Page 1

albert.pdf

1

M

Y

CM

MY

Oferta Pracy dla Hydraulikow NIE POSIADAJACYCH Angielskich uprawnien Gazowych. Nawiążemy współpracę z Hydraulikami na terenie UK w zakresie instalacji Boilerów i innych urządzeń Gazowych oraz zasilanych Olejem Opałowym

tel. 07522 894 520

Licence No 519377

Polski producent boilerów gazowych w UK!! Kup boiler bezpośrednio u producenta: www.termet.co.uk

♦ The Polish Classifieds in the UK ♦ 0121 288 4453 www.KurierPolski.co.uk

Kurier P olski

No 8/ 17.06.2011 ♦ FREE

Tel.: 0740 770 6994*

*(koszt SMS-a, to standardowy koszt twojego operatora - Kurier Polski nie pobiera opłat za w/w ogłoszenia)

European Art & Theatre Festiwal w Nottingham Od 26 maja do 12 czerwca 2011 roku w Nottingham pod patronatem Urzędu Miasta, Teatru Królewskiego, Centrum Sztuki Lakeside i Kinem Brodway odbywał się festiwal sztuki i teatru. Organizatorzy mieli na celu zaproszenie najznakomitszych wykonawców, pokazanie miasta z jak najlepszej strony oraz przedstawienie festiwalu jako naprawde dużego wydarzenia kulturalnego. Miasto zaprosiło do zaprezentowania swoich spektakli same znakomitości w dziedzinie teatru. Występowały miedzy innymi; Det Norskie Teatret („Cierpienia Młodego Wertera”), Deutsches Theater z Berlina („Trzy Siostry”) i Teatr Nowy z Poznania („Faust”). Nottingham European Art & Theatre Festiwal umocnił reputację Nottingham jako miasta kultury międzynarodowej. Zapewne każdy znalazł podczas festiwalu coś dla siebie.

  

Tylko w Kurierze Polskim dodasz SMS-em midlands & london bezpłatne niekomercyjne ogłoszenie drobne! Nie kwitnij pod “ścianą płaczu”! Klinika antynikotynowa Ogłaszaj się za darmo z Kurierem! w Polskim Centrum w Birmingham

    

BEZPŁATNY ISSN 2046536 046536- -XX

K

Licence No C11170

Albert Heating & Plumbing jest legalnie działającą firmą instalacyjną, świadcząca usługi w zakresie: - Odbiorów technicznych oraz rejestracji w Gas Safe lub OFTEC urzadzeń grzewczych typu Domestic/Commercial/Catering. - Naprawa/Wymiana/Modernizacja Boilerów oraz systemów Centralnego Ogrzewania i Klimatyzacji. - Płukanie systemów C.O ( Power Flush ) - Obowiązkowe okresowe przeglądy instalacji Gazowych ( Landlord/Home Owner Gas Safe Certificate) - Instalacje kolektorów słonecznych ( Solar Thermal )

Nie trzeba przekonywać palaczy jak trudna jest walka z tytoniowym nałogiem. O tym wie każdy, kto próbował się od niego uwolnić. Na szczęście palenie to nie wyrok. To tylko złe przyzwyczajenie przypominające „korkociąg”. Wciąga niepostrzeżenie, lecz konsekwentnie. Warto więc zwrócić uwagę czemu sięgamy po papierosa? Otóż – jak wynika z badań naukowych – w dymie tytoniowym zawarta jest nikotyna, czyli substancja psychoaktywna, która początkowo poprawia nasze samopoczucie... (dokończenie na str. 2)

Opr. Paweł Koska

KSIĘGOWOŚĆ w Birmingham

SUPER IMPREZA !!! BLUES BROTHERS - 18 czerwca - NOTTINGHAM

Daria - Bookkeeping

kompleksowa obsługa firm rozliczenia podatku, benefity formularze oraz wiele innych

s01/03-28/025

CMY

23:06

POLSKI HYDRAULIK W ANGLII

C

CY

11-05-29

PLAKAT KONCERTU NA OSTATNIEJ STRONIE

tel. 0779 231 2821 Custard Factory, Digbeth www.ksiegowa.org.uk cheshire ♦ buckinghamshire ♦ derbyshire ♦ gloucestershire ♦ herefordshire ♦ leicestershire ♦ lincolnshire ♦ greater london ♦ northamptonshire nottinghamshire ♦ oxfordshire ♦ rutland ♦ shropshire ♦ staffordshire ♦ telford & wrekin ♦ warwickshire ♦ west midlands ♦ wirral ♦ worcestershire ♦ yorkshire


02

Kurier Polski

midlands & london

... dzięki wydzielanej podczas palenia dopaminy, tzw. „hormonu szczęścia”. Niestety to szczęście jest tylko chwilowe, gdyż poziom tej substancji dość szybko opada. Wtedy sięgamy po kolejnego papierosa aby to uczucie szczęścia przywrócić, tworząc w ten sposób zamknięte koło.

Jednak z tym niebezpiecznym dla zdrowia nałogiem podjęła walkę brytyjska służba zdrowia, otwierając kliniki antynikotynowe pod nazwą „Stop Smoking”, będące rodzajem punktów konsultacyjnych, gdzie wyszkoleni doradcy pomagają palaczom zerwać z nałogiem. W jednym z kilku takich miejsc pracuje Michał Garbarski, młody socjolog pochodzący z Elbląga, zamieszkały w Anglii od czerwca 2004 roku. Od października 2008 r. zatrudniony w służbie zdrowia NHS prowadzi w Birmingham kilka klinik „Stop Smoking”. Wśród nich dwie są polskie: jedna mieści się w Bibliotece Polskiego Centrum (otwarta w soboty od 9:30 do 16:30), druga w ośrodku zdrowia Soho Health Centre w Handsworth, przyjmuje klientów w środy od godz.17:00 do 19:00.

THE POLISH CLASSIFIEDS IN THE UK

nie, bo jednemu palaczowi bardziej pomagają plastry nikotynowe, a innemu gumy nikotynowe do żucia. Pan Michał dysponuje także specjalnymi inhalatorami nikotynowymi firmy Nicorette. Wyglądają one jak plastikowe papierosy. Wszystkie wymienione pomoce mają wspomagać trudny okres tzw. „głodu nikotynowego”, pojawiający się w kilka dni od ostatniego zaciągnięcia się, czyli rozdrażnienie, nerwowość i generalnie – poczucie braku papierosa. Moc proponowanych preparatów pan Michał uzależnia od wyniku testu jaki robi klientowi specjalistycznym urządzeniem, na stopień zawartości tlenku węgla we krwi i w wydychanym przez palacza powietrzu. Okazuje się, że tlenek węgla w wydychanym powietrzu popularnie zwany czadem bardzo szybko maleje po rzuceniu palenia. Organizm oczyszcza się w 24 godziny od wypalenia ostatniego papierosa, co stanowi dodatkową motywację dla palaczy. Toteż ci którzy potrafią wytrwać w abstynencji, przychodząc do p. Michała w ramach realizowanego programu po kolejną paczkę plastrów czy innych środków, mogą z satysfakcją cieszyć takim wynikiem testu, jak gdyby nigdy nie palili papierosów. Jest to pierwsza duża korzyść dla organizmu jaką zawdzięcza on z „życia bez dymka”.

Jeśli chodzi o pomoc w rzuceniu palenia, to – zdaniem p. Michała – klinika w Polskim Centrum odniosła niezwykły sukces w skali całego Birmingham. W ciągu zaledwie 2½ roku przewinęło się tutaj przeszło 700 osób, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu. To nie znaczy, że wszystkim od razu udało się przestać palić. Całkowite zerwanie z nałogiem – jak z doświadczenia wie pan Michał, często bywa poprzedzone paroma porażkami, ale jedno jest pewne, im więcej prób, tym większe prawdopodobieństwo zerwania z nałogiem. Toteż tych, którym się nie udało p. Michał zachęca aby wracali.

