gazetka 110

Page 1

W numerze m. in.:

O śnie świadomym

Z życia szkoły

Kosmiczne ciekawostki

Strona turystyczna – tym razem Bułgaria

Strona muzyczna


Przed nami piękny, majowy weekend, a maturzyści spędzą go tak.....

Nadszedł najcięższy okres w życiu każdego absolwenta, ale nadzieja i wiara we własne możliwości oraz fakt, że nauczyciele dobrze was przygotowali pozwolą Wam na osiągnięcie jak najlepszych wyników. Życzymy naszym koleżankom i kolegom połamania piór, samych łatwych zadań, bezstresowego zdania wszystkich egzaminów maturalnych, a w czerwcu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Zespół Redakcyjny „Śmiało”

Zespół Redakcyjny

Świat gier, Świat filmu, skład: Patryk Jakubowski kl. II c T Ciekawostki: Emilia Giec II b T, Ewelina Domagała II b T Z życia szkoły: Paulina Stopyra III c T, Łukasz Centkowski III e T Muzyka: Weronika Świeżak II b T Felietony: Małgorzata Lasak II b T Strona turystyczna: Anna Pietrzyk I a Opiekun: mgr Urszula Gbyl mgr Sonia David


Z życia szkoły X Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy Już od 10 lat nasza szkoła bierze udział w tym konkursie. Najczęściej z sukcesami, choć zdarzało się, że wracaliśmy "na tarczy". W tym roku szkolnym, konkurs był poświęcony twórczości Szekspira ("Mak bet", "Romeo i Julia") oraz znajomości biografii auto ra. 19 marca odbyły się szkolne eliminacje, z których wyłoniono czwórkę uczniów kwalifikujących się do etapu międzyszkolnego. 22 marca - w siedzibie orga nizatora Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Sosnowcu - miał miejsce wielki finał. Po podliczeniu punktów, okazało się, że nasz kolega Patryk Jakubowski z klasy II c - otrzymał wyróżnienie. Bardzo niewiele zabrakło mu do miejsca na podium. Ale i tak gratulujemy!

Konkurs z języka rosyjskiego W ostatnim tygodniu marca w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu z języka rosyjskiego zorganizowanego przez mgr A. Drapallę „Reklama sklepu rosyjskiego”. Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów klas I, II i III naszej szkoły. W ciągu miesiąca wpłynęło 16 prac wykonanych w różnej formie i technice. Młodzież zaskoczyła wszystkich swoją pomysłowością i oryginalnością. Jury w składzie nauczycieli języków obcych: mgr A.Drapalla, mgr J.Wójcik oraz nauczycieli reklamy nie miało łatwego zadania. Ostatecznie: I miejsce zajęły ex aequo 2 prace: 1 praca: Aleksandra Stępień, Paulina Turlejska (klasa III b) 2 praca: Karolina Krawczyk, Aneta Kopała (klasa III e) II miejsce: Kinga Bosak, Karolina Janaszek (II h) III miejsce: Damian Cyganek (III e)

Regionalny Konkurs Językowy „Leader” W dniu 13 kwietnia 2012 r. w naszej szkole odbyła się IV edycja Regionalnego Konkursu Językowego „Leader”. W ramach tego konkursu uczniowie rozwiązywali test z wybranego języka obcego: angielskiego, niemieckiego lub rosyjskiego. Konkurs ten ma już swoją tradycję w naszej szkole. Jest on organizowany od czterech lat i cieszy się rosnącym zainteresowaniem młodzieży szkół gimnazjalnych zarówno z Sosnowca jak i z miast ościennych - Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi i Mysłowic. W tym roku w konkursie wzięło udział 56 gimnazjalistów. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi ufundowanymi przez wydawnictwo Oxford University Press oraz Urząd Miasta Sosnowca. Bardzo cieszy nas fakt, iż z każdą edycją konkursu podnoszony jest poziom testów, w związku z rosnącym poziomem wiedzy i umiejętności językowych uczniów biorących udział w tym konkursie.


