Page 1

Duru bebek nihayet Fatsa’da! Büyükşehir örnek olmaya devam ediyor “GÜN MUTLULUK GÜNÜ” Fatsa’da yaşadığı rahatsızlığı sonucu kaldırıldığı hastanede kemik iliği nakledilen Duru Bebek, iki yılı aşkın süren tedaviye cevap vererek, hastalığı yenmeyi başardı. Ordu halkının duası ve sevgisiyle Duru Bebek, minik bedeniyle asrın hastalığına karşı göstermiş olduğu mücadeleyi kazandı. Duru’nun memleketine gelmesiyle ilgili mutluluğunu ifade eden baba Tuğrul Hamzaçebioğlu, “Bize bu mutlu günü gösteren rabbime binlerce şükür olsun. Bugün bizim mutluluk 3’TE günümüz” dedi.

Fındık fiyatları konusunda eleştirilerin hedefinde olan borsalardan biri olan Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Köleoğlu, fiyatları kendilerinin belirlemediğini söyleyerek, “Trabzon Ticaret Borsası’nın fındık fiyatı ilan etmek gibi bir uygulaması 4’TE yoktur” dedi. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından “Dünya CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) Günü” kapsamında Haliç Kongre Mer6’DA kezinde düzenlenen sempozyumda stant açtı.

FETÖ’den 5 kişi tutuklandı

Ordu merkezli 5 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 23 şüpheliden 3’TE 5’i tutuklandı.  2 ARALIK 2016 CUMA

“Fiyatı biz belirlemiyoruz”

MHP Fatsa’da Eftal Mutlu dönemi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi tarafından Ordu’nun Fatsa ilçe 5’TE başkanlığına atama yapıldı. YIL: 5

SAYI:1475

22 bin 293 ünite kan bağışlandı

FİYAT: 50 Krş.

GÜNLÜK TARAFSIZ SİYASİ GAZETE

FATSA MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI KIZILKAYA

SORUNLARI TEK TEK ANLATTI! Ordu Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Cengiz Dönmez, Orduluların Kasım ayı içerisinde 2 bin 54 ünite kan bağışında bulunduğunu, 11 aylık süreçte ise 22 3’TE bin 293 ünite kan bağışı yapıldığını söyledi.

“ Her araç kış lastiği takmalı”

Ülkemizin genelinde kış şartlarının hakim olduğunu ve başta doğu bölgeleri olmak üzere birçok yerinde kar esareti ve ülkenin tamamında kış ve soğuk havanın etkisi altında olduğunu hatırlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Bu3’TE gün her araç kış lastiği takmalı”dedi.

32 senedir meslek aşkıyla çalışıyor!

Ordu’nun Fatsa İlçesinde 32 yıldır berberlik yapan Şevket Önez, gençlere taş çıkartarak,

yarım asrı aşkın süredir faaliyetini aynı isimle ve aynı yerde 6’DA sürdürüyor.

Turizm için büyük fırsat

Ordu’nun “sakin şehir (cittaslow)” unvanına sahip Perşembe ilçesindeki “Timsah Adası” görenleri hayrete düşürüyor. Türkiye’nin “sakin şehir”

unvanına sahip ilçelerinden olan Ordu’nun Perşembe ilçesi eşsiz güzellikleri ile doğasever4’TE lerin ilgi odağı oluyor.

Ordu’nun Fatsa İlçesinde, Vali İrfan Balkanlıoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesi doğrultusunda muhtarların şikayet, talep ve önerilerini dinlemek üzere gerçekleştirdiği muhtarlar toplantısını sürdürdü. Vali Balkanlıoğlu, bu kapsamda Fatsa’da, Kumru, Korgan, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar ve Kabataş ilçelerinde görev yapan muhtarlarla bir araya geldi. Toplantıda muhtarlar söz alarak, ilçede veya mahallesinde bulunan eksikleri dile getirerek, çözüm istedi. Bu kapsamda Fatsa’nın sorunlarını tek tek anlatan Fatsa Muhtarlar Derneği Başkanı Naci Kızılkaya, “İlçemizde elektrik ve su kesintisi, yol sorunu, şehiriçi trafiğini rahatlatacak çevreyolu, çöp sorunu, başıboş köpek, kaldırımlarda araç parkları, okullarımızın tadilatı, uyuşturucu, hırsız, tinerci, sokak aydınlatma gibi çok sayıda sorunları var. Bunların ilçemizin geleceği açısından düzene koyulması 4’TE aciliyet içeriyor” dedi.

Soğuk hava tezgahı vurdu Karadeniz’de havaların soğuması ve buna bağlı olarak avlanmanın azalması ile balık fiyatlarında artış yaşanıyor. Yurt genelinde etkili olan soğuk hava Karadeniz Bölgesi’nde de etkili olmaya 6’DA devam ediyor.

Darbe girişimi silah satışlarını arttırdı

Zeytinyağı Ordu’da tanıtılacak “Zam, içki ve sigarada kaçakçılığı artırır”

Ordu’nun Fatsa İlçesinde, 15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişiminin sonrası silah satışlarında yüzde yüz artış yaşandı. Silah satıcısı Mehmet Civelek, İlçede silah satışının geçen yıla oranla dikkat çeken artışının sebebinin darbe 3’TE girişimi olduğunu söyledi.

İçki ve sigaraya yapılan ÖTV zammının kaçak ve sahte üretimi daha da artıracağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İçki ve sigaraya zaten her 6 ayda bir otomatik ÖTV zammı geliyor. Bunların dışında ayrıca bir ÖTV artışı daha yapılması kuşkusuz vergi gelirlerini artırabilir ama kaçak ve sahte üretimle insan sağlığını da olumsuz etkile5’TE yecektir” dedi .

Çilekler kar altında kaldı Ordu’nun yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı sonrası çilek tarlaları beyaza büründü. Kabadüz ilçesinde günlerdir etkili olan yalancı bahar havası yerini soğuk ve karlı havaya bırakınca çilek tarlaları karla kaplandı. 4’TE

Zeytinyağının Pazar Payının Arttırılması projesi kapsamında 20 ilde yapılacak tadım ve tanıtım faaliyetlerinin 14.’sü 03-04 Aralık tarihlerinde Ordu’da gerçekleşe5’TE cek.


2

2 ARALIK 2016 CUMA

Sağlık

“Türkiye’de her 2 kişiden 1’i gözlük takacak” Türkiye’de yaklaşık 10 yıl sonra insanların yüzde 50’sinin gözlerinde miyopi gelişeceği öngörülürken, Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hülya Deveci, “Türkiye’de her 2 kişiden 1’i gözlük takacak” dedi. Yurt dışında yapılan bilimsel araştırmalar sonucu Avrupa ve Amerika’da cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanımına bağlı olarak, uzağı görememe olarak tanımlanan miyopi hastalığının nüfusun yüzde 40’ından fazlasını etkilediği ortaya çıktı. Türkiye için de durumun aynı olduğu belirtilirken, yaklaşık 10 yıl sonra Türkiye’de yaşayan insanların yüzde 50’sinde miyopi gelişeceği öngörülüyor. Deveci, eskiden 9-10 yaşlarında başlaması beklenen miyopinin 5’li yaşlara kadar düştüğünü, yakın bir gelecekte her 2 kişiden 1’inin gözlük kullanacağını söyledi. İngiltere’deki Focus Kliniği’nde yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar miyopi hastalığının çok fazla arttığını gösterdi. Avrupa ve Amerika’da yakın bir geçmişte yüzde 20’ler seviyesinde olan miyopi oranı, günümüzde yüzde 40’ların üzerine çıkarak yüzde 50’ye yaklaştı. Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hülya Deveci, eskiden 9-10 yaşlarında başlaması beklenen miyopinin 5-6’lı yaşlara kadar düştüğünü, 20’li yaşlarda duraklaması beklenirken de 40-50’li yaşlara kadar arttığının görüldüğünü söyledi. Avrupa ve Amerika’ya benzer bir durumun Türkiye’de de yaşandığını ifade eden Opr. Dr. Deveci, “Şu an günümüzde Türkiye’de yüzde 40’lar seviyesinde miyopi oranı var. Yaklaşık 10 yıl sonra bu oranın yüzde 50’ye çıkması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki, çok yakında her 2 kişiden 1’i gözlük takmak zorunda kalacak” dedi. Uzak Doğu ülkelerinde göz yapılarından dolayı yüzde 90 seviyesinde miyopi olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Hülya Deveci, bu durumun kalıtsal olduğunu ancak bir de çevresel etkenler olduğuna dikkat çekerek, “Bunlar içinde en önemli kısmı cep telefonları, bilgisayar ve tabletler. Uzun bir süre gözlerimizi bu teknolojik aletlere odakladığımızda bu sorun ortaya çıkıyor. Diğer etmenlerden biri de karbonhidrat ağırlıklı beslenme ve strestir. Ayrıca çocukların gün ışığına maruz kalmamaları da önemli bir etken. Çalışmalar, cep telefonu, tablet, kitap ve bilgisayar gibi nesnelere 30 cm yakından bakmanın miyopiyi artırdığını söylüyor” ifadelerini kullandı.(iha)

Etkisizleşen antibiyotikler yerine doğal antibiyotik Doç. Dr. Oğuz Özyaral, Sağlık Bakanlığının özellikle antibiyotik kullanımı konusundaki uyarılarına dikkat çekti. Gereksiz kullanılması sebebiyle antibiyotiklerin etkisini kaybettiğini ifade eden Doç. Dr. Özyaral, artık çok basit hastalıklarda bile tedavi imkanlarının kısıtlanması riskiyle karşı karşıya kalınacağını söyledi. Doç. Dr. Oğuz Özyaral, hastalıkları hızla iyileştiriyor olmasının antibiyotikleri her yerde her zaman gerekli gereksiz kullanımını da arttırdığını belirtti. Her mikroorganizmanın farklı bir savaş ve savunma teknikleri, mekanizmaları olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Özyaral, “Çok önemli iki hareket oldu dünyada. Bunlardan biri antibiyotiklerin bulunup kullanılmasıdır. Bunlar yarı sentetik, sentetik derken önümüze çok ciddi bir potansiyel olarak geldi. Hastalıkları hızla iyileştiriyor olması her yerde her zaman gerekli gereksiz kullanımını da arttırdı. Bunların doğal olanları da vardı ama biz kolay olanı yani laboratuvarlarda sentezlenen kimyasal yapıları tercih ettik. Mikroorganizmaların savunma mekanizmalarını nasıl yıkarız diye hareket eden antibiyotiklerle hastalıkları yenmeye çalıştık. Ardından ikinci önemli hareket geldi, şunu unuttuk. Her mikroorganizmanın farklı bir savaş ve savunma teknikleri, mekanizmaları var. Bir antibiyotik vücuda girip karşılaştığı düşmanı yani hastalık yapan mikroorganizmayı öldüremediğinde düşmanı tarafından deşifre ediliyor. Kısa bir süre sonra, kullanılan antibiyotik hastalık yapan mikroplar tarafından tanınıyor, ayrıca virutik hastalıklara zaten bu antibiyotiklerin hiçbir etkisi de yok, böylece mikropların savunma mekanizması güçleniyor, akıllanıyorlar ve sonuç antibiyotikler etkisiz hale ge-

tiriliyor. Yani antibiyotik işe yaramıyor. Bir antibiyotiğin piyasaya çıkması ortalama 10 sene kadar bir süre alıyor. Ancak biz o kadar çok antibiyotik kullanıyoruz ki, 10 sene daha bitmeden ilacın etkinliğini bitirmiş oluyoruz. Bunun temel sebebi ilacı gerçekten kullanılması gereken yerde değil, aklımıza gelen tüm hastalıklarda, kulaktan dolma tavsiyelerle kullanmış olmamız” dedi. “Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik işe yaramaz. Ancak sonrasında gelişen bir enfeksiyon varsa antibiyotik sadece hekim denetimin, gözetiminde kullanılır. Buna da ancak doktor karar verir. Öyle yanlış kullanım şekilleri ile karşılaşıyoruz ki başı ağrıyan antibiyotik kullanıyor mesela. Şaşırıp kalıyoruz. Oysa ki antibiyotik gerçek kullanım yeri dışında kullanıldığında vücudu yorar. Tüm ilaçlar zehirdir. Eczacılık zehri yönetme, hekimlik ise kullanım sanatıdır. Ancak vatandaş bu takdiri doktora bırakmıyor. Kendi kendine teşhis koyuyor, tedavi için de mutlaka antibiyotik alıyor. Aldığı her antibiyotik ile böbreklerine, karaciğerine, bağırsaklarında yaşayan vücudu için gerekli, faydalı mikroorganizma topluluklarına, sindirim sistemine , kan sistemine, organlarına farkına varmadan zarar veriyor” şeklinde konuşan Doç. Dr. Oğuz Özyaral özellikle sağlık konusunda boş konuşma alışkanlığından kurtulunması gerektiğini ifade etti. Doç. Dr. Oğuz Özyaral antibiyotiklerin etkinliğinin korunmasında doktor ve eczacıya da sorumluluk düştüğünü belirterek, “’Hasta istedi antibiyotik’ yazdım, verdim diye bir şey olamaz. Hasta şikayetlerini anlatacak, doktor ne uygun görürse onu verecek ve tedavi protokolü oluşturulacak. Burada bilen kişi doktordur. İnternetten araştırıp yalan

Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi Temsilcisi

Niyazi YEŞİLLER YAYIN KURULU Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hamdi Büklü Sayfa Editörü Mutlu Baymak Haber Merkezi Hüseyin Güneş Akbulut Erkan Kaş Çiğdem Akyol

Hukuk Danışmanı Av. Doğan Pehlivan

Genel Yayın Yönetmeni Betül Akbulut

Dizgi-Grafik Yeşiller Grafik Tasarım www.yesillermatbaa.com

İnternet Editörü Seyhan Yeşiller

Baskı Sorumlusu Ekrem Ezim

Temsilcilikler Korgan:Kenan Patak Çatalpınar: Adil İşnel

Yayın Türü Baskı Tesisi Yerel Süreli Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir. Gazetemiz İHA Abonesidir. Adres Sakarya Mah.Sakarya Cad. No:43/B Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : gazetekuzey@gmail.com

10 doğal antibiyotik Doç. Dr. Oğuz Özyaral, bol bol kullanılmasını tavsiye ettiği doğal antibiyotikleri şu şekilde sıraladı: “Sarımsak: Mümkün olduğunca çiğ tüketin. Yemeğe katarken güzelce yıkayıp kabuğuyla kullanın. Soğan: Kuru ve tazesini çiğ olarak tüketelim. Ka-

vurmayın. Ispanak: Mümkünse çiğden ya da buharda haşlayıp kullanın. Rengi değişene kadar pişirdiğinizde bir değeri kalmaz. İçinde folik asit vardır. Folik asit enfeksiyonlarla savaşta oldukça güçlüdür. Turp: İçinde C vitamini ve iyot bulunur. Doğal antibiyotiktir. Turp gibi olmak sözüne ilham vermesi boşuna değildir. Brokoli: Güçlü bir antioksidan olan C vitamini içeriyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Zencefil: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bal, tarçın ve zencefil karışımı herkese tavsiye edilebilir. Kırmızı biber / Kımızı acı biber: Acı biber içindeki capsaicin maddesi aynı zamanda ona acı tadı verendir. Bu madde bağışıklık sistemimizi güçlendirir, hastalıklara karşı direncimizi arttırır. Kırmızıbiber iyi bir C vitamini kaynağıdır. Kivi: Portakaldan daha fazla C vitaminine sahip olan kivi, antioksidan özellikle sebebiyle özellikle kış mevsiminde her gün tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Pırasa: Güçlü bir antioksidan olan “polifenol” içerir. Serbest radikaller ve onların oluşturacağı hastalıklara karşı vücudu korur. Nar: Kırmızı - mor renkli tüm meyveler bağışıklığı güçlendirir ancak nar bu özelliğinin yanı sıra Potasyum ve demir içerir. Bu da hastalıklarla savaşımızda bize yardım eder.”(iha)

Soğuk şeker hastalarını tehdit ediyor

www.mirkuzeygazetesi.com.tr

Genel Müdür Nusret Yeşiller

yanlış bilgilerle hastalığına teşhis koyup forumlardaki tavsiyelere göre ilaç isteyen hastalar, hem kendilerine hem de sağlık sistemine zarar veriyor. Biz ne yazık ki akılcı ilaç planlaması yapamıyoruz” ifadelerini kaydetti. Doğru beslenmenin, aşılama takvimine uymanın, kontrolleri düzenli yaptırmanın ve çevreyi temiz tutmanın hastalıklara yakalanma riskini arttığını vurgulayan Doç. Dr. Özyaral, “En doğrusu koruyucu hekimliktir. Yani hasta olmamak ve ilaca daha az ihtiyaç duymak. Doğala dönmek zorundayız. Antibiyotiklere ihtiyaç duymamak için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Doğal antibiyotikler dediğimiz vücudumuz tarafından yabancı madde olarak kabul edilmeyen gıdalarımız var. Onları doğru pişirme ve tüketme biçimleriyle soframıza getirmeliyiz. Hasta olmak istemiyorsanız doğal antibiyotikleri sofranızdan eksik etmeyin” dedi.

Soğuk havaların şeker hastaları için riskli olduğu bildirildi. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, nezle, grip, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, bademcik iltihabı, faranjit astım, bronşit, zatürree orta kulak iltihabı gibi hastalıklarda artış yaşandığına dikkat çeken Uzm. Dr. Doğan Çimen, bilhassa şeker hastalarının bu dönemde beslenme düzeni, spor, vücut bakımı gibi birçok konuda sağlıklarına çok daha özen göstermesi gerektiğini vurguladı. Kış mevsiminde hava sıcaklığında yaşanan düşüş, günlerin kısalması ve hareketsizlik sebe-

biyle vücudun kalori harcaması ve buna bağlı metabolizma hızında azalma olduğunu anlatan Dr. Doğan Çimen, “Daha hareketli bir yaşamın görüldüğü yaz aylarında, kan şekerini normalleştirmek adına gerçekleştirilen diyet ve kullanılan ilaçlar, kış mevsiminde aynı düzeyde olumlu etki göstermeyebilir. Kış aylarında vücudumuz ısısını koruyabilmek için metabolizmayı yavaşlatır. Bu da kan şekeri ayarının bozulmasını beraberinde getirir. Diyabet hastaları soğuk havalarda kan şekerini sık sık kontrol etmeli, diyet ve tedavide oluşabilecek olası değişik-

likleri de mutlaka doktoruna danışarak hareket etmelidir” dedi. Şeker hastalarına yönelik, bu dönemlerde uzun süreli aç kalmamaları tavsiyesinde bulunan Dr. Doğan Çimen, “Şeker hastaları gün içerisinde azar azar ve sık sık yiyerek vücut dengelerini korumalıdır. İnsülin ve şeker düşürücü ilaç kullanan hastaların da bu ilaçların etkilerinin en yüksek olduğu dönemlerde ara öğünlerini asla atlamamaları gerekiyor. Kışın azalan hareket ve buna bağlı olarak öğün saatlerinin aksatılması, hastalarda şeker düşüklüğüne sebep olabilir. Bu diyabet hastaları açısından tehlikeli olabilir. Diyabet hastaları ara öğünlerini atlamamak için yanla-

rında kesinlikle yiyecek taşımalıdır. Uyku düzeni ve süresine de dikkat etmek gerekiyor. Alkol kan şekerini olumsuz etkilediği için alkolsüz ve şekersiz sıvı gıdaların tüketimine önem verilmelidir. Soğuk havadan ötürü evde geçirilen zamanın uzaması da beslenme alışkanlıklarında değişikliğe sebep olduğundan, kışın diyabet hastaları genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenip portakal, mandalina gibi turunçgilleri sıkça tüketmektedir. Uzun kış akşamlarında vitamin ve enerji deposu olan turunçgillerin çok fazla yenilmesi de vücudun şeker dengesini bozabilir” açıklamalarında bulundu.(iha)


3

2 ARALIK 2016 CUMA

Duru bebek nihayet Fatsa’da! FETÖ’den 5 kişi tutuklandı “GÜN MUTLULUK GÜNÜ” / Hamdi BÜKLÜ 1’den devam Samsun’da uzun bir süredir tedavi gören minik melek Duru bebek, yapılan tedavi ve Tüm Türkiye’nin yağmur misali yaptığı dualarıyla sağlığına kavuşma yolunda büyük ilerleme göstermesiyle memleketi Fatsa’ya geldi. Müjdeli haberi gazetemizle paylaşan baba Tuğrul Hamzaçebioğlu, “İki yılı aşan tedavi sürecinde biricik yavrumuz Durumuz,

hastalığın karşı vermiş olduğu mücadeleden galip çıktı. Bize bu mutlu günü gösteren rabbime binlerce şükür olsun. Bugün bizim mutluluk günümüz. 2 sene boyunca yaşadığım, bütün yaşanmışların, hepsini unuttum. Allah’ım bu yaşanmışlarımızı bize ve hiç kimse nasip etmesin. Bizim için gün mutluluk günüdür. Evladımız, nakil sonrası tedaviye olumlu yanıt vermesinin ardından bugün memleketimiz Fatsa’ya geldik” diye konuştu.

22 bin 293 ünite kan bağışlandı Cengiz Dönmez, Kasım ayı için bin 900 ünite kan bağışı hedefi koyduklarını, Kasım ayının tamamlanması ile bu hedefin yüzde 8 civarında aşılarak Orduluların 2 bin 54 ünite kan bağışında bulunduğunu belirtti. Bu rakamlarla birlikte Ordu’da 2016 yılında geride kalan 11 ayda 22 bin 293 ünite kan bağışı yapılmış oldu.

1’den devam Ordu Kan Bağış Merkezi tarafından 2016 yılı için il genelinde yürütülen kan bağış çalışmaları son ayına girdi. Bu kapsamda merkezler ve gezici ekipler ile ilçelere hatta mahallelere ulaşan kan bağış ekipleri kan bağışında bulunmak isteyenlerin ayağına

gidiyor. Yapılan çalışmalar kapsamında Ordu Kan Bağış Merkezi Müdürlüğü ise her ay bir kan bağış hedefi belirliyor ve bu hedefe ulaşmak için çalışmalarını arttırıyor. Kasım ayı ve 11 aylık süreçte yapılan kan bağış çalışmaları hakkında bilgiler veren Ordu Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr.

