Page 1

Hepsinin Kırılma Noktası Var

Amacımız Derneğimizin Saygınlığını Daha da Yükseltmek

Selami Aydın; Ordu Kışa Hazır

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, güvenlik güçlerinin, dağdaki teröristlerle ilgili insani yaklaşımlarının güvenlik güçlerinin

Kısa bir süre önce İstanbul Korganlılar Dernek Başkanlığı’na seçilen iş adamı İsmet Gökçen, dernek başkanlığına

Ordu İl Özel İdaresi, geçen yılki ağır kış şartlarını göz önünde bulundurarak kışa sıkı bir şekilde hazırlandı.

08

05

04

www.gazetekuzey.com

08 ARALIK 2012 Cumartesi

GÜNLÜK

TARAFSIZ SİYASİ GAZETE

YIL: 1 SAYI: 253

FİYAT: 50 KR.

Karadeniz Turizmin Gözdesi Oldu Geçtiğimiz yaz sezonundaki turizm sezonu ile ilgili bir değerlendirme yapan Çotanak Turizm sahibi Ahmet Özyurt, “Bu yıl gayet güzel geçti, artık Karadeniz Türkiye’de turizmin gözdelerinden oldu” dedi.

Fatsalılara Davet Var

Bölgemize Yatırımcılar Geliyor Bölgemizdeki yatırımların herkesçe az çok görülebildiğini ifade eden Ahmet Özyurt, “Son zamanlara baktığımızda bir sürü oteller yapıldı. Yenileri açılıyor, yatırımcılar geliyor. Bunlar ihtiyaçtan kaynaklanıyor.”

İlimiz Dışarıda Temsil Ediliyor

İstanbul Fatsalılar Derneği Başkan Yardımcısı ve Tertip Komitesi Başkanı Cevat Özcan 16 Aralık 2012 Pazar günü Erdoğan Arıca futbol turnuvasının final maçına Fatsalıları davet etti. 7’DE

Özyurt; “Artık dışarıda tanıtımlar, çeşitli organizasyonlarla ilimizin temsil edildiğini görüyoruz. Bunlar da buralara değer katıyor. Geçen sezonları kontrol ettiğimizde turizm hareketinde her yıl artış olduğunu görebiliyoruz.”

Ahmet Özyurt

7

Proje Aksamadan İlerliyor

Sevgide Güneş Gibi Ol

AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Mevlana Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı. “Hazreti Mevlana 13. yüzyılda tüm insanlığa yaptığı çağrıyla, 4’TE

Ordu Belediyesi’ nin Çevre Bakanlığı ve Avrupa hibe fonları ile yaptırmakta olduğu “ Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi” inşaatı çalışmaları devam ediyor. 4’DE

Ömer Çam Anılacak

“Hijyen Belgesi”

Gıda Hijyeni Yönetmeliği Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği uyarınca ekmek üretimi ve satışı yapanlar için “hijyen belgesi” alma zorunluluğu getirildi. 8’DE

Ordu, Travel Turkey İzmir Fuarı’nda

Demirkol Beton ve Aykonsan’da İncelemelerde Bulundu İş-Kur Ordu İl Müdürü Mehmet Döktür Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Demirkol Beton ve Aydın Kontrplak Fabrikasında incelemelerde bulundu. Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı, bu yıl 6’ıncı kez kapılarını ziyaretçilerine açtı.

03

Stajyerlere 6 Ay Boyunca Maaş

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı’nca yürütülen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın da katkı sağladığı “Bir ağaç bin nefes; bir kadın bin umut” projesi kapsamında AK Parti Ordu Kadın Kolları Başkanlığı’nca 33 bin ağaç fidanı dikildi.

9

İlk olarak Demirkol Beton’u ziyaret eden İş-Kur Ordu İl Müdürü Mehmet Döktür burada iş yeri yetkilileri ile bir görüşme yaptı. En az 10 işçi çalıştıran iş firmaya 1, 20 işçi çalıştıran firmaya da 2 stajyer eleman verdiklerini bu elemanlara 6 ay boyunca maaş verdiklerini söyledi.

Yıldız’dan Yarılgaç’a Ziyaret

Bayanlar Fidan Dikti

Yrd. Doç. Dr.

Satırbaşı

Hocaların Hocası Eğitimci Petegog Ömer Çam vefatlarının onuncu yılında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in katılımıyla Pendik Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 09/12/2012 pazar günü saat 13:00’ de anılıyor. 5’TE

7

Ahmet FİDAN Koku ve Koku Kültürü Üzerine (1)

03

Nezaket ziyareti kapsamında gerçekleştirilen görüşmede Milletvekili İdris Yıldız, büyüyen ve hızla gelişen ODÜ’yü

08

Başkanlar’dan Hamarat’a Ziyaret

Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek,Korgan Belediye Başkanı İhsan Güven,

05


2

08/12/2012 Cumartesi

ALIŞ

GİRESUN

4,90

EURO

2,31

TRABZON

4,40

DOLAR

1,78

SATIŞ 2,32

24 AYAR ALTIN (GRAM)

1,79

ÇEYREL ALTIN

98,00 156,85

ORDU NAMAZ VAKİTLERİ

Namaz Vakitleri

4,35

ORDU’da BUGÜN HAVALAR NASIL?

Sağanak Yağışlı EN DÜŞÜK : 8 C EN YÜKSEK : 10 C

İmsâk: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

05:00 06.34 11:27 13.46 16:09 17:35

SS

Ü M

Ekonomi

ORDU

TÜRKİYE ALTIN PİYASASI

Hava Durumu

TÜRKİYE PARA PİYASASI

Yüzde 50 Randımanlı Kabuklu Fındık

TE

BE

kanka sayemde ünlü oldun köylüm bee

Bunları hepsi benim kimseleye veymem

Günün Fıkrası Temel savasta büyük çatışmanın hemen ardından gecenin sessizliğinde bir sigara yakar. Arkadaşı bağırır : - Ne yapıyorsun bu çok tehlikeli !.. Temel sakin : - Merak etme içime çekmeyrum.

kime benziyorum

Şifalı Bitkiler

hadi kızım haydi

Adamın biri yine Karadeniz’i gezerken bakmış bir tepenin üzerinde Lazlar dansediyor ve ara sıra aralarından birini tepeden aşağı atıyorlar. Adam korka korka Lazların yanına yaklaşıp sorar : - Pardon ama ne yapıyorsunuz ? Körmüsün daa, Temel atma töreni yapıyoruz.

bu gol ne zaman gelecek

Baş ağrısı nedenleri ve bitkilerle tedavisi

İkimizi birden çek hadi

Tarihte Bugün

abi maç nasıldı

08/12/1911 Mustafa Kemal, Bingazi-DerneTobruk bölgesinde yerli halkı örgütleyerek, İtalyan kuvvetlerine karşı başarılı direnişlerde bulundu.

Baş ağrısı herkesin gündelik olarak yaşayabileceği rahatsızlıklar arasındadır. Çevresel faktörler ve strese dayalı olarak yaşanabilen baş ağrısı çeşitli nedenlerle insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Varlığıyla gündelik hayatı sekteye uğratabilen baş ağrısının şifalı bitkiler sayesinde yok olabileceğini biliriz. Doğada bulunan bitkilerin dilini çok iyi bilen uzmanlar, her bitkinin hangi hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini söylüyorlar. Baş ağrısı grip, sinüzit, migren, yorgunluk, uykusuzluk ve bir çok nedene bağlı olarak değişim gösterebilir. Daha az veya çok olması da sebebini bilmeden ilaçlara sarılmak ve yalnız tedavi uygulamak olmaktadır. Neredeyse uykusuzluğa kadar götürebilen baş ağrıları tansiyon gibi hastalıkların oluşumunda da etkin rol oynar. Özellikle yüksel tansiyon da baş ağrısının ciddi sebeplerinden biridir. Baş ağrısı için pratik yöntemler doğada var olmaktadır. Hangi bitkinin hangi baş ağrısına iyi geldiğini bilerek tedavi sürecini başlatabiliriz. Başta papatya zihni dinlendiren ve baş ağrısına iyi gelen bitkilerden biridir. Papatya, lavanta, karabaş otu ve kekik baş ağrısı için geçmiş tarihler boyu kullanılan bitkiler arasındadır. Yarım su bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı ekleyip 5 dakika çay gibi demleyelim. Daha sonra suyunu süzüp günde 2 bardak içelim. Özellikle kekiği yalnız başına da içebilirsiniz. Kekik yağıyla başınızın ağrıyan bölgelerini ovup yarım saat dinlenin. Sessiz bir yerde mutlaka yarım saat dinlenin ve gürültüden uzak olmanın tadına varın. Bu sayede ağrıyan başınızın ne kadar dinginleştiğini ve bitkilerin ne kadar fayda sağladığını görmüş olacaksınız.

08/12/1948 Birleşmiş Milletler, Güney Kore’nin tanınmasını onayladı. 08/12/1953 Türkiye futbolda İspanya’yı eledi; Dünya Futbol Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. 08/12/1962 Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında “Karşılıklı Sağlık Yardımı Anlaşması” imzalandı. Türkiye’nin de katıldığı anlaşmaya göre, kendi ülkesinde tedavisi mümkün olmayan hastaların bakımı, bu imkanlara sahip ülkelerde yapılacak.

08/12/1966 Dünyanın ilk “işçi şirketi” olduğu söylenen Türksan kuruldu. Şirketin kuruluş amacının yurtdışında çalışan Türkiyeli işçilerin tasarruflarını “değerlendirmek” olduğu açıklandı. 08/12/1995 Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) kuruldu.

iyi çek

Hadi Engin yaaa gidelim

Bu sayfamızda yer almak istiyorsanız, sizde fotoğraflarınızı gönderin... tebessum@gazetekuzey.com

08/12/2000 Uluslararası Halter Federasyonunun Atina’daki kongresinde ilk kez bir sporcu olarak Naim Süleymanoğlu asbaşkanlığa seçildi.

KOÇ

BOĞA

İKİZLER

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

TERAZİ

AKREP

YAY

OĞLAK

KOVA

BALIK

21 Mart - 20 Nisan

21 Nisan - 21 Mayıs

22 Mayıs - 21 Haziran

22 Haziran - 23 Temmuz

22 Temmuz - 23 Ağustos

24 Ağustos - 23 Eylül

24 Eylül - 22 Ekim

23 Ekim - 22 Kasım

23 Kasım - 22 Aralık

23 Aralık - 20 Ocak

21 Ocak - 18 Şubat

19 Şubat - 20 Mart

Bugün çevreniz sizden etkilenirken, fikirlerinize karşı çıkamıyorlar. İlişkileriniz tutkulu bir hal alıyor. Dış görünümünüzle ilgili değişimler yapabilirsiniz. Partnerinizi eleştirmediğiniz sürece, karşılıklı sinerji artacak ve her ikiniz de olumlu bir şekilde beraberliğinizi devam ettireceksiniz. Akıllı insanlarla konuşmayı seviyorsunuz.

Sosyal ilişkilerinizde yumuşak geçişler var ve iş ilişkilerinizde de, yapıcı davranacaksınız. Arabuluculuk görevinizi tam olarak yerine getirmeye çalışırken, iş arkadaşlarınız arsında gerekli işbirliğini sağlayacaksınız. Farklı düşünüyor, farklı hareket ediyor fakat, duruma hakim oluyorsunuz.

Gücünüzün yavaşladığını hissederek, kendinizi geri plana çekme ihtiyacı duyabilirsiniz. Takıntılarınız sizi rahatsız edebilir. Dostlarınızın sırları konusunda ketum davranacaksınız. Bugün, suskun ve gizemli bir havaya girecek ve düşünceleriniz hiç kimseyle paylaşmak istemeyeceksiniz.

Düşüncelerinizi gerçekleştirirken geçmişteki hataları yapmamalısınız. Böylece gelişmelerden gerekli dersleri çıkararak uzun vade de size yarar sağlayacak önlemleri alacaksınız. Dostlarınızın sözlerinden ve davranışlarından etkileneceksiniz.. Bu dönemde yanlış düşünceler içinde çevrenizi yargılarken, eleştirici olabilirsiniz.

Kendinizle ilgili olumsuz şeyler düşünmemelisiniz.. Dengeleriniz çok önemli. Sorunların üstesinden gelebilecek bir enerjiye sahip olmanız rağmen dikkatli olmalısınız. İnsanlar sizden etkilenirken, karşı çıkamıyorlar. Düşüncelerinizde abartılara yer vermezseniz, daha da olumlu sonuçlar alacaksınız.. İç sesinizi dinlemelisiniz.

İçinizdeki yoğun karmaşalar nedeniyle kendinizi çevrenizden soyutlamak isteyeceksiniz.. Gün içinde nostaljik duygularınız ortaya çıkacaktır Sevdiklerinizle birlikte ortak duygu birliği içinde olsanız bile, aranızda oluşabilecek sürtüşmelere engel olamayacaksınız. Geçmiş olaylar yüzünden tartışabilirsiniz.

Sürprizlere karşı hazırlıklı olmalısınız. İsteklerinizi kolay bir şekilde yaşama geçireceksiniz. Bu arada şansınız da artıyor. Yeni girişimler için, kendinizi cesur hissediyorsunuz. Birçok kişinin dikkati üzerinizde olacak. Akıllı insanlarla konuşmayı seviyorsunuz. Bugün, açık hava yerler dışında kapalı ortamlarda bulunmayın.