Organizując konkurs mieliśmy na celu nie tylko stworzenie młodzieży możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych, ale przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę na potrzebę propagowania nauki języków obcych, prezentację naszej szkoły jako szkoły nowoczesnej, przyjaznej dla młodzieży i podążającej za współczesnymi trendami oraz jej promocję w środowisku, a także integrację miast ościennych naszego regionu. Obecną edycję patronatem, doradztwem metodycznym oraz finansowym objęło wydawnictwo Oxford University Press. Organizatorami konkursu jak co roku są: mgr Agnieszka Naparty-Sowa, mgr Agnieszka Drapalla, mgr Joanna Wójcik oraz mgr Dorota Drabek.

Dni otwarte „Ekonomika” 13 i 14 kwietnia to dni, w których mieliśmy przyjemność gościć gimnazjalistów zainteresowanych naszą ofertą edukacyjną. Witaliśmy ich w holu szkoły słodyczami. Zwiedzanie szkoły rozpoczynali od biblioteki szkolnej, gdzie mieli okazję obejrzeć multimedialną prezentację o naszej szkole i zapoznać się z jej atutami. Panie Urszula Gbyl i Maria Koźmin przedstawiały kształcenie w poszczególnych zawodach (zgodnie z nową podstawą programową): technik ekonomista, technik organizacji reklamy, technik handlowiec i technik księgarstwa. Ten ostatni zawód wraca do nas po dziesięciu latach, ponieważ przez ten okres możliwość kształcenia w nim była tylko na poziomie policealnym. Omawiano również specyfikę naboru do szkoły. Uczniowie przedstawiali możliwości rozwoju, jakie daje nasza szkoła, a także prezentowała nasze osiągnięcia: od rekordu Guinnessa w maratonie siatkarskim do certyfikatu „Szkoła Przedsiębiorczości”. Gimnazjaliści otrzymali ulotki oraz zakładki wykonane przez naszych „reklamowców”. Potem czekała ich wycieczka po wszystkich pracowniach, gdzie odbywały się ciekawe zajęcia m.in. doświadczenia, prezentacje, quizy czy lekcje rysunku. Na koniec sala gimnastyczna, w której na turnieju siatkarskim spotkały się trzy drużyny: nauczycieli, uczniów naszej szkoły i rekordzistów Guinnessa. Spotkała ich również (nas też!) niespodzianka, gdyż odwiedzili nas reporterzy TV Sosnowiec. Mamy nadzieję, że gimnazjaliści przyjemnie i ciekawie spędzili czas w naszej szkole i przekonaliśmy ich, że od września warto zostać uczniem „Ekonomika”


Międzyszkolny Konkurs Recytatorski W tym cyklicznym konkursie, którego organizatorem jest Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu nasi uczniowie biorą udział od samego początku. Jeszcze nie zeszliśmy z "pudła" ani raz. W tym roku szkolnym konkurs poświęcony był twórczości Wisławy Szymborskiej. Do eliminacji szkolnych zgłosiło się dziewięciu uczniów, ale opiekunowie: mgr U. Gbyl i mgr S. David mogły zabrać tylko trzy osoby. Konkurencja była ostra. Ostatecznie reprezentowały nas: Angelika Wyderka z klasy I b, Agnieszka Cegieła i Ilona Witos z klasy III c W finale liczył się nie tylko dobór repertuaru, ale przede wszystkim interpretacja, dykcja oraz sposób prezentacji. Przedstawicielki naszej szkoły zaprezentowały się bardzo dobrze, choć wszystkie preferują spokojny sposób recytacji, gdyż wychodzimy z założenia, że słowa obronią się same. Inni uczestnicy byli bardzo dynamiczni, zwycięzca konkursu nawet zaprezentował nam swój tors i zgrabne nogi. Chyba tym urzekł jury... Ostatecznie nasza koleżanka Agnieszka Cegieła zajęła III miejsce, co jest niewątpliwym osiągnięciem, gdyż było aż 25 uczestników. Cieszymy się bardzo, bo nasza szkoła ciągle jest wśród laureatów tego konkursu.

Konkurs ekologiczny 20 kwietnia br. odbył się konkurs ekologiczny pod hasłem „Żywność modyfikowana genetycznie”. Konkurs odbył się w związku z obchodami Dni Ziemi, a organizatorem było III Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Sosnowcu. W konkursie brało udział siedmioro przedstawicieli naszej szkoły: w kategorii na najlepszą prezentacje multimedialną – Dominika Rewucka z II a, Klaudia Filipek z II b, Justyna Pietras, Izabela Wrona, Monika Czyż z IV c oraz Patryk Jakubowski z II c, w kategorii plakat – Anna Arzumanian z II b. Nasz redakcyjny kolega – Patryk Jakubowski – znowu może się pochwalić sukcesem. W kategorii prezentacja multimedialna zajął III miejsce!

