Page 1

tydenkavycz

#tydenkavy

#kavaspojuje

ok

r

www.tydenkavy.cz

k a ž dý

1. –– 8. října 2017, všude, kde voní káva

íhá rob

den kávy p Tý

o d 1 . ř íj n

Kávový magazín festivalu Týden kávy Mapa kaváren

Speciální program

Trhy kávy 7. & 8. 10.

68 jedinečných brněnských kaváren, které stojí za to poznat

přednášky, soutěže, cuppingy, degustace, kávové laboratoře

22 pražíren a dodavatelů kávy z celé České republiky

Cesta kávy

Barista roku 2017

Domácí přípravy

cesta kávy z plantáže až do vašich hrníčků

rozhovor s Janem Škeříkem, aktuálním Baristou roku a hlavním hostem festivalu

objevte kouzlo a pestrost kvalitní domácí přípravy kávy

#kavaspojuje

a


Ochutnejte Trhy kávy

Cesta kávy

Odhalte pestrý svět chutí a vůní. Svezte se na vlně kofeinu. Chcete si vychutnat kávu, poznat její druhy, objevit nové chutě a vůně? Máte zájem se o kávě naučit něco víc, než že je to velmi oblíbený nápoj? Chtěli byste dokonce nakoupit vybavení na její přípravu? Tak si rozhodně nenechte ujít letošní Trhy kávy. Díky dvoudenní vstupence můžete ochutnat neomezené množství káv od 22 pražíren a  dodavatelů kávy z celé České republiky. Také načerpáte cenné rady k domácí přípravě kávy a setkáte se s lidmi, pro něž káva představuje v  životě téměř víc než voda. Vstupenka

zahrnuje také mnoho zajímavých přednášek, cuppingů a soutěží, na nichž nahlédnete pod prsty profesionálům v oboru, nebo si sami otestujete své zkušenosti v praxi na filtrační soutěži pro veřejnost. Novinkou jsou tzv. kávové laboratoře, tedy stoly, na kterých budou probíhat slepé testy a degustace tematicky vybraných káv či cascary. Takže my startujeme kávovary, protože káva na brněnských Trzích kávy poteče proudem!

#kavaspojuje #tydenkavy

Káva je oblíbený nápoj z pražených a namletých zrn kávovníku

Nádvoří Staré radnice a podloubí Tržnice Brno Radnická 11 a Zelný trh 250/14, Brno

300 Kč / 333 Kč (v předprodeji/na místě)

dvoudenní vstup, neomezená konzumace káv, vstup na přednášky, workshopy a cuppingy

100 Kč

jednodenní vstup, konzumace tří káv, vstup na přednášky, workshopy a cuppingy

Chutěmi kávy nás provedou:

Připravte se na degustaci káv dvou desítek pražíren a kávových dodavatelů.

Kávovník arabský (Coffea arabica)

Kávovník statný (Coffea canephora)

60–80 % světové produkce kávy (tento podíl klesá)

20–40 % světové produkce kávy, tento podíl však narůstá díky menší náročnosti na pěstování a vyšším výnosům

největší producent Brazílie

největší producent Vietnam

vyšší kvalita

nedosahuje kvality arabicy

aroma a chuť: vyšší acidita, chuť ovoce, ořechů, čokolády, květin, koření

aroma a chuť: zemitá a hořká

Na Hroudách 2 228, Nymburk 28802

obsah kofeinu: v průměrném šálku kávy 120 mg

obsah kofeinu: v průměrném šálku kávy 250 mg

MyCoffeePack www.mycoffeepack.com

vyšší cena

nižší cena

La Bohéme Café www.labohemecafe.cz Wolkerova 465, 749 01 Vítkov

Káva Malena www.kavamalena.cz

Coffee Source www.coffeesource.eu

Palackého třída 104, 612 00 Brno

Francouzská 100/312, 100 00 Praha 10

Hamwi Café www.madeinsyria.cz

NORDBEANS www.nordbeans.cz

Karlická 81/32, 153 00 Praha

Ruprechtická 365/55, 460 01 Liberec

Penerini coffee www.penerini.cz

Ikona Coffee www.ikona-coffee.cz

Palackého třída 60, 612 00 Brno

K Teplinám 663, 763 15 Slušovice

Fiftybeans www.fiftybeans.cz

Double B Coffee & Tea

Drážní 253/7, 627 00 Brno

Anglická 15, 120 00 Praha 2

Kopi Luwak www.kopiluwak.cz

Gala Coffee www.galagastro.cz

Modřická 205, 664 48 Moravany u Brna

Lipová-lázně 253, 790 61 Lipová-lázně

Cafento www.cafento.cz

Rolling Beans www.rollingbeans.cz

Amáres coffee - pražírna kávy Poděbrady www.kavapodebrady.eu

malaceskaprazirna www.cupK.cz

Tuřanka 1519/115a, 627 00 Brno

Dos Mundos www.dos-mundos.cz

Husova 24/11, 290 01 Poděbrady

Lázeňská káva Luhačovice www.lazenskakava.cz Hradisko 467, 763 26 Luhačovice

Rebelbean www.rebelbean.cz Optátova 1a, 637 00 Brno

káva na KNOPP

/kavanaknopp

Werichova 552/6, 669 04 Znojmo

Brao Caffè www.kava-mlejnek.cz

Klimešova 33, 621 00 Brno Dobrovičova 16, 811 09 Bratislava (Slovensko) Ve Smečkách 18, Praha 110 00

Korunní 31, 120 00 Praha 2

Více o pražírnách na www.tydenkavy.cz Generální partner

Partneři

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Stále zelené kávovníky s původem v  Etiopii a  Jemenu rostou v  tropickém a subtropickém podnebném páse a dorůstají výšky až 10 metrů. Tyto ovocné dřeviny z čeledi mořenovitých se však pro účely pěstování nechávají dorůst pouze do výšky 3 metrů. Ačkoliv mezi jejich nejznámější druhy patří arabica a canephora (robusta), celkem jich je mnohonásobně víc. Plodnými jsou kávovníky zhruba po 2 až 6 letech dle druhu. Jejich plody, tzv. kávovníkové třešně, zrají až 14 měsíců a ukrývají v sobě dvě kávová zrnka. Pokud se v kávovníkové třešni nachází jen jedno zrno, mluvíme o perlové kávě. Rozdíl mezi robustou a arabicou lze poznat i na pohled. Zatímco robusta je menší, oblejší a s rovnou rýhou uprostřed kávového zrna, arabica je protáhlejší, plošší a rýhu uprostřed má zakřivenou. Robusta

Gabčíkova 8, 841 05 Bratislava (Slovensko)

Kávovníkové třešně dozrávají postupně, a proto se na jednom keři mohou současně vyskytovat květy a třešně (zelené i zralé). Po uzrání se plody sklízí v průběhu celého roku dle toho, ve které zemi a v jaké nadmořské výšce dozrávají. V různých zemích se sbírají třešně žluté, červené, ale i tmavě fialové barvy. Kvalitnější a chuťově zajímavější káva pochází z  ručního sběru. Strojový sběr je sice rychlejší, nicméně je méně šetrný ke kávovníkům a dochází při něm ke sběru i nezralých zrn. Strojově se zpracovává především kávovník statný.

Pěstování

Arabica

Goriffee www.goriffee.com

/doublebpraha

Sklizeň

7. & 8. 10. 2017, 10.00–18.00

Zpracování Ke zpracování kávovníkových třešní dochází co nejdříve po sklizni. Existují 3 metody, kterými se z třešně získávají zrnka: suchá (natural), promytá (washed) a polopromytá (semiwashed).

Odpočinek a třídění Po zpracování se kávovým zrnům dopřává odpočinek, a to až 2 měsíce. Následně se zrna třídí ručně i  strojově podle velikosti, barvy i hustoty a oddělují se defektní kusy (výběrová káva). Poté se zrna balí do jutových pytlů nebo krabic a jsou odvezena na burzu nebo do pražírny.

Obchodování S kávou se obchoduje na burze, s arabicou zejména v New Yorku, s robustou pak v Londýně. Kvalitní káva se prodává spíše formou direct trade (přímým obchodem mezi farmáři a pražírnou).

