Page 1

informator polonijny EU czwartek, 11 października 2018 / Thursday, 11th of October 2018

Wiadomości z kraju - str. 4 ♦ Brudna gra. “Fakt”, Onet, Fundacja Bertelsmanna atakują polski rząd. ♦ Trener Brzęczek: gramy z Portugalią u siebie i chcemy wygrać ♦ Koniec taniego latania. Wizz Air zmienia politykę. Likwiduje darmowy duży bagaż podręczny ♦ Złe czasy dla demokracji. Polska spada na koniec rankingu ♦ Prezydent przyjął ślubowanie od 27 nowych sędziów SN. Zasiądą w 3 izbach. ♦ Warszawa traci kamienice.

Europa - str. 6 ♦ Morderca z Bułgarii aresztowany w Niemczech ♦ Możliwy krach na rynku nierucho-mości w UK - ostrzega Gubernator Bank of England ♦ Ok. 300 tys. osób demonstrowało w całej Francji przeciwko polityce władz

Ze świata - str. 10 ♦ Awaria załogowego statku kosmicznego Sojuz MS-10 podczas startu ♦ Haiti: władze podały nowy bilans ofiar trzęsienia ziemi; zginęło 17 osób ♦ Kim Dzong Un zaprosił do Pjongjangu papieża Franciszka

Ogłoszenia drobne - str 7 Dotrzyj do milionów Polaków mieszkających w Unii Europejskiej! Dział Reklamy: Polska: +48 22 389 6369 UK: +44 207193 6369

  

I SSN 2631660 - 9 ISSN 2631660-9     

Kurier

365


2

Kurier365

Duńskie biuro tłumaczeń: www.stanislaw.dk

2

Kurier365


Kurier365

3

Kurier365

3


4

Kurier365

WIADOMOŚCI

POLSKA

Dworczyk: “Fakt”, Onet, Fundacja Bertelsmanna atakują polski rząd, to brudna gra “Fakt”, Onet, media niemiecko-szwajcarskich wydawców nie ustają w atakach na premiera Mateusza Morawieckiego, Fundacja Bertelsmanna atakuje polski rząd; to brudna gra polityczna - uważa szef KPRM Michał Dworczyk. Zaczynam rozumieć po co Grzegorz Schetyna spotkał się z Angelą Merkel - dodał.

terze Dworczyk. Pod koniec września lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po spotkaniu Schetyna powiedział, że takie spotkania są potrzebne i pokazują, że Polska i polska polityka jest ważna dla europejskich polityków. “Rozmawialiśmy o wielu rzeczach, które są dzisiaj ważne w polityce europejskiej, przede wszystkim o wyborze kandydatów, szczycie który będzie w Helsinkach i o decyzji na temat najważniejszych funkcji w strukturach europejskich” - powiedział lider PO. Jak dodał - tematem rozmów był też budżet unijny, w tym środki europejskie dla polskich samorządów, Nord Stream 2 oraz wspólna polityka UE po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Portal Onet w ubiegłym tygodniu opublikował artykuł “Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego”, w którym dziennikarze powołują się na akta afery taśmowe. Onet napisał, że kelnerzy skazani w wyniku afery taśmowej obciążyli w swoich zeznaniach obecnego premiera, w latach 2007-2015 prezesa banku BZ WBK. Podczas jednej z nagranych rozmów - według portalu - “Morawiecki miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy”.

Eksperci niemieckiej Fundacji Bertelsmanna opublikowali w tym tygodniu trzecie międzynarodowe badanie na temat jakości rządów. Według badania w grupie 41 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Unii Europejskiej Polska pod względem jakości rządów spadła aż o 29 miejsc i zajmuje teraz 37. lokatę. Onet opublikował także kolejne artykuły oraz nagranie innej taśmę, “Fakt i Onet, media niemiecko-sz- na której znalazł się zapis rozmowy wajcarskich wydawców, nie ustają Morawieckiego w 2013 r. m.in. z prezw atakach na premiera Mateusza esem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą, Morawieckiego. Niemiecka Fundacja prezesem PGE Krzysztofem KilBertelsmanna atakuje polski rząd. To ianem i jego zastępczynią Bogusławą nie jest merytoryczna krytyka, tylko Matuszewską. To w tej rozmowie brudna polityczna gra. pada kwestia rozważania kandydatury Zaczynam rozumieć, po co Grze- Morawieckiego na szefa resortu Skargorz Schetyna spotykał się z Angelą bu Państwa w rządzie Donalda Tuska. Merkel” - napisał w czwartek na Twit- Fragmenty stenogramu z tej rozmowy

4

Kurier365

ujawniły w 2016 r. “Newsweek” i Radio Zet. W jednym z artykułów pojawiają się fragmenty obecnego szefa rządu z Jagiełłą, Kilianem i Matuszewską, w której pojawia się m.in. kwestia zatrudnienia byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Aleksandra Grada. Dziennik “Fakt” zamieszczał w ubiegłym tygodniu informacje opublikowane przez Onet, cytując artykuł i powołując się na portal jako na źródło informacji. (PAP)

Trener Brzęczek: gramy z Portugalią u siebie i chcemy wygrać Szanujemy każdego rywala, wiemy, że Portugalia bez Cristiano Ronaldo wygrała z Włochami. Gramy u siebie i chcemy wygrać” - powiedział trener polskich piłkarzy Jerzy Brzęczek. W czwartek wieczorem Polacy w Chorzowie zagrają z Portugalią w Lidze Narodów.

Goście zagrają bez swojej gwiazdy (Cristiano Ronaldo) dzisiaj o 20:45, ale ich trener Fernando Santos się tym nie martwi, a Polacy nie liczą, że absencja zawodnika ułatwi im zadanie. “Polska drużyna jest bardzo silna, ma nowego trenera. Oglądałem mecze Polaków z Włochami i Irlandią. Musimy zagrać na 100 procent, chcąc wygrać”


WIADOMOŚCI - powiedział Santos. Jego zdaniem Cristiano Ronaldo jest cały czas zaangażowany w kadrę i na pewno do niej wróci. “Najlepsi pozostają najlepszymi. W czwartek go z nami nie będzie. Wierzę w tych zawodników, których powołałem. Zrobimy wszystko, by wygrać. Cristiano na pewno do nas wróci” - dodał szkoleniowiec. (PAP)

Koniec taniego latania. Wizz Air zmienia politykę. Likwiduje darmowy duży bagaż podręczny

Złe czasy dla demokracji. Polska spada na koniec rankingu

Kurier365

5

wilnej, Izby Karnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN” - powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.- „W ten sposób zrealizował W 26 z 41 krajów UE i OECD pog- się kolejny z etapów reformy arsza się jakość demokracji, wynika sprawiedliwości” - zaznaczył podcz raportu Fundacji Bertelsmanna. zas briefingu Paweł Mucha. Rządzący świadomie wzniecają społeczne konflikty zamiast szukać konsensusu, który długofalowo rozwiązałby problemy. W zestawieniu najbardziej rozwiniętych krajów świata największy spadek zanotowała Polska, która spadła o 29 pozycji, z 8. na 37. miejsce.

