Page 1

Tedaviye Giderken Kaza Yaptılar

Başkan Değil, Hizmetkarız

Fatsa’da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralanırken otomobil sürücüsü ve eşinin Samsun’a ışın tedavisine giderken kaza yaptıkları öğrenildi. Kaza saat 12 sularında Liman kavşağı mevkii Fatsa Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü karşısında meydana geldi. 9’DA

İkizce’de 16 metrelik Başönü Köprüsü’nün yapımı tamamlandı. Belediye Başkanı Birol Kaygı, İkizce merkeze 8 kilometre uzaklıkta bulunan Başönü Köprüsü’nün yüksekliğinin 7 metre, eninin ise 4 buçuk metre, uzunluğunun ise 16 metre olduğunu belirtti. 4’TE

Halk Eğitimin Miniklerinden Dönem Sonu Gösterisi

Belediye Başkanlarıyla Toplantı Yapıldı Vali Orhan Düzgün, 6360 sayılı Kanuna göre nüfusu 2.000’in altında olduğundan tüzel kişiliği sona erecek belde belediyelerinin başkanlarıyla bir toplantı yaparak, yapılacak işlemler konusunda bilgilendirmede bulundu.

Perşembe Kaymakamı Abdullah Küçük:

“Kısa Vadede Bir Şey Beklememek Lazım” Perşembe İlçe Kaymakamı Abdullah Küçük, “Cittaslow’un(sakin şehir) uzun vadede Perşembe’nin hem kalkınmasına hem de tanıtımında katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ama kısa vadede bir şey beklememek lazım” dedi.

07

Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Niyazi Erten, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Aydın, Genel Sekreter Yardımcısı Namık Kemal Uzunlar, Defterdarlık Milli Emlak Müdürü Yavuz Uyaroğlu, Defterdarlık Muhasebe Müdürü Erhan Özdemir, İl Mahalli İdareler Müdür Vekili Yusuf Karataş, Ordu’da tüzel kişiliği sona erecek 23 belde belediye başkanı katıldı.

04

www.gazetekuzey.com

03

25 OCAK 2013 Cuma

GÜNLÜK

TARAFSIZ SİYASİ GAZETE

YIL: 1 SAYI: 294

FİYAT: 50 KR.

‘Türkçe Bizim için Zor Bir Dil’

05

Okan için Seferber Oldular İl Genel Meclis Üyeleri Bilgilendirildi

Fatsa Özel Sanayi Sitesi’nde bir iş yerinde çalışan 16 yaşındaki Okan Türkmen henüz belirlenemeyen bir nedenle girdiği bunalım sonucu Bolaman köprüsünden ırmağa atladı. Köprüden Atlayacağım dedi

Fatsa’da yürütülen proje, yatırım ve hizmetler hakkında bilgi almak ve yerinde incelemek için bulunan Ordu İl Genel Meclis Üyesi Salih Aydın ve İl Genel Meclis Üyeleri, Cevdet Bayazıt, Osman Keskin, İsmail Temiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı’yı makamında ziyaret etti. Ziyaretlere Fatsalı İl Genel Meclis Üyesi Yaşar Ateşli’ de eşlik etti. 7’DE

“İbiş Çıkmazı” İkinci kez Sahneledi

Okan Türkmen’i gece boyunca arama çalışmaları sonuç vermezken Sahil Güvenlik ekipleri ve dalgıçlar arama çalışmalarını sürdürüyor. Önceki akşam saat 18 sularında çalıştığı iş yerinden çıktıktan sonra yaya bir şekilde eve giderken arkadaşlarına, “Ben kendimi köprüden atacağım” dedikten sonra köprüden kendini bıraktığı öğrenildi.

“Beni kurtarın” Bolaman köprüsüne gelen ilk görevlilerden biri olan bir polis memuru, ırmağın denizle birleştiği taraftan, “Beni kurtarın” diye bir ses duyduğunu söyledi. Okan Türkmen’in arkadaşları da polis ekiplerine, “Biz onu ikna ettik ama bizden ayrıldıktan sonra kendisini atmasından korkup şüphelendik ve arkasından koştuk ama kendisini ırmağa attı”

07

Aydınlarımız Katledilmesin “Yandaşa Kıyak Değişikliğine Dava Açtık” Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. maddesi hükmü ile 3. maddesi hükmünün yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Eğitim İş Sendikası Genel Merkez Hukuk Bürosu tarafından Danıştay’a dava açıldı. 4’TE

CHP Fatsa İlçe teşkilatında gerçekleşen anma programına CHP Fatsa İlçe Başkanı Doğan Çelebi başta olmak üzere partililer ve vatandaşlar katıldı.

Doğan Çelebi

07

Kent Konseyine Ziyaret

Öfke Arttıkça Risk De Artıyor

Şüpheli Çanta Alarmı

Başkan Seyit Torun, kısa bir süre önce yapılan genel kurulun ardından Ordu Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Halit Ziya Çelebi ve Yürütme Kurulunu ziyaret etti.

Ünye Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Cem Gündüz, öfke ve öfke kontrolüne ilişkin verdiği bilgide, “Ölçüsüz kızgınlık, aslında öfkeyi belirler. ” dedi

Ordu Devlet Hastanesi önüne bırakılan çanta polisi alarma geçirirken, meraklı vatandaşlar ise emniyet şeridinin etrafını tribüne çevirdi. Olay yerine gelen bir kişi çantanın kendisine ait olduğunu söyledi.

05

06

Geçtiğimiz Aralık ayında İkizce Kaymakamı Ali Doğan öncülüğünde kurulan ve Türkçe ile Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden oluşan Edebiyat Kulübü ilk kez toplandı. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan Eğitim Değerlendirme Toplantısında İkizce Kaymakamı Ali Doğan’ın teklifiyle kurulan Edebiyat Kulübü İlçe Müftülüğünde ilk Kitap Sohbetini gerçekleştirdi. 8’DE Yrd. Doç. Dr.

06

Satırbaşı

2008 yılında kurulan ve “Ordu’nun ilk özel tiyatrosu” özelliğine sahip olan Fatsa Kıvılcım Tiyatrosu, hazırladığı “İbiş Çıkmazı” adlı komedi oyunun ikincisini yine Fatsa’da sahneledi. 7’DE

İstanbul’daki evinin önünde 20 yıl önce uğradığı bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 20. yılında Fatsa CHP ilçe teşkilatı tarafından anıldı.

İlk “Kitap Sohbeti” Gerçekleştirildi

Ahmet FİDAN

Bağımlılık: Neye, Kime, Nasıl Ve Ne Kadar? 03


2

25/01/2013 Cuma

ALIŞ

GİRESUN

4,80

EURO

2,35

TRABZON

4,20

DOLAR

1,74

Hava Durumu

4,30

SATIŞ 2,36

24 AYAR ALTIN (GRAM)

1,75

ÇEYREL ALTIN

95,20 153,35

ORDU NAMAZ VAKİTLERİ

Sağanak Yağışlı EN DÜŞÜK : 12 C EN YÜKSEK : 19 C

İmsâk: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

05:08 06.38 11:48 14:20 16:45 18:08

TE

BE

SS

Ü M

Ekonomi

ORDU

ORDU’da BUGÜN HAVALAR NASIL?

TÜRKİYE ALTIN PİYASASI

Namaz Vakitleri

TÜRKİYE PARA PİYASASI

Yüzde 50 Randımanlı Kabuklu Fındık

hadi gardaşım yaaa

yolda kaldık merkez

Günün Fıkrası Dört Avci, Temelin ardindan ormanda ilerliyorlarmis. Karsilarina kücük bir delik cikmis Temel: -Yatin, usaklar! tavsan deligi! demis. Avcilar tam siper yere yatmislar ve inden cikan tavsani vurmuslar. Daha sonra büyükce bir delige rastlamislar. Temel yine: -Yatin, bu bir tilki ini! demis. Derken cikan tilkiyi de vurmuslar. Biraz daha ilerlediklerinde, kocaman bir delikle karsilasmislar. Temel: -Usaklar, ne cikacagini bilmiyorum. Yatin, ne cikarsa sansimza demis. Ertesi gün gazetelerde su haber cikmis: “Dört Avci Tirenin altinda can verdi” ******************************* İki denizci oturmuş sohbet ediyorlar : - “Sana iki haberim var, biri iyi, diğeri kötü...” - “Önce kötüsünü söyle...” - “Biz seninle zamanımızın çoğunluğunu seferde geçirirken karılarımızın dostluğu çığırından çıktı, ikisi de lezbiyen oldu!..” - “Vay canına! Peki, iyi haberin nedir?” - “Senden hoşlanıyorum!..”

Şifalı Bitkiler Saç Bakımı İçin İpuçları

ördek beni gördü korkudan böle oldu

uy çok soğuuuk

Aşağıdaki temel bir kaç ipucunu uygulayarak saçınızın sağlığını ve görünümünü geliştirebilirsiniz. *Sağlıklı bir yaşam tarzı ,sağlıklı saçlar demektir. Stres,sigara,egzersiz yapmamak,sağlıklı beslenmemek saçlarınızı için de sağlıksızlık demektir.Sağlıklı saçlar için stres ve sigaradan uzak durun.Sağlıklı beslenip spor yapmaya gayret edin. *Yeteri kadar uyuyun. *Alkol içeren saç jölelerinden uzak durun.Alkol saçlarınızı kurutur. *Saç jölelerinin kafa derisiyle temas etmesinden sakının.Bu tip ürünler kafa derinizdeki gözenekleri kapatıp,kafa derinizin sağlığını bozar.Bu da saçlarınızı bozar.

Köyüm benim

Tarihte Bugün

mucccccuk

* Havuzlara girmedem önce saçlarınızı kaynak suyuyla ıslatın.Böylece saçlarınız havuzdaki klor gibi kimyasalardan daha az etkilenir.

1939 : Celal Bayar hükümeti istifa etti.Yeni hükümet Refik Saydam başkanlığında kuruldu.

* Yüzerken başınıza bone giyin.Bone kullanmıyorsanız yüzmeden hemen sonra saçlarınızı yıkayın.

şimdi av zamanı

* Saçlarınızı kurutma makinasıyla kurulamak zorundaysanız serin modda kurulayın.Sıcak havayla kurutmak saçlarınıza zarar verir.

1941 : Ankara radyosu Sırpça yayına başladı.

* Kurutma makinası kullanmak zorundaysanız makinayı tek bir noktaya bir kaç saniyeden fazla tutmayın,sürekli hareket ettirin ve yeterince uzak bir mesafede tutun.

1952 : Milli Eğitim Bakanlığı bir genelge yayımladı;1952-1953 öğrenim yılından itibaren lise eğitimi 4 yıla çıkarılacak.

* Kurutma sürecini hızlandırmak için saçlarınız önce havluyla kurulayın.Kalan ısalklığın da doğal yollarla kurumasını bekleyin.

1952 : Gümrük ve Tekel Bakanı Sıtkı Yırcalı kibrit tekelinin kalktığını açıkladı; özel sektör kibrit üretebilecek.

Taramak-Fırçalamak

1966 : Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Türkiye’ye Yardım Konsorsiyumu Türkiye’nin dikkatini çekti; enflasyon hızla artıyor.

* Telleri hayvan kılından yapılmış fırçalar kullanın.Bu fırçalar daha esnek ve yumuşak olduğundan saçlarınıza daha az zarar verirler. * Saçlar ıslakken daha kırılgandırlar.Saçları ıslakken taramak ya da fırçalamak saçların daha çok zarar görmesine neden olur.Bu yüzden fırçalamak veya taramak için saçların iyice kurumasını beklemek gerekir.

1968 : Türk Ordu Futbol Takımı dünya şampiyonu oldu.

işte kış güzeli Hasan abi de olmasa bizi gören yok

* Diş ve kıllarının arası geniş olan tarak veya fırçaları tercih edin.Sık kıllı fırçalar veya sık dişli taraklar saçlarınıza ve kafa derinize daha çok zarar verebilir. * Tarak ve fırçalarınızı temiz tutmak için onları haftada bir sabunla yıkayın.

Bu sayfamızda yer almak istiyorsanız, sizde fotoğraflarınızı gönderin... tebessum@gazetekuzey.com

1988 : Türkiye Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceyle Mücadele Sözleşmesi’ni imzaladı. 1991 : Bakanlar Kurulu, Kürtçe konuşma ve şarkı söylemeyi serbest bıraktı. 1997 : Yaşar Kemal Uluslararası Nonino Ödülü’nü İtalya’da düzenlenen bir törenle aldı.

