__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1


Кристин Хармел НОВО

...Почеток на Втората светска војна. Што се случува кога една жена несвесно го следи своето срце во смела љубовна приказна...

Цена

500 денари 420

СОПРУГАТА НА ВИНАРОТ Шампањ, 1940 година. Германците ја освојуваат Франција. Стравот и очајот се сè поприсутни во секојдневниот живот. Одлуката да се преземе нешто против окупаторот не го заобиколува ни Мишел, сопственикот на винарницата „Шово“. И покрај противењето и стравувањето на неговата сопруга Инес, Мишел решава да соработува со Отпорот. Њујорк, 2019 година. Лив Кент само што се разведе, кога нејзината ексцентрична, француска баба се појави ненајавено, инсистирајќи на патување во Франција. Но, старата жена има скриени намери, таа крие трагична приказна, која со децении не ѝ дава мир. Кога конечно ќе се судрат минатото и сегашноста, Лив ќе 2 се соочи со вистината што ја води сè до винарницата „Шово“. 2


Афријан Мекинти СИНЏИРОТ Тоа е нешто што родителите го прават секое утро: Рејчел Клајн ја остава својата ќерка на автобуската станица и се упатува кон своите обврски. Но, еден повик од непознат број менува сè: тоа е повик од жена што ја информира дека Кајли е киднапирана и единствениот начин Рејчел повторно да ја види е да ги следи точно нејзините упатства, да плати откуп и да најде друго дете за киднапирање. Ова не е обично киднапирање: јавувачот е мајка, чиј син е однесен, и ако Рејчел не стори како што ѝ е речено, момчето ќе умре. „Вие не сте први. И сигурно нема да бидете последни.“ Рејчел сега е дел од Синџирот, бесконечна и генијална шема што ги претвора жртвите во криминалци. Правилата се едноставни, моралните предизвици невозможни. Најдете ги парите брзо, пронајдете ја својата жртва и потоа извршете ужасен чин за кој сте мислеле дека не сте способни пред само дваесет и четири часа.

Кога една мајка е мета на опасна група луѓе, таа мора да стори злосторство за да ја спаси својата киднапирана ќерка – или да ризикува да ја изгуби засекогаш. Тоа е приказната на овој „интензивен и оригинален“ трилер.

Цена

500 денари 400

3

3


Ричард Осман НОВО

Цена

500 денари 420

КЛУБОТ НА УБИСТВА ВО ЧЕТВРТОК Во едно мирно пензионерско гратче Елизабет, Џојс, Ибрахим и Рон се среќаваат еднаш неделно во „Сложувалка“ за да разговараат за неразјаснети злосторства. Заедно се нарекуваат „Клубот на убиства во четврток“. Кога еден локален бизнисмен е пронајден мртов со мистериозна фотографија оставена покрај телото, „Клубот на убиства во четврток“ одеднаш ќе се најде во средината на својот прв случај. Како што телата ќе почнат да се натрупуваат, може ли нашата несекојдневна, но брилијантна група да го фати убиецот пред да биде предоцна? 4


Розела Посторино НА МАСА СО ВОЛКОТ Германија, 1943 година: Родителите на дваесет и шест годишната Роза Зауер ги нема, а нејзиниот сопруг Грегор е далеку, борејќи се на фронтот во Втората светска војна. Сиромашна и сама, таа носи судбоносна одлука да го напушти Берлин, зафатен од виорот на војната, за да живее со родителите на мажот ѝ на село, мислејќи дека таму ќе најде засолниште. Но, едно утро, СС војници доаѓаат да ѝ соопштат дека е регрутирана за да биде една од дегустаторките на Хитлер: три пати на ден, таа и уште девет жени одат во неговиот таен штаб, „Дувлото на волкот“, да ги пробуваат неговите оброци. Принудени да јадат она што може да ги убие, дегустаторките почнуваат да се делат на на две групи Фанатиците, оние лојални на Хитлер и на жените како Роза кои велат дека не се нацисти бидејќи секојдневно ги ризикуваат својот живот за Хитлер. Како што растат тајните и незадоволствата, ова неверојатно сестринство достигнува своја драматична кулминација, бидејќи сите почнуваат да се прашуваат дали се на погрешна страна од историјата.

НОВО

Интернационалeн бестселер заснован на мрачна вистинска приказна која покренува провокативни прашања за соучесништво, вина и преживување. Тие го нарекоа „Дувло на волкот“. „Волк“ беше неговиот прекар. Легија на ловџии беа во потрага по него, за да го заробат и со задоволство да го убијат.

