Page 1

Üreticiler Her Geçen Gün Tarımdan Kopuyor

Ordu’da 19 Okula Şehitlerin İsimleri Verildi

Kongreye Giden Derneğin Başkanına Destek Çığ Gibi

CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, “Yetersiz politikayla mağdur hale gelen fındık üreticisi geçinememekte, metropollere göç etmektedir” dedi.

Vali Orhan Düzgün, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 19 okula şehit isimlerinin verildiğini söyledi. Düzgün, “Halkımızın huzur ve güvenliği için her türlü zorluğu

Kurucu başkanlığını Özay Dervişoğlu’nun yaptığı Kumrulu Yönetici ve İşadamları Derneği geçtiğimiz günlerde Kongre kararı almıştı. 23.12.2012 Pazar günü

03

06

08

www.gazetekuzey.com

19 ARALIK 2012 Çarşamba

GÜNLÜK

TARAFSIZ SİYASİ GAZETE

YIL: 1 SAYI: 262

FİYAT: 50 KR.

Trafik Lambası İsteniyor AB Uyum Toplantısı

Vali Orhan DÜZGÜN, AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı’nın yılda 2 defa yapıldığını hatırlatarak, 2012 yılının 2’nci AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini söyledi. 4’TE

Ulaşım Sağlanıyor

Samsun-Ordu karayolunun Bolaman Güvercinlik Mahallesi ile Gölbaşı Mahallesinin kesişme noktalarından biri olan Fiskobirlik mevkiinde yaşanan talihsiz kazalar sebebiyle üst geçit projesi olduğunu söyleyen vatandaşlar imza kampanyası başlattı. “Ölüm kavşağı” Sayısız kazalar nedeniyle “Ölüm Kavşağı” diye bilinen Fiskobirlik mevkiinde mahalle sakinleri yapılması gündemde olan üst geçit yerine trafik lambaları olması gerektiğini dile getiriyor. İmza Kampanyası Başlattılar Hatta bu isteklerinin göz ardı edilmemesi içinde bir imza kampanyası başlatan vatandaşlar, bu sessiz bekleyişten dolayı tedirgin olduklarını söylüyorlar. Şikayetlerini dile getiren vatandaşların görüşlerini aynen aktarıyoruz.

Ordu Belediyesi Selimiye ve Nizamettin mahallelerinin sınırında bulunan 264 no’lu sokakta önemli bir çalışmayı hayata geçirdi. Özellikle yağışların yoğun olduğu günlerde, sorunlarla karşı karşıya kalan 264 no’lu sokakta sürdürülen çalışmalarda 4’TE

Aralık Ayı Takip Toplantısı

Kamu hizmetlerinin ve yatırımlarının takip ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla her ay düzenli olarak yapılmakta olan “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı(ATAK)” yapıldı. 5’DE

“Cennet Burası Olsa Gerek”

Talip Doğan

7

İbrahim Kurt

Fatsa İlçe Müftülüğü din görevlileri aylık mutad toplantısında geçen ayki Muharrem ayı ile ilgili ve bazı konularda değerlendirmelerde bulundu.

Toplantı ile ilgili bilgi veren Fatsa İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz, “Her ayın 15’inde personelimizle toplantı yapıyoruz. Toplantı hafta sonuna denk geldiği zaman birkaç gün sarkıtabiliyoruz.”

Fatsa’da 2 yıl önce eşinden ayrılan 1 ay öncede kiralık oturduğu evi yanan Hasan Çınar buz gibi soğuk geceleri Limanında bulunan bir balıkçı ambarında geçiriyor ve Devletin kendisine yardım eli uzatmasını bekliyor. 8’DE

Bize Gelen Yazıları Konuşuyoruz Yılmaz; “Toplantımızda Başkanlıktan ve Kaymakamlıktan gelen yazıları konuşuyoruz bu konularda personelimizi bilgilendiriyoruz. Duyurmamız gereken bir şey varsa onları duyuruyoruz.

Muhsin YILMAZ Gara Balta’nın Nuri’nin Mustafa

7

FATSADER’den Piri Baba Türbesi’ne Ziyaret Gezi hakkında gazetemize açıklama yapan Fatımatü’z Zehra Alevi Bektaşi Derneği yönetim kurulu başkanı Alirıza Güvenkaya; “Alevi-Bektaşi inancında türbe ziyaretlerinin ayrı bir yeri vardır. Bu türbelerde yatan evliya’ların yüzü suyu hürmetine Cenabı Allah’a dua eder ve niyazda bulunuruz. Bizde dernek olarak bu tür ziyaretleri

Her Konuda Desteğiz Sosyal Belediyecilik anlayışı içerisinde eğitim ve öğretim kurumlarına da zaman zaman ziyaretlerde bulunarak istek ve beklentileri dinleyen Başkan Seyit Torun, öğrencilerin yanı sıra okul idarecileri ve öğretmenlerinin kendisinden talep ettikleri teknik malzemeleri, imkanlar doğrultusunda karşılamaya devam ediyor. 7’DE

Perşembeli Üçüz Nineler Vali Konağında

Perşembe İlçesi’nin Yazlık Köyünde yaşayan 82 yaşındaki Hayriye, Hacer ve Emriye Sarı adlı üçüz ninelerden bekar olan ikizler Vali Orhan Düzgün ve eşi Gül Düzgün ile beraber kahvaltı yaparak geçirdi.

03

Arpacıoğlu; Kan Her An ve Hepimize Lazım Olabilir

önemsiyor, buralarda yatan geçmişte yaşayan rehberlerimizi ziyaret ederek, onları daha yakından tanıma, onların yaşantısını örnek alma, bizlere bıraktıkları Hak, Muhammed, Ali yoluna daha iyi bir hizmet nasıl edebiliriz diye bu organizeleri gerçekleştiriyoruz. Piri Baba Hazretleri’nin türbesi yörenin önemli ziyaretgahlarındandır” dedi.

07 Yrd. Doç. Dr.

Satırbaşı

Fatımatü’z Zehra Alevi Bektaşi Derneği (FATSADER) tarafından Piri Baba Türbesi ziyareti ve Amasya gezisi yaptı. Geziye dernek yönetimi ile 14 kişi katıldı.

Samsun Ordu’lular Sevgi Derneği Pazar günü düzenledikleri Ünye gezisini bir güne sığmayacak bir yermiş iki günde gezilip görülecek hatta yaşanacak bir kent dediler. 6’DA

Murat Serdar

Yardım Bekliyor

Müftülüğün Kasım Ayı Değerlendirme Toplantısı Her Ayın 15’inde Toplantı Yapıyoruz

Kemal Ergün

Ahmet FİDAN

Organik Bünyenin Zaman Ve Mekan Tüneli: Namaz

03

M. Kemal POYRAZ

Nesli az kalan insanların isyanı

10

7

Başkan Arpacıoğlu; Ünye Belediyesi olarak bu güne kadar, çeşitli kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yapmak sureti ile birçok faaliyet ve hizmet gerçekleştirdik. 20 Aralık Perşembe günü yine sağlıkla ilgili bir programımız

04

Diş Sağlığında İddialı

ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Diş Hekimliği Fakültesi’nde bugüne kadar 70 bin hasta kabulü yapıldığını belirterek, diş sağlığında iddialı olduklarını söyledi.

08


2 TÜRKİYE PARA PİYASASI

4,40

ALIŞ

GİRESUN

4,90

EURO

2,33

TRABZON

4,30

DOLAR

1,77

ORDU’da BUGÜN HAVALAR NASIL?

TÜRKİYE ALTIN PİYASASI

Hava Durumu

ORDU

SATIŞ 2,34

24 AYAR ALTIN (GRAM)

1,78

ÇEYREL ALTIN

97,65 156,35

Yağmurlu EN DÜŞÜK : 7 C EN YÜKSEK : 12 C

ORDU NAMAZ VAKİTLERİ İmsâk: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

05:08 06.42 11:33 13.49 16:11 17:38

ben şimdi gazeteye mi çıkıcam

sağol canım

TE

BE

SS

Ü M

Ekonomi

Yüzde 50 Randımanlı Kabuklu Fındık

Namaz Vakitleri

19/12/2012 Çarşamba

Günün Fıkrası güzellik yarışmasına girebilirim

Adamın işi varmış, Ankara’ya gidiyormuş, tam uçağa binerken kulağında bir ses : -Binme, bu uçak düşecek! Dönmüş, bakmış, kimse yok, ama içine de bir kurt düşmüş, binmemiş. İkinci uçağı beklerken kara haber ulaşmış : -Uçak düştü kurtulan olmadı! Koşmuş Haydarpaşa’ya, bilet almış, tam trene binecek, aynı ses kulağında : -Binme bu trene, raydan çıkacak! Dönmüş, bakmış yine kimse yok, trene binmemiş, gelmiş eve, sabah gazeteyi açınca tüyleri ürpermiş : -Tren Eskişehir’de raydan çıktı şu kadar ölü, şu kadar yaralı... Allah’a şükretmiş, koşup otobüse bilet almış, tam binerken yine o ses : -Bu otobüse binme, freni patlayacak! Dönmüş yine kimse yok! Dayanamamış, bağırmış : -Sen kimsin yahu? -Ben senin iyilik meleğinim! Adam iyice kızmış : -Ulan evlenirken neredeydin!

hocam benim

Şifalı Bitkiler

tezgah işi bize kaldı

işim çok kafayı yedim

Basur Rahatsızlığı İçin Bitkisel Yiyecekler

Tarihte Bugün 1923 : Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seçilen asker milletvekillerinin bağlı olacakları koşullara ilişkin kanun kabul edildi.

Basur rahatsızlığı kendini gösterdiği zaman, ülkemizde erkeklerin büyük bir çoğunluğunun bu rahatsızlıktan şikâyetçi olduğunu halde birazda utangaçlıktan ötürü bunu pek belirtmemektedirler. Basur rahatsızlığının en büyük sebebi ise beslenme şeklinin yanlış olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin bir yurt dışındaki özellikle Avrupalı erkeklerde basur rahatsızlığı ülkemizdeki erkeklere göre daha az rastlanmaktadır. Bunun sebebi ise Türk erkeklerinin çiğ köfte, acılı ezmeler, mezeler gibi en az tüketilmesi gereken gıda maddelerini günlük hayatta, rahatlıkla tüketmeklerinden kaynaklanmaktadır.

1948 : İzmir Şehir Tiyatrosu ve Sergi Sarayı yandı. 1957 : Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı, NATO’nun Paris’te yaptığı toplantıda Amerika Birleşik Devletleri’nin füzelerini Avrupa konuşlandırılması kabul edildi.

ırmak sefası

Recai abi senin saçlarının çözümü bende

nasıl ama arabam

oy yoruldum bee

Bu rahatsızlık için kimsayal ilaçlar yerine şifalı bitkiler yardımı ile de atlatabilir, ya da oluşumu engellememiz mümkündür. Basur için şifalı bitkiler, bol lif içeriği barındıran besinlerdir. Bunun yanı sıra Yeşil çayında basur tedavisinde sıkça kullanılması uygundur. Yeşil çayı ve rezeneyi düzenli bir şekilde tüketerek basur rahatsızlığının azalmasını sağlayabilirsiniz. Basur rahatsızlığı ilk başlarda kendini göstermesi ile beslenme şeklinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Basurun çeşitli aşamaları vardır, dikkat edilmediği takdir de ilerler ve tedavisi daha da zorlaşmaktadır. Bunların yanı sıra doktor onayı olmadan, hastalıklı bölgeye, kulaktan dolma bilgilerle doğrudan kullanılan karışımlar ya da ilaçlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

1966 : Koç grubunca üretilen ilk Türk otomobili “Anadol” satışa sunuldu; peşin fiyatı 26 bin 800 lira. 1969 : Amerikan 6. Filosu, , İzmir’e geldi. Filonun gelişi protesto edildi ve Amerikalı denizciler tartaklandı. 1985 : Ulvi Cemal Erkin, Ahmet Adnan Saygun, Necil Kâzım Akses ve Ferit Tüzün ‘ün yapıtlarını içeren bir plak Fransız Plak Akademisi Ödülü’ne değer görüldü. 1987 : Uluslararası Cumhuriyet Halter Turnuvası’nda Naim Süleymanoğlu ilk kez milli mayoyu giydi. 60 kiloda koparma (150 kg), silkme (188,5 kg) ve toplamda ( 337,5 kg) kendine ait olan dünya rekorlarını yeniledi.

Bu sayfamızda yer almak istiyorsanız, sizde fotoğraflarınızı gönderin... tebessum@gazetekuzey.com

2000 : Sabaha karşı güvenlik kuvvetleri ölüm oruçlarının sürdüğü cezaevlerinde operasyon başlattı. “Hayata Dönüş” adı verilen operasyonda ikisi asker 29’u tutuklu ve hükümlü öldü.