KOÇ

BOĞA

İKİZLER

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

TERAZİ

AKREP

YAY

OĞLAK

KOVA

BALIK

21 Mart - 20 Nisan

21 Nisan - 21 Mayıs

22 Mayıs - 21 Haziran

22 Haziran - 23 Temmuz

22 Temmuz - 23 Ağustos

24 Ağustos - 23 Eylül

24 Eylül - 22 Ekim

23 Ekim - 22 Kasım

23 Kasım - 22 Aralık

23 Aralık - 20 Ocak

21 Ocak - 18 Şubat

19 Şubat - 20 Mart

Bugün sevdiklerinize ulaşmak ve onlarla iletişim kurmak isteyeceksiniz. Partnerinizle aranızda istediğiniz duygu yoğunluğunu bir türlü kuramıyorsunuz. Özellikle içinize kapanarak, duygularınızı saklamayı yeğliyorsunuz. Yatırım konularına daha fazla ağırlık vermek isteyebilirsiniz. Özgürlükçü yönleriniz atağa kalkıyor.

Karşıt burcunuz Terazi’de ilerleyen Satürn’ün etkisiyle yaşantınızdaki engeller karşısında güçlenmeye devam ediyorsunuz. Ortaklık gerektiren ilişkilerinizde sezgisel yetenekleriniz sayesinde ileri görme yeteneğinizden faydalanacaksınız. Bugün güçlü dostlarınızla iletişim halinde olacaksınız.

Ay duygusal anlamda sizi olumlu etkiliyor. Bugün yeni oluşumlar içindesiniz. Düşüncelerinizi yoğunlaştırarak, kendinizi yenilemek istiyorsunuz.. Geçmişe ait takıntılarınız yüzünden bilinçaltı engellerin karşınıza çıkmasından yakınabilirsiniz.. Aile kavramlarınız yer değiştiriyor

Yönetici gezegeniniz Ay ikizlerde ilerliyor. İkili ilişkilerinize yeni bir soluk gelecek. Partnerinizin sizinle iş birliği içinde olmasından yanasınız.. Onun özgürlükçü yapısının sizi olumsuz etkilemesini istemiyorsanız, karşılıklı bir anlaşmaya varmalısınız. Manevi duygularınızı ön plana çıkarıyorsunuz.

Düşüncelerinizde odaklaşmak için çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bugün Ay’ın bulunduğu konum, duygusal ihtiyaçlarınızda maddenin oldukça büyük bir önemi olduğunu gösteriyor. Ailenin kadınları ile para alış verişi içinde olacağınız bir gün. Gireceğiniz ortamlarda taleplerinizin artışı sonucunda harcamalarınızı gözden geçirmelisiniz..

Kalıcı duygular peşindesiniz ve girdiğiniz çevrelerde görüştüğünüz, kişilerle empati yeteneğinizi birleştireceksiniz. Yaşam kalitenizi yükseltmek için, amaçlarınızdan taviz vermek istemiyor ve ruhsal anlamda genişlemek istiyorsunuz. Çevrenizdeki kişilerin etkisinde kalmamalısınız..

Yönetici gezegeniniz Venüs, Oğlak’ta ilerlemekte ve duygusal boşluklarınızı yeni aşk deneyimlerinle birleştirmek istiyorsunuz. Yakın çevrenizde her en gelişebilecek yeni olaylara hazırlıklı olmalısınız. Değişen durumlarla birlikte sürpriz olaylar da gündeme gelecek. Bugün arkadaşlarınızla hediye alış verişi içinde olacaksınız.

Maddi konularda özgür davranmak istiyorsunuz. Kısıtlama gerektiren durumlarda baskı altında kalmış duygusuna kapılıyorsunuz. Bugün partnerinizin maddesel kaynaklarınızdan faydalanabilirsiniz. Birlikte karar vereceğiniz bir mal alımı içinde olabilirsiniz. Güçlü enerjiniz sizi rahatsız ediyor. Bugün, karşı tarafı çok fazla zorlamayın.

Siz kendi değer yargılarınızın dışında hareket emekten hoşlanmıyorsunuz.Ay karşıt burcunuzda ilerlerken, partnerinizle duygusal konuları abartabilir ve aranızda süregelen konuların tartışmasını uzatabilirsiniz. Karşıt ilişkilerinizde güven ararken, siz karşınızdaki kişiye bu duyguları eksik veriyorsunuz.

Bugün, arkadaşlarınızla organizasyon bir işi başlatmak isteyeceksiniz. Fakat, sizi duygusal anlamda zorlayan nedenleriniz var. Yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak güçlü bir motivasyona ihtiyaç duyuyorsunuz... Bugün, beklediğiniz haberler konusunda acele etmemeli, fikirlerinizi ifade ederken.kendinizle ilgili değişim içinde olduğunuz fark etmelisiniz..

Hızlı hareket etmek istiyor ve duygularınızın götürdüğü yere gitmekten kendinizi alamıyorsunuz. Bugün, özgürlüğünüz ön planda olacak ve partnerinizle aranızda, bazı istenmeyen pürüzler yaşayabilirsiniz. İlişkilerinizi sorgulamaktan hoşlanıyorsunuz. Ani para fırsatları doğacak, değerlendirmelisiniz.

Bugün, duygusal konularda kendiniz değişik sürprizlere hazırlayın. Yeni tanışacağınız kişilerden etkilenebilirsiniz. Bugün, sezgisel yetenekleriniz ve algılama gücünüz çok yüksek.Yaşama bakış açınız çok farklı ve derin duygular içindesiniz. Sanatla ilgili aktivitelerin bulunduğu ortamlarda bulunacaksınız.


3

Belediye Başkanlarıyla Toplantı Yapıldı Vali Orhan Düzgün, 6360 sayılı Kanuna göre nüfusu 2.000’in altında olduğundan tüzel kişiliği sona erecek belde belediyelerinin başkanlarıyla bir toplantı yaparak, yapılacak işlemler konusunda bilgilendirmede bulundu.

Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Niyazi ERTEN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN, Genel Sekreter Yardımcısı Namık Kemal UZUNLAR, Defterdarlık Milli Emlak Müdürü Yavuz UYAROĞLU, Defterdarlık Muhasebe Müdürü Erhan ÖZDEMİR, İl Mahalli İdareler Müdür Vekili Yusuf KARATAŞ, Ordu’da tüzel kişiliği sona erecek 23 belde belediye başkanı katıldı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Orhan DÜZGÜN, yapılan kanun değişikliğinin kurumsal olarak düşünülmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’de kamu hizmetlerinin daha iyi yürütülmesi amacıyla bazı düzenlemeler yapılması gerekiyordu. Belde belediyeleri, Türkiye’de en çok sıkıntı çeken belediyelerin başında geliyor. Özellikle Karadeniz bölgesindeki belediyelerin sınırlarının çok geniş olması, hizmet götürmek zorunda olduğu mahallelerin ya

da evlerin çok dağınık olması, hizmet vermede sıkıntılar yaratıyordu. Bazen kar yağdığında dahi yolları açmak için mazot bulmakta bile zorlandıkları oluyordu. Bu nedenle yeni çıkarılan yasanın ülkemiz adına, beldelerimiz adına, oradaki vatandaşlarımız adına hayırlı olmasını arzu ediyoruz” dedi. Toplantının düzenleniş amacıyla ilgili de bilgi veren Vali DÜGÜN, “İçişleri Bakanlığımız, tüzel kişilikleri sona erecek belediye başkanlarımıza yönelik bir bilgilendirme toplantısı yapmıştı. Bu toplantıya, Vali Yardımcımız Niyazi ERTEN bey de katılmıştı. Onun için bu konuyla ilgili hepiniz bir ön bilgiye sahipsiniz. Bugün, 6360 sayılı Kanunla ilgili ilimizde yürütülecek olan çalışmalar ve belediyelerin borç ve varlıkları konusunda kısa bir bilgilendirme toplantısı yapmayı arzu ettik” diye konuştu. Vali Orhan DÜZGÜN’ün açılış konuşmasının ardında, İl Mahalli

İdareler Müdür Vekili Yusuf KARATAŞ, 6360 sayılı Kanuna göre nüfusu 2.000’in altında olduğundan tüzel kişiliği sona erecek belde belediye başkanlarının yapmaları gereken işlemler ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 6360 sayılı Kanunun getirdiği düzenlemeler, tüzel kişiliği sona erecek belde belediyelerinin personel, araç, alacak ve borçlarının nasıl ve ne şekilde tasfiye edileceğine dair detaylı açıklamalarda bulunan Yusuf KARATAŞ, tüzel kişiliği sona erecek belde belediyelerinin mevcut personel, araç, taşınmaz, borç durumları hakkında da bilgiler verdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından tespit edilen 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayım sonuçlarına göre nüfusu 2.000’in altında olan belediyelerin tüzel kişilikleri ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak, köye dönüştürüleceğini belirten Yusuf KARATAŞ, köye dönüştürülen belediyelerin, 30 Haziran 2013 tarihine kadar 5393 sayılı Kanunun 8’inci maddesindeki usule bağlı olmaksızın, belediye meclisinin kararı ile ortak sınırı olan ve tüzel kişiliği sona ermeyen ve en fazla 10 km uzaklıktaki belediyeye mahalle olarak katılma talebinde bulunabileceğini söyledi. Köye dönüştürülen belediyelerin ihtiyaç duyulan taşınmazları ile araç ve gereçleri Komisyon kararıyla ilgili köy tüzel kişiliğine bırakılabileceğini ifade eden KARATAŞ, tüzel kişilikleri kaldırılan belediyeler için 5779 sayılı Kanun uyarınca verilen payların, tü-

zel kişiliğin kalktığı yıl için İçişleri Bakanlığınca İlbank A.Ş.’ye bildirilen nüfus esas alınmak suretiyle beş yıl süreyle ilgili İl Özel İdaresi’ne gönderileceğini kaydetti. Tüzel kişiliği sona erecek belde belediyelerindeki personellerin durumlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Yusuf KARATAŞ, 6360 sayılı Kanunla tüzel kişiliği sona erecek 23 belde belediyesinin halen 25 milyon TL borcunun olduğunu ifade ederek, belediyelerin 76 memur, 75 işçi, 5 sözleşmeli personel, 129 araç, 71 iş makinesi ve 1.247 taşınmaz malının bulunduğunu söyledi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN, 6360 sayılı Kanunla tüzel kişilikleri sona erecek belde belediyelerini devir alacak kurum olduklarını, beldelerde yürütülen hizmetlerin aksamaması için tüzel kişilikleri sona eren belde belediye başkanlarının görüş ve önerilerinden istifade etmek istediklerini söyledi. Toplantıya katılan belde belediye başkanları ise, 6360 sayılı Kanunun uygulanmasıyla ilgili görüş, öneri ve beklentilerini dile getirdiler. Tüzel kişilikleri sona erecek belde belediye başkanlarını dinleyen Vali Orhan DÜZGÜN, 6360 sayılı Kanunla tüzel kişilikleri son erecek belde belediye başkanlarının 2014 yılında yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine kadar görevlerini sürdüreceklerini, bu sürede yapılması gereken işlemlerin ise, Vali Yardımcısı Niyazi ERTEN Başkanlığında oluşturulacak komisyon marifetiyle yürütüleceğini söyledi.

Bayanlara Yönelik Mevlid Kandili Düzenlendi

Ünye Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu tarafından bayanlara yönelik Ünye Merkez Büyük Cami’de Mevlid Kandili programı düzenlendi. Ünye Büyük Cami’nde düzenlenen Mevlid Kandili programına din görevlilerin yanı sıra bayanlar katıldı. Kuran-ı Kerim okunarak başlanılan programda Vaize Özlem Kalyoncu Şirin, tarafından ‘Hz Muhammed ve Sevgi’ adlı konuyu anlattı. Şirin, Hz Peygambere ashabının duyduğu

sevgi, peygamber efendimizin (SAV) inananların hayatlarına nasıl etki ettiği, kadın ve erkeklerin hem mallarından hem canlarından vazgeçmeleri, peygamber efendimizin hayatından kesitleri anlattı.Program ilahiler, dualar, peygamber efendimiz ile ilgili slaytlarla son buldu. (ünyekent)

www.gazetekuzey.com

Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi Temsilcisi

Niyazi YEŞİLLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İşletme Müdürü Muhsin Yılmaz Nusret Yeşiller Genel Yayın Yönetmeni Genel Koordinatör Mustafa Dalgacı Betül Yeşiller Görsel Yönetmen Haber Merkezi Engin YARAN Ahmet Alkan Sayfa Editörü Hukuk Danışmanı Özkan Yıldırım Av. Doğan Pehlivan Muhabirler Resul Koşar Taner Şen Beytullah Şeker

Reklam Erkan Kaş Ahmet Kaytaz Oğuzhan Yılmaz

Dizgi-Grafik Grafiker Yeşiller Grafik Tasarım Emrah Çoşkun www.yesillermatbaa.com İlkay Yeşiller Dağıtım İnternet Editörü Şah Medya Ajans Çiğdem Akyol Yayın Türü Yerel Süreli Gazetemiz İHA Abonesidir. Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir. Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Adres MKP. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : gazetekuzey@gmail.com

Basın İlan kurumuna Ziyaret Başkan Seyit Torun ve Belediye Başkan Yardımcıları Basın İlan Kurumunu Ziyaret Ettiler.