Pražení Pražením získává káva svou typickou chuť, vůni a barvu. Zelená zrnka se praží horkým vzduchem v pražičkách. Postupně se z nich vypařuje voda, po prvním prasknutí (crack) se zvýší jejich objem a začínají v nich důležité chemické reakce. Před druhým crackem by mělo pražení končit a zrna by měla být rychle ochlazena. Pokud pražení pokračuje, zrna se přepalují. Jsou černá, nezdravá a výsledná chuť kávy je hořká. Citát o pražení: „Chuť, kvalitu nebo aroma pepře, zázvoru, skořice či hřebíčku nijak neovlivníte. Kávu však můžete svými dovednostmi a  úsudkem přeměnit z housenky v motýla. Vyzdvihnete na povrch schovaný poklad.“ (Jabez Burns, přední vynálezce v oboru pražení kávy, 1878)

Mletí Hlavní mediální partneři

Mediální partneři

Akce se koná pod záštitou primátora města Brna Petra Vokřála a městské části Brno-střed.

Týden kávy pořádá nezisková organizace Kulturárium a společnost KAVA TEAM. Tiráž: editor – Adéla Hájková, šéfredaktor – Markéta Turková, grafické zpracování – Štěpán Žampach

Kávu lze koupit jednodruhovou, nebo ve směsi, zrnkovou či namletou v různé úrovni hrubosti. Káva ztrácí výraznou část ze své kvality už 15 minut po namletí, proto se doporučuje mlít kávu až těsně před její přípravou. Správná hrubost mletí je velmi důležitá, jelikož mimo jiného ovlivňuje také extrakci a tím i chuť kávy. Například French press vyžaduje nahrubo namletou kávu, naopak espresso najemno.

Příprava Kávu vám donesou v kavárně či restauraci, ale připravíte si ji i doma. Kávy na bázi espressa se připravují v kávovaru. Z alternativních příprav se nabízí například frenchpress, aeropress, chemex, drippery nebo vakuum pot.

Teploty pražení od světlého po tmavé Cinnamon

196 °C

New England

American

210 °C

219 °C

230 °C

240 °C

245 °C

250 °C

Vienesse

205 °C

French

Italian

City

Spanish

225 °C

Full City


Respekt ke kávě se Baristovi roku prohloubil v Kolumbii povali jsme je a rozhodli jsme, se kterou kávou pojedu do Soulu soutěžit. Jinak pro mě měla Kolumbie samozřejmě hodně naučný význam. Na kávové farmě jsem byl poprvé. A co jste tam poznal? Všechno a nic. Díky Dimovi jsem měl hodně informací o tom, jak to na farmě vypadá a měl jsem dobrý obrázek o tom, co mám čekat. Ale zároveň mě to samozřejmě všechno překvapilo, ohromilo a dostalo. Změnila cesta váš pohled na kávu? Dost lidí říká, že po návštěvě farmy získá ke kávě větší respekt. Myslím, že tenhle respekt jsem měl vždycky, jen se prohloubil. Zkrátka jsem byl u toho. A ne se jenom dívat – vlastnoručně jsem kafe produkoval, byl jsem u jeho fermentace a na zádech ho odtahal na sušení. To je zkrátka obrovská zkušenost.

Letošní titul Barista roku si vybojoval head barista kavárny Double B Coffee & Tea Jan Škeřík. Ještě než v listopadu odletí do jihokorejského Soulu na světový šampionát, ujme se role hosta na festivalu Týden kávy. Motto tohoto ročníku „Káva spojuje“ pro něj nabývá více rozměrů. „Bylo by to na dlouhé filozofování. Nicméně líbí se mi, že já osobně můžu propojit farmáře a jeho neskutečně těžkou práci se zákazníkem,“ říká devětadvacetiletý barista z Prahy. V létě jste navštívil Kolumbii, cestoval jste za kávou? Samozřejmě. Cílem bylo s naším pražičem a mým coachem pro světovou soutěž Dmitrym Borodayem vyprodukovat experimentální loty, které bych mohl použít v Soulu. V půlce září mi kávy z Kolumbie dorazily. Naku-

Trénujete určitě i na soutěž v Soulu. Jak příprava na světový šampionát vypadala a vypadá? Jak jsem zmínil, do září jsem čekal na kávu, abychom rozhodli, kterou použiji. Poté jsme navrhli veškeré receptury, drinky a prezentaci. No a pak začal dril. Co od účasti na Světovém baristovi očekáváte? Další posun, možnost reprezentovat českou kávovou scénu na světové úrovni. Je to pro mě obrovská výzva. Snad získám nějaké nové kontakty, možná nová přátelství. Kdo ví? Stal jste se hostem letošního Týdne kávy, jak vnímáte tuto roli? Nijak zvláštně se na ni nepřipravuji, nemám o ní konkrétní představu. Umím mluvit s lidmi i před lidmi, proto věřím, že to bude fajn.

Navštívil jste také jiné kávové země? Zatím ne a ani nemám žádnou vysněnou zemi. Mimo obor kávy mám hodně silný vztah ke Skotsku.

O čem budou vaše přednášky na festivale? Hlavně o Kolumbii. O tom, jaký byl můj záměr, co se týká soutěže, a o tom, jak to dopadlo.

Už jste zmínil, že jste vybíral kávu do soutěže o titul Nejlepšího světového baristy. Jakou roli vám však přineslo vítězství v českém Baristovi roku? Rozhodně ne tak velkou, jak by si mnozí možná chtěli představovat. Část lidí vás vnímá jako člověka, který tomu rozumí, a jako ambasadora výběrové kávy. Takže by se podle toho měl člověk chovat. Taky mám dobrý pocit z toho, že to, co dělám, dělám z nějakého úhlu pohledu nejlíp ve své zemi.

A jaké jsou vaše další kávové plány? Aktuálně se soustředím na světový šampionát. Spolu s  kavárnou  Double B otevíráme další pobočku, což je super projekt i  zkušenost. Taky chceme rozjet školení a tréninky pro veřejnost. Začínáme uskutečňovat projekt v Dubaji, takže se možná podívám i tam. Taky jsme v  Praze zaměstnali dva baristy z  Rigy a  jeden pražský kolega odletěl pracovat do Barcelony. To jsou benefity práce ve velké firmě, což se mi líbí. Už když jsem nastupoval, tak probíhaly podobné projekty. A jsem rád, že i teď se něco děje. Dlouhodobější plány zatím nemám, protože se snažím koncentrovat na aktuální dění.

Kam jste se od vítězství dál posunul? Stále trénuji, snažím se zlepšovat a získávat další zkušenosti.

S baristou u kávy Kdy jste pil svou první kávu? Přesně netuším. Byl jsem tehdy malý a určitě mi nechutnala. Kolik káv denně jste schopný vypít? Schopný jsem vypít hodně, ale nepoužívám kafe jako způsob, jak se nastartovat. Piji ho ze senzorického hlediska a jako součást mojí práce. Takže ochutnávám a nepiji kvanta. Vyberete si radši americkou nebo africkou kávu? To nedokážu říct. Africké kávy mi chutnají hodně, hlavně Etiopie a Keňa. Nicméně po návštěvě Kolumbie mám k místním kávám úplně jiný vztah. Jaká příprava kávy je vaše nejoblíbenější? Z filtrů mi nejvíc chutná V60. Espresso mě baví z tech-

nického hlediska, ta preciznost a provázanost jednotlivých úkonů, jak se dají pilovat třeba na soutěž. S kterým alkoholem byste si dal espresso? To bych si nedal. Jaký dezert si objednáváte ke cappuccinu? Když už dezert, tak hodně kvalitní klasický newyorský cheesecake a nebo nějakou čokoládovou záležitost, která musí být fakt dobrá. Ale cappuccino jako takové si prakticky neobjednávám. Co nejraději kreslíte při latte art? V latte art zručný nejsem. Myslím, že dokážu být precizní, co se týče kontrastu a držení os, ale komplikované obrázky neumím.

