Page 1

VÕRDLEB

Suverehvid

REHVITESTI tegemiseks vajatakse vett, palju vett. Suurem osa katsetest tehakse märjal pinnal ja ainus võimalus tingimused kõigi rehvide jaoks võrdsed hoida on rada kunstlikult kasta. Vihmasadu rikub muidugi kuiva ilma katsed, aga ka märja asfaldi katsed, sest vee lisandudes pidamine halveneb.

Valik Euroopa Suverehvide turul käib kõva konkurents ning kogu aeg lisandub neid, kes tahaksid tuntud tegijatelt endalegi viilukest haarata. Oleme küll harjunud, et tulemusi kokku lüües on võitjaks mõni Euroopa markidest, aga teada on ju seegi, et Aasia insenerid on kiired eeskujudest õppust võtma. Osatakse juba sealgi – aga kas neist oskustest piisab rehvitesti võiduks, on juba sootuks iseasi. JUKKA ANTILA FOTOD: LASSE ALLARD TESTIMEESKOND: TEST WORLD OY

18

I

gakevadises Tehnikamaailma rehvitestis võtavad seekord üksteiselt mõõtu kuraditosin erinevat suverehvi – nende rehvide „kodumaad” varieeruvad Indiast ja Taiwanist kuni Saksamaa ja Hollandini. Nende hulgas on seega nii nimekaid kvaliteettooteid kui vähem tundud tegijate omi nii lähemalt kui kaugemalt. Et vahepeal on kehtima hakanud uus rehvimärgistussüsteem (vt TM, 12/2012), siis uurime lisaks traditsioonilistele katsetele sedagi, kas tootjate välja kuulutatu ka tegelikkuses paika peab.

Jätsime seekordsete kokkuvõtete juures välja toomata iga konkreetse rehvi hinna. Asi on selles, et samale rehvile võib leida hinnanumbri, mis niinimetatud ametliku tavahinnana kisub juba 145 euro kanti, kuid reaalselt annavad kaupmehed need kätte juba 80 euro eest. Ja et nii leiab erinevaid hindu pea kõigile testis osalenud rehvidele, on sisuliselt võimatu ühte konkreetset numbrit välja tuua. Rusikareeglina näikse seda mõõtu rehvide tükihind keskmiselt kuskil 90 euro kandis olevat, aga tõsisema huvi

T EHNIK A M A A IL M 4/2013

Suverehvid18-25.indd 18

5/3/13 6:32 AM


Apollo Alnac 4G ■ Barum Bravuris 2 ■ Bridgestone Turanza T001 ■ Continental ContiPremiumContact 5 ■ Dunlop Sport BluResponse ■ Goodyear Efficient Grip Performance ■ Hankook Ventus Prime 2 ■ Michelin Primacy 3 ■

Nankang Green/Sport ■ Nokian Hakka Blue ■ Pirelli Cinturato P7 ■ Toyo Proxes CF2 ■ Vredestein Sportrac 5 ■

Auto: VW Golf ■ Rehvimõõt: 205/55 R 16 V ■

ja Aasia vahel Suverehvid18-25.indd 19

5/3/13 6:32 AM


VÕRDLEB | Suverehvid

MIDA rutem õnnestub katsete sari läbi viia, seda paremini püsivad rehvide omadused katsetajatel meeles ja tingimused on kõigile ühesugused.

korral tasub veidi internetis ringi vaadata.

