Page 1

FINDIKTA TİYATRO DEVAM EDİYOR Ordu Genç İşadamları Derneği (ORGİAD) Başkanı Ayhan Kaymaz, fındık sektöründeki sorunların çözüm çareleri belli olduğu halde harekete geçilmediğini belirterek, “Tiyatro devam ediyor” dedi.

2

011 fındık sezonunda konuşulan konuların aynısının bu yıl da konuşulduğunu, muhtemelen gelecek yıl da konuşulacağını dile getiren Ayhan Kaymaz, “Tiyatro sahnesi aynen devam

ediyor. Aynı sorunlar, aynı tespitler, aynı gerekçeler, aynı psikolojik harekat, aynı yetkililer tarafından sıralanmaya devam ediyor. Hatta son 20 yıla bir göz gezdirelim, bugünkü tespitlerin 20 yıldan beri tekrar tekrar söylendiğini görmekteyiz” diye konuştu. Devamı 7’de

CENAZE DÖNÜŞÜ FECİ KAZA: 1 ÖLÜ 5 YARALI Fatsa’da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı. Otomobilin arkadan çarptığı dolmuş sürücüsü bir hafta arayla aynı gün ikinci kez kaza yaşaması ilginç bir tesadüfü gözler önüne serdi. Devamı 8’de

/ Muhsin YILMAZ

Tarih

18

www.gazetekuzey.com Fiyatı: 50 kr

FATSA FİNAL DERSANESİ ÖZVERİLİ

ÇALIŞMANIN KARŞILIĞINI ALDI

G ü n l ü k Ta r a f s ı z S i y a s i G a z e t e

Yıl: 1

Tel: 0452 407 10 11

Ağustos 2012 Cumartesi Sayı: 162

FINDIK FİYATINI DÜŞÜRENLER REKOLTEYİ 720 BİN AÇIKLAYANLARDIR Fatsa Ticaret Borsası başkanı Ömer Karamolla fındık fiyatının düşük olmasının sorumlusunun rekolteyi Ocak ayında 720 bin ton açıklayan Ziraat Odalarının olduğunu söyledi.

HABER

Muhsin YILMAZ

Fatsa Final Dergisi Dersanesi Müdürü Mevlüt Işkın düzenlediği basın toplantısında 2012 SBS sınavı ile 8.sınıf öğrencilerinin liselere yerleşme sonuçlarına göre kitlesel anlamda çok güzel bir başarı elde ettiklerini söyledi. Işkın bu sonuçlara göre sabırlı ve özverili çalışmalarının karşılığını aldıklarını belirtti. Devamı 8’de

AYAZLI MERKEZ ULU

CAMİİNİN TEMELİ ATILDI KONAKLI KÖYÜNDE

BÜYÜK İFTAR

Kumru’ya bağlı Konaklı Köyü’nde Muhtar Şenel Çalak’ın Verdiği iftar programı3’te na yüzlerce kişi katıldı.

TAFLAN

İLAÇ GİBİ

Ordu’da taflan ve tahnal olarak bilinen karayemiş, her yönüyle birçok hasta7’de lığa iyi geliyor.

F

ındık fiyatını gidişatına göre kendi belirleyeceğini ifade eden Başkan Karamolla, “Arz talebe göre fındık çok gelirse fiyat düşer, yavaş gelirse yükselir. Ben Ziraat Odala-

rının açıkladığı 720 bin ton rekolteye inanmıyorum. Benim tahminime göre 600 bin ton fındık olur. Burada iş üreticiye düşüyor. İhracatçıya iş kalırsa hiçbir şey olmaz. Devamı 8’de

KUMRU-KORGAN YOLUNDA

KAZA 1 YARALI

/ Muhsin YILMAZ

Ayazlı Mahallesi Kumru Korgan Karayolu Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi yanına yapılacak olan Ayazlı Merkez Ulu Camiinin temeli düzenlenen törenle atıldı.

A

yazlı Merkez Ulu Camiinin Temel atma törenine Kaymakam Bekir Atmaca, Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz, Has Parti İlçe Başkanı Muharrem Okyay Sarıhan, Memursen İlçe Temsil-

cisi Hüseyin Yıldız, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Ayazlı Muhtarı Sebahattin Aka yaptığı konuşmada, caminin 500 metre kare alana sahip olduğunu belirti. Devamı 8’de

ŞEKER HASTALARINA ‘ŞEKER’ UYARISI İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Sağlam, Ramazan Bayramı’nın şeker hastaları için önemli bir dönem olduğunu belirterek, uyarılarda bulundu. 9’da

/ Muhsin YILMAZ

Fatsa-Kumru-Korgan karayolu Özel Avrasya Medi Tech Hastanesi önünde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı. Devamı 9’da


2

18/08/2012 Cumartesi

Fatsa Ticaret Borsası Yüzde 50 Randımanlı Kabuklu Fındık

Avrupa Para Birimi EURO

3,95 TL

Amerika Para Birimi DOLAR

Alış:2,21 Satış: 2,22

Alış: 1,79 Satış: 1,80

24 Ayar Altın

Sağanak Yağmurlu

En Düşük: 20 En Yüksek: 25

93,45 TL 149,65 TL

Karikatür Temel bir gün arkadaşı Dursun'la bir kamyona çok fazla mal yüklemiş. Öyleki kamyonun üstünden yüksekliği 8 metre varmış. Derken karşılarına bir üst geçit çıkmış. Temel'in gözüne üst geçitteki bir tabela görünmüş, tabelada şunlar yazılıymış; "AZAMİ YÜKSEKLIK 6 METRE". Temel sağına soluna baktıktan sonra Dursun'a dönmüş ve şöyle demiş; "GAZLA ULA POLIS YOK!"

Ordu Hava Durumu

Çeyrek Altın

İmsâk: 3:57 Güneş: 5:34 Öğle: 12:39 İkindi: 16:25 Akşam: 19:32 Yatsı: 21:01

Tarihte Bugün 18/08/1791 Rus Savaşı'nın sonu. İngiltere, Prusya ve İspanya’nın arabuluculuğuyla, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında, sekiz aylık bir süre için Kalas Mütarekesi imzalandı.

18/08/1964 Güney Afrika’nın “apartheid” (etnik arındırma) yüzünden olimpiyatlara katılması yasaklandı. (1992 Barcelona Olimpiyatları’na kadar katılamadı.)

18/08/1909 İngiltere’de seçme ve seçilme hakkı isteyen kadınlar, başbakanın trenini taşladı.

18/08/1964 Tokyo Olimpiyatları’nda güreşçiler 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazandılar.

18/08/1934 İkinci Dil Kurultayı başladı.

18/08/1974 Kıbrıs’ta ateşkes ancak 6 saat sürdü. Rumların ateş etmesine Türk birlikleri karşılık verdi.

18/08/1936 Radyoların işletilmesi yetkisi Posta, Telgraf ve Telefon İşletmesi’ne, PTT’ye verildi.

Temel kasketini çok seviyormuş, gittiği her yerde de "Bu kasket penu onpeş yaş daha genç gösteriyi daa!" diyormuş. Bir gün meraklının biri sormuş: -"Temel abi sen kaç yaşındasın peki?" -"Kasketli mu, kasketsuz mu daa?"

Ordu Namaz Vakitleri

18/08/1949 Erzurum, Erzincan ve Bingöl deprem: 315 kişi öldü. 18/08/1952 İzmir, NATO’nun güneydoğu karargah merkezi oldu.

18/08/1995 “Bosna İçin İnsanlık Girişimi” adı altında toplanan Türk aydınları Bosna’ya gitti. 18/08/1998 Rusya’daki ekonomik kriz dünyayı sarstı. Rusya bütün dış borç ödemelerini durdurdu.

Sizde Fotoğraflarınızı Gönderin Yayınlayalım

gazetekuzey@gmail.com

bu balık yenmezmi bee

memleketimde fındık oh be ne güzel

çek abi gergin olsun

bırak şu oyuncağı karizma gidecek

bak nazar değdirmeyin ha

makamda gibi oldum

iyiki doğdun Engin

Uzungöl süper yaa

bozmayın rahatımı

sen ne şeker şeysin öyle

Bugün Sizi Neler Bekliyor? Koç 21Mart-20Nisan

Bilginizi paylaşma konusunda tereddütlü davranıyor ve hiç kimseye fikirlerinizi söylemek istemiyorsunuz. Çevrenizdeki kişiler , bu yönünüzü algılayabiliyor ve tepkisel davranışlarınız karşısında çaresiz kalıyorlar. Ay’ın konumu, iş yaşantınızda bazı gerilimlere neden olabilir. İmajınızla ilgili değişim süreci içindesiniz. Ani ortaya çıkan olaylara karşı hazırsınız.

Birlikte çalıştığınız kişilere enerjinizi istediğiniz gibi yansıtmak istemenize rağmen, sunuşlarınızı belli bir düzey içinde gerçekleştirmeli ve olayları abartmamalısınız. İkili ilişkilerinize kendi damganızı vurmak istediğiniz için, bugün duygusal konulara daha fazla değer vereceksiniz. Aslan Aşk konusunda yeni ortamlara girecek karşı 24Temmuz-23Ağustos cinsin ilgisini çekeceksiniz..

Boğa 21Nisan-21Mayıs

Hedeflerinizi yüksek tutmak gibi koyduğunuz bazı kuralları, kendiniz bile aşmak istemiyorsunuz. Bugün, dengelerinizle başınız dertte. Mesleki konuların ön sıralarda yer alması sonucunda, ertelediğiniz işlerin birikmesine meydan vermemelisiniz.Ele aldığınız konuları sonuna kadar sabırla çalışarak, ortaya çıkarmak isteyebilirsiniz.

İş birliğini seviyor olmanız bir çok dost çevrenizin de çoğalmasına neden oluyor. Sistemli yapınız yüzünden, çevrenizle ters düşme olasılığınız var. Özellikle, bugün size karşı çıkabilirler. Dikkatli olmalı ve enerjini yansıtabileceğiniz kişilerle aynı ortamı paylaşmalısınız Net olmamakla yargılanabilirsiniz.

İkizler 22Mayıs-21Haziran

Bugün, olayların üstesinden gelebilecek yeterli enerjiye sahipsiniz. Kendinizi ispat edecek gerekli çabayı göstermeniz, sizi olumsuz kılabilir. Bulunduğunuz ortamlarda kendi gücünüzü ortaya koyacak çalışmaları tercih etmeyi yeğleyeceksiniz. Ailenizle ve annenizle ilgili bazı parasal ilişkileriniz gündeme gelecek. İşinizle ilgili yeni değişimler arzuluyorsunuz.

Yengeç 22Haziran-23Temmuz

Maddi konulara duygusal yaklaşım içindesiniz. Karar vermeden önce adımlarınızı sağlam bir şekilde hesaplamalısınız.Satürn gezegeni parasal evinizde ilerlerken, isteklerinizde başarılı olmanız için sabırlı olmanızı öneriyor. Bugün kendinizi ispat etme konusunda ilişkilerinizi ustaca ve kibarca kullanmayı amaçlamalısınız.

