Page 1

“Fatsa Adası turizm sembolü olabilir” Gazete olarak geçtiğimiz günlerde manşetimizden duyurduğumuz ‘İki tepe bir ada, turizmin anahtarı Ordu’da’ başlıklı haberimizle Fatsa’da seyir terası yapılmasına ilişkin fikirlere yeni bir boyut getirmiştik. Altınordu ilçesinde bulunan ve teleferikle bütünleşerek bir turizm simgesi olma yolunda adım adım ilerleyen Boztepe ile Ünye ilçesinde bulunan Çakırtepe tesisleri varken ve vatandaşların buralardan istifade ederek seyir terası anlamında tatmin olduklarını ifade ederek, Fatsa’nın mevcut adasında yapılacak düzenlemeyle turizme sağlam bir adım atabileceğini duyurmuştuk.

“Enver Yılmaz’ın Ordu

aşkını en iyi ben bilirim” Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ordu’ya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ünye’deki küçük esnafı ziyaret etti. Ziyarette açıklamalarda bulunan Bakan Işık, Ordu’nun büyükşehir olmasının çok önemli avantajlar sağlayacağını belirtti ve “Yılmaz’ın Ordu aşkını en iyi ben bilirim” dedi. Devamı 5’te

“Yalan yanlış açıklamalarla piyasaya darbe vuruluyor” Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, TZOB Karadeniz Bölge Temsilcisi Hasan Kozoğlu, 2013 yılı fındık rekolte tahmini ile borsalarda

www.mirkuzeygazetesi.com.tr

Devamı 3’te

tescili yapılan fındık miktarının ne anlama geldiğini bilmeyenlerin yalan yanlış açıklamalarla piyasaya darbe vurduklarını bilDevamı 3’te dirdi.

ORDU’DAN KARADENİZ’E

GÜNLÜK TARAFSIZ SİYASİ GAZETE

YIL: 3

SAYI:638

Sakarya Mah. İnönü Cad. No:49/A Fatsa Tel&Fax: (0452) 424 15 46 Gsm: (0532) 424 46 15

FİYAT: 50 Krş.

“Demokrasiye, Devlete ve

Başbakana operasyon yapmak istediler” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Mesele yolsuzluk meselesi değil, mesele bugüne kadar halkın cebinden borçlanma adı altında, faiz adı altında milletin parasını bir takım güç odaklarına aktarma mekanizmasının hortumlarını Recep Tayyip Erdoğan kestiği için Tayyip Erdoğan’ı başbakanlıktan uzaklaştırma operasyonudur” dedi. Bakan Fikri Işık, Ordu’nun Çatalpınar ilçesi Elmaköy mevkisinde bulunan Çamaş ile Çatalpınar ilçelerini birbirine bağlayan köprünün açılış törenine katıldı. Açılış törenine Bakan Işık’ın yanı sıra Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, AK Parti Ordu milletvekilleri İhsan Şener, Mustafa Hamarat, İl Emniyet Müdürü İsmail Dalkılıç, Çatalpınar Kaymakamı Cüneyt Caner ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninde konuşan Bakan Işık, “Partimizi kurarken iki temel öncelik belirledik. Dedik ki bir halkımızın refahını artıracağız. İki, devletimizin itibarını artıracağız. 11 yıldır bu hedefe ulaşmak için uğraşıyoruz. Türkiye’nin ertelenmiş gecikmiş bütün yatırımlarını hızlandırıyoruz. Zamanında kendi içimizde harcadığımız enerjiyi artık

yatırıma üretime istihdama sanayi ihracata harcıyoruz. Allah’a şükürler olsun, çok güzel mesafeler aldık. Bugün artık 11 yıl öncesiyle kıyaslanmayacak bir Türkiye var. Hem halkımızın refahı arttı hem de ülkemizin, devletimizin itibarı arttı. Bunları da yeterli görmüyoruz. Hedeflerimiz var. Biz diyoruz ki Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılında yani 2023’te bu ülke dünyanın en güçlü 10 ülkesinden birisi olsun. Bize bu yakışır. Bize, bu millete dünya süper liginde oynamak yakışır. Bizim işimiz laf üretmek değil, biz icraat üretiyoruz” diye koDevamı 4’te nuştu.

Kredi kartıyla

Hacca gidilir mi

15 Mart’ta hesaplara yatıyor

Devamı 3’te

Fatsa Organize Sanayide çalışanlarla yemek yedi

“El ele vererek bütün köylerimizi kalkındıracağız”

Ordu Belediye Başkanı ve CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Seyit Torun, Altınordu ilçesi Kızılhisar Şambadun Mahallesi, Kızılhisar Sofu Mahallesi, Yağızlı ve Kısacık Köyü’nde adeta gövde gösterisi yaptı.

?

Devamı 5’te

“Birliğimizden kimse

şüphe duymasın”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemal Enginyurt, siyasi üslubuyla alakalı kendisini eleştiren AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz’a Fatsa SKM’den cevap verdi. Devamı 5’te

Fındıkta Mart takvimi Her kesimin katılımıyla yapılmalı” “Eğitim sadece öğrencilerin değil,

Ordu Valisi Kenan Çiftçi tarafından il genelinde eğitim ve öğretimin kalitesini artırmak, öğrenci kapasitesini geliştirmek ve öğretmenlerde motivasyonu yükseltmek amacıyla başlatılan Benchmarking Projesi, Fatsa Ana Grup Toplantısı Fatsa Kız Teknik ve Meslek Lisesi Toplantı SaDevamı 6’da lonunda yapıldı.

Uzmanlar Fındıkta Mart ayında yapılacak olan işlerle ilgili olarak şu uyarılarda bulundular : Bir yandan; “Mart’ın kapıdan baktırıp, kazma-kürek yaktırdığı” soğuklar zaman zaman görülürse de havaların da toprağın da artık ısınmaya başladığı, diğer bir deyişle canlıların kıpırdanmaya başladığı Devamı 3’te aydır mart ayı.

“22 bin bebek 1 yaşına

gelmeden ölüyor”

“Orduluları İstanbul’a

göndermeyeceğiz” Saadet Partisi Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Veysel İlhan, beraberinde SP Fatsa İlçe Başkanı İsmail Koçan, SP Fatsa Belediye Başkan Adayı Abdullah İstikbal ve partililerle birlikte Devamı 5’te gazetemizi ziyaret etti.

Ordu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, yenidoğan ölümlerini azaltmak için eğitim programı düzenledi. Genel Sekreter Hasan Öztürk, “Ülkemizde 22 bin bebeği 1 yaşına gelmeden kaybediyoruz” dedi. Devamı 3’te

SATIRBAŞI

Kumru ilçesi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı görevine yeniden Namık Evin seçilerek güven taDevamı 3’te zeledi.

Alan bazlı gelir desteği

Ordu’daki sanayi sorunlarını yerinde görmek ve incelemek için gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, çeşitli ziyaretler için geldiği Ordu’da, Ünye Küçük Sanayi Sitesi ve Fatsa Organize Sanayi bölgesinde inDevamı 6’da celemelerde bulunarak bilgi aldı.

Son yıllarda alışveriş yapanların vazgeçilmezi olan kredi kartları, kampanyaları ve uzun vadede taksit imkânlarıyla vatandaşların hayatını kolaylaştırırken, bir yandan da bütçesini aşanların hayatını Devamı 6’da karartabiliyor.

Namık Evin güven tazeledi

Hüseyin TONBULOĞLU Makine Mühendisi

Yrd. Doç. Dr.

Ahmet FİDAN

Karizma çizmenin yöntemleri 02

ERCE

11 MART 2014 SALI

Proje Taahhüt ve Danışmanlık Yangın Tüpü ve Dolabı Satış ve Servisi Yangın ve Havalandırma Sistemleri Kalorifer - Doğalgaz - Sıhhi Tesisat Enerji Kimlik Belgesi

Erol

KARAER

Mezar taşı… 05


11 MART 2014 SALI

Sayfa SATIRBAŞI

Sağlık

Yrd. Doç. Dr.

Ahmet FİDAN

ahmet@ahmetfidan.com www.ahmetfidan.com

Karizma çizmenin yöntemleri

Ağız kokusunun yedi nedeni

Kötü ağız kokusunun (halitoz) birçok nedeni olduğu belirtildi. Beslenme uzmanlarına göre, birinci neden dişlere iyi bakmamak. Uluslararası Ağız Bilimi Dergisi’nin 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre, ağız kokusunun yüzde 85 sebebi dişleri iyi temizlememek. Dişleri temiz tutmamak, ağızdaki bakterilerin kükürt bileşikleri üretmesine neden olur. Bu da ağızdan kötü kokular yükselmesinin sebebidir. Ağız kokusunun önüne geçmek için günde iki defa dişleri fırçalamak ve iple tezmizlemek gerekiyor. Araştırmaya göre, diğer sebepler şöyle: 1- Dişleri iye bakmamak: Uluslararası Ağız Bilimi Dergisi’nin 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre ağız kokusunun yüzde 85 sebebi dişlere iyi temzilememek. Dişlerin hijyenine yeterli seviyede dikkat etmemek, ağızdaki bakterilerin kükürt bileşikleri üretmesine neden olur. Bu da ağızdan kötü kokuların yükselme sebebidir. Halitozun önüne geçmek için günde iki defa dişlerinizi fırçalamak ve diş ipiyle tezmizlemek elzem. 2- Yeterince su tüketmemek: Az su içmek tükürük salgısını artırır. Tükürükle birlikte ağızda oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olan başlıca etkendir. Beslenme uzmanları günde ortalama 8 bardak su içmeyi öneriyor. Yeşil çayın da su gibi ağız kokusunu önlediği belirtiliyor. 3- Alerjik bir bünyeye sahip olmak: Alerji sahibi insanların burunlarının tıkanmasıyla nefes alıp vermeleri zordur. Bu da ağzı kurutur. Nefes tıkanıklığını açarak daha çok sıvı tüketmek gerekir. 4- Yanlış gıdaları fazla yemek: Sarımsağın kötü nefes kokusuna neden olduğunu bilmeyen yok. Peki süt ve süt ürünlerinin balgam yaptığını ve ağızda kükürtsü bir kokuya sebep olduğunu biliyor muydunuz? Mesela profesyonel şarkıcılar daha berrak bir ses için süt ürünleri tüketmemeye özen gösterir. 5- Sinüzit ve bademcik enfeksiyonu olmak: Sinüslerdeki enfeksiyon kötü kokunun bir sebebi olabilir. Doktora gitmeli ve antibiyotik kullanmalı. Ağız kokusuna neden olan bademcik iltihabı için de antibiyotik kullanarak kurtulabilirsiniz. Haftada birkaç kez tuzlu suyla gargara yaparak ağız temizliği desteklenebilir. 6- Reflü olmak: Mide ekşimesi ağızda asit oluşmasına neden olur. Bu da ağız kokusunun sebeplerinden biridir. Narenciye, tarçın, çikolata tüketerek reflü kaynaklı ağız kokusunun önüne geçilebilir.

Karizma oluşturma ve karizma bozmaya ilişkin faktörleri ele almak istiyorum ama bunun için zihnime bir çok başlık doluştu. Her bir başlık bana ayrı bir anlam yüklediği için yazı başlıklarının hatırı kırılmasın diye her birini alt alta sıraladım. “Karizma Nasıl Çizilir” (Sansasyonel ve popülist bir başlıktır. İlgi uyandırır, tıklama oranı yüksektir, içeriğinin fazla bir önemi yoktur.) “Karizmayı Çizen Faktörler” (Karizma çizimi konusunda edilgen bir yaklaşım. Kişi merkezli değil de çevre merkezli kategorik ve durumsal bir yaklaşım.) “Karizma Çizmenin Yöntemleri” (Kişiliğin ön planda olduğu, suje endeksi kategorik durumsallık yaklaşım) “Kişisel İmaj Açısından Karizmatik Kişilik ve Karizma Yapma ve Karizma Bozmaya İlişkin Sosyokültürel Faktörler” (İletişim sosyolojisi ve iletişim psikolojisi açısından fazlaca araştırma yapılması gereken toplumun ön planda olduğu kelli felli bir başlık. İlk fırsatta bu konuyu bu kapsamda ele alacağım. “İletişim Sosyolojisi ve İletişim Psikolojisi Açısından Karizma Oluşturma ve Karizma Bozmaya İlişkin Durumsallık Yaklaşımları” (Bilimsellik ön planda olan, toplumsallığa göre psikolojik faktörlerin ön planda olduğu bir başlık.) Artık konuya başlamak istiyorum. Buraya kadar okuduysanız bundan sonrası zaten okunur: Karizma, ( Χάρισμα) eski Yunancadan gelen bir sözcük. Kelime anlamı, Tanrı bağışı veya tanrı vergisidir. Yunanca

böyle bir anlamı olsa da siz canınızı sıkmayın bence. Çünkü; karizma için şöyle umut dolu bir cümleyle başlamak istiyorum. En azından yazının devamınının okunmasının selameti açısından.

