalarının ise sürdüğünü ifade etti. Ünye, Korgan, İkizce ilçelerinde asfalt yol yapım çalışmaları yapıldığını da söyleyen GÜVEN, Ekim ayı sonu itibariyle KÖYDES projelerinin %85’inin bitirilmiş olacağını kaydetti. KÖYDES projesi kapsamında il genelinde yapımı programlanan çalışmaları değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen toplantının sonunda bir değerlendirme yapan Vali Orhan DÜZGÜN, yapımı planlanan işlerin zaman kaybedilmeksizin ihale edilmesi, seri bir şekilde yapımının gerçekleştirilmesi ve yapılan işlerin de düzgün bir şekilde kontrolünün yapılmasını istedi. “KÖYDES programlarını İl Özel İdaresi ile işbirliği içerisinde yürüteceğiz” diyen Vali DÜZGÜN, “başarıyı beraber gerçekleştireceğiz” dedi.

Fiskobirlik 500 Ton Fındık Aldı

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "2 Eylül'den bu yana birliğimize bağlı 8 kooperatif kanalıyla yaklaşık 500 ton fındık satın aldık" dedi. Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2006 yılından bu yana FİSKOBİRLİK'in ilk kez üreticiden fındık satın almaya başladığını hatırlattı. Bu durumun bazı şeylerin iyiye gittiğinin bir göstergesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, "Yaklaşık 25 gün önce fındık alımına başladık, şu ana kadar da üreticilere ödemelerini peşin yaptık" dedi. FİSKOBİRLİK'i tercih eden üreticilerin kafasının karışık olduğunu savunan Bayraktar, şunları kaydetti: "2 Eylül'den bu yana birliğimize bağlı 8 kooperatif kanalıyla yaklaşık 500 ton fındık satın aldık. Bu rakama bakıldığında beklediğimiz kadar

fındık satın alamadık. Bazı bölgelerde kooperatiflerimize fındık gelirken, bazı bölgelerde çok az fındık geldi. Üreticilerin kafası bazı konularda halen çok karışık. Birçok üretici FİSKOBİRLİK'in geride kalan kötü günlerini hatırlıyor ya da maalesef bazı siyasetçiler ve bazı oda başkanları tarafından bu hatırlatılıyor. Bu nedenle üretici fındığını kurumumuza vermekten kaçınıyor. Ama biz inanıyoruz ki bu durum ilerleyen dönemde çok değişecek ve birlik eski günlerine kavuşacak. Buna inancımız tam." Bayraktar, fındık üreticilerinin çekinmeden FİSKOBİRLİK'i tercih etmelerini istedi.

Chp’den, Düzgün’e Ziyaret Cumhuriyet Halk Partisi Ordu İl Başkanı Osman GÜNGÖR Başkanlığındaki yeni il yönetimi, Vali Orhan DÜZGÜN’e nezaket ziyaretinde bulundu.

CHP Ordu İl Başkanı Osman GÜNGÖR, CHP Merkez İlçe başkanı Ahmet ANGIN,Yönetim Kurulu Üyeleri Cemil SEZER, Ekrem AYDIN, Hüseyin BEKTAŞ, Ahmet GÜRSOY, Cemil CEBECİ, Ayla KÖSE, Sakine ŞAHİN, Lütfi BEYAZITOĞLU, Nuray UZUNLAR ve Pervin DEMİRCİ’yi makamında kabul eden Vali Orhan DÜZGÜN, siyasi partilerin demokrasilerin vazgeçilmez unsurla-

rından biri olduğunu belirterek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve başarı dileklerini iletti. Yönetim Kurulu Üyelerini Vali DÜZGÜN’le tanıştıran Başkan GÜNGÖR, ilin sorunlarının çözümü için üzerlerine düşenleri yapacakların söyledi. CHP Ordu İl Başkanı Osman GÜNGÖR, “Ordu’ya sunulacak her hizmete bizim de destekte bulunacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

Kıranlı, Dünya Turizm

Günü’nü Kutladı Ünye (Elektrik Elektronik Makine v.b Meslekler) Fen Adamları Derneği Başkanı Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa Kıranlı, Dünya Turizm Günü’nü kutladı.

Kıranlı, Dünya Turizm Günü’nün amacının tüm dünyada turizm bilincinin oluşturulması ve turizmin; çevresel, ekonomik, politik ve sosyo - kültürel öneminin vurgulanması olduğunu söyledi. Turizm politikalarının inançlara, kültürel mirasa, sanatsal üretime, el sanatlarına, yerelliğe, mutfağa, örf adet ve geleneklere saygı çerçevesinde planlanması gerektiğini belirten Kıranlı, “İlimi-

ze, ilçemize turist gelmesini istiyorsak, onlara karşı güler yüzlü, iyiliksever, temiz, hoşgörülü olmalıyız. Turistler konuklarımız sayılır. Konuklarımızı rahat ettirmek için her çabayı göstermeliyiz. Dünya Turizm Günü dolayısıyla; Ordu İlimizde Ünye, Fatsa ve diğer ilçelerimizdeki Turizm sektörü çalışanlarının ve bu alanda hizmet eden üreten bütün hemşerilerimizin yurttaşlarımızın Dünya Turizm Günü'nü kutluyorum” dedi.

Köprü Hizmette

Akkuş’ta bir süre önce yapımına başlanılan köprü hizmete açıldı. Edinilen bilgilere göre Dağyolu köyünde KÖYDES projesi kapsamında yaptırılan köprünün Akkuş Köylere Hizmet Götürme Birliğince ihale edilerek tamamlandığı, dolgusunun ise yapılan protokol gereği Akpınar Belediye Başkanlığınca yapıldığı bildirildi.


28/09/2012 Cuma

5

DEVLET FINDIKTA OLMALIDIR Araçlara Sıkı Takip Sanset (Sağra) Gıda A.Ş. Ordu Şube Müdürü Teoman Önsel, Ordu ve Giresun illeri kalkınana kadar devletin fındıkta olması gerektiğini söyledi.

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği'ni ziyaret eden Sağra Sanset Gıda A.Ş. Şube Müdürü Teoman Önsel, fındıktaki sorunun Ordu ve Giresun illerinin yıllardır kanayan yarası olduğunu belirtti. Önsel, 10 yıl önceki gazetelerde de aynı sorunların yazdığını hatırlatarak, "Fındığa bu zamana kadar bir düzen gelmedi. Fındık bölgemizin ana ürünüdür. Ordu ve Giresun’u çok ilgilendiren

bir konudur. Biz fındığı kullanan bir firmayız. Hatırı sayılı miktarda iç fındık kullanıyoruz. Fındığa bu zaman kadar bir düzen gelmedi fındık sorunu her sene temmuz ayında başlayıp eylül ayında doruğa çıkıyor. Bir türlü hal olmadı” dedi. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındıktan çekilmesinden sonra hükümet tarafından üreticiyi desteklemek için uyguladığı Alan Bazlı Destekle-

me modeli ile üreticiye destekleme ücretlerinin tek seferde verilmemesi gerektiğini ifade eden Önsel, “Toplu halde verilen para amacına uygun kullanılmayabilir. Alan Bazlı Destekleme ücretleri tek seferde üreticiye verilmemelidir. Bu iki taksit halinde de verilebilir. Bahar ayında üreticiye yarısı, fındık öncesin de diğer yarısı verilmelidir. Bahar ayında bahçe hazırlığını fındık öncesinde verilen destekleme ile hasat hazırlığını yapmalıdır. Bunu kış ayında verilirse üretici bu parayı piyangodan çıkmış bir para olarak kabul edip amacına uygun kullanmayabilir” diye konuştu. Şube Müdürü Teoman Önsel, Ordu-Giresun Havaalanı'nın tamamlanmasından sonra Ordu ve Giresun illerine yabancı yatırımcıların gelerek bu bölgenin kalkınmasına yardımcı olacağına inandığını söyleyerek şunları kaydetti: “Bu iki bölgeyi ilgilendiren

bu konu olan fındık Trabzon ve Samsun’da hissedilmez. Oysa bu iki ilde de fındık üretilmektedir. Ama yıllardır Ordu ve Giresun illerimizin kanayan bir yarası olmuştur. Her sene aynı senaryoyu izliyoruz. 10 yıl önceki gazetelerde de aynı şeyler yazıyor. Ben şunu söylüyorum: Bu bölge kalkınana kadar devlet fındıkta olmalıdır. Ben havaalanının bitirilmesinden sonra bu bölgeye çok şey getireceğine inanıyorum. Bu bölgenin insanı 12 ay fındık dalına bakmakla zamanını geçiriyor. Bu hava alanının faaliyete geçmesiyle yabancı yatırımcıların da bölgemize gelip çeşitli şekillerde yatırım yapacağına inanıyorum. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde olalım.” Öte yandan Teoman Önsel’i ziyaretinde Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Erişen, Önsel’in ziyaretinden büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Türkiye’de En Fazla Başvuru Yapan İl Ordu Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü 2012 Yılı Kırsal Kalkınma Yatırımları’nın Desteklenmesi Programı kapsamında düzenlenen ekipman dağıtım programına katılan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam, “Patpat olarak adlandırılan araçların toplu taşımada ve karayolunda kesinlikle kullanılmamalı” diyerek patpat kullanıcılarını uyardı.