Jaké vlastnosti musí mít barista? Musí mít rád lidi, musí ho ten kontakt bavit. Taky být empatický, umět navodit dobrou atmosféru, aby se k němu lidi vraceli. Špičková káva je jedna věc, ale pokud nezaujmu lidi jako osobnost, tak se ke mně nevrátí. Jaké vlastnosti by neměl mít? Osobně mi třeba hodně vadí náladovost. Pokud svoji špatnou náladu přenesu za bar a tam na zákazníky, tak za barem nemám co dělat, protože to není profesionální. Co byste dělal, kdybyste nebyl barista? Asi bych pracoval v dopravním odvětví, ve kterém mám hodně zkušeností. Byl jsem v té práci dobrý, generovala mi solidní zisk a  také mám dodnes spoustu kontaktů. Ale nijak by mě ta práce nenaplňovala.

Na které kávové vlně se svezete? Historie kávy je dlouhá víc než tisíc let. Ve 20. století se však objevila tři významná období, která zásadním způsobem ovlivnila jak její výrobu, tak pohled kávomilců na ni. Tato období byla popsána v roce 2002 jednou z žen kávového průmyslu Trish Rothgeb a označena za vlny. My vám je představujeme a ptáme se: Na které vlně se svezete vy?

1. vlna: Káva k zákazníkovi (do 60. let)

2. vlna: Káva pro potěchu (od 60. let)

3. vlna: Káva k ocenění (od 90. let)

Na počátku 19. století se objevila touha podnikat s cenově dostupnou kávou, tak aby si ji mohl doma „uvařit“ každý. Už tehdy se rodila první kávová vlna, která s sebou přinesla masovou produkci kávy. Vůbec poprvé si lidé mohli koupit instantní kávu, na níž získaly v roce 1903 patent Spojené státy. Naprosto klíčovým se stal vynález vakuového balení, díky němuž se káva prodávala čerstvější. Oblíbený nápoj se pak díky této touze i objevům skutečně dostal skoro do každého supermarketu, v  němž pulty opanovaly kávové značky jako Folgers, Maxwell House nebo Nescafé, a  odtud putovala káva takřka do každé domácnosti. Jelikož se tehdy výrobci soustředili spíš na to, aby se káva prodávala ve velkém, její kvalita a chuť byly odbyty. Do černého kafe si proto lidé přidávali hodně cukru a mléka.

Druhá vlna byla zahájena kritikou špatné kvality a chuti kávy první vlny. I přesto se jí však podařilo dostat kávu do dalších domácností. Vzestup zaznamenaly kávové řetězce, mezi nimiž byl například Starbucks, otevřený v  roce 1971, nebo řetězec The Coffee Bean and Tea Leaf. Popularita vzrostla i kavárnám. Také sami zákazníci se začali zajímat o to, co pijí. Rozšířily se mezi nimi pojmy jako espresso, latte nebo bezkofeinová káva. Na baleních kávy se objevilo označení země původu kávy a  někteří kávomilci se chtěli dozvědět více o pražení, které bylo tehdy zejména typu tmavého. Velice známým pojmem se v době druhé kávové vlny stal French press.

Třetí kávová vlna se obecně týká kvalitní výběrové kávy a kritiky komoditní kávy připravované pro velké skupiny lidí. Označuje také hnutí, které se soustřeďuje na kvalitu kávy. K její přípravě přistupuje jako k umění. Průkopníci této vlny kladou důraz na svědomitou práci s kávou od pěstování kávovníku, přes jeho sklizeň, zpracování, až po pražení zrn. Baristé se soustřeďují nejen na servírování výtečného šálku, ale také na získávání vědomostí, které mohou šířit. Spolu s  tím se čím dále tím více kaváren podílí na kávové osvětě. Tím se mění pohled zákazníků na kávu. Kávomilec má šanci dozvědět se, odkud káva pochází, který farmář ji sklidil, kdo ji upražil a spoustu dalších zajímavostí o životě na kávových plantážích. Pokud navíc touží po jedinečném chuťovém zážitku, s výběrovou kávou třetí vlny se mu jí dostává jednoznačně.

Gourmet Brno 2017: Ochutnejte to nejlepší ve městě Potěšte své chuťové buňky a vydejte se i letos prozkoumat to dobré, co Brno nabízí! Pomůže vám Gourmet Brno – projekt mapující brněnskou gastronomii. Top podniky vybírali porotci v  sedmi kategoriích – restaurace, bistra, kavárny, pivnice, vinárny, cukrárny a bary. V prvním kole byla vytipována nejzajímavější místa osobnostmi s přehledem o brněnské gastronomické scéně. Nominované podniky pak v utajení navštívili oslovení odborníci. My vám teď představujeme ty nejlepší ve své kategorii. Vítězem kategorie restaurace se stal jeden z  dlouhodobě nejlepších podniků KOISHI, nacházející se v Údolní ulici. Základem nabídky tohoto restaurantu zaměřeného na ryby a sushi je originálně a moderně pojatá evropská kuchyně, která se snoubí s asijskými prvky. Letos novou kategorii bister ovládly s  přehledem 4pokoje ve Vachově ulici. Podnik mnoha tváří bourá stereotyp a ráno i večer nabízí pro každého něco. Titul nejlepší kavárna získala Café Momenta se svými vlastnoručně vyráběnými zákusky francouzského stylu, domácími sušenkami a sirupy. Kávu zde vybí-

rají velmi pečlivě, a to převážně z malých pražíren. Na první příčku kategorie vináren se probojoval PETIT CRU wine bar & shop. Vinný bar nabízí až 500 vín, z nichž můžete minimálně 50 druhů denně ochutnat po skleničce. Pivnicím vévodí Výčep Na stojáka, jenž proměnil Jakubské náměstí v místo s pulzující atmosférou. Dle aktuální nabídky vám natočí klasická česká piva malo a mini pivovarů, ležáky, speciály, sezónní ejly a mnoho dalších Za sladkým si to namiřte do Cupcakekárny na náměstí Svobody. Ta se svými čerstvě pečenými a zdobenými cupcaky zvítězila v kategorii cukráren. Nakonec vítězem kategorie bary se stala Super Panda Circus nacházející se na Šilingrově náměstí. Rozhodně neváhejte a vydejte se do tajuplného baru, který za zlatofialovým závěsem ukrývá úplně jiný svět. Nalákali jsme vaše chuťové buňky? Ve vydané brožuře Gourmet Brno 2017 najdete nejen vítěze, ale i další podniky, které v  nezávislém hodnocení získaly více než 70 procent. Brožura bude zdarma k dostání v infocentru TO JE Brno v Panenské ulici a ke stažení na www.gotobrno.cz.


Domácí příprava kávy

Chcete si doma pochutnat na výtečném šálku kávy? Jednoduchou a levnou variantou ke splnění tohoto přání jsou filtrované kávy. Čeká vás skutečně gurmánská jízda. Filtrovaná káva se připravuje jinak než espresso. Obecně se uvádí dva způsoby: Jedním je plné louhování (full imerssion), při němž se káva nachází po celou dobu přípravy ve vodě, například jako v případě French pressu. Druhý způsob, k němuž lze přiřadit drippery, se do češtiny překládá jako postupné zalévání (pour over).

Příprava: Aeropress postavíme do obrácené pozice, což znamená, že nasadíme píst do válce, poté obrátíme a válec postavíme na píst. Do válce nasypeme namletou kávu a zarovnáme. Během 40 vteřin zalijeme polovinou vody, rychle a důkladně promícháme a dolejeme zbývající vodou. Nasadíme sítko s  papírovým filtrem propláchlým horkou vodou, aeropress obrátíme na vhodnou nádobu a 20 vteřin rovnoměrně stlačujeme.

Ačkoliv se příprava filtrované kávy může začátečníkovi jevit jako věda, ve skutečnosti se stačí naučit pár pravidel. Posléze zjistíte, jak si s filtrováním káv můžete hrát. Než se do přípravy dáte, svou pozornost soustřeďte na kvalitu i  teplotu vody. Voda tvoří až 98  % nápoje a  její kvalita i  teplota je pro výslednou chuť velmi důležitá. Pro domácí použití stačí vědět, že bychom měli volit vodu filtrovanou, klidně balenou, nikoli však sycenou. Dalším podstatným pravidlem je výběr kávy, její čerstvost a  zvolení správné hrubosti namletí kávy pro jednotlivé přípravy. S výběrem a případně i namletím pomohou v samotných pražírnách. Káva na filtrace je pražena světleji. Oproti přípravě na espresso rozvíjí širší spektrum chutí jednolivých káv. Nebojte se filtrované kávy nechat i zchladnout a objevujte vývoj jejich chutí.