KARİZMA SONRADAN DA KAZANILABİLEN BİR OLGUDUR! Zeka gibi bir olgu değildir. Zira zeka genetikle ilgili bir durumdur. Demek ki neymiş. Sonradan çabalayarak karizma elde edilebilirmiş. Yani bu yazıyı okuyan siz bile “karizmatik kişilik” sıfatını kazanabilirsiniz. Bir de ekşi sözlükte şöyle bir entry girilmiş karizmayla ilgili: Karizma: Cebinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kredi kartını taşımaktır. Evet bu karizmadır tabi ki ama, karizma sadece bu değildir Allah’tan :-) Şimdi didaktik tarzda başlığımızı atalım ve kategorik olarak karizma çizmenin faktörlerini sıralayalım. Antr parantez, Karizmayı çizen faktörleri, karizma oluşturma yöntemleri yazımdan önce kaleme almamın nedenini daha sonra açıklayacağım. Karizma Çizmenin Yöntemleri: A- Davranışa İlişkin Faktörler: 1. Resmi ortamlarda yüksek sesle kahkaha atmak, sosyal alanda ve sessiz bir ortamda, yüksek sesle veya bağırarak konuşmak vb. farkedilmesi gereken hatalarımız karizmayı çizer. 2. Toplum içinde sayıklamak, sosyal alanda burun karıştırmak, tik haline dönüşmüş ritmik kafa ve göz ve el hareketleri karizmayı çizer. 4. Bedensel çalışma hali haricinde, koltuk altlarının terleyerek gömlekte fazlaca bir ıslaklık

oluşturması, paçalar katlanmış ortalıkta dolaşmak, kıyafet temizliği ve düzeni açısından sıklıkla görülen anormal hatalar karizmayı çizer. 5. Aşırı derecede ter kokusu, ayak kokusu (iç sosyal mekanlarda) veya nefes kokusu yaymak, aşırı dozda parfüm dahil her türlü ağır koku karizma için risktir. Çiziliverir. Bu tür kokuların bir kere bile yaşanması bununla karşılaşanlar açısından kalıcı bir çizim nedenidir. 6. Basit küçük veya değeri düşük şeyler üzerinde büyük tartışmalar içine girip, bir bardak suda fırtına koparmak karizmayı çizer. 7. (Erkekler için) Sosyal ortamda özellikle yakından tanımadığı hanımlara (Kadınlara) karşı saygısız el kol hareketleri yapmak. 8. (Hanımlar için) Sosyal ortamda (eş dost meclisi dışında) erkeklere karşı çok samimi davranıp onlara ”sen” diye hitap etmek. 9. Toplum içinde herkesin kullandığı araç gereç veya eşyaları hor kullanmak ya da herkesin kullanımını bildiği bu eşyaları kullanmak için (çalışma mekanizmasını bilmediği için) uğraşmak. Bu durumlarda, “şu cihazı/veya aracı çalıştırmamda bana yardımcı olurmusunuz” diye sorularak yardım istenmesi karizmayı çizmez ama, herkesin ortasında o cihaz veya makinenin nasıl çalıştığını bulmaya çalışmak karizmayı çizer.) 10. Sosyal alanlarda fiziksel ihtiyaçların giderilmesinin görülmesi veya duyulması. (Lavabo ve tuvalet, sümkürme, anormal pozisyonda uyuma/horlama gibi davranışlar karizmayı çizer, dikkatli olmak gerek. 11. Hep başkalarından geçinme, almaya hevesli vermekten kaçınan bir kişilik karizma sahibi kişilerde asla bulunmaması gereken bir özelliktir. Karizmatik kişilik, ikram eden, lutfeden kişidir unutmamak gerek. 12. Ziyaretlere giderken küçük te olsa hediye götürmemek hem ayıp hem yakışıksızdır. Ka-

www.mirkuzeygazetesi.com.tr

Niyazi YEŞİLLER Genel Koordinatör Mustafa Kemal Kaymak

Genel Yayın Yönetmeni Betül Yeşiller

Hukuk Danışmanı Av. Doğan Pehlivan

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Nusret Yeşiller

Ordu Büro Sorumluları Mustafa Türkyılmaz Erol Karaer

Yayın Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Fidan

Haber Müdürü Mehmet Sabri Uğurbaş Haber Merkezi Hamdi Büklü Beytullah Şeker Oğuzhan Yılmaz Erkan Kaş Çiğdem Akyol Gökçe Yeşiller Sercan Öklük

Sayfa Editörü Emrah Çoşkun İnternet Editörü İlkay Yeşiller Grafiker Seyhan Ecim

Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Spor Yazarları Atilla Yücel Murat Aktaş Zafer Öztürk Dizgi-Grafik Yeşiller Grafik Tasarım www.yesillermatbaa.com Dağıtım Şah Medya Ajans

Yayın Türü Yerel Süreli

Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir. Gazetemiz İHA Abonesidir. Adres MKP. Mh. Ş.P. Erkan Alışır Cd. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : gazetekuzey@gmail.com

Ordu Büro Selimiye Mh. Fevzi Çakmak Cd. No: 20/2 ORDU Tel : 0452 222 26 22

rizmayı çizer. 13. Yemeklerde ağız kenarlarının temizlenmemesi. Dişe salça veya maydonoz yapışması ve bu halde sosyal ortama çıkmak karizmayı çizer. Sürekli kontrol edilmeli. 14. Yerlere tükürmek çöp atmak karizmayı çizer, kesinlikle karizmatik kişilerin bir kere yapmaması gereken şeylerdir. 15. Telefon aramalarında dönüş yapmamak, randevularda sadakatsizlik. 16. Çoğu konuda ikide bir özür dilemek karizmayı çizer. Gerektiğinde dilememek te karizmayı çizer. Karizmatik kişiliğin içinde gizli bir centilmenliğin de olduğu unutulmamalıdır. 17. 18. Çok kötü bir imzaya sahip olmak. (Bu konuda imzasını beğenmeyen varsa karizmatik imza konusunda yardım isteyenlere yardım edebilirim.))) 19. Kravatın yakada yan durması, kemerin pantolonun kuşağından üste çıkması, gönmeğin kemerden taşması, paçaların yerde sürünmesi vb. bilumum kıyafetle ilgili ihmaller. B- Söz ve Düşünceye İlişkin Faktörler: 1. Açık ve belirgin tutarsızca davranışlar. 2. Açık ve doğrudan yalan söylemek. (dolaylı yalan karizmayı çizmez, yalanı güzelce ambalajlarsanız, karizma açısından bir sorun teşkil etmez. 3. Herkesin kullandığı ve bildiği bazı kavramları yanlış telaffuz etmek veya yanlış anlamda kullanmak. 4. Kimsenin ismini bilmediği kişi/kişiler hakkında dolaylı aktarım yaparken isim zikrederek konuşmak. 3. Toplumun çok çok değerli gördüğü faktörleri çiğneyip onunla alay etmek. 4. Konuşurken, aaaa, ııııı, hımmm, diye düşünme sesleri çıkarmak. Bu faktörlerin bir kısmı adabı muaşeret kurallarına uymayan şeyler olduğu gibi, bu kurallara uysa da karizmayı bozan / çizen faktörler olabilir.

Anasınıfı öğrencileri kıyasıya yarıştı

7- Kanser gibi daha ciddi bir hastalığa yakalanmak: Çok nadir rastlansa da ağızdaki kötü koku; kulak, burun ve boğazdaki bir kanserli yapının habercisi olabilir.

Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi Temsilcisi

2

/ Hamdi BÜKLÜ

İstiklal Marşı'nın kabulünün 93. yıl dönümü nedeniyle Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma yarışması düzenlendi. Fatsa’da anaokulları ve anasınıflarında öğrenim gören öğrencilere, Türk dilini doğru, etkili ve kurallarına uygun olarak konuşmaya özendirerek, dilimizi güzel ve düzgün kullanma yeteneğini geliştirmek; toplum karşısında kendilerini ifade etme becerisi ve özgüven kazandırmak, öğrencilerimizin dilimizin en güzel ifade şekillerinden olan şiir sanatına ilgi duymalarını, geçmiş ile gelecek arasında tarihi, milli ve manevî köprü kurabilmelerini, vatan, millet, bayrak sevgisi ve saygısını geliştirmelerini sağlamak amacıyla “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma” yarışması orga-

nize edildi. Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Şube Müdürleri Atilla Yiğit, Hüseyin Biberoğlu, Ercan Uçak, Abdullah Özkan, okul müdürleri, öğretmenler, çok sayıda öğrenciler ve veliler katıldı. ‘İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma’ yarışması Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda Özel Dolunay İlkokulu anasınıfı öğrencisi Ece Keskin 95,00 puanla birinci, Ali Rıza Demircan İlkokulu Anasınıfı öğrencisi Yağız Efe Bakır 94,25 puanla ikinci, Aslancami İlkokulu-Ortaokulu Anasınıfı öğrencisi Yaren Aslan ise 87,12 puanla üçüncü oldu. Yarışmanın jüri üyeliklerini ise Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Ticaret Meslek Lisesinden Ali Bektaş, Teknik Lise ve Endüstri

Meslek Lisesinden Hayati Türkmen, Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinden Yılmaz Özcan, Anadolu İmam Hatip Lisesinden İsmail Esti, Kız Teknik ve Meslek Lisesinden Gökten Yıldız ile Türkçe öğretmenleri Sakarya Ortaokulundan Elif Güngör, Büyükata Ortaokulundan Sevda

Demir ve Merkez Ortaokulundan Hatice Saygı yaptı. Yarışmada ilk üç dereceye giren öğrencilere ödülleri 12 Mart 2014 Çarşamba günü Fatsa Belediye Kültür Sarayı’nda düzenlenecek olan “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” Töreni’nde protokol tarafından verileceği ifade edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizi tebrik eder, yarışmanın amacına ulaşmasında büyük katkıları olan jüri üyelerine, yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize ve onlara rehberlik eden idareci ve öğretmenlerimize teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz” diye konuştu.


11 MART 2014 SALI

Sayfa

“Fatsa Adası turizm sembolü olabilir” “Gazetenizi kutluyorum” Gazetemizi kutlayarak söze başlayan Tanrıkulu: “Fatsa adasının turizme kazandırılması ve Fatsa’nın sembolü olması fikrinden dolayı gazetenizi ve sizi kutluyorum. Doğru ve yerinde bir tespit olmuş. Her şehrin ya da ilçenin illaki bir diğerine benzer projeler yapması şart değil. Farklılık yapmak ve farklı fikirlerden yola çıkmak her zaman faydalıdır” diye konuştu.

/ Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Haberimizin ardından siz değerli okurlarımızın olumlu tepkilerini aldık, almaya da devam ediyoruz. Konuyla ilgili gazetemize özel

bir açıklama yapan Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fahri Tanrıkulu, fikrimize katıldığını ifade ederek, farklılık ortaya koymanın her zaman faydası olacağını söyledi.

“Uçuk bir proje değil” Elde mevcut olan adanın düzenlenmesi ve turizme kazandırılmasının uçuk bir proje olmadığını da vurgulayan Tanrıkulu şöyle devam etti: “Şartlar, coğrafya ve ihtiyaçlar itibariyle uygun olmadığı halde illaki bir seyir terası olsun demek doğru olmaz. Coğrafya ve şartlar uygun olabilir ama zaten Ünye’de Çakırtepe ve Altınordu’da da Türkiye’ye mal olmuş, teleferikle

bütünleşmiş bir Boztepe varken, coğrafya uygun olsa bile istediğiniz talebi yakalayamayabilirsiniz. Bu nedenle farklı bir fikirden yola çıkarak belki de bölgenin yeni sembollerinden biri olabilecek bir projeye imza atabilirsiniz. Öncelikle Fatsa gibi Ünye gibi Altınordu gibi şehirlerin sahip olduğu değerleri ortaya çıkararak marka olabilecek projelere imza atması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de gazete olarak sizin fikrinize katılıyorum, Fatsa adası olabilir. Çok uçuk bir proje olmadığına inanıyorum. Zaten elimizde mevcut bir değer var. Sıfırdan bir ada yapmaktan bahsedilirse elbette uçuk diye nitelendirilebilir ancak zaten var olan bir değeri güzelleştirip turizme ve insanlara kazandırmaktan bahsedildiğinde çok parlak bir proje olduğunu düşünüyorum. Yerel yönetimlerin, belediye başkanının ve adayların bunu dikkate alması gerektiğine inanıyorum.”

“22 bin bebek 1 yaşına gelmeden ölüyor”

1’den Devam Ordu Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonunda Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Yenidoğan Canlandırma Programı ( NRP) eğitimi düzenlendi. Tesk Otel'de düzenlenen programa, İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Küçükoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin Gündoğdu, Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Coşkun Avcı, Ordu’daki çeşitli hastanelerde görev yapan doktorlar ve diğer sağlık personeli katıldı. İl dışından gelen 5 eğitimci ve Ordu ili Kamu Hastaneleri Birliği’ne

bağlı SB-Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nden 3 hekimin kurs eğitmeni olarak katıldığı Yenidoğan Canlandırma Programı ( Neonatal Resüsitasyon Programı ) üç gün sürecek. 12 Mart 2014 Çarşamba günü tamamlanacak olan eğitimin sonunda başarılı olan katılımcılara sertifikaları verilecek. Programda açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Murat Küçükoğlu; "Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ilimizde Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Ordu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin ortaklaşa düzenlediği Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir.