Pidamine pidurdades Et oleks üldse mingit lootust testis edu saavutada, peab rehvil olema hea pidamine märjal asfaldil. Sealne pidurdusmaa annab päris hea pildi sellest, kuidas valmistajal on rehvi ehituse, mustri ja kummisegu projekteerimine õnnestunud. 80 km/h kiiruselt pidurdades on erinevus parimate vahel ju üsna väike. Meetrid on hea ühik rehvide kvaliteedi võrdlemiseks – siiski aga ka petlik, sest asjatundmatule võib tunduda, et mis see mõni meeter siia-sinna ikka loeb. Kiiruste võrdlemine avab teise vaatenurga. Kui pidurdada kõrvuti ning parimad – Continental, Dunlop ja Pirelli – seisma jäävad, siis on Bridgestone’i või Nankangi rehvidega autol ikka veel 30 km/h kiirus sees (seda siis 80 km/h juurest alustades). Võtame aga vihmamärja maantee ja kiiruse 120 km/h – kui juhi reageerimisaeg kõrvale jätta, saab parimate rehvidega pidama umbes 75 meetriga. Ning kui parimad juba seisavad, on kehvematel kiirus ikka veel üle 50 km/h… Et uus rehv üldse tüübikinnituse saaks, peab pidurdusmaa märjal asfaldil mõistlikesse piiridesse jääma ning ELi reeglid nõuavad nüüd, et valmistaja sellekohase tähise ka rehvi markeeringusse lisaks.

Külgpidamine Pikipidamine märjal teel on küll rehvi tähtsaim omadus, ent ei anna veel täielikku pilti rehvi käitumisest libeda ilmaga. Olulised on ka külgpidamine ja juhitavus erinevates olukordades. Rehvi jaoks on raskeim see, kui vajatakse üheaegselt nii piki- kui külgpidamist. Möödudes ootamatult teele ilmunud takistusest, surub juht vaistlikult pidurile ja pöörab samal 20

KIIRUSRAJAL aega võttes saab teada, kuidas rehv muutlikes oludes peab. Rehvi käitumine on aga heast ringiajast olulisem. Hea rehv ei üllata juhti ka pidamise piirile sattudes.

ajal ka rooli – pahatihti liiga palju, nii et rehvi pidamine saab kergesti otsa. Kõik rehvid kuulavad piisavalt hästi rooli siis, kui pidamist piisab ja rooliliigutused rahulikuks jäävad. Tähtis on aga küsida, kuidas käitub rehv ohuolukorras, kus pidamise piir on ületatud ja libisemine juba alanud. Kui autol on stabiilsuskontroll, siis tõenäoliselt püüab see kõigest väest külglibisemist vältida, vähendades selleks esirataste pidurdusjõudu, ning kaared tulevad oodatust laiemad. Ilma stabiilsuskontrollita võib muidugi juhtuda, et esi- või tagarattad kaotavad täielikult pidamise ja tulemuseks on kontrollimatu libisemine. Parimad testis osalenud rehvid kuulavad ohuolukorraski kindlalt rooli – isegi siis, kui juht teeb vea või lihtsalt jätab rehvide pidamisvõimega arvestamata. See ongi rehvi tähtsaim töö: pakkuda juhitavust ja turvalisust kõigis oludes, muu hulgas ka siis, kui on satutud üle pidamise piiri. Aasia valmistajate rehvid olid juhitavuse poolest saba lõpus või parimal juhul keskpaigas, seda nii kuival kui märjal teel. Euroopa parimad tooted seevastu on hämmastavalt kuulekad ja isegi testirajal kõigest väest pingutades oli raske panna neid juhitavust kaotama. See on aga rehvi puhul meeldiv ja tähtis omadus – eriti kui märjad teed pole suvelgi sugugi haruldased, kevadest ja sügisest rääkimata.

Vesiliug Vesiliug on üks vastik nähtus. Kui vett on teel vähe, võib rehvi pidurdades või kurvis proovile panna ning ka äkilise libisemise juures jääb rehvil pisut pidamist siiski alles. Vesiliu puhul aga mitte – siis on rehv teepinnast eraldunud ja auto juhitavus kadunud.

Paraku algab vesiliug sageli ootamatult ja hoiatuseta: alles oli pidamine peaaegu normaalne, järsku puudub aga täiesti. Vesiliug tekib siis, kui rehv ei suru enam piisavalt kiiresti vett kõrvale, vaid tõuseb veepadjale. Varem või hiljem tekib vesiliug iga rehviga – millal just, see sõltub rehvi laiusest ja mustrist, sõidukiirusest ja veekihi paksusest. Kõige õnnetum kombinatsioon on lai, kulunud rehv ja roopasse sõidetud tee, sest siis võib vesiliug tekkida juba linnakiiruselgi. Testis osalenud uued rehvid said hakkama kiirusel 80 km/h, sealt edasi hakkasid aga järgimööda juhitavust kaotama.