Bugün zihinsel dağınıklığınız var. Herkese aynı anda söz vermeniz, sizin için iyi olmuyor. Değişen hava şartları , en çok sindirim sisteminizi etkileyecek. Alışık olmadığınız yiyeceklerden uzak kalın. Uyku düzeniniz önemli. Çok çalışıyorsunuz, dinlenmeye özen göstermelisiniz. Sabah saatlerinde yorgun oluyorsunuz.

Bugün, kişisel enerjiniz çok yüksek olacak. Karşınızdaki kişiler sizin konuşma ve ikna kabiliyetinizden oldukça olumlu bir şekilde etkilenecekler. Beden diliniz çok iyi kullanacaksınız. Başlattığınız tüm çalışmaları inatla sürdürecek ve sonuca gideceksiniz. Fiziksel anlamda oldukça çekici ve aktif bir tavır içindesiniz.

Disiplinli bir şekilde yaptığınız işler başarıyı getirirken, para kazanma konusunda da şanslı olacaksınız. İşinizi iyi takip ederek disiplin içinde davranışlarınızı sürdüreceksiniz. Başarınızı çevresel faktörlerle birleştirecek, ortak işbirliği içine gireceksiniz. Genel olarak maddi durumu iyi olan kişiler karşınıza çıkacaktır.

Dostlukların pekişeceği ve sizi olumlu yönlendirecek enerjiler alacağınız bir gün içindesiniz. Güçlü kişilerin desteğini üzerinizde hissedeceksiniz. Arzularınızın tavanı yüksek; ve bu taleplerinizdeki artış sorumluluk duygunuzun yoğunluğunu arttıracak, daha da ön plana çıkaracak işler yapacaksınız.

Duygusal yaşamınızla ilgili değişimler yapmalısınız. Bazı olaylar istediğiniz gibi olacak.Kuracağınız beraberliklerde karlı çıkacak, ortaklıklar konusunda şanslı olacaksınız. Aynı fikirlere sahip olduğunuz ve size finans desteği sağlayacak kişilerle beraberlik içinde olacaksınız. Kısa vadeli sözleşmeler yapmalısınız.


3

Kansere Yenik Düştü Hayatının baharında bağırsak kanserine yakalan 27 yaşındaki Ece Özcanlı, hayatını kaybetti.

Almanya’da yaşayan ve Ordulu olan Ece Özcanlı, iki yıl önce yakalandığı bağırsak kanserine yenik düştü. Ece Özcanlı, Almanya’ya ilk göç eden Türk kafilesinde yer alan öğretmen bir annenin ikinci çocuğu olarak 1985 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Sunay ve Yusuf Özcanlı çiftinin biricik kızları Ece Özcanlı, 25 yaşında hayatının baharında yakalandığı hastalıkla mücadele ederken geçtiğimiz gün hayata gözlerini yumdu. Genç Ece’nin cansız bedeni Ordu’ya getirilirken cenaze namazı bugün Ordu Bahçelievler’deki evinden alınarak Bahçelievler Camii’nde kılındıktan sonra şehir mezarlığına defnedildi. Ordu TV 52 Genel Yayın Yönetmeni Akın Çiçek’in yeğeni olan Özcanlı’nın cenazesine Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve çok sayıda dost ve akrabası katıldı. Cenaze töreninde gözyaşları sel olup akarken, tabutun üstüne serilen beyaz gelinlik ise yürekleri dağladı. Gelinlik giyemeden hayata veda eden Özcanlı’nın tabutunun üstüne aşığı olduğu Orduspor ve Fenerbahçe atkısı yer aldı.

Ordu, Travel Turkey İzmir 2012 Fuarı’nda Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı, bu yıl 6’ıncı kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 20'ye yakın ülkeden, 60'dan fazla ilden 700'ü aşkın firmanın Travel Turkey İzmir Fuarı’na katıldığını söyleyen Vali Orhan DÜZGÜN, “Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen fuarda, tüm Türkiye’nin turizm zenginlikleri, farklı destinasyonları yerli ve yabancı turizm yatırımcılarına, acentelere, satın alıcı ve tatil planı yapmakta olan son tüketicilere tanıtılacak. Ordu ili olarak bu sene 6’ıncısı düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı’nda yerimizi aldık. İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN de fuara katılmak üzere İzmir’de. Fuar’ın açılışı bugün yapıldı ve 9 Aralık tarihine kadar devam edecek. Ordu’nun tarihi, turistik ve kültürel zenginlikleri gelen ziyaretçilere tanıtılacak” dedi. Vali DÜZGÜN, ”Travel Tur-

Ünye ve Çevre İlçeleri Dernekler Federasyonu, 4 Aralık 2012 Salı günü düzenlenen kongreyle yeni yönetimini oluşturdu. Kongreye tek listeyle giren Halit Combırtoğlu, listesindeki arkadaşlarıyla bir araya gelerek yönetim kurulunu şekillendirdi. İstanbul’da 4 Aralık 2012 Salı günü Ünye ve Çevre İl-

Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi Temsilcisi

Niyazi YEŞİLLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İşletme Müdürü Muhsin Yılmaz Nusret Yeşiller Genel Yayın Yönetmeni Genel Koordinatör Mustafa Dalgacı Betül Yeşiller Görsel Yönetmen Haber Merkezi Engin YARAN Ahmet Alkan Sayfa Editörü Hukuk Danışmanı Özkan Yıldırım Av. Doğan Pehlivan Reklam Erkan Kaş Ahmet Kaytaz Oğuzhan Yılmaz

Dizgi-Grafik Grafiker Yeşiller Grafik Tasarım Emrah Çoşkun www.yesillermatbaa.com İlkay Yeşiller Dağıtım İnternet Editörü Alp Medya Ajans Çiğdem Akyol Yayın Türü Yerel Süreli Gazetemiz İHA Abonesidir. Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir. Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Fuarı’nın uluslararası arenada da yoğun ilgi gördüğünü belirten Vali DÜZGÜN, Fuarın her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı ülkelerden çok sayıda iş heyetine ev sahipliği yaptığını ifade etti. Ordu'yu tanıtan stand fuarda Bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı'nda, Ordu ili geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yerini aldı. Fuar alanında açılan Ordu standı, fuara katılanlar tarafından yoğun ilgi görüyor. İzmir’de devam eden Travel Turkey İzmir Fuarı’na, Ordu'yu temsilen İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN katıldı. Geçtiğimiz sene düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı, 638 katılımcı ve 34 ülkeden 20 bin 568 ziyaretçiyi bir araya getirmişti.

ÜNDEF Görev Dağılımını Yaptı

www.gazetekuzey.com

Muhabirler Resul Koşar Taner Şen Beytullah Şeker

key Fuarı’nın ana temalarından, konferans başlıklarından birisi olan alternatif turizm dallarında (macera turizmi, doğa turizmi, dalış turizmi gibi) Karadeniz, gittikçe gelişen bir ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 2023 yılı turizm strateji planında ve yine en son hazırlanan Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Devlet Bakanlığımızca hazırlanan Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı’nda, Karadeniz’in hak ettiği payı alabilmesi için son yıllarda önemli projeler yapılmaya başlanmıştır. Hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki fuarlara katılmak suretiyle ilimizi tanıtmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Turizm sektöründe yeni iş birlikleri ve ülke tanıtımına katkıda bulunmak için yola çıkan Travel Turkey İzmir 2012 Turizm

Adres MKP. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : gazetekuzey@gmail.com

çeleri Dernekler Federasyonu kongresi düzenlendi. Kongreye tek listeyle giren Halit Combırtoğlu, yönetim kurulunu şekillendirerek, arkadaşlarına başarı diledi. ÜNDEF’in Yönetim Kurulu üyeleri Genel Başkan Halit Cımbırtoğlu, Başkan vekili Hüseyin Bulut, Genel Sekreter Sebahattin Üstün, Başkan

Yardımcıları Murat Kışla, Mehmet Sekmen ve İbrahim Öztürk, Muhasip Murat Aldemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Erdoğan Oral ve Tevrat Soytürk. Denetleme Kurulu üyeleri Cemal Ustaoğlu, Yusuf Keskin ve Sadullah Kışla. Disiplin Kurulu üyeleri Şenel Öztürk, Şenol Bayraktar ve Recai Saraç.(ünyekent)

“Bizi Ucuz Saat Değil Cep Telefonu Bitirdi” Ordu’da 25 yıldır babadan kalma saat tamirciliği mesleğini yürüten Oğuz Akpınar, saat tamirciliği mesleğini cep telefonlarının bitirdiğini söyledi.

Okula gitmediği için 25 yıl önce babasının iş yerinde çalışmaya başlayan Akpınar, “Artık bu mesleğin son kuşaklarıyız” diyerek şunları kaydetti: “Bu meslek babamdan bana kaldı. Okul yıllarımda ders çalışmayınca babam, sen okumayacaksın bu işi bari öğren dedi. 25 yıldır bu işi yapıyorum. Eskiden çok güzel bir meslekti. Mekanik saatler vardı. Bir saat alabilmek için memur bir maaşını veriyordu. Şimdi 5-10 liraya saatler var ama bizi bitiren ucuz saatler değil, cep telefonları oldu. Saat, cep telefonundan sonra aksesuar olarak kullanılmaya başladı. İhtiyaç olmaktan çıktı. Bu iş bitti. Biz bu işin son kuşağı olabiliriz. Bizden soran kimse bu işi yapmaz.”

Yrd. Doç. Dr.

08/12/2012 Cumartesi

Ahmet

FİDAN

ahmet@ahmetfidan.com

SATIRBAŞI

www.ahmetfidan.com

Koku ve Koku Kültürü Üzerine (1) çinde kendi kokusunun bile olmasını istemediğimiz şey nedir diye hiç düşündünüz mü bilmem ama, sanırım buna verilecek tek cevap “su” olurdu. Kokunun aynı zamanda önyargılı bir koşullama faktörü olduğunu da belirmeliyim. Meraklı insanların daha fazla kokladıklarını da burada belirtmek istiyorum. İnsanlar ve fareler koku zevki konusunda benzer özellikler taşıyormuş ne tuhaf değil mi? J. Steinbacak sanırım “Fareler ve İnsanlar” adlı romanı yazarken bunu biliyordur. Zaten insanları keşfetmek için fareleri kullanmalarının nedenlerinden biri de bu. Resimlerin olduğu gibi kokuların da insan hafızasındaki kalıcılığı şüphesizdir. Ne var ki, resimlere arada bir bakarız ama eskide kalmış kokular sadece hatıralarla yaşar. Daha önceden koklanmış kokular insanlar için temel koşullama faktörüdür. Bir kokunun kaynağının iğrenç olduğunu veya çok güzel bir şey olduğunu bildiğimiz için o varlığı görmeksizin kaçar veya yaklaşırız. Nitekim 1-2 gün açıkta kalmış bir peyniri koklayınca iğrenmeyiz ama hemen hemen aynı kokuya sahip bir hafta giyilmiş (kokmuş) bir çorabı görünce derhal uzaklaşırız. Aynı şekilde, bir bayan parfümünün duygusallığa yer yer cinselliğe koşullama yaptığı da yine bilimsel gerçeklerdir. Aslı itibarıyla hem organik (bitkisel ve hayvansal) hem inorganik (madensel) temeli olsa da, kokuya kaynaklık eden en başta gelen varlıklar bitkilerdir. Sonra hayvansal yağlar gelmektedir. Ne kadar güzel özenli pişirilirse pişirilsin, koku olmandan yemeklerin gerçek anlamda hiçbir lezzetinin olmadığını biliriz. Sahiden de yemeklerin lezzetinin yüzde ellilik bir kısmını kokusu vermektedir. Hatta psikolojik etkisiyle birlikte kokunun payını 80 lere kadar çıkarabiliriz. Nezle olduğunuzda yediğiniz taze kavrulmuş bir leblebinin lezzetini düşünün )) Isı faktörü kokunun etkinliği ve yayılmasıyla doğrudan etkilidir. Bunun nedeni, genleşen havadaki moleküllerin yayılma serbestisidir. Ani tepki gösterilen kokular çoğunlukla ya çok keskin (boğucu yakıcı) ya da önceden tanımlanmış kokulardır. Sırlar, (koku formülleri) tarih boyunca hep bilge kişilerin uhdesinde olmuştur. Başta yemeklerin, büyülerin, yaşam alanlarının belirleyici faktörü olmuştur. Hatta Mısırlılar, ölülerini bile çeşitli kokularla donatıp bedenleriyle birlikte ölümsüzleştirmek istemişlerdir. “Esans” daha çok kimyasal bileşim içeren kokular için kullanılırken, “parfüm” Latince “dumandan çıkan” anlamında bir sözcüktür. Bu sözcükten anlaşılacağı gibi, parfümün insan hayatına tütsü ile girdiğinin göstergesidir. Daha sonraları kokulu bitkilerden ve çiçeklerden elde edilen kokulu yağlar tütsü ile birlikte çoğunlukla dini tören veya ayinlerde kullanılmıştır, hala da kullanılmaktadır. Esanslarda kokunun etkisi pramit şeklinde olur. En sivri / etkili kısmı ilk koklandığında hissedilirken, orta bölümünde esansın karakteri ortaya çıkar, 3-5 dakika içinde sonuç verir. Moleküllerin dip bölümünde ise, kalıcı bileşenler bulunur. Varlığın en temel özelliklerinden biri olan “koku” ve “koklama olayını veya olgusunu biraz da biyolojik açıdan ele almak ge-