Ölümleri en aza indirmek ve bebeklerimizin hayata güzel bir şekilde başlamalarını sağlamak amacıyla bu eğitimi ilimizde düzenlemekteyiz. Eğitime katılan tüm personelimize başarılar dilerim" dedi. Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Öztürk düzenlenen eğitimle ilgili yaptığı açıklamada; “Doğumu izleyen dakikalar bebeğin uterus dışındaki yaşama uyum sağlamasına yardım edilmesi gereken kritik dakikalardır. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Her yenidoğanın yeterli bir resüsitasyona hakkı vardır. Bu ise, doğum odasında uygun gereçlerin her an hazır olmasıyla birlikte, burada ça-

lışan sağlık personelinin Yenidoğan Resüsitasyonunda becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir. Doğum odasındaki herkesi hedefleyen bu programın, ülkemizde doğumda gelişebilecek Yenidoğan Mortalitesini ve asfiksinin yol açacağı sekelleri en aza indirebilme konusunda önemli bir yer tuttuğu gerçektir. Neonatal döneme yönelik yürütülen NRP ve diğer çalışmalar sonucunda Bebek Ölüm Hızı binde 10'a, Neonatal Ölüm Hızı ise binde 8'e düşmüştür" dedi. Dünyada her yıl 4 milyon bebeğin ilk bir ay içinde öldüğünü kaydeden Öztürk; “Bu ölümlerin yüzde 98'i gelişmekte olan ülkelerde meydana gelmektedir. Yenidoğan ölümlerinin 3 milyonu yaşamın ilk haftası içinde gerçekleşmektedir. Yıllık doğum 130 milyon, yıllık Yenidoğan ölümü 4 milyon. Ülkemizde Yenidoğan ölümleri 22 bin bebeği 1 yaşına gelmeden kaybediyoruz. Bunların yaklaşık 17 bini 1 ayda, bu bebeklerin yaklaşık 15 bini ilk hafta içinde, 7 bin kadarı da 1 günde yaşama veda ediyor. Yenidoğan canlandırma programı, doğumda bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılmasını hedeflemektedir" şeklinde konuştu.

3

Alan bazlı gelir desteği 15 Mart’ta hesaplara yatıyor

Ordu'da 114 bin 400 fındık üreticisine 262 milyon Türk Lirası Alan Bazlı Gelir Desteği ödemesi yapılacak. AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, paraların 15 Mart tarihinden itibaren ödeneceğini müjdeledi. AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz ise, " Sayın Başbakanımız, 'Alan Bazlı Destek Ödemeleri inşallah 15 Mart tarihinden itibaren banka hesaplarına yatmış olacak' dedi. Fındıkta Hükümet olarak 3 yıldan bu yana alan bazlı gelir desteği ödemesi yapıyoruz. Bu

yıl fındık üreticilerimizden gelen yoğun talep üzerine bu desteği 3 yıl daha uzattık. Sayın Başbakanımız Ordu'yu ve Karadenizlileri çok seviyor. Kendisi Giresunlular Gecesi'nde fındık üreticilerine müjdeyi bizzat vermiş oldu. 2013 yılı alan bazlı destek ödemesi olarak fındık üreticilerimizin tamamının hesaplarına 800 milyon lira yatacak. Ordu'da ise 114 bin 400 fındık üreticisinin hesabına toplam 262 milyon lira 15 Mart'a kadar yatacak. Ben Sayın Başbakanımıza fındık üreticilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.

Namık Evin güven tazeledi 1’den Devam Esnaf ve Sanatkârlar Odası Toplantı Salonu'nda yapılan genel kurulda tek liste ile gidilen seçimlerde Namık Evin yeniden seçildi. Namık Evin kendisini

destekleyenlere teşekkür etti. Namık Evin başkanlığında yeni yönetim şu isimlerden oluştu: "Cemal Salgut, Halil Yeler, Muhammet Duran ve Uğur Dizen".

Fındıkta Mart takvimi

“Yalan yanlış açıklamalarla piyasaya darbe vuruluyor” 1’den Devam Kozoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından açıklanan 484 bin 268 tonluk fındık rekolte tahmininin borsalarda tescili yapılan fındığı değil, 2013 yılında üretilecek fındık miktarını ifade ettiğini belirterek, “Ticaret borsalarında tescili yapılan fındık miktarının fazla olması, depolanma imkanı ve bir sezon sonra borsada tescilinden kaynaklanıyor” dedi. Kozoğlu, TZOB olarak 30 Haziran 2013 tarihinde açıkladıkları “2013 Yılı Fındık Rekoltesi Tahmini”nin tarafsız bir kurum olan Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turhan Karadeniz koordinatörlüğünde oluşturulan akademik komisyon tarafından tespit edildiğini belirtti. Komisyonun Türkiye fındık üretiminin yüzde 99,2’sini gerçekleştiren 14 ilde, Ordu, Giresun, Samsun, Sakar-

ya, Trabzon, Düzce, Zonguldak, Artvin, Kocaeli, Kastamonu, Rize, Bartın, Sinop ve Gümüşhane’de örneklem metoduyla tespit edilen çotanak sayımlarının bilimsel olarak değerlendirilmesiyle rekolte tahmini yaptığını vurgulayan Kozoğlu, şunları kaydetti: “Fındık sezonu başında ülke genelindeki fındık stoklarının bilinememesi fındık arzı konusunda bazı tartışmalara yol açmaktadır. Borsalarda 2013-2014 sezonuna ait tescili yapılan yaklaşık 520 bin ton fındığın, Ocak ayı sonunda pazara inmesinden yola çıkarak, Birliğimiz tarafından açıklanan fındık rekolte tahminin gerçekleri yansıtmadığı iddia edilmektedir. Ticaret borsalarında tescilli yapılan fındık miktarı ile sezon içinde üretilecek ürüne ait rekolte tahmini birbirinden farklı kavramlar olup, birbirleriyle kıyaslayarak açıklama yapmak doğru değildir. Birliğimiz tarafından açıklanan fındık rekolte tahmini, borsalarda tescili yapılan fındığı değil, 2013 yılında üretilecek fındık miktarını ifade ediyor. Ticaret borsalarında tescili yapılan fındık miktarının farklı olması, sert kabuklu meyvelerin uygun şartlarda depolanma imkanı ve bir sezon sonra borsada tescilinden kaynaklanıyor. 2013 yılı fındık re-

kolte tahmini ile borsalarda tescili yapılan fındık miktarının ne anlama geldiğini bilmeyenler, yalan yanlış açıklamalarla piyasaya darbe vuruyorlar.” 2012-2013 sezonunda ortalama serbest piyasa fındık fiyatının 4 lira 73 kuruş olarak gerçekleştiğini bildiren Kozoğlu, şöyle devam etti: “Ancak üreticilerin ürünü en fazla pazara indirdiği 2012-2013 sezonunun Eylül-Aralık dönemindeki fındık fiyatı ise 4 lira 43 kuruştur. 2013-2014 sezonunun EylülAralık dönemindeki serbest piyasa fındık fiyatı 6 lira 44 kuruş olarak gerçekleşmiştir. Ürününü geçtiğimiz sezon elinde tutacak kadar gücü olan gerek üretici, gerekse tüccarın fındık fiyatının yükseldiği bu aylarda piyasada değerlendirmesi doğal karşılanmalıdır. Ayrıca şu anda üreticinin elinde ne kadar ürün var, tüccar deposunda ne kadar ürün bekletiyor gibi sorulara cevap vermek çok zordur. Fındık fiyatlarının yükselmesi gereken bu zamanlarda bilimsel olarak yapılmış rekolte tahminlerini ve pazara inen fındık miktarını karşılaştırarak, yani elma ile armudu toplayarak çeşitli açıklamalarla piyasada endişe uyandırmak nahoş bir davranıştır. Ayrıca açıklamalarında kaynak gösterdikleri borsada tes-

cillenen fındık miktarlarının borsalara göre 516 bin ton ile 530 bin ton arasında değişmesine de anlam veremiyoruz.”

“FİYATLARI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR” Bu açıklamaların zamanlamasının da dikkat çekici olduğunu belirten Kozoğlu, “Özellikle hava şartlarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu, gerçekleşebilecek ilkbahar donlarının 2014 ürünü fındığa verebileceği zarar göz önünde tutularak, fiyatların daha da artmaması için yapılmış gibi bir izlenim alıyorum. Fiyatları düşürmeye çalışıyorlar” ifadesini kullandı. Kozoğlu, Yönetim Kurulu’ndaki 9 üyeden 7’si tüccardan oluşan Ulusal Fındık Konseyi’nin tüccarı temsil ettiğini söylemenin yanlış olmayacağını, üretici daha tarlada çalışmaya başlamadan alivre yöntemiyle fındık satanların ekmeğine yağ süren bu tür açıklama yapmalarını da ‘manidar’ bulduklarını bildirdi. Üreticide önemsiz bir miktarda fındık kaldığında fındığı artık tüccarın piyasaya sürdüğüne işaret eden Kozoğlu, “UFK Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk’ün bu açıklamaları, üreticiden çok tüccara zarar vermektedir” dedi.

/ Erol KARAER

1’den Devam Artık bitkilerin ihtiyacı olan besin maddeleri yani gübre toprağa verilmelidir. Özellikle azotlu gübrelerin tavsiye edilen miktarının yarısı bu ay içinde, çiftlik gübresinde olduğu gibi, dal izdüşümlerine serpildikten sonra 5-10cm derinlikte çapalanan toprağa karıştırılır. Yalnız gübre verilmeden önce toprak analizleri yaptırılıp gübreyi ona göre vermekle, eksik veya fazla gübreleme önlenmiş olur. Gübrelerin çapalanarak toprağa karıştırılması ile hem gübrenin yararı sağlanmış; hem de kışı toprakta geçiren çeşitli zararlı böceklerle kültürel mücadele edilmiş olur. Çeşitli tomurcukların arasına girerek kozalak veya fındık gülü adı verilen Fındık Kozalak Akarı zararlısı ile ilaçlı mücadeleye de

havaların sıcak gittiği yıllarda yine bu ay sonlarında, yeni sürgünlerde dipten itibaren üçüncü yaprak geriye devrildiğinde ilaçlı mücadeleye başlanır. Fındık Yaprak Deleni ile ilaçlı mücadele de yine bu ayın başlarından itibaren, larvaları galeri açmadan önce yapılır. Bu ayda ilkbahar geç donlarından erken yeşillenen bahçelerde zararlanmalara karşı önlemler alınmalıdır. Bu arada kıştan zarar görmüş sürgün ve dalların ayıklanmasına yine devam edilir. Yazlık (azotlu) gübrelerle, ahır gübrelerinin ocakların dibinden 50-60 cm uzaklıkta, dalların altına gelecek şekilde serperken, mutlaka çapalanmalı ve toprağa karışması sağlanmalıdır.


11 MART 2014 SALI

Sayfa

“Demokrasiye, Devlete ve

4

Başbakana operasyon yapmak istediler”

1’den Devam Yolsuzluk operasyonuna değinen Bakan Işık, “Şu son dönemde yaşanan bazı tartışmalar var. Türkiye’de büyük yolsuzluk varmış. Ben bir konuşmamda yolsuzluk kanser gibidir demiştim. Eğer bu ülkede yolsuzluk olsaydı son üç ayda mı ortaya çıkardı. Bir iktidar son üç ayda yolsuzluk yapar mı? Peki, eğer yolsuzluk vardı da bugüne kadar neredeydiniz. Yolsuzluğun yapıldığı yerde ülke zayıflar, bünyenin zayıflaması gibi ülke zayıflar. Günden güne takati kesilir ve güç kaybeder ve bir gün yatağa düşer. 11 yıldır Türkiye’de yolsuzluk varsa 11 yılda Türkiye nasıl güçleniyor. Eğer Türkiye’de yolsuzluk olsaydı 19 bin kilometre duble yol yapılabilir miydi? Mesele yolsuzluk meselesi değil, mesele bugüne kadar halkın cebinden borçlanma adı altında

faiz adı altında milletin parasını bir takım güç odaklarına aktarma mekanizmasının hortumlarını Recep Tayyip Erdoğan kestiği için Tayyip Erdoğan’ı başbakanlıktan uzaklaştırma operasyonudur. Bunun adı yolsuzluk operasyonu falan değil. Bunun adı demokrasiye ve devlete operasyon” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Bakan Işık ve protokol mensupları, köprünün açılış kurdelesini keserek hizmete açtı.

rin cezasını artırmıştık. Son dönemde bunu daha ağır şartlara bağladı. Belli ki devletin içerisine çöreklenmiş bazı çeteler, ‘devlet de hükümet de biziz, güç bizde, biz kanun manun dinlemeyiz’ anlayışı bir sahte örgütler oluşturarak bu dinlemeleri yapmıştır. Kim dinleme yaptıysa bu ortaya çıksın ve hak ettiği cezayı alsın. Artık Türkiye bu yükü kaldıramaz. Yasa dışı dinleme Türkiye için büyük bir yüktür. Geçen gün Adalet Bakanımız açıkladı. Yasal dinleme bile son çare olmalıdır. Kişinin özel hayatının dokunulmazlığına en çok hakimler karar verirken dikkat etmelidir. Savcılar talebi yaparken dikkat etmelidir. Kaldı ki yasa dışı dinleme hiçbir yönüyle kabul edilemez. Yasa dışı dinlemelere montajlar yapıp, eklemeler yapıp, çıkarmalar yapıp farklı alanlarda farklı amaçlarla yapılan konuşmaları birleştirip kamuoyunda siyasi operasyonu yapmak çok ahlaksızca, çirkince bir iştir. Bunların mutlaka hukuk

DİNLEMELER KONUSU Ne kadar keyfi dinlemelerin olduğunu, maalesef sahte isimler ile sahte kodlarla Türkiye’nin önemli sanayicisinin, siyasetçisinin, iş adamının, bürokratının, sanatçısının dinlendiğinin bugün ortaya çıktığını belirten Bakan Işık, “Halbuki biz iktidarımızın ilk döneminde yasa dışı dinlemele-

YASAR PETROL ,

DAHA AZ

Merkez: Ayazlı Mah. Kumru-Korgan yolu üzeri 1. km FATSA Şube: Meşebükü Mah. Aybastı yolu üzeri 1,5. km FATSA

Dolunay Mah. Ordu-Samsun Karayolu üzeri FATSA

Meşebükü Mah. Aybastı Yolu üzeri 1. km FATSA

PARAYA

DAHA ÇOK

AKAR YAKIT Ev ve İş Yerlerine, İş Makinelerine Akaryakıt Servisi Yapılır.

