Page 1

elinde bekletmek için uygun deposu olmayan üreticilerin en yaygın fındık bekletme yöntemi olan emanete fındık vermenin Devamı 3’te usulleri değişmeye başladı.

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi fındıkta meydana gelen don olayı ve fındık fiyatlarının istikrarsızlığı hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında borsa olarak esnafın ve üreticilerin her daim yanında olduklarını belirtti. Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi: “Özellikle Rakım 250-300 metrenin üzerindeki yerlerde afet kapsamına alınacağı görüşündeyim. Bu konuda valilik, il tarım müdürlükleri, ziraat odaları olmak üzere tüm kurumlar elinden geleni çok kapsamlı şekilde yapıyorlar. Devamı 3’te

www.mirkuzeygazetesi.com.tr

Fındıkta yaşanan don felaketinin ardından fındık fiyatıyla birlikte özellikle bölgemizde yaygın olarak sürdürülen bazı gelenekler de değişmeye başladı. Fındığını

! olsa ne olacak?”

“Fındık yokken 20 TL

ORDU’DAN KARADENİZ’E 22 NİSAN 2014 SALI

GÜNLÜK TARAFSIZ SİYASİ GAZETE

YIL: 3

SöZERi iLE YOLLAR AYRILDI SPOR’DA

Emanet veren de alan da sıkıntıda

BEKLENEN OLDU...

SAYI:674

FİYAT: 50 Krş.

Proje Taahhüt ve Danışmanlık Asansör Uygulama ve Proje Yangın Tesisatı ve Hidrofor Sistemleri Kalorifer - Doğalgaz - Sıhhi Tesisat Enerji Kimlik Belgesi

Hüseyin TONBULOĞLU Makine Mühendisi

Sakarya Mah. İnönü Cad. No:49/A Fatsa Tel&Fax: (0452) 424 15 46 Gsm: (0532) 424 46 15 E-mail: htmuhendislik@hotmail.com

“Geçmişi hatırlamamasını yaşlılığına bağlıyorum. Ordu, 1 yılda tarih yazacak

SAYIN VEKiL HAFIZA KAYBI YAŞIYOR” “Ebeler, çok zor

ÖZ

şartlar altında çalışıyor”

HA

BE

EL

R

Ordu’ya 21 Aralık 2013 ve 24 Mart 2014 tarihlerinde gelen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ordu’ya 3. kez geleceğinin müjdesini Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz araDevamı 5’te cılığıyla Ordululara iletti.

Başkan, ilk resmi nikâhını kıydı

ÜÇ ÇOCUK İSTEDİ…

Sağlık – Sen Ordu Şube Başkanı Bilal İnanlı 21 – 28 Nisan Ebeler Haftasını basın açıklaması yaparak kutladı. Devamı 3’te

Yamaç paraşütü

sezonu açıldı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz göreve gelmesinin ardından, Belediye Başkanı sıfatı Devamı 5’te ile ilk resmi nikâhını kıydı.

Türkiye’de yamaç paraşütü denilince akıllara ilk gelen illerden bir tanesi olan Ordu’da yamaç paraşüDevamı 4’te tü sezonu açıldı.

Satılık tahlil laboratuarı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 23. Dönem Ordu Milletvekili Rahmi Güner’in gazetemize yapmış olduğu özel açıklamaya CHP Ordu İl Başkanı Osman Güngör yine gazetemiz aracılığıyla cevap verdi. Güner’in geçmişe dair bir hafıza kaybı yaşamış olabileceğini kaydeden Güngör: “2009 seçimlerinde toplumda karşılığını bulamamış ve benimsenmeyen adaylarla yola çıktığı için partimiz Ünye ve Fatsa’da 3. Parti konumuna düşmüştü. Sayın Vekil bizi suçluyor ama kendi vekilliği döneminde sonuçlar daha iç karartıcıydı” dedi.

“Oy üstünlüğüne sahip değildik” 30 Mart seçim sonuçlarının Ordu’nun bütünşehir olması ve iktidar politikaları sonucunda geldiğini kaydeden Güngör: “30 Mart 2014 yerel seçimlerinin Türkiye ve Ordu’daki sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeyi kamuoyu tabiî ki yaptı ama partimiz açısından beklentilerimizin karşılanmadığını görüyoruz. Ordu için de zaten bütünşehir olması münasebetiyle, ilçelerde oy üstünlüğüne sahip bir konumda değildik. Bu da sonuçlara yansıdı. Bu bir mazeret değil. Siyasette partiler başarılı olmak için çalışır. Devamı 4’te

Kur’an-ı Kerim’i en güzel onlar okudu “Herkesin gözü Ordu’da olacak” TOBB, TMO ve Ordu İl Özel İdaresi ortaklığı ile 2012 yılında kurulan Lisanslı Depoculuk A.Ş.(LİDAŞ), beklediği ilgiyi göremeyince kepenk indirdi. LİDAŞ’ın faaliyetlerine son vermesiyle birlikte Ünye Ticaret Borsası LİDAŞ’ta kurduğu laboratuarı satıDevamı 4’te şa çıkardı.

Ordu’da, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Kur’an kurslarına katılımı artırmak ve Kur’an-ı Kerimi güzel okumayı teşvik etmek amacıyla, başkanlığa bağlı Kur’an kurslarında okuyan kız ve erkek öğrenciler arasında 18 yaş üzeri ve altı olmak 4 farklı kategori de “Kur’an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma” yarışması Devamı 6’da yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu ile birlikte, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Prof.Dr. Ali Erbaş, yeni görev için hayırlı olması temennisinde bulunurken, kendisinin de Devamı 4’te Ordu’lu olduğunu hatırlattı.

“Gönlümüzün Cumhurbaşkanı

Recep Tayyip Erdoğan’dır”

AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, ilk tur oylamanın 10 Ağustos’ta yapılacağı Cumhurbaşkanlığı seçimi için, “Gönlümüzün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” Devamı 5’te dedi.

“Hasarla ilgili bilgi kirliliği var” Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, fındıktaki don hasarının boyutları ile ilgili bir bilgi kirliliği yaşandığını Devamı 4’te belirtti.


22 NİSAN 2014 SALI

Sayfa

Yeni okuldan muhteşem program

Sağlık

/ Mehmet S. UĞURBAŞ

Kaliteli uyku için... Kış aylarından bahara giriş döneminde bir çok insanı olumsuz etkileyen uyku bozukluğu sorunları, alınacak önlemlerle ortadan kalkıyor. Baharın gelmesiyle başlayan geç uyuma ve erken kalmakta zorlanma gibi sorunlar, uzmanların bir takım önerileriyle ortadan kaldırılabiliyor. Uzmanlar, geceleri deliksiz ve dinlendirici bir uykuya dalmak isteyenlerin, gündüz saatlerinde çeşitli fiziksel aktiviteler yapmalarını öneriyor. Gündüz saatlerinde fazla fiziksel aktivitelerde bulunmayan insanlarda daha sık görülen uyku bozukluğunun tedavisi için doğal yöntemler uygulanıyor. Metropollerde yaşayan insanların, beden gücünün daha az kullanılmasıyla artan zihinsel aktivite ve sonunda getirdiği gerginliklerin uyku bozukluklarına yol açtığını belirten uzmanlar, problem yaşayanlara fiziksel aktiviteler öneriyor. Yapılan araştırmalarda, uyku problemi yaşayan bir insanın gününü doğada geçirdiği zamanlarda derin ve yavaş uykuya daldığı saptanırken, böyle bir uykunun daha dinlendirici olduğu biliniyor. Uyku problemi yaşayan bir insanın, gündüz saatlerinde yürüyüş, koşu, tenis, yüzme gibi spor aktiviteleriyle uyku probleminden kurtulabildiği belirtiliyor. Uzmanlar kaliteli bir uyku için şunları öneriyor: - Yatmadan birkaç saat önce kafein, alkol ve tütünden uzak durun. - Kafein içeren kahve, çay, soda ve çikolata, uyarıcı etkileri nedeniyle uyku saati öncesi almayın. - İçerisindeki kalsiyumun rahatlatıcı etkisi nedeniyle sıcak bir bardak süt veya bitki çayı için. - Meditasyon yapın. - Yatak odanız karanlık, temiz ve havadar olsun. - Sıcak bir duş alın veya masaj yaptırın. - Gündüz saatlerinde kestirmeyin. - Spor aktivitelerini düzenli hale getirin. - Her gün aynı saatte yatağa girmeyi deneyin. (İHA)

Gençler bu hastalığa dikkat! Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ayşe Bora Tokaçer, Türkiye’de 100 bin parkinson hastası olduğunu, hastalığın gençleri de etkilediğini söyledi. Tokaçer yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 100 bin kadar parkinson hastası olduğunun tahmin edilse de bu hastaların hepsinin tedavi görmediğini şu anda reçete alan veya saptanabilen 60 bin civarında hastanın olduğunu ifade etti. Tokçaer, hastalığın kimi zaman fark edilmediğini kimi zaman da fark edilse bile çaresiz olduğu düşünülerek hekime gidilmediğini anlatan Tokaçer, “Hekime gidilmeme nedeni olarak bu hastalığın yaşlılık emaresi olarak düşünüldüğüdür. Hastalık yüzde 5-10’unun kalıtsal olabiliyor. Kalıtsal parkinson hastalığı çok genç yaşlarda hareket yavaşlığı, titreme gibi belirtilerle başlıyor. Türkiye’de akraba evlilikleri çok olması kalıtsal parkinson hastalığı riskini artırıyor” dedi. Tokaçer, Türkiye’de parkinson hastalarının yıllık ilaç kullanımlarının maliyetinin 110 milyon dolar olduğunu da sözlerine ekledi.(İHA)

www.mirkuzeygazetesi.com.tr

Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi Temsilcisi

Niyazi YEŞİLLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nusret Yeşiller

Genel Yayın Yönetmeni Betül Yeşiller

Hukuk Danışmanı Av. Doğan Pehlivan

Haber Müdürü Mehmet Sabri Uğurbaş

Ordu Büro Sorumluları Mustafa Türkyılmaz

Yayın Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Fidan

Haber Merkezi Hamdi Büklü Beytullah Şeker Oğuzhan Yılmaz Erkan Kaş Çiğdem Akyol Gökçe Yeşiller Sercan Öklük