KOÇ

BOĞA

İKİZLER

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

TERAZİ

AKREP

YAY

OĞLAK

KOVA

BALIK

21 Mart - 20 Nisan

21 Nisan - 21 Mayıs

22 Mayıs - 21 Haziran

22 Haziran - 23 Temmuz

22 Temmuz - 23 Ağustos

24 Ağustos - 23 Eylül

24 Eylül - 22 Ekim

23 Ekim - 22 Kasım

23 Kasım - 22 Aralık

23 Aralık - 20 Ocak

21 Ocak - 18 Şubat

19 Şubat - 20 Mart

Kısa yollarla ilgili fırsatlar söz konusu. Küçük dalgınlıkların sorun olabileceğiniz unutmamalısınız. Yönetici gezegeninizin ailevi olaylar üzerinde olumlu etkisi olacak. Merkür ve Venüs’ün etkisiyle sosyal yaşantınızda yaşanan olumlu olaylar sizi mutlu edecek. . Sizin gibi orijinal düşünen kişilerle bir arada olmaktan hoşlanacağınız bir gün. Yaşantınıza yeni kişiler katılabilir.

Sezgileriniz oldukça yoğun. Bugün, bir çok konu karmaşık bir şekilde karşınıza çıkabilir. Yapmanız gereken tek şey, sakince düşünerek, olayları kısa sürede toparlamanızdır. Maddesel değerlerinizi sorgulamak için, gerekli tüm şartları yeniden koordine edebilirsiniz. Emin olmadığınız konularda acele karar vermemelisiniz.

Bugün Ay Kova burcunda ilerliyor. Duygusal konularınızda hassas olacağınız bir gün. Çevrenizdeki kişilerin desteğinizi bekliyorsunuz. Uzun süredir aklınıza taktığınız konularla ilgili planlar yapabilirsiniz. Partnerinizden de bu konuda anlayış bekliyorsunuz. Ortak çalışmalarınızda iyi niyetli yaklaşımların söz konusu olduğu bir gün.

Bugün, her türlü olumlu şartlar sizden yana gelişiyor. Planladığınız çalışmaları yaşama geçirme konusunda hızlı hareket etmelisiniz. Beklediğiniz sonuçlar istediğiniz yönde ilerlerken, iyimserlik duygularınızdan vazgeçmemelisiniz. Çevrenizdeki kişilerin düşüncelerinizi sezgileriniz sayesinde hissedebiliyor ve tavırlarınızı önceden belirleyebiliyorsunuz.

Çevrenizde olan olumsuzluklardan etkilenmek istemiyorsanız, enerjinizi olumlu yönlendirecek şekilde kendinizi yönlendirmelisiniz. Kararlarınızın sizi yanlış yerlere sürüklemesinden korkuyorsunuz. Yollarla ilgili planlarınız olabilir. Bazen, fazla konuşmak sizin için olumsuz şartları doğurabiliyor. Hissettiklerini kendinize saklayın. Özellikle, çevrenizde çelişki yaratmaktan kaçınmalısınız.

Yeni bir başlangıç ve yenilenme, gelecekte çok önemli kişileri karşınıza çıkaracak. İlişkilerinizi sorgulamak adına başkalarını baskı altına almamalısınız. Aslında mistik yönlerinizi ortaya çıkaran gezegeniniz, sizi önemli noktalara getirecektir. Hızlı düşünüp, acele karar vermeniz gereken bir gün içindesiniz. Hata yapmamaya çalışın.

Bazılarınız, ruhsal anlamda kendilerini zayıf hissederlerken, zaaflarında artışlar olabilir. Bugün, görüşeceğiniz kişilerin ilginç gelebilecek teklifleri karşısında, tercih hakkınızı acele etmeden mantıklı bir şekilde kullanarak, duygularınızla hareket etmemelisiniz. Gireceğiniz ortamlarda, çevrenizi sınamadan, hiçbir şekilde düşüncelerinizi ortaya koymamalısınız.

Arkadaşlarınızdan beklediğiniz ilgiyi görmediğiniz zaman, duygularınız yaralanıyor. Başarı kazanırken, aynı zamanda düşmanlarınız çoğalıyor. Şüpheci ve baskıcı yönleriniz nüksettiği zaman, gereksiz tartışmalar çıkarıyor ve çevrenizde olumsuzluk örneği oluyorsunuz. Girişimciliğiniz takdir görmesine rağmen, yüklendiğiniz misyon kolay bir işi değil

Maddi konularda sınırlarınızı genişletme çabası içindesiniz. Size gelecek olan iş tekliflerini düşünmeden kabul etmemelisiniz. Yönetilmekten hoşlanmadığınız için, ortak çalışmalarınızda girişimci fakat paylaşımcı insanları tercih ediyorsunuz. İş yaptığınız kişilerin organizasyon yetenekleri sayesinde, başarı olasılığınız artacak.

İnatçı yapınızı daha da körükleyecek olayların ortasında bulunuyorsunuz. Çevrenizde çalışan insanların sizinle ayni potansiyele sahip olmaları mümkün değil. Maddi konularda beklediğiniz gelişmeyi henüz yakalayamadınız. Olanaklarınızı genişletmek amacıyla başlatacağınız projelerinizde ağır fakat emin adımlar atmaya çalışın.

Yakın akrabalarınızla beklenmeyen gelişmeler canınızı sıkabilir. Yaşama olumlu bakışınız sayesinde, sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Amacınızın saptırılmasından hoşlanmadığınız için, karşıt fikirde olanlarla görüşmek istemeyebilirsiniz. Bugün, düşüncelerinizi açıklarken, çevrenize karşı kırıcı olabilir, yakın bir arkadaşınızı üzebilirsiniz..

Hayallerinizi gerçekleştirmek için, işbirliğine ihtiyacınız olmasına rağmen, çevrenize karşı önleyemediğiniz bir güvensizlik sergiliyorsunuz. Aslında kişiselliğinizi ortaya koymak için ekstra bir çabaya ihtiyacınız yok. Bugün enerjinizi doğru kullanarak, istediğiniz başarıya yaklaşabilirsiniz. Özellikle içinde bulunduğunuz koşulları istediğiniz gibi yönlendireceksiniz.


3

Üreticiler Her Geçen Gün Tarımdan Kopuyor CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, “Yetersiz politikayla mağdur hale gelen fındık üreticisi geçinememekte, metropollere göç etmektedir” dedi. 2013 yılı merkezi bütçe kanunu tasarısının "diğer bütçe" başlıklı 7'nci maddesi üzerine CHP grubu adına söz alan CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, konuşmasına Ordu’nun önemli geçim kaynağı olan fındık ile başladı. CHP Ordu Milletvekili Yıldız, ”Bugün fındık üreticisinin mağduriyeti ve üreticiyi göçe zorlayan nedenler altında hükümetin plansız ve başarısız fındık politikası yatmaktadır. Fındık, stratejik ve özel bir üründür. Dünya fındık üretiminin yüzde yetmiş beşi ülkemizde gerçekleşirken fındık fiyatını neden ülkemiz belirleyememekte? Çünkü fındığın yeterli değeri bulmasında gerekli katkı koyulmamaktadır. Yetersiz politikayla mağdur hâle gelen fındık üreticisi geçinememekte, metropollere göç etmektedir. Tarım Bakanı Eker'in deyişiyle, rekolte 456 bin ton olduğunda 8 dolardan ihraç ettiğimiz 230 bin ton fındıktan 1 milyar 820 milyon dolar döviz girdisi sağlamışken 700 milyon kilo rekolteyle karşılaşınca devlet desteği de olmadığından fiyatlar 5.40 dolara düşmüştür. Bu demek oluyor ki yaklaşık aynı miktar fındığı ihraç ettiğimizde 1 milyar 242

milyon dolar döviz girdisi sağlamış, fiyat düşüklüğünde ülkemize 578 milyon dolar daha az döviz girecektir. İhracatın önemini özellikle vurguladığımız dönemde bu kayıp devlete ve üreticimize nasıl izah edilebilir? Bunu resmi rakamlarla söylemek gerekirse; geçen yıl 30 Kasım 2011 tarihinde 81 milyon kilo iç fındıktan 629 milyon dolar döviz girdisi sağlanırken, bu sene aynı dönemde 110 milyon kilo iç fındıktan 600 milyon dolar girdi sağlanmıştır. Bu da fındıktaki yanlış politikanızın belgesidir. Halbuki devlet fındık piyasasında regülatör konumunda bulunmuş olsaydı, hem ülkemize döviz girdisi daha fazla olacaktı hem de üreticilerimiz bu şekilde mağdur edilmeyecekti çünkü bu aynı zamanda sosyal hukuk devleti olmanın gereği idi” ifadelerini kullandı.

cenazesi kısacası yaşamını buradan sağlarken bugün fındığı, üretimi bırakma yoluna gitmektedir. 2000 yılı nüfus sayımında 887 bin 765 olan Ordu ili nüfusu, 2012 yılında 714 bin 390'a gerilemiştir. Haliyle köyden şehire göç olduğu sürece köylü nüfusu da azalmaktadır. Halbuki insanlarımız kendi yöresinde daha az gelirle geçinebilecekken, metropollere olan yoğun göç daha çok geliri gerekli kılmaktadır. Aynı zamanda devletin şehirlere daha büyük harcamalar yapması ihtiyacını da doğurmaktadır. Göçle birlikte şehirlerimizin hazmetme kapasitesi üzerine çıkılmış olur. Bunun da getirdiği sonuçla bireyler sosyal haklardan eşit imkanlarda yararlanamazlar. Adeta 'yeni yeni şehir gettoları' yaratılmış olunur ki bu politikayla bunun da üstesinden

gelmek zor gözükmektedir. Bu sorunun nedeni AKP'nin uyguladığı yanlış ekonomi programıdır. Bu ekonomik program dar gelirliyi koruyan bir program değildir. Bu program temelde 'altta kalanın canı çıksın' mantığından başka bir şey değildir” şeklinde konuştu.

“Köylü Nüfusu Azalmaktadır” Üreticilerin tarımdan her geçen uzaklaştığının altını çizen Milletvekili Yıldız, “İnsanlarımız tarımdan her geçen gün kopmaktadır. Fındık üreticisi geçmişte ilacını, öğrenimini, düğünü,

Üçüz Nineler Vali Konağında Ordu’lu üçüz nineler, Vali Orhan Düzgün ve eşi Psikolog Gül Düzgün tarafından Vali Konağında ağırlandı. Perşembe İlçesi’nin Yazlık Köyünde yaşayan 82 yaşındaki Hayriye, Hacer ve Emriye Sarı adlı üçüz ninelerden bekar olan ikizler Vali Orhan DÜZGÜN ve eşi Gül DÜZGÜN ile beraber kahvaltı yaparak geçirdi. Üçüz ninelerden Hacer SARI evli olduğu için köyünde kalırken ziyarete Huzurevi Müdür Yardımcısı Nilüfer DEMİRTAŞ, Emriye ve Hayriye SARI ile yeğenleri Güller Raziye YANIK eşlik etti. Vali Orhan DÜZGÜN, üçüz ninelerin tüm ihtiyaçlarının giderilmesi için bir çalışma baş-

lattıklarını belirterek, "Köydeki evlerinin yeniden yapımı için Perşembe Kaymakamımız yakından ilgileniyor. İçerisindeki eşyalar yenilenecek. Bu süre içerisinde Hayriye ve Emriye nineler huzurevinde misafirimiz olacak. İnşaat bittikten sonra tekrar köye dönecekler. Bugün de kendilerini Vali Konağı’na davet ettik” dedi. İkiz nineler, Vali Orhan DÜZGÜN ve eşi Gül DÜZGÜN’ün kendilerine gösterdikleri ilgiden dolayı çok sevindiklerini söyleyerek, güzel ve keyifli bir

www.gazetekuzey.com

Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi Temsilcisi

Niyazi YEŞİLLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İşletme Müdürü Muhsin Yılmaz Nusret Yeşiller Genel Yayın Yönetmeni Genel Koordinatör Mustafa Dalgacı Betül Yeşiller Görsel Yönetmen Haber Merkezi Engin YARAN Ahmet Alkan Sayfa Editörü Hukuk Danışmanı Özkan Yıldırım Av. Doğan Pehlivan Muhabirler Resul Koşar Taner Şen Beytullah Şeker

Reklam Erkan Kaş Ahmet Kaytaz Oğuzhan Yılmaz

Dizgi-Grafik Grafiker Yeşiller Grafik Tasarım Emrah Çoşkun www.yesillermatbaa.com İlkay Yeşiller Dağıtım İnternet Editörü Alp Medya Ajans Çiğdem Akyol Yayın Türü Yerel Süreli Gazetemiz İHA Abonesidir. Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir. Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Adres MKP. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : gazetekuzey@gmail.com

gün geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdiler ve teşekkürlerini sundular. Geçici olarak Huzurevine yerleştirilen Emriye ve Hayriye

SARI yeğenleri Raziye YANIK ile birlikte Yazlık Köyü'ndeki evinde inşaat çalışmaları tamamlanana kadar Huzurevinde kalacak.

