Page 1

30 AĞUSTOS TOPLANTISI F

atsa Kaymakamı Bekir Atmaca Başkanlığında 30 Ağustos Zafer Bayramının 90. Yıl kutlama etkinlikleri programı ile ilgili tertip komitesi ile bir toplantı yaptı. Hükümet Konağı önünde başlayacak olan 30 Ağustos Zafer Bayramının 90. Yıl kutlama etkinlikleri Programı şu şekilde gerçekleşeceği bil8 dirildi.

BALIKÇILAR YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

Ordu Perşembe Balıkçı Barınağında sıkıntılı günler yaşayan balıkçılar yeni sezona "Vira Bismillah" demek için ağlarını, teknelerini bakım ve onarımdan geçiriyorlar. 3

VALİ DÜZGÜN’ÜN

TERÖR TEPKİSİ Ordu Valisi Orhan Düzgün, son günlerde yaşanan terör eylemleri ile terör örgütünün Türkiye’yi Irak ve Suriye haline dönüştürmek istediğini, bu milletin bu dolmuşa gelmeyeceğini söyledi. 4

Tarih

24

www.gazetekuzey.com Fiyatı: 50 kr

G ü n l ü k Ta r a f s ı z S i y a s i G a z e t e

Yıl: 1

Tel: 0452 407 10 11

Ağustos 2012 Cuma Sayı: 165

CMYK

CMYK

Büyükkoç köyünde patozuyla fındık ayıklamadan dönen Mehmet Yelol (50) bozuk yolda taktığı zincirin kopması sonucu devrilen traktörün altında feci şekilde can verdi.

O

lay Büyükkoç köyü Hacullu mahallesinde meydana geldi. Gece yarısı 00.30 sularında Hacullu mahallesinde bir fındık üreticisinin fındığını ayıklamadan dönen Mehmet Yelol daha önceden açılan yolun mahkeme kararıyla kapatılması nedeniyle insanın bile zor yürüdüğü yokuş bir yolu kullandı. Traktör sürücüsü Mehmet Yelol bozuk ve engebeli yoldan inebilmek için traktörünün lastiğine zincir taktı. Ancak lastiğe takılı zincirin kopması sonucu Mehmet Yelol traktörün evlere çarpmaması için traktörü yol kenarına

sürmek istedi ancak bu sırada traktör devrildi. Traktör sürücüsü aracın devrilmesi sırasında kabinli olan traktörden atlayamadı ve aracının altında kaldı. Traktör sürücüsü Mehmet Yelol ağır yaralı olarak traktörün altında feryatlar içerisinde 1 saat kurtarılmayı bekledi ancak bozuk yolda 112 sağlık ekiplerinin ve itfaiye ekiplerinin olay yerine ulaşımının olmaması nedeniyle kurtarma işlemi gerçekleşemedi ve Mehmet Yelol “Beni kurtarın” feryatlarıyla sürdürdüğü 1 saatlik yaşam mücadelesini kaybederek hayatını kaybetti.

8

TOKİ TARAFINDAN BÜŞRA İLE MEHMET’İN BÖLGE TRAFİK ÖNÜNDE, ODÜ'YE HASTANE ÇİFTE BAYRAMI TRAFİK KAZASI: 4 YARALI

K

aza Bolaman beldesi Bölge Trafik İstasyon Amirliği önünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Ordu istikametinden Fatsa istikametine seyir halinde olan Azmi Mutlu yönetimindeki 52 KC 158 plakalı otomobil ile aynı yönde seyreden 81 DA 538 plakalı Ümit Yaman yönetimindeki otomobil çarpıştı. 8

KUMRU’DA BAYRAM BEREKETİ Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, ODÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin TOKİ tarafından inşa edileceğini belirterek, “Gelecek yıl 9 temel atmayı planlıyoruz” dedi.

İ

pek Eczanesi’nin merhum sahibi Ali Rıza Uzun’un kızı Mimar Büşra Uzun ile Kahramanmaraşlı İnşaat Mühendisi Mehmet Tekatlı Belediye Kültür Sarayı’nda gerçekleşen nikah töreni ile yaşamlarını birleştirdiler. 8

Y

Merhum Ali Rıza Uzun

urt içi ve yurt dışından binlerce gurbetçinin İlçeye gelmesi maddi anlamda ilçede çok büyük katkılar sağlarken, İlçede uzun yıllar olmayan insan kalabalığı yaşandı. Zaman zaman trafik çok yo7 ğun oldu...


2

24/08/2012 Cuma

Fatsa Ticaret Borsası Yüzde 50 Randımanlı Kabuklu Fındık

3,90 TL

Avrupa Para Birimi EURO

Amerika Para Birimi DOLAR

Alış:2,22 Satış: 2,23

Alış: 1,78 Satış: 1,79

24 Ayar Altın

Ordu Hava Durumu

Çeyrek Altın

Ordu Namaz Vakitleri

Parçalı Bulutlu

En Düşük: 18 En Yüksek: 29

95,95 TL 152,10TL

Karikatür

İmsâk: 4:06 Güneş: 5:40 Öğle: 12:38 İkindi: 16:21 Akşam: 19:23 Yatsı: 20:50

Tarihte Bugün

24/08/1516 Mercidabık Savaşı yapıldı. I. Selim'e bağlı kuvvetler, Memlük ordusunu yendi.

Temel'in bindiği gemi batmış.. Bir Fransız ve bir Alman ile bir adada yalnız kalmışlar. Her gün deniz kenarından tuttukları balıklari yiyerek yaşamaya çalışıyorlarmış. Aradan aylar yıllar geçmiş. Bir gün yine deniz kenarında avlanırken oltaya bir şişe takılmış. Şişeyi dışarı çıkarırlar. Bir de bakarlar ki şişenin içinde bir cin. Binbir zahmetle şişenin ağzındaki mantar tıpayı çıkarırlar. Cin, "sizlere çok teşekkür ederim yüzlerce yıldır bu şişenin içine hapsolmuştum. Dileyin benden ne dilerseniz" diyerek borcunu ödemek ister... Bunu duyunca biraz şaşırırlar.. Alman çok fazla beklemeden, "beni çabuk vatanıma gönder" der. Cinin elinin bir hareketi ile Alman ortadan kaybolur. Bunu gören Fransız, "beni de, beni de vatanıma gönder" der, cin elini bir daha hareket ettirir Fransız da kaybolur. Cin Temel'e bakar, "sen de son dileğini söyle de ben de vatanıma gideyim artık" der. Temel biraz düşünür ve dileğini söyler: "Özledim ha o uşaklari, geri getir onlari.."

24/08/1919 Şarki Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruldu. 24/08/1920 Kurtuluş Savaşı sırasında 2. Milli Aşiret Ayaklanması çıktı. 24/08/1923 Lozan Antlaşması gereğince İstanbul’un boşaltılma süreci başladı. 24/08/1949 Kuzey Atlantik Paktı Antlaşması (NATO) yürürlüğe girdi

24/08/1963 Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu yürürlüğe girdi. 24/08/1969 Metin Oktay jübile maçıyla futbolu bıraktı. Maçta, Galatasaray ile Fenerbahçe 1-1 berabere kaldı. 24/08/1992 Talim Terbiye Kurulu okullara girmesi sakıncalı kitapları açıkladı; Yaşar Kemal, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Halikarnas Balıkçısı, Haldun Taner, Gorki, Balzac, Hemingway ve Steinbeck gibi yazarların yapıtları okullara giremeyecek.

Sizde Fotoğraflarınızı Gönderin Yayınlayalım

gazetekuzey@gmail.com

abi az bırak da uyim daa

Abi biraz da bizi çek

Muhsin Babam ve oğlum yazmasın

burası gölge, güzel

Olumsuz bir durum yok normale dönelim

yahu ne güzel uyuyordum

bu şimdi ne yenir be

nereye park edeyim

Bugün Sizi Neler Bekliyor? Koç 21Mart-20Nisan

Kendinize güveniyorsunuz. Bugün iş yaşamınızda yavaşlamalar mevcut. Ortaklıklar konusunda istenmeyen küçük tartışmaların ilişkilerin bozulmasına neden olacaktır. Finans konularında yeni kazanç peşinde olmanıza rağmen, size gelen tekliflere karşı temkinli olmalısınız. İş yaşantınızda bir çok rakiple karşı karşıya kalmanız, sizi yıldırmayacak.

Eşinizi ve sevgilinizi özgür bırakın ve onu denetlemek yerine sosyal yaşantınıza eşlik etmeye çalışın. Hayal kırıklıkları size göre değil. Acele etmeden sabırlı davranırsanız, kazanan siz olacaksınız. Geçmişe dayalı tecrübelerinizin doğruluğunun, kanıtlanması sizi her konuda Aslan haklı çıkaracak. Bu nedenle kendinizle ilgili dü24Temmuz-23Ağustos şüncelerinizde ısrarcı olacaksınız.

Boğa 21Nisan-21Mayıs

Hedeflerinizi en iyi şekilde kullanabilme becerisine sahip olacaksınız. Ciddi ve sabırlı bir çalışma içine gireceksiniz. Aşk yaşamınızda gidermek için işte size verilecek fırsatlar dönemi. Uzlaşma yolunda atacağınız adımlarınızı ayarlamalısınız. Yalnızsanız arkadaşlarınızın desteği ile bir ilişki içinde olacaksınız. Beraberliğiniz varsa, romantik kalmaya devam edin.

Olumsuz etkilerden korunmak için, kendinizi dinlendirecek ve rahatlatacak zamanlar yaratarak, hobi çalışmaları yapmalısınız. Bugün risklere karşı dayanılmaz bir şekilde arzu duyacaksınız. Beraberliklerinizde, ani gelişen kıskançlıklar nedeniyle zor anlar yaşarken, kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Öfkelerinize hakim olmalı ve sağlığınıza özen göstermelisiniz.

İkizler 22Mayıs-21Haziran

Yaşamla ilgili düşüncelerinizi gözden geçirecek ve hayattan beklentileriniz konusunda fikir değiştirebilirsiniz. İsteklerinizi yeniden gözden geçireceksiniz. İç dünyanıza yönelecek ve kendi sorunlarınızla baş başa kalmak isteyeceksiniz. Kendinize olabildiğince iyi bakmalısınız. Uyku ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz.