Цена

450 денари 380

5


Кристина Лорен Цена

490 денари 350

МЕДЕН МЕСЕЦ Роман на дуото Кристина Хобс и Лорен Билингс. Олив Торес е навикната да биде баксузната близначка. Од необјасниви несреќи до неодамнешно отпуштање, нејзиниот живот се чини дека е речиси трагикомичен. Спротивно на тоа, сестра ѝ Ами е вечна шампионка... дури успеа да ја финансира целата своја венчавка, победувајќи на многу наградни игри. За Олив, единственото нешто што е полошо од постојаната лоша среќа е денот на венчавката да го поминете со кумот (својот најголем непријател), Итан Томас. Олив се подготвува за свадбен пекол, решена да го помине со монтирана лажна насмевка на лицето. Но, се случува токму спротивното, свадбената забава тргнува на лошо за сите, освен за Олив и Итан. За да не пропадне добиениот меден месец на Мауи како награда, Олив ќе мора да се одлучи на привремено примирје со Итан за да ужива во рајот. На крајот на краиштата, вреди десет дена да се преправа дека е на меден месец, нели? Но, чудно е тоа што... Олив нема ништо против да се преправа. Всушност, колку повеќе се преправа дека е најсреќната жена на светот, толку повеќе се чувствува како да е. 6


Дијана Чејмберлен НОВО

ГОЛЕМИ ЛАГИ ВО МАЛ ГРАД Северна Каролина 2018 година: Поради злосторството што не го сторила, животот на Морган Кристофер се менува целосно. Нејзиниот сон за уметничка кариера е ставен во мирување, додека еден мистериозен посетител не ѝ даде понуда што ќе ја ослободи од затворот. Нејзината задача е да реставрира еден стар мурал пред платото на поштата во едно мало заборавено гратче. Морган не знае ништо за реставрација, но, очајна за да биде слободна, таа прифаќа. Она што таа го наоѓа под слоевите од нечистотија е слика што раскажува приказна за лудилото, насилството, заговорот и тајните на тоа мало гратче. Северна Каролина, 1940 година: Ана Дејл, уметник од Њу Џерси, победи на националниот натпревар за сликање мурал за поштата во Идентон, Северна Каролина. Поради големата потреба од работа, таа прифаќа да го слика муралот. Но, она што таа не го очекува е дека ќе се најде во град каде што предрасудите се преголеми, каде што луѓето кријат тајни зад затворени врати и каде што цената за различноста може да заврши со убиство. Што се случи со Ана Дејл? Дали трагите се кријат во насликаниот мурал? Може ли Морган да ги надмине сопствените демони за да ги открие големите лаги?

Цена

Цена

450 денари 315

Цена

500 денари 420

450 денари 315

Цена

490 денари 350

7


Лиса Џул

НОВО

СЕМЕЈСТВОТО НА ГОРНИОТ КАТ Бидете внимателни кого ќе пуштите во својот живот. Откако ќе го прослави својот дваесет и петти ро– денден, Либи Џонс го пронаоѓа долгоочекуваното писмо.Конечно го дознава не само идентитетот на нејзините родители, туку и дека е единствениот нас– ледник на нивната напуштена палата на бреговите на Темза, вредна милиони. Но, она што таа не го знае е дека и други го чекаат тој ден. Пред 25 години, полицијата била повикана на ад– ресата „16 Чејн Вок“. Полицискиот извештај вели де– ка биле повикани поради плачење на бебе. Кога пристигнале, нашле здраво десетмесечно дете како си лежи во своето креветче во спалната соба. Во кујната се откриени три мртви тела, сите облечени во црно. Другите четири деца, пријавени дека жи– веат на истата адреса, ги нема.

Цена

И ТОГАШ, ТАА ИСЧЕЗНА... „И тогаш, таа исчезна...“ ќе ве внесе во една емо тивно  разорувачка  приказна  на  една  мајка  во потрага по вистината за она што се случило со нејзи ната ќерка. Ели Мек беше совршената ќерка. И тогаш, таа исчезна... Десет години по исчезнувањето на Ели, нејзината мајка, Лорел Мек, се обидува повторно да живее нормално откако во кафуле ќе запознае еден шармантен човек. Пред да сфати што, всушност, се случува, таа се запознава со ќерките на Флојд, а помалата, Попи, ќе ја остави Лорел без здив. Затоа што тоа мало и прекрасно девојче Попи е речиси копија на Ели.

НИКОЈ НЕ ИСЧЕЗНУВА ТУКУТАКА!!!

Цена 8

490 денари 350

490 денари 420


Сара Пинбороу

13 МИНУТИ Уште еден неверојатен роман од авторката на ЗАД НЕЈЗИНИТЕ ОЧИ, виртуоз во пишување психолошки драми. Од првата страница приказната ве вовлекува во невидена мистерија која се открива речиси на самиот крај.

Цена

490 денари 350

ЗАД НЕЈЗИНИТЕ ОЧИ Несекојдневен трилер... Пинбороу продолжува да ве тера да погодувате кој кого манипулира, додека на крајот не откриете една многу комплицирана и застрашувачка умствена игра.

Цена

490 денари 350

9


К. В. Гортнер ЦАРИЦАТА РОМАНОВА Приказна раскажана од мајката на Русија, последната Мајка Царица. Историски автентичен роман за животот на Марија Фјодоровна, еден од најзначајните женски ликови во царска Русија, која е сведок на трагичниот крај на царската лоза на Романови.

Цена

550 денари 418

ВАТИКАНСКАТА ПРИНЦЕЗА

ИСПОВЕДИТЕ НА  КАТЕРИНА МЕДИЧИ Од бајковитите замоци, сè до религиските војни и колежите по улиците на Париз, Исповедите на Катерина Медичи претставува извонредно патување низ животот на најозлогласената или погрешно разбраната жена која некогаш била кралица.