Başak 24Ağustos-23Eylül

Terazi 24Eylül-22Ekim

Akrep 23Ekim-22Kasım

Eşinizle aranızda güçlü bağların oluşması sizin de hoşunuza gidecek. Yapacağınız çalışmalarda, onunla güç birliği içinde olacaksınız. Entelektüel çalışmalarınızı destekleyecek, özel yardıma ihtiyacınız var ve olayların gizli yönleri sizin için farklı bir merak konusu olmaya devam ediyor. Toplumsal hırslarınızı dizginlemelisiniz.

Kurallı hareket ettiğiniz zaman, işlerinizi çok kolay sonuçlandırabiliyorsunuz. Çalışma sisteminizle ilgili yeni bir süreç başlatmak üzeresiniz. Temel şartlarınızı yeniden gözden geçirirken, daha aktif kişilerle iş birliği içine girmelisiniz. Bugün, birlikte çalıştığınız kişilerin morali sizin tutumunuza bağlı olacaktır. Kendinize güveniyorsunuz.

Yay 23Kasım-22Aralık

Oğlak 23Aralık-20Ocak

Kova 21Ocak-18Şubat

Balık 19Şubat-20Mart

Bilinçaltı dürtülerinizin sizin için önemi olduğunu biliyor ve davranışlarınızda belli bir düzeyi korumaya çalışıyorsunuz. Bugün, değişen para gündeminizi takip etmeli ve olayları istediğiniz gibi yönlendirmelisiniz. İstediğiniz performansı sağlama politikası içinde hareket etmeniz, size artı getirecek. Ayak ağrılarınız olabilir.

Bugün, parasal konularda aceleci davranmakla bir çok fırsat kaçırabilir ve ihmal ettiğiniz konuların olumsuz geriye dönüşlerine tanık olabilirsiniz. Mantıklı yapınızı bilenler için hatalı bir davranış olarak nitelendirilecektir. Karşınıza çıkacak olan ilginç teklifleri incelemeden yanıtlamayın. Küçük aksilikler için olağan bir gün.

Beklentilerinizde belli hedefleriniz mevcut ve sizin tarzınıza yakın olan kişilerin fikirlerini benimsemekten yanasınız. Karşınızdaki kişileri ikna etmek için gerekli enerjiye sahipsiniz. İsteklerinizi istediğiniz gibi belirleyebileceğiniz gün içinde , yaşamınızı gereksiz ayrıntılardan kurtarmaya özen gösterin.

İlişkilerinizde aşırılığa kaçabilir ve olaylara sıkı bir disiplin getirmek isteyebilirsiniz.Duygusal baskılara gelemiyor olmanıza rağmen, kendi davranışlarınıza yansıtmak istemiyorsunuz. Bugün, düşüncelerinizde ödün vermeyen, her konuda ısrarcı ve fikirlerini karşı tarafa kabul ettirmeye çalışan bir tablo ile ortaya çıkıyorsunuz.


18/08/2012 Cumartesi

3

VALİ ORHAN DÜZGÜN'ÜN, RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMA MESAJI KONAKLI KÖYÜNDE

BÜYÜK İFTAR

Kumru’ya bağlı Konaklı Köyü’nde Muhtar Şenel Çalak’ın Verdiği iftar programına yüzlerce kişi katıldı.

Değerli Ordulular, Bayramlarımız; sevginin, hoşgörünün, barışın, dostlukların, milli birlik ve beraberliğin pekiştiği, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu önemli günlerdir. Ramazan Ayı, nefsimizi, elimizi ve dilimizi daha bir kontrol altına aldığımız, her türlü kötülüğe ve yanlışlıklara karşı kendimizi koruduğumuz bir ay olmasının yanı sıra, fitre ve zekat gibi müesseselerle varlıklı kişilerin yoksulları hatırladığı, toplumu kaynaştıran, yardımlaşma ruhunu yaşatan önemli bir zaman dilimidir. Dolayısıyla iyilik duygularının doruğa ulaştığı, manevi bir atmosferin toplumun önemli bir kısmını etkilediği bir ayın aka-

binde gelen Ramazan Bayramı tarihi geçmişimizde çok özel bir yere sahiptir. Bizler de bu Bayramı fırsat bilip ailemizle, yakınlarımızla, arkadaşlarımızla güzel vakit geçirirken, uzaklardaki büyüklerimizi ve dostlarımızı da unutmamalı, bir telefonla hatırlarını sormalı, bir mesajla ya da mektupla onlarla da bayramlaşmalıyız. Yaşlılarımızı ve hastalarımızı ziyaret etmeli, muhtaç ve kimsesizlere yardım etmeli, dualarını almalıyız. Böylesine huzurlu bir ortamda bayram kutlayabilmemize vesile olan şehitlerimizi ve gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramı’nın tüm insanlı-

ğa, ülkemize ve ilimize huzur, mutluluk ve bereket getirmesini diler, sevdiklerinizle birlikte gü-

zel bir bayram geçirmeniz dileği ile bayramınızı en içten duygularla kutlarım.

BAYRAM İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI Ordu Belediyesi Ramazan Bayramının huzur içinde geçmesi için gerekli tedbirlerini aldı.

K

/ Mustafa DALGACI

onaklı köyü merkez camii avlusunda yapılan iftar öncesi Kur’an ziyafeti verilirken İftara Kumru Kaymakamı Ahmet Özkan,Kumru Belediye başkanı Ticabi Civelek,Yukarıdamlalı belediye başkanı Nevzat Kavasoğlu,Kumru Müftüsü Abdullah Pamuklu,ilçe daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gelen misafirlerle tek tek il-

gilenen Konaklı köyü muhtarı Şenel Çalak “Köyümüz ilçemizin en yüksek köylerinden bir tanesi bugün burada katılım sayısının çok olması bizleri gerçekten çok mutlu etti. İlçe kaymakamımız Ahmet Özkan bey başta olmak üzere davetimizi kırmayarak icabet ettiler.İnşallah bundan sonra sık sık güzel işler için yine hep beraber bir araya gelmesi temennisiyle herkese teşekkür ediyorum” dedi.

B

elediye Zabıta Müdürlüğü ilave tedbirler alırken, Mezarlıklar Müdürlüğü ise şehir ve asri mezarlıklar için Ramazan Bayramı boyunca özel hizmetler sunacaktır. Belediye Başkanı Seyit Torun, Vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını rahat ve huzurlu bir şekilde geçirebilmeleri için gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, "Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz bayram tatili boyunca vatandaşların sağlığını ve huzurunu ilgilendiren konularda kontrollerini ara-

lıksız sürdürecek. Vatandaşlarımızdan gelecek istek ve şikâyetleri de anında değerlendirecek" dedi. Mezarlıklar Müdürlüğünün de Ramazan Bayramı için hazırlıklarını tamamladığını söyleyen Başkan Torun, Şahincili Mahallesi Şehir mezarlığı ve Güzelyalı Mahallesi asri mezarlıklarında Arife günü saat 10:30'da kuran okunup, dualar yapılacak. İsteyen vatandaşlarımız için mezarlıkların belirli bölümlerine toprak konulmuştur dedi. Ordu Belediyesi, Bayram

boyunca Cenaze hizmetleri ve İtfaiye hizmetlerinde de gerekli önlemleri alırken, vatandaş-

lar gerekli gördüğü istek ve şikayetlerini aşağıda belirtilen telefonlara iletebilecek.

SEBZE VE MEYVE ZAMLANDI ALBAY ÇETİNBAŞ'TAN Son günlerde yağan aşırı yağmurlar ve Bayİmtiyaz Sahibi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi temsilcisi Niyazi Yeşiller

ram dolayısıyla gurbetçi vatandaşların bölgeye gelmesiyle talebin artması sebze ve meyve fiyatlarına zam olarak yansıdı.

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Muhsin Yılmaz Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Dalgacı

VEDA ZİYARETİ Giresun Jandarma Alay Komutanı Albay İsmail Çetinbaş Giresun’daki görev suresi dolması nedeni ile yaptığı veda ziyaretlerini sürdürüyor.

Sayfa Editörü Özkan Yıldırım Muhabirler Taner Şen Mustafa Kemal Poyraz İşletme Müdürü Nusret Yeşiller Genel Koordinatör Betül Yeşiller Grafiker Emrah Çoşkun Haber Merkezi Ahmet Alkan Baskı Operatörü Çetin Ucuzova Reklam Ahmet Kaytaz Oğuzhan Yılmaz Hukuk Danışmanı Av. Doğan Pehlivan Dizgi-Grafik Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa Yayın Türü Yerel Süreli Dağıtım Alp Medya Ajans Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa Adres MKP. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU Tel: 0452 407 10 11 Faks: 0452 407 10 12 e-posta: gazetekuzey@gmail.com Gazetemiz İHA Abonesidir. Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazarları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir.

Ü

nye Kapalı Pazar esnaflarından Yaşar Keleşoğlu, pazarda sebze ve meyve fiyatlarının arttığını söyledi. Pazarın nabzını tutan Keleşoğlu, fiyatlara ve ürünlere ilişkin şu bilgiyi verdi: “Son günlerde yağan aşırı yağmurlar fiyatları dalgalandırdı. Geçen hafta 1 liradan olan biber patlıcan bu hafta 1.5 liradan aşağıya düşmedi. Tencereye girecek en önemli sebzelerden fasulye ise yüzde 300 artışla 4 -5 liralara ulaştı. Maydanozun bağı geçen hafta 50 kuruşken, bu hafta ise 1.5 liraya yükseldi. Salatalıkta zamdan nasibini aldı, yüzde 100 artışla 1 liradan 2 liraya yükseldi. Biber ve patlıcanda ise yüzde 50 oranında zam oldu. Bayramın gelmesi de fiyatları etkiledi. Gurbetten gelenler olduğu için artan nüfusla ve artan taleple orantılı olarak fiyatlarda da artış oldu. Meyvelerden ise üzüm 2.5 lira, armut 2.5 lira, şeftali 2.5 lira, bursa kavunları 1.5 lira, kar-

puz 65 kuruş, soğan ve patates 1 lira, sarımsak 5 lira, limon tanesi 50 kuruş, kilosu 5 lira. Vatandaşın şeftali ve kara üzüme karşı talebi fazla ve ilgi iyi. Marul 2 lira, domates 1.5 lira.” Keleşoğlu, yeni sezon ürünlerinden kahvaltılık, sos ve salça yapımında kullanılan kilosu 2.5 liraya kaypa biberin ve kilosu 2.5 liraya barbunya fasulyenin çıktığını söyledi. Köylü Pazarında durum… Ünye’ye bağlı çeşitli köylerde organik olarak üretilen sebze ve meyveler, Ünye’nin köylü pazarında tezgahlarda alıcısını buluyor. Vatandaşların da yerli ve taze ürün olduğu için ilgi gösterdiği ve tercih ettiği köylü pazarında sebze ve meyve fiyatlarına ilişkin Pazar esnaflarından Ahmet Yıldız, “Marul 2 lira, salatalık 2 lira, pancar bağı 1.5 lira, çökelek kilosu 3 lira, 5 kiloluk yoğurt 7 lira, tereyağı kilosu 15 lira, fasulye 4 lira, biber patlıcan 1 lira, maydanoz 1 lira” dedi.