Reisimugavusele mõeldes Pidamisele ja juhitavusele rõhuvad katsed näitavad rehvi omadusi ohuolukordades ehk turvalisust siis, kui juhtub midagi üllatavat. Valdav osa rehvi elueast kulgeb õnneks rahulikes tingimustes, seega võiks eeldada, et tegemist on meeldiva, mitte närvesööva reisikaaslasega. Parim rehv on selline, mis ei sunni sõidu ajal endale mõtlema. Rehvimüra on aga üks ärritavamatest omadustest. Kuna müra on üks keskkonna komponente, on rehvimürale kehtestanud EL normid ja kuuluvus ühte või teise müraklassi peab olema rehvi markeeringus kirjas. See on siiski seotud välise müraga ehk sellega, kuidas kostab rehvi veereemise krudin jalakäijale. Auto sisse kostev müra on enamasti midagi muud ja meie tegelesime selle mõõtmisega. Erinevused olid väikesed ja õnneks ei osutunud ükski rehvidest tüütult lärmakaks. Ebatasasel teel pehmendab hea rehv värinaid, mis jõuavad juhi sõrmedeni ja reisijate istmikeni. Halvemal juhul mõjutavad kühmud ja lohud auto sõidusuunda ning tagaistmel tundub see väsitava vän-

derdamisena. Testirühma parimate ja nõrgemate vahel oli märgatavaid erinevusi, aga päris kõlbmatuid rehve polnud meile sattunud.

Kütusekulu Rehvi suur veeretakistus annab vähehaaval tunda kütusekulus ja sealtkaudu ka keskkonna saastumises. Autoliikluse osa süsihappegaasi eristumises on suur ja veeretakistuse vähendamisel oleks märgatav mõju. Koos pidurdusmaa ja rehvimüraga on veeretakistus nüüd standardiseeritud ning rehvile sertifikaadi saamiseks peab see olema fikseeritud. Veeretakistuse mõõtmine tõi kaasa testi suurima üllatuse. Goodyeari ja Dunlopi – mõlemad ju sama emafirma margid – veeretakistus osutus harvanähtavalt madalaks. Iseenesest pole veeretakistuse vähendamine osava tegija käes ju ülesaamatult keeruline, kuid raske on seda ühendada hea pidamise ja juhitavusega. Vahe testi parimate ja kõige nõrgema ehk Hankooki veeretakistuse vahel tähendab lausa 7% erinevust kütusekulus ja see on samas mõõdus rehvide puhul harukordselt suur.

Lõpptulemused Testi lõppedes lisatakse tulemustele osakaalud ja arvutatakse punktid kokku. Märja tee omadused on peaosas, sest see on rehvile raskeim keskkond. Kuival asfaldil on pidamist rohkem, ohtlikke olukordi on lihtsam lahendada ja nii on mõju lõpptulemusele väiksem. Rehvimüra, sõidumugavus ja kütusekulu mõjutavad lõpptulemust vähem, aga kui muud omadused võrdsed, võib just mõni neist saada otsustavaks kaalukeeleks. Seekord on põhjust õnnitleda Goodyeari – see on madala veeretakistuse ja väga hea pidamise & juhitavusega rehv. Aasia firmad aga valmistasid pettumuse.