İ

rek. Zira neticede bu olay vücudumuzca yapılan ve beynimizde gerçekleşen bir durumdur. Koku: havada gaz halinde bulunan kimyasal maddelerin (koku moleküllerinin) burun yoluyla algılanıp beyindeki merkezde duyum haline gelmesi olayıdır. İnsan burnunun 5 cm2 bir alanında bulunan 10 kadar koklama hücresi koku moleküllerini beyne taşır. (Hayvanlarda bu sayı daha fazladır. Örneğin; köpeklerdeki hücre sayısı 22).Kokunun algılanmasının yüzde beşlik kısmı burunda gerçekleşirken geri kalan bölümün tamamı beyinde gerçekleşmektedir. Koku merkezde duyum haline geldikten sonra bir takım davranış ve tepkilerin oluşmasına neden olur. Her koku, insan beynine farklı algı ve davranışlara yol açmaktadır. Burun iç yüzünün koku alma bölümündeki epitel hücreleri arasında yerleşmiş olan koku reseptörleri (alıcıları), diğer duyu organlarındakinin aksine, tek sinir hücresine sahiptirler; bu bakımdan tat alma reseptörlerine benzerler. Bu reseptörlerden kalkan sinir lifleri, gözenekli bölgeden geçip kafatası içine girerek koku sinirini meydana getirirler ve koku soğancığında sonlanırlar. Koku soğancığından başlayan sinir lifleri ise koku yolunu meydana getirerek, beyin ön lobunun alt yüzeyinde ilerleyip, beyin kabuğunun koku ile ilgili alanında sonlanır. Herhangi bir maddenin koku reseptörlerini uyarabilmesi için buhar haline gelmesi ve bunun, burun epitelini yıkayan sıvıya girmesi gerekir. Esans veya Parfüm Koklama Tekniği: Orgonoleptik test yani koklama işlemi, kokunun algılanıp tanımlanmasıdır. Bu test yardımı ile kokunun tarzı, şiddeti, kuvveti, kalıcılığı belirlenir. Parfümericilikte veya esansçılıkta bu testin önemi çok büyüktür, çünkü kokunun fiziksel ve kimyasal analizlerinin tamamlayıcısıdır. Burada değerlendirme merkezi beyin olduğundan koku önce beyne tanıtılır. Beynin koku hafızasına her türlü kokunun tipi ve özelliği kaydedilir. Bunun içinde önceden tanıtıcı koklama testlerinin yapılması gerekir. Bilgisayara bilgi yükler gibi kokulara ait belirleyici ve karakteristik özellik ve notlar beyindeki koku hafızasına yüklenir. Daha sonra yapılan koklama işleminde beyindeki merkez daha önceden tanımlanmış değerlere göre yeni alacağı verileri değerlendirir. Koklama işleminin kendine özgü bir tekniği ve dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. 1. Koklama işlemi saf esans üzerinden yapılacaksa; esans şişeden ve ambalajından koklanmamalıdır. Şişedeki koku çok yoğun olduğundan burun kokuları tam ayırt edemez. Esans emici bir kağıda (tuş) hafifçe emdirilerek koklanmalıdır. Tuş burna değdirilmeden 5-10 cmlik bir mesafeden ve kağıt hafifçe hareket ettirilerek koklanmalıdır. 2. Koklama testinin yapıldığı ortam mümkün olduğu kadar kokusuz olmalıdır. Koku moleküllerinin havada dağılma hızı ortamın ısısına bağlı olduğu için ortamın ve ürünün 20-25°C sıcaklıkta olması gerekir. 3. Koklama işlemi 1-2 dakikalık zaman aralıkları ile 3-4 kez tekrarlanırsa daha sağlıklı sonuç alınır. 4. Etkili bir koklamada kokuya konsantre olunmalı, gözleri kapayarak tüm dikkat koku üzerine toplanmalıdır. (Devamı Pazartesi)

Resimlerin olduğu gibi kokuların da insan hafızasındaki kalıcılığı şüphesizdir. . Ne var ki, resimlere arada bir bakarız ama eskide kalmış kokular sadece hatıralarla yaşar.


4

08/12/2012 Cumartesi

Ordu Kışa Hazır

Ordu’da yapımı devam eden havaalanının isim tartışması devam ediyor.

Ordu İl Özel İdaresi, geçen yılki ağır kış şartlarını göz önünde bulundurarak kışa sıkı bir şekilde hazırlandı. Ordu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Aydın, geçen yıl Ordu’da karla mücadelede 2 milyon 500 bin TL sadece yakıt için harcama yapıldığını, Ordu’nun merkez köylerinin üç defa, ilçelerinde ise 10-15 defa yolların kapanıp açıldığını belirterek, “Bu yıl kışın o kadar ağır geçmesini beklemiyoruz ama hazırlıklarımızı tamamladık” dedi. Genel Sekreter Aydın, Toplam 102 araç ile karla mücadelenin sürdürüleceğini ifade ederken şöyle konuştu: “ Bütün araçlarımızı hazırladık. Hangi ilçeye hangi aracı ve kaç tane konumlandırılacağı konusunda çalışmalarımızı tamamladık. Toplamda 32 greyder, 16 yükleyici kepçe, 6 dekoreder, 17 dozer, 4 kar bıçaklı kamyon, 1 kar makinesi, 26 adet kamyon ile birlikte toplam 102 araç ile karla mücadele edecek. Kış hazırlığı-

mız tamamdır. Hiçbir endişemiz yok. Yollar kapandığı an araçlarımız yolları temizleme çalışması yapacaktır. Bizim kar mücadelesi yaparken önceliklerimizin arasında ilk taşımalı sistemlerin uygulandığı okullar var. Eğitime ara verilmemesi çocuklarımızın derslerinden geri kalmaması gerekiyor. Ana grup yolları varken ara mahallelere girmeye gerek yok. Sadece ara yollara hamile bayan, hasta varsa oralara öncelik veriyoruz. Geçtiğimiz yıl böyle hiçbir hastamız yolda kalmadı, sallarla taşınmadı. Ambulanslar ile hastaneye getirildi. Bir problem gözükmüyor. Arkadaşlarımız tecrübeliler. Biz karla mücadelede mesai gözetmiyoruz. Arkadaşlarımızın mesai ücretlerini ödüyoruz. Geçen yıl arkadaşlarımız insanlarımızın rahat ulaşımını sağlamak için 24 saat çalıştılar. Ekiplerimiz göreve

hazır. Kış için özel bir bütçe ayrımı söz konusu değildir. Buradaki temel giderimiz yakıt gideridir. 2011 yılında 2 milyon 500 bin TL harcadık. Geçen yıl çok kar yağdı. Ordu’nun 480 köyü 3 defa kapandı. İlçeler 10-15-20 defa kapandı. Çok fazla akaryakıt gideri oldu. Bir önceki yıl 2010’da ise 250-300 bin TL akaryakıt gideri ortaya çıkarken geçtiğimiz yol tam 10 katı harcandı. 9 milyonluk akaryakıt bütçemizin 2 milyon 500 bin TL’sini karla mücadelede harcadığımız zaman büyük bir rakam ortaya çıkıyor ve bütçede büyük bir yük teşkil ediyor. Karla mücadele sıkıntısız geçecektir. Kimse endişelenmesin. Telefonlarımız açık, 112’yi aradıkları takdirde bizi yönlendiriyorlar. Biz de o bölgelere ulaşmak için seferber oluyoruz. Bu yıl çok fazla akar yağacağını tahmin etmiyoruz.”

Proje Aksamadan İlerliyor Ordu Belediyesi’ nin Çevre Bakanlığı ve Avrupa hibe fonları ile yaptırmakta olduğu “ Ordu Atıksu Arıtma Tesisi Projesi” inşaatı çalışmaları devam ediyor.

Toplam 600 gün sürmesi planlanan proje ile Ordu Belediyesi yüksek seviyede çevre korunmasına ulaşmak ve AB atıksu sektörü direktiflerine uyarak Türkiye’ nin AB’ ye katılımına katkı sağlamayı, ayrıca; Türk ve AB mevzuatlarına uyan etkili bir atıksu yönetim sistemi kurarak Karadeniz’ in kanalizasyon deşarjının olumsuz etkilerinden korunmasını sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında; a-Ordu Atıksu Arıtma Tesisinin yapılması, b-Kumbaşı Arıtma Tesisinin Modernizasyonu, c-Cumhuriyet Arıtma Tesisinin Ordu Atıksu Arıtma Tesisine

Havaalanı İsim Tartışması Sürüyor

bağlanması yer alıyor. Başkan Seyit Torun Kumbaşı’nda devam eden Arıtma Tesisinin Modernizasyonu çalışmalarını yerinde takip etti. Genel Projenin tamamlandığında 213.000 kişilik nüfusa hizmet vereceğini ve Ordu sahillerinin Avrupa standartlarında deniz suyu kalitesine erişeceğini vurgulayan Başkan Seyit Torun, Ordu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Okan Karadağ ile birlikte yetkililerden bilgi aldı. Teknik olarak bilgi veren Su ve Kanalizasyon Müdürü Okan Karadağ ise Kumbaşı mahallesindeki Arıtma Tesisinin zaten aktif olarak çalışır halde olduğunu ve yürütülen proje ile bir-

likte ileriye dönük artabilecek nüfus oranına göre hazır hale getirildiğini belirtti. Kumbaşı mahallesinin bölge olarak turizm potansiyeli olan bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Karadağ, bu proje ile birlikte 2047 ve 2097 yılları baz alınarak kapasitenin artırıldığını ve geleceğe ciddi anlamda bir yatırım yapıldığını söyledi. Kumbaşı mahallesinde denize kaçak direkt herhangi bir bağlantının olmadığına dikkat çeken Okan Karadağ,”İlerleyen zamanda çevre yerleşim alanlarının da buraya aplike olmasının ardından Kumbaşı mahallesi tam anlamı ile örnek bir bölge olacaktır” ifadesini kullandı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin’in “Ordu-Giresun havaalanının adı Recep Tayip Erdoğan Havaalanı olmalıdır” açıklamasına Ordu Gazeteciler Cemiyeti (OGC) Başkanı Recep Aydın, “Servet Şahin yaptığı açıklamalarda Ordu Gazeteciler Cemiyeti’nin de aralarında olduğu bazı sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak bir karar aldıklarını belirtmektedir. Ordu Gazeteciler Cemiyeti olarak Havaalanına Recep Tayyip Erdoğan adının verilmesi konusunda Servet Şahin’le alınmış ortak bir kararımız olmadığı gibi bu konu sözlü olarak bile tartışılmamış ve tarafımızdan dile getirilmemiştir” dedi. OGC Başkanı Recep Ay-

dın, düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti: “Son günlerde Ordu Kamuoyunda yapımı devam eden Havaalanı ile ilgili isim tartışmaları yaşanmaktadır. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin yaklaşık bir yıl önce dile getirdiği yapımı devam eden havaalanının adının Recep Tayyip Erdoğan olması önerisini tekrar gündeme taşımıştır. Bir oda başkanı olarak kendisinin havaalanı adı konusunda istediği öneriyi yapma özgürlüğü ve hakkı vardır. Ancak Sayın Servet Şahin yaptığı açıklamalarda Ordu Gazeteciler Cemiyeti’nin de aralarında olduğu bazı sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak bir karar aldıklarını belirtmektedir. Ordu

Gazeteciler Cemiyeti olarak havaalanına Recep Tayyip Erdoğan adının verilmesi konusunda Servet Şahin’le alınmış ortak bir kararımız olmadığı gibi bu konu sözlü olarak bile tartışılmamış ve tarafımızdan dile getirilmemiştir. Servet Şahin’in yaptığı açıklamalarda adını saydığı diğer sivil toplum kuruluşlarının böyle bir karara ortak olup olmadıklarını bilmiyoruz ancak şunu tekrar vurgulamak isterim ki, Ordu Gazeteciler Cemiyeti olarak böyle bir karara ne katıldık ne de imza koyduk. Kaldı ki havaalanının adı konusunda Ordu Valisi Sayın Orhan Düzgün bir açıklama yaparak havaalanının adının Ordu-Giresun Havaalanı olduğunu belirtmiştir.”

Sevgide Güneş Gibi Ol AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Mevlana Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı. Ünal, mesajında ”Hazreti Mevlana 13. yüzyılda tüm insanlığa yaptığı çağrıyla, insan sevgisi ve hoşgörüye dayalı bir hayat anlayışının yerleştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır” dedi. Milletvekili Ünal, yayımladığı mesajında şu sözlere yer verdi: “İnsan düşüncesine yepyeni bir mesaj veren

ve İslam düşünürlerinin fikir sistemlerini, inanç akidelerini ruh, akıl ve sevgi üçgeni içinde sunan, insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda yeni ufuklar açan Mevlana Celaleddin-i Rumi, hazretlerinin fikirlerine günümüz de daha fazla ihtiyaç duyuyor Hz. Mevlana’nın bir sözünü hatırlatmak istiyorum. 'Sevgide güneş gibi ol, dostluk

Ordu Kayak Kulübü Kayakçı Yetiştirecek

Ordu Kayak Spor Kulübü Genel Sekreteri Tansu Genç, Ordu'da kayak dostları ve kayakçı yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Kulübün hiç bir ticari kazanç gözetmediğinin altını çizen Genç, "Faaliyet giderleri hesaplanarak, katılımcılara giderler üzerinden belirlenen ücretleri kulübümüze ön kayıtla birlikte bağışlayanlar kayak başlangıç kursuna alınacaktır" dedi.