Ünye ve Çevresi Mahalli İdareler Hizmet Derneği Kuruldu Ünye ve çevre belediye başkanları ve il genel meclis üyelerinden oluşan Ünye ve Çevresi Mahalli İdareler Hizmet Derneği kuruldu. Derneğin Kurucu Başkanı İnkur eski Belediye Başkanı Mehmet Torunoğlu, belediye başkanları görev süresi tamamlandıktan sonra kenara çekilmek yerine projeler üretmeye ve görevde olan belediye başkanlarına tecrübeleri ile destek olması gerektiğini söyledi. Türkiye'de 40 ilde, Ordu'da ise ilk Ünye'de kurulan derneğe ilişkin Torunoğlu, "Ben 80 yaşındayım. Hala çalışma azmi içerisindeyim. Emekliye ayrılsak da sürekli yeni projeler üretmeliyiz ve çalışmalıyız. Projeler başkanlık yaparken değil, başkanlık bittikten sonra da devam etmeli” dedi. Dernek Başkanı Torunoğlu, projelerinden en önemli olan İnkur'da bulunan

oksijen deposu Çed Dağı'nın üstündeki alana Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin kurulması için çalışma yapacaklarını da sözlerine ekledi. Ünye ve Çevresi Mahalli İdareler Hizmet Derneği Yönetim Kurulu, Mehmet Torunoglu, Fikri Çamoğlu, A.Kâfİ Keskin, Niyazi Tombaş ve Muammer Çamuroğlu'ndan oluşuyor. Derneğin Kurucu Üyeleri ise, İsmail Cerrahoğlu, Osman Yurt, İsmail Torunoğlu, Fikri Çamoğlu, A.Kâfi Keskin, Yusuf Çakır, Yaşar Sezgül, Hasan Hamarat, Muammer Çamuroğlu, Bahattin Taş, Ziya Tiyaloğlu, Niyazi Tonbaş, Osman Sarıkahraman ve Mehmet Torunoğlu. (ünyekent)

Yrd. Doç. Dr.

19/12/2012 Çarşamba

Ahmet

FİDAN

ahmet@ahmetfidan.com

SATIRBAŞI

www.ahmetfidan.com

Organik Bünyenin Zaman Ve Mekan Tüneli: Namaz

B

ir can dost, beni tanıdıktan sonra namazı sevdiğini, namaz gerekliliğini yapmadığı halde namaza karşı içinin ısındığını söyledi geçenlerde. İnanılmaz mutlu oldum. Zira, çocuklarım harici kimseye namaz eda etmelerine yönelik telkin veya imada bulunmadım. Neticede namaz bir ibadet çeşididir. İslam dinine göre zorunludur. Temel farzlardan biridir. Ben bu zorunluluklardan bahsetmiyorum. Zaten dinin bana zorunluluk olarak koyduğu dogmalara karşı hep çekimser yaklaşmışımıdır. Ben zorunluluk olarak görülmeyen namazdan bahsediyorum. Gönül kapımdan. En

simum) noktasıdır. Bu durumda insan şeklen ve dünyevi olarak en aşağıdadır ama, Rabb ile en yakın noktada olduğu için ona en yakın olan, en güçlü olandır mantığıyla dağları devirecek, dünyayı yeniden kuracak güçte hisseder kendini. Tıpkı benim gibi. Tekbir alırken kalkan ellerin üstüyle düynayı arkana bırakıveriyorsunuz şakağa en yakın yere ellerinizin baş parmağını dokundurarak veya yaklaştırarak. Ve enerji/sevgi/güç transferine başlıyorsunuz. Bildiğiniz en güzel duaları ve/veya ayetleri seçerek en güzel dille terennüm ediyorsunuz. Ellerinizi bağlamanız veya yanlara salık durmanız farketmez. Burada temel olan, kişinin vücudunun dik duruşunun en rahat en doğal haliyle oluşunuzdur. Kıyam bir duruştur. Dim dik. Yaratıcının karşısında yüzlü olabileceğiniz kadar dik durursunuz, yüzünüz yoksa dik durmak için onun engin af ve bağışına sığınırsınız. Zaten inananlar için gidecek başkaca kapı da yoktur zaten, bunu bilirsiniz. Sonra eğilirsiniz, o mutad ruku ve kalkış ve tekrar yere iniş ve final. Yani secde. Secdeye inerken rukuya varırken zaten başlar çakralarınız açılmaya. Yogadaki veya hipnotizmadaki bilinçaltının ve bilinçüstünün açılacağı kapılarınızı açarsınız eğildikçe ve secdeye vardığınızda gönül enerji kapınız ardına kadar açılmıştır artık. Hissederek namaz eylemini yerine getiren kişi secdeden kalkmak istemez uzun zaman. Sonra adına “tahiyyat” denilen oturuşa başlarsınız. Yaratıcının en sevdiği kişiyi Muhammet Peygamber’i, onun akrabalarını, sevdiklerini, sizin sevdiğiniz din kardeşlerinizi anarsınız. Sonra da sağa sola kafanızı çevirerek bu yoğun ve tılsımlı enerji transferinden çıkarsınız. Artık bu zamanın sonunda bir parça da olsa talepte bulunmaya cesaretiniz olur, dua dua ellerinizi açarsınız. Avuçlarınızın içi yukarı gelecek şekilde. Nasıl ki çanak antenler sinyal ve enerji dalgalarını çanağında topluyorsa, sizin çanak haline gelmiş elleriniz de yaratıcının rahmet, bereket ve destek sinyallerine açılmıştır. O pozitif enerjilerinizi de aldıktan veya depoladıktan sonra en son bıraktığınız yerden dünyaya dönersiniz.

Namazı yerine getiren (kılan/işleyen/eda eden) bir insanın gururla hareket etmesini, doyumsuz olmasını, kendini güçsüz hissetmesini düşünemiyorum. Tabi namaz yerine cimnastik hareketi yapılmıyorsa.

sevgilimle kurduğum enerji tufanından bahstetmek istiyorum. Bir çok ibadet vardır ancak hiç biri namaz gibi olamaz. Çoğu namazın aşamalarını, yerine getirilişini yadsır. Burun büker, eğreti bakar, izlerken komik bulur, zavallıların savunma mekanizması olarak görür. Varsın böyle değerlendirsinler. Hiç kimse ama hiç kimse benim secdede tattığım mutluluğu bana tattıramaz. Ayağımı koyduğum zemine başımı koyma gururunu bana anlatamaz. Ne tuhaf değil mi. Ayak basılan yere başımı koyuyorum ve buna gurur diyorum. Aynen öyle. Zira neticede ben ölümlüyüm. Yani insanım. Yani evreni yaratan değilim. Güçlüyüm belki, dağları deviririm ama yüce yaratıcı karşısında, hiçleşebileceğim en ideal harekettir secde. Namazı yerine getiren (kılan/işleyen/eda eden) bir insanın gururla hareket etmesini, doyumsuz olmasını, kendini güçsüz hissetmesini düşünemiyorum. Tabi namaz yerine cimnastik hareketi yapılmıyorsa. Bir de güçlü hissetme duygusundan bahsetmek istiyorum. Ayak basılan yere alnını koyan insan kendini nasıl büyük ve güçlü hissetsin. Tam tersine küçük ve zavallı hissetmesi gerekmez mi. Tabi ki gerekmez. Çünkü namaz eyleminde başın secdeye değdiği an “insan” ile “Allah” (yüce yaratıcı) arasında en yakın mesafeye ulaşılır. Hissedersin yüce yaratıcıyı. Bir nevi hipnotizmadaki trans halidir, bir nevi tarikattaki cezbe anıdır, bir nevi enerji transferinin en üst (mak-

Mutlu günler efendim. Ayrılık yerde, mekanda değil gönülde başlar ve biter. Sevdiklerinizle nice mutlu günler temennisiyle, esen kalın efendim.

Gazetemize Abone Olunuz! 0452 407 10 11


4

Ünal Şikayetçi AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal'a bazı sosyal paylaşım sitelerinde kendisininmiş gösterilen fotoğrafın kurgu olduğunu ortaya çıkarmıştı. Söz konusu fotoğrafta milletvekili olduğu ileri sürülen kişi cep telefonundan uygunsuz bir görüntü izliyordu... Olayın peşini bırakmayan Ünal, gerçekleri ortaya çıkardı. Hem fotoğraftaki kişi kendisi değildi hem de gerçek fotoğrafta izlenen görüntü Kurtlar Vadisi dizisine aitti. Milletvekili Ünal, konuyu yargıya taşıdı... Kısa bir zamanda bu çarpıtmayı yapanın bulunması bekleniyor... Fotoğrafı yapan kişi bulunduğunda ise Ünal, yüklü bir tazminat davası açacak. Çünkü Ünal, bu olayın herkese ibret-i alem olmasını istiyor. Fatih Han Ünal'ın dava edeceği işimler arasında sadece fotoğrafı çarpıtan kişi yer almayacak... AK Parti Ordu Milletvekili Ünal, söz konusu çarpıtılmış fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinde paylaşanları da dava edecek. (orducu.com)

19/12/2012 Çarşamba

AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı 2012 yılı Avrupa Birliği’ne Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı’nın 2’ncisi, Vali Orhan Düzgün Başkanlığında yapıldı. Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Vali Yardımcıları Ömer ADAR, Salih YÜCE, Niyazi ERTEN, Yemen BAYRAK, Mahmut AĞBAL, İl Genel Meclis Başkanı Engin TEKİNTAŞ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Eyüp ELMAS, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Kurul İzleme Komitesi üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, meslek kuruluşları temsilcileri ile sivil toplum örgütlerinin yöneticileri katıldı. Avrupa Birliği'ne Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı’nın başlangıcında bir konuşma yapan Vali Orhan DÜZGÜN, AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı’nın yılda 2 defa yapıldığını hatırlatarak, 2012 yılının 2’nci AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplantının düzenleniş amacıyla ilgili katılımcılara bilgi veren Vali Orhan DÜZGÜN, “Bugünkü

Hepimize Lazım Olabilir Ünye Belediyesi olarak bu güne kadar, çeşitli kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yapmak sureti ile birçok faaliyet ve hizmet gerçekleştirdik.

20 Aralık Perşembe günü yine sağlıkla ilgili bir programımız olacak. Ünye Belediyesi, Türk Kızılayı Ordu Kan Bağış Merkezi ve Özel Çakırtepe Hastanesi işbirliği ile ‘Kan Acil Değil Sürekli İhtiyaçtır’ sloganı ile Belediye Kültür Sitesinde bir günlük Kan Bağışı Kampanyası düzenlenecek. Kampanya sabah saat 09.00’da başlayacak ve akşam saat 18.00’e kadar devam edecek. Kan verebilecek durumda olan bütün hemşerilerimizi bu kampanya’ya katılmaya davet

ediyoruz. Zira unutulmamalıdır ki, kan her an ve hepimize lazım olabilir. Yapılacak bağışlarla sağlığımız ve hayatımız kurtulabileceği gibi yapacağımız bağışla biz de bir insanın sağlığını ve hayatını kurtarabiliriz. Hemşerilerimizin de bu aynı duygu ve düşüncelerle bu kampanya’ya ve bundan sonra düzenlenecek olan bu tür kampanyalara gerekli desteği vereceklerine yürekten inanıyor, kan bağışında bulunacak olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Ağaç Budama Kursu Giresun'un Espiye ilçe Halk Eğitim Merkezi teorik ve uygulamalı Ağaç Budama kursu açtı. Halk Eğitim tarafından düzenlenen meyve ağaçları budama kursuna çiftçilerden çok memurlar ilgi gösterdi. Kurs Öğretmenliği'ni Ziraat Mühendisi Ayhan Köroğlu’nun yaptığı kursa 22 üretici katıldı. Espiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Türkyılmaz, fındık ocaklarında budama, kivide budama ve meyve ağaçlarında budamayı öğretmeyi ve bunun yanı sıra toprakta gübreleme, bitkinin kök yapısı, bitkide gövde ve yap-

rakların görevleri bitki zararlıları ile mücadele hakkında bilgiler verildiğini söyledi. Türkyılmaz, kursiyerlerin çoğunluğunun öğretmen ve idarecilerden oluştuğunu, kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verildiğini kaydetti.

toplantımızda, Valiliğimiz bünyesinde oluşturulan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan çalışmalar, AB projeleri, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı aracılığıyla yapılan çalışmalar ve yeni açılan hibe başvurularının duyurulması, bugüne kadar uygulanan projelerin değerlendirilmesi, geleceğe yönelik ne gibi projelerimiz ve hedeflerimiz var bu konularda sizlere kısa bir bilgilendirmede bulunacağız. Kurum ve kuruluşlarımızın da hibe programları kapsamında yapmış oldukları çalışmalarla ilgili bilgi vermek isteyen kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın da görüş ve önerilerini alacağız” dedi. Ordu Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Eyüp ELMAS, Vali Orhan DÜZGÜN’ün toplantıyı açış konuşmasından sonra Ordu Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi çalışmalarıyla ilgili bir sunumda bulundu. Ordu’da 70 adet AB proje ofisi kurulduğunu ve bu ofislerde yaklaşık 200 personel görevlendirildiğini, görevli personellerin

teknik kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla eğitime tabi tutulduğunu söyleyen Eyüp ELMAS, “Ordu Valiliği, AB katılım öncesi süreçte tüm ilçeleri ile birlikte kurumsal yapılandırmasını tamamlamış Türkiye genelindeki 4 ilden biridir” dedi. Ordu Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’nce hazırlanan projelere de değinen Eyüp ELMAS, 2007-2012 yılları arasında toplam 13,5 milyon TL tutarında, 28 adet Avrupa Birliği projesi uygulandığını, toplam 128 milyon TL tutarındaki 4 projenin ise, 2011-2015 yılları arasında uygulamasının devam ettiğini söyledi. DOKA, İçişleri Bakanlığı,

ÖDES, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hibe programlarından yararlanmak üzere 55 adet proje hazırlandığını belirten Eyüp ELMAS, bu projelere de toplam 4,8 milyon TL tutarında destek sağlandığını kaydetti. 2013 yılında uygulanacak, AB Hibe Programları projeleri, ÖDES projeleri hakkında da bilgiler veren Eyüp ELMAS, proje ofislerinin önemsenmesi gerektiğini kaydetti. ELMAS, il genelindeki proje ofislerini tarayarak bir durum tespiti ve ihtiyaç analizi yaptıklarını, proje ofislerinde görevli personellerin teknik kapasitelerini değerlendirdiklerini, gerekmesi

halinde proje yazılımı konusunda eğitim düzenleyebileceklerini sözlerine ekledi. Toplantının sonunda, hibe programlarından Ordu’ya sağlanan kaynaklara dikkat çeken Vali Orhan DÜZGÜN, Avrupa Birliği, Bakanlıklar, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulan projelerle bugüne kadar 146 milyon TL’nin Ordu’ya kazandırıldığını vurgulayarak, bundan sonra da hibe programlarından azami düzeyde istifade edilmesi için projeler hazırlanması gerektiğini söyledi.