Pan Michał Garbarski podkreśla, że wszystkie wymienione wcześniej preparaty są darmowe dla osób, które korzystają z bezpłatnych recept, ale i pozostali palacze nie są zbyt obciążeni finansowo, bo płacą jedynie symboliczne Ł7.40 za dostęp do całego 8-tygodniowego programu. Służba zdrowia – mówi pan Michał, oczywiście kontroluje postępy i efekty pracy poszczególnych klinik, kontaktując się z naszymi klientami. Pierwszy raz do nich dzwonią po dwóch miesiącach pytając, czy nadal nie palą, drugi raz po pól roku, a ostatni – po roku. Jak się okazuje, Polacy chętnie podejmują próby rzucenia palenia i bardzo często odnoszą sukcesy. Są wdzięcznymi klientami i cieszą się z możliwości darmowej pomocy jaką znajdują tu ze strony służby zdrowia. Swoim klientom p. Michał oferuje różne preparaty, zawsze jednak traktuje każdego indywidual-

Kurier Polski

Specjaliści z NHS przyznają status osoby nie palącej tylko komuś, kto potrafił wytrwać bez palenia przez 8 tygodni, czyli tyle ile trwa wspomniany program wspomagający osoby rzucające palenie. Werdykt taki jest podejmowany na podstawie testu na zawartość czadu w wydychanym powietrzu. Dzięki wielkiemu zainteresowaniu palaczy, odnoszonym sukcesom

No 8/ 17.06.2011

i dużemu odsetkowi osób, które rzuciły palenie, kliniki takie nadal mogą funkcjonować, będąc wciąż finansowane przez NHS. Bo tylko wtedy mają one rację bytu, o ile pomagają rzucić palenie. W przeciwnym razie NHS wydawałoby pieniądze na próżno.

Pan Michał jest bardzo zaangażowanym i dobrze przygotowanym zawodowo doradcą, stąd też odnosi duże sukcesy. Co sobotę przychodzi do niego po pomoc około 20 osób, jedni po poradę, inni – by kontynuować rozpoczęty program. Pan Michał Garbarski z racji dobrej znajomości języka angielskiego jest także tłumaczem w resorcie służby zdrowia. Pomaga w kontakcie z lekarzem od załatwienia wizyty, po rozmowy w szpitalu w sytuacjach ciężkich operacji lub po wypadkach, nawet tłumaczy u dentysty. Jako tłumacz w szpitalu pan Michał wielokrotnie był świadkiem ciężkich schorzeń w wyniku spustoszenia jakie dokonuje palenie. Tym bardziej stara się z ogromnym oddaniem pomagać palaczom specjalnie swoim Rodakom, aby byli zdrowi i nie przepalali zarobionych pieniędzy. W jego pracy bardzo pomaga mu umiejętność obcowania z ludźmi. Jest otwarty na ich problemy, stąd w ciągu niespełna dwóch lat miał kontakt z dwoma tysiącami osób i to nie tylko w klinikach, ale i w różnych innych miejscach w ramach tzw. promocji, kiedy to w supermarketach, na ulicy, czy w szkołach zachęcał ludzi do rzucenia palenia.

Lokalizacja kliniki w Polskim Centrum była pomysłem pana Michała. Wyszedł z założenia, że od 60 lat jest to symboliczne miejsce spotkań powojennej i najnowszej emigracji. Jest to miejsce bezpośrednio kojarzące się a polskością. Stąd tak wielu Polaków korzysta tu z jego pomocy, a to sprawia, że służba zdrowia NHS chętnie opłaca zarówno jego pracę jak i czynsz za wynajmowany lokal. Warto wspomnieć, że wśród klientów pana Michała 95% jest Polaków, ale ma też palaczy z Rosji. Łotwy, Słowacji i Anglii. To wielkie jego powodzenie jako doradcy zawdzięcza swojemu zaangażowaniu, dobremu wyszkoleniu i wielkiej umiejętności przekonywania w podejmowaniu nie łatwych przecież decyzji. Toteż należy życzyć panu Michałowi dalszych sukcesów, aby wielu tysiącom palaczy ocalił życie. Opr. Danuta Barucka


No 8/ 17.06.2011 DWUTYGODNIK REKLAMOWO-OGŁOSZENIOWY midlands & london

KURSY KURSY FRYZJERSTWA-STYLIZACJI PAZNOKCI-KOSMETYCZNE

KANCELARIA ADWOKATÓW Obsługa w języku polskim

FRYZJERSTWA-STYLIZACJI PAZNOKCI-KOSMETYCZNE www.doridiamondnails.com www.doridiamondnails.com

s03-08/03-28/023

Knowledge Practice Motivation Education ... is the core of Success.

Kurier Polski 03

172 School Road Hall Green Birmingham B28 8PA

Tel.: 0121 777 7333

Dori Diamond Nails Dori Diamond Nails 5 Carters Green, B70 9QP West Bromwich

Odszkodowanie za wypadki drogowe i w pracy, Rozwody, Kupno domów, Spadki i Testamenty, Prawo Cywilne i Kryminalne

07525639410 07525639410

www.renatasolicitors.com

5 Carters Green, B70 9QP West Bromwich

08-16/0055

Czy szukasz dodatkowej, bardzo atrakcyjnej pracy? Nic przyjemniejszego! Oriflame to coś właśnie dla Ciebie! Dołącz do nas! Pracujesz kiedy chcesz! Zarabiasz ile chcesz! Nie zwlekaj! Zadzwoń lub napisz już dziś!

Grażyna Bylinka 079 00 64 35 20 grace.ori@gmail.com

050411_129x159_TTX_KPMID_5274_pl.ai 1 4/5/2011 10:55:38 AM

s03-08/03-28/022

Polska

p 2

/min

Wyślij smsa o treści KPMID na 81616

(koszt £5 + stand sms) Wybierz 020 8497 5274 a następnie numer docelowy np. 0048xxx i zakończ #. Proszę nie wybierać ponownie po numerze docelowym.

C

M

Y

CM

MY

Pomoc przy załadunku i rozładunku CY

CMY

GRATIS

2p

Polska tel. stacjonarny

7p

Polska tel. komórkowy

K

Prace porządkowe.

VANY z kierowcą do wynajęcia Przeprowadzki międzymiastowe i międzynarodowe na terenie Europy. SPRAWDŹ I ZADZWOŃ:

0208 478 1129 0787 642 1041 www.winwindesign.home.pl/speedy-rmovals.eu

OFERUJEMY:

Transport mebli, motorów, rowerów, sprzętu RTV i AGD, materiałów budowlanych

Stałe stawki 24/7

Dobra jakość

Bez nowej karty SIM

www.auracall.com/kpmid

Polska Obsługa Klienta: 020 8497 4622

T&Cs: Ask bill payer’s permission. SMS costs £5 + std SMS. Calls charged per minute & apply from the moment of connection. Connection fee varies between 1.5p & 20p. Calls to the 020 number cost std rate to a landline or may be used as part of bundled minutes. Text AUTOOFF to 81616 (std SMS rate) to stop auto-top-up when credit is low. Credit expires 90 days from last top-up. Prices correct at time of publishing: 05/04/2011. This service is provided by Auracall Ltd. Agents required, please call 084 4545 3788.