T EHNIK A M A A IL M 4/2013

Suverehvid18-25.indd 20

5/3/13 6:33 AM


Vesiliu tekkimine kiirus (km/h)

Kiiruskatse märjal asfaldil

Continental Bridgestone Hankook Pirelli Nokian Dunlop Apollo Barum Goodyear Vredestein Michelin Toyo Nankang

Vredestein Goodyear Pirelli Barum Nokian Dunlop Bridgestone Apollo Continental Michelin Hankook Nankang Toyo

86,8 86,7 86,3 85,1 85,0 84,4 84,2 84,2 83,8 83,2 82,3 81,8 81,5

Pidurdamine kuival asfaldil 100–5 km/h teepikkus (m)

Juhitavus märjal asfaldil

Dunlop Michelin Goodyear Apollo Vredestein Pirelli Hankook Continental Nokian Toyo Bridgestone Nankang Barum

Goodyear Nokian Continental Dunlop Vredestein Apollo Barum Hankook Michelin Pirelli Toyo Bridgestone Nankang

Müratase

Bridgestone Continental Dunlop Nankang Nokian Pirelli Apollo Barum Goodyear Hankook Michelin Toyo Vredestein

Suverehvid18-25.indd 21

38,7 39,0 39,3 39,6 39,6 39,8 40,2 40,4 40,7 40,8 41,2 41,3 41,4

hinnang 9 9 9 9 9 9 8 8 8 8 8 8 8

Mugavus

Apollo Continental Toyo Dunlop Goodyear Michelin Nankang Nokian Pirelli Vredestein Barum Bridgestone Hankook

aeg (s) 108,1 108,7 109,6 109,9 109,9 110,1 110,6 111,0 111,4 112,7 113,6 113,8 115,4

hinnang 10 10 9 9 9 8 8 8 8 8 8 7 6

hinnang 9 9 9 8 8 8 8 8 8 8 7 7 7

Pidurdamine märjal asfaldil 80–5 km/h teepikkus (m) Continental Dunlop Pirelli Apollo Goodyear Nokian Barum Michelin Vredestein Hankook Toyo Bridgestone Nankang

Juhitavus kuival asfaldil Nokian Continental Goodyear Michelin Pirelli Vredestein Apollo Barum Dunlop Hankook Toyo Bridgestone Nankang

30,2 30,9 31,3 31,5 31,8 32,0 32,2 32,2 32,6 32,8 33,3 35,2 37,4

hinnang 10 9 9 9 9 9 8 8 8 8 8 7 7

Veeretakistus kütusekulu kasv (%) Goodyear Dunlop Toyo Bridgestone Continental Michelin Nokian Vredestein Barum Apollo Pirelli Nankang Hankook

0,0 0,6 3,2 4,1 4,1 4,2 4,5 4,5 4,7 4,9 5,9 6,1 7,4

Pidurdamine märjal ja kuival Katse käigus pidurdati märjal ja kuival asfaldil. Märjal registreeriti pidurdusteekond vahemikus 80–5 km/h ja kuival 100–5 km/h. Iga rehvi lõpptulemuseks on kümne pidurdamise keskmine. Külgpidamine märjal asfaldil Rehvi pidamist hinnati erinevate kurvide, tõusude ja laskumistega ringrajal. Vesiliug Vesiliu tekkimist uuriti veega kaetud pinnal kiirendades, mõõtes kiirust ja veorataste libisemist. Iga rehvi jaoks leiti kiirus, mille puhul kiirendus lõppes, sest rehv oli kaotanud kontakti teega. Juhitavus märjal ja kuival Rehvide juhitavust hinnati ringrajal tehtud katsete järel eri juhtide arvamuste põhjal. Arvestati rehvide käitumist kurvides, pidurdamisel ja äkilise möödumiskatse järel oma sõiduritta naasmisel. Müra Rehvimüra hinnati subjektiivse arvamuse põhjal. Kiirendati, kuni auto kiirus oli 100 km/h ja lasti siis vabakäiguga edasi veereda, kuulates tekkivat müra. Oluliseks peeti müra tooni ja selle häirivust; müra kuulati nii esi- kui tagaistmel. Mugavus Sõidumugavust hinnati kehvas seisukorras teel, kuhu oli tehtud auke ja ebatasasusi veel lisaks. Mugavust hinnati nii juhi kui tagaistmel reisija seisukohast. Veeretakistus Veeretakistust mõõdeti laboritingimustes trumlil, nagu see on ette nähtud ka eurosertifikaadi saamiseks. Saadud koefitsient on ümber arvutatud kütusekuluks. Mõõtmised ja arvutused Kõigi mõõtmiste juures kasutati RaceLogic VBox seadmeid, mille töö põhineb GPSi kasutamisel.

