Page 1

Er Hakan Oktay'ın Evine Ateş Düştü

ULUSUMUZUN BAŞI SAĞOLSUN Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK' lıların eş zamanlı saldırısında şehit olan 6 askerin acı haberini alan Başkan Seyit Torun, başsağlığı mesajı yayımladı.

Hakkari'de teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Er Hakan Oktay'ın Ordu'daki baba evine ateş düştü.

O

ktay'ın şehit olduğu haberi, Kabataş ilçesine bağlı Kuzköy köyü Kazancılı Mahallesi'nde yaşayan ailesine Kaymakam Bekir Demir ve İlçe Jandarma Komutanlığı yetkilileri tarafından verildi. 8 aylık asker olan Oktay'ın babası Bahri Oktay, acı haberler gözyaşlarına boğulurken, oğlunun beş ay önce izne geldiğini ve şubat ayında da tezkereye geleceği günü beklediklerini söyledi. Cuma günü oğluyla telefonla görüştüğünü söyleyen

baba Bahri Oktay, "Bir erkek evladım daha var. Onu da aynı onun birliğe alırlarsa gönderirim. Eğer alırlarsa kendim bile askere gitmek istiyorum" dedi. İkisi erkek olmak üzere 8 çocuğundan biri olan Hakan'ın ölüm haberini alan anne Emine Oktay ise son görüşmelerinde oğlunun kendisine, "Burası çok karışık anne korkuyorum. Babamı bırakma, el ele gezin. Gelinci sizi çalıştırmayacağım, sizi çalışmadan kurtaraSayfa 3’te cağım" dediğini anlattı.

Sayfa 3’te

Tarih

07

www.gazetekuzey.com Fiyatı: 50 kr

RAMAZAN AYI YARDIMLARI ARAKANLI MÜSLÜMANLARA

G ü n l ü k Ta r a f s ı z S i y a s i G a z e t e

Yıl: 1

Tel: 0452 407 10 11

Ağustos 2012 Salı Sayı: 152

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin;

115 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ KORKMA Ünye İlçe Müftüsü Aydın Yığman Ramazanda toplanan yardımların Burma’daki Arakan Müslümanları için toplandığını söyledi. 4’te

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Şemdinli’deki çatışmalarda 14 günde 115 bölücü terör örgütü etsiz hale getirildi” dedi. Şahin, önceki akşamki saldırıda teröristlerin gasp ettikleri bir minibüse 10 bölücü terör örgütü cesedi doldurarak kaçırdığına dair istihbarat aldıklarını açıkladı.

/ Özlem ALTAN

Türkiye Televizyonları tarihinde bir ilk olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Hayatını konu alan dizi 8 ağustos Çarşamba 22.35’de TRT 1 ekranlarında 3.bölümüyle izleyici karşısına çıkıyor. Sayfa 4’te

Bakan

İdris Naim Şahin, memleketi Ordu’da AK Parti’liler ile iftar yemeğinde bir araya gelirken, burada yaptığı konuşmada gündeminde yine terör vardı. Bakan Şahin, “Dünya hiçbir zaman hiçbir zaman barış ve huzur dünyası olmadı. Savaşla barış, iyi ile kötü, zulüm ile adalet hep iç içe, yan yana karşı

KREDİ KARTI AİDATI

SONA ERİYOR Ekonomi

yönetimi Yeni Tüketici Hakları Yasa Taslağı ile kredi kartından her yıl aidat alınması uygulamasını bitirmeye hazırlanıyor. Toplam 30 maddelik taslak tüketiciye herhangi bir malı 14 gün içinde iade etme hakkı da getiriyor. Sayfa 6’da

KARPUZUN FAYDALARI Karpuz dünyanın en sağ-

lıklı yiyeceklerinden biri olmasını, su içeriği fazlalığına, likopen açısından zengin olmasına, A vitamini ve pek bilinmeyen beta kriptokzantin karotenoidi de dahil olmak üzere karotenoid seviyesinin yüksek olmasına borçludur. Aşırı doyurucudur, kilo ver6’da meye yardımcı olur.

SERİNLETEN YAĞMUR

Fatsa’da kavurucu sıcakların ardından etkili olan sağanak yağmur vatandaşlara rahat bir nefes aldırdı.

/ Özlem ALTAN ürkiye'yi etkisi altına alan sıcak havalar dün Fatsa’da yerini sağanak yağmura bıraktı. Yaklaşık yarım saat aralıksız olarak devam eden yağışların ardından yollarda su göletleri oluştu. Yağmura hazırlıksız yakalanan sürücüler, trafikte seyir ederken zor anlar yaşadı. Sayfa 8’de

T

karşıya var oldu. Birileri İyilikten yana, güzellikten yana, adaletten yana çalışmadan yana yer aldı. Bugün de bu aynıdır. 2012 dünyasında da bölgesel olarak, mevsimsel olarak, iyi ile kötünün mücadelesi hep devam ediyor” derken Türkiye’nin çözüme kavuşmamış sorununun 4’te terör olduğunu söyledi.

Atek Makine 3 ili HAMARAT SAHUR SOHBETİNDE Yalçın’da buluşturdu

Atek Makine, 3 ilin oto lastik ve tamir servisi esnafları Fatsa Yalçın Hotel’de buluşturdu

A

FATSALILARLA BULUŞTU

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat Ordu İl Teşkilatının iftar programının gecesinde Fatsalılarla gece geç saatlere kadar sohbet etti.

/ Muhsin YILMAZ

tek Makine ve Uygun Sanayi tarafından Oto Lastik ve Garaj ekipmanları tanıtımı ve iftar yemeği Fatsa Yalçın Hotel’de gerçekleşti. 2 gece gerçekleşen iftar yemeği ve tanıtım organizasyonuna Ordu-Samsun-Giresun ve ilçelerinden 540 oto lastik ve tamir servisi esnaflaSayfa 8’de rı katıldı.

Sayfa 9’da


2

07/08/2012 Salı

Fatsa Ticaret Borsası Yüzde 50 Randımanlı Kabuklu Fındık

3,95 TL

Avrupa Para Birimi EURO

Amerika Para Birimi DOLAR

Alış:2,19 Satış: 2,20

24 Ayar Altın

Alış: 1,77 Satış: 1,78

Fadime kumar oynuyormuş. Temel de arada sırada gidip soruyormuş: - Nasıl gidiyor kanaryam? - Kaybediyorum. Bir müddet sonra yine:- Nasıl gidiyor güvercinim? - Kaybediyorum Bu konuşma bülbülüm, serçem diye devam edince Cemal sormuş, - Neden karına hep kuş isimleriyle hitap ediyorsun? - Bu kadar kişinin içinde kuş beyinli diyemem ya! diye fısıldamış Temel.

İmsâk: 3:41 Güneş: 5:23 Öğle: 12:41 İkindi: 16:32 Akşam: 19:47 Yatsı: 21:21

Tarihte Bugün 07/08/1648 Sultan İbrahim’in halli sonrasında, IV. Mehmet tahta çıkarıldı.

karartma başladı ve gece sokağa çıkma yasağı getirildi.

07/08/1919 Erzurum Kongresi, Heyeti Temsiliye seçiminden sonra, Mustafa Kemal Paşa’nın kısa konuşmasıyla son buldu: ‘’Tarih bu kongremizi şüphesiz ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.’’

07/08/1944 Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu’nda değişiklik yapıldı ; 16-60 yaş arasındaki erkeklerle 20-45 yaş arasındaki kadınlara hizmet yükümlülüğü getirildi, seferberlik halinde tüm ulaştırma araçlarına el konulacak.

07/08/1924 Güneydoğu’da sınırda, Nasturi ayaklanması baş gösterdi.

Temel ile Dursun sahil kenarında yürüyolarrmış. Birden denizden imdat sesleri duyulmaya başlamış, birde bakmışlar adamın biri boğuluyo. Hemen denize atlayıp kurtarmışlar ve kenara getirmişler. Temel sonra birden adamı tutup tekrar denize atmış. Dursun şaşırıp sormuş; "Uy ne yaptın da?.." Temel de cevap vermiş; "Eee dedemin lafidur iyilik yap denize at..."

Ordu Namaz Vakitleri

Sağanak Yağışlı En Düşük: 23 En Yüksek: 26

91,65 TL 147,50 TL

Karikatür

FIKRA

Ordu Hava Durumu

Çeyrek Altın

07/08/1936 Yaşar Erkan Berlin Olimpiyatları’nda grekoromende 61 kilo şampiyonu oldu. 07/08/1944 39 il merkezinde geceleri

07/08/1945 Nüfus sayımı için evlere numara verilmesi kararlaştırıldı. 07/08/1953 Türkiye ve İngiltere arasında imzalanan anlaşmaya göre; Türkiye, İngiltere’ye olan 240 milyon lira kredi borcunu ödemeyecek.

Sizde Fotoğraflarınızı Gönderin Yayınlayalım

gazetekuzey@gmail.com

Fatsanın melekleri

Buyrun efendim

Şu pozdaki asalete bak Noluyo buyda yahu

aman dikkat devirmeyelim

Kankaların buluşması

Bu fidan güzelmiş

Bugün Sizi Neler Bekliyor? Koç 21Mart-20Nisan

Egonuzu ifade edemediğiniz zaman, huzursuz ve kaprisli oluyorsunuz.. Sabırsız fakat, kendinize güvenen tavırlarınızla, başarıyı kucaklayacaksınız. Çevrenizde sizi seven arkadaşlarının olumlu destekleri sayesinde, bugün bir çok problemlerinizin üstesinden kolay bir şekilde gelebileceksiniz. Sosyal aktivitenizde canlanma söz konusu.

Bugün, kariyerinizle ilgili değişik düşünceler içindesiniz. Çevre ilişkilerinizi amacınıza uygun bir şekilde kullanacağınız bir gün. Ay tepe evinizde ilerlerken, kendinizi aşma konusunda size gereken avantajları sağlıyor. Önünüzün açılması nedeniyle, hedeflerinizi istediğiniz Aslan aşamaya getireceksiniz. Sabırlı olmak sizin 24Temmuz-23Ağustos olumlu yönünüz.

Boğa 21Nisan-21Mayıs

Değerlerinizin farkındasınız fakat bu özelliğinizi karşı tarafa aktarma konusunda güçlük çekebilirsiniz. İnatçı yapınızı vurgulayıcı tavırlarla karşınızdaki kişiyi üzebilir ve onu zor durumda bırakabilirsiniz. Bugün, duygusal saplantılarınızda ileriye gidebilir, hatta onun adına kararlar bile verebilirsiniz. Yaşamınızı zorlaştırmamalısınız.

Sezgilerinizin, yüksek olduğu bir gün içindesiniz. Sıra dışı düşüncelerinizi çılgınlık olarak yorumlamayın. Duygusal yönlerinizi ortaya çıkaran sosyal çalışmalar içine gerecek ve uzun zamandır beklediğiniz Performansı yakalayacaksınız. Karşıt görüşte olan insanları ikna etmeniz kolay olacaktır. Yeteneklerinizin anlaşılması için, yakın çevrenizde olan insanları hoşnut etmeyi denemelisiniz.

İkizler 22Mayıs-21Haziran

Düşüncelerinizi gizleme gereği içindesiniz. Bazı olayları takibe alıp, sessiz bir yorum geliştirmek isteyebilirsiniz. Yeni ve radikal düşünceler içindesiniz.Huzursuz ve alıngan bir gün yaşıyorsunuz.. Kendinizi daha kolay ifade etmenin yollarını bulmalısınız. Zaman kavramının önemli olduğunu çevrenize hatırlatmalısınız.

Bugün, karşılaşacağınız olaylar karşısında soğukkanlı davranmalısınız. Kendinizi zorlayan nedenler üzerinde fazla durmamalısınız. Yaşamınıza geçirmeyi düşündüğünüz istekleriniz karşısında sabırlı olmalı, karşınızdaki kişilerin fikirlerine saygı göstermelisiniz. Sezgilerinizin oldukça yüksek olduğu bir gün . Sıra dışı düYengeç 22Haziran-23Temmuz şüncelerinizi çılgınlık olarak yorumlamayın.

Başak 24Ağustos-23Eylül

Terazi 24Eylül-22Ekim

Akrep 23Ekim-22Kasım

Kaygıları bir kenara bırakmalı ve başaracağınız işlerden kaçmamalısınız. Sorumluluklarınızın bilincinde olduğunuz için, çevrenizden gelecek iş tekliflerine karşı hazırlıklı olmalısınız. Bugün seçici davranıyor ve yeniliklere karşı direnç gösteriyorsunuz. Bazı alışkanlıklarınızı aşmanın kolay olmadığının farkındasınız.

Bugün, partnerinizle işbirliği içinde olmanız, kazançlarınızla ilgili ortak kararlar almanıza neden olacaktır. Yaşamınızı kendi istekleriniz dahilinde yönlendirmek isteyebilir ve bu konuda yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Her olayın arkasındaki farklı nedeni araştırırken, sevdiğiniz kişiyle çatışabilirsiniz. Dikkatli olmalısınız.

Yay 23Kasım-22Aralık

Bugün, değişkenlik göstermek için hiçbir fırsatı kaçırmıyorsunuz. Meraklı yapınızı ön plana çıkarıyorsunuz. Yol fırsatlarını değerlendirmelisiniz. Birlikte olduğunuz kişilerle felsefi konuşmalar yaparak, bilgi dağarcınızı istediğiniz tarzda kullanabilirsiniz. Bugün, konuşmalarınızla çevrenizi istediğiniz gibi etkileyeceksiniz.

Oğlak 23Aralık-20Ocak

Üstün nitelikli kişilerden alacağınız destek sizin için çok önemli ve çalışmalarınızı olumlu bir şekilde etkiliyor. Bazı bağlantılarınızı doğru bir şekilde yönlendireceksiniz. Aklınıza taktığınız konularda ısrarcı fakat sessiz bir protesto davranışları içindesiniz. Sanatsal olayları takip etmekten zevk duyacağınız bir gün. Bir çok davete katılacak ve kendinizi mutlu hissedeceksiniz.