Her Koşulda Ulaşım Sağlanıyor Ordu Belediyesi Selimiye ve Nizamettin mahallelerinin sınırında bulunan 264 no’lu sokakta ö nemli bir çalışmayı hayata geçirdi.

Özellikle yağışların yoğun olduğu günlerde, sorunlarla karşı karşıya kalan 264 no’lu sokakta sürdürülen çalışmalarda Ordu Belediyesi, alt yapısını tamamen yenilediği sokağı parke ile döşeyerek hizmet verebilir hale getirdi.

Kentin eğim açısında en dik yollarından biri olan ve geçmişte sorunlar yaşanan sokakta sürdürülen çalışmalarda, öncelikli olarak parke yapılabilmesi için bölge 260m’lik taş duvarla koruma altına alındı. Selimiye ve Nizamettin

mahallelerinin kesiştiği noktada yer alan sokak 130m lik mesafe ile kentin eğim açısından en uzun sokaklarından biri olarak göze çarpıyor. Çalışmaların ilk etabında kanalizasyon ve içme suyu şe-

bekeleri yapılan sokakta, 1.50m genişliğinde yolun her iki tarafına kaldırımlar da yapıldı. Ordu Belediyesi bu bölgede 264 no’lu sokak ve çevresindeki ara yollarla birlikte toplamda 220m yol çalışması yaptı.

Arap Turistler Pansiyon Seviyor

Aslen Suudi Arabistan vatandaşı olan ve Karadeniz Bölgesi’ne Arap turist getiren turizm işletmecisi Hassan Ashour, Arap turistlerin otel değil pansiyon veya devre mülk tarzı konaklama yerleri tercih ettiğine dikkat çekti. Kendisinin aynı zamanda turizm gazetecisi olduğunu söyleyen ve Ordu Valiliğin hazırlattığı Arapça dilindeki tanıtım filmleri ve broşürlerin kendileri için çok faydalı olduğunu söyleyen Hassan Ashour, “Arap aileleri, en küçüğü 5-6 kişiden oluşuyor. Geçen sene Ordu’ya getirdiğimiz her aile 3-4 gece Ordu’da konakladı. Seneye inşallah her ailenin en az 7 gece Ordu’da konaklamasını sağlayacağız. Ama Ordu’da apart otel yok. Arap sistemi ev ortamı gerektiriyor. Pansiyon veya devre mülk tarzında olan yerler Araplar için daha cazip. Aybastı’nın Perşembe Yaylası çok nefis bir yer. Ama orada konaklama yapılabilecek otel ya da pansiyon tarzı konak-

lama yeri yok. Ben Ordu’nun her yerini gezdim. Ulugöl’de çok güzel bir yer ” dedi. Değişik illere Arap turistleri getirdiklerini ifade eden Hassan Ashour, bazı illerde konaklama ve yeme-içme fiyatlarının Arap turistlerin gelmesiyle birlikte çok yükseldiğini söyleyerek, “Ordu’da ise hem otel fiyatları, hem de yeme-içme mekanlarının fiyatları çok makul. Ordu’da hem yeni ve güzel oteller var. Kısacası Ordu, diğer illere göre daha ucuz. Arap turistler için Ordu daha cazip. Hava aynı, burada daha fazla yayla ve doğal güzellikler var. Ordu’ya Arap turistleri çekebilmek için Ordu’da sadece bir hareket lazımdı, onu da görmeye başladık” diye konuştu.

Arap turistlerin, suyu, yeşilliği ve serinliği aradığını belirten Hassan Ashour, “Ordu’da bunların hepsi fazlasıyla var. Ancak turistler gelecek diye fiyatları yükseltmemek gerekir” dedi. Ordu’nun tanıtım filmini de

Arapça olarak izlediğini ve çok beğendiğini söyleyen Hassan Ashour, tanıtım filminin Arapça “Oksijenin Yurdu Ordu” başlığıyla yuotube gibi video paylaşım sitelerinde yer alması gerektiğini söyledi.


5

19/12/2012 Çarşamba

Turizm Sektöründe Gençlere İş İmkanı Vali Orhan Düzgün, Türkiye ROBİNSON Clublerinin Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalamış olduğu protokol çerçevesinde, Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, Antalya Mesleki Eğitim Merkezi işbirliği ile otelcilik, yiyecek-içecek meslek alanlarında teorik ve uygulamalı, yatılı ve ücretsiz Meslek Eğitimi Programı yürütüldüğünü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan ile yaptığı görüşme sonucu ilimizdeki gençlerin de bu imkandan faydalanması için Ordu’da da bu projenin yürütüleceğini söyledi.

Aralık Ayı Takip Toplantısı Yapıldı

Kamu hizmetlerinin ve yatırımlarının takip ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla her ay düzenli olarak yapılmakta olan “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı(ATAK)” yapıldı.

2013 tarihinde meslek eğitimi başlayacağını ifade etti.

“Türkiye’deki meslek eğitimine destek vermek, nitelikli iş gücünü sektöre kazandırmak ve turizm sektöründe yaşanan nitelikli personel açığını ortadan kaldırmak maksadıyla ROBİNSON Clubleri bünyesinde çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Vali DÜZGÜN, ”Verilen eğitimin sonunda başarıyla mezun olan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı Kalfalık Belgesi ve ROBİNSON Katılım Belgesi verilmektedir. Mezunlar, ROBİN-

SON’un Türkiye otellerinde istihdam edilmektedir. Öğrenciler tüm eğitim boyunca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hastalık, meslek hastalığı ve iş kazasına karşı sigortalanmaktadırlar. Çırak maaşı ödenmekte, askerlik ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 23 yaşına kadar tecil edilmektedir” dedi. Vali Orhan DÜZGÜN, eğitimlerin önbüro elemanlığı için 14 Ocak, servis-bar elemanlığı için 21 Ocak, aşçılık içinse 28 Ocak

Aranan Şartlar Türkiye ROBİNSON Clubleri ve Milli Eğitim Bakanlığı, Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü, Antalya Mesleki Eğitim Merkezi işbirliği ile otelcilik, yiyecek-içecek meslek alanlarında teorik ve uygulamalı, yatılı ve ücretsiz Meslek Eğitimi Programına katılabilmek için aranan şartlar ile ilgili de bilgi veren Vali Orhan DÜZGÜN, en az ilköğretim mezunu ve 17-23 yaş arasında olmak temel şart olarak arandığını, önbüro elemanlığına katılmak için çok iyi derecede Almanca bilmek gerektiğini, diğer mesleklerde ise yabancı dil bilgisi aranmadığına vurgu yaptı. Vali DÜZGÜN, konu ile ilgili mülakatların 27 Aralık 2012 Perşembe günü saat 10.00’da Ordu Kültür Sanat Merkezi Küçük Salonda yapılacağını da sözlerine ekledi.

Kadınlar Evde ‘İş Sahibi’ Oluyor Çalık YEDAŞ, kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde kadın emeğini ekonomiye kazandıracak. ‘Kadın Emeği Pazarı’ isimli projesiyle bölge kadınlarının üretimi internet üzerinden online satışa sunulacak.

Ordu, Samsun, Sinop, Çorum ve Amasya illerinin elektrik dağıtımını üstlenen Çalık YEDAŞ, yeni bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadın emeğini ekonomiye dönüştürüyor. “Kadın Emeği Pazarı” projesiyle bölge kadınına 'evinde bireysel istihdam' oluşturmayı hedefleyen Çalık YEDAŞ, internet üzerinden online satışla, bölge kadının emeğini Türkiye'ye açıyor. Kadın emeğinin ekonomiye kazandırılması, bölgedeki kadınların el emeği üretimlerinin niteliğinin yükseltilerek öncelikle Türkiye genelinde erişilebilirliğinin sağlanması amacıyla bir iş ve satış-pazarlama modeli olarak geliştirilen proje, www. kadinemegipazari.com web sitesiyle, tüketicilere ulaşacak.

“Enerjimizi Harekete Geçiriyoruz” sloganıyla bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel potansiyelini harekete geçirmeyi hedefleyen Çalık YEDAŞ, kadın emeğinin desteklenmesi ve bölge ekonomisinde etkin bir rol üstlenmesini özendirmek üzere hazırladığı 'yeni model projesiyle' Kadın Emeği Pazarı oluşturmayı amaçlıyor. Proje, sadece bölge kadınlarının el emeği göz nuru ürünlerinin satış ve pazarlamasının yapılacağı bir online satış sistemi değil, aynı zamanda kadın üretiminin niteliksel gelişiminin sağlanmasını hedefleyen bütünlüklü bir proje olarak da tasarlandı. “Alternatif Satışkanalları Bulacağız” Kurum çalışanları ve sosyal

paydaşların talepleri doğrultusunda 2012-2015 arasında toplam 14 farklı kurumsal sosyal sorumluluk projesi planladığını söyleyen Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, amaçlarının bir yandan kadınların ürettiklerinin öncelikle online satış ve pazarlama sistemiyle Türkiye ve yakın gelecekte dünya pazarlarına ulaştırılması, diğer yandan da kadın üretiminin niteliğinin geliştirilmesine dönük kapsamlı bir eğitim projesi olduğunu söyledi. Kadın Emeği Pazarı’nın 2012 içerisinde planladıkları en güçlü projelerden biri olduğunu vurgulayan Türkoğlu, projeden beklentilerini de şöyle sıraladı: “www.kadinemegipazari.com adresinde test yayınına başladığımız online satış ve pazarlama sitesi ile artık Samsun, Sinop, Çorum, Ordu ya da Amasya’nın en ücra köşesindeki bir ev kadının bile el emeğini Türkiye’nin her köşesindeki alıcılara ulaştırabilme fırsatını yakalayacağımıza inanıyoruz. Proje bununla da sınırlı kalmayacak. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile başlattığımız işbirliği ile bölgemizdeki kadınları el emeği ürünlerinin niteliğini yükseltmek, fiyatlandırma ve alternatif satış kanallarını geliştirme konularında eğiteceğiz.”

Anlayan Kitap & Kırtasiye Mehmet ANLAYAN Cep: 0536 855 70 18

leri e Kırtasiye A itap v r a ç v e Ge r e ç K ürlü t r He Adres: M.K.P. Mah. A. Cevat Güvenkaya Cad. No:14/A Dereüstü/FATSA Tel: 0452 424 20 22 E-Mail: anlayankirtasiye@hotmail.com

Vali Orhan DÜZGÜN Başkanlığında, Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Aralık ayı “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı”na, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Genel Meclisi Başkanı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, daire müdürleri ile AB-DİK Koordinatörü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörü ve DOKA Ordu Yatırım Destek Ofisi yetkilileri katıldı. Vali Orhan DÜZGÜN, Aralık ayı “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı” gündeminde yer alan ve kamu kurum ve kuruluşlarında Ordu ili genelinde yürütülen yatırım, hizmet ve çalışmaların yanı sıra yapılması planlanan projeler konusunda toplantıya katılanlardan bilgi aldı. Aralık ayı “Aylık Takip ve Koordinasyon Toplantısı” gündeminde ise şu konular yer aldı: Özel İdare hizmetleri; Coğrafi İşaret Tescili yapılacak ürünlerin son durumları, Boztepe çevre düzenlemeleri ve vericilerin düzene sokulması, Boztepe yamaç paraşütü pisti düzenlemesi, Yoroz Kent Ormanı’nın kiralanması, Çambaşı Yaylası-Paşakonağı Yaylası arası yol yapımı, “Aklın Yolu Birdir” Projesi çalışmaları, Bayadı köyü Kurul Kalesi içmesuyu temini, Ulaşım Alanında; Karadeniz-Akdeniz Yolu yapımı, Ordu Çevre Yolu yapımı, Sayacabaşı-Gürgentepe-Gölköy arası yol genişletme çalışmaları,