5/3/13 6:33 AM


LÕPPHINNANG

Suverehvid Veeretakistus

Pidurdamine märjal asfaldil

REHVID Valmistaja andmed

Mõõdetud

Valmistaja andmed

Mõõdetud

C E C C B B E C C C E C C

C C C C B B E C E C E C C

B C B A A A A A B A A B B

B B C A A B B B C B B B B

Apollo Alnac 4G Barum Bravuris 2 Bridgestone Turanza T001 Continental ContiPremiumContact5 Dunlop SportBluResponse Goodyear Efficient Grip Performance Hankook Ventus Prime 2 Michelin Primacy 3 Nankang Green/Sport Nokian Hakka Blue Pirelli Cinturato P7 Toyo Proxes CF 2 Vredestein Sportrac 5

Goodyear Efficient Grip Performance Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: NE0F NY1R Valmistamisaeg: 2012 nädal 36 E-sertifikaat: E13 (Luxemburg) Valmistatud: Saksamaal

Uued reeglid

22

Goodyear

Hankook

Michelin

Nankang

Nokian

Pirelli

Toyo

Vredestein

KOONDHINNE

Dunlop

ÖKONOOMSUS JA MUGAVUS

Müratase Mugavus Veeretakistus

Continental

KUIV ASFALT

Pidurdamine Juhitavus

60 20 15 15 10 25 15 10 15 5 5 5 100

Bridgestone

Pidurdamine Külgpidamine Vesiliug Juhitavus

Barum

MÄRG ASFALT

jätta oma jälje märgpidamise või rehvimüra mõõtmisel. Välitingimustes tehtud katsete puhul tuleb arvestada, et pole võimalik tagada kõigile täpselt ühesuguseid tingimusi. Tegime rehvidele veeretakistuse ja märjal asfaldil pidurdamise katsed ning võrdlesime tulemusi valmistaja poolt pakutuga. Siinkohal tuleb rõhutada, et hindeklasse paika pannes on D esialgu vahele jäetud, tõenäoliselt on plaanis skaalat tulevikus täpsustada. Pakutud ja mõõdetud tulemused erinesid kõige enam ühe astme võrra, seda võib pidada siiski täiesti aktsepteeritavaks, sest mõõtmiste metoodika võis vähesel määral erineda.

Apollo

HINNANGUD

Osatähtsus %

■ ALATES 2012. aasta oktoobrist peavad kõik Euroopa Liidus müüdavad rehvid olema varustatud kleepsuga, millele on märgitud rehvi veeretakistus, märgpidamine ja müra, mida rehv mööda sõites tekitab. Valmistajad võivad oma toodet ise testida ning ELi liikmesriigid otsustavad, kuidas oma territooriumil turujärelevalvet teostada. Autoajakirjandusel on siin kindlasti oma roll kontrollimisel, kas valmistajate antud tulemused on ka tõepärased. Pidamise ja muude omaduste katsetamine pole alati lihtne. Veeretakistusega on kõige kindlam, eriti kui katse teha laboris ja täisautomaatselt – seda ei mõjuta ilmastikutingimused ega testijate tegevus, mis võivad