V

eda ziyaretleri kapsamında Belediye Başkanı Seyit Torun’u makamında ziyaret eden Jandarma Albay İsmail Çetinbaş “bu bölgede bulunduğu süre içinde güzel günler geçirdiğini söyleyerek Belediye Başkanı Seyit Torun’a

başarılarının devamı dileklerinde bulunarak veda etti”. Giresun Alay Komutanının yaptığı ziyarete teşekkür eden Belediye Başkanı Seyit Torun sayın Komutanımıza yeni görevinde başarılar diliyorum dedi.

Anlayan Kitap & Kırtasiye Mehmet ANLAYAN 0536 855 70 18 anlayankirtasiye@hotmail.com Adres: M.K.P. Mah. A.Cevat Güvenkaya Cad. No:14/A Dereüstü/FATSA Tel: 0452 Tel: 0452 424 424 20 22 20 22


4

18/08/2012 Cumartesi

FİSKOBİRLİK GAYRİMENKUL

SATIŞLARINA DEVAM EDECEK

KARADENİZLİ BALIKÇILARIN BEKLEYİŞİ Av yasağının sona ereceği 1 Eylül'de "Vira Bismillah" demeyi bekleyen balıkçılar yeni sezon öncesi hazırlıklarını hummalı şekilde sürdürüyor.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "Borcumuzdan dolayı atıl durumdaki gayrimenkullerimizi satacağız" dedi.

B

ayraktar, yaptığı açıklamada, 2005 yılında satış kararları alınan gayrimenkullerin satışına devam edeceklerini belirtti. Atıl durumdaki gayrimenkulleri borçlarından dolayı satmak zorunda olduklarını ifade eden Bayraktar, şunları kaydetti: "Bizim sattığımız gayrimenkullerin satış kararları 2005 yılında alındı. Dolayısıyla o yılda alınan karar doğrultusunda satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Biz borcumuzdan dolayı atıl durumdaki gayrimenkullerimizi satacağız. Herkes biliyor ki bizim borcumuz var. Ben aylık cari gideri 2.7 milyon liradan 700 bin liraya kadar düşürdüm. Birçok personelin iş akdini sona ermesinden dolayı tazminat ödedim. Bu işçilerimizin bir kısımı kendileri ayrıldı ama hepsinin taz-

minatlarını verdik. Ben bu zorlu süreçte ayrılan işçilere sadece 20 milyon civarında tazminat ödemişim. Dolayısıyla bunların hepsinin bir bedeli var. İnsanlar şöyle sanıyor, yukarıdan para damlıyor Lütfü Bayraktar ve ekibi dağıtıyor. Böyle bir şey yok. Ortada borçlu bir kurum var. Bir yerden para basmayacağımıza göre bir takım şartları da yerine getirmemiz lazım. Bir kısım meseleyi çözmemiz lazım. Biz tabii ki atıl gayrimenkullerimizi satacağız. Bunları satmak zorundayız. Şu anda 2005 yılında kararı alınan gayrimenkuller halen satıştadır. Önemli olan bu satışların nerede değerlendirildiği meselesidir. Biz bu satışlardan elde ettiğimiz gelirleri ne yapmışız önemlidir. Bizim dönemimizde geçmişten kalan 89 milyon lira faiz ödemesi yapıldı.

Bunları ödeyemem deme şansımız da yok. Yaklaşık 130 milyon civarında da üreticiye ödeme yapmışız. Dolayısıyla bu işler kolay olmuyor." FİSKOBİRLİK'in en çok eleştiri aldığı konuların başında işçilerin zorunlu tayin edildiği ve buna benzer olayların olduğuna da vurgu yapan Bayraktar, şöyle devam etti: "Şu anda FİSKOBİRLİK'in zor şartları var. Mesela bir kooperatifte adam az diğerinde ise fazla. İster istemez ben tayin yapmak zorundayım. Ama işçi gitmiyor, ayrılmak istiyor. Biz şu anda günlük gülistanlık bir ortamda değiliz ki. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bu zor sürece katlanmak isteyenler doğal olarak elini taşın altına koyacak. Biz bu zor süreçte ciddi manada maaş veriyoruz. Bir de yanında 4 ikramiye veriyoruz. Düşünün bir kurum batıyor, hiç gelir elde etmiyor ve çalışana 4 ikramiye veriyor. Biz de dedik ki bu ikramiyeyi veremeyiz. Personelde diyor ki ben bu ikramiyeyi alacağım. Ama şunu açıklıkla belirtim vermeyeceğiz ve veremeyiz de. Şu anda yeni şartlarımıza göre çalışmak istemeyen insanlar var. Onların da tazminatını veriyoruz." Bayraktar, kurumu eleştirilenlerin bu durumları göz önüne alarak bir kez daha düşünmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

B

alıkçı barınaklarında ve tersanelerde teknelerini ve ağlarını onaran balıkçılar, yeni sezonda bol av ve kazanç diliyor. "Vira Bismillah" demeyi bekleyen balıkçılar yeni sezon öncesi hazırlıklarını hummalı şekilde sürdürüyor. Ordulu balıkçılardan Osman Küçük, yeni av sezonu öncesi gemileri bakıma aldıklarını

söyledi. İk olarak gemiyi yeniden boyattığını ve alt bakımlarını gerçekleştirdiğini söyleyen Küçük, "Amacımız sorunsuz bir şekilde yeni sezona girmek. Bütün balıkçılar gibi ben de av yasağının başladığı günden bu yana ekmek teknesi dediğimiz gemimizi bakıma aldık. Eğer biz gemimize bakım yapmazsak daha büyük sorunlarla zamanla karşılaşabiliriz. Bu

nedenle zorunlu olan bakımlarımızı yapıyoruz" dedi. Yeni sezondan Umutlu olduğunu da belirten Küçük, şunları söyledi: "Sezona palamut balığı ile başlayacağız. Palamut şu anda oldukça bol görünüyor. Bu yüzden umutluyuz. Daha sonra ise hamsi zamanı gelecek. İnşallah hayal kırıklığına uğramayız. Bütün balıkçıların bol av ve kazançlı bir sezon geçirmesini istiyorum. Balıkçılık zor ve meşakkatli bir iş. Bunun için yeni sezonun bereketli geçmesini istiyoruz." Ordu Liman Atölye Tersanesi’nde onlarca balıkçı tekne ve gemilerin boyatma, motor arızasının giderilmesi ve çürük tamiratları başta olmak üzere bakımı yapılıyor. Öte yandan Perşembe ilçesindeki balıkçı barınağında yıpranmış balıkçı ağları titizlikle örülüyor.

OTOMOBİL İŞ YERİNE GİRDİ: 1 YARALI

Ü

nye’de bir otomobilin iş yerine girdiği kazada 1 kişi yaralandı. Kaza, Ünye-Samsun Devlet Sahil Yolu Devlet Hastanesi yanında meydana geldi. Ünye’den Samsun istikametine gitmekte olan Fevzi G.(21) idaresindeki otomobil önce önünde seyreden kamyona çarptı, ardından da kontrol-

den çıkararak kaldırıma çıkıp yol kenarındaki bir iş yerine girdi. İş yerinin kepenk ve camlarının kırıldığı kazada otomobil sürücüsü hafif yaralandı. Kaza sonrası hafif yaralanan otomobil sürücüsü hastanede ayakta tedavi edilerek taburcu edilirken, kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

ÖZEL ŞİFA TIP MERKEZİ Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Karadağ ŞİFA TIP MERKEZi’nde hasta kabulüne başlamıştır. YENİ YERİNDE HİZMETİNİZDE

Tel: 452 423 53 05 Faks: 452 423 35 11 Sakarya Mah. Nihat Kutsal Cad. Eski Tic. Odası ve Eski SSK- BAĞ-KUR Binası -FATSA


18/08/2012 Cumartesi

5

ELVEDA YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Hazırlayan: Nusret YEŞİLLER

CENNETTEN BİR BAHÇE MESCİD-İNEBÎ

E

bû Hüreyre'nin haber verdiği bir hadîs-i şerîfte, "Mescidimi Yemen'deki San'â şehrine kadar genişletseler, hepsi mescidim olur" buyuruldu. Mescid-i Nebî'de bir namâz, başka yerlerdeki bin namâzdan dahâ üstündür. Oruç, sadaka, zikir ve Kur'ân-ı kerîm okumak gibi ibâdetler de böyledir. Şanlı hicretin ardından Medineliler Efendimizi âdeta bağırlarına basarlar. Kimin evinde yemek pişse bir miktar ayırır, getirip Halid bin Zeyd'in kapısını çalar. Kutlu misafirin sofrasını kah tirit, herise, kâh hurma ve pekmezle donatırlar. Serveri Kâinat da lokmalarını paylaşır. Şuradan otuz kişi çağırınız buyururlar, gelenler doyar ama yemekler artar, sonra altmış gelir, sonra doksan. Bir defasında aynı sofraya tam 180 kişi oturup kalkar. Efendimiz soğanlı sarımsaklı yemez ama yiyene de karışmazlar. Medine'de eşyaları yoktur,