Kova 21Ocak-18Şubat

Evinizle ilgili yapacağınız değişimleri ortaya çıkarmadan önce başkalarının da fikirlerini alma ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Bugün çevrenize şüpheli bir şekilde yaklaşmanız mümkün. Size anlatılan her şeyin arkasında farklı şeylerin olabileceğini düşünüyorsunuz. Aile içinde oluşan durumlara karşı yeni bir yapılanma içinde olabilirsiniz.

Balık 19Şubat-20Mart

Merkür ters hareket ederken, eski sorunlarınızı kafanızdan atarak bazı düşüncelerinizi arıtmanın zamanı geldi. Geçmişe teslim olmamalısınız. Gücünüzü arttırma yolunda yeni bir döneme giriyorsunuz. Bulunduğunuz şartları benimseme konusunda tereddütleriniz var ve içsel savaşlarınızı sizi rahatsız edecek boyutlara gelmesine izin vermemelisiniz.


07/08/2012 Salı

3

TÜM ULUSUMUZUN İftar Yemeğinin Konukları Basın Mensupları

BAŞI SAĞOLSUN

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK' lıların eş zamanlı saldırısında şehit olan 6 askerin acı haberini alan Başkan Seyit Torun, başsağlığı mesajı yayımladı.

H

akkari’nin Çukurca ilçesinde PKK'lıların eş zamanlı saldırısında şehit olan 6 askerin acı haberini alan Başkan Seyit Torun, başsağlığı mesajı yayımlayarak “Bu acı haber hepimizi yasa boğmuştur.” dedi. Saldırıda 6 askerimizin ve 2 köy korucumuzun şehit edildiği haberinin tüm ülkeyi yasa boğduğunu belirten Seyit Torun, hemşehrimiz Jandarma Er Hakan Oktay'ın şahadet haberinin acıyı ikiye katladığını söyledi. “Türkiye’nin huzur ve güvenliğine, milli birlik ve kardeşliğe yönelik hain saldırıyı lanetleyen Başkan Torun, şunları söyledi: "Bu hain saldırılar Türkiye’nin terörle mü-

cadele konusundaki kararlılığını etkileyemeyecektir. Türkiye terörle mücadelesini sürdürmeye, barış ve dayanışma duygularını geliştirmeye ve güçlendirmeye devam edecektir. Özellikle barış ve kardeşlik duygularının yoğun olarak yaşandığı kutsal bir ayda yapılan bu saldırı, terörün barış ve kardeşliğe düşmanlığının en açık göstergesidir. Başta Jandarma Er Hakan Oktay olmak üzere hain saldırıda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin acılı ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Ayrıca, saldırıda yaralanan askerlerimize Allah’tan acil şifalar temenni ediyorum.”

İmtiyaz Sahibi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi temsilcisi Niyazi Yeşiller Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fahrettin Özyurt Genel Yayın Yönetmeni Muhsin Yılmaz Sayfa Editörü Mustafa Dalgacı Muhabirler Taner Şen Özkan Yıldırım Mustafa Kemal Poyraz İşletme Müdürü Nusret Yeşiller Genel Koordinatör Betül Yeşiller Haber Merkezi Özlem Altan Grafiker Emrah Çoşkun Baskı Operatörü Çetin Ucuzova Reklam Ahmet Kaytaz Oğuzhan Yılmaz Hukuk Danışmanı Av. Doğan Pehlivan Dizgi-Grafik Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa Yayın Türü Yerel Süreli Dağıtım Alp Medya Ajans Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa Adres MKP. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU Tel: 0452 407 10 11 Faks: 0452 407 10 12 e-posta: gazetekuzey@gmail.com Gazetemiz İHA Abonesidir. Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazarları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir.

Başkan Seyit TORUN Basın Yayın kuruluşları temsilcileri ve çalışanları ile iftar yemeğinde bir araya geldi. Aktaşlar Restaurant'ta düzenlenen yemeğe Belediye Başkan Yardımcıları, Özer KARADAĞ ve Cengiz OKUR’da katıldı.

G

azeteciler Cemiyeti Başkanı Recep AYDIN, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Birol YILMAZ ile birlikte Ordu’da yayın yapan yerel gazete, televizyon, radyo ve yaygın basının temsilcilerini ağırlayan Başkan TORUN, her Ramazan ayında Basınla bir araya gelmeye özen gösterdiklerini söyleyerek, davete katılan tüm basın mensuplarına teşekkür etti. Basın mensuplarını kamu yararına çalışmalar yapan ar-

kadaşlarımız olarak görüyoruz diyen Başkan Torun, Ordu'nun sorunlarının çözümünde ve Ordu'ya hizmet etme noktasında birlikte hareket etmenin faydalı olacağına inanıyorum. Basın mensuplarının eleştiri ve uyarılarını değerlendiriyor, daha güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Bizlere destek olan ve bu güne kadar yaptığımız çalışmalarda anlayış gösteren gazeteci ve televizyoncu arkadaşlarıma bütün hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum dedi

Er Hakan Oktay'ın Evine Ateş Düştü Hakkari'de teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Er Hakan Oktay'ın Ordu'daki baba evine ateş düştü. tanlığı yetkilileri tarafından verildi. 8 aylık asker olan Oktay'ın babası Bahri Oktay, acı haberler gözyaşlarına boğulurken, oğlunun beş ay önce izne geldiğini ve şubat ayında da tezkereye geleceği günü beklediklerini söyledi. Cuma günü oğluyla telefonla görüştüğünü söyleyen baba Bahri Oktay, "Bir erkek evladım daha var. Onu da aynı onun birliğe alırlarsa gönderirim. Eğer alırlarsa kendim bile askere gitmek istiyorum" dedi. İkisi erkek olmak üzere 8 çocuğundan biri olan Hakan'ın ölüm haberini alan anne Emine Oktay ise son görüşmelerinde oğlunun kendisine, "Burası çok karışık anne korkuyorum. Babamı bırakma, el ele gezin. Gelinci sizi çalıştırmayacağım,

sizi çalışmadan kurtaracağım" dediğini anlattı. Anne Emine Oktay, oğlu ile hayallerinin yarım kaldığını söyleyerek, "Hayallerim boşa çıktı. Hakanıma kız bakıyordum. Bana, 'ben askere gideyim elin kızına sebep olma anne. Benim de vardır bir nasibim' demişti. Askerden gelince evimizi tamamlayacaktık. Her şey yarım kaldı" diye ağıt yaktı. Kardeşinin şehit haberini alan ablaları sinir krizleri geçirdi. Ailenin yaşadığı evin bulunduğu sokak, Türk bayraklarıyla donatıldı. Hakkari'nin merkeze bağlı Geçimli köyündeki karakola teröristlerce düzenlenen saldırıda 6 asker ile 2 köy korucusu şehit olmuştu.

nüştürdüklerini anımsatan Düzgün, ''Bu merkezde değişik üniteler var. Bu alanlardan biri de o bölgede kalacak çocukların ana sınıfı olacak. Çocukların okula ve hayata hazırlanmaları, bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla dersler verilecek'' dedi. Vali Düzgün, daha yetişkin olan çocuklara yönelik halk oyunları, yüzme, müzik kursları gibi değişik alanlarda kursların da açıla-

cağını kaydetti. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan ise ana sınıfında eğitim görecek öğrencilerin tespit çalışmalarının başladığını dile getirerek, ''Halk Eğitim Müdürlüğümüz, okula bir öğretmen ve müdür yardımcısı gönderdi. Çadıra gelen velilerimizden öğrencilerin nüfus cüzdanları alınarak kayıtları yapılacak'' diye konuştu.

O Mevsimlik İşçi Çocuklarına Eğitim-Öğretim Yaptırılacak ktay'ın şehit olduğu haberi, Kabataş ilçesine bağlı Kuzköy köyü Ka-

zancılı Mahallesi'nde yaşayan ailesine Kaymakam Bekir Demir ve İlçe Jandarma Komu-

Mevsimlik geçici fındık işçilerinin çocukları anne-babaları bahçede olduğu sırada okulda ders görecekler.

O

rdu Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye İş Kurumu'nca yürütülen proje kapsamında fındık toplamak üzere Ordu'ya gelen geçici fındık işçilerinin çocukları okulda ders görecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden Ordu'ya gelen geçici fındık işçileri, Ordu’da Uzunisa ve Efirli köylerinde hazırlanan alanlarda konaklıyor. Geçici fındık işçileri fındık toplamak üzere bahçeye giderken, ana sınıfı çağındaki çocuklar da Halk Eğitim Merkezi'nce görevlendirilen eğitmenler tarafından ders alacak. Çocuklar hem okul hayatına alıştırılacak hem de bilgilerini geliştirecek. Milli Eğitim Müdürlüğü'nce tespit edilecek öğrenci adayları, konakladıkları Uzunisa köyünde-

ki Kültür ve Sanat Evi'nde eğitim görecek. Ordu Valisi Orhan Düzgün, ''2010 yılından itibaren ilimize gelen fındık işçilerinin sağlıklı koşullarda konaklamalarını temin etmek amacıyla bazı üniteler kurulmuştu. Başta insani ihtiyaçların karşılanabileceği tuvalet, banyo gibi yerler oluşturulmuştu. Geçtiğimiz yıl da amatör ölçekte çocuklara eğitim vermek amacıyla bazı kurslar açılmıştı. Bu yıl çalışmaları daha programlı ve planlı hale getirerek anaokulu çağındaki çocuklar için Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ortaklaşa bir ana sınıfı açıyoruz.'' Halk oyunları, yüzme, müzik kursları da açılacakKonaklama alanındaki eski okulu geçen yıl yenileyerek bir kültür ve sanat merkezine dö-

Rıhtımda Erkek Cesedi Bulundu

O

rdu'da Rıhtım mevkiinde denizde yaşlı bir erkek cesedi bulundu. Cesedin Kabadüz ilçe nüfusuna kayıtlı 68 yaşındaki Salih Karaca'ya ait olduğu belirlendi.

Denizde ceset gören vatandaşlar hemen polise haber verdi. Sudan çıkartılan cesed otopsi için hastaneye kaldırıldı.Kesin ölüm sebebinin otopsi sonucu belli olacağı bildirildi.

Anlayan Kitap & Kırtasiye Mehmet ANLAYAN 0536 855 70 18 anlayankirtasiye@hotmail.com Adres: M.K.P. Mah. A.Cevat Güvenkaya Cad. No:14/A Dereüstü/FATSA Tel: 0452 Tel: 0452 424 424 20 22 20 22


4

07/08/2012 Salı

BAKAN ŞAHİN: "115 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ” İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Şemdinli’deki çatışmalarda 14 günde 115 bölücü terör örgütü etsiz hale getirildi” dedi. Şahin, önceki akşamki saldırıda teröristlerin gasp ettikleri bir minibüse 10 bölücü terör örgütü cesedi doldurarak kaçırdığına dair istihbarat aldıklarını açıkladı.

B

akan İdris Naim Şahin, memleketi Ordu’da AK Parti’liler ile iftar yemeğinde bir araya gelirken, burada yaptığı konuşmada gündeminde yine terör vardı. Bakan Şahin, “Dünya hiçbir zaman hiçbir zaman barış ve huzur dünyası olmadı. Savaşla barış, iyi ile kötü, zulüm ile adalet hep iç içe, yan yana karşı karşıya var oldu. Birileri İyilikten yana, güzellikten yana, adaletten yana çalışmadan yana yer aldı. Bugün de bu aynıdır. 2012 dünyasında da bölgesel olarak, mevsimsel olarak, iyi ile kötünün mücadelesi hep devam ediyor” derken Türkiye’nin çözüme kavuşmamış sorununun terör olduğunu söyledi. Bakan Şahin, “Ülkemizin dünden bugüne çözüme tam olarak kavuşmamış bir sorunu var. O da ülkemizin iç güvenliğine yönelik sorundur. Ülkeyi bölme ve parçalama sorunudur.

Bu son bir yılın 11 yılın sorunu değil, 30 yıla aşkın bir sorundur. Ülkeyi bölme ve ülkenin siyasal bütünlüğünü tehdit edici sorun da 11 yılda önemli başarılar elde edilmiştir. Bu sorun çoğaltılmamış, çoğaltılmasına fırsat verilmemiş azalma trendine yönlendirilmiştir” diye konuştu. Hakkari’deki saldırı hakkında konuşmasını sürdüren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, dün gece gerçekleştirilen çatışmada terör örgütü mensuplarının yoldan geçen bir minibüsü gasp ederek 10 terörist cesetlerinin olay yerinden görüldüğünün istihbaratını aldıklarını açıkladı. Bakan Şahin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hakkari ilimizin merkezine bağlı bir jandarma karakolumuza ve bir üst karakola saldırılar olmak üzere, terör örgütünün çok ciddi bir saldırısı meydana geldi. Bu saldırıya güvenlik güçlerimiz her zaman olduğu gibi anında etkili bir şekilde karşılık verdiler. 6 jandarmamız ile 2 geçici köy korumuz şehit oldu. Sabah yapılan arama çalışmaları sonucunda 14 terör örgütü üyesi etkisiz hale getirildi. Yine gecenin şartlarında gasp ettikleri bir minibüse 10 bölücü terör örgütü cesedi doldurularak kaçırıldığına dair istihbarat bilgisi ortaya çıktı. Bölücü terör örgüt yapmak istediği kendi açısında başarılı belli ölçüde başardığı bu saldırının sonucunda zayiatını alarak bu sonucu yaşamak

durumunda kaldı. Yaklaşık 14 gündür Hakkari ilimizin Şemdinli bölgesinde devam eden bölücü örgüt militanlarının gözü dönmüşçesine yapmak istedikleri, tuzaklama saldırı teşebbüsüne karşı silahlı kuvvetleri mensuplarının jandarma ve polisimizin devam eden karşı tedbir ve müdahaleleri sonucunda Allah’a şükürler olsun mayının tuzaklamasında şehit olan iki askerimiz hariç herhangi bir zayiat vermeden toplamda 115 bölücü terör örgüttü etsizleştirilerek bugün 14. günde bir sonuca, iç güvenlik konusunda ciddi çatışmanın sonucunda erişmiş olduk. Saldırı ve çatışma bizim hiçbir zaman arzu ettiğimiz bir husus değildir. Çatışmanın müdahalenin mücadelenin yegane sorumlusu terör örgütleri ve onarla destek verenlerdir. Hiçbir zaman bu ülkenin askeri polisi masum bir insana karşı silah doğrultmamış doğrultma-

yacaktır. Bu ülkenin huzuru ve güvenliği için bu teşkilatlarımız silahlıdırlar silahlı olmak zorundadırlar. Artık vurma kaçma devri bitmiştir. Artık askerimiz polisimiz takiptedir. İstihbaratı ile ön kesmeye devam etmektedir. Her hangi bir saldırı anında da cevabını verecektir. Dün akşam bu olmuştur. Ülkemizin ve milletimizin huzurunun sağlanması konusunda hükümetimiz ve devletimiz son derece kararlıdır. Bu ülke hepimizin ortak mirası ve değeridir. Bu ülkenin bütünlüğünün sahipliği milletin her ferdine aittir.” İftar yemeğine Bakan Şahin’in yanı sıra Ordu Milletvekilleri Fatih Han Ünal, İhsan Şener, Mustafa Hamarat, AK Parti Ordu İl Başkanı Hüseyin Akyol, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami Aydın, AK Parti’li belediye başkanları, ilçe başkanları ile çok sayıda partili katıldı.