Цена

10

550 денари 418

Расцепкана на многу кралства, војводства и град-држави, папата Александар VI користејќи ја својата вонбрачна ќерка, Лукреција, како инструмент на владеење, успева во своите политички интриги. Животот на Лукреција Борџија е сечиj, само не и нејзин. Искористена за целите на својот татко и браќата, таа преживува како физички така и душевен пекол. Желбата на една млада девојка за искрена љубов, безгрижен живот и соништа е заменета со бескрупулозни игри и инцестни односи.

Цена

550 денари 418


Кастилија е на прво место. Тоа беше мојот завет на денот кога го зазедов престолот!   Изабела I од Кастилија

ПОСЛЕДНАТА КРАЛИЦА Хуана од Кастилија, последната кралица со чиста шпанска крв што го нас– леди престолот на својата земја, со векови е енигматична фигура обвит– кана со неверојатна мистериозност. Дали таа беше вдовица, како што вели легендата, која беше полудена од нејзината загуба, или историјата пог– решно ја проценила жената што била пред своето време.

Цена

550 денари 418

Дојдов во оваа земја и немам намера да ја оставам или таа да ја засени засени мојата работа; ниту ќе им дадам таква слава на моите непријатели или таква болка на моите поданици. Младата инфанта Изабела е оставена на милост и немилост на суровоста на шпанскиот двор во време на владеењето на нејзиниот полубрат, кралот Енрике IV, подводлив на блудност и застранување. Но, нејзината судбина да биде кралица на Кастилија е неизбежна и покрај сите препреки. Периодот на владеeње на Изабела I од Кастилија го опфаќа обединувањето на шпанските кралства, примирјето со Португалија, Инквизицијата, падот на Гранада, прогонот на Сефардите и појавата на Кристофер Колумбо. Таа не е само кралица, таа е и мајка на пет деца од успешниот брак со кралот Фернандо од Арагон.

Цена

550 денари 418

11


Хедер Морис Засновано врз вистинска приказна НЕЈЗИНАТА УБАВИНА Ѝ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ, НО Ѝ ЈА ОСУДИ. Цилка имаше само шеснаесет години кога беше однесена во концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау,во 1942 година. Командантот во Биркенау, Шварцхубер, ја забележува нејзината долга убава коса и ја принудува да се раздели од останатите жени затвореници. Цилка брзо учи дека моќта, дури и неволно дадена, е еднаква на преживување.

Цена

„Искрено... трогателно.“ Сандеј тајмс „Надеж дека и во најтешките времиња,ако имаш волја и силна верба, може да излезеш како победник.“ Бук нинџа „Една од ретките приказни за холокаустот... смело ја истакнува романсата во едно такво мизерно безнадежно место.“ Букбег

Цена 12

450 денари 360

450 денари 360


Хелен Рапапорт СЕСТРИТЕ РОМАНОВИ Приказна за историска вистина, за изгубените животи на ќерките на царот Николаj и Александра. 17 јули 1918 година. Четирите девојки се симнале по дваесет и трите скалила во подрумот на една куќа во Екатеринбург. Најстарата имала дваесет и две години, најмладата седумнаесет. Заедно со родителите и со тринаесетгодишниот брат, сите четири се бездушно убиени. Виновни се за тоа што биле ќерки на последниот цар и царица на сите Руси.

„Хелен Рапапорт насликала привлечен портрет на проколнатите големи кнегињи.“ – Пипл магазин „Едноставно неверојатно... Вака треба да се пишуваат историските книги.“ – Алисон Вир

Цена

550 денари 450 13


Фиона Валпи

Цена

490 денари 350

ДАРБАТА НА КРОЈАЧКАТА Како ќе им пресуди историјата, на нив и на нивните семејства?

14

Париз, 1940. Во градот окупиран од нацистите, три млади кројачки се обидуваат да продолжат со својот живот најдобро што можат. Но, трите девојки кријат животни тајни. Мирел, обележана од војната, се бори за Отпорот; Клер е во врска со германски офицер; а вмешаноста на Вивиен е нешто што таа не може да го сподели со ниту една од нив. Две генерации подоцна, внуката на Клер, Хариет, пристигнува во Париз, очајна да најде врска со своето минато. Живеејќи и работејќи во истата зграда на улицата „Кардинал“, таа ја дознава вистината за својата баба, но и за себе, таа открива семејна историја која е тешка и болна.


Ејмор Тоулс „ЏЕНТЛМЕН ВО МОСКВА е неверојатна приказна затоа што во неа има од сè по малку. Има фантастична романса, политика, шпионажа, родителство и поезија. Книгата е историска фикција, но би било исто толку точно ако се нарече трилер или љубовна приказна“. – Бил Гејтс

Цена

550 денари 390

КАТЕДРАЛАТА НА МОРЕТО Арнау Естањол макотрпно се пробива на патот кон слободата и успехот. Од амал кој на грб пренесува тешки камења за изградбата на величествената катедрала Санта Марија, Арнау достигнува непредвидливи висини и станува еден од најмоќните луѓе во Барселона. Но, тоа е тежок пат на кој ќе претрпи стравотни удари на судбината, загуба и предавство на оние што му се најмили. Кога поради забранетото пријателство со Евреи ќе се најде во канџите на злогласната шпанска инквизиција, Арнау ќе се соочи со Жоан, најдобриот пријател и посвоен брат. Што ќе победи: верската жар или братската љубов? Шпанска инквизиција во XIV век, сплетки, предавство и одмазда, но и љубов, страст и безусловно пријателство, сето ова е испреплетено во оваа неверојатна приказна за човекот што никогаш не ги заборавил своите корени.