Maddi durumunuz iyi görülüyor. Eski bir olay yeniden karşınıza çıkacaktır. Beklenmedik bir şans kapınızı çalabilir. Çalışmalarının karşılığı elinize para geçecek. Güven duygunuzu geliştirecek pozisyonlar sizi bekliyor. Performans gerektiren konularda daha dikkatli davranmanız gerekebilir. Ayaklarınızla ilgili problemler ortaya Yengeç 22Haziran-23Temmuz çıkarsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Başak 24Ağustos-23Eylül

Terazi 24Eylül-22Ekim

Akrep 23Ekim-22Kasım

İş konusunda iletişime önem vermek zorunda kalacağınız birgün. Küçük yazışmalar ve seminerler sayesinde kendinizi göstereceksiniz. Bazılarınız kardeşlerle ve yakın bağ içinde olacakları kişilerle ortak çalışma düzeni içine girecekler ve karlı çıkacaklardır. Gecikmiş borç ve alacaklarınızı takip etmelisiniz.

Yeni iş başlangıçları gelse de, mevcut durumunuzu korumalısınız. Koşullarınızı doğru bir şekilde yönlendirmelisiniz. Toplumsal ilişkilerinizin canlı olması sizin tepelerde olmanızı sağlayacaktır. Bulunduğunuz ortamlarda dikkat çekici bir tavır sergilemekle önemli kişilerin dikkatini çekeceksiniz.

Yay 23Kasım-22Aralık

Sosyal amaçlarınızı doğru kullanacaksınız. Sevdiğiniz kişinin eleştirici yönleri canınızı sıkabilir. İlişkinizi gözden geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Yaşamın biraz da cesaret olduğunu bu dönemde, özgüveninizin size sağladığı avantajları istediğiniz alanda kullanabileceksiniz. Özellikle, sınırlarınızı aşan gücünüzün temposundan başınız dönebilir.

Oğlak 23Aralık-20Ocak

Bazen iş hayatınızda kargaşaya neden olabilecek sözler ağzınızdan çıkmasına rağmen, anında yaptığınız müdahaleler sayesinde, durumu kurtaracaksınız. Kendinize güveniyorsunuz. Birlikte çalıştığınız kişilerden yardım almanız size olumlu bir ilerleme kazandıracaktır. Sosyal ilişkiler, dostluklar ve iş anlaşmaları ön planda olacak.

Kova 21Ocak-18Şubat

Aynı fikirleri paylaştığınız kişilerle, ortak projeler sergilemeyi amaçlıyorsunuz. Bulunduğunuz grupları, etkileyici konuşmalarınızla ikna edeceksiniz.. Planladığınız işleri bir an önce yaşama geçirmek istiyorsanız, güçlü bir iş birliğine ihtiyacınız olacak. Zamanınızı daha sistematik kullanırsanız, enerji alış verişleriniz olumlu gelişecek.

Balık 19Şubat-20Mart

Uzun yollardan beklemediğiniz ilginç haberler gününüzün hoş geçmesine neden olabilir. Yeni beklentiler biraz zaman alsa da, şimdiden hazır olun ve bekleyin. Sıcak gelişmeler yakında sizi bekliyor. Çevre şartlarınızı değiştirme yönünde, olumlu keşiflerde bulanacaksınız. İstekleriniz konusunda sabırlı ve öz verili davranmalısınız.


24/08/2012 Cuma

TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMU 27 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR Ordu 2.Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu 27 Ağustos Pazartesi günü start alıyor. Sanatçıların üzerinde çalışacakları taş bloklar ise Ordu Lisesi karşısındaki bölgeye getirilerek sanatçıların çalışma alanlarına yerleştirildi.

O

rdu Belediyesi tarafından organize edilen Ordu 2. Uluslar arası Taş Heykel Sempozyumu’nda farklı ülkelerden toplam 8 sanatçı tarafından farklı figürde heykel çalışmaları yapılacak. Sırbistan’dan Georgıe Cpjack, Bulgaristan’dan Perte Petrov, Tayvan’dan Teng Shan Chı, Gürcistan’dan Valeria Jıkıa, Çin’den Jıang Chu, Türkiye’den ise Mustafa Bulat, Nihat Sezer Sebahat, Canan Sönmezdağ Zöngür’ün konuk sanatçı olarak katılacakları sempozyum’da sanatçılar taş bloklar üzerinde yapacakları çalışma ile eserleri ortaya çıkaracaklar. 27 Ağustos pazartesi günü saat 11:00’da fuar alanında başlayacak ve 17 Eylül günü kapanış töreni ile sona erecek olan Festival hakkında görüşlerini açıklayan Başkan Seyit TORUN “Sanata düşkün, sanatı ve sanatçıyı her zaman destekleyen tüm Orduluları açılışa davet ediyoruz” ifadesini kullandı. Taş Heykel Sempozyumunu yönetmek üzere Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim ve Heykel Bölümü Öğretim Üyeleri ve Ordu Belediyesinden temsilcilerin katılımı ile bir komisyon oluşturulduğunu ifade eden Başkan Seyit TORUN, “Bu ko-

misyon 40 heykel sanatçısı arasında yapılan değerlendirme neticesinde 8 sanatçıdan oluşan bir liste oluşturdu. Bu proje kısa ve uzun vadede amaçları var. Kısa vadede amacımız, Belediyemiz, Karadeniz’in büyüyen kenti olmamızın bilinci ile altyapı yatırımları ile sanatsal yatırımların birlikte yapılmasını çok önemsemektedir. Bu nedenle şehrin her bölgesine heykeller yerleştirilmektedir. Taş heykel sempozyumunun çıktıları olan heykellerle kentimiz süslenmekte, sanatın her mahalleye yayılması arzu edilmektedir. Böyle kentimizin sokakları halkımızın hak ettiği paha biçilmez değerli eserlerle süslenecektir. Uzun vadeli amacımız ise, projemiz evrensel ve geleneksel heykel sanatını araştırmak, genç kuşaklara tanıtmak, sevdirmek ve öğretmek, güzel sanatlara ilişkin çalışmaların sosyal ve kültürel gelişme bakımından verimli olmasına katkı sağlanmak, ekolojik yıkıma duyarlı sanatçıları ve sanatseverleri aynı platformda toplama ve bu konuya dikkat çekmek, modern ve post modern yaşam biçimlerinin insanlar üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri sanatsal çalışmalarla hafifletmek, hızlı geleneksel turizm biçimlerine

10 İLÇE, 23 KÖYÜN

alternatif olarak yeşil (yumuşak) turizm kavramı kapsamında ilimizin ve bölgemizin turizm potansiyelini arttırmak ve turiste hazır kültürel olarak gelişmiş bir halk ile turizme yatkınlık düzeyimizi arttırmaktır” dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Özer KARADAĞ ise konu hakkında yaptığı açıklamada, farklı ülkelerden 8 sanatçıyı davet ettiklerini ifade ederek şunları söyledi; “Ordu Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi organize edilen Ordu Uluslar arası Taş Heykel 27 Ağustos-17 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ordu’nun tam anlamıy-

la bir sanat şehri olması için çaba gösteren Ordu Belediyesi, bu yıl da yerli ve yabancı 8 heykel sanatçısını Ordu’da konuk edecek. Uluslar arası Taş Heykel Sempozyumu ile evrensel ve geleneksel heykel sanatını araştırmak ve genç kuşaklara tanıtarak güzel sanatları sevdirmek istiyoruz. Ordu Belediyesi olarak bu amaç doğrultusunda farklı 8 ülkeden sanatçıyı sempozyuma davet ettik. Yaklaşık bir ay boyunca Bahçelievler mahallesi Ordu Lisesi karşısındaki alanda eserlerini ortaya çıkaracak olan sanatçılarımızı halkımız da izleme imkanı bulacak.” dedi.

ORDU BELEDİYESİ’NDEN

3

ODÜ SBMYO’DA TADİLAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndaki tadilat çalışmaları hızla devam ediyor.

O

rdu Üniversitesi’nde eğitim-öğretimin sorunsuz devam etmesi için belirli aralıklarla akademik birimlere ziyaretler gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO)’nda incelemelerde bulundu. İncelemede Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri YILMAZ, Genel Sekreter Metin KARAKUŞ, idari personel ile inşaat faaliyetlerinden sorumlu şantiye şefleri hazır bulundular. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılına kadar Sağlık Yüksekokulu olarak hizmet veren ve bu yıl itibariyle Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’na tahsis edilen binada gerçekleştirilen ta-

dilat çalışmaları hakkında Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selçuk BALI, Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ’a detaylı bilgiler verdi. Ayrıca yerleşke içerisine yapılması planlanan fiziki değişiklikler peyzaj çalışmaları ve çevre düzenlemelerinin taslak planları da Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ’ın bilgilerine sunuldu. Akabinde Ordu Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt Müdürü Temel ÖZTÜRK’ü makamında ziyaret eden Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, Cumhuriyet Yerleşkesi’ndeki bitirilme aşamasında bulunan öğrenci yurtlarındaki teknik ve fiziki çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

YATIRIMLAR SUSUZLUĞU GİDERİLDİ KALICI Yaz aylarını yaşadığımız bu günlerde ara-

BALIKÇILAR YENİ

yandan da alt yapıda ortaya çıkan problemleri gidermek için ciddi yatırımlar yapıyor.

Ordu Perşembe Balıkçı Barınağında sıkıntılı günler yaşayan balıkçılar yeni sezona "Vira Bismillah" demek için ağlarını, teknelerini bakım ve onarımdan geçiriyorlar.

Ordu’nun 10 ilçesinde aşırı kullanım sebebiyle arızalanan motopomplar, Özel İdare Genel sekreterli- lıksız olarak sıcak asfalt ve parke yol çalışği tarafından onarılarak, tekrar çalışır hale getirildi. malarını devam ettiren Ordu Belediyesi, bir

O

rdu’nun 10 ilçesinde 23 köyün içme suyu tesislerinde kuraklık ve dönemsel göç nedeniyle pompa çalışma saatlerinin aşırı artması sonucu motopomplarda arızalar meydana geldi. Merkez ilçede Boztepe, Eskipazar, Uzunisa, Öceli, Şenköy, Güzelyalı, Karacaömer ve Artıklı, Perşembe ilçesinde Doğan, Çerli ve Çaytepe, Ünye ilçesinde Gölceğiz, Yiğitler, Çakmak ve Kadılar, Fatsa ilçesinde Kayaca ve Demirciler,

Aybastı ilçesinde Sarıyar, Gülyalı ilçesinde Turnasuyu, Kumru ilçesinde Gökçeli, Mesudiye ilçesinde Çerçi, Ulubey ilçesinde Fındıklı, Kabadüz ilçesinde Gülpınar köylerinde motopomlar arızalanınca binlerce insan susuz kaldı. Özel İdare Genel Sekreterliği Su ve Kanal Hizmetleri şubesi teknik elemanları, 10 ilçe ve 23 köye giderek arızaları hızla giderdiler. Arızaların giderilmesinin ardından köylere sağlıklı içme suyu verilebildi.