RAMAZAN AYI YARDIMLARI ARAKANLI MÜSLÜMANLARA Ramazan ayında toplanan yardımların Burma’da sıkıntı içinde olan Arakan Müslümanlarına gönderileceği belirtildi.

Ü

nye İlçe Müftüsü Aydın Yığman, Cuma günü toplanan yardımın 20 bin TL olduğunu ve yardımların devam edeceğini söyledi. Ünye İlçe Müftüsü Aydın Yığman Ramazanda toplanan yardımların Burma’daki Arakan Müslümanları için toplandığını söyledi. Yığman, “Arakanlı Müslüman kardeşlerimize yardım toplamaya başladık. Ünye’deki ca-

milerimizden ve köylerdeki camilerimizden yaklaşık 20 bin tl para topladık. Yardım kampanyası sürüyor. Buradaki kardeşlerimizin sıkıntılarını bir nevi hafifletmek ve çare olmak, İslam kardeşliğinin gerçek manada yaşanması için onların hissettiği acıyı bizde bir nevi hissetmeye çalıştık. Ramazan’da kardeşlik duygusuyla hareket ettik” dedi.

KORKMA

OSB’YE BAKANLIK ONAYI

Türkiye Televizyon tarihinde bir ilk olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Hayatını konu alan dizi, 8 Ağustos Çarşamba 22.35’de TRT 1 ekranlarında 3. bölümüyle izleyici karşısına çıkıyor.

Ünye Cevizdere Havzasına yapılması düşünülen Ünye Organize Sanayi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan OSB için yer kesinleşti, Kamu Yararı Kararı geldi. Yer için Kıymet Taktir Komisyonu hazırlığı başladı.

Ü

nye’nin 22 senedir beklediği 850 dönüm alana sahip olan Organize Sanayi Bölgesi için Bakanlığın 604 dönüm için Kamu Yararı Kararı verdiği, geri kalan 246 dönüm alan için Kamu Yararı Kararı’nın eksik evrakların tamamlanması sonrası verileceği öğrenildi. Ünye’nin gündemine 1990 yılında giren ve uzun süredir yapılması planlanan Ünye Organize Sanayi Bölgesi start aldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yeri kesinleşen ve bu yer için Kamu Yararı Kararı verilen Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları son hızıyla sürdürülmeye başlandı. Ordu, Fatsa Organize Bölge Müdürü Olgun Topkaya’dan edinilen bilgiye göre 850 dönüm alana sahip olan Ünye Or-

ganize Sanayi Bölgesi için Bakanlık 604 dönüm için Kamu Yararı Kararı verdi. Geri kalan 246 dönüm alan için Kamu Yararı Kararı, eksik evrakların tamamlanması sonrası verileceği öğrenildi. Ordu Valiliği tarafından takip ve koordine edilen çalışmayı Ordu- Fatsa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Ünye Kaymakamlığı Özel İdare Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa çalışmaları ile sürdürülüyor. Bakanlığın yeri kesinleştirme ve Kamu Yararı Kararı’ndan sonra Ünye Organize Sanayi Bölge’sinin kurulacağı alan için Kıymet Taktir Komisyonu oluşturulması için yazı yazıldı. Kıymet Taktir Komisyonu’nda İnşaat Mühendisi, Harita Mühendisi ve Ziraat Mühendisi bu-

/ Özlem ALTAN izinin Senaryosunu Uğur Uzunok, yönetmenliğini Tunç Davut, Yapımcılığını ise Ünlü Oyuncu Ahmet Yenilmez yapıyor. Bu bölümünde ayrıca Fatsa’mızın genç yeteneklerinden başarılı oyuncu İlker Taze de yer alıyor. Bundan 2 yıl önce İstanbul’a gidip Yenilmez Sanat Merkezinde oyunculuk eğitimi alan İlker Taze; “Ustam Ahmet Yenilmezden çok şey öğrendim halada öğrenmeye devam ediyorum. Korkma projesinde yer aldığım için gurur duyuyorum ve başta ustam Ahmet Yenilmeze ve de yenilmez sanat merkezine çok teşekkür ediyorum. Dizinin bu bölümünde Yüzbaşı rolünde oynadığını söy-

D lunacak. Ayrıca Tapuya bu yer için şeyh’de konulacak. Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nin istimlakı için istimlak bedelinin de hazır olduğu belirtildi. Ünye Organize Bölge Mü-

DEVREN SATILIK FIRIN Dumlupınar Mahallesi Pazar Caddesi Atilla İlhan Sokak No:34/1 adresinde bulunan Selim Unlu Mamülleri isimli iş yeri devren satılıktır. Müracaat Telefon: 0 543 875 4526

Kadir Karabacak

dürlüğü yerin raiç bedelini belirlemek için ilk olarak Ünye Belediyesi, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ve Emlakçılar Odası’ndan görüş alması bekleniyor.

ORDU’DA BU YIL 234 ÇİFT

BOŞANDI

T

ÜİK, Türkiye genelinde bu yılın ilk 6 ayında boşananları illere göre açıkladı. Buna göre Ordu'da 2012 yılının ilk 6 aylık dönemi içinde 234 çift boşandı. Boşanmaların şiddetli geçimsizlik ve ekonomik sebeplerden kaynaklandığı da vurgulandı.

leyen İlker Taze, tüm Fatsalı Hemşerilerini 8 Ağustos Çarşamba 22:35de TRT 1 ekranlarına davet etti. Yenilmez Sanat Merkezinde oyunculuk kariyerine devam eden İlker Taze, şu anda ustası Ahmet Yenilmezle birlikte 81 vilayeti kapsayan “Seyyah-ı Alem Evliya Çelebi” Oyunuyla turnelere devam etmekte. Daha önce Fatsa’da 2 yıl Yasemin Coci tiyatrosunda Oyunlar oynayan İlker taze O zamanlarda da bize destek olan Fatsalı hemşerilerine ve Fatsa Basınına teşekkürlerini dile getirdi. “Korkma” 3. bölümüyle 8 Ağustos Çarşamba 22:35de TRT 1 Ekranlarında… İlker Taze –Yüzbaşı Rolünde…


07/08/2012 Salı

ELVEDA YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Hazırlayan: Nusret YEŞİLLER

K

UREYŞ eşrafı yeni doğan çocuklarını süt annelere verirler. Onları alır, havası güzel, suyu serin yaylalarda yetiştirirler. Bu yüzden vücudları kavi, cildleri pürüzsüz olur. BU kabileler cesaretleri, cömertlikleri ve lisan-ı Arabiye vukufiyetleri ile tanınırlar. Süt çocukları da mertliği, cömertliği, fasih ve beliğ konuşmayı öğrenirler. Hazret-i Halîme anlatır: Kabîlemden bir grup kadınla sütanneliği yapmak için Mekke'ye doğru yola çıktık. Kocam Haris de yanımdaydı. Bir za'îf merkebimiz ve memeleri kurumuş bir devemiz vardı. Aslında benim de sütüm azdı. Oğlum Abdullah (Damra) doymaz geceleri ağlardı. Merkebimiz ağır aksak yürüdüğü için Mekke'ye geç geldik ki vardığımızda paralı ailelerin çocukları çoktan kapışılmışlardı. Abdülmuttalib ise torununu emzirtecek kadın bulamamıştı, zira yetim çocuklar cazip değildi, dişe dokunur bir ücret alamayacaklardı. Bana da teklif etti, kocama danıştım, "bana sorarsan eli boş dönmeyelim" dedi, "bel-

5

Halime-i Sa'diye ki bu çocuk yüzünden Allahü teâlâ bize bolluk bereket verir!" Abdülmuttalib'e "tamam kabul ediyorum" dedim, nasıl da sevindi. Âmine Hâtun beni hoş karşıladı. "Biliyor musun, üç gece önce bir kimse geldi, oğlunun süt annesini Benî Sa'd kabîlesinden Züveyb oğullarından seç dedi." Tuhaf dedim, beni tarif ediyordu sanki. Muhammed "sallallahü aleyhi ve sellem" yeşil bir ipek üzerinde uyuyordu, beyâz yünden bir kundağa sarılmıştı, yaklaştım mis gibi kokuyordu. O anda kalbim akıverdi, hayran olmuştum, gözümü alamıyordum, uyandırsam ama nasıl kıyılırdı? Elimi sînesi üzerine koydum kirpikleri aralandı, bana baktı, gülümsedi. Gözlerinden çıkan nûr semâya yükseldi. Hemen yüzünü örttüm, bunu annesinden bile gizledim. Onu kucaklayıp sağ mememi verdim emdi, sol mememi verdim, almadı. O günden sonra sol taraf Abdullah'a kaldı. Hazret-i Muhammedi emzirmeye başlayınca, sütüm ço-

ğaldı, oğlum da doymaya başladı. Devemizin memeleri de sütle doldu, kaplarımız doldu taştı. Sa'd yurduna giderken merkebe bindim. Nurlu emaneti önüme aldım. Merkep Kâ'be'ye doğru secde etti. Yola koyuldu. Nasıl güçlendi, nasıl hızlandı anlatamam, kafile gerimizde kaldı. Konakladığımız menziller yeşeriyor, dallar körpe filizlerle donanıyorlardı. Yerimize yurdumuza vardık elle tutulan gözle görünen bir bolluk yaşıyorduk. Komşularımız çobanlarına, "Ebû Züveybin koyunları niye semîz ve sütlü de bizimkiler cılız. Siz de koyunlarınızı onların otlattığı yerde otlatsanız ya" diyorlardı. Kocam: Ey Halîme! Allahü teâlâ bize ihsânda bulundu. Bütün bunlar, yanımıza almakla şereflendiğimiz se'âdetli yavrunun bereketi. İnan bana Mekke'den bizden mutlu dönen olmadı. Muhammed Aleyhisselam hızla gelişti, iki aylık iken oturur ve emeklerdi. Üç aylık iken ayakta durdu. Altı aylık iken seri yürüdü, Yedi aylık iken ko-

şardı. Sekiz aylık iken berrak bir şekilde konuşmaya başladı. Bir keresinde "Allahü Ekber, Allahü Ekber, Elhamdülillahi Rabbil âlemîn" demişti de duyanlar şaşmış kalmışlardı. Dokuz aylıkken karşılıklı oturup konuşurduk, on aylık iken çocuklarla oynardı, pek de güzel ok atardı. Gündüz ve gece bir def'a tebevvül ederdi, muayyen vakti vardı. Üstünü asla kirletmez, beni üzmez, yormazdı. Sütten kesilince alıp Mekke'ye götürdüm. Onsuz neşemiz azalacak, evimiz ocağımız boşalacaktı. Çok özleyecektim, dayanamayacaktım. Ki o yıl Mekke'nin havası aşırı sıcaktı, vebâ salgını vardı. Biraz dahâ yanımızda kalması için annesine yalvardım, müsâade etti, bize dünyaları bağışladı. Bir gün Habeş Nasrânîleri ile karşılaştık. Muhammede dikkatli dikkatli baktılar. Sırtında iki küreği arasındaki nübüvvet mührünü gördüler, Mubârek gözlerinin kırmızılığı dikkatlerini çekti. Sordular "Senin bu oğlun göz ağrısından şikâyet eder mi?" -Hâyır, o kırmızılık bildim bi-