Başkan Seyit Torun, Belediye Başkan Yardımcıları Ergun Alaybeyoğlu, Özer Karadağ ve Cengiz Okur ile birlikte Basın İlan Kurumu Ordu Şube Müdürü Çetin Oranlı’ ya nezaket ziyaretinde bulundu. Başkan Seyit Torun, yaklaşık 1 yıl önce göreve atanan ve hemşerimiz olan Çetin Oranlı’ nın bu görevini başarı ile sürdürdüğünü belirterek, Anadolu’nun birçok kentine göre Ordu’da görev yapan basın mensuplarının başarılı bir meslek hayatı sürdürdüklerini söyledi. Basının her yönü ile güçlü olması gerektiğini ifa-

de eden Başkan Seyit Torun, “Basın İlan Kurumu’nun hizmete girmesinin ardından yerel basının sorunlarının çözümü için önemli bir görev üstlendi. Basın sektörünün her alanda ileriye taşınması için çaba gösteriyorlar. Kendilerine başarılar diliyoruz” dedi. Basın İlan Kurumu Ordu Şube Müdürü Çetin Oranlı ise Başkan Seyit Torun’a ziyaret için teşekkür ederken, Ordu’da kurum ve kuruluşların kendilerine verdiği destekle birlikte camianın daha da ilerilere gideceğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr.

25/01/2013 Cuma

Ahmet

FİDAN

SATIRBAŞI

ahmet@ahmetfidan.com www.ahmetfidan.com

Bağımlılık: Neye, Kime, Nasıl Ve Ne Kadar? ayat bağımlı başlıyor bir kere. Bu demek ki, asıl olan bağımlılık, bağımsızlık sa istisnai. Bugün Kanal D’nin DOKTORUM Programına davetliydim. Konu: Bağımlılık. O zaman insan metabolizmasının ve genomunun varsayılan ayarıdır bağımlılık. Zaten sorum ve sorun da bu ya? Neye ya da kime bağımlı olacaksınız, nasıl bağımlı olacaksınız ve ne kadar ? Hayatı bağımlı olarak başlattık. Nasıl olduğu belli. Ana rahmindeki varlığımız, hücrelerimizin ilk bölündüğü yer ana rahmi. Yani ana içindeyiz. Çok kısa zamanda vücut fasulye büyüklüğünde olmaya başladığında artık bir bağ oluşacak, buna insanlık göbek bağı diyecektir. Ana rahminde göbek bağı ile başlayan bu alışkanlık, yatkınlık veya insan karakterinin varsayılanı, doğumdan sonra da devam etmekte. Önce insan (bebek) kendisine en yakın olana bağımlı olmakta, zaman veya yaş ilerledikçe bağımlılık gittikçe bireyin kendi çevresinden uzaklara doğru genişlemektedir. İşte bu doğal bağlılık faktörünün ya birden veya yavaş yavaş azalması veya kesilmesi ile insan metabolik veya psikolojik olarak bu ihtiyacı ŞİDDETLE hissetmekte. Haliyle bu psikolojik ihtiyacın bir şekilde karşılanması gerekmektedir. Tam bu sırada, bireyin çevresindeki ilgi kozası bireyi koruyup kollayacak yakınlıkta olmadığında veya bireyin bir veya birkaç hatası ile dışladığında, birey zaman kaybetmeksizin kendine yeni BAĞIMLILIK ALANLARI seçiyor. Çünkü, doğa boşluktan nefret eder. Ne demiştik, asıl olan, bağımlılık, tali olan bağımsızlık. Bu arada, bağımlılığın, YALNIZLIĞIN ve GÜÇSÜZLÜĞÜN bir fonksiyonu olduğunu vurgulamamız gerekmektedir. BA(ğımlı)LIK, sürüye yatkınLIK, BALIK, kalaBALIK, alaBALIK… Toplumsal denetimin, (süperegonun) çok güçlü olduğu yer ve zamanlarda bu topluma toplumdaki şu ya da bu şekilde elde edilmiş lidere olan bağımlılığı getirmekte. Bu uyulan kalabalığa aykırı olanlar şiddetle toplumdan dışlandığında DEPREMİN FAY HATTI BAŞLAMAKTADIR. Bu fay hattı aslında KAMU SAĞLIĞI nın da sosyolojik ve sosyopsikolojik açıdan başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Bu noktada, toplumun ve toplum önderlerinin yönetme tarz ve tutumları, bireylerin rasyonel veya irrasyonel davranmalarında, bağlanacağı varlığı (ilah/rap, put, ikon, madde veya fenomen) seçmelerinde etkili olacaktır. Kim neye ne kadar ve nasıl bağlanacak veya hiç mi bağlanmayacak bu sosyal çevrenin etkisiyle olsa da, a tipi, dominant karakterlerin bağımsızlık veya bağlantısızlığı tercih etme eğilimi olsa da eninde sonunda bir şekilde herkes bir kişi, yer veya varlığa bağlanacaktır. Zira bahsettiğimiz gibi bu insan genomunun varsayılan ayarıdır. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki fiziksel ihtiyaçlardan sonra gelen güven ihtiyacının da bir fonksiyonu olan bağımlılık korunma ve güven ihtiyacının tatmininin bir yansıtılmasıdır. Ozaman birey ana rahminde başlayan bu doğal ihtiyacını sür-

H

dürmek için o kopuş veya bunalım anlarında kendine en yakın olan kişi veya şeye bağlanıveriyor. Neler mi, sayamayacağımız kadar çeşitlilikte bağımlılıklar var. Metabolik madde bağımlılığı türleri: (opiad, esrar, kokain, alkol, tütün, kafein çoklu madde vs.) Metabolik olmayıp ta maddi/ somut nitelik taşıyan bağımlılık türleri: (kumar, televizyon, (reklam, alışveriş, dizi, futbol vb.) bilgisayar (internet, oyun, sosyal paylaşım vb.) Maddi olmayan bağımlılıklar: (ana baba, eş veya çocuk bağımlılığı, halüsinojen bağımlılık) KAMU SAĞLIĞI AÇISINDAN BAĞIMLILIK: Kamu sağlığı alanına giren konulardan birisi de bağımlılıktır. Bağımlılık ta diğer kamu sağlığı konularındaki gibi, KELEBEK etkisine sahiptir. Kelebek etkisini burada açıklamaktansa wikipedia ya yazıp okumanız daha pratik olacaktır. Kelebek etkisine sahip böylesi önemli olguya karşı proaktif, aktif ve reaktif olarak yaklaşılması gerekmektedir. Koruyucu hekimlik faaliyeti olarak ARAŞTIRMA, GEREKTİRİM ve GEREKSİNİM, bağımlılık olgusunun daha küçükken önünün alınmasını sağlayacaktır. Bunun için KAMU SAĞLIĞI kapsamında görev yapan veya uğraşan veya kendine misyon edinen kişi ve kurumların bu tür vak’alara karşı PROAKTİF, AKTİF ve REAKTİF olmaları gerekmektedir. Gerek sosyolojik, gerek sosyopsikolojik gerek psikolojik gerekse anatomik vak’aların kronik veya AKUT bir kimlik kazanmaması için bu yaklaşımların her birinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Proaktif olarak, sendromların ortaya çıkmadan önce algılanıp tanımlanıp çözümlemesi yapılmalı, Aktif olarak, yapılacak mücadelenin SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ sağlanmalıdır, REAKTİF olarak, yapılan (koruyucu hekimlik) mücadele sürecindeki geri dönüşlerin (feedback) düzenli ve sistematik olarak kollanması ve analiz edilmesi gerekmektedir. Kamu sağlığı aktörlerinin (Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve STK’lar) bütünleşik olarak sosyolojik olgulardaki bağımlılık yönlerine, bağımlılık yoğunlaşmasına karşı proaktif olmalıdır. Bağımlıların davranış değişikliklerinin izlenmesi, mutluluk algı ve tanımlarındaki yönlenmenin değiştirilmesi, bağımlıların itici güçle madde arama süreçlerinin takip edilmesi ve dozaj, miktar veya yoğunluk artışlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Şu an için sosyolojik bağlamda adına devlet dediğimiz mekanizmanın TÜTÜN BAĞIMLILIĞI konusundaki politikası başarılı ve isabetlidir. Geri kalan konulardaki bağımlılık türleri üzerinde ciddiye alınır bir başarı göremediğimi belirtmek istiyorum. Ayrıca bu konuda devlet mekanizmasının YÖNETİŞİM mantığı ile, yerel, bölgesel ulusal çapta bütün STK larla iş birliği içine girmelidir. Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisiyle esen kalınız.


4

25/01/2013 Cuma

Kent Konseyine Ziyaret Başkan Seyit Torun, kısa bir süre önce yapılan genel kurulun ardından Ordu Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Halit Ziya Çelebi ve Yürütme Kurulunu ziyaret etti.

Belediye Başkan Yardımcıları Ergun Alaybeyoğlu, Özer Karadağ ve Cengiz Okur’un da bulundukları ziyarette Başkan Seyit Torun yeni yönetime başarılar dileyerek bir süre sohbet etti. 15 Aralık’ta yapılan genel kurul sonrasında göreve seçilen

yeni yönetimi tebrik eden Başkan Seyit Torun, Ordu Kent Konseyinin diğer illere bakıldığında bir farklılığının olduğunu ve yapılanmasını tamamlayarak gelinen süreçte önemli hizmetlere imza attıklarını söyledi. Ordu Belediyesi olarak hayata geçirilen tüm

çalışmaların insan odaklı olduğuna değinen Başkan Seyit Torun, şimdiye kadar olduğu gibi Kent Konseyi ile bundan sonrada bu çalışmalarda karşılıklı görüş alışverişinde olacaklarını belirtti. Ordu Kent Konseyi Başkanı Halit Ziya Çelebi ve tam kadro ziyarette hazır bulunan Ordu Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ise ziyaret için Başkan seyit Torun’a teşekkür ederken, hedeflerinin Ordu’nun geleceğini şekillendirecek önemli projelere imza atmak olduğunu söylediler. Herkesi bu hizmet kervanının içine davet ettiklerini belirten Başkan Çelebi, katılımcı olmanın getireceği avantajları fikir birlikteliği ile ortaya sunmaya çalışacaklarını ifade ederek, ziyaret için Başkan Seyit Torun’a ve Belediye Başkan Yardımcılarına teşekkür etti.

“Yandaşa Kıyak Değişikliğine Dava Açtık” Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. maddesi hükmü ile 3. maddesi hükmünün yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Eğitim İş Sendikası Genel Merkez Hukuk Bürosu tarafından Danıştay'a dava açıldı. 31.12.2012 tarih ve 28515 (4. mükerrer) sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan değişiklik yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 5. maddesinin birinci fıkrasının

(b) bendinin (1) numaralı alt bendi ile 7. maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan “eğitim uzmanı” ibareleri, “eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı hariç diğer hizmet sınıflarında bulunan kadrolardan eğitim uzmanı” şeklinde değiştirilmiştir. Yine aynı yönetmeliğe, “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Bakanlık merkez teşkilatında geçici görevle çalışmakta olan öğretmenlerden Bakanlık merkez teşkilatındaki geçici görev süresi toplam en az altı ay olanlar eğitim uzmanı kadrolarına atanabilirler.” hükmünü içeren geçici 2. madde

eklenmiştir. Düzenlemelerle, eğitim ve öğretim sınıfına dahil personelin eğitim uzmanı olma hakları ellerinden alınırken; Bakanlık merkez teşkilatında, yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle en az 6 (altı) ay geçici olarak görev yapan personele bu hak verilerek ayrıcalıklı zümre yaratılmıştır. Yandaşa özel kadro açmaya dönük, hiçbir objektif ölçüt taşımayan keyfi düzenlemelerin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Danıştay'a dava açtık. Kamu oyuna saygı ile duyrulur.