Wizz Air od 1 listopada wprowadza nową politykę bagażową. Jeśli nie wykupimy usługi Wizz Priority, to w cenie biletu będziemy mogli mieć tylko mały plecak o wymiarach 40x30x20 cm. Za większy trzeba Fundacja Bertelsmanna sprawdza będzie zapłacić. jakość demokracji regularnie od 2011r. Najlepsze noty od lat otrzymują kraje skandynawskie, Niemcy i Szwajcaria. W ostatnich latach Polska była tuż za nimi. Jednak kiedy do władzy doszedł PiS, Polska z lidera demokratycznych przemian w Europie Środkowej stała się krajem zmierzającym do autorytaryzmu. Zmiany w sądownictwie i mediach publicznych, zniesienie konkursów w służbie cywilnej, masowe upartyjnienie Od 1 listopada Wizz Air rezygnuspółek skarbu państwa, spowodowały, je z dużego darmowego bagażu że na 41 miejsc znaleźliśmy się na 37 podręcznego. Od tego dnia podręczną - za nami są tylko Rumunia, Meksyk, walizkę o wymiarach 55x40x23 cm Węgry i Turcja. (PAP) będą mogli zabrać na pokład tylko ♦ pasażerowie z wykupioną usługą Priority. Przewoźnik zapewnia, że cena Prezydent przyjął ślubowatej usługi w dalszym ciągu ma się nie od 27 nowych sędziów zaczynać od 5 EUR.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP uznał, że jest to “przywracanie fundamentów sprawiedliwości”. Uznał, że nowa instytucja prawna, jaką jest skarga nadzwyczajna, służy “usuwaniu wadliwych orzeczeń, które na gruncie obowiązującego prawa były dotychczas niekwestionowane”. (PAP)

Jaki: jeżeli dalej będzie rządziła PO, Warszawa może stracić kolejne kamienice Platforma Obywatelska pokazała, że oddawanie nieruchomości to dla niej żaden problem; jeżeli dalej będzie rządziła PO, Warszawa może stracić kolejne kamienice - mówił środę kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

Patryk Jaki wraz z szefem sztabu wyborczego PiS Tomaszem Porębą Wizz Air wprowadzi też tak zwany mały bagaż nadawany z limitem wagi - „Na wniosek KRS prezydent RP An- w środę wieczorem przed kamienicą do 10 kilogramów. Jego cena ma się drzej Duda powołał sędziów, którzy na ul. Poznańskiej zorganizowali będą zasiadać w składach Izby Cy- konferencję prasową, która poprzedziła zaczynać od 7 EUR. (PAP)

SN. Zasiądą w 3 izbach

Kurier365

5


6

Kurier365

WIADOMOŚCI

spacer, podczas którego politycy poka- zonych mieszkańców.(PAP) zywali budynki objęte roszczeniami. EUROPA

znaleziono ciało ofiary. W niedzielę Krasimirov zbiegł z kraju, powiedział dziennikarzom minister spraw wewnętrznych. To już trzecia taka zbrodnia w ciągu roku na terenie Uni Europejskiej.

Poręba wyjaśnił, że celem jest pokaaresztowany w zanie miejsc, które - jak mówił - zostały Bułgar przejęte “przez hulającą tutaj za czasów Niemczech, z zarzutami rządów PO mafię reprywatyzacyjną”. gwałtu i morderstwa dzien♦ Powołując się na raport komisji weryOstrzeżenie w sprawie cen fikacyjnej w Warszawie, zgodnie z nikarki śledczej którym w wyniku reprywatyzacji Warnieruchomości w UK szawa straciła 21,5 miliarda złotych, Trzydziestoletnia dziennikarka Wikszef sztabu ocenił, że są to liczby, które toria Marinow z TWN, została brutal- Brytyjscy rzeczoznawcy spoglądają nie zgwałcona po czym zamordowatrudno sobie “zwizualizować”. z wielkim przygnębieniem na progna, podają Bułgarskie media. nozy najniższych cen domów od czasu referendum w sprawie Brexiutu w 2016r.

Patryk Jaki wskazał z kolei na znajdujące się nieopodal kamienice, które - jak mówił - są poddane roszczeniom. “Kolejne kamienice, które Warszawa może stracić, jeżeli dalej będzie rządziła PO, która pokazała już, że oddawanie nieruchomości to nie jest dla niej żaden problem” - powiedział.

Prokurator Georgie Georgijew, twierdzi ze są rozpatrywane wszelkie możliwe motywy morderstwa. Ciało 30 letniej kobiety zostało znalezione w krzakach nad Dunajem. Przy jej ciele nie znaleziono telefonu ani kluczyków a także brakowało częśći ubrań. Ujawniono że dziennikarka przed śmiercią była bita i duszona. Wiktora Marinowa była zaangażowana w relacjonowanie śledztwa grupy dziennikarzy tropiących w korupcję przy projektach infrastrukturalnych, opartych o fundusze pochodzące z Unii Europejskiej.

Jak dodał, w Warszawie podczas rządów PO “oddano takich nieruchomości ponad 2 tysiące”. “Dzisiaj państwu będziemy pokazywali tylko skrawek ulicy, tak, żeby każdy mógł zobaczyć, jak to wyglądało za czasów rządów PO, jak władze Platformy zajmowały się państwa majątkiem” - podkreślił kandydat, zwracając się do zgromad-

Podejrzany został aresztowany we wtorek na wniosek Bułgarii, minister spraw wewnętrznych Mladen Marinov powiedział na konferencji prasowej z udziałem Borysowa i głównego prokuratora tego kraju. Podejrzany został zidentyfikowany jako Severin Krasimirov z Ruse, który mieszkał w pobliżu parku, w którym

Jak zaznaczył, spacer ma służyć temu, żeby Polacy zobaczyli, “o co tak naprawdę chodzi w tych wyborach i jak władza w Warszawie wyglądała, jeżeli chodzi o relacje jej z obywatelami”.

6 Kurier365

Zaniepokojeni są doniesieniami o poufnych strzeżeniach Gubernatora Bank of England, Marka Carneya, który ostrzega ministrów o możliwym krachu na rynku nieruchomości jeżeli UK opuści EU bez porozumienia (No Deal Brexit) Prognozy dotyczące cen na najbliższe 3 i 12 miesięcy są najniższe od czerwca 2016 r.

Ok. 300 tys. ludzi demonstrowało w całej Francji przeciwko polityce władz „Około 300 tys. ludzi uczestniczyło we wtorkowych demonstracjach w całej Francji przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona, (cd. s. 10)


Kurier365

OGŁOSZENIA DROBNE nej pomocy w zakresie: usługi księgowe; rozliczenia podatkowe; świadczenia rodzinne; pisma urzędowe; tłumaczenia. Tel.: +43 650 865 3519 ___________________________ 181015

● BELGIA ►praca - oferty ● Bruksela i Paryż ♦ Poszukuję

Pani ze znajomością języka francuskiego do pomocy z kontaktami we Francji i Belgii celem pomocy ● ANDORA w pozyskiwaniu zleceń od klientów indywidualnych z rozliczeniem od całości prac. Zlecenia od fundamentów po pokrycia dachowe (remon►automoto ● Andorra la Vella ♦ Warsztat samochodowy. ty). Rozliczenia od sumy globalnej w procentach do uzgodnienia. Zapraszam do kontaktu osoby Przeglądy techniczne, serwis klimatyzacji, zainteresowane współpracą. zbieżność, diagnostyka komputerowa. Tel.: +48 531 549 169 ____________________________ 181007 Ctra Comella 41,edif Encorces 301, tel.: +376 803 440, fax: +376 864 272 ______181031

● Andorra la Vella ♦ Kupno, sprzedaż, komis.

►usługi - oferty

Pojazdy nowe i z drugiej ręki. Avenida Tarragona 51, AD500 Andorra, tel.: +376 864 449 _________________________________181031

►usługi - oferty ● Andorra la Vella ♦ K-Perruquers - salon fryzjerski , Carrer la Callaueta 3, local 2, tel.: +376 817 713 __________________________________181031

weselach, ślubach. Piosenki od lat 60 do przebojów na topie. Piosenki w językach: polskim, angielskim i rosyjskim. E-mail: dorotaraszpunda@o2.pl Tel.: +357 99 255 692 ____________________________ 180930

● DANIA ►usługi - oferty ● Kopenhaga - Cała Dania ♦ Księgowość,

doradztwo, kompleksowa pomoc przy podatkach, korektach do SKAT oraz wszystkich innych sprawach i problemach związanych z pobytem oraz prowadzeniem firm w Danii. Tel.: +45 8147 8445 (DK) lub +48 587 420 027 (PL) _______________________ 180930

Kopenhaga - Cała Dania ♦ Realizujemy przeprowadzki z Danii do Polski - do dyspozycji bus plandeka o wymiarach przestrzeni załadunkowej 4.8m x 2.2m x 2.3m / 22m3 / do 1500kg lub 7m x 2.4m x 2.6m / 44m3 / do 6ton lub naczepa 13.6m x 2.4m x 2.7m do 22ton. Serdecznie zapraszam do korzystania z naszych usług. Mirosław Formella, tel.: +48 726 733 732 __ 180930

►praca - oferty ● Kopenhaga - Cała Dania ♦ Poszukujemy

● AUSTRIA ►praca - szukam ● Wiedeń ♦ cała Austria. Malarz, tapeciarz, ● CYPR szpachlarz. Szukam pracy w powyższych zawodach od zaraz. Mam duże doświadczenie również w renowacji okien i drzwi. Proszę o telefon na numer: +43 650 527 0353 ___________ 101015