“ Vatandaşlarımız duyarlılık gösteriyor” Kasım ayı içerisinde ilk haftalardaki hava koşullarının iyi gitmesi sebebi ile belirlenen hedefin aşıldığın yıl içerisinde de kan bağışçılarının duyarlılık gösterdiğini aktaran Dönmez, “Kasım ayı için Kan Bağış Merkezi olarak bin 900 ünite kan bağışı hedefi belirlemiştik. Hava sıcaklıklarının ilk haftalar iyi gitmesi ile verimli bir çalışma gerçekleştirdik. Yapılan bu çalışmaların ardından

Kasım ayının tamamlanması ile Ordulular yüzde 8’lik artışla 2 bin 54 ünite kan bağışında bulundu. Kasım ayında hedefin aşılması ile 2016 yılının son 11 ayında 22 bin 293 ünite kan bağışı toplamış olduk. Bu kapsamda biz Aralık hedefimizi bin 800 ünite kan bağışı olarak belirledik. Kış ayı olması sebebi ile bağışlarımızda azalmalar yaşansa da biz 2016 yılını 25 bin ünite kan bağışı ile tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.(iha)

1’den devam Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda Ordu Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Trabzon, Giresun, Elazığ, İstanbul ve Ordu’da 23-25 Kasım’da gerçekleştirdiği operasyonlarda gözaltına alınan 23 kişinin emniyetteki sorgusu tamamlandı. Öğretmen, doktor, esnaf ve FETÖ’nün kurumlarında çalışan kişilerden oluşan 23 kişi, adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet savcılığındaki ifadeleri sonrası

mahkemeye sevk edilen 23 kişiden esnaf Mehmet G., dershane öğretmeni Ahmet A., esnaf Nasip A. (İstanbul), Hasan K., dershane öğretmeni Mücahit Ç. (Elazığ) tutuklandı. Muhsin D., Hakim E., Salim Y., Özgür B., Adil G., Mehmet G., Murat Y., Nurettin Y., Arif Ç., İrfan K.D., Feridun K., Adem D.,İsmail S., Mete U., Halil M., Davut P.K., İmdat K., Adem Ş. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında 4 kişinin daha arandığı öğrenildi.(iha)

Darbe girişimi silah satışlarını arttırdı

“ Her araç kış lastiği takmalı” / Hamdi BÜKLÜ

olması zorunludur. Kış lastiklerini taktırmaları için şoför esnafımızın yanı sıra tüm trafiğe çıkan sürücülerimizi uyarıyoruz, araçlarınızı kış şartlarına uygun hale getirin” şeklinde konuştu.

1’den devam Kazaları en düşük seviyeye düşürmek istiyorsak bunu kanunla değil insan hayatını korumak adına yapmalıyız. Yani bugünden itibaren trafiğe çıkan her araç kış lastiğini takmalı” dedi. “TİCARİ ARAÇLARA ZORUNLU” Bugünden itibaren kış lastiği takmayan ticari araçlara 602 TL para cezası uygulanacağını da hatırlatan Apaydın, “602 TL’lik ceza 31 Aralık 2016 gecesine kadar geçerli olacak. 1 Ocak’tan itibaren kış lastiği takmamanın cezası yeniden değerleme oranı olan yüzde 3.83 artışla 625 TL

olarak uygulanacak. Kış tüm şiddetiyle ülkemizin her köşesinde hissedilmektedir. Ülkemizde şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Yönetmelik uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller bugünden itibaren kış lastiğini zorunlu olarak kullanıyorlar. Ancak sadece ticari araçlarımız değil, tüm araçlar can ve mal güvenliği açısından kış lastiği taktırmalıdır” diye konuştu. “ŞEHİRİÇİ UYGULAMASI KARARI VALİLİKLERDE” Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar

ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenerek uygulandığının da altını çizen Apaydın, “Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında da bu hususlar dikkate alınacak.  Üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastikler ve sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler kış lastiği olarak kullanılacaktır. Kamyon, TIR, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması hatta stepne lastiklerinde kış lastiği

“ÖZEL ARAÇLARDA DİKKAT ETMELİ”  Ülkemizde 4 milyondan fazla ticari aracın trafikte bulunduğunu açıklayan Fevzi Apaydın,  “Kışın yollarda sadece ticari araçlar bulunmuyor. Özel araçlarda en az ticari araçlar kadar dikkatli olmalı, önlemlerini almalıdır. Kullanacakları kış lastiklerinin dört lastiğinin de kış lastiği olarak değiştirilmesinde büyük fayda vardır. Eğer farklı tip lastikler kullanılırsa, örneğin 2 yaz ve 2 kış lastiği kullanımında aracın patinaj, dengesinin bozulması ve yoldan çıkma gibi durumların oluşma tehlikesi çok yüksektir. Kış yüzünü gösterirken araçlarımızın kış bakımını yaptırmayı, antifrizimizi koymayı unutmayalım” dedi.

1’den devam Fatsa’da hain FETÖ/PDY tarafından 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından silah satışları yüzde yüz arttı. Türkiye’nin bütünlüğüne vatan haini FETÖ tarafından girişilen kalkışmanın milletin dik duruşu sayesinde sonuç kaldığını söyleyen Silahçı Satıcısı Mehmet Civelek, “Ülkemiz böyle bir hainlik kalkışmasına verdiği cevapla

tüm dünyada konuşulur oldu. Bu noktada hain FETÖ/PDY tarafından 15 Temmuz Kalkışması sonrası vatanını ve ailesini korumak isteyen vatandaşlar, silah alımlarına yüklendi. Geçtiğimiz sene bu dönemlere oranla silah satışımız yüzde yüz artış gösterdi. Bugün ilçemizde halkımız tarafından silah gıda gibi ihtiyaç görülüyor. 15 Temmuz’un yaşanmasının ardından tüfek ve tabanca satışlarından büyük bir artış olması bizleri de şaşırttı” diye konuştu.


4 FATSA MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI KIZILKAYA

SORUNLARI TEK TEK ANLATTI!

/ Hamdi BÜKLÜ 1’den devam Fatsa’da Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirilen muhtarlar toplantısına, Fatsa İlçe Kaymakamlığı ev sahipliğinde Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun başkanlığında icra edilen programa Fatsa, Kumru, Korgan, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar ve Kabataş Kaymakamları ve Belediye Başkanlarının yanı sıra Fatsa, Kumru, Korgan, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar ve Kabataş ilçelerinde bulunan 300’e yakın muhtar katıldı. Toplantıda konuşan Balkanlıoğlu, “Devletin ve kanunlar üzerinde hiç kimsenin hatta seçilmiş olsa dahi üstünlüğü yok-

tur. Bugün olduğu gibi devlet o kişilerden kanuna karşı aykırı davrandıkları için hesap soruyor. Bakınız bu kişiler, köyde yangın var itfaiye göndermiyor. Kar yağışından dolayı köy yolu kapanmış, mezra ve yolları açıyor ama orayı açmıyor. Tabiki de devlet buna müdahale edecek. Kanunda yeri var ve deniliyor ki, belediye hizmetlerinde buna benzer aksama olsa vali, bütün belediyenin araç gerecine el koyar ve gereken hizmet bizzat yaptırır ya da yapar. Bizler hepimiz kamu görevi ifa ediyoruz. Seçilmiş, atanmış fark etmez. Sonuçta hepimiz bu memleketin hayrına ve bu memleketin vatandaşlarına hizmet

için kanunları gereği ihdas edilmiş makamları işgal ediyoruz. Kimimiz bu makamlara seçilerek geliyoruz. Kimimiz de kanunlar muvacehesinde tayin edilerek geliyoruz. Sonuçta bizim hepimizin görevi nedir? Halka hizmettir. Bize bu yetkiyi ve imkanı veren de sonuçta halkın kendisidir. Bizlerin görevi halka hizmet etmektir” dedi. Vali Balkanlıoğlu’nun konuşmasının ardından sırasıyla söz alan mahalle ve köy muhtarları sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Bu kapsamda Fatsa’nın sorunlarını tek tek anlatan Fatsa Muhtarlar Derneği Başkanı Naci Kızılkaya, “Fatsa İlçesi 79 muhtarlıktan oluşmaktadır.13 Merkez Mahalle, 58 Köyden Mahalle dönüşen mahallemiz ve 8 Belde mahallemiz vardır. Fatsa Muhtarlar Derneği Başkanı olarak derneğimizin 79 mahalle muhtarları ile ortak görüşlerimiz neticesinde 79 mahalle muhtarımızın ortak talepleridir. Bunlar, İlçemize

bağlı mahallelerimizdeki elektrik direklerinin ve tellerinin yenilenmesi gerekiyor. Mahallelerdeki Ana yollarında olan ulaşım sorununun giderilmesi gerekiyor. Mahallelerimizdeki ihtiyaçlara cevap veremeyen su sorunları ve suları yapılmış mahallelerin iş ve işlerinin OSKİ’ye devredilmesi. Fatsa şehiriçi trafiğini rahatlatacak çevre yolu yapılması. Muhtar odası olmayan mahalle muhtarlarına muhtar odasının yapılmasıdır. 8 Belde mahallesinin nüfusunun çok olması ve dağınık yerleşkede olmasından dolayı ihtiyaçlara cevap verebilecek. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan koruyacak çözümler üretilmelidir. Okullarımızın tadilatı yapılmalıdır. İlçe emniyet müdürlüğümüzce okul çıkışlarında daha fazla denetim yapması gerekiyor. ilçemizde uyuşturucu, tinerci, hırsız ve art niyetli kişilerden sokak aydınlatmalarının artırılması gerekiyor” diye konuştu.

“Kamuoyu ile paylaştığımız bu gerçeklere ve toplantıya katılmış olmalarına rağmen Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı’nın yerel bir gazetede çalıştay ile ilgili “kendi çıkarları doğrultusunda rapor oluşturacaksın” açıklamasını teessüf ve üzüntü ile okuduk. Böyle bir açıklamanın gerçeği yansıtmadığını kendisi de, toplantıya katılanların tümü de görmüştür.” diyen Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Köleoğlu, açıklamasının devamında şöyle dedi. “Ayrıca Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından geçtiğimiz hafta yapılan basın toplantısında külleme çalıştayının borsanın yetki alanına girmediği ve bu nedenle faaliyetimize anlam veremedikleri yönündeki açıklaması da ayrı bir üzüntü kaynağıdır. Başta da ifade ettiğimiz gibi, Trabzon Ticaret Borsası olarak fındığın sadece ticaret tarafı ile değil, dahası en fazla üretim alanı olmak üzere her aşamasında her şeyin iyi olması için çaba gösteriyor, öncülük ediyoruz. Bunun neresi yanlıştır? Aynı açıklamada, borsanın emanet fındık aldığı ve bunları açıklaması gerektiği yönündeki beyanları anlamak bile mümkün değildir. Çünkü borsaların böyle bir işlevi ve uygulaması yoktur, olmamıştır. Bu arkadaşlarımız Ticaret Borsalarının işlevini ya bilmemekte, ya da karıştırmak-

tadırlar. Özellikle de, “Fındık fiyatlarını ihracat sezonu açılışında neden 11.90 TL olarak ilan ettiler” ithamını anlamak bile mümkün değildir. Çünkü Trabzon Ticaret Borsası’nın fındık fiyatı ilan etmek gibi bir uygulaması yoktur. Önceki yıllarda web sayfamıza koyduğumuz ve serbest piyasada oluşan günlük fındık fiyatları bile 2 yıldan beri kaldırılmıştır. Sonuç itibariyle, Trabzon Ticaret Borsası olarak üreticinin ayağına kadar giderek, bahçelere girerek yapmaya çalıştığımız örnek uygulamaları desteklemesi gerekenlerin, kamuoyunu yanıltıcı ve yanlış beyanlarda bulunmasını ne anlamak, ne de kabul etmek mümkün değildir. Fındık sektörü sürekli konuşma ve atışma ile, bir de birbirini suçlama ile bir yere varamaz. Tek çözüm ortak akıl üretmektir. Bunun yol ve yöntemi de bir araya gelerek ortak çıkarlar doğrultusunda hareket etmektir. Bu vesile ile borsa olarak üretimden tüketim aşamasına kadar fındık sektörünü bir bütün kabul edip hareket ettiğimizi ve bu anlayışımızı sürdürmeye devam edeceğimizi bir kere daha belirtir, hedefimizin verim ve kaliteyi arttırarak Dünya piyasalarında Türk fındığının hakimiyet payının daha da yükselmesini sağlamak olduğunu kamuoyu ile paylaşırız.”