Başkan Değil, “Kısa Vadede Bir Şey Hizmetkarız Beklememek Lazım” Perşembe Kaymakamı Abdullah Küçük:

İkizce’de 16 metrelik Başönü Köprüsü’nün yapımı tamamlandı.

Belediye Başkanı Birol Kaygı, İkizce merkeze 8 kilometre uzaklıkta bulunan Başönü Köprüsü'nün yüksekliğinin 7 metre, eninin ise 4 buçuk metre, uzunluğunun ise 16 metre olduğunu belirterek, "İkizce'ye önemli bir hareketlilik sağlayan bağlantı yolu üzerindeki köprümüzü çok şükür tamamladık. Yine Hasan Kalyoncu Caddesi'ndeki yol ve kaldırımda 700 metre uzunluğunda küp taştan yolu 6 metre eninde örme çalışmalarımız devam ediyor. 600 metre uzunluğundaki yaya kaldırımı da devam ediyor. Bu yol ve yaya kaldırımı; Hasan Kalyoncu Caddesi sonundaki Laleli Camii'nin tamir ve tadilatının sona ermesi ile tekstil ve dershanenin yine burada olması, Aile Toplum Sağlığı Merkezi, düz lise ve Kur'an Kursu binalarının bu güzergahta olması bu yola önemli bir işleklik kazandırdı. Artık insanlarımız çamurda yürümeyecek, ayakları çamur olmayacak. Allah bize ömür verdikçe, bu millet de devam başkan derse, biz onlara başkanlık değil hizmetkar olacağız. Kendimizi bu yola adadık." diye konuştu.

Perşembe İlçe Kaymakamı Abdullah Küçük, “Cittaslow’un(sakin şehir) uzun vadede Perşembe’nin hem kalkınmasına hem de tanıtımında katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ama kısa vadede bir şey beklememek lazım” dedi.

Perşembe ilçesi, Avrupa’da başta İtalya olmak üzere Avusturya, Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç, Polonya, İspanya, İsveç ve İngiltere ile Güney Kore ve Avustralya’nın da aralarında bulunduğu 25 ülkeden 150 kentin üyesi olduğu “sakin şehir(Cittaslow)” ağına katılırken, Perşembe Kaymakamı Abdullah Küçük, konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Cittaslow’un kent kültürüyle alakalı bir konu olduğunu belirten Kaymakam Küçük, “Perşembe ilçemizin Cittaslow olması Belediye Başkanımızın ve belediyemizin gayreti ile olmuştur. Cittaslow şehir kültürüyle alakalı bir konudur. Kent kültürüyle alakalı bir konudur. Uzun süreli bir kalkınma aracı olarak değerlendirmek lazım. Daha çok Turizm’de kalkınma aracıdır. Turizm olmasa bile o kente yaşayan-

larında mutlu ve huzurlu yaşayabilmesi için bir anlayış, bir felsefedir. Ancak Cittaslow olmakla birlikte birden bire kalkınacak, kısa vadede ilerleyecek diye bir şey yok. Burada herkese kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine perşembelilere bir takım görevler düşüyor. Burada yapmamız gereken bazı şeyler var. Tabelalarımızı küçültmemiz lazım. Halen ilçe merkezinde büyük tabelalar var. Onunla ilgili belediye meclisinin kararı var. Bir an önce uygulanması gerekiyor. Şehir içinde iki tane baz istasyonu var. Bunların kaldırılması için mahkeme kararı verdi. Ben Cittaslow’un uzun vadede Perşembe’nin hem kalkınmasına hem de tanıtımında katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ama kısa vadede bir şey beklememek lazım” diye konuştu.


5

25/01/2013 Cuma

Destek Veren Herkese Teşekkürler Ordu Belediyesi tarafından hizmete sunulan ve Edebiyat Dünyasına hizmet vermeye başlayan “Ordu Dünya Yazarlar Evi”ne Sivil Toplum Örgütleri ve işadamlarının desteği devam ediyor.

Ordu 19 Eylül Lions Kulübü Başkanı Gülsu Şenocak, yönetim kurulu üyeleri ve il dışından gelen Lions Kulübü üyeleri ile

birlikte “Ordu Dünya Yazarlar Evi”ni ziyaret ettiler. Yazarlar Evi’ne bilgisayar donanımı ve teknik teçhizat konusunda des-

tek veren kişi ve sivil toplum örgütlerinden biri olan 19 Eylül Lions kulübüne Teşekkür Belgesi veren Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağ, özellikle Edebiyat Festivali boyunca 19 Eylül Lions Kulübünün ulaşım konusunda Ordu Belediyesine büyük katkı sağladığını söyledi. Karadağ yaptığı konuşmada “Ordu’nun turizm ve kültürel alanda gelişimi için katkı sağlayan sivil toplum örgütleri ve işadamlarımızı yürekten kutluyorum. Eczacı Umut Tepe ve işadamı İsmet Erçal’ da bu konularda duyarlılık göstererek desteklerini esirgememişlerdir.

Bilindiği üzere “Ordu Dünya Yazarlar Evi” 3.Uluslararası Ordu Edebiyat Festivali kapsamında açılışı yapılarak hayata geçti. Burası Türkiye’de sayılı Yazarlar Evi’nden bir tanesi. 12 Ocaktan itibaren ‘Yaratıcılık-Yazarlık’ (Öykü-Şiir Atölyesi) ile faaliyete başladı. Buraya destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağ’ın yanı sıra Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Kefeli ve Edebiyat Festivali Genel Koordinatörü Şinasi Tepe’nin de hazır bulundukları ziyarette misafirler başarılar dileyerek hatıra resmi çektirdiler.

Tarım Sigortası İçin Geç Kalmayın Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre: Tarım; makro ekonomik açıdan stratejik önemi olan, desteklenmesi ve uzun vadeli politikalarla yönlendirilmesi gereken bir sektördür. Aynı zamanda sosyo-ekonomik açıdan da yüksek bir öneme sahip olduğu gibi milli gelir ve genel istihdam içerisindeki payı bakımından da vazgeçilmezdir. Çiftçilerimizin gelirinin düşük olması ve bazı yıllarda yaşanan tabi afetlerde buna eklenince çiftçimiz zor duruma düşmektedir. Üretimin büyük ölçüde doğal koşullara bağlı olması, ürün veriminde ve üretici gelirlerindeki dalgalanmalar tarımsal üretimi

istenen seviyeye çıkaramamıştır. Tarım üstü açık fabrika olarak nitelendirildiğinde önlenmesi mümkün olmayan risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle çiftçiler her yıl büyük felaketlere maruz kalabilmektedir. Bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ancak Tarım Sigortaları uygulamasıyla bu felaketlerin neden olduğu zararlar karşılanabilir. Dünya genelindeki doğal afetler ele alınınca 30’un üzerinde doğal afetin 28 tanesinin meteorolojik afet olduğu görülmektedir. Günümüzde tabi afetlere karşı en ideal yöntem; üretici-devletsigorta sektörü arasındaki bağın güçlendirilmesidir. Bu sayede

sürdürülebilir bir tarım sigortası sistemiyle üretici gelirlerinde istikrar sağlanması mümkün olacaktır. Bilindiği üzere 21.06.2005 tarih ve 25852 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’’ ile tarımsal ürün ve hayvanlarını sigorta yaptıran üreticilerin doğal afetlerden meydana gelen zararları teminat altına alınmıştır. Her geçen gün kapsamı daha da genişlemekte olan tarım sigortaları ile doğal afetlerden zarar gören üreticilerin kayıpları Tarım Sigortaları havuzu tarafından teminat altına alınarak karşılanmaktadır.

Bu nedenledir ki tarım sigortası yaptırma hem milli ekonomimize hem de kendi ekonomimize katkı sağlayacağı için büyük öneme sahiptir.

Barral ve Umbides;

‘Türkçe Bizim için Zor Bir Dil’ Orduspor’un iki futbolcusu, David Barral ve Javier Umbides, dün Altaş Koleji’nde öğrencilerle buluştular. Futbolculardan Umbides, Türkçe’nin kendileri için zor bil dil olduğunu, ancak birkaç kelime öğrendiğini anlattı.

Orduspor'un forvet oyuncusu David Barral ile orta saha oyuncusu Javier Umbides, öğrencilerle biraraya geldi. Özel Altaş kolejde gerçekleştirilen programda futbolcular, öğrencilerin sorularını tercüman aracılığıyla yanıtladı. İspanyol oyuncu Barral, gol atması gerektiği için zor bir pozisyonda oynadığını ifade ederek, "Bundan dolayı da sürekli kale önündeyim. Bazen kale gözünüze küçük gelebiliyor. Örneğin Mersin İdmanyurdu maçında iki tane gol pozisyonu vardı ama atamadım. Fakat bir sonraki maçta gol atacağım" dedi. Orduspor'u daha iyi yerlere getirmek istediklerini kaydeden Barral, futbolcunun da derslerine iyi çalışması gerektiğini ve öğretmenlerine saygı duymasının önemli olduğunu vurguladı. Türkçeyi öğrenmek istediğini ancak zor bir dil olduğunu anlatan Barral, "Günaydın, afiyet olsun, iyi geceler, görüşü-

rüz, burada" kelimelerini Türkçe söyledi. Çok daha fazla çalışacaklarını belirten Barral, "Orduspor'u Süper Lig'de tutacağımıza inanıyorum" dedi. David Barral, forvet oyuncusu olduğu için idolünün Cristiano Ronaldo olduğunu açıkladı. Arjantinli oyuncu Umbides, Ordu'da herkesin futbolu takip ettiğini dile getirerek, "Bu bizim için güzel bir durum. Çünkü futbolla birlikte şehir de bizimle birlikte olursa, iki taraf da gelişecektir" diye konuştu. Yeni bil dil öğrenmenin yararlı olduğuna değinen Umbides, Türkçe'nin kendileri için zor bil dil olduğunu, ancak birkaç kelime öğrendiğini anlattı. Son sekiz maçtır galibiyet alamadıklarından dolayı seyircinin reaksiyon gösterdiğini belirten Umbides, "Tabi ki bu da bizi etkiliyor. Bundan dolayı daha fazla çalışıp önümüzdeki maçta galibiyet almamız gerekiyor. Taraftarın desteğiyle daha çok çalışacağız. Seyirci desteği fazlalaşırsa ve devam ederse Orduspor'un bulunduğu ligden düşmesi imkansız" ifadelerini kullandı. Konuşmanın ardından oyuncular, öğrencilere imza dağıttı.


6

25/01/2013 Cuma

Torun, Cumhuriyet Mahallesi Sakinleri İle Buluştu Ordu Belediyesi’nin örnek bir kentsel demokrasi hareketi olarak başlattığı “Ben Başkan Olsaydım Projesi” kapsamında yürütülen mahalle toplantılarının üçüncüsü Cumhuriyet Mahallesi’nde gerçekleşti.

Başkan Seyit Torun’un, başkan yardımcıları Özer Karadağ, Ergun Alaybeyoğlu ve Cengiz Okur’un yanı sıra yatırımcı müdürleri ile katıldığı Cumhuriyet Mahallesi toplantısında mahalle-

liler sorunlarını ve önerilerini birinci ağızdan ilgililere iletme fırsatı buldular. Toplantı başlangıcında bir açılış konuşması yapan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Uğur Özcan,

Başkan Seyit Torun’un 9 yıllık dönemi boyunca mahalleye yatırımlardan kısaca bahsetti. 1986 yılında referandumla mahalle olunmasından bu yana Seyit Torun dönemine kadar geçen 15 yıllık süreçte bu 9 yıllık dönem kadar mahallede çalışma yapılmadığını söyleyen Muhtar Özcan, Başkan Seyit Torun ve çalışma arkadaşlarının bu toplantıyı düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Ardından söz alan Başkan Seyit Torun, Muhtar’a teşekkür ederek Ordu Belediyesi olarak Cumhuriyet Mahallesi’nde yürütülmekte olan çalışmalardan bahsetti. Ordu’nun gittikçe büyüyen ve gelişen bir yapıya sahip olduğunu belirten Başkan Torun, “Cumhuriyet Mahallesi, kentimizin en büyük yüz ölçü-

me sahip mahallesi ve ne yazık ki yapılaşma durumu henüz tamamlanmadı. Belediye olarak bizim önceliğimiz alt yapıydı ve onu tamamlamak üzereyiz. Hiçbir zaman hizmet bitmez. Elbette eksiklerimiz oluyor ve mahallede bazen sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunlar bize çeşitli kanallardan ulaşıyor ancak bu akşam biz mahalleye gelelim sorunları birlikte değerlendirelim istedik. Çözebildiğimiz sorunları çözelim çözülemeyen sorunları neden çözülemediğinin nedenlerini birlikte konuşalım birlikte çözüm üretelim istiyoruz.” dedi. Mahalle toplantılarının belirli periyotlarla devam edeceğini söyleyen Başkan Torun, ev sahipliğinden dolayı Cumhuriyet Mahallesi sakinlerine teşekkür etti.