Kurier Polski


Kurier Polski midlands & london A może to jednak depresja? 04

Czy czujesz się przygnębiony lub poirytowany od kilku tygodni lub miesięcy? Czy jesteś ciągle zmęczony i nie masz motywacji do wykonywania codziennych obowiązków? Czy twoje samopoczucie jest tak złe, że wpływa na twoja pracę, relacje z rodziną i znajomymi? Jeśli tak, może to oznaczać, że masz depresję. Niektórym może się wydawać, że po prostu się poddałeś, ty sam możesz mysleć, że jesteś słaby. Jednak problem ten dotyka również najbardziej zdeterminowanych i władczych osbowości jak Winston Churchil, który nazywał depresję swoim „czarnym psem”.

THE POLISH CLASSIFIEDS IN THE UK

nym źródłem satysfakcji i przyjemności. Osoby będące w depresji mogą się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który zajmuje się przypisywaniem leków antydepresyjnych i/lub skorzystać z psychoterapii. Również we własnym zakresie warto zadbać o kilka rzeczy.

prostu potrzebujemy czasu, żeby się z tym uporać. Czasem jednak depresyjny nastrój pozostaje dłuzej niż zwykle i nie poprawia się. Okoliczności które sprzyjają wystąpieniu depresji to: • samotność, brak przyjaciół • problemy ze zdrowiem (niedoczynność tarczycy, choroba śmiertelna, długotrwała choroba, której towarzyszy ból) • picie dużych ilości alkoholu • trudne przeżycia w dzieciństwie Depresja wydaje się czesciej wystepować u kobiet, jednak statystyki mogą być mylne, ponieważ mężczyźni rzadziej ujawniają swoje przeżycia.

Kwestionariusz zamieszczony poniżej zawiera najczęściej przeżywane przez ludzi objawy depresji. Zawiera on zarówno symptomy związane z uczuciami, dolegliwości fizyczne, jak i zachowania. Większość osób w depresji będzie doświadczała nie wszystkich, ale większości wymienionych objawów. Objawy Zaznacz jeśli w ostatnim tygodniu czułeś to często Smutek, przygnębienie Poczucie winy Poirytowanie Wybuchowość z błahych powodów Osłabione zainteresowanie i przyjemność z robienia różnych rzeczy lub jego brak Izolowanie się od ludzi Problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków Widzenie siebie jako bezwartościowego, beznadziejnego Problemy z koncentracją Trudności z podejmowaniem decyzji Myśli samobójcze Powtarzające się myśli o śmierci Planowanie samobójstwa Samookaleczenie się Niskie poczucie własnej wartości Widzenie przyszłości jako beznadziejnej Krytykowanie siebie w myślach Zmęczenie lub brak energii Znaczący spadek wagi lub zmniejszenie apetytu Zmiany snu gorszy sen, spanie mniej lub więcej niż zwykle Zmniejszone potrzeby seksualne Przyczyny depresji nie zawsze są oczywiste. Czasami są to trudne wydarzenia, które mają miejsce w naszym życiu, jak problemy w pracy lub jej utrata, konflikty w związku, rozstanie, śmierć. Czucie się przygnębionym po takich przeżyciach jest całkowicie normalne i po

Kurier Polski

No 8/ 17.06.2011

Osoba w depresji negatywnie myśli o sobie, swoich relacjach z ludźmi i przyszłości. W efekcie w jej uczuciach dominuje przygnębienie i irytacja. Czuje się zmęczona, brakuje jej motywacji, zmniejsza się jej apetyt. To wszystko doprowadza do coraz większej niechęci, by kontaktować się z ludźmi, pogłębia się izolacja. Brak energii prowadzi do stopniowego rezygnowania ze wszystkich czynności będących potencjal-

Pamiętaj: • nie zostawaj z problemem sam, porozmawiaj z bliska osobą o tym, jak się czujesz, przyjdzie czas, że ty będziesz oparciem dla niej • staraj się być aktywnym, planuj swoje działania, ćwicz, spaceruj, wykonuj codzienne obowiązki • prawidłowo się odżywiaj, jeśli będziesz jeść właściwie poczujesz się lepiej • uważaj z alkoholem i narkotykami • jeśli nie możesz spać postaraj się po prostu zrelaksować, weź kąpiel, posłuchaj łagodnej muzyki • spróbuj dotrzeć do przyczyn depresji, zajmij się problemem, który leży u jej podłoża Pamiętaj, że nie ty jeden masz depresję i że można się z nią uporać.

Katarzyna Wawer Dziedziak Psycholog, psychoterapeuta www.polskipsycholog.pl katarzyna@polskipsycholog.pl

tel. 0790 225 1308

Myśli

Jestem beznadziejny Moje relacje z ludźmi są złe Nie widzę żadnego sensu Nigdy nie poczuję się lepiej

Zachowania

Izolowanie się od ludzi Odkładanie rzeczy na później Rezygnowanie z zainteresowań i przyjemności Rezygnowanie z pracy, z wykonywania codziennych obowiązków

Uczucia

błędne koło depresji

Reakcja cała

Brak energii, zmęczenie Trudności w koncentracji uwagi Brak apetytu Problemy ze snem Zmniejszenie potrzeb seksualnych

Przygnębienie Apatia Poirytowanie Niepokój Rezygnacja


No 8/ 17.06.2011 DWUTYGODNIK REKLAMOWO-OGŁOSZENIOWY midlands & london

nauka

OGŁOSZENIA DROBNE Umieść ogłoszenie drobne telefonicznie: 0121 288 4453 / 54

auto moto warsztaty Birmingham ♦ Yardley ♦ MOT, serwis, przeglady, naprawy. 4 CARS, Unit 2A The Fordrough, Heybarnes Cyrcus, Yardley Birmingham B25 8DL Tel.: 0121 772 7377 (7-8) Derby ♦ Normanton ♦ Polski garaż. Naprawy samochodów, lakiernictwo, pranie tapicerek, myjnia. 26 Harriet Street, Derby. (7-8) Tel.: 0755 104 4665 Londyn ♦ Elektryka, diagnostyka, korekta licznika, chip tunning, remapping. R2 DIAGNOSTIC Tel.: 0751 190 0953 (08-09)

inne oferty UWAGA!!! Oferta Kuriera Polskiego ♦ Niekomercyjne ogłoszenie drobne (kupię / sprzedam / poszukuję / zamienię oraz inne niekomercyjne) umieścisz na łamach Kuriera Polskiego bezpłatnie! Wystarczy wysłać treść ogłoszenia na adres email: drobne@kurierpolski. co.uk, lub wysłać SMS-a (tylko koszt operatora) na numer: 0740 770 6994 Ogłoszenia niekomercyjne mówią o naszych sprawach doraźnych. Kupię, sprzedam, zamienię, poszukuję, oddam, szukam pracy, dam pracę (u siebie), proszę o… i temu podobne. “Szukam pracownika dla naszego klienta” lub “Zakład poleca usługi…” to ogłoszenie komercyjne. Takiego, niestety, nie możemy umieścić bezpłatnie. Za darmo również można umieszczać ogłoszenia dotyczące sprzedaży aut i poszukiwania części. Warsztaty muszą jednak za swoje ogłoszenia zapłacić £10 za 4 wydania do 250 znaków. Kwota, uważamy, symboliczna. Serdecznie zapraszamy do kożystania z promocji specjalnych! Tel.: 0121 288 4453 / 54 (8-12) Manchester & UK ♦ Poszukujesz korzystnego ubezpieczenia samochodowego? Uwzględniamy polskie zniżki. Mówimy po Polsku. Również polisy tymczasowe oraz na vany. Tel.: 0161 941 5102 (08)