Цена 490 денари

440

15


Сали Руни Десет најдобри книги за 2017 година според Vogue Десет најомилени книги на годината според Slate Најдобри книги од женски автори според Cut Најдобри книги на годината според Elle.Com РАЗГОВОРИ СО ПРИЈАТЕЛИ Франсис е млада жена со навидум студен карактер и мрачна надворешност, која се занимава со пишување додека студира во Даблин. Нејзин најдобар пријател е убавиот и самобендисан Боби. Една вечер на еден локален поетски перформанс, тие се сретнуваат со една позната фотографка и при секоја нова средба Френсис постепено влегува во нејзиниот свет. Френсис е импресионирана од нивниот софистициран дом и нејзиниот згоден сопруг, Ник. Но, колку и да изгледа забавен флертот на Франсис и Ник на почетокот, тие покажуваат чудна, а потоа и болна блискост.

Цена

НОРМАЛНИ ЛУЃЕ е роман за моќта на привлекувањето, пријателството и љубовта помеѓу луѓето. Приказната нè води од првиот разговор до годините што следуват преку животот надве лица, Конел и Мариан, кои се обидуваат да останат независни, но тоа никако не им успева. 16

Цена

450 денари 320

450 денари 320


Елизабет Кеј СЕДУМ ЛАГИ Tоа не беше последната лага. Всушност, тоа беше само почеток. Романот „Седум лаги“ е исповедта на Џејн за вистината, нејзината вистина. Привлечно, софистицирано, застрашувачко, заводливо четиво со хипнотички пресврти на настаните, заплеткани приказни, токсични пријателства меѓу жените, мрачно подрачје на опсесијата и она што можеме да го изгубиме во името на љубовта.

Сè започна со само една мала лага. Но никогаш не завршува тука. Eдна лага води кон друга…

Цена

490 денари 350 17


Aлис Хофман

Роман за една забранета

љубовна приказна на една извонредна жена која го раѓа сликарот Камиј Писаро – таткото на импресионизмот.

Цена

18

550 денари 390

СПРОТИВНИ СВЕТОВИ Растејќи на идиличниот тропски остров Свети Тома во почетокот на 1800-тите, Рахел сонува за живот во далечниот Париз. Мајката на Рахел, столбот на нивната мала бегалска заедница на Евреи кои успеале да ја избегнат Инквизицијата, никогаш не ѝ простила на својата бунтовна ќерка која одбила да живее според правилата на заедницата. Таа е во брак со вдовец со три деца за да го спаси бизнисот на својот татко. Кога нејзиниот постар сопруг ненадејно умира и неговиот згоден, многу помлад внук, Фредерик, пристигнува од Франција за да го преземе управувањето со имотот, Рахел започнува пркосна, страсна љубовна врска која ќе предизвика скандал што ќе го погоди целото нејзино семејство, вклучувајќи го и нејзиниот омилен син Камиј, кој ќе стане еден од најголемите уметници на Франција.


Ренита Д’Силва

Цена

550 денари 450

ДЕВОЈКАТА НА СЛИКАТА Пред да си замине од овој свет, таа мора нешто да направи. Го допре писмото во џебот. Помисли на сликата што ја наслика покрај потокот. Слика на девојка со тага во очите. Саканата баба на Ема, Маргарет, е на смртна постела, но има последна желба пред да се збогува со животот. Ѝ дава на Ема слика и клучеви од куќа во Индија. Индија е дел од минатото на Маргарет за кое никогаш не зборувала. Но, сега, нејзината внука треба да ја пронајде Арчхана и да ѝ ја подари сликата, и најважно од сè, да ѝ каже дека сè ѝ е простено. Ема заминува на патување во Индија. Кога ќе ја пронајде Арчхана, ја открива тајната што Маргарет ја криела повеќе од седумдесет години. Тајната за денот кога е насликана сликата и како предавството засекогаш уништило три животи.

19


Тереса Дрискол Повеќе од 25 години работела како новинар – вклучително и 15 години како презентер на Би-би-си Тереза Дрискол ги следеше приказните од темната страна на животот. Интересирајќи се за криминалот толку долго, таа беше длабоко заинтригирана од мноштвото неве– ројатни приказни – нивното влијание врз животите на роднините, пријателите и сведоците – и сите оние бранувања што таа ги истражуваше и осмислуваше преку својата мрачна фантазија. Можете да стапите во контакт со неа и да дознаете повеќе за сите нејзини книги на нејзината веб-страница www.teresadriscoll.com.

Цена

490 денари 350

ТЕ НАБЉУДУВАМ Трилер кој ве држи во неизвесност до самиот крај! Две млади девојки, Ана и Сара, заминуваат во Лондон да ја прослават матурската забава. Но, сплетот на околности ќе ги одведе на сосем поинакво патување. Една од девојките исчезнува...

Каде е Ана? Дали е жива или не? Неочекувано се појавува клучен сведок што ја води истрагата во друга насока. Клопчето се замрсува кога на површина испливуваат тајните на нивните родители.

Но, тоа само ја отежнува потрагата по Ана.  20

Некој знае каде е Ана, но не кажува.