Orduluları kayakla tanıştırmak istediklerini belirten Genç, konuşmasına şöyle devam etti: "Ordu ilinde yaşayan kayak öğrenmek isteyen gönüllüleri kayakla tanıştırmak, insanları yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da hareketli bir hayat sürmelerine yardımcı olmaları amacıyla başlangıç kursu ön kayıtlarımız başlamış olup, sezon boyunca ön kayıtlar devam edecektir. Kayak başlangıç kursuna katılanlar

ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.' Hz. Mevlana'nın 739. vuslat yıl dönümünün; millet olarak birlik, beraberlik, kardeşliğe ve dünya barışının tesisine vesile olmasını temenni ediyorum.”

altı günlük toplamda yirmi dört saatlik eğitime alınacaklar. İnsanların kayağa ilgi duymalarını istememizdeki nedenlerden birisi de Ordu’da kayak merkezini aktif olarak kullanabilecek kayak dostları ve kayakçılar yetiştirmeyi amaçlıyor olmamızdır.” Genç, kurslar sonunda Ordu’yu ulusal ve uluslararası arenada temsil edecek sporcuların yetiştiğini birlikte göreceklerini sözlerine ekledi.


5

08/12/2012 Cumartesi

Amacımız Derneğimizin Saygınlığını Daha da Yükseltmek Kısa bir süre önce İstanbul Korganlılar Dernek Başkanlığı’na seçilen iş adamı İsmet Gökçen, dernek başkanlığına gelene kadar geçirdiği süreçte kendisi ile birlikte yol arkadaşlığı yapan herkese teşekkür ederek, “Derneğimizi geçmiş zamanlardaki değerli kurucu ve yönetici üyelerimize olduğu gibi bugün de bizlere; gelecek nesillerimize ulaştırılmak üzere teslim edilmiş bir emanet olarak görüyoruz” dedi. Başkan Gökçen sosyal paylaşım sitesi aracılığı ile yayınladığı teşekkür mektubunda şu cümlelere yer verdi. 2003’ten bu güne yaklaşık 10 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürdüğüm Aşağı Kozpınarlılar Derneğindeki çalışmalarım ile aynı süreç içerisinde 2005’ten beriye 7 yıldır yönetim kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunduğum İstanbul Korganlılar Derneği Başkan Yardımcılığım çalışmalarımda ve yine aynı süreç içerisinde 2010’dan bugüne 2 yıldır yönetim kurulu üyeliğim ile çalışmalarına iştirak ettiğim, diğer görevlerimde olduğu gibi elimden geleni severek yapmaya çalıştığım Anadolu Yakası Korganlılar Derneğindeki tüm çalışmalarımda, harcadığım zamanlarımla kendilerine ayırmam gereken zamanlarını çaldığım ama her zaman özverileriyle ve sabırlarıyla bana destek olan en başta sevgili eşime ve çocuklarıma, Mali Müşavirlik Ofisi olarak faaliyet gösterdiğimiz işyerimizi ve imkânlarımızı adeta dernek çalışma ofisi gibi kullanmama sabırla katlanan ve desteklerini esirgemeyen iş ortağıma ve ofis çalışma arkadaşlarıma, her üç dernekte görev alan, birlikte çalıştığım isimleri yüreğimde yazılı olan tüm çalışma arkadaşlarıma, ziyaretlerini aksattığım, bazen telefonla bile arama fırsatını bulamadığım, hatta bazı zamanlarda telefonlarına dahi cevap veremediğim yakın ve uzak aileme ve tüm eş dost ve

akrabalarıma, ve tabii ki dualarıyla her zaman yanımda bulunan anneme, babama, kayın valideme, kayın pederime, Tüm büyüklerime ve uzaktan yakından bizi severek, sevgileriyle destekleyen herkese göstermiş oldukları gayretli çalışmalar ve destekleri için; canı yürekten sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Benim için; dernekçiliğimin ilk göz ağrısı olan, dernekçilik anlamında eğitim yuvam olan ve yönetim kurulu, denetim kurulu, onur kurulu, danışma kurulu ve tüm üyeleriyle birlikte çalışmaktan keyif aldığım, her zaman gurur duyduğum ve her zaman yanımda olan, isimleri yüreğime kazınmış yüreklerimizin birlikte atmasıyla canımızda can, gücümüzde güç bulduğumuz, can ciğer dostluklarımızı kurduğumuz çalışma arkadaşlarımdan oluşan geniş ailem olarak gördüğüm Aşağı Kozpınarlılara, hafta sonu – tatil - bayram, gece - gündüz demeden, mesai saati gözetmeksizin, maddi ve manevi imkânlarını ortaya koyarak zamanlarımızı harcayarak, eksiğimizle - fazlamızla birbirimize katlanarak çalıştığımız ve birlikte mücadele ederek bu sürece ulaştığımız, yine gelecekte de her türlü ilişkimizi bulunduğu seviyeden düşürmeksizin sürdürerek çalışacağımız, çalışma arkadaşlığından öteye geçerek, yürekten bağlı kardeşlik ve dostluk mertebesinde birlikteliğimiz olan, şahsi yetki ve imkânlarını 7 yıldır başkanlığını yaptığı derneğimizin itibarı ve saygınlığı için,

dernek üyelerinin seviyeli ortamlarda ve mekânlarda etkinlikler yapması için harcayan, aynı zamanda siyasi çalışma sürecinde Beylikdüzü Bld. Meclis Üyeliği, Ordulular Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunan, 2005-2012 yılları arasında İstanbul Korganlılar Derneği Başkanımız Olan Sn.Tuncay Kiraz beye, derneğin 7 yıllık sürecinde birlikte çalıştığımız tüm kurullarında görev almış olan, derneğimiz sayesinde tanıştığımız ama ailece ömür boyu sürecek samimiyette dostluk bağları kurduğumuz yine isimleri yüreğime kazınmış çalışma arkadaşlarıma, 2 yıllık kısa süre içerisinde büyük özveriler göstererek, Korganlıların mekânı olarak isimlendirebileceğimiz dernek binasını satın alan ve restore ederek hizmete sunan Anadolu Yakası Korganlılar Derneğimizin değerli yönetim kurulu üyeleri ve tüm üyelerine, ayrıca; İstanbul Korganlılar Derneğimizin yeni yönetimi oluşturma aşamasında yine gece yarılarına kadar birlikte çalıştığımız, önümüzdeki süreçte de hep birlikte olacağımız İstanbul Korganlılar Derneği İstişare Kurulu diye isimlendirebileceğimiz önümüzdeki dönemde de geçmiş dönemlerimizde olduğu üzere yüreğimize isimlerini kazıtacak sevgi, saygı ve insanlığa sahip değerleriyle var olan Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Onur Kurulu, Danışma Kurulu, Bölge Temsilcileri ve özellikle saygıdeğer Ailelerimize ve tüm

üyelerimize, hem İstanbul’da düzenledikleri şenlikleriyle, hem de memleketimizdeki yayla şenlikleriyle hemşerilerimizi bir araya getirme ve birlikte etkinlikleri paylaşma anlamında adından söz ettirecek ve hafızalardan silinmeyecek güzellikte başarılı programlar yapan hemşeri derneğimiz Belalanlılar Derneği Başkanı Ve Yönetim Kurulu üyelerine, yeni kurulan güzide bir topluluk olan hepimize heyecan veren Çamlılılar Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile hiçbir zaman İstanbul’dan ayrı görmediğimiz ve kendileri tarafından da ayrı görülmediğimizi bildiğimiz her etkinliğimizde bizlerle olan Kocaeli Korganlılar Dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile genel kurulumuza bizzat katılan, mazeretleri olduğu için katılamayan ancak faks veya mesajlarıyla da yanımızda bulunan, ilçe ve belde belediye başkanlarımıza, eski dernek başkanlarımıza ve tüm genel kurul üyelerimize de canı yürekten sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

neğimizi; geçmiş zamanlardaki değerli kurucu ve yönetici üyelerimize olduğu gibi bugün de bizlere; gelecek nesillerimize ulaştırılmak üzere teslim edilmiş bir emanet olarak görüyoruz. Allah’ın izniyle; tüm üyelerimizin sahip çıktığı ve destek verdiği derecede, bu emanete sahip çıkarak, derneğimizin saygınlığını daha da yükseltmek için yönetim kurulu olarak elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Çalışmalarımıza yön verecek olan “İstanbul Korganlılar derneği istişare kurulu” üyelerimizle yapacağımız toplantılarda alınacak kararlar doğrultusunda yetkilerimiz dâhilinde yapacağımız hizmetlerimiz-

de, tüm üyelerimizin duaları ile maddi ve manevi desteklerini bekliyoruz. Zaman; Korgan’ı ve İstanbul Korganlılar Derneği’ni sevenlerin, emek verme zaman ı d ı r. “Her şey Korganlılar için” diye konuştu.

“Derneğimiz Çalışmalarımıza Yön Verecek” İstanbul Korganlılar Derneği’nin tüm Korganlılara ait bir dernek olduğunu eden Başkan İsmet Gökçen, “Derneğimiz değerli genel kurul üyelerimizin, genel kurulumuza yapılan katılımlarıyla bu seviyesini bir kez daha tescillemiş bulunmaktadır. Yeni yönetime seçilmiş yönetim kurulu üyeleri olarak bizler der-

Başkanlar’dan Hamarat’a Ziyaret Ömer Çam Anılacak Hocaların Hocası Eğitimci Petegog Ömer Çam vefatlarının onuncu yılında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in katılımıyla Pendik Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 09/12/2012 pazar günü saat 13:00’ de anılıyor.

ÜNDER-Ünyeliler Derneği tarafından yapılan açıklamada: " Eğitim dünyasının değerli isimlerinden biri olan Hocaların Hocası olarak bilinen, Ünye Lisesinin kurucusu olan Merhum Ömer Çam Hocamızı vefatlarının onuncu yılında, Onursal Başkanımız İçişleri Bakanımız Sayın İdris Naim Şahin Bey'in de katılacağı programla anıyoruz. Hocamızın adının verildiği Pendik Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin resmi açılışının da yapılacağı program 09/12/2012 pazar günü saat 13:00' de gerçekleşecektir. Pendik Belediyesi, Pendik Kaymakamlığı ve Pendik Ömer Çam Anadolu İmam hatip Li-

sesiyle ortaklaşa düzenlediğimiz programa Ömer Çam Hocanın vefalı dostlarını bekliyoruz" denildi.

Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek,Korgan Belediye Başkanı İhsan Güven, Yukarıdamlalı Belediye Başkanı Nevzat Kavasoğlu,Tekkiraz Belediye Başkanı Necdet Yılmaz TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Ak Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat’ı ziyaret ettiler. Ziyaretten dolayı Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek;Zaman zaman Ankara'da takip etmemiz geren işlerimiz oluyor.Bu işlerimizin takibi için buralara gelmek durumunda kalıyoruz.Sağ olsun vekilimizde biz buralara gelince makamı bizim emrimize tahsis ediyor.Yapacağımız işlerde bizlere yardımcı oluyor.Biz bu gün başkanlar olarak kendisini hac sonrası ziyaret ettik. Hem Allah kabul etsin dileklerinde bulundukem de rahatsızlığından dolayı geçmiş olsun dedik. Ayrıca yoğun programlarından dolayı yazın düzenlediğimiz festivalimize katılamamıştı.Kendisine verilmek üzere festivalimiz anısına hazırladığımız plaketini takdim etik dedi. TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, Ak Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat’ta; “Başkanlarımızın ziyaretinden ziyadesiyle

ZAYİ İLANI Van 100. Yıl Üniversitesi Van Meslek Yüksek Okulu Turizm Rehberlik bölümü diplomamı kaybettim. Hükümsüzdür.