S

ıcak asfalt öncesinde Yeni mahallenin büyük bir bölümünde alt yapıyı elden geçiren Ordu Belediyesi, bu kez Zübeyde hanım caddesinin farklı bir bölümünü çalışma programına aldı. Ordu Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından

yürütülen çalışmada, İmam Hatip lisesi ile Cumartesi pazarı sapağı arasında kalan bölgede kanalizasyon hattı için ekiplerini yoğunlaştıran Ordu Belediyesi, Q300’lük borularla mevcut yolu söküp, kanalizasyon hattını yenileyerek sağlıklı bir yapıya kavuşturacak.

İmtiyaz Sahibi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi temsilcisi Niyazi Yeşiller

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Muhsin Yılmaz

İşletme Müdürü Nusret Yeşiller

Sayfa Editörü Özkan Yıldırım

Genel Koordinatör Betül Yeşiller

Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Dalgacı

Grafiker Emrah Çoşkun

Haber Merkezi Ahmet Alkan

Muhabirler Taner Şen Mustafa Kemal Poyraz

Baskı Operatörü Çetin Ucuzova

Hukuk Danışmanı Av. Doğan Pehlivan

Dizgi-Grafik Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Dağıtım Alp Medya Ajans

Yayın Türü Yerel Süreli Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Reklam Ahmet Kaytaz Oğuzhan Yılmaz

Adres MKP. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU Tel: 0452 407 10 11 Faks: 0452 407 10 12 e-posta: gazetekuzey@gmail.com

Gazetemiz İHA Abonesidir. Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. - Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir.

SEZONA HAZIRLANIYOR

1

Eylül tarihinde başlayacak balık sezonu için, hazırlıklarına devam eden balıkçılar yeni sezondan umutlu olduklarını söylediler. Balıkçılar yeni sezonda palamut balığının bol olacağını ifade ederlerken Balıkçı Celal Akbulut, bu sezonun çok iyi geçeceğini umut ettiklerini vurguladı. Akbulut, "1 Eylül'de sezon başlayacak. Şu an palamut ağlarımızı onarıyoruz. Sezona hazırlanıyoruz. Bizim işaretlerimiz güzel. Denizde balık var” dedi.

Yaşar Akbulut ise, “Şu an sezon hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu günlerde çaparacılar, misinacılar güzel balık tutuyorlar. Bu sezon Karadeniz’in her tarafında bol miktarda balık var, ona dayanarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. 4 aydır dinleniyoruz, mezgit istavrit yoktu. İnşallah palamut iyi olacak” Şeklinde konuştu. Balıkçı Ayhan Haznedaroğlu da yeni sezona kayığını hazırladığını söylerken, bu yılki balık sezonun tüm balıkçılara hayırlı olmasını diledi.

Anlayan Kitap & Kırtasiye Mehmet ANLAYAN 0536 855 70 18 anlayankirtasiye@hotmail.com Adres: M.K.P. Mah. A.Cevat Güvenkaya Cad. No:14/A Dereüstü/FATSA Tel: 0452 Tel: 0452 424 424 20 22 20 22


4

24/08/2012 Cuma

Ordu İşadamları Derneği (ORİŞAD) Genel Sekreteri Fatih Baş;

ORDU'NUN ANA SIKINTISI KARADENİZ-AKDENİZ YOLUDUR Baş, Karadeniz-Akdeniz yoluyla Ordunun bölgenin ana şarteli olacağını söyledi.

O

rdu İşadamları Derneği (ORİŞAD) Genel Sekreteri Fatih Baş, Ordu'nun Büyük Şehir olması ve yapılacak olan Karadeniz-Akdeniz yoluyla da Ordu bölgenin ana şarteli olacağını söyledi. Baş; "Eğer ki Ordu Büyük Şehir olursa şehrin ekonomisine yeni bir canlılık gelecektir. O takdirde de yatırımlar artacak ve turizm kenti olma yolunda büyük bir yol katledilmiş olacak. Tabi bu fırsattan Beldeler ve ilçelerde yararlanacak" dedi. Ordu şehri olarak ekonomik ve sosyal alanda İçişleri Bakanının kentte hissedildiğini de sözlerine ekleyen Fatih Baş; "Bunu insanlar ister takdir etsinler, ister etmesinler yapılanlar eserler önümüzde. Ordulular yetmiş yıldır havaalanını bekliyor. Bakın bugün havaalanı yapılıyor. 450

milyon lira bütçeli çevre yolunun temeli atıldı. Bunlar dün hiç hesapta bile yoktu. Ordu'nun Büyük Şehir olacak olması da yine İdris Naim Şahin'in teveccühüyledir" dedi. Siyasilere de bir gönderme de bulunan Baş, Ordu'nun Büyük Şehir olması konusunda eleştiri yapılmasının normal olduğunu ancak bu kent için birlikte mücadele verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Baş, Ordu ilinin çıkarları söz konusu olduğunda siyaset yapılmanın Ordu'ya kazanımdan çok zarar vereceğinin de altını çizdi. Baş, MHP, CHP ve AK Partinin bir şekilde bir araya gelerek şehrin çıkarları için çalışmasının Ordu halkının yararına olacağını söyledi. Bu durumun Trabzon'da çok güzel uygulandığını belirten Baş, Ordu'da bu birlikteli-

R

amazan Bayramını fırsat bilerek Ordu'ya akın eden gurbetçiler tatil günlerinin kaçırılmaz fırsatı olan teleferik keyfini de yaşamayı ihmal etmediler. Teleferik istasyonu önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar Boztepe’den şehri seyretmenin keyfini yaşarken, kordon boyunun büyülü ışıklarının keyfini çıkartmaktan geri kalmadılar. Bilindiği gibi Ordu Be-

lediyesi teleferiği 498 metre yüksekliğe ulaşıyor. 2350 metre uzunluğa sahip bir hat üzerinden insanlar sahilden 4 dakikada Boztepe’ye ulaşabiliyorlar. 28 kabinle çalışan teleferik saatte 900 kişilik taşıma kapasitesine sahip. Ordulu olup da henüz bu keyfi yaşama fırsatı bulamayan Orduluların bayram fırsatını değerlendirmeleri de fotoğraf karelerimize işte böyle yansıdı.

TERÖR TEPKİSİ

Ordu Valisi Orhan Düzgün, son günlerde yaşanan terör eylemleri ile terör örgütünün Türkiye’yi Irak ve Suriye haline dönüştürmek istediğini, bu milletin bu dolmuşa gelmeyeceğini söyledi.

ğin sağlanamadığını dile getirdi. Partilerin didişmeyi bırakıp birleşmelerini, çıkar noktasında ise partilerin siyaset yapmamalarını isteyen Baş; "Ordu'nun ana sıkıntısı Karadeniz-Akdeniz yoludur. Ordu ekonomisinin ana şartelini de bu oluşturur. Havaalanı bence bu konuda ikinci sırada kalır.

Ama havaalanı da yine atılmış çok büyük bir adımdır. Çevre yolu da faaliyete geçirilirse öyle tahmin ediyorum ki bir anda sıçrama gerçekleştirir. Karadeniz-Akdeniz yolu yapıldığında sadece Sivas'ın bile Ordu ekonomisine ne kadar katkı yapacağını daha şimdiden tahmin etmek mümkün" dedi.

BAYRAMDA TELEFERİK KEYFİ Ramazan Bayramını fırsat bilen Ordulular teleferiğin keyfini çıkardılar.

VALİ DÜZGÜN’ÜN

O

rdu Valisi Orhan Düzgün, sosyal paylaşım sitesi Twiter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bugüne kadar yaptığı eylemlerden bir sonuç alamayacağını gören ve son zamanlarda ciddi darbe yiyen PKK ve destekçileri çareyi halkı birbirine kırdırmakta buldu. Ama yüzlerce yıldır aynı bayrak altında yaşayan ve bu ülkeyi beraber kanlarını dökerek kuran bu millet bu mikropların oyu-

nuna gelmeyecek sağduyuya ve bilince sahip olmuştur. Yıllarca yolunacak kaz gibi bizi sağ sol, Alevi-Sünni diye ayrıştırarak bir dünya devleti olmamızı engellemişler, yine benzeri bir planın hazırlığını yaparak Türkiye Cumhuriyeti’ni bir Irak ve Suriye haline dönüştürmek istemektedirler. Onların kapısını açtığı bu dolmuşa millet olarak binmeyip, ellerini boş göndereceğiz, inşallah” şeklinde konuştu

ÖZEL ŞİFA TIP MERKEZİ Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Karadağ ŞİFA TIP MERKEZi’nde hasta kabulüne başlamıştır. YENİ YERİNDE HİZMETİNİZDE

Tel: 452 423 53 05 Faks: 452 423 35 11 Sakarya Mah. Nihat Kutsal Cad. Eski Tic. Odası ve Eski SSK- BAĞ-KUR Binası -FATSA


24/08/2012 Cuma

5


6

24/08/2012 Cuma

HAKKARİ'DE ŞEHİT SAYISI 5'E ÇIKTI Hakkari Şemdinli'de askeri konvoya düzenlenen mayınlı saldırının ardından çıkan çatışmada 5 asker şehit oldu, operasyonda 16 terörist de öldürüldü. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Hakkari'ye gitti.

Ö

nceki gün öğle saatlerinde Hakkari'nin Şemdinli ilçesine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Bağlar ile Zorgeçit köyleri arasında, PKK’lılar tarafından yola döşenen 4 patlayıcı, askeri konvoyun geçişi sırasında patladı. Çıkan çatışmada ilk anda 4 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı. Hakkari Valiliği yaptığı açıklamada şehit sayısının 5'e yükseldiğini, 7 askerin yaralandığı-

nı açıkladı. Patlama sonrasında çıkan çatışmada 16 terörist etkisiz hale getirildiğini açıklandı. Yaralanan 7 asker Hakkâri Askeri Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Çatışma sonrası Yüksekova’dan 2 kobra tipi helikopter ile Derecik’ten zırhlı araçlar bölgeye gitti. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da Hakkari'ye gitti.

SAĞLIK KÖŞESİ

ÖNLEMİNİZİ ALIN, BÖBREKLERİNİZİ KORUYUN

ŞİŞMANLIK 'BEYNİ YAVAŞLATIYOR' Bilimadamları şişmanlığın dış görünüşü olduğu kadar zekayı da etkilediğini ortaya çıkardı.