Бестселери НИКАДЕ БЕЗ ЌЕРКА МИ НИКАДЕ БЕЗ ќЕРКА МИ Е АВТЕНТИЧНА ПРИКАЗНА ЗА љУБОВТА, ЗА ЛИЧНАТА ДРАМА, ЗА ТРАУМИТЕ И ЗА ПОНИЖУВАЊАТА НА ЕДНА СОВРЕМЕНА АМЕРИКАНКА. Никаде без ќерка ми е книга за бескрајната мајчинска љубов и за издржливоста, но и за муслиманскиот фанатизам, како и за судирот помеѓу западната култура и културата на исламските државни уредувања.

Цена

420 денари 300

ЌЕРКАТА НА МОЈАТА НАЈДОБРА ПРИЈАТЕЛКА КАМРИН МАТИКА ЖИВЕЕ БЕЗ ОБВРСКИ – ЕДНА РОДЕНДЕНСКА ЧЕСТИТКА ЗАСЕКОГАШ ТОА ќЕ ГО ПРОМЕНИ.

Цена

420 денари 300

Камрин Матика и Адела Бренон се најдобри пријателки кои мислеле дека ништо нема да може да ги раздели сè додека Адела не стори нешто незамисливо – ќе спие со свршеникот на Камрин. Кога Камрин го открива нивното предавство, одлучува да ги прекине врските со нив... Но, по неколку години дознава дека Адела е болна од рак и дека нема кој да се грижи за нејзината ќерка... Таа ќе побара од Камрин да ја посвои... 21


ЌЕ СЕ СРЕТНЕМЕ ПОВТОРНО Дали љубовта може  да ги надмине сите пречки?  Замислете да запознаете еден човек, заедно да поминете седум прекрасни дена и да се вљубите во него. Чувството за тие шест дена е заедничко: никогаш не сте биле толку сигурни за ништо друго. Потоа, тој заминува на одмор и ветува дека ќе се јави од аеродромот – сè уште немате причина за сомнеж. И... тој не се јавува.

Цена

420 денари 250

ЛУДО БОГАТИ АЗИЈЦИ Свет на династии, свет во кој владее раскош поголем отколку што може да се замисли, плејада на влијателни ликови – ЛУДО БОГАТИ АЗИЈЦИ е прозорец кон азискиот џетсет! Пред сѐ е прекрасен роман за тоа што значи да се биде млад, вљубен, славен, и лудо богат!

Цена

22

490 денари 245


Џоџо Мојес

Цена

450 денари 320 Цена

ТИ ПОДАРУВАМ ЅВЕЗДИ Инспирирано од една вистинска приказна, „Ти подарувам ѕвезди“ е роман за пет неверојатни жени кои ќе ве воодушеват исто како и Луиза Кларк, незаборавната хероина на „Јас пред тебе.“

Цена

Цена

490 денари 320

450 денари 320

Цена

450 денари 320

450 денари 320

450 денари Цена 320

Цена

450 денари 320 23


Елизабет Адлер

350 денари Цена 230

Цена

350 денари 230

ПОКАНА ЗА ПРОВАНСА Која е цената што ја плаќаме за среќа во животот? Еден сосема нормален ден добивате покана за платен одмор во Прованса. Дали е тоа искрена покана од далечната роднина или е само уште една луда авантура? Френи Мартен ја прифаќа поканата од нејзината тетка Рафаела и заминува на патувањето со својата пријателка Клер. Во прекрасниот пејзаж на Шато Мартен и виновите лози се кријат многу семејни тајни кои засекогаш ќе ги променат животите на семејството Мартен. Дали секој од поканетите ќе ја пронајде својата љубов?.

Започнете авантура со една од најчитаните светски авторки 24

Цена

350 денари 230


Адел Паркс

Цена

450 денари 225

Цена

450 денари 225

СТРАНЕЦОТ ВО МОЈОТ ДОМ Што би сториле ако откриете дека детето што го чувате сиот свој живот не е ваше?

Цена

450 денари 225

25


Сандра Браун ГЛАВЕН УДАР  Дали целта ги оправдува средствата? Д-р Емори Шарбоно, педијатар и жена која трча маратони, ќе исчезне на една планинска патека во Северна Каролина. Откако магла и мраз ќе ја покријат планината и сиот див свет во неа, ја снемува нејзината трага. Потрагата станува невозможна. ГЛАВЕН УДАР е книга полна со љубов, измама и одлуки што мораме да ги донесеме за да преживееме!

Цена

500 денари 350

СТАПИЦА Уште од првата страница го изненадува читателот на оваа приказна со корупција, предавство и непрекината измама… каде што ништо не е онака како што се чини и секоја вистина изнесена на виделина покажува темна лага. Кога Џорди Бенет и Шо Кинард ќе се погледнат очи во очи во еден чуден бар, нешто дефинитивно ќе заискри помеѓу нив. Шо заклучува дека опасната атмосфера ги прави мажите претпазливи, а ги инспирира жените да забележуваат. Никој не може да претпостави дека животот на бизнисменката е во опасност. Но, Џорди е тука… а Шо Конард е пратен да ја убие.

Цена 26

500 денари 350


Џејн Ен Кренц УКРАДЕНО  НАСЛЕДСТВО 

ТАЈНИТЕ СЕСТРИ

Цена

420 денари 210

Тие го знаеја неговото име, човекот кој се обиде брутално да ја силува дванаесетгодишната Маделин …во хотел на баба ѝ… Сметаат дека можат да ја предвидат неговата судбина… и чуваа една тајна. Но, сега таа тајна може да ги однесе во гроб.