Kader ÖZÇELİK

memnun oldum.Yasama çalışmalarından dolayı bölgeye çok aktif gelemiyoruz.Ama sayın Belediye Başkanlarımız bölgelerinde çalışıyorlar.Zaman zaman da başkentimize gelip bizi ziyaret ediyorlar.Yürütmeleri gereken işlerinde tıkandıkları noktalar varsa bizimle istişare ediyorlar.Biz de gücümüz elverdiğince kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ak Parti iktidarında her geçen gün hizmetlerin yürütülme işinin taşraya doğru aktarıldığını.İşin artık Ankara ayağında bürokratik kısmının kaldığını inşallah zamanla onun da yerel kanallara doğru kaydırılacağını ifade etti. Ticabi başkanımızın yazın düzenlediği festivaline başka bir yerde programım olması dolayısıyla katılamamıştım.O da bize jest yaptı.Plaketimizi burada takdim etti.Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Anlayan Kitap & Kırtasiye Mehmet ANLAYAN Cep: 0536 855 70 18

leri e Kırtasiye A itap v r a ç v e Ge r e ç K ürlü t r He Adres: M.K.P. Mah. A. Cevat Güvenkaya Cad. No:14/A Dereüstü/FATSA Tel: 0452 424 20 22 E-Mail: anlayankirtasiye@hotmail.com


6

08/12/2012 Cumartesi

Başbakan Erdoğan’a ‘Hazar Devlet Adamı’ Ödülü

Sağlık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hazar Strateji Enstitüsü tarafından ‘Hazar Devlet Adamı’ ödülüne layık görüldü. Four Seasons Otel’de düzenlenen ödül törenine; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD eski Savunma Bakanı Robert Gates, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Abdullayev başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Ödül gecesinde 'Hazar Devlet Adamı' Ödülü, Başbakan Erdoğan’a verildi. Erdoğan’a adına, ödülü Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ aldı. Bozdağ, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerindeki gelişmeler ile Avrupa'yı derinden etkileyen küresel ekonomik krizin ortaya koyduğu kapsamlı bir dönüşüm sürecin-

den geçildiğini anlattı. Bu sürecin küresel düzen üzerinde de önemli yansımalarının olacağına işaret eden Bozdağ, Hazar Havzası'nın, komşusu olduğu Akdeniz ve Karadeniz havzalarıyla birlikte tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, insanlığın bugün ulaştığı noktaya engin katkılar sağlamış ve bu özellikleriyle de her zaman önemini korumuş bir coğrafya olduğunu kaydetti. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bu coğrafyanın batı yakasını oluşturan ve Orta Asya'ya açılan kapımız durumundaki Güney Kafkasya ülkelerinin siyasi ve ekonomik istikrara sahip, kendi aralarında barış ve işbirliği içinde yaşayan, evrensel değerleri benimsemiş

ülkeler olarak varlıklarını sürdürmeleri Kafkasya politikamızın temel unsurları arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu. Konuşmasında Orta Asya'nın, Avrasya'da güvenlik ve istikrarın sağlanması açısından stratejik öneme sahip bir bölge olduğunu vurgulayan Bozdağ, Türkiye'nin, Hazar bölgesiyle olan ilişkilerinin önemli boyutlarından birini enerji alanındaki işbirliklerinin oluşturduğunu kaydetti. Bozdağ, “Nitekim Hazar Havzası zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla Türkiye'nin artan enerji ihtiyacının karşılanması bakımından önem arz ederken ülkemiz de hem tüketici olarak hem de bölge kaynaklarının Avrupa'daki pazarlara

taşınmasında kilit bir transit ülke olarak doğal bir köprü rolü oynamaktadır. Her alanda olduğu gibi, enerji alanındaki ilişkilerimizde de kazan-kazan ilkesini temel almaktayız” dedi. Hazar Strateji Enstitüsü tarafından düzenlenen Hazar Forumu kapsamındaki gecede ödül alan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnag Abdullayev ise törene katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerinden dolayı teşekkür eden SOCAR Başkanı Abdullayev, iki ülke arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğini sözlerini ekledi.

SPK Yönetimi Görevden Alınıyor Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan ve üyelerinin görevlerine son verilecek. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nın geçici 7. maddesi üzerinde önerge verdi. Kabul edilen önergeye göre, SPK başkan ve üyelerinin üyelikleri, bu kanunun yayım tarihinde sona erecek. Başkan ve üyeler, kalan görev sürelerinin sonuna kadar görev yapmak üzere, kurul başkanlık müşaviri kadrolarına atanacak ve başkan

tarafından belirlenen istişare görevleri yürütecek. Kurum başkanlık müşaviri kadroları, herhangi bir sebeple boşalması ve bu kadrolara atanan başkan ve üyelerin görev sürelerinin sona ermesi halinde hiç bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılacak. Bu kadroya atananlara, mali ve sosyal haklar kapsamında yapılmakta olan ödemelere, görev süreleri sonuna kadar devam edilecek.

"CPJ Raporu Bir Sirk Aynasıdır" Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Türkiye'nin, olağan dönemde sivil iradenin yapacağı bir anayasaya ihtiyacı var" dedi. Resmi temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, düzenlenen basın toplantısında temaslarına yönelik açıklamalarda bulundu. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ile yaptığı görüşmeleri anlatan Ergin, şöyle konuştu: "Dokunulmazlık konusu, Sayın Füle ile yaptığımız görüşmelerde gündeme gelmedi. Öğlen komite ile yaptığımız çalışma yemeğinde bunu soran üyeler oldu. Biz de Türkiye'deki gelişmeleri onlarla paylaştık. Doğrusu, bu konu bizim önümüze önemli bir problem olarak çıkmadı. İkinci olarak, Anayasa çalışmaları konusu, elbette Türkiye'deki gelişmeleri konuşurken yeni Anayasa ile çalışmalara değinmeden geçmek olmazdı. Bizim için de son derece önemli bir çalışmadır. Türkiye'nin olağan dönemde sivil iradenin yapacağı bir anayasaya ihtiyacı var. Bundan önceki anayasalarımız, olağanüstü dönemlerde yapılmış anayasalar. Askeri darbeler sonrasında olağanüstü dönemlerde

oluşturulmuş temel metinler. Türkiye bundan daha iyisini hak ediyor ve Türkiye, şuanda AB ile tam üyelik müzakereleri yürüten ve bu konuda önemli mesafe kat etmiş bir ülke. Ne kadar maddeler değişmiş olursa olsun, 82 Anayasası'nın psikolojik arka planına baktığınızda maalesef arkasında duramayacağımız bir süreç var. O yüzden, bizim açımızdan çok önemli bir süreç. TBMM'de siyasi partilerimizin oluşturmuş olduğu komisyonun yaptığı çalışma son derece anlamlı ve önemli. AK Parti'nin Başkanlık sistemine dönük taleplerinin bu çalışmaları tıkadığı fikrine katılmıyorum. Çünkü bildiğiniz gibi bu komisyon oy birliği ile karar alabilmekte. AK Parti kendi görüşünü bu heyete takdim eder, sunar, ancak burada kabul görmesi halinde bu önerinin hayata geçme imkanı olur. Diğer partiler buna katılmadığı süre içerisinde bu AK Parti'nin teklifi olarak o masada duracaktır. Ama hayata geçmesi için en az iki partinin bu konuda uzlaşması gerekiyor. Şu anda bundan dolayı bu komisyon çalışmalarının kilitleneceği

Kısa boyun nedeni tiroid olabilir Doğumdan itibaren çocukların gelişiminde büyük rol oynayan tiroid hormonunun az salgılandığı durumlarda büyüme geriliği ve boy kısalığı ortaya çıkabiliyor. Yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalık olan tiroid yetersizliği konusunda ailelerin bilinçli hareket edip, önlem alması önem taşıyor. Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Şerare Arbatlı, boy kısalığının sorumlusunun tiroid olabileceğini söyledi. Tiroid hormonunun anne karnından ergenlik döneminin sonuna kadar büyümede önemli rol aldığını hatırlatan Dr. Arbatlı, “Ayrıca beyin, kas ve yağ dokusunun metabolik hızını düzenler. Çocukların büyümesi için tiroid hormonu kanda yeterli düzeyde olmalıdır. Tiroid hormonun az salgılandığı (hipotiroidi) çocuklarda, büyümede gerilik ve boy kısalığı olur. Tiroid yetersizliği sıklıkla görülmesine rağmen belirtileri uzun süre fark edilemeyebilir” dedi.. Belirtilerin yavaş ve sinsi ilerlemesi nedeniyle durumun ebeveynlerin dikkatinden kaçabildiğini vurgulayan Arbatlı, şu bilgileri verdi: Çocukta Tiroid Yetersizliği Olduğu Nasıl Anlaşılır? • “Ailesinde tiroid yetmezliği hastalığı olan çocuklarda, • Doğum sonrası tiroid hormon taramasında başlangıçta TSH (Tiroid Stimulan Hormon) düzeyi yüksek olan çocuklarda, • Dişlerin geç çıkması, yürüme ve konuşmanın gecikmesi durumunda, • Büyümenin yavaşlaması (5 – 18 yaş arası kilo almaya meyilli kısa boylu çocuklar) durumda, • Kabızlık, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, üşüme gibi durumlarda, • Hareketlerin yavaşlaması, konsantrasyon bozukluğu ve dikkat dağınıklığı durumunda aileler çocuk endokrinoloji bölümüne başvurmalıdır. Böylece, tedavisi çok kolay olan ancak gecikildiğinde kalıcı izler bırakan bu hastalığın önüne geçilebilir. Dengesiz Beslenmek Tiroid Hastalığına Yol Açıyor Çocukların sağlıklı yetiştirilmesinde birinci şart yeterli ve dengeli beslenmeleridir. Dengeli beslenmeden söz edildiğinde vücudun protein, vitamin ve minerallerinin tam olarak karşılanması anlaşılmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuklarda; bağışıklık sisteminin zayıflamasına, çeşitli enfeksiyon ya da alerjik hastalıkların oluşmasına, diyabet, tiroid yetmezliği gibi önemli hastalıklara yol açmaktadır. Ayrıca dengesiz beslenmenin bir şekli olan karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekli, çocuklarda sık rastlanan obeziteye de neden olmaktadır.

öngörüsünü doğru bulmadığımı ifade ediyorum. AK Parti üzerinde uzlaşılabilecek maddelerde uzlaşan, uzlaşılamayacak maddelerde değişik önerilere açık bir yaklaşım sergiliyor. Böyle bir endişeye gerek yoktur diye düşünüyorum." Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “AB kendi taahhütlerine sahip çıkmaz ise, Türkiye’nin selameti açısından asgari standartları sağlayacak altyapıyı bizim inşa etmemiz gerekiyor” dedi. Resmi temaslarda bulunmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Ergin, Anayasa Mah-

kemeleri’ne yapılan bireysel başvurularda, AİHM’nin içtihatlarına paralel şekilde içtihatlar oluşturulması gerektiğini belirterek, “Gerek Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru yöntemi, gerekse AİHM’e yönelik başvurular, iç hukuk yöntemleri tükendikten sonra başvurulabilen yöntemlerdir. Dolayısıyla her iki mahkemeye de kesinleşmiş yargı kararları gelecektir. Bu açıdan yargıların tamamlanması aşaması bitmiş olacak. Bizim açımızdan yargılamalar orada bitiyor. Anayasa Mahkemesi’nin oluşturacağı içtihatlar, AİHM’nin içtihatlarına paralel olacaktır. Aksi halde AİHM, bireysel başvuru yolunu etkin bir iç hukuk yöntemi olarak kabul etmeyebilir. (iha)

İyot Eksikliği Tiroid Yetmezliğine Neden Oluyor Yetersiz ve dengesiz beslenmenin bir başka şekli vitamin ve minerallerin eksikliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; çinko yetersizliği görme bozukluğu, akne, cilt problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflığı, konsantrasyon bozukluğu ve öğrenme becerisinin azalmasına; iyot eksikliği de tiroid yetmezliğine yol açmaktadır. Çocuklarımızın fazla miktarda, yüksek kalorili besinler yerine daha az rafine edilmiş yüksek vitamin değeri olan dengeli besinler tüketmesi sağlıklı bir gelişme için ana hedefimiz olmalıdır.”


7

08/12/2012 Cumartesi

Karadeniz Turizmin Gözdesi Oldu

Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi Çalışmaları

Geçtiğimiz yaz sezonundaki turizm sezonu ile ilgili bir değerlendirme yapan Çotanak Turizm sahibi Ahmet Özyurt, “Bu yıl gayet güzel geçti, artık Karadeniz Türkiye’de turizmin gözdelerinden oldu” dedi. Bölgemizdeki yatırımların herkesçe az çok görülebildiğini ifade eden Ahmet Özyurt, “Son zamanlara baktığımızda bir sürü oteller yapıldı. Yenileri açılıyor, yatırımcılar geliyor. Bunlar ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Artık dışarıda tanıtımlar, çeşitli organizasyonlarla ilimizin temsil edildiğini görüyoruz. Bunlar da buralara değer katıyor. Yaylalarımızda da güzel yatırımlar yapıldı. Geçen sezonları kontrol ettiğimizde turizm hareketinde her yıl artış olduğunu görebiliyoruz. Bu sayı sadece rakamda olan artış değil kişi sayısında da artış olduğunu görüyoruz. Geçen yıla oranla baktığımızda bu yıl ortalama yüzde 35’lik artış oldu.

Seneye de bunun aşağısına düşmeyeceğini hedefliyorum. Bölgemize genelde uçak seyahatiyle gelen oluyor. Turizmde şu var, bizim bölgemize çok güzel kültür turlarımız oluyor. Yaptığımız turlardan bazılarında İstanbul’dan uçakla Samsun’a, Samsun’dan otobüsle Fatsa’da, Giresun’da, Trabzon’da konaklama ve Trabzon’dan uçakla tekrar İstanbul’a geri dönüş yapılıyor. Bunları yapıp gerçekleştirdik ve gelenler çok memnun kaldılar. Sayı olarak yeterli diyebileceğimiz kadar tur yaptık diyebilirim. Bu yıl kendimiz için belirlediğimiz hedeflerimizi tutturduk” diye konuştu.

Canik Çevre Birliği’nce İlküvez’de yapılacak olan “Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi” için hazırlanan alanda inceleme yapıldı.