E

Es'ad bin Zürâre bir 'serir' yollar. Ağaçtan yapılmıştır, araları keten lifleriyle örülmüş, üzerine bir hasır atılmıştır. Vefatlarına kadar onu kullanırlar. Hatta onun üzerinde yıkanıp kefenlenirler, musalla vazifesi de yapar. Hazret-i Ebu Bekir ve Ömer'in cenazeleri de onun üzerinden kalkar. Halk ölülerini taşımak için teberrüken istemeye başlar. Fahr-i âlem Eba Eyyûb Ensari'nin evinde 7 ay misafir kalır, kutlu hane feyz ve bereket ile dolup taşar. Ta ki Cebrail Aleyhisselam gelip, "bir ev ve mescid yapın" emrini getirinceye kadar. Biliyorsunuz Hicret günü devenin çöktüğü arsa satın alınmıştır. Burada harabeler, sahipsiz mezarlar vardır. Zemini düzeltir, kemikleri toplayıp bir kabre bırakırlar. Efendimiz mescid inşaatında ensar ve muhacirle omuz omuza çalışır. Kucağındaki taşı almaya kalkan bir gence "sen de git başkasını al" buyururlar. Efendimiz ilk taşı koyduktan

sonra "Ebu Bekir taşını taşımın yanına koysun, Ömer taşını Ebu Bekir'in taşı yanına koysun. Osman taşını Ömer'in taşı yanına koysun... Bunlar benden sonra halifelerdir" buyururlar. Üç zra derinliğinde temel kazılır, zemine kadar taş örülür, kerpiç dilimleri bir enlemesine bir boylamasına dizilir ve çamur ile sıvanır.. Mescidin üç kapısı vardır, eşikleri taştandır. Kıble cihetine direkler dikilir, üstü hurma dalları ile kapatılır. Efendimiz yağışlı bir gecenin sabahında secdeye kapandıklarında toprak izi görünür mübarek alınlarında. Müminlerden biri eteğinde kum getirir yayar, çok memnun olurlar. Resûlullah ve Eshâb-ı kirâm, na'lınlarını temiz tutar, namazlarını nalın-ı şerifleri ile kılarlar. Resul-i Ekrem Medine'de selâmı, müsafahayı yayar, yemek yedirmeyi ve akrabayı ziyareti tavsiye buyururlar. Ve her vesile ile namazı anlatırlar. Efendimiz önceleri hutbelerini bir hurma kütüğüne (hannane)

dayanıp okurlar, sonra üç basamaklı bir minber yapılır. Minberin kullanıldığı ilk Cuma, hurma kütüğü, yavrusundan ayrılmış deve sesiyle ağlamaya başlar, Fahr-i Kâinat minberden inip onu kucaklar, hıçkırıkları azalır ve susar. (Halen kullanılmakta olan minber Osmanlı'dan yadigârdır. 4. Murat Hanlı yıllardan.) Mescidin doğusunda Ezvacı tahirat için odacıklar yapılır ki hücre denmelidir onlara. Kalkınca başları hurma dallarına dokunur, yatınca ayakları değer duvara. Üstleri siyah çul ile örtülmüştür, kapı yerine bir çul daha. Önceleri mescitte aydınlanmak için ateş yakarlar. Temimüddari bir sefer dönüşü yanında getirdiği kandilleri direklere asar. Yağ, fitil işini uşağı Fetih'e ısmarlar. Kandil ışığı elbette daha parlaktır. Efendimiz "Allah da seni dünyada ve ahirette nurlandırsın" diye dua eder, Fetih'e, "Sirac" (nur, ışık, kandil) adıyla hi-

tap buyururlar. Ezanı umumiyetle Hazret-i Bilal okur, kameti Abdullah İbn Ümmi Mektum getirir. Ümmi Mektum âmâdır. Vaktin gelip gelmediğini yanındakilere sorar. Mescidin kuzey duvarına bir sundurma çakılır, burada evi barkı olmayan genç sahabiler kalırlar. Eshab-ı Suffa adıyla anılırlar, sayıları bazen sekseni aşar. Gündüzleri su taşır, odun toplar, alır satar, maişetlerini çıkarırlar. Geceleri ders ve ibadetle meşgul olurlar. İlim ve hal ehlidirler, yabancı kabileler muallim istediklerinde onlar yollanırlar. Müminler önceleri Beyt-i Mu-

kaddese dönerek namaz kılarlar. Yahudiler "ne acayib, dinleri bizden ayrı, kıbleleri bizim gibi" diye fısıldaşırlar. Bedr gazâsından iki ay evvel bir öğle namazı rükuda vahiy gelir, Efendimiz Kabe-i muazzamaya yönelir, cemaati de ona uyar. İşte o mescid iki kıbleli (Mescid-i Kıbleteyn) adıyla anılmaktadır hâlâ. O günlerde Mescid-i se'âdetin, eni 60 zrâ [25 metre], boyu 70 zrâdır [29 metre]. Kıblenin Kâ'be cihetine tahvîli emr olununca, kapı şimâl duvarına alınır, eski kapının yeri mihrap yapılır. Mescidin tûlü ve arzı yüzer zrâya [42 metre] çıkarılır.

ABDULLAH BİN EBU BEKR EL-AYDERUS

vliyânın büyüklerinden. İsmi, Abdullah bin Ebû Bekr bin Abdürrahmân es-Sekâfî el-Ayderûs, künyesi Ebû Muhammed'dir. 1408 (H.811) senesinde doğdu. Babası, Abdullah Ayderûs doğmadan önce Allahü teâlâya kendisine sâlih bir evlat vermesi için yalvarırdı. Evine sohbet için birçok velî gelirdi. Bir defâsında onlardan duâ istedi. Onlar duâ edince, o sırada gâibden bir ses duyuldu. Bu ses; "Duâ kabûl oldu. İsteğiniz olacak." diye yankılanıyordu. Doğmadan önce dedesi; "Doğacak bu çocuk büyük bir velî, doğu ve batının kutbu olacak." buyurdu. Doğduktan sonra velîlerden olan dedesi ismini ve künyesini koyarak, mânevî himâyesine aldı. Küçük yaşta ilim öğrenmeye başlayan Abdullah Ayderûs, dedesinin yanında Kur'ân-ı kerîmi ezberledi. 8 yaşında iken dedesi vefât etti. Vefât etmeden önce Abdullah'ın şânının yüksek olacağını söyledi. Sonra yetişmesini babası üzerine aldı. Babası ona çok değer verir ve; "Bu oğlum Abdullah'da Peygamber efendimizin kokularından bir koku duyuyorum." derdi. Fakat 10 yaşına basınca babası da vefât etti. Bunun üzerine yetiştirilmesini amcası Şeyh Ömer Muhdâr üzerine aldı ve onu kızı ile evlendirdi. Amcası Ömer Muhdâr, aynı zamanda onu tasavvuf yolunda yetiştirdi. Amcasından birçok ilim ve ism-i a'zamı öğrendi. Ayrıca Sa'd bin Abdullah Ubeyd, Abdullah Bahrâve, İbrâhim bin Muhammed Hürmüz ve Abdullah Guşeyr'den fıkıh öğrendi, Tenbîh, Hulâsa ve Minhâc kitaplarını okudu. Ayrıca Muhammed bin Hasan ve amcaları Ahmed, Muhammed ve Hasan'dan tasavvuf ilmini öğrendi. Sayılamayacak kadar âlime talebelik etti ve ilim öğrendi. Abdullah Ayderûs hep nefsi-

ne karşı çıktı. Yedi sene orucunu yedi hurma tanesi ile açtı ve başka bir şey yemedi. Çok açlık çekti. Annesi yemek yemesini ister, o da muhâlefet edemezdi. Fakat nefsi pay çıkardığı için bundan vazgeçti. Yirmi sene bir yatakta yatıp uyumadı. Ayderûsî yirmi beş yaşında iken amcasıÖmer Muhdâr vefât etti. Bunun üzerine halk, Muhammed bin Hasan'a mürâcaat ederek Ömer Muhdâr'ın vazîfesini yapmasını istediler. O da istihâre yaptıktan sonra bu işe Abdullah Ayderûsî'nin daha lâyık olduğunu söyledi. Ayderûsî ise bu vazîfeyi, genç olduğunu ve amcalarının bu işe kendisinden daha lâyık olduğunu söyleyerek kabûl etmek istemedi. Fakat amcalarının ısrarları üzerine, ders vermeye ve talebe okutmaya başladı. Dört bir taraftan gelen talebeler kendisinden fıkıh, tefsîr, hadîs ve tasavvuf yolunu öğrendiler. Sohbetlerinde devlet ileri gelenleri bulunurdu. İmâm-ı Gazâlî'nin İhyâu Ulûmiddîn kitabını çok okurdu. Neredeyse ezberlemişti.Bunu talebelerine de tavsiye ederek; "Bizim için kitap ve sünnetin dışında bir yol, bir usûl yoktur. Bu yolu da musanniflerin efendisi, müctehidlerin sonuncusu, Hüccet-ül-İslâm İmâm-ı Gazâlî, İhyâu Ulûmiddîn adlı eserinde açıklamşıtır. Bu eser, Kitab (Kur'ân-ı kerîm), Sünnet (hadîs-i şerîfler), tarîkat ve hakîkatin açıklamasından ibârettir." buyurdu. Abdullah Ayderûsî cömerd, ikrâm sâhibi idi. Bütün malını, mevkıini müslümanlara tahsis ederdi. Herkese durumuna göre muâmele eder ve herkesin seviyesine inerdi. Konuştuğu kimse onun en çok kendisini sevdiğine inanırdı. Abdullah el-Ayderûs; dünyaya düşkün olmayıp haram ve şüpheli şeylerden çok sakınan

bir zât idi. Kerâmetleri ve menkıbeleri çoktur. Abdullah el-Ayderûs'un hanımı Âişe binti Ömer Muhdâr çok ağır hasta oldu. Akrabâlarından bir hanım onun odasına girdi. Âişe hanımın sanki nefes alması durmuştu. Kadın iyice anlamak için, Âişe hanımı sağa sola çevirdi. Hiç ses alamadı. Abdullah el-Ayderûs'a haber verince, hanımının yanına girdi. Dedikleri gibi nefes almadan yatıyordu. Hanımına duâ edip üç defâ ismi ile seslendi, üçüncü seslenişte, Allahü teâlânın izni ile hanımı cevap verdi ve hastalıktan kurtulmuş olarak kalktı. Allahü teâlâ, daha birçok hastaya, Abdullah el-Ayderûs hazretlerinin duâsı ile şifâ ihsân etmiştir. Ali bin Ömer Meşûs isimli sâlih bir zât vardı. Bu zât, bir gün hanımına bedduâ etti. Hanımı bir hastalığa yakalanıp bîtâb düştü. Bunun üzerine pişman olan ve üzülen o zât, hemen Ebû Muhammed el-Ayderûs'un yanına gidip durumu anlattı. Ebû Muhammed el-Ayderûs, o zâtı bir daha bedduâ etmekten men etti ve; "Sen şimdi hanımının yanına git." dedi. O zât hanımının yanına gittiğinde, onun, sapasağlam olduğunu gördü; "Sen nasıl oldu da böyle iyileştin?" diye sordu. Hanımı; "Sen gittikten bir süre sonra uyumuşum. Rüyâmda Şeyh Abdullah yanıma geldi ve benim üzerime Mâşâallah okudu. Sonra da bana; "Kalk." dedi. Uyanıp kalktım ve Allahü teâlânın izniyle yürüdüm." cevabını verdi. Abdürrahmân Hatîb isimli bir zâtın, sağ elinde bir yara çıktı ve kısa zamanda yayıldı. Eli şişti. Bu durum karşısında çok korktu ve ne yaptı ise çâre bulamadı. Kime gitti ise, yarası daha da azdı. Sonunda o zât Ebû Muhammed el-Ayderûs hazretlerinin yanına gelip durumunu arz etti. Şeyh Ebû Mu-