Motorin ve Otogaz Alımlarınızda Anında ve Sürekli indirim yasarpetrol_fatsa@hotmail.com Tel: 0452 423 92 18 Gsm: 0536 836 80 03

önünde hesabı sorulmalıdır. Bu yanlışı yapanlar mutlaka bedelini ödemelidir. Yoksa Türkiye bu yükten başka türlü kurtulamaz” ifadelerini kullandı. “BU PARALEL YAPIYI DA TEMİZLEYECEĞİZ” Son vesayetin paralel yapı olduğunu vurgulayan Bakan Işık, “17 Aralık süreciyle birlikte verdiğimiz mücadelenin de özünde bu var. Türkiye’de pek çok çete ve mafyayı temizledik. Siyaset mekanizması üzerindeki pek çok vesayeti kaldırdık. Belli ki son vesayet de bu paralel yapı. Bu paralel yapının da neler yaptığı, Türkiye’nin milli çıkarlarına ne denli zarar verdiği her gün yeni belgelerle ortaya çıkıyor. Bu paralel yapıyı da temizleyeceğiz. Devlet üzerinde milletten başka hiçbir kimsenin egemenlik kuramadığı bir demokratik düzeni hep birlikte inşallah oluşturacağız” açıklamasında bulundu.

“MONTAJ OLDUĞUNDAN BUGÜN KESİN OLARAK EMİNİM” “Kriptolu telefonları dinleme ile ilgili daha önceden yaptığımız açıklamalar var. Bu çalışma devam ediyor. Bu çalışma sonuçlandığında paylaşacağız” diyen Bakan Işık, şunları kaydetti: “30 Mart’ta millet iradesi ortaya çıkacak. Her ne kadar bu bir yerel seçim olsa da Türkiye’de adeta bir referandum noktasına geldi. Dolayısıyla seçmen tercihini etkilemeye yönelik pek çok manipülasyonun yapılmakta olduğunu, bundan sonra da yapılabileceğini tahmin etmek zor değil. Bu tip girişimle olacak ama milletimizin basireti ve feraseti var. Bu sabah gelirken baktım. Sayın Başbakanımız ve

oğlu arasında geçtiği iddia edilen ve ben ‘montaj’ olduğunu söylediğim zaman bayağı bir yaygara kopmuştu. Montaj olduğundan bugün kesin olarak eminim. Kasetler ortaya çıktıktan sonra AK Parti’nin oyu yüzde 2.2 yükselmiş. Artık insanlar bunlara prim vermiyor. İnsanlar artık bunları siyasete müdahale olarak algılandığını görüyor. Bunu milletimiz artık görüyor. Şu ana kadar verilen en ciddi mücadele 30 Mart’ta milletimiz bu noktada Sayın Başbakanımıza gereken desteği verir ve bu son vesayet teşebbüsü de bu çetede devletin içinden temizlenir.” Konuşmaların ardından Bakan Işık ve protokol mensupları, köprünün açılış kurdelesini keserek hizmete açtı.


11 MART 2014 SALI

Sayfa

“Enver Yılmaz’ın Ordu aşkını en iyi ben bilirim”

5

ERCE Erol KARAER

Mezar taşı…

1’den Devam Bakan Fikri Işık ile birlikte Ünye Sanayi esnafını ziyaret edenler arasında AK Parti Ordu Milletvekilleri İhsan Şener, Mustafa Hamarat, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol, AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, AK Parti Ünye Belediye Başkan Adayı Av. Ahmet Çamyar ve parti üyeleri yer aldı. Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Ünye Sanayi Sitesi'nde esnafların yeni bir sanayi sitesi istemesi üzerine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı'nı Ordu'ya davet edeceğini söyleyen AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, sanayi esnafına verdiği sözü tuttu. Ünye Sanayi Sitesi'ne gelerek incelemelerde bulunan Bakan Işık, Ünye'ye yeni bir sanayi sitesi kazandıracaklarını açıkladı. Bakan Işık yaptığı açıklamada, “Enver

bey benim çok yakın arkadaşım. TBMM'de odalarımız yan yana. Ordu sevgisini Ordu'ya aşkını en yakın bilenlerden biriyim. İnanıyorum ki desteğinizle birlikte Ordu altın çağını yaşayacak” diye konuştu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Ünye Sanayi Sitesi artık ihtiyaca cevap veremiyor. İnşallah Enver kardeşim yer sorununu çözecek. Biz de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak buraya yepyeni bir sanayi sitesi kuracağız” dedi. Esnaf ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ordu’nun büyükşehir olmasının çok önemli avantajlar sağlayacağını belirtti. Işık açıklamasında, “Biliyorsunuz İstanbul ve Kocaeli 2004 yılında TBMM’de çıkarılan yasayla il sınırları büyükşehir sınırı oldu ve 10 yıllık çok başarılı İstan-

bul ve Kocaeli uygulaması, hükümetimizin tercihi Başbakanımızın iradesi ve TBMM’nin ve çıkardığı kanunla artık 30 tane ili kapsar hale geldi yani şu anda Türkiye’de 30 tane il büyükşehir belediyesi oldu ve bu büyükşehir belediyesi sınırları da il sınırı oldu. Bu Ordu açısından da ve 30 il açısından da bir dönüm noktasıdır. Bunun getireceği çok önemli avantajlar olacak. Şu anda içerisinde bulunduğumuz küçük sanayi sitesinin problemlerinin çözümünde de, organize sanayi bölgelerinin sorunlarının daha hızlı çözümünde de büyükşehir belediyesi olması çok ciddi destek ve katkı sağlayacak” diye konuştu. “ÜNYELİ SANAYİCİMİZİN SORUNLARIYLA BİRE BİR İLGİLENDİK” AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz

ise Ünyeli sanayicinin sorunlarını tek tek dinlediklerini ve çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Yılmaz, “Geçtiğimiz hafta benim Ünye Sanayi Sitesi ziyaretimde de gündeme gelen, Ünye’deki Sanayi Sitesi’nin genel sorunlarıyla ilgili bir toplantı yapmıştık. Ogün Sanayi Ticaret İl Müdürlüğümüzde buradaki yönetici arkadaşlarımızla bir araya gelmek suretiyle bugüne yönelik bir genel hazırlık yaptılar. İnşallah Ünye’de ki sanayi sitemiz, mevcut durumu yeni olabilecek yerlerle ilgili ve OSB ile ilgili değerli Bakanımız sizlerle birlikte değerlendirme yapacaktır. Biz Ünye esnafımızın Ünyeli sanayicimizin şimdiye kadar dertleri ve sorunlarıyla bire bir ilgilendik. Çözme konusunda da elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sayın Fikri Işık Bakanımıza tüm Ünyeliler Ordulular adına hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

“El ele vererek bütün köylerimizi kalkındıracağız” ya geldi. Torun’un bu seferki ziyaret durağı merkez Altınordu ilçesi oldu. İlçe merkezine bağlı Kızılhisar Şambadun Mahallesi, Kızılhisar Sofu Mahallesi, Yağızlı ve Kısacık Köyü'nde vatandaşlarla bir araya gelen Torun, mahalle sakinlerinin sorun ve çözüm önerilerini dinledi. Torun, ziyaret duraklarında yöre sakinlerinin sevgi seliyle karşılandı. Kendisini karşılayan yöre sakinlerine seslenen Seyit Torun, burada birlik-beraberlik mesajı vererek, “Daha önce başardık, inanıyorum ki yine 30 Mart’ta sevgi kazanacak” dedi.

1’den Devam Vatandaşların sorunlarını dinleyen Torun, “El birliği ile seçimi alacağız. Ordu marka kent oldu, bu sizlerin destekleriyle oldu. Birlikte çalıştık, birlikte başardık. Şimdi hep

birlikte başaracağız. El ele vererek bütün köylerimizi kalkındıracağız” dedi. CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Seyit Torun akşam gezilerinde vatandaşlarla bir ara-

"El birliği ile seçimi alacağız" Gittiği her mahallede kalabalık bir vatandaş topluluğunun yoğun ilgisiyle karşılaşan Seyit Torun, yöre sakinlerinin destekleriyle Ordu’yu marka kent yaptıklarını belirterek, “El birliği ile seçimi alacağız. Ordu

marka kent oldu, bu sizlerin destekleriyle oldu. Birlikte çalıştık, birlikte başardık. Şimdi hep birlikte başaracağız. El ele vererek bütün köylerimizi kalkındıracağız” diye konuştu. Medeniyetin; kanalizasyon alt yapısının sağlanması, içme suyu kaynaklarının temiz oluşu ve bölgede yol sorunun olmamasıyla mümkün olduğunu vurgulayan Torun şunları söyledi: “Medeniyet teknolojik anlamda kullandığımız cep telefonları, televizyonlar veya bilgisayarlarla oluşan bir kavram değildir. Medeniyet, o coğrafyanın suyu temiz ve içilebiliyorsa, yolu var ve rahatça gidilebiliniyorsa, kanalizasyon sorunu yoksa mümkündür. Fakat görüyorum ki ne acıdır sizlerin su, kanalizasyon ve yol sorununuz var. İnşallah sizlerin desteğiyle Büyükşehir Belediye Başkanı olacağım. Bu sorunlarımızı hep birlikte çözeceğiz.”

“Birliğimizden kimse şüphe duymasın” / Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Enver Yılmaz’ın seviyeye önem veriyorsa Başbakan Erdoğan’ı uyarması gerektiğini kaydeden Enginyurt: “Recep Tayyip Erdoğan, genel başkanımız Devlet Bahçeli ve Fettullah Gülen hocanın evladının olmadığını söylüyor, onların aile kavramını bilmediğini ifade ediyor. Evladı olmamak bir hata, bir ayıp, bir kusur mu? Beyler, evladı veren Allah'tır. Evladı Allah nasip eder, aileyi Allah nasip eder. Böyle bir anlayış olur mu” şeklinde konuştu. Aile ve çocuk üzerinden siyaset yapmanın bir

başbakana yakışmadığını da sözlerine ekleyen Enginyurt: “Devlet Bahçeli'ye evladı yok diye hakaret ediyor, rahmetli Bülent Ecevit'in de evladı yoktu. Ama adam gibi adamdı. Ne çaldırdı, ne de soydurdu. Mustafa Kemal Atatürk'ün de evladı yoktu. Ama 75 milyon Türk onun evladı olmaktan gurur duyuyoruz. Yüreğin yetiyorsa sayın başbakana edep dersi versene” dedi. Seçim çalışmalarına Fatsa İlçesinde bazı ziyaret ve esnaf gezileriyle sürdüren Enginyurt, Fatsa Kulak köyünden başlayarak ilçe merkezine kadar gerçekleştirdiği ziyaretler sonrasında Sakarya Ma-

hallesi’nde bir kahvehanede vatandaşlarla bir araya geldi. Çeşitli provokasyonlarla karşılaştıklarını anlatan Enginyurt: “Hakkımızda çeşitli iddialar ortaya atılmak suretiyle sizlerle aramıza nifak sokmaya çalışıyorlar. Birliğimizi kıskananlar, ayrılık tohumları ekmeye çalışıyor. Biz asla tahriklere kapılmamalı ve provokasyonlara aldanmamalıyız. Sizden sağduyulu olmanızı rica ediyorum. Birliğimizden hiç kimse şüphe duymasın” dedi. Enver Yılmaz’a hakaret etmediğini ancak yalancı dediğini vurgulayan Cemal Enginyurt; “Benim için diyor ki bir partinin ismini de söylemiyor ilgili adayı çok ağır hakaretler ederek, ağza alınmayacak sözler söyleyerek bize saldırıyor. Bu partinin ben milletvekilleriyle de görüştüm diyor, bu adayın üslubundan onlarda rahatsızlar diyor. Beni televizyonlarda izliyor, sohbetlerimi dinliyorsunuz. Biz Enver Yılmaz’a şu ana kadar onur kırıcı bir ifade kullanmadık. Küfür etmedik, sadece yalancı dedik. Milliyetçi Hareket Partisinin belediye başkan adaylarını ziyaret ediyor, onlarla resim çektiriyor, sonra diyor ki bunlar da Cemal Enginyurt’un üslubundan rahatsız diyor. O Milletvekilinin ismini açıklamazsa da yalancıdır” dedi.

Kabrimi kimse ziyaret etmesin Allah için Gelmesin reddeylerim billahi öz kardaşımı Gözlerim ebna-yı ademden o rütbe yıldı kim İstemem ben fatiha , tek çalmasınlar taşımı xxx Bir hırsız Şair Eşref’i öldükten sonra da utandırmamış , mezar taşını çalmıştır. xxx Ordu’da 300 gram ekmek 250 grama düşürülerek yine 1 tl’den satılmaya başladı. Türkiye’de her şey gizli yapılıyor!!!! Ekmeğe de yıllardan bu yana bu tür zam yapılıyor. Gramajı düşür fiyatı ayni bırak halk yemesin!!! Ekmeği değil canım yediği kazığı….

“Orduluları İstanbul’a göndermeyeceğiz”

/ Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Ziyarette gazetemiz İmtiyaz Sahibi Niyazi Yeşiller ile sohbet eden Av. Veysel İlhan, çeşitli değerlendirmelerde bulundu. “Ordulular İstanbul’a taşınmayacak” Ordu’nun en büyük sorununun göç ve işsizlik olduğunu söyleyen Veysel İlhan: “Ordu büyükşehir olur olmaz insanlarımız geri döndü. Bizim ilk hedefimiz, insanlarımızın göç etmeyeceği, ekmeğini kazanabileceği bir Ordu oluşturmak olacak. Emeğin bereketlendiği, alın terinin kıymetinin bilindiği ve alın teri dökenlerin emeklerinin karşılığını alabildiği bir Ordu, elbette İstanbul’a ya da başka şehirlere taşınmaz, göç etmez. Yalnızca İstanbul’da resmi rakamlara göre 480 bin Ordulu yaşıyor. Bu insanlarımız neden İstanbul’a taşınıyor? Kendi memleketinde, toprağında emeğinin karşılığını alan, evini geçindirebilen, ekmeğini kazanan Ordulu, asla toprağını bırakıp göç etmez. Biz, göç veren değil, göç edilen bir Ordu hedefliyoruz” dedi. “Yaşanabilir bir şehir oluşturacağız” Üreten bir Ordu oluşturacaklarını sözlerine ekleyen İlhan: “Tüketen değil üreten bir toplum olmayı başarmak için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Aynı zamanda yaşanabilir, ferah bir şehir oluşturmalıyız. Esnafımızın yüzünü güldürecek, köylülerimizin köy pazarlarında bereketli gün geçirip eve huzur içinde girebilecekleri, sokakları temiz, kardeşlik ve komşuluk bağları güçlü, paylaşmanın değerini bilen, masmavi ile yemyeşili buluşturan, betonlaşmayan, el emeği göz nuru mesleklerin tükenmediği, kapitalizme direnen bir Ordu için iyiler kazansın, iyiler hizmet etsin diyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

YİTİK BEKO 200TR marka AN10304686 seri nolu yazar kasa ruhsatımı kaybettim. Hükümsüzdür.

Hamdi AYDIN


11 MART 2014 SALI

Sayfa

Fatsa Organize Sanayide çalışanlarla yemek yedi Kredi kartıyla

6

Hacca gidilir mi? / Mehmet S. UĞURBAŞ

1’den Devam Ordu’ya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Fatsa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikaları ziyaret etti. Bu ziyaretlerde Bakan Işık’a, Ordu Valisi Kenan Çiftçi, AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, AK Parti Ordu Milletvekilleri İhsan Şener, Mustafa Hamarat, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, AK Parti Fatsa İlçe Başkanı Fatih Sözen ve parti üyeleri eşlik etti. Bakan Işık, ilk olarak Ünye Küçük Sanayi Sitesi'nde esnafı ziyaret ederek, burada yerli otomobil üretimine ilişkin konuya değindi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “100 milyon TL’ye kadar elektrikli oto ile ilgili destek verilecek. Bu ay sonuna kadar bu çalışmayı sonuçlandı-

rıp paylaşırız” dedi. Yerli otomobil üretimi konusuna da değinen Bakan Işık, “Otomobil üretiminde maalesef o dönemin siyasetçilerinin aymazlığı yüzünden treni kaçırmış bir ülkeyiz. 1960’ların başında Güney Kore açlık çekerken, Türkiye kendi otomobilini yapmış. 1970’lerde bir Türk markası var ama daha sonra Türkiye’de gelişen şartlar, iç siyasi çekişmeler, Türkiye’nin kendi enerjisini üretime, yatırıma, ihracata ve istihdama yönelik harcamayıp da bir birbirini yemeğe harcamasından dolayı, biz bu dünyanın yakaladığı ivmeyi yakalayamadık. Bugün Güney Kore’nin geldiği nokta belli. Biz Türkiye’de halen yeni bir babayiğit arama noktasındayız. Bu, Türkiye açısından acı. Aynı şekilde biz uçak maceramızı da maalesef başarısızlıkla sonuçlandırmayı becermiş döne-

min siyasetçilerine sahibiz. Artık çağı ıskalamak istemiyoruz. Bu noktada dünyanın otomobilde ve otomotivde gittiği yön elektrikli araçlar. İçten yanmalı motorlara dayalı bir üretimde kapasite sorunu oluşmaya başladı. O noktada rekabet çok fazla. Ama elektrikli otomobilde önümüzde ciddi bir alan var. Bu alanda Türkiye’nin var olması için TÜBİTAK, benden önceki bakan arkadaşım döneminde birinci aşama tamamlandı. Daha sonra ikinci aşama sürerken ben bakanlık görevini devir aldım. TÜBİTAK ikinci aşama çalışmasını şu an tamamlamak üzere. Değerlendirmeler yapıldı, paneller yapıldı. Son değerlendirme için çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmanın sonucunda 100 milyon TL’ye kadar elektrikli oto ile ilgili destek verilecek. Bu ay sonuna kadar bu çalışmayı sonuçlandırıp paylaşırız. Bu bizim için önemli. Yoğunlaşmamız gereken diğer bir alan da yerli otomobil konusunda hibrit oto. Yani hem elektrikli hem de içten yanmalı motorun birlikte kullanıldığı hibrit otomobil. Bunun üzerinde de çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki günlerde

bu alana da yoğunlaşacağız” şeklinde konuştu. Ünye ziyaretinin ardından Bakan Işık, Fatsa’ya gelerek Organize Sanayi Bölgesinde bir dizi ziyaret yaptı. Yapılan ziyarette heyete brifing veren Fatsa OSB Müdürü Olgun Topkaya, “İlimizde sanayi genelde tarıma dayalıdır. Bunlardan başlıca sanayi kuruluşları fındık kırma, fındıklı ürünler, deniz ürünleri, orman ürünleri, fındık yağı, çimento ve tekstil fabrikalarıdır. İlimizde OSB’lerin kurulmasıyla beraber, ilimiz dışındaki yatırımcıların dikkatini çekmeye başlamıştır. Ordu, Fatsa ve Ünye olmak üzere üç OSB mevcuttur. Fatsa OSB tekstil ağırlıklı bir bölgedir. Bugün itibariyle Fatsa OSB’de iki bin 350 kişi istihdam edilmekte ve yıl sonunda ise, istihdamın üç bin kişiyi bulacağını planlıyoruz” diye konuştu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Fatsa OSB’sinde sırasıyla ERATEKS Tekstil, SLN Tekstil ve birkaç firmayı ziyaret etti ve çalışanlarla öğle yemeğini birlikte yiyerek, bir süre sohbet etti.

1’den Devam Faydalı ya da zararlı olduğu çeşitli otoriteler tarafından hala tartışılan kredi kartları sayesinde taksitli alışverişin şekli de değişti. Önceki yıllarda vatandaşlar elden taksit kavramıyla alışveriş yapma fırsatı bulurken, kredi kartlarının kullanıma sunulmasının ardından elden taksit kavramı da yok olmaya yüz tutuyor. Kredi kartları her türden alışverişte taksit imkânı sunarak vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. Kredi kartları alışverişlerde, seyahatlerde derken Pazar yerlerinde ve hatta düğünlerde bile pos cihazı kullanıldığını gördük. Geçtiğimiz günlerde bir firmanın başlattığı kampanyayla kredi kartıyla taksitli alışverişte son noktaya doğru gelindiği gözleniyor. Bir seyahat acentesinin başlattığı kampanyayla birlikte kredi kartlarının ibadet için kullanılabileceği görülüyor. 2014 yılında Hac ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlara yönelik kampanya başlatan acente, anlaşmalı banka kartlarına 9 taksit imkânı sağlıyor.

Kampanyaya ilginin yoğun olması beklenirken, beraberinde yeni bir tartışma da ortaya çıktı. Kredi kartlarının belli bir miktar faiz karşılığında taksit imkânı sunmasıyla birlikte vatandaşlar, faizin İslam dininde haram olduğunu ve kredi kartıyla taksit yaparak hac ibadetinin kabul olunup olunmayacağı ile ilgili dini otoritelerden yorum bekliyor. Hac ibadetinin hali vakti yerinde olanlara farz olduğu Kur’an-ı Kerim’de Ali İmran Suresi’nin 97. Ayetinde ‘Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın (c.c.) insanlar üzerinde bir hakkıdır’ şeklinde yer alırken, taksitli Hac ibadetiyle ilgili vatandaşlar yetkililerden cevap bekliyor.

AK Partili kadınlar karanfil dağıttı

“Eğitim sadece öğrencilerin değil,

Her kesimin katılımıyla yapılmalı”

/ Hamdi BÜKLÜ

1’den Devam Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca başkanlığında yapılan toplantıya Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, Şube Müdürü Abdullah Özkan, Benchmarking Ana Grup üyeleri Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Veysel Cengiz, Atatürk İlkokulu Müdürü Ahmet Tikenoğlu, Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Hasan Bölük, Yalıköy İlkokuluOrtaokulu Müdürü Ercan Şahin, Bolaman Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Murat Varıcı, Kulak Çetirtepe İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Hüseyin Akça, Ömer Hüseyin Çağatay Anaokulu Müdürü Asiye Kilim ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birim Sorumlusu öğretmen Şenel Muslu katıldı. Bir önceki toplantıda alınan

kararlar doğrultusunda özellik olarak birbirine benzeyen projeleri birleştirerek uyguladıklarını söyleyen Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi Görevlisi Şenel Muslu, Benchmarking Ana Grup üyelerine, Benchmarking projesi kapsamında yapılan çalışmaların istatistiki bilgilerinin sunumunu yaptı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, toplantıya katılan ana grup üyelerine Benchmarking Projesi kapsamında Fatsa’da yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan bütün proje ve çalışmaların sosyal ağlarda paylaşılması gerektiğini söyleyen Müdür Ahmet Gürsel Avcı, “Eylül ayından itibaren alınan kararlar doğrultusunda yürütülen veli ev ziyaretleri ile ilgili ilçemizde yapılan çalışmalar çok güzel oluyor. Me-

şebükü ilkokulu-ortaokulu veli ev ziyaretlerinde hedef olarak yüzde 100 belirlemişler. İlçe olarak da hedefimizi yüzde 75 olarak belirlemiştik. Ordu’da yapılan toplantıda Sayın Vali Yardımcımız Salih Yüce, “yapılan bütün projeler ve çalışmalar google paylaşım sitesinde mutlaka paylaşılsın” diye söyledi. Benchmarking projesi kapsamında Sakarya Ortaokulu ve Dolunay İlkokulu-Ortaokuluna hayırseverler tarafından Z kütüphane yaptırıldı. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında ilçemizde düzenlediğimiz Türk Halk Müziği ve Sahne Sanatları yarışmasının öğrencilerimiz üzerinde olumlu sonuçlar bıraktığını gördük. Bu yılda Benchmarking projesi kapsamında Ortaokul öğrencileri arasında Türk Halk Müziği yarışması, lise öğrencileri arasında da Sahne Sanatları yarışması yapmayı

düşünüyoruz” diye konuştu. Geçen yıl yapılan kültürel etkinliklerin çok güzel olduğunu vurgulayan Bekir Atmaca, “Eğitim sadece öğrencilerin katılımıyla değil yöneticilerin, öğretmenlerin, velilerin ve her kesimin katılımıyla yapılmalı. Okullarımızda yapılan veli ev ziyaretleri öğrencileri tanıma konusunda çok önemli. Bu konuda Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde görev yapan öğretmenlerimiz çok iyi bilir öğrenciyi tam olarak tanıma konusunda öğrencinin dersteki tutumu ve davranışı kadar aile içindeki tutum ve davranışı da önemli. Sadece ev ziyaretleri değil velilerimizi iş yerlerinde de ziyaret edebiliriz. Geçen yıl yapılan kültürel etkinlikler çok güzeldi. Buradaki amaç öğrenciler arasında derecelendirme yapmaktan ziyade öğrencilerimizin medeni cesaretlerini ortaya çıkarmak. Bu yarışmaları anaokulu ve ilkokul öğrencileri arasında da düzenleyelim. Eğitimde başarıyı yükseltmek için proje çalışmaları yürütelim. Benchmarking projesi sadece öğrenciler için değil öğretmenlere yönelik de projeler yapılabilir. Ayrıca Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) ile ilgili okullarda değerlendirme yapalım” şeklinde konuştu. Konuşmalardan sonra Benchmarking Ana Grup üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler ışığında öneri ve görüşler sunularak İlçe eğitiminin kalitesinin artırılması için planlamalar yapıldı.