Hastane Önünde Şüpheli Çanta Alarmı

Ordu Devlet Hastanesi önüne bırakılan çanta polisi alarma geçirirken, meraklı vatandaşlar ise emniyet şeridinin etrafını tribüne çevirdi. Olay yerine gelen bir kişi çantanın kendisine ait olduğunu söyledi. Ordu Devlet Hastanesi kafeteryası önüne bırakılan şüpheli çanta vatandaşların dikkatini çekince polise haber verildi. Kısa sürede olay yerine gelen polis, çantanın çevresinde güvenlik şeridi oluşturdu. Meraklı vatandaşlar, emniyet ekipleri tarafından çantanın olduğu bölgenin

dışına gönderilse de hastane merdivenlerini hınca hınç doldu. Bomba imha uzmanları çantayı fünye ile patlatmaya hazırlanırken, çantanın sahibi olduğunu söyleyen Halil İbrahim Eren (20) polislere, göz doktorundan sıra aldığını belirterek çantayı oraya bıraktığını ifade etti.

Çantanın yanına polislerle birlikte giden Eren, çantasını açar-

ken içinden eşyaları çıktı. Daha sonra emniyet şerit kaldırıldı.

Ordu’da Balık Satışları Durgun Balık fiyatlarının düşmeye başlaması, balık satışlarında etkili olmadı. Ordu’daki balıkçı esnafı eskiye oranla balık satışlarının az olduğunu söyledi.Karşıyaka Ba-

lıkçılık işletmecilerinden, Adem Önem, önceki senelere göre vatandaşın balık taleplerinin azaldığını, sezonun durgun geçtiğini, vatandaşın daha çok balık çeşit-

lerinden Hamsi ve İstavriti tercih ettiğini ifade etti. Balık işletmecisi Cihan Çakmak ise “Bu sezon Hamsilerin biraz küçük olması vatandaşı et-

kiledi. Balık almaya gelen vatandaşlar balığın taze olmasına ya da iriliğine dikkat ediyor. Hamsilerimiz bu sene küçük olması da satışlarımızı etkiledi’ dedi.

T.C FATSA İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞI’NDAN Fatsa Ticaret Borsası Meclis Üyelikleri seçimi 17 ŞUBAT 2013 Pazar günü M.K.Paşa Mahallesi Ata Caddesi No:6 adresindeki Borsa Hizmet Binasında yapılacaktır. Seçim saat 09:00 da başlayacak ve 17: 00 ‘ de sona erecektir. Bu maksatla hazırlanan 1 adet meslek kodu grubuna ait seçme ve seçilme hakkına haiz üyeleri gösterir seçmen listesi Fatsa Ticaret -Borsası İlan Panosunda, ve İlçe Seçim Kurulunda askıya çıkarılacaktır. Listeler 28 Ocak 2013 Pazartesi günü Saat 08:00 de askıya çıkacak 30 Ocak 2013 Çarşamba günü akşamı saat 17:00 ‘ de askıdan indirilecektir. Askı süresince listelere yapılacak itirazların ve düzeltme taleplerinin yazılı olarak ilçe seçim kurulu başkanlığına müracaatları gerekmektedir. İlgililere 5174 sayılı kanunun 84. üncü maddesi gereğince tebliğ ve ilan olunur.

İlçe Seçim Kurulu Başkanı Kazım Engin KARACA

Sağlık

Öfke arttıkça kalp hastalığı riski de artıyor Ünye Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Cem Gündüz, öfke ve öfke kontrolüne ilişkin verdiği bilgide, “Ölçüsüz kızgınlık, aslında öfkeyi belirler. Öfke kontrol problemi olan insanların kalp hastalığına yakalanma olasılıkları çok daha fazladır.” dedi Gündüz, öfkenin insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin gazetemize yaptığı değerlendirmede, “Öfkeyi, ölçüsüz kızgınlık olarak tanımlayabiliriz. İnsanlar hayatlarındaki engellemelere karşı bir takım tepkiler verme ihtiyacı hissederler, ölçüsüz kızgınlık aslında öfkeyi belirler.” dedi. Öfkenin zararları nelerdir? Öfkenin birçok zararı olduğunu, öfke anında insanda salgılanan hormonlara bağlı olarak vücudun bir takım tepkiler verdiğini belirten Dr. Cem Gündüz, şunları söyledi: “Sinir, stres, sıkıntı anında ve engelleme ile karşılaştığımızda, vücudumuzda adrenalin salgılandığı zaman öncelikle bütün kanımız kas kısmına gitmeye başlar. Bu kan akımından sonra insanların çoğu bu hormonal etki nedeniyle bütün kan kaslarında yoğunlaşmaya başlar. Kaslarda oluşan o kuvvet, tepkiye neden olur. Son dönemde öfke ile ilgili yapılan çalışmalarda öfkenin kalp hastalıklarıyla ilişkili olduğunu bildiren yayınlar çıkmıştır, öfke kontrol problemi olan insanların kalp hastalığına yakalanma olasılıkları çok daha fazladır.“ Öfkeyle ilgili bilinen yanlışlar Öfkeyle ilgili bilinen yanlışlara değinen Cem Gündüz; ”Bilinen yanlışlardan biri öfkeyi o anda boşaltmanın öfkeyi geçireceğidir. Aksine öfkeyi çok daha kötüleştirir o anda öfkeyi boşaltmak istediğiniz zaman çok büyük kavgalar içine girebilirsiniz. Kendinizi durduramazsınız. Öfkeyi dışarı boşaltmak fayda sağlamaz. İkinci olarak, öfkeyi ertelemek iyidir diye hastalarımızın yanlış bilgisi var. Öfkeyi ertelemek iyi bir şey değildir. O anlık bir kaçıştır, ama öfkeyi oluşturan duyguyla yüzleşmek ve üstesinden gelmeyi öğrenmek aslında önemli bir beceridir. Öfke, yaşanan aynı olaylara karşı bizim kişisel algılarımızdır. Bizim o olaya bakış açımızı, ne yapacağımızı belirler. Bu bizim sorun çözme becerilerimizle alakalı bir şeydir.” Öfke kontrolü nasıl sağlanır? Öfke kontrolüne ilişkin Dr. Cem Gündüz, şu bilgiyi verdi: “Öfkeye neden olabilecek bir sürü hastalık var. Öncelikle biz hastalarımız geldiği zaman rutin bir psikiyatrik muayene yaparız. Psikiyatrik muayene sonucunda çıkabilecek bir çok sonuç var. Sadece öfkeyle baş etme sorunu olan insanlarda çıkabiliyor. En önemlisi kişilik bozuklukları var, kişilik bozukluğu olan bir insanda öfke kaçınılmazdır. Depresyona giren bir insanda öfke duyar. Öfkeye yönlendiren çok farklı hastalıklar vardır. Şizofren hastalıkları da buna dâhil. Sorun çözme becerisi daha az olan insanlarda tespit ettiğimiz şeyler aslında bu hayata bakış açılarını anlamlandırmak. Öfkenin temelinde aslında engellemeye karşı bizim kendi çocukluğumuzdan getirdiğimiz deneyimlerle birlikte verdiğimiz tepkilerdir, ölçüsüz kızgınlıktır. Yerleşik düşünceler üzerine seanslar yapıyoruz, biz de bu konuda hastalara yardımcı olmak gerekir. Bunun dışında da altta yatan bir hastalık varsa kişilik bozuklukları, psikiyatrik rahatsızlıklar, depresyon, şizofren yani sinir stresi olan bir sürü hastalık vardır. Dışarıya yansıtan bu tarz bir şey varsa altta yatan ana hastalığı belirleyip ona yönelik tedavi yapmak bize fayda sağlar. İnsanlarımıza sıkıntı yaratan problemleri dışında farklı bir bakış açısı ile bakmalarını öğretmenin bir takım yollarını aşılamaya çalışıyoruz. En temel şey altta yatan hastalığı tedavi etmektir.” Öfkenin en çok görüldüğü dönemlere ilişkin Gündüz, “Öfkeyle ilişkili en önemli şey ergenlik dönemindeki genç grup hasta 14 ve 17 yaş grubu öfkeyle ilişkili bir problemi var. Öfkeyi yönetirken ve kabul ederken şöyle bir şey var ‘Karşıdaki insan beni kızdırdı değil, ben onun yaptığına kızdım’ Çünkü kızan sizsiniz, aslında olaya bakış açınız önemlidir. Onun dışında öfkeyle ilgili olabilecek en önemli şeylerden biri genç yaş grubunda özellikle alkol ve madde bağımlılarında da öfke kontrolü çok zordur. Bu hasta gruplarının düzenli bir şekilde tedavi edilmesi lazımdır. Öfke, genç grupta daha fazla oluyor, bu demek değildir ki 50 yaş grubundaki bir depresyon hastası öfkelenmeyecek ya da sıkıntısını yaşamayacak değildir.“ dedi. (ünyekent)


7

25/01/2013 Cuma

Okan için Seferber Oldular Fatsa Özel Sanayi Sitesi’nde bir iş yerinde çalışan 16 yaşındaki Okan Türkmen henüz belirlenemeyen bir nedenle girdiği bunalım sonucu Bolaman köprüsünden ırmağa atladı. Türkmen ailesi olay yerine geldikten sabaha kadar hiç olay yerinden ayrılmadı. Okan Türkmen’i gece boyunca arama çalışmaları sonuç vermezken Sahil Güvenlik ekipleri ve dalgıçlar arama çalışmalarını sürdürüyor. Önceki akşam saat 18 sularında çalıştığı iş yerinden çıktıktan sonra yaya bir şekilde eve giderken arkadaşlarına, “Ben kendimi köprüden atacağım” dedikten sonra köprü korkuluklarından kendini ırmağa bıraktığı öğrenildi. Olayı ihbar alır almaz Bolaman köprüsüne gelen ilk görevlilerden biri olan bir polis memuru, ırmağın denizle birleştiği taraftan, “Beni kurtarın” diye bir ses duyduğunu söyledi. Okan Türkmen’in arkadaşları da polis ekiplerine, “Biz onu ikna ettik ama bizden ayrıldıktan sonra kendisini atmasından korkup şüphelendik ve arkasından koştuk ama kendisini ırmağa attı” dedikleri öğrenildi. Aile Sinir Krizleri Geçirdi Olayın duyulmasından sonra

olay mahalline Okan Türkmen’in çalıştığı iş yeri sahibi geldi. İş yeri sahibi Okan ile gün içerisinde bir sorun yaşamadığını saat 17:00 gibi iş için şehir merkezine gittikten bir müddet sonra olayı duyduğunu söyledi. Daha sonra ise olay yerine Türkmen ailesi geldi. Olay yerinde sinir krizleri geçiren aileyi polis ekipleri güçlükle sakinleştirebildi. Hiç Uyumadan Beklediler Türkmen ailesi gece boyunca havanın aşırı soğuk olmasına rağmen Bolaman köprüsünün yanından ayrılmadığı gözlendi. Okan Türkmen’in annesinin ve kardeşlerinin aşırı soğuğa aldırmadan gece boyunca evlatlarının bulunmalarını beklemeleri yürekleri dağladı. Aramalar Devam Ediyor Okan Türkmen’i arama çalışmaları devam ediyor. 129.Nolu Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı

ekipleri gece ve sabah arama çalışmalarını sürdürürken, Ordu İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü Su Altı Grup Amirliği ve Ordu AFAD ekipleri de sabah saatlerinde olay yerine gelerek Okan Türkmen’i arama çalışmalarına devam ettiler. Fatsa Özel Sanayi Sitesi

Kooperatifi Başkanı Yusuf Kaynar olayla ilgili kimsede bir suç aranmaması gerektiğini belirterek, “Öğrendiğim kadarıyla iş yerinden eve gitmek üzere akşam 18.00 gibi çıkan Okan Türkmen yolda yürürken ben köprüden kendimi atacağım demiş ve atmış.

