Page 1

magazyn ludzi z pasją

jesień 2011

nakład 2500 szt.

egzemplarz bezpłatny

www.kultura.nysa.pl Nr

Jezioro Łabędzie GOLDEN LIFE: Złoty koncert CINEMA 3D NYSA: Nowe kino MUZEUM: Ścieżka światła FORT FODNY: Nie wszyscy zagrali

Czytaj eko-papier: str. 5-20

© Foto: fot. CMI promo Na zdjęciu: Narodowy Balet Rosyjski wystąpi na dwóch przedstawieniach w Nysie

3


Adam Zelent redaktor naczelny

adam@kultura.nysa.pl

KULTURA – podgląd pierwszej strony platformy informacyjnej kulturalnej Nysy – www.kultura.nysa.pl

80. rozdzielni i „wrzutka”...

Na naszym portalu znajdziesz: • aktualny kalendarz imprez • zapowiedzi i relacje • prezentacje artystów • wywiady z gwiazdami • foto-galerię, mulitimedia • darmowe bilety • cotygodniowy felieton • archiwum wydarzeń • oceny, opinie i komentarze

Redakcja KULTURY – internetowego portalu – www.kultura.nysa.pl – prezentuje trzeci numer „Magazynu Ludzi z Pasją”. Na dobre rozpoczął się rok szkolny i akademicki. Poszerzamy zatem dystrybucję naszego MAGAZYNU o kolejne ROZDZIELNIE KULTURY, które znajdować się będą we wszystkich budynkach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Do naszej listy ROZDZIELNI dołączyły również kolejne ciekawe miejsca. Możemy śmiało ogłosić, że nasz MAGAZYN znajdziecie już w 80. punktach w Nysie i okolicy, które czekają na Was w specjalnych stojaczkach. Pełna lista ROZDZIELNI KULTURY jest na str. 20. oraz na www.magazyn.nysa.pl, gdzie powstaje baza danych o miejscach z MAGAZYNEM.

MAGAZYN.NYSA.PL - Magazyn Ludzi z Pasją

MAGAZYN – podgląd pierwszej strony interaktywnego e-wydania Magazynu Ludzi z Pasją – www.magazyn.nysa.pl

Od tego numeru w MAGAZYNIE możesz szukać specjalnej „wrzutki” - KULTURA – Kalendarza Imprez Kulturalnych wydawanego przez Urząd Miejski w Nysie. Ten ciekawie wydany poręczny informator może okazać się pomocny przy wyszukiwaniu imprez i wydarzeń organizowanych przez nyskie placówki Kultury, m.in.: Miejską i Gminną Bibliotekę Pubiczną, Muzeum w Nysie, Nyski Dom Kultury, Państwową Szkołę Muzyczną, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, a także przez nyskie stowarzyszenia. O wszystkich wydarzeniach dowiesz się więcej na stronie www.kultura.nysa.pl.

Na stronie e-wydania znajdziesz: • aktualne wydanie • listę rozdzielni KULTURY • cennik REKLAMY • archiwalne numery

Zapraszam do lektury.

UWAGA! Niniejsza publikacja nie została dofinansowana z publicznego, ani europejskiego budżetu i jest inicjatywą firmy VEKTOR Studio, skierowaną do mieszkańców powiatu.

PO PRZECZYTANIU - PODAJ DALEJ!

2


© Foto: fot. CMI promo

JEZIORO ŁABĘDZIE:

Misteria formy Dualizm świata z jasnym podziałem na dobre-złe, białe-czarne połączony z uniwersalnym językiem tańca i mowy gestów powoduje, że Jezioro Łabędzie jest dziełem przystępnym, wolnym od kontekstów kulturowych, politycznych czy etnicznych

Tomasz Żmuda tomek@kultura.nysa.pl Kanon tańca Banalna historia - baśń o księżniczce zaklętej w łabędzia - traktuje o walce dobra ze złem, namiętności i potędze miłości. Dualizm świata z jasnym podziałem na dobre-złe, białe-czarne połączony z uniwersalnym językiem tańca i mowy gestów powoduje, że Jezioro Łabędzie jest dziełem przystępnym, wolnym od kontekstów kulturowych, politycznych czy etnicznych. Dlatego też stało się wzorcowym dziełem baletowym, symbolem piękna i subtelności, ale i niezbędnej precyzji, jeżeli chodzi o wykonanie - niesłychanie popularnym i pożądanym na deskach teatralnych w różnych stronach świata. Klapa na prapremierze Prapremiera dzieła Czajkowskiego miała miejsce w moskiewskim Teatrze Bolszoj, 20 lutego 1877 r. i... okazała

- Jakże trudno sprawić, aby inni widzieli i czuli w muzyce to, co my widzimy i czujemy w sobie – napisał Piotr Czajkowski w liście do Madame von Meck, 28 marca 1877 roku. „Jezioro łabędzie” podczas prapremiery w Teatrze Bolszoj doczekało się samych negatywnych opinii... Niemal 150 lat po premierze, 10 listopada, do Nysy przyjeżdża Narodowy Balet Rosyjski z najsłynniejszym baletowym przedstawieniem na świecie. się wielką klapą. Na szczęście, kolejne przedstawienia przygotowano staranniej i balet wszedł do kanonu sztuki... Polska premiera odbyła się 30 grudnia 1900 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie. A już 10 listopada czekają nas... Dwa spektakle w Nysie Zainteresowanie jest średnie, mimo niezbyt wygórowanej ceny (120 zł – parter, 100 zł – balkon) jak na tak ogromne przedsięwzięcie. Nyski Dom Kultury prowadzi akcję promocyjną i sprzedaż biletów także u naszych południowych sąsiadów. Przygotowania do spektaklu zaczną się dużo wcześniej. Scena Nyskiego Domu Kultury na okazję spektaklów zostanie pokryta specjalną nawierzchnią, która ma na celu zapewnienie pełnego komfortu tancerzom. Bilety można zakupić jeszcze w kasie NDK, jak również przez internet na stronie www.systembiletowy.pl/ndk

3

The Russian National Ballet Zespół złożony z najwybitniejszych tancerzy ze słynnej rosyjskiej szkoły baletu zachwyca publiczność. Twórcą spektaklu jest choreograf i zarazem szef zespołu Siergiej Radczenko, który przez 25 lat był partnerem światowej sławy primabaleriny Mai Plisieckiej. Partnerował jej m.in. w słynnej Carmen (G. Bizet – R. Szczedrin). Radczenko jest pasjonatem muzyki i tańca hiszpańskiego. Pracował również jako choreograf przy wielu produkcjach filmowych. Muzyka, oddająca w niepowtarzalny sposób baśniowy klimat akcji i romantyzm jej treści, a także choreografia nasycona subtelnym liryzmem i poetycką fantastyką – to zapowiedź wieczoru pełnego doznań i emocji. Polecamy! Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl


REKLAMA - kom. 535 968 810- tel. 77 433 07 65


© Foto: Band Promo Golden Life - jeden z ważniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej wystąpi w restauracji KRATER

GOLDNE LIFE: Złoty koncert

Tomasz Żmuda tomek@kultura.nysa.pl

Legendy w hołdzie legendzie Koncert odbędzie się 30 listopada w ramach cyklicznych imprez Reggae Night 1981 – 2011 30th Bob Marley Memory Year - legendy w hołdzie legendzie. Bilety w cenie: 25 zł (przedsprzedaż) i 30 zł w dniu koncertu. 20 lat na scenie Grupa Golden Life działa od 20 lat i jest niewątpliwie jednym z ważniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej. Ich dorobek muzyczny to przede wszystkim pięć wydanych płyt, wiele nagród (w tym międzynarodowych), liczne koncerty gromadzące pokolenia słuchaczy. Zespół

Golden Life to kolejna, po Oddziale Zamkniętym, znacząca formacja dla polskiego rocka, która odwiedzi restaurację Krater w Głuchołazach. Patronat medialny nad koncertem objęła nasza redakcja. zdobył główną nagrodę na firmowanym przez MTV Pop Song Bregenz Festival w Austrii.