auto giełda kupię

Birmingham ♦ Profesjonalne lekcje nauki jazdy. Szybko, skutecznie i bezstresowo. Teren Birmingham, Midlands ♦ Kupię felgi AZEW 15- BILETY PROMOWE - rezerwacja Tamworth, Sutton Coldfield, Nunea16, rozstaw śrób 4x100 do BMW biletów CARGO na kanale angiel- ton. Michał Mysior. skim ♦ Anglia, Irlandia, Hiszpania. Tel.: 0782 891 5970 E30. Stary model felg. (07-34) (3-8) PHU Wojciech Kielbas, ul. Lesna 6, Tel.: 0786 566 7865 09-414 Brudzen Duzy West Bromwich ♦ Kursy fryzjerst(08-09) Midlands ♦ Kupię małą kierownicę Tel.: 0048 691 546 464 wa, stylizacji paznokci, kosme-tycsportową do BMW E30. Birmingham ♦ Sprzedam laptopa zne. Dori Diamond Nails, 5 Carters (07-08) Tel.: 07865 66 7865 HP G56. Hard drive 250 GB, proce- Green. West Bromwich B70 9QP (2-26) sor 2.10 Ghz, 3GB RAM. Prawie Tel.: 0752 563 9410 sprzedam nowy, kupiony w lutym. Cena £210. (08-09) Tel.: 0758 658 2086 Bedford ♦ Sprzedam KIA MAGENTIS 2005 2.0 Automatic, 136 Midlands ♦ Sprzedam subwoofer oferty KM, 115 tys. Mil, sedan, MOT TAX o mocy 1200w + wzmacniacz JBL 04.2012, czarny, beżowa skóra, w bardzo robrym stanie cena tylko Faddiley k/ Nantwich ♦ Pomoc elektryczne szyby i lusterka. Luksu- £95.00 Mogę wysłać zdjęcia. domowa potrzebna od zaraz. 5 sowe auto za małe pieniądze. Nowe Email: zidus007@wp.pl opony i akumulator. Po serwisie. Tel.: 0782 581 6680 (08-09) godzin tygodniowo w czwartki lub Cena £1,990 funtów. piątki. £8 na godzinę. Godziny pracy (07-08) Tel.: 0785 142 5516 do ustalenia. Miejscowość Fiddiley kupię koło Nantwich (Cheshire). Karolina. Derby ♦ Sprzedam DAEWOO MAkamarc@hotmail.co.uk TIZ w dobrym stanie, złoty metalik, Birmingham ♦ Nawiąże kontakt Tel.: 0794 720 9423 (7-8) pojemność 800 cm3, 2002 r. (02 z punktami hurtowej sprzedaży reg.) około 57000 mil, MOT 9 mies., odzieży używanej w celu zakupu Birmingham ♦ Zatrudnię fryzjerkę TAX do 31 lipca. Wspomaganie kie- towaru. Robert. do Salonu “Venus”. 476 Witton (07) Tel.: 0773 367 9413 rownicy, imobiliser, radio. Road, Aston, Birmingham B6 6SN. Cena £595 o.n.o. Dorota. Tel.: 0781 787 9862 (7-8) Tel.: 0752 682 9299 (08-10)

praca

Birmingham / Burton-on-Trent ♦ VOLVO S40, 1.8 benzyna, rok 1997, manualna skrzynia biegów, 109 tys. mil, MOT do marca 2012, TAX do końca lipca 2011. Stan dobry, bardzo sprawny. Cena £595 o.n.o. (08-09) Tel.: 0790 213 0333

dla dzieci Derby ♦ “COOL KIDS CLUB” Wszystkie dzieci w wieku od 8 do 12 lat zapraszamy po szkole do nowo otwartego klubu przy kościele Pear Tree Baptist Church na Normantonie. Klub otwarty jest w każdy czwartek w godzinach od 17:00 do 19:00. Tel.: 01332 604 066 (02-26)

finanse

komputery

Birmingham ♦ Pogotowie komputerowe. Naprawa, serwisowanie. Sebastian lub Agnieszka. komputerserwis@me.com Tel.: 0789 612 4840 lub 0786 495 9647 (06-13)

mieszkanie do wynajęcia Birmingham ♦ Kings Heath ♦ Pokoje do wynajęcia w centrum Kings Heath. 45 Institute Road, B14 7EG. Tylko 3 minuty do linii autobusowych: 27, 35, 11, 50, 69, 76. W domu polska TV, 3 łazienki. Pokoje jednoosobowe - £45; pokój dwuosobowy - £70 + opłaty za gaz i prąd. Kontakt: Landlord, 0779 605 3205; Stanisław, 0772 490 9448.

Boston ♦ Polish Restaurant “U Ani” Kuchnia domowa. Dania z grilla. Oszczędzaj każdego dnia. Tylko „U Ani” do nabycia Abonament Obiadowy na 5 dni za jedyne £25. „U Ani” zjesz na miejscu lub na wynos. Dowóz gratis!!! W każdy piątek i sobotę zapraszamy na „Wielkie Żarcie” Golonka po Bawarsku z pieca!!! Dzwoń i pytaj o szczegóły. Tel.: 0793 587 6631 (07-08)

usługi budowlane Birmingham ♦ Usługi budowlanowykończeniowe, budowa domu od podstaw, malowanie, ogrzewanie, płytki, podłogi, dachy. Solidne wykonanie i uczciwość! dzik682@wp.pl Adam. Tel.: 0792 641 0045 (7-8)

kosmetyczne Birmingham ♦ Przedłużanie paznokci metodą akrylową, wzornictwo wtapiane, 3D oraz malowanie. Tel.: 0785 515 2546 (08-09)

Polsat Cyfrowy, telewizja N, Cyfra+ (posiadam anteny i uchwyty). (07-15) Tel.: 0782 840 0163

tłumaczenia Coventry ♦ Tłumaczenia przysięgłe. Wszystkie języki. Piotr. sakiewicze@poczta.onet.pl Tel.: 0777 296 9173 (07-08)

transportowe Leeds ♦ Transport na lotniska. Super ceny! Zawsze na czas! Bezpieczeństwo, punktualność, solidność! Przejazdy do ambasady. Dowozy do pracy. Wycieczki do Blackpool, Scarborought, Whitby, Yorku oraz do innych, ciekawych zakątków Anglii. Jarosław. Tel.: 0754 950 0060 (07-08)

uroda Birmingham ♦ Profesjonalne masaże (odchudzający, relaksacyjny, klasyczny) informacje: pomassage@gmail.com lub SMS (tylko). Oddzwonię z odpowiedzią. Tel.: 0778 423 7964 (07-08)