Ak Parti Fatsa Kadın Kolları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Reşadiye caddesi Kavlağan ağacı altında Fatsalı bayanlara karanfil dağıttılar. Ak Parti Kadın Kolları'nın 8 Mart Dünya Kadınlar günü programına Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan ve Ak Parti Fatsa İlçe Başkanı Fatih Sözen de katıldılar. Reşadiye caddesinden geçiş yapan bayanların büyük ilgisi altında gerçekleşen programdan sonra ilk açıklamayı yapan Ak Parti Fatsa Kadın Kolları Başkanı Ruhan Çaykara, “Ha-

nımların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlamak üzere burada bir program düzenledik. Arkadaşlarımıza bizlere eşlik ettikleri için teşekkür ediyorum, belediye başkanımız ve ilçe başkanımız da bizlere katıldığı için onlara da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. Programda son açıklamayı yapan Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’ da yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya kadınlar günü nedeniyle çeşitli etkinlikler yapıldığını ifade ederek, “Bugün bir kez daha kadınlarımızı hatırlayarak etkinlik yapan bütün yönetim kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle bütün Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Rabbim bunu bir vesile eylesin inşallah. Hepsine sağlık sıhhat ve mutluluklar diliyorum” şeklinde konuştu.

HANIM EVİ EV YEMEKLERİ ACİL Devren kiralık iş yeri Adres:

Fatsa Cumhuriyet Meydanı (eski FEM Dersanesi yanı)

Fatoş Taze: 0544 246 51 52 Selahattin Taze: 0542 626 43 78


11 MART 2014 SALI

Belediye Meclisi son toplantısını yaptı

Ordu Belediye Meclisi son toplantısını bugün yaptı. Bu Meclis Toplantısı “Ordu Belediyesi” Meclisi olarak ta gerçekleşen son Meclis toplantısı olarak tarih sayfalarında yerini almış oldu. Ordu Belediye Meclisi yaklaşan 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde son toplantısını bugün yaptı. Son Belediye Meclis Toplantısında, Belediye Meclis Üyelerine hitap eden Başkan Seyit

Torun, geride kalan süre içerisinde çok başarılı çalışmalara imza attıklarını ve 30 Mart’tan sonrada halkın takdir etmesi halinde tekrar bu hizmetlere devam etmek istediğini belirtti. Görüşülen gündem maddelerinin ardından son Meclis toplantısı olması nedeniyle Meclis üyelerine hitaben bir konuşma yapan Seyit Torun, “Geride kalan bu dönemde geleceğe dair çok önemli hizmetler yaptık.

Bunun onurunu, bunun gururunu önümüzdeki yıllarda hep beraber yaşayacağız. Birlikte aldığımız kararlarla ve hep birlikte yaptığımız çalışmalarla Ordumuzda yaşanılabilir bir kent ortaya koyduk. Tabi ki eksiklikler olabilir. Tabi ki bazı aksaklıklarda olmuş olabilir. Ama sonuçta şehir yaşayan bir canlı ve yaşamaya da devam edecek. Ben bir 5 yıl boyunca gösterdiğiniz katkıdan dolayı, destekten dolayı ve hizmetten dolayı bütün Ordulu hemşerilerim adına ve şahsım adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Gerçekten şunun altını çizmek istiyorum. Bu Meclis çatısı altında zaman zaman tartıştık, zaman zaman güldük, zaman zaman gerildik, zaman zaman itiraz ettik ama ben bütün arkadaşlarımın iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Elbette ki tartışacağız ve doğru noktayı bulmaya çalışacağız. Bu dönemde de yapılan hizmetlerin onurunu hep beraber üzerimiz-

de taşıyacağız. Ben verdiğiniz katkılardan dolayı, desteklerden dolayı ve bugüne kadar ortaya koyulmuş çalışmalardan dolayı başta Meclis Üyeleri olmak üzere çalışma arkadaşlarıma ve bu noktada emeği geçen herkese çok çak teşekkür ediyorum. İnşallah her şeyin hayırlısı olur. Tabi ki önümüzdeki dönemde bizde Büyükşehir anlamında göreve talip olduk. Allah talip ederse, kısmet ederse, tekrar vatandaşımızda eğer desteklerse görev yapmaya devam edeceğiz. Ama her zaman biz bir aileyiz. Sonuçta bir dönem görev yaptık ama geçmiş dönemde görev yapmış arkadaşlarımızla hala o sıcaklığı, o yakınlığı devam ettiriyoruz. Sonuçta acıyı, sevinci, neşeyi hep birlikte tatdık. Bundan sonrada her zaman görevde olsak ta olmasak ta birlikte olacağımızdan emin olun. Hepinize tekrar teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

7 “Amacımız kıyaslamak değil, kaynaştırmak” Sayfa

/ Hamdi BÜKLÜ

Fatsa İlçe Müftülüğü tarafından ilçe merkezli eğitim veren Kuran Kursları arasında bir bilgi yarışması yapıldı. Sahil Camisinde yapılan bilgi yarışmasına 5 kuran kursu katılmış olup, bilgi yarışması İlkokul ve Ortaokul Mezunları, İmam Hatip Lisesi ve Yüksek Okul Mezunları olmak üzere iki kategoride yapıldı. İlçe Müftülüğünce düzenlenen bilgi yarışmasının İlkokul ve Ortaokul Mezunları kategorisinde, Taşlıca Mahallesi Kur’an Kursudan Asiye Aktaş Emine Uyar, Sevnur Uyar, Dolunay Mahallesi Ravza Kız Kur’an Kursundan Kübra Sezenlik, Rumeysa Türkyılmaz, Sena Aleyna Süzen, Gülzar Kız Kur’an Kursundan Seda Süzen, Pınar Parlakyıldız, Büşra Kırman, Müftülük Site Kur’an Kursundan Azize Taşçı, Reyhan Şahinoğlu, Dilek Ecevit, Kurtuluş Mah. Selimiye Kur’an Kursundan Dilek Demir, Dürdane Koç, Meral Şahin mücadele etti. Yine aynı şekilde bilgi yarışmasının İmam Hatip Lisesi ve Yüksek Okul Mezunları kategorisinde ise, Gülzar Kız Kur’an Kursundan Elif Çalışkancı, Havva Dini, Şerife

Yılmaz, Dolunay Mah. Ravza Kız Kuran Kursundan Özgenur Dikmetaş, Merve Baştaş, Işılay Altun ter döktü. Bilgi yarışmasında kısa bir konuşma yapan Fatsa İlçe Müftüsü Hüseyin Can, “Burada yapmış olduğumuz bilgi yarışmasında dereye giren öğrencilerimize çeşitli ödüllerimiz olurken, dereceye giremeyen öğrencilerimize de kitap hediye edeceğiz. Bu yarışmamızın amacı kültürel faaliyet, çocuklarımızın seviyelerini ölçmek değil. Zaten herkes çok şey biliyor. Ancak burada önemli olan hepimizin bir arada olması ve alkışlanması gereken budur. Bu tür faaliyetler kuran kursları arasında kaynaşmayı sağlamak, sevgi ve bütünleşmeyi tesis için müftülüğümüzce kaymakamlık onayı alınarak yapılmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler bilgilerini yenilemektedirler” diye konuştu. Fatsa İlçe Müftülüğünce düzenlenen ‘Bilgi Yarışması’nda yapılan değerlendirme sonucunda her iki gurubun birincileri Dolunay Mahallesi Ravza Kız Kuran Kursu Öğrencileri olurken, İkinciliği ise Gülizar Kız Kuran Kursu, Üçüncülüğü de Kurtuluş Mahallesi Selimiye Kuran Kursu Öğrencileri oldu.

Aşçılık kursuna yoğun ilgi

/ Erol KARAER

Ordu’nun Gülyalı ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile İşkur işbirliği ile düzenlenen Aşçılık kursuna yoğun ilgi gösterildi Yaklaşık 5,5 ay ve 896 sat sürecek kur için İşkurumuna yoğun başvuru yapıldığını belirten Halk Eğitimi Müdürü Kenan Set bir komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonrasında 25 kişinin çağrıldığın açıkladı. Öte yandan ilçe Mili Eğitim müdürü Murat Çulfaz ise kurs

ile ilgili yaptığı açıklamada Çulfaz, Halk Eğitimi Merkezinin bundan önceki benzer kurslarında olduğu gibi İlçe İstihdamına katkı sağlayacağını umduğunu ifade etti. Murat Çulfaz bu tür kursların Yıldızı parlayan bir ilçe Konumunda bulunan Gülyalı´nın, Turizm açısından kalkınmasına katkı sağlayacağına inandığını belirterek, özellikle bayanların istihdam edilmesi noktasında bu kursun kendileri için ayrı bir önemi olduğunu söyledi.

Arapça dil kursu açıldı / Erol KARAER

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde İlçe Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğünce Arapça dil kursu açıldı. Halk Eğitimi Merkezi müdürü Kenan Set halktan gelen istek üzerine bu kursun açıldığını ve 27 kişinin katıldığını belirterek kuruş ilçe müftüsü Ahmet Kuru’nun vereceğini söyledi.


8 “Enver Yılmaz bizim kardeşimiz. Fındığın geleceği masaya yatırıldı 11 MART 2014 SALI

Sayfa

Ordu’da bizim kardeş ilimizdir”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İnşallah Enver Yılmaz kardeşimi 30 Mart sonrası teknik ekibimle birlikte Ordu’da makamında ziyaret edip, hep birlikte yeni bir Ordu inşa edeceğiz. Bundan sonra Ordu bizim kardeş ilimizdir” dedi. İstanbul'da faaliyetlerini sürdüren Mesudiyeliler Dernekler Federasyonu (MESDEF) tarafından dayanışma gecesi düzenlendi. İstanbul Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksi’nde düzenlenen geceye, AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, Mesudiye Dernekler Federasyonu (MESDEF) Başkanı Av. Özlem Öztekin Vural ve çok sayıda davetli katıldı. Gece de söz alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “AK Parti olarak yerel yönetimlerdeki tecrübemizin Ordu’da ilk başlangıcını, ilk temel taşlarını koyması adına Enver Yılmaz kardeşimizin orada başkan seçilmesini çok önemsediğimi bir yurttaş olarak ifade etmek istiyorum” diye ko-

nuştu. HER TÜRLÜ BİLGİ VE DESTEĞE HAZIRIZ “Mesudiye’nin dayanışma gecesinde bize gösterdiğiniz yakın ilgiden dolayı hepinize yürekten teşekkür ediyorum” diyen Topbaş, “İstanbul Enver kardeşimin bahsettiği gibi Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük. Bugün burada Ordu’muzun değerli hemşehrilerimizle birlikteyiz. Şehirler medeniyetlerin yeşerdiği yerlerdir. Şehirler insanı, insanlarda şehirleri şekillendirir. Şimdi inanıyorum ki Ordu büyükşehir olmasıyla birlikte köyleriyle birlikte farklı bir hizmetle buluşacak. Ordu’nun ilk büyükşehir olmasında önemli bir sorumluluğu alarak aday olan Sayın Enver Yılmaz’ı kutluyorum. Çünkü rotanızı nasıl belirlerseniz geleceğiniz öyle oluşur. Özellikle sayın Başbakanımızın yerel yönetim tecrübesinin, bize aktardığı yerel yönetim anlayışının Ordu’da kök salması adına bu seçim Ordu için çok önemlidir. Enver Yılmaz kardeşimin de orada başlatacağı yeni bir Ordu anlayışının da ilimizin Türkiye’de kendisini farklı

hissettirmesini sağlayacaktır. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü bilgi ve desteğe hazırız. Yeter ki Ordulular olarak bu fırsat verilsin. Biz medeniyetler kurmuş, Dünyaya medeniyeti öğretmiş bir millet olarak, istiyoruz ki Anadolu yeniden şekillensin. Milletler topluluğunda Anadolu yeniden kendini hissettirsin. Diliyoruz ki evlatlarımız yaşadıkları yerlerden gurur duyup, geleceğe umutla baksınlar. Bunun da temelleri yerelde atılır. Birileri büyükşehir yasasından endişe duydular. Muhalefet partisi yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Türkiye belediyeler birliği başkanı olarak büyükşehrin faydalarını anlattık, Anayasa Mahkemesi bunu reddetti”

YEREL YÖNETİMLERDEKİ TECRÜBEMİZİ ORDU İÇİN KULLANACAĞIZ Ordu’ya hep destek olacaklarını belirten Topbaş, “Ordu’da yeni bir plan bütünlüğü içerisinde köylere kadar hizmetin yapılması adına büyükşehir sorumlu tutuluyor. Köylerdeki çöp başta olmak üzere sudan tutun itfaiye hizmetlerine kadar büyükşehrin sorumluluğunda. İstanbul’da 172 köy bize katıldı. Köyler sıcak asfaltla büyükşehirle tanıştı. Köylerin ekonomik kalkınması için seracılık faaliyetlerine dahi destek verdik. İçme suyundan altyapısına kadar, biyolojik arıtma tesislerine kadar her sorumluluk omuzlarımızda. Yani Ordu’nun büyükşehir olmasıyla birlikte yeniden bir Ordu ortaya çıkacak. Bu bir medeniyet demektir. Bu bir Ordu demektir. Bu bağlamda bizim AK Parti olarak yerel yönetimlerde tecrübemizin Ordu’da ilk başlangıcını,

ilk temel taşlarını koyması adına Enver Yılmaz kardeşimizin orada başkan seçilmesini çok önemsediğimi bir yurttaş olarak ifade etmek istiyorum. Farklı siyasi partilerde gönüllerimiz olabilir ama yerelde biraz daha şehir, ilçe ve köy menfaatleri ön plandadır. Bu bakıma birazda yerel seçimlerde algıyı böyle almak gerekir. Hizmeti kimden alabilirim? Kim sözü namus bilir ve kim sözü yere düşürmez. Hangi gücü vardır? Buna bakarak yerel anlayışın ön plana çıkması gerekir. Bu seçimler istikrar demektir” şeklinde konuştu.

ENVER YILMAZ KARDEŞİMİZ AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz’a her türlü desteği sunacaklarını belirten Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Nasıl bir Ordu ve İstanbul istiyorsanız onun kararını vereceksiniz. Bir oy bir şehrin kaderini değiştirebilir. İnşallah 30 Mart sonrası Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev alacak Enver Yılmaz kardeşimin makamında kendisini ziyaret etmek isterim. Hatta teknik ekibimi götürerek nasıl çalışma yaptığını gözlemek ve ne yapması gerektiğini anlatacağız. Hatta oradaki ekibi alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği’nde eğitime tabi tutarak, Ordu’ya güzel hizmet vermesi konusunda yardımcı olacağımızı burada ifade etmek istiyorum” diye sözlerini tamamladı. Konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz’a MESDEF Başkanı Av. Özlem Öztekin Vural tarafından birer plaket takdim edildi.

Şampiyonluğun ‘Şampi’sini söylüyorlar!!! Orduspor’un bu hafta Denizlispor’u 3-0 yenmesi sosyal medya da da en çok konuşulan konuların başında geldi. Ordu’da oynayacakları karşılaşmaları kazanmaları halinde tekrar Süper Lige çıkacaklarına inanan Ordulu taraftarlar Şampiyonluğu da kucaklamış gibi hissediyorlar. Sosyal medya da yer alan bazı yorumlar şöyle ( Yazım hataları düzeltilmemiştir) Ugur Ozkan tebrikler ordu spor samsunsporlu ugur Gökhan Yılmaz Sampıyonluk Sarkısı Dusmesın Dıllerden! Tek ask orduspor. Cengiz Altun teşekkürler mor beyazım...gırnata davul çalarken o yaşlı amcaya nerde alkış Emrullah-Sibel Bozkurt Tebrikler mor beyazım. adım adım şampiyonluğa insallah Salih Kirca he bukadarya seyirci mukemmel her mac boyle olursa cok iyi olur her zaman ordusporumuz 12 ci adam her zaman ihtiyaci var TC Tayfun Püskül tebrikler orduspor ve Ordululara sonsuz basarilar dilerim bir TS li olarak TC Bakar Bakar Şahaneeeeee ordummmmmm Ilkay Tülay Ilhan Ordu Spor. Yürü be Ordum Mert Markaloglu tarbzonsporlu biri olarak inşal-

3 maçını kazanan bir Denizlispor vardı karşımızda..bence bugün maçın galibi taraftardı.. Denizlispora başarılar...Yolun açık olsun ORDUSPORUM.. balkeslibiri orduspora tebrikler. maçı balkes maçını webten izlediğim için izleyemedim. son haftalarda denizlide müthiş oynuyordu ama ordu kazanmayı bilmiş. her iki takımada başarılar.

lah ordu yeniden hak ettigi yere süper lige gelecektir kardeş takımımıza selam olsun Bayram Çavlı Tebrik ederim uşaklar fındığın kalitesi birkezdaha belli oldu ordu Erdem Temek Allah nazardan saklasin 18 gol yedik 40 gol attiik super bole devam Sema Kaymakcı Geçen yıl 1.ligde oynamadılar şimdi döktürüyolar ne iş BWIZER10 senelerdir nedenide bilmesemde Orduspora büyük bir sempatim var. İnşallah bu sene 1975 senesinde olduğu gibi beraber el ele kol kola beraber çıkarız süper lige. Başarılar Orduspora. Denizlili kardeşlerimizede geçmiş olsun diliyorum. Saygılar selamlar. fanatik ordulu yusuf denizlispora bundan sonraki maçlarında başarılar dilerim.. bence suan şampiyonluk.süperlig

demek için erken..daha 9 hafta war.haftaya adana demir...we bolu maclarını aldığımız takdir de..ikincilik için konuşabiliriz.rabbim untandırmasın basarıların daim olsun ORDUSPORUM... aytan52 Ordu ve Balıkesir süper ligi hak ediyor,Belediye takımlarının yerine Ordu,Bal-kes ve Samsun emin adımlarla inşallah süper lige çıkar. Ama daha önümüzde çok zorlu maçlar var ki köprünün altından çok sular geçer,her maç tek tek ve analiz edilerek alınacak puanlar dileğimle.Hedef için her maç üç puan hedef olmalı.İşi şansa bırakma pasif oynama lüksümüz yok. 55MRSUAT Tebrikler Orduspor...Bugun bir kez daha inandim ki siz ve Balikesir bu mucadelede mutlu sonu hakediyorsunuz...Yolunuz acik ola, darisi basimiza Insallah... turkolog52 Kontrollü oynadık ve rahat kazandık açıkcası...pozisyon vermememiz artıydı bizim için çünkü son

vonalı havacı BU MAÇTA GORDÜKKİ TÜM FUTBOLCULARIMIZ VE ŞEHİR ŞAMPİYONLUĞA İNANMİŞLAR. HADİ YOLUMUZ AÇIK TAKIM SÜPER salih,landel,anıl ,kAPTAN ,ziya.soro,harika oynadılar TÜM EKİBİ TEBRİK EDİYORUM timsi52 özellikle bugün taraftar mükemmeldi,hep böyle olsun kimse karşımızda duramaz

Ordu İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısının mart ayı toplantısı Ünye’de gerçekleşti. Perşembe Ziraat Odası'nın Ordu Temsilciliği Başkanı Arslan Soydan başkanlığında Ünye’de gerçekleşen toplantıda, Ünye ve Düzce’de faaliyet gösteren ve kısa bir süre önce kapatılan Lisanslı Depoculuğun faaliyetlerine devam edebilmesi için neler yapılabileceği, fındık ürünün fiyatlarını ve ürünle ilgili güncel konuları değerlendirdiler. Ünye Atakale Sosyal tesislerinde gerçekleşen Ordu İl Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu toplantısında fındık konusu masaya yatırıldı. Ziraat Odası Ünye Şube Başkanı Osman Sarıkahraman; Koordinasyon Toplantısında bir ayın geçmişini değerlendirdiklerini ve gelecek ay için planlama yaptıklarını söyledi. Koordinasyon Kurulu ve Perşembe Ziraat Odası'nın Ordu Temsilciliği Başkanı Arslan Soydan, koordinasyon toplantısında Ordu ilindeki tüm tarım ürünleri ile ilgili sorunları istişare etmek, dile getirmek, bunu gerekirse bir rapor halinde Türkiye Ziraat Odaları Birliğine, ilgili müdürlüklere, Milletvekillerine, Bakanlığa, gerekirse Başbakanlığa kadar ulaştırabilmek olduğunu söyledi. Ordu’nun tarımda en önemli geçim kaynağı olan fındık ürünüyle ilgili her ay toplantıda gündeme getirdiklerini belirten Soydan, “Ziraat Odaları olarak üyelerimizin büyük bir kısmı fındık üreticisi, fındıkla ilgili bütün gelişmeleri takip etmemiz gerekiyor. Odalarımızın üyeleri içinde arıcılar, balıkçılar, kivi, çilek üreticiler var. Zaman Zaman bunlarla ilgili sorunları da belli yerlerde dile getiriyoruz” dedi. “Fındıkta karanfil sayımı doğru değil “ Fındıkta karanfil sayımının 2012 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca iptal edildiğini ve bunun önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Soydan, “Karanfil sayı-

Çaybaşı ve F.Çakmak veda etti Ordu 1. Amatör Lig'de 18. hafta maçları geride bıraktığımız Cuma ve Pazar günü oynanan maçlarla tamamlandı. Ordu 1. Amatör A grubunda Çaybaşıspor B grubunda da Fevzi Çakmakspor bir alt kümeye düşme talihsizliği yaşadılar. Ordu 1. Amatör kümede A Grubunda Ulubey Belediyespor, Ünye Belediyespor, Demirspor ve Turnasuyuspor . B Grubunda da İl Özel İdarespor, Çamaş Belediyespor, Beta Umutspor ve Ordu Belediyespor play of maçları oynama hakkını elde eden takımlar oldular. Öte yandan Ordu 1. Amatör kümede 18. Haftada oynanan maçlarda ise şu sonuçlar alındı: Kirazlimanıspor 3 Çatalpı-

osmanlıdiyarı Geçmiş olsun DENİZLİ,Denizlinin orta sahası bugün çok kötüydü,bir türlü topları kahe ve yordonov la buluşturamadı,Denizli düşmez kimse telaşa kapılmasın..

narspor 0 (Hükmen), Esnafspor 1 Ünye Belediyespor 3, Kabataşspor 4 Çaybaşıspor 2, Ulubey Belediyespor 3 Demirspor 1, Fatsa Yaşamspor 5 Turnasuyuspor 4, Korganspor 2 Perşembespor 3 , Beta Umutspor 3 Fevzi Çakmakspor 0 (Hükmen) ve Çamaş Belediyespor 1 İl Özel İdarespor 0.

1.Lig’de 30.hafta randevusu

BabaHoroz Belediye takımları çıkacağına, Balıkesir ve Orduspor çıksın. Bugün iyi değildik, çok pas hatası yaptı takım ve şans faktörüde yanımızda değildi.Haftaya Karşıyakayı yener,yolumuza devam ederiz. orduspor5252 bugün orduda tutuktu sitres falan ama denizlispor iyi takı kesinlikle ligde kalırlar

mına göre fındığa var ya da yok demek yanlıştı. Karanfil sayımına göre rekolte tahminlerinde yüzde 40’lara varan farklılıklar oluşuyordu. Ama yine de bazı firmalar, sektörün bazı kesimleri karanfil sayımını şu anda yaptıklarını duyuyoruz. Ama bunun doğru olmadığını her zaman deklare ediyoruz. Fındıkta asıl önemli olan haziran ayında yapılacak olan rekolte çalışmasıdır. Biz o zamana kadar fındık vardır veya yoktur gibi açıklamalarda bulunulmasına karşıyız. Şu anda baktığımızda Türkiye’de bir kuraklık mevsimi var. Bu kuraklık devam ederse fındığı önemli ölçüde etkileyecektir. Karanfil dönemi ocak ve şubat ayında iyi geçti; ama iyi geçmesi demek fındık var veya yok demek değildir” diye konuştu. Soydan, fındıkta 5 yıldır ödenen bir alan bazlı gelir desteğinin bölge için önemli bir devlet desteği olduğunu, bu desteğin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü üreticinin burada bahçeye hizmet yapabilmesi, üretimi ve kaliteyi artırabilmesi için devlet desteğine ihtiyacı var. Bu desteğin en iyi şekilde fındık bahçelerine döneceğini düşünerek bu desteğin bu ay ödenmesini yerinde buluyoruz” dedi. Toplantıda, Ünye ve Düzce’de faaliyet gösteren ve kısa bir süre önce kapatılan Lisanslı Depoculuğun faaliyetlerine devam edebilmesi için neler yapılabileceği, fındık ürünün fiyatlarını ve ürünle ilgili güncel konular değerlendirildi. Toplantı Ordu’da faaliyet gösteren İlçe Ziraat Odaları Başkanlarının katılımıyla gerçekleşti.