ROZDAJEMY BILETY:

WJAZD Z KULTURĄ

Oprócz błękitnego nieba Najbardziej znane utwory grupy to: Oprócz błękitnego nieba (cover piosenki Marka Jackowskiego), Wszystko to co mam, 24.11.94 (singel poświęcony ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej w listopadzie 1994), Dobra, dobra, dobra, Helikopter, Napinacz 2000. Aktualny skład zespołu Golden Life: Adam Wolski - wokal, Jarek Turbiarz - wokal, gitary, Paweł Smakulski - gitary, Jacek Bogadziewicz - bass, Karol Skrzyński - perkusja. Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl

Nasza redakcja ma do rozdania dwa zaproszenia dla dwóch osób na koncert GOLDEN LIFE. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy wysłać podpisaną (imię, nazwisko lub nick) wiadomość e-mail na adres:

bilet@kultura.nysa.pl z tematem: GOLDEN LIFE Wysłanie e-maila jest równoznaczne z dodaniem adresu pocztowego użytkownika do bazy danych serwisu i zgodą na otrzymywanie „kulturalnego” newslettera. Zwycięzcy zostaną poinformowani wiadomością zwrotną od naszej Redakcji. Listę wygranych (podane wcześniej imię, nazwisko lub nick) opublikujemy również na naszym portalu.

5


PATRONAT KULTURY

PATRONAT KULTURY

PATRONAT KULTURY

PATRONAT KULTURY

WYDARZENIA: Co było? Co będzie?

ŚCIEŻKA ŚWIATŁA

WARSZTATY ART

RAGANA & ZEBRA

Po raz dwunasty Prywatna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Nysie wystartowała z nowym sezonem artystycznym. Tym razem na uroczystym otwarciu roku szkolnego odbył się koncert Pawła Serafińskiego (na zdjęciu) – mistrza gry na Hammondzie. W nyskim Muzeum wystąpił również zespół „Rant”, zespół ”The Funky Joy”.

„Le parcours de la Lumiere” (ścieżka światła) - wernisaż malarstwa, instalacji i collage’u Magdaleny Hasenbeck (na zdjęciu) i Iris Jedamski w Muzeum w Nysie. Wystawa powstała z inspiracji samą przestrzenią, jej światłem, wielkością, atmosferą i ulotnym ciepłem. O wystawie czytaj więcej na str. 22.

W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie odbyły się IV NYSKIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE. Dla dzieci i młodzieży nyska biblioteka zorganizowała m.in. zajęcia plastyczne, warsztaty florystyczne, literacko-plastyczne, dziennikarskie (Krzysztof Petek - na zdjęciu) i spotkania autorskie oraz wernisaż fotografii.

Restauracja Krater w Głuchołazach zorganizowała dla miłośników „Dub’u” prawdziwą ucztę muzyczną! W ramach cyklicznych imprez Reggae Night 1981–2011 30th Bob Marley Memory Year - legendy w hołdzie legendzie, wystąpiły dwie formacje: ZEBRA i RAGANA. Czytaj więcej na str. 19.

WODECKI

CINEMA 3D NYSA

ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY

NA ZAMKNIĘTEJ

Portal KULTURY oficjalnym parterem Cinema 3D Nysa (dawne Kino „Pokój”). Po kapitalnym remoncie i wymianie na nowoczesny sprzęt „nowe” kino wystartowało premierowym pokazem w technologii 3D filmu pt. „1920 Bitwa Warszawska” – w reżyserii Jerzego Hoffmana. O nowym kinie czytaj na str. 14.

Choć przez zespół przewinęło się ponad 30 muzyków, magia nazwy, symbolu OZ i muzycznych hitów trwa! Oddział Zamknięty wystąpił w głuchołaskiej restauracji Krater przy komplecie publiczności i wyśmienitej koncertowej atmosferze. O koncercie w Głuchołazach czytaj na str. 18.

Szczudlarze, tancerze, żonglerzy, akrobaci, a także kataryniarz – pojawili się podczas MIESZCZAŃSKIEJ ZABAWY U KSIĘCIA BOLESŁAWA. Urząd Miejski w Nysie zorganizował ciekawe wydarzenie uliczne w związku z powstaniem deptaka na odcinku od Wieży Ziębickiej do Rynku.

PATRONAT KULTURY

PATRONAT KULTURY

12 LAT MUZYKI

Podczas charytatywnego koncertu na rzecz nyskiego Hospicjum św. Arnolda Janssena mieszkańcy wypełnili po brzegi salę widowiskową Nyskiego Domu Kultury. Gwiazdą wieczoru był Zbigniew Wodecki, który zaprezentował muzyczną podróż po swoich największych przebojach oraz ciekawe anegdoty ze swojego życia.

6


PATRONAT KULTURY

PATRONAT KULTURY

PATRONAT KULTURY PANORAMA ŚWIATA

OCEAN

GOLDEN LIFE

V edycja Turnieju Poetyckiego im. Jerzego Kozarzewskiego „Orzech” odbyła się w Nyskim Domu Kultury. Podczas gali wręczona została odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” - Marcie Klubowicz. Nysanie podziwiali również się recital poetycki Oli Maurer (na zdjęciu) – artystki Piwnicy Pod Baranami.

Ósma odsłona Paczkowskiego Festiwalu Filmowego pn. „Filmowa Panorama Świata”. W kinie „Kopernik” wyświetlane były filmy dające widzowi możliwość obcowania z różnymi gatunkami sztuki filmowej oraz kulturą innych narodów. W ramach festiwalu odbyło się również spotkanie autorskie z aktorką Bożeną Stachurą (na zdjęciu).

Wrocławska formacja OCEAN promuje nową płytę „Wojna świń”. To dobra okazja, aby znów odwiedzić Nysę. Koncert w Redosie zapowiada się emocjonująco, zwłaszcza, że materiał z nowego krążka to ostre i ciężkie granie. KULTURA rozdaje bilety na koncert – szczegóły na naszej stronie www. 12 XI, godz. 20.00, Redos.

Kolejna gwiazda w Kraterze. W ramach środowej imprezy Reggae Night 1981 – 2011 30th Bob Marley Memory Year - legendy w hołdzie legendzie, wystąpi zespół GOLDEN LIFE. „Oprócz błękitnego nieba” trzeba jeszcze zdobyć bilet na koncert – szczegóły na naszej stronie www. 30 XI, godz. 20.00, Krater.

PÓŁ WIEKU KŻ NYSA

JEZIORO ŁABĘDZIE

KRET W PODRÓŻY

Klub Żeglarski w Nysie obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Z tej okazji nyscy żeglarze zorganizowali wystawę fotograficzną pn. „Pół wieku na małej i dużej wodzie”, która odbyła się w bastionie św. Jadwigi. Na fotografiach obejrzeć można było wszystkie wielkie chwile nyskiego żeglarstwa.

Do Nysy przyjeżdża Narodowy Balet Rosyjski z najsłynniejszym przedstawieniem na świecie – Jezioro Łabędzie. W Nyskim Domu Kultury odbędą się dwa przedstawienia. Bilety w cenie 120 zł i 100 zł (balkon), do nabycia w kasie NDK i na stronie www.systembiletowy.pl/ndk. 10 XI, godz. 17.00 i 20.00, NDK.

