Page 1

Numer 7

kwiecień 2012

1|St r on a


W KWIETNIOWYM NUMERZE:

 Ratujmy naszą planetę !!!  Nasi solenizanci  BUM BUM RURKOWE GRANIE  W planetarium  Przez sport do zdrowia  Nasza twórczość  Pycha-Micha, czyli jak fajnie zjeść  Euro 2012 - ciekawostki PAMIĘTAJ !!!

2|St r on a


Uwaga !!! Redakcja Kuriera przestrzega!

Jedna kropla wody spadająca, co jedną sekundę z cieknącego kranu daje po 24 godzinach 16,8 litra, a po miesiącu 504 l. Dla przypomnienia jedna wanna to 200-250 litrów wody. Odkręcony zawór w pisuarze lub toalecie to tysiące litrów wody w ciągu doby!!!

Razem ratujmy naszą planetę!!!

Opracował: S. Mazurek

3|St r on a


Nasi kwietniowi solenizanci Grupa III Natalia Chojnacka (17.04) Katarzyna Romanowska (23.04) Iza Sobolewska (29.04)

Grupa IV Czesław Czekała (26.04) Roman Czekała (19.04)

Grupa V Marek Smolen (23.04)

Grupa VI Daniel Jarzebinski (10.04) Sylwester Stawiarski (07.04)

“We wish you all the best for your birthday. May all your dreams and wishes come true. We wish you a cheerful birthday. We wish you good health and happiness in life. May your days be filled with sunshine.” UWAGA!!! Konkurs! Przetłumacz prawidłowo życzenia, a otrzymasz atrakcyjną nagrodę. Tłumaczenia wrzucajcie do skrzynki pocztowej przy pokoju wychowawców. Na Wasze odpowiedzi czekamy do 30 maja. 4|St r on a


BUM BUM RURKOWE GRANIE Emocje sięgały zenitu kiedy w dniu 23.04.2012r. na scenie Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pojawili się The Rurkers.

Sandra Smykowska, Zbyszek Dudziński, Łukasz Wiese, Przemek Marcykowski, Asia Walczak , Adam Grzybowski i Małgosia Wiśniewska tworzą zgrany zespół i wystukują na kolorowych rurkach- Bum bum rurkachwcale nie takie proste rytmy . Znacie ich bardzo dobrze… to wychowankowie naszego internatu z grupy II, IV i V.

5|St r on a


Repertuar Rurkersi przygotowywali od dawna. Eliminacje do IV Przegladu Talentów Integracji im. Agnieszki Pawlickiej w Bydgoszczy przeszli bez najmniejszych trudności już na początku kwietnia! Byli świetni. Zero tremy, pełne skupienie i bezbłędne wykonanie przygotowanego utworu!

Konkurencja był duża. Świetne zespoły muzyczne, tancerze, piosenkarze, aktorzy, fantastyczni sportowcy.

Wszyscy chcieli dostać się na koncert galowy, aby zaprezentować swoje umiejętności. Ciii…. Światła skierowane na The Rurkers, cisza na sali. Zaczęło się! Najpierw temat Eine Kleine Nacht Music Mozarta, potem bardziej rockowo, znany rytm „We will rock you” z repertuaru legendarnego zespołu Queen. Publiczność rozkręciła się podczas klasycznego rock „n‟ rolla, a na Crazy Frog było już szaleństwo. Kolorowe światła mrugały jak szalone. The Rurkers dostali zasłużone, duże brawa!!! Potem był przepyszny tort i oczekiwanie na decyzje jury!

6|St r on a


Koncert był fantastyczny, a występ dla Rurkersów niezapomnianym przeżyciem. Niestety w tym roku nie udało się zdobyć żadnej nagrody. Pierwsze miejsce zajął zespół Morfeusz, rockowa kapela z Grudziądza. Kamil Czeszel- solista z naszego Ośrodka miejsce drugie.

Szanowne Jury

Kamil Czeszel

The Rurkers odbierają drobne upominki

Morfeusz

„Nie załamujemy się i ćwiczymy dalej. Ćwiczymy dopiero 3 miesiące! Sukcesy

przed nami!!! ”

- powiedział jeden z członków zespołu.

7|St r on a


Przed nami kolejne wyzwanie- konkurs piosenki w Grudziądzu oraz występ przed toruńską publicznością w Muzeum Etnograficznym. Trzymajcie kciuki! Damy czadu !

Relacja filmowa z koncertu na stronie internetowej Kuriera Internackiego! POSŁUCHAJCIE!!! Ania Iglewska Obejrzyj Relację Filmową

8|St r on a


Fotogaleria

w planetarium i na kursie robotyki

W miesiącu marcu, opiekun Młodzieżowej Rady Internatu, pan Adam Bojar zorganizował dla naszych wychowanków bardzo ciekawy

seans

astronomiczny

w

toruńskim

Planetarium

oraz zajęcia kształtujące kreatywność i wyobraźnię na Kursie Robotyki. Obejrzyj krótką fotorelację z tych wydarzeń.

9|St r on a


10 | S t r o n a


Więcej zdjęć na stronach Internatu i Kuriera. Serdecznie zapraszamy ;) Opracował: S. Mazurek

11 | S t r o n a


Opracował:S.Welenc Źródło: www.