Sayfa Editörü Emrah Çoşkun

Spor Yazarları Atilla Yücel Murat Aktaş Zafer Öztürk

İnternet Editörü İlkay Yeşiller Grafiker Seyhan Ecim

Hasan Yahşi İlkokulu-Ortaokulu’nun Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği programa Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Şube Müdürü Atilla Yiğit, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Hasan Yahşi İlkokulu-Ortaokulu’ndaki Kutlu Doğum Haftası Programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmasını yapan Okul Müdür Vekili Miraç Ergin konuşma yaparak, “Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle düzenlediğimiz programımıza hoş geldiniz. 1989 yılından bu yana 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan olan haftamızın kutlu olmasını temenni ederken, Hz. Peygamberimizin getirdiği “Evrensel Mesajı” anlamamıza vesile olmasını niyaz ediyorum. Hepimizin malumu olduğu üzere Kutlu Doğum şerefli doğum demektir. Kutlu doğum, bir devrin kapanıp, yeni bir devrin doğuşudur. Hakkın ve adaletin, zulmü ve haksızlığı boğuşudur. İlmin, irfanın cehaleti ve bağnazlığı kovuşudur. Kutlu doğum, risalet zincirinin son halkası olan Hz. Muhammet (S.A.V) dünyayı teşrifidir. Evrensel mesajı insanlığa sunuşudur. Bunun için kutlu doğum deyince heyecanlanıyoruz” dedi. Haftanın anlam ve öneminin

Ordu’nun Korgan ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nce “Okullar Arası Münazara Yarışması” düzenlendi. Korgan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği yarışmada Korgan Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Korgan Anadolu Lisesi öğrencileri finale kalarak yarıştılar. Yapılan yarışmada “insan hayatı için paranın önemi”ni Korgan Anadolu Lisesi öğrencileri savunurken, Korgan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ise “insan hayatında ilimin ve bilimin önemi”ni savundular. Jürinin verdiği karar doğrultusunda az bir farkla yarışmayı “insan hayatı

Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir. Gazetemiz İHA Abonesidir. Adres MKP. Mh. Ş.P. Erkan Alışır Cd. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : gazetekuzey@gmail.com

Ordu Büro Selimiye Mh. Fevzi Çakmak Cd. No: 20/2 ORDU Tel : 0452 222 26 22

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Murat BAŞKA ve öğrenciler tarafından ilahiler okunması ve Kutlu Doğum Haftası ile ilgili slaytların sunumuyla devam etti. Hasan Yahşi İlkokulu-Ortaokulu Kutlu Doğum Haftası nedeniyle ilkokul ve ortaokul öğrencileri ile öğrenci velileri arasında düzenlenen siyer yarışması ve Peygamberimize mektup yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. Yarışmada dereceye giren öğrenci velilerine hediyelerini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Gürsel AVCI verdi. Ortaokul öğrencilerinin hediyelerini Şube Müdürümüz Atilla YİĞİT verirken Peygamberimize Mektup yarışmasında birinci olan 8. Sınıf öğrencisi Merve KIRICI’nın hediyesini ise Hatipli İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Hikmet Kaçak verdi. Daha sonra hediyesini alan 8. Sınıf öğrencisi Merve Kırıcı, izleyicilere yarışmada birinci seçilen mektubu okudu. Öğrenci velilerine hediyelerini verdikten sonra bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, “kutlu Doğum Haftası’nın tüm İslam alemine

için paranın önemi”ni savunan Korgan Anadolu Lisesi öğrencileri kazandı. Yarışmanın finalinde ikinci olan Korgan İmam Hatip Lisesi öğrencileri gözyaşlarını tutamazken, Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz öğrencilerin yanına giderek bunun bir yarışma olduğunu, kendilerinin de çok iyi mücadele ettiklerini söyleyerek onları teselli etti. Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz birinci olan öğrencileri de kutlayarak başarılar diledi. Programa Korgan Kaymakamı Erkan Kaçmaz ve Korganlı sanatçı Aydın Beyoğlu da katıldı.(iha)

Deniz kabuklarını ekonomiye kazandırdı

Dizgi-Grafik Yeşiller Grafik Tasarım www.yesillermatbaa.com

Yayın Türü Yerel Süreli

büyüklüğüne dikkat çeken Ergin, “Peygamberimiz Hz. Muhammet’in (S.A.V) gelmesiyle insanlar, insan olduklarının farkına varabilmişler, insanca yaşamanın huzuruna ermişlerdir. Çünkü O, rahmet ve merhamet timsalidir. Tevazu örneği, cömertlik misalidir. İyi bir lider, gerçek bir önder, son peygamberdir. Ahlakı Kur’an ahlakı idi. Adeta yaşayan bir Kur’andı. Kur’an’ı anlamak isteyenler, O’nun hayatına, O’nu anlamak isteyenlerde, Kur’ana bakmalıdırlar. Muhammed Hamidullah’ın dediği gibi: “Kur’an bir kimsenin hayatı olsaydı, elbette o kimse Hz Muhammet olurdu. O’nun getirdiği ilahi kitap, en kutlu hitap Hz Kur’an’dır. O Kur’an evrensel bir mesajdır. Bu programların Kuran-ı anlamaya Hz. Peygamberi tanımaya vesile olması dilek ve temennisiyle haftamız kutlu olsun” diyerek konuşmasını şu dizelerle tamamladı. “Müjdecim, kurtarıcım efendim Peygamberim. Sana uymayan ölçü, hayat olsa teperim..” Program, Kuran-ı Kerim okunması, 40 hadis sesli slayt, Bir gece şiiri, Gül Ahmedim ve 571 İlahisi, 40 Yaşındasın Şiiri ve

mübarek olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Çocuklarımızın bugün burada çok güzel Kur’an ve ilahiler okuması bizi etkiledi. İlçemizdeki tüm okullarımızda Kuran-ı Kerim 2011 yılından itibaren seçmeli ders olarak okutulmaya başladı. Bu derslerin seçiminde etkisi olan devlet büyüklerimize ve Milli Eğitim Bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi. Velilere de duyarlılık göstererek programa geldikleri için teşekkür eden Avcı, “Bu mahalle çok güzel bir okul kazandı. Fatsa’nın ve bu mahallenin medarı iftiharı olan Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin YAHŞİ beye de Fatsa’ya mükemmel bir okul kazandırdığı için huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi. Velilere her türlü istek ve sorunlarında yanına rahatça gelebileceklerini ifade eden Müdür Avcı, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hükümet Konağı’nın 3. Katında. Orada bir kardeşinizin olduğunu unutmayın. Kapımız sizlere sonun kadar açık. Buraya sadece koltukta oturmaya gelmedik. Amacımız Fatsa’ya hizmet etmek. Fatsa’nın eğitim öğretim çıtasını artırmak. Fatsa’da çok güzel bir ekiple çalışıyorum. Şube müdürlerimiz, okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz Fatsa’nın eğitimdeki başarı seviyesini yükseltmek için büyük fedakârlıklarla çalışıyorlar. Böyle güzel bir ekiple çalışmaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Ağlayan öğrencileri Başkan teselli etti

Dağıtım Şah Medya Ajans Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

2

Ordu’da deniz kabuklarından oluşturduğu süs eşyaları vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Perşembe ilçesinde yaşayan süsleme sanatçısı Özcan Doğan, deniz kabuklarından yaptığı süs eşyaları görenlerin beğenisini topluyor. Deniz kabukları süs-

leme sanatçısı Özcan Doğan, deniz kabuklarından birçok çeşit ürünü tasarlayarak birkaç gün içerisinde yaptığını belirtti. Deniz kabuklarından su testisi, abajur, gece lambası, sepet, çeyiz sandığı, su testisi gibi birçok ürünü yaptığını belirten Doğan, “İki yıldır deniz kabuklarından süs eşyaları yapıyorum. Bu işe ilk başlama sebebim, bir televizyon kanalında izlediğim programla oldu. Geçen iki yıllık süre

içerisinde evimin bir odasında bu işi yapıyorum” dedi. Oluşturduğu eserlerin vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördüğünü ifade eden Doğan, “Bazı eserlerin yapılması yaklaşık olarak üç günümü alıyor. Ancak üç günün sonunda ortaya çıkan eser ve insanların gösterdiği ilgi tüm işin zorluğunu unutturuyor” diye konuştu. Doğan, deniz kabuklarından yaptığı ürünlerin 2 ile 180 lira fi-

yat aralığında satışa sunduğunu sözlerine ekledi.(iha)


22 NİSAN 2014 SALI

Sayfa

3

“Fındık yokken 20 TL olsa ne olacak?” Satılık tahlil laboratuarı!

/ Gökçe YEŞİLLER

1’den Devam Mutlaka siyasiler de elinden

geleni yapıp, özellikle rakım 250-300 metrenin üzerinde ki yerlerde afet kapsamına alına-

cağı görüşündeyim. Çünkü sahil kesimlerindeki zarar %20 olarak biliniyor. Onların mevcut olan fındıkları sahil kesimlerinde olan üreticilerimizin mağdur olacağını kanaatinde değilim. Çünkü fındığın %20 eksik olması demek normal bir şeydir ve elde olan fındığında maddi geliri olacağından her zaman ki fındıktan daha fazla kar edebiliriz. Ama yüksek kesimlerde olan üreticilerimiz daha fazla mağdur durumdadır. Çünkü orada fındık zararı %100 diyebiliriz. Mutlaka devletimizin yüksek kesimlerde olan üreticilerimize sahip çıkması lazım” dedi. Konuşmasını sürdüren Başkan Ali Feyzi: “Biz çevre Ticaret Borsaları ile istişare yaparak hepimiz birbirine yakın fiyatlar açıklıyoruz. Biz fındığın 10 TL

olmasının arkasında duruyoruz. Fatsa Ticaret Borsası olarak da biz daha önce de fındığın 10 TL olması ile ilgili birçok gazete ve televizyonlara yorumlarda bulunduk. Fındık 10 TL olsun istiyoruz ama afetten dolayı olmasını değil; hem fındığın bol hem de 10 TL olmasını istiyoruz. Ama fındık yokken 20 TL olsa ne olacak? Biz afetlerden, insanların, esnafın zarar görmesinden yana değiliz. Biz kar edemeyen esnafımızın da, fındığı olmayan üreticilerimizin de acısını yaşıyoruz. Fatsa Ticaret Borsası olarak mecliste olan bütün arkadaşlarımızın temennisi şudur ki; hem esnafımızın, hem üreticimizin hem de sanayicimizin gücümüz dâhilinde yanına olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Emanet veren de alan da sıkıntıda! son birkaç gündür iç piyasaya Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerden ithal fındık sokulmasının gündeme gelmesiyle, fiyatın düşeceğinden çekinen üreticiler tüccarlara yoğun bir şekilde başvurarak, parasını istemeye başladı.

/ Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Geçtiğimiz sezonlarda hatta bu sezon da don felaketi öncesine kadar sezonda fındığını emanete veren kişi, istediği zaman güncel fiyattan satış gerçekleştiriyordu. Bu da hem üreticinin hem de tüccarın işine geliyordu. İthalatçıların taleplerini karşılamak isteyen tüccarlar, sezonda emanete aldıkları fındığı o günün fiyatına satar, üretici de aylar sonra gelip güncel fiyattan emanete verdiği fındık miktarına göre parasını alırdı. Ancak, don olayının ardından fındık fiyatında yaşanan durdurulamaz yükseliş, yıllardır gelenek haline gelen bu usulü de değiştirmeye başladı. Örneğin sezonda fiyatın 7 TL olduğu dönemde fındığını emanete veren üretici, birkaç ay sonra ihtiyacı halinde fındık fiyatı düşse bile emanete verdiği kadar ürünün satışını gerçekleştire-

rek parasını alırdı. Yani fiyat 7 TL iken fındığını emanete veren üretici, birkaç ay sonra fiyat 5 TL’ye düşerse fındığını o fiyattan satardı. Dolayısıyla güncel fiyat korunmuş olurdu. Tüccar ise kilogram başına 5-10 kuruş fiyatı düşürerek bir nevi depo kirası alırdı.