Telewizyjny prezenter pogody w ciągu kilku ostatnich lat zaskarbił sobie sympatię wielu telewidzów. Jarosław Kret jest również zapalonym podróżnikiem i autorem książki „Planeta według Kreta” o której będzie opowiadał na spotkaniu autorskim w nyskiej czytelni. 17 XI, godz. 18.00, Biblioteka w Nysie.

PATRONAT KULTURY

ORZECH

7

Aktualny kalendarz imprez, programy, harmonogramy, opisy i plakaty na stronie www.kultura.nysa.pl


UKAZAŁO SIĘ: Książka, muzyka... Literatura

Literatura

Muzyka

Przezwyciężyć Mrok Mariola Kozub-Płowucha

Ósmy dzień Paweł Śmieszek

Unplugged Stan

Oficjalna premiera debiutu literackiego nysanki Marioli Kozub-Płowuchy pt. „Przezwyciężyć Mrok” stała się faktem. Patronat medialny nad wydawnictwem, które łączy z sobą opowieść o niezwykłej miłości z elementami horroru, objęła nasza redakcja. Wydawnictwo: Radwan.

Ukazała się debiutancka książka pt. „Ósmy dzień” Pawła Śmieszka, nysanina i nauczyciela w jednej z nyskich szkół. „Ósmy dzień”, to książka intrygująca. Pod osłoną sensacyjno-fantastycznej konwencji skrywa treści wybiegające daleko poza ramy gatunku. Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza.

Nyska formacja Stan zakończyła pracę nad projektem akustycznym, który został zrealizowany na scenie Nyskiego Domu Kultury. Nagranych zostało pięć utworów (Jedynka, Czas, Malutka, Nyska, Znak) oraz cover Kings of leon – Use Somebody. Efekty dostępne w serwisie YouTube.

Informator

Literatura

Multimedia

Kalendarz Imprez Kulturalnych Urząd Miejski w Nysie

Nicole Anna Ewa Gabryś

Strona WWW www.Prozac.Nysa.pl

Od tego wydania numeru Magazynu Ludzi z Pasją jako „wrzutka” znajdziesz zawsze Kalendarza Imprez Kulturalnych wydany przez Wydział Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Miejskiego w Nysie. Na dwunastu stronach formatu DL rozpisanych jest kilkadziesiąt imprez i wydarzeń kulturalnych na IV kwartał. Projekt i druk: VEKTOR Studio.

Na rynku ukazała się debiutancka książka Anny Ewy Gabryś pt.: „Nicole”. Tytułowa bohaterka powieści rozpieszczana przez księcia wampirów Nicole, nagle traci wszystko i wszystkich. Przez całe młodzieńcze życie musi walczyć o przetrwanie w świecie, którego nie zna. Tajemnice życia i wiecznej miłości okazują się łatwiejsze do przyjęcia dla zwykłego śmiertelnika. Patronat i promocja: Kultura

Wyszperane w necie. Jak piszą - anonimowi - twórcy strony w dziale „O co chodzi?”, strona ma spełniać funkcję „regionalnego antydepresanta”. Ponad to czytamy: „Jeżeli chcesz dbać o stan psychiczny naszego społeczeństwa. Jeżeli chcesz piętnować zachowania niegodne... Jeżeli chcesz zluzować, wyluzować, zchillautować, ośmieszyć, wytknąć palcem - dobrze trafiłeś!”

Literatura

Multimedia

Film

Nyska Bazylika św. Jakuba Krystyna Dubiel

Strona WWW Urząd Miejski w Nysie

Lapidarium Opolskie TVP Opole

Wiele godzin rozmów z księdzem prałatem Mikołajem Mrozem przyczyniło się do powstania przewodnika po nyskiej Bazylice św. Jakuba autorstwa Krystyny Dubiel. Wydawca: Nyski Dom Kultury

Nowa szata graficzna oficjalnej strony Urzędu Miejskiego w Nysie. Strona internetowa ma zmienioną grafikę i inny układ rozmieszczenia informacji niezbędnych dla internautów. Nowością jest również to, że teksty na stronie internetowej można tłumaczyć w czasie rzeczywistym w ponad 20 językach.

8

Telewizja opolska zrealizowała w Nysie produkcję programu historycznego „Lapidarium Opolskie”. Ponad 40. minutowy film dokumentalny o historii naszego miasta komentowany jest przez znane osobistości, znawców historii Nysy, prezentuje wiele ciekawych faktów historycznych oraz rycin.


REKLAMA - kom. 535 968 810- tel. 77 433 07 65


REKLAMA - kom. 535 968 810- tel. 77 433 07 65


WOLSKI:

Pstryczek dla diabła Adam Zelent adam@kultura.nysa.pl

Tomasz Żmuda tomek@kultura.nysa.pl

- Kultura ogólnie jest w dupie, liczy się kasa – produkt. Nikt już w mediach nie spełnia misji szerzenia kultury w naszym kraju, Dużo się dzieje poza mediami, w underground’zie. Naprawdę dużo! - mówi KULTURZE - Adam Wolski - wokalista GOLDEN LIFE. KULTURA: Działalność estradową prowadzicie od 1988 r. Scena rockowa i wydawnicza kompletnie się zmieniła. Myślisz, że na lepsze? ADAM WOLSKI: Obecnie jest dużo więcej nowych możliwości i każdy ma równe szanse startu, ale jest też o wiele większa konkurencja i możliwości menagmentu niż kiedyś. Różne są drogi – jedni wybierają programy typu „Mam Talent itp., a inni konsekwentnie idą ustaloną drogą czyli zakładamy zespół i gramy... Potem gramy koncerty, ćwiczymy by być jeszcze lepsi, bierzemy udział w przeglądach a potem próbujemy nagrać płytę. Dużo kapel wybiera taką drogę. Myślę, że sentyment nam mówi, że tamte czasy były lepsze, bo byliśmy młodsi (śmiech),

Adam Wolski, wokalista Golden Life, rozmawia z redaktorami Kultury, o muzyce, historii zespołu i planach na przyszłość.

11 11


Wszystko, co leci w radiach jest poukładane tak, by nabijać kasę. Rzadko leci polska muza, a jak ją puszczają to o trzeciej nad ranem. Radio dzisiaj to reklamy-kasa i jeszcze raz kasa-produkt - smutne, ale tak jest.

ale chcę tym samym powiedzieć młodym adeptom, że zawsze liczy się wiara i praca. Te dwa elementy plus szczęście dają duże szanse. „24.11.94” – ciężko Ci pewnie mówić o tej dacie, ale to również piękny utwór i historia Golden Life. Na pewno to wydarzenie (pożar hali w której odbywał się koncert Golden Life- przyp. red.) nie tylko dla nas jest ważne, ale też dla wszystkich, którzy tam byli i przeżywają to do tej pory. To też utwór, którym przypominamy o kruchości życia, a często dedykujemy go nieobecnym i wtedy w chwili zadumy ich wspominamy. My jako muzycy wyraziliśmy to w piosence i gramy ją na każdym koncercie, bo czujemy, że ludzie na tą piosenkę czekają szczególnie...