Konkurs o tytuł Mistrza Języka Polskiego 23 kwietnia w naszej szkole odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu sprawdzającego znajomość zasad pisowni oraz ogólną sprawność językową uczniów. Udział wzięło 28 osób. I miejsce zajęła Żaneta Wójcik – uczennica Zespołu Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, II miejsce – Joanna Makuch – nasza koleżanka z III f, III miejsce – Sara Kamińska z I b. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: - Małgorzata Lasak II b - Dawid Opałka I c - Karolina Kulas III b Oprócz zwycięzcy wszyscy nagrodzeni to uczniowie naszego „Ekonomika”. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany. Do zdobycia maksymalnie było 130 punktów, a więc wyniki uzyskane przez uczniów świadczą o ich zadowalających kompetencjach językowych. Konkurs przygotowały i poprowadziły: mgr Elżbieta Węgrzyńska i mgr Sonia David.

Oprac. zespół redakcyjny


W dzisiejszym świecie każdy jest w pogoni za tzw. „ważnymi sprawami”. Troszczymy się o wszystko dookoła, tym samym poświęcając coraz mniej czasu na sen, podczas którego odpoczywa nasz umysł. Ale czy aby na pewno odpoczywa? Przed pojawieniem się EEG rzeczywiście na to wyglądało. Wbrew pozorom nasz mózg w czasie snu (nocą), pracuje tak samo jak w ciągu dnia. Szczególnie tą pracę można zaobserwować w jednej z faz snu - REM (szybki ruch gałek ocznych), która jest najbardziej ekscytująca, ponieważ to właśnie w niej występują marzenia senne. W czasie tej fazy EEG pokazuje, że nasz mózg szaleje i gdyby nie to, że widzimy przed nami śpiącego człowieka, EEG byłoby w stanie nas przekonać, że jest on w pełni rozbudzony.

Czemu właściwie służą występujące w fazie REM marzenia senne? No więc, poza zastępowaniem symbolami zakłócających myśli, pozwalają one spełniać wszystkie największe pragnienia, bez ponoszenia konsekwencji społecznych i tu można napomnieć o (cudownym!) śnie świadomym. Zanim jednak nauczymy się go osiągać, nasze sny w dość oczywisty sposób odnoszą się do tego, co dzieje się w naszym życiu. Niemal każdy miał sen, który pomógł mu rozwiązać jakiś problem czy znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Oto siła snu. Ciekawym zjawiskiem jest również sen na jawie. Występuje on, kiedy nasza uwaga przenosi się z bezpośredniego otoczenia na inne myśli. Występują najczęściej, gdy jesteśmy sami, odprężeni lub znudzeni. O ile śpiąc spędzamy jedną trzecią życia, to około10% pozostałego czasu spędzamy właśnie śniąc na jawie.


Osiągnij stan… ŚWIADOMEGO SNU Czy ja śnię?

Sen świadomy występuje w fazie REM. Jak sama nazwa wskazuje jest to sen, w którym śpiący zachowuje świadomość, innymi słowy - wie, że śni. Daje mu to możliwość całkowitej kontroli nad marzeniami oraz wrażenie rzeczywistości. W snach możliwe jest, tak samo jak w realnym życiu, odczuwanie dotyku, zapachu oraz smaku, co sprawia, że sen świadomy staje się niezwykle atrakcyjny i dzięki niemu możemy spełniać najskrytsze marzenia (nawet te niemoralne, nielegalne, albo chociaż tuczące), bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Prócz tego, że podejmujemy decyzję, których nie podjęlibyśmy w prawdziwym życiu - tak dla sprawdzenia, możemy kontrolować decyzje innych. Co tam decyzje! Możemy sterować nimi oraz każdą inną sytuacją oraz przedmiotem. Możemy sprawić, że na końcu koszmaru o spadaniu, pojawi się jacuzzi z czekoladą, a wraz z nami znajdzie się w nim przystojny aktor, o którym marzyliśmy przed zaśnięciem. Jednak w świecie snów świadomych obowiązuje jedna zasada - nie można się nudzić, inaczej sen przejmie nad nami kontrolę i utracimy świadomość.