Demirkol Beton ve Aykonsan’da İncelemelerde Bulundu İş-Kur Ordu İl Müdürü Mehmet Döktür Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Demirkol Beton ve Aydın Kontrplak Fabrikasında incelemelerde bulundu. İlk olarak Demirkol Beton’u ziyaret eden İş-Kur Ordu İl Müdürü Mehmet Döktür burada iş yeri yetkilileri ile bir görüşme yaptı. En az 10 işçi çalıştıran iş firmaya 1, 20 işçi çalıştıran firmaya da 2 stajyer eleman verdiklerini bu elemanlara 6 ay boyunca maaş verdiklerini söyledi. İş-Kur Ordu İl Müdürü Mehmet Döktür daha sonra Türkiye’nin ünlü mobilya markalarına kontrplak üretimi yapan Aydın Kontrplak Fabrikasını gezdi. Döktür burada İşletme Müdürü Kerim Aydın’dan faaliyetleri hakkında bilgiler aldı. “İşçilerin Sorunsuzca Çalıştığını Görmek Bizi Mutlu Edi-

yor” İş-Kur Ordu İl Müdürü Mehmet Döktür burada yaptığı açıklamada, “35 tane bayan şu anda burada çalışmakta ve kontrplak üretimi yapıyorlar. Bayanlarımızın erkeklere göre daha çalışkan olduklarını gördük. Şu anda bu sektörümüz her alana açılmış durumda olan bir sektör. Sektörümüzün canlanması gerekli bizde bunu canlandırmak için bir takım bilgilendirme yaptık. Tabi ki 80 kişi çalıştığına göre 8 kişilik bir eleman takviyesinde bulunacağız. Kış mevsimi olduğundan dolayı yaz mevsiminde bu projeyi gerçekleştireceğini söylediler o nedenle biz burayı yalnız bırakmıyoruz. Buradaki bayan-

ların sigortalarının yapıldığı, her türlü sosyal güvencelerinin bulunduğu gayet güzel bir ortamda çalıştıklarını görmek bizi mutlu ediyor. Bu çalışmalar

bize memnuniyet vericidir bir iş yerini kurmak çok zordur. Bu iş yerinin baki kalması için diğer sektörlerin de bunlara yardımcı olmasını istiyorum” dedi.

Fatsalılara Davet Var

İstanbul Fatsalılar Derneği Başkan Yardımcısı ve Tertip Komitesi Başkanı Cevat Özcan 16 Aralık 2012 Pazar günü Erdoğan Arıca futbol turnuvasının final maçına Fatsalıları davet etti. İstanbul’dan Fatsa’ya davet amaçlı geldiğini belirten Tertip Komitesi Başkanı Cevat Özcan, “Erdoğan Arıca Futbol turnuvamızın açılışı Fatsa Belediyespor’un katıldığı güzel bir başlangıçla olmuştu. Bu güzel başlangıcı aynı şekilde güzel bir kapanışla sonlandırmak istiyoruz. Davetlilerimiz arasında İçişleri Bakanımız İdris Naim Şahin’ de var. Sayın bakanımızdan finale katılacağının sözünü aldıktan sonra Ankara’dan Fatsa’ya geldim. Ordu Valimiz Orhan Düzgün’ de bir aksilik olmazsa geleceklerini söyledi. Ev sahibi

olarak Fatsa Belediye Başkanımız ve Fatsa Belediyespor Başkanımızın katkılarını bekliyoruz. Bu kapanışı Fatsa’ya ve Fatsa sevdalılarına yakışır bir şekilde kapatmak istiyoruz” dedi. Sanatçılarla Başkanlar Karşılaşacak Final maçı Kâğıthane Hasbahçe stadında Aslancami Derneği ile Kumrulular Derneği arasında oynanacak. Programa 1000 kişinin katılımıyla gerçekleşecek kahvaltı ile başlayacaklarını belirten Cevat Özcan, “Final maçı öncesi Fatsa ve çevre

ilçelerin belediye başkanları ile Fatsalı sanatçılar arasında şöhretler karşılaşması yapılacak.

Bu etkinliğimize imkanı müsait olan tüm Fatsalıları bekliyoruz” diye konuştu.

Canik Çevre Birliğini oluşturan Ünye, Çaybaşı ve İkizce İlçe Belediyeleri ile belde belediyelerinin gerçekleştirdiği “Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi” projesi kapsamında Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Çaybaşı Belediye Başkanı Zekeriya Sarıkoca, İkizce Belediye Başkanı, İsmet Yanık, meclis üyeleri, birlik yetkilileri ve yüklenici firma yetkilileri, İlküvez Beldesi’nde bulunan tesis alanında Ünye ve Akkuş Orman İşletme Müdürlüklerince kesimi yaptırılan ağaçlarla ilgili olarak çalışmaları yerinde görmek amacıyla inceleme yaptılar. İlküvez Belediye Başkanı İsmet Yanık, beldelerine yapılacak olan Katı Atık Bertaraf Düzenli Depolama Tesisi’nde vahşi depolama şeklinde çöp dökülmeyeceğini söyledi. Yaklaşık 1,5 yıldan beri uğraşılan ve ihalesi biterek müteahhitlere yer teslimi yapılan alanda ağaç kesim işleminin başladığını belirten Yanık, “Bu bölgenin ciddi manada ihtiyacını karşılayacak olan ve 22 belediyemizi ilgilendiren çöp toplama merkezindeki alanda çalışmalar başladı. Bölge halkına ve bizlere hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Buraya bir normal vahşi depolama şeklinde çöp dökülmeyecek. Arıtma tesisleri yapılıp, ayrışma tesisi ile beraber kompleks halinde yapılacak. Bize göre bir fabrika olmuş olacak” dedi. Çaybaşı Belediye Başkanı Zekeriya Sarıkoca, “Tesisin yapılacağı alanda Şu anda Ünye ve Akkuş Orman İşletme Müdürlükleri tesisin yapılacağı alanda bize yer hazırlıyorlar. Hava şartlarının uygun olması ile birlikte yüklenici firmada ça-

lışmalara başlayacak. Ünye Belediyesi başta olmak üzere İkizce, Çaybaşı, Akkuş’un ilçe ve belde belediyeleri buraya katı atıklarını getirip bertaraf edeceğiz. Katı atık bertaraf tesisinin, belediyelerimize çevre bilincini oluşturması adına güzel bir çalışma” diye konuştu. Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Canik Belediyeler Birliği’ne bağlı belediyelerle birlikte birlik ve beraberlik içinde projeye imza attıklarını söyledi. Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi alanında yürütülen çalışmaları incelediklerini belirten Arpacıoğlu, “Bölgenin katı atıklarını büyük bir entegre tesisi yapılmak üzere bertaraf edilmesine yönelik başlattığımız mücadelede geldiğimiz yer çok önemli. Belki bugün çöp sorunu beldelerde ciddi bir sorun olarak gözükmüyor ama birkaç yıl sonra onlar da aynı sorunları yaşayacak” diyerek tesisin önemine dikkat çekti. Arpacıoğlu, tesisin ihalesini alan ilgili firmaya yer tesliminin yapıldığını, 1 yıllık zaman zarfından tesisin tamamlanarak teslim edileceğini belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Buraya çöp depolama tesisi demek haksızlık olur. Burada ayrıştırma tesisleri özellikle de arıtma tesisleri yer aldığı büyük bir entegre çalışma olarak algılanmalıdır. Özellikle İlküvez halkına, bu bölgeye tesisin çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Biz birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımızı bugüne kadar farklı alanlarda yürüttük. Bugün de bu sahada birlik ve beraberlikle başarılı bir projeye daha imza atıyoruz” dedi.


8

08/12/2012 Cumartesi

Hepsinin Kırılma Noktası Var Belgesi Olmayan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, güvenlik güçlerinin, dağdaki teröristlerle ilgili insani yaklaşımlarının güvenlik güçlerinin kendini yenileme geliştirme hedefinin ne kadar hayata geçtiğinin bir ifadesi olduğunu söyledi.

Antalya'da düzenlenen 4. Terörle Mücadele ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu'nun açılışında konuşan İçişleri Bakanı Şahin, "Bu çok zor bir iştir, hatta izleyenlerin garibine gidecek bir uygulamadır" dedi. Sonuçta ne kadar kötü niyetli olursa olsun, ne kadar beyni yıkanmış olursa olsun, ne kadar yanlışlara inandırılmış olursa olsun terör örgütü bünyesinde yer alan talihsiz insanların birer

insan olduğunu anlatan Şahin, şöyle konuştu: "Onların da insani açıdan bir kırılma noktası vardır. Zayıf anı ve zayıf halkası vardır. Güvenlik güçleri de insandır. Görevi terör örgütünü deşifre etmek terör örgütü militanlarını kontrol altına almak gerekirse enterne etmektir. Güvenlik güçlerimiz psikolojik olarak insani değerler bakımından kuşkusuz terör örgütü militanlarına göre çok daha iyi yetişmiş iyi gelişmiş durum-

dadırlar. Mücadelede silahlı enstrümanları kullanma yeteneğine sahip oldukları kadar mücadelede insanı yaklaşımları, psikolojik taktikleri de içtenlikle benimseyerek daha iyi uygulama yeteneğine sahiptirler. Mücadelede belki seyredenlerin garipsediği bazı sahneleri görmekteyiz. Bomba atan, elindeki en ağır silahlarla güvenlik güçleri ve masum halka ateş eden insanlara bir anda teslim ol çağrısı yapan hukuka adalete teslim olun pişmanlık gösterin hayata yeniden başlayın çağrısını yapan güvenlik güçleri zoru başarmaktadırlar. Güvenlik güçlerinin terörle mücadelede hangi noktada ve terör örgütleri militanlarına göre ne kadar ileri noktada olduklarını bu sahnede görebilmekteyiz. Güvenlik güçleri aldıkları eğitim ve taşıdıkları insani değerler itibariyle istese vurabileceği öldürebileceği noktada yok edebileceği bir noktada çağrı yaparak terör örgütü militanlarını o kritik eşikte acaba hayata yeniden bağlayabilir miyim yaklaşımını unutmamakta ve onu uygulamaktadır." Bunun çok zor bir iş olduğunu anlatan İçişleri Bakanı Şahin, şunları söyledi: "hatta izleyenlerin garibine gidecek bir uygulamadır ama bunu özellikle bizim güvenlik güçlerimiz Türkiye'nin polisi askeri jandarması yapmaktadır,

yapabilmektedir. Dikkati çeken bir husus. Son zamanlarda bunu daha dikkati çekecek bir şekilde yapıyor olmalarıdır. Bu da terörle mücadelede güvenlik güçlerinin kendini yenileme geliştirme hedefinin ne kadar hayata geçmiş olduğunun bir ifadesidir. Bizce normal bir davranıştır zor ama doğru bir davranıştır." Bakan Şahin, terörle mücadelenin sürekli yenilendiğini ve terör örgütlerinin eylem planlarına göre terörle mücadele eden güvenlik birimlerinin karşı mücadeleyi güçlendirmek için hukuk çerçevesinde bilimsel verilerin hayata geçirilmesi suretiyle yeni mücadele tekniklerini geliştirmekte olduğunu söyledi. Bunun doğal bir şey olduğunu anlatan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: "Terör örgütlerine karşı mücadele eden güvenlik birimleri kendilerini yenileyemezse terör örgütleri ülkelerini basitçe avlar hedeflerine rahat ulaşırlar. Çünkü güvenlik güçlerimiz onların araştırma birimleri ve bilimsel kurumların yaptığı çalışmalar daha ileride seyretmektedir ki terör örgütleri hiç bir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Sadece meşgul ederler, kendilerinin hayatlarını ve zamanlarını zaten heder etmişlerdir. Başkalarının da hayatlarını ve zamanlarını çalmaktan başka bir iş gerçekleştiremezler."

Yıldız’dan Yarılgaç’a Ziyaret Ordu Milletvekili İdris Yıldız, ODÜ Rektörü Tarık Yarılgaç’ı Makamında Ziyaret Etti. Nezaket ziyareti kapsamında gerçekleştirilen görüşmede Milletvekili İdris YILDIZ, büyüyen ve hızla gelişen ODÜ’yü yerinde incelemek istediklerini dile getirerek Ordu’nun gözbebeği ODÜ’ye tüm Orduluların da sahip çıkması gerektiğini vurguladı; “Çok genç bir üniversite olmasına rağmen, ODÜ hızla ve kararlılıkla gelişmeyi sürdürüyor. Tabiî ki bir Ordulu olarak şehrimizin lokomotifi Üniversitemizde yapılan çalışmalar ve edinilen başarılar bizleri onurlandırıyor. Burada tüm Ordulular olarak Üniversitemize sahip çıkmamız gerektiğini bir

kez daha vurguluyor ve ODÜ adına verilen tüm emekler için Rektörümüz Prof.Dr. Tarık YARILGAÇ’a ve tüm ODÜ Ailesine teşekkürlerimi sunuyorum,” dedi. Milletvekili İdris YILDIZ’ın Ordu Üniversitesi ziyareti dolayısıyla memnuniyetini vurgulayan Rektör Prof.Dr. Tarık YARILGAÇ; “Başarılarımızın ve çalışmalarımızın takdir edilmesi bizleri onurlandırıyor,” dedi. “ODÜ olarak en büyük hedefimiz kaliteli eğitim ile birlikte yüksek vasıflı insan yetiştirmek, bilim üreterek ileri teknoloji yaratmak ve bunu geliştirmek

akabinde de bulunduğumuz bölgenin gelişmesine hizmet ederek hem toplumsal dinamizmi ortaya çıkarmak hem de kültürümüzün devamını, yenilenmesini gerçekleştirmektir. Tüm çalışmalarımız ve projelerimiz bu temele dayanmaktadır. Yaptığımız çalışmaların takdirle izlenmesi ve desteklenmesi bizleri tabiî ki gururlandırıyor. Bizler

ODÜ Ailesi olarak bilim adına olduğu gibi ilimizin gelişmesi adına da önemli adımlar atıyoruz. Ordu Hemşehrilerimizin ve sizlerin destekleriyle bölgemizde kalkınabilirliği maksimum seviyeye çıkarmak hedefliyoruz. Size, Üniversitemizi ziyaret ederek gösterdiğiniz hassasiyete çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum,” dedi.