PTT 1. Lig’in 30 haftada oynanacak maçların programı açıklandı. Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, PTT 1.Lig’de 15,16 ve 17 Mart 2014 tarihleri arasında oynanacak olan 30. Hafta maçlarının programı şöyle:

15 Mart 2014 Cumartesi: Balıkesirspor-Ankaraspor ve Samsunspor-Bucaspor. 16 Mart 2014 Pazar: BolusporMersin İdmanyurdu, TKİ Tavşanlı Linyitspor-Kahramanmaraşspor, 1461 Trabzon-Şanlı Urfaspor, Gaziantep Büyükşehir Belediyespor-Adanaspor, Tekden Denizlispor-Karşıyaka ve Adana Demirspor-Orduspor. 17 Mart 2014 Pazartesi: Fethiyespor-Manisspor. Öte yandan PTT 1.Lig’de Pazar günü Adana’da oynanacak olan Adana Demirspor-Orduspor karşılaşması Adana Demirspor’a bir maç seyircisiz maç oynama cezası verilmesi nedeniyle, bayan ve çocuk seyirciler önünde oynanacak.


SP

R

11 MART 2014 SALI

“Ben Sporcunun Zeki, Çevik ve Aynı Zamanda Ahlaklısını Severim” M. Kemal ATATÜRK

SPORA HAS Bir futbol takımında kazanma hırs ve azmi kaybolmadığı sürece, hedef adına hep yeşil ışık yakan da olur.

(Gazi) Mustafa Türkyılmaz

YILMAZ’DAN AMATÖR TAKIMLARA DESTEK /Mustafa TÜRKYILMAZ Ak Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz, Ordu 1. Amatör kümede mücadele eden 18 takım ile Bölgesel Amatör Lig’de 2 olmak üzere toplam 20 takımı malzeme desteği yaptı. Atatürk Spor Salonu’nda organize edilen törende konuşan Ordu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Zafer Öztürk, Yılmaz’a verdiği destek dolayı teşekkür etti. Öztürk ayrıca bu yardımın 2. Amatör kümede mücadele eden takımlara da verilmesini de istedi. “Sporu ve sporcuyu seviyoruz”

diyen Yılmaz’da yaptığı konuşmada, “Bu malzeme yardımı bizim için küçücük bir yardım. Arkası gelecek. 2. Amatör kümedeki takımların da eksikliklerini önümüzdeki günlerde gidereceğiz” dedi. Orduspor’un Ordu’nun bir markası olduğunu vurgulayan Yılmaz, spora yönelik daha sonra da şunları kaydetti: “Sporu seviyoruz ama futbol özelimiz. Ordu 19 Eylül Stat’ının çimlerini değiştirdik. Maraton tribününün üzerini kapatıp ışıklandırdık. Ekonomik sıkıntı yaşayan Orduspor’a ilk yarıda 500 ikinci yarıda da 500 olmak üzere 1 milyon TL nakit maddi yardımda bulunduk. Biz lafa değil, icraat bakarız.”

Yurt dışındaki Ordululardan kutlama

Spor Toto 3. Lig 2. Grup da mücadele eden ve küme düşmemek adına çırpınan Ünyespor’un Kulüp Başkanı Ömer Zorlu, Ünyespor’un kesinlikle küme düşmeyeceğini söyledi. Ünyespor takımı bugün itibari ile zorlu bir süreçten geçtiğini, kesinlikle 3. ligde kalacağını dile getiren Zorlu, “Biz taşın altına elimizi hatta bedenimizi koyduk. Destek verenden de vermeyenden de Allah razı olsun. Ünyespor

kesinlikle bu ligde kalacak. Hesabımız ortada, aldığımızda ödediğimiz-

de ödeyeceklerimizi de tek tek açıkladım. Kulüp yönetimini resmen dev-

ralmadığımız yönünde ki eleştirileri de kabul ediyorum ancak, başarısız sonuçlar nedeniyle yeni bir yönetim oluşturmak mümkün olmadı. Düzenleyeceğimiz gecenin ardından kongremizi yapıp yönetimi resmen alacağım. Ünyespor ligden kesinlikle düşmeyecek, ancak eğer düşerse de bu takım Ömer Zorlu’nun başkanlığında olacak. Bu kadar açık söylüyorum” şeklinde konuştu.

A2’lerden lidere tek kurşun: 1-0 A2 Lig’in de mücadele ede eden Orduspor’un A2’leri grubunun lideri Çaykur Rizespor’u 1-0 yendi. Durugöl Orduspor Tesislerinde saat 13.30Da oynanan karşılaşmayı 1-0 kazanan Orduspor’un A2’leri aldığı bu galibiyetle de puan sayısını 29’a çıkarttı. Sahayı yenilgiyle terk eden lider Çaykur Rizespor’da 38 puanda kaldı.

Futbol maçlarına girişte elektronik bilet uygulaması 14 Nisan 2014 tarihinden itibaren başlıyor. Kağıt bilet dönemi tarih olurken, yurt genelinde statlara girişler sadece elektronik kart ile mümkün olacak. Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Kanunu diye bilinen 6222 sayılı yasanın getirdiği E-Bilet projesi kapsamında artık maçlara girişler sadece elektronik kartlarla mümkün olacak. Akıllı kart teknolojisiyle donatılan elektronik sportif kimlik kartları; stadyumların yanısıra ulaşım, alışveriş olmak üzere günlük hayatın birçok alanında da kullanılabilecek. ELEKTRONİK BİLET TARAFTARA HANGİ KOLAYLIKLARI SAĞLAYACAK? Sistemin yürürlüğe girmesiyle kağıt bilet devri

de kapanacak. Kartlandırmanın başlamasıyla basılı bilet derdi sona erecek, maçlar elektronik biletlere tanımlanacak ve müsabakalara çok daha hızlı bir şekilde, uzun kuyruklarda beklemeden girmek mümkün hale gelecek. Kısacası, kağıt maç bileti kaybolmasın, maça girmeden yanlışlıkla yırtılmasın diye saklama derdi ortadan kalkacak. Taraftarlar ister internetten, ister satış noktaları ve stat girişlerinden bir defaya mahsus olmak üzere eKartlarını çıkartacak. Bu kartla ister internetten, ister gişelerden isterlerse de Türkiye genelindeki binlerce Aktif Nokta'dan istediği maçın biletini satın alabilecek. Maçlarını güvenli bir şekilde önceden aldıkları koltuktan izleyebilecek. E-Bilet sayesinde maçlarda kanunlara aykırı davrananların stadyumlara girmesi engellenecek, 7'den 77'ye, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden toplumun her kesiminden insanların aileleriyle çekinmeden maçları izleyebilmesinin önü açılacak. Bu sistem aynı zamanda futbolun tüm toplum kesimleri arasında daha saygın ve centilmence bir spor dalı olarak kabul ve beğeni görmesini sağlayacak.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK? 14 Nisan 2014 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak yeni yönetmelikle kağıt biletler tamamen kaldırılacak. Maçlara girmek isteyen taraftarlar elektronik kart alacak. Elektronik kartlar kişiye özel

ARKA PLAN Murat AKTAŞ

GÖVDE GÖSTERİSİ

Ptt 1. Ligin 30. Haftasında sahasında Tekden Denizlispor’u 3-0 yenen Orduspor, rakiplerine de gözdağı verdi. Skor kolay galibiyet izlenimi veriyor ama aslında zor maçı kolay gibi gösteren sahadaki futbolcuların üstün mücadelesiydi. Tekden Denizlispor Ordu’ya gelirken 3 maç arka arkaya kazanmış bir takım olarak geldi. Morali ve kendilerine olan güveni üst seviyede bir takımdı. Kimsenin bu galibiyeti küçümsememesi gerekir. İç saha maçlarını kayıpsız geçmek artık çok önemli hal aldı. Bu istikrarı artık Orduspor yakaladı. İç saha ve dış saha galibiyet oranlarını da eşitledi. Bu da Orduspor’un istikrarı yakaladığının göstergesidir. Tekden Denizlispor’u yenerlerken her hattıyla çok iyi bir mücadele ortaya koydular ve takdiri hak ettiler. Tekden Denizlispor maçındaki en büyük kazanım ise Subasic’in attığı 2 gol ve oynadığı olumlu futboldu. Sezon başından beri gol yükünü orta saha oyuncularının çektiği bir takımda, forvet oyuncularının da takıma attığı gollerle katkıda bulunması farklı galibiyetler kazanılmasını sağlıyor. Orduspor’un maçlarda zorlanmasının bir nedeni de forvet oyuncularından gol anlamında katkı alamamasıydı. Bu hafta zirve takımlarının hepsi kazanmayı başardı. Bu hafta avantaj sağlayamasa da, zaten var olan avantajını korumuş oldu. Bu anlamda da önemli bir haftayı geride bıraktılar. Şuana kadar işler yolunda gidiyor. Kazandıkça moraller yüksek ve keyifler yerinde oluyor. Bu tarz gidiş takımın süper ligi çok istediğini gösteriyor. Tabi daha zorlu maçlar var önlerinde, puan kayıplarını minimum alan takımlar süper lige çıkacak. Bu minimum puan kayıplarını deplasmanlarda almak en doğrusu olacaktır. Kendi sahanda firesiz gitmek yeterli olmayacak ve deplasmanlarda alacakları puanlar takımın lig’de ki durumunu belirleyecektir. Son haftalara doğru yaklaşıldıkça, bu lig’de hangi takımla oynarsanız oynayın her puanın çok büyük önemi var. Bu hafta ki alınan galibiyetin, Orduspor’un 47. Kuruluş yıl dönümüne denk gelmesi de 3 puanı daha anlamlı kıldı. Teknik ekibi ve futbolcuları onurlu mücadelelerinden dolayı kutluyorum. Saygıyla… ER

PTT 1. LİG 29. HAFTA Enerji FM 90.0 PUAN DURUMU “Ordu onu dinliyor” R A DY

E-kart uygulaması 14 Nisan’da başlıyor

9

EN

olacak ve satın alınan elektronik maç biletleri bu kartlara yüklenecek. Taraftarlar kartlarını stadyum kapılarında bulunan elektronik okuyuculara okutarak içeri daha hızlı girebilecek ve kendi koltuklarında oturabilecek.

E-KART HANGİ LİGLERDE GEÇERLİ OLACAK? Sporseverler, Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig maçlarını stadyumda izlemek için e-Biletlerini elektronik kartlarına yükleyecekler. Stadyumlarda devreye girecek yeni sistem, 14 Nisan 2014 tarihi itibariyle Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig'de oynanacak bütün maçlarda uygulanmaya başlayacak.

NE DEMİŞ?!.. “Bu kadar karakterli oyuncu grubuyla çalıştığım için öncelikle çok mutluyum. Takımın bu seviyelerine gelmesindeki en büyük pay oyuncularıma aittir. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bunun dışında çok zor zamanlar geçirdik maddi anlamda. Maalesef birinci ligde oynamamıza rağmen tribünler dolmadı. İnşallah seneye boş tribünler dolacaktır. Buna yürekten inanıyorum.” (Alper Durur - Orduspor Kadın Bayan Basketbol takımı antrenörü)

BAL LİGİ 4.GRUP

21. HAFTA PUAN DURUMU

Yurt Dışı Ordulular Kültür ve Dayanışma Derneği Orduspor'un 47. yıl kuruluş yıldönümü ile ilgili kutlama mesajı yayımladı. Yurt Dışı Ordulular Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sefa Yüce, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “47 yıl önce profesyonel takım olarak Türk futbol tarihine adını yazdıran Ordusporumuza, hizmet etmiş gönül vermiş tüm Başkanlarına, Yöneticilerine, Kongre Üyelerine, Teknik Kadrolarına, Mor Beyaz formayı taşıyan Futbolcularına, Kulüp Personeline ve Büyük Orduspor taraftarına, kuruluş yıl dönümünde emekleri için bir kez daha teşekkür eder, kulübümüzün 47. kuruluş yıl dönümünün tüm camiamıza hayırlı olmasını dilerim.”

Zorlu: “Ligde kalacağız”

Sayfa


ORTA SAYFA

ORTA SAYFA


ORTA SAYFA

ORTA SAYFA


ORTA SAYFA

ORTA SAYFA


ORTA SAYFA

ORTA SAYFA

Araç Giydirme Pankart Afiş El İlanı Broşür Kartvizit Şapka T’şort Kalem Ajanda

TÜM SİYASİ PARTİ ARAÇLARINA Uygulama Yapıyoruz

Daha bir çok ürün sizleri bekliyor... MKP. Mh. Ş.P. Erkan Alışır Cd. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12

Selimiye Mh. Fevzi Çakmak Cd. No: 20/2 ORDU Tel : 0452 222 26 22

Mir kuzey 638 11 03 2014 salı  

Mir kuzey 638 11 03 2014 salı