Niespełna rok po premierze „www.GoldenLife. pl” doszło do niespodziewanej śmierci waszego perkusisty. W 2004 roku w wypadku samochodowym podczas przejazdu na koncert finałowy Lata z Radiem w Gdyni zginął 43-letni Maciek Próchnicki. Do tej tragedii nawiązuje niejako płyta „Hello, hello”? Tak, cała jest dla niego, ale najbardziej jeden numer - „Tip”, który w ogóle jest o nim i dla niego. Wspólnie pisaliśmy ten tekst z Egonem mówiąc sobie, że to właśnie chcemy powiedzieć – pożegnać, choć pożegnać go nie sposób, bo on cały czas jest z nami. Jego życzeniem było, byśmy cały czas grali. Więc kiedy gramy, czujemy, że tym samym spełniania się jego marzenie. Karol, który zastąpił Maćka kupił też jego bębny, więc jakby muzyka jest zawsze z nami... REKLAMA - kom. 535 968 810- tel. 77 433 07 65

12

Zaangażowaliście się mocno w akcję na rzecz transplantacji (akcja Złote Życie)... Są sukcesy? To akcja, na którą wpadła nasza menadżerka i właśnie utwór „Tip” był podpięty pod tą akcję. Chcieliśmy dotrzeć do świadomości, ale zabrakło chyba społecznego wsparcia, mówię tu o organizacjach. My muzycy możemy być tylko narzędziem, ale to władzy powinno bardziej zależeć, by takie tematy były poruszane częściej. Płyt z opaskami już nie ma, ale wiem, że spora liczba osób nosi te bransoletki do dzisiaj - to fajnie, bo ja też ją noszę. W roku 2000 supportowaliście przed zespołem The Stranglers podczas Inwazji Mocy radia RMF FM. Jak wspominacie tamte dni i czy wspominacie dobrze inne supporty? Widać, że wyczytałeś to z masowego niusa... (śmiech). Nie był to jakiś niezwykły koncert, graliśmy też przed Joe Cokerem i przed B.R.M.C, są to normalne koncerty, choć wiadomo, kto wtedy gra jako gwiazda. Liczy się zawsze chemia, czy to Racibórz czy Warszawa ważne jest by była interakcja między tym, kto gra, a tym, kto słucha. Takie koncerty są dla mnie najcenniejsze i takie najmilej wspominam, choć czasem ludzie przychodzą i „tylko” słuchają i to też cenne.


W rozmowie z „Teraz Rockiem” skarżyłeś się na media w naszym kraju. Cytat „Przykre jest, że wiele osób w ogóle nie wiedziało o longplayu „www.GoldenLife.pl” wydanym w 2003 przez Polskie Radio. Wielu ludzi myślało, że dawno przestaliśmy grać! Media powinny promować polską sztukę.” Czy coś się zmieniło, czy dzisiaj łatwiej o promocję w mediach? Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Kultura ogólnie jest w dupie, liczy się produkt i kasa. Nikt już w mediach nie spełnia misji szerzenia kultury w naszym kraju. Dużo się dzieje poza mediami, w undergrandzie. Naprawdę dużo! To co leci w radiach jest tak poukładane żeby nabijać kasę. Rzadko leci w ogóle polska muza, a jak puszczają to o trzeciej nad ranem. Radio dzisiaj to - reklamy i kasa - i jeszcze raz - kasa i produkt. To smutne, ale tak jest. Pewien redaktor muzyczny kiedyś mi powiedział: „Ale ja nie chcę informować ludzi o twojej płycie, mi na tym nie zależy, a jeśli tobie zależy na promocji to płać.”. Tak teraz jest! Macie w swoim repertuarze kilka cover’ów. Sporo gracie ich na koncertach? Skąd ten trend i według jakiego klucza dobieracie te utwory? Myślę, że powoli zbliżamy się, by wydać takie covery, bo jest ich już całkiem sporo...(śmiech). Ludzie lubią śpiewać i bawić się przy znanych dźwiękach, my to lubimy z kolei ubierać w inny nowszy „gajer”. Dobrze się wtedy bawimy i dlatego je gramy, sprawiają nam i innym dużo radości wiec je gramy. Niedawno w Kraterze grał Oddział Zamknięty, gdzie z pierwotnego składu kapeli pozostał tylko Wojtek Pogorzelski... Jak u Was następowały przemiany na przestrzeni dwóch dekad? Przez band przewinęło się dużo osób, myślę, że to działo się zawsze, bo wymagała tego sytuacja. Szkoda tylko tego, że w jednym przypadku była to sytuacja, na którą wpływu niestety nie mieliśmy. Do nikogo, kto z nami kiedyś grał, nie mamy żalu, bo każdy zostawia ślad w głowie, w duszy i to jest najcenniejsze. Teraz jest Paweł „Smaga” Smakulski, nasz nowy gitarzysta – mogę śmiało powiedzieć, że tak fenomenalnego młodego muzyka ten zespół jeszcze nie miał. Golden Life to taka kapela, która jest wybitnie „radiowa” – człowiek słucha piosenki, którą doskonale zna, a po usłyszeniu nazwy wyko-

Okazuje się, że te małe miejscowości są bardzo otwarte na kulturę, że chcą muzycznego wydarzenia, że mimo kryzysu chcą i mogą zapłacić parę złotych by przeżyć coś więcej niż telewizor.

nawcy stwierdza: „Kurcze nie wiedziałem, że to ich...”, podobnie zresztą jak OZ... Skąd ten fenomen się bierze... Z melodyjności OZ jest lepszy, bo ma więcej takich piosenek. Ale my też mamy dużo, choć może mało spopularyzowanych, ale to inny temat. Ważne jest to, że ludzie słysząc te dźwięki przypominają sobie fajne chwile, w których ich słuchali i wtedy jest naprawdę miło, bo nie ma nic piękniejszego jak dobra, fajna muzyka – po to się chodzi na koncerty, prawda!? (śmiech) Golden Life znany jest ze swojej pasji do piłki nożnej. Zagraliście kilka meczów w barwach Reprezentacji Artystów Polskich, oraz w 2002 roku nagraliście mundialowy utwór „Futbolówka”. Podobną akcję powtórzyliście w 2006 roku nagrywając piosenkę „Mundialówka”. Szykujecie coś ekstra na zbliżające się Euro i jak oceniacie nowe stadiony (budowę) w Polsce – również pod kątem scenicznym? Piłkę to wręcz kochamy, ja nawet coś pogrywam z kolegami muzykami i aktorami, ale ostatnio rzadko, bo mamy dużo koncertów. Kibicujemy jednak zawsze mocno naszej kochanej Lechii Gdańsk (śmiech). Jak się zaczną mecze to będziemy grali naszą „Mundialówkę” - ona jest uniwersalna, bo tekst zmieniliśmy na taki by zawsze pasował. A stadiony? Piękne, no cóż - mogę powiedzieć cieszymy się z nowych stadionów bardzo, może kiedyś zagramy na którymś z nich, fajnie by było. Które miejsce zajmie nasza reprezentacja na EURO i jak oceniacie jej szansę? Myślę, że z grupy wyjdziemy i na pewno będziemy się liczyć - wierzę w to. Smuda robi doskonałą robotę, choć przychylności mediów nie ma. To nie zbyt budujące, ale cóż, krytyka też jest potrzebna.