Rugby ♦ Salon “Active Sun” zaprasBirmingham ♦ Salon kosmetyczny. za na zabiegi kosmetyczne. 43 Cymbeline Way, Rugby CV22 6JZ Fryzjer. Stylizacja paznokci. West Midlands ♦ Jean Careno PoTel.: 0790 388 2967 (08-09) 2 Oxford Road, Acock’s Green land Group działa w branży MLM. Birmingham B27 6DT Obecnie poszukujemy osób na Tel.: 0750 620 6916 (1-26) krawieckie stanowisko Team Leader. Obowiązki: Budowa struktury. Realizacja planu Rugby ♦ Salon Kosmetyczny marketingowego firmy. Kontrola Birmingham ♦ West Bromwich. “Active Sun” zaprasza na zabiegi sprzedaży. Pozyskiwanie nowych Usługi Krawieckie – Magda. Szycie kosmetyczne twarzy, najpiękniejsze odbiorców. Opieka nad konsultan- odzieży z powierzonego materiału, w Anglii paznokcie, wspaniałe, notami. Wymagania: Kreatywność. przeróbki, obszywanie firan i woczesne solarium. Active Sun Szyb-kość działania. Wysoka kul- zasłon, drobne usługi kuśniersko- 43 Cymbeline Way, tura osobista. Komunikatywność. kaletnicze. Magda. Rugby CV22 6JZ Mile widziane prawo jazdy kat B (nie Tel.: 0790 360 7404 (7-8) Tel.: 07903882967 (07-08) wymagane). Umiejętność pracy w zespole. Zaangażowanie w podejksięgowe mowanych działaniach. Gotowość na wyjazdy służbowe. Więcej InforBirmingham ♦ Usługi księgowe. Corby ♦ Gabinet Rehabilitacji Memacji: Dyrektor Regionalny, West Kompleksowa obsługa firm. Rozlic- dycznej i Masażu Relaksacyjnego. Midlands. Joanna Kaczmarek-Barzenia podatków. Benefity. Formu- Zapraszam na profesjonalną i wytnicka, e-mail: joanna.b@jeancarlarze. www.ksiegowa.org.uk soce skuteczną terapię. Przemek eno.com Tel.: 0779 231 2821 (2-26) Sobotka, 76 Parkville Highway, Tel.: 0785 515 2546 (08) Coventry CV6 4HZ. nauka jazdy (07-08) Tel. 0758 133 1314 poszukuję

zdrowie

(02-08)

Oxford lub Londyn ♦ Tokarz - frezer. Technik. Szukam pracy w swoim Anglia i Walia ♦ Kredyty hipoteczne i Ubezpieczenia. Bezpłatne Polska ♦ Sprzedam działkę zawodzie. Adam. (7-8) konsultacje i wyceny. budowlano-rekreacyjną w okoli- Tel.: 0788 945 2132 Agnieszka Jalkiewicz. cach Piotrkowa Trybunalskiego, Tel.: 0791 294 7382 (08-09) uzbrojoną. 1ha – w cenie 5 zł za Luton i okolice ♦ Szukam pracy w metr2. 200m od zalewu Cies- branży budowlanej. Marek. (08-09) zanowskiego. Lasy, rozwijająca się Tel.: 0740 723 4892 turystyka, szkoła, sklepy. Proszę dzwonić na numer: sprzedam (4-8) Tel.: 0121 686 4560

gratka

Kurier Polski 05

nieruchomości

restauracje

Birmingham ♦ Profesjonalne lekcje nauki jazdy. Szybko, skutecznie i bezstresowo. Teren Birmingham, Tamworth, Sutton Coldfield, Nuneaton. Michał Mysior. Tel.: 0782 891 5970 (07-40)

telewizja Derby, Burton-on-Trent ♦ Montaż i ustawianie anten satelitarnych:

♦ KRĘGARZ ♦ Polski certyfikat. Bóle kręgosłupa, pleców, korzonków, szyi, rwy kulszowe i ramienne, skoliozy, dyskopatie, stress. Robert Piaskowski, Leamington SPA. Zapisy wyłącznie telefoniczne. Tel.: 0770 902 2353

Kurier Polski

(05-30)


06

Kurier Polski midlands & london

THE POLISH CLASSIFIEDS IN THE UK

ZDROWIE i URODA Sposób na cellulit.

...ze zbioru cioci Grażynki...

Tajemnice ukryte w herbacie.

Cellulit może być powodowany przez trzy czynniki: problemy z masą ciała, brak aktywności fizycznej oraz skłonności genetyczne.

Na powstawanie tak zwanej pomarańczowej skórki ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim nasze ciało jest zaprogramowane na tworzenie zapasów w postaci tłuszczu na wypadek ciąży. Cellulit może ujawnić się także, gdy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, a więc w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy oraz gdy przyjmujemy hormonalne tabletki. Nie bez znaczenia są również inne czynniki: nieprawidłowa dieta, kłopoty z krążeniem lub siedzący tryb życia. Można tu dodać jeszcze noszenie zbyt obcisłych spodni i butów na wysokich obcasach. Co zmieniamy w diecie? Wprowadzamy reżim 5 posiłków co 3 – 4 godziny w ciągu dnia i nie rezygnujemy z kolacji (spożywamy ją na minimum 3 godziny przed snem). Wybieramy produkty pełnoziarniste z dużą zawartością błonnika pokarmowego, staramy się jeść warzywa i owoce na surowo. Całkowicie eliminujemy słodycze i tłuszcz zwierzęcy. Pamiętamy o olejach roślinnych, które są nośnikami witamin młodości (witamina E). Co zmieniamy w aktywności fizycznej? Dzięki aktywności fizycznej krążenie krwi jest dużo lepsze, co znacznie pomaga w zanikaniu cellulitu. Im więcej spacerów, tańca, jazdy na rowerze, pływania, tym lepiej. Kosmetyka. Zalecam wybranie się do salonu kosmetycznego, aby zasięgnąć opinii specjalistki, jakie zabiegi byłyby najlepsze.

No 8/ 17.06.2011

Związki te hamują też starzenie się organizmu, biała herbata uważana jest więc za napój odmładzający. Biala herbata obniża poziom cholesterolu, poprawia koncentrację. Zielona herbata koi nerwy.

Herbata czarna, zielona czy czerwona – każdy z tych naparów jest inny. Różnią się smakiem, kolorem, oraz wpływem na nasze samopoczucie, pomimo, iż zostały przygotowane z listków pochodzących z tego samego krzewu. Wszystko zależy to od tego, jakiej obróbce je poddano. Chińczycy cenią sobie nie tylko walory smakowe herbat, ale również ich właściwości lecznicze. Uważają, że odpowiednio dobrane liście nie tylko zapobiegają chorobom, ale i wspomagają ich leczenie. W herbacie znajduje się wiele cennych dla zdrowia witamin (A, B1 i B2, C, E i K) i minerałów (cynk, fluor, żelazo, potas). Herbata bogata jest również we flawonoidy - silne przeciwutleniacze neutralizujące uszkadzające komórki wolne rodniki, przyczyniające się do rozwoju wielu chorób. Liscie herbaty zawierają również garbniki i teinę, która ma działanie pobudzające. Napar przygotowany z listków herbacianych wspaniale orzeźwia i gasi pragnienie. Z dodatkiem kawałków suszonych owoców oraz ziół ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Czarna ożywia ciało i umysł - przed wysuszeniem jej liście poddawane są pełnej fermentacji. Szczególnie wysoko ceniona jest aromatyczna odmiana Darjeeling, pochodząca z północnych Indii. Znakomite są również z indyjskiej prowincji Assam i z Cejlonu.

Listki po zerwaniu z krzewu od razu są suszone. Na uznanie zasługuje Yunan Green, którą podobno produkuje się od 1700 lat. W Japonii popularna jest Sencha o delikatnym smaku, bogata w witaminę C. Wielką zaletą zielonej herbaty jest zapobieganie chorobom układu krążenia. Obniża bowiem stężenie cholesterolu i hamuje odkładanie blaszek miażdżycowych w tętnicach. Korzystnie więc wpływa na serce i naczynia krwionośne. Ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, warto więc po nią sięgać w okresie wiosennego osłabienia. Herbata oczyszcza organizm z toksyn, lagodzi nadkwaśność żołądka. Niektórzy uważają, że zapobiega nawet wrzodom. Lekko orzeźwia, jednocześnie kojąc nerwy i wyciszając psychikę. Herbaty z dodatkiem ziół i owoców. Coraz popularniejsze są mieszanki herbaty, zarówno czarnej, jak i zielonej, z suszem owocowym lub ziołami, co podnosi ich walory zdrowotne. Na przykład malina działa napotnie, przeciwzapalnie, obniża temperaturę. Dzika róża wzmacnia odporność organizmu. Aronia zaś poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, przyśpiesza regenerację tkanek. Do herbat dodaje się także zioła - nagietek, rumianek - które mają działanie przeciwzapalne, albo melisę oraz szyszki chmielu, które uspokajają nerwy i ułatwiają zasypianie. Niezbyt znane - Rooibos i Yerba mate. Rooibos

Czarna herbata jest bogatsza od innych w garbniki, wspomaga trawienie i hamuje rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu powstrzymuje biegunki, łagodzi nieżyt żołądka. Mocna jest niczym antidotum przy zatruciach, m.in. metalami ciężkimi. Ponadto poprawia krążenie krwi, wzmacnia koncentrację i ożywia umysł. Działa pobudzająco ze względu na wysoką zawartość teiny (herbaciana odmiana kofeiny), usuwa uczucie zmęczenia.