Y

apılan son araştırmalara göre obezite beynin performansının düşmesine neden oluyor. Bilimadamları henüz bu etkinin kaynağını bulamadı ancak yüksek tansiyon ve kolestrolün bu durumun nedenleri arasında olduğu düşünülüyor.Obezite'nin bunamayı hızlandırdığı daha önce ortaya çıkartılmıştı. Araştırma kapsamında 6000 İngiliz'in sağlık durumları on yıldan uzun bir süre boyunca takip edildi.Araştırmaya katılan 35 ile 55 yaş arasındaki kişiler düzenli olarak hafiza ve idrak testlerine sokuldu. Metabolizmalarında sağlıksız değişimler olan obez deneklerin idrak testlerinde gösterdikle-

ri başarı diğer deneklere oranla çok daha hızlı düşüşe geçti. Daha derine inmek Uzmanlar araştırmalarında sadece deneklerin idrak güçlerine odaklandıklarını ve bunama ile ilgili bir çalışma yapmadıklarını belirtti.Normal yaşlanma, idrak kabiliyetinin azalması ve bunama arasındaki sınırlar oldukça bulanık.İdrak kabiliyeti azalan herkes bunamıyor. Araştırmaya katılanların tamamı sosyal hizmet görevlileri, bu da araştırma sonuçlarının toplumun başka grupları için geçerli olmayabileceği fikrini ortaya çıkartıyor.İngiltere Alzheimer Araştırmaları Derneği'nden Shirley Cramer ''Henüz obezi-

te ile metabolik düzensizliklerin neden beyin fonksyonlarındaki zayıflama ile bağlantılı olduğunu bilmiyoruz. Ancak toplumdaki obezite oranı hızla artarken bu konuda daha derine inmek şart gibi görünüyor'' dedi. Cramer sözlerine ''Bu araştırma idrak gücünün azalmasına odaklanmış ancak daha önce

yapılan araştırmalar sağlıklı beslenmenin, spor yapmanın, tansiyonu ve kolestrolü kontrol altında tutmanın bunamayı geciktirdiğini ortaya koymuştu. Bunama hastası kişilerin sayısı milyonlara ulaşmışken herkesin tüm hayatı boyunca dikkatli olması gerekiyor'' diyerek devam etti.

80 BİN KONTENJAN BOŞ KALDI

LYS sonuçları açıklandı, toplam 80 bin 228 kontenjan boş kaldı. Boş kontenjan ile yeni eğitim dönemine başlayacak okullar arasında Ankara, Ege, 9 Eylül, İstanbul ve Hacettepe gibi köklü üniversiteler de var.

BENZİNE YİNE ZAM GELDİ Ham petrol fiyatındaki artış pompayı yaktı. TUPRAŞ rafinerileri benzine 10 kuruş zam yaptı.

B

oş kalan kontenjanlar nedeniyle Vakıf ve KKTC üniversiteleri batma tehlikesi ile karşı karşıya kalırken Türkiye'nin en köklü devlet üniversiteleri olan Ankara, Ege, 9 Eylül, İstanbul, Hacettepe'de boş kalan kontenjanlar dikkat çekti. Tercih yapan 1 milyon 132 bin 839 adaydan 865 bin 482'si tercihlerine yerleşirken, toplamda 80 bin 228 kontenjan boş kaldı. Öğrencilerin üniversitele-

re kayıtlarının ardından ÖSYM ek yerleştirme için boş kontenjanları açıklayacak. Hacettepe'de 40 kontenjan boş kaldı, Boğaziçi ve ODTÜ full çekti.Özelikle Fen Edebiyat Fakültelerinin fizik ve kimya bölümleri yarı yarıya boş kaldı. Astronomi ve Uzay Bilimleri, Alman Dili ve Edebiyatı, Su Ürünleri Mühendisliği, Orman Mühendisliği ve Biyoloji de kontenjan dolduramadı.

ALTINI PARLAK GELECEK BEKLİYOR

A

ltın seven bazı ünlü yatırımcılar, altının geleceğinin artık daha parlak olduğunu düşünüyor. Altın fiyatlarında yükseliş görülüyor. Altının ons fiyatı 1660 doların üzerinde seyrediyor. Altının bu yıl hareketsiz kaldığı belirtilen hebere göre, altın seven bazı ünlü yatırımcılar, altının geleceğinin artık daha parlak olduğunu düşünüyor. Haberde "Bunu savunanların

arasında PIMCO, hedge fon yöneticileri John Paulson ve George Soros var. Her ikisi de altın pozisyonlarını ikiye katladı. Bu yatırımcılar, yükseliş tahminine gerekçe olarak, Avrupa'daki krizi, Fed'in para basacağı beklentisini gösteriyor. Birçok yatırımcı, son tutanakların ardından Fed'in yeni adımının gelecek ay açıklanabileceğini konuşuyor" ifadelerine yer verildi.

Z

ammın gerekçesi ise son 1 haftada hızlı yükselişle 115 dolar bandını aşan petrol fiyatı oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da petrol fiyatlarından şikayet ederek, "Haziran ayından bu tarafa yüzde 25 civarında ham petrole zam geldi. Otomatik fiyatlama mekanizması takip ediliyor. Akdeniz havzasındaki fiyatlar Türkiye'ye aynı şekilde yansıyor" açıklaması yapmıştı. 4,5 TL'Yİ AŞTI Zammın ardından İstanbul'da

4.45 TL'ye satılan kurşunsuz 95 oktan benzin fiyatı 4,55 TL'yi aştı. Kurşunsuz 95 oktan benzinin fiyatı ise 4,55 TL seviyelerinden 4.65 TL'ye tırmandı. Akaryakıt şirketlerinin satış fiyatı şirket bazında değişim gösterebiliyor. MOTORİNE DE GELECEK Yetkililer, ham petrol fiyatı ve döviz kuruna endekslenen petrol fiyatlarındaki artış trendine bağlı olarak fiyatların belirlendiğinin altını çizerek, "Yarında motorine zam gelebilir" değerlendirmesi yaptı.

Mükemmel birer filtre olan böbrekler her gün 200 litre kanı süzerek toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırıyor. Ancak bu çalışkan organlar zamanla yorulup fonksiyonlarını kaybedebiliyor. Günümüzde sayıları hızla artan böbrek yetmezliği hastalarından biri olmak istemiyorsanız uzmanların önerilerine kulak verin, böbreklerinizi koruma altına alın.

H

er 6-7 kişiden birinin böbrek hastası olduğu ülkemizde 5 yıl sonra 125 bin böbrek hastasının var olacağı öngörülüyor. Oysa günlük yaşantımızda yapacağımız ufak değişiklikler ve düzenli kontroller yaşam boyu sağlıklı böbreklere sahip olmamızı sağlıyor. International Hospital Organ Nakli Merkezi Nefroloji Sorumlusu Doç. Dr. Ülkem Çakır, hızla artan böbrek yetmezliği hastaları için en iyi tedavi yönteminin böbrek nakli olduğunu ancak esas hedefin böbrek yetmezliğini önlemek olduğunu belirtiyor. Doç. Dr. Çakır, bir fabrika gibi çalışan organlar olarak tanımladığı böbreklerin fonksiyonunu şöyle açıklıyor: “Çok zengin bir damar yumağından oluşan bu mükemmel organlar vücutta filtre görevi görüyor. Kalp her atışında vücuttaki kanın yüzde 20-25’ini her iki böbreğe gönderiyor. Bir erişkinin 5-6 litre kan hacminin olması ve kalbin dakikada yaklaşık 70-80 kez atması sonucu böbrekler günde 200 litre kan süzüyor. Böbrekler bu işlem sırasında vücut için yararlı olan proteini tutuyor, üre ve kreatinin gibi birtakım toksik maddeleri ise ayıklıyor. Temizlenen kan sisteme geri dönerken, atık maddeler de böbrekten çıkan ve üreter denilen ince borularla idrar torbasına gönderilerek, idrarla dışarı atılıyor. Çok çalışkan olan bu organlar yüzde 15 kapasiteye düşene kadar görevlerini yerine getirmeye çalıştığı için hastalıklar geç fark edilebiliyor.” Böbrekleri korumak için bu organların hangi faktörlerden olumsuz etkilendiğini iyi bilmek gerekiyor. İşte böbreklerinizi korumak için bilmeniz ve almanız gereken önlemler… DAMAĞINIZA TUZU UNUTTURUN Aşırı tuz tüketimi kan basıncını yükseltiyor. Bu yükselme önce böbrekte başlıyor. Böbrekteki kılcal damarlarda yüksek tansiyona bağlı yapısal bozukluklar ve tıkanmalar gelişiyor. Filtre görevi sağlıklı olarak yerine getirilemeyince idrarda protein kaçağı başlıyor yani yararlı maddeler de dışarı atılıyor. Bir erişkinin günde 5-6 gram tuz tüketmesi gerekirken, araştırmalar ülkemizde bu rakamın 20-25 gram arasında olduğunu gösteriyor. Günlük tüketilen sebzelerden 2 gram tuz alındığı

göz önüne alındığında geriye 3-4 gram ekstra tuz tüketimi kalıyor. Salça, turşu, peynir gibi gıdalar fazla miktarda tuz içeriyor. Bu gıdaları kısıtlamak, yemekleri az tuzlu pişirmek, tadına bakmadan tuz ekleme alışkanlığından vazgeçmek gerekiyor. Tuz tüketimini yavaş yavaş azaltmak zamanla damağın bu yeni tada alışmasını sağlıyor. NE ÇOK NE AZ, YETERİNCE SU İÇİN Erişkin bir kadının günde 1.5 litre, erkeğin ise 2 litre su içmesi gerekiyor. Sıcaklığın çok yüksek olduğu, çok terlenen ya da ishal ve kusma gibi rahatsızlıkların yaşandığı günlerde bu miktar 3-4 litreye çıkartılabiliyor. Böbreğin ayrıştırdığı toksik maddeler vücuttaki su fazlası ile idrar haline getirilip atılıyor. Ancak yeterli su olmazsa bu işlev yerine getirilemiyor ve yeterli su tüketmeyen herkesin böbreğinde mutlaka bir işlev bozukluğu gelişiyor. Ancak sağlıklı olduğu için içilen suyun miktarını abartmak da su zehirlenmesine neden oluyor. Aşırı su tüketimi, vücuttaki sodyum, potasyum gibi elektrolit minerallerin seyrelmesine neden olarak beyinle ilgili fonksiyonları bozuyor, böbreği zora sokuyor. SİNYALLERE DİKKAT Bu belirtiler, böbreklerinizin fonksiyon kaybına uğradığını işaret ediyor olabilir. -Kan basıncında ani değişikler (ani yükselme-düşme). -Bulantı hissi. -İştahsızlık. -Yüzde ve vücutta şişlik. -Çok sık idrara gitme. -Köpüklü, koyu renkli ve kokulu idrar. DOKTORUNUZA DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN Romatizmal ağrı kesiciler başta olmak üzere bilinçsizce, uzun süre ve yüksek dozda tüketilen ağrı kesiciler ve doktor önerisi olmadan kullanılan antibiyotikler böbreklerde birikerek kılcal damar sisteminin kanlanmasını bozuyor ve süzme işlemini olumsuz etkiliyor. SİGARAYI BIRAKIN Sigara kullanımı vücuttaki damar yapısını bozuyor. Damarları etkileyen tüm faktörler böbrekleri de etkiliyor. Kılcal damarlardaki dolaşım yavaşlayıp oksijen miktarı azalınca böbrek yetmezliği riski artıyor.