“Fiyatı biz belirlemiyoruz”

1’den devam Bu sene düşük seyreden fındık fiyatlarıyla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Fiyatların düşük olması nedeniyle üreticilerin hedefinde olan ticaret borsaları arasında olan Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Köleoğlu bir açıklama yaptı. Borsa olarak, söz konusu fındık olduğunda sektörün tüm kesimlerini bir bütün kabul ederek çalışmalarını sürdürdüklerini ve bunları da kamuoyu ile açık bir şekilde paylaştıklarını söyleyen Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Köleoğlu, kendilerine yönelik yapılan eleştirilere cevap verdi. Fındıkla alakalı projelere öncülük ettiklerini söyleyen Köleoğlu, “Üretimden tüketim aşamasına kadar sektörün içinde yer alan kurum, kuruluş ve kişilerle işbirliği içinde 15 yıldan beri özellikle fındıkta verim ve kaliteyi arttırmaya yönelik projelere öncülük ediyoruz. Bunlar arasında Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi, Fındığı Daldan Değil Yerden Toplayın Projesi, Fındıklı Ekmek Projesi, Trabzonspor’un Resmi Yiyeceği Finduk Projesi, Fındık Tanıtım Projesi, Fındık ve Sağlık Projesi dikkat çeken ve sektörle ilgili kesimler tarafından da örnek

alınarak uygulanan çalışmalar bulunmaktadır. Özellikle fındıkta verimin dönümde 100 kg’nın altına düştüğü Doğu Karadeniz’deki yaşlı bahçelerin sökülüp yeniden farklı sistemlerle dikilmesi veya tekniğine uygun budanarak verimin asgari150-200 kg’nın üzerine çıkması için yaptığımız örnek bahçe çalışmaları Devlet tarafından da dikkate alınarak sorunun çözümü için yasal hazırlıklar başlatılmıştır.” Daima sektörün tüm kesimleri ve bu kesimlerin meslek örgütleri ile işbirliği içinde olmayı tercih ettiklerini söyleyen Borsa Başkanı Şükrü Köleoğlu, “Bu vesile ile fındıkta son yılların en büyük felaketi olarak adlandırabileceğimiz külleme hastalığı ile ilgili topyekûn mücadele için her kesimden, herkesi davet ederek 150 kişinin katılımı ile 25 Ekim tarihinde çalıştay gerçekleştirdik. Katılım da planladığımız gibi oldu. Şimdi bilim adamları ve sektör temsilcilerinin çalıştaydaki görüşlerini rapor halinde bir kitapçık da topluyoruz. Devlet desteği ve organizasyonu gerektiren bu konuda yakında Ankara’da üst düzey bir toplantı gerçekleştirerek başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere devletin üst kademesine karar ve destek için raporu sunup, görüşmeler yapacağız.”

2 ARALIK 2016 CUMA

Turizm için büyük fırsat 1’den devam Perşembe ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Belicesu Mahallesi’ndeki “Timsah Adası” ise yazları ziyaretçi akınına uğrarken, görenler hem şaşırıyor hem de hayran kalıyor. Aynı zamanda Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Envanteri’nde bulunan adanın karayla birleştiği alandaki kumsal halk plajı olarak kullanılıyor. Sonbahar aylarında da ziyaret edilen ‘Timsah Adası’nı ilk kez gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Adayı görmek için Ordu ve çevresindeki illerden Perşembe’ye gelen vatandaşlar, arkalarına aldıkları ‘Timsah Adası’ ile özçekim yapmayı da ihmal etmiyor. “Timsah Adası Ordu turizmi için olağanüstü bir fırsat” Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, ‘Timsah Adası’nın ziyaretçilerin uğrak yeri olması için çalışmalar yürüttüklerini, adanın tam anlamıyla turizme kazandırılması ile Ordu’nun çok farklı bir turizm alanına sahip olacağını söyledi. Turistlerin ilgisini çekmek amacıyla Timsah Adası’nın olağanüstü bir fırsat tanıdığını ve bunun için çalışmalar yapa-

caklarını ifade eden Balkanlıoğlu, “Deniz kenarındaki çok güzel bir ilçemizde timsaha benzeyen çok ilginç jeolojik bir oluşum var. Adeta timsaha benziyor. Bu ada zamanında fay hatlarının kırılmasında ya da yanardağların oluşturduğu bir şekil olduğu yolunda açıklamalar var. Görüntü ilginç ve güzel olunca bu alanda turistik tesislerin olmasını planlıyoruz. Biz Ordu’yu turizme açıyoruz. Bu sebeple otellerin beş yıldızlı olması yetmez, çevresinin de beş yıldızlı olması lazım. Bu açıdan Timsah Adası bize olağanüstü bir fırsat tanıyor. Burası ile alakalı gerek devlet, gerekse özel sektör ile birlikte ileride bazı projelerimiz olacak” dedi. Belicesu sakinlerinden Muhittin Memiş ise, Timsah Adası’nın yaz aylarında çok kalabalık olduğunu belirtti. Timsah Adası’nın yabancı turistler içerisinde en çok Arap ve Alman turistlerin ilgisini çektiğini ifade eden Memiş, “Timsah Adası’nın yaz ayarlında ziyaretçisi çok oluyor. Yabancı turistler tarafından oldukça beğenilen bir yer. Birçoğu gerçekten timsah olduğunu düşünüyor. Alman ve Arap turistler ilgi gösteriyor. Her yıl sayı gitgide artıyor” diye konuştu.(iha)

Çilekler kar altında kaldı

1’den devam Gece saatlerinde etkilisini artırarak yağan kar yağışı sonrası yılın son çilekleri üreticiler tarafından toplandı. Kabadüz ilçesinde çilek yetiştiricilerinden Osman Arslan, günlerdir devam eden yalancı bahar havasının ardından yağan karla çilek tarlasının beyaza büründüğünü söyledi. Kar yağışıyla

çileklerini topladığını ifade eden Arslan, “5 çilek fidanı bulunan tarlamda bu güne kadar çilek yetiştirmeyi başardım. Havalarda sıcak gidince tarlamdaki çilekler hem lezzetli hem de kaliteli oldu. Kar yağmasıyla birlikte yılın son çileğini de topladım” dedi. Arslan, çilek yetiştiriciliğini herkese tavsiye ettiğini dile getirdi. (iha)


2 ARALIK 2016 CUMA

Zeytinyağı Ordu’da tanıtılacak 1’den devam İstanbul Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) ve Aydın Ticaret Borsası Özel Gıda Laboratuvarları A.Ş ortaklığında, Aydın Ticaret Borsası tarafından başvurularak, KOSGEB Başkanlığı tarafından desteklenmeye

uygun görülen “Zeytinyağının Pazar Payının Arttırılması” projesi kapsamında tanıtım ve tadım faaliyetlerinin on dördüncüsü 0304 Aralık 2016 tarihlerinde Ordu Migros AVM’de gerçekleşecek. Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, yaptığı açıklamada; “Projenin amacının kişi başına düşen zeytinyağı tüketiminin arttırılması ve tüketilebilecek doğru zeytinyağının tüketici ile karşı karşıya getirilmesidir. Tüketicilere, Uluslararası Zeytin Konseyi (International Olive Council / IOC ) tarafından akredite olan Aydın Ticaret Borsası Tadım Paneli tadım uzmanlarımız tarafından, kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri, kaliteli zeytinyağında olması ve

olmaması gereken özellikler hakkında bilgiler verilerek, sağlıklı ve bilinçli bir tüketici kitlesi oluşmasına katkı sağlamak, Zeytinyağı markalarının ve iç pazar payının

arttırılması amaçlanmaktadır. Orduluları zeytinyağı tadım etkinliğimize bekliyoruz” dedi.(iha)

5 MHP Fatsa’da Eftal Mutlu dönemi

1’den devam MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin takdiri ile Fatsa İlçe Başkanlığına Eftal Mutlu getirildi. Yeni görevi ile ilgili açıklamalarda bulunan MHP Fatsa İlçe Başkanı Eftal Mutlu, “Görevimizi en iyi şekilde devam ettireceğiz. Partimi-

zin başarısı için çalışacağız. Bu görevi ben ve ekip arkadaşlarım layığıyla yapacaktır. Bizleri bu göreve atayan başta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve genel merkez görevlilerine teşekkür ediyorum” dedi.(iha)

FETÖ/PYD soruşturması kapsamında 11 Ağustos 2016 tarihinde görevden alınan Ünye Kaymakamı Mustafa Demir’in yerine atanan kaymakam belli oldu. İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan Mülki İdare Amirleri Atama ve Yer Değiştirmesi Kararnamesi’ne göre; 616 mülki idare amirinin görev yeri değişirken, 12 mülki idare amirinin de ba-

kanlık bünyesinde görev yerlerinde değişikliğe gidildi. Kararnameye göre 616 mülki idare amirinin yeri değişirken, Ünye Kaymakamlığı’na da 1. Derece Kadrolu Boyabat Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney getirildi. 1975 yılı Artvin’in Arhavi ilçesi doğumlu olan Ümit Hüseyin Güney, evli ve 1 kız çocuğu babası.(iha)

“Zam, içki ve sigarada kaçakçılığı artırır” Ünye Kaymakamı belli oldu asgaride olacak, ancak bizim komşularımızdaki sigara fiyatı ile ülkemizdeki fiyatlar arasında tam bir uçurum var. Bu da kaçakçıların kârının artmasına zemin hazırlıyor” diye konuştu.

1’den devam Komşu ülkelerdeki fiyatlarla ülkemizdeki fiyatlar arasındaki makas arttıkça sınırdan kaçak ürün geçişlerinin de arttığını ifa-

de eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, “Komşu ülkelerdeki tütün ürünleri fiyatı ile ülkemizdeki fiyatlar arasında çok büyük bir fark olmasa belki kaçak ürün girişi de

“SAHTE İÇKİ ÜRETİMİNİN VE ZEHİRLENME VAKALARININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİYORUZ” İçki ve sigaradaki ÖTV zammının zamanlamasının da yanlış olduğuna değinen Palandöken, “Yılbaşı öncesi sahte içki üretiminin ve bundan kaynaklı zehirlenme vakalarının artmasından endişe ediyoruz. Vatandaşlarımızı da bu vesileyle şimdiden uyarı-

yoruz. Ucuz olan hiçbir ürün can sağlığınızdan daha önemli değil. Alacağınız ürünleri yetki belgesi olan güvenilir yerlerden alın. Kaçak ve sahte üretim olduğundan şüphe ettiğiniz ürünleri ve bunları satanları yetkililere bildirin” şeklinde konuştu.