Kültür ve Turizm alanında; Perşembe-Bolaman Turizm Gelişim Bölgesi Planı uygulaması, Yason Burnu kamulaştırma çalışmaları, Ulubey Tarihi Akoluk Köprüsü restorasyonu, İkizce Laleli Camii çevre düzenleme çalışmaları, Ünye Saray Hamamı restorasyon çalışmaları, Ordu kıyı şeridindeki plajlar için Mavi Bayrak çalışması, Sıtkıcan Sokak 2.Etap Sokak Sağlıklaştırması Projesi, Ordu Turizm Altyapı Hizmet Birliği’nce DOKA’ya sunulmak üzere hazırlanan projelerin uygulanması Eğitim Alanında; “En Çevreci Okul” yarışması, Çatalpınar Lisesi yapımı, Kapatılan okulların değerlendirilme çalışması, Perşembe Atatürk İlköğretim Okulu binasının inşaatı, Güvenlik Alanında; Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı(ÇOGEP) çalışması, Tarım Alanında; Polen Toplama Projesi, Çevre ve Şehircilik alanında; Kabataş Hükümet Konağı ve Kaymakam Evi Yapımı, Kıyı Kenar Çizgisi çalışmaları, Orman ve Su Alanında; Gölköy-Ulugöl günübirlik tesis yapımı, “Bal Ormanları” oluşturulmasına yönelik çalışma, Spor alanında; Kano ve rafting parkuru proje çalışmaları, Çambaşı Kayak tesisleri yapımı, Sanayi Alanında; Ünye Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları, Afet alanında; İlimizde yapı-

mı devam eden afet konutları, il Afet ve Acil Durum Tehlike Riskleri ve Alınacak Önlemler Planı, Afet Risk Haritası, Enerji Alanında; Topçam Barajı santral ve HES çalışmaları, Ordu ve Ünye İçmesuyu projeleri yapım çalışmaları, AB-DİK; “Arım Balım Peteğim” projesi çalışmaları, AB Merkezi ihale finans birimine sunulan projeler, Çalışma Alanında; UMEM Projesi çalışmaları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu çalışmalarıyla ilgili Ordu İl Koordinatörü Veli AKIN’dan bilgi alan Vali Orhan DÜZGÜN, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörlüğünün, Ordu’da hizmet vermeye başladığı 2009 yılından bugüne kadar sadece 1 projeye destek verdiğini öğrenince, Ordu TKDK’da 30’a yakın üniversite mezunu kişinin çalıştığını, devletin TKDK için bina, mobilya, araç v.b. hiçbir imkanı esirgemediğini, ancak 3 yıl içinde bir tarım kenti olan Ordu’da sadece 1 projenin başarılı bir şekilde uygulanmasının kurum için son derece başarısız bir tablo oluşturduğunu söyledi. TKDK Ordu İl Koordinatörlüğü’nün kırsal kalkınma projelerinin desteklenmesi yönündeki girişim ve çabalarını artırması gerektiğini ifade eden Vali Orhan DÜZGÜN, başarısızlığa mazeret aramak yerine başarılı olmak için çareler aranması gerektiğini söyledi.

Ordu Araç Pazarı Durgun Ordu araba pazarındaki araçlara alıcı bulmak fındık sezonunda bile zor görünüyor. Araba pazarında her marka araç olmasına rağmen en düşük fiyatlı araçlara bile bakan yok. Son üç haftadır ne araç alan var nede doğru dürüstü pazara gelen. Pazarın eskiden araç alınmasa da kalabalık olduğunu dile getiren araç sahipleri; "Daha çok kırsal kesimler araç takas edip alıyorlar Türkiye geneli böyle ise yandık, ya büyük kriz var yada kimse parasını çıkarmıyor" dediler. Ordu araba garajında her Pazar günü araba satışları kış gelmesiyle durdu. En düşük fiyat ise 2.250 YTL. 62 kilo metreden gelen vadandaş arabasını satamadan ilçesine dönmek zorunda kalıyor. Son üç haftadır ne araç alan var nede araç pazarına yolu düşen. Türkiye geneli ikinci el araçlara bakan yok. Ordu'da en çok Gölköy, Gürgentepe, Ulubey, Aybastı ve Mesudiye gibi ilçelerden alıcı çok olurken şimdilerde artık ga-

lericiler bile araçların yüzüne bakmıyor. Araç pazarına ilgisizlikten yakınan araç sahipleri ise; "Ne alıcı var nede araçlara bakan. Üç haftadır arabalar satılmıyor. Eskiden fıdık ayı dediğimizde para ayı oluyordu. Şimdi ise kış mevsimi

olmasına rağmen araçları satamıyoruz. Bugün Ordu'ya tam 40 araç geldi. Ve satılmadan herkes dağıldı. Yinede geç vakitlere kadarda olsa umutlu olanlarda var" diyerek sıkıntılarını bizimle paylaştılar.


6

19/12/2012 Çarşamba

Ordu’da 19 Okula Şehitlerin İsimleri Verildi Vali Orhan Düzgün, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 19 okula şehit isimlerinin verildiğini söyledi. Şehitlerin isimlerini yaşatmak için 19 okulun adının şehit isimleriyle değiştirildiğini belirten Vali Orhan Düzgün, “Halkımızın huzur ve güvenliği için her türlü zorluğu göze alan, bu uğurda gözlerini kırpmadan canlarını veren aziz şehitlerimizin hatıralarına sahip çıkmak ve onların isimlerini ölümsüzleştirmek için başta okullar olmak üzere kamu tesislerine şehit isimleri vermekteyiz. Ordu ili genelindeki 19 okulumuza da şehitlerimizin isimlerini verdik” dedi. “Bizler, bugün rahat ve huzur içinde yaşıyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz” diyen Vali Düzgün, “Okullara isimlerini verdiğimiz şehitlerimiz, devletimizin varlığı, ülkemizin birliği ve huzuru için görevlerini en iyi şekilde

yaparken şehit düştüler. Onların fedakarlıkları hiçbir şekilde, hiçbir şeyle ölçülemez. Kendilerini her zaman rahmetle ve minnetle yad ediyoruz” diye konuştu. Vali Orhan Düzgün, isimleri şehit isimleriyle değiştirilen okullarla ilgili de şu bilgileri verdi: “Gürgentepe ilçesindeki, ‘Gürgentepe Lisesi’nin adı ‘Gürgentepe Şehit Ahmet Yaşar Lisesi’, ‘Gürgentepe Ortaokulu’nun adı ‘Gürgentepe Şehit Ersin Şanlı Ortaokulu’, ‘Muratçık Kadıoğlu Ortaokulu’nun adı ‘Muratçık Şehit Resul Sekmen Ortaokulu’, ‘Işıktepe Ortaokulu’nun adı ‘Işıktepe Şehit Ayhan Akkuş Ortaokulu’, ‘Işıktepe Çok Programlı Lisesi’nin adı ‘Işıktepe Şehit Hüseyin Özdamar Çok Programlı Lisesi’, ‘Şirinköy Or-

taokulu’nun adı ‘Şirinköy Şehit Mevlüt Göl Ortaokulu’, ‘Alaseher İlkokulu’nun adı ‘Alaseher Şehit Şakir Demir İlkokulu’, ‘Tepeköy İlkokulu’nun adı ‘Tepeköy Şehit Telat Şahin İlkokulu, Çatalpınar ilçesindeki, ‘Ortaköy Ortaokulu’nun adı ‘Ortaköy Şehit Yüksel Çağlar Ortaokulu’, ‘Şirinköy İlkokulu’nun adı ‘Şirinköy Şehit Cevat Yılmaz İlkokulu’, ‘Dere İlkokulu’nun adı, ‘Dere Şehit Mehmet Özel İlkokulu’, ‘Merkez İlkokulu’nun adı ‘Şehit Salim Güneş İlkokulu’, Mesudiye ilçesindeki, ‘Topçam İlkokulu’nun adı ‘Topçam Şehit Canip Demircan İlkokulu’, ‘Mesudiye Pınarlı Yeşilpınar İlkokulu’nun adı ‘Pınarlı Yeşilpınar Şehit Murat Öndin İlkokulu’, Gölköy ilçesindeki ‘Güzelyurt İlkokulu’nun

adı ‘Güzelyurt Şehit Halis Doğan İlkokulu’, ‘Emirler İlkokulu’nun adı ‘Emirler Şehit Nihat Şahin ilkokulu’, ‘Karahasan İlkokulu’nun adı ‘Karahasan Şehit Yüksel Dinç İlkokulu’, ‘Emirler Ortaokulu’nun adı ‘Emirler Şehit Bilal Çıtak Ortaokulu’, yeni eğitim sistemiyle birlikte ilkokul ve ortaokul olarak ikiye ayrılan ‘Şehit Bilgin Çelenk İlköğretim Okulu’nun ortaokul bölümü ‘Şehit Necip Karameşe Ortaokulu’ olarak değiştirildi.”

Dünya’daki Cennet Burası Olsa Gerek Samsun Ordu’lular Sevgi Derneği Pazar günü düzenledikleri Ünye gezisini bir güne sığmayacak bir yermiş iki günde gezilip görülecek hatta yaşanacak bir kent dediler.

Samsun Ordulular sevgi derneği başkanı Hasan Varol ve üyeleri, Belediye İş sendikası Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit başta olmak üzere Pazar günü için Ünye’de bir gezi tertip ettiler. Bu geziye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu ve Basın yayın halkla ilişkiler müdürü Sevdal Toprak’ta eşlik ederek Ünye’nin misafirperverliklerini de gösterdiler. İlk olarak Batı arıtma tesislerinden başlayan gezide Başkan Ahmet Arpacıoğlu “Ünye doğu ve batı arıtma tesisleri ile denizini kirletmeyen doğaya saygısı olan bir kent oldu. Artık kanalizasyonlar denize arıtılmış bir su olarak akıyor. Çevreye ve doğaya saygı İnsan’a saygı demektir” dedi. Ünye’nin vazgeçilmez yerle-

rinden biri olan Ünye çamlığı yeni çehresi ile gelenleri cezp ettiği gibi fotoğraf karelerinin de vazgeçilmez adresi oldu. Ünye’ye gelip buraya hayran kalmayacak birini düşünülemez diyen dernek üyeleri Dünya’da ki Cennet burası olsa gerek” diyerek duygularını dile getirdiler. Tarihe sahip çıkmak bizim görevimiz diyen belediye Başkanı Arpacıoğlu dernek üyelerini Müze Ev’e götürdü. Burada müze müdürü tarafından bilgi alan dernek üyeleri şuanda eski günlere geri döndük, burada bulunan eşyaların çoğu bizim çocukluğumuzda kullandığımız malzemeler. Bunları görünce bir an kendimizi çocukluğumuza götürdük. Anılarımız tazelendi dediler. Başkan Arpa-

cıoğlu’na teşekkür eden dernek başkanı bir kez daha Ünye’yi kutluyorum dedi. Cumhuriyet meydanında iki bina meydanın büyüsünü bozuyor diyen Ordulular sevgi derneği başkanı Hasan Varol “Hükümet konağı ve ziraat bankası bu muhteşem meydanı daraltıyor, eğer bu binalar burada olmasın burası daha bir başka olur dedi. Başkan Arpacıoğlu ise bu meydanı bu hale getirene kadar bile çok zahmet çektik, ancak bu kadar olabildi açıklamasını yaptı. Şehrin her yeri bir başka güzel ancak Atatürk parkı daha başka güzel, cennet bahçesinden bir bahçe sanki burası diyen dernek üyeleri buraya bir Akasya ağacı dikerek her geldiğimizde bura-

da bir dikili ağacımız var diyelim dediler. Dernek başkan ve yöneticileri ile belediye başkanı Ahmet Arpacıoğlu ile birlikte ağaç diktiler. Buranın her metre karesi bir başka güzel biz buradan başka yere gitmesek de olur diyen üyelere başkan Arpacıoğlu bu daha başlangıç iki yer daha var ondan sonra değerlendirme yaparsınız diyerek hep birlikte Cevizdere Günpınar’ında bulunan at hanına geçtiler. Günpınarı köyünde ki at harasında ki yeri gezen dernek üyeleri bizim İnsanımız tatillerini Akdeniz bölgesinde, ege’de yapıyorlar. Düşündükleri bizce deniz. Ancak çok şey kaçırıyorlar, denizin maviliği, doğanın yeşil tonlarının hepsini görebilecekleri bir yer olan Karadeniz’i yani Ünye’yi görmeden tatil yaptık demesinler, her gezdiğimiz yerin ayrı bir güzelliğini keşfediyoruz. İnanın burası daha önce söyledik ve yanılmamışız yalancı cennet” dediler. Gezinin son durağı olan Asarkaya kent ormanı ise soğuk olmasına ve günün yorgunluğuna rağmen bir oksijen deposu ve muhteşem bir güzelliği ile bizi büyüledi. Hani yemek yedikten sonra insan bir kahve içer ya işte burası bugün gezdiğimiz yerlerin üzerine bir Türk kahvesi oldu” dediler. Burada verilen hamsi ızgara partisi ile gezi sona erdi.