Ancak bugün fındık fiyatı 10 TL civarında seyrederken, hasatta 6 – 7 TL arasında değişen fiyatlara fındığını emanete veren üreticilerin birçoğu emanete verdiği fındığın parasını güncel fiyattan almak üzere tüccarlara akın etmeye başladı. Özellikle de

“1 TL depo bedeli” Sezonda fiyat 6 TL iken emanete fındık alan ve usule göre bugün 10 TL’den üreticiye karşılığını vermesi gereken bazı fındık tüccarlarının işi zora soktuğu ve aradaki fiyat farkını fazla bulduğu için kilogram başına 50 kuruş ile 1 buçuk TL arasında depolama bedeli kesintisi yaptığı öğrenildi. Üreticiler bu duruma isyan ederken, birçok tüccarın da işi giderek zorlaşıyor. Fiyatın bu yükselişinin önüne geçilemediği takdirde, emanete fındık alan tüccarlar, aradaki fiyat farkını biraz zor kapatacak gibi görünüyor.

“Ebeler, çok zor şartlar altında çalışıyor”

1’den Devam “Anne ve bebek ölümlerinin azalmasında önemli bir paya sahip ebeler, hayat kurtarmalarına karşın çalışma şartları ve ekonomik sebeplerle tükenmişlik içindedir” diyen Sağlık – Sen Ordu Şube Başkanı Bilal İnanlı açıklamasında şunları belirtti: “Sağlık hizmetlerinde 2003 yılında yüzde 39,5 olan vatandaş memnuniyet oranı yüzde 76’ya çıktı. Sağlık-Sen tarafından hazırlanan Sağlıkta Dönüşüm Programı Değerlendirme Raporu’na göre Türkiye’de 2002 yılında bebek ölüm hızı binde 31,5 iken 2011 yılında binde 6,97 (AB or-

talaması binde 4,0) olmuştur. Bu da göstermektedir ki yıllar itibariyle Türkiye’de bebek ölüm hızında önemli iyileşmeler söz konusu olmuştur. Bunun yanı sıra Türkiye’de anne ölüm hızı, 2006 yılında 100.000 canlı doğumda 30,93 iken 2011 yılı için 100.000 canlı doğumda 15,92 olarak kaydedilmiştir. Elde edilen başarılarda önemli bir paya sahip ebe ve hemşirelerin sorunlarına yönelik yaptığımız araştırma raporundan çıkan sonuç ise çalışanlardaki tükenmişliği ve çalışma şartlarındaki memnuniyetsizliği ortaya koymaktadır. Çalışma koşullarından memnun olmayan çalışan

oranı % 82,47, çalışma koşullarını bir önceki yıldan daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı ise % 47,24 olarak gerçekleşmiştir. Bu üzerinde düşünülmesi gereken bir sonuçtur. Ebeler, kurumlarda hemşire ile aynı birimlerde (yoğun bakımlar, ameliyathane, diyaliz, acil vb.) çalıştırılmaktadır. Ancak o birimlerde çalıştıkları halde o birimi ilgilendiren eğitim ve sertifika programlarına katılamamaktadır. Ebelerin de bu eğitim ve sertifika programlarına katılmaları sağlanmalıdır. Vekil ebe hemşirelerin kadro talebi en kısa zamanda karşılanmalıdır. Ebelerin kendi kadrolarında istihdam edilmesi, uzman ebelik kadrosunun verilmesi gerekmektedir. Eldeki tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, ebelerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmediği, çalışma şartlarından memnun olmadıkları, mesleği isteyerek seçmiş olmalarına rağmen (% 70,11), fırsatları olsa bu durumu değiştirmek istedikleri (% 68,06), ekonomik sıkıntılar sebebiyle aile içinde ve psikolojik olarak sıkıntılar yaşadıkları (%40,29), kendilerine (%87,95) ve ailelerine (%81,28) yeterince zaman ayıramadıkları, sosyal hayatlarının yok olduğu (%81,2) ve bütün bunların yaşam kalitelerini (yaşam kalitelerinden memnun

1’den Devam LİDAŞ bünyesinde bulunan ve 18 ay faaliyette olan laboratuarda, kimyasal ve mikro biyoloji bölümün de hiç işlem yapılmazken, fiziksel olarak sadece 6 tahlil işlemi gerçekleştirildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, “Fındıkta Lisanslı Depoculuğun başlaması ve borsamızın yetkili sınıflandırıcı olması ile birlikte kurulan Borsa Laboratuarımız, lisanslı depoların faaliyetlerini sonlandırmasıyla işlevini yitirmiştir. Bölgemizde

bu cihazların kullanılabilmesi ile ilgili bir altyapı bulamadığından eldeki cihazların atıl duruma düşmemesi için ekonomik değerini kaybetmeden satılması planlanmıştır. Bu amaçla hiç kullanılmamış bu cihazların satış duyurusu borsamız tarafından yapılmış olup, istekli bulunması durumunda değerlendirme yapılarak satışı gerçekleştirilecektir. Böylece borsamızın mali külfetin karşılığını tam olarak karşılamasa da, uğradığımız maddi kayıp bir ölçüde karşılanmış olacaktır” dedi.(iha)

Havaalanı, uçaktan böyle fotoğraflandı!

Ordu ve Giresun illerine ortak hizmet vermek amacıyla 22 Temmuz 2011 tarihinde temeli atılan Ordu-Giresun Havaalanı, uçaktan böyle görüntülendi. Denize dolgu yapılarak inşa edilen Avrupa’nın tek, dünyanın üçüncü deniz üzerine yapılan havaalanı olan Ordu-Giresun Havaalanı, hizmete girmek için gün sayıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılışı planlanan ve pist uzunluğu 4 km olarak inşa

edilen havaalanının halen terminal binası inşaatı sürüyor. Eylül ayında ilk uçağın inmesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete girmesi planlanan Türkiye’nin prestij projelerinden olan havaalanı binlerce metre yüksekten Trabzon-İstanbul seferini yapan bir yolcu uçağından fotoğraflandı. Fotoğraf, Karadeniz’de coğrafi şartlar sebebiyle düz alanın bulunmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.(iha)

Park halindeki minibüs yandı! olmayanların oranı % 74,39) ve memnuniyetlerini düşürerek tükenmişliğe yol açtığı görülmektedir. (Tükenmişlik oranı % 25,52) Sağlık hizmetlerinin etkin yürütümü için yapılan çağdaş sağlık sistemine uygun örgütsel, eğitim ve yasal alanlardaki düzenlemeler gibi sistemin yapısal boyutunda yapılan değişikliklerin yanında birey boyutunda da incelemeler yapılması sağlık sisteminin etkin çalışması açısından önemlidir. Sağlık sistemini birey boyutunda incelediğimizde, yaşam kalitesinin ve hayat memnuniyetinin etkilediği değişkenlerin hepsinin bir arada ele alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bir zincirin halkası gibi, halkalardan biri kırıldığında tüm zincir zarar görmektedir.”

Ordu’nun Kumru ilçesi Konaklı köyünde park halindeki bir minibüs yandı. Konaklı Mahallesi Beoing İlköğretim Okulu’nda hizmetli olarak çalışan Ömür Ekmkeçi’ye ait 52 BR 605 plakalı minibüs, okulun önünde park halindeyken birden yanmaya başladı. İlk mü-

dahaleyi çevrede bulunanların yaptığı araç, Kumru Belediye İtfaiyesi’nin müdahalesiyle tamamen söndürüldü. Kullanılmaz hale gelen minibüsteki yangının sebebinin, aracın koltuk altındaki aküsünün şase yapmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. (iha)


22 NİSAN 2014 SALI

Sayfa

4

“Geçmişi hatırlamamasını yaşlılığına bağlıyorum.

SAYIN VEKiL HAFIZA KAYBI YAŞIYOR” yaşanacağı yönünde oluşturduğu endişeler ve yeni bir siyasal yapılanma olursa Türkiye’nin zaman kaybedeceğine yönelik politikalarının korkusu nedeniyle özellikle bölgemiz açısından iyi bir başarı elde edemedik” diye konuştu.

/ Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Ordu’da 95 bin oya karşılık 250 bin oyla yarıştık. Bu da Türkiye konjonktüründe AK Parti’nin

iktidar avantajlarını iyi kullanması, sosyal ve tarımsal yardımlar nedeniyle ağırlığını hissettirmesi bu sonuçları getirdi. Görüyorum

ki yaptığımız çalışmalar vatandaşımıza yansımadı. İktidarın vatandaşımıza yönelik, istikrar bozulacağı, kriz olacağı, kaos

“Tamamen yaşlılığına bağlıyorum” Av. Rahmi Güner’in açıklamalarını yersiz ve gereksiz olarak nitelendiren Osman Güngör: “Sayın Vekilin açıklamaları yersiz ve gereksiz hatta Ünye ve Fatsa ile ilgili söyledikleri tamamen yersizdir. Çünkü kendisinin milletvekili olduğu dönemde de bizi suçlar nitelikte ifade ettiği üçüncü parti olmak cümlesi milletvekili olduğu 2009 seçimlerinde de partimiz üçüncü parti konumundaydı. Biz 30 Mart seçimlerinde hem Ünye’de hem Fatsa’da ilçelerin tarihini değiştirebilecek elit, donanımlı ve çok kaliteli adaylar seçtik. Bu ilçelerimize çağ atlatacak ölçüde vizyonları olan adaylarla yola çıktık ama Ünye ve Fatsa halkı görüyoruz ki bu

görüşümüzü benimsemedi. Ancak Sayın Vekilin geçmişte kendi vekilliği döneminde alınan sonuçları hatırlamamasını yaşlılığına bağlıyorum. Partililiğin getirdiği birtakım kurallar ve davranışlar vardır. Bir partilinin Genel Başkanı da dâhil ederek, tüm örgütleri basın yoluyla eleştirmesi hoş ve ahlaki değil. Eğer söylemek istedikleri ve eleştirileri varsa bunu partinin çeşitli kurullarına iletebilir. Kendisinin onursal üyeliği ve söz sahipliği vardır, dolayısıyla gelip söyleyebilirdi” şeklinde konuştu.