Yeni atamalar yapıldı YÖK fakülte birincilerini kutladı İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirleri Atama ve Yer Değiştirmesi Kararnamesi’ne göre Ordu’ya 3 vali yardımcısı, 1 hukuk işleri müdürü ve 6 ilçe kaymakam atandı. Aynı kararnamede 3 vali yardımcısı, 5 ilçe kaymakamı

başka ilçelere tayin edildi. Kararnameye göre Ordu Vali Yardımcılıklarına Sinop Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Bilecik Kaymakamı Ekrem Ballı, Ordu Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne ise

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, başarılı işçileri ödüllendirdi. Altınordu Belediye Başkanlığı tarafından “Çalışanların Tanınması Takdir Edilmesi ve

Ödüllendirilmesine İlişkin Yönerge”  doğrultusunda Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görevli başarılı olan personeller plaketle ödüllendirildi. Belediye Başkanı Engin Tekintaş, tarafından  personel Berat Mutlu, Muhittin Arayan ve İsak

Manisa Vali Yardımcısı Yakup Tat getirildi. Ayrıca Ünye Kaymakamlığı’na Boyabat Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Gürgentepe Kaymakamlığı’na Burdur Valiliği Kaymakam Adayı Abdülkadir Umut Kasman, Çatalpınar Kaymakamlığı’na Kaymakam Adayı Suat Hatam, Kabataş Kaymakamlığı’na Ulubey Kaymakamı Emrullah Temizkan, Çamaş Kaymakamlığı’na Saraykent Kaymakamı Murat Kaplay ve Akkuş Kaymakamlığı’na Balya Kaymakamı Hakan Balsüzen atandı.  3 vali yardımcısı gitti Ordu Vali Yardımcısı Adnan

Türkdamar Niğde Vali Yardımcılığı’na, Ordu Vali Yardımcısı Halil Karbuz Mersin Vali Yardımcılığı’na, Ordu Vali Yardımcısı Niyazi Erten ise Şenol Esmer’den boşalan Altınordu Kaymakamlığı’na, Akkuş Kaymakamı Hüseyin Atilla Batman Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne getirildi. Altınordu Kaymakamı Şenol Esmer Ankara Gölbaşı Kaymakamlığı’na, Kumru Kaymakamı Ahmet Ali Özdemir Tokat-Almus Kaymakamlığı’na, Çamaş Kaymakamı Hasan Gökpınar Samsun-Kavak Kaymakamlığı’na, İkizce Kaymakamı Yusuf Turan ise Hassa Kaymakamlığı’na tayin edildi.(iha)

Başarılı personeller ödüllendirildi

Akdeniz’e plaket takdim edildi. Başkan Tekintaş, burada yaptığı konuşmada, “Temizlik İşleri Müdürlüğümüzdeki personellerimize gösterdikleri başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bulundukları birimde ortaya koyulan başarı milletimiz

aracılığıyla bizlere yansıyor. Milletin bize teşekkürünü kendilerine plaketle bizde personellerimize sunuyoruz. Tüm personellerimize başarılar diliyorum, bundan sonra başarılı personellerimizi ödüllendirmeye edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, 20162017 eğitim-öğretim döneminde fakültelerine birincilikle yerleşen öğrencilere YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından gönderilen kutlama belgelerini takdim etti. Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç başkanlığında gerçekleştirilen Senato Toplantısı öncesi fakültelerine birincilikle yerleşen Tıp Fakültesinden Mertcan Aydın’a, Eğitim Fakültesinden Şeydanur Yılmaz’a, Güzel Sanatlar Fakültesinden Ekim Sezer Yüksel’e, Fen Edebiyat Fakültesinden

Açelya Yılmaz’a, Ziraat Fakültesinden Ebru Civelek’e, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesinden Muhammet Öztemir’e kutlama belgeleri verildi. Rektör Yarılgaç, “ Üniversitemizi tercih ederek Fakültelerimize birincilikle yerleşen öğrencilerimizi tebrik ediyorum. İnşallah kendileri Üniversitemizde alacakları eğitimle daha başarılı ve daha güzel işlere imza atacaklar. Kendilerinin başarılarının daim olması milletimiz ve ülkemiz adına en büyük temennimizdir. Öğrencilerimize tavsiyemiz, çalışmaktan asla vazgeçmemeleri ve başarma azmini kendilerine rehber edinmeleridir. ” dedi.


6

2 ARALIK 2016 CUMA

Büyükşehir örnek olmaya devam ediyor Alkol ve sigaraya ÖTV zammı BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STANDI İLGİ GÖRDÜ 1.879’u kayıtlı olmak üzere 2.500’ü aşkın katılımcının bir araya geldiği etkinlikte İstanbul, Kayseri, Konya, Muğla, Hatay, Samsun ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere, her ölçekten belediye, CBS Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK Uzay gibi kamu kurumları tarafından ziyaret edilen Ordu Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri standı yoğun ilgi gördü.

1’den devam “Bugünü Anlamak ve Geleceği Paylaşmak” temasıyla 24-25 Kasım tarihlerinde düzenlenen sempozyumda Ordu Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle birlikte stant açan iki belediyeden biri oldu. Sempozyumda Ordu Büyükşehir Belediyesinin standı yoğun ilgi görürken, CBS Genel Müdürlüğüyle ortak çalışmalar yürütme konusunda somut adımlar atıldı. CBS UYGULAMALARI OLAN ÇALIŞMALAR TANITILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Harita Genel Komutanlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından TÜBİTAK, MTA ve İller Bankası gibi sektörün öncü kamu kuruluşlarının stant açarak çalışmalarını tanıttığı etkinlikte Ordu Büyükşehir Belediyesi, coğrafi bilgi sistemi uygulamaları olan Kent Rehberi, Adres Bilgi Sistemi, Ordu Yapı Belgeleri İzleme Sistemi, Ordu Coğrafi Veri Küresi, Ordu Coğrafi Proje Veri Tabanı (PVT), Ordu Kent Günlüğü, Kaza Takip Sistemi (Taksis) ve CBS Portalı gibi çalışmalarını sergiledi.

CBS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE ORTAK ÇALIŞMALARDA SOMUT ADIMLAR ATILDI Akıllı Kentler, Bulut Bilişim, CBS Teknolojileri, Yerel Yöne-

timlerde CBS Kullanımı, Planlamada CBS Kullanımı, Kent Bilgi Sistemleri, İklim Değişiklikleri, Çevre Yönetiminde CBS, Doğal Afet Yönetimi ve Afet Risklerinin Azaltılmasında CBS Kullanımı gibi konularda çeşitli sunumların da yapıldığı etkinlikte Ordu Büyükşehir Belediyesi, CBS Genel Müdürlüğüyle çalışma imkânlarını da artırdı. CBS Genel Müdürlüğü Coğrafi Bilgi Dairesi Başkanı Dr. Akın Kısa tarafından ziyaret edilen Ordu Büyükşehir Belediyesi standında birlikte imza atılabilecek projeler masaya yatırılırken, Geokodlama Projesi’nin Ordu Büyükşehir Belediyesinin kullanımına açılmasıyla ilgili ilk somut adımlar da atıldı.

Soğuk hava tezgahı vurdu

Alkollü içki ve sigarada ÖTV yüzde 10 ile yüzde 27,5 oranında zamlandı. Bu artışların tüketiciye yansımasının yüzde 3 ila 6 arasında olması  bekleniyor. Sigara fiyatlarındaki artışın ortalama 50 kuruş olması öngörülüyor. Alkollü içkiler ile tütün ürünlerinden  alınan  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’ye zam geldi. Resmi gazetede yayımlanan karara göre, alkollü içkilerin ÖTV’si yüzde 10,  tütün ürünlerinin ÖTV’si de yüzde 27,5 oranında artırıldı. 2016’ya girilirken de alkol ve sigarada ÖTV artışına gidilmiş ve bu ürünlere yüzde 10’lara varan  zamlar  gelmişti. Böylece, yıl sona ermeden alkol ve sigarada bir kez daha ÖTV artışına gidilmiş oldu. BİRA, RAKI VE SİGARA Biranın vergi oranı yüzde 63 olarak korundu ancak asgari maktu vergi oranı 1,628’den 1,1691 liraya çıkarıldı. Bu yüzde

10’luk artış anlamına geliyor. Rakıda litre başına asgari maktu vergi tuturı 134,84 lira olarak uygulanıyordu. Zamla birlikte bu rakam 148,33 liraya yükseldi. Artış yaklaşık yüzde 10 civarında oldu. Sigarada asgari maktu vergi tutarları değişmedi ancak paket başına alınan maktu vergi tutarlarında artış oldu. Her bir dal sigara için alınan vergi artışı 7 kuruş olarak gerçekleşti  ve böylece paket başına alınan 5,1 liralık vergi 6,5 liraya çıktı.  Sigarada da artış yaklaşık yüzde 27,5 oldu. TÜKETİCİYE YANSIMASI NE OLACAK? Yapılan bu ÖTV zamlarının  içki fiyatlarını yaklaşık yüzde 3-4,  tütün  ürünlerinin fiyatlarını da ortalama yüzde 5-6 artırması bekleniyor. Düzenlemeyle sigara fiyatlarının ortalama 50 kuruş artması öngörülüyor. Tüketiciye yansıyacak zam oranlarını firmalar belirleyecek.

Karadeniz’de dalgalar sahili dövdü! 1’den devam Hava koşullarının kötü olması Karadenizli balıkçıları da olumsuz etkiledi. Havaların kötü gitmesi ile denize açılamayan balıkçılar avlanamayınca bu durum tezgaha yansıdı. Bu sebeple Ordu’daki balık tezgahların da ise fiyatlarda gözle görülür bir artış

yaşandı. Yaşanan fiyat artışı ile birlikte hamsi 15, mezgit 15, sargan 12, barbun 15, çinekop 15, levrek ve çupra 25, somon 17 ve kefal 8 TL’den, palamudun tanesi ise 4 TL’den satışa sunuldu. “Balık fiyatlarının standardı yok” Ordu’da balıkçılık yapan Ferhat

Dönek, fiyatların havaların soğuması ile arttığını söyledi. Balıkta fiyat standardının olmadığını ifade eden Dönek, “Bu günlerde hava şartları sebebi ile balık az, bu sebeple fiyatlar arttı. Balıkta standart bir fiyat yok. Balık çok olunca fiyat azalıyor, az olunca

artıyor. İlerleyen günlerde havalar iyi gider ve balık bol olursa fiyatlar düşer. Bu gün tezgahta hamsi 15, mezgit 15, sargan 12, barbun 15, çinekop 15, levrek ve çupra 25, somon 17, kefal 8 ve palumudun tanesi ise 4 TL’den satılıyor” dedi.(iha)

32 senedir meslek aşkıyla çalışıyor! tuyordu. Bende berberlik mesleğini seçtim. Rabbime şükür 32 yıldır mesleğime âşık bir şekilde icra ediyorum” dedi. MESLEĞİNİ SEVİN Kİ BAŞARILI OLURSUNUZ İşsiz gençlerde tavsiyede bulunan Önez, “Gençlerimiz işsizlikten yana hep mustarip ama

/ Hamdi BÜKLÜ 1’den devam Fatsa’da 1985 yılında mesleği olan berberliğe genç yaşta başladığını belirten Şevket Önez, 32 yıldır bu işi yaptığını söyledi. Ailesinde sadece kendisinin yaptığı berberliği ondan başka kimsenin devam ettiremeyeceğini vurgulayan Önez, “Meslekler genelde kuşatan kuşağa geçer

ama benim berberlik hikâyem biraz farklıdır. Berberlik sanatına başlama serüvenim askerlikten önce kısacası çocuk yaşta başlıyor. Çocuk yaşta çırak olarak başladığım bu mesleği tam tamına 32 yıldır yapıyorum. Mesleğe başlama hikayem ise, çocukluk yıllarımda okumak çok zor ve maddi olanaklar yoktu. Herkes bir sanata yöneliyor ve o işi tu-

baktığınızda işten bol bir şey yok. Kısacası gençlerimiz iş beğenmiyor. Gençlerimize en büyük tavsiyem ne işi yapıyorsanız yapın ama onu severek yapın. Çünkü o işi severek yaparsanız hem mutlu hem başarılı hemde memleketinize faydalı olur” diye konuştu.

/ Hamdi BÜKLÜ Ordu’nun Fatsa İlçesinde geçtiğimiz gün başlayan fırtına ve yağmur, gün boyunca şiddetini arttırarak devam etti. Şiddetli lodosun ardından gece başlayan kuvvetli yağış Fatsalılara zor anlar yaşattı. Fatsa’da geçtiğimiz gün sabah saatlerinde başlayan ve

giderek şiddetini arttıran fırtına nedeniyle Karadeniz sularında ava çıkacak olan balıkçı tekneleri limanlara sığındılar. Şiddetli fırtına nedeniyle oluşan dev dalgalar Fatsa Sahilini dövdü. Karadeniz’e balık avına çıkamayan balıkçılar, deniz sakinleşmemesi durumda balık fiyatlarını yükseleceğini söyledi.