Цена

420 денари 210

Самер Ривер е променет, од поспано земјоделско гратче, станува елитно место во Калифорнија. Мејсон сè уште е сериозно атрактивeн маж. Тој ја спаси Луси еднаш, па може и повторно да ја спаси. Но, овој пат, таа инсистира да одигра сосема друга улога за нивниот заеднички живот…

Ејлин Гоуџ ТРНЛИВА ВИСТИНА  Рејчел и Роуз, сега жени со возрасни деца, конечно се соочуваат со судбината што ги прогонува речиси половина век откога беа заменети во болницата. Она што им се заканува сега може целосно да им го загорчи животот и да ги открие длабоко скриените тајни...

Цена

490 денари 245

ЖЕНА ВО СИНО Линдзи и Кери Ен се сестри кои како мали биле разделени и сместени во различни семејства на посвојување… Години подоцна тие повторно се сретнуваат каде што ќе треба да ги надминат сопствените разлики за повторно да се зближат.

Цена

420 денари 210

27

27


Ден Браун ПОТЕКЛО Од мајсторската рака на Браун читателите ќе можат да доживеат нова авантура во светот на кодираните пораки. Овој пат една кодирана порака ќе ги одговори двете фундаментални прашања на човековото постоење – Од каде доаѓаме? Каде одиме?

Цена

Цена 28

490 денари 350

999 денари 600

Цена

600 денари 450


Стив Бери ВАРШАВСКИ ПРОТОКОЛ Откако поранешниот агент на Министерството за правда Котон Малоун беше сведок на кражба на една реликвија, тој од својата бивша шефица Стефани Нил дознава дека наскоро ќе се одржи приватна аукција каде што на највисокиот понудувач ќе му бидат дадени информации за претседателот на Полска, уцена што ја сакаат и САД и Русија, но од многу различни причини. Цената за присуство на аукцијата е една од реликвиите, па Малоун е испратен во замок во Полска за да го украде илјада години старото Свето копје, значајно не само за христијаните, туку и за полскиот народ. Но, ништо не оди според планираното и Малоун е втурнат во крвава битка меѓу три нации околу информациите што, доколку бидат откриени, може да го променат балансот на силите во Европа.

Цена

Цена

550 денари 370

550 денари 420

Цена

550 денари 370

Цена

550 денари 370

29


Миранда Дикинсон

Цена

420 денари 210

Цена

420 денари 210

Цена

420 денари 210

Џени Хан Филмска приказна за животот на тинајџерката Лара Џин. Прочитајте ја книгата, пред да го гледате филмот!

30

Цена

390 денари 195

Цена

390 денари 195

Цена

390 денари 195


Александра Потер ЉУБОВНИОТ ДЕТЕКТИВ  Руби Милер ја губи својата вера во љубовта. Во обид да ја заборави измамата на својот партнер, таа ѝ се приклучува на својата сестра на еднонеделниот одмор… тука започнува една извонредна авантура.

Цена

390 денари 195

СО ЉУБОВ ОД ПАРИЗ  Кога новото момче Џек ја остава на аеродромот, Руби Милер ги брише солзите и си купува карта за Париз. Во Париз посетува еден стар пријател, сакајќи да направи пауза. Но, градот на љубовта има сосема други идеи.

Цена

390 денари 195

Џил Мансел ОБИДИ СЕ СО МЕНЕ  Клио Квин нема голем успех кога станува збор за мажи, но тогаш се појавува Вил. Убав и внимателен, тој може да биде нејзиниот господин Вистински. Работите дефинитивно ѝ одат во прилог на Клио… освен еден мал проблем со прилично големо его.

Цена

420 денари 210

ПОНУДА ШТО НЕ МОЖЕШ  ДА ЈА ОДБИЕШ Како една седумнаесетгодишна девојка ќе се справи со понуда која ѝ е дадена од мајката на нејзиното момче, со единствен услов да раскине со него?

Цена

420 денари 210

31


еротика, љубов ПРИКЛУЧИ СЕ ВО КЛУБОТ... Она што го сфатив е дека старите навики тешко умираат, а понекогаш треба да се вратиш назад од каде што си почнал за да можеш да продолжиш напред. Држете се цврсто, ви следува едно лудо возење низ секси романсата од Ема Чејс 

Цена

350 денари 200

Цена

32

Цена

350 денари 200

350 денари 200


Тарин Фишер Додека љубовниот триаголник плете густа мрежа на посесивни љубови, бескрупулозните сопернички ќе се обидат да сторат речиси сè за да го придобијат човекот што ги избришал од сеќавање.

Една случајна средба. Прва љубов. Неверојатно сознание. Можеш да сакаш само еден, до крајот…

Цена

Цена

350 денари 200

350 денари 200

Трилогија за  љубовна та приказна  на Кејлеб, Оли ви ја и Лија.       Приказна рас ка жана од си те страни  на љу бов ниот триагиолник...

Цена

350 денари 200

СОВРШЕНИ ЗАЕДНО Уморна од тоа да ја гледаат како добро ситуирана ќерка, секогаш игнорирана од страна на нејзините родители поради нејзината проблематична сестра близначка и не заинтересирана да биде трофеј-сопруга на нејзиниот вереник, Никол Фарнсворт бега од својата свадба. Посакува да биде сама.