24/08/2012 Cuma

KUMRU’DA BAYRAM BEREKETİ Bütün ülkede olduğu gibi Kumru ilçesinde de bayram bereketi yaşandı.

Y

urt içi ve yurt dışından binlerce gurbetçinin İlçeye gelmesi maddi anlamda ilçede çok büyük katkılar sağlarken, İlçede uzun yıllar olmayan insan kalabalığı yaşandı. Zaman zaman trafiğin çok yoğun olduğu, insanların şehir merkezinde dolaşmasının zorlaştığı ve özellikle Kafelerin doluluğu gözlerden kaçmadı. Bayram tatilinin Fındık mevsimine denk gelmesi İlçenin alış veriş bakımından yüzünü güldürdü.

Olmasa olmazıdır Kumruda kahvehaneler Büyük kısmının Buluşma noktası yine kahvehaneler oldu. Gurbetten gelen vatanbaşlar genellikle Köy kahvelerinde saatlerce oturarak eş dost görmek istediler. Kalabalık arasında muhabbetin yanı sıra içilen çayların tadının bir başka, aynı zamanda tabiî ki suyu bir başka diyen gurbetçi hemşehrilerimiz gel de şimdi buradan git diye derin derin of çeken hemşehrilerimiz de yok değil tabi.

Başkan Seyit Torun hızla toplu konut inşaatlarının geliştiği Şahincili mahallesinde yeni açılan yollarda yapılması gereken alt yapı konusundaki çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Seyit Torun doğalgaz ve elektrik hatlarının da bu doğrultuda aynı programın içerisine alınması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

K

entin hızlı gelişimine paralel olarak birçok mahallede artan konut alanları ile birlikte yeni açılan yollarda da alt yapı ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bu mahallelerden birinin de Şahincili Mahallesi olduğunu belirten Başkan Seyit Torun, bu mahallenin yeni yerleşim alanlarında ortaya çıkan alt yapı konusundaki problemleri, doğalgaz ve elektrik firmalarını da programa katarak kısa sürede çözmeyi planladıklarını belirtti. Şahincili mahallesinde yaptığı incelemelerde cadde ve sokakları yerinde tespit eden Başkan Seyit Torun, özellikle toplu

yerleşim alanlarının büyük bir artış gösterdiğine dikkat çekerek, yerleşim alanlarının kentin güneyine doğru büyümeye başladığını ifade etti. Ordu Belediyesinin bu bölgelerde yapacağı çalışmalarla birlikte ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarda parke ve asfalt öncesinde alt yapının elden geçirileceğini açıklayan Başkan Seyit Torun, “Temennimiz bizlerin yürüttüğü program doğrultusunda elektrik ve doğalgaz hatlarının da aynı güzergâhlardan geçmesi. Bu hem gelecek açısından yapboz mantığını ortadan kaldıracak hem de yollarda sağlıklı bir

görüntü ortaya koyacak. Cadde ve sokakların modern bir gö-

M

Abideleri'nden daha eski olduğu açıklandı. Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, Mesudiye ilçesi Esatlı köyündeki kaya üstü resimlerinin dünya üzerindeki benzerleri ile karşılaştırıldığında M.S. I. veya II. yüzyılları işaret ettiğini belirtti. Kaya resimlerindeki resim, figür ve damgaların Türk kültürünün unsurları olduğuna dikkat çeken Demir, "Esatlı köyündeki kaya üstü resimleri, yazıtlar ve burada bulunan resim ve kitabelerin, 'Gök Tanrı' inancına bağlı Peçenek Türklerinden kaldığı tahmin ediliyor. Bunun en önemli delili, kaya üzerinde nakşedilmiş ongunlardır. Esatlı köyü kaya üstü resim ve kita-

ÇAMYAR: ÜNYE, HER ALANDA DEĞİŞİYOR VE GELİŞİYOR AK Parti Ünye İlçe Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye'nin her alanda değiştiğini ve geliştiğini söyledi.

A

hmet Çamyar, "Ünye'miz gün geçtikçe her alanda değişiyor ve gelişiyor. Sağlıkta ciddi değişim ve dönüşüm yaşıyoruz. Sosyal güvenlikte alt yapıda değişim yaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi de eğitim. Ünyemizde Türkiye'nin her tarafında olduğu gibi alt yapı ve teknolojik imkanlar anlamında

sınıflaşma anlamında bu zamana kadar Ak Parti iktidarı döneminde çok ciddi yatırımlar yapıldı. Bundan sonra da aynı şekilde bu yatırımlar öğrencilerimiz tekli sınıf halinde eğitim alma imkanlarına kavuşana kadar devam edecek. Ünye'mize 2002'den bu zamana kadar 35 trilyona yakın bir eğitim yatırımı gerçekleştirdik." dedi.

rdu Otobüs Terminali önünde ve şehir içinden geçen karayolunda yine her yıl olduğu gibi bu yılda uzun kuyruklar oluştu. Bayramdan sonra oluşması beklenen yoğunluğa yakalanmak istemeyen tatilciler, dönüşü bir gün önceye aldı, ancak trafik çilesinden yine kurtulamadı. Dönüş yolunda yine uzun kuyruklar oluştu. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu

(TŞOF) Başkan Vekili Ünal Akdoğan'da bayram dönüşü için hazırlanan sürücüleri bayram tatili dönüşünde dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yetkililer ise bu konuda, gece yapılan yolculuklarda şoförlerin dikkatlerinin daha çabuk dağıldığını ve kaza riskinin arttığını, bu nedenle sürücülerin gündüz yola çıkmalarının güvenlik açısından daha uygun olduğunu dile getirdi.

LOSTRA SALONLARI ZAMANA DİRENİYOR

rünümde olması tek arzumuz” şeklinde konuştu.

Tarih araştırmacıları, Mesudiye ilçesi Esatlı köyünün güneyinde bulunan kaya resimlerinin Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun abideleri'nden daha eski olduğunu belirledi.

muncuoğlu tarafından bulunan kaya resimlerinin, Türklerin bilinen ilk alfabesi olan Orhun

Bayram tatili için Ordu'ya gelen vatandaşlar geri dönüş için harekete geçti.

Türk kültürünün vazgeçilmez simgeleri arasında yer alan Lostra Salonları zamana direnerek ayakta kalmaya devam ediyor.

ORDU'DA GÖKTÜRK İZLERİ

esudiye ilçesi Esatlı köyünün güneyinde araştırmacı Servet So-

DÖNÜŞ ÇİLESİ BAŞLADI

O

KENT HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

7

belerinin Türk karakterli olduğu, Türk kültürünün bir parçası olduğu hiç tartışılmayacak kadar açıktır” dedi. Esatlı köyündeki kaya üstü resim ve kitabeleri hakkında şimdiye kadar arkeolojik bir araştırma yapılmadığına dikkat çeken Demir, ”Ancak kitabelerin vücut bulduğu dil özelliklerinden anlaşıldığına göre, M.S. I. veya II. yüzyılda yazılmış olabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla kitabeler, Orhun Abideleri'nden çok daha önce, yaklaşık 500 yıl daha önce yazılmıştır. Burada yer alan kitabelerin diğer bir özelliği de Orhun Yazıtları'ndan sonra muhteva açısından ikinci büyük yazıt olmasıdır" diye konuştu.

O

rdu Belediyesi tarafından Yalı Cami yanındaki alanda bir süre önce hizmete açılan Lostra Salonları müşterilerini bekliyor. Yıllardır şehrin çeşitli noktalarında yaz-kış, yağmurçamur demeden ayakkabı boyayarak ekmek parası kazanmaya çalışan ayakkabı boyacıları için “Lostra Salonu” bir süre önce Ordu Belediyesi tarafından Yalı cami yanında hizmete açıldı. Hizmete açılışından bu yana yıllar geçen Lostra Salonu çalışanları ise son günlerde işlerinin azlığından şikâyet ederek, Orduluların ayakkabı boyacılığına eskisi kadar rağbet göstermediğini dile getirdi. Lostra salonu çalışanlarından Üzeyir Kılbacak 50 yıldır bu mesleğe gönül verdiğini dile getirerek son günlerde yaşanan ekono-

mik krizden en çok kendilerinin etkilendiğine dikkat çekti. Lostra salonunda görev yapan Üzeyir Kılbacak ekmek parasını kazandığı ayakkabı boyacılığı mesleği ile beş çocuk büyüterek hayata kazandırmış. Kılbacak “ Yaklaşık 50 yıldır bu mesleği yapıyorum. Bu meslekle beş çocuk büyüttüm. Ekonomik zorluklara göğüs germeye çalışıyorum. Eskisi kadar işlerimiz iyi değil, son günlerde özellikle ayakkabı boyatan pek olmuyor. Büyük mağazalardan müşterilerinin beğenisine sunulan ayakkabılar, hem çok ucuz, hem de boya istemiyor. Hal böyle olunca vatandaşlarda ayakkabı boyatmak yerine, tamir yapmak yerine gidip yenisi alabiliyor. Buda ekonomik sıkıntılar yaşamamıza neden oluyor. İşlerimiz çok düştü” diye konuştu.