2 ARALIK 2016 CUMA

Hedef 1 milyon katılımcı yılında ise “Hadis” konusuyla düzenlenen yarışmada dünyanın 65 ülkesinden ve Türkiye’nin tüm illerinden toplam 880 bin kişi yarıştı. Bu yarışmacılar arasında Türkiye’deki 360 cezaevinin 231’inde tutuklu bulunan yaklaşık 10 bin mahkûm da yer aldı” şeklinde konuştu.

1’den devam Türkiye’nin en büyük sivil yarışması olan “Ufka Yolculuk 5. Bilgi ve Kültür Yarışması”nın Ordu tanıtım toplantısı bugün yapıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesinin destek verdiği yarışmanın detayları kamuoyuyla paylaşıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonunda yapılan basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hikmet Yıldırım, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Servet Güngör, Muhtarlık ve Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanı Oktay Şener, “Ufka Yolculuk 5” Ordu il Temsilcisi Halil İbrahim Uygur, Altınordu İlçe Temsilcisi ve Basın Sözcüsü Sinan Akyürek, Altınordu İdeal Genç Derneği Başkanı Dr. Selim Akçay, Ünye Ünçek Başkanı Hüseyin Dikici ve Fatsa Çevikder Başkanı Sezai Batı katıldı. YARIŞMAYA ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE DESTEK VERİYOR Genel Sekreter Yardımcısı Hikmet Yıldırım, toplantıda yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’ın yakından ilgilendiği organizasyona 2 yıldır destek verdiklerini söyleyerek, “Ordu Büyükşehir Belediyesi sadece teknik çalışmalarla değil, sosyal ve kültürel çalışmalarla da topluma katkı sunmaya gayret göstermektedir. Bu organizasyon, Kur-an’ı Kerim’in mealini okuyup anlayarak bir Müslümanın nasıl yaşaması gerektiğini idrak etmesi adına çok önemlidir” dedi. Mümkün olduğu kadar sos-

yal projelerde yer aldıklarını ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Yıldırım, “Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz. Tüm Müslümanlar, Kur-an’ı Kerim’de neler anlatıldığını az ya da çok bilir. Kur-an’ın mealini okuyarak yaşantımıza nasıl uyarlamamız gerektiğini anlatan bu yarışma, özellikle gençliğe yol göstermesi adına çok önemlidir” diye konuştu. BİNLERCE GÖNÜLLÜ DESTEK VERİYOR Altınordu İlçe Temsilcisi ve Basın Sözcüsü Sinan Akyürek ise açıklamasında yarışmanın teknik detaylarıyla ilgili bilgiler aktarırken, yurt içi ve yurt dışından yüzlerce sivil toplum kuruluşu ve binlerce gönüllünün organizasyonuyla uluslararası çapta düzenlenen yarışmanın Kur-an’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformunun desteği ve Server Gençlik ve Spor Kulübü koordinatörlüğü ile düzenlendiğini söyledi. 10 BİN MAHKÛM YARIŞMADA YER ALDI Ordu’da düzenlenecek olan ”Ufka Yolculuk” yarışmalarının Altınordu ve havzasında Ordu İdeal Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü, Fatsa ve havzasında Fatsa Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü, Ünye ve havzasında Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü tarafından organize edildiğini belirten Akyürek, “İlk yılında Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali”, ikinci yılında “Kur’an-ı Kerim Meali”, üçüncü yılında “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”, dördüncü

YOLA ÇIKMAK İSTEYENE, YOL AÇIK Yarışma için katılımcı hedefinin 1 milyon kişi olduğunu söyleyen Basın Sözcüsü Sinan Akyürek açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Yola Çıkmak İsteyene, Yol Açık” temasıyla 8 ayrı kategoride düzenlenen “Ufka Yolculuk 5. Bilgi ve Kültür Yarışması”nın bu yılki konusu Kur’an-ı Kerim meali olacak. Türkiye’nin en büyük sivil yarışması olma özelliğini taşıyan, yurt içinden ve dışından binlerce gönüllünün organizasyonuyla desteklenen yarışmaya bu yıl, Türkiye’den ve yurt dışından 7’den 70’e 1 milyon kişinin başvuru yapması hedefleniyor. Her kategori sorularının ayrı hazırlanacağı yarışmanın A grubuna 6-10, B grubuna 10-14, C grubuna 14-19 ve D grubuna 1930 yaş grubu başvurabilecek. E grubunda 30 yaş üstü katılımcılar yarışırken, F grubu ise ihtisas kategorisi olacak. Yarışmanın internet üzerinden yapılacak kısmında ise G grubu Türkçe ve H grubu katılımcıları İngilizce dillerinden sınava girecek. Yarışmaya cezaevlerindeki mahkûmlar da katılabilecek. Önceki yıllarda dereceye giren kişilerin birçok ödülün yanı sıra umre seyahatiyle ödüllendirildiği yarışmanın bu yılki ödülleri, yarışmacıların tercihleri doğrultusunda belirlenecek. Katılımcılar,

Ufka Yolculuk Sosyal Medya Sitesi’nde “Dosta Yolculuk” başlığıyla Endonezya, Malezya, Tunus, Fas, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin yer aldığı ankette yapacakları oylama sonucu çıkacak sonuçlara göre kendi ödüllerini belirleyebilecek. Cezaevlerinden yarışmaya katılanlar ise dereceye girdikleri takdirde ödül kazanmanın yanı sıra çeşitli ödüllerle teşvik edilecek. Yarışmanın A, B, C, D, E, F kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre Seyahati + 2 bin 500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + 2 bin 500 TL ya da 9 bin TL; ikinci olanlar 2 Umre Seyahati + 1.500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + 1.500 TL ya da 8 bin TL; üçüncü olanlar ise 2 Umre Seyahati + 500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + 500 TL ya da 7 bin TL para ödüllerinden birini seçebilecek. G ve H kategorilerinde yarışanlar arasında birinci, ikinci ve üçüncü olanlar ise tablet bilgisayar ödülü kazanacak. Sınavda 60 puan ve üstü alanlar arasından yapılacak çekilişle 10 kişiye daha Umre Seyahati ya da Dosta Yolculuk hediye edilecek. Yarışmada Ordu’da dereceye giren yarışmacılardan 1. olan 1.000 TL, 2. olan 750 TL, 3. olan yarışmacı 500 TL para ödülüyle; 4-10 arası dereceye giren yarışmacılar çeyrek altınla ödüllendirilecek. www.ufkayolculuk.com internet sitesinden detaylı bilginin görülebileceği ve başvuruların yapılabileceği yarışmanın A, B, C, D, E ve F kategorilerinin başvuruları 19 Şubat 2017’de, G ve H kategorisi başvuruları 24 Mart 2017’de sona erecek. Yarışmada A, B, C, D, E, F ve G kategorilerinin sınavları 26 Mart 2017’de, H kategorisinin ise 2 Nisan 2017’de gerçekleşecek.

7 Arıtma tesisi hizmet vermeye başladı

Ordu Büyükşehir Belediyesi, temiz ve sağlıklı bir çevre için Gülyalı ilçe merkezinde başlatmış olduğu Paket Atık Su Arıtma Tesisi Projesi’ni bitirerek hizmete açtı.

da tüm hızıyla devam ediyor. Bir süre önce OSKİ tarafından yapımına başlanılan Paket Atık Su Arıtma Tesisi, hızlı bir şekilde tamamlanarak hizmete açıldı. Arıtımı yapılmadan yüzeysel sulara karışan ve çevreye rahatsızlık vererek halk sağlığını tehdit eden

GÜLYALI İLÇESİNDE KANALİZASYON ATIKLARI ARITILIYOR Türkiye ve Avrupa’da ilk kez deniz üzerine inşa edilen Ordu Giresun Havalimanının bulunduğu Gülyalı ilçesinde OSKİ’nin altyapı yatırımlarıyla birlikte, ihtiyaç duyulan üstyapı çalışmaları

kanalizasyon atıkları, Paket Atık Su Arıtma Tesisi ile doğaya geri kazandırılacak. İlk aşamada 2 bin kişiye hizmet verecek şekilde planlanan tesisin, Gülyalı ilçesinin gelecek yıllarda olası nüfus artışı durumunda kapasitesi artırılabilecek. Projeyle birlikte Gülyalı’ya temiz ve sağlıklı bir çevre kazandı.

Fatsa’da okul müdürleri toplantısı

Eski dershane binası kamu hizmetinde kullanılacak

Vali İrfan Balkanlıoğlu, fiziki mekan ihtiyacı bulunan kamu kurumlarının bu sorununu gidermek üzere incelemelerde bulundu. Vali İrfan Balkanlıoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde özel bir dershane binası olarak kullanılan ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıka-

rılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle devletin mülkiyetine geçen ve Altınordu Halk Eğitimi Merkezi binası olarak hizmet veren binada incelemelerde bulundu. Beraberinde Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker, Ordu Defterdar Vekili Mustafa Yılmaz Şimşek, Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu, Altınor-

du Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Zeki Özkan ile birlikte Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesindeki binayı gezen Vali İrfan Balkanlıoğlu, binanın durumu hakkında ilgililerden bilgi aldı. Ordu’da hizmet veren bazı kamu kurumlarının fiziki mekan yetersizlikleri olduğunu, bunun içinde yer arayışında olduklarını dile getiren Vali Balkanlıoğlu, “İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasının yıkılarak yerine yenisinin yapımına başlanması, bazı il müdürlüklerimizin Altınordu ilçe teşkilatlarının kurulması, mevcut Hükümet Konağımızda sıkışık vaziyette hizmet görmeye çalışan İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ile İl Ticaret Müdürlüğü’nün fiziki mekan ihtiyaçları bulunmaktadır. Yeni Hükümet Konağımızın yapımına başlandı. Hükümet Konağımızın yapımı tamamlanınca bir kamu kampüsü haline gelecek. Çoğu kamu kurumları tek çatı altında bir arada

olacaklar. Ancak, oluşan sıkışıklığı giderebilmek amacıyla geçici olarak bazı binaları kullanmak durumundayız. Daha önce özel bir dershane olarak kullanılan fakat 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle devletin mülkiyetine geçen bazı binalar oldu. Bu binaların bir kısmını eğitim kurumlarımıza tahsis ettik. Bir kısmını da fiziki mekan sıkıntısı yaşayan kamu kurumlarımıza tahsis ediyoruz. Bugün incelemede bulunduğumuz bina, fiziki mekan olarak epey büyük bir alana sahip. Bu binayı Altınordu Halk Eğitimi Merkezimiz ile birlikte boş bulunan alanlarını diğer kamu kurumlarımızın ihtiyacı için değerlendirmek istiyoruz. Bu amaçla da bugün burada bir incelemede bulunduk. Yapacağımız değerlendirme sonucu bazı kamu kurumlarımızın bu binada geçici olarak hizmet vermesini sağlayabiliriz” dedi.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nce okul müdürleri toplantısı Atatürk Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi’nde düzenlendi. Gerçekleştirilen toplantıya, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş başta olmak üzere Ordu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Avni Günay ve Serdar Yurdabakan, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ekrem Cinoğlu, şube müdürleri ve okul müdürleri katıldı. Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş toplantıda yap-

tığı konuşmada, bu yıl başarı seviyesinin yükseltilmesi için daha çok çalışacaklarını belirterek, yeni eğitim öğretim yılına daha güçlü gireceklerini söyledi. Okulların bakım ve onarımlarının yapıldığını ifade eden Karataş, TEOG ve LYS sınavlarındaki başarı oranlarının artırılması için daha azimli olunmasını okul müdürlerinden talep etti. Toplantı, okul müdürlerinin istek ve önerilerini dile getirmesinin ardından son buldu.(iha)