Pewien redaktor muzyczny kiedyś mi powiedział: „Ale ja nie chcę informować ludzi o twojej płycie, mi nie zależy, a tobie jak zależy na promocji to płać”. 13

W 2010 r. w Trójce – w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się koncert z cyklu „Gwiazda za abonament”, gdzie Golden Life obchodził swoje 20. urodziny. Tak zagraliśmy wtedy ten koncert, było miło - nie czuliśmy tych 20 lat (śmiech), choć wiele się zmieniło. „Mamona, mamona, słyszę diabelski dźwięk...”. To cytat z najnowszego singla – temat na czasie w dobie ogólnoświatowego kryzysu... Macie swój złoty środek czy też receptę na „mamonę” i unikanie pętli na szyi? Ta piosenka wcale nowa nie jest, ale jest to tak naprawdę pstryczek dla diabła, który jest w każdym z nas i mówi chcę więcej, więcej... Receptę na kryzys gdybym miał to bym już sprzedał całej Europie, za niezłą kasę. A tak naprawdę to ciężki temat, ja zawsze byłem jestem i będę wierzył w teorię, że nie chochlą, ale małą łyżeczką i powolutku do przodu. (śmiech) Kiedy nowa płyta? Na wiosnę chcemy ją wypuścić. Właśnie się robi. Będą to akustyczne wersje naszych utworów. A następnej jesieni dostaniecie już taką nową, regularną płytę. Dużo koncertujecie – kilkadziesiąt razy w roku – dużo się zapewne wtedy dzieje... To wszystko mit, że „ci rockowcy to mają takie życie...że hoho...” Nie ma wielkich, sensacyjnych historii. Dobrze się czujemy w swoim towarzystwie - na scenie, jak i poza nią. Często grywacie w takich małych miejscowościach jak Głuchołazy, czy odczuwacie „różnicę” podczas takich występów? Mam szacunek do każdego widza i słuchacza, czy jesteśmy w wielkim mieście, czy mniejszym, to człowiek jest podobny. Osobiście lubię grać sztukę ludziom świadomym i tego się trzymam. Muszę wejść w interakcję ze słuchaczem, wtedy wiem, że słucha. Okazuje się, że te małe miejscowości są bardzo otwarte na kulturę, że chcą muzycznego wydarzenia, że mimo kryzysu chcą i mogą zapłacić parę złotych żeby przeżyć coś więcej niż telewizor. Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl


© Foto: Glinka Agency / Forum Film Poland Borysz Szyc (w środku) wcielił się w rolę poety i kawalerzysty Jana w najnowszej superprodukcji Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska”

CINEMA 3D NYSA: Nowe kino Adam Zelent adam@kultura.nysa.pl Nowa nazwa – nowy wizerunek Nazwa Kino „Pokój” idzie w zapomnienie. – Od 30 września zapraszamy do Cinema 3D Nysa – nowoczesnej i profesjonalnie wyposażonej sali kinowej – opowiada KULTURZE – Bożena Wierdak – właściciel nyskiego kina. O remoncie w kinie pisaliśmy już wcześniej, teraz czas podsumować, co konkretnie się zmieniło. W kolorze fuksji i fioletu pomalowane i odświeżone zostały ściany i sufit kina. Wymienione zostały: podłoga, grzejniki, oświetlenie i fotele, które zostały specjalnie zaprojektowane dla nyskiej sali (różne kąty nachylenia) i oczywiście projektor (nowoczesny, w technologii 3D). – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera rozwój kin jednosalowych, dofinansowując połowę wartości aparatury projekcyjnej. To wielka szansa dla kin w mniejszych miastach i sal takich jak nasza

Portal KULTURY oficjalnym parterem Cinema 3D Nysa (dawne Kino „Pokój”). Po kapitalnym remoncie i wymianie na nowoczesny sprzęt „nowe” kino wystartowało 30 września premierowym pokazem w technologii 3D filmu pt. „1920. Bitwa Warszawska” – w reżyserii Jerzego Hoffmana. – dodaje Bożena Wierdak. Z Anglii sprowadzono nowy ekran tzw. „perełkowy” i wymieniono sprzęt oraz głośniki audio. Trwają prace wykończeniowe przy przebudowie kasy biletowej, gdzie na projekcje w technologii 3D oprócz biletów będą wydawane specjalne okulary. – Nasze kino weszło w skład Sieci Kin Premierowych, co oznacza, że dzień premiery filmu w Polsce będzie również dniem premiery filmu w Nysie – mówi KULTURZE – Bożena Wierdak. 1920 Bitwa Warszawska Na otwarcie, Cinema 3D Nysa zaprosiła na ogólnopolską premierę filmu pt. „1920. Bitwa Warszawska” – fresku historycznego o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana

14

w technologii 3D. Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara – mistrz wielkich widowisk historycznych. – Reżyserowi udało się odtworzyć atmosferę lat 20. ukazując wielki patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków – czytamy na portalu filmweb.pl. Cinema N 3D partnerem KULTURY Nasza redakcja została oficjalnym partnerem Cinema 3D Nysa. Na naszym portalu www.kultura.nysa.pl na bieżąco będziecie mógli obserwować aktualny repertuar, zapowiedzi, opisy, plakaty i zwiastuny video na wszystkie filmy wyświetlane w nyskim kinie. Dla naszych czytelników, na wybrane produkcje filmowe będziemy też mieli do rozdania darmowe bilety. Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl


REKLAMA - kom. 535 968 810- tel. 77 433 07 65


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

MUZEUM W NYSIE:

Piękne, cenne i dobrze oprawione...

Małgorzta Radziewicz dyrektor Muzeum w Nysie

Jak ważna jest dobra oprawa obrazu, grafiki czy rysunku nie trzeba nikogo przekonywać. Właściwy kolor i profil ramy, odpowiadające kolorystyce passepartout dopełnia całości. Zasobność i różnorodne bogactwo muzealnych zbiorów magazynowych, a ponadto stała praca nad poprawą efektowności muzealnych przestrzeni, dyktuje potrzebę najwyższej dbałości o oddane naszej opiece artefakty , a także antycypację oczekiwań muzealnej publiczności, która z każdym rokiem buduje nasze frekwencyjne statystyki. Dlatego też Muzeum w Nysie od ponad trzech lat powierza wykonanie nowych opraw ramiarskich lokalnej i w pełni profesjonalnej firmie ORNAMENT , która nie tylko pomaga w doborze właściwej ramy, ale także wykonuje ją w ramach sponsoringu. W ten sposób z zasobów magazynowych w ostatnim czasie trafiły na ekspozycję cztery bardzo cenne obrazy, dwa o tematyce religijnej oraz dwa wyjątkowo atrakcyjne i efektowne portrety, akwarelowy portret księżniczki holenderskiej Marianny Orańskiej i wykonany pastelami portret Luizy,

Małgorzta Biedroń z firmy ORNAMENT prezentuje Portret Luizy, królowej Pruskiej namalowany przez nieznanego malarza (szkoła niemiecka) z drugiej połowy XVIII w. królowej Prus. Obydwa wcześniej przez wiele lat przechowywane były w muzealnym magazynie, a dziś dopełniają i ubogacają ekspozycję Galerii Malarstwa Zachodnioeuropejskiego. Firma ORNAMENT wykonała także nowe oprawy czterech obrazów od lat prezentowanych w galerii, których ramy pozostawiały wiele zastrzeżeń, a znikomość środków przeznaczonych na prace konserwatorskie i renowacyjne

przy obiektach zabytkowych wymuszała bardzo rozważne nimi gospodarowanie i konieczne przesunięcia w typowaniu prac na priorytetowe i te, które musiały poczekać. A zatem pomoc firmy ORNAMENT w realizacji tego rodzaju prac poprawiających wygląd estetyczny, a tym samym jakość ekspozycji stałej jest dla naszej instytucji bardzo cenna i nie do przecenienia. •


REKLAMA - kom. 535 968 810 - tel. 77 433 07 65


© Foto: Rafał Okrzymowski / KULTURA Głuchołaska publiczność „poczuła, jak wiele dzieli ją od innych”. Wspólne śpiewy i klaskanie w dłonie podczas koncertu Oddziału Zmakniętego

ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY:

Prywatka jakiej nie przeżył nikt!