7

►usługi - oferty

►praca - oferty ● Vorarlberg ♦ Lakiernik przemysłowy. 22002400 € na miesiąc. Miroslav, tel.: +421 948 42 6676 lub +421 950 48 4880 ___________________181031

►usługi - oferty ● Austria ♦ cały kraj. Udzielam profesjonal- ●

Cypr ♦ Profesjonalny program artystyczny - śpiew na bankietach, prywatkach,

pracownika z doświad-czeniem budowlanym, najlepiej murarza. Specjalizujemy sie między innymi w renowacjach elewacji. Obecnie poszukujemy pracownika do przefugowywania budynków do 4-osobowej ekipy. Stare fugi sa frezowane na 25mm i potem specjalnym pistoletem fugowane na nowo. Praca wymagajaca duzej wytrzymalosci fizycznej poniewaz pistolet jest ciężki. Osoba zostanie podszkolona. Wstępnie praca na 3 miesiące lub do mrozów. Tylko osoby niepalace i bez potrzeby picia aby zasnać. E-mail: info@facadeteknik.dk Bartek, tel.: +45 5276 2244 _____________________ 180930

Kurier365

7


8

Kurier365

OGŁOSZENIA DROBNE

● FRANCJA

►praca - oferty ● Île-de-France ♦ Pantin

♦ Firma elektryczna zatrudni na stały kontrakt elektryka z doświadczeniem w nowym budownictwie. Tel.: 0610 404 632 _________________________________ 181015

Paryż i Bruksela ♦ Poszukuję Pani ze znajomością języka francuskiego do pomocy z kontaktami we Francji i Belgii celem pomocy w pozyskiwaniu zleceń od klientów indywidualnych z rozliczeniem od całości prac. Zlecenia od fundamentów po pokrycia dachowe (remonty). Rozliczenia od sumy globalnej w procentach do uzgodnienia. Zapraszam do kontaktu osoby zainteresowane współpracą. Tel.: +48 531 549 169 ____________________________ 181007

►mieszkanie - oferty ● Paryż ♦ mieszkanie w Arcueil - 14 rue Voltaire (RER B stacja Laplace) do wynajęcia od zaraz dla dwóch osób. Cena 750€. Proszę dzwonić po 20. Małgorzata, tel.: 0621878570 lub 0147307217 _____________________________________ 181010

● Paryż ♦

Aulnay-sous-bois - Studio 24m2 do wynajęcia dla jednej lub dwóch spokojnych osób. Christophe, tel.: 06017 27703 __________ 180930

►usługi - oferty

● Carreleur - Glazurnik - Remonty łazienek,

kuchni, tarasów, salonów, par-kietów, malowanie, zabudowa. Tel.: +33 78326 2858 ______ 181010

● HOLANDIA ►praca - oferty ● Gouda ♦ sprzątanie w hotelu. Poszukuję kobiety do pracy przy sprzątaniu w hotelu w miejscowości Gouda. Około 4h dziennie w

8

Kurier365

różne dni, w zależności od ustalonego grafiku. Oferta bez zakwaterowania. Panie zainteresowane ofertą proszę o kontakt telefoniczny. Tel.: 0682 285 764 _________________________________ 181010

doświadczonych murarzy+cieśla. Wymagane własne auto+komunikatywna znajomość j. niemieckiego. Praca od zaraz. Oferujemy: stabilne zatrudnienie, ubezpieczenie, bezpłatne zakwaterowanie, atrakcyjne stawki godzinowe - 12 euro na rękę, 70 euro za polecenie pracownika, ►praca - szukam zwrot kosztów pierwszego przejazdu. Osoby ● Gouda ♦ opiekunka do dziecka/ci. zainteresowane proszę o kontakt. E-mail: inWitam wszystkich rodziców, Jestem ciepłą, serv.bs@gmail.com, energiczną i pogodną osobą, która posia- Tel.: 730 850 914 lub 577 511 922 ____________ 181007 da doświadczenie w opie-ce nad dziećmi. Wychowuję dwie córki w wieku 2 i 5 lat. ● Ulm ♦ poszukujemy osób na stanowisko Zaopiekuję się również Twoim dzieckiem w piekarz. Wymagany język niemiecki w stopniu czasie kiedy Ty będziesz w pracy lub będziesz podstawowym. HR Navigator. potrzebował/a wolnego czasu dla siebie. E-mail: rekrutacja@hrnavigator.com.pl Zamieszkuję jedno ze spokojnych osiedli Gov- Tel.: +48 572 660 099 ____________________________ 181010 erwelle w Goudzie. ►mieszkanie - oferty Warunki do uzgodnienia indywidualnie. Osoby zainteresowane bardzo proszę o kon- Rheda ♦ Wiedenbrück. Do wynajęcia czysty, świeżo wyremontowany, umeblowany pokój dla takt. Tel.: 0617 583 680 ________ 181010 pary lub 2 osób. TV, internet, wspólna kuchnia ● Gouda ♦ oraz okolice Monter, budowlaniec i łazienka z przysznicem. Spokojna okolica. (i inne), kierowca kat. B, poszukuje pracy do- Grzegorz, tel.: +49 163 360 1062 _____ 18100 rywczej na weekendy z płatnością na koniec przepracowanego dnia. Mam 33 lata, posi- ►usługi - oferty adam doświadczenie ogólnobudowlane - jako ● Berlin ♦ Mgr G. Świerczyńska. Polski psymonter rusztowań, w pracach ogrodowych , cholog. Pomoc w przypadku depresji, lęków, ukadaniu chodników, bruków i patio. Posiad- nerwic, zaburzeń psychosomatycznych i inam prawo jazdy kat. B od 11 lat oraz własne nych problemów. Specjalizacja w terapii stresu auto. Posiadam rownież VCA VOL, ukończony pourazowego (wypadki, przemoc, utrata bliskiej kurs montera rusztowań DNV oraz inne up- osoby itp.) Pomoc przy kryzysie w związku, w rawnienia; ukończony kurs heftruck, reachtruck, relacjach z innymi i w poszukiwaniu własnej manitou, hoogwerker; własne elektronarzędzia. drogi rozwoju osobistego. Poradnictwo i psyŻadnej pracy się nie boję, zainteresowanych choterapia indywidualna oraz terapia par. Eproszę o kontakt telefoniczny na polski numer: mail: ga_sw@web.de, tel.: 0157 7337 6260_181010 +48 794 066 852 ___________________________________ 181010 ● Berlin ♦ Zapraszam serdecznie Panie chcące mieć piękne i zadbane paznokcie, brwi ● NIEMCY oraz okazjonalny/dzienny makijaż. Od niedawna mieszkam w Berlinie i właśnie tutaj “przenoszę” ►praca - oferty swoje umiejętności. Wykonuję przedłużanie ● Kassel ♦ magazynier z autem poszukiwany. paznokci metodą żelową na szablonie bądź na Agencja zatrudnienia Navigator. Zainteresowan- tipsie; manicure hybrydowy u rąk oraz u stóp; ych prosimy o kontakt. praca@hrnavigator.com.pl stylizację brwi henna wraz z regulacją (pęsetą Tel.: + 48 572 505 720 ___________________________ 181005 oraz woskiem); makijaż dzienny/wieczorowy. A z okazji moich początków w nowym miejscu ● Frankfurt nad Odrą ♦ Pilnie zatrudnię oferuję Paniom usługi w cenach promocyjnych murarzy. Firma budowlana pilnie zatru-dni + zawsze dobra kawa/herbatka i ciasteczko :)


OGŁOSZENIA DROBNE Adres: Kopenhagener 12, Berlin 13407 Zainteresowane Panie proszę o telefon. Jeśli nie odbiorę to bardzo proszę o SMS. Pozdrawiam serdecznie. Natalia. Tel.: 0152 1029 3695 ______________________________ 181015