8

2 ARALIK 2016 CUMA

CUMA SOHBETLERi RABBİMİZDEN MESAJLAR

YOLUMUZU AYDINLATANLAR

(Okunmamış ÜÇ Mesajınız Var) Rahman ve Rahim Allah'ın Adıyla Ø Ey Âdemoğulları! İçinizden size âyetlerimi anlatan bir peygamber gelir de, kim (günahlardan) korunur ve kendini ıslah ederse, onlara hiçbir korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir. (A'raf /35)

babama verdiğin nimete şükretmemi, razı olacağın iyi işler yapmamı bana ilham et (ve beni muvaffak kıl). Neslimi de benim için ıslah et (onları iyi insanlar yap). Şüphesiz ben, tevbe edip sana yöneldim ve hakikat ben, (sana) teslim olanlardanım.” Der. (Ahkaf/15)

Ø Rabbin -halkı (birbirlerini günahlardan ve kötülüklerden) ıslah edip dururlarken- o memleketleri haksız yere (afet ve felaketlerle) yok edecek değildir. (Hud/117) Ø … Nihayet o (bedenî) yiğitlik yaşına gelip (bir) de (aklî ve rûhî kemal çağı olan) kırk yaşına eriştiği zaman: “Yâ Rabbi! Gerek bana, gerek anne ve

“Bir kulun vesile ederek Yüce Allah'ı bulmaya çalıştığı ne şey olursa olsun; o şeylerin en güzeli Kur'andır. Öyle ise,

REBÎ'ÜL-EVVEL

1438

www.kuran.global

De ki: “Ey insanlar! Rabbinizden size hak (Peygamber ve Kur'an) gelmiştir. Artık kim doğru yola gelirse, ancak kendisi için doğru yola gelmiş olur. Kim de (haktan) saparsa, ancak kendi aleyhine sapmış olur. Ben sizin üzerinizde bir vekil (ve bekçi) değilim.” (Yunus/108)

YAŞAYAN KUR'AN: Hz. MUHAMMED(SAV)

Ø İbn-i Mes'ud (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:

EBU'L HASAN HARKÂNÎ (K.S.) BUYURDULAR Kİ:

Yüce Allah'ı Kur'an yolundan aramalısınız.” “İlimden en fazla nasip alan, onunla amel edendir. En faziletli amel ise, üzerine farz olandır.” “Allahü Teala kuluna, imandan sonra temiz yürek ve doğru dilden daha büyük hiçbir şey ihsan etmemiştir.” “Çok ağlayınız, az gülünüz; çok susunuz, az konuşunuz. Çok veriniz, az yiyiniz; çok uyanık olunuz, az uyuyunuz.”

2

EY İNSANLAR!

Ø Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göreRasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “İnsanları doğru yola çağıran kimseye kendisine uyanların sevabı gibi sevap verilir. Ona uyanların sevablarından da hiçbir şey eksilmez. Başkalarını sapıklığa çağıran kimseye de kendisine uyanların günahı gibi günah yazılır, ona uyanların günahlarından da hiçbir şey eksilmez.” (Müslim, İlim 16)

Eğer yerdeki ağaçlar (birer) kalem olsa, deniz de (mürekkep olsa), ardından yedi deniz ona (katılıp) yardım etse yine (bunlar tükenir de) Allah'ın kelimeleri tükenmez. Şüphesiz Allah mutlak galip, mutlak hüküm ve hikmet sahibidir. ( Lokman /27)

Bu sayfa KUR'AN'IN ANLAMIYLA BULUŞMAK PLATFORMU tarafından SON PEYGAMBER PLATFORMUnun katkılarıyla hazırlanmıştır. Ayet mealleri Hasan Tahsin Feyizli'nin Hazırladığı Feyzü'l Furkan Açıklamalı Kur'an-ı Kerim Mealinden alınmıştır. Ayet meallerinin tamamına www.kuran.global, ses dosyalarına www.akradyo.net adreslerinden ulaşabilirsiniz.

“Benden önceki ümmetlere Allah tarafından gönderilen hiç peygamber yoktur ki, kendi ümmetinden sünnetine(yolunu takip eden) uyan ve emrine sarılan samimi ve seçkin çevresi olmasın. Sonra bunların yerlerine öyleleri geçti ki onlar yapmadıklarını söyleyen ve emrolunmadıklarını yapan kimseler oldular. Böyle kimselerle eliyle cihad eden mü'mindir, diliyle cihad eden mü'mindir, kalbiyle cihad eden de mü'mindir. Bu kadarını yapmayan da ise artık hardal tanesi ağırlığı kadar b i l e i m a n y o k t u r. ” (Müslim, iman 80)

SÜNNETE SARILMANIN KARŞILIĞI 12 Rebi'ül-Evvel 1438 (11 Aralık 2016 Pazar ) Mevlid Kandili. Efendimiz'in (sas) dünyaya teşriflerinin seneyi devriyesi. Onu salât ü selâmlarla anıyoruz. "Allàhümme salli alâ seyyidinâ Muhammed…" Ona bağlılığımızı sünnetlerine sarılarak göstermeye çalışıyoruz. Peygamber SAS buyuruyor ki: Ümmetimin bozulduğu zamanda, benim sünnetime sıkı sarılan, tutunan, yapışan, ihyâ eden, uygulayan kimseye, şehid sevabı vardır. ( Taberânî rivayet etmiş. Ebû Hüreyre RA'dan) Şimdi tabii şehid olmak, çok yüksek bir rütbeye ermek demek. Çünkü şehidlere Cenâb-ı Hak daha kanının ilk damlası yere damladığı zaman, cennetteki makamını gösteriyor. Cennetlik olacak, ahiretin tehlikelerinden kurtulacak. Şehid olmak çok güzel. Ama böyle savaşmadan, kanı dökülmeden de Cenâb-ı Hak o sevapları veriyor. Nasıl?.. İşte toplum bozulsa bile, hatta müslümanlar bozulsa bile... Çünkü imanlarının zayıflaması, ibadetleri bırakmaları ve günahlara, şeytana, nefse uymaları dolayısıyla, müslümanların da bozulması bahis konusu olabilir. Allah korusun, Allah etmesin ama, olabiliyor. Olduğunu şu devirde de görüyoruz. İşte böyle ümmetin bozulduğu bir zamanda, Peygamber Efendimizin sünnetine tutunan, onu tutan, uygulayan kimseye, şehid sevabı veriliyor. Şüphesiz Peygamber Efendimiz, sözleriyle hareketleriyle, davranışlarıyla bizim için en güzel nümûnedir. Bakarak kendimizi ayarlayacağımız en güzel insandır. Tabii, onun sünetine sarılmak insanı kurtarır; dünya ve ahiret saadetine erdirir. Bir müslüman için en önemli ilk nasihat, en önde söylenecek şey; Kur'an-ı Kerim'e sarılması; ikincisi de, Peygamber Efendimiz'in sünnetine sarılmasıdır. Çünkü Kur'an-ı Kerim Allah-u Teàlâ Hazretleri'nin kelâmıdır. Peygamber Efendimiz'in sünneti de Kur'an-ı Kerim'in hayata uygulanışını bize gösteren tatbikatlar demektir. Onun için Kur'an ehli olmak istiyorsa bir insan, yâni "Ben kur'an-ı seviyorum, Allah'ın kelâmına uyacağım, hayatımı ona

EFENDİMİZ'İN (SAS) DİLENDEN DUALAR

GÜLLERİN EFENDİSİ GÜNLERİN EFENDİSİ HAKKINDA ŞÖYLE BUYURDULAR Ebu Hureyre (ra)' nin rivayetine göre Allah Rasulu (sav) şöyle buyurdu: “ Cuma günü olunca mescidin kapılarından her bir kapıda melekler bulunur. Onlar mescide ilk gelenleri (birinci, ikinci, üçüncü) diye sırasıyla yazarlar. İmam minbere oturunca sahifeleri dürerler ve saflar arasına gelip zikri (yani hutbeyi) dinlerler.” (Buhari)

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN

göre sürdüreceğim!" diyorsa, mutlaka Peygamber Efendimizin sünnet-i seniyyesine sarılması lâzım! Ve bunun dışında kendisi eğer başka zihniyetler ortaya koyuyorsa, o sünnetten ayrı fikirler koyma gibi şeylere bid'at deniyor. "Her bid'at dalâlettir ve dalâleti çıkartan kimse cehennemliktir." diye Peygamber Efendimiz hadis-i şerifte buyuruyor. "Bid'at ehli cehennemin köpekleridir." diye de bir şiddetli hadis-i şerif var. Demek ki müslümanın sünnete sarılmaktan başka kurtuluş yolu yok! Bir tek yol var, tek doğru yol var o da Peygamber Efendimizin sünnetine sarılmak!.. Onun için muhterem kardeşlerim, nerede olursak olalım, toplumumuz ne durumda olursa olsun; istersek Amerika'da veya Avustralya'da veya Avrupa'da olalım, nerede olursak olalım, cevremiz nasıl yaşarsa yaşasın, biz Peygamber SAS Efendimiz'in sünnetine sarılmalıyız!.. Bunun çaresi nedir?.. Sahih bir hadis kitabını, yâni herkesin baştacı ettiği, öpüp başına koyduğu bir hadis kitabını almak, okumak; okuduğunu da uygulamaktır. Yâni bunun tek başına yapılabilecek, en güzel kullanma şekli budur. Daha güzel şekli: İslâm'ı güzel bilen ve güzel yaşayan insanlarla bir araya gelip, bir İslâmî toplum oluşturmaktır. O zaman çok daha rahat olur. Hanımlar, çocuklar rahat ederler; büyükler rahat ederler. Çünkü beraberlikten çeşitli faydalar, feyizler, bereketler hâsıl olur. Allah-u Teàlâ Hazretleri bizi cehenneminden, kahrından, gazabından, azabından, ikàbından, uzak eylesin... Rahmetine erdirdiği, sevdiği, râzı olduğu kulların zümresine dâhil eylesin... Hem sâlih insanlar olarak yaşayalım, bir... Hem de bundan daha güzel bir rütbe var; muslih insan olalım! Yâni başkalarını da islâh etmek için, başkalarını da doğru yola getirmek için, başkaları da sâlih insan olsun diye çalışmak... O daha yüksek bir mertebedir. Yâni daha cevval, daha faal olalım, İslâm'a daha çok hizmet edelim!.. Önümüzdeki günler, önümüzdeki çağlar inşaallah, İslâm çağıdır. İslâm'ı insanlara götüren insanlardan birisi de biz olalım, o sevapları biz alalım!.. Prof. Dr. Mahmud Es'ad COŞAN (Ra)


9

2 ARALIK 2016 CUMA

Fatsa’ya bir tesis daha kazandırılacak Turgut Kural Bileti Uzattı!

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesinde yapımı devam eden halı saha çalışmalarını yerinde inceledi. 22 Eylül 2016 tarihinde ya-

pımına başlanan ve bu yılın sonunda tamamlanması planlanan Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesinin deniz tarafına yapılan halı sahanın toplam alanı 2 bin 250 metrekareden oluşmaktadır. Mevcut basketbol ve voleybol sahala-

rının bitişiğine yapılan suni çim halı saha, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin ve personelinin faydalanabileceği toplamda 3 bin 750 metrekarelik alana sahip bir spor tesisinden oluşacaktır. Ayrıca bu spor tesisi çevresinde yapılacak peyzaj düzenlemesi ile sosyal yaşam alanına dönüşecek kampüs alanında çalışmaların 2017 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Çalışmaları yerinde inceleyen Rektör Yarılgaç, “Bütün fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarımızda olduğu gibi Deniz Bilimleri Fakültemizde de çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Her birimimizin eksiklerini

yerinde tespit edip çalışmalarımızı da buna göre şekillendiriyoruz. Deniz Bilimleri Fakültemizde ek bina yapımı çalışmalarımız süratle devam ederken diğer taraftan Fakültemize ve Fatsa Meslek Yüksekokulumuza bir de spor tesisi kazandırıyoruz. Akademik ve idari personelimizin, öğrencilerimizin kullanacağı bu tesisi en kısa zamanda hizmete hazır hale getireceğiz.” dedi.

Elaziz Belediyesi hazırlıkları başladı

Spor Toto 3.Lig 15.hafta maçında kendi sahasında Elaziz Belediyespor’u konuk edecek olan Orduspor, Durugöl Tesisleri’nde yaptığı antremanla maçın hazırlıklarına başladı. Ligde son 2 haftadır galip gelerek, sezon başındaki formunu yeniden yakalayan Orduspor’un, 15.haftadaki rakibi Elaziz Belediyespor. Geçtiğimiz sezon deplasmanda Orhangazispor’u 4-2 gibi net bir skor ve net bir oyunla yenerek moral bulan Orduspor, seri yakalamak istiyor. Sezon başında oynadığı ilk 6 haftada mağlup olmayan ancak daha sonra seri mağlubiyetler almaya başlayan Orduspor’da, son iki haftadır yüzler gülüyor. Son iki haftada alınan 6 puanla 16.sıraya çıkan Orduspor, rakipleriyle olan puan farkını da kapattı. Orduspor, hazırlıklarına başladığı Elaziz Belediyespor maçını kazanarak daha yukarılara tırmanmak istiyor.

‘Devamı gelecek’ attığı gollerle ağızları açık bıraktı.Hocasının gözüne girdi Hem sezon başındaki Teknik Direktör Metin Altınay’ın hem de şimdiki hoca Turgut Kural’ın gözüne girmeyi başaran Torun, takımın değişilmezleri arasına girdi. Genç golcünün, bundan sonraki haftalar içinde hocasının 1 numaralı tercihi olması bekleniyor.

Spor Toto Süper Lig, PTT 1.Lig, Spor Toto 2.Lig derken son olarak Spor Toto 3.Lig’de de forma şansı bularak 4 farklı ligde forma giyen golcü oyuncu Murat Torun, zorlu Orhangazispor deplasmanında attığı 3 golle hat

trick yaparken, hem galibiyeti getirdi hem de kendine geldi. 22 yaşındaki golcü oyuncu, bugüne kadar kendisine verilen şansı değerlendirmeye çalışırken, Orhangazispor karşısında oynadığı futbol ve

Kendisini eleştirmişti Doğruları söylemesi ve dik duruşuyla da bilinen Murat Torun, bundan 3 hafta önce iyi performans sergilemediği için kendisini eleştirmişti. Başarılı oyuncu, ‘3 haftadır iyi oynamadığımı düşünüyorum. Birkaç arkadaşımla birlikte performans düşüklüğümüz var. Bunun nedenini çok merak ediyorum’ demişti.

‘Devamı gelecek’ 3 gol atarak Orduspor’u deplasmanda galip gelmesine katkı sağladığı için mutlu olduğunu söyleyen Torun; “Zor bir süreçten geçiyoruz. Orhangazispor deplasmanında iyi oynatarak kazandık. Bende 3 gol atarak şanssızlığımı kırdım. Takımımın da galibiyetine katkı sundum. İnşallah bundan sonra böyle gol atmaya devam ederim ve Ordusporumuz da sürekli kazanır. Şimdi Elaziz Belediyespor karşılaşmasına adapte olduk. İnşallah o müsabakayı da kazanmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Bu sezon Mor Beyazlı formayla 13 lig müsabakasına çıkan ve 1 kez de Türkiye Kupası’nda oynayan Murat Torun, bin 25 dakika sahada kalırken, 4 tane gole imza attı.

Tribünde eksi Menekşe !

Orduspor Kadın Basketbol Takımı’nın Edirne Belediyesi Edirnespor’u 81-76 mağlup ettiği maçta eski Menekşe Merve İstek karşılaşmayı tribünden takip ederken şampiyon kadroda yer alan Ordulu oyuncunun transfer olma ihtimali konuşulmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta Durugöl Spor Salonu’nda oynanan Orduspor Kadın Basketbol Takımı,Edirne Belediyesi Edirnespor maçında tribünlerde sürpriz bir isim görüldü. Orduspor’un PlayOff’lar sonucunda Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi’ne yük-

seldiği 2012-2013 sezonunda takım kadrosunda bulunan kısa forvet Merve İstek, karşılaşmayı tribünden takip etti. İstek, karşılaşmayı cezasından dolayı tribünde bulunan Orduspor Başantrenörü Hakan Yiğit ve Orduspor yardımcı antrenörü Güvenç Gürol’la birlikte takip etti. Transfer yapması beklenen Potanın Menekşeleri’nde Merve İstek hamlesi gelip gelmeyeceği merakla beklenirken, 23 yaşındaki Ordulu basketbolcu sezon başında transfer olduğu Edirne Belediyesi Edirnespor’dan geçtiğimiz haftalarda ayrılmıştı.

Takımdan gönderilmesi gündemde olan Orduspor Teknik Direktörü Turgut Kural, üst üste alınan Denizli Büyükşehir Belediyespor ve Orhangazispor galibiyetlerinin ardından takımdaki yerini sağlamlaştırdı. 6 haftalık galibiyet hasretinin ardından Denizli Büyükşehir Belediyespor maçını kaybetmesi halinde işine son verileceği öğrenilen Kural, aldığı galibiyetlerle Orduspor yönetimini bu kararın-

dan vazgeçirdi. Denizli Büyükşehir Belediyespor galibiyetinin ardından Orhangazispor deplasmanında da galip gelen Orduspor’a bir gün izin veren Kural ve yardımcılarının yüzü gülüyor. Bugün hazırlıklarına başlanacak olan Elaziz Belediyespor karşılaşmasından da galibiyet isteyen Turgut Kural, oyuncularını iki haftadır oynadığı futboldan dolayı kutladı.


www.mirkuzeygazetesi.com.tr

SP R

2 ARALIK 2016 CUMA

Menekşelerde işler yolunda! 65-68 şılaşmayı kazanmayı başardı. Orduspor, deplasmanda aldığı galibiyetle galibiyet sayısını 6’ya çıkarırken 11.sırada yer aldı. Orduspor’da Yanique Gordon 17 sayı ve 16 ribaundluk double-double performansıyla Orduspor’un en skoreri olurken galibiyetin mimarı oldu. Kaptan

Türkiye Basketbol Ligi’nde 12.hafta öncesinde çıktığı 5 deplasman maçında da parkeden yenik ayrılan Orduspor Kadın Basketbol Takımı, şeytanın bacağını Yalova’da kırdı 65-68. Türkiye Basketbol Liginin 12. haftasında deplasmanda Yalova Vip Gençlik ile karşılaşan Orduspor Kadın Basketbol

Orduspor taraftarı ile daha güçlü !

Tuğçe Kanat 16 sayı, 5 riband, 5 asist, Sümeyye Özcan da 15 sayı ve 6 asistle çift hanelere ulaştı. Ev sahibi ekipte Ebru Torun 23 sayı 10 asist, Akila Jade Mc Donald ise 14 sayı 10 ribaund ile mağlubiyete engel olamadı.

Son iki haftadır kazanarak sezon başındaki performansını yeniden yakalayan Orduspor’da, yönetim ve futbolcular Elaziz Belediyespor maçıyla birlikte iç sahada daha fazla taraftar istiyor. Lige olumsuzluklarla başlayan ancak aldığı iyi sonuçlarla taraftarlarını umutlandıran Orduspor’da, bir ara işler yolunda gitmiyordu. Alınan mağlubiyetlerle tribündeki taraftar sayısında da büyük azalmalar sözkonusu olurken, Orduspor son iki ahftada 6 puan alarak yeniden umut aşıladı. Orduspor’dan kopmayan bazı taraftar topluluğu iç saha

Takımı sahadan 68-65’lik skorla galip gelerek deplasmandaki mağlubiyet serisini sona erdirdi. Potanın Menekşeleri 2016-2017 sezonunda deplasmandaki ilk yenilgisini aldı. Ligde üst üste 2.galibiyetini alan Orduspor, maçı baştan sona üstün götürürken, son saniyeleri çekişmeli geçen kar-

Durugöl’de gol düellosu 3-3 Kadınlar Futbol 3.Lig’i 5.grupta iki iddialı takımın karşı karşıya geldiği maçta Soyaspor Gençlik ile Gülizar Hasan Yılmaz Güz.San.Spor Lisesi 3-3 berabere kalırken haftayı 1’er puanla kapattı. Kadınlar Futbol 3.Lig’de Ordu’yu temsil eden Soyaspor Gençlik takımı ligin 3.hafta maçında Samsun temsilcisi Gülizar Hasan Yılmaz Güz.San. Spor Lisesi’ni konuk etti. 4 puanlı Soyaspor Gençlik ile 2’de 2 yapan Gülizar Hasan Yılmaz Güz.San.Spor Lisesi arasında oynanan karşılaşmada gol sağanağı yaşandı ve maç 3-3 bitti. Soyaspor Gençlik 33.dakikada Buse Dursun’la 1-0 öne geçerken, konuk ekip 35. ve 44.dakikalarda bulduğu golle ilk yarıyı 2-1 önde kapattı. Soya’nın kızları ikinci yarıda toparlanırken 66’da İmren Akkaya ve 72’de Burcu Yıldız’la bir anda skoru 3-2 yaptı. Maçın sonucunu belirleyen golü ise Gülizar Hasan Yılmaz Güz.San.Spor Lisesi adına 85.dakikada Tuğba Onat kaydetti.

Rüsumat’ın kızları kazandı ! 2-1 Türkiye Kadınlar Futbol 3.Ligi’nde Ordu’yu temsil eden Rüsumat 4 Gençlik ve Spor Kulübü, 3.hafta maçında sahasında Rize Yeşilçay Spor’u 2-1 yenerek profesyonel ligdeki ilk galibiyetini aldı. Hakan Yurdakul’un geçtiğimiz yaz büyük gayretle kurduğu Rüsumat 4 Gençlik ve Spor Kulübü’nde galibiyet sevindi yaşanıyor. Ordu’yu Türkiye Kadınlar Futbol 3.Ligi’nde temsil eden Rüsumat 4 Gençlik ve Spor Kulübü, ligin 3.haftasında Ordu Durugöl Tesisleri’nde oynanan maçta Rize Yeşilçay Spor’u 2-1 mağlup etti ve profesyonel ligdeki ilk galibiyetini aldı. Ligde ilk 2 maçından mağlubiyetle ayrılan Rüsumat 4 Gençlik ve Spor Kulübü, 3.haftada 3 puanla tanışırken 13 takımlık ligde bir anda 9.sıraya çıktı. Rüsumat’ın kızları’na galibiyeti getiren golleri 9.dakikada Meltem ve 78.dakikada Gamze kaydetti.

maçlarında kemik bir kitleyi oluştururken, Orduspor’da futbolcular daha fazla destek istiyor. Deplasmanda oynanan Orhangazispor maçında İstanbul ve çevre illerden gelen taraftarlarla galibiyeti coşku ile kutlayan futbolcular maç sonrasında Elaziz Belediyespor maçı öncesinde taraftarlara mesaj gönderdi. Kaptan Burak Demireğen ve futbolcular, yayınladıkları videoda şimdi sıranın taraftarda olduğunu, Elaziz Belediyespor maçında onları tribünde görmek istediklerini belirtirken, ”Biz Sizinle Daha Güçlüyüz” mesajını verdi.

Mirkuzey 1475 02 12 2016cuma  
Advertisement