Spor Kompleksinin Yapımına Başlandı Ünye Günpınarı Köyü Cevizdere Mevkisindeki spor kompleksinin yapımına başlandı. Komplekste tamamlandığında 1’i çim olmak üzere iki futbol sahası, bir güreş sahası, 2 tenis kortu ve atletizm pisti ile at yarışları için koşu pisti olacak. Yapımı devam eden spor komplekste inceleme yapıldı. İncelemeye Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Ordu İl Spor Müdürü Ömer Yılmaz, Ünye İlçe Spor Müdür Aydın Kuyumcu, İl Genel Meclis Üyeleri Fahri Şahin ve Hüseyin Tavlı katıldı. Ünye Şehir Stadında yapılan maçların yanı sıra, maç dışında yapılan antrenmanlarda stat zeminin ihtiyaca cevap verememesi üzerine Cevizdere mevkiinde spor kompleksi yapılması plan-

lanmış ve çalışmalar başlatılmıştı. Şimdi ise hem çalışmaları yerinde incelemek hem de proje için eksikliklerin giderilmesi hususunda fikir alışverişi yapmak üzere kompleksin yapıldığı alanda incelemelerde bulunuldu. Spor kompleksi projesinde yapılması planlanan 2 sentetik sahadan bir tanesi, konu üzerinde fikir alışverişi yapılmasının ardından çim saha olması konusunda mutabakata varıldı. Yapılacak olan ek proje ile hayata geçirilecek olan projenin kayna-

ğı ise İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak. 10 gün önce yapımına başlanan spor kompleksinde 1 sentetik futbol sahası, 1 çim saha, 1 güreş sahası, 2 tenis kortu, Atletizm pisti ve at koşu pisti olacak. Bunun yanında düşünülen ve devamında yapılacak yatırımlar da ise 250 yataklı sporcu kamp eğitim merkezi binasının yapılması planlanıyor. Spor kompleksinin 2013 yazında etap etap hizmete açılması öngörülüyor. (ünyekent)

Sağlık

Sinüziti Hafife Almayın! Basit bir soğuk algınlığı olarak görülen, kendiliğinden geçeceği düşünülerek önem verilmeyen bir gribal enfeksiyon, doğru tedavi edilmediğinde sinüzite yol açabiliyor. Sinüzit ise kronik farenjit, kronik bronşit, gastrit, reflü, göz çevresi enfeksiyon ve apseleri, menenjit ve beyin apsesine kadar varabilen ciddi hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hasan Yılmaz sinüzit, tedavisi ve korunma yolları hakkında şu bilgileri veriyor: “Sinüsler kafamızda bulunan hava boşluklarıdır. Başımızda ağırlık olmasını engeller; kafa travmalarında bir nevi tampon görevi görürler ve beyin hasarını önlerler. Sinüslerden salgılanan mukuslar, sekresyonlar dışarıdan gelen havayı nemlendirir ve enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturur. Sinüzit ise sinüslerin iltihaplandığı durumu tarif eder. Sinüzit sıklıkla soğuk algınlığı sonrasında oluşur. Sinüsler bir kanalla burun içerisine açılır. Bu kanallar tıkandığında sinüsün içerisinde kendisinin üretmiş olduğu mukuslar birikerek enfeksiyon gelişimine yol açar. Sinüzit oluşumuna yol açan diğer nedenler burnu ikiye ayıran nazal septum adı verilen kemikte belirgin bir eğriliğin olması, nazal polip, alerji ya da burun içindeki diğer yapısal anomaliler olarak sıralanabilir. Sinüzitin başlıca belirtisi öne doğru eğilmekle artan baş ağrısıdır. Hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yüzde, ensede, alın bölgesinde ve dişlerde ağrı olabilir; hissedilen ağrıya eşlik eden koyu sarı yeşile dönük renkte geniz akıntısı, burunda tıkanıklık, seste değişiklik, koku ve tat alma bozukluğu diğer sinüzit belirtilerdir. 3 Aydan Uzun Sürüyorsa Ameliyat Öneriliyor Tanısı Kulak-Burun-Boğaz muayenesi, endoskopik muayene, direkt grafi ve sinüs tomogrofisi yöntemleri ile konulan sinüzit “Akut”, “Subakut” ve “Kronik” olarak sınıflandırılır. Akut sinüzitler yaklaşık 4 hafta boyunca sürer. İlaç tedavisiyle ya da kendiliğinden geçer. Subakut sinüzit bir geçiş evresidir. Bu evrede akut sinüzit iyileşmemiş; kronik sinüzit ise tam olarak oluşmamıştır. Kronik sinüzit ise yaklaşık 3 aydan uzun süren sinüzitlerdir. Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Eğer sinüzit kronikleşmiş ise yani ilaç ile tedavi edilemiyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir. Balon Sinoplasti Yönteminin Avantajı Kronik sinüzit hastalarına “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” ya da uygun görülen hastalarda “Balon Sinoplasti Cerrahi” yöntemi uygulanabilmektedir. Endoskopik Sinüs Cerrahisinde sinüslerin doğal kanallarını tıkayan polip veya diğer anatomik bozukluklar düzeltilerek sinüslerin kanalları açılmaktadır. Fakat bu yöntem daha uzun iyileşme dönemi gerektirmektedir; komplikasyon riski açısından dikkatli ve özenli yapılması gereken bir ameliyattır. Balon Sinoplasti daha güncel bir yöntem olup sadece yüz, alın ve geniz bölgesindeki sinüslere uygulanmaktadır. Hastanın bu yöntem için uygunluğu doktor tarafından belirlenmelidir. Bu tedavi ile hasta aynı gün taburcu edilmekte, ertesi gün işine dönebilmekte ve hastanın doğal anatomik yapısı bozulmamaktadır.” Sinüzitten Korunun Tedavi edilse de tekrarlayabilen bir hastalık olan sinüzitin oluşumunun nasıl engellenebileceğini bilmek ise büyük önem taşıyor. Bu anlamda şu tavsiyelere uyulması öneriliyor: • Gribal enfeksiyon mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. • Enfeksiyon süresince burun daima açık tutulmalıdır. Bunun için okyanus sularını kullanmak ya da denize girmek sinüslerin boşalması açısından yararlıdır. Evde bir su bardağının içine bir çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karbonat karıştırılarak hazırlanan sıvı ile burun içi yıkanabilir. Bunlar gribal enfeksiyon durumunda sinüslerin dolmasını engelleyecektir. Burnu açık tutmak için ayrıca mentol ve okaliptuslu buhar yapılabilir. • Dışarı çıkarken ıslak saçla çıkılmamalı, saçlar mutlaka kurutulmalıdır. • Doğrudan rüzgara maruz kalınmamalıdır. • Alerji tedavisi ihmal edilmemelidir. • Burun kemik eğrilikleri, burun etlerinin büyüklük ve şişliği tedavi edilerek ortadan kaldırılmalıdır.


7

19/12/2012 Çarşamba

Gara Balta’nın Nuri’nin Mustafa

Muhsin YILMAZ

gazetecimuhsin@gmail.com

G

eçtiğimiz hafta sonunu İstanbul Fatsalılar Derneği’nin organize ettiği 1.Erdoğan Arıca Halı Saha futbol turnuvanın finali için İstanbul’da geçirdim. Turnuva şahsım adına söylüyorum beklediğim gibi görkemli olmadı. Tahminime göre aşırı soğuk hava final gününe ilgiyi azaltmış. Zaten sanatçılarımızdan Levent İnanır da mevsim olarak turnuvanın uygun bir zamanda olmadığını ödül töreninde söyledi. Gelelim yazımın başlığına. İstanbul’da turnuva haricinde yeni yeni simalarla tanıştım. Biri, Küpdüşen Şenlik Ağası tekstilci Turgay Çetin, diğeri kuryeci Gara Balta’nın Nuri’nin Mustafa diğer de Aslancamililer Derneği Başkanı Erdoğan Yücetepe. Kıraç’ta dernek ziyaretimizden sonra GS-FB derbi maçını Gürpınar’daki bir restoranda birlikte izledik. Her ne hikmetse 3 sefer otomobille yolculuğumuzda Gara Baltanın Nuri’nin Mustafa araçta yer bulamaması günün espri konusu oldu. Hatta Mustafa arkadaşımız bir ara kuryelik yaptığı motosikletini bile almayı düşündü. Bi de demez mi; “Ben bu motosikletle

İstanbul trafiğinde gideceğimiz yere sizden önce varırım” diye. Neyse bombaya bakın şimdi. Arkadaşlarımızdan gece 1’de uçağımız kalkacağı için ayrılmamız gerekiyordu. Finali uçağımızın kalkmasına 2 saat olduğu gerekçesi ile Yenibosna’da bulunan bir işkembeci de yaptık. Atatürk Havaalanına gittiğimizde çekin yaptıracağım yerde görevlinin sizin isminiz görünmüyor demesiyle şok olduk. Sebep bizim Muammer Coşkun’un bilet alma işinde tarihte yanlışlık yapması. Hemen yeni bilet alalım derken Samsun’a kalkan uçağın kapıları kapandı. Anlayacağınız Gara Baltanın Nuri’nin Mustafa arkadaşımızın işkembecisi bize pahalıya patladı. Demem o dur ki gurbette yapılan etkinlikler güzel arkadaşlıklara vesile oluyor. İstanbul’a yeniden gittiğimizde Turgay bey ve Mustafa beyle yeniden görüşmeyi arzu ediyorum. Ayrıca Hacıköylü Tekstilci Turgay Çetin arkadaşımızın da müthiş bir Avni Kaysal hayranı olduğunu öğrendim. Çok yakında yoğun işinde fırsat bulup günü birlik uçakla sırf Avni Kaysal’ı dinlemek için Fatsa’ya gelecekmiş.

İstanbul’da turnuva haricinde yeni yeni simalarla tanıştım. Biri, Küpdüşen Şenlik Ağası tekstilci Turgay Çetin, diğeri kuryeci Gara Balta’nın Nuri’nin Mustafa diğer de Aslancamililer Derneği Başkanı Erdoğan Yücetepe.

Trafik Lambası İsteniyor

Samsun-Ordu karayolunun Bolaman Güvercinlik Mahallesi ile Gölbaşı Mahallesinin kesişme noktalarından biri olan Fiskobirlik mevkiinde yaşanan talihsiz kazalar sebebiyle üst geçit projesi olduğunu söyleyen vatandaşlar imza kampanyası başlattı. Sayısız kazalar nedeniyle “Ölüm Kavşağı” diye bilinen Fiskobirlik mevkiinde mahalle sakinleri yapılması gündemde olan üst geçit yerine trafik lambaları olması gerektiğini dile getiriyor. Hatta bu isteklerinin göz ardı edilmemesi içinde bir imza kampanyası başlatan vatandaşlar, bu sessiz bekleyişten dolayı tedirgin olduklarını söylüyorlar. Şikayetlerini dile getiren vatandaşların görüşlerini aynen aktarıyoruz.

Murat Serdar (Esnaf); “Yapılması düşünülen proje burada çok çirkin olur. Buraya bir üst geçit yapıldığı takdirde her taraf du-

Fatsa İlçe Müftülüğü din görevlileri aylık mutad toplantısında geçen ayki Muharrem ayı ile ilgili ve bazı konularda değerlendirmelerde bulundu. Toplantı ile ilgili bilgi veren Fatsa İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz, “Her ayın 15’inde personelimizle toplantı yapıyoruz. Toplantı hafta sonuna denk geldiği zaman birkaç gün sarkıtabiliyoruz. Toplantımızda Başkanlıktan ve Kaymakamlıktan gelen yazıları konuşuyoruz bu konularda personelimizi bilgilendiriyoruz. Duyurmamız gereken bir şey varsa onları duyuruyoruz. Personelimizin bize iletmek istediği problemleri, sıkıntıları varsa

Kemal Ergün (Mahalle Sakini); “Buradan karşıya baktığımızda kocaman bir duvar görmek istemiyoruz. Üstgeçit ile turizm bölgesi kirletilmemeli”

İbrahim Kurt (Esnaf); “Karayollarına dilekçe vermek için imza kampanyası başlattık. Şu anda 110 kişiden imza aldık ve hala imza topluyoruz. Burada ki iş yerleri bu üst geçit ile bitmiş olacak. Ayrıca görüntü kirliliğini de göz ardı etmemek gerek.

onları da dinliyoruz. Bu arada tabi ki birde personelimizin yetişmesi açısından onlara her ay belli bir kitap veya kitabın belli bölümleri verip onlardan bilgiler alıyoruz. Bu vesileyle de her ay bir kitap okumuş oluyoruz. Bu ay ki toplantımızda geçen ay ki Muharrem ayını değerlendirdik. Gelecek ay da 27 Ocak’ta kandil var onunla ilgili arkadaşlarımızın bilgilendirilmesini istedik. Arkadaşlarımızla Kuran’ı Kerim okuyoruz, 1 aylık hutbe konu-

larını veriyoruz. Hutbe yazacak arkadaşlardan hangi konuda hutbe yazması gerekiyorsa bunları onlardan istiyoruz. Umre kayıtları başladı umre müracaatları devam ediyor. Personellerimizden bunları duyurmasını istedik. Toplantımızın ana maddeleri bunlardı” dedi.

FATSADER’den Piri Baba Türbesi’ne Ziyaret evliBu türbelerde yatan etirm hü yu su ya’ların yüzü a eder du ’a ah All bı na ne Ce z. ve niyazda bulunuru

Fatımatü’z Zehra Alevi Bektaşi Derneği (FATSADER) tarafından Piri Baba Türbesi ziyareti ve Amasya gezisi yaptı. Geziye dernek yönetimi ile 14 kişi katıldı.

Gezi hakkında gazetemize açıklama yapan Fatımatü’z Zehra Alevi Bektaşi Derneği yönetim kurulu başkanı Alirıza Güvenkaya; “Alevi-Bektaşi inancında türbe ziyaretlerinin ayrı bir yeri vardır. Bu türbelerde yatan evliya’ların yüzü suyu hürmetine Cenabı Allah’a dua eder ve niyazda bulunuruz. Bizde dernek

varlarla kaplanacak ve burada ki işletmeler iş yapamaz hale gelecek. Dilerim ki yetkililer bizim çağrılarımızı duymazlıktan gelmez ve trafik lambası konusunda hemfikir olurlar.