Objevem Itala Alfonse Bialettiho z roku 1933 se doma pyšní mnoho kávomilců. V současnosti se vyrábí nerezové nebo hliníkové verze o  různých velikostech i tvarech. Obecně moka konvička funguje na principu roztažnosti vodní páry. Když voda začne v  konvičce vřít, pára, která se vytváří, vytlačí vodu do sítka s kávou a poté dál trubičkou do horní nádoby.

Moka konvička

Příprava: U hořkých, tmavěji pražených káv volíme jemnou hrubost mletí, u  výběrových, světle pražených káv naopak hrubost střední až hrubou. Do filtru nasypte až po rysku namletou kávu, urovnejte, ale nestlačujte. Do spodní části nalijte předehřátou vodu a oba díly pevně zašroubujte. Konvičku postavte na vařič. Po pár minutách od dosažení varu je voda párou vytlačena přes kávový filtr do horní nádoby, kde se vytvoří lahodný nápoj bez sedliny. Konvici odstavte, jakmile uslyšíte syčení. French press

Zapomeňte na přežitého „českého turka“ a připravte si skvělé kafe bez lógru. French press, skleněná kovička, v níž se pomocí pístu se sítkem odděluje nápoj od sedliny, potěší milovníky sladších a zemitých káv. Ačkoliv jeho název odkazuje na Francii, kde byl dle tradice objeven v Provence, první patentovaný frenchpress vytvořil v roce 1929 Ital Attilio Calimani. Příprava: Do nádoby nasypte kávu, na dvakrát až třikrát zalejte vodou. Po 4 minutách stlačte píst a  kávu přelijte do karafy, aby nedošlo k  jejímu přelouhování.

Full immersion

French press

Dripper Dripper obecně označuje nádobu připomínající trychtýř, do níž se vkládá (nejen) papírový filtr, přes který se káva překapává do konvičky nebo šálku. Existují drippery různých tvarů, velikostí i lišící se výrobním materiálem nebo filtry. Mezi nejznámější patří V60 japonské firmy Hario, dále pak Kalita nebo Melitta. Příprava: Do dripperu vložte papírový filtr a důkladně propláchněte horkou vodou. Poté vsypte čerstvě namletou kávu a  zalejte 30 ml vody. Po půl minutě začněte přilévat zbylých 220 ml vody. Doba přípravy by měla trvat zhruba 2,5 minuty, proto vodu přilévejte postupně tenkým proudem od středu do krajů a zpět. Někdy se doporučuje kávu zalévat až natřikrát. Poprvé zhruba do 110 ml, poté do 180 ml a nakonec do 250 ml.

Chemex Svým vzhledem připomíná vynález lékaře Petera Schlumbohma z roku 1941 stylovou skleněnou vázu, jejíž hrdlo je zdobené dřevem a  koženou šňůrkou s  korálkem. Zatímco design chemexu byl oceněn už v roce 1958 a káva z něj je v Americe velmi oblíbená, svou cestu do evropských domácností nachází pomalu, nicméně jistě. Výhodou chemexu je to, že se vyrábí v  několika velikostech a  káva se nalévá přímo z  něj.

Aeropress

Moka konvička

Příprava: Do chemexu vložte papírový filtr a důkladně jej propláchněte horku vodou. Přidejte nasypanou kávu, kterou zalejte 50 ml vody a počkejte půl minuty, než káva tzv. nakvete. Poté rovnoměrně od středu ke krajům a zpět přilévejte 350 ml vody. Počkejte, než voda klesne do poloviny, a stejným způsobem dolijte zbylých 200 ml vody. Doba přípravy by neměla přesáhnout pět minut. Pokud vám voda protéká příliš pomalu, můžete louhovanou kávu opatrně promíchávat.

Karlovarský příbor Vícedílná designová konvička s prapůvodem v Karlových Varech – Karlovarský příbor nebo také Walküre (dle německé firmy, která ji vyrábí) – se na přípravu zalévané kávy používá už více než sto let. Klasicky se skládá ze spodní nádoby, střední filtrační části, vodního sítka a víčka. Především díky porcelánovému filtru přináší výsledná káva z Karlovarského příboru čistý požitek. Příprava: Do nahřátého filtru nasypte namletou kávu a  zakryjte sítkem. Zalejte 30–50 ml vody a  počkejte půl minuty. Poté postupně dolévejte vodu takovým způsobem, aby celková příprava trvala 4 minuty. Skvělým tipem je nalévat 100 ml za minutu, po půl minutě tedy dolejete na 100 ml a pak za každou minutu přilejete dalších 100 ml vody. Vakuum pot

Pour over

Acidita

Arabica

Chuťová vlastnost kávového nápoje způsobená kyselinami, které se v zrnu přirozeně nacházejí. Acidita vnáší do šálku jas a svěžest. Nesmí být svíravá nebo octová.

Druh kávovníku (Coffea arabica), který ve srovnání s robustou skýtá velký chuťový potenciál. Zrno obsahuje méně kofeinu, rostlina je náročnější na pěstování i zpracování.

Barista Milý usměvavý člověk, který nejen kávu připravuje, ale rozumí i veličinám, jež se při její přípravě setkávají. Zná proces pěstování a výroby kávy a umí zákazníkovi vše náležitě prezentovat.

Cold brew Cold brew představuje extrahování kávových zrn ve studené vodě, přičemž rozpouštěcí vlastnosti horké vody jsou nahrazeny prodlouženým časem.

Cupping Ochutnávání (degustace) vzorků káv z misek cuppingovou lžící za hlasitého srkání. Cupping slouží k rozpoznání, porovnání a ohodnocení aromatických a chuťových kvalit kávy.

Kofein Alkaloid, chemicky 1-3-7 trimethylxanthin, bílá práškovitá látka hořké chuti. Kávovníku i čajovníku slouží jako přirozený insekticid, neboť někteří drobní škůdci po jeho požití hynou.

Latte art Metoda kreslení mléčnou mikropěnou a barevnými sirupy do espressa. Pouring se zabývá pouze naléváním a tvořením obrazců pomocí vzniklých proudů a vírů.

Robusta

Množství kávy:  17 g Teplota vody:  92–94 °C Objem vody:  250 ml Délka extrakce:  3,5–4 min Mletí: hrubé

Množství kávy:  18 g Teplota vody:  88–93 °C Objem vody:  250 ml Délka extrakce:  1–2,5 min Mletí:  středně hrubé

Množství kávy:  dle filtru Teplota vody: předehřátá Objem vody:  pod ventil Délka extrakce:  cca 5 min Mletí: jemné/středně hrubé

Množství kávy:  18–30 g Teplota vody: – Objem vody:  300–500 ml Délka extrakce:  1 min 10 s Mletí: jemně/středně hrubé

V60 (velikost 01)

Kalita

Chemex (6–8 šálků)

Karlovarský příbor

Aeropress Aeropress je americký výtvor z roku 2005, díky němuž lze dle výrobce během jedné minuty připravit 1 až 3 šálky kávy plné chuti bez hořkosti. Tato alternativní metoda nabízí jedinečnou možnost s  kávou experimentovat dle vlastní fantazie. Díky soutěži Aeropress Championship pořádané v  desítkách zemí světa se navíc podařilo objevit nespočet možností příprav. Ačkoliv se Aeropress nejčastěji používá v domácnostech, díky své lehkosti a plastové konstrukci je ideálním společníkem milovníků kávy na cestách.

Cleverdripper

Slovníček

Množství kávy:  18 g Teplota vody:  88–92 °C Objem vody:  250 ml Délka extrakce:  do 2,5 min Mletí:  středně hrubé

Množství kávy:  32 g Teplota vody:  88–92 °C Objem vody:  500 ml Délka extrakce:  do 3,5 min Mletí:  středně hrubé

Množství kávy:  32 g Teplota vody:  80–90 °C Objem vody:  500 ml Délka extrakce:  <3,5 min Mletí:  hrubé

Množství kávy:  30 g Teplota vody:  90–96°C Objem vody:  400 ml Délka extrakce:  <4:30 min Mletí:  hrubé

Kávovník statný (Coffea canephora), málo náročný na pěstování. Zrno je nízké kvality, slabého chuťového potenciálu, obsahuje hodně kofeinu a je mnohem levnější než arabica.

