Page 22

PRZYPISY DO ARTYKUŁU „REFORMACJA NA POGÓRZU KACZAWSKIM”: 1. w ww.centralschwenkfelder.com/im-new/church-history (13.02.2015) 2. w ww.discoversilesia.pl/wp-content/uploads/2014/09/140901-Wycieczka-jednodniowa- Magia-Go%CC%81r-Kaczawskich-i-mas%CC%81c%CC%81-na-latanie.pdf (18.02 2016) 3. w ww.instytutdidaskalos.pl/historia-protestantow/twardocice-niem-harpersdorf (18.02.2016) 4. w ww.wyszedlzdomu.pl/twardocice-wielki-exodus-szwenkfelderow (18.02.2016) 5. w ww.pl.wikipedia.org/wiki/Szwenkfeldy%C5%9Bci 6. w ww.schwenkfelder.com/Schwenkfeldian/Schwenkfeldian_spring_2015.pdf (06.05.2015)

Paradokumentalnie… Dla dzieci? Anna Duda

Drodzy Czytelnicy! W tym numerze pragnę poświęcić swoją uwagę serialom paradokumentalnym obiegające nasze środowisko w szybkim tempie. Coraz więcej programów pojawia się w telewizji, ukazując problemy dzieci, uczniów, rodziców, ogólnie współczesnego świata. Do analizy tych programów i odbiorców nakłonił mnie wyjazd na zimowisko, w trakcie którego duża grupa dzieci poświęcała swój czas na oglądanie owych programów. Chciałabym zastanowić się nad wpływem przedstawianej rzeczywistości na poglądy i spostrzeganie dzieci. Aby rozpocząć analizę, należy zastanowić się, czego młode osoby szukają w takich serialach? Czy to zwykła ciekawość, czy zaspokojenie potrzeb, które są pomijane w ich środowisku, a może to wpływ rówieśników? Przyczyn może być wiele… Często dzieci wraz z rodzicami oglądają tego typu programy, w których szukają autorytetów, sposobów rozwiązywania problemów, czy po prostu rozrywki. Zastanawia mnie jednak, czy treści przedstawiane w tych produkcjach są odpowiednie dla dzieci. Czego one uczą? Skupienia się na konsumpcjonizmie, hedonizmie, cielesności, fałszywej przyjaźni, kłamstwa… no cóż, można rzec, że w takim świecie żyjemy, że współczesny świat jest inspiracją dla producentów… ale czy naprawdę chcemy, aby nasze dzieci w taki sposób poznawały ten świat? Seriale paradokumentalne nie zostawiają perspektywy do analizy, głos narratora, który ocenia zachowania bohaterów nie daje szansy na ocenę i własną interpretację. Powoduje to, że odbiorca jest bierny

22

i przyjmuje gotowe założenia. Nie mamy kontroli nad tym, co oglądające dziecko rozumie i jak przyjmuje gotowe wzorce. W związku z tym uważam, że takowe seriale mogą powodować zaburzenia percepcji świata i zniekształcić dziecka wyobrażenie o rzeczywistości. Nie każde dziecko spotyka się w swoim życiu z takimi problemami, jakie przedstawiają seriale. Zazwyczaj są to problemy skrajne, z pogranicza prawa, bądź zachowania niemoralne. Nie przedstawiają one pozytywów oraz zachowań godnych naśladowania, a jeśli się pojawiają, to bardzo rzadko. Młody odbiorca, pozostawiony sam sobie, może sobie nie poradzić z treściami, które są dla niego niezrozumiałe i trudne. Wniosek ten skłonił mnie do wykorzystania treści przedstawianych w serialach jako materiału edukacyjnego. Skoro dzieci i tak się z nimi spotykają, to fakt ten może być wykorzystany na ich korzyść. Zajęcia wychowawcze mogą dotyczyć samych problemów prezentowanych w poszczególnych odcinkach, co może być podstawą do analizy takiego zachowania. Dzieci poznają swoje opinie i mogą próbować na nie wpływać, bądź zmieniać je pod wpływem konstruktywnych argumentów swoich kolegów. Jak zawsze nie podaję gotowej odpowiedzi na pytanie, czy dzieci powinny oglądać seriale paradokumentalne, w jakich okolicznościach powinno się to odbywać, ale podaję swoją propozycję rozwiązania problemu, jakim jest obcowanie ze światem przedstawiającym wartości, które często są nieznane dzieciom.

Kurier Wleński nr 14  
Kurier Wleński nr 14  
Advertisement