Sağlam, makine ve ekipman olarak Ordu’nun Türkiye genelinde talep noktasında birinci sırada olduğuna da dikkat çekti. 73 ekipmanın Ünye’de çiftçilere dağıtıldığı törende Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen, “Devletimiz tarafından uygulanmakta olan desteklemelerin temel amacı tarımda üretimi artırarak, çitçimizin yüzünü biraz daha güldürmek, gelirlerini ve ekonomisini daha da iyileştirmek ve ülkemiz insanının refah seviyesini yükseltmektir” diyerek tarım desteklerinin üretimi arttığını belirtti. Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, 2012 Yılı Kırsal Kalkınma Yatırımları'nın Desteklenmesi Programı kapsamında çiftçilere toplam 73 makine ve ekipman dağıtıldı. Programa Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, İl Genel Meclis Üyesi Fahri Şahin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Çamyar, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, siyasi parti başkanları ve vatandaşlar katıldı. Açılış konuşmasında tarım desteklerinin üretimi arttırdığını belirten Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen, “Devletimiz tarafından ülkemiz çiftçisine çeşitli isimler altında birçok desteklemeler yapılmaktadır. Uygulanmakta olan bu desteklemelerin temel ama-

cı tarımda üretimi artırarak, çitçimizin yüzünü biraz daha güldürmek, gelirlerini ve ekonomisini daha da iyileştirmek ve ülkemiz insanının refah seviyesini yükseltmektir. Bu amaçla dağıtımını yaptığımız makine ve ekipmanlarımızın çiftçilerimize hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini diliyorum” dedi. İl Genel Meclis Üyesi Daimi Encümen Fahri Şahin, törendeki konuşmasında, şunları söyledi: “Bugün tarım alet ve ekipman vermekle destekleyeceğimiz köylülerimiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri göz bebeğimiz olan ve sürekli kalkınması için ülke kaynaklarına pay ayrılmaya çalışan değerli köylü ve çiftçi vatandaşlarımızdır. Sanayileşme yolunda ülkemiz hızla ilerliyor, ancak köylümüzün ürettiği ürünlerin hep tadı damağımızda kaldı. Köylerimize gittiğimizde köy ürünlerini arıyoruz. Bugün köyümüze gittiğimizde orada çiftlik tavuğunu, çiftlik yumurtasını ve diğer sanayi ürünlerini gördüğümüzde acaba köylümüzün standardı daha nasıl yükselir diye içimizden geçiyor. Bugün için hem o yönü itibariyle köylümüzün gelişmesi, kalkınması temel hedefimiz. Aynı zamanda da gelişen dünyaya ayak uydurmak maksadıyla sanayiden pay alarak sanayileşmede köylünün işine yarayan ne varsa onunla köylümüzü haşir neşir yapmak temel hedefimiz. Kamudan şuanda ilçemize ve köylerine alan bazlı destek

dahil 2003 yılı ile 2012 yılı arasında kaynağa ayrılan pay 117 milyon TL’dir. Bu yılda tarım alet ve ekipmanlarına verilen parayı da sayarsak 119 milyon TL ilçemizin çiftçisine, köylüsüne kalkınması için uygulanmış kamu kaynağıdır. Bu çalışmalar her zaman için bir takım halinde yürütülecek çalışmalardır. Buradaki mesele Türkiye’nin gelişmesi ve kalkınması meselesidir. Birlikte olursak Türkiye’nin başaramayacağı bir şey yoktur” İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam, makine ve ekipman olarak Ordu’nun Türkiye genelinde talep noktasında birinci sırada olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: ”Bu yıl ilimize 1,8 milyon TL’lik kırsal kalkınma ve makine ekipman destekleme noktasında bir ödenek ayrılmıştır. Bu ödenek etkili verimli ve rasyonel kullanılması adına el traktörü denilen herkesin de patpat olarak tabir ettiği makine noktasında sağlanmaya çalışıldı. İlimiz makine ve ekipman başvurusu konusunda Türkiye’de en fazla başvuru yapılan il noktasındadır. 5 bin 400 adet başvuru oldu. Bu başvurulardan 4 bin 600 âdeti patpat diye tabir edilen el traktörüne oldu. Biz öncelikle el traktörü haricinde ne kadar talep varsa öncelikle çiftçimizin talep ettiği diğer bütün makineler çiftçimizin emrine sunuldu. Bunların haricinde kalan 4 bin 600 adet el traktörü başvurusunu sağlıklı bir şekilde il ve ilçenin çiftçi sayısı da ele alınarak dağıtılmaya çalışıldı. İlimize toplamda bu zaman kadar 14 milyon TL’lik bir hibe, 14 bin adette makine ekipman bu şekilde girmiş oldu.” Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, ‘’Devletimiz, hükümetimiz bütün imkânlarını halkın önüne seferber ederek, bu güzel hediyeleri halkımıza onların tarımda en güzel şekilde ürün alabilmesi, onların en güzel yerlerde kendilerini ifade edebilmesi için hediye ediyor. Bildiğiniz gibi dünyanın profesyonel tarım

yapan ülkeleri tekniğin ve teknolojinin her türlü imkânlarını kullanıyorlar. Ülkemizde de bunun en güzel örneklerini biz Trakya’da görüyoruz. Tarım aletlerinde her türlü teknik ve teknoloji Trakya çiftçisinin eline verilmiş. Ben orada görev yaparken onu zevkle izledim. Buraya geldiğimde de bunu aradım. Acaba bizim burada da ondan daha güzelini bulabilir miyiz diye düşündüm. Ben bugün burada daha güzellerini gördüm. Bu güzel aletlerin kazançlarını daha da arttırmasını diliyorum” dedi. Dağıtım sırasında patpat sahibine anahtarını teslim ederken konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam patpat olarak adlandırılan araçların toplu taşımada ve karayolunda kullanılmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Burada dağıtılan el traktörleri üreticilerimiz çok işine yarayacaktır. Fakat patpat olarak da adlandırılan bu makineleri bir zaman sonra karayollarında izlemek zorunda kalıyoruz. Bunun sonucunda da maddi ve ölümlü kazalar meydana gelebiliyor. Bu da bizi çok üzüyor. Bunun için bu makineleri toplu taşıma aracı olarak kullanmayalım, hatta karayollarında hiç kullanmayalım. Üreticilerimiz bunları sadece tarım aleti olarak değerlendirmeli ve kendi bulundukları çevrede kullanmalılar” Törende 43 El traktörü, 14 pulverizatör, 8 süt sağım makinesi, 7 arıcılık makinesi ve 1 tane de yem hazırlama makinesi olmak üzere toplam 73 adet ekipman dağıtıldı.

Vali Orhan DÜZGÜN, vatandaşların rahat ve huzurunu bozacak, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananlara karşı etkin kontrol ve denetimlerin yapıldığını söyledi.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ekiplerince, araç egzozlarından aşırı derecede gürültü yapan, yüksek sesle müzik çalan, mevzuata aykırı bir şekilde film ve aksesuar bulunduran araçlarla ilgili yapılan çalışmalar kapsamında, 2012 yılı başından itibaren 15.592 aracın kontrol edildiğini belirten Vali Orhan DÜZGÜN, 206 araç sürücüsüne toplam 26.312 TL para cezası uygulanırken, 33 aracın ise trafikten men edildiğini açıkladı. Vali Orhan DÜZGÜN, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 72’nci maddesine aykırı olarak, ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olma-

dan araçlarında bulunduran ve bu cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanan 66 araç sürücüsüne ise 4.752 TL para cezası tatbik edildiğini kaydetti. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1b maddesine göre eksiklikleri ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçlar ile karayolunda tehlike yaratacak şekilde veya görüşü engelleyerek çevredekileri rahatsız edecek derecede duman ve gürültü çıkaran araçları kullanan 140 araç sürücüsüne ise 21.560 TL para cezası kesildi.

CİVELEK’TEN ÇOCUKLARA

BAYRAM SÜRPRİZİ Yapımına geçtiğimiz aylarda karar verilen Karacalı Mahallesi Çocuk Parkı çalışmaları start aldı.

Karacalı mahallesinde yapılacak olan çocuk parkının startı verilerek, Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek ve yardımcısı Yusuf Ütü ile beraber park alanını yerinde bizzat inceleyerek yerinde bilgiler verdi.Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek; “Parkımız, ilçemizde yapılan güzel çalışmalarımızdan bir tanesi olacak. 450 metre kare oturuma sahip olan çocuk parkımızda, havuz, aile dinlenme yeri, bay- bayan ve engelli tuvaletleri olacak. Çalış-

malarımıza dün itibariyle start verdik. Hedefimiz Kurban Bayramına yetiştirerek çocuklarımıza ve vatandaşımıza bayram hediyesi vermek” dedi. Park alanını gezdikten sonra esnaf ziyareti de yapan Başkan Civelek bir restaurant’ta duvarda asılı bütün belediye başkanlarının fotoğrafı ile Kumru ilçesinin eski fotoğraflarının da bulunduğu işyerinde dakikalarca kalarak fotoğraflara baktı ve işyeri sahiplerine bu duyarlılığından dolayı teşekkür ederek oradan ayrıldı.


6

28/09/2012 Cuma

PKK ALAN HAKİMİYETİ PEŞİNDE Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Daha önce bireysel hedefler belirlemişti terör örgütü. Şimdi ise bir alan hakimiyeti tesis etmenin gayreti içerisinde. Şemdinli’deki deneme buydu. Silahlı kuvvetlerimiz başta olmak üzere polisimiz, hep birlikte böyle bir onların gayretini tamamiyle boşa çıkardılar. Boşa çıkarmanın yanında da tabii çok ciddi zayiat vererek oradan defoldular” dedi.