Ekmek Satamayacak Gıda Hijyeni Yönetmeliği Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği uyarınca ekmek üretimi ve satışı yapanlar için “hijyen belgesi” alma zorunluluğu getirildi. Hijyen belgesi alma zorunluluğu bulunanlar bir günlük eğitim ve sınava tabi tutulacak.

17 Kasım 2011 Tarih ve 28145 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Gıda Hijyeni Yönetmeliği’nin 21. maddesi ve 04 Ocak 2012 tarih ve 28163 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nin iki numaralı ekinin 10. maddesi gereği; fırınlarda ekmek üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışanların yanında iş yerinde (bakkal-büfe v.b yerlerde) ekmeğin satışa sunulduğu yerlerdeki personellerin en az 1 günlük gıda hijyeni konularında eğitim ve akabinde yapılacak sınav sonunda belgelerini alma mecburiyeti getirildi. Hijyen belgesi zorunluluğu nedeniyle Ünye’de de gıda hijyeni konularında eğitim ve sınav gerçekleştirilecek. 29 Aralık 2012 tarihinde Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek gıda hijyen eğitimi ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Ünye Gıda Maddesi Satıcıları Odası Başkanı Orhan Okuyan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ticaret ve Sanayi Odası ile ortaklaşa gıda hijyeni konulu eğitim semineri düzenleneceğini söyledi. Eğitim seminerin, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden

Doç. Zekai Tarakçı ve ekibi tarafından verileceğini bildiren Başkan Okuyan, “Eğitim sonunda yapılacak sınav sonrası almaya hak kazanılan belge 5 yıl süre ile geçerli olacaktır. Hijyen eğitimi almamış kişiler fırınların imalat ve servislerinde çalıştırılmayacaklardır. Hijyen eğitimi ve belgesini almamış iş yerlerinde (bakkal, büfe ve fırın tezgahlarında) ekmek satışına, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından müsaade edilmeyecek” dedi. Ekmek satışı yapan üyelerin gıda hijyen eğitimi kursu ile sınavına katılmaları kendileri açısından önem taşıdığını ifade eden Başkan Okuyan, “Üyelerimiz başvuru formlarını, ekmek aldıkları fırınlardan, odamızdan ve birliğimizden temin edip, doldurup, Halk Bankası’na yatırılması gereken eğitim-sınav ücretlerini yatırdıktan sonra en geç 28 Aralık 2012 tarihinde eğitim başlama saatinden önce birliğimiz görevli personellerine teslim etmeleri ve eğitim-sınava katılmaları gerekmektedir. Gelecekte muhtemelen yaşanacak olan sıkıntıların önceden çözülebilmesi ve üyelerimizin mağdur duruma düşmemeleri için yapılacak bu eğitime katılmalarını kendileri açısından büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

Başkan, İlk 5’e Girdi

Bir Tuğla da Sizin Katkınız Olsun! Kurtuluş Mahallesi Havva Hatun Cami Yaptırma, Yaşatma, Eğitim ve Kültür Derneği

Dernek Başkanı Zeki Atmaca Tel:0536 362 68 69 Fatsa Finans: 1865383–1 Fatsa Ziraat: 60659792–5001

Başkan Seyit Torun, Başarılı Belediye Başkanları Türkiye sıralamasında 5.sırada yer aldı. Andy-Ar Sosyal Araştırmalar merkezinin yaptığı araştırmaya göre Kasım ayının en başarılı Belediye Başkanları sıralamasında Başkan Seyit Torun 15 Belediye Başkanı içerisinde 5. sırada yer aldı. Başkan Seyit Torun toplam 751 kişiyle yüz yüze yapılan anket değerlendirmesinde katılımcıların yüzde 48.5’inin beğenisini kazanarak

sıralamada ilk beş arasına girdi. Türkiye’nin Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarının performansına yönelik halkın düşüncelerini tespit etmek adına gerçekleştirilen araştırmada Türkiye genelinde “En Başarılı İl Belediye Başkanları” anketinde Başkan Seyit Torun ilk beş içerisinde yer alırken, deneklere soru olarak “Genel olarak düşündüğünüzde mevcut Belediye Başkanınızın çalışmasından memnun musunuz?” sorusu soruldu.


9

08/12/2012 Cumartesi

Güzelyalı’da Sıcak Asfalt Ak Parti’li Bayanlar Fidan Dikti AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı’nca yürütülen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın da katkı sağladığı “Bir ağaç bin nefes; bir kadın bin umut” projesi kapsamında AK Parti Ordu Kadın Kolları Başkanlığı’nca 33 bin ağaç fidanı dikildi.

Ordu Belediyesi Güzelyalı mahallesi 85 no’lu sokakta sıcak asfalt çalışmasına başladı. Daha önce, imar planına göre açılan ve ardından ise stabilize olarak uzun bir süre hizmet veren sokakta zemin çalışmasını dolgu yaparak tamamlayan Ordu Belediyesi, bu kez de sıcak asfaltla caddeyi sağlıklı bir yapıya kavuşturuyor. Başkan Seyit Torun, mahalle muhtarı Mehmet Kır ve bölgede

yaşayan vatandaşlarla birlikte caddede incelemelerde bulunarak çalışmaları yakından takip etti. Güzelyalı mahallesinin eğimli arazi yapısına rağmen her geçen gün yerleşim alanının da artış olduğuna dikkat çeken Başkan Seyit Torun, bölgenin hem doğal güzellikleri ile hem de sessiz yapısı ile vatandaşla-

rın ilgisini çektiğini ve bu ilginin de artan yerleşime göre yatırımları gerektirdiğini belirtti. Artan bu yoğunluk nedeni ile cadde ve sokaklarında ulaşım olarak sorunsuz olması gerektiğini söyleyen Başkan Seyit Torun, “Sıcak asfalt çalışması ile bu sorunları ortadan kaldırıyoruz” dedi.

Uzmanlardan Hemoroit Uyarısı Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mahmut Bekir Gürcan, “Hemoroit muayene olmaya utanılan hastalıkların başında gelir. Bu nedenle hastalar etraftan duydukları, kulaktan dolma bilgilerle kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Ama hemoroit tedavisi yapıyorum derken, erken teşhisin hayati önem taşıdığı kötü huylu bir hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir” dedi.

Mahmut Bekir Gürcan Hemoroitin makat bölgesindeki damarların genişlemesi, yani makat bölgesinin varisi olduğunu belirten Medical Park Ordu Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mahmut Bekir Gürcan, “Halk arasında basur olarak da adlandırılan hemoroitin ana nedeni kabızlıktır ve ayrıca kalıtımsal özellikte taşımaktadır. Hemoroitli hastaların çoğunda uzun süren kabızlık vardır ve ailede birçok hemoroit hastası olan akrabası bulunmaktadır. Hemoroit hastalığı toplumda çok yaygın görülmektedir. Kabızlık dışında uzun süre görülen ishaller de hemoroit nedeni olabilir. Daha ender olarak gebelikte, kalça içi büyük tümörlerde, Rektum (kalın bağırsağın son bölümü) kanseri, Karaciğer siroz hastalığında (portal hipertansiyona bağlı) hemoroit gelişebilir. Bazı meslek gruplarında uzun süre oturma veya ayakta kalmaya bağlı olarak da hemoroit gelişebilir” diye konuştu. Kişilerin hemoroitten korunmak için ilk başta bağırsaklarını boşaltırken kesinlikle basınç uygulamamaya özen göstermeleri gerektiğini vurgulayan Opr. Dr. Mahmut Bekir Gürcan, “Korunma yolları arasında düzenli tuvalet alışkanlığı önemli rol oynamaktadır. Ayrıca doğru beslenmemek de kabızlığı tetikleyen

en önemli faktördür. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmeliyiz. Katı gıdalar, hazır gıdalar, katkılı yiyecekler, doğal olmayan yiyecekler, taze meyve sebze tüketmemek basurun hazırlayıcısı faktörlerdir. Daha fazla tahıl gurubu, sebze yemeği ve meyve tüketilmelidir. Sebze ve meyvelerin kabuklarının soyulmamış olmasına özen gösterin. Özellikle lifli yiyeceklerin tüketimini arttırmalısınız. Bol miktarda sıvı tüketin. Ayrıca aynı varisli damarlarda olduğu gibi fazla kilolar hemoroit oluşumunda da etkili olabilir. Bu nedenle kilonuzu kontrol altında tutmalısınız” şeklinde konuştu. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen hemoroitin en iyi tedavi seçeneğinin, korunma yani oluşmasının önlenmesi olduğunu söyleyen Op. Dr. Mahmut Bekir Gürcan sözlerine şöyle devam etti: ‘’Hemoroidal hastalıklar tedavi derecesine bağlı olarak değişmektedir. Cerrahi tedavi, ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliği ana tedavi yöntemleridir. Hemoroit tedavisi planlanmasında hemoroitin tipi (iç veya dış), hemoroitin evresi ve hastada yarattığı şikayetlerin şiddeti göz önüne alınır. Hemoroitin ilk aşamasında, hastalığın kesin tanısının konulması ve evresinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirtilerin altında

yatan kanser, kronik kolit hastalıkları (Crohn, ülseratif kolit vb.) gibi daha önemli bir patolojinin atlanmaması ya da ekarte edilebilmesi için mutlaka öncelikle endoskopik tetkiklerin yapılması gerekir. Birinci ve ikinci derece hemoroitlerde, uygun diyet (meyve, sebze, lifli gıdalar ve bol su içmek), dışkı yumuşatıcı ilaçlar, ılık su oturma banyosu ve istirahat ile tıbbi tedavi genellikle yeterli olmaktadır. Eğer kanama devam ederse lastik bantla bağlama, sklerozan ilaç injeksiyonu (iğne ile kurutma), halk arasında lazer olarak bilinen infrared ışık koagülasyonu gibi cerrahi dışı girişimler uygulanabilir. Başka sebeplerde araştırılıp ayrıca tedavi edilmelidir. Cerrahiye yani ameliyata gerek yoktur. Üçüncü derece hemoroitlerde; duruma göre önce tıbbi ve konservatif yöntemlerle başlanır; çok az vakada cerrahi tedavi gerekir. Dördüncü derece hemoroit, bu hastalarda tıbbi tedaviden klinik belirtilerde rahatlama olur ancak çoğunda cerrahi tedavi gerekir. Ancak cerrahiye engel varsa, öncelikle diyet ayarlanır, dışkılama alışkanlığı düzenlenir, dışkı yumuşatıcıları, sıcak su oturma banyoları, bölgesel ağrı kesici kremler ile konservatif tıbbi yöntemlere devam edilir. Hekime düşen görev, gerektiğinde posalı diyet ile desteklenerek hastalara defekasyon disiplininin öğretilmesi ve yanlış alışkanlıklardan arındırılmasıdır. Cerrahi tedavide; klasik cerrahi yöntemler halen uygulanmakla birlikte yeni yöntemlerde kullanılmaktadır. Longo hemoroidopeksi (zımba tekniği), son on yılda güvenilirliği, operasyon sonrası ağrısız olması ve birkaç gün sonra normal hayata dönebilme avantajları nedeniyle öne çıkmıştır. Hastanemizde de uygulanmakta olan bu yöntemi hastalarımıza öneriyorum. Hemoroit tedavi edilmeğinde beraberinde birçok sorunu da getiren önemli bir hastalıktır. Bu nedenle doktora müracaat edilmekte geç kalınmamalıdır.”

Ordu Sayacabaşın’da fidan dikme etkinliği gerçekleşti. Etkinliğe AK Partili bayanlar katılırken toplam bin adet fidan dikildi. Bu proje kapsamında Ordu’da toplam 33 bin adet fidan dikilirken, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Rabia Gözpınar, "AK Parti Ordu İl Kadın Kolları olarak biz de dikili fidanlarımız olsun istedik ve bugün bin adedini Sayacabaşı’nda diktik. Çambaşı Yaylası'nda yapılan dikimlerle birlikte toplam 33 bin adet fidanımızı toprakla buluşturduk, fidanlarımızın yetişmesini takip edeceğimiz gibi dikim çalışma-

larına devam edeceğiz. Projenin hareket noktası her bir üye kadın için tabiata bir fidan kazandırılması ve ülke genelinde yaklaşık 3 milyon 500 bin üyemizi, fidanımızı toprakla buluşturmak istedik. Asıl hedefimiz çevreye, doğaya katkı sağlamak, orman varlığımızı her gün daha fazla artırmaktır. Tabiatı korumayı, muhafaza etmeyi, ormanlarımıza sahip çıkmayı kendimize bir borç bir görev biliyoruz. Ormanlarımız milli servetimizdir ve kimsenin milli servetimizi işgal etmek hakkı bulunmamaktadır. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı'nca yürütülen,

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın da katkı sağladığı 'Bir ağaç bin nefes; bir kadın bin umut' projesi kapsamında bugün ilimizde her bir kadın üyemizi için fidanları toprakla buluşturuyoruz. 81 ilimizde eş zamanlı olarak yürütülen bu proje kapsamında topraklarımıza sahip çıkıyor, şehir havasının temizlenmesine ve kaliteli nefes alınmasına bir nebze de olsa katkı sağlamak istedik. Biz de dikili bir ağacımız olsun istedik ve bedenlerimiz bu topraklarla karıştıktan sonra bu toprakların üzerinde yaşayanlar bizleri hayırlarla ansın istedik" şeklinde konuştu.