İl Genel Meclis Üyeleri Bilgilendirildi Fatsa’da yürütülen proje, yatırım ve hizmetler hakkında bilgi almak ve yerinde incelemek için bulunan Ordu İl Genel Meclis Üyesi Salih Aydın ve İl Genel Meclis Üyeleri, Cevdet Bayazıt, Osman Keskin, İsmail Temiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı’yı makamında ziyaret etti. Ziyaretlere Fatsalı İl Genel Meclis Üyesi Yaşar Ateşli’ de eşlik etti. Ziyarette İl Genel Meclis üyelerine Fatsa’daki okullarda yapılan tamirat, onarım, projeler ve devam eden okul, yurt inşaatları ile yapılacak yatırımlar hakkında bilgilendirme yapıldı. Fatsa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdullah

Özkan ilçe yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında bilgilendirmeler yaparak görüşlerini bildirdi. Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, İl Genel Meclis Üyeleri ile birlikte Atatürk İlkokulu ve okul alanı olarak tahsis edilen arsalarda incelemelerde bulundular.

Aydınlarımız Katledilmesin İstanbul’daki evinin önünde 20 yıl önce uğradığı bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te hayatını kaybeden araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 20. yılında Fatsa CHP ilçe teşkilatı tarafından anıldı.

CHP Fatsa İlçe teşkilatında gerçekleşen anma programına CHP Fatsa İlçe Başkanı Doğan Çelebi başta olmak üzere partililer ve vatandaşlar katıldı. Çelebi: “Uğur Mumcular bir daha ölmesin, aydınlarımız katledilmesin” Anma töreninde CHP Fatsa İlçe Başkanı Doğan Çelebi yaptığı konuşmada: “Uğur mumcuyu anma yıldönümünde bir araya geldik. Ülkemizde zor yetişen dünyaca ün yapmış aydınlarımız karanlık güçler tarafından göz

Halk Eğitimin Miniklerinden Dönem Sonu Gösterisi

kırpılmadan öldürülmektedir. Bu toplum bağrında yetişmiş bu aydınları bu yurt severleri yeteri kadar sahiplenmemesi ve bu aydınların katledilmesinin sorgulamasının yapmamasının devlet olarak bu cinayetlerini hiçbirinin aydınlanmamasını esefle belertmek zorundayım. Bu durum çok acı bir olaydır. Böyle bir demokrasi olmaz. Bu aydınların cesetleri üzerinde karanlık güçlerin eli kalkmadığı sürece aydınlarımızın cesareti ve yurtseverlerimizin kararlığı törpülenerek ülkemiz sormayan, sorgulamayan bir

durumda kaldığı için dış güçlere emperyalizme boyun eğmişlerdir. Ben sizleri daha fazla duyarlılığa davet ediyorum. Kim bu insanlar ne istedi? Uğur Mumcu’nun ölümünün 20. yılı ve dava artık zaman aşımından düşüyor. Uğur Mumcu’nun katili veya katilleri uluslar arası cinayet şebekeleri artık elini kolunu sağlaya sağlaya aramızda dolaşacaklar. Bu durumu bizlerin anlaması mümkün değildir. Uğur Mumcular bir daha ölmesin, aydınlarımız katledilmesin umut ve dileğiyle saygılar sunuyorum” dedi.

Varnalı: “Uğur Mumcu Büyük Bir Aydındı” CHP Fatsa İlçe Teşkilatı Basın Sorumlusu Fatma Varnalı ise: “Uğur Mumcu’nun hayatı ile ilgili bilgiler verdi gelen konuklara. Bu tür cinayetlerin artık yaşanmaması gerektiğini belirten Varnalı: “Uğur Mumcu ve diğer aydınlarımızın cinayetlerinin aydınlaması gerekiyor. Aksi taktirde karanlık güçler her zaman amaçlarına ulaşacaktır. Aydınlarımız, ülkemizin aydınlarıdır ve bizlerin bu aydınlara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü ana sınıfının dönem sonu gösterisi beğeniyle izlendi. Gösterilerinde çeşitli oyunlar sahneleyen minik öğrenciler büyüklerine ilginç mesajlar da vermeyi ihmal etmediler. Fatsa Halk Eğitim Merkez Müdürü Celal Acar düzenlenen gösteri ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi. Bizler minik yavrularımızın akşama kadar sınıflarında sadece oyun oynadıklarını düşünüyoruz. Ama baktığımız zaman bizim oyun diye değerlendirdiğimiz bu yavrularımızın neler yapabildiğini görüyoruz. Eskiden çocuklarımız için bu imkânlarımız çok fazla yoktu. Çocuklarımıza oyuncak alırdık aman düşürme, kırma, açma, dağıtma diye uyarırdık ama bu çocuklar açmadan dağıtmadan nasıl oynayacak diye düşünemedik. Bizzat kendi oğlumun küçükken evin içinde çivi çakmadığı yer kalmadı. Verdiği zararın haddi hesabı yoktu ama imkânlarımız o an için her şeyi almamıza yetmiyordu. Sağ olsun kız meslek lisesinden gelen üç tane kızımız var. Öğretmenimiz, kızlarımız ve bir tane de bakıcı annemiz var hepsi sağ olsun bu yavrularımız için ne gerekiyorsa yardımcı oldular.

Oyuncaklar açılacak, bakılacak, çocuğun yaşına göre tespiti yapılacak ve çocuğumuzun fikirleri, zekâsı bu şekilde gelişecek. Onun için çocuklarımıza şuna dokunma, buna dokunma diyerek yasak koyarak işi hallettik ama şimdi eğitim öyle değil. Allah sizlere de kolaylık ve sabırlar versin çocuklarımızın gelişimi için sabretmemiz lazım. Çocuklarımız gelişimi için hepinizin görüş ve önerilerini bekliyorum. Katılımınızdan dolayı saygılar sunuyorum ve hepinize teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın yaptığı gösteriyi izlerken daha mutlu olacağımızı düşünüyorum. 1.dönemin bitmesi dolayısıyla çocuklarımızı size 15 gün emanet ediyoruz bu 15 günün sonunda emanetlerimizi 2.dönemde bekliyoruz. 1.dönemin bitişinin son haftasında miniklerimizin bizler için hazırlamış oldukları dönem sonu gösterileri için hepinize iyi seyirler diliyorum. Katılım sağlayan herkese teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Kıvılcım, “İbiş Çıkmazı”nı İkinci Kez Sahneledi 2008 yılında kurulan ve “Ordu’nun ilk özel tiyatrosu” özelliğine sahip olan Fatsa Kıvılcım Tiyatrosu, hazırladığı “İbiş Çıkmazı” adlı komedi oyunun ikincisini yine Fatsa’da sahneledi.

Cem Düğün Salonunda gerçekleşen tiyatro gösterisine kandil nedeniyle beklenen ilgi olmadı. Atlıhan Çetinkaya’nın yazdığı, Zekeriya Eruzun’un yönettiği oyunun sanat danışmanlığını İbrahim Çapkın üstlendi. Fatma Karaca, Sıla Gülen, Abdullah Akkaya, Ogün Özcan, Reha Anlayan, Zekeriya Eruzun, Atlıhan Çetinkaya ve İbrahim Çapkın’ın rol aldığı “İbiş Çıkmazı” adlı oyunun ikincisi de beğeniyle izlendi. Oyun sonrası görüşlerini

belirten Kıvılcım Tiyatrosu Sahibi Zekeriya Eruzun kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek, “Tiyatromuza aslında daha fazla seyirci bekliyorduk. 500 civarında bilet satmamıza rağmen Mevlid kandili nedeniyle tiyatroya gelmek isteyenler gelemediler. Ben seyircilerimizden özür dilerim. Tiyatronun tarihini belirlerken Mevlid kandilini hesap etmemişim. İnşallah bundan sonraki tiyatrolarımızda seyircileri yanımızda görmeyi arzu ederiz.


8

25/01/2013 Cuma

İlk “Kitap Sohbeti”Gerçekleştirildi Geçtiğimiz Aralık ayında İkizce Kaymakamı Ali Doğan öncülüğünde kurulan ve Türkçe ile Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden oluşan Edebiyat Kulübü ilk kez toplandı. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan Eğitim Değerlendirme Toplantısında İkizce Kaymakamı Ali DOĞAN’ın teklifiyle kurulan Edebiyat Kulübü İlçe Müftülüğünde ilk Kitap Sohbetini gerçekleştirdi. Toplantıda Ahmet ÜMİT’in “Sultanı Öldürmek” adlı eseri yaklaşık 2,5 saat boyunca enine boyuna değerlendirildi. Eseri konusu, olayları, fikirleri, günümüze yansıyan boyutları, eksiklikleri, kattıkları, dikkat çekici pasajları başlıkları altında değerlendiren Kulüp üyeleri sordukları sorularla da hoş dakikaların yaşanmasını sağladılar. Sohbet esnasında çeşitli yiyecek ikramlarında da bulunuldu. Toplantıya Kaymakam Ali DOĞAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Niyazi YILDIZ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet AZAKLI ile Kulüp üyeleri Devecik Ortaokulu’ndan Gökhan OCAKDAN, Kaynartaş Ortaokulu’ndan Ogün DUMAN, Kurtluca Ortaokulu’ndan Sabire GÜRSOY, Şenbolluk Ortaoku-

lu’ndan Sümeyra TOK, İkizce Ortaokulu’ndan Nuriye AKIN, Yoğunoluk YİBO’dan Şenol CON ile Fatma KIRMAN, Şenbolluk Ortaokulundan Yahya YETİŞİR, İkizce Lisesi’nden İbrahim TÜRKÖZ ile Tuba DEMİR ve Yoğunoluk Çok Programlı Lisesi’nden Ersin KARAKURLUK katıldı. Toplantı sonunda ilk toplantıyı değerlendiren üyeler ikinci toplantının daha verimli geçmesi için neler yapılabileceği üzerine de bazı öneriler sundular. İkinci toplantının Şubat ayı içerisinde yapılmasına ve İskender PALA’nın “Efsane” adlı eserinin değerlendirilmesine karar verilerek ilk toplantıya son verildi. Bilindiği üzere Edebiyat Kulübü’nün kurulmasında Ordu Valisi Orhan DÜZGÜN’ün yayımladığı Ordu Okuyor Kampanyası etkili olmuştu. Okumanın bir boş zaman meşgalesi olmaktan çıkıp günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olması gerektiğini belir-

ten Kaymakam DOĞAN, “Bizim bu kulübü kurmamızın altında Ordu Okuyor Kampanyasının gereğini yerine getirmenin yanı sıra başka düşünceler de yatmaktadır. Biz bu yolla topluma, gençlere, çocuklara ve öğrencilere iyi birer örnek teşkil etmek istiyoruz. Bunun yanı sıra günlük hayatın stresinden biraz uzaklaşıp keyifli bir-iki saat geçirmeyi de amaçlıyoruz. Ayrıca şunu unutmayalım, anadilimiz olan Türkçe’yi güzel kullanmak, yaymak ve gelişmesine yardımcı olmak bizim için milli bir vazifedir. Bu kulüp bu görevin ifasında da önemli bir rol oynayacaktır.” dedi. Kaymakam Doğan, “Bugün yapılan sohbetten de büyük keyif aldık. Arkadaşların kitabı severek okuduklarını, ayrıca düşüncelerini paylaşma konusunda da oldukça istekli olduklarını gördüm. İnşallah bundan böyle giderek artan bir keyifle bu toplantılarımızı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Son olarak, Ordu Okuyor Kampanyasının ilimiz ve ilçemiz adına ne kadar önemli olduğunu belirten Kaymakam DOĞAN, “Bu kampanya çok ciddi şekilde meyvelerini vermiştir ve vermeye de devam edecektir. İlçemizde okuma oranında ciddi bir artış gerçekleşti. İlçe halkımız okumanın önemini bu kampanya ile daha da iyi anladı. Öğrencilerimiz iyi bir okuyucu olmadan iyi bir kariyer yapmanın zor olduğu bilincine vardılar. Bu bakımdan Valimiz Sayın Orhan DÜZGÜN’e bu kampanyayı başlattığı için ne kadar teşekkür etsek azdır.” şeklinde konuştu.