Kávu ve filtru zalijete horkou vodou, zlehka promícháte a počkáte 2 minuty. Po zalití se káva vyfiltruje až ve chvíli, kdy dripper usadíte na konvičku či hrnek.

Blend Směs kávy, která má zajistit vyváženou chuť espressa, aby obsahovalo sladkost, kyselinku, tělo i mírnou hořčinu. Arabica vnáší do směsi šťavnatost a zajímavé tóny, robusta pak zemitost.

Crema Hustá emulzní pěna na espressu sestávající z vody, olejů, CO 2 a karamelů, která krásněji vypadá, než chutná. Neurčuje kvalitu nápoje, tu určuje vždy a pouze chuť.

Extrakce Fyzikální proces, při kterém se do vody luhují chuťové složky obsažené v upraženém a rozemletém kávovém zrnku. Při přípravě nápojů musí být po určité době extrakce vždy zastavena.

Kávová třešeň Je plodem kávovníku, nezralá je zelená, zralá pak červená, žlutá, oranžová či růžová dle odrůdy. Chutná sladce jako jiné ovoce a uvnitř jsou jedno nebo dvě zelená semena - kávová zrnka.

Mikropěna Velmi jemná pěna vznikající šleháním mléka vodní párou na trysce kávovaru. Ideálně má konzistenci husté tekuté smetany bez viditelných bublinek.

SCAA, SCAE Speciality Coffee Association of America/Europe neboli americká a evropská asociace pro výběrovou kávu. Instituce, které si kladou za cíl zvyšovat povědomí o výběrové kávě.

Ristretto

Espresso

Americano

20 ml espresso crema

30 ml espresso crema

30 ml espresso horká voda

šálek 60–90 ml

šálek 60–90 ml

šálek 150–180 ml

30 ml espresso mikropěna

Flat white 60 ml espresso mikropěna sklenice 160 ml

šálek 60–90 ml

Množství kávy:  30 g Teplota vody:  90–93°C Objem vody:  500 ml Délka extrakce:  do 3 min Mletí:  středně hrubé

Teplotu vody u afrických káv volíme výrazně nižší, u káv amerických spíš vyšší. I jeden dva stupně mohou výslednou chuť kávy výrazně změnit. Hledejte, která teplota bude vaší vybrané kávě nejlépe pasovat.

Espresso macchiato

Espresso doppio

Espresso Lungo

Cappuccino

Caffè latte

Latte macchiato

60 ml espresso crema

30 ml espresso 30 ml voda

30 ml espresso mikropěna

30 ml espresso mikropěna

šálek 60–90 ml

šálek 70 ml

šálek 150–180 ml

šálek 280–330 ml

200 ml teplé mléko 30 ml espresso mléčná pěna vysoká sklenice 250 ml


Soutěže aneb Káva a adrenalin v hlavní roli Brno je kolébkou mnoha úspěšných baristů i rájem kávomilců. Stejně jako v předchozích letech se proto v  lokální baristické soutěži Týdne kávy utkají známé i nové tváře brněnské kavárenské scény. Navíc profesionálové i laici si zasoutěží v přípravě filtrované kávy.

Sedm pro baristy Sedmý ročník Týdne kávy s sebou opět přináší soutěž pro brněnské baristy. Jak nováčci, tak ostřílení baristése nejprve utkají v kvalifikačním kole soutěže. Z něj do finále postoupí sedm nejlepších. Při kvalifikaci připraví soutěžící v limitu 7 minut dvě espressa a dvě cappuccina. Ve finále se čas prodlouží a počet káv zdvojnásobí. Navíc se bude připravovat vlastní signature drinku. Odborná porota se přitom zaměří nejen na kvalitu káv, ale také na technické detaily, hygienické zásady, prezentaci a  servírování kávy. Ve své stávající podobě má soutěž tradici od roku 2013. Letos se do ní přihlásilo téměř dvacet baristů, kteří tak dostali možnost soutěžit dle mezinárodních pravidel a získat zpětnou vazbu od sedmi zkušených porotců. Mezi těmi se objeví například aktuální Barista roku Jan Škeřík.

Tržnice Brno – gastronomický pupek Brna Zelný trh je nejlepší adresa pro nákup čerstvých potravin v Brně. Na třech podlažích Tržnice Brno, která zahájila svůj provoz v  červenci, najdete téměř všechny čerstvé potraviny, na které si vzpomenete. Ovoce a  zeleninu si můžete nakoupit venku, pro sýry, vajíčka, maso, uzeniny, čerstvé pečivo, zákusky, cukrovinky, sirupy, marmelády, med, koření, pivo, víno nebo květiny zajděte dovnitř. Kromě toho se můžete najíst v některém z bister, dát si kávu v legendární znovuotevřené Jazzové kavárně Podobrazy. Můžete vystoupat až nahoru na vyhlídkovou terasu a  pokochat se pohledem na Zelný trh – pupek Brna. Tržnice Brno nabízí svým návštěvníkům jako první v České republice služby, které možná známe ze zahraničí, u nás však dosud chyběly. Je to unikátní koncept ve zdařile zrekonstruované pozdně funkcionalistické bu-

dově městské tržnice. Jeho podstatou je trhový prodej potravin a dalšího zboží, které z hygienických důvodů není dost dobře možné prodávat na tržišti pod otevřeným nebem. Tržnice Brno doplňuje nabídku ovoce a zeleniny na Zelném trhu a vytváří z tohoto náměstí jednu velkou nákupní zónu potravin, kde si Brňané mohou v centru nakoupit všechny potřebné čerstvé potraviny. Vedle prodejců potravin jsou v  tržnici také bistra, v nichž si návštěvníci mohou koupit jídlo s sebou, nebo se k němu posadit přímo v prostorách tržnice a kochat se výhledem na Zelný trh či na Radniční náměstí Staré radnice. Své si zde najdou příznivci masových pochoutek, těstovin i vegetariánských, a dokonce RAW dobrot. Každé patro tržnice má svůj vlastní koncept. V přízemní pasáži se nachází Matějovo pekařství, Jazzová kavárna Podobrazy a dětský koutek. V prvním patře zákazníci najdou základní potraviny běžné denní potřeby. Druhé patro je věnované doplňkovému a „zážitkovému“ zboží, které se hodí i jako originální dárek, a také bistrům. V  nejvyšším třetím patře vzniká coworkingové cent-

rum, které se vpodvečer bude měnit na tematický bar. Výběru prodejců věnovala Tržnice Brno maximální pozornost. „Objížděli jsme jednotlivé producenty, abychom si ověřili, že mají stejnou filozofii jako my. Že jim záleží na kvalitě, na čerstvosti a na jejich vlastním dobrém jméně,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Tržnice Brno. Do Tržnice Brno je možné přijít nejen za nákupy, ale i pro inspiraci, zábavu nebo poučení. Chystáme pro vás workshopy, kulinářské i kulturní akce. Pobavte se s našimi prodejci, jak nejlépe naložit s jejich výrobky. Zkuste vyzvídat recepty na kuchařích v našich bistrech. Chcete vědět, jak se vyrábí sýry nebo uzeniny? Jak se peče chléb nebo vaří pivo? Buďte zvídaví, vyptávejte se, pátrejte.

Tržnice Brno Zelný trh 14–16, 602 00 Brno

Kvalifikace se uskuteční ve čtvrtek 5. října, přesný čas i rozpis naleznete na webu i facebooku festivalu. Vstup je zdarma.

Soutěžte jako doma Milujete čerstvě připravenou kávu? Máte svůj kávový rituál? Přijďte se ukázat. Třeba se stanete vítězem soutěže v přípravě filtrované kávy pro veřejnost. Nebo aspoň potkáte další kávové nadšence. Připravovat lze aeropress, kalitu, chemex, clever dripper i V60. Soutěžící přitom pro svůj trénink předem získají stejný vzorek soutěžní kávy. Následná kvalifikace se bude skládat ze soutěže tříčlenných skupin, při nichž soutěžící do 7 minut připraví kávu o  objemu 200 mililitrů. Nejlepší nápoj vybere porota na základě slepé ochutnávky a  pošle jej do finále, které má stejná pravidla. Výsledky ohodnotí porota složená z  odborníků včetně vítěze loňského ročníku Ondry Roblíka. Chcete být také soutěžícím? Napište nám na adresu soutez@tydenkavy.cz. Tolerovaná pracovní zkušenost v gastronomickém provozu na přípravu kávových nápojů je max. 3 měsíce.

Soutěž v přípravě filtrované kávy pro profesionály Pro zkušenější vyznavače alternativních metod přípravy kávy letos pořádáme filtrační soutěž. Soutěže se zúčastní maximálně dvanáct lidí z kaváren zapojených do Týdne kávy Brno 2017. Porotci budou ve složení Petra Střelecká, Veronika Gálová-Veselá a Adam Obrátil. Chcete být také soutěžícím? Napište nám na adresu soutez@tydenkavy.cz.

Lokální soutěží je i Barista Cup Ostrava. Představuje především ostravskou kavárenskou scénu a současně jde o malou přípravu na Baristu roku. Termín soutěže naleznete zde: www.baristacupostrava.cz Přijďte fandit 27 soutěžícím, kteří se utkají o titul aeropressového šampiona v národním kole soutěže Czech Aeropress Championship 30. září 2017 v brněnské Industra Coffee. Vítěz vyhraje letenku na světové mistrovství v Soulu.

Centrum tisku, tiskárna s duší Brna

DobroKáva

Nejsme velcí, ale umíme velké věci. Specializujeme se na reklamní výrobu a tisk, zpracováváme grafické návrhy, připravujeme originální reklamní kampaně a  navrhujeme vizuální firemní identitu. Poskytujeme vše kolem tisku a  reklamy pod jednou střechou. Jsme Centrum tisku.

Káva, za kterou se neplatí penězi, a přesto je její cena pro některé příliš vysoká? Právě tak to chodí na stánku s  DobroKávou na Zelném trhu v  Brně. Platidlem zde nejsou peníze, ale příslib dobrého skutku.

Jsme profesionální  Díky špičkovým technologiím a pečlivě vybíraným materiálům nabízíme tu nejvyšší kvalitu, a to i v malých nákladech. Dbáme na kvalitu, spolehlivost a rychlost. Vaše tiskoviny vytiskneme na počkání, nebo co nejrychleji to půjde. Nemožné do hodiny, zázraky do druhého dne. Jsme kreativní  Nabízíme nejen kvalitní tisková řešení, ale i neotřelé nápady. Lámete si hlavu s  grafikou či designem? Potřebujete oživit domácnost nebo kancelář originální tapetou či fotoplátnem? Náš kreativní tým spolupracující s architekty a designéry čeká na nové výzvy. Jsme se studenty na jedné vlně  Víme, že Brno je město studentů. K titulu jsme dopomohli více než dvaceti tisícům vysokoškoláků, kteří si u nás nechali vytisknout diplomku. Pro studenty nejen rádi tiskneme jejich závěrečné práce, ale podílíme se i na pořádání studentských akcí. Spolupracujeme s vysokými školami a podporujeme i řadu studentských organizací. Studenti jsou pro nás zdrojem inspirace. Ti nejlepší nám pomáhají na našich reálných projektech. Uděláme vše proto, abyste byli vidět  Dáváte přednost mléčné nebo hořké čokoládě? V Centru tisku nás baví realizovat přání zákazníků, a proto do našeho portfolia zařazujeme stále nové produkty. Třeba vlastní potisk čokolády. Seznamte se s našimi produkty a službami, navštivte naše webové stránky: www.centrumtisku.cz, www.tiskni-online.cz a www.diplomky-online.cz

Celý projekt stojí na důvěře v to, že zákazníci dodrží svůj slib. Pro ty, kteří se nemohou rozhodnout jak zaplatit, je zde tabule dobrých skutků. Pro ty odvážnější pak koláčky s dobrým skutkem uvnitř. Cena vybrané kávy se přitom může pohybovat od zvednutí odpadku ze země, přes koupi jídla bezdomovci, až po odpuštění někomu, kdo vám ublížil. Součástí projektu je také webová stránka dobrokava.cz, kde se mohou lidé navzájem inspirovat skutky, kterými za svou kávu zaplatili. Autorem této myšlenky je Libor Hoření, který ukázal, že dáváním druhým získáváme i my samotní, přičemž to pomáhá v lidech vzbudit návyk ke konání dobrých skutků. A jak byste za svou kávu zaplatili vy?


Costa Coffee Již roku 1971 bratři Sergio a Bruno Costové připravili úplně první šálek kávy Costa. Svou jedinečnou směs začali prodávat hrstce londýnských restaurací, poté se specializovali na kvalitnější kavárny a  nakonec, o  pár let později, si otevřeli svou první vlastní kavárnu, která byla začátkem řetězce kaváren Costa Coffee. Těch aktuálně po celé České republice najdeme celkem třicet devět. Možná ještě nevíte, že v roce 2006 byla založena Costa Foundation, registrovaná charita, která zlepšuje sociální a ekonomické životní podmínky v komunitách pěstitelů kávy v zemích jako je Kolumbie, Kostarika, Etiopie, Guatemala, Uganda a  Vietnam. Hlavním úkolem této nadace je zajišťovat vzdělání pro děti pěstitelů kávy. Dosud bylo postaveno 11 škol. Costa Coffee patří k  firmám, kterým není lhostejné, v  jakých podmínkách žijí lidé pěstující pro ně kávu. Společnost Costa Coffee se proto zavázala, že 100 % kávy, kterou používá, musí pocházet z  certifikované produkce Rainforest Aliance, mezinárodní neziskové organizace, která od roku 1987 přispívá ke zlepšení podmínek pěstitelů kávy v zemích třetího světa. Zákazníci Costa Coffee si tedy mohou vychutnat šálek výborné kávy s vědomím, že pochází z dobře spravovaných fa-

Speciální program Týdne kávy

rem, kde se dbá o to, aby pěstování kávy neohrožovalo životní prostředí. Rainforesst Alliance učí farmáře půdu zhodnocovat hnojením a  dalšími způsoby, aby nebylo nutné kácet další úseky deštných pralesů k získání půdy pro kávové plantáže. Každým šálkem tak zákazníci přispívají ke zlepšení životního prostředí.

Program akcí v rámci Týdne kávy 2017 středa 27. 9. 2017 8.30–9.00 Inspirativní ráno –speciální kávová edice Místodržitelský palác; vstup zdarma Moravské nám. 1a, Brno

Někdo to rád sladké - vychutnejte během Týdne kávy I když klasické caffé latte se jen tak neomrzí, jsou dny, kdy si ho prostě rádi přisladíte a s podzimem si svůj oblíbený nápoj můžete ozvláštnit také různými příchutěmi. Chcete-li se ještě na chvíli zasnít a vzpomenout na léto, jistě vás potěší naše speciální kokosové latté. Sází na kokosovou omáčku, šlehačku a  karamelizovaný kokos na povrchu. Salted caramel latté jde dokonce ještě dál – zjistíte totiž, že latté je možné vylepšit též sirupem ze slaného karamelu a vytvořit nevšední kombinaci chutí spolu s  karamelovou omáčkou, mléčnou pěnou a  posypkou ze sušenek amaretti. Zní to jako protimluv, ale žádný milovník sladkého by neměl slaný karamel vynechat. Soli v  něm je totiž jen trocha. A důvod? Sůl zdůrazňuje chuť a lehounce zmírňuje sladkost karamelu. Budete překvapeni, jak návykový je to mix. Slaný karamel si vážně zamilujete – a stane se to už po prvním doušku Salted caramel latté. Jen pak neříkejte, že jsme vás nevarovali.

Jaká je brněnská kávová scéna? Jaká je její historie a kam vývoj směřuje? Buďte i vy součástí této debaty. Kávový speciál Inspirativního rána formou coffee talku s Kateřinou Eichlerovou, Michalem Stecem a Robinem Blaschke.

neděle 1. 10. 2017 11.00–12.30

neděle 1. 10. 2017 13.00

Zahájení Týdne kávy „Káva spojuje“

2. ročník benefičního běhu pro nadaci Girls Gotta Run s pražírnou Rebelbean

Nádvoří Staré radnice a podloubí Tržnice Brno; vstup zdarma Radnická 11 a Zelný trh 250/14, Brno Utvořme na jednom místě, v  jednom čase (s)hluk všech kávomilů – poznejme se, podělme se, spřátelme se. Odstartujme brněnskou oslavu Mezinárodního dne kávy. Společně a velkolepě! Poznámka: Svůj oblíbený kávový hrníček s sebou!