Başbakan Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV'nin ortak yayınında "İskele Sancak Özel" adlı programa konuk oldu. Neşat Ertaş'ın vefatıyla ilgili konuşan Başbakan Erdoğan, "O mütevazı hali, gerçekten insanı etkiliyordu ve bozkırın mızrabıydı. Bozlakta, türküde farklı bir insandı...Çizgisini saptırmadan, zik zak yapmadan o çizgide hep devam etti" diye konuştu. Erdoğan, Neşat Ertaş'ı hastanede ziyaret edemediği için üzgün olduğunu söyledi. Tunceli'de gerçekleşen terör saldırısı ile ilgili soruları cevaplayan Başbakan Erdoğan, PKK'nın son dönemlerdeki eylemlerle neyi amaçladığı şeklindeki bir soru üzerine, PKK saldırılarına bakıldığında durumun 1990'lı yıllardaki kadar olmadığını söyledi. Terörle mücadelede verilen şehit sayısı ve PKK'nın gerçekleştirdiği eylem sayıları hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Terörün zirve yaptığı yıllar 1992-93. Ve o yıllarda 6 bin 956-6 bin 596 gibi terör olaylarının grafiği var. Şimdi bu terör olaylarına baktığımızda geliyoruz 2012'ye ve bin 698'e düşüyor terör olayları. En düşük olduğu yıl ise 2000-2001-2002. Burada da bin 382, bin 435, bin 365 eylem sayısı. Şimdi bu olaylarla birlikte özellikle şehitlerimizin durumuna baktığımızda, bir de teröristlerin durumuna baktığımızda ortadaki bir diğer şey şudur; toplamda 2012 yılı itibariyle şuanda bizim olay sayısı

bin 926 görünüyor, toplam şehidimiz 144. Şehit asker sayısı 107, şehit polis sayısı 24, şehit geçici köy korucusu 13, ölen vatandaşımız, şehidimiz 29. Bu arada terörist sayısı ölenlerden 239. Yani 144, 239 gibi bir değişiklik var. Bu 25.09.2012 tarihi itibariyle. Böyle bir tabloyla da ayrıca karşı karşıyayız." "PKK ALAN HAKİMİYETİ PEŞİNDE" Terör örgütü PKK'nın geçmiş yıllara nazaran son eylemlerde bir alan hakimiyeti sağlama gayreti içerisinde olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Şimdi şöyle bir durumla başbaşayız. Daha önce bireysel hedefler belirlemişti terör örgütü. Şimdi ise bir alan hakimiyeti tesis etmenin gayreti içerisinde. Şemdinli'deki deneme dikkat ederseniz buydu. Fakat Şemdinli'de olan hakimiyetine yönelik attığı adımda başarılı olamadı. Orada başta silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere polisimiz hep birlikte böyle bir onların gayretini tamamiyle boşa çıkardılar. Boşa çıkarmanın yanında da tabii çok ciddi zayiat vererek oradan defoldular. Yani inlerine adeta girdiler. Böyle bir durum orada söz konusu. Ve bunu diğer yerlerde teşebbüs etme cüretine dahi giremediler. Çünkü orada aldıkları ders çok ağırdı. Tabii bizim burada tek sıkıntımız özellikle bu mayınlar meselesi. Tabii mayınlara yönelik şuanda güvenlik güçlerimizin oluşturduğu yeni yeni bazı

çalışmalar var. Her geçen gün onda da daha olumlu neticeler alacağız ama terör şuanda bitecek diye bir tespiti yapmak ya da belirlemek kolay bir iş değil." Terör sorunun çözümüne ilişkin Sri-Lanka modelini gösterenlere tepki gösteren Başbakan Erdoğan, "Bazıları Sri-Lanka modelinden bahsediyor. Bunlar saçma sapan şeyler. Yani Sri-Lanka orada bir ada. O adayı ne yapmışlar yerle bir etmişler ve işi bitirmişler. Ve biz bir hukuk devletiyiz ve demokrasiden bahsediyoruz. Ve atacağımız adımları hukuk devleti içerisinde atacağız diyoruz. Ama hukuktan anlamayana da aynen işte Şemdinli'de olduğu gibi, Beytüşşebap'ta olduğu gibi gereği neyse yapılacaktır" diye konuştu. "OSLO BELGESİNİN ALTINDA İMZA YOK" PKK ile görüşmelerin eski MİT Müsteşarı Emre Taner döneminde başladığına dikkat çeken Başbakan Erdoğan, terörün çözümüne ilişkin, "Oslo ile olacaksa Oslo ile bunu yapalım" dedi. CHP'nin iddialarıyla ilgili Başbakan Erdoğan, "O aslında bir belge değil, onların hazırlamış olduğu kendileren göre kaleme aldıkları 9-10 maddelik bir yazı...Bir evrakın belge olması için tarafların onun altında imzaları olması lazım. Böyle bir imza var mı, yok" şeklinde konuşu. Erdoğan, terör örgütü PKK'nın bu yazıyı medyaya vermesinin ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın üzerine gelindiğini, daha sonra da kendisinin üzerine gelineceğini ifade etti. "Dünyının neresinde istihbarat teşkilatları yan gelip yatar yahu?" diye soran Erdoğan, "Biz şimdi burada çözüm için yapılması gereken ne ise bunu yapmak durumundayız" dedi. Başbakan Erdoğan, yeni görüşmelerin olup olmayacağına ilişkin ise, "Tabii BDP'nin çağrısını nedenli değerlendiririz, kaale alırız o ayrı konu" diye konuştu. Erdoğan, CHP'nin terör sorunun çözümüne ilişkin gerçekleştirilen toplantının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen kendilerine dönmediğini söyle-

di. Meclis'in açılmasıyla birlikte terör sorunun çözümüne ilişkin muhalefet partilerini harekete geçirmeye çalışacaklarına vurgu yapan Erdoğan, Öcalan'ın öldüğü yönündeki iddialara da açıklık getirdi. Başbakan Erdoğan, iddialar üzerine Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'ın İmralı'ya gitmesine izin verdiklerini belirtti. GÜL İLE KIYASLANDIĞI ANKET Erdoğan, bir gazetede Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile kıyaslandığı anket sonuçları hatırlatılması üzerine, "O gazetenin benim nezdimde hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Bunlar bu tür anketler falan sadece sipariş üzere yapılan ve bu sipariş üzre yapılmak suretiyle de aramıza nifak tohumlarını ekebilmek için atılmış adımlardır" dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha 2 yıl olduğunu ifade eden Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 yıl var. Bu süreç içinde üzerimize düşen görevleri Abdullah Bey Çankaya'da yürütüyor. Ben de Başbakanlık makamında yürütüyorum" şeklinde konuştu. BALYOZ DAVASI İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME YAPMAMIZ DOĞRU OLMAZ Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine ise Balyoz Davası'nda verilen kararları değerlendirdi. Erdoğan, "Süreç henüz devam ediyor şimdi Yargıtay süreci var. Dolayısıyla burada bizim yargı sürecine müdahale olarak etki edebilecek bir değerlendirmeyi yapmamız doğru olmaz" diyerek, gerekçeli kararın açıklanmasının ardından sürece etki etmeyecek şekilde değerlendirme yapılabileceğine dikkat çekti. Başbakan Erdoğan, geçmişte yaşanan bazı sıkıntılardan da bahsetti. Bazı arkadaşlarının eşlerinin başı örtülü diye atamalarının gerçekleşmediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i Merkez Bankası'nın başına atamak istediğinde bile engelle karşılaştığını söyledi.

Sınır Taburuna Havanlı Saldırı Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesindeki sınır taburuna havanlı saldırı düzenlendi. Şemdinli bölgesinde operasyonlar sürerken, dün saat 10.00 sıralarında Kuzey Irak sınırında bulunan Derecik Beldesi 2. Hudut Sınır Taburu'na PKK'lılar tarafından havanlı saldırı düzenlendiği öğrenildi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Balkaya bölgesindeki dağlık kesimden atılan havanlar, birliğe yakın bölgelere düşerek büyük bir gürültü ile patladı. Tabura yakın olan Gürmeşe köyü yakınlarına da 2 havan topu düştüğü belirtildi. Yapılan saldırı ile herhangi resmi bir açıklama yapılmazken, Umurlu Jandarma Karakolu'ndan bölgeye obüs atışı yapıldığı öğrenildi. KAZAN VADİSİ'NDE ÇATIŞMA Hakkari’nin Çukurca ilçesi Ka-

zan Vadisi'nde PKK mensupları ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığı bildirildi. Önceki gün askeri birliklere helikopterler eşliğinde büyük bir askeri sevkiyatın yapıldığı Uzundere, Kavuşak, Işıklı ve Bılecan köylerinin de bulunduğu bölgede akşam saatlerinde çatışma çıktı. Kazan Vadisi'nde yoğunlaşan çatışmalarda bazı askerlerin yaralandığı öğrenilirken, bazı PKK mensuplarının ise ölü ele geçirildiği bildirildi. Bölgedeki çatışmaların yer yer devam ettiği belirtilirken, çatışma bölgesine Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığından helikopterler sevk edildi.

ŞEHİT ATEŞİ KARS'A DÜŞTÜ Kazan Vadisi Kavuşak bölgesinde sabah saatlerinde güvenlik güçleriyle bir grup PKK’lı arasında çıkan çatışmada şehit düşen Karslı Uzman Çavuş Adem Erenkara’nın merkez Kümbetli köyündeki aile oca-

ğına ateş düştü. Erankara’nın şehit olduğu haberi askeri yetkililer tarafından ailesine bildirilmesi üzerine köylüler ev ve iş yerlerini kilitleyerek şehidin evine akın etti. Gözyaşlarının sel olduğu şehidin baba ocağında, jandarma ve sağlık görevlileri hazır bulundu. Şehidin annesi Adalet Erenkara ile babaannesi Türkan Erenkara’nın ağıtları yürekleri dağladı. Şehit Uzman Çavuş

Adem Erenkara’nın 3 kardeşin ortancası olduğu ve bekar olduğu öğrenildi. Şehit uzman çavuşun cenazesi akşam saat 17.00’de Kümbetli köyüne getirilecek ve bugün merkez Fethiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından köyünde defnedilecek. Öte yandan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nun Kars’a geleceği bildirildi.

SAĞLIK KÖŞESİ

Kalbe vurulan büyük darbe Kardiyologlara göre, insanın kalbine yapacağı kötülüklerin başında diyete dikkat etmemek geliyor. Çünkü dengeli ve sağlıklı beslenerek koroner arter hastalıklarından ölüm riskini yüzde 30 ile 60 oranında azaltmak mümkün

Vücuttaki tüm organların bir işlevi ve vazgeçilmez görevleri var ancak kalbin yeri başka. “Kalp adeta hayatın aynası. Kalbin sağlığı ya da sağlıksızlığı bu aynanın yansıttığı görüntülerden kaynaklanıyor. Kalbimiz kıymetli ancak çoğu zaman onun kıymetini takdir edemeden yaşayabiliyoruz” diyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen, insanın kalbine yapacağı en büyük iyiliklerin başında diyetine dikkat etmenin geldiğini söyledi. Beslenmeyi düzenleyerek koroner arter hastalıklarından ölüm riskinin yüzde 30-60 oranında azaltılabildiğini belirten Prof. Dağdelen, kalbimize verdiğimiz 11 zararı şöyle sıraladı: 1. Geç kalkıp geç yemek. 2. Acıkmadan yemek. 3. Yatmadan önce yemek. 4. Kötü beslenmek. 5. Sürekli oturmak, hareketsiz kalmak. 6. Spor yapmamak. 7. Sürekli aşırı strese maruz kalmak. 8. Yağ dokusu artışı ile kilo almak. 9. Aşırı alkol tüketmek. 10. Sigara içmek. 11. Kalbimizi bir şikayet oluncaya kadar hiç aklımıza getirmemek. Kalp sağlığı konusundaki bilinç düzeyinin hala istenilen seviyeye gelmediğini, bu konuda yanlış bilinenler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sinan Dağdelen, kalp hastalıkları konusunda en çok merak edilen soruları şöyle yanıtladı: Özellikle göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, tıkanma veya yanma gibi belirtiler kalp damar hastalıklarının erken belirtileri olabilir. Bu şikayetler göğüste sağda veya solda, kollarda, mide üzerinde, boyunda veya çeneye doğru olabilir. Bunun yanı sıra erken yorulmak, nefes darlığı veya nefes alamama hissi, fenalık hissi, boğulur gibi olmak, çarpıntı veya ritim düzensizliği, baygınlık hissi ve gece uyandıran tıkanma hisleri bir kalp hastalığı belirtisi olabilir. Erkeklerde 40 yaşından sonra, kadınlarda ise 50 yaşından sonra kalp kontrolü yaptırmak gerekir. Ancak kişinin ailesinde ve birinci derece bir yakınında erken bir kalp hastalığı

hikayesi varsa, diyabet veya hipertansiyon varsa, çok yüksek kolesterol değerleri varsa bu kontrollerin 30’lu yaşlarda yaptırılması önemlidir. Yağın karın bölgesinde toplanmasıyla karakterize olan yağ birikimi, koroner arter hastalığı riski açısından çok daha önemlidir. Beden kitle indeksi (kilo / metre olarak tanımlanan boyun karesi) ile mortalite (ölüm) arasında doğrusal bir ilişki vardır. Beden kitle indeksinin 25 kg/m2 altında olması normal kabul edilir. 25-30 kg / m2 arası kilo fazlalığı, 30 kg / m2 üzeri ise obezite kabul edilir. Artmış bel / kalça oranı yani abdominal obezite, koroner arter hastalığı riskini özellikle artırıyor. Erkeklerde 0.9, kadınlarda 0.8 altındaki bel kalça oranı normal kabul ediliyor. Bir sağlıklı kişinin erkekte 40 ve kadında 50 yaşından sonra düzenli kalp kontrolleri yaptırması gerekir. Bu kontroller düşük riskli kişilerde her iki yılda bir, yüksek riskli kişilerde ise her yıl yapılmalıdır. Çünkü bir önceki veriler artık geçmişte kalmıştır ve bu süre zarfında metabolizma değişebilir ve bazı hastalıklar başlayabilir. Birinci derece bir yakınında kalp damar hastalığı olan kişiler 30 yaşından itibaren ilk kontrollerini yaptırmalıdır. Kardiyak risk oranlarını gözden geçirmeli ve riskini yükselten fiziksel, diyetsel, yaşam alışkanlıkları ile ilgili veya kan tahlilleri ile ilgili bozukluklar için erkenden tedbir almalıdır. 2009 yılı sonunda yayınlanan JUPITER isimli büyük bir araştırma çok önemli bilgiler edinmemize neden olmuştur. Bu çalışmanın sonucu şöyle oldu: Çalışmaya alınan ve statin dediğimiz kolesterol ilacını içeren ve 17 binden fazla hastada yapılan araştırmada, bir gruba bu ilaç verilirken, diğer gruba ise hiçbir şey verilmiyor. Kolesterol ilacı verilen grubun başlangıçtaki kolesterolleri tamamen normal bulunuyor. Kanlarında CRP maddesi yani inflamasyon göstergesi yüksek bulunuyor ve beş yıl boyunca takip ediliyor. İlaç almayanlarda ise şu bulgular elde ediliyor: - Kalp krizi iki buçuk kat daha fazla. - Beyin felci iki kat daha fazla. - Damar tıkanıklığı ameliyat girişimi gereksinimi iki kat daha fazla. - İlaç almayanlarda, kriz, felç, kalp damar hastalığından ölüm iki kat daha fazla. - Bütün ölüm nedenleri ise 1,25 kat daha fazla.


28/09/2012 Cuma

7

Ordu’da Teröre Tepki Şehir Mezarlığı Düzenlendi Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi Ömer Okumuş, ''Her türlü provokasyona ve tahrike rağmen et tırnaktan ayrılmayacak, bu vatanın hiçbir ferdi binlerce yıllık kardeşliğimizden vazgeçmeyecek, hainler emellerine ulaşamayacaktır'' dedi. Zübeyde Hanım Caddesi'nde toplanan sendika üyeleri, terör saldırılarına tepki gösterdi. Grup adına açıklama yapan Okumuş, milletçe birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olunduğu sürece ülkeyi bölmeye, kardeşi kardeşe düşman etmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini savunarak, ''Birliğimiz ve kardeşliğimiz ortak hareket ederek, sevinci ve kederi paylaşarak artacak, şehitlerimizin ruhları bu sayede huzur bulacaktır'' diye konuştu. ''Bugün buraya milletçe şehitlerimizi unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı ifade etmeye geldik'' diyen Okumuş, şöyle devam etti:

''Bilinmelidir ki, şehitlerimiz canlarını bu vatanın birliği ve dirliği için verdiler. Bu nedenle her türlü provokasyona ve tahrike rağmen et tırnaktan ayrılmayacak, bu vatanın hiçbir ferdi binlerce yıllık kardeşliğimizden vazgeçmeyecek, hainler emellerine ulaşamayacaktır. Şundan eminiz ki bizi bize düşman etmeye, kardeşliğimizi bozmaya yeltenenler, döktükleri kardeş kanlarında, babaların, bacıların, anaların gözyaşlarında boğulup gidecektir. Bu vesileyle terörü, teröristi ve onların gizli açık her türlü destekçilerini lanetliyor, devletimizin ve birliğimizin teminatı, varlığımız ve huzurumuz için can veren şe-

hitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, başta şehitlerimizin aileleri olmak üzere büyük Türk milletine başsağlığı diliyoruz.'' Açıklamanın ardından grup,

saygı duruşunda bulunup ardından İstiklal Marşı okudu. Şehitlerin ruhuna Fatiha okuyan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Ticaret Müzesi İçin Çağrı Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nda oluşturulan ticaret müzesi, diğer adıyla Sanatkar Müzesi için Ünyelilerden meslek sahibi olan dedelerimizin çömlekçilik, bakırcılık, sepetçilik yaparken, fındık fabrikalarında çalışırken ellerinde bu mesleklere ait kalan eski eşyaları getirerek destek olunması çağrısı yapıldı.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Şimşek, “Ünye Ticaret Müzesi’yle Karadeniz’de tek, Türkiye’de bir ilk olan bir şeyi yapmaya çalışıyoruz. Ünyelilerden tek isteğimiz eski meslek sahibi dedelerimizin çömlekçilik, bakırcılık, sepetçilik yaparken, fındık fabrikalarında çalışırken ne kadar ellerinde bu

mesleklere ait eski eşyalar varsa getirmeleridir. Bu mesleklere ait eski eşyalardan oluşan bir müze oluşturuyoruz” dedi. ÜTSO Başkanı Hasan Şimşek, ilçede mesleklere ait eski eşyalardan oluşacak bir müze açma çalışmalarının olduğunu söyledi. Bu müzenin Karadeniz’de ve Türkiye’de bir ilk olacağını

belirten Şimşek, “Biz Ünye’yi Karadeniz’i n Bodrum’u yapmak için mücadele veriyoruz. Bununla ilgilide Ünye Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir kitapçık bastık. Bu kitapçık iddia ediyorum ki Türkiye’de Ayvalık, Bodrum, Marmaris, Antalya, Çeşme hepsi dâhil olmak üzere oradaki broşürlerden daha kullanışlı olduğunu düşünüyoruz. Onun için bu broşürü isteyenler odamızdan tedarik edebilirler. Bununla ilgili 4 bin noktaya, elçiliklere, bütün belediyelere, Türkiye Büyük Millet Meclisine her tarafa Ünye broşürlerimizden ulaştırdık” dedi. Ünye, Turizm noktası haline gelecek Ünye’de turizmle ilgili alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Şimşek, “Karadeniz bölgesi Ünye Karadeniz destinasyon noktası olacak. Destinasyon noktası olduğunda Ünye’mize daha fazla turist geleceğini düşünüyorum. Bizde Ünye’yi marka şe-

hir yapmak için ÜTSO olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bundan sonra gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için eski Ünye evlerini de ön plana çıkartıyoruz. Odamız tarafından Paşabahçe Konağı butik otel inşaatına başladık. 2013 nisanında konağımız bitmiş ve Ünye’ye 7 odalı bir butik otel kazandırmış olacağız “ diye konuştu. Ünye’de yapılan Ticaret Müzesi ile Türkiye’de bir ilki ortaya çıkarmak istediklerin vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: “Ünye Ticaret Müzesi yani Sanatkâr Müzesi için Ünyelilerden tek isteğimiz bu eski meslek sahibi yani dedelerimizin çömlekçilik, bakırcılık, sepetçilik yaparken, fındık fabrikalarında çalışırken ne kadar ellerinde bu mesleklere ait eski eşyalar varsa getirmeleridir. Bu eşyalardan oluşan bir müze oluşturuyoruz. Bu mesleklerle ilgili eşyaları, yerleri gençlerimize göstermiş olacağız” dedi.

İran Başkonsolosundan Ziyaret İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Heşhud Nohasi, Başkan Seyit Torun’u makamında ziyaret etti. Kısa bir süre önce İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu olarak göreve atanan Heşhud Nohasi, göreve başlaması nedeni ile Trabzon ve çevresindeki illeri kapsayan gezi programı çerçevesinde, Başkan Seyit Torun’u da makamında ziyaret etti. İran ve Türkiye ilişkilerinin ticari ve iktisadi olarak artırılması

yönünde çalışma yürüttüğünü belirten Nohasi, Ordu kentinin diğer Karadeniz illerinden hem doğal, hem de sosyal anlamda farklı olduğunu söyledi. Önümüzdeki 3 yıl içinde bu ilişkilerin artırılması yönünde planlama yaptıklarını ifade eden Başkonsolos Meşhud Nohasi, Belediye Başkanlığı görevinin de bu noktada önemli bir mis-

yon üstlenebileceğini söyledi. Başkan Seyit Torun ise ziyaretten büyük memnunluk duyduğunu belirtirken, misafir Başkonsolosa Ordu’nun sosyal ve

tarihi yapısı ile ilgili bilgiler vererek, ziyareti anısına içerisinde çeşitli dokümanların bulunduğu bir çanta ve bir de plaket takdim etti.

Gerçeği Aratmayan Tatbikat 25 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası nedeni ile etkinliklerine devam eden Ordu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, tatbikatlarda yetenek ve teknolojik yapısını ortaya sunarken, çeşitli kurum personellerine de uygulamalı eğitim veriyor. Ordu İl Özel İdaresi ve Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğün-

de organize edilen tatbikatta yangın ve tahliye konulu uygulamalı eğitim semineri verildi.

Ordu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından yapılan tatbikatlarda, Afet İşleri Müdürlü-

ğü, 112 Acil Ambulans servisi ve kurum personelleri de ekip olarak yer aldı.

Akkuş’ta şehir mezarlığı belediye tarafından tamamen elden geçirildi.

Akkuş ilçesinde şehir mezarlığı belediye tarafından tamamen elden geçirildi. 'Şehit mezarlığı' dikkate alınarak yapılan düzenleme ile fazla ağaçlar kesilirken, mezarlığın etrafı da duvarla çevrildi. Mescit ilave edilen mezarlığa şimdi de özel bir şehitlik bölümü yapılacak. Belediye Başkanı Ergüder Efil, ilçe ile ilgili en büyük hayallerinden birinin mezarlığın çehresinin değişmesi olduğunu ifade ederek, " Mescit ile

kışın vatandaşlarımızın ibadetlerini yapabilmelerine imkan tanıdık. Dağ tarafına da şehitlerimiz için özel bir bölüm yaptırıyoruz." dedi. Mezarlıktaki çalışmayı çok beğenen ziraat mühendisi Ramazan Tınkır ise düzenlemenin Akkuş'a yakıştığını belirterek, " Bu çalışma nedeniyle Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çevre düzenlemesiyle mezarlık ilçemize yakışır bir hale geldi." diye konuştu.

ORDU’DA ŞÜPHELİ

BALIK ÖLÜMLERİ Ordu Civil Irmağı’nda çok sayıda balık ölümü yaşandı.

Daha önce birkaç defa balık ölümünün yaşandığı Civil Irmağı’nda yine yüzlerce balık ölümü gerçekleşti. Yaşanan balık ölümleri nedeniyle Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı. Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Sağlam, balık ölümlerinin gece gerçekleştiğini, gündüz suda hiçbir olumsuzluğun olmadığını söyledi. Gerekli araştırmaların ve incelemelerin devam ettiğini söyleyen Müdür Sağlam, ırmak üzerinde incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Ordu’da balık ölümü Civil

Irmağı’nın denize yakın kısmındadır. Irmağın güney tarafında balık ölümlerinin olmadığı gözüküyor. Bununla ilgili arkadaşlar incelemelerini çalışmalarını yapıyorlar. Su ve balık numuneleri alındı. Bu numuneleri en kısa sürede laboratuvarlara gönderecekler ve sonuçların en kısa zamanda çıkmasını bekliyoruz. Bu gece şekillenen bir olaydır. Şu an baktığımızda suda bir olumsuzluğun olmadığını gözlemliyoruz. Balıklar rahatlıkla yüzebiliyorlar. Gece şekillenen bu olay ile ilgili çalışmalarımızı yürütmek zorundayız. Bununla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz.”


8

28/09/2012 Cuma

Haberle İlgili İnceleme Başlatıldı Ulusal yayın yapan Akit Gazetesi’nin dünkü sayısında Fatsa Anadolu İmam Hatip Lisesi ile ilgili “İHL’DE ÖRÜMCEK KAFA” ile ilgili çıkan haberle ilgili İlçe Kaymakamlığı inceleme başlattı. meninin öğrencilerin başları kapalıyken derse girmemeleri gerektiği konusunda müdahalede bulunduğunu ancak sınıftan dışarı öğrencileri atmadığını şeklinde bilgiler aldım. Ama konuyu inceliyoruz ve incelendikten sonra da açıklamada bulunacağım” dedi.

Akit Gazetesi’nin haberine göre Anadolu İmam Hatip Lisesi İngilizce Öğretmeni Engin Gökçen’in kız öğrenciler üzerinde psikolojik baskı kurmak suretiyle başını açmayan öğrencileri sınıftan attığı, bunu başaramadığı durumlarda ise derse başlamadığı iddia edildi. “KONUYU İNCELİYORUZ” Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca konunun bir iddiadan kaynaklandığını belirterek, “Dünkü tarihli ulusal alanda yayın yapan bir gazetede ilçe-

miz Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki bir öğretmenimizin başörtülü olduklarından dolayı bazı kız öğrencilerimizi sınıfa almadığı ve dersten çıkardığı şeklinde iddialar vardı. Bu konuyla ilgili biz Kaymakamlık olarak bugünden itibaren konu hakkında inceleme başlattık. Şu anda konu inceleme aşamasında olduğu için daha fazla söylenecek bir şey yok. Ancak konu hakkında inceleme bittikten sonra yeni bir açıklamada bulunabiliriz. Aldığım ilk bilgiye göre öğrencilerin sınıftan atılmadığı, yalnızca ders öğret-

YÖNETMELİK ŞÖYLE MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE DİĞER BAKANLIKLARA BAĞLI OKULLARDAKİ GÖREVLİLERLE ÖĞRENCİLERİN KILIK KIYAFETLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK Madde 12 - Lise ve dengi okullarda (1) a. Kız Öğrenciler: Okulca seçilen bir renkte vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde, yırtmaçsız, kolsuz ve diz kapağını örtecek boyda bir forma giyerler. Bu forma içine, mevsimin özelliklerine göre formayla uyum sağlayacak şekilde, kapalı yakalı uzun veya yarım kollu bluz veya kazak giyerler. Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve düzgün taran-

mış olup uzun olması halinde örülür veya arkaya toplanarak bağlanır. Makyaj yapılmaz, kaşlar alınmaz, tırnak uzatılmaz ve cilalanmaz. Yüzük, küpe, kolye, iğne ve bilezik gibi süs ve ziynet eşyası takılmaz. BİZİ YIPRATAMAZLAR Fatsa Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Hüseyin Yıldız gazetede çıkan haberin kendilerini çok üzdüğünü belirterek, “Basına yansıyan bu olay bizleri üzmüştür. Böyle bir olay asılsızdır. 4 yıldan beri Fatsa İHL Okul Aile Birliği Başkanlığı yapıyorum. Aynı zamanda Memur-Sen Fatsa İlçe Başkanı olarak sivil toplum örgütünün de başında bulunuyorum. Böyle bir problem olsa ilk önce bana yansırdır. Bu haber kesinlikle asılsız. Okulumuz büyük bir okul ve bölgeye hitap ediyor. Arkasında Kumru, Korgan, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar ve Kabataş ilçeleri var. Çok sayıda büyük miktarda öğrencilerimiz var. Kimse okulumuzu yıpratmasın. Bu haber asparagas bir haberdir” dedi.

Cemal Bulut Yaşam

Mücadelesini Kaybetti Fatsa Devlet Hastanesi’ne ağaçtan düşme sonucu ağır yaralı olarak gelen Cemal Bulut isimli şahıs 10 günlük yaşam mücadelesini kaybetti. Gürgentepe ilçesine bağlı Işıktepe beldesinde 10 gün önce ceviz ağacından düşen Cemal Bulut (37) 112 sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapıldıktan sonra bilinci kapalı olarak Fatsa Devlet Hastanesi’ne getirildi. Cemal Bulut Fatsa Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı olarak tedavi gördü. Ancak Cemal Bulut dün gece geç saatlerde yaşam mücadelesini kaybederek hayatını

kaybetti. Cemal Bulut’un cenazesi Fatsa Cumhuriyet Savcılığı tarafından otopsisi yapıldıktan ailesine teslim edildi. Cemal Bulut’un cenazesini almak için Gürgentepe ilçesine bağlı Işıktepe beldesinden çok sayıda dost ve akrabası Fatsa’ya geldi ve cenazeyi alarak beldeye geri döndüler. Cemal Bulut Işıktepe beldesinde dün öğlen namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından aile kabristanlığında toprağa verildi.

Sakarya’daki Olaya Kınama Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu, Sakarya’da Basın İlan Kurumu çalışanı Devrim Ersin Özergin’in öldürülmesi, BİK Sakarya Şube Müdürü Recep Bolat, kurum çalışanı Ökkeş Buğra Atılgan ve bir yerel gazete çalışanı Mustafa Süke’nin yaralanması ile sonuçlanan saldırıyı kınadı.

İş Verenler Bize Gelsin

“İŞÇİ ÇALIŞTIRAN YERLERE ELEMAN VEREBİLİYORUZ” İşsizlere verdikleri eğitimlerin yanı sıra 20’de 1 olan iş yeri eğitim programlarımızda artık iki işçi çalıştıran yerlere de ele-

man verebildiklerini ifade eden Döktür, “Son 3 aylık çalışanların listesini bize gönderdikleri takdirde, İş-Kur’a müracaat ettikleri takdirde biz işverenlerin kendi istedikleri elemanı ve-

riyoruz. 2 işçi çalıştıran yerlere 6 ay boyunca 1 işçi veriyoruz. İşi öğretiyoruz, işi öğreniyor ve günlük 25 TL cep harçlığı veriyoruz, hastalık, kaza, genel sağlık sigortasını yapıyoruz. Bu nedenle gençlerimizin de bir işi öğrenmeleri açısından İş-Kur’a müracaat etmelerini istiyoruz. 2 işçi çalıştıran işverenlerimize özellikle belirtmek istiyorum muhakkak İş-Kur’a müracaat etsinler. İş yeri eğitim programı çok önemli. Günlük cep harçlığını da veriyoruz sigortasını da yapıyoruz işi öğreniyorlar. Ayakları üzerinde durmasını biliyorlar bu nedenle işverenlerimizden özellikle bunu istiyoruz. Çeşitli projelerimiz var ben burada Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş’ı kutluyorum. Tayfun beyle çok güzel projeler gerçekleştiriyoruz. Yakında

yine uzmanlaşmış meslek eğitim projesinden 50–100 kişilik proje yapmak istiyorum. Bir takım eksiklerimiz var, aşçı yardımcılığı sıkıntısı çekiyoruz. Hemen mali müşavirlere gittik eleman bulmada güçlük çekiyoruz. Biz istedikleri takdirde işverenlerimizin istediği projeyi yapmaya hazırız. Bunun yanında girişimcilikte bizler için çok önemlidir. Fatsa’da girişimcilik açtık. Bayanlar daha iyi derecede girişimci seminerlerine katılıyorlar. Bu nedenle bayanlarımız hakikaten Ordu’da girişimci olmak için önemli bir yol kat ettiler. Ben bay-bayan herkesin girişimcilik projelerine katılmalarını istiyorum. Biz İş-Kur olarak istedikleri projeyi yapmaya hazırız. Bunu herkese duyurmak istiyoruz, biz İş-Kur’uz işin her tarafındayız” diye konuştu.

Köyde Eşekle Su Taşıma Çilesi Fatsa’ya bağlı Beyceli köyü Kuz Mahallesi’nde susuzluk çilesi yaşanıyor. Köylüler eşek sırtında su çekerek ihtiyaçlarını karşılıyor. Köy sakinlerinden Ruhi Ay (57) ortada kaldıklarını belirterek, “Ben kendimi bildim bileli mahallemizde su yok. KÖYDES kapsamında şebeke yapıldı, bir sürü para verip abone olduk, saat taktırdık su 1 saat bile akmadı. Söylentilere göre müteahhit kaçmış. Biz tamamen ortada kaldık. Artık neredeyse ışınlanma teknolojisi var ama biz hala omzumuzda evimize 1 kilometre ilerideki çeşmeden su taşıyoruz. Biz de bu devletin vatandaşıyız, biz de vergi veriyoruz. Nerede bu devletin görevlileri?” dedi. Köy sakinlerinden Emine Ce-

zan (60) ise, “Ben bu yaşta hala elimde bidonlarla evime su taşıyorum. Banyo yaparken korkuyoruz su bitecek diye. Bazen komşularımız eşekle ya da patpatla su getirirken onlardan yardım istiyoruz ama her zaman da olmuyor. Bu yaşta bize bunu reva görenler kim? Bize neden kimse sahip çıkmıyor?” diyerek sitem etti. Ramazan ayı boyunca her gece eşeksırtında evine su taşıdığını belirten İsa Cezan (57) ise, “Kırmızı kalem mi çekti devlet bizim köyümüze? Biz tamamen sahipsiz kaldık. Her gece eşeklerle evime su taşıdım. Bu

Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Erişen yaptığı yazılı açıklamada, Basın İlan Kurumu Denetmeni Devrim Ersin Özergin, Basın İlan Kurumu Sakarya Şube Müdürü Recep Polat ve çalışanları Ökkeş Burhan Atılgan ile temsilci olarak ekibe alınan Sakarya Gazetesi çalışanı Mustafa Süke'nin, denetim için gittikleri gazetede, silahlı saldırıya uğramasından derin üzüntü duyduklarını ifade etti. Erişen açıklamasında şu söylemlere yer verdi: “Sadece rutin olan görevlerini yapmak için çaba sarf eden Basın İlan Kurumu çalışanlarının böyle bir olayda saldırıya uğraması kabul edilemez, affedilemez bir yaklaşımdır. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin gereği ola-

rak denetleme yapmakta bir sorumluluktur. Ancak başkalarıyla sorunu olanlar hukuki yoldan haklarını aramak varken böyle bir davranışın hem de bir gazetenin sahibi tarafından gerçekleşmesi çok üzüntü vericidir. Resmi ilan dağıtımındaki adaleti sağlamakla görevli arkadaşlarımıza yönelik saldırının 'gazete sahibi' kimliğini taşıyan bir kişiden gelmiş olması, acımızı ve tepkimizi daha da artırıyor. Basın İlan Kurumu Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü Şefi meslektaşımız Devrim Özergin'e Allah'tan rahmet, BİK çalışanlarına ve ailesine başsağlığı, saldırıda yaralanan BİK Sakarya Şube Müdürü Recep Bolat ve Yeni Sakarya Gazetesi çalışanı Mustafa Süke'ye de geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."

Karşıya Geçmek İsteyen

Yayaya Araba Çarptı Ünye devlet sahil yolu Atatürk Parkı mevkisnde karşıya geçmeye çalışan yaya İbrahim Demirpençe (44) karşıdan gelen aracın çarpmasıyla yaralandı. mu bize reva görülen?” şeklinde konuştu. Köyde servis şoförlüğü yapan Mehmet Sağdıç isimli vatandaş da kış aylarında yolda çok sıkıntı çektiklerini belirterek, “Ben servis şoförüyüm. İslamdağ’a öğrenci taşıyorum. Ekmek pa-

ramızı kazanmak için araç alıyoruz ancak bu yola araba da dayanmıyor. Kışın çektiğimiz çileyi anlatmama bile gerek yok. Kendimiz bile korkuyoruz ki, evlatlarımız ne yapsın? Tek istediğimiz devlet bize elini uzatsın” şeklinde yardım istedi.

Fatsa’dan Samsun istikametine doğru giden A.Y idaresindeki 61 VD 168 plakalı araç yolun karşısına geçmeye çalışan İbrahim Demirpençe’ye çarptı. Olay yerine gelen ambulansla Ünye Devlet Has-

tanesine kaldırılan Demirpençe burada tedavi altına alındı. Sol kalça kemiğinde kırık olduğu belirlenen Demirpençe’nin hastanede tedavisine devam ediliyor. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.


28/09/2012 Cuma

Gülyalı MYO’ya İlk Kazma Ekim Ayında Gülyalı’ya yapılması planlanan Turizm Meslek Yüksek Okulunun yapımı için ilk kazma Ekim ayında vurulacak. Ordu Vali Yardımcısı ve Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak, gazetemize verdiği özel demeçte, Turizm Meslek Yüksek Okulu ve yine Gülyalı'ya yapılacak olan çikolata sokağı çalışmalarını değerlendirdi. Turizm Meslek Yüksek Okuluna ilk kazmanın Ekim ayında vurulacağını belirten Bayrak; "Yüksek okul yerimizin zemin etüt çalışmaları tamamlandı. Bununla alakalı statik, mimari ve diğer proje işlemleri haliyle zemin etüt raporlarına göre şuan yapılma aşamasında.

Projenin gecikmesinin nedeni de alanın büyük olmasından dolayı zemin etüt raporlarının ortaya çıkmasının gerekli olmasıydı. Bunlar çıkartıldı, hayırsever vatandaşımız bu projeleri bir an önce gerçekleştirip, ilk kazmayı Ekim ayında vurmayı değerlendiren Bayrak, şunları kaydetti; "Çikolata sokağı projemizle alakalı fizibilite ihalesini yaptık. İlgili firmayla sözleşme de yaptık. Şu an ihalenin sonucunu bekliyoruz. 2-3 ay içerisinde fizibilite ra-

poru sonuçlanmış olacak. Fizibilite raporunun sonucuna göre de çikolata sokağının nasıl ve ne şekilde yapılacağıyla alakalı daha net bilgileri edinmiş

olacağız. Sonra o yerle alakalı detaylı projeleri çizdirip, Ocak ayından sonra da ilk kazmayı vurmak için heyecanla koşturacağız."

Herhangi Bir Sıkıntıyla Karşılaşmadık Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, yeni eğitim sisteminde söylenildiği gibi herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmadıklarını ifade etti. muz vardı onu da çözmüş olduk. Uzun Mahmut İlköğretim Okulumuzda ihale yapılamadığı için problemin çözümü noktasında arkadaşlarımıza talimat verdim.

Çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getiren Türkkan yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: "Milli Eğitim Bakanlığımızın ve bizim bir çalışmamız var. Beşinci sınıfların ders saatleri fazlalaştı. Tabi durum böyle olunca bir saat diğer öğrenciler öteki öğrencilerimizi beklemek zorunda kaldı. Dersleri boş geçen bu öğ-

rencilere etüt dersi koyarak, verilen ödevleri eve gitmeden öğretmen eşliğinde nasıl yapabilirler, bunun çalışmasını yapıyoruz. Bu sorun giderilecek." Yeni eğitim döneminin başlamasıyla birlikte taşımalı sistemde baş gösteren sıkıntıların giderildiğini söyleyen Türkkan; "Taşımalı sistemde Ordu merkezde problem kalmadı. Sadece TOKi'de bir sorunu-

“Norm fazlası öğretmen kalmayacak” Ordu bildiğimiz gibi hem büyük, hem de dağınık bir coğrafyaya sahip. 2125 tane araç ihalesi yapıldı. Yaklaşık yirmi altı bin öğrenci taşınıyor. Ufak tefek arızaların çıkması elbette normal bir durumdur. Biz de yetkililer olarak bu sorunları çözme noktasında ne gerekiyorsa yapacağız" dedi. Çalışmalarına okul ziyaretleriyle devam ettiğini ve öğretmenlerle yaptığı istişarelerden gayet memnun kaldığını sözlerine ekleyen Türkkan, norm fazlası öğretmenin kalmayacağını söyledi. Konuşmasına şöyle devam eden Türkkan:"Son günlerde

yedi okula gittim. Öğretmen arkadaşlarımla yaptığım toplantılarda kendilerinin yapılan çalışmalardan memnun olduğunu gördüm. Norm kadrosuna düşmüş olan öğretmenlerimiz vardı. Öğretmenlerimizde norm fazlasını erittik. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün kadrosunda on üç tane norm fazlası öğretmen var. Perşembe ve Ulubey’de altı veya yedi tane var. Şimdi bu öğretmenler için çalışma yapıyoruz. 5 Ekim’e kadar çalışmalar bitirilmiş olacak. Bunları norm fazlası kadrosuna düşürmediğimizden dolayı arkadaşlarımız memnun. Onlar memnun oldukları zaman benim de problemlerim azalacak. Ben öğretmenimi mutlu olarak derse sokarsam, o öğretmenden daha çok verim alırım felsefesine sahibiz. Hal böyle iken öğretmen arkadaşlarımız yapılan çalışmalardan oldukça memnun ve herhangi bir sıkıntımızda yok" dedi.

Ünye’de Turizm Geliştirilmeli Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, ilçede turizmin geleceği için birlikte hareket edilmesi, yapılan yatırımların geliştirilmesi ve yeni yatırımların önünün açılması gerektiğini söyledi. Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, 27 Eylül Dünya Turizm günü dolayısıyla gazetemize yaptığı açıklamada, turizmin bacasız sanayi olarak, doğayı ve insanları koruyan bir sektör olduğunu söyledi. 2006 yılında kurulan Ünye Turizm İşletmecileri Derneği’nin 2011 yılı nisan ayından bu yana başkan olarak görev aldığını söyleyen Adnan Sobi, “Uzun süredir turizm sektörünün çeşitli aşamalarında bulundum, 10 yıldır Mavi Deniz Turistlik Tesislerini işletiyorum, şimdi de derneğimizin başkanlığını yürütüyorum.” dedi. Ünye’de turizm mastır planının hızlı bir şekilde hazırlanması için çalışmaların başlatılmasının önemini vurgulayan Adnan Sobi, turizmin geliştirilmesi için yapılabileceklere ilişkin şunları kaydetti: “Geleceği turizm olan bir ilçe konumunda olduğunu düşündüğümüzde Ünye’de turizme odaklanılması, kolektif bir çalışma sergilenerek, Ünye de turizmin çok üstün seviyelere taşınması mümkün. Ünye Kaymakamlığı bünyesinde hizmet veren Turizm Danışma ofisi-

nin daha verimli çalışabilmesini sağlamak için Müdürlük statüsüne getirilmesi gerekiyor. Ünye esnafının, turizm işletmecilerimizin, dolmuş esnafının, seyyar satıcıların, düzenlenecek bir kursla turizm konusunda bilgilendirilmeleri gerekir. Buna paralel olarak muhtelif yerlerde danışma ofislerinin açılmalı. Çevre yolu çalışmalarına ilaveten şehrimizin doğu ve batı girişlerinin görsellik açısından daha cazip bir görüntü sergilemesi ve peyzaj çalışmaları ile desteklenmesi gerekir. Ünye’de turizmin geleceği iyi planlanmalıdır, bu manada destek ve teşviklerin cazip hale getirilmesi, verilen kredilerin uzun vadeli şekilde cazip taksitlerle geri dönüşümünün sağlanması ve en az beş yıl geri ödemesiz olması, çıtanın daha da yüksek seviyelere çıkmasına hizmet edecektir. Desteklenen firmalar ya da şahısların, sektörde alt yapısı ve tecrübesinin olup olmadığının göz önünde bulundurulması gerekir” Ünye’de turizm alanında yapılan yatırımlara ve yapılması gerekenlere ilişkin olarak da Sobi, şunları söyledi: “Ünye Çınarsuyu, yüksek ka-

pasitesi olan teknolojiyle desteklenmelidir. Şehrimizin turizm önceliklerini sıralarsak, Burunucu Mahallesi’nde mekanın görselliğe kavuşturulması lazım. Ünye evleri beyaz ya da kahverengi renge boyanmalı. Sahildeki evlerin, Bodrum ve Safranbolu da olduğu gibi tadilat ve boyalarının yapılarak Ünye’nin vitrinine daha iyi görünüm kazandırılması gerekir. Turizm işletmelerine daha ciddi statü getirmek adına, bu sektördeki tüm işletmelerin sertifikalı olmalı. Diğer taraftan, şehrimize gelenlere Ünye’yi hatırlatacak hediyelik eşya sunmamız, bu konuda derneğimiz, iş adamlarımız ve yerel yönetim iş birliği yapmamız gerekir. Bir an önce Belediye ve Kaymakamlık internet sitelerinin sayfalarının daha çok görsel ve turizm objelerine yer veren hale getirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Karadeniz’in en güzel plajlarına sahip olan Ünye’mizde, yaz döneminin plaj şenlikleri yapılarak başlatılabilir. Plajlarımızda özellikle işletmelerin güvenlik önlemlerine önem vermelerinin takip edilmesi gerekir. Bunlar neler olabilir? Dalgıç sertifika-

lı cankurtaran, güvenlik kulesi, güvenlik şeridi, ilk yardım personeli, kurtarma ipi, kurtarma botu, tam teşekküllü ilk yardım çantası gibi. Ünye’de turizme farklılıklar kazandırmak adına Atatürk Parkı’ndan Çakırtepe’ye bir teleferik olabileceğini ve Ünye adına önemli farklılıklar ortaya koyacağını düşünüyorum. Kum turnuvası Ünye’den başka yerde yapılmamaktadır, bundan böyle kum turnuvasının uluslararası bir organizasyonla yapılması durumunda, Ünye turizmine önemli katkısının olacağı muhakkaktır. Ünye Kalesine ulaşımın yaz dönemi için kolaylaştırılması, yeşil beyaz dolmuş hattının kaleye kadar ulaşmasının sağlanması, ziyaretçi sayısının artmasını imkân verecektir. Turizm Otelcilik Okulumuz tarafından Ünye’deki turizm işletmelerine kota ayrılmalı. Ünye Turizm Derneği olarak, turizm sektöründe hizmet veren işletmeler başta olmak üzere Ünye’nin turizmi için işbirliği yapmaya hazırız. Dünya Turizm Günü dolayısıyla üyelerimizi ve bu sektörde hizmet verenleri tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”

9

Dünya Turizm Gününüz Kutlu Olsun

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Dünya Turizm Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı. Bilindiği gibi, dünyada turizm bilincinin oluşturulup geliştirilmesi ve turizmin çevresel, ekonomik, politik ve sosyo-kültürel öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Turizm Örgütü’nün (WTO) önerisiyle Birleşmiş Milletler, İspanya’nın Torremolinos şehrinde yaptığı bir toplantıda 27 Eylül’ü, Dünya Turizm Günü olarak tespit etmiştir. Böylece, 1980 yılından bu yana, her yıl farklı bir ülkenin resmi ev sahipliğinde ve belirlenen özel bir temayla kutlanan 27 Eylül Dünya Turizm Günü, bu yıl da Biyolojik Çeşitlilik teması altında gerçekleşecek ve kutlanacaktır. 2010 yılının tüm dünyada Uluslararası Bioçeşitlilik Yılı olarak kutlanması nedeniyle, biyoçeşitliliğin turizm açısından önemi ve yeryüzündeki yaşam şartlarının korunmasında sürdürülebilir turizmin rolü konusunda toplum bilincini artırmak için eşsiz bir fırsat sağlamaktadır. Turizm ve bioçeşitlilik teması özellikle 2010 yılı ile il-

gilidir. Biyolojik çeşitliliğin sürekli azalmasından kaygı duyan Birleşmiş Milletler Örgütü 2010 yılını Uluslararası Bioçeşitlilik Yılı olarak ilan etmiştir. Biyolojik Çeşitlilik sürdürülebilir büyüme için önemli bir turizm varlığıdır. Sağlam ve sağlıklı ekosistemler her yıl milyonlarca turistten yüzlercesini çeken dünya çapındaki binlerce turistik işletmenin ve ürünlerin temel taşıdır. Öncü bir ekonomik faaliyet olarak sürdürülebilir turizm, biyolojik doğal kaynakların korunmasında ve idaresinde önemli bir role ve sorumluluğa sahiptir. Önemli bir gelir ve istihdam kaynağı olarak turizm çoğunlukla bioçeşitliliği korumak için güçlü teşvikler sağlamaktadır. Dahası sürdürülebilir turizm doğal kaynakların korunması ve toplumsal gelişme için önemli bir gelir yaratabilir ve biyoçeşitlilik konularında toplum bilincinin artırılmasına yardımcı olabilir. Bu sebeble Ünye’nin Turizmin Bioçeşitliliği konusunda gereken önemi göstereceğine inanıyor, tüm Turizm Sektör temsilcilerinin Dünya Turizm Gününü Kutluyorum.

5.kattan Düşen Çocuk

KTÜ'ye Sevk Edildi Ordu'da 5 katlı evin son katında balkondan dengesini kaybederek toprak zemine düşen 3 yaşındaki erkek çocuk Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Önceki akşam saatlerinde Merkez Şahincili Mahallesi 618. sokak No: 4/14'de Çaykıran ailesinin 3 yaşındaki erkek çocuğu Ayaz Utkan Çaykıran, binanın altında toprak kazan kepçeyi seyretmek istediği evin balkonundan sarkınca toprak zemine düşmüştü. Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Opr.Dr.Celalettin Akyol, hastanede yapılan muayene ve çekilen filmlerde, minik Ayaz Utkan'ın kol ve bacak kısmında kırıklar tespit edildiğini belirterek, "İlk müdahale hastanemiz Acil Servisi'nde yapıldı. Çocuğun genel durumu iyi görünüyor. Çarpmanın etkisiyle beyin çarpıntısı oluşmuş. İleriye doğru olmusuz bir durumla

karşılaşmamak ve daha etkin sonuç almak için hastayı Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gönderdik. Hastanemizde çocuk uzman doktor olmadığı için bu hastaneye sevk ettik" dedi.orduflash

ZAYİ İLANI Erciyes Üniversitesi Nevşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden almış olduğum mezuniyet belgemi kaybettim. Hükümsüzdür. Murat Efendioğlu


www.gazetekuzey.com

28/09/2012 Cuma

Tel: 0452 407 10 11

Orduspor Evde Bir Başka Spor Toto Süper Lig’de bugün (Cuma) lider Galatasaray’ı konuk edecek olan Karadeniz ekibi, ligde 286 gündür sahasında yenilmiyor. Spor Toto Süper Lig’de bu akşam Galatasaray’ı konuk edecek Orduspor, sahasında rakiplerine geçit vermiyor. Ordu’da en son geçen sezonun 16. haftasında, bu hafta karşılaşacağı rakibi Galatasaray’a 2-0’lık sonuçla mağlup olan mor-beyazlılar, 16 Aralık’ta oynanan bu kar-

şılaşmanın ardından 286 gündür yenilgi yüzü görmedi. 19 Eylül Stadı’nda oynadığı son 10 lig maçından 6 galibiyet, 4 beraberlikle ayrılan Karadeniz ekibi, ayrıca sahası bakımda olduğu için İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yaptığı Eskişehirspor maçını da 2-0 kazanmıştı.

Orduspor, sahasındaki Galatasaray mağlubiyetinin ardından iç sahada yaptığı Fenerbahçe ve Beşiktaş maçlarından 1-1, Trabzonspor maçından da 0-0’lık sonuçla ayrılmıştı.

10 maç ve sonuçları

Orduspor’un sahasındaki son 10 lig maçında aldığı sonuçlar şöyle: Orduspor-Fenerbahçe 1-1 Orduspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor 1-0 Orduspor-Kardemir Karabükspor 3-2 Orduspor-Ankaragücü 2-0 Orduspor-Antalyaspor 3-2 Orduspor-Kayserispor 1-0 Orduspor-Beşiktaş 1-1 Orduspor-Gençlerbirliği 0-0 Orduspor-Trabzonspor 0-0 Orduspor-Kayserispor 3-2

Orduspor 286 gündür yenilgi yüzü görmedi

Yıldız’dan, Türkmen‘e Ziyaret ORDU LİDER KARŞISINDA Geçtiğimiz günlerde rol aldığı dizide “Tres Puntos” T-Shirtü ile seyircilerin karşısına çıkan Ordulu değerli sanatçımız Metin Yıldız, kulüp başkanımız Doç. Dr. Nedim TÜRKMEN ‘i İstanbulda ziyaret etti. Bu akşam oynanacak Orduspor-Galatasaray müsabakasında 19 Eylül Stadyumunda Orduspor destekçileri arasında yerini alacak olan Metin Yıldız ziyarette, “ bir Ordulu olarak öncelikle 26 yıl sonra Süper Lig ‘e yükselmemizde çok büyüm emeği ve katkıları olan sayın başkanımız Nedim bey’e sonsuz teşekkür ederim. Bende Ordulu bir sanatçı olarak başkanımızın Avrupa yolunda dalgalandırmak istediği bayrağımızı her platformda taşımaya devam edeceğim. Bizim gibi Ordulu tüm sanatçı değerlerimizin bu konuya daha çok önem vermeleri gerektiğine inanıyorum. Nedim bey ile yaptığımız sohbette, anlattığı projeleri, konuyu bilimsel olarak yönetmesi, bugün dünya kulüplerinin yönetim biçimlerinin, tesislerinin Ordusporda uygulandığını öğrendikçe bir kez daha gurur duydum. Biliyorsunuz ülkemizde ki bir çok dizinin yapımcısı olan ve aynı zaman-

da Orduspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi olan sayın Seyit Ali Gündoğdu ‘nunda böyle bir oluşumun içerisinde profesyonelce yer alması, destek vermesi bizim için çok değerlidir. İstanbulda yaşayan hatta Ordu dışında yaşayan tüm Orduluların bu duruma katkı sağlaması gerekiyor. Orduspor böylesine istekli, bilgili, tecrübeli bir başkanı varken, bu hedeflere koşarak gitmeli. Ben şahsım adı-

na her platformda elimden gelenin daha fazlasını yapacağıma ve bunu şehrim için bir görev bileceğime söz veriyorum, Galatasaray müsabakasında tüm taraftarlarımızla buluşmak üzere.” dedi. Ziyaretten son derece memnuniyetini dile getiren kulüp başkanımız Doç. Dr. Nedim TÜRKMEN, “ Metin bey Ordunun yetiştirdiği çok değerli sanatçılarımızdan, bizlere vermiş olduğu destekler bizim için çok değerlidir. Kendisine şahsım ve tüm Orduspor camiası adına teşekkür ederim. Kendisininde beyan ettiği gibi, sanatçılarımızla, iş adamlarımızda, taraftarımızla, yönetim kurulumuzla, kısacası tüm değerlerimizde aynı hedef doğrultusunda hareket edebilirsek, bu dinamiklerin Ordusporumuza daha fazla katkı yapmasını sağlayabilirsek, hedeflerimize koşar adımlarla ilerleyip, inşallah bayrağımızı önce ilk 5 e girerek Avrupada dalgalandırmak istiyoruz.” dedi.

Bu akşam Ordu 19 Eylül stadında süper ligin lideri Galatasaray’ı konuk edecek olan Orduspor bu karşılaşmanın hazırlıklarını tamamlayarak kampa girdi. / M. Kemal POYRAZ

Orduspor tesislerinde dün sabah saatlerinde yapılan çalışmada Galatasaray maçının provasını yapan mor beyazlılar, düz koşu ve ısınma hareketlerinin ardından Galatasaray maçının provası niteliğindeki çift kale hazırlık maçı yaptı. Orduspor teknik direktörü Hector Cuper, çift kale hazırlık maçında rakibin kanatlardan gelecek ataklarını kesecek olan defans oyuncularını sık sık uyarırken, golcüleri daha dikkatli ve çabuk olmaları konusunda uyarırken, lideri kontrataklarla vuracağının sinyallerini verdi. Yaklaşık 2 saat süren dünkü antrenmana sakatlıkları süren Selçuk Şahin ve Şamil Cinaz katılmadılar. Centilmence bir maç olsun Bu akşam 19 Eylül stadında lider Galatasaray’ı konuk edecek olan Orduspor kulüp başkanı Nedim Türkmen, bu kar-

* Kurumsal Kimlik, Logo, Kartvizit * Dergi, Katolog, Broşür, İnsert * Plaket, Kupa, Laminasyon Kaplama * Puzzle, Afiş, Bilboard * Araç Giydirme, Işıklı Işıksız Led Tabela * Matbaamız Maliye Antlaşmalıdır. * Resmi Evrak Basımı Yapılır. * Agfa (Avalon-AzuraC95) CTP Makinasi * Roland 200 Ofset Baskı * 115 EM Polar Bıçak * Strafor (Köpük) Kesim Makinası * Selefon Makinası * Konica-Minolta Dış Mekan Baskı Makinası * Heidelberg Baskı Makinası * Konica-Minolta Dijital Baskı Makinası * Kırım Makinası *

şılaşma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada öncelikle maçın centilmence geçmesini istedi. Ordu şehri ve takımı açısından büyük bir fırsat diyen başkan Türkmen,”Bu akşam taraftarlarımızın 19 Eylül stadını doldurması gerekir ki rakibimizi yenelim. Rakibimiz 200 milyon Euro’luk bir takım biz

ise 10 milyon Euro’luk bir takımız. Aradaki büyük farka rağmen Galatasaray’ı buradan eli boş göndereceğiz diyen Türkmen, biletlerin pahalı olduğu söyleniliyor. Gerçek Orduspor taraftarı kombinelerini aldı. Kombinesini almayanlar ise Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor

takımları burada izlemenin bir bedeli olduğunu bilmeleri gerekir. Bu nedenle de biletlerin pahalı olmadığını düşünüyorum diyen başkan Türkmen, biletlerin pahalı olduğunu iddia edenler, buraya rakip takımı izlemek için gelenlerden başkası olmadığını” ifade etti. Orduspor’un oynamış olduğu 5 maçtan 4 tanesini deplasmanda oynadıklarının altını çizen başkan Türkmen,”Bu 4 karşılaşmadan da yüzümüzün akı ile çıktık. Kendi sahamızdaki ilk maçta Kayserispor’u buradan eli boş gönderdiklerini ifade eden başkan Türkmen, Kayserispor’dan sonra taraftarımızın da desteği ile Galatasaray’ı buradan eli boş güçteyiz. Ordu ili bu karşılaşma ile ayrı ayrı bir sınav verecek diyen başkan Türkmen, centilmence bir maç olduğu kadar hak edenin kazanacağı bir maç olsun” şeklinde konuştu.

MİR KUZEY 195 SAYI  

MİR KUZEY 195 SAYI