Tomasz Żmuda tomek@kultura.nysa.pl Napiętnowani marzeniami Oddział Zamknięty to jedna z tych kapel, która wpisała się w kanon polskiego rocka i polskiej muzyki rozrywkowej ogólnie... Zespół przez niemal trzy dekady istnienia przeszedł wiele perturbacji osobowych. Z pierwotnego składu pozostał tylko Wojtek Pogorzelski. Oddział Zamknięty to też „niegrzeczni chłopcy” polskiego rock’n’rolla. Do historii przeszła sytuacja, kiedy podczas podpisywania pierwszej płyty w warszawskim EMPiKu został zablokowany ruch na ulicy Marszałkowskiej, a szyby w salonie zostały powybijane. Nie obyło się bez interwencji milicji, zespół zaś musiał uciekać

Pełen po brzegi lokal, ścisk, gorąca atmosfera, kolejki do baru, rock’n’roll i przede wszystkim dobra zabawa. Tak w telegraficznym skrócie wyglądał koncert (5.10.2011) Oddziału Zamkniętego w głuchołaskim Kraterze. Zespół sypał przebojami: „Napiętnowani Marzeniami”, „Moi przyjaciele”, okaleczona przez peerelowską cenzurę „Andzia i ja”, „Oddział”, „Gdyby nie ty” i wiele, wiele innych... tylnym wyjściem. Od niedawna na kanale Youtube zespołu można obejrzeć materiał archiwalny z tamtego wydarzenia, zrealizowany przez austriacką telewizję dla tamtejszej Polonii. Oddział już zamknięty jest Krater pękał w szwach już podczas support’ującego gwiazdę zespołu Zoom. Dobrą atmosferę w lokalu odzwierciedlały uśmiechnięte twarze. Publika w miarę zbliżającego się występu Oddziału powiększała się... W sumie do niewielkiego lokalu weszło grubo ponad 200 osób. Imponująca była rozpiętość wiekowa gości, którzy przybyli na koncert. Zespół sypał przebojami:

18

„Napiętnowani Marzeniami”, „Moi przyjaciele”, okaleczona przez peerelowską cenzurę „Andzia i ja” (w pierwotnej wersji miała być „gandzia”), „Oddział”, „Gdyby nie ty” i wiele, wiele innych... Podczas koncertu, często można było usłyszeć komentarze: „Kurcze, nie wiedziałem, że to ich numer!”. Dwukrotny bis, gorące oklaski i krzyczący ze sceny wokalista, Cezary Zybała-Strzelecki: – Głuchołazy, było gorąco, jeszcze do Was zajrzymy! – doskonale podsumowują ten wieczór. My na pewno zajrzymy jeszcze do Kratera. Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl


ZEBRA & RAGANA: Reggae dub

Ragana mająca na koncie dwa oficjalne wydawnictwa, w tym jedno w międzynarodowej wytwórni Universal Egg, reprezentuje klasyczne, surowe i minimalistyczne rozumienie tego gatunku. Wystąpiła obok experimental-dubu Zebry - obecnie najaktywniejszego koncertowo dubowego składu w kraju. Tutaj przestrzenne elektroniczne brzmienia spowite są gniewem i frustracją punkową niemal. Oba zespoły łączy zdolność kreowania na koncertach nowoczesnych, psychodelicznych form na bazie żywego grania. W obu grupach przewodnią rolę stanowią charyzma i głos wokalistek. Zebra koncertowała w Nysie przy okazji Juwenaliów, wtedy późna pora przegoniła sporo osób do domu. Tym razem w ciepłych przytulnych wnętrzach Krateru, Zebra mogła zaprezentować się w pełnej

© Foto: Rafał Okrzymowski / KULTURA

Restauracja Krater w Głuchołazach powoli staje się kolebką koncertową w naszym regionie. Tym razem zaproszono Zebrę i Raganę. Mimo iż koncert odbył się w środku tygodnia można odtrąbić pełen sukces, zarówno pod względem frekwencji jak i walorów artystycznych.

Andrzej Babiński andrzej@kultura.nysa.pl krasie. – Nie ma wiolonczelistki, niestety – żalił się Kulturze Krzysiek, który na koncert przyjechał z Nysy – największe wrażenie zrobiła jednak na mnie wokalistka Ragany (Jahga – przyp. red.) – dodaje. Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl

Natalia Norkow podczas koncertu w głuchołaskim Kraterze

W ZABYTKOWYCH WNĘTRZACH: Po raz dwunasty

© Foto: Rafał Okrzymowski / KULTURA

Festiwal Muzyka w Zabytkowych Kościołach i Wnętrzach Księstwa Nyskiego to cykliczna impreza promująca miasto, jego zabytki, muzyczny dorobek kulturowy, jak i samych artystów.

Robert Bachara, skrzypek, podczas finałowego koncertu w k. św. Dominika

Stali bywalcy koncertów festiwalowych bez trudu odnaleźli w tegorocznej ofercie tematykę koncertów, z którą zetknęli się już w latach poprzednich. Wertując zaś książeczkę festiwalową można było natknąć się na znajome nazwiska wykonawców. Nyski Festiwal obrasta tradycją. Staje się imprezą muzyczną, do której z własnej inicjatywy zgłaszają akces muzycy nie tylko polscy, lecz także z innych krajów. Zwyczajowo na koncercie inauguracyjnym w przepięknym barokowym wnętrzu kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła można było usłyszeć wokalno-instrumentalne utwory religijne (W.A. Mozarta) z udziałem chóru i orkiestry nyskiej szkoły muzycznej. W innych zabytkach architektury barokowej - nyskim Muzeum i kościele pw. Wniebowzięcia NMP – odbyły się dwa koncerty kameralne z muzyką tej epoki.

19

Tomasz Żmuda tomek@kultura.nysa.pl Tradycją Festiwalu jest recital organowy - w tym roku organy wsparł wokal jako instrument akompaniujący. Atrakcyjną nowością programową okazał się występ czeskiego zespołu trzech fletów podłużnych, prezentującego muzykę kilku stuleci. Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl


Nasz MAGAZYN znajdziesz w następujących miejscach:

EDUKACJA Dom Studenta Euro Prolang PWSZ A PWSZ B PWSZ D PWSZ E PWSZ F PWSZ G PWSZ H PWSZ O PWSZ R PWSZ X

Nysa, ul. Kościuszki 2 Nysa, ul. Prudnicka 3 Nysa, ul. KEN 54 Nysa, ul. Chodowieckiego 4 Nysa, ul. Grodzka 19 Nysa, ul. Ujejskiego 12 Nysa, ul. Armii Krajowej 21 Nysa, ul. Armii Krajowej 21 Nysa, ul. O. Tobruku 5 Nysa, ul. Marcinkowskiego 6 Nysa, ul. Otmuchowska Nysa, ul. Armii Krajowej 7 Nysa, ul. Głuchołaska 12

FRYZJERZY Nysa, ul. Prudnicka 3/7U Nysa, ul. Sucharskiego Nysa, ul. Wyzwolenia 3 Nysa, ul. Tkacka 1

Angel’s Joanna Mirage Uroda

KULTURA Biblioteka Bastion Cinema 3D N Kultura Muzeum PSM PSMR

Nysa, ul. Sukiennicza 2 Nysa, ul. Piastowska 19 Nysa, Aleja Lompy 3 Nysa, ul. Prudnicka 3 Nysa, ul. Bpa Jarosława 11 Nysa, ul. Rynek Solny 2 Nysa, ul. Kolejowa 2

RESTAURACJE Alaska Albatros Ali Baba Annał

Nysa, ul. Gałczyńskiego Skorochów, Jezioro Nyskie Nysa, ul. Wyzwolenia 3 Nysa, ul. Siemiradzkiego 2

Bajka Bar Mleczny Bastylia Bistro Bombonierka Bombonierka China Box Da Grasso Emil Fabryka Fort Wodny Geometria Grześ Grześ Grześ Grześ Kocioł Grześ Tiffany Holba Impresja Kazamaty Kopytko Krater Loch Lodgar Lucia Lucia Fort Lucia Jezioro Tank Max Max Mieszko Mnich Oliwka Piec Piast Pierożek Prestige Pychotka Redos Romano Schodki Siódemka Staromiejska

Nysa, ul. Zjednoczenia 1 Nysa, ul. Rynek 23 Nysa, ul. Prudnicka 13 Nysa, ul. Rynek 26 Nysa, ul. Rynek Nysa, ul. Sudecka Nysa, ul. Zjednoczenia 11/1 Nysa, ul. Tkacka 1 Nysa, ul. Prudnicka 15 Nysa, Mariacka 16C Nysa, Park Miejski Nysa, ul. Mazowiecka 1 Nysa, ul. Wrocławska 15 Nysa, ul. Krzywoustego 20 Nysa, ul. Sucharskiego 14 Nysa, ul. Chodowieckiego 4 Nysa, ul. Wrocławska 17 Nysa, Piłsudskiego Nysa, ul. Rynek 36A Nysa, ul. Piastowska 19 Głębinów – Jezioro Nyski Głuchołazy, ul. Sikorskiego 3 Nysa, ul. Piastowska 19 Skorochów 10 Nysa, ul. Sudecka 11 Nysa, ul. Chodowieckiego 11 Skorochów – parking Lucia Nysa, ul. Grodkowska 9 Nysa, ul. Piłsudskiego Nysa, ul. Wrocławska 7 Nysa, ul. Lelewela 11A Nysa, ul. Fałata 10 Nysa, ul. Sobieskiego 3 Nysa, ul. Rynek 39 Nysa, ul. Piastowska Nysa, ul. Gierczak 12 Nysa, ul. Ligonia 1 Nysa, ul. Rynek 32u Nysa, ul. Wyspiańskiego 1a Nysa, ul. Ujejskiego Nysa, ul. Bielawska 5 Nysa, ul. Kusocińskiego 18b Nysa, ul. Kramarska 22 20

Szpula Tevere Thanlong Tościk Trójkąt Uahaha U Aliego U Tomasza Warka Winiarnia

Nysa, ul. Aleja Lompy 3 Nysa, ul. Rynek 36B Nysa, ul. Grzybowa 8/1u Nysa, ul. Moniuszki 3 Nysa, ul. Grodkowska Nysa, ul. Grzybowa 1 Nysa, ul. Michałowskiego 4 Nysa, ul. Grodkowska 33 Nysa, ul. Prudnicka 12 Nysa, ul. Bielawska 5a

URODA / SPA Beata Nysa, ul. Tkacka 1 Finezja Nysa, ul. Tkacka 3 Hamankiewicz Nysa, ul. Piastowska 21 Lustro Urody Nysa, ul. Prudnicka 3 Studio U i M Nysa, ul. Bpa Jarosława 1

SKLEPY Annał Gambit Metro

Nysa, ul. Siemiradzkiego 2A Nysa, ul. Bpa Jarosława 3 Nysa, ul. Wrocławska 11

USŁUGI Ornament Nysa, ul. Wrocławska 6 Vektor Studio Nysa, Prudnicka 3

Brakuje Cię na liście? Dołącz do nas! - tel. 77 433 07 65 Dostraczymy bezpłatnie specjalny stojaczek z logo Twojej firmy.


REKLAMA - kom. 535 968 810- tel. 77 433 07 65


MUZEUM W NYSIE:

Ścieżka światła

dyrektor Muzeum w Nysie Instalacyjny tryptyk Wystawa prac malarskich Magdaleny Hasenbeck i Iris Jedamski w przestrzeni ekspozycyjnej Muzeum w Nysie ma wyjątkowy charakter i znaczenie. Jest to wystawa, której znaczna część powstała z inspiracji samą przestrzenią, jej światłem, wielkością, atmosferą, ulotnym ciepłem. Po raz pierwszy dla tej przestrzeni zaprojektowana została instalacja, której wielkość, użyte materiały, zestaw kompozycji malarskich, będących jej dopełnieniem, i wreszcie samo światło stanowią komplementarną całość, a jej ekspresja i wieloznaczność rodzi nie kończący się strumień intensywnych emocji. Elementem integralnym instalacji jest zestaw siedmiu wertykalnych kompozycji malarskich, które stanowią pewnego rodzaju kontinuum w procesie interpretacji zamysłu artystycznego, będąc punktem wyjścia i zarazem konkluzją. Każdy z obrazów nawiązuje do jednego z trzech okien, które niczym tryptyk wraz ze światłem pozwalają przeniknąć fragmentowi świata zewnętrznego. Tworzą synergię wielu rzeczywistości, połączonych ścieżką światła. Obrazy są wykonane techniką szablonową, która nadaje im charakteru prac graficznych. Użyte farby są mieszanką pigmentów metalicznych i farby drukarskiej. Le parcours de la Lumiere (ścieżka światła), to tytuł instalacji. Prosty, a jednocześnie nośny i prowokujący do snucia kolejnych skojarzeń, bowiem każdy z nas, widzów, odbierze go w sobie tylko właściwy sposób, poszerzając tym samym skalę estetycznego, ale też osobistego doświadczenia. Okna Hasenbeck Magdalenę Hasenbeck od dawna fascynują dwa obszary artystycznej wypowiedzi: człowiek, jego kondycja i sposób doświadczania życia oraz okna, które mają dla niej mno-

gość odniesień i znaczeń. Okno to emblemat. Okno pozwala nam oglądać świat zewnętrzny, oknem wpada światło, przez okna patrzymy, ale też jesteśmy widziani, okna otwarte i okna zamknięte, ich wielkość, forma, układ w świecie sacrum i codzienności profanum. Ta intermedialność okna, której artystka poświęca uwagę sprawia, że gdziekolwiek się pojawia wyposażona w aparat fotograficzny, to właśnie okna najsilniej skupiają jej uwagę. Okna świątyń, domów mieszkalnych, fabryk, blokowisk i obiektów zabytkowych, małe i duże, stare i nowe, w jej wizji plastycznej nabierają nowych, zupełnie niezwykłych znaczeń. Obrazy, które tworzy Magdalena Hasenbeck są w dużej mierze kolażami, w których porwane, z pozoru obce sobie zdarzenia i epizody połączone są w jeden, spójny ciąg kreacji. Okno stanowi miejsce najmocniejszej emanacji światła, a układ rozmaitych okien, jak w układance z klocków, tworzy głęboko duchowy wymiar ludzkiego życia. Nie można oderwać oczu od tych niemal fantastycznych, często nawet onirycznych, a przecież bardzo realnych kompozycji o wysmakowanej kolorystyce i zagęszczonej atmosferze spektakularnej potoczności. Obrazy tej artystki sprawiają wrażenie zabawy formą, chwilami są wyrazem tęsknoty za światem bez grawitacji, zawsze jednak odnajdujemy w nich wyjątkową zdolność zachwytu, którą penetruje i replikuje przestrzenie społeczne i indywidualne. Emocje Jedamski’ej Zestaw dziewięciu prac malarskich Iris Jedamski to zupełnie inny rodzaj wrażliwości artystycznej. Jej kompozycje bardzo mocno dotykają istoty cierpienia, rozdarcia, lęku, a nawet walki z otoczeniem i samą sobą. Utrzymane w intrygującej kolorystyce sceny figuralne, pełne skomplikowanych relacji między

22

© Foto: Maciej Zych

Małgorzta Radziewicz

Wernisaż wystawy malarswa, isntalacji i collage’u Magdaleny Hasenbeck i Iris Jedamski pt. „Le parcours de la Lumiere” (ścieżka światła) pod patronatem KULTURY.