hammed, yarasına baktı. Sonra eliyle şişkin olan yaranın üzerini meshetti. Bâzı ilâçlar sürdü. "Şifâ Allahü teâlâdan." buyurdu. Orası iyileşti ve yaradan eser kalmadı. Ebû Muhammed el-Ayderûs zamânında, bulunduğu beldenin ileri gelenlerinden bir kişinin, bir kız çocuğu vardı. O kişi kız çocuğunu çok severdi. Bir gün kızın gözü ağrımaya başladı. Sonunda kızın gözü kapandı. O zât, kızını alarak, Şeyh Ebû Muhammed'in yanına getirdi. Kızının sıhhate kavuşması için duâ istedi. Şeyh Ebû Muhammed, şifâsı için Allahü teâlâya duâ etti. Sonra eli ile gözün üzerine meshetti. Allahü teâlânın izni ile o kızın gözleri iyileşti. Süleymân bin Ahmed-i Bahnâk şöyle anlatır: Bir zaman küffâr beldesinde idim. O sırada çok hastalandım. Yanımda Şeyh Abdullah el-Ayderûs'un bir elbisesi vardı. Onu giydim ve Abdullah Ayderûs'u vesîle ederek Allahü teâlâdan şifâ dileğinde bulundum. Sonra yatıp uyudum. Rüyâmda; kendimi katıra binmiş gördüm, peşimde de bir grup çocuk vardı. Çocuklar; "Yâ Hannân, yâ Mennân âfi Süleymân (Yâ Hannân, yâ Mennân Süleymân'a şifâ ver)!" diye yalvarıyorlardı. Sabah kalktığım zaman, hastalığımdan hiç eser yoktu. Abdullah el-Ayderûs'un zamânındaki sultanın bir kız kardeşi vardı. Bu hanımın pekçok mücevheri vardı. Bir gün mücevherler çalındı. Bu hâle sultan çok kızdı ve; "Mücevherleri kim aldı ise, onu öldüreceğim." dedi. Abdullah el-Ayderûs bunu haber alınca, hemen sultanın yanına gitti ve bir süre nasîhat etti: "Yâ Sultan! Sen hiç bir kim-

seye zarar verme. Mücevherler bulunur." dedi. Bu söz üzerine sultan ferahladı. Gece olunca, Abdullah elAyderûs yanına bir talebesini alarak, sarayda çalışan bir görevlinin evine gitti ve mücevherlerin hepsini istedi. O kişi, Abdullah el-Ayderûs'un heybetinden korkarak mücevherleri verdi. Abdullah el-Ayderûs oradan ayrılıp, Şeyh Ömer mescidinin yanına geldi. Yanındaki talebesini saraya gönderip, sultanın kız kardeşini çağırttı. O gelince, ona mücevherlerinin nasıl olduğunu sordu. O da, hepsini bir bir târif etti. O kişiden aldığı mücevherler arasında bulunan ve târif edilen vasıflara uyan mücevherleri sultanın kız kardeşine verdi. Geri kalan mücevherleri de, sâhibine götürüp teslim etti. Bir gün kadının biri küçük çocuğuyla birlikte bir bahçenin önünden geçiyordu. Kadın bahçedeki meyvelerden çalmak istedi ve çocuğu bir kenara bırakıp ağaca çıktı. Bir mikdâr meyve topladı. Aşağı indiğinde oğlunu hareketsiz bir hâlde buldu. Bunun üzerine ağlayıp feryâd etmeye başladı. Oradan geçenler bu bahçenin Seyyid Abdullah hazretlerine âid olduğunu söylediler. O zaman kadın tövbe etti. Topladığı meyveleri geri verdi. Çocuğunu alıp giderken çocuğunun tekrar eski hâline geldiğini gördü. Abdullah el-Eyderûs hazretleri bir gün bir yerde uyudu. Bu arada namaz vakti girdi. Bir zât onu namaz kılması için uyandırdı. Namaz vaktinin girdiğini bildirdi. Bunun üzerine Abdullah-ı Ayderûsî ona; "Ben namazımı cemâatle kıldım." dedi. O zât kendi kendine; "Hâlbuki ben buradan hiç ayrılmadım. O ise cemâatle kıldığını söylüyor." diye düşündü. Dışarı çıkıp gördüklerine; "Size namazı kim kıldırdı?" diye sorunca onlar

da; "Şeyh Abdullah-ı Ayderûsî" cevâbını verdiler. O zât bu durumun Abdullah-ı Ayderûsî'nin kerâmeti olduğunu anladı. Duâsı makbuldü. Abdullah bin Ali Kesîri, vefât edince, oğulları Muhammed ile Bedr arasında ihtilaf çıktı. Bedr, Şuyun denen yeri işgâl etti ve burada yaşayan Ebû Bekr bin Herise isminde velî bir zâtı hapsedip çeşitli eziyet ve işkenceler yaptı. Bunun üzerine o zâtın talebeleri Abdullah-ı Ayderûsî'nin huzûruna gelip hocalarına yapılan işkencenin hafifletilmesi ve hapisten kurtulması için duâ etmesini istediler. Ona duâ edip, korkmaması için haber gönderdi. Ebû Bekr bin Herise bundan sonra yapılan işkencelerden acı duymadı. Bir müddet sonra onu hapishâneden çıkardılar. Vefâtı yaklaştığında talebelerine, sevdiklerine tavsiye ve nasîhatta bulundu. Oğlu Ebû Bekr'i yerine şeyh tâyin etti. Diğer çocuklarına; "Artık bu diyâra dönemeyiz." dedi. Hazırlık yaparak yolculuğa çıktı. Uğradığı her köyde halka nasîhat etmek için bir müddet kalırdı. Şuhr denen şehre vardığında bütün halk onu karşılamak üzere yola çıktı. Burada bir ay kadar kaldı. Pazartesi ve perşembe günleri vâz ve nasîhatlerde bulunurdu. Sonra ayrıldı. Yolda rahatsızlandı. Yanındakilere, dostlardan, vatandan ayrı kalmak ile ilgili kasîde okumalarını emretti. Terim şehrine vardığında 54 yaşında iken 1460 (H.865) yılında vefât etti. Zembîl kabristanına defnedildi. Abdullah el-Ayderûs'un diğer kerâmetleri, Fethullah elKuddûs fî Menâkibi Abdullah el-Ayderûs adlı eserde anlatılmaktadır. Abdullah el-Ayderûs'un yazdığı eserlerden bâzıları şunlardır: 1) El-Kibrît-ül-Ahmer, 2) Şerhü Kasîdet-is-Sa'îd, 3) Menâkıb-i Sa'd bin Ali.


6

18/08/2012 Cumartesi


18/08/2012 Cumartesi

7

FINDIKTA TİYATRO DEVAM EDİYOR ORDU’DA 30 GİRİŞİMCİYE SERTİFİKA Ordu Genç İşadamları Derneği (ORGİAD) Başkanı Ayhan Kaymaz, fındık sektöründeki sorunların çözüm çareleri belli olduğu halde harekete geçilmediğini belirterek, “Tiyatro devam ediyor” dedi.

2

011 fındık sezonunda konuşulan konuların aynısının bu yıl da konuşulduğunu, muhtemelen gelecek yıl da konuşulacağını dile getiren Ayhan Kaymaz, “Tiyatro sahnesi aynen devam ediyor. Aynı so-

runlar, aynı tespitler, aynı gerekçeler, aynı psikolojik harekat, aynı yetkililer tarafından sıralanmaya devam ediyor. Hatta son 20 yıla bir göz gezdirelim, bugünkü tespitlerin 20 yıldan beri tekrar tekrar söylendi-

ğini görmekteyiz” diye konuştu. Fındığın sorunlarına teşhisi koyan sektörde bulunan siyasi, bürokrasi ve ihracatçı kesimlere ‘doktor’ tabirini kullanan Ayhan Kaymaz, “Doktorlar teşhisi koyuyor ama gereken ameliyatı yapmıyor. Doktorlar, fındıkta ‘Lisanslı depoculuk sistemine geçilmeli’, ‘Fındık İhtisas Borsası kurulmalı’, ‘Fiyatlar Arz-Talep dengesine göre şekillenmeli’, ‘Doğrudan Gelir Desteği artırılmalı’, ‘Alan bazlı destek devam etmeli,’ ve ‘Rekolte yüksek, fındığın fiyatı düşük olursa bizi sıkıntılı günler bekliyor’ gibi teşhisler koyuyor ama ‘Ameliyatı yapın o zaman’ diyoruz, ses seda yok. Belli ki ameliyatı yapmak istemiyorlar ya da onlara izin vermiyorlar. Her ikisi de olabilir” şeklinde konuştu. Kaymaz, şöyle devam etti: “Bizler dinlemekten yorulduk, yetkililer söylemekten yorulmadılar. Psikolojik harekatlarına devam

ediyorlar. Fiskobirlik’in devreden çıkarılmasıyla üreticilerin eli zaten zayıflatılmıştı. Üreticilerin pek yapabileceği bir şey yok. Fındık bir devlet politikasıdır. Sorunların giderilmesi için devlet çözüm üretmelidir. Psikolojik harekat yapan yetkililer; basından ezber psikolojik yönlendirici ve etkileyici demeçler vermek yerine, yaşanan sorunların giderilmesi, fındık fiyatının iyi olması, fındık sistemini oluşturmak için gereken çabayı göstermeliler. Fındık üreticilerini, Ordu ve Giresun ekonomisini düşünmeleri gerekir. İddia ediyorum; bugünlerde söylenen psikolojik sözleri bir kenara not edin. Çünkü 2013 yılında da benzer söylemlerle karşı karşıya kalacağız. Hatırlatmak isterim, psikolojik oyunlarla üreticinin cebinden fazladan para almak, bir anlamda kul hakkını çalmakla eşdeğerdir.”

KARADENİZ;TAFLAN, İLAÇ GİBİ Ordu’da taflan ve tahnal olarak bilinen karayemiş, her yönüyle birçok hastalığa iyi geliyor.

O

rdu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, karayemişin her yönüyle birçok hastalığa iyi geldiğini söyledi. Karadeniz, karayemişin faydalarını “Yapraklarının da

çiçeğinin de ürününde ayrı ayrı faydaları olduğunu biliyoruz. Yapraklarının ezilip, sulandırıldıktan sonra içilecek olursa bağırsak hastalıklarına iyi geliyor. Meyveleri ise kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra şe-

ker hastalarına da iyi geliyor. Bölgemizde doğuya doğru gidildiğinde laz kirazı taflan olarak ta bilinir. Kışın yaprağını dökmediği için yaban hayvanlarının da en büyük yiyeceği oluyor.” olarak sıraladı.

Ordu’da Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV) ve KOSGEB işbirliğinde, Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleştirilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” kapsamında başarılı olan 30 katılımcıya sertifikaları törenle verildi.