ELEMAN İLANI DOLGUN ÜCRETLİ Bay Muhasebe Elemanı Alınacaktır. Müracat: Yahşi Tarım Ürünleri Tel: 0452 423 24 30


8

24/08/2012 Cuma

FERYAT EDEREK CAN VERDİ

Büyükkoç köyünde patozuyla fındık ayıklamadan dönen Mehmet Yelol (50) bozuk yolda taktığı zincirin kopması sonucu devrilen traktörün altında feci şekilde can verdi. sini kaybederek hayatını kaybetti.

O

lay Büyükkoç köyü Hacullu mahallesinde meydana geldi. Gece yarısı 00.30 sularında Hacullu mahallesinde bir fındık üreticisinin fındığı ayıklamadan dönen Mehmet Yelol daha önceden açılan yolun mahkeme kararıyla kapatılması nedeniyle insanın bile zor yürüdüğü yokuş bir yolu kullandı. Traktör sürücüsü Mehmet Yelol bozuk ve engebeli yoldan inebilmek için traktörünün lastiğine zincir taktı. Ancak lastiğe takılı zincirin kopması sonucu Mehmet Yelol traktörün evlere çarpma-

Büyükkoç köyü Hacullu mahallesi sakinlerinden Zekeriya, Ali ve Metin Verim traktörün devrildiği yolun dedelerinden ve atalarından kalma bir yol olduğunu belirterek, “Köyümüzün muhtarı bizim mahallemize bir yol açtırdı. Ancak açılan yolun az bir bölümü bir şahıs tarafından mahkeme yoluyla kapatıldı ve biz bu bozuk yolu kullanmak durumunda kalıyo-

ruz. Bu yolu görmeye buraya kadar Fatsa Kaymakamı bile geldi. Kapanan yolu istimlak edip tekrar açalım dedi. Ama halâ yapılan bir çalışma yok. Biz Sayın Ordu Valimiz Orhan Düzgün’ün sesimizi duymasını istiyoruz. Bu bozuk yolda bir köylümüzü kaybetmekten dolayı son derece üzgünüz. Bu arkadaşımız yol olmadığı için kendisine hiçbir kurtarma aracı veya ekibi müdahale edemediği için feryatlar içerisinde can verdi. Yazık değil mi” dediler.

ması için traktörü yol kenarına sürmek istedi ancak bu sırada traktör devrildi. Traktör sürücüsü aracın devrilmesi sırasında kabinli olan traktörden atlayamadı ve aracının altında kaldı. Traktör sürücüsü Mehmet Yelol ağır yaralı olarak traktörün altında feryatlar içerisinde 1 saat kurtarılmayı bekledi ancak bozuk yolda 112 sağlık ekiplerinin ve itfaiye ekiplerinin olay yerine ulaşımın olmaması nedeniyle kurtarma işlemi gerçekleşemedi ve Mehmet Yelol “Beni kurtarın feryatlarıyla sürdürdüğü 1 saatlik yaşam mücadele-

Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca Başkanlığında 30 Ağustos Zafer Bayramının 90. Yıl kutlama etkinlikleri programı ile ilgili tertip komitesi ile bir toplantı yaptı. Hükümet Konağı önünde başlayacak olan 30 Ağustos Zafer Bayramının 90. Yıl kutlama etkinlikleri Programı şu şekilde gerçekleşeceği bildirildi.

K

ÇİFTE BAYRAMI

İpek Eczanesi’nin merhum sahibi Ali Rıza Uzun’ın kızı Mimar Büşra Uzun ile Kahramanmaraşlı İnşaat Mühendisi Mehmet Tekatlı Belediye Kültür Sarayı’nda gerçekleşen nikah töreni ile yaşamlarını birleştirdiler.

K

30 AĞUSTOS TOPLANTISI aymakam, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması. -Atatürk’ün manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının Okunması. İlçe Kaymakamı beraberinde, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı olduğu halde Kaymakamlık Makamında tebrikatın kabul edilmesi. Fatsa Belediyesi Kültür Sarayında devam edecek olan Zafer Bayramı kutlama programının

BÜŞRA İLE MEHMET’İN

başlaması. -Atatürk’ün manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının Okunması. -Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı TCSG 97 Komutanlığı SG Ütğm. Sencer KÜÇÜKSELEK yapması. -Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenecek üç öğrenci tarafından günün anlamına uygun şiirlerin okunması. -Milli Eğitim Müdürlüğünce Halk oyunları gösterisinin sunulması. Program kapanış.

aramanmaraşlı TuranAyşe Tekatlı çiftinin oğlu İnşaat Mühendisi Mehmet Tekatlı ile Fatsa İpek Eczanesi’nin merhum sahibi Ali Rıza-Ayşen Uzun çiftinin kızı Büşra Tekatlı’nın Belediye Kültür Sarayı’ndaki nikah memurluğunu Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan yaparken nikah şahitliklerini Ahmet Halıcı ile Ahmet Balseven gerçekleştirdi. Başkan Anlayan nikah işlemine başlamadan önce yaptığı konuşmada merhum eczacı Ali Rıza Uzun’u anarak, “Ali Rıza ağabeyimiz çok değerli bir insandı ancak ömrü vefa etmediği için evladının bu mutlu gününü göremedi. Allah rahmet ey-

Merhum Ali Rıza Uzun lesin, ona dualarımızı gönderiyoruz. Mekanı Cennet olsun. Ben Büşra kızımız ile Mehmet oğlumuza bir ömür boyu mutluluklar diliyorum. Allah bir yastıkta kocatsın” dedi. Başkan Anlayan nikah işlemini tamamladıktan sonra evlilik cüzdanını gelin Büşra hanıma takdim etti. Nikah töreni kokteylin ardından sona erdi.

BÖLGE TRAFİK ÖNÜNDE,

TRAFİK KAZASI: 4 YARALI

Fatsa ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.

YAYLADA BİN ORDU-GİRESUN HAVAALANI'NDA PİST KİŞİLİK CAMİ DOLGUSU BAŞLADI Ordu'nun Çambaşı Yaylası'nda aynı anda bin kişinin namaz kılabileceği Merkez Camisi yaylada büyük bir eksikliği ortadan kaldırdı.

8

Eylül 2003 günü temeline ilk harcı atılan, sadece Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çalışılarak 6 yılda tamamlanan ancak çalışma günleri toplandığında 18 ayda bitirilen cami, yaz döneminde binlerce kişinin akın ettiği yaylada büyük bir eksikliği ortadan kaldırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Merkezi’ ilan edilen ve gerçekleştirilen yatırımlarla cazibesini her geçen gün arttı-

ran Çambaşı Yaylası'nda daha önce 200 kişilik küçük bir cami ihtiyaca cevap vermeyince Osmanlı stili ile bir cami inşa edildi. Dönemin Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu, merhum İbrahim Köksal ve varisleri, iş adamı Mustafa Poyraz, Muzaffer Yüce, İsmet Şenocak olmak üzere birçok vatandaşın katkısıyla inşa edilen cami, yurt içi ve yurt dışından binlerce insanın akın ettiği yaylada ibadet ihtiyacını ortadan kaldırdı.

Ordu ve Giresun illerine ortak hizmet vermesi amacıyla geçen yıl temmuz ayında temeli atılan ve Türkiye'de ilk kez denize dolgu yapılarak inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'nın pist dolgusu başladı.

2

2 Temmuz 2011 yılında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve 2014 yılı Şubat ayına kadar tamamlanması hedeflenen havalimanı inşaatının koruyucu mendirek dolgusu de-

vam ederken, diğer yandan pist dolgusuna da başlandı. Toplam uzunluğu 4 bin 500 metre olan koruyucu mendireğin bin 700 metrelik bölümünün dolgusu tamamlanırken, 3 km olacak pist dolgusunun da hızlı bir şekilde devam edeceği kaydedildi.

K

aza Bolaman beldesi Bölge Trafik İstasyon Amirliği önünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Ordu istikametinden Fatsa istikametine seyir halinde olan Azmi mutlu yönetimindeki 52 KC 158 plakalı otomobil ile aynı yönde seyreden 81 DA 538 plakalı Ümit Yaman yönetimindeki otomobil çarpıştı. Kazada can kay-

bı olmazken her iki aracın sürücüleri Azmi Mutlu ve Ümit Yaman’ın yanı sıra 81 DA 538 plakalı otomobil içerisinde bulunan Ramadan Yaman, Fadime Yaman yaralandı. Kaza sonrası yaralılara ilk müdahale 112 sağlık ekipleri tarafından olay yerinde yapıldı. Yaralılar daha sonra tedavileri yapılmak üzere Fatsa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.


24/08/2012 Cuma

9

KARADENİZ BÖLGESİ’NİN İLK VE TEK ÇAYBAŞI’NIN EN KIZILCIK BAHÇESİNDE HASAT BAŞLADI GÜZEL BUZAĞISI Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde tesis edilen ve Karadeniz bölgesinde ilk ve tek olma özelliğine sahip 12 dekar kapama kızılcık bahçesinde, ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz ile Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş’ında katılımlarıyla hasata başlandı.

İ

l Müdürü Sabri Topbaş yaptığı açıklamada “Karadeniz Bölgesi’nde birçok meyve yetiştirilmektedir. Ancak bunlardan bazıları yöresel ürün olma özelliğine sahiptir. Kızılcık bunlardan birisidir. Doğal olarak yetişmektedir. Bu gün hasadını yaptığımız bu bahçelerde ise aşılı çeşitler kullanılmıştır. Dekara 1,5- 2 ton civarında verim elde edilen kızılcığın 4 - 5 liradan pazara sunulduğunu göz önüne alınırsa oldukça ciddi bir kazanç elde edilebilir. Fındık bizim milli ürünümüzdür. Ancak bu tür ürünlerde fındığın yanında hem çeşitliliği artıracak ve hem de işletmelerin kazancını arttıracaktır” dedi. Ordu Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz ise

konuşmasında “İl ve ilçe müdürlüğü çalışanlarını tebrik ediyorum, bölgemizde bir ilki gerçekleştirmişler, bölgemizde ilk kızılcık kapama bahçesinin kurulmuş olması bizleri fazlasıyla memnun etti. İçinde bulunduğumuz bölge kızılcığın tabi olarak yetiştiği bölge, kızılcık yöremizin öz meyvesidir. Fındık ve çay bölgemizde ana ürün, ancak bunların yanında mutlaka ek ürünlere yer vermemiz gerekiyor. Kızılcık yöresel meyvelerimiz arasında ön plana çıkmaktadır. Yürütülen proje kapsamında seralarda çoğaltılan Ceviz, Karadut ve Kızılcık fidanlarını yörede kapama bahçeler kurmak üzere üreticilere dağıtılması planlanabilir” diye konuştu.