Mehmet Said Arvas leli vardır. -Ne kadar mal istersen verelim, hatta dile canımızı fedâ edelim, izin buyur bu çocuğu Habeşistan'a götürelim. Onun şanı yüce olacak, o ahir zaman nebisidir. Onlardan korkmuştum, o gece gözüme uyku girmedi. Bir ara ise Yahudiler geldi, anladığım kadarıyla niyetleri hiç iyi değildi. “Bu yetim midir” diye sordular, "hayır babası var" dedim, “ha o zaman aradığımız değil” deyip döndüler geri. Muhammed aleyhisselâm üç yaşına girince, süt kardeşleriyle koyun otlatırdı. Elinde sopa neşeyle gider, akşam şen şakrak dönerdi. Sıcak havalarda yollamak istemezdim. Kızım Şeymâ, "anne, üzülme, onu bir bulut gölgeliyor" derdi. Bir gün yine koyun otlatmaya gitmişlerdi. Damra ağlayarak geldi. "Annecim annecim, Kureyşli kardeşim!" -Ne oldu? -Oynuyorduk, biri onu aramızdan aldı, bıçakla karnını yardı. Kocam Ebû Züveyb ile birlikte koşarak dağa çıktık. Muhammed'i "sallalla-

hü aleyhi ve sellem" bulduk, mübârek yüzü kızarmıştı, gök yüzüne doğru bakmaktaydı. Yanına oturup alnından öptüm "cânım yavrum ne oldu sana? " - Üç kişi geldi. Birinin elinde gümüşten bir ibrik, birinin elinde içi karla dolu zümrüt leğen vardı. Onlardan biri beni lutf ile okşadı ve göğsümü göbeğime kadar yardı. Bakıyor ama acı duymuyordum. Elini göğsüme sokup, yüreğimi çıkardı. İçinden siyâh bir pıhtıyı attı. Dedi ki, bu şeytânın te'sîr edebileceği bir parça idi, Allahü teâlânın emriyle seni ondan temizledik." Sonra yüreğimi yerine koydu. Üçüncü kişi elini yaklaştırdı ve göğsüm kapandı. ("İnşirah" suresi nazil olduğu zaman, sahabeler “Elem neşrahleke sadrek” âyet-i kerimesinin mânâsını sordular. Peygamber Efendimiz (Sallalahü aleyhi ve sellem) hadiseyi anlattı. Resul-i Ekremin sadrı vahyin nüzulünden önce Hira mağarasında ve Miraçlarından önce Mekke'de olmak üzere iki defa daha yarıldı, kalbi arındırıldı. )

YÛSUF BİN ESBÂT Â

mir bin Şüreyh, Süfyân-ı Sevrî, Yâsîn ez-Zeyyât gibi zâtlardan hadîs-i şerîf rivâyet etti. Kendisinden; Ebü’lAhvas, Mahmûd bin Mûsâ, Müseyyib bin Vâhid ve Abdullah bin Habîb el-Antakî gibi âlimler rivâyette bulundular. Hadîs-i şerîf ilminde sika, güvenilir bir zât olup, zamânının en üstünlerindendir. Haram ve şüphelilerden çok sakınır, çok ibâdet ederdi. Kendi hâlinde yaşar, hâlini belli etmezdi. Kalbinde dünyâ sevgisine yer yoktu. Nefsinin isteklerine hiç uymaz, her an Allahü teâlâyı hatırlardı. Helâlden lokma bulabilirse yer, bulamazsa sabrederdi. “Allahü teâlânın rızâsının onda dokuzu helâl rızıktadır.” buyururdu. Dokumacılık yaparak nafakasını temin etmeye çalışırdı. Dünyâ malına ve lezzetlerine hiç iltifat etmezdi. Kırk sene müddetle iki gömlekle idâre etti. Birini yıkar, diğerini giyerdi. Âhiretteki sonsuz nîmetleri terk edip de, dünyânın geçici, yalancı ve aldatıcı zevklerini tercih edenlerin zavallılıklarını, gafletlerini ve yakalandıkları bu hastalığın tehlikesini bildirmek için, hazret-i Ali’nin; “Dünyâ çöplük gibidir. Kim ona tâlib olursa sıkıntılarına katlanmaya hazır olsun.” sözünü sık sık tekrâr ederdi. Hastalandığında kendisinin haberi olmadan, sultanın doktorlarından birini çağırdılar. Doktor muâyene edip gideceği zaman, Yûsuf bin Esbât oradakilere sordu: “Doktor muâyene ettiği hastalardan, âdet olarak ne alır?” Onlar da; “Altın alır.” dediler. Bir kese çıkardı ve; “Bunu ona veriniz.” diyerek yanındakilere uzattı. Baktılar, kesenin içinde on beş altın var. “Bu çok fazladır.” dediler. Bunun üzerine, “Olsun, ona

verin. Böyle yapmaktaki maksadım, fakirlerin, sultandan daha mürüvvetli olduğunu bildirmektir” buyurdu. Huzeyfet-ül-Mer’aşî’ye yazdığı bir mektûbunda şöyle nasîhat etti: “Allah’tan korkup takvâ üzere ol. Haramlardan sakın. Öğrendiğin ilimle amel et. Kendi hâlinle meşgûl olup, her an Allahü teâlâyı hatırla, ama bu hâlini Allahü teâlâdan başka kimse bilmesin. Her canlının mutlaka tadacağı ve kimsenin çâre bulamadığı ölüme şimdiden hazırlıklı ol. Çünkü ölüm geldikten sonra artık âh etmekten, pişman olmakdan başka bir şey yoktur. Vesselâm.” Yûsuf bin Esbât hazretlerine sordular: “Zühdün gâyesi nedir?” O da; “Sana ihsân olunan nîmete şımarmamak, nasîb olmayan şeye de (niye nasîb olmadı) diye üzülmemektir.” buyurdu. “Tevâzuun gâyesi nedir?” diye sordular. “Evinden çıktığın zaman karşılaştığın herkesi kendinden üstün bilmendir” buyurdu. Bir gün etrafındaki gençlere; “Ey gençler! Fırsatı ganimet biliniz. Sizlere hastalık ve ihtiyarlık gelmeden önce sıhhatinizin kıymetini biliniz. Allahü teâlânın ihsânı olan bu zamanı, Allahü teâlâya ibâdette kullanın. Ben şimdi yaşlandım. Sıhhatim gitti. Onun için namazımın rükû ve secdelerini âdâbına uygun yapamıyorum. Çünkü bunları tam yapabilmek için uygun olan gençlik ve sıhhat, artık benden uzaklaştı. Namazının rükû ve secdelerini tam yapıp bütün edeblerine riâyet eden kimselere imreniyor, onlar gibi olmak istiyorum.” “Ben Kur’ân-ı kerîmin hükümlerine uygun amel edemediğim için çok korkuyorum. Hattâ

Velîlerden, hadîs, fıkıh ve kırâat âlimi. Tebe-i tâbiînin büyüklerindendir. Nesebi, Yûsuf bin Esbât bin Vâsıl eş-Şeybânî, elKûfî'dir. Künyesi Ebû Muhammed’dir. Haleb ile Antakya arasında bir köyde doğdu. Antakya’da yaşadı. 810 (H.195) de vefât etti. 811’de vefât ettiği de rivâyet edilmiştir. Kur’ân-ı kerîm okurken azâb âyetlerine gelince korkum o kadar artıyor ki, devam edecek hâlim kalmıyor. Bu sebeple her gün yetmiş kerre tövbe, istigfâr ediyorum” buyurdu. Kendisine sordular ki: “Hemen ölmeyi arzu eder misin?” cevâbında; “Hayır daha yaşamak isterim. Belki bir gün günahlarıma çok pişman olmak ve sâlih ameller işleyip iyiler arasına katılmak nasîb olur” buyurdu. Buyurdu ki: “İnsanların medhetmelerine, çok övmelerine kavuşmak arzusundan çok sakının. Zîrâ çok tehlikelidir. O, tam uçurumun kenarıdır. O, ateşle oynamaktır. Allah korusun bir an gaflet, insanı ebedî saâdetinden mahrûm eder.” “Az bir şekilde şüpheli şeylerden sakınmak, çok amel etmekten; az bir tevazû sâhibi olmak, nefsin istemediği bir çok ibâdeti yapmakdan daha sevâbdır.” “Güzel ahlâkın alâmetleri; arkadaşının söylediğine itiraz etmeyip, kabûl etmek. Kendine ve herkese ve hattâ her mahlûka karşı merhametli ve insaflı olmak. Kimsenin aybını araştırmamak. Başkasında bir kusur görünce, dalgınlıkla olmuştur istemiyerek yapmıştır diyerek iyiye yormak. Kendisinden özür

dileyenlerin özürlerini kabûl etmek. Başkalarından gelen sıkıntı ve eziyetlere sabır ve tahammül etmek. Başkalarının kusurlarını araştırmak yerine, kendi kusur ve kabahatlerini düşünüp araştırmak, düzeltmeye çalışmak. Büyük-küçük herkese karşı edebli, tatlı dilli, güler yüzlü olmaktır.” “Tövbenin doğru ve makbûl olmasının alâmetleri: Tekrar o günahı işlemeye sebeb olabilecek kimselerden uzak durmak. Lüzumsuz lâfları terk etmek. Allahü teâlâyı inkâr edenlerle görüşmemek. Hayr ve sevap yapmak. İşlemiş olduğu günahtan dolayı çok pişmân olup yaptığı tövbeyi bozmamak. İşlediği günahta kul hakkı varsa, hak sâhibine iâde etmek. Allahü teâlâ için olmayan her şeyi kalbinden çıkarmaktır.” “Sabırlı olmak isteyen kimse; öfkesini yenmeli, kalbinde Allahü teâlâdan başka bir şeye yakınlığın olmaması için çalışmalı. Bir musîbet veya sıkıntı geldiği zaman, inleyip sızlamamalı. İbâdetleri “Güzel yapabiliyorum” düşüncesinden uzak olup, amellerini kusurlu bilmeye devâm etmeli, farzları ve vâcibleri yapmakta tembellik yapmayıp, en güzel şekilde yapmaya çalışmalı, yapılan bütün işlerin dîne uygun olmasına gayret etmeli ve

önceden yapılan hatâ ve zararları telâfi etmek için uğraşmalıdır.” “Hayâ sâhibi olmanın alâmetlerinden bâzıları şunlardır: Gönlü kırık ve mahzûn olarak Allahü teâlâya kavuşacak, O’na hesab verecek olmanın büyüklüğünü düşünmelidir. Hiçbir zaman düşünmeden konuşmamalı, sonunda mahcûb olacağı işleri yapmaktan çok sakınmalıdır. Bütün âzâlarını, İslâmiyyete uygun olmayan her hâlden uzak tutmalıdır. Dünyâ gösterişini terk etmeli, bunların yaldızlı, yalancı ve geçici zevkleri, Allahü teâlânın rızâsını unutup, sonsuz saâdetden mahrum kalmağa sebeb olmamalıdır. Mezarlığı ve ölümü çok hatırlamalı, ölümün bir gün mutlakâ kendisine de geleceğini hiç unutmamalıdır. Her an ölüme hazır olmalıdır.” “Alçak gönüllü olmanın alâmetleri şunlardır: Söyleyen kim olursa olsun, hak sözü kabûl etmek. Fakir, garib kimselere de yumuşaklıkla muâmele etmek. Rütbe itibâriyle küçük olanlara şefkatli olmak. Kendisine karşı yapılan hatâ ve kusurlara tahammül edip, öfkelenince sabretmek, her an Allahü teâlâyı hatırlamak. Zenginlere karşı vekarlı olmak. Cenâb-ı Hak’tan gelen her şeye rızâ göstermektir.” “Sâdık olmanın alâmetleri: Sözü ile kalbinden geçenlerin aynı olması. Söz verdiği gibi hareket etmesi, işlerini Allahü teâlânın rızâsı için yapması. Dünyâya düşkün olmayıp, makam, mevki peşinde koşmaması. Nefsin isteklerini yapmaması, mühim işleri hemen yapıp, mühim olmayanları sonraya bırakması. Âhireti, dünyâya tercih etmesidir.”

“Öyle bir tevekkül sâhibi olmalıdır ki, Allahü teâlânın, kendisi için ezelde takdir ettiği şeyden başka, başına hiçbir şeyin gelmeyeceğine gözüyle görür gibi inanmalıdır.” “Allahü teâlâya olan muhabbetin alâmetleri: Dünyâda huzurlu olduğu halde, âhireti arzu etmek. Sıhhatli olduğu halde ölümü istemek. Allahü teâlâyı çok anmak, bununla rahatlamak ve bundan zevk almak. Cenâb-ı Hak’tan gelen dertleri ve belâları nîmet bilip, bunlara sabretmek, sevinmektir.” ONA AĞLIYORUM Yûsuf bin Esbât hazretleri buyurdu ki: “Ben Allahü teâlâdan şu üç meziyete sâhib olmayı istiyorum: 1) Vefât ederken hiç param olmasın, 2) Vefât ederken hiç borcum olmasın ve 3) Vefât ederken kemiklerimde et kalmasın.” Ölüm hâlinde iken, kendisini ziyârete gelen hazret-i Huzeyfe-i Mer’aşî, onu çok fazla ızdırap içinde göz yaşı döküp inliyor gördü. “Allahü teâlâya kavuşacaksın. Şimdi ağlayıp inlemek zamânı mıdır? Niçin kendini üzüyorsun?” dedi. Bunu duyunca; “Ne yapayım. Vallahi ben bu zamana kadar yaptığım ibâdetleri, tam bir ihlâsla yapabildiğimi zannetmiyor, ibâdetlerimin kabûl olup olmadığını da bilemiyorum. Acaba hâlim ne olur? Ona ağlıyorum.” buyurdu. Hazret-i Huzeyfe, Yûsuf bin Esbât hazretlerinin bu sözlerini işitince; “Şu sâlih zâta bakın ki amelindeki ihlâsından korkuyor. O böyle söylerse bizim hâlimiz nasıl olur?” diyerek istigfâr etti. Vefâtı arzu ettiği gibi oldu. Zayıfladığından derisi kemiğine yapışmış gibiydi.


6

07/08/2012 Salı

ŞEHİTLERİMİZ DÜN İLK DEĞİLDİ,

BUGÜN DE SON OLMADI Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, son yaşanan terör saldırıları ile ilgili olarak, "Fitne, 30 yıla yaklaştı. Bir ara bazı sebeplerle sinmişlerdi ama yine şimdi can havliyle saldırılarına devam ediyor. Şehitlerimiz dün ilk değildi, bugün de son olmadı. Dileriz ki bundan sonra bu felaketi bir an evvel bitirmek nasip olur" dedi.