“Rüzgâr kendisinin değildi” Güner’in hafıza kaybı yaşadığını aktaran Güngör: “Sayın Vekilin bir hafıza kaybı yaşadığına inanıyorum. Çünkü sürekli anlattığı ve ‘biz 1977 yılında’ diye başladığı hikâyede rüzgâr kendisinin değil rahmetli Bülent Ecevit’in rüzgârıdır. 1990’lı ve 2000’li yıllarda Deniz Baykal döneminde alınan sonuçlara bakıldığında da elle tutulur bir başarı yok. Gerçek başarı partinin iktidar olması ve ülkeyi yönetmesidir. Kendi siya-

set yaptığı dönemde Rahmetli Bülent Ecevit’in rüzgarıyla yüzde 100 olmasa da bir nebze iktidar olma şansı yakalanmıştır. Bunu kendisine mal etmesi de siyasi bencilliktir. Bunları basın yoluyla paylaşmak pek doğru değil ama bize de bir zorunluluk doğmuştur. Bu tip bir cevap vermek zorunda kalmaktan dolayı üzüntümü de belirtmek isterim” dedi. “Mahalle kahvesinde konuşuyormuş gibi…” Başkan Güngör konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Gelecek süreçte CHP politikaları ile ilgili elbette yenilenmeler ve revizyonlar yapılacaktır. Türk halkının CHP’ye bakış açısı ve yaklaşımını üst seviyelere çekebilmek için elbette çalışmalarımız olacak. Buradaki gerekli politikaların oluşturulamaması bizleri de üzen bir durumdur. Bunun sağlanması için de parti içi demokrasinin üst seviyelere çıkması gerekmektedir. Ancak bunları mahalle kahvehanesinde konuşur gibi partisini eleştirmek bir siyaset adamına yakışmaz.”

“Hasarla ilgili bilgi kirliliği var” Yamaç paraşütü sezonu açıldı 1’den Devam Sevinç, “Elimizde sağlam veriler henüz yok. Fındık Tanıtım Grubu eliyle mayıs ayının başından itibaren bizde detaylı bir tespit çalışması başlatacağız. Bu tespit tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır.” dedi. Sevinç, kendilerinin öncelikle ihracatçıların temsilcisi olduklarını ancak fındıkta sektörü bir bütün kabul ederek hareket ettiklerini belirterek,"Üretici, manav, tüccar, kırma fabrikaları, sanayici, ihracatçı, hepsi aynı gemideki kesimlerdir." dedi. Fındığın yaşanan güncel gelişmelerden uzun vadeli olarak olumsuz etkilenecek bir ürün olmadığını ifade eden Sevinç, sözlerine şöyle devam etti: “Fındık kıymetli bir üründür. Sektörün

önü açıktır. Bu vizyonu, özellikle üretimden ihracata kadar istikrarlı politikalarla sürdürmeliyiz. Bunun için önem vereceğimiz çalışmaların başında verim ve kaliteyi arttırma gelmektedir. Birlik olarak bu konuda daha fazla çaba sarf edeceğiz ve sektöre gereken destekleri vereceğiz. Verimlilik artmadan ihracatın artması mümkün değildir.” KFMİB Başkanı Sevinç, mart ayının son günlerinde meydana gelen don olayı konusuna da değinerek, "Zararın boyutları ile ilgili bir bilgi kirliliği söz konusudur. Elimizde sağlam veriler henüz yok. Fındık Tanıtım Grubu eliyle mayıs ayının başından itibaren bizde detaylı bir tespit çalışması başlatacağız. Bu tespit tamamlandığında kamuoyu ile paylaşılacaktır.” diye konuştu.

“Herkesin gözü Ordu’da olacak” 1’den Devam Başkan Enver Yılmaz’ın, Büyükşehir’in Kurucu Belediye Başkanı olarak seçilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Ali Erbaş, “Özellikle il dışında yaşayan Ordulular olarak, bu ilin gelişmesi ve kalkınması için başta Başkan Enver Yılmaz ve ekibine büyük bir güven var. Biliyoruz ki Ordu bundan sonra kabuğunu kıracak ve Karadeniz’in parlayan yıldızı olacak” dedi. Başkan Enver Yılmaz ise ziyaret için misafirlerine teşekkür ederken, Orduluların kendilerine gösterdiği güvene layık olacaklarını söyledi. Ordu ilinin Büyükşehir olmasının ardından, herkesin önümüzdeki süreçte yaşanacak değişiklere hep beraber tanıklık

edeceğini vurgulayan Başkan Enver Yılmaz, “19 ilçe Belediyesi ve Büyükşehir’i ile Ordululara hizmet için buralardayız. Ortaya

sunacağımız projeler, bu ilin geleceği için hazırlanan kalkınma hamleleri olacaktır. Gurbetteki hemşerilerimiz şunu çok iyi bil-

melidirler ki; Ordu yaşamaktan zevk alacakları, gurur duyacakları bir il olacak. Herkesin gözü Ordu’da olacak” şeklinde konuştu.

1’den Devam Ordu’da adrenalin tutkunlarını buluşturan yamaç paraşütü sezonu başladı. Şehrin hemen yanı başında 500 metre yüksekliğindeki Boztepe’den kalkış yapan yamaç paraşütü sporcuları, dakikalarca Ordu ve Karadeniz’in üzerinde tur atarak büyük bir heyecan yaşıyor. Ordu Boztepe Yamaç Paraşütü Spor Kulübü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Gökhan Kırca, 10 yıl önce bireysel olarak 2-3 sporcunun başlattığı bu sporun bugün kulüp seviyesine geldiğini belirterek, “Ordu’da yamaç paraşütü yapanların sayısı her geçen yıl artıyor. 10 yıl önce 2-3 kişiydik, bugün 15 arkadaşımız aktif olarak yamaç paraşütü sporu yapıyor. Öğrencilerimizle birlikte bu sayı önümüzdeki yıllarda artacak” dedi. Ordu’nun yamaç paraşütü sporu açısından dünyada en şanslı şehirlerden biri olduğunu belirten Kırca, “Dünyada yamaç paraşütü sporu dağlık ve yerleşim birimlerinden uzak alanlarda yapılıyor. Bu da çok yorucu, zaman ve maddiyat isteyen bir durum. Ancak Ordu’da yamaç paraşütü şehrin hemen yanın-

da teleferikle çıkılan 500 metre yükseklikteki Boztepe’den yapılıyor. Ayrıca denizin üzerinde uçuluyor olması ayrı bir heyecan veriyor. Değişik ülkelere mensup bazı arkadaşlar yaz döneminde Ordu’ya gelerek yamaç paraşütü yapıyor. Önümüzdeki yıllarda Uluslararası Yamaç Paraşütü Festivali yapmayı amaçlıyoruz. Dünya Yamaç Federasyonu Başkanı Goran Dimiskovski geçen yıl gelerek burada incelemeler yaptı. Ordu, önümüzdeki yıllarda dünyada yamaç paraşütü için en ideal yerlerden biri seçilebilir” diye konuştu.(iha)


22 NİSAN 2014 SALI

Sayfa

5

“Öneml i bi r Turi z m pot a nsi y el i n e sahi b i z ” Ordu, 1 yılda tarih yazacak

/ Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Başbakan’ın bu mesajı gerçek olur ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ordu’ya Haziran ayına kadar gelirse, Ordu ili tarihinde birçok ilki 6 ay içerisinde

yaşamış olacak. 2 kez Başbakan, 1’er kez 2 muhalefet partisinin genel başkanlarını 3 ay içerisinde ağırlayan Ordu ili 30 Mart 2014 akşamı Büyükşehir olarak tarihinin en önemli ilklerinden birisini yaşadı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerin-

de Büyükşehir ile birlikte 19 ilçenin tamamını AK Parti adaylarına emanet eden Ordu ili, tarihinde ender rastlayacağı seçim sonuçlarına imza atarak, tarihi bir ilke imza atmış oldu. Tarihinde ilk kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçen Ordu,

tarihinde ilk kez bir yerel seçimde tüm ilçeleri aynı partiye teslim etti. Ordu, Haziran ayına kadar 3. kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da ağırlarsa tarihinde bir ilki daha yaşamış olacak. Ordu Büyükşehir olmadan birkaç ay önce tarih yazmaya başlayarak, 6 ay içinde tarihi olaylarına bir yenisini daha eklerse, 2014 yılı Ordu’nun unutulmazları arasına birçok yönüyle girmiş olacak. Ekim ayında açılması beklenen OR-Gİ Havaalanı 2014 yılı bitmeden faaliyete geçerse, çevre yolları, turistik faaliyetler, yerel seçim sonuçları, Büyükşehir Belediyesi gibi birçok konu ele alındığında Ordu 100 yılda gerçekleşebilecek tarihi 2014 yılında tek kalemde yazmış olacak. 2014 yılı Ordu’da siyaset, ulaşım ve turizm gibi birçok alanda yıllar boyu etkisini yitirmeden anılmaya devam edecek gibi görünüyor.

Başkan, ilk resmi nikâhını kıydı

ÜÇ ÇOCUK İSTEDİ…

1’den Devam Hazal Düğün Salonunda, Nesrin Poyraz ve Halis Gürsoy adlı çiftlerin nikâh törenine katılarak ilk resmi nikâhını kıyan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “ Sayın Başba-

kanımızın evlenen çiftlere olan tavsiyesini biz de burada dile getiriyoruz. Üç çocuk konusunda sizlerden söz istiyoruz” dedi. Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ın nikâh şahidi olduğu törende, çiftin mutluluklarına ortak olan Başkan Enver Yılmaz, “Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatı ile kıydığım ilk resmi nikâh olması nedeniyle benim için çok özel bir gün. Bu nedenle, ilk nikâhın çiftlere, ailelerine ve Ordumuza hayırlı olmasını diliyorum. Bu güzel iki gence cihan boyu saadetler diliyorum. Çiftlerimize bir de tavsiyemiz ola-

Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Anlayan mesajında; “Medeniyetlerin geçiş noktası olan, binlerce yıllık tarihsel, kültürel ve inanç turizmi zenginlikleri ile doğal güzelliklere sahip şehrimiz, konuksever insanlarıyla birlikte önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Geçmişten günümüze ulaşan zenginlikleri ve güzellikleriyle bir açık hava müzesi olan turizm potansiyelimizi, en iyi şekilde değerlendirmeli, Türkiye ve dünya turizm gelirlerinden hak ettiğimiz payı alabilmemiz için her türlü gayreti halkımız ile bir-

likte göstermeliyiz. İnsana ve çevreye duyarlı turizm politikalarının sürekli kılınması, kalkınma çabalarının; doğal, kültürel, tarihsel ve inanç zenginliklerimiz korunarak sürdürülmesi ve eksikliklerimizin giderilmesi için hep beraber adım atmalıyız. Atacağımız önemli adımlar şehrimizin ihtiyacı olan yerli ve yabancı turist ziyaretlerine daha kısa sürede ulaşmamıza yardımcı olacaktır. Turizm potansiyeli açısından çeşitli zenginliklere sahip olan ilçemizin özverili çalışmalarla Türkiye’de, hem de dünyada hak ettiği yere geleceğine inanıyorum. Bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın ‘Turizm Haftası’nı kutluyorum” dedi.