Zawiera liście czerwonokrzewu, rośliny południowo-afrykańskiej. Ma delikatny smak i zapach. Bogata jest w minerały i przeciwutleniacze. Rooibos nie zawiera kofeiny, można pić bez ograniczeń przez caly dzień, ale szczególnie warto pamiętać o niej przed snem, ponieważ uspokaja, odpręża i ułatwia zasypianie. Łagodzi dolegliwości trawienne i objawy alergii.

Czerwona odchudza - przechodzi proces częściowej fermentacji.

Yerba Mate

Najpopularniejsza jest herbata typu Pu-erh, pochodząca z chińskiej prowincji Yunan. Herbata czerwona Pu-erh ułatwia odchudzanie. Blokuje wytwarzanie enzymów umożliwiających wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę jelit, hamuje zmiany miażdżycowe, wspomaga pracę wątroby, poprawia nastrój i wzmacnia odporność organizmu. Warta polecenia nie tylko osobom z nadwagą. Drugi typ czerwonej herbaty to Oolong. Pochodzi z Chin lub Tajwanu. Ma delikatniejszy smak i aromat.

Liście ostrokrzewu, rośliny południowoamerykańskiej. Zawiera niewiele kofeiny, ale jest bardzo energetyzująca dzięki mateinie. Pobudza ona mocniej niż kofeina, ale jednocześnie nie podwyższa ciśnienia i nie wypłukuje magnezu z organizmu. Yerba mate, bogata w minerały, likwiduje objawy zmęczenia, odpręża, hamuje apetyt (polecana jest więc przy odchudzaniu), zwiększa sprawność intelektualną i odporność organizmu. Parzy się ją w naczyniach z tykwy, zwanych matero.

Biała opóźnia starzenie.

Pamiętajmy, że sama kosmetyka nie wystarczy, aby na trwałe pozbyć się cellulitu. Mogę tylko podpowiedzieć od siebie, że jednym z domowych sposobów jest masaż mieloną kawą, który może pomóc w walce z nierównościami skóry.

Kurier Polski

Surowcem białej herbaty są młode pączki krzewu zbierane tylko raz w roku, wczesną wiosną. Po zerwaniu są odrazu suszone. Herbata biała jest więc prawdziwym rarytasem. Ma delikatny, pozbawiony goryczki smak i jasnobursztynowy kolor. Zawiera najwięcej flawonoidów, które zapobiegają nowotworom, chorobom serca, łagodzą reakcje alergiczne.

Uwaga! Listki zielonej herbaty można zalewać wodą (o temperaturze do 80°C) nawet kilka razy. Na herbatę najlepiej gotować wodę przefiltrowaną lub odstałą przez kilka godzin. Nie przygotowujmy też esencji używanej przez cały dzień. Napar powinien być świeży, bo tylko taki zachowuje wszystkie swoje prozdrowotne właściwości.


s02-13/03-08/036

Zostań naszym konsultantem i zarabiaj extra pieniądze! Jean Careno Cosmetics t. 0785 515 2546

s02-09/02-

Kurier Polski midlands_______________________________________ to najtańsza i najskuteczniejsza reklama w całej środkowej Anglii !!!

s02-12/03-28/027


8

Kurier Polski

midlands & london

THE POLISH CLASSIFIEDS IN THE UK

ITAKA prosi o pomoc!

No 8/ 17.06.2011

www.zaginieni.pl

Szanowni Państwo, poniżej umieszczamy dane Osób poszukiwanych na prośbę ich rodzin przez ITAKĘ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Ktokolwiek widział zaginionych lub ma jakiekolwiek informacje o ich losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ pod całodobowym numerem 0048 22 654 7070. Można również napisać w tej sprawie do ITAKI: itaka@zaginieni.pl. Naszym informatorom gwarantujemy anonimowość. Zdjęcia innych zaginionych znajdują się na stronie internetowej: www.zaginieni.pl

Robert Banaszyński 40 lat Wzrost: 180 cm Oczy: piwne Ostatnie miejsce pobytu: Northampton Znak szczególny: blizna na lewym policzku. Zaginął 17 stycznia 2007 r.

Marek Celuch 47 lat Wzrost: 185 cm Oczy: piwne Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Zaginął 1 grudnia 2002 r.

Dariusz Deja 29 lat Wzrost: 171 cm Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Norwich Zaginął 20 marca 2008r.

Tomasz Gągła 38 lat Wzrost: 177 cm Oczy: szare Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Zaginął 15 maja 2009 r.

Iwona Kamińska 30 lat Wzrost: 157 cm Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Zaginęła w lipcu 2000 r.

Arkadiusz Kieloch 36 lat Wzrost: 170 cm Oczy: brązowe Znaki szczególne: blizny na lewej ręce. Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Zaginął 1 kwietnia 2010 r.

Marek Miętki Adam Krzyszpin 63 lata 22 lata Wzrost: 178 cm Wzrost: 183 cm Oczy: szare Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Ostatnie miejsce pobytu: Liverpool Aberdeen Zaginął 10 stycznia 2010 r. Zaginął 1 kwietnia 2008r.

Ryszard Łukasik 53 lata Wzrost: 175 cm Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Morden, Londyn Zaginął 6 września 2010 r.

Marek Bogdan Matusiak 51 lat Wzrost: 185 cm Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Bradford Zaginął 17 września 2005 r.

Adam Nycz 31 lata Wzrost: 191 cm Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Zaginął 12 marca 2008 r.

Mirosław Pasławski 50 lat Wzrost: 175 Oczy: piwne Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Zaginął 1 czerwca 1991 r.

Marek Piński 52 lata Wzrost: 170 cm Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Znak szczególny: opadająca powieka lewego oka. Zaginął 31 października 2007 r.

Łukasz Stępniewski 29 lat Wzrost: 188 cm Oczy: piwne Znak szczególny: brak zęba - górnej jedynki. Ostatnie miejsce pobytu: Londyn. Zaginął 1 listopada 2009 r.

Paweł Konrad Szkup 33 lata Wzrost: 182 cm Mariusz Pyszko Oczy: zielone 35 lat Ostatnie miejsce pobytu: Wzrost: 170 cm Birmingham Oczy: niebieskie Ostatnie miejsce pobytu: Zaginął 6 kwietnia 2008 r. Brandon Zaginął 4 września 2009 r.

Barbara Bożena Świder 35 lat Sebastian Sołtys Wzrost: 164 cm 33 lata Oczy: piwne Wzrost: 181 cm Ostatnie miejsce pobytu: Oczy: piwne Birmingham Ostatnie miejsce pobytu: Zaginęła 10 września 2010 r. Moldgreen Huddersfield Zaginął 1 sierpnia 2010 r.

www.zaginieni.pl 0048 22 654 7070 Kurier Polski


No 8/ 17.06.2011 DWUTYGODNIK REKLAMOWO-OGŁOSZENIOWY midlands & london

Lech Wedrich 53 lata Wzrost: 168 cm Oczy: piwne Znaki szczególne: blizna na policzku Ostatnie miejsce pobytu: Londyn Zaginął 1 grudnia 2008 r.

Grzegorz Witkowski 48 lat Oczy: brązowe Znak szczególny: brak zęba w górnej szczęce. Ostatnie miejsce pobytu: Leicester Zaginął 13 grudnia 2009 r.

Małgorzata Wnuczek 31 lat Wzrost: 170 Oczy: zielone Ostatnie miejsce pobytu: Leicester Zaginęła w maju 2006 r.

Kurier Polski 09

Łukasz Wroński 25 lat Wzrost: 180 Oczy: brązowe Ostatnie miejsce pobytu: Newcastle Zaginął 5 kwietnia 2009 r.

Krzysztof Zabandżała 28 lat Wzrost: 172 cm Oczy: niebieskie Znak szczególny: plamka (1cm) na lewym policzku Ostatnie miejsce pobytu: Wielka Brytania Zaginął 23 czerwca 2010 r.

Radosław Zając 33 lata Wzrost: 178 cm Oczy: piwne Znak szczególny: tatuaż na prawym ramieniu (skorpion) Ostatnie miejsce pobytu: Preston Zaginął w maju 2007 r.

Kurier Polski


Kurier P olski midlands & london


s02-09/03-08/033

TUTKAJ Services Jeśli miałeś wypadek w Anglii nie z Twojej winy

BYĆ MOŻE NALEŻY CI SIĘ

ODSZKODOWANIE Najstarsza polska firma w Wielkiej Brytanii specjalizująca się w odszkodowaniach lnformacje pod numerem telefonu:

020 8742 9050

Tanie tłumaczenia przysięgłe i zwykłe. Teren całego UK. tel.: 0753 050 4181 e-mail: marek@blcspro.com www.blcspro.com.pl

...akcesoria dla dzieci i niemowląt ...

odwiedź serwis:

www.tutkajnews.co.uk

TUTKAJ

www.hyppobabycare.co.uk

News wiadomości angielsko-polskie

CO NAM DAJE ALVEO? - jasny umysł, mocne nerwy, lepszą koncentrację, działanie antystresowe - mocne serce, zdrowe naczynia krwionośne - prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego - stymuluje pracę nerek - sprężystsze mięśnie i stawy - obniża poziom substancji toksycznych w organiźmie - lepszą kondycję, lepsze samopoczucie - większą odporność na obciążenia I choroby - profilaktykę chorób nowotworowych - zapewnia równowagę biochemiczną - wzmacnia potencję i płodność

NAUKA JAZDY Michał Mysior lekcje nauki jazdy profesjonalnie szybko, skutecznie i bezstresowo

0782 891 5970

www.enowak.akunapolska.pl

Polska Wszechnica w Wielkiej Brytanii

Kursy w zakresie: - instalacji elektrycznych, gazowych i wodnych - do 17 ed / NICEIC GasSafe / CORGI - olej, LPG, zielone

www.pwwb.co.uk

office@tutkaj.co.uk www.tutkaj.co.uk

ZADZWOŃ JUŻ DZIŚ

0796 940 8335

marek.laskiewicz@pwwb.co.uk

Biuro księgowe oferuje usługi w zakresie: rozliczenia podatkowe dla osób „selfemployed”

03-08/03-28/017-19

payroll dla firm oraz osób zatrudniających pracowników benefity (Sure Start Maternity Grant, Maternity Allowance, Child Benefit, Housing oraz Council Tax Benefit, Tax Credits, Income Support, Disability Allowance i inne)

korespondencja z Home Office, rezydentura, WRS National Insurance Number (NINO) konta bankowe

Tel.: Mob.:

0121 274 0240 0790 213 0333

Ogłoszenia w dziale AUTO MOTO i AUTO GIEŁDA umieszczamy również bezpłatnie!!!

konkurencyjne ceny, ekspresowa i profesjonalna obsługa Godziny pracy biura: pn. - pt. od 10:00 do 18:00 przerwa od 13:00 do 14:30 Birmingham B11. Biuro mieści się obok stacji Tyseley, 6 minut kolejką od stacji Moor Street. Tylko uprzednio umówione spotkania.

drobne@kurierpolski.co.uk 0740 770 6994 0121 288 4454

zakładanie i pełna obsługa księgowa firm „Ltd”

E-mail: Kom.: Tel.:

tłumaczenia przysięgłe

Już od dzisiaj wszystkie niekomercyjne ogłoszenia drobne możecie Państwo zamieszczać w Kurierze Polskim za darmo! Wystarczy wysłać ogłoszenie na adres email, SMS-em lub poprostu zadzwonić. Ogłoszenie zostanie zamieszczone w najbliższym wydaniu bezpłatnie.

ubezpieczenia samochodów, biznesu i życia

UWAGA !!! Super oferta Kuriera Polskiego !!!

apelacje i korespondencja z HMRC i innymi urzędami


050411_259x315_TTX_KPMID_5274_pl.ai 1 4/5/2011 10:05:21 AM

Wyślij smsa o treści KPMID na 81616

(koszt £5 + stand sms) Wybierz 020 8497 5274 a następnie numer docelowy np. 0048xxx i zakończ #. Proszę nie wybierać ponownie po numerze docelowym.

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

2p

Polska tel. stacjonarny

7p

Polska tel. komórkowy

K

EXTRArzy

kredyt p niu doładownae onli 0 £10+£2.5 0 £20+£5.5

Stałe stawki 24/7 Polska Obsługa Klienta: 020 8497 4622

www.auracall.com/kpmid

Dobra jakość

Bez nowej karty SIM

Auracall wspiera:

T&Cs: Ask bill payer’s permission. SMS costs £5 + std SMS. Calls charged per minute & apply from the moment of connection. Connection fee varies between 1.5p & 20p. Calls to the 020 number cost std rate to a landline or may be used as part of bundled minutes. Text AUTOOFF to 81616 (std SMS rate) to stop auto-top-up when credit is low. Credit expires 90 days from last top-up. Prices correct at time of publishing: 05/04/2011. This service is provided by Auracall Ltd. Agents required, please call 084 4545 3788.


Kurier P olski

Oferujemy szeroki wybór sukien ślubnych, wizytowych i dodatków. Doradzamy w wyborze kroju najlepiej podkreślającego atuty sylwetki. Szyjemy suknie według projektu klienta. Wykonujemy wszelkiego rodzaju przeróbki i naprawy krawieckie. Współpracujemy z młodymi projektantami z brytyjskich uniwersytetów. Służymy pomocą przy organizowaniu przyjęć, ślubów, komunii (wystrój sali, torty, zespół muzyczny, transport, fotograf, wizaż, fryzjer).

midlands & london

0784 019 9571


W trosce o Twoje zdrowie CERAGEM łączy zalety naturalnej medycyny dalekiego wschodu z najnowszymi osiągnięciami techniki światowej. Doskonale reguluje przepływ energii Qi (witalność, siły życiowe) poprzez odblokowanie kanałów energetycznych w naszym organiźmie. CERAGEM łagodzi stress i nerwobóle. Pomaga również w leczeniu wielu schorzeń. Urządzenie medyczne CERAGEM posiadające wszystkie medyczne certyfikaty unijne, oferuje: - masaż - chiropraktykę (ustawianie kręgów) - akupresurę - termopunkturę (moksa) - termoterapię - lecznicze promieniowanie podczerwone

Birmingham:

0121 247 9752 0787 837 9900 hen.del@interia.pl

Najlepsza oferta na rynku!