İlim Yayma Cemiyeti, Hamarat’ı Ağırladı

Ak Parti Ordu Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi Mustafa Hamarat, İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi’ni ziyaret etti. İlim Yayma Cemiyeti Ünye Şubesi üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette Milletvekili Hamarat, ülke gündemini değerlendirdi. Ziyarette siyasetin bir ülke için önemine dikkat çekerken siyasetin hem sanat, hem de bilim yanını anlatan Hamarat, insanın yapısında aceleciliğin olduğuna da değinerek bunun avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirdi. Milletvekili Hamarat, cemiyet üyelerine anayasa değişikliği için başlatılan çalışmalarda gelinen noktayı da değerlendirirken, diğer partilerin bakışını da ele aldı. (ünyekent)

CUMA’dan CUMA’dan CUMA’ya CUMA’ya ALLAH’IN SEVMEDİĞİ DAVRANIŞ: İSRAF Kardeşlerim! Bir gün Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), abdest almakta olan Sa’d b. Ebi Vakkas’ın yanına uğramıştı. Derken onun suyu fazla kullandığını görmüş olmalı ki “Bu ne israf?” buyurdu. Sa’d, “Abdestte de israf olur mu ya Resulallah?” diye sorunca Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), “Evet, akan bir nehirden bile abdest alsan israf olur” şeklinde karşılık verdi. Kıymetli Kardeşlerim! Hutbemin başında okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz, müminlerin vasıflarını tanıtırken şöyle buyuruyor: “Onlar, harcama yaptıklarında ne israf ederler, ne de cimri davranırlar. Bu ikisi arasında bir yol tutarlar.” Yine bir başka ayette Cenab-ı Hak, “Akrabaya, yoksula, yolda kalmışa haklarını ver! Malını israf ile saçıp savurma! Zira saçıp savuranlar, şeytanın dostları, kardeşleridir.” buyuruyor. Yüce Rabbimizin bu ayetleri, bizlerden, bütün eylemlerimizde iktisatlı ve ölçülü olmamızı ve de israftan uzak durmamızı istiyor. Sevgili Peygamberimiz de bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor: “İnsanoğlu kıyamet günü beş şeyden hesaba çekilmedikçe yerinden kımıldayamayacaktır; Ömrünü nasıl tükettiğinden, gençliğini nasıl yıprattığından, malını nerede kazanıp nereye harcadığından ve öğrendiği bilgilerle nasıl amel ettiğinden” O halde ahiretteki hesap vereceğimiz konulardan biri de, maddî-manevî bize hangi nimetler bahşedilmişse, onların israf edilip edilmediği ile ilgili olacaktır. Değerli Kardeşlerim! Modern zamanlar ne yazık ki bizi kendi dünyamıza hapsetti. Bireyselleştik. Bencilleştik. Kendimizden başkasını düşünmez olduk. Merhameti, diğerkâmlığı, kanaatkârlığı unuttuk. Amansız bir şekilde her şeyi tüketir olduk; zamanı da, mekânı da, malı da, serveti de, tabiatı da, çevreyi de bilinçsizce tüketiyoruz. Hayatımız ve ömrümüz akıp giderken gençliğimizi, sağlığımızı, zenginliğimizi, geleceğimizi, her şeyimizi israf ediyoruz. İsraf ve savurganlık, bugün hayatımızın hemen her tarafını kuşatmış durumda. Ancak öyle bir nimeti israf ediyoruz ki, bu nimetin bizim medeniyetimizde apayrı bir yeri vardır. İsraf ettiğimiz bu nimet, nimetlerin büyüğü, değerlisi ve yücesi olan ekmek nimetidir. Bizim kültürümüzde ekmek, rızıkların kıymetlisi, hürmete şayan olanıdır. Bu sebeple biz bir ekmek kırıntısını yerde gördüğümüzde hemen onu alır ve öperiz; Sonra alnımıza koyarız; Ardından özenle bir duvarın

kovuğuna yerleştiririz. Ekmek kırıntısını çiğnemekten dahî kaçınırız. Ayrıca ekmekle bizim gönül bağımız vardır. Halk irfanımız ekmeğe yemin eder, ekmek hakkı için; Kur’ân’a yemin eder, Kur’ân hakkı için. Kardeşlerim! Üzülerek ifade edelim ki nimetlerin sultanını israf ediyoruz. Sofralarımızın baş tacını israf ediyoruz. Bereketin timsali ekmeği çöpe atıyoruz. Dünyada bir milyar insan sefalet ve yokluk içerisinde yaşarken; milyonlarca insan bir lokma ekmeğe muhtaçken, her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Dünyada her yıl 10 milyon insan açlıktan ve yetersiz beslenmekten hayatını kaybederken; kardeşlerimiz Suriye’de, Somali’de, Arakan’da ve dünyanın muhtelif yerlerinde bir ekmeğe muhtaç durumda iken her gün milyonlarca ekmeği israf ediyoruz. Bu davranışımızla hakikatte dünyadaki aç insanların hakkını saçıp savuruyoruz. Bu hâlimiz, Sevgili Peygamberimizin “Birinizin elindeki lokma yere düşerse ondaki toz toprağı gidersin ve onu yesin...” , “Kibirsizce ve israfa kaçmadan yiyiniz, içiniz, giyininiz ve sadaka veriniz.” şeklindeki nebevî öğütlerinden ne kadar da nasipsiz kaldığımızı göstermektedir. Gerçekte israf ettiğimiz sadece ekmek değildir. Çiftçinin emeğini ve alın terini çöpe atıyoruz. Servetimizi saçıp savuruyoruz. Yıllık 1.5 milyar liramızı çöpe atıyoruz. Yüce Rabbimizin bahşettiği bütün nimetleri israf etmek günahtır. Ancak ekmeği israf etmek daha da günahtır. Aslında aldığımız terbiye ve mensup olduğumuz inanç, kültür ve medeniyet gereği, hiç ama hiç yapamayacağımız bir şey vardır. O da ekmeği çöpe atmaktır. Kardeşlerim! “Allah israf edenleri sevmez.” Çünkü israf, Rezzâk olan Allah’ın nimetine karşı bir saygısızlıktır. O halde bizler, “O gün size verilen bütün nimetlerin hesabı sorulacak” ilahi fermanına göre bize bahşedilen hiçbir nimeti israf etmemeliyiz. Hutbemi peygamberlerin yanında mücadele veren Allah erlerinin duasıyla bitirmek istiyorum: “Ey Rabbimiz! Günahlarımızı, işimizdeki israf ve taşkınlığı bağışla!” İbn Mâce, Tahâret, 48. Furkân, 25/67. İsrâ, 17/26-27. Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 1. Müslim, Eşribe, 136. Buhârî, Libâs, 1; Nesâî, Zekât, 66. En’âm, 6/141. Tekâsür, 102/8 Âl-i İmrân, 3/147.

Bir Tuğla da Sizin Katkınız Olsun!


9

25/01/2013 Cuma

Kaymakam Matematik Öğretmenlerini Dinledi 2012’de Çok Sayıda Her ay bir zümrenin talep, öneri ve şikâyetlerini dinleyen İkizce Kaymakamı Ali Doğan bu ay da ilçedeki matematik öğretmenleriyle toplantı yaptı. Kasım ayında okulöncesi öğretmenlerini, Aralık ayında da Türkçe/Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerini dinleyen Kaymakam Doğan, Ocak ayı toplantısında matematik öğretmenlerini dinledi. Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Niyazi Yıldız, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Azaklı ve ilçede görev yapan matematik öğretmenleri katıldı. Öncelikle okullardaki matematik derslerinde öğrencilerin durumu ile ilgili bilgi alan Kaymakam Doğan daha sonra öğrencilerin matematik derslerindeki

başarısızlığını aşmak için ne gibi tedbirler alınabileceği, nasıl uygulamalar yapılabileceği hususunda öğretmenlerden tek tek görüş aldı. Toplantıda okullardaki -varsamatematik dersleriyle ilgili materyal eksikliklerinin giderilmesine, matematiğin okuma yeteneği ile yakından ilişkisi olduğu gerçeğinden hareketle okullardaki okumaların artırılmasına, bu konuda Türkçe öğretmenleriyle ortak çalışılmalar yürütülmesine, öğrencilerin matematiğe karşı önyargılarının kırılması için psikologlar ve

İmar Yolu Açılmıştır

rehber öğretmenlerce seminerler düzenlenmesine karar verildi. Kaymakam Doğan bir sonraki

toplantısını Mart ayında Sosyal Bilgiler ve Sosyal Bilimler öğretmenleriyle yapacak.

Ünye Belediyesi’nden 2012 Yılında Yeni İmar Yolu açılması ile ilgili yazı yayımlanmıştır; Ünye Belediyesi olarak 2012 Yılı Çalışma Programımızda yer alan yol yapım çalışmaları içinde bulunduğumuz Aralık ayına kadar öngörüldüğü gibi devam etmiştir. On bir aylık dönemde çok sayıda yeni imar yolu açılmış, mahallelerimizde çok sayıda cadde ve sokak altyapısı ile birlikte tamamlanmıştır.Ayrıca Atatürk Mahallesindeki Sami

Soysal Caddesi de altyapısı ile birlikte yapılmıştır. Dokuz metre genişliğindeki,360 muzunluğundaki Caddede toplam120 myağmur suyu hattı,720 myağmur suyu oluğu3750 m²beton parke,720 mbordür, her iki taraftaki4,5 mgenişliğindeki kaldırımlara da2700 m²baskı beton döşenmiştir. Bazı bölgelerdeki çalışmalarımız halen devam etmektedir ve hava şartları müsaade ettiği sürece de devam edecektir.

Tedaviye Giderken Kaza Yaptılar Fatsa’da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralanırken otomobil sürücüsü ve eşinin Samsun’a ışın tedavisine giderken kaza yaptıkları öğrenildi. Kaza saat 12 sularında Liman kavşağı mevkii Fatsa Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü karşısında meydana geldi. Fatsa istikametinden Samsun istikametine gitmekte olan 52 DN 415 plakalı İsmet Şen yönetimindeki otomobil yine aynı istikamette seyreden 18 AB 290 plakalı Ahmet Suat Efe yönetimindeki kamyonla çarpıştıktan sonra karşı yöne geçerek takla attı. Karşı yönden araç gelmemesi faciayı önledi. Kazada otomobil içerisinde bulunan Fatma Şen hafif yaralı olarak tedavi edilmek üzere Fatsa Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Kaza yapan İsmet Şen, eşi Fatma Şen ile birlikte Samsun’a ışın tedavisine gittiklerini ve emniyet kemeri sayesinde kazayı hafif yaralı olarak atlattıklarını söyledi. Kaza ile ilgili soruşturma devam ediyor.

ZAYİ İLANI 64 BR 935 plakalı motosikletime ait ruhsatımı ve plakamı kaybettim. Hükümsüzdür. Musa Küçüköksüz

UZMAN ELKTRONİK TURKCELL İLETİŞİM MERKEZİ’nden TURKCELL kullanan ÇİFTÇİLERİMİZ’e özel 500 dk konuşma 19 TL. 1000 dk konuşma 29 TL. Şimdi herkes kullandığı hattı ücretsiz olarak kendi adına devir alabiliyor.Üstelik aynı anda faturalı hatta geçerek 19 TL’den başlayan fiyatlarla konuşma imkanı buluyor.

! İ D E M T Bİ Ayrıca Turkcell numarasını taşıyan yada yeni bir faturalı hat alan herkese seçtiği tarifeye ek ayda 8 gün Turkcell’lilerle konuşma BEDAVA

UZMAN ELKTRONİK TURKCELL İLETİŞİM MERKEZİ

TIM: CUMHURİYET MEYDANI TEL: 0 452 424 05 32 TIM:DEREÜSTÜ CADDESİ TEL: 0 452 423 88 88

FATSA/ ORDU


SP R

Yiğit Gökoğlan’dan Kötü Haber Geldi Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden Orduspor’un sezon başında Galatasaray’dan kiraladığı Yiğit Gökoğlan, sakatlığı nedeniyle mor beyazlıların Eskişehirspor

ve Gençlerbirliği ile oynayacağı karşılaşmasında forma giyemeyecek. Pazartesi günü kendi evinde Mersin İdmanyurdu’nu konuk eden Orduspor’da teknik direktör

Hector Cuper, Yiğit Gökoğlan’ı ilk 11’de sahaya sürdü. Gökoğlan, maçın 21. dakikasında sakatlanarak yerini Müslüm Yelken’e bırakmıştı. Maç sonrasında çekilen

MR sonucunda Gökoğlan’ın karın kasında yırtık olduğu tespit edildi. Yiğit Gökoğlan’ın iki hafta sahalardan uzak kalacağı öğrenildi.