O

rdu Ticaret ve Sanayi Odası’nda 26 Temmuz 2012 tarihinde başlayan ve 60 saatlik ders programı kapsamında devam eden girişimcilik eğitimi tamamlandı. Eğitim programının tamamlanmasının ardından düzenlenen sertifika töreninde başarılı olan 30 katılımcıya sertifikaları takdim edildi. Sertifika töreninde konuşan TOSYÖV Yönetim Kurulu üyesi ve KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, TOSYÖV’ün 1989 yılında bu yana girişimcilik kültürünün yerleşmesi ve KOBİ’lerin rekabet güçlerinin artırılması için çalışmalar yaptığını, bu yıl Garanti Bankası Sponsorluğunda KOSGEB kapsamında 9 ilde eğitimler planladıklarını, bu eğitimlerin Ankara,

İzmir, Ordu illeri kapsamında olanlarını tamamladıklarını, şu an Konya’da eğitimlerin devam ettiğini belirterek, yıl sonuna kadar, Gaziantep, Adana, Bursa, Malatya, Denizli ilerinde de uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin devam edeceğini söyledi. Konuşmaların ardından başarılı olan 30 katılımcıya sertifikaları TOSYÖV Yönetim Kurulu Üyesi ve KGF Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, TOSYÖV Yönetim Kurulu Üyesi Turan Özfurat, Ordu Vali Yardımcısı Salih Yüce, KOSGEB Uzmanı Oğuzhan Er, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Garanti Bankası Ordu Şube Müdürü Eşref Karabatak, TOSYÖV Girişimcilik Eğitmeni Cüneyt Örkmez tarafından verildi.

Güzellik, Birlik, Beraberlik Dolu, Her Zaman Bir Öncekinden Daha Güzel Ve Mutlu Bir Ramazan Bayramı Diliyoruz. Büyüklerimizin Ellerinden Küçüklerimizin Gözlerinden Öpüyoruz.

MUTLULAR OTOMATİV Recep Ali MUTLU Mustafa ÖZGEN


8

18/08/2012 Cumartesi

FINDIK FİYATINI DÜŞÜRENLER REKOLTEYİ 720 BİN AÇIKLAYANLARDIR Fatsa Ticaret Borsası başkanı Ömer Karamolla fındık fiyatının düşük olmasının sorumlusunun rekolteyi Ocak ayında 720 bin ton açıklayan Ziraat Odalarının olduğunu söyledi.

F

/ Muhsin YILMAZ

ındık fiyatını gidişatına göre kendi belirleyeceğini ifade eden Başkan Karamolla, “Arz talebe göre fındık çok gelirse fiyat düşer, yavaş gelirse yükselir. Ben Ziraat Odalarının açıkladığı 720 bin ton rekolteye inanmıyorum. Benim tahminime göre 600 bin ton fındık olur. Burada iş üreticiye düşüyor. İhracatçıya iş kalırsa hiçbir şey olmaz. “LİSANLI DEPOCULUĞUN ALT YAPISI YOK” Ünye’deki depolarda Lisanlı Depoculuğun da başlayacağını ifade eden Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ömer Karamolla, “Ne olacağı belli değil. Çün-

kü alt yapısı falan yapılmamış. Alt yapısı yapılmayan Lisan depoculuğun nasıl olacağını şimdiden bilemeyiz. Ben diyorum ki üretici kendi ürününü kendi evinde bekletsin, piyasaya getirmesin. İhtiyacı ne kadarsa o kadar fındık getirsin. Köylü fındık getirmese bile fındık fiyatı 6 TL bile olmaz. Bana göre en lüks 5.5 TL olur. Bu işin sorumlusu Ziraat Odalarıdır. Ziraat Odaları 720 bin ton rekolte var derken biz o kadar yok diye bas bas bağırdık. Fındık var dendi, 7.30 TL olan fındık aşağılara düştü. Şimdi günah keçisi arıyorlar. Eline mikrofon alan konuştu. Yarın ne olacağı belli değil” şeklinde konuştu.

CENAZE DÖNÜŞÜ FECİ KAZA: 1 ÖLÜ 5 YARALI Fatsa’da meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı. Otomobilin arkadan çarptığı dolmuş sürücüsü bir hafta arayla aynı gün ikinci kez kaza yaşaması ilginç bir tesadüfü gözler önüne serdi.

AYAZLI MERKEZ ULU CAMİİNİN TEMELİ ATILDI S Ayazlı Mahallesi Kumru Korgan Karayolu Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi yanına yapılacak olan Ayazlı Merkez Ulu Camiinin temeli düzenlenen törenle atıldı.

/ Muhsin YILMAZ yazlı Merkez Ulu Camiinin Temel atma törenine Kaymakam Bekir Atmaca, Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz, Has Parti İlçe Başkanı Muharrem Okyay Sarıhan, Memursen İlçe Temsilcisi Hüseyin Yıldız, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Temel atma töreninde açılış konuşmasını yapan Ayazlı Muhta-

A

rı Sebahattin Aka yaptığı konuşmada, caminin 500 metre kare alana sahip olduğunu belirterek, “Caminin arsası 3 bin 500 metrekare. Belediye imarına göre 5 bin metrekare park bahçesiyle çevresi var. Camimiz çift minareli olup 1500 kişilik olacaktır. 3 katlı olacak olan caminin alt katı kuran kursu olacak. Bu bölgede büyük bir camiye çok ihtiyaç vardı” dedi. Törende ikinci konuşmayı ya-

pan İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz ise “Bu mahallede bir camiye çok ihtiyaç vardı. Camiler ibadethanelerin dışında birer mekteptir, birer medresedir. Bundan sonra da cami inşaatları devam edecek. Camilerimiz gerçekten ihtiyaç olan yerlere yapılacak. Peygamber efendimiz kim dünyada bir mescit inşa ederse Allah onun mukabili olarak Cennette kendilerine bir köşk inşa eder müjdesini veriyor. Hepimiz bu müjdeye nail olmak için yarış halinde olmamız lazım. Bu cami inşaatının başlamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz’dan sonra konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’da, “Bu zamana kadar yapılan hizmetler sırasında camiler yeterli sayıda yapılmamış. Fatsa’mızda gerçekten yeni camilere ihtiyaç vardı. Şehrimiz çok hızlı büyüyor. Çok yoğun göç alıyor. Şu anda 5 tane caminin imar planında tahsisini farklı bölgelerde gerçekleştirmiş durumdayız.

Aynı anda 5 tane caminin başlaması inşallah hayırlı bir hareket. Rabbim inşallah tamamına erdirsin. Bu caminin başlamasına öncülük eden herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu. Törende son konuşmayı yapan Kaymakam Bekir Atmaca ise, “Hayırlı işlerde acele etmek lazım. İlçemizde güzel işler yapılıyor. Ramazan ayında 2 tane caminin temelini attık. Bundan sonra da bu işler devam edecek. Fatsa’da Orta Büyük Camiinden sonra büyük bir cami yok. Halkımız bayramlarda, cenazelerde bu anlamda büyük sıkıntı çekiyorlar. Bu anlamada belediye başkanımızın elinde bir proje var. O projeyi başkanımız ilerleyen günlerde açıklar. Ben bu caminin burada başlamasında emeği geçenlere teşekkür ediyor şimdiden ilçemize hayırlı uğurlu olsun” diyorum. İlçe Müftüsü Şenel Yılmaz tarafından yapılan duanın ardından protokol üyeleri caminin temeline ilk betonu butona basarak dökülmesini sağladılar.

/ Muhsin YILMAZ

amsun-Ordu karayolu Fatsa Büyük Sanayi Sitesi mevkiinde meydana gelen trafik kazasında Ordu istikametine gitmekte olan Murat Kamanoğlu (58) yönetimindeki 28 AY 660 otomobil Kutlukent kavşağı yakınlarında direksiyon hakimiyetini kaybederek önünde seyreden İhsan Yıldırım yönetimindeki 52 D 7055 plakalı dolmuşa arkadan çarptıktan sonra karayolunun ortasına takla attı. Kazada araç içerisinde bulunan Hüseyin Oktay Dizdar olay yerinde hayatını kaybederken otomobil içerisinde bulunan sürücü Murat Kamanoğlu, Mine Kamanoğlu (52), Doğancan Kamanoğlu (20), dolmuşta bulunan Müberra Serdar Aka (25) ve Bahri Kaynarca yaralandı. Kazada yaralananlar 112 sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinden sonra tedavi edilmek üzere Fatsa Devlet Hastanesi’ne götürüldüler.

den İtfaiye ekipleri tarafından çıkarılarak otopsi yapılmak üzere Fatsa Devlet Hastanesi Morguna götürüldü. Diğer yandan Kamanoğlu ailesinin dün Ankara’da vefat eden dayılarının cenazesinden sonra Giresun’a dönüş yolunda kazayı yaptıkları öğrenildi. Bir hafta arayla ikinci kez bir kazaya maruz kalan dolmuş şoförü İhsan Yıldırım’ın da şaşkınlığını üzerinden atamadığı gözlenirken, “Yol kenarında yolcu alıp hareket ettim. 10 metre gitmeden arkadan bir kütleme sesi duydum ve aynı andan bizde su kanalına düştük. 1 hafta içinde ikinci kazayı yaşadık. Ben de anlamadım bu işten bir şey” dedi.

CENAZEDEN DÖNÜYORLARDI Kazada olay yerinde hayatını kaybeden Hüseyin Oktay Dizdar’ın cesedi araç içerisin-

FATSA FİNAL DERSANESİ ÖZVERİLİ ÇALIŞMANIN KARŞILIĞINI ALDI

Fatsa Final Dergisi Dersanesi Müdürü Mevlüt Işkın düzenlediği basın toplantısında 2012 SBS sınavı ile 8.sınıf öğrencilerinin liselere yerleşme sonuçlarına göre kitlesel anlamda çok güzel bir başarı elde ettiklerini söyledi. Işkın bu sonuçlara göre sabırlı ve özverili çalışmalarının karşılığını aldıklarını belirtti.

F

atsa Final Dergisi Dersanesi Müdürü Mevlüt Işkın basın toplantısında şöyle konuştu. Elbette bu başarıda öğrencilerimizin ailelerinin ve okullarının da katkısı büyüktür. Öğrencilerimizden ; 5 tanesi Fen liselerine 18 tanesi Anadolu öğretmen liselerine 42 tanesi Anadolu liselerine

15 tanesi Sağlık Meslek liselerine 24 tanesi ise diğer meslek liselerine yerleşmiş bulunmaktadır. Başarılarından dolayı tüm öğrencilerimizi ve ailelerini kutluyoruz. Burada iki noktayı özellikle belirtmek istiyorum. Birincisi : 8.sınıfta yoğun şekilde çalışan öğrenciler kayıt yaptırdıkları okullarda 9.sınıfta pek çalışmamaktadır, sadece sınıf geç-

meyi yeterli bulmaktalar.Ancak üniversiteye girişte YGS sınavında çoğunlukla 9.sınıf konularından soru sorulmaktadır. İkincisi : Üniversiteye girişte katsayı uygulaması ve okul başarı puanı uygulaması kaldırılmıştır. Buna göre hangi okulda olursa olsun öğrencinin bireysel başarısı ön plana çıkmıştır. O nedenle öğrencilere tavsiyemiz sadece sınıf geçmek için çalışmamaları konuları iyi öğrenmeleridir. Sevgili öğrenciler, değerli veliler; Okulların kayıtları 27 Ağustos – 31 Ağustos arasında yapılacak, 12 Eylül – 14 Eylül arasında da yedekten kazananların kayıtları yapılacaktır. Yedek konumdaki bir kısım öğrencinin daha okullara yerleşeceğini tahmin ediyoruz. Final dergisi dershanesi olarak başarımızı gelecek yıllarda da artırarak sürdüreceğiz. Kazanan öğrencilerimizi ve ailelerini tekrar tebrik ediyor, öğrencilerimizin ileriki yıllarda da başarı-

larının devamını diliyoruz. Emeği geçen, tüm öğretmenleri idarecileri ve rehberlik servislerine teşekkür ediyorum. Bizi kırmayıp gelen siz basın mensubu arkadaşlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

ELEMAN İLANI DOLGUN ÜCRETLİ Bay Muhasebe Elemanı Alınacaktır.