9 8 8 8

9 9 8 8

7 9 10 7

10 8 10 9

10 9 8 8

9 10 8 10

9 7 10 8

9 7 7 8

6 7 6 6

9 9 9 10

9 9 9 8

8 6 6 8

9 10 7 9

8 8

7 8

7 7

8 9

9 8

9 9

8 8

9 9

7 7

8 10

8 9

7 8

8 9

8 9 7 8,2

8 7 7 8,1

9 7 8 7,9

9 9 8 9,0

9 8 10 8,9

8 8 10 9,1

8 7 6 8,2

8 8 8 8,2

9 8 7 6,7

9 8 8 9,0

9 8 7 8,6

8 9 8 7,3

8 8 8 8,6

■ GOODYEAR on suurepärane rehv, eriti siis, kui jutt käib väikese veeretakistuse ühendamisest hea pidamisega märjal asfaldil. Märjal asfaldil saab Goodyear korralikult pidama ning ringiajad ja juhitavus on rühma tippude hulgas. Ka kuivaga käitub Goodyear eeskujulikult ning on ohuolukordades kuulekas.Vesiliule vastu panekul on Goodyear keskpärane, aga see on ka tipptasemel rehvi ainus iluviga.

HEA

• Veeretakistus • Juhitavus märjal ja kuival HALB

• Keskpärane vastupanu vesiliule

Koondhinne 9,1

★★★★★

T EHNIK A M A A IL M 4/2013

Suverehvid18-25.indd 22

5/3/13 6:33 AM


Continental ContiPremiumContact 5

Nokian Hakka Blue

Dunlop Sport BluResponse

Pirelli Cinturato P7

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: CN0F A1XF Valmistamisaeg: 2012 nädal 39 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Prantsusmaal

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 94 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: YLCP Valmistamisaeg: 2012 nädal 38 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Soomes

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: N507 JH6R Valmistamisaeg: 2012 nädal 37 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Saksamaal

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: XB BK N294 Valmistamisaeg: 2012 nädal 41 E-sertifikaat: E3 (Itaalia) Valmistatud: Itaalias

■ CONTINENTAL ile on isegi hoolega otsides raske midagi ette heita. Rehv on kõigis oludes kuulekas ja käitub loogiliselt ka äkiliste möödumiskatsete käigus. Kui kiirus kasvab lubatust suuremaks, võib juhtuda, et järsud suunamuutused kuival asfaldil toovad kaasa tagarataste pidamise kadumise. Sellegi taltsutamine on siiski lihtne. Kuival teel on Continentali pikipidamine keskpärane. Vesiliugu tõrjuma on rehv aga rühma parim, sõidu ajal vaikne ja mugav ning veeretakistus on rahuldav.

■ NOKIAN oli sõiduomadustelt parim, saavutades ainsana täispunktid nii märjal kui kuival ringrajakatsel. Rehv käitub harvanähtavalt loogiliselt ja tasakaalukalt ega üllata juhti kordagi, pakkudes rohkelt sõidurõõmu. Pidurdamisel ja vesilius on Nokian paremate seas, jäädes kõige tugevamatele konkurentidele siiski alla. Rehv on vaikne ja mugav, veeretakistus on keskmisel tasemel.

■ DUNLOP pidurdab lausa suurepäraselt nii kuival kui märjal asfaldil ja selle veeretakistus on harvanähtavalt madal. Rehv on kuulekas, kuid käitumises võib esineda üllatusi; just kuival asfaldil võib tagarataste pidamine järskudel suunamuutustel otsa saada. Kuna pidamise ja juhitavusega on üldiselt kõik korras, saavad ka libisemised kergesti taltsutatud. Dunlop on vaikne ja tuleb ka vesiliuga hästi toime, mitte küll nii hästi, kui kõige paremad.

■ PIRELLI pidamine on märjal asfaldil väga hea ja vesiliule paneb see tublisti vastu. Rehvi käitumine on aga rahutu ning märjal teel tekkinud ootamatus olukorras saab ka pidamine ootamatult otsa. Libisemist on küll lihtne taltsutada. Kuival teel on Pirelli kindel ja täpne, möödumiskatse õnnestub kergesti. Pikemal reisil on Pirelli sõbralikult vaikne ja keskmiselt mugav, aga veeretakistus on kvaliteetrehvi kohta kõrge.