Techniki osiągnięcia świadomego snu Część ludzi w naturalny sposób uzyskuje świadomość śnienia bez stosowania specjalnych ćwiczeń. Pozostali, aby wywołać i utrzymać stan świadomości we śnie mogą posługiwać się różnymi technikami wspomagającymi. Przeglądając sny w naszej pamięci, dają się zauważyć powtarzające się w nich elementy. Może to być na przykład motyw ucieczki lub też jakiś przedmiot, o którym często śnimy. Dzięki zdaniu sobie z tego sprawy, być może kolejnym razem, kiedy motyw ten się powtórzy zorientujemy się, że śnimy. Przydatne jest także stosowanie testów rzeczywistości. Polegają one, tak samo jak powyżej, na skupieniu się na przedmiocie, który często pojawia się w snach i próby rzeczywistości - czyli np. próby uniesienia się nad ziemią. Testy te jednak trzeba wykonywać zarówno na jawie - w realnym świecie, jak i we śnie, aby miały oczekiwany skutek, tzn., że jeśli często śnisz o różach, to kiedy je zobaczysz, wyobraź sobie, że się unosisz nad ziemią. Jeśli nadal na niej stoisz - nie śnisz, ale też nie ośmieszysz się przed innymi, bo to wszystko działo się w twojej głowie, jeśli natomiast uniosłeś się - witaj w świadomym śnie! Ważne jest jednak, żebyś potrafił zapamiętywać sny, bo co z tego, że będziesz śnić świadomie, skoro rano nie będziesz tego pamiętać. Technika relaksacyjna. Metoda ta polega na zachowaniu świadomości podczas zasypiania, np. poprzez liczenie i powtarzanie jednej frazy (1-śnię, 2-śnię itd.) lub też wyobrażanie sobie siebie schodzącego po schodach. Po 3-30 min możliwe jest wejście w stan paraliżu sennego (jego objawy opisane są poniżej) a następnie w sen świadomy, jeśli udało ci się nie popaść w nieświadomość.


Pamięć snów. Każdy z nas ma wiele snów w ciągu jednej nocy, jednak budząc się już o nich nie pamiętamy lub pamiętamy ten ostatni. Aby to zmienić, należy zaraz po przebudzeniu zostać chwilę w łóżku i nie otwierając oczu przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów. Kluczowe elementy snów można zapisać. Pamięć snów jest niezbędna do osiągnięcia świadomego snu. Chaining. To technika pozwalająca wrócić do przerwanego świadomego snu (ponieważ w momencie jego osiągnięcia doznajemy szoku i możliwe jest, że się obudzimy). Należy leżeć bez ruchu z zamkniętymi oczami (nie może zostać użyty ani jeden mięsień), a wtedy powrócimy do snu w tej samej lub podobnej scenerii.

Uważaj: dusząca zmora i powtarzające się poranki Dusząca zmorą nazywa się paraliż senny. Jest to stan, w którym mózg nakłada „klatkę” na ciało. Dzięki temu nie wierzgamy w łóżku, kiedy śni nam się, że biegniemy. Z reguły nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia, bo pojawia się, kiedy już tracimy świadomość tuż przed snem. Chcąc osiągnąć sen świadomy techniką relaksu, nieuniknione jest przejście przez ten stan. Towarzyszy mu niemożność poruszenia się, uczucie duszenia i ogólnego niepokoju. Czasami bywa tak, że paraliż senny pojawia się, kiedy ktoś nagle się obudzi: próbuje otworzyć oczy, nie potrafi się ruszyć, wyczuwa czyjąś obecność i ucisk klatki piersiowej oraz dzwonienie w uszach. Stąd też nazwa nocnej zmory. To dosyć przerażające doświadczenie przytrafia się najczęściej osobom śpiącym na wznak. 30-50% ludzi przynajmniej raz w życiu doświadczyło tego stanu. Innym zjawiskiem jest fałszywe przebudzenie. Śpiącemu wydaje się, że już się obudził i wykonuje we śnie czynności, które zwykle mają miejsce po przebudzeniu. Po chwili jednak orientuje się, że to sen i wybudza się na prawdę.