Цена

400 денари 200

И каде е најдобро да ја пронајде својата судбина ако не во малото, тивко гратче Серендипити?

Цена

420 денари 250

33


Нора Робертс ВИСТИНСКИ ПРЕДАВСТВА Границите на љубовта можат да бидат кршливи... како што научи Келси од нејзиниот неодамна заршен брак. Но, додека двете жени повторно ја градат својата врска, Келси се наоѓа во една возбудлива нова романса.

Цена

550 денари 275

ПРИВАТНИ СКАНДАЛИ Дијана Рејнолдс има сè што ќе посака: работа и живот од соништата. Како талентиран телевизиски новинар, таа е одлучна да успее на свој начин. Но, во свет полн со јавни непријатели и скандали...

Цена

ГЕНИЈАЛНИ ЛАГИ  Ева Бенедикт е последна од филмските диви, симпатичен секс-симбол со освоени два Оскари, четири поранешни сопрузи и легија љубовници. Нема тајна, ниту скандал што таа не го знае.

Цена 34

550 денари 275

Цена

550 денари 275

550 денари 275


трилери ВДОВИЦАТА  Тајните ги има во секој брак. Сите ја сакаат вистината. Но, една лекција што Џин ја научи во последните неколку години е тоа дека таа може да направи луѓето да поверуваат во што било…

АКО ЈА ПОЗНАВАШЕ  СЕСТРА МИ 

Цена

450 денари 225

Цена

420 денари 210

Кога Ајрини Харингтон имала три години, нејзините родители ја напуштиле. Иако таа го помина целиот свој живот убедувајќи се дека родителите не ѝ се потребни, длабоко во себеси Ајрини се обидува да разбере зошто нејзините родители се посветиле на чувањето на нејзината постара сестра Ел.

Лејф Г. В. Першон Едиција  ЕВЕРТ БЕКСТРОМ  Од мајсторот на скандинавските криминалистички трилери - брилијантна серија романи за истражувањата на детективот Еверт Бекстром.

Цена

550 денари 275

Цена

550 денари 275

35


Тарик Али

СУЛТАНОТ ОД ПАЛЕРМО СЕНКИТЕ НА ДРВОТО  ОД КАЛИНКА Приказна за последиците од падот на Гранада, за една потресна семејна сага, за оние што успеале да го преживеат распадот на нивниот свет, за тоа каков им бил животот на осудените жители, опколени од сите страни со нетолерантно христијанство.

420 денари Цена 210

Динамичен роман полн со изненадувања, пресврти и неочекувани настани кои го оставаат читателот со подзината уста. Животот во Палермо се менува, се врти како тркало. Еднаш фамилијата на Султанот е горе, потоа е долу, само лозата на Идризи е постојано на страната на правдата.

Цена

420 денари 210

драма, живот, трилер

36

Цена

200 денари 100

Цена

599 денари 300

Цена

250 денари 150


драма, живот, трилер

Цена

Цена

420 денари 210

Цена

450 денари 225 Цена

300 денари 150 Цена

390 денари 195

450 денари 225

Цена

450 денари 225 37


Жана Полиаков Животот е едно радосно искуство и забавна игра. Додека зборувам, создавам! Цена 450 денари

250

Трагајте за хармонија внатре во себе, тогаш сето она по кое трагате ке најде пат до вас.

38

Цена

250 денари 150

Цена

450 денари 250


Јелица Грегановик

Цена

390 денари 250

Ова е приказна за сите родители, другари, за братство без сон. Ова е кратка борба против оној чип за заборавање што ни го вградила Мајката Природа, затоа што ако се сеќаваме на сето она што го проживеавме со децата, наталитетот драстично би опаднал. Ако ова го чита некој кој уште нема деца, ве молиме веднаш да заборавите на сè, за да ја продолжите човечката раса. Тоа не е онака како што изгледа. Се шегував ;-) 39


Милијана Павловска НОВО

Цена

300 денари 240 Цена

40

Цена

300 денари 240

Цена

350 денари 300

300 денари 240


Цена

Цена

300 денари 240

300 денари 240

Цена

300 денари 240

Цена

Цена

300 денари 240

Цена

300 денари 240

Цена

300 денари 240

300 денари 240

41


Катерина Серафимовска

Интензивен „емотивен танц“ помеѓу главните актери на романите, чудесно преплетување на нивните реминисценции од минатото, но и на комплицираните нитки на сегашноста…

Цена

Цена

42

350 денари 280 Цена

350 денари 280

320 денари 280


Ксенија Николова „Ова не треба да биде вака, ова треба да биде поинаку“, зборува некој глас во мене. „Ова не е доволно, од ова треба да има повеќе“, друг глас ми шепоти. „Гледаш ли колку нешта ти недостасуваат?“, повторно слушам глас. „ќе изменам сѐ. Престанете да ме прогонувате, престанете да ме мачите“, им ветувам. Трчам во круг, ги туркам сите нешта по пат, ги туркам сите луѓе. Не застанувам, продолжувам да трчам. „Патот ми е чист, нема ништо и не гледам никој. Каде е крајот? Остана ли уште нешто?“, од умор едвај зборувам. „Остана“, ми се смеат гласовите. „Што е тоа? Кажете ми, каде е крајот?“, ги прашувам. „Остана уште да се измениш ти“, не престануваат да се кикотат. „Тоа ли е крајот?“, им велам. „Крајот не постои. Тоа е почетокот“, ми се смеат.