“Ebe, güvenilir ve sorumluluk sahibi bir profesyoneldir” cak. Sayın Başbakanımızın evlenen çiftlere bulunduğu tavsiyeyi bende dile getireceğim. Salonda bulunanların huzurunda diyoruz ki; Allah neslimizi devam ettirsin. Gelecek nesillerimiz çocuklarımızdır. Bu güzel nikâhtan ve evlilikten de inşallah en az üç çocuk olmak kaydıyla, gelecek nesilleri-

mize yönelik güzel kardeşlerimizin, güzel nesillerimizin yetişmesini temenni ediyorum. Üç çocuk konusunda sizlerden söz istiyoruz” dedi. Gelin ve damat’ın “İnşallah” sözü üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz hayırlı olması dileğiyle evlilik cüzdanını geline teslim etti.

“Gönlümüzün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” kadar Cumhurbaşkanları TBMM tarafından seçildiği için yetkilerini tam anlamıyla kullanamadılar. Artık Cumhurbaşkanı'nı millet seçecek. Milletin seçeceği güçlü bir Cumhurbaşkanı Anayasa'nın verdiği her türlü hakkı kullanacaktır. Güçlü bir Cumhurbaşkanlığı ve güçlü bir liderlik vasfı ile bu makamın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a fazlasıyla yakışacağını düşünüyorum. Çok da başarılı olacağını tahmin ediyorum. Gönlümüzün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır” diye konuştu.

1’den Devam Türkiye’de ilk kez halk oylamasıyla yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için tartışmalar sürerken, AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Cumhurbaşkanlığı makamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı görmek

istediklerini söyledi. Ünal, “2007 yılında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Cumhurbaşkanı adayımız kardeşim Abdullah Gül’dür’ demişti. O tarihte bu kararı açıklarken bir makam hırsının olmadığını da ortaya koymuştu. Bugüne

“CHP VE MHP 3 BÜYÜK İL OLMASA BARAJ ALTINDA KALIYOR” Ünal, 30 Mart seçimlerini de değerlendirerek, “30 Mart seçimlerinde muhalefetin büyük bir hezimete uğradı. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki oylar olmasa muhalefet barajı bile aşamayacak” ifadesini kullandı. Büyükşehir ve İl Genel Meclis Üyeliği seçim sonuçlarına ba-

kıldığında hiç bir ilde yüzde 5’in altında kalmadıklarını vurgulayan Ünal, “Yüzde 20’nin altında kaldığımız bir il var, Tunceli. Bunun dışında biz hep 20’nin üzerindeyiz. Olaya eğer yüzde 10 barajı olarak bakarsanız, İstanbul, Ankara, İzmir’deki oyları olmasa CHP barajı bile aşamayacaktı” diye konuştu. Ünal, açıklamasını şöyle tamamladı: “CHP 16 ilde yüzde 5’in altında, 28 ilde yüzde 10’un altında kaldı, yani barajın altında. Aynı şekilde MHP 13 ilde yüzde 5’in altında, 19 ilde o da barajın altında kaldı, yani yüzde 10’un altında kaldı. Belediye başkanlığı seçimi sonuçlarına gör ise, CHP 26 ilde yüzde 5’in altında, 37 ilde yüzde 10’un altında kaldı, MHP 15 ilde yüzde 5’in, 22 ilde ise yüzde 10’un altında kaldı. Zaten oyları sadece belli bir bölgede toplanan BDP 66 ilde yüzde 20, 62 ilde yüzde 5 oy oranın, 60 ilde yüzde 1 oy oranın altında kaldı, Bu tablo muhalefetin apaçık bir hezimet tablosudur.”

Ordu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Hasan Öztürk, 21-28 Nisan Ebeler Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Öztürk mesajında, “Ebe; Ana-Çocuk Sağlığı Hizmetlerini yürüten, gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde kadının bakımını sağlayan, gerekli tavsiyelerde bulunan, kendi sorumluluğunda doğumu gerçekleştiren, yenidoğanın bakımını sağlayan ve anne ile işbirliği içinde çalışan, doğum yaptıran,0-6yaş grubu çocuk beslenme ve aşıları yapan, aile planlaması, kişisel temizlik kuralları, ilk yardım, bulaşıcı ve sosyal hastalılardan korunma ile ilgili konularda bireye, aileye, topluma sağlık eğitimi veren, doğum,

ölüm, istatistik verileri toplayan, değerlendiren kamu kuruluşları ile gerekli işbirliğini sağlayan insani ve ahlaki davranışları ile örnek, güvenilir ve sorumluluk sahibi bir profesyoneldir. Hayata atılan ilk çığlığa uzanan sıcacık bir el, doğum ağrısı çeken bir annenin acılarını dindiren, aileye istek ve özlemle beklenen bebeklerimizin katılmasını sağlayan ve bu mucizevî olaya tanıklık etmenin gururunu yaşayan ebelerimiz, bu sebeple toplum içinde saygın bir yer edinmiştir. Büyük fedakârlıklar göstererek, vatandaşlarımıza en kaliteli ve etkin hizmeti vermeyi amaçlayan ebelerimizin bu anlamlı haftasını en içten dileklerimle kutlar, bu zor ve onurlu görevlerindesağlık, huzur ve başarı dilerim” dedi.


22 NİSAN 2014 SALI

Sayfa

6

Sınav için güvenlik önlemleri alındı Rekor kan bağışı / Mehmet S. UĞURBAŞ

2013-2014 eğitim-öğretim yılında ilk defa uygulanan ve ilki 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde, ikincisi 28-29 Nisan 2014 tarihlerinde yapılacak olan Ortaöğretime Geçiş Sistemi Ortak sınavları ile ilgili güvenlik toplantısı 21 Nisan 2014 Pazartesi günü (dün) Fatsa Kaymakamlığı makam odasında yapıldı. Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca başkanlığında yapılan toplantıya İlçe Jandarma Bölük

Komutanı Binbaşı Halit Gülten, İlçe Emniyet Müdürü Haluk Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı ve Sınavlardan Sorumlu Şube Müdürü Abdullah Özkan katıldı. Toplantıda 28 Nisan 2014 Pazartesi günü ve 29 Nisan 2014 Salı günü saat 09.00, 10.10 ve 11.20 saatlerinde ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin gireceği Ortaöğretime Geçiş Sınavının ilçemizde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan güvenlik tedbirleri görüşüldü.

Kur’an-ı Kerim’i en güzel onlar okudu

/ Hamdi BÜKLÜ 1’den Devam Ordu İl Müftülüğü hizmet binasında düzenlenen “Kur’an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma” il bölge birinciliği yarışması Kur'an kurslarında okuyan kız ve erkek öğrenciler arasında 18 yaş üzeri ve altı olmak üzere 4 farklı kategoride olurken, yarışmaya 20 ilçeden birer yarışmacı katıldı. Müftülük hizmet binasında 'Kuran-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Oku-

ma' yarışmasında 18 yaş altı erkekler kategorisinde il birincisi Fatsa İslamdağ Erkek Kur’an Kursu Öğrencisi Mustafa Mehmet Kaynar olurken, yine aynı yarışmada 18 yaş altı bayanlar kategorisinde il birincisi Fatsa Ravza Kız Kur’an Kursu öğrencisi Pınar Karayiğit oldu. Mübarek kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i güzel okumaya çevik amacıyla düzenlenen yarışmaya 18 yaşından gün almamış olanlar ile 18 yaş ve yukarısı olan erkek ve bayanlar katılırken, yarışmacıların birbirinden güzel okumuş oldukları

ayeti kerimeler, katılımcılara manevi huzur yaşattı. “Kur'an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma" yarışmasında 18 yaş altı erkekler grubun da il birincisi olan Fatsa İslamdağ Erkek Kur’an Kursu Öğrencisi Mustafa Mehmet Kaynar, “Mübarek kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i güzel okumak aslında büyük nimet ve başarıdır. Tabi Ordu gene-

Adres :

linde kutsal kitabımızı en güzel bir şekilde okuyup birinci olduğum için çok mutluyum. Allah bu mutluluğu ve gururu herkese yaşatsın” diye söyledi. Ordu bölgesinde “Kur'an-ı Kerim’i Yüzünden Güzel Okuma" yarışmasında 18 yaş altı il birincisi olan oğlunun başarısını şu sözlerle ifade eden Baba Abdullah Kaynar, “Bu duygu kelimelerle, cümlerle anlatılacak gibi bir şey değil. İnsanın hayatında yaşayamayacağı biran olur, o anlardan bir tanesi budur. Rabbime şükürler olsun ki, oğlumun sayesinde bu duyguyu yaşadım. Büyük bir mutluluk diyebilirim. Çocuklarımızın alt tabanın güçlü olması için Kur’an kurslarında eğitim alması gerekiyor. Bunu böyle düşündüğüm için, evladımı İslamdağ Kur’an Kursuna verdim. Çocuğum orada da büyük bir başarı göstererek, önce Fatsa birincisi sonrasında Ordu bölge birincisi oldu. Ayrıca, 30 Nisan’da Samsun’da yapılacak olan yarışmada ilimizi temsil edecek. İnşallah buradan da birincilikle döner” şeklinde konuştu.

Sakarya Mahallesi Nihat Kutsal Cd. No:3 Fatsa/ORDU

(Ziraat Odası Karşısı-Eski Bağkur- SSK Binası)

DAHİLİYE UZMANI Uzm. Dr. Nedim Serkan DOĞAN

Özel Şifa Tıp Merkezi’nde Hasta kabulüne devam etmektedir.