Ramazan Bayramınız mübarek olsun

Müracat: Yahşi Tarım Ürünleri Tel: 0452 423 24 30


18/08/2012 Cumartesi

9

ŞEKER HASTALARINA ‘ŞEKER’ UYARISI İLKÜVEZ FESTİVALE İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Sağlam, Ramazan Bayramı’nın şeker hastaları

HAZIRLANIYOR

için önemli bir dönem olduğunu belirterek, uyarılarda bulundu.

M

edical Park Ordu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Sağlam, Ramazan Bayramı’nın halk arasında ‘Şeker Bayramı’ olarak bilindiği için insanların kendilerini şekerli gıdaları yemek zorundaymış gibi hissedebileceğini, ancak bu durumun şeker hastaları için son derece büyük bir risk oluşturabileceğini belirtti. Şeker hastalarının, bayramı Şeker Bayramı olarak değil de Ramazan Bayramı olarak algılamaları ve beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Sağlam, “Özellikle şeker değerlerini sık sık ölçerek, daha düzenli takip etmeleri gerekmektedir. Tansiyon değerle-

ri de şeker hastaları için ayrıca önem taşımaktadır. Bu konulara özen gösterdikleri takdirde şeker hastalarının zarar görmeleri engellenebilir. Şeker hastaları, normal zamanda rutin olarak uyguladıkları diyetlerini bozmamaya dikkat etmelidirler” dedi. Şeker hastalarının genellikle sütlü tatlıları tercih etmesi, ancak tatlı ihtiyaçlarını meyvelerden karşılamalarının çok daha sağlıklı olacağını da vurgulayan Sağlam, şöyle konuştu: “Ramazan Bayramı’nda sadece şeker hastaları değil diğer kronik hastalıklara sahip kişiler de aynı şekilde beslenmelerine dikkat etmeliler. Tansiyon hastaları da özellikle tuzlu

KUMRU-KORGAN YOLUNDA

KAZA 1 YARALI

Fatsa-Kumru-Korgan karayolu Özel Avrasya Medi Tech Hastanesi önünde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı.

Çaybaşı ilçesinin tek beldesi olan İlküvez tarihinde ilkini gerçekleştireceği festivale hazırlanıyor.

yiyecekleri tüketmemeye özen göstermeliler. İlaçlarını düzenli kullanmayı kesinlikle ihmal etmemeliler. Bu dönemde mide rahatsızlıkları olanlar da özellikle reflü hastalığı olanlar beslenmelerine dikkat etmeliler.

Yağlı ve hazmı zor yiyeceklerden kaçınmalılar. Yemek yedikten en az iki veya üç saat sonra yatmaya özen göstermeliler. Bunun dışında dar giysiler giymeyerek, gereğinden fazla tüketmemeye dikkat etmeliler.”

YASON BURNU, ANTİK LİMAN ÇIKTI

Antik dönemde Argonot Efsanesi'nin yaşandığı yer olarak kabul edilen Ordu'nun Perşembe İlçesi sınırları içerisinde bulunan Yason Burnu’nun antik dönemde liman olduğu ortaya çıktı.

2

0-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Festival İlküvez halkını ilk olması dolayısıyla heyecanlandırıyor. İki gün sürecek olan İlküvez Belediyesi İlküvez Çevre Köyleri Kültür Sanat ve Turizm Festivali ile ilgili Haberordu portalına bir açıklama yapan İlküvez Belediye Başkanı İsmet Yanık;’’Belde olarak ilkini gerçekleştireceğimiz

İlküvez Belediyesi İlküvez Çevre Köyleri Kültür Sanat ve Turizm Festivaline herkesi davet ediyoruz dedi.Yanık açıklamasında;’’Bayramın 2.ve 3. günü gerçekleştireceğimiz ve bir birinden güzel etkinliklerin sergileneceği Festivalimizde tüm hazırlıklarımız tamamlandı.İnşallah bir şölen havasında geçireceğimiz etkinliklerimize tüm bölgemizi davet ediyorum dedi.

ANKARA AYBASTILILAR

DERNEĞİ’NDEN İFTAR

Ankara Keçiörende faaliyetlerini sürdüren, Ankara Aybastılılar Derneği hemşehrilerini iftar sofrasında buluşturdu.

S

/ Muhsin YILMAZ

aat 11 sularında meydana gelen kazada Fatsa-Kumru-Korgan karayolundan şehir içi bağlantı yoluna giriş yapmak isteyen 06 BD 9545 plakalı Ramazan Kaya yönetimindeki otomobil

ile yine aynı yöne gitmek isteyen 52 AV 837 plakalı Gökhan İlmek yönetimindeki otomobil ile çarpıştı. Kazada 52 AV 837 plakalı otomobilin sürücüsü Gökhan İlmek hafif şekilde yaralandı.

SERENDER HALA GÖZDE Ordu'nun yüksek kesimlerindeki köylerde, "serender" diye tabir edilen tahıl ve bakliyat ambarları günümüzde hala kullanılıyor.

T

ürkiye Su Altı Federasyonu’na bağlı dalgıçlar Yason Burnu'nda tarihin ilk iskele kalıntıları buldu. Bölgenin sualtı haritasını ortaya çıkarmak ve turizme kazandırmak amacıyla yapılan çalışmalarda, Yason Burnu'nda Argonot Efsanesi'nin yaşandığı dönemde altın postu aramak için yola çıkan Argonotlar'ın ikamet ettiği kilisenin önünde, yine Argonot gemisinin bağlandığı binlerce yıl öncesine ait iskele ve tersane kalıntıla-

rı ile mağaraları ortaya çıkardı. Yapılan dalışlarda kilisenin Çaka Plajı tarafına bakan kısmında 50 metre uzunluğunda olduğu tahmin edilen iskelenin ayak kazıklarının oturtulduğu, 1.5 metre çapında, 3 ton ağırlığında, yan kalınlığı 60 santimetre olan 50 adet taban taşı kalıntısı olduğu belirlendi. Tipik bir değirmen taşı özelliğini taşıyan taban taşlarının ağırlıklarının 3 ton ve boylarının 3 metre olması, bölgede büyük bir iskele ve tersane bulunduğunu ortaya koyuyor.

AKKUŞ’TA SİLAHLA

YARALAMA

Akkuş’ta meydana gelen olayda bir kişi silahla vurularak yaralandı.

H

enüz buzdolabı, derin dondurucu, ambalaj ve saklama malzemelerinin bulunmadığı dönemlerde Karadeniz'de kullanılan, fare, sincap ve diğer zararlıların ulaşmaması için dört ayak üzerine inşa edilen, herhangi bir hayvanın erişememesi için ağaç dallarından uzakta olmasına özen gösterilen serenderlere her türlü kuru bakliyat,

tahıl ve yiyecek maddeleri saklanabiliyor. Burada saklanan kuru bakliyat, tahıl ve yiyecekler aradan aylar geçmesine rağmen bozulmadan durabiliyor. Karadeniz'in doğusunda kalan diğer illerde de kullanılan ve 'nayla' adıyla bilinen serenderlere seyyar bir merdivenle çıkılırken, iş bittiğinde bu merdivenler asla yapıya dayalı bırakılmıyor.

E

dinilen bilgilere göre, Muammer A.(32), çalıştığı iş yerinde sabah saat.09.00 sularında araca malzeme yüklediği sırada koluna kurşun isabet etmesi sonucu yaralandı.

Olayın ardından Ünye Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralının hayati tehlikesi bulunmuyor. Bir kişinin silahla yaralandığı olayın ardından polis soruşturma başlatırken, olayla ilgisi bulunduğu gerekçesi ile bir kişi gözaltına alındı. Silahla yaralanarak hastanede tedavi altına alınan evli ve üç çocuk babası Muammer A., polise verdiği ifadesinde kimse ile bir husumetinin olmadığını ve kimin vurduğunu da görmediğini söyledi. Olayın ardından şüpheli sıfatıyla Akkuş İl Genel Meclisi Üyesi M.D., polis tarafından gözaltına alınırken, soruşturma sürüyor.

İ

ftar proğramına TBMM Başkanlık Divanı Üyesi,Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Ordu Milletvekili İhsan Şener , KİK Daire Başkanı Ergün Taşçı, Kumrulular dernek yöneticisi Erdal Marangoz, Akdetder Başkanı Erol Coşkun, Fatsalılar Dernek yöneticisi Taner Coşkun, Tarım Bakanlığı Müşaviri Kutsi Yerebasmaz, Mesudiyeliler Vakıf Başkanı Muzaffer Ünver, Çavdar Köyü Dernek Başkanı Necmi Ünver ve Aybastılılar katıldı. İftar proğramında konuşma yapan Ankara Aybastılılar Dernek Başkanı Mehmet Güngör; “ Başta Milletvekillerimiz olmak üzere katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi. TBMM Başkanlık Divanı Üyesi,Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat; “Anakaradaki Ordulular her geçen gün sivil toplum örgütlenmesinde daha etkin rol almaya başladı.Derneklerimiz özellikle

Ramazan boyunca birlik beraberlik örnekleri gösterdiler.Bizler Milletvekilleri olarak sizlerin hep içinizde olmaya çalışıyoruz.Ramazanın çoğu iftarında siz hemşeri derneklerimizle beraber olduk.Bizler sizler gibi mısır ekmeği yiyen,çocukluğunda hayvan otlatan,sırtında fındık çuvalı taşıyan,elinde keser,belinde önlükle inşaatta çalışan sizlerin içinden çıkmış kişileriz.Kapımız ve gönlümüz her zaman sizlere açık,istediğiniz zaman çatkapı bizleri makamımızda ziyaret edebilirsiniz.Bizler o makamlarda,koltuklarda sizlerin vekaletiyle duruyoruz. Aslımızı ve geldiğimiz yeri hiç unutmadık.Bu vesileyle dernek başkanlarımıza,Aybastılı hemşehrilerime ve bizi bu iftar sofrasında buluşturan Aybastılılar Dernek Başkanı Mehmet Güngör Beye teşekkür ediyorum” dedi. Gecenin geç saatlerine kadar sohbet devam etti.