Öte yandan kapama Kızılcık bahçesi için fidan dağıtımı yapılacağını duyurulurken, kapama bahçe oluşturmak amacı ile dağıtılması düşünülen kızılcık fidanlarının anaçları Vakfıkebir İlçesi Yalıköy beldesindeki kızıl-

cık bahçesinden temin edilmesi amaçlanıyor. Elde edilecek fidanlar Trabzon ve İlçelerinde üreticilere ücretsiz olarak dağıtılması planlanıyor. Bu sayede kapama kızılcık bahçelerinin kurulması hedefleniyor.

TOKİ'DEN ODÜ'YE HASTANE Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, ODÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin TOKİ tarafından inşa edileceğini belirterek, “Gelecek yıl temel atmayı planlıyoruz” dedi.

P

rof. Dr. Tarık Yarılgaç yaptığı açıklamada, halen sağlık hizmetlerini eski Boztepe Devlet Hastanesi’nde

deki eski Dekanlık binalarında sürdürmeye çalıştıklarını belirtti. Üniversite kampüs alanındaki 85 dönümlük arazide inşa etmeyi planladıkları 600 yataklı hastane için proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Rektör Yarılgaç, “85 dönümlük arazinin kamulaştırma işlemleri tamamen bitti. Mahkeme süreci var. Tapu işlemleri tamamlanıyor. Proje çalışmaları sürüyor. Geçen hafta mimar ve proje müellifinin bulunduğu bir ekip geldi. İnşa edilecek hastane son yıllarda Ordu’da yapılacak en büyük sağlık yatırımlarından biri olacak” diye konuştu.

‘Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ olarak, diş sağlığı hizmetlerini ise Güzelyalı mahallesin-

“HASTANEYİ TOKİ YAPACAK” Rektör Yarılgaç, proje çalışmalarının bir yıl sürebileceği-

ni, hastanenin kapalı alanının 30 dönümlük bir arazi üzerinde inşa edileceğini belirterek, “2013’te temel atmasını gerçekleştireceğiz. Hastaneyi TOKİ yapacak. TOKİ hastaneyi bin iş gününde bitirecek. 600 yataklı hastane yanında da Diş Hekimliği Hastanesi de olacak. Güzelyalı’daki hastane bizi ancak 1.5 sene daha yetebilir. Şu anda hasta kabullerinde de ciddi gecikmeler yaşanıyor. Fiziki imkanlar yeterli değil. Bu arada tıp eğitiminin verileceği ve inşaatı tamamlanan Morfoloji binasının eksikliklerini tamamlıyoruz. Araştırma Laboratuvarının tüm alet ekipman alımlarını gerçekleştirdik. Gelecek yıl ODÜ için bilimsel, akademik ve fiziki yapılaşma anlamında güzel bir yıl olacak” şeklinde konuştu.

Çaybaşı ilçesi İlküvez beldesinde düzenlenen ‘En Güzel Buzağı’ ve ‘En Güzel Boğa’ yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

B

elde meydanında düzenlenen yarışmaya Çaybaşı Kaymakamı Berkan Sönmezay, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Sağlam, Çaybaşı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Bağran ve ilçe protokol üyelerinin yanı çok sayıda vatandaşlar da izledi. Bu yıl ilki gerçekleştirilen yarışmada çevre ilçelerden görevli veteriner hekimlerden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda, ‘En Güzel Buzağı’ yarışmasının 1.liğine Taşkesiği Mahallesi'nden Yaşar Güleç’in buzağısı seçildi. Yaşar Güleç’in ‘yarım altın’ ödülünü Çaybaşı Kaymakamı Berkan Sönmezay

takdim etti. Yarışmada ikinciliği Çakıllı Mahallesi'nden Ahmet Kocakoç’un buzağısı elde etti. Ahmet Kocakoç’un çeyrek altın ödülünü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam verdi. Yarışmada üçüncülüğü Güzelyurt Mahallesi'nden Ahmet Kolcu’nun buzağısı elde etti. Ahmet Kolcu’nun gram altınlık ödülü Çaybaşı Karakol Komutanı İsmail İnan tarafından verildi. Yarışma kapsamında ayrıca Taşkesiği Mahallesi'nden Yüksel Karayiğit’in boğası en güzel boğa seçildi. Karayiğit’in ‘yarım altın’ ödülünü İlküvez Belediye Başkanı İsmet Yanık verdi.

HALI YIKAMA SEKTÖRLEŞTİ

Son yıllarda teknolojik gelişmelerle kendini hissettiren halı yıkama sektörü Ordu’da hızla gelişiyor. Ev hanımlarının tercih ettiği makine ile halı yıkama sektörü son günlerde Ordu’nun yükselen iş alanı arasında yerini almaya başardı.

İSVİÇRELİ DAMAT, ÜNYE'DE MÜSLÜMAN OLDU Ünye’de Sevilay Özzorlu (30) ile evlenen Alessandra Vitanza (31), Ünye Müftülüğü'ne müracaat ederek Müslüman oldu.

3

yıl önce evlenme kararı aldıktan sonra İslamiyet’i Alessandra’ya anlattığını söyleyen Sevilay Özzorlu, “Dinimi yavaş yavaş anlatmaya başladım. O da fikir olarak daha yakın gördü dinimizi, araştırarak Müslüman olmaya karar verdi” dedi. Türkiye'de evlenerek İslamiyet'i seçen İtalyan uyruklu İsviçre vatandaşı Alessandra Vitanza, Ünyeli Sevilay Özzorlu ile resmi nikah kıyarak evlendikten sonra Kelime-i Şehadet getirip Müslüman olarak Ali Kaan ismini aldı. Müslüman olarak İslamiyet’i seçen Ali Kaan, ‘’Müslümanlığı eşim Sevilay’la birlikte tanımaya başladım. İslamiyet’e inandığım ve aşık olduğum için Müslüman olmaya karar verdim. Çok heyecanlıyım, mutluyum. Yeni bir hayat başlıyor benim için” diyerek duygularını ifade etti. Türkiye'de evlenerek İslamiyet'i seçen İtalyan uyruklu İsviçre vatandaşı Hıristiyan Alessandra Vitanza, Ünyeli Sabiha ve Tu-

ran Özzorlu çiftinin kızı Sevilay Özzorlu ile resmi nikah kıyarak evlendikten sonra, Müslüman olarak Ali Kaan ismini aldı. Ünye Müftülüğü'ne eşi Sevilay ve ailesiyle birlikte gelen Ali Kaan, Ünye Müftü Vekili Fikret Öğüt’ün makamında Kelime-i Şehadet getirerek Müslümanlığı seçti. Sevilay Özzorlu, gazetemize yaptığı açıklamada, ‘’İsviçre’de 20 yaşındayken tanıştık. Ali Kaan’ın kız kardeşi benimle birlikte okula geliyordu, o zaman sadece bir tanışmaydı. Daha sonra arkadaşlığımız ilerledi, 3 sene önce evlenme kararı verdik. Ben de dinimi yavaş yavaş anlatmaya başladım. O da fikir olarak daha yakın gördü dinimizi, araştırarak Müslüman olmaya karar verdi. Ben kararını ona bıraktım, sadece anlatıyordum, öğrenmesi gerekenleri öğrettim’’ dedi. Müslüman olmayı tercih eden Ali Kaan, ‘’Müslümanlığı eşim Sevilay’la birlikte tanımaya baş-

ladım. İslamiyet’e inandığım ve eşime aşık olduğum için Müslüman olmaya karar verdim. İlk önce kız kardeşimin arkadaşıydı, sonra hayat arkadaşım oldu. Müslüman olmama ailem ve yakınlarım bir şey demiyor, kendi kararım. Çok heyecanlıyım, mutluyum. Yeni bir hayat başlıyor benim için.” diye konuştu. Gelinin annesi Sabiha Özzorlu, “Mutluyum. Allah sonuna kadar mutlu etsin inşallah” diyerek duygularını anlattı. Abisi Gencay Özzorlu da “Allah mesut etsin, inşallah diğer insanlar da İslamiyet’e inanır” mesajı verdi. Müftülük makamında İslam dininin temel esaslarından söz eden müftü Vekili Fikret Öğüt, İslam'ın hoşgörü ve sevgi dini olduğunu, Müslümanların bütün peygamberlere inandığını anlattı. Öğüt, Ali Kaan’a Kuran-ı Kerim ve ilmihal hediye etti. Sevilay ve

Ali Kaan daha sonra imam nikahı da kıydı. Gelin Sevilay, eşi Ali Kaan’ın Kelime-i Şahadet getirerek Müslüman olmasından dolayı duygusal anlar yaşayarak sevinç gözyaşları döktü. Sevilay ve Müslüman olan Ali Kaan Vitanza çifti, Ünye’de dün gece düzenlenen kına gecesinden sonra bu akşam Atakale Restoran’da düzenlenecek düğün töreniyle Türk adetlerine göre evlenerek yaşamlarını birleştirecek. evilay’ın erkek kardeşi Gencay Özzorlu’da İsviçre’de tanıştığı Rus Elenne ile 11 sene önce evlenerek, 10 yaşlarında Selin adında bir kızı olduğunu ve çok mutlu olduklarını söyledi.

E

skiden ev kadınlarının büyük zahmetlerle yıkadığı halılar artık makinelerde kısa zamanda ucuz bir şekilde yıkanarak zamandan tasarruf ediliyor. Ordu şehir merkezinde faaliyet gösteren yaklaşık 30 halı yıkama iş yeri ev kadınlarının bu konuda büyük yardımcısı oluyor. Ordu’da bir yıldır halı yıkamacılığı yapan Caner Yücel şehir merkezinde 30’a yakın halı yıkama iş yeri bulunduğunu belitti. Her iş yerinde ortalama beş kişinin çalıştığını dile getiren Yücel, yaklaşık 150 kişinin bu sektörden

geçimini sağladığını söyledi. Halı yıkama sektörünün gelişmesiyle birlikte birçok aileye umut kapısı olan bu sektör, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ivme kazanan iş sektörleri arasında adını yazdırdı. Ev hanımları tarafından tercih edilen makine ile halı yıkama sektörü kolay ve ucuz maliyet ile halılar temizlenerek evlerdeki yerini alıyor. Halıları cinsine göre metrekaresi 3 veya 5 TL’den yıkadıklarını belirten Caner Yücel, bu işin giderek istihdam kaynağı haline geleceğini sözlerine ekledi.


www.gazetekuzey.com

24/08/2012 Cuma

Tel: 0452 407 10 11

Orduspor yönetim kurulu, Mado’da basın ile kahvaltıda bir araya geldi. Orduspor kulüp başkanı Nedim Türkmen, Basın sözcüsü Levent Yıldırım, Genel sekreter Murat Gürsoy, Amatör şube sorumlusu Akın Çiçek, Statlardan sorumlu Hakan Şahin, Taraftarlardan sorumlu Tamer Aktaş, yönetim kurulu üyeleri Ömür Köleoğlu, Erhan Sağra ve Coşkun Memiş sabah kahvaltısında Ordu basını ile bir araya geldiler.