Ordu'nun Ünye ilçesinde Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen kan bağışı kampanyasında 402 ünite kan toplandı. Ünye Müftülüğü, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Türk Kızılayı Ordu Kan Bağışı Merkezi iş birliğiyle Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediği kan bağışı kampanyası ile rekor kırdı. Daha önce 300 kişiyle Kumru’ya ait olan kan bağışı rekoru Ünye’de düzenlenen kampanyayla 402 kişinin kan bağışıyla kırılmış oldu. Kampanyayla ilgi değerlendirmelerde bulunan Ünye Müftüsü Aydın Yığman, hedeflerine ulaştıkları için mutlu olduklarını belirterek, “Ünye Müftülüğü ve Türk Kızılayı ile ortaklaşa düzenlediğimiz kan bağışı kampanyamıza yoğun bir ilgi oldu ve daha önce Kumru’ya ait olan 300 kişilik kan bağışı kampanyası rekorunu 402 kişi ile kırdık. Bu sonuçla aynı gün içerisinde 402 kan bağışı sayısına ulaşan yok hedefimize ulaştığımız için çok mutluyuz”

dedi. Yığman kırdıkları rekoru yine kendilerinin kıracaklarını ifade ederek, “Nasip olursa önümüzdeki Camiler Haftası, Din görevlileri Haftası’nda ya da yine Kutlu Doğum Haftası’nda bu sayıyı 500-600 sayılarına çıkararak inşallah bu rekoru yine biz kıracağız. Görevlilerimizle iyi bir şekilde organize olduk, her arkadaşımız en az iki üç kişi getirdi, aslında bu sayı daha da yukarılara çıkabilirdi ancak çeşitli nedenlerle kan bağışında bulunamayan vatandaşlarımız oldu. Ayrıca Kızılay’ımızın yeterli sayıda ekipmanı yoktu, 12 sedyeyle bağış yapıldı eğer 20 sedye olsaydı 550- 600 sayılarına çok rahat ulaşabilirdik. Çok güzel bir organizasyon oldu, din görevlisi arkadaşlarımız Kızılay ekiplerimiz hiç durmadan sürekli çalıştılar ben emeği geçen herkesi tebrik ediyor ve çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.(iha)

Tel: (0 452) 400 1 800 423 53 05


22 NİSAN 2014 SALI

Sayfa

Çocuk hastalar moral depoladı

Sağlık Bakanlığı – ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören ve poliklinik hizmeti alan çocuk hastalar moral depoladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle özel bir beslenme merkezinin sponsorluğunda Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği tarafından düzenlenen etkinlikte çocuk hastalar gönüllerince eğlenerek

hastane stresinden uzaklaştılar. Etkinliğe katılan çocuklar Karagöz Hacivat skeçleri ve yüz boyama oyunlarına katılarak palyaçolar eşliğinde şarkı söylediler. Eğlence programına Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Öztürk, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Coşkun Avcı, Hastane Başhekimi Yard. Doç. Dr. Özgür Enginyurt, İdari ve Mali Hizmetler

Müdürü Mustafa Tomakin sponsor firma yetkilileri katıldı. Çocuklar ve eğlence ekibiyle birlikte pasta kesen Genel Sekreter ÖZTÜRK; “23 Nisan bayramı nedeniyle düzenlediğimiz bu organizasyonda çocuk hastalarımızla birlikte pasta kestik. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde hayatlarını idame ettirebilmeleri için bizler de elimizden geleni yapıyoruz. Bunun için göreve

geldiğimiz günden bu yana ilimizdeki sağlık hizmetlerinin bir üst seviyeye çıkarabilmek için çalışıyoruz. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemizi hastane konseptinden çıkarıp misafirhane konseptine çevirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu kapsamda hastane bünyesinde anne otelleri açtık, anne adaylarımızın hamilelik sürecini çok iyi geçirebilmeleri için gebe okulları açtık. Doğum yapan hastalarımıza loğusa şerbeti vermeye başladık. Çocuklarımız için de oyun odaları oluşturduk. Ayrıca çocuk hastalarımıza hastane ortamını unutturmak amacıyla zaman zaman palyaço gösterileri vb. etkinlikler düzenliyoruz. Buradan sizlerin aracılığıyla bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Kutluyorum” dedi. Sağlık tesislerinde nitelikli oda sayılarını arttırdıklarını söyleyen Öztürk; “1965 yılında yapılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi binamızda iç dış boya ve çeşitli tadilat çalışmaları devam ediyor. Yani bu tesisi bir yaşam merkezi bir misafirhaneye çevirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ayrıca bölgemizde çok üst

7

düzey bir acil birimi oluşturduk. Ordu Devlet Hastanemizin Acil Birimini çağımızın şartlarına uygun hale getirerek vatandaşlarımızın daha kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlıyoruz” şeklinde konuştu. Sağlık Bakanlığı – ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yard. Doç. Dr. Özgür Enginyurt da 23 Nisan nedeniyle düzenlenen programın ana temasının Malnütrisyon yani beslenme geriliğine dikkat çekebilmek olduğunu söyleyerek; “Burada çocuklarımız eğlenirken aynı zamanda boy ve kiloları ölçülerek normal sınırlar içerisinde olup olmadığına bakılıyor. Normal sınırlarda değilse anne ve

babalarına doğru beslenmeyle ilgili aynı zamanda bu etkinlik içerisinde bilgilendirme yapılıyor. Bu çerçeve de çocuklarımızın hem 23 Nisan bayramlarını kutlamak istiyoruz hem de Genel Sekreterimizin de belirttiği gibi çocukların hastane içerisindeki hastalık psikolojisinden kurtulmalarını, hastaneye, doktora daha rahat gelebilmelerini sağlamak için bu tarz etkinlikleri periyodik olarak düzenliyoruz. Ayrıca hastanemizin çocuk polikliniklerinde muayene olan her çocuğumuza balon dağıtıyoruz. Çocuklar tekrardan doktora gelirken en azından tedirgin olmadan rahat rahat gelebilsinler diye bu tür etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

Ordu’nun Kumru İlçe Belediye Başkanı Murat Hatipoğlu, yürüyüş yoluna kendi elleriyle çam fidanı dikti. 30 Mart yerel seçimleriyle birlikte Kumru Belediye Başkanlığı koltuğunu devralan genç başkan Murat Hatipoğlu, ilçenin Karacalı Mahallesi Turgut Özal Caddesi üzerinde bulunan yaya yürüyüş yolu güzergahına çam fidanı dikilmesine yardım etti. Yanında belediye meclis üyeleri ve vatandaşlarında olduğu bir ortamda İlçe Emniyet Amiri İzzet Güldü ile

birlikte fidanların yerini kazarak çam fidanını yerleştirdiler. Daha sonra belediye meclis üyeleri de çam fidanlarının dikilmesine yardımcı oldular. Başkan Hatipoğlu yaptığı açıklamada, “İlçemiz yeşillikler içinde ama yaşanabilir mekanlarımızın, şehirlerimizin iç kısımlarında da yeşillikler bol olması lazım ki insanlarımız yaşadığı mekanlarda bu yeşilliklerden faydalanabilsin. Park ve bahçelerimizi de oluştururken bu kriterleri göz önünde bulunduracağız” dedi.(iha)

Başkan, çam fidanı dikti

“Din görevlilerinin istişare merkezi olacak” / Hamdi BÜKLÜ Fatsa’da Din Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Müftü Hüseyin Can ve çok sayıda din görevlisinin katılımıyla faaliyete geçti. Sahil Cami avlusunda bulunan hizmet binası, din görevlileri için yeni bir sosyal mekân olurken hem de din görevlilerinin sorunlarına çözümler üretebileceği istişare merkezi konumda olacak. Fatsa’da bulunan 300 din görevlisinin sosyal iletişim ihtiyacının karşılanacağını söyleyen Fatsa Din Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Tekce, “Fatsa’mızda, Ordu’muzda, Türkiye genelinde faal olan Din Görevlileri Derneğimiz, Fatsa’da isim olarak vardı ama faal durumda değildi. Biz, başta Müftümüz Hüseyin Can Bey’in

de destekleriyle yardımlarıyla, önderliğiyle Fatsa’mıza Din Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimizin mekânını açtık ve faal duruma getirdik. Din Görevlileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimiz yaklaşık 250 ila 300 üyemizden oluşmaktadır. Deneğimizin genel amacı, arkadaşlarımızın, personelimizin kaynaşması, birlik ve beraberliğimizin daha pekişmesi açısından ve ayrıca, Fatsa’mıza yeni gelen arkadaşlarımıza, ilçemizi tanıtmak, sorunları olan arkadaşlarımıza derneğimizin katkısıyla sorunlarını giderme yönüne gitmek olacak. Ayrıca, Üniversitede okuyan yavrularını okutamayan derneğimiz din görevlilerinin, imam arkadaşlarımızın, Kur’an kursu hoca arkadaşlarımızın evlatlarına burs verme yönüne gitmek için faaliyetlerimiz olacaktır” diye konuştu.


22 NİSAN 2014 SALI

Sayfa

8

Lise öğrencileri tabletlendi “Peygamberimiz, din ve samimiyet” / Hamdi BÜKLÜ

Fatsa’da, Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı'nca başlatılan "Eğitimde Fatih Projesi" kapsamında 5 lisenin öğrenci ve öğretmenlerine tablet dağıtımı yapıldı. Fatsa’da, “Eğitimde Fatih Projesi" kapsamında tablet dağıtımı programı ilk olarak Fen Lisesinde başlarken, program Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Okul Müdürleri, Okul Aile Birliği Başkanının katılımıyla gerçekleşti. Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı'nca başlatılan "Eğitimde Fatih Projesi" kapsamında Fat-

sa’da, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Necip Fazıl Anadolu Liselerinde olan bin 21 öğrenciye ve 264 öğretmene tablet bilgisayar dağıtımı yapıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, “Bakanlığımızın ‘Fatih Projesi’ kapsamında okullarımıza dağıttığı tablet dağıtım programına geldik. İnşallah dağıtılan tabletleri amacı doğrultusunda kullanırsınız. Programlar tabletlerinize yüklü. İlgili formatör arkadaşlar gerekli bilgili açıklamada bulundular. İnşallah amacı doğrul-

tusunda kullanırsınız. Bakanlığımız gerçekten sizlere çok iyi bir fırsat verdi. Şuanda Fen Lisesinde 90 9’ncu sınıf öğrencimize tablet dağıtıldı. İlçemiz genelinde 5 okulumuzda okuyan bin 21 öğrenciye tablet dağıtımı yapılacak. Bu noktada ilçe genelinde 264 öğretmenimize tablet dağıtılacak. Bu okulumuzda 19 öğretmenimize tablet verilecek. Bu tabletlerin hepinize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah amacı doğrultusunda kullanırsınız” diye konuştu. Bu gibi uygulamaların eğitimin daha iyi seviyelere gelmesinde

önemli faktör olduğunu söyleyen Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, “Fatih projesi kapsamında okullarımızda eğitimin daha çağdaş bir şekilde yapılması uygulanıyor. Bilindiği üzere teknoloji her geçen gün gelişiyor. Teknolojiden faydalanarak, bir eğitim aracı olarak kullanacağımız tabletleri öğrencilerimize dağıtılıyor. Bugünde burada ilçemiz genelinde bin 21 öğrencimize ve bu okulumuzda 90 öğrencimize tablet dağıtımı yapılacak. Bu tabletlerde okulda göreceğiniz bütün dersler ile müfredatın tamamı, konular, deneme sınavları gibi sizlere daha çok yardımcı olabilecek tüm bilgiler içerisinde yüklü. Tabi bu tabletleri amacı doğrultusunda kullanmanız gerekiyor. Gerçekten ne kadar çok faydalanabilirsek, ne kadar çok dersle ve konularla ilgili, kafamıza takılan konularla ilgili araştırırsak, ilerde bizim eğitimdeki başarımızı etkileyecektir. Onun için ben şimdiden dağıtılacak bu tabletlerin hepiniz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah başarılarını daha da arttırır” şeklinde konuştu.