ELEMAN İLANI Milano Cafe’ye bayan eleman aranıyor. Ramazan Bayramınız mübarek olsun

Sakarya Mah. Yeni Kumru Cad. No:119/A (Aile hekimliği karşısı) Tel: 0452 424 05 18 Fatsa/ORDU


www.gazetekuzey.com

18/08/2012 Cumartesi

Tel: 0452 407 10 11

ORDUSPOR’DAN FAİR-PLAY ÇAĞRISI

BASKETBOL KOORDİNATÖRLÜĞÜ'NE

Orduspor Kulübü Asbaşkanı Uğurcan Ataoğlu, Mersin İdman Yurdu maçı öncesi Fair-Play mesajı vererek “Oyunun tadını çıkarmak varken, birbirimizin canını çıkarmayalım" dedi.

Orduspor Basketbol Şubesi Altyapı ve Spor Okulları Koordinatörlüğü'ne Halil Yılmaz getirildi.

N

azım Hikmet'in "Romülüs ve Remus'ü emziren dişi kurt" heykeli için yazılan şiirine atıfta bulunan Ataoğlu, "Oyunu beraber kurduğun, zafer için birlikte mücadele ettiğin kardeşini düşman bellersen tarih seni kahraman diye değil, kardeş katili diye yazar. Beraber emdiğimiz sütü, birbirimizin burnundan getirmeyelim. Oyunun tadını çıkarmak varken, birbirimizin canını çıkarmayalım" diyerek spor camialarına seslendi. “Rakiplerimiz düşman değil” diyen Ataoğlu, taraftarlara şu çağrıyı yaptı: "Fair-Play, sporda kurallara uymaktan da öte

belli bir davranış tarzını sergileyen bir terim. Rakibe saygı ve ona fizyolojik ve psikolojik açıdan zarar vermeme özentisidir. Rakip, bir düşman olarak değil, oyunun bir parçası olarak görülür ve yoğun mücadelede bile rakibin onuruna saygı duyulur. Fair-Play, oyunda hileye ve şiddete başvurmamak anlamına da gelmektedir. Başkanımız Nedim Türkmen liderliğinde, teknik direktörümüz Hector Cuper yönetiminde çıkacağımız sezonun ilk maçında Mersin İdman Yurdu ile Fair-Play'a örnek olacak bir mücadele izlemek dileğiyle."

HALİL YILMAZ GETİRİLDİ

U

zun yıllar Basketbol hakemliği, A klasman teknik komiserlik ve Türkiye Basketbol Federasyonu MHK Eğitim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra 18 yıl Basketbol Ordu İl Temsilcisi olarak görev yapan Halil Yılmaz, Orduspor bünyesine katıldı. Yılmaz, görevine başladı. Orduspor Alt Yapılardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Akın Çiçek yaptığı açıklamada, “Kalıcı başarılar için çok iyi bir alt yapı organizasyonu yapmak gerekiyor. Bu hedef doğrultusunda Halil Yılmaz’ın tecrübesi ve üretkenliğiyle büyük

katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

DEMİRÖREN'DEN CULIO, MERSİN İDMAN YURDU'NDA BİRLİK ÇAĞRISI! Geçtiğimiz sezon Orduspor’da forma giyen Culio, Galatasaray’dan Mersin İdman Yurdu’na geçici transfer olan Culio’nun transferinde katkıları bulunan Bakan Zafer Çağlayan da Arjantinli futbolcunun Mersin İdman Yurdu'na güç katacağını ifade etti.

Ç

ağlayan, Emmanuel Culio'ya hitaben, “Geçen sene Mersin'e gelmeden evvel Nobre'ye 'Daha Mersin'e gitmeden taraftar seni bağrına bastı' dedim. Sen Arjantinli olup Romanya'da oynadın. Ordu'da forma giydin. Umuyorum Mersin İdman Yurdu'nda da beklentileri en iyi şekilde yerine getireceksin” dedi. Culio’nun daha Mersin’e gitmeden Mersin İdman Yurdu taraftarları tarafından benimsendiğini söyleyen Bakan Çağlayan, “Mersin İdman Yurdu taraftarı seni sevgi sempati ve iyi futbolunla bekliyorlar. Sen bizim ligimize yabancı de-

ğilsin. İyi ve vefalı bir taraftarımız var. Yağmurda kışta güneşte destekleyen, coşkusu azalmayan bir taraftarımız var. Galatasaray’dan da benim dostum Ünal Aysal’ın Culio transferinde katkısı var. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.Mersin İdman Yurdu’nun tutkulu taraftarları ile futbola geri döndüğünü dile getiren Bakan Çağlayan, “Mersin İdman Yurdu bu dönem önemli transferler yaptı. Süper kupayı kazanan Galatasaray’ı tebrik ediyorum. Fenerbahçe’yi başarılarından ötürü kutluyorum. Fenerbahçe'yi seven bir Galatasaraylıyım. 2012-2013 sezonu başlıyor. Eskişehir-Akhisar

maçı sezonun ilk karşılaşması olacak. Centilmence Fairplay ve kardeşliğin olduğu bir şekilde geçeceğine inanıyorum. Mersin İdman Yurdu'nun en taze taraftarı olarak geçen yıl takımın süper lige çıkmasında onlara manevi katkılarda bulundum. Burada başkana teşekkür ediyorum. Mersin İdman Yurdu'nu sırtlamak kolay değil. Önemli gayretler gösterdiler. Mersin İdman Yurdu, lige çıktığında asansör takım olmayacağını 28 yıllık bir hasretin neticesinde ligin önemli takımlarından olacağını ifade ettik. Geçen sene iyi bir takım olduğunu güçlü bir rakip olduğunu gösterdi. Bu anlamda yönetime futbolculara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. "Sonuna kadar Mersin'in yayında olacağım" diyen Çağlayan, “Mersin Milletvekili ve Ekonomi Bakanı olarak en yeni Mersinli olarak sözlerimi yerine getireceğim. Mersin İdman Yurdu ile alakamız her geçen gün artıyor. Her sorunlarında onların yanındayım. Mersin İdman Yurdu’nun temel bir özelliği var. Mersin İdman Yurdu'nun taraftarı Türkiye mozaiğini oluşturuyor. Türkü, Kürdü, Arabı, Yörüğü, Alevisi, Sünnisi hepimizin dostça kardeşçe yaşadığı bir ülkeyiz. Mersin İdman

Yurdu da bu anlamda önemli. Mersin farklılıkların olduğu bir il. Mersin İdman Yurdu da bir katalizör. Bir bağlayıcı. Mersin idman yurdunda tüm etnik gruplar ve inanç grupları temsil ediliyor. Mersin İdman Yurdu'na bağlanmamın altında yatan sebep budur. Mersin İdman Yurdu'nda ayrılık yok. Herkesin bir ve beraber olduğu bir yer. Her kesimin bir araya geleceğinin göstergesidir” açıklamasında bulundu. Sporu takip ettiğini ve maçlara büyük oranda gitmek istediğini söyleyen Bakan Çağlayan, “İnşallah biz, Mersin İdman Yurdu’nu bundan böyle Avrupa kupalarına taşıyacağız. Mersin İdman Yurdu Avrupa kupalarında yer alacak. 2013 Akdeniz Oyunları Mersi'nde yapılacak. Antalya'nın ardından ikinci turizm destinasyonu Mersin olacak. Mersin İdman Yurdu da yapımı devam eden modern stadyumda önemli başarılar olacak. Bu transferin Mersin İdman Yurdu ve Culio için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Mersin İdman Yurdu 87 yıl önce kuruldu. Bugünkü kuruluş yıl döneminde böyle bir transfer yapıyor. Ben de tüm arkadaşlarıma ve taraftarlarımı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

* Kurumsal Kimlik, Logo, Kartvizit * Dergi, Katolog, Broşür, İnsert * Plaket, Kupa, Laminasyon Kaplama * Puzzle, Afiş, Bilboard * Araç Giydirme, Işıklı Işıksız Led Tabela * Matbaamız Maliye Antlaşmalıdır. * Resmi Evrak Basımı Yapılır. * Agfa 70x100 Renk Ayırımı (Film Çıkış) * Roland 200 Ofset Baskı * 115 EM Polar Bıçak * Strafor (Köpük) Kesim Makinası * Selefon Makinası * Konica-Minolta Dış Mekan Baskı Makinası * Heidelberg Baskı Makinası * Konica-Minolta Dijital Baskı Makinası * Kırım Makinası *

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, 2012-2013 sezonu öncesinde birlik ve beraberlik çağrısında bulundu..

T

FF'nin, Haliç Kongre Merkezi'nde spor camiasına verdiği iftar yemeğinde konuşan Demirören, amaçlarının futbolu ileriye götürmek olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ''Bugün burada sayın sponsorlarımızla, sizlerle beraber ortak tek amacımız var. Futbolu en iyi yere çekebilmek. Futbolumuzun kalitesini istediğimiz yerlere getirebilmek. Bunları ancak sizlerle beraber yapabiliriz. Ancak bunları yaparken futbolun iyi yönünü görmemiz gerektiğine inanıyorum. Eğer futbolu kötü gösterip, futbolumuzdaki kötüleri, yanlışları her gün her saat hakaret ederek, konuşur, yazar, beyanatlar verirsek, hepimizin gönülden severek yaptığı futbolu aşağılara çekeriz. Gelin, yeni bir sezona birlik, beraberlik ve futbolun güzel yanlarıyla girelim.'' Türkiye'nin disiplin açısından UEFA'daki 52 ülke arasında 43. sırada olduğuna işaret eden Demirören, ''Bizim hedefimiz ilk 3'te olmak. Saygı ve sevgi örf adeti ile büyüyen bizler, futbolda acaba neden birbirimize saygı ve

sevgiyi göstermiyoruz- Kötüleri, yanlışları tabii ki tartışacağız, eleştireceğiz ama minaremizi hep onların üstüne kurmayalım'' diye konuştu. TFF Başkanı Demirören, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan Süper Kupa maçının gayet güzel geçtiğini, ancak az sayıda taraftarın çıkardığı olayların karşılaşmanın önüne geçtiğini belirterek, şöyle konuştu: ''Kupa maçında her şey çok güzeldi. İki takımın 150 taraftarının yaptığı, gündeme, futboldan ve kupadan daha önce düştü. Bu 150 taraftarı yöneticisi de emniyeti de başkanı da biliyor. Gelin bunları stada sokmayalım. Gelin bunları futboldan uzaklaştıralım. Kazananı Türk futbolu yapalım. Futbol hepimizin. Futbolsuz yaşayamadığımıza göre bu işi düzeltmenin bizden daha çok sahada olan sizlere düştüğüne inanıyorum. Onun için bugünü futbol bayramı olarak ilan edelim. Yeni sezonda hep beraber, el ele ülkemizin futbolunu daha ileri götürmeye çalışalım. Bu vesileyle Ramazan Bayramınız kutlu olsun, yeni futbol bayramınız kutlu olsun.''

MİR KUZEY. 162 SAYI  

MİR KUZEY. 162 SAYI

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you