Ticaret Meslek Kros Takımı İl Birincisi Oldu Takım halinde Atletizm İl birincisi olan Fatsa Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerini Kaymakam Bekir Atmaca ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı makamlarında kabul ederek başarılarından dolayı kutladılar. Kaymakam Bekir Atmaca öğrencileri kabulünde yaptığı konuşmada, “Atletizm kros koşularında takım halinde il birinciliğinde ilçemiz iki tane birincilik elde etti. Ticaret Meslek Lise’sinden gençlerimiz Kaymakamlık olarak bizi ziyarete geldiler. Bizde onları burada ağırladık. Bu başarı öncelikle kendileri açısından, daha sonra aileleri, öğretmenleri ve bizler açısından gerçekten onur verici bir başarıdır. Ben hem onları yetiştiren değerli öğretmenlerimi-

ze hem de okul idarecilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah ilçemizi ve ilimizi bundan sonraki bölge yarışmalarında bizi en güzel şekilde temsil ederler. Hem spor hayatlarında hem de bundan sonraki sosyal hayatlarında hepsine başarılar diliyorum” dedi. Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri Ordu ilini Karadeniz Bölge yarışmalarında temsil edecekler.

18.Haftanın Ardından!

Spor Toto Süper Liginin 2.yarısı atılan 30 golle başladı. Ligin zirvesinde yer alan takımların hüsranları ile sona eren 18.haftaya damgasını vuran Kardemir Karabükspor ile Gençlerbirliği takımları oldu. İkinci yarıya lider giren Galatasaray, Kasımpaşa karşısında 2-1 yenilmesine rağmen liderliğini koruduğu haftada ligde attığı 40 golle en fazla gol atan takım Beşiktaş oldu. Çocuklar ve kadınların izlediği karşılaşmada kendi saha ve seyircisi önünde Kardemir Karabükspor’dan 3 gol yemesine rağmen kalesinde 18 golle en az gol yiyen takım Trabzonspor oldu. 18.hafta sonrasında Kayserispor kalesinde 31 golle en fazla gol gören takım oldu. Bursaspor ve Gençlerbirliği takımları oynamış oldukları 18 maçtan 9’ar beraberlikle en fazla berabere kalan iki takım oldular. Lider Galatasaray 9 karşılaşmayı kazanarak en fazla kazanan takım, Kayserispor ise 9 mağlubiyetle en fazla kaybeden takım oldu.

Cuper’in Ordu’su tat vermedi Spor Toto Süper Ligi ikinci yarısının ilk haftasında kendi saha ve seyircisi önünde ligde tutunmaya çalışan Mersin İdman Yurdu karşısında ölüp ölüp dirilen Orduspor, bir puanı 87.dakikada Şamil Cinaz’ın kafa golü ile kurtardı. İlk yarıda 11 kişi ile savunma yapan Mor beyazlılar, 42.dakikada Nduka’nın golüne engel olamayınca devreyi 1-0 geride kapattı. Mersin İdman Yurdu’nun galibiyeti koruma düşüncesiyle defans ağırlıklı oyun düşüncesi sonrasında biraz cesaretlenen Cuper’in öğrencileri ikinci yarıda golü hatırlamaya başladı. Maç gitti derken 87.dakikada Şamil Cinaz’ın kafa golü sonrasında takımlar sahadan birere puanla ayrıldı. Orduspor al-

mış olduğu bir puanla ligde averajla 13.sırada yer alırken, Mersin İdman Yurdu ise 16 puanla 17.sırada kaldı. Orduspor haftaya Eskişehirspor deplasmanına çıkarken, Mersin İdmanyurdu ise sahasında Sivasspor’u konuk edecek. Kasımpaşa Galatasaray’a efelendi Ligin yeni takımı olmasına rağmen, oynadığı futbol ve aldığı başarılı skorlarla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Kasımpaşa, sahasında konuk ettiği Galatasaray’a bu sezonki 3.mağlubiyetini tattıran takım oldu. Recep Tayyip Erdoğan stadının büyük bir bölümünün Galatasaray’lı taraftarlarla dolu olmasına rağmen, lider karşısında sabırla mücadele eden Şota’nın öğrencileri 18.dakikada Johan Elmander’in golü ile 1-0 geriye düşmesine rağmen, 28.dakikada İbricic ve 50.dakikada Tabare Viudez’in golleri ile 3 puana uzanan takım oldu. Kasımpaşa karşısında aldığı bu mağlubiyete rağmen takipçilerinin yenildiği veya berabere kaldığı 18.hafta sonrasında liderlik koltuğunda oturan takım yine Galatasaray oldu. Galatasaray haftaya TT Arena stadında Beşiktaş’ı konu ederken, Kasımpaşa ise son haftaların formda takımı Kardemir Karabük deplasmanına çıkacak. S.B Elazığspor ayağına gelen fırsatı tepti Spor Toto Süper ligde öyle bir 18.hafta geride kaldı ki, izleyenler gözlerine, dinleyenler kulaklarına inanamadılar. Ligde sıkıntılı bir süreçten geçen Yılmaz Vural yönetimindeki S.B Elazığspor, Şükrü Saraçoğlu stadında 2-0 önde götürdüğü karşılaşmada galibiyeti uzatma dakikalarında kaçırdı. Karşılaşma öncesinde Fenerbah-

çe’nin farklı kazanır gözüyle bakıldığı karşılaşmanın ilk yarısını konuk S.B Elazığspor 2-0 önde tamamladı. Konuk takımın golleri Jervis ve Köksal’dan gelirken, ev sahibi takımın golleri ise 68.dakikada Sow ve 90+3.dakikada Mehmet Topal’dan geldi. Fenerbahçe almış olduğu bir puanla ligde 28 puanla 4. S.B Elazığspor ise 17 puanla 16.sırada yer aldı. Fenerbahçe önümüzdeki hafta Gaziantep deplasmanına çıkarken, S.B Elazığspor ise sahasında Trabzonspor’u konuk edecek.

Karabük ayrım yapmadı İstanbul’da Galatasaray ve Fenerbahçe’yi 3-1 deviren Mesut Bakkal’ın öğrencileri, Hüseyin Avni Aker stadında Trabzonspor’a da aynı tarifeyi uyguladı. Trabzonspor’un cezası nedeniyle Kadın ve Çocukların izlediği karşılaşmada konuk takımın golleri 3.dakikada Hakan Özmert, 40.dakikada İlhan Parlak ve 78.dakikada Ahmet İlhan’dan gelirken, Trabzonspor’un golü 9.dakikada Vittek’ten geldi. Kardemir Karabükspor almış olduğu bu galibiyetle puanını 27’ye çıkarırken averajla 6.sırada yer aldılar. Trabzonspor ise ligde 24 puan ve averajla 9.sırada yer aldı. Trabzonspor ligin 19.haftasında S.B Elazığspor deplasmanına çıkarken, Kardemir Karabükspor ise sahasında Kasımpaşa’yı konuk edecek. Beşiktaş liderlik şansını kaçırdı Lige sancılı başlamasına rağmen, oynadığı ofansif futbol ile taraflı tarafsız her kesin beğenisini kazanan Kara Kartal, İnönü stadında konuk ettiği İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşısında galibiyeti kaçıran taraf oldu. 21.dakikada Holmen’in golü ile 1-0 geriye dü-

şen Samet Aybaba’nın öğrencileri, Sivok ve Olcay’ın golleri ile 2-1 öne geçtiyse de 65.dakikada Doka’nın golüne engel olamayınca hem 3 puandan hem de liderlikten oldular. Beşiktaş almış olduğu bir puanla ligde 31 puanla 2.sırada yer alırken, Bülent Korkmaz yönetimindeki İstanbul Büyük Şehir Belediyespor ise 22 puanla 12.sırada yer aldı. Beşiktaş önümüzdeki hafta Galatasaray ile TT Arena stadında karşı karşıya gelirken, İstanbul Büyük Şehir Belediyespor ise sahasında Bursaspor’u konuk edecek. Akhisar son dakikalarda yıkıldı Ligin son sırasında bulunan Akhisar Belediye, Manisa 19 Mayıs stadında konuk ettiği Eskişehirspor karşısında galibiyeti son dakikalarda kaçırdı. Karşılaşmanın 6.dakikasında Köksal’ın golü ile 1-0 öne geçen Hamza Hamzaoğlu’nun öğrencileri, karşılaşmanın 88.dakikasında Uğur’un ters kafa vuruşu sonrasında yıkıldılar. 90 dakika sonrasında sahadan bir puanla ayrılan yeşil siyahlılar, ligde 16 puanla son sırada kalırlarken, Eskişehirspor ise 27 puanla 6.sırada yer aldı. Akhisar Belediye Gençlikspor haftaya başkent deplasmanında Gençlerbirliği ile karşı karşıya gelirken, Eskişehirspor ise sahasında Orduspor’u konuk edecek. Gol düellosu Gençler’in İlk yarının flaş takımlarından M.Park Antalyaspor sahasında konuk ettiği Gençlerbirliği’ne 5-3 yenildi. Ligin ilk yarısında 30 puan toplayarak dikkatleri üzerine çeken Mehmet Özdilek yönetimindeki Antalyaspor, erteleme maçında Akhisar Belediye’ye 1-0 yenildikten sonra ikinci yarının ilk maçın-

da kendi saha ve seyircisi önünde bu kez Fuat Çaba yönetimindeki Gençlerbirliği karşısında farklı mağlup oldu. Gençlerbirliği’nin devre arasında Belçika’dan transfer ettiği Vleminckex’nin 2,4,28 ve 82.dakikalarındaki gollerine 24.dakikada Musa’nın kendi kalesine attığı golle rakibini 5-3 yenen Gençlerbirliği başkente 3 puanla dönerken, ev sahibi takımın golleri ise 8.dakikada Murat Durur, 39.dakikada Diarra ve 58.dakikada Aizeg’den geldi. Gençlerbirliği almış olduğu bu galibiyetle puanını 24’e çıkarırken ligde averajla 10.sırada yer aldılar. M.Parak Antalyaspor ise son iki haftadaki maçlarını kaybetmesine rağmen 30 puanla 3.sırada yer aldılar. Antalyaspor haftaya Kayserispor deplasmanına çıkarken, Gençlerbirliği sahasında ligin son sırasında yer alan Akhisar Belediye Gençlikspor’u konuk edecek. Bursa zirve yarışında bende varım Bursa Atatürk stadında taraftarının önünde 1-0 geriye düştüğü karşılaşmayı 2-1 kazanan Bursaspor almış olduğu 3 puanla zirve yarışında bende varım dedi. 18 dakikada Bobo’nun golü ile 1-0 geriye düşen Ertuğrul Sağlam’ın öğrencileri, 25. dakikada Pinto ve 40.dakikada Belluschi’nin golleri ile sahadan 2-1 galip ayrılan taraf oldu.

Bursaspor almış olduğu bu galibiyetle puanını 27’ye çıkararak averajla 5.sırada yer alırken, Kayserispor 19 puanla düşme potasının bir üst sırasında yer aldı. Bursaspor haftaya Atatürk Olimpiyat stadında İstanbul Büyükşehir Belediyespor’a konuk olurken, Kayserispor ise sahasında M.Park Antalyaspor’u konuk edecek. Sivas’ta gol sesi çıkmadı Spor Toto Süper Ligi 18.haftasında Sivas 4 Eylül stadındaki karşılamada Sivasspor ile Gaziantepspor sahadan birer puanla ayrıldı. 18.haftanın tek golsüz maçında Sivasspor forvetleri yakalamış oldukları pozisyonları değerlendiremeyince karşılaşma golsüz sona erdi ve alınan birer puan sonrasında Sivasspor ligde 23 puanla 11.sırada, Gaziantpespor ise 21 puan ve averajla 14.sırada yer asldı. Sivasspor haftaya Mersin İdman Yurdu deplasmanına çıkarken, Gaziantepspor ise Kamil Ocak stadında şampiyonluğun güçlü adaylarından Fenerbahçe’yi konuk edecek. Spor Toto Süper Liginin18. haftasına damgasını vuran ise ligin son sırasında yer alan 3 takım Akhisar, Mersin ve Elazığspor’un rakipleri karşısında 3 puanı son dakikalarda yedikleri gollerle kaçırmaları oldu.

MİR KUZEY 294 SAYI  
MİR KUZEY 294 SAYI  

MİR KUZEY 294 SAYI

Advertisement