ÖZVERİ,GÜVEN,BAŞARI Hayallerimiz ile sınırlıyız...

Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezinde konferans düzenlendi. Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu başta olmak üzere Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri, yoğun bir katılımcı topluluğunun bulunduğu konferansın konuşmacısı İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran’dı. Program esnasında yaptığı konuşmada "Vali ve Kaymakamların Halkla İlişkileri" konusunda bir doktora çalışması olduğundan bahsederek sözlerine başlayan Vali Çiftçi halkla ilişkiler hususunda birçok farklı görüş, yorum ve tarz ile karşılaştığını belirterek şöyle devam etti; "Osmanlı Devleti döneminde Padişahlar veya atadığı Valiler nasıl davranıyorlardı veya Belediye Başkanları nasıl davranıyorlardı. Buna da baktıktan sonra biraz daha geriye gitme gereksinimi duydum. Biraz daha

geriye gittiğimizde Peygamber efendimizin hayat ile ilgili, idare ile ilgili söylemiş olduğu sözlere ve uygulamalarına baktım, bütün bunlardan çıkardığım şey şuydu; Peygamber Efendimiz halkla ilişkilerde en ince ayrıntılara varana kadar ümmeti olan bizlere yol göstermiş, ışık tutmuştur. Çocuklarla, kadınlarla, yaşlılarla nasıl münasebet kurulur, nasıl davranılır. Bir idare halkına nasıl davranır ve onlarla nasıl istişare ederek iş ve işlemlerini nasıl yapar. Aslında bütün bunların cevabı 1443 yıl önce Peygamber Efendimizin hayatındaydı" diye konuşan Vali Çiftçi ' iyi ki doğdun Ya Rasulallah' diyerek sözlerini bitirdi. İlgiyle takip edilen konferansın sonunda Vali Kenan Çiftçi tarafından, günün anısına İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran'a bir plaket takdim edildi.

“Allah dedikleri için zulme uğradılar”

sal

m Kuru ik l m i K

g o l a t Ka ür ş o r B i Derg

ra Fatu e iy İrsal lat v.b i Tahs

da Ajan im v k a T ot n k o Bl

/ Hamdi BÜKLÜ

te e z a G i Derg

Kaşe t e Plak zit vi Kart

Kaliteli Modern Sıradışı Cazip Tasarımlar Baskılar

n

syo o m Pro eri l Ürün

tik s a l P lar t r a K PVC

Adres

MKP. Mh. Ş.P. Erkan Alışır Cd. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : yesillermatba@gmail.com

Ordu Büro

Selimiye Mh. Fevzi Çakmak Cd. No: 20/2 ORDU Tel : 0452 222 26 22

Fatsa İlçe Müftülüğü bünyesinde eğitim veren Gülzar Yatılı Kız Kuran Kursu 6.Dönem Hafızlık ve Diploma töreni müftülük hizmet binasında icra edildi. Müftülük sitesi konferans salonunda düzenlenen diploma törenine Fatsa Müftüsü Hüseyin Can, protokol eşleri, cemiyet üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Merasim, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Meali Şerifiyle başlarken, açılış konuşmasının yapılması, Hafıza öğrencilerin sahne alışı ve sunumuyla devam etti. Ardından program, slayt gösterisinin sunumu, anasınıfı öğrencilerinin sema gösterisi ve taç takma merasimiyle devam ederken, dua edilmesi ve hafıza öğrencilerin ödüllendirilmesiyle sona erdi. Almış oldukları eğitimler sonucunda başarılı olan ve hafızlık belgesini almaya hak kazanan öğrencileri ise, Şeyma Sarmaşık, Ümran Uzun, Derya Camgöz, Çiğdem Cüm, Kübra Aşık, Zeynep Bora, Yasemin Örücü, Şadiye Çolak, Büşra Şahin, Aysun Arpacı, Melike Özcan, Sevdenur Kuş oldu.

Programda 28 Şubat dönemine değinen Fatsa İlçe Müftüsü Hüseyin Can, “Sizleri, böyle bir hafızlık merasimine yoğun teşriflerinizden dolayı canı gönülden selamlıyorum. Allah sizleri hep sevsin, sizde Allah’ı daima sevin. O’nun rızasına göre hareket ederek, çalışınız. Türkiye Cumhuriyeti devletimizi idama eden şahsiyetlerin, ne kadar doğru olduğunu, ne kadar güzel işler yaptığını gösteriyor. Çünkü, bundan 30 veya 40 sene öncesine gidersek, bırakın hanımların böyle biraya gelip hayırlı program icra etmeleri, bırakın köylerde, kasabalarda, mahallelerde, ilçelerde Kur’an kurslarının olmasını, Kur’an okuyanların fişlendiği dönemleri yaşadık. Merhum üstadlarımızın Mehmet efendilerin, Süleyman Hilmi Tunahanların, Bediüzzamanların bu ülkede Kur’an hizmeti, iman hizmeti yaptığı yıllara döndüğümüz zaman, o hocalarımızın birçoğunun hapishane köşelerinde sadece ‘Allah’ dedikleri için, sadece ‘gel kardeşim, sana Allah’ın kitabını öğreteyim’ dediği için hapse alındığı günler Allah’a şükürler olsun çok geride kaldı. Evet, 14 – 16 sene öncesi bu ülkenin geçirdiği olumsuzluk rüzgarının estiği 28 Şubat kararlarını biliyorsunuz. Belki çok hissetmediniz. Biz görevli olduğumuz için o yıllarda müftülük vazifesini yaptığımız için şunu biliyoruz; yukarıdan gelen talimatları biliyoruz. “sakın ha Müftüm! Sakın ha hocam! Camilere yaz tatilinde 5’nci sınıfı bitirmemiş öğrencileri alamazsınız. Eğer alırsanız sizi cezalandırırız” dedikleri günlerde verdiğimiz mücadeleyi hatırlıyorum” diye konuştu.


22 NİSAN 2014 SALI

Sayfa

Orduspor’un ipin ucunu kaçırdığı haftada; İSTANBUL BBSK SÜPER LİG BİLETİNİ KAPTI

/Mustafa TÜRKYILMAZ Spor’dan Devam 36.hafta da deplasmanda Bucaspor’la karşı karşıya gelen Orduspor, 1-0 önde götürdüğü

maçı son 15 dakika içerisinde yediği gollere 2-1 kaybetti. Orduspor’da aldığı bu yenilgiyle ilk iki şansını oldukça zora soktu. PTT 1. Lig’in 36.haftasında

ilk iki hesabı yapan takımlardan bir diğeri olan Balıkesirspor’da sahasında oynadığı maçta Manisaspor’u 1-0 yendi. Balıkesirspor aldığı bu galibiyetle hem ikinciliğe oturdu hem de ipin ucunu eline geçirdi. Balıkesirspor, sezonun son iki haftasında deplasmanda oynayacağı Kahraman Maraşspor ve sahasında oynayacağı İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşmalarını kazandığı takdirde, ilk ikiden Süper Lig biletini kapan ikinci takım olacak. PTT 1. Lig’de 36. Hafta da oynanan ve zirveyi yakından ilgilendiren bir diğer maçta ise Ankaraspor, Mersin İdmanyurdu’nun 3-1’le geçti ve ilk iki şansını son iki haftaya taşıdı. PTT 1. Lig’de 36. Hafta da

oynanan diğer maçlarda da şu sonuçlar alındı: Samsunspor 0 Karşıyaka 1, 1461 Trabzon 1 Kahraman Maraşspor 1, Boluspor 2 TKİ Tavşanlı Linyitspor 0 Şanlı Urfaspor 0 Adanaspor 1 ve Adana Demirspor 3 Fethiyespor 1. PTT 1. Lig’de 37.haftada oynanacak maçların programı da şöyle: 26 Nisan 2014 Cumartesi: Karşıyaka-Bucaspor. 27 Nisan Pazar: OrdusporAnkaraspor, Mersin İdmanyurduŞanlı Urfaspor, TKİ Tavşanlı Linyitspor-Gaziantep Büyükşehpir Belediyespor, Fethiyespor-Boluspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor- 1461 Trabzon, Kahraman Maraşspor-Balıkesirspor ve Manisaspor-Samsunspor.

Türkmen, Facebook’tan taraftara seslendi /Mustafa TÜRKYILMAZ Orduspor Kulüp Başkanı Nedim Türkmen, Orduspor’un 2-1 yenilgisiyle sonuçlanan maçı sonrası facebook hesabından yaptığı açıklamada taraftarlara seslendi. Türkmen, yaptığı açıklamada şunları vurguladı: "Değerli Orduspor taraftarları; biliyorum hepiniz çok üzgünsünüz benim gibi. Elimizdeki büyük fırsatı değerlendirememenin üzüntüsü ve hatta öfkesi. Hemen suçlu arama arayışı başlıyor ister istemez. Sonuca Teknik heyet, futbolcular hepimiz çok üzüldük. Kimse böyle bir sonucu istemedi

ama böyle bir sonuç oldu. Ben Başkan olarak vicdanen müsterihim, çünkü takımımızın başarısı için elimden gelenin fazlasını yaptım ve yapmaya da devam edeceğim. Kısıtlı kadroda yaşanan form düşüklüklerinin bu sonuçları doğurduğunu düşünüyorum. Hemen konu para mı denebilir, bu doğru değil. Takımımıza olan taahhütlerimizin yüzde 85'ini yerine getirdik. Prim borcumuz yok. Hepimize düşen takımımıza sonuna kadar güvenmek ve destek olmak. Ben takımımızın Süper Lige çıkacağına olan inancımı asla kaybetmedim ve kaybetmeyeceğim de. Gelecek hepimize güzellikler getirsin."