Talip Doğan (Restoran İşletmecisi); “Biz buraya Medreseönü’nden geldik. O zamanlarda Bolaman-Perşembe yolu açılınca Medreseönü ve Yalıköy tarafında bulunan işletmelerin hepsi bir umutla Bolaman’a geldiler. Ekmeğimizi burada arıyorken şimdide bu kavşağın yükseltilerek üst geçit olacağını duyduk. Buraya üst geçit yapılırsa biz esnaflar yine yerlerimizden perişan olacağız. Buraya bir trafik lambası konulursa hem biz perişan olmayacak hem de devletin cebinden bir sürü para çıkmayacak. Mahalleden komşularımız bir imza kampanyası düzenlediler. Elimizden geldiğince bu üst geçide engel olmaya çalışacağız”

Müftülüğün Kasım Ayı Değerlendirme Toplantısı

olarak bu tür ziyaretleri önemsiyor, buralarda yatan geçmişte yaşayan rehberlerimizi ziyaret ederek, onları daha yakından tanıma, onların yaşantısını örnek alma, bizlere bıraktıkları Hak, Muhammed, Ali yoluna daha iyi bir hizmet nasıl edebiliriz diye bu organizeleri gerçekleştiriyoruz. Piri Baba Hazretleri’nin türbesi yörenin önemli ziyaretgahların-

dandır” dedi. Piri Baba Hoca Ahmed Yesevî’nin izniyle Anadolu’ya gelmiş Merzifon’a yerleşerek, Allah aşkı ile deli divane olmuş bir velî olduğunu belirten Güvenkaya, “Pîri Baba’nın bir çok menkıbesi vardır. Ayrıca Evliya Çelebi, Pîri Baba dergâhından söz ederken de dergâhın büyük kubbelerle süslü olduğunu ve buranın aşevi ve derviş hücreleriyle donatılmış olduğunu, burada her gece iki yüz insanın konakladığını ve Pîri Baba’nın başı açık iki yüz dervişinin bulunduğunu yazmaktadır” dedi. Başkan Güvenkaya dernek olarak üyeleri bilgilendirici, ufuk aktivitelerine devam edeceklerini belirtti. Gezi Heyeti Piri Baba türbesinin ziyaretinin yanında Merzifon’un tarihi ve kültürel yerlerini de gezerek geziyi tamamladılar.

“Alınan Karar İçimize Sinmedi” 1987 yılından beri Ordu futbol il temsilciliği görevini aralıksız sürdüren Kahraman Sönmez, almış olduğu ani bir kararla 25 yıldır özenle sürdürdüğü futbol il temsilciği görevinden istifa ettiğini yaptığı basın açıklaması ile duyurdu. Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda yaptığı basın toplantısında istifa kararını açıklayan Sönmez’e destek veren Onur Aksu, İrfan Işık ve İsa Türkcan’da görevlerinden istifa ettiklerini açıkladılar. İstifa sürecinin 29 Ekim 2012 tarihinde Kabataşspor ile Gürgentepespor arasında oynanan ve 88.dakikada yarıda kalan karşılaşma sonrası yaşanan taraflı tutum sonrasında istifa kararı aldığını söyleyen Sönmez,”Sizleri buraya şikayette bulunmak için değil, basına bilgi vermek için buradayım. 25 yıl aralıksız sürdürdüğüm bu görevimi ne yazık ki bugün itibarıyla bırakma kararı aldım. 29 Ekim 2012 tarihinde

oynanan ve 88.dakikada Gürgentepespor’un sahadan çekilmesiyle başlayan süreçte karar vermek için bir hafta beklediklerini ifade eden Sönmez, gelen raporlar doğrultusunda arkadaşlarımız ile birlikte karar aldık. Bu kararı alırken hiçbir arkadaşımın duygusal davranma gibi bir şansının olmadığını belirtmek isterim. Biz federasyonun yayınlamış olduğu kitapçığa göre karar alırız. Kitapçık ne diyorsa doğru kararı almamıza rağmen birilerinin yapmış olduğu yanlışa duyarsız kalamadıklarını söyleyen Sönmez, bugün söylüyorum yarında söyleyeceğim 24-C den başka bir şey demiyorum” dedi. Sahtekarlık yapan takım ödüllendirildi Amatör işler disiplin kurulunun almış olduğu taraflı kararın yanında duramayacaklarını söyleyen Sönmez,”Alınan karar kesinlikle içimize sinmedi. Sahtekarlık yapan bir takım ödül-

lendirilirken, zor şartlarda mücadele etmeye çalışan bir takım ne yazık ki ligden çekilmek zorunda kaldı. Biz arkadaşlarımı ile birlikte bu görevi sürdüremeyeceğimize inandığımız için istifa kararı aldık. Bu kararı alırken diğer arkadaşlarımız da yanımızda görmek isterdik diyen Sönmez, onlarında doğru karar alacaklarına inanıyorum” dedi.


8

19/12/2012 Çarşamba

ODÜ, Diş Sağlığında İddialı ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Diş Hekimliği Fakültesi’nde bugüne kadar 70 bin hasta kabulü yapıldığını belirterek, diş sağlığında iddialı olduklarını söyledi.

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında akademik birimlerin sorunsuz bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmeleri için düzenli olarak gerçekleştirdiği bi-

rim ziyaretleri kapsamında ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde incelemelerde bulundu. Akademik ve İdari Personelinin düşüncelerinden yararlanarak var olan teknik alt yapı ve ko-

şulları yerinde inceleyen ve 2013 yılı için akademik yapılanma, eğitim öğretim çalışmalarının değerlendirildiği ziyarette Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a ODÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nuri Yılmaz, Prof. Dr. S.Zeki Bostan ve ODÜ Genel Sekreteri Metin Karakuş eşlik etti. ODÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol Çanakçı ile akademik ve idari personelinin karşıladığı Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve çalışma arkadaşları, Dekan Prof. Dr. Varol Çanakçı'dan 2013 yılı yatırımları içerisinde alımı gerçekleştirilecek olan diş ünitelerinin teknik özellikleri ve yer tahsisi konularında ayrıntılı bilgiler aldılar. Tüm üniteleri ziyaret ederek sorunları yerinde inceleyen Rektör Prof.Dr. Tarık Yarılgaç, "Tıp ve hekimlik alanında ODÜ’de son zamanlarda yaşanan gelişme-

ler son derece önemlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından Üniversitemiz bünyesine kazandırılan ve projelendirme aşaması bitmek üzere olan 600 yatak kapasiteli ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kamu Hastaneler Birliği’nin oluşturulmasıyla ODÜ’ye kazandırılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası yine burada akademisyenlerimiz tarafından hasta kabulünün başlamış olması ve yeni açılan yoğun bakım ünitelerimiz bizleri oldukça memnun etmiştir” açıklamasında bulundu. Öğretim Üyelerinden hasta kabulleri ile ilgili detaylı bilgiler de alan Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, bu güne kadar toplamda 70 bine yakın hasta kabulü yaptıklarını ve kadar hiçbir hastanın şehir dışına sevk edilmediğini sözlerine ekledi.

Eğitime Her Konuda Desteğiz Başkan Seyit Torun, Atatürk Ortaokuluna daha önceki ziyaretinde söz verdiği müzik aletini kendi elleri ile teslim etti. Sosyal Belediyecilik anlayışı içerisinde eğitim ve öğretim kurumlarına da zaman zaman ziyaretlerde bulunarak istek ve beklentileri dinleyen Başkan Seyit Torun, öğrencilerin yanı sıra okul idarecileri ve öğretmenlerinin kendisinden talep ettikleri teknik malzemeleri, imkanlar doğrultusunda karşılamaya devam ediyor. Daha önceki ziyaretleri arasında uğradığı Ordu merkezde bulunan Atatürk Ortaokulu’nda, müzik öğretmeni Demet Tekneci’ nin okulun ihtiyacı olan elektronik piyano talebini geri çevirmeyen Başkan Seyit Torun, bu sözünü bugün hayata geçirdi. Okulu ziyaretinde Başkan Seyit Torun’u müdür Salih Güzeltepe, öğretmenler ve öğrenciler karşılarken, özellikle öğrencilerin Başkan’a

gösterdiği ilgi dikkatlerden kaçmadı. Başkan Seyit Torun, beraberinde getirdiği elektronik Piyano’yu Öğretmenler Odasında müzik öğretmeni Demet Tekneci’ ye teslim ederken, çalışmalarında başarılar diledi. Ordu Belediyesinin gösterdiği bu ilgi ve alaka için Başkan Seyit Torun’a teşekkür eden müdür Salih Güzeltepe ve müzik öğretmeni Demet Tekneci, “Eğitim ve öğretim için yapılan her katkı gelecekte bu ülkenin gelişimine etki edecektir. Sanatın yanında yer alan bir Belediye Başkanımız olduğu için mutluyuz. Biliyoruz ki sanata yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Okulun ihtiyacı olan bu piyano ile birlikte öğrencilerimiz müzik alanında yanlarında önemli bir destek

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu:

bulundurmuş olacaklar” ifadesini kullandılar. Öte yandan Yerli Malı Haftası nedeni ile okulun düzenlediği davete katılan Başkan Seyit Torun burada da kendisine ikram edilen yiyecekleri tadarak, öğrencilerin okuduğu şiirleri dinledi. Bir süre sohbet eden Başkan Seyit Torun öğretmen, öğrenci ve velilerle günün anısına hatıra resmi çektirerek okuldan ayrıldı.

Kongreye Giden Derneğin Başkanına Destek Çığ Gibi Kurucu başkanlığını Özay Dervişoğlu’nun yaptığı Kumrulu Yönetici ve İşadamları Derneği geçtiğimiz günlerde Kongre kararı almıştı.

23.12.2012 Pazar günü yapılacak Kongreye bütün kumrulular davet edilirken kurucu başkan Özay Dervişoğlu’na destek ise çığ gibi. Bir çok dernek üyesi başkan Dervişoğlu’na sen varsan varız yoksa yokuz diyen yöneticiler hatırı sayılır bir rakam teşkil ederken başkan Dervişoğlu’nun tutumu hala belli değil. Kısa bir zamanda büyük işlere imza atan dernekte yeni oluşum nasıl olacak şuan bilinmezken dernek başkanı

Özay Dervişoğlu; “Kısa zamanda büyük işler yaptık. Derneği kurmamızdaki amaç belli. Bütün Kumrulular birlik ve beraber olsun ortak olarak dev yatırım oluşturmak. Kongremiz 23.12.2012 Pazar günü saat 10-00 da Bağlarbaşı kültür merkezinde yapılacak bütün Kumrulu hemşerilerimizi buradan bir kez daha kongremize davet ediyoruz. Birlik ve beraberliği ile örnek olan derneğimiz bir kez daha birlikteliğini gösterecektir” dedi.

Hasan Çınar Yardım Bekliyor

Fatsa’da 2 yıl önce eşinden ayrılan 1 ay öncede kiralık oturduğu evi yanan Hasan Çınar buz gibi soğuk geceleri Limanında bulunan bir balıkçı ambarında geçiriyor ve Devletin kendisine yardım eli uzatmasını bekliyor.

Müftü Kolukısaoğlu, “Göktaşı düştü, Maya Takvimi’ne göre kıyamet kopacak söylemleri hurafedir.”

“Kıyametin Kopacağı Zamanı Allah’tan Başka Kimse Bilmez” Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, “Kıyametin kopacağı zamanı Allah’tan başka kimse bilmez. 21 Aralık’ta kıyamet kopacak diye, psikolojisi bozulan, insanlarımız var” dedi. Karadeniz’e geçen hafta düşen göktaşı ile ilgili konuşan Müftü Kolukısaoğlu, “Göktaşı düştü, Maya Takvimi’ne göre kıyamet kopacak söylemleri hurafedir. Göktaşı düştüğü günlerde ‘Alo Fetva Hattımız’ 190’ı günlük ortalama 20 kişi aradı. Maya Takvimlerine göre kıyametin saati belirlenmez. Kur’an-ı Kerim’de kıyametin ne zaman kopacağı bildirilmemiş. Peygamber efendimize kıyametin saatini soranlara o, ‘kıyametin ne zaman kopacağını bilmediğini’ belirterek, ‘kıyamete ne hazırladınız’ demiş. Öyle Maya Takvimi’ne göre, ona göre buna göre kıyamet zamanı belirlenmez. Kıyametin ne

zaman kopacağını Allah biliyor, kullar bilmiyor. Peygamberimize de bildirmemiştir. Bu Maya Takvimi’ne göre, göktaşına göre strese giren, endişeye giden, hasta olan, psikolojisi bozulanlar oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı her yaşta herkese her gün saat 07.00’den akşam 23.00’e kadar isteyen herkese temel dini bilgileri ‘Kıyamete Hazırlık, Ahirete Hazırlık’ temel bilgileri doğru kaynaklardan öğretiyor. Bunları vatandaşımız öğrenirse maya takviminde olan hurafeler karşısında morali de psikolojisi de bozulmaz. Doğru bilgiyi Kur’an ve sünnetten alanlar hiç böyle şeylere önem vermiyorlar” diye konuştu.