Przez sport do zdrowia

exsmokers.eu, © Unia Europejska, 1995-2011

Kto uprawia sport, regularnie dwiczy na siłowni albo pływa w basenie, cieszy © Unia Europejska, 1995-

się lepszym zdrowiem, rzadziej choruje i dłużej żyje. Bo sport 2011 to zdrowie. Uprawianie sportu zwykle idzie w parze z zachowaniami służącymi zdrowiu i może byd pomocne w eliminowaniu z życia nałogów. Badania wykazały, że sport jest jednym z czynników odstręczających od palenia tytoniu. Młode osoby bardzo aktywne fizycznie później niż ich rówieśnicy sięgają po pierwszego papierosa. A jeśli uległeś już nałogowi to przyłącz się do naszej akcji SPORT PRZECIW NAŁOGOM. Jeżeli rzucisz palenie, będziesz nie do zatrzymania. Kiedy palacz staje się eks-palaczem, jest to dla niego wielkie osiągnięcie. Korzyści osobiste, jakie za tym idą, są niezliczone: lepsze zdrowie oraz wygląd, więcej pieniędzy, a także większa pewnośd siebie. Poniżej prezentujemy materiały kampanii EKS-PALACZE są nie do zatrzymania.

Źródło: www. exsmokers.eu © Unia Europejska, 1995-2011

12 | S t r o n a


Źródło: www. exsmokers.eu, © Unia Europejska, 1995-2011

© Unia Europejska, 1995-2011

13 | S t r o n a


Źródło: www. exsmokers.eu, © Unia Europejska, 1995-2011

© Unia Europejska, 1995-2011

14 | S t r o n a


Nasza twórczość Redakcja Kuriera pragnie zaprezentowad wszystkim Czytelnikom bogactwo twórczości, z którą obcujemy na co dzieo w internacie w naszych grupach. Wszystkim twórcom serdecznie gratulujemy ciekawych pomysłów i talentu. Oceocie sami…

15 | S t r o n a


16 | S t r o n a


17 | S t r o n a


18 | S t r o n a


19 | S t r o n a


20 | S t r o n a


Pycha-Micha, czyli jak fajnie zjeść „Stejki Burnejki” – Niezbędne składniki: - stek, - czosnek, - sól, - pieprz ziarnisty, - przyprawy, np. kminek, słodka lub ostra papryka w proszku, - oliwa z oliwek lub olej rzepakowy, - cytryna.

czas na grilla

Akcesoria: - grill, - ostry nóż, - wyciskacz do czosnku, - młynek do pieprzu, - łopatka lub szczypce do mięsa, - deska do krojenia.

Tajemnica sukcesu? Wybierz ładny kawałek mięsa - polędwicę lub łopatkę wołową. Mięso do grillowania, w momencie układania go na ruszcie, powinno mieć temperaturę pokojową. Pokrój mięso w plastry. Obierz kilka ząbków czosnku, weź pieprz. Natrzyj mięso czosnkiem posyp pieprzem oraz ulubionymi przyprawami, np. kminkiem. Skrop mięso oliwą z oliwek, dzięki temu wydobędzie się pełnia smaku dodanych przypraw. Mocno rozgrzewaj grill przez około 10 - 20 minut. Ułóż steki na ruszcie i piecz przez 3 - 5 minut w mocno rozgrzanym grillu. Kluczem do uzyskania doskonałych steków jest bardzo wysoka temperatura. Przekręć steki na drugą stronę (uwaga gorące!!!). Grilluj mięso przez kolejne 3 - 5 minut. Przełóż steki na talerze. Przed rozpoczęciem jedzenia odczekaj 5 minut. Dzięki temu przygotowane mięso zyska wspaniały smak i aromat.

„Nie ma lipy” 21 | S t r o n a


Euro 2012 – coraz bliżej Kto zagra na Euro 2012 w reprezentacji Polski? Redakcja Kuriera typuje swój skład reprezentacji Polski na Euro 2012

Miejsc w kadrze na Euro 2012 jest 23. Wśród wybraoców trenera Franciszka Smudy można wskazad pewniaków: bramkarza - Wojciecha Szczęsnego, rozgrywającego - Jakuba Błaszczykowskiego (Borussia Dortmund), napastnika - Roberta Lewandowskiego (Borussia Dortmund), który walczy o koronę króla strzelców w niemieckiej Bundeslidze. Trzeci pewniak to również piłkarz Borussi Dortmund - Łukasz Piszczek. Do pewniaków zaliczają się zagraniczni zawodnicy: Ludovic Obraniak, Eugen Polanski, Damien Perquis. Oficjalna piłka Euro 2012 to Tango 12. Prace nad piłką Euro 2012 trwały ponad dwa lata. Pod warstwą zewnętrzną znajduje się specjalna tkana powłoka oraz nowy rodzaj pęcherza mający na celu zmniejszenie wchłanianie wody do minimum. Ma to zapewnid komfort gry piłką Tango 12 niezależnie od warunków panujących na boisku. Budowa piłki ma zapewnid stabilny i pewny tor lotu piłki oraz ułatwid kontrolę nad futbolówką i kontakt piłki z butem.

Redakcja: S.Welenc, M.Kowalski, S.Mazurek

22 | S t r o n a

kurier_int_2012_kwiecie_  

kurier_int_2012_kwiecie_

kurier_int_2012_kwiecie_  

kurier_int_2012_kwiecie_

Advertisement