Jeżeli chcesz zdobyć nowe kwalifikacje mamy w ofercie kursy w języku polskim: - na wózki widłowe - REACH, COUNTERBALANCE, PPT, CHERRY PICKER, SCISSOR LIFT, TELESCOPIC. BENDI©

7 dni w tygodniu! Kontakt po polsku: Paweł, tel.: 0781 353 4703 Ashtenne Business Centre Oxleasow Road Redditch B98 0RE Posiadamy również ośrodek szkoleniowy w Droitwich www.europa-training.co.uk


No 7/ 27.05.2011

DWUTYGODNIK REKLAMOWO-OGŁOSZENIOWY

midlands

Kurier Polski 15

PRZYDATNE TELEFONY i ADRESY w UK

Tax Credit Helpline 0845 300 3900 DLA Helpline 0845 712 3456 Child Support Agency 0845 713 3133 Child Benefit Centre 0845 302 1444 Connexions (Kings Heath) 0121 248 7177 Milk Tokens (From HS1) 0845 607 6823 Citizens Advice Bureau 0844 477 1010 N.I. Number Applications 0845 600 0643 Neighbourhood Offices: Acocks Green 0121 303 0599 Solihull 0121 303 0722 Sparkbrook 0121 303 9110 Replacement N.I. No Card 0845 915 7006 Pension Credit Applications* 0800 99 12 34 Pension Payments/Changes 0845 301 3011 State Pension Application 0845 300 1084 Pension Forecast 0845 300 0168 General Pension Enquiries 0845 606 0265 HMRC (Inland Revenue) 0845 302 1437 ACAS Helpline 0845 747 4747 Disability & Carers Helpline* 0800 88 22 00 Bereavement Benefit 0845 608 8601 New Claims (free phone*) 0800 055 6688 Jobseeker Direct 0845 606 0234 www.direct.gov.uk Social Fund 0845 608 8649 Crisis Loans (free phone*) 0800 169 9891 Benefit Delivery Centre (incapacity Benefit, Jobseeker Allowance, Income Support, Employment & Support Allowance)

0845 608 8657 Maternity Allowance 0845 608 8769 Learn Direct (free phone*) 0800 10 09 00 www.learndirect.co.uk Handsworth BDC 0845 608 8648 Sparkhill Jobcentre Plus

(Postcodes: Birmingham B11, B12, B27, & B28)

0121 480 3500 Post Office 0845 722 3344 NHS 0845 4647 Transport for London 0207 222 1234 Informacja autobusowa 0870 608 2608 Informacja Eurostar 0870 518 6186 Informacja kolejowa 0845 748 4950 BT residential 0800 800 150 BT business 0800 800 152

HM Revenue & Customs, International Assistance New Kings Beam House 22 Upper Ground London SE1 9PJ 0845 010 9000 British Council 10 Spring Gardens, London SW1A 2BN 0161 957 7755 East European Advice Centre Biuro Porad dla osób z Europy Wschodniej Room 209, Palingswick House, 241 King Street Hammersmith, London W6 9LP eeac@btopenworld.com www. easteuropeanadvicecentre.org.uk 0208 741 1288

Citizen Advice Bureau (Biuro Porad Obywatelskich) W Wielkiej Brytanii znajduje się kilkaset oddziałów CAB. Biura lokalne oraz telefony mozna odszukac na stronie: www.citizensadvice.org.uk Home Office, Immigration & Nationality Department Luna House, 40 Wellesley Road Croydon CR9 2BY www.homeoffice.gov.uk 0870 606 7766 Trade Union Congress Centrala Związków Zawodowych Congress House Great Russell Street, London WC1B 3LS ctp@tuc.org.uk www.tuc.org.uk 0207 636 4030 Ambasada RP w Londynie 47 Portland Place London W1B 1JH polishembassy@polishembassy.org.uk www.polishembassy.org.uk 0844 887 2700 Konsulat Generalny RP w Londynie 73 New Cavendish Street London W1W 6LS kgrp.londyn@btclick.com 0870 774 2800 Konsulat RP w Edynburgu 2 Kinnear Road Edinburgh EH3 5PE polconse@btclick.com 0131 552 0301 Konsulat Honorowy RP w Hull 41 North Bar Without Beverley, East Yorkshire HU17 7AG 0148 246 5799 Konsulat Honorowy RP w Kidderminster 6 Osborne Close Kidderminster Worcestershire DY10 3YY 0156 263 0523 Konsulat Generalny RP w Manchesterze 14 floor, Rodwell Tower 111 Piccadilly Manchester M1 2HY 0161 245 4130

Biblioteka Polska 238-246 King Street, London W6 0RF 0208 741 0474

*DWP 0800 numbers are free from BT landlines, BT, Vodafone, O2, Tesco Mobile, Orange, T-mobile, and Virgin Mobile. Other providers may charge.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) 238-246 King Street London W6 0RF admin@posk.org www.poskuk.plus.com 0208 741 1940 Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii 240 King Street, London W6 0RF office@zpwb.org.uk www.zpwb.org.uk 0208 741 1606 Instytut Kultury Polskiej 52-53 Poland Street London W1F 7LX pci@polishculture.org.uk www.polishculture.org.uk 0203 206 2004 Instytut Kultury Polskiej 34 Portland Place London W1B 1HQ 0870 774 2900 Instytut Polski 20 Prince Gate, London SW7 1PT 0207 589 9249 Polska Macierz Szkolna 238-246 King Street, London W6 0RF pms@polskamacierz.org www.polskamacierz.org 0208 741 1993 Ognisko Polskie 55 Princes Gate, Exhibition Road, London SW7 2PN 0207 589 4670 Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego 20 Princes Gate London SW7 1PT 020 7589 9249 Stowarzyszenie Techników Polskich 238-246 King Street, London W6 0RF stpwwb@aol.com www.stpuk.org 0208 741 1940 YMCA Polska 20 Gunnersbury Avenue, London W5 1LX pymca@polskaymca.org.uk www.polskaymca.org.uk 0208 992 5699 Polskie Towarzystwo Pomocy i Integracji Pokoleń Abbey House, 1 Fonthill Close, London SE20 8TD 0208 778 6540 Infolinia dla Polaków ofiar przestepstw w UK 0207 321 8289 Work Permit Contact Centre Po. Box: 3468, Sheffield 0114 207 4074 Informacja o prawach pracowniczych 0870 600 4882 Department for Education and Skills Room E3B, Moorfoot, Sheffield S1 4PQ 0114 259 4151

Kurier Polski

midlands

is the trading name of Kurier Polski Ltd Company registered in England & Wales Registration No 7473670 Registered Office Address: Kurier Polski Ltd Fairgate House 205 Kings Road Birmingham B11 2AA

Tel. 0121 288 4453 Tel. 0121 288 4454 Fax 0121 275 6132 office@kurierpolski.co.uk www.KurierPolski.co.uk UWAGA! Redakcja nie zwraca materiałów reklamowych oraz zastrzega sobie prawo do adjustacji, zmian i skracania tekstów oraz reklam. Pełną odpowiedzialność finansową i prawną za umieszczone ogłoszenie lub rekamę ponosi Ogłoszeniodawca. Pełna treść warunków umieszczania ogłoszeń i reklamy na łamach Kuriera Polskiego (ADVERTISING TERMS & CONDITIONS) dostępna jest na stronie internetowej: www.KurierPolski.co.uk.

Kurier Polski


Kurier P olski midlands & london

Kurier 008  

Kurier 008

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you