T

ürkiye'de her şeyin çok iyi gittiği sırada terör belasının her gün canları yakmaya devam ettiğini ifade eden

Arınç, sözlerine şöyle devam etti:"Bugün de maalesef yine Hakkari'de 6 askerimiz ve 2 geçici köy korucusu olmak üzere

8 kardeşimiz rahmetli oldu. Sahur vakti bir karakolumuza kahpece saldırdılar, çatışma çıktı ve hainler arkalarında elbette 15'e yakın ölü de bırakarak bizim de 8 canımızı yaktılar. Dün de bu oldu, bugün de oldu, dileriz yarın olmaz. Elimizden gelen, bildiğimiz ne varsa terörle mücadele için çalışıyoruz. Bu konuda sadece hükümetimiz değil, siyasi partilerin hepsi, bir milli mesele olduğu için terörle mücadelede elinden gelen katkıyı yapmaya gayret ediyor.Fitne, 30 yıla yaklaştı. Bir ara bazı sebeplerle sinmişlerdi ama yine şimdi can havliyle saldırılarına devam ediyor. Şehitlerimiz dün ilk değildi, bugün de son olmadı. Dileriz ki bundan sonra bu felaketi bir an evvel bitirmek nasip olur. Artık annelerin gözyaşı dökmediği, milletimizin ağlama-

dığı, gencecik filizlerimizin toprağa düşmediği, huzurlu, güvenli bir Türkiye'ye hep beraber kavuşuruz." Başbakan Yardımcısı Arınç konuşmasında son olarak birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, “Memleketimizde birlik ve beraberlik çok önemli. Elbette ülkemizin kalkınması için huzur içersinde yaşamak için refah şartlarını daha da güçlendirmek için refah payımızla beraber insanımızın iş bulabilmesi ailelerin huzur içersinde yaşayabilmesi daha nitelikli bir eğitim alabilmesi, sağlık imkanlarının daha güçlenmesi, enerji ulaşım her bakımdan güçlü bir Türkiye’yi hepimiz arzu ediyoruz. Bu yolda bize düşen daha çok çalışmaktır. Çalışmalarımızı sonuçlandırmaktır" diye konuştu.

YILLIK KREDİ KARTI AİDATI SONA ERİYOR Ekonomi yönetimi Yeni Tüketici Hakları Yasa Taslağı ile kredi kartından her yıl aidat alınması uygulamasını bitirmeye hazırlanıyor. Toplam 30 maddelik taslak tüketiciye herhangi bir malı 14 gün içinde iade etme hakkı da getiriyor.

T

ürk Ticaret ve Türk Borçlar Kanunu’nun ardından, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da değişiklik yapmak için de düğmeye basıldı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, 75 milyon vatandaşın hayatında önemli değişiklik yapacak bir Tüketici Kanun Taslağı hazırlandı. AİDAT BİR KEZ ALINACAK Taslakta, bankalar ile tüketiciler arasında yıllardır tartışma konusu olan, ‘kredi kartı aidatı’ kaldırılıyor. Taslağa göre aidatlar kredi kartı verilirken bir kez alınacak. Mevcut kredi kartlarından ise her yıl aidat alınmasına son verilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da’ değişiklik öngören taslak, toplam

30 maddeden oluşuyor. Taslak öncelikle Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacak, ardından da kamu kurumlarının görüşüne sunulacak. Taslağın yeni yasama döneminde ise Meclis’e sunulması planlanıyor. Taslakta, ayıplı mallar, üreticinin sorumlulukları, cezai yaptırımlar, reklam kurulunun görevleri gibi bir çok tüketici hakkının yanında, kredi kartları, tüketici kredileri, mortgage kredileri konusunda da önemli değişikliklere yer verildi. Taslakta yer verilen kredi kartlarına ilişkin düzenlemede, kredi kartı aidatının bir kez ve o da sözleşme imzalanırken alınması öngörüldü. BDDK, AZAMİ TUTARI BELİRLEYECEK Yasanın yürürlüğü girdiği tarihten önce yani mevcut kredi kartlarından ise aidat alınmayacak. Mevcut sistemde ise ban-

kalar tüketicilerden her yıl kredi kartı aidatı tahsil ediyor. Ayrıca taslakta bankaların kredi kartı ve kredilerden ‘alacağın tahsili masrafları’ dışında hiçbir masraf alamayacağı hüküm altına alındı. Yine aynı maddelerde, BDDK’ya kredi kartı aidatı için azami tutar belirleme yetkisi verildi. KREDİ ALIRKEN SİGORTA ŞARTI KALKIYOR Hazırlanan yeni Tüketici Kanunu taslağında, konut kredi-

lerinde sık sık tartışma konusu olan hayat ve konut sigortaları konusu da netlik kazandı. Buna göre, kredi veren, konut sigortası ve hayat sigortasını zorunlu olarak uygulamayacak. Yani banka konut ve hayat sigortasını şart koşamayacak. Tüketicinin erken ödeme hakkı bulunuyor. Erken ödemelerde kredi veren erken ödeme ücreti talep edebilecek. Ancak erken ödeme ücreti, kredinin binde 5’ini geçemeyecek.

Enflasyon

NASA’DA TARİHİ GÜN Düşüşe NASA’nın tasarladığı Curiosity (Merak) adlı robot Mars’a iniş yaptı. Küçük bir otomobil büyüklüğündeki robot Mars’ta 687 gün yani 1 Mars yılı geçirecek.

M

ars’ta Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki gezegenler arası gezginci robot

olan Curiosity (Merak), Mars gezegenine indi. Radyoaktif plütonyumun parçalanması sonucu açığa çıkan sıcaklıkla işleyen, yaklaşık 900

kilogram ağırlığındaki Curiosity, son derece hassas olarak tasarlanmış ısı kalkanı ve gezegen yüzeyine inişini yavaşlatmak için kullanacağı sesten hızlı açılan paraşütü yardımıyla Kızıl Gezegen'e indi. Curiosity, Mars ile Dünya arasında, 14 dakikayı bulan sinyal ulaşma farkı nedeniyle Earthlings adlı bilgisayar yazılım şirketince geliştirilen yarım milyon bilgisayar kodunu izleyerek Mars'a inişini, dünyadan hiçbir yardım almadan kendi başına gerçekleştirdi. Curiosity Mars’ta yaşam olup olmadığını araştıracak.

Geçecek

M

erkez Bankası, önümüzdeki dönemde enflasyonun aşağı yönlü seyir izleyeceğini belirtti. Merkez Bankası (TCMB) cuma günü açıklanan ve tüketici fiyatlarının Temmuz'da yüzde 0.23 oranında azaldığı, yıllık enflasyonun ise yüzde 9.07'ye yükseldiği verilere ilişkin yayımladığı fiyat gelişmeleri raporunda şu gelişmelere dikkat çekti: "Para Politikası Kurulu Toplantı özetinde de dikkat çekildiği gibi bu yükseliş işlenmemiş gıda fiyatlarından kaynaklanmıştır. Temel mal fiyatlarının ana eğilimi maliyet yönlü baskıların hafiflemesiyle aşağı yönlü eğilimini sürdürürken hizmet fiyatları ılımlı seyrini korumuştur.

SAĞLIK KÖŞESİ

YAZ EĞLENCESİ KABUSA DÖNMESİN

Sıcak hava denince akla genellikle eğlence, havuz ve deniz görüntüleri gelir ancak sıcak hava birçok sinsi tehlikeyi de beraberinde getirebilir.

A

şırı sıcak havanın sağlığı olumsuz etkilediğini belirten Dahiliye Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, sıkça karşılaşılan güneş çarpması, yüksek ateş, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunların yerini bilinç kaybına varan bir tabloya bırakabileceğini belirtti ve yaz aylarında sıkça karşılaşılan ancak fazla önemsenmeyen güneş çarpmasının önemli bir tehlike olduğunu söyledi. KOMAYA KADAR GÖTÜREBİLİR Dr. Karagözoğlu, sıcak çarpmasının yol açtığı tabloyu, “Bir anda kişide görülen yüksek ateş, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, nabız hızlanması ortaya çıkan ilk belirtiler arasındadır. Algılama ve koordinasyon yeteneğinin bozulması, görme netliğinde bozulma, göz çukurlarının belirginleşmesi, bilincin kaybolması daha ciddi belirtiler olarak karşımıza çıkabilir" sözleriyle özetledi. KRONİK HASTALIĞI OLAN TEHLİKE ALTINDA Hava sıcaklığının nemle birlikte arttığında sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu hatırlatan Karagözoğlu, daha fazla risk altında olan grupları ise şöyle sıraladı: “4 yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayanlar, engelliler, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, 65 yaş ve üzeri yaşlılar, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı olanlar (diyabet, kalp-damar, beyin-damar ve böbrek hastalıkları), sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullananlar, alkol ve madde bağımlıları daha fazla tehlike altındadır.” GÜNEŞ ÇARPMASI HAYATİ TEHLİKEYE NEDEN OLABİLİR Sıcak çarpması, aşırı sıcağa maruz kalma sonucu beden ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak, vücut ısısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkıyor. Vücut ısısı 10-15 dakika içerisinde 40-41 derecenin üzerine çıkabiliyor. Dr. Nafiz Karagözoğlu, sıcak çarpmasının acilen tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabileceğini söylüyor: “Güneş çarpmasında kişinin ateşi 39.4 derece üzerinde, derisi kuru, kırmızı ve sıcaktır. Terleme yoktur, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleş-

mesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen bilinç bulanıklığı veya kaybı vardır. Bilinç kaybından önce tedaviye başlanması durumunda hastanın iyileşme şansı oldukça yüksektir. İlk yardımda; kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya soğutucularla (vantilatör, klima vb.) soğutulmaya çalışılmalıdır. Kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.” AŞIRI SICAKLARDAN KORUNMAK İÇİN… Güneş çarpmasından korunmak için kuşkusuz yapılması gereken ilk şey, günün en sıcak zamanı olan 10.00 ile 16.00 saatleri arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamak gerekiyor. Dahiliye Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, alınması gereken diğer önlemleri ise şöyle sıraladı: • Açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmelidir. • Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka takılmalı ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. • Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. • Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlen ilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem (en az 15 koruma faktörlü) kullanmalıdırlar. • Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir. Her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalı ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. • Risk altındaki yetişkinler, yaşlılar ve bebekler günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. • Bebek, çocuk, engelli ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdırlar. • Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. • Güneş gören pencereler perde ya da benzeri güneşliklerle gölgelendirilmelidir. • Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda; ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.


07/08/2012 Salı

TEMİZ BİR ÇEVREDE YAŞAMAK HERKESİN HAKKIDIR Ünye (Mekanik Elektronik Elektrik ve Benzer Meslekler) Fen Adamları Derneği Başkanı ve Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa Kıranlı, temiz bir çevrede yaşamanın herkesin hakkı olduğunu belirterek, Akçay’daki OMV santralini çevreye zarar verip vermediği noktasında gözlem altında tuttuklarını söyledi.

K

ıranlı, doğalgaz santrallerinin zararlarından ve faydalanılabilecek yanlarına ilişkin açıklama yaptı. Akçay’da Barosco-OMV tarafından kurulan OMV Samsun Elektrik Üretim Doğalgaz Çevrim Santralinin insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkileri üzerine ilçemizde bilgi-açıklayıcı konferanslar düzenlendiğine dikkat çekerek, “Dernek olarak tüm gelişmeleri izlemekte ve yaptığımız araştırmaları kamuoyuna bilgi vererek endişelerimizi paylaşmak istedik. Dahası bugüne kadar hiç bahsedilmeyen bir endişemizden de bahsetmek istedik. Temiz bir denizi, kumu ve doğası ile mavi bayraklı plajlara aday turizmin gözdesi olan bölgemizde kurulmakta olan bu santralin bölgemize yarardan çok zararlı olduğu konusunda kamuoyunun bilgisi ve endişeleri vardır” dedi. Enerji üretilirken doğaya zarar verilmemesinin imkansız olduğunu söyleyen Kıranlı, “Enerji sağlarken ve teknolojiyi geliştirirken mutlaka yan tesiri olacak-

tır. Bu kaçınılmazdır. Enerji üreten her tesisin mutlaka çevreye bir zararı vardır ve olacaktır. Ancak; Diğer HESlerin ve kömürle çalışan termik santrallerin çevreye verdiği zarara oranla doğalgaz çevrim santralinde bu zarar oranı çok düşük ve daha azdır. Ülkemize yapılan bu tür ve benzer yatırımlar öncesi teknik konular, bilimsel kuruluşlar, üniversiteler v.b. kurumlar tarafından denetlenmeli, değerlerin doğruluğu ispat edilmeli ve kamuoyu bilgilendirilerek endişeler ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu. Kıranlı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Doğalgaz Çevrim Santralinin çalıştığı yerlerde doğayı tahrip etmemektedir. Rüzgar Enerjisi ve HES hidroelektrik santralleri bitkiye ve doğaya canlıya daha çok zarar verir, bulunduğu yerde bitki yetişmesi çok zordur. Ama yine yapılan araştırmalarda dahası ülkemizde faaliyette olan bu ve benzer santrallerin olduğu yerlerde yapılan gezi

ve gözlemlerde görüldüğü üzere doğalgaz çevrim santralinin yanında yakınında ve çevresinde daha önce yetişmekte olan her şeyin yetişir ve zararı olmadığı açıkça görülmektedir. Ancak gelecekte insan sağlığına ve diğer canlıların yaşamalarına vereceği olumsuz etkileri konusunda endişelerimiz vardır. Santralde kullanılacak olan Alternatif Akım kullanan makinalar yüksek şiddette magnetik alan üretirler. Bu çok önemli bir konudur. Geleceğe dönük, insan yaşamını etkileyecek ve diğer canlıları etkileyecek üreme organları v.b.sağlık konularında endişelerimiz vardır. Bu konu sadece OMV ile ilgili olmayıp tüm enerji üretilen en küçük bir Trafonun bulunduğu yerlerde, GSM Baz istasyonlarında, Radyo TV verici alıcı istasyonlarında, hepimizin vazgeçilmezi Cep telefonlarında dahi söz konusudur. Elektrik Dağıtım Trafolarında ve hatlarda çalışanlar araştırıldığında çoğunun “erkek” çocuğunun olmadığı “dişi doğum” sayısında artış olduğu görülecektir. Bu tür tesisler yerleşim yerlerinden uzak ve özel imar planlamaları ile yapılmalıdır. Gelsin OMV yetkilileri, Santrallerin havaya, suya ve çevreye bir zarar vermeyeceğini, en önemli konu sağlığımıza geleceğimize bir zarar olmayacağını taahhüt edip imza versinler, endişelerimizi gidersinler, yanlış desinler. Yaptığımız araştırmalara göre böyle bir şansları yok, bu ve benzer yatırımlarda mutlaka yararı olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Önemli olan geleceğimizle yaşamımızla ilgili