9

ARKA PLAN Murat AKTAŞ

Çekirge sonunda sıçrayamadı Haftalardır takımların birbirine ikram ettiği süper lige direkt çıkma şansını, son olarak elinde tutan Orduspor da Bucaspor deplasmanında aldığı 2-1 lik mağlubiyetle mucizelere bıraktı. Kaderi artık rakiplerin yapacağı ikramlara kaldı. Kalan 2 hafta da bu jesti rakipler yapar mı orasını bekleyip göreceğiz. Orduspor’un bu seviyelere ne zorluklar altında geldiği herkesçe malum. Bu kadrosuyla iyi iş çıkarmakla beraber, direkt çıkma şansının bu kadar yakın olduğu bir durumda sahada ki yetersiz mücadeleleri beni hayretler içinde bıraktı. Orduspor’un kazanmaya yakın olması için çok iyi mücadele ortaya koyması gerekiyor. Tek elinde ki kozu koşmak koşmak koşmak, başka yapabileceği bir şey yok. Mücadele gücü düştüğü her maç puan almakta zorlandı ve genelde mağlubiyetle sahadan ayrıldılar. Bu mağlubiyetlerin başlıca sorumlusu Takımın Teknik Direktörü Erkan Sözeri gösterildi. Bence de her zaman olmasa da genellikle oyuncu tercihleri, saha dizilişlerinde yaptığı tercihler, takımı skora göre oynatması ve çoğu kesimin korkak olarak nitelendirdiği, benim ise oyuncu topluluğuna yeteri kadar güvenemediği için oynattığı yüzde 70 defans yüzde 30 hücum futbolu olan rakibi oynatmamaya dayalı, göze hoş gelmeyen sağlamcı oyun oynattığı için bazı alabileceği maçlar kaybedilmiştir. Bucaspor maçının ilk yarısı her şeyin güzel gittiği, tamda bir deplasman takımının istediği gibi karşında uyuşuk, erkenden tatile çıkmış, oynama arzusu olmayan bir rakip var. Böyle bir takım yakalamışken atabildiğin kadar atman gerekir. İlk yarı iyi bir oyun olmasına rağmen yeteri kadar pozisyonda üretilememesi maçın sonucunu hep ortada bıraktı. Ben şunu çok merak ediyorum, maçın devre arasında ne konuşuldu da takım 2. Yarıya cenaze arabası gibi çıktı. İlk yarıda ki oyun tamamıyla kontrol eden takım gitti, yerine bambaşka bir takım geldi. 15 dk. arada bir takım bu kadar değişir mi, olacak bir durum değil. Bunun tek bir nedeni olabilir, Erkan Sözeri’nin oyuncularına rakibi savunmada karşılayıp hızlı hücumlar yapmalarını söylemesi ihtimali geliyor aklıma. Çünkü sezon başından beri skoru yakaladığında takımına oynattığı oyun tarzı bu. Çekirge sonunda sıçrayamadı. Takımın üzerinde o kadar stresten ve baskıdan dolayı ağırlık var ki, rakip Orduspor’u yarı sahasına hapsettikten sonra Orduspor’lu oyuncuların birbirlerine bakışları çaresizliklerini gösteriyordu. Erkan Sözeri, bu kadar oyunu kontrolünde tutan takımını kenardan iyi yönetemediğin için bu maçın skorunu bir nevi sen belirlemiş oldun. Bu hatan umarım Orduspor’a çok pahalıya mal olmaz. Bu maçın bütün sorumluluğunu üstlenip, kalan 2 maçı nasıl kazanman gerekiyorsa ona göre planlarını yap. Sen kazan rakiplerin altın tepside edeceği ikramı bekle dur. Saygıyla…

Soya Gençlik ‘Kimsesiz’ Ünyespor, Düzyurt maçına gidemedi zoru başardı

Spor’dan Devam Karşılaşmayı 2-1 kazanan Soya Gençlikspor aldığı bu galibiyetle puan sayısını 25’e yükselterek kümede kayma başarısını gösteren takım oldu. Sahayı yenilgiyle terk eden Erzincanspor’da 22 puanda kaldı ancak ikili averajı Erbaa Güreş İhtisasspor’dan daha iyi olduğu için kümede kaldı.

Bu arada aynı grup da mücadele eden bir diğer temsilcimiz Fatsa Belediyespor’da sahasında oynadığı maçta Erbaa Güreş İhtisasspor’a 2-1 yenilmekten kurtulamadı. Bölgesel Amatör Lig’de dün oynanan maçlardan sonra düşen 3 takım da kesinlik kazandı. Bu takımlar Atakum Belediyespor, ikili averaj sistemine göre Erbaa Güreş İhtisasspor ve Kelkit Hürriyetspor oldular.

Spor Toto 3.Lig 2.Grup'ta mücadele eden ve küme düşmesi sezon maçlarının bitimine dört hafta kala kesinleşen Ünyespor sahipsizlik yüzünden deplasmanda oynanacağı Düzyurtspor maçına gidemedi. Ligin kalan son 3 maçına prestij için çıkacak olan Ünyespor, geride bıraktığımız Pazar günü saat 14.30'da Trabzon Yavuz Selim Stadı'nda oynanması gereken Düzyurtspor maçı için Trabzon'a gidemedi. Hafta içi deplasmanda oynanacak Düzyurtspor maçı için kulüp idari menajeri İbrahim Yıldırım idaresinde sadece iki antrenman yapabilen Ünyespor’a futbolcuların maça gitmek için

tesislerde hazır beklediği ancak muhatap bulunamaması nedeniyle takımın Trabzon'a gidemediği öğrenildi. Düzyurtspor, karşılaşmasına gidemeyen Ünyespor ile ilgili ka-

rar TFF tarafından önümüzdeki günlerde verilecek. Düzyurtspor'un hükmen galip sayılacağı kararın ardından yeşil-beyazlı takımın 33. Hafta mücadelesinde kendi sahasında

ÜNYESPOR’A MADDİYAT ENGELİ Spor toto 3. Lig 2. Grup da mücadele eden Ünyespor’un ekonomik kriz nedeniyle Düzyurtspor maçına gidemedi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kulüp Başkanı Ömer Zorlu, şunları kaydetti: “Kulüpte uzun süredir yaşanan ekonomik olumsuzluklar sebebiyle takım deplasman maçına gidemedi. Takımın zaten küme düştüğü netleşti. Bugün Ünyespor deplasmana ekonomik nedenlerden dolayı gidememiştir. Bu konuda uzun zamandır bütün yük benim üzerimdeydi. Ekonomik sıkıntıları tek başıma benim göğüslüyor olmam ve bu sıkıntıların artması sonucu artık dayanabilecek gücüm kalmadı. Deplasman maçına gitmek için otobüsün mazotu bile alınamadı. Deplasmanda yeşil beyazlı ekibin yemesi içmesi konularda takım çok sahipsiz kaldı. Takımın ligde kalan prestij maçlarında oynaması için destek olunsun diye gerekli girişimleri yaptık, ama sahip çıkan olmadı. O nedenle yalnız kaldık.Ünyespor’un bu duruma düşmemesi gerekiyordu.”

oynayacağı Manavgat Evrensekispor ile 34. hafta deplasmanda oynayacağı Çıksalınspor karşılaşmalarına çıkıp çıkmayacağı ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

1. LiG’DE SONA ‘2’ KALA

PTT 1. Lig’de sezon maçlarının bitimine iki hafta kala ilk iki adına kıyasıya mücadele eden Orduspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Ankaraspor ve Balıkesirspor’un oynayacakları maçlar: İSTANBUL BBSK : 1461 Trabzon (i) ve Balıkesirspor (D) ORDUSPOR: Ankaraspor(i) ve Şanlıurfaspor(D) BALIKESİRSPOR: Kahraman Maraşspor (D) ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor (i) ANKARASPOR: Orduspor (D) ve Karşıyaka (i)


R

“Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim” M. Kemal ATATÜRK

SPORA HAS

Herkesin aynı şeyi seyrettiği fakat, ayrı şeyi iddia ettiği futbol bu! Yenilince yol gösteren çok olur.

dedildi: “Teknik Direktörümüz Erkan Sözeri ile Orduspor Kulübü Yönetim Kurulumuz Ordusporumuzun koymuş olduğu hedefine ilerlemesi için bir kan değişikliğinin daha uygun olacağına karar vermiştir. Değerli Hocamıza, ligin başlangıcından bu yana sergilediği başarılı grafik, yoğun çalışma ve camiamıza yaptığı her türlü katkıdan dolayı minnettarız. Alınan bu kararın Erkan Sözeri’ye ve tüm Orduspor ailesine hayırlı olmasını dileriz.”

Orduspor’un ipin ucunu kaçırdığı haftada; İSTANBUL BBSK SÜPER LİG BİLETİNİ KAPTI

PTT 1. Lig’de 36. Hafta karşılaşmaları geride kaldı. Toplam 22 golün atıldığı hafta da ise en farklı galibiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyespor aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyespor, deplasmanda oynadığı maçta rakibi Gaziantep Büyük Şehir Belediyespor’u 4-0 gibi açık farklı yendi ve ayni zamanda da lig maçlarının bitimine iki hafta kala Süper Lig Devamı 9’da bileti kapan ilk takım oldu.

90.0

“Ordu onu dinliyor”

Bölgesel Amatör Lig 4. Grup da mücadele eden Soya Gençlikspor, deplasmanda oynadığı maçta rakibi Erzincanspor’u 2-1 yenerek kümede kalma başarısı gösterdi. Devamı 9’da

‘Kimsesiz’ Ünyespor, Düzyurt maçına gidemedi

Türkmen, Facebook’tan

taraftara seslendi

Sayfa 9’da

Sayfa 9’da

Murat AKTAŞ

Çekirge sonunda sıçrayamadı 09

YASAR PETROL ,

DAHA AZ

ELEKTRiK VE LED AYDINLATMA

GELİN IŞIĞINIZA ESTETİK KATALIM

300’den fazla hazır ürün çeşidi ve yüzlerce katalog ürünleriyle hizmetinizdeyiz....

Merkez: Ayazlı Mah. Kumru-Korgan yolu üzeri 1. km FATSA Şube: Meşebükü Mah. Aybastı yolu üzeri 1,5. km FATSA

Dolunay Mah. Ordu-Samsun Karayolu üzeri FATSA

* Sezon sonu ürünlerde %40’a varan indirim imkanı.

Meşebükü Mah. Aybastı Yolu üzeri 1. km FATSA

PARAYA DAHA ÇOK

AKAR YAKIT Ev ve İş Yerlerine, İş Makinelerine Akaryakıt Servisi Yapılır.

Motorin ve Otogaz Alımlarınızda Anında ve Sürekli indirim Sakarya Mah. Sakarya Cad. No: 115/A 100. yıl çeşmesi yanı Mağazalarbaşı Fatsa-ORDU

Tel: 0452 423 62 32 Gsm: 0542 565 12 11

ERJ

Soya Gençlik zoru başardı

ARKA PLAN

/Mustafa TÜRKYILMAZ PTT 1. Lig’de mücadele eden ve Süper Lig hesapları yapan Orduspor Yönetim Kurulu, Teknik Direktör Erkan Sözeri ile yollarını ayırdı. Deplasmanda oynanan ve Bucaspor’un 2-1 galibiyetiyle sonuçlanan maç sonrası toplanan Yönetim Kurulu, Teknik Direktör Erkan Sözeri ile yolları ayırma kararı aldı. Orduspor’un Resmi İnternet Sitesi’nde yapılan açıklamada şunlar kay-

FM

EN

(Gazi) Mustafa Türkyılmaz

BEKLENEN OLDU...

SöZERi iLE YOLLAR AYRILDI

R A DY Enerji

İ

SP

22 NİSAN 2014 SALI

PTT 1. LİG 36. HAFTA PUAN DURUMU

yasarpetrol_fatsa@hotmail.com Tel: 0452 423 92 18 Gsm: 0536 836 80 03

Mir kuzey 674 22 04 2014 salı  

Mir kuzey 674 22 04 2014 salı

Advertisement