Page 1


Winshluss zaczął tworzyć „Pinokia” w 2003 roku i  przez następne dwa lata publikował go w  odcinkach w  magazynie „Ferraille Illustré”. Wtedy jednak przerwał pracę nad nim, by całkowicie skoncentrować się na realizacji animowanej adaptacji słynnego „Persepolis” Marjane Satrapi. Bo to Winshluss, pod swoim prawdziwym nazwiskiem – Vincent Paronnaud – wspólnie z autorką komiksu wyreżyserował film, który został nagrodzony na festiwalu w Cannes, otrzymał Cezara i  był nominowany do Oscara w  kategorii Najlepszy Film Animowany. Rysownikowi udało się skończyć „Pinokia” w 2008 roku, a już kilka miesięcy później na festiwalu w Angoulême został on uznany najlepszym komiksem roku! W swoim komiksie Winshluss opowiada na nowo niezwykłe przygody słynnej marionetki. Jego akcja w dużej mierze pokrywa się z  popularną powieścią Carlo Collodiego, ale intryga została uwspółcześniona. Pinokio nie jest tu drewnianym chłopcem, ale stworzonym przez pewnego inżyniera bojowym androidem. Z  kolei „gadający świerszcz” zamienia się tutaj w karalucha, pijaka i olewusa, który w głowie robota urządza sobie squat. Winshluss po mistrzowsku rozprawia się z  klasyczną opowieścią, a  także z  jej słynną disnejowską adaptacją. Na bazie bajki uwielbianej przez dzieci tworzy przeznaczoną dla dorosłych mroczną, ironiczną i okrutną wariację na temat „Pinokia”. Fantastycznie narysowaną, pokolorowaną i obywającą się w zasadzie bez słów.


scenariusz i rysunki: Winshluss 192 stron, format A4 okładka i środek w kolorze oprawa twarda szyto-klejona wydawca: kultura gniewu data wydania: grudzień 2010 wydawca oryginału: Les Requins Marteaux ISBN: 978-83-60915-53-0

Do 15 stycznia, dnia oficjalnej premiery, w sklepie na stronie www.kultura.com.pl trwa przedsprzedaż komiksu „Pinokio” w cenie 85 zł. Wysyłka priorytetem i specjalna przypinka gratis!


Pinokio  

20 pierwszych stron komiksu "Pinokio" Winshlussa.

Pinokio  

20 pierwszych stron komiksu "Pinokio" Winshlussa.

Advertisement