2 yıl önce eşinden ayrıldığını ve 4 çocuk babası olduğunu belirten Hasan Çınar, “Eşim ve çocuklarım şu anda Çanakkale Gelibolu’da yaşıyorlar. Bazı sebeplerden dolayı ayrılmamız gerekti ama orada kardeşimin yanında kalıyorlar. Kasım ayının 17’sinde evim tamamen yandı ve hiçbir şeyim kalmadı, bu halde ortalıkta kaldım. Ben herkesten yardım bekliyorum. Şu anda ne kalacak evim var ne de eşyam var. O yüzden ben Türkiye’de ki insanlardan yardım bekliyorum. Başka bir isteğim yok. Beni vicdanı olan biri belki beni duyar” dedi. Hiçbir gelirinin olmadığını

ifade eden Hasan Çınar, “Limanda balıkçı arkadaşıma yardım edersem elime birkaç kuruş geçiyor, gıda ihtiyacımı da arkadaşım karşılıyor. Ama arkadaşım da bunu bir yere kadar yapabilir. Bir yerden yardım almıyorum. Yardım için müracaatta bulunduğum Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı bana 200,00 TL, Belediye de, 300,00 TL’de maddi yardımda bulunuldu. Ben bu parayla hangi ihtiyacımı karşılayabilirim ki ayrıca benim para talebim de hiç olmadı. Benim istediğim yardım belirli bir iş ve başımı sokabilecek bir evim olması. Kimseden başka bir yardım beklemiyorum.”


9

19/12/2012 Çarşamba

Kamu çalışanları, -Bordrolu çalışanlar, -Şirket ortakları

ŞEKERBANK’TAN ŞEKER

TADINDA KREDİ

N Ü G N O S K I L A R A 1 3 % 0,99 AYLIK FAİZ ORANI

DOSYA MASRAFI YOK

5 AY TAKSİT ÖTELEME

SİGORTA MASRAFI YOK

0 KOMİSYON

ÇEYREK ALTIN HEDİYE

Tasarruf Ettiren Kredi (TEK) - İhtiyaçlarını karşılamak için planlarını sürekli erteleyenler, - Diğer bankalardaki borçlarını düşük maliyetle kapatıp transfer etmek isteyenler. - Ayrıca kredisini düzenli ödeyen müşterilere vade sonunda 1 çeyrek altın hediye edilecek KREDİ TUTARI

FAİZ 0,99 %

10.000 TL - 30.000 TL

VADE 24 - 60 AY

Tüm vadelerde, 5 ay’a kadar taksit erteleme seçeneği sunulmaktadır. Kredi Tutarı (TL)

Kredi Vadesi (ay)

Aylık Net Faizi (%)

Aylık Taksit Tutarı (TL)

Alınacak Ücretler (TL) Dosya Ücreti+ Komisyon (Vergi dahil) (TL)

Hayat Sigortası (TL)

Toplam Masraf (TL)

Müşteri Aylık Toplam Maliyet (%)

Müşteri Yıllık Toplam Maliyet (%)

10.000

60

0,99

234

0

YOK

0

1,19

14,28

30.000

60

0,99

702

0

YOK

0

1,19

14,28

GEREKEN BELGELER

- En son döneme ait maaş bordrosu veya maaş yazısı

Şube

: Fatsa Şubesi

- Nüfus Cüzdanı veya Sürücü Belgesi fotokopisi

Müşteri Temsilcisi

: Bora TEPE

- İkametgah belgesi veya herhangi bir fatura

Telefon

: 0452 423 62 56 / 5200


SP R

Kura çekilerek Tek maçlı eleme usulü oynanan karşılaşmaların yarı final bölümde Ünye Kent Gazetesi’nden Ali Öztürk’le Fatsa Güneş Gazetesi’nden Ahmet Altay karşılaştı.

TOKİ Ortaokulu Zorlanmadı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü organizesinde düzenlenen ortaokullar arası futbol turnuvasının Fatsa etabında Dumlupınar Ortaokulu ile TOKİ Orta Okulu arasında oyna-

Dolunay, Fatsa-Ünye Basınını Masa Tenisinde Buluşturdu

nan maçın galibi TOKİ oldu. Karşılaşmada TOKi Ortaokulu Dumlupınar Ortaokulu’nu 4-2 mağlup etti. TOKİ Ortaokulunun golleri Mustafa, Melih Kömür ve Buğrahan Yaman’dan geldi.

M. Kemal POYRAZ

Nesli az kalan insanların isyanı

H

Eğitimdeki başarısını Sosyal etkinlikleriyle süsleyen Fatsa Özel Dolunay Koleji çoğu zaman çeşitli konularda rekabet halinde olan 2 komşu ilçe, Fatsa ve Ünye ilçelerinin basın mensuplarını masa tenisinde buluşturdu. Dolunay Koleji’nde yapılan turnuva öncesinde katılan basın mensuplarına çiğ köfte ikramı yapıldı. Turnuvada kolej öğretmenleri de hakemlik yaptı. Turnuvaya Fatsa Mir Kuzey Gazetesi’nden Muhsin Yılmaz, Nusret Yeşiller, Emrah Çoşkun, Ahmet Alkan, Oğuzhan Yılmaz, Erkan Kaş, Fatsa Güneş Gazetesi’nden Ahmet Altay, Muharrem Göç, Ünye Kent Gazetesi’nden Ali Öztürk, Ünye İpekyolu Gazetesi’nden Sedat Yılmaz, Ünye

İHA Muhabiri Selim Gürel, Fatsa Zaman Gazetesi Temsilcisi Sefer Hacıoğlu, Zaman Gazetesi Ünye Temsilcisi Erhan Kayış katıldı. Kura çekilerek Tek maçlı eleme usulü oynanan karşılaşmaların yarı final bölümde Ünye Kent Gazetesi’nden Ali Öztürk’le Fatsa Güneş Gazetesi’nden Ahmet Altay karşılaştı. Ahmet Altay rakibini 2-1 yendi. Yine yarı final oynayan İpekyolu Gazetesi’nden Sedat Yılmaz ile Zaman Gazetesi Ünye Temsil-

cisi Erhan Kayış karşılaşmasında ise Sedat Yılmaz 2-0 yendi. Final karşılaşması Ahmet Altay ile Sedat Yılmaz arasında yapıldı. Oldukça çekişmeli geçen maçın ilk setini Sedat Yılmaz kazandı. Ahmet Altay ikinci ve üçüncü seti kazanarak turnuvanın şampiyonu oldu. Turnuva sonrasında gazeteciler yaptıkları açıklamalarda böyle bir organizasyon gerçekleştiren Özel Dolunay Koleji İdarecilerine teşekkür ederek,

“Bizler ilk defa böyle bir organizasyonda bir araya geliyoruz. Çok güzel bir turnuva oldu. Burada dostluk kazandı. 2 ilçenin rekabeti bu defa masa tenisinde yaşanır gibi oldu” dediler. Okul Müdürü Orhan Irmak ise masa tenisi turnuvasına davet ettikleri Ünye ve Fatsa basınına katılımlarından ve dostça mücadelelerinden dolayı teşekkür etti.

Cuper’in Deplasman Karnesi! Büyük umutlarla Orduspor’un başına getirilen, önümüzdeki hafta oynanacak olan Akhisar maçıyla birlikte Orduspor’un başında tam bir sezonunu dolduracak olan Hector Cuper’li Orduspor, deplasmanda geçen sezon sadece Eskişehirspor’u 1-0 yenebilmiş. İç saha galibiyetleri ile övünen Hector Cuper’li Orduspor, geçen sezon 19 Eylül stadında mağlubiyet yüzü görmezken, bu sezonun ilk haftalarında yakalanan iç saha başarısı 2-1’lik Trabzon ve Beşiktaş yenilgileri ile tepe taklak olurken, son oynanan M.Park Antalyaspor maçından alınan 1-1’lik skor sonrasında mor beyazlılar son 6 haftadır 3 puanı bir arada göremedi. 2012-2013 futbol sezonunun ilk 8 haftasında oynamış olduğu olumlu futbolunu da skorlara yansıtarak adından sıkça bahsettirmeyi başaran Hector

Cuper’li Orduspor, ligdeki ilk yenilgisini 9.haftada deplasmanda karşılaştığı Gaziantepspor karşısında 3-0’lık skor ile alırken, 10.haftada 19 Eylül stadında Sivasspor karşısında alınan 2-0’lık galibiyet, Orduspor’un bu sezonki son galibiyeti oldu. Fenerbahçe ve Trabzon maçlarından alınan peş peşe 2-1’lik mağlubiyetin ardından Kasımpaşa karşında alınan bir puanla tekrar yükselişe geçeceği düşünülen mor beyazlılar, bu kez kendi sahasında Beşiktaş’a da 2-1 yenilmekten kurtulamadı. Ligin

15.haftasında Bursa deplasmanında son dakika golü ile yıkılan mor beyazlılar i l k yarının bitimine bir hafta kalan kendi saha ve seyircisi önünde M.Park Antalyaspor karşısında sahadan bir puanla ayrılmak zorunda kaldı. Mor beyazlılar ilk yarının son maçında 21 Aralık 2012 Cuma akşamı Manisa Atatürk stadında Akhisar Belediye Gençlikspor’un konuğu olacak.

ani tuttuğumuz takım kötü gider, sonunda kızıp celallenip sporun içerisine siyaset girdi deriz ya! İşte bu siyaset spor’un içi bir tarafa damarına kadar girdi. Ordu sporunun önde gelen isimlerinden Kahraman Sönmez, sporun ruhunu kirletmeye çalışanlara duyarsız kalamadı. 1960-1972 yıllarında futbol oynayan, 1972-1982 yılları arasında antrenörlüğün ardından 1986 yılından bugüne kadar futbol il temsilciliği görevini aralıksız sürdüren Kahraman Sönmez ve ekibi 29 Ekim 2012 tarihinde Kabataşspor ile Gürgentepespor arasında oynanan maçtaki yanlışlığa göz yummayarak görevlerinden istifa ettiler. Gelelim o günkü maça! Dakikalar 88’i gösterirken Kabataşspor 3-2 önde götürdüğü karşılaşmada kalecisi kırmızı kartla oyundan ihraç ediliyor, yerine tribünde maçı izleyen Fatsa Belediyespor forması giyen 15 yaşındaki bir kişi kaleye geçirilmeye çalışılıyor. Gürgentepe yönetimi bu futbolcunun sahte olduğunu iddia edip hakemle birlikte fotoğrafının çekilmesini istediği anda kaleye geçirilmek istenen kişi tellerin altından kayıp topukluyor. Ardından Gürgentepespor’lu futbolcular maçı terk ediyor, bunlar hakem raporlarıyla tescilleniyor. Futbol il temsilciliği toplanıp kitapçığı açıp maddeleri tek tek inceleyip Kabataşspor’u ligden ihraç edip, Gürgentepespor’u 3-0 hükmen mağlup ettiği gibi Gürgentepespor’un 3 puanını siliyor. Ardından amatör işler disiplin kurulu, disipline sevk edilmeyen Kabataşspor’lu tüm futbolcuların ne hikmetse tek tek ifadelerini alıyor.

Alınan kararlar doğrultusunda sahte futbolcu oynatmaya yeltenen, hatta beni kandırdılar camiadan özür dileyen bir futbolcunun acı itiraflarına rağmen Kabataş takımı ligde tutuluyor, bu sahtekarlığa isyan eden Gürgentepe takımının almış olduğu cezalar tescilleniyor. İşte bunlar Türkiye gerçeği. Kahraman Sönmez ve arkadaşlarından önce bu işe isyan eden Gürgentepe takımı 2 müsabakaya peş peşe çıkmayarak ligden ihraç edildi. Zaman zaman agresifliğine yenildiği için ara sıra eleştirdiğim Gürgentepespor’un her şeyi olan Dursun hocanın bu tutumunu da ayakta alkışlıyorum. Şimdi buradan sormak isterim; Haksızlığa uğrayan bir takımın bu ligden ihraç edilmesine vesile olarak hala ligde top koşturmaya devam eden Kabataş futbolcuları ve yönetimi acaba sahaya çıkarken vicdanları sızlamıyor mu? Kahraman Sönmez’in yanında görev alan Onur Aksu, İrfan Işık ve İsa Türkcan’da Kahraman Sönmez ile birlikte hareket ederek dik duruş sergilediler. Ya o kareye girmeye cesaret edemeyenlere ne demeli? Düşünebiliyor musunuz, beni kandırdılar diye suçunu itiraf eden birisinin takımı statü gereği ligden düşürülmesi gerekirken araya giren hatırlı birilerinin sayesinde ligde tutulurken, dokuz gürgenin dibinde spor yapmaya, gençlere futbolu sevdirmeye çalışan gençlerin takımının şimdi yerinde yeller esiyor. İşte bu pisliğe, bu rezilliğe isyan edip istifa kararı alan Kahraman Sönmez ve ekibinin Ordu sporunun en büyük kaybı olacağını düşünüyor, kendilerine bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. Belki bugün şike kazandı ama onur ve gururun hiçbir zaman satın alınamayacağını birilerinin gözünün içerisine soka soka duyurdunuz ya helal olsun sizlere…

Futbol il temsilciliği toplanıp kitapçığı açıp maddeleri tek tek inceleyip Kabataşspor’u ligden ihraç edip, Gürgentepespor’u 3-0 hükmen mağlup ettiği gibi Gürgentepespor’un 3 puanını siliyor.


MİR KUZEY 262 SAYI  

MİR KUZEY 262 SAYI

Advertisement
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you