endişelerdir. Bölgemiz ve ilçemiz kamuoyundan hiçbir şey gizlenmemeli, endişeler giderilmelidir. Ünye (Mekanik Elektronik Elektrik ve benzer meslekler) Fen Adamları Derneği ve Türkiye Teknikerler Birliği ORDU İl Temsilciliği olarak "Şu anda yapılması gereken, tesis çalışmaya başlamadan ölçümler yapıp, tesis çalışmaya başladıktan sonra yapılan ölçümlerle karşılaştırmak. Santralin öncesi ve sonrası ölçümler, zararın boyutunu ortaya koymak için yeterli olacaktır. Birde OMV şirketinin değerler açısından vaat ettiğini yapması lazım, bunun içinde kontrol gerekiyor. Bu kontrol santrale en yakın yerleşim yeri olan ve en çok etkilenecek olan Ünye halkı tarafından yapılmalı. “Ünye bürokrasisi yerel yönetimler mülki amirler üniversiteler bilim ve teknoloji birimleri STK tüm duyarlı insanlarımız bu konuya denetlemeye hassasiyetlerini göstermelidir.Bu santrallerden söz ederken sürekli zararı var mı yok mu diye kamuoyunu meşgul etmemek kandırmamak gerekir bu tür işletmelerin zararı mutlaka vardır bunların yerine zararlarından söz etmek yerine faydalarının ön plana çıkarılması gerekmektedir. Sorumluluğumuzun idraki içinde Ünye Fen Adamları Derneği Başkanı ve Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi olarak her türlü ön yargıdan uzak durarak gerek santral konusunu gerek tüm Ünye Ordu Samsun kamuoyunu yaşamımızı geleceğimizi ilgilendiren konularda bütün ayrıntıları ile araştıracak, sizlerle paylaşacağız”

KARPUZUN FAYDALARI

Yaz mevsiminin vücuda verebileceği olası tüm zararlardan vücudu korumaya yönelik pek çok bileşen içerir. Özellikle su, bunlardan biridir.

K

arpuz dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden biri olmasını, su içeriği fazlalığına, likopen açısından zengin olmasına, A vitamini ve pek bilinmeyen beta kriptokzantin karotenoidi de dahil olmak üzere karotenoid seviyesinin yüksek olmasına borçludur. Aşırı doyurucudur, kilo vermeye yardımcı olur. Pennsylvania State Üniversi-tesi’nde iştah, doyma ve kilo verme üzerine araştırma yapan Dr. Barbara Rolls’un araştırma bulguları şüphe götürmez niteliktedir: Yüksek hacimli besinler (çok az bir kalori karşılığında çok yer kaplayan besinler olarak tanımlanmaktadır), kilo vermek isteyen insanların en iyi dostlarıdır. Karpuzun yüzde doksan ikisi sudur. Rolls, besinlerle alınan suyun çok tatmin edici ve doyurucu olduğunu keşfetmiştir. Örneğin sebze ve suyla yapılmış çorba insanları doyurur ve aynı miktar sebzenin içilen bir bardak suyla birlikte yenmesiyle alınan kaloriden çok daha azının vücuda girmesini sağlar. Rolls, “Çorbanın verdiği doygunluk, bir bardak suyun yanında yediğiniz sebzeden çok daha fazla olur” diyor. Yani su, doğal olarak besin ya da içeceğin içeriğindeyse doygunluk hissi artar ve kişiler sonunda daha az yerler.

Dolayısıyla sırf bu açıdan bakıldığında dahi karpuz harika bir yiyecektir. Su besinin kendi içeriğindeyse emilimi yavaşlatır ve besin midede daha uzun süre kalır. Rolls’un yaptığı araştırma yüksek hacimli yeme programlarının düşük yağlı diyetlerden çok daha fazla kilo verdiğini göstermiştir. İçeriğindeki likopen prostat kanseri riskini düşürür Ancak karpuza dair söylenebilecek tek iyi şey içeriğindeki su değildir. Karpuz çeşitli araştırmalarda prostat kanseri oluşumunun azalmasıyla ilintili olduğu ispatlanan ve likopen olarak adlandırılan muhteşem bir karotenoidin de kaynağıdır. Wayne State Üniversitesi, Karmanos Kanser Enstitüsü‘nde yürütülen bir araştırmada prostat kanseri ameliyatı olacak er-

keklere ameliyat öncesinde üç hafta boyunca 30 mg likopen verilmiştir. Likopen takviyesi alan erkekler, almayan kontrol grubundakilere kıyasla daha düşük prostata özel antijen (PSA) seviyesiyle, daha az sayıda atak tümöre maruz kalmıştır. Ayrıca tümörleri de daha düşüktür. Diğer araştırmalarda domates ve domates ürününü çok tüketen insanların prostat kanserine daha az yakalandığını göstermiştir ki, bu durum büyük oranda domatesteki yüksek likopen içeriğine yorulmuştur. Yapılan pek çok araştırma, likopen seviyesi ile kanser oranının düşmesi üzerine önemli bulgular vermektedir. Her ne kadar pankreas, yemek borusu, göğüs ve rahim ağzı kanseri üzerinde koruyucu etkisi görülmüş olsa da en çok prostat, akciğer ve mide kanserinde yararlı olmuştur. Akciğerlere de yararlı Bazı araştırmacılar ise likopen takviyelerinin (ilaç olarak alınmasının) istenen etkiyi verip vermeyeceğinin belli olmadığını işaret etmişlerdir. Bu inanılmaz bitki bileşkelerinin doğal ortamlarında diğer besleyici öğelerle (diğer karotenoidler gibi) birlikte bulundukların

da en çok işe yaradığını düşünmek için oldukça iyi sebepleri var. İşte karpuzu sevme nedenlerimden biri de diğer karotenoid, beta karoten ve ondan daha az bilinen beta kriptokzantin türü A vitamini kaynaklarını destekleyen iyi bir besin olmasıdır. Yapılan incelemelerden birinde beta kriptokzantin akciğer kanseri riskini yüzde otuz kadar azaltmış, başka incelemede de romatoid artrit gelişim riskini yüzde kırk bir oranında düşürmüştür. Farelerde beta kriptokzantin kemik güçlendirici etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Karpuzun iyileştirici özellikleri Kan basıncını dengeler n Kilo kontrolünü sağlamada ve iştah kontrolünde etkindir İdrar söktürür Detoksifike edicidir (toksinlerden arındıran) Böbreği üre ve ürat tuzlarından temizleyici özelliği vardır Kum dökme, taş düşürmeye etkilidir ve böbrekleri çalıştırır Kansere karşı koruyucu önemli antioksidanlar içerir Kalp krizine karşı korur (içeriğindeki yüksek potasyum ve beta karoten maddesi sayesinde kalp krizine karşı koruyucu özelliği bulunur.

7

M D İlk Makalem ehtap

anışır

mehtapdanisir@mynet.com

Büyükler, çocukların konuşmalarını yarım yamalak dinlediklerinden, onların sözlerinde gizli derin anlamları kaçırırlar. İşte bir adamın küçük bir çocuğun her şeyin düzeleceği yönündeki inancından etkilendiği bir anısı “ŞİMDİLİK” Bizim eve, karıma elbiselerin, örtülerin, çarşafların söküklerinin dikilmesinde yardım eden bir terzi kadın gelir. Bu kadın bize geldiği zaman küçük oğlunu da beraberinde getirir. İşte ben, kalıcı ve derin imanın anlamını bu küçük çocuktan öğrendim. Onunla uzun zamandan beri arkadaş olduğumdan, bizim eve geldiğinde biraz sohbet etmeyi ihmal etmem.Geçenlerde bana yakında güzel bir futbol topu alacağını söyledi. Onu tekrar görüşümde futbol topunu alıp almadığını sordum. Çocuk cevap verdi: "Hayır efendim, annem şimdilik topa ayıracak paramız olmadığını söyledi." Onun bu sözleri, durumlarının yakında düzeleceğine dair derin inancını gösteriyordu. Bilhassa, kullandığı 'şimdilik' kelimesinde kuvvetli bir güvenin izi seziliyordu. Bu çocuğun söyledikleri beni uzun uzun düşündürdü. Onu uzun bir süre görmedim. Günün birinde tekrar rastladım. Çocuk, bahçede oturmuş, bir karınca yuvasını seyrediyordu. Yavaşça yanına sokuldum. Onu konuşturmak için babasından bahis açtım: "Eve gidince yemekten sonra babanla oynayacak mısın? Yoksa yemekten sonra hemen yatacak mısın?" diye sordum. Çocuk ciddiyetle yüzüme baktı ve: "Babam bir kaza geçirdiğinden hastanede. Şimdilik babamla oynayamayacağım!" dedi. Geçen gün yolum, oturdukları mahalleye düştü. Çocuğu kaldırımda aceleyle yürürken gördüm. Üzerinde temiz koyu renk bir elbise vardı. "Heyy" diye seslendim. "Neden bayramlık elbiselerini giydin? Herhalde hastaneye babanı görmeye gidiyorsun." Çocuk gülümseyerek başını salladı. Bundan sonra söylediği sözler, dünyayı içinde yaşamaya değer bir hale getiren, ölümden sonraki hayata olan imanın bir insan için neler yapabileceğini anlamama sebep olan sözlerdi. Çocuğun soruma verdiği cevap şu olmuştu: "Hayır, efendim, hastaneye babamı görmeye gitmiyorum. Babam geçen hafta öldüğünden, onu şimdilik göremeyeceğim." İşte çok basit söylenen ama içinde çok büyük umutlar taşıyan şimdilik kelimesini hayata dair birçok yerde kullanabilseydik, asla pes etmez hayatın olumsuzluklarına karşı da dimdik ayakta kalabilirdik. Sevgili okurlar bugünlük bu kadar. bir dahaki yazıda görüşmek üzere ŞİMDİLİK hoş çakalın…

AK Parti ile HAS Parti

Birleşmiş Durumda

Has Parti Ünye Başkan Arif Ergün, “Bana göre HAS ve AKP birleşmiş durumda” diyerek, birleşmenin alt yapılarının hazırlandığını, geride bir sorunun kalmadığını kaydetti.

E

rgün, HAS Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un AK Parti’de önemli bir görev alacağını söyledi. HAS Parti Ünye İlçe Başkanı Arif Ergün gazetemize yaptığı açıklamada, “AK Parti ve HAS Parti birleşme sürecinde sona gelindiğini belirterek, “Bizim ilgili kurullar toplandı, görüşler alındı. İl başkanlarının görüşleri alındı. Bizim açımızdan birleşme süreci tamamlandı. Şuanda ise AK Parti’deki süreç başladı. Büyük ihtimalle bu ayın sonuna kadar AK Parti ilgili kurulları da konuyu görüşecek. Böylelikle birleşme

süreci tamamlanacak. Benim kanaatimce birleşme tamamlanmıştır. Büyük ihtimalle Ramazanın sonuna kadar birleşme gerçekleşecektir. Genel Başkanımızın AK Parti’de görev alması için bu partinin Genel Kurulu’nu bekliyoruz. 30 Eylülde AK Parti Genel Kurulu’nu yapacak. Başbakanımız, Genel Başkanımıza önemli bir görev verecektir. İnşallah Türk Milleti için bu birleşme hayırlı olur. Numan Beyin Ünyeli olmasından dolayı da ayrıca bir sevincimiz, mutluğumuz vardır” dedi.


8 HEYKEL SANATÇILARI ORDU'DA BULUŞUYOR 07/08/2012 Salı

Ordu Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi organize edilen “Ordu 2. Uluslar arası Taş Heykel Sempozyumu” 27 Ağustos-17 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

O

rdu’nun tam anlamıyla bir sanat şehri olması için çaba gösteren Ordu Belediyesi, bu yılda yerli ve yabancı heykel sanatçılarını Ordu’da konuk edecek. Uluslar arası Taş Heykel Sempozyumu ile Evrensel ve geleneksel heykel sanatını araştırmak, genç kuşaklara tanıtarak güzel sanatları sevdirmek istediklerini ifade eden Belediye Başkanı Seyit Torun, Ordu Belediyesi olarak bu amaç doğrultusunda Sırbistan, Bulgaristan, Tayvan, Gürcistan, Çin ve ülkemizden 8 sanatçıyı bu sempozyuma davet ettiklerini söyledi. Yaklaşık bir ay boyunca Ordu

Lisesi Karşısında ki alanda eserlerini ortaya çıkaracak olan sanatçıları halkımız ve ilgi duyanların izleme imkanı da bulacağını söyleyen Başkan Seyit Torun Ordu Belediyesi olarak sanata ve sanatçıya her zaman hak ettiği değeri vereceklerini belirtti. Sanatsal faaliyetlere ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yaparak adından söz ettiren Ordu insanının bu tür faaliyetlere her zaman ilgi gösterdiğini özellikle vurgulayan Başkan Seyit Torun “Halkımızla el ele vererek kentimizi tanıtmanın gayreti içinde olmamız gerekmektedir” dedi.

DUALAR KABUL OLDU Uzun süredir havaların kurak gitmesi otların kurumasına ürünlerin olumsuz yönde etkilenmesine yol açıyordu.

/ Özlem ALTAN u sebeple Aybastı halkı uzun süredir yağmayan yağmur için ellerini açıp dua ettiler. Yağmur duası, ilçe müftülüğünün öncülüğünde, 5 Ağustos Pazar günü Perşembe Yaylası Kümbet mevkiinde yapıldı. Önce, Kümbet Camiinde öğle namazı eda edildi. Ardından imamların okuduğu Kur'ân-ı Kerim'in ardından, Aybastı Merkez Camii İmamı Coşkun S. MERT ta-

Atek Makine ve Uygun Sanayi’den İftar B 3 İlin oto lastik ve tamir servisi esnafları Fatsa Yalçın Hotel’de Buluşturdu / Muhsin YILMAZ tek Makine ve Uygun Sanayi tarafından Oto Lastik ve Garaj ekipmanları tanıtımı ve iftar yemeği Fatsa Yalçın Hotel’de gerçekleşti. 2 gece gerçekleşen iftar yemeği ve tanıtım organizasyonuna Ordu-Samsun-Giresun ve ilçelerinden 540 oto lastik ve tamir servisi esnafları katıldı. Düzenlenen organizasyonla ilgili bilgi veren Uygun Sanayi Pazarlamam Sorumlusu Mustafa Coşkan, “Atek Makinenin Türkiye’de üretim yapan garaj ekipmanları konusunda lider bir firma olduğunu belirterek, “Oto Lastik sökme takma makineleri jant düzeltme makineleri, balans makinele-

A

ri üretimi ve pazarlaması yapmaktadır. Uygun Sanayi hava saati, hava jakı ve çeşitli sibopları üretmektedir. Aynı zamanda oto lastik servislerinin tüm sarf malzemeleri ve makine ekipmanlarını bire bir müşterilere giderek pazarlamaktadır. Bu iftar yemeğini ve tanıtım organizasyonunu yapmaktaki amacımız müşterilerimizle güzel 2 akşam geçirmek, sorunlarını dinlemek ve birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamaktır. Bu organizasyonda yeni teknolojilerle bölgemiz esnafını aydınlatmaya çalıştık” dedi. Uygun Sanayi İletişim: (452) 323 90 99 Atek Makine İletişim: 444 2131

rafından yağmur duası yapıldı. Yağmur duasına Belediye Başkanımız İzzet Gündoğar, Çakırlı Belediye Başkanı Mehmet ER ve 100'ün üzerinde Aybastılı katıldı. Yaşlıların ve çocukların da yer aldığı yağmur duasının ardından duaya katılanlar Kümbet mevkiinden ayrıldı. Dua edildikten bir gün sonra ise yağan yağmur herkesi mutlu etti.

SERİNLETEN YAĞMUR Fatsa’da kavurucu sıcakların ardından etkili olan sağanak yağmur vatandaşlara rahat bir nefes aldırdı.

ORDU’DA SEL RİSKİNE KARŞI TEDBİRLER Ordu’da Meteoroloji Müdürlüğü tarafından sel uyarısı yapılırken, Perşembe ilçesi Akçaova Irmağı kenarında konaklayan fındık işçileri için tedbirler artırıldı.

O

rdu Valisi Orhan Düzgün ile Perşembe Kaymakamı Abdullah Küçük, sel uyarısını alır almaz gece saat 03.00 sıralarında bu alana giderek incelemelerde bulundu. Ordu Valisi Orhan Düzgün yaptığı açıklamada, “Sel uyarısı yapılmasından sonra bu bölgedeki mevsimlik tarım işçilerimizin konakladığı alanı kaymakamımızla beraber incelemede bulunduk. Dere yatağına yakın yerlere koyulan çadırları ikna yoluyla yukarılara kurdurduk” dedi. Vali Düzgün açıklamasında şunları kaydetti: “Ben dün gece

bu bölgedeki fındık işçileri geçici konaklama merkezini ilçe kaymakamımızla beraber yerinde inceleme yaptım. Dereye yatağına yakın yere çadır kurmuş vatandaşlarımız vardı. Israrla orada kalmak istemelerine rağmen ikna yoluyla daha yukarılara çadırları çekilmiştir. Şu anda orada özel güvenlik görevlendirdik. Gerekli tedbirleri aldık. Fakat bu bölgeye çok sayıda vatandaşımız geldi. Biz ısrarla bahçelere gitmelerini arzu ediyoruz. O bölgenin kapasitesinin üstünde fındık işçisi gelmiştir. Bu bölgede banyo tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşıla-

/ Özlem ALTAN ürkiye'yi etkisi altına alan sıcak havalar dün Fatsa’da yerini sağanak yağmura bıraktı. Yaklaşık yarım saat aralıksız olarak devam eden yağışların ardından yollarda su göletleri oluştu. Yağmura hazırlıksız yakalanan sürücüler, trafikte seyir ederken zor anlar yaşadı. Yağmurla bir-

T

likte, sıcak havalardan bunalan Fatsalılar da rahat bir nefes alma şansı buldu. Aniden bastıran yağmura yakalanan vatandaşlar, yağmurla birlikte serinlediklerini ve orucu daha rahat tutacaklarını ifade etti. Fındık toplamaya başlayanları da serinleten bu yağmur Fatsalıları mutlu etti.

4 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNA yacak alanlar olduğu için vatandaşlarımız bahçeden geliş gidiş yapmak istiyorlar. O bölgede-

ki imkanı bahçedeki imkanlardan daha iyi buluyorlar” şeklinde konuştu

ENGİNYURT'TAN TERÖR SALDIRISINA KINAMA Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu İl Başkanı Cemal Enginyurt, Hakkari’deki terör saldırısını nefretle kınadığını söyledi.

B

aşkan Enginyurt yaptığı açıklamada, “Geçimli karakoluna yapılan saldırı sonucu 6’sı asker, 2’si korucu olmak üzere 8 şehit daha verdik. Şehitlerimizin sayısı son 2 ayda 61 oldu. Bütün şehitlerimize cenabı Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Yakınlarına da mevlam sabır ihsan eylesin” dedi.

Açıklamasında hükümeti eleştiren Enginyurt şöyle devam etti: “Suriye’ye efelik yapacağınıza, girin artık şu kandil denen eşkıya yuvasına. Son verin bu milletin makus talihine, güldürün ağlayan anaların yüzlerini. Bak işte o zaman kahraman olursun Türk milletinin gözünde. Hain saldırıyı tekrar nefretle kınıyor. Aziz milletimizin başı sağ olsun diyorum” diye konuştu.

TACİZ İDDİASINA GÖZALTI

S

amsun'da 4 yaşındaki bir kız çocuğuna tacizde bulunduğu iddia edilen genç, polis tarafından gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre, Atakum ilçesi İstiklal Mahallesi'nde meydana gelen olayda, babasına ait iş yerinin yanında oyun oynayan 4 yaşındaki kız çocuğunu kandırarak apartmanların arasına götürüp burada tacizde bulun-

duğu iddia edilen H.İ.T.(20), kızın durumu ailesine bindirmesiyle şikayet üzerine gözaltına alındı. Denizevleri Polis Merkezi'nde sorgulanan H.İ.T.'nin, susma hakkını kullanarak ifade vermediği öğrenildi. H.İ.T.'nin Ordu'dan Samsun'da bulunan bir öğrenci yurduna 3 gün önce çalışmaya geldiği belirtildi. Soruşturma sürdürülüyor.

ELEMAN İLANI

Kayışoğlu Market’e Muhasebe Elemanı Aranıyor. En az Lise mezunu. Müracaat: Kayışoğlu Market Tel: 0452 423 46 18


07/08/2012 Salı

9

HAMARAT SAHUR SOHBETİNDE ORDU YASTA

FATSALILARLA BULUŞTU TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat Ordu İl Teşkilatının iftar programının gecesinde Fatsalılarla gece geç saatlere kadar sohbet etti.

S

ohbette Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu İl Emniyet Müdürü Hakan Kırmancı, Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Giresun Orman Bölge Müdürü Ali Kaya, Ordu İl Sağlık Müdürü Yılmaz Dündar, AK Parti Fatsa İlçe Başkanı Fatih Sözen, Ak Parti Çaybaşı İlçe Başkanı Hüseyin Semiz, İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Tavlı, Tepealan Belediye Başkanı Selahattin Cin hazır bulundular. TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, Ordu Milletveki-

li Mustafa Hamarat; “ Öncelikli olarak Kabataş ilçemizden bir şehidimiz var, şehidimize rahmet acılı ailesine sabırlar diliyorum. Meclis tatilde ama biz gördüğünüz gibi sizlerle beraberiz. Başbakanımızın talimatı üzerine Güne dörde bölerek gündüz ziyaret, akşam iftar programı, bir başka yerde teravih ve son olarak ta sahur programı ile aynı anda 4 farklı mekanda, halkımızla beraber olmaya çalışıyoruz.19 ilçemizi ve beldelerini bu sayede dolaşacağız. Bazı programlarda Bakanımızla, bazı programlarda da Millet-

vekili arkadaşlarımla beraberiz. Ev sahibeliğinden dolayı Fatsa Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayana, İkramlardan dolayı da Mado Cafenin sahibi İsmet Erçala teşekkür ediyorum” dedi. Giresun Orman Bölge Müdürü Ali Kayadan fotoğraflı bir sunum dosyası alan Hamarat; “ Çalışkan bir bölge müdürümüz var. Gecenin bu saatinde yaptığı işlerle ilgili olarak bizleri bilgilendirdi. Çalışmalarında müdürüme ve mesai arkadaşlarına başarılar diliyorum” dedi. Topçuoğlu tekstil sahibi Mehmet Topçu ile de görüşen Hamarat, “Mehmet Bey 600 ki-

şiyi istihdam ediyor. Kendisine Fiskobirliğin Fatsa’da ki depolarını tahsis etmiştik bilindiği gibi. Sektörle alakalı sıkıntı ve beklentileri bana iletti, bende İhsan Şener arkadaşımla istişare ederek kendilerine yardımcı olmaya çalışacağım” dedi. Tepealan Belediye Başkanı Selahattin Cin’in, ”Vekilim iftarda sizi Tepealan Beldemize bekliyoruz” demesi üzerine Hamarat, Bayramdan sonra meclis açılana kadar inşallah yine bölgede olacağım nasipse geliriz diyerek, Ünyede sahur programına katılmak üzere Fatsa’dan ayrıldı.

KÖYLÜLER RAHATSIZ

4

Ağustos 2012 Cumartesi akşam saatlerinde Hakkari'nin Geçimli Karakolu ile Çukurca'da üç ayrı karakola teröristlerce gerçekleştirilen eş zamanlı saldırıda İlimiz Kabataş-Kuzköy nüfusuna kayıtlı 1991 doğumlu Jandarma Er Hakan OKTAY şehit oldu. Vali Orhan DÜZGÜN’ün, Hakkari'deki saldırıda 6 asker ve 2 geçici köy korucusunun şehit olmasına ilişkin yayımladığı taziye mesajı şöyle; “Hakkari'de gerçekleşen saldırılarda 6 asker ve 2 korucunun şehit olduğunu üzüntüyle

öğrendim. Şehit ailelerimizin acısını yürekten paylaşıyorum. Şehit olan askerlerimizden Jandarma Er Hakan OKTAY’ın hemşerimiz olması üzüntümüzü daha da artırmıştır” “Ülkemizi ve İlimizi yasa boğan hain saldırıda şehit düşen Jandarma Er Hakan OKTAY’a ve diğer şehitlerimize Allah’tan rahmet, Ailelerine ve tüm Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyorum.” Emine ve Bahri OKTAY çiftinin 8 çocuğundan biri olay Hakan OKTAY 8 aylık askerdi.

FATSA’DA MEYDANA GELEN TRAFİK

KAZASINDA 2 KİŞİ YARALANDI

Ünye’nin Eski Kızılcakese Köyü sakinleri taş ve kil arabalarının sürekli köy yolunu kullanmasından rahatsızlar.

K

öy sakinleri evlerinde oturamıyor, yoldan geçen kamyonların peşinden kalkan toz evlerine giriyor, çamaşırlarını asamıyor, daldan kopartıp meyve yiyemiyor. Köydeki hastaların da toz ve dumandan dolayı rahatsız olduğunu söyleyerek, zor durumda olduklarını ifade ediyorlar. Ünye’ye bağlı Eski Kızılcakese Köyü sakinleri, taş ocağına giden taş ve kil arabalarının sürekli köy yolunu kullanmasından dolayı rahatsız olduklarını söylüyorlar. Köyün 1. Azası Fahrettin Uzun, 2. Azası Hüseyin Ese, Semiha Tek, Nevin Ese, Havva Bolat, Çakır Bolat, Nuriye Uzun, Fatma Bayraktar, Elveda Güneş, Attila Bayraktar, Aysel Özer köylerindeki toz sorununu şu şekilde dile getirdiler: “Köyde tozdan çamaşır asamıyoruz, camları açamıyoruz. Hayvanlarımızı salamıyoruz, yoldan geçen kamyonlar yüzünden içme suyumuz yok. Tozdan tarlalarımızdan ne meyve ne de sebze yiyebiliyoruz. Hep hasta olduk. Günde beş kere sulama yapılacağı konusunda bize söz verdiler, ama bir gün sulanıyorsa beş gün sulama yok. Sorduğumuz zaman ise araç arıza yaptı diyorlar. Kamyonlar çok süratli gidiyor. Çoluk çocuğumuz oynamak için dışarıya çıkamaz oldu. Biz de zaten korkumuzdan çıkartamıyoruz, kamyon altında kalır diye korkuyoruz.” 1970 yılında köylerinden Almanya’ya giden ve 35 senelik yurt dışı yaşantısının ardından köylerine geri dönen Fahrettin ve eşi Nuriye Uzun, “Büyük hayallerle köyümüze geldik, yerleştik. Bir kulübe yaptım, bahçesini düzenledim, et-

rafını güzelleştirdim. Ama ne var ki köyümüzde tozun, taşın içinde kaldık. Hayallerle geldiğimiz memleketimizde en kısa zamanda evimi, yerimi satıp buradan uzaklaşmak istiyoruz” dediler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında yaptığı bir konuşmada kesin dönüş yapanlara ihtiyaçlarının olduğunu söylediğini hatırlatan Fahrettin Uzun “Başbakanımız kesin dönüş yapanlar köylüye güzel örnek olur, güzel ev ve çevre düzenlemeleri yapar, buradaki komşularına örnek olurlarsa ülkemize katkı yaparlar demişti. Biz de bu düşünce ve hayalle geldik. Benim köyümde bazı aileler evinin etrafında fasulye, mısır yetiştiriyordu. Ben geldim evimin etrafını çiçek ektim, yetiştirdim, meyve ağaçları ile süsledim. Benden gören köylüler ise artık çiçek ekmeye başladılar. Bizden örnek aldılar ama tozun toprağın içinde artık duramıyorum, satıp gitmek istiyorum. Bir tane meyve yiyemedikten sonra neden yetiştireyim ki meyve ağacını?” Astım hastası olduğunu belirten Nuriye Uzun, “Hastalığımdan dolayı toz bana tamamen yasak. Sabaha kadar öksürmekten uyuyamıyorum. Birileri para kazanacak diye biz cefasını çekiyoruz. Sadece biz değil, bu köy halkı neredeyse rahatsız, özellikle yol kenarında oturanların hepsi rahatsız. Almanya’da çalışıp biriktirdiğimiz para ile vatanımıza rahat etmeye, dinlenmeye geldik derken başımıza gelene bak” diyerek, yaşadıklarına isyan ediyor. Köy sakinlerinden Fatma Bayraktar da, ‘’44 yıl Avrupa da kaldım, ben böyle bir şey asla görmedim. Buna karşı nasıl bir