HEA

HEA

• Pidamine ja juhitavus märjal ja kuival • Vastupanu vesiliule HALB

HALB

• Keskpärane pikipidamine kuival

Koondhinne 9,0

Suverehvid18-25.indd 23

HEA

• Sõiduomadused märjal ja kuival • Vaikne ja mugav

★★★★★

HALB

• Keskpärane pidurdusmaa kuival

Koondhinne 9,0

HEA

• Pidurdamine märjal ja kuival • Veeretakistus

★ ★★★★

HALB

• Üllatav käitumine kuival asfaldil

Koondhinne 8,9

• Pidamine märjal asfaldil • Käitumine vesilius

★★★★★

• Veeretakistus

Koondhinne 8,6

★★★★

5/3/13 6:33 AM


LÕPPHINNANG

Suverehvid

Vredestein Sportrac 5

Apollo Alnac 4G

Michelin Primacy 3

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: DVKS Valmistamisaeg: 2012 nädal 38 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Hollandis

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: 8F 0F Valmistamisaeg: 2013 nädal 02 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Indias

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: 2XRP EX H Valmistamisaeg: 2012 nädal 50 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Ungaris

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: FT WC 03RX Valmistamisaeg: 2012 nädal 48 E-sertifikaat: E2 (Prantsusmaa) Valmistatud: Saksamaal

■ VREDESTEIN tegi märjal ringrajal parima aja, mis eeldas head külgpidamist ja täpset juhitavust. Pikipidamine nii silmapaistev ei ole ja vesiliug kipub liiga kergesti tekkima. Kuiva ilmaga on Vredesteini pidamine hea, möödumiskatsel käitub see rahulikult ja kindlalt ega kaota pidamist ka kõige keerulisemas olukorras. Müra ja mugavuse poolest on rehv keskmisel tasemel ja sama käib veeretakistuse kohta.

■ India päritoluga APOLLO on meie rehvitestides uustulnuk, kuid teenis oma koha auga välja. Ilmselt on koostöö Vredesteiniga toonud uusi oskusi ja lisanud arendustööle kiirust. Apollo pidurdab nii märjal kui kuival teel hästi ja oli mõnegi tuntud kvaliteetrehviga samal tasemel. Juhitavuselt on rehv liiga lõtv ja pidamine saab vara otsa, aga loomu poolest on käitumine rahulik. Pikemal teel on rehv mugav, aga veeretakistus on suurevõitu.

■ HANKOOK saab vesiliuga hästi hakkama ja pidurdusmaa märjal asfaldil on rahuldav. Ringrajal on Hankookiga raske korralikku aega kirja saada, sest külgpidamine ja juhitavus jätavad soovida. Kurvides pidurdamisel kaotab Hankook kergesti pidamise ja reageerib juba libisema hakates aeglaselt, käitub aga siiski loogiliselt. Kuival asfaldil tehtud möödumiskatsel reageerib rehv laisalt, kuid on loomult rahulik. Veeretakistus on rühma kõrgeim ja teepinna ebatasasused on selgesti tunda.

■ MICHELIN on märja ilmaga rahulik, külglibisemisse on seda saada väga raske. See on hea omadus, aga võib osutuda ka tülikaks – siis kui takistuse vältimiseks nõutakse rehvilt kiiret reageerimist. Vesiliug tekib Michelinil ühena esimestest. Esirataste pidamine kaob kergesti, seetõttu jätavad soovida ringiajad ja pidurdusteekond. Kuival asfaldil on Michelini pidamine parem ja juhitavus kindlam. Rehvimüra, mugavuse ja veeretakistuse poolest on tegemist keskpärase rehviga.