Sen świadomy a zdrowie Sen świadomy jest całkowicie bezpieczny i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Jest on także tak samo wartościowy jak sen „nieświadomy”. Może się jedynie przyczynić do poprawy naszego zdrowia psychicznego. Odnotowano jednak przypadki uzależnienia od niego (jak od wszystkiego innego). Żadne uzależnienie nie jest groźne, jeśli nie przypłaca się go zdrowiem lub krzywdą innych. Sen świadomy może stanowić doskonałą alternatywę dla bardziej negatywnych uzależnień, na przykład używek. Nie trzeba się także obawiać problemów z wybudzeniem, bo możemy się obudzić w dowolnym momencie, wedle naszej woli. Możemy go używać również w celu walki z nocnymi strachami, ponieważ koszmar wydaje się tylko wtedy straszny, kiedy myślimy, że dzieje się naprawdę. Małgorzata Lasak


The more you travel – the more experience! (Im więcej podróży – tym więcej wrażeń) Bułgaria, Republika Bułgarii – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy. Bułgaria jest członkiem następujących organizacji międzynarodowych: Organizacji Narodów Zjednoczonych (od 1955), Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego – NATO (od 2004), Unii Europejskiej (od 2007).

Ustrój polityczny: Zgodnie z konstytucją z 12 lipca 1991 Bułgaria jest republiką, w której głową państwa jest prezydent wybierany, na jednej karcie razem z wiceprezydentem, w bezpośrednich wyborach, na 5-letnią kadencję. Szefem rządu jest premier, który mianowany jest przez prezydenta. Organem władzy ustawodawczej jest jednoizbowe, 240-osobowe Zgromadzenie Narodowe, wybierane na 4-letnią kadencję. Kraj podzielony jest na 28 prowincji.

Geografia: Bułgaria leży w południowej Europie nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Od północy graniczy z Rumunią, od zachodu z Serbią i Macedonią od południa z Grecją i Turcją. Stolicą Bułgarii jest Sofia (1,1 mln mieszkańców), inne większe miasta to Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Plewen.

Przystanek 1 i 2 (Първата и Вторатаспирка): Stambuł 2 dni: Miasto o niepowtarzalnej atmosferze, umiejscowione na styku dwóch kontynentów. Zaledwie 6-7 godzin jazdy autobusem do Słonecznego Brzegu. Pierwszy dzień: wyjazd wczesnym rankiem, po przyjeździe na miejsce zwiedzanie Pałacu Topkapi - symbolu potęgi imperium osmańskiego. Następnie Błękitny Meczet zbudowany w latach 1606-1616, z którego w przeszłości ruszały karawany do Mekki, Hagia Sophia przez wieki jeden z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa oraz Hipodrom. Drugi dzień: rejs statkiem po Bosforze, podczas którego można podziwiać zarówno część azjatycką jak i europejską miasta. W programie zwiedzanie Pałacu Sułtanów oraz zakupy na Wielkim Bazarze, gdzie mieści się ok. 5000 sklepów! Powrót do Bułgarii w godzinach popołudniowych. Opcjonalne jest wykupienie jednodniowej wycieczki do Stambułu.


Przystanek 3 (Третатаспирка): Neseber: Całodniowa, autokarowa wycieczka z przewodnikiem. Dzisiejsze miasto NESEBER zostało założone ok. 3000 lat temu, w starożytności zwane MESEBRIA. Zachowało się tu ponad 40 cerkwi z różnych epok i kilkadziesiąt różnych zabytków architektury z epoki Odrodzenia. Miasto z ciasnymi uliczkami i niepowtarzalnym stylem renesansowych domów jest atrakcją dla turystów z całego świata. Przystanek 4 (Четвъртатаспирка): Bałczyk i Kaliakra z wieczorem bułgarskim: Bałczyk to miasteczko malowniczo położone na skalistym wzgórzu, słynie ze znajdującego się tam pałacu, przylegającego do ogrodu ze słynną hodowlą kaktusów. Po południu przejazd na cypel Kaliakra, który malowniczo wznosi się tutaj na wysokości 70 m i równocześnie wychodzi 2 km w głąb morza. Wieczorem kolacja, pokaz artystyczny tradycji bułgarskich. Przystanek 5 (В петатаспирка): Jeep Safari: Wycieczkę jeepami rozpoczyna poranna przejażdżka górskimi masywami do niewielkiej wioski, gdzie można popróbować tradycyjnych przysmaków. Po przejechaniu przez kanion oraz rzekę postój przy monastyrze św. Konstantyna i Heleny. Dalsza droga prowadzi w górę malowniczych zboczy do wioski Koszarica. Lunch w tradycyjnej gospodzie. Następnie pokaz produkcji tradycyjnego winiaku uzyskiwanego z winogron. Na miejscu degustacja oraz możliwość kupna. Przystanek 6 (Шестатаспирка): Piracka Zabawa: Przejazd autokarem do portu i przesiadka na statek. Trzygodzinny rejs drewnianym okrętem z pewnością dostarczy wielu emocji. Różnego rodzaju zabawy i animacje zainteresują nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Podczas rejsu uczestnicy poszukują skarbu oraz bronią się przed atakiem innego pirackiego statku. Przystanek 7 (седматаспирка): Warna - zwiedzanie miasta i delfinarium: Wycieczkę rozpoczyna wizyta w delfinarium i wspaniały pokaz tresury delfinów. Następnie panoramiczna wycieczka po Warnie z oglądaniem najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Później wizyta w muzeum lalek. Tutejsza ekspozycja obejmuje kolekcję ponad 130 marionetek i dużą ilość scenografii. Sama widziała i nam opowiedziała Anna Pietrzyk


Zespół Moonspell zapowiedział nową płytę

Muzycznia Michael Buble w Polsce

27 kwietnia ukaże się nowy krążek grupy Moonspell pod nazwą ,,Alpha Noir”. Zwiastun produkcji można znaleźć pod adresem : http://www.youtube.com/ watch?&v=2RSxE4jhVQ8 .W klipie zawarte są fragmenty wszystkich utworów, które wypełniają longplay. Oto tracklista: -"Axis Mundi", -"Lickanthrope", -"Versus", -"Alpha Noir", -"En Nome Do Medo", -"Opera Carne", -"Love Is Blasphemy", -"Grand Stand", -"Sine Missione".

Krzysztof Puszyński nie żyje To bardzo smutna wiadomość dla sympatyków zespołu Golec uOrkiestra i jego bliskich. Akordeonista zespołu Golec uOrkiestra zmarł na zawał serca. Był akompaniatorem braci Golców i muzycznym filarem folkowej grupy. Sam także komponował wiele piosenek. To Puszyński razem z Golcem uOrkiestrą występował, gdy grupa świętował największe sukcesy.

24 kwietnia w Hali Ergo Arena, leżącej na granicy Gdańska i Sopotu po raz pierwszy w Polsce przyjechał do nas Michael Buble. Od samego początku do samego końca zaskakiwał publiczność niezwykłym poczuciem humoru, otwartością i dystansem do samego siebie. Artysta grał kawałki z lat 50-tych. Opowiadał o Michaelu Jacksonie, wykonał ,,Billie Jean”, ukazując przy tym taniec i styl muzyczny swojego idola. Zaśpiewał również ,,Twist and Shout” The Beatles. Koncert Michela Buble’a otworzył tegoroczny cykl Deutsche Bank Invites, w którym grali do tej pory m.in. Leonard Cohen, Yasmin Levy, Chick Corea, Joe Cocker, Herbie Hancock i wielu innych. A 30 maja na warszawskim Torwarze odbędzie się koncert Deutsche Bank Invites Macy Gray. Artystka będzie promowała w Polsce swój najnowszy krążek ,,Covered”.

Nowy wokalista Myslovitz już został wybrany Już wiadomo, kto zastąpi Artura Rojka w zespole Myslovitz. Nowym wokalistą Myslovitz jest Michał Kowalonek, z poznańskiego zespołu Snowman. Premiera nowej płyty grupy Myslovitz planowana jest na jesień bieżącego roku. Jeszcze przed wakacjami fani grupy będą mogli zapoznać się z nowym singlem.

Rob Zombie nakręcił serial Rob Zombie nie tylko kręci filmy i reklamówki. Muzyk postanowił również spróbować sił w serialu. Artysta nagrywa komediowy cykl ,,My Name Is Eugene”. Projekt ten powstaje dla internetowego kanału Nerdist. Najnowszy obraz Zombiego to ,,The Lords Of Salem”. Premiera nie jest jeszcze uzgodniona.