Park Lužánky, sraz u Střediska volného času; vstup zdarma

čtvrtek 5. 10. 2017 Zahájení výstavy Káva Lamplota Technické muzeum v Brně Purkyňova 2950/105, Brno Výstava otevřena od 5. 10. 2017 do 18. 2. 2018.

Program Trhů kávy 7. & 8. října 2017, 10.00–18.00

Nádvoří Staré radnice, Radnická 11 a podloubí Tržnice Brno, Zelný trh 250/14, Brno

Více informací najdete na www.costa-coffee.cz Kavárnu Costa Coffee v Brně najdete na adrese Josefská 14, Brno.

Soutěže

Přednášky

Cuppingy

III. patro Tržnice Brno; vstup zdarma. Zelný trh 250/14, Brno

Křišťálový sál Staré radnice; vstup pouze se vstupenkou (kapacita omezena).

Přesný čas a rozpis soutěžících baristů najdete na www.tydenkavy.cz.

I. a II. patro Tržnice Brno; vstup pouze se vstupenkou (kapacita omezena, registrace na místě).

sobota 7. 10. 2017

čtvrtek 5. 10. 2017

party stany • pneumatické stany • velkostany • nafukovací reklama • vlajky • produkce sportovních a společenských akcí

Kvalifikace baristické soutěže Týdne kávy Utkání ikon i nových tváří brněnské kavárenské scény. Kvalifikace bude bojem o místo mezi 7 finalisty, verdikt přitom bude v rukou porotců: Kateřiny Eichlerové (koordinátorky festivalu Týden kávy), Alexandera Nagyho ze Slovenska, Marka Knoppa, Drahy Knoppové a Vojty Růžičky (skokana, který si svou soutěžní premiéru zažil při Týdnu kávy 2014).

sobota 7. 10. 2017 Filtrační soutěže pro veřejnost i pro baristy 10.30–12.00 Filtrační soutěž pro veřejnost Porota: Veronika Gálová-Veselá, Vláďa “Qwerty” Sojka, Ondra Roblík 13.00–16.00 Filtrační soutěž pro baristy Porota: Petra Střelecká, Veronika Gálová-Veselá a Adam Obrátil

www.suninvent.cz

11.00 Michal Křižka Tvrdý kavárníkův chléb v kávě máčený 12.00 Karolína Stryková Křídou na tabuli aneb povídání o hand letteringu 13.00 Jan Urbánek O pěstování kávovníků 14.00 Vláďa „Qwerty“ Sojka Z marketových regálů do světa skutečných káv 15.00 Marek Knopp Život na Knopp 16.00 Jaroslav Slámečka Minulost, současnost a budoucnost kavárnictví 17.00 Jan Škeřík Cesta do Kolumbie a nové trendy ve zpracování kávy

11.00 Jan Špalek Pražení jako exaktní věda 12.00 Jan Hawelka Kávová kultura v severních Čechách

neděle 8. 10. 2017

13.00 Jakub Fiala Cibetková káva - fakta, mýty, realita

11.00–17.00 Příprava 4× espresso, 4× cappuccino, 4× signature drink Porota: Jan Škeřík, Michal Křižka, Zdeněk Smrčka, Jaroslav Slámečka, Vojta Růžička, Marek Knopp a Michal Kocman. 18.00 Vyhlášení vítězů baristické soutěže

Zelný trh 250/14, Brno

sobota 7. 10. 2017 I. patro 10.30 Coffee Source 12.00 Fiftybeans 13.30 Dos Mundos 15.00 La Bohème Café 16.30 Amáres Coffee

II. patro 11.15 Rebelbean 12.45 Double B 14.15 Lázeňská káva 15.45 Penerini coffee 17.15 Ikona Coffee

neděle 8. 10. 2017 I. patro 10.30 La Bohème Café 12.00 NORDBEANS 13.30 Rebelbean 15.00 Ikona Coffee 16.30 My Coffee Pack

II. patro 11.15 Dos Mundos 12.45 Penerini coffee 14.15 Amáres Coffee 15.45 Coffee Source 17.15 Double B

neděle 8. 10. 2017

18.00 Vyhlášení vítězů soutěží

11.00–17.00 Finále baristické soutěže

tel: 776 600 613; Výstaviště 1, brána č. 5, Brno

Křišťálový sál, Radnická 11, Brno

14.00 Kateřina Eichlerová Brno, město kavárenské 15.00 Michal Stec Cascara a květy kávovníku 16.00 Veronika Gálová-Veselá Jak si doma připravit kvalitní šálek kávy 17.00 Lukáš Hejlík Gastromapa Lukáše Hejlíka

Závěrečná párty neděle 8. 10. 2017, 18.30 Pojďme vyzářit všechnu tu kávovou energii, pojďme upustit páru, kofeinem nadopovaní protančit střevíce, nebo proklábosit celou noc. Káva i ostřejší drinky, DJ, atmosféra! Výhled na celé Brno, ohlédnutí za celým Týdnem kávy.


Program v kavárnách

Program v zapojených brněnských kavárnách 1.–8. 10. 2017 neděle 1. 10. 2017 10.00–14.00 Kafe na gauči Zahajovací brunch

s bezedným hrnkem kávy 13.00 Local Barber Shop Benefiční běh pro Girls Gotta Run 14.00 Café Localité Odpoledne s živou hudbou 14.00–22.00 Caffé Del Saggio Delikátní kávy z Karibiku 16.00 Café Localité Malování do kávy–latte art 18.00–21.00 Caffé Del Saggio Příprava a ochutnávka kávy z původních dobových kávovarů celý den Point Café Speciální kávové menu

pondělí 2. 10. 2017 6.00–7.00 Komár kafé – kávové okýnko Buchty a koláče z Buchtičkárny 6.00–11.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 10.00–11.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 10.00–16.00 Penerini coffee shop Základní kurz Latte artu se slovenskou mistryní Luckou Ondruškovou 15.00–17.00 Hudební kavárna Amaro records Cupping pražírny Coffee Spot 15.00–22.00 Caffé Del Saggio Káva dne: cup of excellence 16.00–17.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 16.00–17.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 16.30 Café Localité Kde se vzalo Localité? 17.00 Coffee bar Mymika Workshop: Domácí příprava filtrované kávy 18.00 Café Localité Cupping+coffee market 18.00 The Roses Beer&Coffee Cupping aneb degustace káv z amerických pražíren 18.00–22.00 Kulturárium Café Dernisáž: Jana Jano: Esence 19.00 Café Flexaret Vernisáž: Káva, Flexaret a multikult 19.00 Pelíšek – kočičí kavárna Cupping Rebelbean 19.00 Café Localité Příprava speciálních kávových drinků 19.00–21.00 Caffé Del Saggio Věštění z džezvy 20.00 Black Box Cafe Swingovy jam celý den Point Café Soutěž o nejzajímavější cappuccino celý den Point Café Speciální kávové menu celý den Café Placzek Speciální kávy s ovocným pyré celý den Komár kafé – kávové okýnko Kávy od Penerini coffee a Rebelbean celý den VERONIcaffé Kávové dezerty ve VERONIcaffé

úterý 3. 10. 2017 6.00–7.00 Komár kafé – kávové okýnko Buchty a koláče z Buchtičkárny 6.00–11.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 10.00–11.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 10.30–16.00 Penerini coffee shop Ochutnávkový talíř 14.00 Café Localité Malování do kávy–latte art 15.00–22.00 Caffé Del Saggio Káva dne: Malawi gesha 16.00 Café Localité Jak si připravit kávu doma 16.00 Koffein Feal-trrrrrr!!! Alternativní příprava káv 16.00–17.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino)