F önlem alınması lazım?” diyerek isyan etti. 14 yaşında astım hastası olan Attila Bayraktar, dışarıya çıkıp arkadaşlarıyla oyun oynayamadıklarını, “Toz olduğu için hastalığım beni daha da rahatsız ediyor. Astım krizi geçiriyorum” dedi. Eski Kızılcakese Köyü sakinlerinden Ayşe Özer’in 3 yaşındaki kızı belden aşağısı tutmuyor. Ayşe Özer’se yaşadığı durumu şöyle anlattı: “Kızım zatürre olduğu için-

de sürekli oksijen alması lazım. Ama yolumuzdan taş arabaları geçtiği için köyümüzde sürekli toz oluyor. O yüzden çocuğumu dışarıya çıkaramıyorum. Taş arabaları geçmeye başladıktan sonra oksijen alabilmesi için çocuğuma makine aldım ve kızım şimdi makineye bağlı yaşıyor. Taş arabaları geçmeden önce kızım sürekli dışarıda idi. Şimdi de dışarı çıkmak istiyor ama toz olduğu için dışarıya çıkaramıyoruz.”

atsa-Kumru-Korgan karayolunda, 6 Ağustos 2012 pazartesi günü saat 12.00 sularında meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı. Önünde fren yaparak yolda duran kamyonte arkadan çarpan kamyon, şarampole devrildi. Edinilen bilgilere göre Kumru’dan Fatsa’ya gelen Seyit Dartılma yönetimindeki 52 BN 245 plakalı kamyonetin nedeni belirlenemeyen bir sebepten dolayı yolda durması nedeni ile, Muzaffer Yamanarda yönetimindeki 55 K 6387 plakalı kamyon duramayarak kamyonete ar-

kadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle kamyonet savrularak yolun karşı tarafına geçerek yoldan çıktı. Duramayarak kamyonete çarpan kamyon ise, yolun sağ tarafında bulunan 10 mt’lik şampole yuvarlanarak yan yattı. Kamyonda bulunan sürücü Muzaffer Yamanarda ve kamyonette bulunan Şükrü Taşcı yaralandı. Yaralılar 112 Ambulansı ile Fatsa Devlet Hastanesi Acil Servisine götürüldükten sonra tedavi altına alındı. Yaralıların hayati tehlikesinin olmadığı öğrenilirken, kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

AYNI AİLEDEN ÜST ÜSTE İKİ AYRI KAZA Önceki akşam saatlerinde üst üste meydana gelen iki ayrı kazada aynı aileden 4 kişi yaralandı.

F

atsa Kumru Korgan yolunda meydana gelen ilk trafik kazasında, Kumru istikametinden Fatsa istikametine gitmekte olan, 52 KE 272 plakalı Mahmut Karan yönetimindeki otomobil tek taraflı bir kaza yaptı, Kaza sonucu yaralanan sürücü Fatsa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kazayı duyan Mahmut Karan’ın oğlu ile birlikte aynı aileden 3 kişi de 52 DL 324 plakalı kamyonet ile hastaneye doğru yola

çıktılar, ancak hastaneye 5 km kala aşırı hız ve yolun da yağış nedeni ile kaygan olması nedeni ile kamyonet de yoldan çıkarak şarampole yuvarlandı. Kazada Musa Karan, İsa Karan ve Nurten Karan’da yaralandı, yaralılar yoldan geçen diğer araçlar ile Fatsa Devlet Hastanesi Acil servisine kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Yaralıların hayati tehlikelerinin olmadığı öğrenildi. Olay ile ilgili soruşturma devam ediyor.


www.gazetekuzey.com

07/08/2012 Salı

ORDUSPOR TARAFTARI

YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

26 yıl aradan sonra geçen sezon Süper Lig'e çıkan Orduspor, bu sezon taraftarların hazırlayacağı kalıcı marş ve yeni tezahüratlarla destek alacak.

''52 Gençlik'' taraftar grubunu kurmaya hazırlanan 52 Genç Taraftarlar Derneği Başkanı Murat Aydın, Orduspor'un kalıcı marşını ve yeni tezahüratları oluşturmak üzere çalışmalara başladı. Dernek başkanlığının yanı sıra amigoluk yapan Aydın, yaptığı açıklamada, takımları-

nı yeni sezonda en iyi şekilde desteklemek için hazırlandıklarını söyledi. Taraftar grubu olarak yeni bir oluşum içerisinde olduklarını anlatan Aydın, ''Bu oluşum içerisinde '52 Gençlik' adı altında taraftar grubu kuracağız. Bunun için kulübün yöneticileriyle de görüşmelerimiz olacak.

Grubumuzla ilgili çalışmalarımız devam ediyor'' dedi. Ordu Belediyesi bando takımından alacakları destekle yeni sezonda takımlarını tribünde en iyi şekilde desteklemeyi düşündüklerini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti: ''Bando takımından bize gelecek destekle Orduspor'un marşlarını seslendireceğiz. Şehrimizin gençleri ve öğrencileri de bando takımının müzik çalışmalarının içinde olacak. Böylelikle tribünlerde güzel bir atmosfer yakalayacağımızı düşünüyorum. Beşiktaş, Bursaspor, Eskişehirspor, Trabzonspor taraftar grupları gibi bizler de iyi bir oluşum içerisinde olmayı istiyoruz. Orduspor'u layık olduğu yere getirmek için tribündeki görevimizi yerine getirmek adına elimizden ge-

len gayreti göstereceğiz. Bu anlamda da kulüp başkanımız ve yöneticilerimizden destek bekliyoruz.'' ''Avrupa hedefi için desteğimizi en iyi şekilde vermeye gayret edeceğiz'' Aydın, müzikle uğraşan Orduluların katkısıyla yeni bir marş oluşturacaklarını belirterek, ''Grubumuzla birlikte derneğimizde marş ve tezahürat oluşturma adına çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalar sırasında müzikle uğraşan büyüklerimizden de destek alacağız. Skor iyi olmasa da takımımızın aleyhine değil, lehine destek vermeyi hedefliyoruz. Orduspor'un Avrupa hedefi için desteğimizi en iyi şekilde vermeye gayret edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

ORDU'DA TRANSFER ÜNYESPOR KAYYUMA KALDI Ünyespor’da yöHAREKATI SÜRÜYOR! netim belirsizliOrduspor basın sözcüsü Levent Yıldırım, transfer çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

ğini ortadan kaldırmak amacıyla yapılan kongrede aday çıkmayınca kulüp kayyuma kaldı.

K

K

ulüp basın sözcüsü Levent Yıldırım, yaptığı açıklamada, transfer çalışmalarında son aşamaya gelindiğini vurguladı. İki yerli oyuncuyu morbeyaz renklerine bağlamak istediklerini ifade eden Yıldırım, ''Sağ açığa alternatif bir

oyuncu alacağız. Avusturya kampında defans oyuncumuz Selçuk Şahin sakatlandı. Bir de sol bek oyuncu bakıyoruz. Transfer etmeyi düşündüğümüz iki oyuncu da yerli olacak. Önümüzdeki hafta transferler bitecek diye düşünüyorum'' dedi.

ulübe talip çıkmadığı için iki kez ertelenen kongrenin 3.’sünde de başkanlığa aday çıkmadı. Kongre divan katip üyesi İbrahim Cerrahoğlu, cumartesi günü şehrin iş, siyaset ve bürokratlarından oluşan bir grubun bir araya gelerek kulüpteki belirsizliği ortadan kaldıracak bir çalışma yapacağını açıkladı. Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup takımlarından Ünyespor’da 2 kez ertelenen olağanüstü kongrenin üçüncüsü yapıldı. Kulüp üyelerinin katıldığı ve belediye kültür sarayında yapılan kongrede daha önceki kongrelerde olduğu gibi yine yönetime talip çıkmadı. Belirsizliğin çaresizliğe dönüştüğü kulübe bir ay içinde talip çıkmaması durumunda kaymakamlık dernekler masasının atayacağı üç kişi ya yönetim

oluşturacak ya da kulübün fesih işlemlerine başlayacak. Kongrede aday çıkmamasına sinirlenen bazı taraftarlar, 100 bin nüfuslu Ünye’de kulüp yönetimine kimsenin talip olmamasının çok üzüntü verici olduğunu belirttiler. Kulübe talip çıkmaması üzerine kongreye katılanlara bilgi veren divan katip üyesi İbrahim Cerrahoğlu, “Kongre öncesinde belediye başkanı ile görüştüm. Yönetim oluşturulması için bir çalışma başlatılmış durumda. Yarın Ünye’nin iş, siyaset ve bürokrasinin önde gelen isimleri bir araya gelecek ve yeni bir yönetim oluşturularak belirsizliğin ortadan kaldırılması için çalışma başlatacak. Ünyespor için güzel gelişmeler olacağını düşünüyorum. İnşallah yarından itibaren kulübün üstündeki kara bulutlar dağılacak” dedi.

* Kurumsal Kimlik, Logo, Kartvizit * Dergi, Katolog, Broşür, İnsert * Plaket, Kupa, Laminasyon Kaplama * Puzzle, Afiş, Bilboard * Araç Giydirme, Işıklı Işıksız Led Tabela * Matbaamız Maliye Antlaşmalıdır. * Resmi Evrak Basımı Yapılır. * Agfa 70x100 Renk Ayırımı (Film Çıkış) * Roland 200 Ofset Baskı * 115 EM Polar Bıçak * Strafor (Köpük) Kesim Makinası * Selefon Makinası * Konica-Minolta Dış Mekan Baskı Makinası * Heidelberg Baskı Makinası * Konica-Minolta Dijital Baskı Makinası * Kırım Makinası *

Tel: 0452 407 10 11

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

İFTARDA BULUŞTU yönetim kurulu üyeleri iftar yemeğinde bir araya geldiler. Dolunay Motel restaurant’da bir araya gelen yönetim kurulu üyeleri iftarda birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

/ Muhsin YILMAZ üzenlenen yemeğe Başkan Muammer Coşkun başta olmak üzere yönetim kurulu üyeleri ve eşleri katıldılar. İftar sonrası bir açıklama yapan Fatsa Belediyespor Başkanı Muammer Coşkun: “Katılımlarınızdan dolayı tüm yönetim kurulu dostlarıma ve ailelerine teşekkür ediyorum. Fatsa Belediyespor aşk, sevgi ve tutkudur. Biz bu yola baş koyduk ve yeni dönemde şampiyonluk için kenetlendik. Bazen ailelerimizi bu tutku yüzünden zaman ayıramasak ta kendilerinden bu konuda anlayış bekliyoruz. Biz bir yola çıktık ve bu inançla çalışmalarımıza de-

D

vam ediyoruz. Sorumluluğumuzu biliyoruz. Hedefimiz 11 yıldır çıkmak isteyip de çıkamadığımız profesyonel lige çıkarmaktır takımımızı. Biz bu davaya inandık ve inancımız doğrultusunda tüm şehir kenetlenerek takımımıza sahip çıkarak hedefimize ulaşacağız. Fatsa halkımızdan da bizlere inanıp güvenmesine ve gerekli desteği bizlere sağlamasını istiyoruz. Tüm halkımızı maçlarımıza davet ediyoruz. Ayrıca bizlere destek veren başta İçişleri Bakanımız İdris Naim Şahin olmak üzere Ak Parti Ordu Milletvekilimiz İhsan Şener’e ve Belediye Başkanımız Hüseyin Anlayan’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

SIRADA RUSYA VAR!

İ

lk kez katıldığı olimpiyat oyunlarında tarihi bir başarıya imza atarak grubunu 2. sırada tamamlayan ve çeyrek finale yükselen A Milli Kadın Basketbol Takımı, Rusya ile karşılaşacak.. ''Potanın Perileri'' ile B Grubu'nu 3. sırada tamamlayan Rusya arasındaki çeyrek final karşılaşması Olimpiyat Parkı'ndaki Basketball Arena'da 7 Ağustos Salı günü

TSİ 22.00'de başlayacak. Bu arada kadınlar basketbolda çeyrek finale çıkan diğer takımlar ise ABD, Çin, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Avustralya ve Kanada oldu. Kadınlar basketbolda çeyrek final eşleşmeleri ve maçların programı şöyle: 16.00 ABD-Kanada 18.15 Avustralya-Çin 22.00 Türkiye-Rusya 00.15 Fransa-Çek Cumhuriyeti

kuzey152  

mir kuzey gazetesi 152 sayı