O CMYK

rduspor basın sözcüsü Levent Yıldırım, basın mensuplarının bayramını kutlarken, Orduspor’un Mersin İdmanyurdu karşısında güzel bir görüntü sergilediğini söyledi. Basın sözcüsü Levent Yıldırım’ın ardından söz alan Orduspor kulüp başkanı Nedim Türkmen, geride kalan ramazan bayramını kutlarken, iki gün önce Gaziantep’te terörist-

ler tarafından patlatılan bomba sonrasında hayatlarını kaybedenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilerken Türk milletinin başı sağ olsun dedi. Mersin İdmanyurdu maçının zor bir karşılaşma olduğunun altını çizen başkan Türkmen,” Karşılaşma 21.45’de başlamasına rağmen aşırı nem futbolumuzu olumsuz yönde etkiledi. Trabzonspor’un sezon açılışı maçında iyi bir sinyal vermedik-

“Lig uzun bir maraton” 34 haftalık sürecin uzun bir maraton olduğunu ifade eden başkan Türkmen,”Takımlar arasında korkunç derecede fiyat farkı var. Bir takımın bir futbolcusu neredeyse bir takımın maliyetine eş değerde. Ayrıca yayın gelirlerinde takımlar arasında büyük uçurum var. Bu şartlarda başlayan ligde pozitif havayı yakalayan takım o maçı kazanıyor. Bu nedenle bizler pozitif hava yaratıp, takımın moralini yüksek tutmak zorundayız” dedi. “Çok iyi bir kadro yaptığımızı düşünüyorum” Hedeflerinin daha önce belirledikleri gibi ilk 5 takım ara-

sında yer almak olduğunu ifade eden başkan Türkmen,”Bu nedenle iyi bir kadro yaptığımızı düşünüyorum. Çok önemli futbolcuları bu takıma kazandırdığımız gibi çok önemli 2 futbolcuyu transfer etmek için görüşmelerimiz olumlu yönde sürüyor. Hocamızın istediği 1.futbolcuları transfer ettiklerini söyleyen başkan Türkmen, süper ligin haftalar ilerledikçe daha da zorlaşacağını” söyledi. “Çalışacak saha sıkıntısı yaşıyoruz” 3 nolu sahanın çimlendirme çalışmaları nedeni ile bakımda olduğunu, geçen yıl çimlendirilen Haluk Ulusoy sahasının bilinçsizce sulanması sonrasında oluşan dana burnu ve solucanlardan kuruması nedeni ile çalışacak saha sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden başkan Türkmen,”Bu stadın bakımı profesyonel ekipler tarafından yapılmış, bundan sonraki süreçte yapılması gerekenler talimatlarla yazılmasına rağmen bilinçsizce yapılan yanlışlıklar sahalarımızı bu duruma getirdi.

ÜNYESPOR’DA TRANSFER ÇALIŞMALARI Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Ünyespor’da İrfan Şahin başkanlığında oluşan yeni yönetim, transfer çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İç transferi büyük oranda tamamlayan Ünyespor, dış transferde 7 futbolcu ile sözleşme imzaladı.

L

igin başlamasına kısa bir süre kala göreve gelen Ünyespor Yönetim Kurulu, transfer çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Başkan İrfan Şahin, Genel Kaptan Murat Ülgen, Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Veyisoğlu ve Meh-

met Çetin Salman’dan oluşan transfer komitesi futbolcularla görüşmelere devam ederken, anlaşmaya varılan futbolculara sözleşme imzalatılıyor. Kulüp ve Transfer Komitesi Başkanı İrfan Şahin, “Kayyuma kalan kulübe Belediye Başka-

nımız Ahmet Arpacıoğlu’nun desteği ile sahip çıkarak belirsizliğe son verdik. Göreve gelir gelmez kısa zamanda transferi tamamlamak ve iyi bir takım oluşturmak için kolları sıvayarak çalışmalara başladık. İlk etapta geçtiğimiz yıl Ünyespor kadrosunda yer alan Mikail Üzümcü, Adem Sağlam, Muzaffer Taşkın, Burak Öztürk, Ömer Keskin, Ümit Bacacı, Kenan Çamoğlu ve alt yapıdan Yunus Ekiz ile anlaşmaya vararak sözleşme imzaladık” dedi. İç transferi büyük oranda tamamladıklarını ve dış transferde görüşmelerin sürdüğünü belirten Başkan İrfan Şahin, “Ofspor’dan Cihan Fatih Özdemir, Altınordu’dan Azmi Polat, Yeni Malatyaspor’dan Mehmet Poşak, Sakaryaspor’dan

Gençlerbirliği maçı sonrası bu sahalarımız hazır hale gelecek diyen başkan Türkmen, 19 Eylül stadının Kayserispor maçıyla yeni sezona merhaba diyeceğini” ifade etti. “Taraftarlardan kombine, iş adamlarımızdan reklam bekliyoruz” Orduspor’u ilk 5 takım arasına sokmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini ifade eden başkan Türkmen,”Taraftarlarımızdan kombine, iş adamlarımızdan reklam bekliyorum. Biz taraftarlarımızın gururlanacağı ve Ordu şehrinin çok üzerinde bir takım yaptık” dedi. “Sponsor bulamadık” Forma reklamı konusunda sponsor bulamadıklarını ifade eden başkan Türkmen,”Bu sadece bizim değil, tüm Anadolu takımlarının sıkıntısı. Bir takım 10 milyon dolarlardan sponsor bulurken Orduspor gibi Anadolu takımları 300 bin TL’ye sponsor bulamıyor. Ge-

çen yıl bu konuda bizlere destek çıkan Sagra’ya çok teşekkür ediyorum. Mersin maçına spor totonun reklamı ile sahaya çıktıklarını ifade eden başkan Türkmen, bu konuda kendileri ile önümüzdeki ilerleyen günlerde görüşeceklerini” ifade etti. “Cumartesi akşamı 30-40 bin Orduluyu Olimpiyat tadına bekliyoruz” Cumartesi akşamı İstanbul Olimpiyat stadında karşılaşacakları Eskişehirspor maçında 30-40 bin Orduluyu maça beklediklerini ifade eden başkan Türkmen,”Biz bu karşılaşmaya daha fazla Orduluyu bekliyorduk. Fındık sezonu olması nedeni ile bu rakamın 30-40 bin olacağını söyleyen başkan Türkmen, Eskişehirspor maçından 3 puanla Ordu’ya döneceklerini” ifade etti. Son olarak kulübün reklam sorumlusu gibi çalıştığını söyleyen başkan Türkmen,”Bu imkansızlıklar bizleri yıldıramaz. Bunlara inat başarılı olacağız” dedi.

ORDUSPOR, HAZIRLIKLARINA

DEVAM EDİYOR Orduspor Teknik direktörü Hector Cuper, Alt yapıdan yetişen oyunculara dünkü antrenmanda şans verdi.

Ömer Erdem Şamlı, Gaziantepspor’dan kaleci Tanzer Kargoğlu, Ünyes Belediyespor’dan Yusuf Efil ve Fatsa Belediyespor’dan Taner Aksoy ile anlaştık ve bu futbolcularla sözleşme imzaladık. Halen görüşmelerin sürdüğü bir çok futbolcu bulunuyor. Transfer komitemiz hem Ünyespor’un bütçesini zorlamayacak hem de kaliteli bir takım oluşturmak için çaba sarf ediyor. Hafta sonuna kadar transfer çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu. Sezonun başlamasına çok kısa zaman kaldığını belirten Başkan Şahin, “Kısa da olsa takımı kampa götüreceğiz. Tam kesin olmamakla birlikte kamp için Bolu ya da Nevşehir’e gideceğiz” şeklinde konuştu.

* Kurumsal Kimlik, Logo, Kartvizit * Dergi, Katolog, Broşür, İnsert * Plaket, Kupa, Laminasyon Kaplama * Puzzle, Afiş, Bilboard * Araç Giydirme, Işıklı Işıksız Led Tabela * Matbaamız Maliye Antlaşmalıdır. * Resmi Evrak Basımı Yapılır. * Agfa 70x100 Renk Ayırımı (Film Çıkış) * Roland 200 Ofset Baskı * 115 EM Polar Bıçak * Strafor (Köpük) Kesim Makinası * Selefon Makinası * Konica-Minolta Dış Mekan Baskı Makinası * Heidelberg Baskı Makinası * Konica-Minolta Dijital Baskı Makinası * Kırım Makinası *

T

eknik Direktör Hector Cuper'in gözetiminde Durugöl Tesisleri 1 Nolu sahada başlayan antrenman 1 saat 30 dakika sürdü. Saat 17:00’da başlayan antrenmanlar düz koşu ve ısınma hareketleri ile başladı. 2 grup halinde süren antrenmanda bir grup oyuncu Kondisyon Uzmanı Angel Puebla gözetiminde kuvvet ve koordinasyon çalışması gerçekleştirirken, diğer grup ise Teknik Direktör Hector Cuper gözetiminde taktik çalışması gerçekleştirdi.

Dönerli olarak yapılan bu çalışmaların ardından tüm takım Antrenmanın son bölümünde ise taktik çift kale maç yaparak antrenmanı tamamladı. GENÇ OYUNCULARA YER VERİLDİ Teknik Direktör Hector Cuper, Orduspor’un alt yapısında yetişen 6 oyuncuya antrenmanda şans verdi. Antrenmanın başlangıcından sonuna kadar oyuncuları takip eden Cuper, zaman zaman gençleri kadroya dahil ederek yetişmelerine katkı sağlıyor.

CMYK

lerini ifade eden başkan Türkmen, hazırlık maçlarını kaybeden takım iyi takımdır. Çünkü çok çalışmışlar, çok yorulmuşlardır. Dört yıllık başkanlık döneminde başkanlık döneminde bunun böyle olduğunu gördüm diyen başkan Türkmen, takımın Avusturya kampında çok iyi çalıştığını” ifade etti.

MİR KUZEY 165. SAYI  

MİR KUZEY 165. SAYI