16.00–17.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 17.00–20.00 Caffé Del Saggio Cappuccino maraton 17.00 Café Flexaret Indický večer 17.30 moje Kávová Hvězda Cupping káv z vybraných plantáží světa 18.00 Café Localité Autorské čtení 18.00–22.00 Kulturárium Café Vernisáž Michaely Navrátilové 18.00 Black Box Cafe Veřejné výběrové řízení 18.00 Local Barber Shop Soutěž v cuptastingu pro veřejnost 18.00 Park Lane Cafe Klavírní koncert Ondřeje Vilda 18.00 Café Bonifáco Nahlédněte do zákulisí přípravy nové kavárny celý den Point Café Speciální kávové menu celý den Café Placzek Speciální kávy s ovocným pyré celý den Komár kafé – okýnkový espresso bar Cupping s Penerini coffee celý den The Roses Beer&Coffee Nitro Colt Brew aneb čepovaná káva

středa 4. 10. 2017 6.00–7.00 Komár kafé – kávové okýnko Buchty a koláče z Buchtičkárny 6.00–11.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 6.45–9.00 Kulturárium Café Business for Breakfast 8.00–17.00 moje Kávová Hvězda Ochutnávka vlastních kávových limonád 10.00–11.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 10.00–16.00 Penerini coffee shop Workshop: Domácí příprava kávy 15.00–22.00 Caffé Del Saggio Káva dne: Indonésie 15.00 Café Localité Diskuse: Lungo, Macchiato, Latte 16.00 Koffein Cupping pražírny Fiftybeans 16.00 Industra Coffee Výroba kávového tělového peelingu 16.00–17.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 16.00–17.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 16.00–21.00 VERONIcaffé Káva Orientu 17.00 Café Localité Astrologie a esoterika 18.00 Coffee bar Mymika Vernisáž malířky Michaely Roudnické 18.00 Local Barber Shop Ochutnávka s pražírnou Rebelbean 18.00 Café Flexaret Multikulti Brno 18:0 Park Lane Cafe Řízená degustace s Vladimírem Hubem 18.00–20.00 Caffé Del Saggio Příprava a ochutnávka kávy z kávovaru Lamka 18.30 Café Localité Křížem krážem Evropou 18.30 Kafe na gauči Brno Toastmasters – let’s talk about coffee! 19.00–22.00 Hudební kavárna Amaro records Cimbálová muzika ke kávě 20.00 Black Box Cafe Koncert Swing Pigs celý den Kulturárium Café Cascara–seznamte se celý den Point Café Speciální kávové menu celý den Point Café Soutěž o nejzajímavější cappuccino celý den Café Placzek Speciální kávy s ovocným pyré celý den Kult Cafe Budu barisou!

celý den Komár kafé – kávové okýnko Kávy od Penerini coffee a Rebelbean celý den The Roses Beer&Coffee Kávy z amerických pražíren

čtvrtek 5. 10. 2017 6.00–7.00 Komár kafé – kávové okýnko Buchty a koláče z Buchtičkárny 6.00–11.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 9.00–17.00 Penerini coffee shop Cupping s překvapením 10.00–11.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 15.00–22.00 Caffé Del Saggio Káva dne: Austrálie 16.00–17.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 16.00–17.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 16.00–19.00 Caffé Del Saggio Věštění z džezvy 16.00 Café Localité Odpoledne s živou hudbou 16.00 Kult Cafe Kavárna?–Kavárna! Aneb jak jsem se stal kavárníkem 17.00 Café Localité Kde se vzalo Localité? 17.00 Local Barber Shop Grilovačka s Rebely 18.00 Café Localité Degustace vín z Čejkovic 18.30 Kulturárium Café řecky večer 19.00 Industra Coffee Cupping 19.00 Kafe na gauči Autorské čtení: Jan Těsnohlídek ml. 19.00 Café Flexaret Flexaret Klub–zakládající večer 19.00 Pelíšek – kočičí kavárna Cupping Fiftybeans a promítání „The Coffee Man“ 20.00 Black Box Cafe Koncert Jirky Brzobohatého–hudebni relax s filtrovanou kávou celý den Point Café Speciální kávové menu celý den Komár kafé – kávové okýnko Kávy od Penerini coffee a Rebelbean celý den VERONIcaffé Čokoláda tradičně i netradičně celý den The Roses Beer&Coffee Kávové víno

pátek 6. 10. 2017 6.00–7.00 Komár kafé – kávové okýnko

Buchty a koláče z Buchtičkárny 6.00–11.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 10.00–11.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (filtr) 15.00–22.00 Caffé Del Saggio Káva dne: Cabo Verde 16.00–17.00 Komár kafé – okýnkový espresso bar Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 16.00–17.00 Komár kafé – kávové okýnko Workshop: Připrav si a vypij si svoji kávu (espresso/cappuccino) 16.00 Industra Coffee Cola Cupping 16.00 Café Localité Přednáška o kvalitní kávě 16.00 Café Bonifáco Nahlédněte do zákulisí přípravy nové kavárny 17.00 Coffee bar Mymika Cupping Coffee Source 17.30 Café Localité Odpoledne s živou hudbou 17.30 moje Kávová Hvězda Degustace káv v espressu 18.00 Park Lane Cafe Vernisáž obrazů Marty Hruškové 18.00 The Roses Beer&Coffee Cupping: kávy ze severských pražíren 18.00–22.00 Point Café Káva při svíčkách s hudebním doprovodem 20.00 Café Localité Dvorní divadlo na zahrádce

celý den Kulturárium Café Espresso den

celý den Point Café Speciální kávové menu

celý den Koffein Fitrované kávy z pražírny Coffeesquare celý den Komár kafé – kávové okýnko Kávy od Penerini coffee a Rebelbean

sobota 7. 10. 2017 8.00–11.00 Park Lane Cafe Full English Breakfast 9.00-12.00 Industra Coffee Senzorický workshop 10.00 moje Kávová Hvězda Signature drink baristy Jiřího 14.00–21.00 Caffé Del Saggio Originální kávové drinky 14.00–22.00 Caffé Del Saggio Káva dne: Hawaii 15.00 Café Localité Odpoledne s živou hudbou 16.00 Industra Coffee Ochutnávka čokolád s Ajala Chocolate 17.00 Café Localité Vína z Čejkovic 19.00 Café Localité Speciální kávové drinky celý den Point Café Speciální kávové menu celý den Café Placzek Ochutnávka fitrovaných káv celý den Koffein Fitrované kávy z pražírny Coffeesquare

neděle 8. 10. 2017 11.00–14.00 Kafe na gauči Brunch – Debut v Kafe na gauči 11.00–15.00 VERONIcaffé Nedělní brunch 14.00–20.00 Trdlokafe Workshop přípravy káv a trdelníků 14.00–22.00 Caffé Del Saggio Káva dne: Kopi Tongkonan 20.00 Caffé Del Saggio Povídání s pražírníkem a degustace celý den Café Placzek Ochutnávka fitrovaných káv celý den Koffein Fitrované kávy z pražírny Coffeesquare

Celý týden 8.00–11.00 moje Kávová Hvězda Lahodné snídaňové menu celý den moje Kávová Hvězda Speciální směs „Kávová Hvězda“ a senzační kávové limonády celý den Coffee bar Mymika Speciální kávové i nekávové menu celý den Café+ knihovní klub Degustační menu celý den Kafe na gauči Speciální nabídka po celý týden celý den Café Placzek Čokoládové těstoviny, kávové dezerty a nápoje celý den Café Placzek Vegan proteinové ledové kávy celý den Koffein Speciální drinky, Koffein affogáto a možnost zakoupení kávových zrn celý den Caffé Del Saggio Speciální směs „Kávová Hvězda“ a senzační kávové limonády celý den Kult Cafe Kávové dezerty a speciality celý den Café Localité Bohatá nabídka po celý týden celý den Komár kafé – okýnkový espresso bar Speciální signature drink a kávy z pražírny Penerini coffee celý den Komár kafé – okýnkový espresso bar Víte, co je to „zavěšený kafe“? celý den Park Lane Cafe Speciální káva a dezert celý den Pelíšek – kočičí kavárna Kávový degustační set

Kompletní program hledejte na www.tydenkavy.cz

Kávový magazín festivalu Týden kávy 2017  

S Kávovým magazínem Týdne kávy se ve světě kávy (ne)ztratíte.

Kávový magazín festivalu Týden kávy 2017  

S Kávovým magazínem Týdne kávy se ve světě kávy (ne)ztratíte.

Advertisement