Lisede ‘Meslek Tanıtım Semineri’

Ünye Atatürk Anadolu Lisesi, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik “Meslek Tanıtım Semineri” düzenlendi. Seminerin bu haftaki konuğu ise Ünye Sabancı Çocuk Yuvası Diyetisyeni Okan Günaydın oldu. Diyetisyen Okan Günaydın, diyetisyenlikle ilgili tecrübelerini öğrencilere aktardı. Diyetisyenlik mesleğinin önemi hakkında da açıklamalarda bulunan Günaydın, “Bizim mesleğimizde insanların zayıflaması, düzenli, beslenmesi, kilo alması gibi konular vardır. Biz diyetisyenler bu sorunların çözümü için öncelikle ikili ilişkilerimizde kişinin seviyesine ineriz. Çünkü bir ansana ‘al bu senin diyet lisen bunu uygula’ dersek, kimse bu uygulamayı yapmaz. O yüzden nabza göre şerbet vermek gerekir. Avrupa birliği yasalarına uyum süreci çerçevesinde diyetisyenlere çok büyük ihtiyaç olacaktır. İş olanağı gün geçtikçe artmaktadır. Ben bu mesleği tercih etmenizi ger-

çekten tavsiye ediyorum” dedi. Atatürk Anadolu Lisesi Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni Necla Bulat ise bireyin gelecekteki yaşam tarzının belirlenmesinde dönüm noktası olan mesleki tercihini yaparken doğru ve isabetli karar vermesi gerektiğini söyleyerek, bu amaçla meslek tanıtım seminerleri yaptıklarını belirtti. Bulat yaptığı değerlendirmede, meslek seçiminin bireylerin yaşantısına doğrudan etki yaptığını ifade ederek, “Çalışmanın tüm hayatımızdaki yerini göz önüne aldığımızda çalışma hayatımızın kalitesinin ve çalışma adına yaptığımız faaliyetlerin bireysel mutluluğumuza doğrudan etkisi vardır. Dolayısıyla çalışma hayatında ve özel hayatımızda mutlu olmanın, iyi bir kariyer elde etmenin ilk adımı da kişiliğimize uygun meslek

seçiminden geçer. Mevcut durumu incelediğimizde kendine uygun meslek seçmiş olan bireylerin toplumda işlerini severek yaptığını, mesleğinde ilerlediğini böylece hem mutlu hem de verimli olarak yaşamlarını sürdürmekte olduğunu görmekteyiz. Bundan hareketle ‘Hayata Hazırlama ve Mesleki Rehberlik Çalışması’ kapsamında öğrencilerimizin hem sınav motivasyonunu arttırmak hem de bilinçli ve doğru karar vermeleri adına meslek seçimi öncesinde bazı meslekler ile tanışmaları ve kafalarındaki soru işaretlerini gidermek, yine öğrencilerimizin seçmiş oldukları dersler doğrultusunda karşılaşabilecekleri bazı meslekler hakkında bilgi edinmelerini sağlamak adına her hafta uzman konukları okulumuza davet ediyoruz” diye konuştu.


“Bu hafta da galip gelip önemli maçlara kadar toplayabildiğimiz kadar puan toplamamız gerekiyor.”

SP R

Fatsa Dinlendi Pazar günü Fatsa şehir stadında Yomraspor’u konuk edecek olan Fatsa Belediyespor dünü dinlenerek geçirdi. Futbolculardan sadece Ferhat ve Sergen Yardımcı Antrenör Murathan Karagöl nezaretinde düz koşu ve istasyon çalışması yaptılar. Teknik Direktör Sinan Bayraktar deplasman-

da kazandıkları Öz Espiye Galibiyeti ile büyük moral bulduklarını belirterek, “Biz bu hafta da galip gelip önemli maçlara kadar toplayabildiğimiz kadar puan toplamamız gerekiyor. Oynayacağımız Çarşamba ve Bafra maçlarına kadar alt takımlarda elde etmek istediğimiz hedefi tutturmak.

Umarım o hedefi yakalarız. Bu arada zaten rakiplerimiz birbirleriye oynayacaklar tekrar lider olma veya aynı puana gelme şansımız var. Ama tabi ki oynayacağımız alttaki takımlarda çok ciddi bize kapanıyorlar. İnşallah o kapanan takımları açarak 3 puan serisine tekrar başlamak istiyoruz”.

Necip Fazıl Avantaj Sağladı

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Liseler arası futbol turnuvasının Fatsa etabında 3’lü finalin ilk maçı Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi ile Teknik Endüstri Meslek Lisesi arasında oynandı. Normal süresi 2-2 biten karşılaşmada Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi penaltı atışlarında üstünlük sağlayarak avantaj sağladı. Fatsa Ek Sahada oynanan karşılaşmaya her iki okul öğrencileri büyük ilgi gösterdiler. Karşılaşma boyunca

her iki okulun taraftarları da birbirlerine karşılıklı ilginç tezahüratlar yaptılar. EML Son Saniyede Maçta Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi Onur’un attığı golle 1-0 öne geçti. Daha sonra toparlanan Teknik Endüstri Meslek Lisesi önce Ramazan ile durumu 1-1 yaptı ardından da İbrahim ile 2-1 öne geçti. Karşılaşmanın son saniyeleri oynanırken Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi Vahit’in frikikten attığı golle beraberli-

ği sağlayarak maçı penaltılara götürdü. Penaltı atışlarında Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi’nde Vahit ve Onur’un vuruşları gol olurken, Murat, Orhan Cemal penaltı atışlarından yararlanamadı. Teknik Endüstri Meslek Lisesi’de ise sadece Emrah penaltı vuruşunu gol yaparken İbrahim, Ramazan, Kadir ve Muharrem penaltıları kaçıran isimler oldular. Bu sonuçla 3’lü finalde Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi avantaj sağladı.

“Altın Yumruk” Erdal Inanlı

Ordu Gençlikspor kulübü Boksörlerinden Erdal İnanlı Erzurum’da düzenlenen Türkiye Büyükler Ferdi Boks Şampiyonasında birinci olarak altın madalyanın sahibi oldu. Türkiye Boks Federasyonu 2012 Faaliyet programında yer alan Büyük Erkekler Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası 26 Kasım 01 Aralık 2012 tarihleri arasında Erzurum Kazım Karabekir Spor Salonu’nda yapıldı. Şampiyonaya toplam 52 ilden 374 sporcu katılırken temsilcimiz Erdal İnanlı 52 kg’da Türkiye Şampiyonu oldu. İlk turu maç yapmadan geçen İnanlı ikinci turda Samsun Bölgesinden Umut Söylemez’i 25-6, üçüncü turda kayseri Bölgesinden Yaşar Doğan’ı 20-8, dördüncü turda İstanbul Fenerbahçe kulübünden Umut Zengin’i 19-9 mağlup ederek adını finale yazdırdı. İnanlı finalde Kocaeli Büyükşehir Belediyespor’dan Murat Mut’u 13-6 mağlup ederek şampiyon oldu. Final maçlarının ardından Er-

dal İnanlı ile birlikte, 49 kiloda Ferhat Pehlivan, 56 kiloda Selçuk Eker, 60 kiloda Fatih Keleş, 64 kiloda Hüseyin Karslıoğlu, 69 kiloda Abdulkadir Köroğlu, 75 kiloda Erol Özkal, 81 kiloda Burak Aksın, 91 kiloda Bahram Muzaffer ve +91 kiloda Ali Eren Demirezen, altın madalya kazanan sporcular oldu. Gençlikspor kulübü Boks antrenörü Mustafa Genç turnuva ile ilgili yaptığı açıklamada “Turnuva öncelikle bizim açımızdan iyi geçti. Centilmence bir turnuvanın ardından beklediğimiz şekilde sporcumuz Erdal İnanlı sıkletinde birinci olma başarısı gösterdi. Erdal yaptığı tüm müsabakalarda rakiplerine saydırma (kroke) durumuna düşürmüştür. Hedefimiz 2016 Olimpiyatları olmakla beraber 2013 yılında yapılacak olan Akdeniz Oyunlarında da şampiyon olmayı istiyoruz. Bizlere desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Orhan Düzgün ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Ömer Yılmaz’a teşekkür ediyoruz” dedi.​

Bu Sene 15 Gol Atacağım Futbola Gençlerbirliği alt yapısında başladıktan sonra bir çok profesyonel kulüpte forma giyen Fatsa Belediyespor’un genç santraforu Taylan Ertaç Oran bu sene 15 gol atacağını iddia etti.

Muhsin Yılmaz: Futbola nerede başladın? Taylan Ertaç Oran: Futbola Gençlerbirliği alt yapısında başladım 12–13 yaşlarındaydım. Muhsin Yılmaz: Hangi takımlarla oynadın? Taylan Ertaç Oran: İlk lisansım Kütahya’nın amatör takımında çıktı. Türkiye şampiyonasında Gençlerbirliği alt yapısı beni aldı minikler yıldız takımında oynamaya başladım. Gençlerbirliği’den sonra Eskişehirspor’a gittim orada profesyonel oldum. Eskişehirspor’dan kiralık olarak Kütahyaspor’a gittim sonra Eskişehirspor’a geri geldim. Sonra Kırşehirspor’un başkanı İbrahim Kaya aldı 2.lige gittim oradan baya bir gezdim Karagümrük’e gittim. Karagümrük’ten Diyarbakırspor’a gittim çapraz bağlarım kopunca orada oynamak nasip olmadı. 6 ay kadar sakatlık geçirdim sonra tekrar Sinan Bayraktar’ın çalıştırdığı Batman Petrol’e geçtim. Batman Petrol’den sonra sırasıyla Beylerbeyi’ne gittim. En son olarak buraya geldim Sinan hocamla daha önce çalışmıştım zaten buraya geldik. Muhsin Yılmaz: Toplam kaç golün var? Taylan Ertaç Oran: Profesyonel ligde şu ana kadar 53 maçta 5 golüm var.

Muhsin Yılmaz: 10 haftada seni biraz tutuk gördük, sen bunun farkındamısın? Taylan Ertaç Oran: Sahada istenilen performansı gösteremiyorum diye bir şey yok aslında ama rakiplerimiz sahada bize karşı biraz fazla direnç gösteriyorlar. Adamlar bize karşı neden bu kadar mücadele ediyorlar onu bilmiyorum. Normal maç mücadelesinde geçiyor maçlar. Ya bu sezon başında şampiyonluk için kurulduğumuzdan dolayı, ya da devre arası buraya mı gelmek istiyorlar bilmiyorum ama çok üstün bir gayretle oynuyorlar. Biz bir tane gol attık mı 5’er tane atacağımızı düşünüyorum çünkü savunma hattımızı, kalecimizi, orta sahamızı çok beğeniyorum. Gol yeme gibi bir sıkıntımız olmadığını düşünüyorum biz ne kadar üstüne koyarsak ne kadar iş yaparsak takımın da o kadar iyi olacağını düşünüyorum.

Muhsin Yılmaz: BAL Ligi Zormu? Taylan Ertaç Oran: Açıkçası bu ligde ilk defa oynuyorum. Sadece oynadığım maçlardan ve işte gazetelerden takip ettiğim kadar biliyorum. Grubumuzun zor olduğunu düşüyorum ama ne kadar zor olursa olsun bizim takımın şu an baktığımızda 15-16 tanesi profesyonelden gelme oyunculardan oluşuyor. Arkadaşlarımızda çok iyi kenetlendiğimiz an bizim rakibimiz olacak bir takımı görmüyorum.

Muhsin Yılmaz: Taraftarı nasıl görüyorsun? Taylan Ertaç Oran: Taraftarlarımız maçlara gelip destek veriyorlar ama bir baskı kuramadıklarını düşünüyorum. Desteklerini hissediyoruz ama hakeme baskı kuramıyorlar. Muhsin Yılmaz: Takımımız nasıl? Taylan Ertaç Oran: Bizim şuan takım oyuncularımıza baktığımız zaman herkes 2.lig ya da 3.ligde oynamış oyuncular, hocamıza bakınca çok fazla bir hoca, tesisimiz desen en iyi ilk 3 tesis arasındadır. Yöneticilere baktığımda hepsinde bir iyi niyet ve çaba görüyorum, hocamız da hepimizden çok istiyor bu takımı çıkartmayı, futbolculardan da başarısızlığı düşünen kimse yok herkes başarılı olup takımı çıkartmak istiyor. Şansımızda iyi giderse 3.lige çıkmamak için hiçbir sebep görmüyorum. Maçı alamadığımızda sahadan çıktığımız zaman ben elimizden gelen her şeyi yaptığımıza inanıyorum. Yöneticilerimiz çok iyi hocamızda babamın yapmadığı iyilikleri yapıyor. Bende sahadan çıktığım zaman elimden geleni yaptığım düşündüğüm ve vicdanım rahat olduğu sürece kazanamadığımız zaman hiçbir çekingenlik yaşamıyorum. Bu sene en az 15 gol atacağıma inanıyorum.

MİR KUZEY 253 SAYI  

MİR KUZEY 253 SAYI

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you