Przewozy ♦ Niemcy - Polska 3 razy w tygodniu bez przesiadek. Powroty do Polski: Środa, Piątek, Niedziela (godziny poranne). Wyjazdy z Polski: Wtorek, Czwartek, Sobota (godziny poranne). Tel.: +48 796 644 955 _____________________________181010

premie noworoczne oraz wakacyjne, dodatki rodzinne (dzieci), opiekę polskojęzycznego kordynatora, pomoc administracyjną, pełne wsparcie na terenie Belgii, w pełni wyposażone zakwaterowanie (bez poscieli) w pokojach 2 osobowych, WiFi. Transport do pracy dla osob nie posiadających prawa jazdy bądź samochodu. Aplikacja odbywa się poprzez przesłanie CV w języku angielskim, niderlandzkim lub francuskim. Nikol, tel.: +32 5121 2065 ________________________181007

● Agencja Pracy ♦ European Active Projects Ltd poszukuje pracowników ● NORWEGIA dla nowego klienta z Belgii. Praca w zawodach: elektryk, posadzkarz, ogrod►usługi - oferty nik, kierowca ciężarówki. Zaintereso● Cała Norwegia - transport niskopod- wane osoby prosimy o przesyłanie CV woziowy Norwegia-Polska-Norwegia: maszyn na adres: anna@eap-ltd.pl _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 181005 rolniczych i budowlanych, samochodów osobowych i ciężarowych. Organizujemy ● SZWECJA odprawy celne. E-mail: emil.zwolski@wp.pl Tel.: +48 881 361 494 ____________________________ 180930 ►praca - szukam

Oslo - Usługi Budowlane. Firma ogólnobudowlana “SAMMEN” przyjmie zlecenia na prace budowlane i wykończeniowe. Nasza oferta: kompleksowe remonty i wykończenia wnętrz, prace dekarskie, elewacje, prace rozbiórkowe, prace ogólnobudowlane. Zapewniamy jakość wykonywanych prac na najwyższym poziomie. Regularnie poszerzamy swoją ofertę oraz zakres usług, podążając za zmieniającymi się trendami, gwarantujemy wiele ciekawych pomysłów. Piotr Sochala: p.sochala@sammen-gruppe.no Tel.: +47 4863 6925 lub +48 697 189 153___181015

Södertälje ♦ Szukam pracy na weekendy i popołudnia. Witam serdecznie! Jak w tytule poszukaję pracy w weekendy lub popołudnia. Mam 4 letnie doświadczenie w sprzątaniu. Interesują mnie też prywatne domy lub opieka nad dzieckiem . Mam 24 lata. Dziękuję. Katarzyna, tel.: +46 76 415 5923 ______________ 181015

►usługi - oferty ● PRZEWÓZ PACZEK i OSÓB NAJTANIEJ!

Transport paczek/towarów oraz osób PolskaSzwecja-Polska. Odbieramy przesyłki z całej Polski! Wystawiamy paragony, faktury VAT. Przewozimy materiały budowlane, walizki, sku● POLSKA tery, motory, quady oraz wiele innych. Odbieramy także zakupy ze sklepów! Obsługujemy ►praca - oferty wszystkie miasta! ALJ Pack, tel.: +48 730 000 ● Agencja Pracy ♦ AXINTOR INTERIM pos- 113 (PL), +46 735 940 997 (SE) ___________ 181015 zukuje pracowników dla klienta w Belgii. Praca dla pakowaczy - produkcja tabliczek i figurek z ►kupię czekolady. Wymagania: doświadczenie, komunikatywny angielski, motywacja do pracy. Of- ● Cała Szwecja ♦ Skup metali kolorowych. erujemy: możliwość podjęcia długoterminowej Działamy na terenie całej Szwecji. pracy na belgijskich warunkach, płatne święta, Przelewy lub gotówka od ręki. ZENTEX, tel.: 0700 637 880 ____________________181015

Kurier365

9

● WIELKA BRYTANIA ►praca - oferty

● Birmingham / West Midlands ♦ Telemarketing. Zatrudnimy specjalistów z doświadczeniem w zakresie sprzedaży telefonicznej, sprzedaży powierzchni reklamowej oraz innych produktów reklamowych i artykułów przemyslowych. Osoby komunikatywne i pewne siebie, szczerze zainteresowane pracą w branży reklamowej i medialnej, które potrafą zaproponować własne rozwiązania dotyczące budowy i wizerunku naszych publikacji, sprzedać je i zrealizować.

Plusem będzie doświadczenie w sprzedaży nowoczesnych rozwiązań reklamowych. Oferujemy bardzo atrakcyjny atrakcyjny system prowizyjny dający możliwość wysokich zarobków. Osoby posiadające doświadczenie w podobnej pracy rownież zapraszamy do kontaktu. Możliwe jest przeszkolenie w wymaganum zakresie. Zainteresowanych prosimy o wysłanie swojego CV na email: jobs@vikingmedia.uk lub kontakt telefoniczny. Tel.: 0777 900 7315 _________________________ 181005

Kurier365

9


10

Kurier365

WIADOMOŚCI

domagając się “bardziej społecznej” tronauci żyją. polityki” - poinformował szef centrali związkowej CGT Philippe Martinez.

Korea Pn: Kim Dzong Un zaprosił do Pjongjangu papieża Franciszka

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zaprosił papieża Franciszka, by odwiedził Pjongjang – poinformowała we wtorek kancelarAP podaje, że doszło do awarii silnika ia prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina, który ma przekazać papieżowi rakietowego. (PAP) zaproszenie, gdy spotka się z nim w “To był udany dzień mobilizacji, który był ♦ przyszłym tygodniu w Watykanie. wyrazem niezadowolenia” - powiedział Haiti: władze podały nowy Martinez. Francuskie MSW podało, że w mani- bilans ofiar trzęsienia zifestacjach w całym kraju wzięło udział emi; zginęło 17 osób 160 tys. ludzi. Według CGT w demonstracji w Paryżu uczestniczyło 50 tysięcy ludzi - studenci, licealiści, robotnicy, urzędnicy państwowi i emeryci - a według policji 11500 osób. Wśród żądań członków związków zawodowych są “kwestie płacowe” zadeklarował szef CGT. Przewodniczący innego związku zawodowego, FO, Pascal Pavageau zażądał od władz, aby powrócić na Władze Haiti opublikowały we wtorek “ścieżkę dialogu, a zwłaszcza utrzymać najnowszy bilans trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,9, które nawiedziło ten model socjalny”.(PAP) kraj w sobotę wieczorem. Według obrony cywilnej zginęło 17 osób, a 333 ŚWIAT zostało rannych. Wielu Haitańczyków jest pozbawionych dachu nad głową. Awaria załogowego statku Premier haitańskiego rządu, kosmicznego Sojuz MS-10 Jean-Henry Ceant poinformował we wtorek, że największe zniszczenia podczas startu odnotowano na północy kraju. Ogółem Statek kosmiczny Sojuz MS-10, ucierpiało 2280 domów, które znajdują który w czwartek wystartował na się obecnie w złym stanie, 168 uległo Międzynarodową Stację Kosmiczną całkowitemu zniszczeniu - zaznaczył. ISS z Amerykaninem i Rosjaninem na Większość zniszczonych domostw pokładzie, musi lądować awaryjnie z znajduje się właśnie w departamencie powodu problemów podczas startu Północ-Zachód, którego stolicą jest - informują rosyjskie media. Obaj as- Port-de-Pai. (PAP)

10

Kurier365

“Przewodniczący Kim powiedział, że gorąco przywita papieża, jeśli odwiedzi Pjongjang” - poinformował rzecznik pałacu prezydenckiego w Seulu Kim Uj Kiom na konferencji prasowej poświęconej planowanej podróży Muna do Europy, w czasie której w dniach 17-18 października odwiedzi on Watykan. Prezydent Mun ma wówczas przekazać zaproszenie od Kima papieżowi Franciszkowi – wyjaśnił rzecznik, cytowany przez południowokoreańską agencję Yonhap.(PAP)

ROZMAITOŚCI

Projekt o PPK

Kończymy erę, kiedy pracownik był tylko kosztem powiedział Premier


WIADOMOŚCI Ministerstwo Finansów proponuje rewolucyjne zmia-ny w podatkach. Ma być nowy podatek od wyprowadzki z Polski, opodatkowanie mają zostać krypto-waluty, ale zmiany nie ominą też PIT i CIT. Wszystko ma wejść w życie już od 1 stycznia 2019r.