HEA

HEA

• Pidamine ja sõiduomadused märjal teel • Juhitavus kuival asfaldil HALB

Koondhinne 8,6

HEA

• Ühtlane pidamine kõigis tingimustes • Sõidumugavus

Koondhinne 8,2

• Rahulik käitumine iga ilmaga

HALB

• Veeretakistus

★★★★

HEA

• Vastupanu vesiliule

HALB

• Käitumine vesilius

24

Hankook Ventus Prime 2

HALB

• Juhitavus märjal asfaldil • Veeretakistus

★★★

Koondhinne 8,2

• Käitumine vesilius • Kvaliteetrehvi kohta keskpärane pidamine märjal asfaldil

★★★

Koondhinne 8,2

★★★

T EHNIK A M A A IL M 4/2013

Suverehvid18-25.indd 24

5/3/13 6:33 AM


Barum Bravuris 2

Bridgestone Turanza T001

Toyo Proxes CF2

Nankang Green/Sport

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: CP0F W1MA Valmistamisaeg: 2012 nädal 51 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Saksamaal

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: 7G8K P5Y Valmistamisaeg: 2012 nädal 44 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Poolas

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 91 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: jah DOT: CX8K Valmistamisaeg: 2012 nädal 48 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Jaapanis

Rehvimõõt: 205/55 R 16 Kiirusklass: V (240 km/h) Koormusklass: 94 Kindel pöörlemissuund: ei Sise/väliskülg erinevad: ei DOT: U88K Valmistamisaeg: 2012 nädal 50 E-sertifikaat: E4 (Holland) Valmistatud: Taiwanis

■ BARUMi pidamine märjal asfaldil on oma hinnaklassi kohta suhteliselt korralik. Rehv käitub tasakaalukalt, ei üllata juhti ja on võimeline headeks ringiaegadeks, mis näitab, et omadused on ühtlaselt paika saanud. Äkilistes olukordades läheb rehv rahutumaks ja tagarataste pidamine võib pikema hoiatuseta ära kaduda. Kuival asfaldil tehtud möödumiskatsel on Barum liiga laisk ja pidurdusteekond venis kogu rühma pikimaks. Teepinna ebatasasused on selgesti tunda ja veeretakistus on keskpärane.

■ BRIDGESTONE valmistas suurima pettumuse. Pidamine ja juhitavus märjal teel on suure valmistaja jaoks puudulikud ja ka kuivaga pole asi palju parem. Bridgestone reageerib laisalt, ohuolukorras kaob pidamine äkitselt ja juhtida on raske. Vesiliu vältimisel on Bridgestone seevastu üks parematest, see väärib küll eraldi märkimist. Pikemal reisil on rehv vaikne, kuid mitte just mugav.

■ TOYO ei armasta vett. Märjaga venib pidurdusteekond pikaks, ringiajad tulevad kehvad ja vesiliug tekib kergesti. Käitumine on küll rahulik ja loogiline, kuigi pidamisest jääb möödumiskatsel ja mujalgi puudu. Kuival asfaldil kuuletub Toyo kindlalt ja rahulikult, aga pidamist jääb möödumiskatsel ikkagi väheks. Toyo on mugav ja pehmendab hästi teepinna ebatasasusi. Veeretakistus on heal tasemel.

■ NANKANG on vaikne rehv, kuid sellega kiidusõnad ka piirduvad. Nankangi pidamine ja juhitavus ei ole tänapäevasel tasemel, vaid raskemates oludes libiseb rehv kogu aeg. Möödumiskatsel on rehv eriti raskesti juhitav, sest kunagi ei tea, kas enne kaob esi- või tagarataste pidamine, kaob see aga äkiliselt. Nankang satub kergesti vesiliugu ja selle veeretakistus on suur. Kui omadused on nii kehvad, siis ei tasu sellist rehvi osta ka odava hinna eest.

HEA

HEA

• Pidamine märjal asfaldil

HALB

Suverehvid18-25.indd 25

Koondhinne 7,9

• Vaikne

HALB

• Pidamine ja juhitavus nii märjal kui kuival • Mugavus

★★★

HEA

• Mugavus

HALB

• Pidurdamine kuival teel • Mugavus

Koondhinne 8,1

HEA

• Vastupanu vesiliule

★★★

HALB

• Käitumine vesilius • Pidamine märjal teel

Koondhinne 7,3

• Pidamine ja juhitavus kõigis oludes • Käitumine vesilius

★★

Koondhinne 6,7

5/3/13 6:33 AM

Suverehvid 2013  

Suverehvid 2013

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you