Van Halen wydał nową płytę Legenda światowej sławy hard rockowy Van Halen wyda swój najnowszy album już 12 w ich karierze pod nazwą ,,A Different Kind Of Truth”. N płycie kwartet z USA przygotował dla swoich fanów 13 premierowych utworów utrzymanych w dobrym Van Halenowskim stylu.

Nowości muzyczne Rihanna feat. Jay-z- Talk that talk Adele – Rumour has it Jennifer Lopez – Dance Again ft. Pitbull Paul van Dyk – Eternity Benny Benassi Feat. Gary Go – Control Swarm – You Me At Six Maxwell – This Woman’s Work The Black Keys – Lonely Boy


Kosmiczne ciekawostki "Dobry człowiek jest jak małe światełko. Wędruje poprzez mroki naszego świata i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy." Phil Bosmans

Gwiazdy i ich dziwne zachcianki Mariah Carey - Pije jedynie herbatę robioną z polskiej wody źródlanej, a jakby tego było mało, zatrudnia osobę odpowiedzialną za jej gumy do żucia. Zawód - specjalista od gumy Carey. W jej garderobie obok wody z Polski musi się znaleźć pudło słomy. Ciekawe, po co???? Piotr Kupicha - Zabiera swojego psa nawet na koncerty, oczywiście zobowiązując organizatorów do zapewnienia swojemu pupilowi odpowiedniej opieki. W jego garderobie musi znajdować się aż 16 butelek napojów energetycznych. Jennifer Lopez - Biały, biały, biały. Czy to uzależnienie? Wszystko w garderobie Jennifer musi być białe: zasłony, kanapa, meble, kwiatki itd. Jej kawa musi być mieszana w przeciwnym kierunku niż ruch wskazówek zegara. Prince - W przeciwieństwie do Jennifer wszystko w jego garderobie musi być czarne, inaczej nie wyjdzie na scenę. Ponadto wszystko musi być nowe, a najlepiej jeszcze zapakowane w folię. Marilyn Manson - Mistrz zachcianek. Marilyn zażyczył sobie kiedyś, żeby w jego garderobie znalazły się: butelki absyntu, żelki i łysa, koniecznie bezzębna pani do towarzystwa. Madonna - Nie toleruje używanych desek klozetowych. Nie usiądzie drugi raz na tej samej. W hotelach, w których zatrzymuje się gwiazda, muszą być one zmieniane nawet kilka razy dziennie.

Rosjanie mają bzika na punkcie UFO, a kosmitów trzymają w lodówkach... Bardzo często informacje o lądowaniu UFO, niezidentyfikowanych obiektach latających itp. pochodzą z Rosji. Albo kosmici upodobali sobie ten kraj, albo tamtejsi mieszkańcy nałogowo wypatrują śladów istnienia pozaziemskich cywilizacji. Ale co to za pomysł, żeby przez trzy lata trzymać w lodówce zwłoki kosmity??? Czy to aby nie przesada? Starsza kobieta - mieszkanka Pietrozawodska - udostępniła w Internecie zdjęcia domniemanych szczątków ufoludka. Istota miała od 40 do 50 centymetrów długości, nieproporcjonalnie dużą głowę, wielki otwór gębowy oraz sporych rozmiarów oczodoły. Z relacji Rosjanki wynika, że kiedy przed laty odnalazła zwłoki, te wyróżniały się nie tylko specyficznym wyglądem, ale też innymi nietypowymi właściwościami. Przede wszystkim zwróciła uwagę na fakt, że odkryte ciało było bardzo gorące. Obok niego znajdowały się zaś dziwne metalowe fragmenty. Kobieta odnalazła zwłoki tuż po tym, jak tylko usłyszała niezidentyfikowany hałas za domem. Wakacje niedaleko... Panie władzo! Szybko! Tam za rogiem ulicy... - wołają dwaj zadyszani chłopcy do przechodzącego policjanta. - Co się stało? - Tam... nasz nauczyciel... - Wypadek?! - Nie... on nieprawidłowo zaparkował! - Jak brzmi liczba mnoga od rzeczownika "niedziela"? - Wakacje, proszę pani!

Emilia Giec i Ewelina Domagała