Opublikowany nie dawno projekt zmian w ustawach podatkowych jest gigantyczny, sama nowelizacja ma 155 stron. Uzasadnienie ma z kolei 200 stron. Co w nim znajdziemy? Zmienią się zasady opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Kto korzysta ze służbowych aut do celów służbowych i prywatnych, odliczy od przychodu tylko 50% wydatków, a użytkujący pojazdy prywatne – jedynie 20%. Nie będzie kilometrówki. W leasingu będzie obowiązywał limit 150 tys. zł. Taki sam będzie dla amortyzacji i składek na ubezpieczenie auta. Wejdzie w życie exit tax, który miałby dotyczyć firm przeskakujących z jednego państwa UE do innego dla unikania danin. Nowym podatkiem zostaną objęte zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Stawka wyniesie 19%, a tylko dla niektórych osób 3%. Jeśli składniki majątku nie będą związane z działalnością gospodarczą podatnika, to opodatkowany będzie wyłącznie majątek o wartości przekraczającej 2 mln zł. (GW)

Macedonia

Referendum konstytucyjne ws. zmiany nazwy państwa W Macedonii odbyło się w zeszłą niedzielę rano referendum konsultacyjne w sprawie zmiany nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej. Ma ono utorować Skopje drogę do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO oraz zakończyć wieloletni spór w Grecją. Macedończycy mieli odpowiedzieć na pytanie: “Czy jesteś za członkostwem w UE i NATO, akceptując umowę między Republiką Macedonii oraz Republiką Grecką?”. Umowa między Grecją a Macedonią została zawarta 12 czerwca przez premierów tych krajów, Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaewa. Władze Macedonii zgodziły się na zmianę konstytucyjnej nazwy państwa na “Republika Macedonii Północnej”. W zamian Grecja zobowiązała się nie blokować już przystąpienia byłej jugosłowiańskiej republiki do UE i NATO.

Kurier365 11

DPMNE. Umowa Skopje-Ateny to próba zakończenia trwającego ponad ćwierć wieku sporu o nazewnictwo i prawa do spuścizny antycznej Macedonii. Grecja domaga się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiej historii. Aby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej połowa z ponad 1,8 mln uprawnionych. W podwyższeniu frekwencji wydatnie mogą pomóc Albańczycy, stanowiący ok. 1/4 ludności Macedonii. W przytłaczającej większości opowiadają się oni za umową z Grecją oraz integracją z UE i NATO. Jeśli w referendum zwyciężą zwolennicy integracji i będzie ono ważne, zmianę nazwy państwa musi zatwierdzić jeszcze macedoński parlament. Do koniecznej do tego większości dwóch trzecich koali-cji rządzącej brakuje 11 deputowanych. Wynik referendum na “tak” i wysoka frekwencja mogą ułatwić rządowi ich znalezienie. Kolejny etap to zatwierdzenie umowy przez parlament Grecji. Jak wskazują sondaże, większość mieszkańców tego kraju jest przeciwna umowie znad Prespy. W celu zwiększenia poparcia dla porozu-mienia w Grecji konserwatywny ateński dziennik “Kathimerini” wzywa Zaewa do kolejnego ustępstwa -zaprzestania używania sformułowania “jedna Macedonia”. (PAP)

Według przedreferendalnych sondaży większość mieszkańców kraju wyrazi na to zgodę, choć część obywateli uważa ustępstwa rządu za zbyt daleko idące. Przeciwnikami umowy są głównie małe nacjonalistyczne ugrupowania, które nawołują do bojkotu referendum, Wyborco! Sprawdź czy jesteś w wspierane przez prezydenta Gjorge rejestrze wyborców! Iwanowa wywodzącego się z opozycyjnej, konserwatywnej partii WMRO- Zmieniałeś adres zamieszkania albo

Sprawdź rejestr

Kurier365 11


12

Kurier365

WIADOMOŚCI

zameldowania? Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? - sprawdź czy figurujesz w rejestrze wyborców zachęca Państwowa Komisja wyborcza. “Zagłosujesz tam, gdzie mieszkasz na stałe” - przypomina PKW w specjalnym spocie, który emitowany będzie w TVP oraz serwisach internetowych PKW. “Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych! Co masz zrobić? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!” - ostrzega PKW. To ważne, bo do 1 października w gminach mają powstać już spisy wyborców czyli listy osób, którym przysługuje prawo do głosowania. Spis wyborców dla każdego obwodu głosowania sporządza wójt (burmistrz, prezydent miasta) na podstawie rejestru wyborców. Osoby zameldowane na pobyt stały są z urzędu ujęte w rejestrze wyborców, natomiast osoby zameldowane na pobyt czasowy muszą złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. “Przepisy prawa wyborczego nie określają terminu, do którego należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Przy czym należy pamiętać, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma trzy dni na rozpatrzenie wniosku” zauważa PKW. Teraz, by wpisać się do właściwego rejestru wyborców nie trzeba już wychodzić z domu. Można to zrobić online przez stronę Obywatel.gov. pl. Tam za pomocą wyszukiwarki należy znaleźć usługę lub przejść do

12

Kurier365

niej bezpośrednio z banera, po czym zalogować się Profilem Zaufanym. Następnie należy wskazać gminę na terenie, której planujemy oddać głos. (PAP)

Od 1 października jeździmy już bez dowodu Dowód rejestracyjny i polisa OC od 1 października mogą zostać w domu, jedyny dokument, który musi mieć przy sobie kierowca to już tylko prawo jazdy.

Różnica obecnie jest taka, że w przypadku kontroli drogowej uprawnione służby (Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) zamiast odczytywać nasze dane z okazanego na miejscu dokumentu sprawdzą je w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie znajdują się informacje o pojeździe i o polisie OC.

Ministerstwo uczula, że po wejściu w życie nowych przepi-sów kierowcy mogą usłyszeć od kontrolującego pytanie kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Jak instruuje resort, wystarczy wiedzieć, że dokument w danej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy czy w domu. Nowe zasady nie dotyczą kierowców prowadzących pojazd, który został zarejestrowany poza Polską - oni nadal muszą mieć przy sobie dowód rejestraW razie kontroli - za brak dowo-du i polisy - nie cyjny i odpowiednie ubezpieczenie. dostaniesz mandatu - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, które było autorem nowelizacji Zniesienie obowiązku posiadania przy Prawa o ruchu drogowym. sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą zasad zatrzy“To zmiany, na które czeka wielu kier- mywania i zwrotu tego dokumentu. owców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie” – mówi minis- Do tej pory dowód rejestracyjny ter cyfryzacji Marek Zagórski. “Właśnie był zatrzymywany fizycznie. Od 1 o tym myśleliśmy przygotowując nowe października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony przepisy” – dodaje szef MC. środowiska, zagraża bezpieczeństwu Resort przypomina, że zniesienie lub po-rządkowi ruchu drogowego, upobowiązku posiadania przy sobie dow- rawnione służby odnotują zatrzymanie odu rejestracyjnego i polisy OC nie dokumentu w systemie informatyczoznacza, że w ogóle nie musimy ich nym. Informacja o zatrzymaniu zostamieć. “Musimy. Dowód rejestracyjny nie przekazana do Centralnej Ewidencji nadal pozostaje obowiązującym doku- Pojazdów, a kierujący otrzyma - pomentem niezbędnym przy załatwianiu dobnie jak dotychczas - pokwitowformalności m.in. w Stacjach Kontroli anie. Zwrot dokumentu będzie mógł Pojazdów, przy sprzedaży auta lub odnotować zarówno organ (np. urząd wyjeździe zagranicznym. Właściciele miasta), który go wydał, jak i dowolna pojazdów nadal mają obowiązek ubez- jednostka w ramach podmiotu, który pieczenia OC” - podkreśla ministerst- go zatrzymał. (PAP) wo. ♦


Kurier365 13

WIADOMOŚCI

Czy masz zdrowe kości?

dlatego diety bogate w białko zwierzęce znacznie zakwaszają orgaNie potrzebujesz diety “cud” na nizm. Kolejnym czynnikiem jest fosfor, który dostarczany jest głównie przez “cudowne” rozwiązania. spożywanie mięsa i nabiału. Potas i magnez oraz wapń obecny w jedzeniu roślinnym i nabiale determinują zasadowość organizmu (Alexy i in., 2007).

Ludzkie ciało to dobrze zgrany organizm, który najlepiej pracuje przy zachowaniu pewnych warunków. Jest on bardzo czuły na jakiekolwiek zmiany w środowisku wewnętrznym. Jedną z ważniejszych cech ciała jest stała równowaga kwasowo-zasadowa we krwi. Organizm neutralizuje nadmiar kwasu i zasady, aby chronić równowagę witalną, ale w przypadku nadmiaru kwasu inne układy w organizmie, np. kostny, mogą na tym ucierpieć. Przy zakwaszeniu oraz diecie ubogiej w neutralizujące wapno, organizm musi samodzielnie czerpać z własnych rezerw z mięśni i kości. Część wapnia jest z powrotem magazynowana w kościach, jednak większa ilość jest wydalana z moczem, razem z kwasami. Dieta ma wpływ na równowagę kwasowo-zasadową organizmu, a dane żywieniowe mogą posłużyć do oszacowania produkcji ilości kwasu wyprodukowanego po spożyciu posiłku. Niektóre czynniki żywieniowe, bardziej niż inne, zwiększają jego produkcję. Siarka z aminokwasów siarkowych (budulca białka) najbardziej się do tego przyczynia, ponieważ jest ona rozkładana do kwasu siarkowego. Zawartość aminokwasów siarkowych jest najwyższa w białku zwierzęcym,

Obszerne, siedmioletnie badanie na grupie 1035 kobiet wykazało, że kobiety na diecie bogatej w zwierzęce, ale ubogiej w roślinne białka, miały prawie cztery razy większą utratę masy kostnej, a ryzyko złamania biodra było 3.7 razy wyższe niż w grupie kobiet, które spożywały białka zwierzęcego najmniejszej (Sellmeyeri in. 2001). Wyniki innego dużego badania na kobietach wykazały wyraźny podział – wysokie spożycie białka zwierzęcego powoduje dużą utratę masy kostnej, podczas gdy spożywanie białek roślinnych nie tylko nie powoduje utraty masy kostnej, ale przyczynia się do zwiększenia jej gęstości (Weikert i in. 2005). Odpowiednie spożycie wapnia jest ważne, ale dieta w ujęciu całościowym jest najbardziej istotna. W krajach o wyższym spożyciu wapnia i białka zwierzęcego występuje większy współczynnik złamań. Światowa Organizacja Zdrowia określa to jako paradoks wapnia i oświadcza: „Paradoks (współczynnik złamań biodra jest wyższy w krajach rozwiniętych, gdzie spożycie wapnia jest wyższe, niż w krajach rozwijających, gdzie spożycie wapnia jest niższe) jest wyraźnym wytłumaczeniem tego zjawiska. Dane zgromadzone do tej pory wskazują na niekorzystny wpływ białka, ale nie tego pochodzenia roślinnego, a zwierzęcego, który może przeważać nad pozytywnymi działaniami na równowagę wapniową, jaki ma

spożycie wapnia.” (WHO/FAO, 2003) W Polsce zalecana dzienna dawka spożycia wapnia różni się w zależności od wieku i płci. Dla dorosłego człowieka wynosi ona 1000 mg. Badanie na dużą skalę nad spożyciem wapnia i zdrowia masy kostnej wykazały, że spożycie wapnia powyżej 750 mg na dzień nie zapewni jakiejkolwiek dodatkowej ochrony przed złamaniami, a wysoki poziom spożycia wapnia zwiększa ryzyko złamań biodra (Warensjo i in., 2011). W badaniu tym wzięło udział ponad 60 tys. kobiet, których dieta oraz stan zdrowia były monitorowane przez 19 lat. Obszerne opracowanie Lanou (2009) wykazało, że „masie kostnej lepiej służy zrównoważenie wapnia oraz zwiększenie spożycia warzyw i owoców, ograniczenie białka zwierzęcego, regularne ćwiczenia, odpowiednie nasłonecznienie lub suplementacja witaminy D oraz dostarczanie 500 mg wapnia dziennie ze źródeł roślinnych.” Wiele badań na temat wpływu diety na kondycję kości wykazało korzystny wpływ owoców i warzyw na masę kostną oraz metabolizm kostny u wielu mężczyzn i kobiet, w różnym przedziale wiekowym. Na przykład: • Dziewczynki w wieku młodzieńczym, które spożywały więcej niż trzy porcje owoców i warzyw miały zdrowsze i mocniejsze kości oraz wydalały mniej wapnia z moczem, niż dziewczynki, które spożywały mniej niż trzy (Tylavsky i in., 2004). • Badania populacji sprawdzały powiązanie między spożyciem owoców i warzyw a gęstością mineralną kości pośród 670 Chinek w okresie menopauzy (Chen i in. 2006). Analiza wykazała, że wysokie spożycie owoców i warzyw jest ściśle powiązane ze zwiększoną

Kurier365 13


14

Kurier365

WIADOMOŚCI

gęstością kości we wszystkich badanych lokalizacjach. • Projekt przeprowadzony w Centrum Badań nad Żywieniem Człowieka (Cambridge, Wielka Brytania) miał na celu przeanalizowanie powiązania między spożyciem owoców i warzyw a gęstością mineralną kości (Ashwell i in., 2008). Szczególnie istotne powiązanie zaobserwowano pomiędzy markerami zdrowia kości (pomiary gęstości mineralnej kości, resorpcja kości, wydalanie wapnia z moczem itd.), karotenoidami (barwniki roślinne) a witaminą E, co sugerowało pozytywny wpływ spożycia owoców i warzyw na stan zdrowia kości. • The Singapore Chinese Health Study w latach 1993-1998, w Singapurze zwerbowało ponad 63 tys. mężczyzn i kobiet w wieku od 45 do 74 lat (Dai i in., 2014). Ich dieta była wielokrotnie oceniana przez te lata i zdefiniowano dwa wzorce – wzorzec oparty na warzywach, owocach i soi (głównie warzywa z rodziny krzyżowych, owoce oraz produkty sojowe) oraz mięso dim sum (mięso, produkty przetworzone). Badania rozróżniły również różne poziomy tych wzorców w odniesieniu do tego, co jedli badani i wyniki pokazały, że osoby, które jadły najwięcej owoców, warzyw i soi, miały 34% mniejsze ryzyko złamania biodra w porównaniu z osobami, które jadły ich najmniej. Zaobserwowany związek wydaje się mówić wprost – im więcej zdrowych, roślinnych posiłków spożywali badani, tym mniejsze było ryzyko złamań i odwrotnie. • Pismo Osteoporosis International opublikowało przegląd badań nad zdrowiem kości oraz równowagą kwasowo-zasadową organizmu

14

Kurier365

(Lambert H. I in., 2015). Skupiono się na badaniach, podczas których badanym podawano sole alkaliczne (w naturze występujące w owocach i warzywach) jako suplement do diety oraz analizowano wyniki. Badacze dowiedli, że zwiększone spożycie alkaliów spowodowało zmniejszenie ilości wydalanego z moczem wapnia oraz zmniejszenie niszczenia kości. Uznali oni, że sole potasu (zasady) mają potencjał w zapobieganiu osteoporozie i zalecają zwiększenie spożycia owoców i warzyw w celu ulepszenia stanu zdrowia kości (owoce i warzywa zawierają potas i podczas procesu trawienia tworzą zasady). Bardzo ciekawe badanie ponad 150 wegan sprawdziło związek między ich dietą, a stanem zdrowia ich kości (Strohle i in., 2011). Naukowcy przeanalizowali diety uczestników indywidualnie pod względem zakwaszania lub alkalizowania organizmu. Dla lepszej precyzji użyli dwóch modeli. Niezależnie od modelu, wyniki pokazały, że dieta roślinna charakteryzuje się praktycznie neutralną równowagą kwasowozasadową, co jest bardzo pożądane. Spożycie wapnia przez wegan jest na poziomie 800 mg, czyli więcej niż jest rekomendowane w Wielkiej Brytanii, ale mniej niż u przeciętnej osoby, która je wszystko. Autorzy badania zasugerowali, że mniejsze zakwaszenie w diecie wegańskiej zmniejsza wydalanie wapnia z moczem sprawiając, że weganie mają mniejsze zapotrzebowanie na wapń niż dorośli, którzy jedzą wszystko. Dodatkowo zwiększone spożycie fosforanów ma związek ze zwiększonym zatrzymywaniem wapnia, a zawartość fosforanu w diecie wegańskiej może skutkować mniejszym zapotrzebowaniem na wapno wśród wegan. Ho-Pham i in. (2012) zbadali gęstość

mineralną kości buddyjskich mniszek weganek oraz osób jedzących wszystko, częstotliwość złamań oraz dokładnie przyjrzeli się ich dietom. Wyniki badań były bardzo obiecujące – podczas ponad dwuletniego okresu badania weganie mieli znacznie lepszą gęstość mineralną kości niż ci, którzy jedli wszystko. Z wiekiem oczywiście gęstość mineralna kości się zmniejsza, ale wśród wszystkożerców podczas tego badania odnotowano dwa razy większy spadek gęstości niż u wegan. Badania wykazały również, że niska waga ciała, większe spożycie białka i tłuszczów zwierzęcych oraz kortykosteroidy miały związek z większym spadkiem masy kostnej. Co ciekawe, spożycie wapnia przez uczestników badania było stosunkowo niskie, ale nie miało niekorzystnego wpływu na utratę masy kostnej. W rzeczywistości średnie spożycie wapnia w diecie wśród wegańskich mniszek wynosiło tylko 375 mg dziennie, podczas gdy wśród niewegan wynosił on 683 mg, i mimo wszystko weganie mieli lepszy stan masy kostnej. Obecnie istnieje wiele dowodów na to, że dieta roślinna nie tylko zapewnia niezbędny organizmowi wapń na odpowiednim poziomie, ale również dostarcza wielu odżywczych składników, korzystnych dla układu kostnego oraz minimalizuje potencjalne urazy kości spowodowane zakwaszeniem w wyniku diety. (AR)

Sportowcy na diecie roślinnej Liczba wegan wciąż rośnie, a co za tym idzie, coraz więcej jest też wegańskich sportowców. Taka dieta nie tylko zaspokaja ich


Kurier365 15

WIADOMOŚCI

potrzeby odżywcze, lecz także niesie nym biegu w Grecji, gdzie pokonał 266 zawodnik mieszanych sztuk walki szereg dodatkowych korzyści (Amit, km. W lipcu 2015 r. ustanowił światowy (ang. mixed martial arts, MMA), weCPS, 2010). rekord na Szlaku Appalachów, w za- ganin od 2004 r. ledwie 46 dni udało mu się pokonać 3523 km przez terytorium 14 stanów, wysokość nad poziomem morza zmieniła się podczas biegu o 1,57 tys. m. Dziennie przebiegał prawie 80 km. Patrik Baboumian, Niemcy – najsilniejszy człowiek w Niemczech, weganin od 2011 r. Już

Produkty pochodzenia roślinnego łatwo się trawią, zapewniają organizmowi wystarczająco dużo energii, białka, a także przeciwzapalnych antyoksydantów. Dlatego dieta wegańska pomaga w szybkiej regeneracji i jest źródłem łatwo dostępnej energii. Oto kilka przykładów wegańskich sportowców uprawiających rożne dyscypliny oraz ich osiągnięć: Scott Jurek, Stany Zjednoczone - ultramaratończyk, weganin od 1997r.

Scott siedem razy wygrał bieg Western States na 100 mil (161 km) i trzy razy Millwok na 100 km. Był pierwszym Amerykaninem, któremu udało się wygrać Spartathon (246 km). Cztery razy wygrał też bieg Leona Divide na 50 mil (80 km). Ustanowił dziesięć rekordów w ultramaratonie i wygrał co najmniej 24 ultramaratony o długości od 77 do 246 km. Jest amerykańskim rekordzistą w dwudziestoczterogodzin-

Ustanowił rekord świata w przeciągnięciu niewiarygodnego ciężaru o masie 550 kg na odległość ponad 10 m. Jest też zdobywcą rekordu świata w wyciskaniu belki w kategorii do 105 kg, w której podniósł 165 kg, a także rekordzistą Niemiec w tej samej konkurencji. Największy ciężar, jaki podniósł, to 190 kg. W 2012 r. czwarty raz z rzędu wygrał niemieckie zawody w wciskaniu belki, ustanowił też rekord świata w podnoszeniu beczki (115 kg). Zdobył tytuł w europejskich zawodach trójboju siłowego w Finlandii, w 2012 r. wziął też udział w Europejskich Mistrzostwach Trójboju Siłowego, gdzie w przysiadach ze sztangą udało mu się podnieść 300 kg, wyciskaniu leżąc 200 kg, a w martwym ciągu 330 kg. W 2013 r. Patrick został zaproszony do udziału w zawodach Ligii Mistrzów Strongman, gdzie zmierzył się z najlepszymi zawodnikami i wygrał konkurencję waga płaczu. Mac Danzig, Stany Zjednoczone –

jako

zawodnik

walczący

na

najwyższych poziomach MMA, Mac spotkał na swojej drodze trenera weganina, który pomógł mu przejść na dietę złożoną tylko z produktów roślinnych w 2004 r. W 2005 r. Mac wygrał mistrzostwa King Of The Cage w wadze lekkiej. Potem obronił tytuł aż cztery razy. W tym samym roku wziął udział w zawodach The Ultimate Fighter 6, które również wygrał. Wśród jego osiągnięć jest m.in. tytuł Knockout of the Night (nokaut wieczoru), który zdobył po tym, jak pokonał Joego Stephensona w grudniu 2010 r. Brendan Brazier, Kanada – triatlonista i uczestnik zawodów Ironman, biegacz długodystansowy, wieloletni weganin

Kanadyjski triatlonista Brendan Brazier wygrał triatlon na dystansie olimpijskim, a także zawody Half Ironman i Ironman, na które składa się pływanie

Kurier365 15


16

Kurier365

WIADOMOŚCI

na dystansie 3,86 km, 180,2 km na rowerze oraz maraton o długości 42,195 km. Dwa razy ustanowił rekord w zawodach Bigfoot Half Ironman, dwukrotnie był też mistrzem Kanady w biegu na 50 km. Brendan jest gorącym zwolennikiem diety roślinnej, zwłaszcza dla sportowców i otwarcie mówi o zaletach tego stylu życia, który pozwala ciężej trenować i szybciej regenerować siły. Tim Shieff, Wielka Brytania – uprawia freerun i parkour, weganin od 2012 r.

jest też strażakiem. Wcześniej była cyklistką zdobywającą nagrody w Wielkiej Brytanii, wygrała wiele wyścigów. W 2013 r. wystartowała w maratonie na Biegunie Północnym, który nie tylko ukończyła, lecz także przybiegła na metę jako pierwsza kobieta i trzecia zawodniczka. Przy okazji pobiła też rekord kobiet aż o 45 min. W tym samym roku została najszybszą kobietą, której udało się przebiec maratony na wszystkich kontynentach, ustanawiając rekord Guinnessa w kategorii najkrótszego łącznego czasu ukończenia tych biegów, a także rekord zawodów Antarctic Ice Marathon, które były częścią tej serii. W lipcu 2014 r. przebiegła maraton w Rio i pobiła dwa swoje własne rekordy Guinnessa. W tym samym roku Fiona przebiegła też siedem maratonów podczas siedmiu kolejnych dni, a w 2015 r. podjęła wyzwanie przebiegnięcia jednego maratonu dziennie przez siedem dni na różnych kontynentach.

tal Cross Classic 2006 i na szóstym Boulder Short Track Series 2006. W 2005 r. wygrała wyścig Boulder Cyclocross Series. Catherine jest zdeterminowana, żeby odnosić dalsze sukcesy jako cyklistka dumna ze swojego weganizmu. Catra Corbett, Stany Zjednoczone - utramaratonka, wieloletnia weganka Catra przebiegła ponad 250 ultramaratonów. Ustanowiła rekord kobiet, ukończywszy dwukrotnie (w tę i z powrotem) bieg szlakiem John Muir Trail o łącznej długości 682 km, uzyskała też drugi czas w historii w kategorii kobiet za przebiegnięcie szlaku w jedną stronę (341 km).

Znany też pod pseudonimem „Livewire”. Tim Shieff jest jednym z najsłynniejszych i odnoszących największe sukcesy zawodników Catherine Johnson, Stany Zjeduprawiających freerun i parkour. W noczone – mistrzyni kolarstwa 2014 r. ukończył pierwszy etap za- przełajowego, weganka od 1998 r. wodów American Ninja Warrior w zaledwie 62 sek., pobijając tym samym W listopadzie 2011 r. przebiegła swój dotychczasowy rekord o 2 sek. Był też osiemdziesiąty wyścig na 100 mil (161 kapitanem drużyny europejskiej, którą km). Na początku 2013 r. ukończyła powiódł do zwycięstwa. swój osiemdziesiąty szósty bieg na 100 mil - Razorback 100. Przybiegła Fiona Oakes, Wieka Brytania - marana metę jako pierwsza pokonując tonka, wieloletnia weganka tym samym wszystkich biegaczy płci męskiej, wygrała też bieg w kategorii kobiet. Po przebiegnięciu kilku maratonów w latach 1999-2000 Catherine pracowała jako kurier rowerowy i zaczęła na poważnie trenować kolarstwo przełajowe i brać udział w zawodach. Fiona przebiegła w ciągu ostatnich Do jej osiągnięć zalicza się ukończenie 10 lat niezli-czoną liczbę maratonów, na ósmym miejscu wyścigu Capi-

16

Kurier365

Steph Davis, Stany Zjednoczone – alpinistka, weganka od 2002 r. Steph napisała nowy rozdział we wspinaczce skałkowej kobiet w Stanach Zjednoczonych. Jest jedyną kobietą, która techniką wspinaczki klasycznej (z użyciem wyłącznie rąk i nóg) wspięła się na szereg


Kurier365 17

WIADOMOŚCI popularnych szczytów, jak Torre Egger w Patagonii, który zdobyła w zaledwie jeden dzień.

Teraz wystarczy już tylko zaakceptować fakt, że weganizm działa. Nie jest żadną dietą cud, nie ma żadnych magicznych właściwości. Po prostu, odpowiednio skomponowana dieta roślinna działa, a ci Była też drugą osobą, która przy użyciu ludzie są dowodem na to, że muskulatura, tej techniki wspięła się w jeden dzień na medale oraz sława mogą iść w parze z szczyt El Capitan w Parku Narodowym niejedzeniem mięsa. (DRF) Yosemite. Steph podjęła się także wielu skoków spadochronowych z budynków i uprawiała wingsuit. Ruth Heidrich, Stany Zjednoczone – uprawia sporty wytrzymałościowe, weganka od 1982 r.

POLSKA-SZWECJA-POLSKA

W 1982 r. u Ruth wykryto złośliwy nowotwór piersi. W odpowiedzi na tę diagnozę Ruth zdecydowała się przejść na weganizm. Miała wtedy 47 lat. Zdobyła w sumie ponad 900 medali w biegu na różne dystanse, w tym za pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej w zawodach Ironman Triathlon w Nowej Zelandii oraz Ironman Triathlon w Japonii w 1988 r. W 1997 r. wygrała triatlon w Krajowych Mistrzostwach Seniorów Stanów Zjednoczonych, rok później zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej w Stanowych Mistrzostwach Seniorów na

http://www.jdc24.pl

Hawajach na siedmiu różnych torach, wygrała też bieg na 10 km.

HOLANDIA

Kurier365 17


Kurier365 Słodka śmierć 18

WIADOMOŚCI

z oddychaniem, ataki niepokoju, niewyraźna wymowa, utrata smaku, szum w uszach, utrata Aspartam, produkowany przez amerykańską pamięci i bóle stawów. firmę Monsanto, to najczęściej stosowany sztuczny słodzik posiadający nr E951.

Niewielu wie, że ta niezmiernie niebezpieczna neurotoksyna pierwotnie była stosowana jako bardzo skuteczna trucizna na gryzonie i insekty.

Badacze i lekarze studiujący niekorzystne działanie aspartamu stwierdzili, że jego spożywanie może się przyczynić do wywołania lub pogorszenia stanu w następujących chorobach chronicznych: guzy mózgu, stwardnienie rozsiane czyli MS, epilepsja, chroniczny syndrom zmęczenia, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, opóźnienie umysłowe, chłoniak, wady wrodzone, fibromyalgia i cukrzyca(!). Ze wszystkich dostępnych na rynku, aspartam (E951) jest najbardziej niebezpieczną substancją dodawaną do żywności!!! Należy uzupełnić, że Aspartam, po wchłonięciu do naszego organizmu, rozpada się na trzy części. Pierwsza to metylalanina posiadająca niezbyt intensywny słodki smak, druga to formalina, zwana także aldehydem mrówkowym lub formaldehydem, która jest silnym środkiem rakotwórczym, a trzeci składnik to alkohol metylowy lub inaczej spirytus drzewny. Trudno powiedzieć, co jest gorsze, czy alkohol metylowy czy formalina. Z całości wchłoniętego aspartamu powstaje 40% alkoholu metylowego, który, według mnie, stanowi największe zagrożenie, ponieważ powoduje bezpośrednie uszkodzenia mózgu.

Kiedy przypadkowo stwierdzono, ze jest setki razy słodszy i tańszy od cukru, zastąpiono nim cukier w 6 tys. produktów żywnościowych. Aspartam jest stosowany niemal we wszystkich gumach do żucia, wszystkich produktach typu light, do których należą m.in. jogurty, soft drinki, pieczywo. Występuje również w ogromnej ilości różnych tabletek. Można by długo jeszcze wymieniać jego zastosowanie. Aspartam odpowiada za ponad 75% doniesień o niebezpiecznych reakcjach na dodatki do żywności Dr A. Fox przekazywanych do FDA. Wiele z tych reakcji jest bardzo poważnych, włącznie z atakami padaczki i zgonami. Kilka z ponad 90 różnych udokumentowanych symptomów powodowanych przez aspartam to: bóle i zawroty głowy, migreny, napady epilepsji, nudności, drętwienia, skurcze mięśni, przybieranie na wadze, wysypki, depresje, zmęczenie, drażliwość, częstoskurcz serca, bezsenność, problemy z widzeniem, utrata słuchu, palpitacje serca, trudności

18

Kurier365

Zastanawiające jest, z jakiego powodu producenci dodają aspartam nawet tam, gdzie jegoobecność nie jest niczym uzasadniona? Oto (bardzo krótka) lista “codziennych” produktów nafaszerowanych trucizną na szczury: Napoje zawierające trujący aspartam: • Coca-Cola zero • Coca-Cola light • Hoop Cola • Pepsi light • Pepsi Max • Sprite Light • piwo Redd’s • piwo Gingers • piwo Karmi • piwo malinowe Traxx • napoje izotoniczne takie jak Gatorade, Powerade, Isostar, Oshee itp. • wody mineralne smakowe w tym np. Nałęczowianka • napoje z serii MrMax • wszelkie tanie, gazowane, słodkie napoje Aspartam w gumach do żucia: • Orbit • HubbaBubba • Juicy Fruit • Wrigley’s Spearmint • Winterfresh • Airwaves • Menthos • Doublemint • dropsy Winterfresh Mints • drażetki Mentos Gum

• • • • • • • • • • • • •

koncernu Additiv Sebidin – tabletki do ssania Duo Stawy Forte – tabletki na stawy Multiwitamina w tabletkach musujących z Biedronki Rutinacea Complete Cholinex bez cukru – tabletki na gardło Tymianek i Podbiał – tabletki na gardło Fervex – szaszetki do rozpuszczenia / smak malinowy Septolux – polska podróbka Tantum Verde Gardlox – ziołowe tabletki (w pastylkach) do ssania z witaminą C Cedevita Light – proszek do rozpuszczania Vibovit Junior – tabletki do ssania Additiva Multivitamina – tabletki do rozpuszczania Panvitan – tabletki do ssania, preparat wielowitaminowy

Inne “super” produkty: • rozpuszczalne kakao • większość słodzików • napoje z herbatą • polewy • jogurty (najczęściej te „light”) Suplementy diety i leki, • galaretki ktore zamiast leczyć, powoli • napoje owocowe i zabijają nas aspartamem: mleczne • rozpuszczalna kawa i • Calcium Forte z serii herbata Zdrovit producenta NP • środki przeczyszczające Pharma • mrożone desery • Propolis Forte – tabletki • napoje miętowe do ssania na gardło • odświeżacze oddechu koncernu Apipol Farma • wszelkie napoje niskoka• Witamina C 1000mg loryczne


Kurier365 19

reklamę! Miejsce na Twoją

Kurier365 19


20

Kurier365

reklamę! Miejsce na Twoją

20

Kurier365

Kurier365 01  

Test Kurier365

Kurier365 01  

Test Kurier365