Цена

Цена

350 денари 280

350 денари 280

Деликатноста на емоциите го дава правецот на животот. Романи за храброста да се сподели најдлабокото од себе.

Цена

350 денари 280

43


Санта Аргирова ВЕЧНАТА БОРБА  МЕЃУ ДОБРОТО И ЗЛОТО! По негативните ликови во „Портретот од Дрезден“ и во „Добро утро Јаков“ ликот на Перонов е кулминација на злото кое човек на човека може да му го направи. И тоа, за жал, се случува во 21 век, потсетувајќи нè на Дантеовата „Божествена комедија“, таа своевидна поетска алегорија што ги исмева средновековните центри на моќ.

350 денари Цена 250

Цена

350 денари 250

Методија Диневски Извадоци од библијата Книга Мојсеева 5:18-19 А кога Јаред имаше сто шеесет и две години, му се роди Енох. Откако му се роди Енох, Јаред поживеа уште осумстотини години.

Цена 44

44

300 денари 210

Цена

390 денари 270

5:21-25 Енох одеше со вистинскиот Бог уште триста години. За тоа време му се родија и други синови и ќерки. Така, Енох живееше вкупно триста шеесет и пет години. И за сето тоа време Енох одеше со вистинскиот Бог. Потоа го снема, бидејќи Бог го зеде со Него.


Ана Стојаноска „ДИЈАЛОЗИ ВО ЕДНИНА – Разговори што можеби се случиле и што можеле да се случат“ од Ана Стојаноска е книга – експеримент, обид на авторката да напише нарација без нарација, само со помош на дијалози.

Цена

300 денари 210

Цена

350 денари 250

Сашо Димоски Цена

Цена

400 денари 300

350 денари 200

Цена

Цена

350 денари 200

350 денари 200

Цена 200 денари

Цена

350 денари 200

45

45


Домашни автори љубовна сага на младата Русинка, маѓепсана од луцидноста на Париз.

Цена

Цена

300 денари 200

390 денари 200 Цена

Цена

250 денари 200 Цена

46

299 денари 200

Цена

300 денари 200

300 денари 200


Драми, поезија, раскази

Цена 500 денари

Цена

200 денари 150

Цена 100 денари

Цена 200 денари

Цена

400 денари 280

Цена 100 денари

Цена 200 денари

Цена 150 денари

Цена 150 денари

47


Домашни автори Цена 100 денари

Цена 100 денари

Цена 100 денари

48

Цена

250 денари 200

Цена 100 денари

Цена 100 денари

Цена 100 денари

Цена 100 денари

Цена 200 денари

Цена

Цена

300 денари 210

Цена

300 денари 200

300 денари 210


НОВО

ТРАЕН ИЗВОРНИК

НОВО

„ДА ДАДЕ ГОСПОД БАРЕМ НА СЕКОИ СТО ГОДИНИ ДА НИ СЕ РАЃА БЛАЖЕ КОНEСКИ“. Петре М. Андреевски

Цена

Цена

250 денари 200

Цена

Цена

300 денари 210

300 денари 210

Цена

300 денари 210

300 денари 200

Цена 4500 денари

Цена

990 денари 600

49


Литература за деца

Цена

Цена

50

Цена

250 150 денари

250 150 денари

Цена

Цена

250 150 денари

250 150 денари

250 150 денари

Цена

Цена

Цена

250 150 денари

250 150 денари

250 150 денари


Цена

250 150 денари

Цена

Цена

Цена

250 150 денари

250 150 денари

250 150 денари

Цена

Цена

Цена

250 150 денари

250 150 денари

350 200 денари

Цена

Цена

250 150 денари

Цена

250 150 денари

250 150 денари

Цена

350 200 денари

51


Н И В Р А М

Литература за деца Во еден миг Марвин претера: успеа да ја налути Мариела Чизмата! За среќа, повикот од мечката Гил го катапултираше во Магичното село, каде го чекаа големи вести: тој мора да најде едно мистериозно и невидливо оружје. Штета што е скриено во срцето на познатата шума... каде има чудовиште!

Цена

210 110 денари

Марвин се обидува да се фокусира за Шампионатот во Математика, кога ќе го слушне повикот од Магичното село. Гил, Брит и Тод се вознемирени: дивите свињи сакаат да ги нападнат Големите Карпи! И, иако се чини навистина неверојатно... тие се единствените кои можат да го победат Страшниот Оркус и неговите смрдливковци!

Цена

210 110 денари

ШЕРЛОК, ЛУПИН И ЈАС Tројца извонредни и неразделни пријатели. Нов серијал исполнет со авантури!

52

Цена

290 200 денари

Цена

290 200 денари


Литература за деца Сè започна во еден свет каде што приказните се реалност, каде што живеат принцови и принцези, каде, ако не во  ДИЗНИЛЕНД!

Цена 150 денари

Цена 150 денари

Цена 150 денари

53


Profile for KulturaMk

Каталог ЛЕТНА АВАНТУРА СО КУЛТУРА  

Каталог ЛЕТНА АВАНТУРА СО КУЛТУРА  

Profile for kulturamk
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded