Page 1

” m ru o ıy y a s lu u rd O i im “Kend Ordu eski Valisi ve AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ordu’yu ‘Karadeniz’in incisi’ olarak ifade eden Ordu eski Valisi ve AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, “ Bu güzel coğrafyada Enver beyin Ordu’da büyük hizmetler yapacağına yürekten inanıyorum” dedi. Devamı 5’te

4 büyük proje

Yeni Vali çok yakında başlıyor!

hayata geçiyor

Günden güne gelişip büyüyen Fatsa ilçesinin vizyonu da aynı orantıda gelişiyor. İhtiyaçları ve kapasitesi doğrultusunda hizmet ve yatırımlar bekleyen Fatsa’da yeni hayata geçecek 4 büyük proje heyecan yaratıyor.

Son Valiler Kararnamesi ile merkeze çekilen Vali Kenan Çiftçi, ilçelerde veda programları düzenlerken bir yandan da görevine aynı şevkle devam ediyor. Aynı şekilde geçtiğimiz gün, onuruna veda yemeği düzenlenen ve Ordu Valiliği’ne atanan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu da hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı.

Devamı 4’te

www.mirkuzeygazetesi.com.tr

Devamı 3’te

ORDU’DAN KARADENİZ’E

“Gelecek nesil ere nasıl bir Ordu bırakırız?”

GÜNLÜK TARAFSIZ SİYASİ GAZETE

YIL: 3

SAYI:715

FİYAT: 50 Krş.

Harun TONBULOĞLU Elektrik ve Elektronik Mühendisi

Proje Taahhüt ve Danışmanlık Asansör Uygulama ve Proje Yangın Tesisatı ve Hidrofor Sistemleri Kalorifer - Doğalgaz - Sıhhi Tesisat Enerji Kimlik Belgesi

Asansör, Bakım, Montaj ve Revizyon

M.K.Paşa Mah. Garaj Sk. No:3/B Fatsa-ORDU Tel&Fax: (0452) 424 15 46 Gsm: (0532) 424 46 15 htmuhendislik@hotmail.com

ORDU’NUN YENİ HALİ

TÜRKİYE’Yİ KISKANDIRACAK Çevre Şehircilik Bakanlığınca, Ordu Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde organize edilen “Ordu Şehir Kimliği Çalıştayı”nın ön haDevamı 5’te zırlık toplantısı yapıldı.

Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) kayıt yenileme işlemi 30 Haziran 2014 Pazartesi günü sona erecek. Daha önce 30 Mayıs tarihinde son bulacağı açıklanan ÇKS kayıt başvurusu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 30 Haziran tarihine Devamı 6’da uzatılmıştı.

Dalda kalan

fındıklarda dökülüyor!

İlçe belediyeleri

kontak kapattı!

Ordu’nun Büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından herkes, merakla seçimden sonra neler olacağını beklemeye başlamıştı. Büyükşehir uygulamalarıyla ilgili mevzuat ve hükümlerin ne olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar çeşitli korkuDevamı 3’te lar yaşadı.

”Kur’an, Mekke ve Medine’de indi,

Mısırda okundu, İstanbul’da yazıldı” Ordu İl genelinde bulunan Kur’an Kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayıp Hafızlık belgesi almaya hak kazanmış 126 hafız için icazet merasimi yapıldı. Devamı 7’de

Ünyeli muhtarlar Konfederasyona geçti

Ordu’nun Büyükşehir olmasıyla birlikte ihtiyaçları ve hizmet sistemi de değişti. Orduluların en büyük isteklerinden biri olan stadyum konusunu ele alan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yeni stadyum müjdesini geçtiğimiz haftalarda verdi. Ordu’ya yapılacak olan 27 bin kişilik yeni stadyum projesi, Ordu halkı tarafından sevinç ve heyecanla karşılanırken, stadyumun yeni yapılacağı yer ile ilgili çeşitli farklı sesler çıksa da halkın büyük bir bölümü tarafından beğenildi.

Yeni stadyum ve güzel bir belediye binasıyla birlikte yavaş yavaş vizyonu değişen Altınordu ilçesinde Ordu halkının en büyük arzusu, Ordu Büyükşehir’e yakışan bir meydana kavuşmak oluyor. Yeni stadyum ile birlikte Melet Irmağı’ndaki yeni düzenleme de Ordu halkının en büyük arzuları olurken, yeni stadın yapımı tamamlandığında mevcut stadyum yıkılarak, mevcut stadyumun alanı sosyal alanlarla da sahip olan yüksek kapasiteli bir şehir meydanı olacak. Devamı 4’te

Okullarda son zil

Cuma günü çalacak

Ordu ve ilçelerinde, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören binlerce öğrenci, 13 Haziran Cuma günü karne alarak 3 ay sürecek Devamı 3’te yaz tatiline girecek.

“Deniz suyumuz temiz!” Don, pekmezi de vurdu! Kayıp liseli kızın cesedi ormanda bulundu Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından il genelinde 35 noktada deniz suyunun kirlilik tespiti yapıldı. Devamı 5’te

Ünye’de 15 yıldır faaliyet gösteren Türkiye Muhtarlar Derneği Ünye Şubesi, olağan genel kurul toplantısıyla fesih edilerek kapandı. Devamı 4’te

Gsm:(0534) 848 90 07 Tel: (0452) 424 07 63 Fax: (0452) 424 07 64 Büyük Sanayi Sitesi B.Blok No:9/A Fatsa/ORDU

ÇKS için son 20 gün…

29-30 Mart tarihlerinde bölgeyi etkisi altına alan don yalnızca fındığı vurmadı. Devamı 6’da

Ordu’da 16 gündür kayıp olan 16 yaşındaki lise öğrencisi genç kızın cesedi ormanlık alanda bir ağaca asılı olarak bulunDevamı 3’te du.

Fındıkta don afetinin yaratmış olduğu zarar fındığın olgunlaşmasıyla kendisini daha açık göstermeye başladı. Ordu’nun İkizce İlçesinde fındıklar hasat zamanı gelmeden donun yaratmış olduğu zarardan dolayı daldan yere döDevamı 5’te külmeye başladı.

Özel okula dönüşen dershanelerin adı belli oldu!

“Temel Lise”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından dershanelerin özel okula dönüşümünü öngören kanuna dayanılarak hazırlanan Özel Öğretim Kurumları Yönetmelik Taslağına göre, dershanelerden özel okula dönüşecek liselerin adı “Temel Lise” Devamı 3’te olacak.

SATIRBAŞI

09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

Hüseyin TONBULOĞLU Makine Mühendisi

Yrd. Doç. Dr.

Ahmet FİDAN

YA OTUZ YIL SONRA!

02


09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

Sayfa SATIRBAŞI

Sağlık

Yrd. Doç. Dr.

Ahmet FİDAN

ahmet@ahmetfidan.com www.ahmetfidan.com

YA OTUZ YIL SONRA!

Saç bakımının püf noktaları Başkalarına ait tarak ve fırça ile saç taranmasının enfeksiyonlara yol açabileceği belirtildi. Uzmanlar, saç bakımı, saç temizliği ve cilt bakımı konusunda yaptıkları açıklamada, “Evde saç ve cilt temizliği yapmak artık çok kolay. Saçlı deri anatomik yapı olarak normal deriye göre daha az gözenekli ve daha çok yağ bezlerine sahip. Her saç dibinde birde yağ bezi kanalı vardır. Bu nedenle saçlı deri çok çabuk yağlanır ve kirlenir. Saçlı deri, aynı zamanda dışarı ile direkt temasta olduğundan toz ve partiküllerle kolayca kirlenir. Güneşte daha çok terler. Saçlı derideepidermisin değişimi daha hızlıdır. Vücut parazitlerinden baş bitinin yerleşme ve çoğalmasına ayrıca diğer deri enfeksiyonları ve mantar hastalıklarının oluşması için uygun bir ortamdır” dedi. Uzmanlar, evde yapılan saç bakımıyla ilgili ise şu bilgileri verdi: “Başın sabun veya iyi seçilmiş şampuanla yıkanması, bol bol su ile durulanması saç temizliği için yeterlidir. Saç bakımında temiz fırça ve tarak kullanılır. Kirli ve başkalarına ait fırça ve tarak enfeksiyon aracıdır. Saçı saç istikametinden fırçalamak, saçlı derideki kan dolaşımını güçlendirir. Böylece saç dibi kanla iyi beslenerek dökülmez. Saçlı deriye elle masaj yapmak da saç sağlığı bakımından çok önemlidir. Saçlı deri esnek, normal yağlı, yumuşak kaldığı sürece saç sağlığı da korunmuş olur. Yeterlive dengeli beslenme, temizlik, başın dış etkenlerden ve direkt güneş ışınlarından korunması saç sağlığı yönünden son derece önemlidir. Saç bakımı yöntemleri bu faktörlere bağlı olarak etkisini gösterecektir.” Saç bakımı ve saçların düzenli bir şekilde durmasının psikolojik etki yaptığını dile getiren uzmanlar, “Dağınık, dolaşık saçlar hastada ümitsizlik ve moral bozukluğuna neden olur. Çünkü saçlar yüz ve başın estetik görünümü bakımından çok önemlidir. Günlük saç bakımı hastayı rahatlatır. Hastalığın istenmeyen etkilerini en az düzeye indirir. Saç iyi görünmenin önemli bir unsurudur” ifadelerini kullandı. Uzmanlar, saç bakımıyla ilgili olarak, “Saç bakımı için gerekli olan araç-gereçler; bay ve bayan için tarak, fırça, havludur. Saçı taranacak kişinin üzerine havlu serilir. Saçlar taranır, gerekirse bağlanır. Kadınlarda tarama, saçın orta kısmından enseye doğru ikiye ayrılmasından sonra başlanır. Tarama, saç demetleri halinde bir elle tutularak yapılır. Dolaşmış ve keçeleşmiş saçlar önce yağlanır, 24 saat bekletilir ve taranır. Tarandıktan sonra bol su ile güzelce yıkanır” dedi. (İHA)

Çıbanlar Büyüyor ve sayısı artıyor, yakında bütün akciğerlerimizi saracak! Istıranca’daki ve Yıldız dağlarındaki maden ocakları, Kapıdağ’daki tavuk çiftlikleri, Kaz Dağları eteklerindeki Bayramiç maden ocakları, Beşparmak Dağları’ndaki maden ocakları… Hangilerini ortaya koyalım. Şimdi en başta hayır diyemeyeceğimiz, demeyeceğimiz hususları ortaya koyalım. *Madencilik çalışmaları tabi ki de yapılacak. Kalkınmamız için şart. *Sanayi tesisleri kurulacak. Dünyanın önde gelen ülkeleri arasında önce gelen hak ettiğimiz yeri alacağız. Bütün bunlar için kaynaklarımızı kullanacağız elbet *Mega projeler yapacağız, ülkemiz dev projeler konusunda ilk akla gelen ülkeler arasında anılacak.

Bu günü düşünme kolaycılığı, insan genetiğinin varsayılan ayarıdır. Yukarıda sıraladığım birkaç başlık ve devamı, hemen herkesin istediği, mutlu olduğu olaylardır. Ancak bu gelişmeler ve standartlar için sadece ve sadece bu günü düşünürsek, otuz yıl sonra nefes almaya oksijen, içmeye bir damla DOĞAL su bulamayacağız. En kolay yapabileceğiniz şey, google a girip, “maden ocakları ve dağlar” diye yazıp ve görsellerden arattırın. Yemyeşil ormanlarımızın içlerindeki çıbanların çapı her geçen gün büyümekte, sayıları ise hızla artmaktadır. Bu gün için bunları dile getirmemiz, maalesef çoğu tarafından lüks olarak görülmektedir. Ancak, yağmur için, tarım için ormanların önemini herkes hayat bilgisi derslerinde zaten öğrenmiştir. Ekosistem açısından

ve o orman alanlarındaki onbinlerce habitat ın bu tür müdahaleler ile yok olması veya bozulması bu gün için estetik, yarın için hayati önem taşımaktadır. Türkiye’nin her bölgesinde varolan maden ocaklarının işletim izinleri genellikle 49 yıllığına verilmektedir. Bu ihale şartnamelerinde varolan doğal yapının eski / önceki haline getirilmesi’ne ilişkin yönetmeliklerde ilgili maddeler bulunmaktadır. Hatta bu ilgili firmaların vergi dilimlerinde alt madde olarak belirtilmiştir. Sorun, vergi dilimi olarak bedeli önceden (veya ödenmesi gereken) eski haline getirme kısmının görmezden gelinmesi, veya buna ilişkin denetimi güçlendirecek mevzuat boşluklarının bulunmasıdır. Bu konulardaki denetim ve mevzuat boşlukları doldurulmadığı sürece Türkiye’nin çok yakın bir zamanda akciğer kanserine yenik düşeceği ortadadır. Öneri: Her alanda ilk on ülke arasında yerini alması istenen ülkemizdeki maden ocaklarının eksi dışsallıkları, ÇED yönetmeliğindeki ilgili bölümlerin güncellenmesi ile ve yukarıda ortaya koyduğumuz denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi ile kısmen önü-

2

ne geçilmiş olacaktır. Bu günün faturasını ödemek belki kolay. Ancak özellikle evli ve çocuk sahibi ebeveynler için diyorum ki, çocuklarınızı canınızdan daha çok seviyorsanız (ki çoğunlukla öyledir) o halde çocuklarınızın yarın nefes almasını istiyorsanız, onlara daha yaşanılabilir dünya bırakmak istiyorsanız bu konularda duyarlı olun. Bir benim tepkimle ne değişir deme gafletinden ya da nasıl olsa bu konularda itiraz eden veya yol gösteren olur diye işten kaçınma yaklaşımından kurtulmak gerek. Ben en azından kendi şahsım adına bu satırları yazmaya yüzüm var. Küresel iklim değişikliği ve kelebek etkisi yaratacak ekosistem değişiklikleri için on yıl sonraki tepki ve hassasiyetlerin bir anlamı olmayacaktır. Ülkemiz için aydınlık yarınlar temennisi ile esen kalınız. Lutfen herkes, ÇED yönetmeliğine boş zamanında bir göz atsın. Bulamayanlar için internetten tıklanabilecek link: http:// www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx? MevzuatKod=7.5.18916&Mevzuat Iliski=0&sourceXmlSearch= Bu konuda kıyamet bile kopsa ağaç dikmekten vazgeçmeyin anlamına gelen hadis oldukça manidardır sanırım.

2 bin rakımda uçurtma şenliği

Ordu’nun Kabadüz ilçesinde öğrenciler, 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası’nda uçurtma şenliği düzenledi. Zirveleri, obaları, kanyonları ve uçsuz bucaksız ormanlarıyla yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe bürünen Çambaşı Yaylası’ında düzenlenen uçurtma şenliğinde renkli görüntü-

ler oluştu. Özlükent ilköğretim öğrencilerinin düzenlediği etkinlikle gerçekleşen uçurtma şenliğinde öğrenciler hem piknik yaptı, hem de uçurtmalarını uçurtarak gönüllerince doyasıya eğlendi. Özlükent Okul Müdürü Hüseyin Baştuğ, geleneksel olarak her yıl uçurtma şenliğini dü-

zenlediklerini ifade etti. Baştuğ, şenliği Çambaşı Yaylası’nın doğal güzelliklerinde gerçekleştirmekten mutlu olduklarını aktardı. Öğrencilerle uçurtma uçurtarak onlara eşlik eden Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya da, “Bugün burada çok güzel bir gün geçirdik. Öğren-

cilerimizle birlikte uçurtmaları uçurtmak hepimizi çok mutlu etti” dedi. Kaya, uçurtma şenliğine emeği geçenlere teşekkür ettiğini sözlerine ekledi. Uçurtma şenliğine ayrıca Özlükent Mahalle Muhtarı Yekta Bodur, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.(iha)

İnternet Gazetecileri Derneği 1. yılını kutladı Tabipler Odası kahvaltıda bir araya geldi

www.mirkuzeygazetesi.com.tr

Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi Temsilcisi

Niyazi YEŞİLLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nusret Yeşiller

Genel Yayın Yönetmeni Betül Yeşiller

Hukuk Danışmanı Av. Doğan Pehlivan

Haber Müdürü Mehmet Sabri Uğurbaş

Ordu Büro Sorumluları Mustafa Türkyılmaz

Yayın Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Fidan

Haber Merkezi Beytullah Şeker Oğuzhan Yılmaz Erkan Kaş Çiğdem Akyol Gökçe Yeşiller Sercan Öklük Seyhan Ecim

Sayfa Editörü Emrah Çoşkun

Spor Yazarları Atilla Yücel Murat Aktaş Zafer Öztürk

İnternet Editörü İlkay Yeşiller

Dizgi-Grafik Yeşiller Grafik Tasarım www.yesillermatbaa.com Dağıtım Şah Medya Ajans

Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Yayın Türü Yerel Süreli

Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir. Gazetemiz İHA Abonesidir. Adres MKP. Mh. Ş.P. Erkan Alışır Cd. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : gazetekuzey@gmail.com

Ordu Büro Selimiye Mh. Fevzi Çakmak Cd. No: 20/2 ORDU Tel : 0452 222 26 22

Ordu İnternet Gazetecileri Medya İletişim ve Bilişim Derneği, kuruluşunun 1. yılını düzenlenen yemek ile kutladı. Aktuğ Otel’de gerçekleştirilen kuruluş yıl dönümü yemeğine Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Gazeteciler Derneği Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Recep Aydın, Tüm İletişim ve Medya Federasyonu Genel Başkanı Şakir Gürel ve

gazeteciler katıldı. Ordu İnternet Gazetecileri Medya İletişim ve Bilişim Derneği Başkanı Bahtiyar Kahveci, yemekte yaptığı konuşmada, amaçlarının internetin amacına uygun kullanımını sağlamak, internet gazeteciliği yaparken insanların temel hak ve hürriyetlerine saygı göstermek, bilgi toplumuna dönüşümde sayısal uçurumu ortadan kaldırmak olacağını söyledi.(iha)

Ordu Tabipler Odası yönetim, denetim ve onur kurulu üyeleri aileleri ile birlikte sabah kahvaltısında bir araya geldi. Ordu Tabipler Odası’nın 4 Mayıs 2014 Pazar günü yapılan seçimlerde göreve gelen yönetim, denetim ve onur kurulu üyeleri Padyo Otel’de gerçekleştirilen ve aileleriyle birlikte katıldıkları kahvaltıda güzel bir hafta sonu geçirdi. Ordu Tabipler Odası Başkanı Yrd. Doç.

Dr. Özgür Enginyurt, yaptığı konuşmada, eski Başkan Dr. Mithat Yağlı ve ekibinin bugüne kadar gerçekleştirdiği hizmetler için teşekkür etti. Enginyurt, Ordu’da sağlık camiasına verilecek hizmeti arttıracaklarını kaydetti. Kahvaltıda Eski Tabipler Odası Kurulu Başkanı olan ve yıllarca bu görevi sürdüren Dr. Mithat Yağlı’ya teşekkür plaketi takdim edildi.(iha)


09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

Yeni Vali çok yakında başlıyor! / Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Ordu’da görev yaptığı süre içerisinde farklı proje ve bakış açısının yanı sıra sosyal ve idareci kişiliğiyle de farkını ortaya koyarak Ordu’nun unutulmaz valileri arasına giren Vali Kenan Çiftçi ile Ordu halkı arasında samimi bir bağ kuruldu. Edindiğimiz bilgilere göre, birçok kez ilginç gündemlerle gazetelere manşet olsa da Vali Balkanlıoğlu da Afyonkarahisar halkının gönlüne taht kurmuş bir idareci olarak il halkının hatıralarında yer edecek. Farklı uygulamaları ve düzenlemeleriyle Afyonkarahisar’da özel-

likle yatırımlar konusunda ilerlemenin önünü açma çalışmalarına yoğunlaşan Vali Balkanlıoğlu’nun Ordu’da da farklı bir idareci yapısı ortaya koyacağı tahmin ediliyor. Valilik personellerinden edinilen bilgilere göre Vali Balkanlıoğlu’na vatandaşlar da rahatlıkla görüşmek için gidebiliyor. Samimi bir kişiliğe sahip olan Balkanlıoğlu, konu kurallar olduğunda bir o kadar bürokrat bir kişiliğe bürünüyor. Dolayısıyla kurallardan taviz vermeyen, bürokrat olarak hem samimi hem de mesafeli olmayı başarabilen bir vali Ordulularla buluşacak. Edindiğimiz bilgilere göre Haziran’ın 15-20’si arasında ya da en geç 23 Ha-

ziran Pazartesi günü Ordu Valiliği görevine başlayacak olan İrfan Balkanlıoğlu, takip ettiği kadarıyla Ordu’yu Karadeniz’in incisi olarak tanımlıyor. Kendisi onuruna verilen veda yemeğindeki konuşmasında Ordu’ya da yer veren Balkanlıoğlu şunları söylemişti: “Afyonkarahisar’daki bu çalışma temposunu Ordu’ya da taşıyacağım. Ordu, güzel bir şehir. Biliyorsunuz son çıkan yasayla da Büyükşehir statüsüne kavuştu. Karadeniz'in incisi bir yer. Ben orada Afyonkarahisar'da yaşadığım günleri unutmayacağım. Aynı zamanda bizim görev de ömür gibi, gelip geçici, bugün buradasınız yarın başka bir yerde. Ömür de öyledir. Doğarsınız, büyür-

Sayfa

3

sünüz ve ölürsünüz. Bizim meslekte bir yerden başka yere tayininiz çıkar. Tabi biz de Türkiye hudutları dışına çıkmıyoruz. Ordu'ya gidiyoruz. Ülkemizin her yerinde de görev yapmaya hazırız. Bazı durumlardan dolayı bazı tartışmalar yaşadık. Kırdığımız üzdüğümüz kişiler varsa hakkını helal etsinler, benden yana hakkım varsa helal olsun. Artık Ordu'da da bir hemşeriniz bir kapınız var. Her zaman beklerim ve yardımcı olmaya hazırım.”

İlçe belediyeleri kontak kapattı! Cuma günü çalacak Okullarda son zil

/ Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Vatandaşların yanı sıra ilçe belediyelerinin ne kadar etkili olacağı ve yetkilerinin ne kadar sınırlanacağı da merak edilen konular arasında oluyordu. 30 Mart seçimlerinin ardından geçen 70 günlük sürede hala ilçeler ile büyükşehir belediyesi arasındaki devir-teslim ve görev taksimi devam ediyor. Büyükşehir olmadan önce maddi olarak birçok yükün altından kalkabilecek bütçeye sahip olan ilçe belediyeleri, seçimlerin ardından hem maddi kaynak hem de yetki konusunda sınırlanmış oldu. Büyük hizmetlerin yanı sıra itfaiye, su ve kanalizasyon ile yol hizmetlerinin büyük kısmının

da Büyükşehir Belediyesi eliyle yapılacak olması ilçe belediyele-

rinin hizmet yüküyle birlikte bütçelerini de azalttı.

Bu nedenle seçim öncesi büyük borçları olan ve ödeyebilen ilçe belediyeleri, seçimlerin ardından hizmetlerle birlikte borçların da önemli kısmını büyükşehir belediyesine devrediyor. Devredilemeyen borçlarla ilgili de bazı sıkıntılar yaşanırken, problemler en aza indirilmeye çalışılıyor. 70 gündür çöp toplamak gibi yalnızca rutin işlerle ilgilenebilen ilçe belediyelerinin tüm görev taksimi ve devir-teslimlerin yapılmasının ardından hizmetlere başlaması bekleniyor. Resmi prosedürler tamamlanmadan hizmete başlayamayan ilçe belediyeleri, bir an önce resmi işlemleri tamamlamak ve marşa basmak için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Özel okula dönüşen dershanelerin adı belli oldu!

“Temel Lise” 1’den Devam MEB, dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, 14 Mart'ta Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından Bakanlığa bağlı özel dershane ve özel etüt eğitim merkezlerinin özel okula dönüşümü çerçevesinde ilgili paydaşların görüşlerini de alarak yol haritası niteliğinde bir kılavuz hazırladı. Özel okula dönüşmek için başvurular, 2 Haziran'dan itibaren Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri'de (MEBBİS) oluşturulan Dönüşüm Programı Modülü üzerinden alınmaya başladı. Dönüşüm Programına dahil olmak isteyen ilk okulun Balıkesir'den başvuru yaptığı öğrenildi. Bakanlık, dershanelerin özel

okula dönüşümünü içeren Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik öngören yasanın ardından Özel Eğitim Kurumları Yönetmelik taslağını da hazırladı. Buna göre, dershaneden özel okula dönüşecekler için yapılacak işlemler için MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde Dönüşüm ve Teşvik Daire Başkanlığı oluşturuldu. Özel okula dönüşmek isteyen dershaneler, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul açabilecek. Özel okula dönüşecek liselerin adı "Temel Lise" olacak. Temel liseler, haftada 20 saat yüz yüze, kalan saatlerde de sınav yapmak üzere sabahçı-öğlenci olmak üzere ikili öğretim yapabilecek. Özel okula dönüşen liselerde okul bahçesi ya da müstakil bina şartı aranmayacak. Dershanelerden dönüşecek özel okullar, cumartesi günleri, kendi öğ-

1’den Devam İlkokul, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri mezuniyetin yanı sıra yaz tatilinde okullara kayıt heyecanı yaşayacak. Ortaokulların 8. sınıflarında okuyan öğrencilerin girdiği ortak sınavların puanları 11 Haziran 2014 Çarşamba günü, okul kontenjanları 4 Temmuz 2014 Cuma günü açıklanacak. 8. sınıf yerleştirmeye esas puanları 7 Temmuz 2014 Pazartesi günü duyurulacak, 31 Temmuz-8 Ağustos 2014'de tercihler gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları ise 22 Ağustos'ta bildirilecek. Lise son sınıf öğrencilerinin ve lise mezunlarının katılacağı Lisans

Yerleştirme Sınavları, LYS-4, 14 Haziran Cumartesi; LYS-1 ve LYS-5, 15 Haziran Pazar; LYS-2, 21 Haziran Cumartesi ve LYS-3, 22 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında, okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime hazırlanması 8-12 Eylül 2014'de yapılacak. Yeni eğitim-öğretim yılında ilk zil, 15 Eylül Pazartesi çalacak ve ilk dönem dersleri, 23 Ocak 2015 Cuma sona erecek. 15 günlük yarıyıl tatilinin ardından dersler, 9 Şubat 2015 Pazartesi günü başlayacak, 12 Haziran 2015 Cuma öğrenciler yaz tatiline girecek.

Kayıp liseli kızın cesedi ormanda bulundu rencilerine takviye kursları düzenleyebilecek. Teşvik için minimum sınıf kontenjanı 12… Yönetmelik taslağında, derslik başına düşen öğrenci sayısına göre teşvikler konusunda da bazı hususlara yer verildi. Buna göre, öğrenci başı eğitim öğretim desteğinden faydalanmak için kanunda yer alan "derslikteki boş kontenjanlar" tanımlaması ge-

reği, bir sınıfın minumum ve maksimum kontenjanları da belirlendi. Teşvik için bir sınıfın minumum kontenjanının 12, maksimum kontenjanının da 24 olması gerekecek. Taslağa göre, özel okullar 12 kontenjanının altında da sınıf açabilecek. Ancak teşvik, 12 öğrenciden sonrasına verilecek. Öğrenci teşviklerinin takibi için de modül hazırlanacak. Teşvik alacak özel okullara yerleştirmeler de bu modül üzerinden yapılacak.

Aybastılılardan da helallik aldı Vali Çiftçi, Aybastılılardan da helallik aldı. Son valiler kararnamesiyle birlikte Ordu Valiliği görevinden Merkez Valiliğine atanan Ordu Valisi Kenan Çiftçi, veda ziyaretlerine Aybastı’yla devam etti. Ordu Valisi Kenan Çiftçi veda ziyaretlerine Aybastı’yla devam etti. Aybastı’da İlçe Kaymakamı Osman Bilici, daire amirleri ve ilçe halkı Vali Çiftçi’yi kaymakamlık binası önünde karşıladı. Burada kısa bir konuşma yapan Çiftçi, Aybastı ve Perşembe Yaylası’nı

çok beğendiklerini ve burayı unutmayacaklarını dile getirdi. Ordu ve Aybastı’ya güzel hizmetlerin devamını dileyerek karşılamaya katılan herkese hakkını helal ettiğini, onların da kendisine haklarını helal etmesini istedi. Konuşmasının ardından Vali Kenan Çiftçi, Kaymakam Osman Bilici’nin makamında bir müddet sohbet etti. Aybastı Kaymakamı Osman Bilici, Vali Sayın Kenan Çiftçi’ye üzerinde Perşembe Yaylası Mendereslerinin resmi bulunan el işlemesi bir tepsi hediye etti Yapılan ikramlardan sonra Vali Kenan Çiftçi vedalaşarak Aybastı’dan ayrıldı.

1’den Devam Ordu Cumhuriyet Lisesi 2. Sınıf öğrencisi olan Neslihan Tiryaki (16), 23 Mayıs 2014 günü okuldan eve gelip kıyafetlerini değiştirdikten sonra arkadaşlarıyla buluşacağını söyleyerek evden ayrıldı. Ancak bir daha kendisinden haber alınamayan Neslihan Tiryaki’nin ailesi kızlarının kayıp olduğunu belirterek polise haber verdi. 16 gündür kendisinden haber alınamayan Neslihan Tiryaki’nin cesedi 500 rakımlı Boztepe yolunda ormanlık alanda yöresel adı ‘melocan’ olan diken ucu sebzesi toplayan bir kişi tarafından ağaca asılı vaziyette bulundu. Polisin olay yerine gelmesiyle birlikte yoldan 50 metre aşağıda bir ağaca asılı vaziyette olan cesedi çıkarmak için AFAD ekiplerinden yardım istendi. Olay yerine gelen

AFAD ve Ordu Büyükşehir Belediye İtfaiye ekipleri, halat sarkıtarak cesedi çıkarmak için seferber oldu. Uzun uğraşlar sonunda cesedi çıkarılan Neslihan Tiryaki’nin cesedi cenaze aracına konularak Ordu Devlet Hastanesi morguna gönderildi. Ordu Cumhuriyet Savcılığı, Neslihan Tiryaki’nin intihar mı ettiği yoksa başkası tarafından mı öldürüldüğünü araştırıyor. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.(iha)


09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

Sayfa

4

ORDU’NUN YENİ HALİ TÜRKİYE’Yİ KISKANDIRACAK / Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Trafik sıkışıklığının yanı sıra şehrin nefes alması noktasında da büyük sıkıntılar yaşayan Altınordu, büyük ve Karadeniz’de örnek bir meydana da kavuştuğunda görsel olduğu kadar yaşam alanı olarak da büyükşehre yakışan bir hal alacak. Yıllardır bir meydanı olmayan, dar ve sıkışık bir yapıya sahip olan Altınordu’da seçimden önce mevcut belediye binası yıkıldığında vatandaşlar başta olmak üzere neredeyse tüm siyasi partiler ve STK’lar yıkılan alanda yeni bir belediye binası yapılmasına karşı çıkmış ve o alanın şehir meydanı olması için imza kampanyaları düzenlenmişti. Ancak tüm karşı çıkmalara rağmen, mevcut belediye yönetimi

bina inşaatına start vermiş ve Orduluların hayalleri suya düşmüştü. Seçimlerin ardından kadrolaşmayı tamamlayarak, Ordu genelinde alt ve üst yapı başta olmak üzere mega projeleri de hayata geçirmek adına çalışmalara başlayan Büyükşehir Belediyesi, projeleri tamamladığı takdirde, Ordulular yıllardır kurduğu hayallere kavuşacak. Özellikle Melet Irmağı projesi ile ilgili ‘bu proje Türkiye’yi kıskandıracak’ yorumları yapılmıştı. Faaliyete başlamasına aylar kalan ve Orduluların 50 yıllık hayallerinden biri olan havaalanının yanı sıra çalışmalarına başlanacak olan Ordu’ya yakışan bir stadyum, Ordu meydanı, Melet Irmağı projeleri hayata geçtiğinde Ordulular, yıllardır kurdukları hayallere kavuşacak.

Ünyeli muhtarlar Konfederasyona geçti

4 büyük proje hayata geçiyor

/ Sefa EYİ 1’den Devam

Maliyeti 1 milyon TL’yi bulan bu 4 proje ile ilgili gazetemiz muhabiri Sefa Eyi’ye açıklama yapan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş: “Projelerden 2 tanesi hazırlandı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (DOKA) sunuldu. Geri kalan projeler ilerleyen günlerde hazırlanacak ve DOKA’ya sunulacak” dedi.

7 İlçe Markalaşacak Projelerin ilki markalaşmak adına hayata geçirilecek. Proje kapsamında Fatsa ve arkasındaki 6 ilçede bulunan turizm değerleri ortaya çıkarılarak bölgenin tanıtılmasına katkı sağlamak amaçlanıyor. Proje ortağının Fatsa Kaymakamlığı olduğunu kaydeden Başkan Karataş: “Bu projelerimizden birincisi markalaşmak üzerine olan bir projedir. FATSO çalışma sahası içinde bulunan ve 7 ilçeyi kapsayan turizm değerlerinin belirlenmesi ve bununla ilgili olarak bir reklam çalışması yaparak, bölgemizi tanıtacak bölgemizin marka değerlerini ortaya kayacak olan figürler ortaya çıkaracağız. Biz bu projeyi hazırladık ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)’ ya sunduk. Allah nasip ederse bu projemiz Haziran ayı içerisinde onaylanacaktır ve bizlerde çalışmalarına başlamış olacağız. Bu projenin toplam maliyeti 80 bin lira ve proje ortağımız Fatsa Kaymakamlığıdır” dedi. Avrupa’dan mesleki eğitim alınacak ERASMUS projesi kapsamın-

da Avrupa ülkelerinden mesleki eğitim alınacağını söyleyen Karataş, “2. projemiz ise Avrupa’daki mesleki eğitimle ilgili ve projenin ortağıysa Fatsa Ticaret Meslek ve Fatsa Kız Teknik Meslek Liseleridir. Ülkemizde mesleki eğitimin var ama eksik olduğuna inananlardanım ve amacına uygun bir eğitimin verilmediğini düşünüyorum. Bu nedenle, Avrupa’daki ve Türkiye’deki mesleki eğitimi kıyasladığımız ve ERASMUS dediğimiz projeyi hayata geçirmektir. Bu proje kapsamında Avrupa ülkeleri olan Yunanistan, Macaristan ve Romanya ülkelerini ziyaret edeceğiz ve mesleki eğitim alacağız. Bu projenin maliyeti ise 230 bin Euro’dur” şeklinde konuştu.

Çiftçi iş sahibi olabilecek 3. projenin kırsalda yaşayan köylü ve çiftçi vatandaşları ilgilendirdiğini söyleyen Karataş, bu vatandaşlara mobil araçlarla eğitim vereceklerini ve onları topluma kazandıracaklarını söyleyerek şunları ifade etti: “3. projemiz ise kırsalda yaşayan insanları kapsamaktadır. Burada yaşayan insanların mesleki deneyimi olmaması nedeniyle kırsalda yaşayarak hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Bu insanların şehirle bağlantı günleri sadece pazarlar kurulduğu zaman oluyor. Bizde bu noktada mobil araçlarla onların ayağına gideceğiz ve onlara mesleki eğitim vereceğiz. Onlara mesleki bir deneyim kazandırmayı hedefliyoruz. Kırsalda yaşayan insanlar bizlerde dezavantajlı grup olarak adlandırılıyor. Dezavantajlı gurubu avantajlı hale getireceğimiz bu proje hazırlanma aşamasında. Bu proje kapsamında mobil araçlar alacağız ve bu araçların içlerini mesleki eğitim atölyesine dönüştürteceğiz. Amacımız kırsaldaki insanlarımızı mesleki eğitim kazandırmak ve onları topluma kazandırmayı hedefliyoruz. Bizler bu insanları kazandığımız zaman gelir kaynağımız çeşitlenecek ve çoğalacaktır. Bu projemiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik

Bakanlığı tarafından hazırlanan bir Avrupa Birliği projesi. Önümüzdeki günlerde bu projenin hazırlanması bitecek ve sunacağız. Bu projenin maliyetiyse 250 bin Euro’dur.”

200 kişiye kurs 7 ilçedeki 200 kişiye ‘GİRİŞİMCİLİK’ kursu verileceği bu insanların iş hayatına kazandırılacağını da belirten Karataş, “4. Projemiz ise çalışma alanlarımızda bulunan 7 ilçedeki vatandaşlara girişimcilik kursu açmaktır. Bu projeyi İş Kur ve KOSGEP ortaklığında hayata geçireceğiz. Bu projenin ihalesini İş Kur yaptı. Bu ihaleye Ordu Üniversitesi, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ve Ordu’dan bir firma katıldı. Girişimcilik eğitimi verme adına 5 farklı yerde 8 ayrı kurs ve toplamda 200 kişiye girişimcilik eğitimi vererek o insanları sertifikalarıyla birlikte iş dünyasına kazandıracağız. İş Kur’un yapmış olduğu ihaleyi de Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası kazanmıştır ve Ordu ilinde ve Fatsa, Ünye, Kumru, Korgan gibi ilçelerimizde 200 kişiye girişimcilik eğitimi vereceğiz ve bu insanları iş hayatına kazandıracağız” şeklinde konuştu. “Büyüklerimizin izindeyiz…” 4 projeyle Fatsa ve bölgenin kazanacağını söyleyen Karataş, büyüklerinin izinde olduğunu belirterek, “Saymış olduğumuz bu dört projeyi Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) olarak yürütüyoruz ve takip ediyoruz. Allah nasip ederse bu projeleri

hayata geçireceğiz. Bu projeler bizim bölge ekonomisine katkı sağlayacak ciddi projelerdir. Şuanda zaten mesleki eğitim kurslarımız devam ediyor. Yakında da bir aşçılık kursu açmayı planlıyoruz. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Fatsa’da istihdamı artırmak işsizliği azaltmak birilerine fayda sağlayan ve bölgesi için çalışan bir kurum olmayı her daim kendine ilke edinmiştir. Bizden önceki büyüklerimizde bunu ortaya koymuş, bizlerde devam ettirmişizdir. Allah izin verirse bunlar ilerleyen günlerde daha da çok artarak devam edecektir” dedi.

Güzel günler bekliyor… Fatsa Meslek Yüksekokulunda Moda Tasarımı bölümünün bu yıl faaliyete geçeceğini söyleyen Karataş sözlerine, “Meslek Yüksek Okulu’nun talebi olan iki tane bölümün çalışmalarını gerçekleştirmiştik. Bu bölümlerin yer alacağın inşaat bitmek üzere. Önümüzdeki yıl Moda Tasarımı bölümüne öğrenci alınacaktır. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak böyle güzel bölümleri Fatsa’ya kazandırmak bizleri de mutlu ediyor. Bu bölümlerin kazandırılmasında, Ordu Valiliği, Fatsa Kaymakamlığı ve Fatsa Belediyesinin destekleri de yabana atılamaz. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgesi için çalışan bölgesine maddi manevi yatırımlar kazandıran bir kurum olma yolunda çalışmalarımız devam ediyor. İlerleyen günlerde güzel günler bizim olacaktır” diyerek son verdi.

1’den Devam Derneğe kayıtlı Ünyeli muhtarlar ilçede bir ay önce kurulan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’na bağlı Ünye Muhtarlar Derneği’ne geçerek konfederasyona bağlandı. Ünye Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleşen Kongrenin Divan Başkanlığı yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz; “Ünye ve Ordu merkez arasında muhtar camiası arasında hiç kopukluk yaşamadık. 20 yıllık bir dostluk ve arkadaşlığımız var. Beni kongrenizde divan başkanı yaptığınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi. Toplantıda derneğin faaliyet, mali durumu ve denetim raporları da okunarak muhtarların oylarıyla onaylandı. Muhtarlar Derneğinin Kurucu Başkanı İpekyolu Mahallesi Muhtarı Ahmet Ekici ise kongrede bir konuşma yaptı. Kongrede ayrıca muhtarlardan alınacak aidat 40 lira olarak belirlendi. Türkiye Muhtarlar Derneği Ünye Şube Başkanı sıfatıyla son konuşmasını yapan Osman Sarıkahraman; şunları söyledi: “Muhtarlar Derneği bizim dönemimizden önce, meyhane halinde, bazen kumarhane halindeydi. Dernekte bölünmeler oldu, kavgalar oldu, bir muhtar

arkadaşımız hayatını kaybetti. Ünye’de ikinci bir dernek kuruldu. Arkadaşlarımızla oturarak ‘Bu bölünmeden nasıl kurtulacağız?’ diyerek bir araya geldik ve Türkiye Muhtarlar Derneği Şubesini Metin Duman ağabeyimize destek vererek harekete geçirdik, bir şeyler yapmaya çalıştık. Bizim şimdi onurla, gururla üyesi olduğumuz Türkiye Muhtarlar Derneği muhtarlarımızın hakları konusunda hep geriden gelince, birilerinin iteklemesiyle yol alınca bazı arkadaşlarımız koptu ve Konfederasyon kurdular. Eğer Konfederasyon Hüseyin Akdeniz Başkanlığında olmasaydı, hükümette bizi dinlemeseydi, özlük haklarımızda böyle iyileştirilmeler olmazdı gibi geliyor. 2011 yılı mayıs ayında yapmış olduğumuz kongremizde, beni ve yönetim kurulu arkadaşlarımı 3 yıllığına seçtiğinizden ve bizlere güveninizden dolayı teşekkür ediyorum.” Konuşmaların ardından oy birliğiyle Türkiye Muhtarlar Derneği Ünye Şubesi fesih edildi. Derneğe üye Ünyeli muhtarlardan 78’i ilçede kısa bir süre önce Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’na bağlı olarak kurulan Ünye Muhtarlar Derneği’ne kayıt yaptırdı.(ünyekent)


09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

Sayfa

5

“Deniz suyumuz temiz!” “Kendimi Ordulu sayıyorum”

1’den Devam “ZİYARETİNİZDEN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUK” Eski Ordu Valisi ve AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Ne-

cati Çetinkaya'nın ziyaretinden büyük mutluluk duyduklarını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "Öncelikle sizlere nazik ziyaretiniz nedeniyle teşekkür ediyorum. Ordu'da Vali olarak görev yapan ve halen

AK Parti Adana Milletvekili olan Mehmet Necati Çetinkaya, bizim büyüğümüz ağabeyimizdir. Mecliste, bürokrasideki tecrübesi bilinen Necati Çetinkaya ağabeyimize tüm Ordulular adına hoş geldiniz diyorum. Ziyaretleri nedeniyle büyük mutluluk duyduk" diye konuştu. “ENVER YILMAZ BİZİM KARDEŞİMİZ” Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'a hizmet noktasında büyük güven duy-

duklarını ifade eden Eski Ordu Valisi ve AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Necati Çetinkaya ise, "Çok değerli kardeşim, arkadaşım ve Ordu'nun ilk büyükşehir belediye başkanı olan Sayın Enver Yılmaz'a makamında "Hayırlı olsun" ziyaretinde bulunmak benim için şereflerin en büyüğü. Altı ilde Valilik görevinde bulundum ancak, Valilik yaptığım en zevkli illerin başında Ordu gelir. Kendimi bir noktada Ordulu da sayıyorum. Ordu, Karadeniz'in incisi bir yer. Bu güzel coğrafyada Enver beyin Ordu'da büyük hizmetler yapacağına yürekten inanıyorum" şeklinde konuştu. Eski Ordu Valisi ve AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Necati Çetinkaya, açıklamasının ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Şeref Defteri’ni imzaladı.

“Gelecek nesillere nasıl bir Ordu bırakırız?”

1’den Devam Toplantıda Ordu’nun geleceğinin hangi unsurlar üzerine belirleneceğinin masaya yatırılacağı 21 Haziran’daki çalıştay öncesinde görüş alışverişinde bulunuldu. 21 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olan toplantı öncesinde bugün ön görüşmelerin gerçekleştirildiği toplantıya, Başkan Enver Yılmaz’la birlikte; Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Vali Yardımcısı İsa Bolat, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Bakan

Danışmanları Zekeriya Erdim, İbrahim Acar, Çevre Çalıştayı Heyet Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan, Çevre Şehircilik Bakanlığı Bürokratları, Ordu Büyükşehir Belediyesi Yöneticileri, Ordu Barosu Başkanı Av. Oktay Çanak, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Akademisyenler, Meslek Kuruluşlarının Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, Basın Mensupları ve davetliler katıldı. “Çalıştay Öncesinde Bu Toplantı Çok Önemli” Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Türkiye’de ilk kez uyguladığı ve pilot il olarak Ordu’nun belirlendiği toplantı hakkında, Bakan Danışmanı Zekeriya Erdim katılımcıları bilgilendirdi. Zekeriya Er-

dim yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde, şehirlerin, mahallelerin, köylerin gelecek öngörülerinin orada yaşayanlarla birlikte belirlenmesinin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda, ortaya çıkacak ana fikirlerin, temel sorunların, muhtemel çözümlerin bilimsel toplantılar aracılığıyla, uzman kişi ve kurumlar tarafından değerlendirilmesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Ayın 21’inde gerçekleşecek olan Çalıştay için bugünkü organizasyonun önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Danışmanı Erdim, Ülke, bölge ve şehir bazında hazırlanacak sonuç raporları-

nın ilgili birimlerin ve kurumların istifadesine sunulacağını, bu vesileyle de toplumda çevre ve şehircilik bilincinin oluşmasına, gelişmesine ve olgunlaşmasına katkıda bulunulacağını belirtti. Çalıştayın Ordu’da Yapılacak Olması Bizleri Heyecanlandırdı” Ordu Büyükşehir belediye Başkanı Enver Yılmaz ise yaptığı konuşmada, Ordu’nun artık bir vizyon şehir olma yolunda mücadele vereceğini ifade ederek, geçmişten gelen yanlış yönetim biçimlerinin ortadan kaldırılarak, Ordu Büyükşehir çatısı altında Ordu’nun her karışının eş doğrultuda gelişeceğine vurgu yaptı. Başkan Enver yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Türkiye’nin yeni Büyükşehri bölgede vizyon olacak bir çalışmaya hep beraber imza atmayı ortaya koymak istiyoruz. Hukuki sürecimiz içerisinde Büyükşehrin yapılanmasını biz aşağı yukarı bitirdik. Bundan sonra somut olaylarla, lokal olaylarla Ordumuzun tamamına yönelik hizmetlerimizi peyderpey kamuoyu ile paylaşacağız. Elbet bizim de sıkıntılarımız var ama burası dertlerin ve sıkıntıların paylaşıldığı değil, tam tersine gelecek nesillerimize nasıl bir Büyükşehir, nasıl bir Ordu bırakırızın alt çalışmasının yapılacağı toplantıdır. Ben bu toplantının nihayeti itibari ile kesinlikle faydalı olacağına inanıyorum. Bu anlamda Ordu Büyükşehir Belediyesinin katkısı ile, ‘Şehir Çalıştayı’nı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ilk kez Ordu’da yapması nedeniyle heyecanlıyım. Bu heyecanımızı inşallah rapor aşamasına da yansıttığımızda ki ben inanıyorum ki, sivil toplum örgütlerimiz ve Ordu kamuoyumuz, basını ile bürokratları ile üniversitesi ile birlikte bu çalıştaya üst seviyede katılacaklardır. Ortaya çıkacak rapor ve tanzim edilecek belgeler bildiğimiz gibi gelecek nesiller açısından da önemli bir belge olacaktır. Ben bu anlamda tekrar Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza Sayın

Bakan Yardımcımıza, Genel Müdürlerimize ve burada ön hazırlık sürecini hazırlamak üzere gelen değerli hemşerilerimize, Ordulu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarımızın hayırlara vesile olması temennisiyle saygılar sevgiler sunuyorum.” “Ordulular Çok Şanslı” Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Muhammet Balta ise bu çalıştay nedeniyle Ordu’nun ve Orduluların çok şanslı olduklarının altını çizerken, “Özellikle bu toplantıda Belediye Başkanlarımızdan ben şunu istiyorum. Çevresel sorunlar çok önemli. Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi. Çevre için yaşadığımız soruları, çevrenin önemini burada yaşayan insanlarımıza anlatmamız lazım. Anlattıktan sonrada çözüm önerilerini ortaya koyup bu alanlara yatırımlar yapmak lazım. Eğer siz anlatmazsanız yaptığınız yatırımın bir anlamı yok. Sadece Belediye Başkanlarımız ya da bakanlıklarımız değil, burada sivil toplum kuruluşları da böyle çalıştaylar yaparak, halkı bilinçli hale getirmeliyiz. Bu süreci Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde çok iyi değerlendirmek lazım. Bunu da başaracağınıza olan inancım tamdır” dedi.

1’den Devam Yapılan incelemelerde Ordu genelindeki deniz suyunun temiz olduğu tespit edildi. Ordu Halk Sağlığı Müdürü Çetin Gündoğdu, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği’nin gereği Müdürlüğümüzce yapılan yüzme suyu izleme çalışmaları 2014 yılı yüzme sezonu 26 Mayıs 2014 tarihinde başlamış olup,15 Eylül 2014 tarihinde sona erecektir. Söz konusu yönetmelikte Karadeniz Bölgesi için yüzme sezonu 15 Haziran–15 Eylül olarak belirlenmiştir. İlimiz yüzme suyu komisyonu tarafından belirlenen 35 noktadan her 15 günde bir numuneler alınacak olup, analiz sonuçları ilgili kurumlara gönderilecek ve

kurumumuz web sitesinden ilan edilecek. Halk sağlığını korumaya yönelik olarak yapılan bu çalışmaların halkın bilgisine sunulması önemlidir. Bölgemizin coğrafi konum gereği sahillerimizden denize dökülen irili ufaklı çok sayıda akarsu bulunmaktadır. Bu nedenle yoğun yağışlardan sonra birkaç denize girilmemesi, denize girilen alanların su kalitesinin yanı sıra güvenliği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca ilgili kurumlar gerekli denetimleri yaparak işletme vasfındaki plajların gerekli güvenlik tedbirlerini aldırmaları gerekmektedir.” Gündoğdu 26 Mayıs’ta alınan numuneler doğrultusunda Ordu’da bir bölgenin deniz suyu kirlilik oranının orta olduğunu, diğer 34 bölgenin ise deniz suyunun temiz olduğunu açıkladı.

Dalda kalan fındıklarda dökülüyor!

1’den Devam 30 Mart 2014 tarihinde yaşanan don olayı ordunun hemen hemen her yerinde etkili olurken fındıkta da büyük zararlara neden olmuştu. Yaşanan don afetinin fındık ürününe vermiş olduğu zarar hasat zamanı yaklaştıkça daha da gün yüzüne çıkıyor. Ordu’nun İkizce İlçesinde ise 30 Mart’ta yaşanan don afetinden dolayı fındıklar yere dökülmeye başladı. İkizce Ziraat Odası Başkanı Hasan Çalık don afetinin yaratmış olduğu zarardan dolayı dalda palazlanan fındığın yarısının olgunlaşmadan yere düştüğünü belirterek, “şuanda bizim bölgemizde rakımı 100 olan yerlerde geçen yıla göre yüzde oranında fındık var. Ama bu fındığın yüzde 20’si silkelendiği zaman dökülüyor. Dalda ne kadar fındık kalacağı belli değil. Bu sene üreticilerin durumu iyi değil.” Fındıkta rekoltenin de tahmin ettiklerinin altında olabileceğini söyleyen Başkan Çalık, “8 bin- 8 bin 500 ton fındık oluyordu ortalama burada. Bu sene bin ton olur diyorduk ama bin tonda olmaz bu İkizce’de üreticilerin işi zor.” Ziraat Odası Başkanı Hasan Çalık, fındıkta yaşanan bu zararın İkizce’de göçe neden olabileceğini de vurgulayarak, “100 rakımdan altında gelecek yıl fındık olur ama

100 rakımın yukarısında 2 yıl daha fındık olmaz. Gelecek yıl neden sigorta yaptırsın üretici? Olmayan fındığa sigortamı olur? İnsanlar ne yapacağını bilmiyorlar. İkizce’de 10 yıl önce nüfus 27 bindi. 10 yıl sonra bugün 17 bine düştü. Gelecek bu nüfusun 10 bine düşeceğini düşünüyorum. Vatandaşın başka çaresi yok gitmekten.” 100 rakımın üstündeki bahçelerde iki yıl daha fındık olmayacağını iddia eden başkan Hasan Çalık devlet desteklemelerinin olması gerektiğini belirtirken, “2004 yılındaki yanık paralarını almak istiyoruz. Doğrudan gelir desteğinin dönüm başı 250-300 liraya yükselmesini istiyoruz.”(orducu)


09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

ÇKS için son 20 gün… 1’den Devam Konuya ilişkin Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ana kadar kayıt yaptırmayan çiftçilerin son günü beklemeden ÇKS kayıtlarını yaptırmaları istendi. Açıklama şöyle: “Bilindiği gibi tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanmak için her üretim sezonu tüm üreticilerimizin çiftçi kayıt sistemi kayıtlarını yenilemeleri yasal bir zorunluluktur. Bakanlığımız tarafından 2014 Üretim Yılı Çiftçi ka-

yıt sistem kayıtlarının yenilenmesi (güncellenmesi) işlemlerinin 30 Mayıs 2014 günü mesai biti-

mine kadar bitirilmesi talimatlandırılmış iken 27 Mayıs 2014 Salı günü 29012 sayılı Resmi Gaze-

tede yayımlanan Çifti Kayıt Sistemi Yönetmeliği hükümleri gereği bu tarih 30 Haziran 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar uzatılmış bulunmaktadır. 2014 Üretim yılında tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanmak için çiftçi kayıt sistemi kayıtlarını henüz güncellememiş olan veya ilk defa çiftçi kayıt sistemine dâhil olmak isteyen üreticilerimizin 30 Haziran 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar bağlı bulundukları İlçe Müdürlüklerimize şahsen veya yasal temsilcileri vasıtasıyla başvurmaları hususu; Değerli üreticilerimize önemle duyurulur”.

Don, pekmezi de vurdu!

1’den Devam Bölgedeki kiraz, dut gibi birçok meyve de bu durumdan etkilenirken özellikle dut bu yıl pekmez severlerin yüzünü güldürmeyecek gibi. Bu durumun pekmez fiyatları-

nı da artırması bekleniyor. Dutlar döküldü, aylardır kilerde bekleyen tavalar dışarı çıktı ateşler yakıldı... Birçok kişinin severek yediği pekmez mahallelerde kaynatılmaya başlandı. Ancak 30 Mart

günü bölgeyi etkisi altına alan don yalnızca fındığı vurmadı. Bölgedeki kiraz, dut gibi birçok meyve de bu durumdan etkilendi. Yavaş yavaş olgunlaşmaya başlayan birçok meyve don nedeniyle ya tam olarak olgunlaşmıyor ya da geçen yıllara oranla daha az çıkıyor. Yaz mevsimin yaklaşmasıyla birlikte ağaçlarda olgunlaşmaya başlayan dut, pekmez yapımı için dökülmeye başlandı... Birçok kişinin ya kendi evine ya da aile bütçesine katkıda bulunmak için yaptığı pekmez, dondan etkilenen dutun azlığı nedeniyle bu yıl az çıkıyor. Geçen seneki kadar dut olmadığını söyleyen vatandaşlar, “geçen seneki kadar dut olmadı. Bu sene ilk defa dut döküyoruz. Daha da ağaçta dut yok. Dut pekmezini sevdiğimiz için onu da pekmez yapıyoruz.”

Her yıl birçok mahallede ağaçtan dökülerek pekmez haline getirilen dut, bu yıl pekmez severlerin yüzünü güldürmeyecek gibi görülürken, “geçen sene daha çok pekmez yapmıştık. Bu sene epeyce az olacak. Dun dutu da vurdu. Birde sis oldu ondan da yandı. Sahil kesiminde meyveler yanmadı ama yükseklerde meyve namına bir şey kalmadı” diyorlar. Dutun az olması nedeniyle az çıkacak olan pekmez de fiyatlarından yükselmesi bekleniyor. Geçen yıl kilosu 15 liradan satılan pekmezin bu yıl 25-30 liraya kadar çıkması öngörülürken, “bu sene dutumuz yok. O nedenle iki bidon ancak pekmez kaynattık. Geçen sene 10 kere dökmüştük ama bu sene o kadar olmaz. Bu sene kilosu sanıyorum. 25-30 lira olur” şeklinde konuştular.(orducu)

6 2 ayrı kaza: 8 yaralı Sayfa

/ Sefa EYİ Fatsa ilçesinde meydana gelen iki ayrı trafik kazasında ortalık savaş alanına dönerken, kazalarda 8 kişi de yaralandı. Aybastı kavşağında meydana gelen ilk kazada, Koba Katamadze yönetimindeki HOB 544 plakalı yabancı uyruklu TIR iddiaya göre kırmızı ışıkta duramadı ve kavşakta dönüş yapmak isteyen İsmail Can yönetimindeki 52 KD 960 plakalı kamyona, daha sonra da Dursun Ali Savaş (62) idaresindeki 52 HL 909 plakalı minibüse çarptı. Kazada, sürücüler Dursun Ali Savaş ve İsmail Can ile minibüste bulunan Sabire Savaş, Özcan Balama, Mustafa Can ve Alperen Can yaralandı. Kazayı gören vatandaşlar hemen sağlık ve polis ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralılara müdahale ederken polis ekipleri de trafik güvenliğini sağ-

ladı. Kazada yaralanan kişiler, 112 acil ekiplerince Fatsa Devlet Hastanesi ve ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Dursun Ali Savaş idaresindeki minibüste bulunan yaralıların, Çatalpınar ilçesindeki bir düğüne katıldıktan sonra geri dönüş yolunda kaza yaptıkları öğrenildi. Kazada tır sürücüsü Koba Katamadze polis tarafından gözaltına alınarak polis karakoluna götürüldü. Diğer kazada 2 yaralı Fiskobirlik kavşağında meydana gelen diğer kazada ise, Yakup Aksu idaresindeki 28 K 9355 plakalı kamyon kavşakta sağa dönüş yapmak isteyen Ersin Aydın idaresindeki 52 PC 129 plakalı otomobile arkadan çarptı. Kazada otomobilde bulunan, Fatma Aydın ile Emine Aydın yaralandı. Yaralılar, 112 Acil Sağlık ekiplerince Fatsa Devlet Hastanesine kaldırıldı.


09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

Sayfa

7

”Kur’an, Mekke ve Medine’de indi, Yaz döneminde yoğun çalışma Mısırda okundu, İstanbul’da yazıldı”

1’den Devam Atatürk Kapalı spor salonunda düzenlenen icazet merasimine Vali Kenan Çiftçi, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, İlçe Müftüleri, vaizler ve vatandaşlar katıldı. Program, ‘Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında Türkiye ikincisi olan Ordu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Akkaya’nın Kuran okumasıyla başladı. Hafızlık İcazet Merasim töreninde bir konuşma yapan Vali Kenan Çiftçi, ”Kuran, Mekke ve Medine’de indi, Mısırda okundu, İstanbul’da yazıldı. Ordu Valiliği görevinde bir ayı doldurduktan sonra imamlar ile yapılan toplan-

tıda şunu söylemiştim. ’Kuran’ın indiği yerin değişme ihtimali sıfır, değişmez. Ama okunduğu ve yazıldığı yer her zaman değişir. Bu programda güzel sesli insanları görünce hocalarıma Kuran Mekke ve Medine’de indi, Ordu’da okundu, İstanbul’da yazıldı’ dedim. Allah, hafızları yetiştirenlerden vesile olanlardan ve bizatihi emek sarf ederek, bir yıldır hafız olan bu kardeşlerimizden razı olsun” şeklinde konuştu. İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ise yaptığı konuşmada, “İlimiz genelinde bulunan Kur’an kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz bir ok sınavdan geçerek Hafızlık belgelerini almaya hak kazandılar. Hafızlarımız içinde, bizim içinde İcazet merasimi çok önemli bir gündür. Hafızlarımızın aileleri ve onları yetiştiren hocaları ne kadar sevinseler azdır” diye konuştu. Konuşmaların ardından, ha-

fızlık eğitimlerini tamamlayıp Hafızlık belgesi almaya hak kazanmış 126 hafıza Vali Kenan Çiftçi tarafından hediyeleri verildi. Diğer taraftan, Vali Kenan Çiftçi, OKSM’de düzenlenen Ordu il Müftülüğü personeli din görevlileri ile buluşma toplantısına da katıldı. Ordu Valiliği görevi sırasında tüm birimlerle güzel çalışmalar yürütüldüğünü ve uyum içerisinde çalışıldığını söyleyen Vali Çiftçi, “Farklı alanlarda farklı hizmetler yapmaya çalıştık. Özellikle eğitime çok önem verdik. Benchmarking projesi kapsamında 507 bin kitap okunurken, 100 bin aile ziyaret edildi. 40 bine yakın öğrenci ise ek ders aldı “dedi ve “ İl Müftülüğümüzle de güzel hizmetlere imza attık” şeklinde konuştu. Vali Çiftçi, “Tashih-i Huruf” Kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere başarı belgelerini verdi.

Adres :

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, yaz döneminde ilçe sınırları içerisinde bulunan 92 mahallenin her noktasında bakım onarım, temizlik, düzenleme, cami, okul ve mezarlıklarla ilgili genel bir çalışma sürdüreceklerini söyledi. Altınordu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından, sokak temizliğinin yanı sıra okul ve cami temizlikleri ile çevre düzenleme çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. Altınordu Belediye Başkanı Tekintaş, Öceli Mahallesi’nde bulunan Orta Camii’nin boyama ve çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Tekintaş, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, “Altınordu Belediyesi olarak hedefimiz belli. Artık sadece şehir merkezindeki 26 mahallelerimizde değil, Altınordu’muzun 92 mahallesinin her

Birden fazla marka, aynı çatı altında / Sefa EYİ Fatsa’da kapanan Rodi Mood mağazasının yerine, 20 yıllık bir tecrübeye sahip Derman giyim mağazası açıldı. Mağaza, alışılmış giyim sektörü anlayışından farklı olarak; Puma, Defacto, Sevenhıll, Jak Jones, He She gibi birden fazla markayı Fatsalılarla buluşturdu. Mağazada her yaşa hitap eden kıyafetlerin yanı sıra

Sakarya Mahallesi Nihat Kutsal Cd. No:3 Fatsa/ORDU

(Ziraat Odası Karşısı-Eski Bağkur- SSK Binası)

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Hasan Zafer HIRÇIN Özel Şifa Tıp Merkezi’nde Hasta kabulüne başlamıştır.

noktasında yaz döneminde bakım onarım, temizlik, düzenleme, cami, okul ve mezarlıklarla ilgili genel bir çalışma sürdüreceğiz. Temizlik işini kontrollü bir şekilde devam ettiriyoruz. Artık tüm mahallelerimizde ihtiyaç olan hizmetleri tespit edip gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde sürdüreceğiz. Bundan sonra diğer mahallelerimizde yol ve alt yapı gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

her bütçeye uygun kıyafet de bulmak mümkün. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan mağaza sahibi Ali Rıza Derman, global çaptaki bütün mağazaların ürünlerini Fatsalılarla buluşturduklarını söyleyerek şunları ekledi: “Fatsa’da açtığımız bu şubemizle büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Bizlerin 20 yılı aşkın bir süredir bu meslekte tecrübesi var. Bizler vatandaşları, her yaşa, her zevke uygun kıyafetlerle

buluşturduğumuz için başarılıyız. Her aile bütçesine uygun bizde ürün bulmak mümkün. Fiyatlarımız, alt sekmen, orta sekmen ve üst sekmen olarak 3 kısımdan oluşuyor. Ayrıca babalar gününe özel, 99 liralık alışverişe aynı değerde parfüm hediye ediyoruz. Ben bütün Fatsalıları mağazamıza bekliyorum, alıştıkları bütün her şeyi bırakıp bizim farkımızı hissettikleri zaman bizlerin daimi müşterileri olacaklardır.”

Tel: (0 452) 400 1 800 423 53 05


09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

“Tedavi olmak için yurtdışından Ordu’ya geliyorlar” kültür ve turizm potansiyeline ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. İkinci gün Ordu’nun turizmde öne çıkan yerleri gezdirildikten sonra bu ziyaretten oldukça memnun kaldıklarını belirten komite yöneticileri ülkelerine uğurlandı. Libya Uluslararası Sağlık Komitesi Yöneticileri, sağlık turizmi ile ilgili görüşmelerde bulunmak ve anlaşma yapmak için Ordu’da ki Medical Park Hastanesini ziyaret etti. Hastane Genel Müdürü Murat Kalafat, Başhekim Dr. Göksal Şahin ve beraberindeki hastane yöneticileri tarafından karşılanan komite üyeleri, yapılan bilgilendirme toplantısının ardından hastaneyi gezerek hastanenin donanım ve tedavi hizmetleri hakkında bilgi aldı.

İlk gün denize dolgu yöntemiyle yapılan Ordu-Giresun Havaalanı inşaatını ziyaret eden Libya Uluslararası Sağlık Komitesi üyeleri, Ordu Vali Yardımcısı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Küçükoğlu, Ordu İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. M. Özgür Eren ve hastane yöneticilerinin de bulunduğu yemeğe katıldılar. Oldukça samimi bir ortamda geçen akşam yemeğinde misafirlere Ordu’nun sağlık,

“ORDU’DA SAĞLIK TURİZMİ BÜYÜYOR” Ordu’nun sağlık kenti olması için kurum olarak hızla yol aldıklarını vurgulayan Genel Müdür Murat Kalafat, Hastanelerine çeşitli ülkelerden gelen yabancı hastaların sayısının gün geçtikçe arttığını belirtti. Kalafat, “Hastane olarak bugüne kadar Libya, Azerbaycan, Gürcistan ve çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen hastalarımıza sağlık hizmeti vermiş bulunmaktayız. Hastalara kaliteli sağlık hizmeti verilmesi ve hastala-

rın sağlığına kavuşmuş bir şekilde ülkelerine dönmeleri bizleri oldukça mutlu etmektedir. Yurt dışından gelen hastalarımıza poliklinik hizmetlerinden ameliyat hizmetlerine, yataklı servis hizmetlerinden ileri görüntüleme, koroner anjiyografi ve yoğun bakım hizmetlerine kadar daha birçok bölümde hizmet vermekteyiz. Yaşadıkları ülkelerde tedavi süreçlerinde zorlanan komplike hastalara kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi, ortopedik cerrahi, beyin ve sinir cerrahisi, genel cerrahi gibi diğer tüm cerrahi branşlarda multidisipliner bir yaklaşım ile hizmet sunmaktayız” diye konuştu. Sağlık turizmi için ilimize gelen hasta ve yakınlarının Ordu’da geçirdikleri sürede şehir ekonomisine de olumlu katkılar sağlayacağını belirten Genel Müdür Murat Kalafat, “İlimizdeki sağlık turizminin artması için çok önem taşıyan bu ziyaret programında; Ordu Valiliği, Altınordu Belediyesi, Gülyalı Belediyesi, Ordu İl Turizm Müdürlüğü, Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ve Medical Park Ordu Hastanesi olarak kurumlar arası üst düzeyde bir dayanışma sağlanmıştır“ şeklinde konuştu.

8 Umduğunu değil, bulduğunu çaldı Sayfa

/ Sefa EYİ Fatsa İlçesinde bir eve giren hırsız ya da hırsızlar evden umduklarını değil bulduklarını alarak kayıplara karıştı. İlçenin Sakarya Mahallesi Yeni Kumru Caddesi üzerindeki bir eve giren hırsız ya da hırsızlar, evden umduklarını bulamayınca 150 lira

nakit parayı alarak kayıplara karıştı. Ev sahibi eve geldiğinde etrafı dağınık görünce polis ekiplerinde haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri, 150 lira parayı alarak kayıplara karışan hırsız ya da hırsızları yakalamak için soruşturma başlattı.

Melocan toplarken yılan soktu

Minik Zeynep ölümden döndü

Ordu’nun Ünye ilçesinde 2. kattan merdiven boşluğuna düşen 2 yaşındaki Zeynep Arslan, yaralanarak hastanelik oldu. Ünye’nin Ağıdere Mahallesi’nde evlerinin terasında oyun oynayan 2 yaşındaki Zeynep Arslan, birden dengesini kaybederek 2. kattan merdiven boşluğuna düştü. Minik Zeynep’in ağlama sesi üzerine annesi Hamide Arslan tarafından düştüğü fark edilen minik kız, hemen bir otomobile konularak hastaneye götürülmek üzere

yola çıkıldı. Aynı zamanda ailenin 112 Acil Servis'e bilgi vermesi üzerine Ünye’den bir ambulans hastayı karşılamak üzere hareket ederken, minik kız, Ünye’ye yakın bir noktada ambulansa konularak ilk müdahalesi yapıldı. Ünye Devlet Hastanesi’ne getirilerek burada tedavi altına alınan minik Zeynep’in hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.(iha)

/ Sefa EYİ Fatsa ilçesinde meydana gelen olayda, fındıklık bahçesinde melocan toplayan kadını, elinden yılan soktu. İlçeye bağlı Ilıca Mahallesi’ndeki fındık bahçesinde melocan toplayan Rahime Akkurt’u (42) otların arasında saklanan yılan elinden soktu. Bahçeden eve gelen kadın sağlık ekiplerine haber vererek yardım is-

tedi. Kısa sürede olay yerine giden sağlık ekipleri kadına ilk müdahaleyi yaparak Fatsa Devlet Hastanesine kaldırdı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, kadının sağlık durumunun iyi olduğu, yılanın ısırdığı bölgenin dezenfekte edildiği ve vücuttaki kanın temizlendiği öğrenildi.


09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

/Mustafa TÜRKYILMAZ

Spor’dan Devam Bu arada Türkiye Futbol Lig-

lerinde 1. ara ve Tescil dönemi yarın start alacak olmasına kar-

şın, Orduspor’da hala başkan seçilemediği gibi yeni sezon programı da belirlenmedi. Orduspor’da 14 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek olağanüstü kongre sonrasında mevcut başkan Nedim Türkmen’in yeniden başkanlığa seçileceğine de kesin gözüyle bakılıyor. 308 üye ile üye fakiri olan Orduspor’da 14 Haziran’da yapılacak seçim öncesi başkanlık için, Nedim Türkmen’den başka bir ismin resmi olarak başkanlığa adaylığını açıklayıp açıklamayacağı da merak edilen konuların başında yer alıyor.

Potada kongreyi bekliyor Spor’dan Devam Kongrenin ardından çalışmalara hız vereceklerini vurgulayan Çiçek, “İlk hedefimiz antrenmanlarını İstanbul’da takımı Ordu’ya taşımaktır” dedi. Çiçek, daha sonra şunları kaydetti: “Bu takım yeni sezonda Avrupa kupalarında mücadele edecek.TKBL’de mücadele eden takımımızla ilgili adımlarımızı kongreden sonra atacağız. Bu bir bayrak yarışıdır. Eğer bu bayrağı yeniden bizlere verirlerse ki niyetimiz de o yöndedir, biz futbol yönetiminin dışında ayrı bir

basketbol yönetimi yapıp kaliteli oyunculardan kurulu bir ekip oluşturmak istiyoruz. Hocamızın durumu da kongre sonrasında belli olacak. Sözleşmesi devam eden hocamızın Orduspor ile ilgili tasarrufunu kongreden sonra değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Neticede biz de önümüze bakıp güçlü bir ekip kurmak istiyoruz. Ekibi çok fazla para harcayarak kurmak yerine Türkiye’de bu konudaki bazı takımları örnek almak istiyoruz. Doğru işler yapıldığında başarı bu şekilde gelebiliyor. Özellikle altyapıya önem veren bir kulüp olacağız.”

Spor’dan Devam Yönetimin geçtiğimiz yıl PTT 1. Lig’de mücadele eden ve sezon sonu bir alt kümeye düşen Tavşanlı Linyitspor’da forma giyen orta saha oyuncusu Mehmet

Besler ile görüştüğü ve anlaşmaya yakın olduğu öğrenildi. 2008 yılından bu yana Tavşanlı Linyitspor forması giyen Mehmet Besler’in Orduspor’un formasını giyip giyemeyeceği de 14 Haziran’da yapılacak Ola-

ğanüstü kongre sonrası kesinlik kazanacak. Öte yandan yönetim kurulunun 1461’de forma giyen kanat oyuncusu Mehmet Sıddık ile de görüşmelerini sürdürdüğü de edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Spor’dan Devam Ordu’nun Su Sporlarında söz sahibi olmasını isteyen Milletvekili Ünal, “Ben Milletvekili olarak, Kulüp Başkanı olarak, su sporlarının ilimizde ve ülkemizde sevdirilmesini su sporları ile ilgili daha yoğun çalışmalar olmasını arzuluyorum” dedi. Gençleri su sporlarına teşvik edeceklerini belirten Milletvekili Ünal, “Su sporları dalında ülkemizi uluslar arası faaliyetlerde çok fazla söz sahibi yapamadık. Ülkemizin bayrağını dalgalandıramadık. Bu bir üzüntü olarak duruyor. Onun için bu sporun güçlü sporcularla yükseleceğine inanıyoruz. Potansiyel olarak, Karadeniz ve ilimiz buna çok müsait. Gençlerimizi bu sporu sevdirerek, daha sonra uluslar arası alanda da güzel şeyler yapabileceğimize inanıyoruz. Gençlerimize güzel bir hobi kazandırmış olacağız. Bizim tabiat güzelliğimiz çok güzel. Karadeniz’in en iyi ve en

R A DY

Enerji “Ordu

güzel bakir koyları Perşembe ilçemizde. Bu koylarda çeşitli etkinlikler aktiviteler yapılarak, bu koylarımızın Türkiye ve Dünya ya tanıtılmasını arzuluyoruz. Bir nevi turizm faaliyeti olacaktır” şeklinde konuştu.

E

NER

Mehmet Besler, Orduspor yolunda

Milletvekili Ünal, su sporlarından vazgeçmiyor

FM

TRANSFER DÖNEMi iÇiN SAATLER SAYILIYOR

9

Sayfa

90.0

onu dinliyor”

PTT 1.LİG HABERLERİ

Giresunspor’da 6 isim

transfere soyundu

Yeni sezonda PTT 1. Lig'de mücadele edecek Giresunspor'da yeni transfer komitesi 6 kişiden oluştu. Yeşil Beyazlılar’da Transfer Komitesi Başkanlığını Kulüp Başkanı Mustafa Temel Bozbağ yapacak. Komite üyeleri ise İbrahim Özkul, Mehmet Kazancıoğlu, Ercan Pamuk, Nahid Yamak ve Bahattin Kurt olarak belirlendi. Mustafa Bozbağ başkanlığındaki Yönetim Kurulu’nda görev değişiklikleri oldu. Önceki akşam tesiste yapılan toplantıda, Mali İşler Sorumluluğuna Muzaffer Ejder ve Azmi Bük, Futbol Şube Sorumluluğuna İbrahim Özkul, Tesis Sorumluluğuna da Ercan Pamuk getirildi.

Alanyaspor’da maddi destek arayışı

Elazığspor’un kongresi 20 Haziran’da ledi.

Elazığspor Kulübü Olağanüstü Genel Kurulu, 20 Haziran Cuma günü gerçekleştirilecek. Kulüpten yapılan yazılı açıklamaya göre, 4 Haziran'da yapılan mali kongrenin ardından olağanüstü genel kurul kararı alan Selçuk Öztürk başkanlığındaki yönetim kurulu, toplantı tarihini belir-

‘Sağlam’ Gaziantep BB’de! PTT 1. Lig'in yeni takımı Alanyaspor 2.5 milyon lirayı bulan borçlarının ödenmesi için başlatılan destek kampanyası ile çıkış arıyor. Tarihinde ilk kez 1. Lig'e yükselen Alanyaspor'da ekonomik krize çare aranıyor. Acilen 2.5 milyon liraya ihtiyaç duyan Akdeniz ekibi için kentte mali seferberlik ilan edilirken, şampiyon kadrodan bir çok futbolcu alacaklarını gerekçe göstererek takımdan ayrılma noktasına geldi. Geçtiğimiz gün yaşadıkları

ekonomik kriz ile ilgili ayrıntılı bilgiler veren Alanyaspor Mali Başkanı Ahmet Paşaoğlu, takıma 1.5 milyon TL şampiyonluk pirimi olmak üzere ligin ikinci yarısının maç başı ödemelerinden de 850.000 TL borçları olduğunu söyledi. Paşaoğlu, "Takım için ödenmesi gereken bu rakamların yanında 150.000 TL'de çeşitli borcumuz var. Bugün için toplam 2.5 milyon TL gibi bir paraya ihtiyacımız var. En kısa süre içinde bu ödemeleri yapmamız gerekiyor. Bunun için Alanya'da

mali bir seferberlik ilan edilmesini istiyoruz" demişti. Öte yandan Alanyaspor yönetiminin mali seferberlik çağrısına Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, 5 milyon TL'nin hedeflendiği destek kampanyası başlatarak karşılık verdi. Kampanyada şu ana kadar 265 bin lira toplanırken, 1. Lig'de kalıcı olmak ve güçlü bir kadro oluşturmak isteyen Alanyaspor yönetimi kampanyadan toplanacak para ile öncelikle mevcut borçları ödeyecek, sonrasında ise yeni sezon için kolları sıvayacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’da yaklaşık bir haftadan bu yana teknik direktör Nurullah Sağlam ile yapılan görüşmeler el sıkışmayla noktalandı. Yeni sezonda şampiyonluk hedefleyen ve mutlak suretle süper lige yükselme mücadelesi verecek olan mavi – beyazlı ekip deneyimli teknik direktör Nurullah Sağlam ile anlaşmaya vardı. Teknik Direktör Sağlam ile 3 yıllık anlaşma sağlandığı bildirildi.

Olağanüstü genel kurul, 20 Haziran Cuma günü saat 16.00'da Elazığ Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde toplanacak. Çoğunluk sağlanamaması halinde, ikinci toplantı 28 Haziran Cumartesi günü aynı yer ve saatte yapılacak.

NE DEMİs?!..

“Her şeyden önce güzel bir kongre yapalım istiyoruz. Başka aday varsa da bu adayların başvurusunu yapmasını bekliyoruz. Buradaki tek hedef Orduspor’un başarısıdır.” (Akın Çiçek, Orduspor Asbaşkanı)


SP

R

09 HAZİRAN 2014 PAZARTESİ

“Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim” M. Kemal ATATÜRK

SPORA HAS

Desinlerci anlayışla kadroya takviye yapan yönetim anlayışı, bedel ödetmeye de doymaz.

(Gazi) Mustafa Türkyılmaz

Fatsa Belediyespor’da kongre kararı Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Fatsa Belediyespor’da yönetim olağanüstü kongre kararı aldı. Muammer Coşkun başkanlığındaki yönetim kurulu

TRANSFER DÖNEMi iÇiN SAATLER SAYILIYOR

olağanüstü kongre kararı alırken, sarı-lacivertli kulübün olağanüstü kongresinin tarihi ise 22 Haziran 2014. Fatsa Kültür Sarayı’nda yapılacak Fatsa Belediyespor olağanüstü kongresi çoğunluk sağlanamaması durumunda 6 Temmuz 2014 tarihinde yinelenecek.

Potada kongreyi bekliyor

Orduspor Asbaşkanı Akın Çiçek, "Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde mücadele eden Orduspor bayan Basketbol takımıyla ilgili adımlar kongreden sonra atılacak. Devamı 9’da

Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde 2014-2015 sezonu 1. ara Transfer ve Tescil dönemi adına geri sayım başladı.

Bilindiği gibi Türkiye Futbol Federasyonu’nu internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, futbolda 2014-2015 sezonu birinci transfer dönemi 10 Haziran’da başlayıp 1 Eylül 2014’te sona erecek. İkinci transfer dönemi ise 6 Ocak 2015’te başlayıp 2 Şubat 2015’te bitecek. Devamı 9’da

Milletvekili Ünal, su sporlarından vazgeçmiyor

Mehmet Besler, Orduspor yolunda

Fatih Han Ünal, Ak Parti Ordu Milletvekili Su Sporları Kulübübaşkanı olduğu Ordu bahsettirmesinin henün adından daha sık Devamı 9’da saplarını yapıyor.

Olağan üstü kongre öncesi Orduspor yönetim kurulunun iç ve dış transfer çalışmalarını sessiz sedasız sürdürdüğü gözleniyor.

Devamı 9’da

YASAR PETROL ,

DAHA AZ

ELEKTRiK VE LED AYDINLATMA Merkez: Ayazlı Mah. Kumru-Korgan yolu üzeri 1. km FATSA Şube: Meşebükü Mah. Aybastı yolu üzeri 1,5. km FATSA

Dolunay Mah. Ordu-Samsun Karayolu üzeri FATSA

Meşebükü Mah. Aybastı Yolu üzeri 1. km FATSA

GELİN IŞIĞINIZA ESTETİK KATALIM Sakarya Mah. Sakarya Cad. No: 115/A 100. yıl çeşmesi yanı Mağazalarbaşı Fatsa-ORDU

Tel: 0452 423 62 32 Gsm: 0542 565 12 11

PARAYA DAHA ÇOK

AKAR YAKIT Ev ve İş Yerlerine, İş Makinelerine Akaryakıt Servisi Yapılır.

Motorin ve Otogaz Alımlarınızda Anında ve Sürekli indirim yasarpetrol_fatsa@hotmail.com Tel: 0452 423 92 18 Gsm: 0536 836 80 03


ORTA SAYFA

ORTA SAYFA


ORTA SAYFA

ORTA SAYFA

FATSA CITY AVM TERAS KAT 0452 400 15 88

Mir kuzey 715 09 06 2014 pazartesi  

Mir kuzey 715 09 06 2014 pazartesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you