Magdalena Hasenbeck i Iris Jedamski podczas wernisażu wystawy „Le parcours de la Lumiere” w Muzeum w Nysie mężczyzną i kobietą, toczą się w zagadkowych i budzących niepokój przestrzeniach, naładowanych emocjami. Artystka odważnie, a nawet chwilami bezkompromisowo rozlicza się przed światem ze swoich intymnych przeżyć i doznań. Jest szczera i otwarta. Przyjęta do malowania tego zestawu obrazów technika tempery doskonale koresponduje z malarską wizją, wzmacniając jeszcze bardziej siłę i jakość psychologicznego przekazu. Takie kompozycje, jak Pożar czy Expose dotykają najbardziej delikatnej tkanki wewnętrznych przeżyć, tworząc rodzaj misterium, pozwalającego pozbyć się ciężaru rzeczywistości. Najbardziej niepokoją mnie te prace, w których dominantę barwną tworzą błękity i czernie, jak w kompozycjach Piramida czy Gabinet. Odnajduję w nich zagubienie, chłód, strach przed silniejszym, który zawłaszczył bezprawnie coś, czego nie odda nikomu. On jest tu suwerenem. Każda spośród znajdujących się na wystawie prac Iris Jedamski angażuje nie tylko naszą uwagę, ale też prowokuje do podjęcia własnych wewnętrznych obrachunków, bo z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym. Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl


Komercyjne przedsięwzięcie Fort Wodny latem jest miejscem gdzie odbywa się większość imprez plenerowych w naszym mieście. Generalnie z racji tego, że obiektem zarządza NDK. Tym razem jednak inicjatorem wydarzenia była firma, która dzierżawiła na obiekcie lokal gastronomiczny. Impreza jako przedsięwzięcie komercyjne, była oczywiście biletowana (bilety: 25 zł przedsprzedaż, 30 w dniu koncertu). Na dzień dobry, zaraz po przekroczeniu bramy wejściowej, gości witały góry śmieci z przepełnionych kontenerów... Z biegiem czasu, coraz większe logistyczne przeciwności napotykał, spragniony już słuchacz, ponieważ piwo skończyło się szybko i dowożone było niewielkimi partiami – no i schodziło „na pniu”. Blues i Apteka Artystycznie, program przebiegał w pierwszych dwóch fazach bez większych perturbacji. Kapele bluesowe grały z właściwym sobie luzem i nonszalancją, podrywając sporadycznie publiczność do oklasków... Sobotniego popołudnia zaprezentowały się publiczności kolejno Blues Motive, Blues jak Cobra i Proceder Blues. – Wszyscy ich znamy, bo grają w Nysie dosyć często – opowiadał Kulturze Paweł – mnie się podoba takie dżemowe granie,

Tomasz Żmuda tomek@kultura.nysa.pl ale czekam na Sztywnego, bo to dla nich kupiłem bilet – dodaje. Na scenie pojawił się Kodym z zespołem i zaczęła się agitacja... Frontmen Apteki słynie z odważnych tekstów, piosenek, które niosą ze sobą przekaz, pouczają, pokazują i demaskują... - Nawet diabły chodzą po ulicy i... I czekają na... Na naiwnych... Religia, Kultura, Nauka, Natura. I ty... I ja... Wiemy, że... Tak jest... – śpiewał wokalista Apteki. Przesterowana gitara i prosta w przekazie forma publiczność przyjęła z zadowoleniem, wywołując Aptekę na bis... Ostatni punkt programu Czyli występ największej tego wieczoru gwiazdy został odwołany w niejasnych okolicznościach. Zespół niby przyjechał, niby hotel był zarezerwowany, jednak Sztywny Pal Azji odjechał bez pożegnania... Prowa-

Henryk Wezner dyryguje Big-Band PSM w Nysie w ogródku klubu muzycznego Szpula

Kodym, założyciel, autor tekstów i gitarzysta Apteki na scenie na Forcie Wodnym w Nysie dzący całą imprezę Mirek Zakrzewski sam przez długi czas nie mógł wydobyć od organizatorów informacji na ten temat. Zrobiło się potworne zamieszanie: - Przyjechałam na ten koncert specjalnie z Opola – denerwowała się pani Ola – idę szukać szefa, bo 30 zł. za bilet to dużo i chcę je odzyskać. Zamieszanie przeciągnęło się do późnych godzin, w lokalu zebrała się długa kolejka osób żądających zwrotu pieniędzy za bilety. Niestety nie udało nam się uzyskać oficjalnego oświadczenia organizatorów. Więcej (tekstów i zdjęć) na stronie www.kultura.nysa.pl

Bądź na bieżąco!

Wydawnictwo:

VEKTOR Studio, Nysa - ul. Prudnicka 3, tel. 77 433 07 65

Redaktor naczelny:

Adam Zelent

Sekretarz redakcji:

Marcin Mikołajczyk

Redakcja:

Tomasz Żmuda, Rafał Okrzymowski, Wojciech Meres, Andrzej Babiński, Kuba Calów, Jakub Burek.

Zamów newsletter KULTURY!

Redakcja czynna od poniedziałku do piątku w godz.: 9:00 – 16:00 Dział reklam i ogłoszeń:

Robert Kondracki, tel. 535 968 810, reklama@kultura.nysa.pl

Opracowanie graficzne, skład komputerowy i druk:

VEKTOR Studio, Nysa - ul. Prudnicka 3, tel. 77 433 07 65

Wszelkie prawa zastrzeżone: © VEKTOR Studio - Kreatywni i Kulturalni - www.vektor.com.pl. Dane i informacje zawarte w magazynie są publikowane wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie materiały, teksty, informacje, pliki, rysunki, zdjęcia itp. nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez pisemnej zgody VEKTOR Studio. Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

23

© Foto: Janusz Dąbrowski / PSM NYSA

Plan na imprezę był przedni. Najpierw bluesowy miszmasz, następnie legenda punk-rocka – Apteka. Jako gwiazdę wieczoru zaplanowano przeżywającą renesans grupę Sztywny Pal Azji. Niestety program imprezy zrealizowano tylko w dwóch trzecich...

© Foto: Rafał Okrzymowski / KULTURA

FORT WODNY: Nie wszyscy zagrali

Zobacz jakie to proste! 1. Wejdź na stronę „www.kultura.nysa.pl”. 2. W polu newsletter wpisz swój adres e-mail. 3. Kliknij przycisk „zapisz”. Dołącz do naszej społeczności!


nr. 3 | Kultura | Magazyn Ludzi z Pasją  

80. rozdzielni i „wrzutka”... Redakcja KULTURY – internetowego portalu – www.kultura.nysa.pl – prezentuje trzeci numer „Magazynu Ludzi z Pas...

nr. 3 | Kultura | Magazyn Ludzi z Pasją  

80. rozdzielni i „wrzutka”... Redakcja KULTURY – internetowego portalu – www.kultura.nysa.pl – prezentuje trzeci numer „Magazynu Ludzi z Pas...

Advertisement