__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

III Miechowskie Konfrontacje Artystyczne - „Sposoby Widzenia”


Miechowskie Konfrontacje Artystyczne - „Sposoby Widzenia” – są szansą dla miejscowych twórców – profesjonalistów i amatorów. Galeria Biura Wystaw Artystycznych otwiera swoje podwoje dla wszystkich artystów, bez względu na stopień i rodzaj wykształcenia, umożliwiając im pokazanie swoich prac miejscowej publiczności. Konfrontacje, to też okazja do porównań artystycznych zmagań i oceny ich efektów. Sami artyści mogą bardziej obiektywnie spojrzeć na własną twórczość – bezpośrednie starcie pozwala dostrzec wiele niuansów istotnych dla dzieła sztuki, które niekiedy docierają do świadomości zarówno twórcy jak i odbiorcy właśnie dopiero przy takim zderzeniu różnego sposobu obrazowania. Ale najtrudniejsza jest chyba konfrontacja autora z publicznością – odbiorcy bywają bezwzględni. Ten przegląd ma też na celu pokazanie różnych „sposobów widzenia” i przekazywania tego spojrzenia innym. III Konfrontacje są urozmaicone pod kątem technik i dyscyplin artystycznych. Szesnastu artystów prezentuje twórczość z dziedziny: malarstwa, rysunku, rzeźby, fotografii artystycznej i grafiki. Organizatorzy, zapraszając do wystawy wszystkich artystów związanych miejscem urodzenia lub zamieszkania z Miechowem, kierowali się dążeniem do integrowania środowiska wokół twórczych dokonań artystycznych. Ci, którzy przyjęli zaproszenie nie zważając na krytykę, ryzykowali spotkanie z brakiem akceptacji ze strony własnego środowiska, ale każdy ma prawo do własnej wizji artystycznej niezależnie od stopnia wtajemniczenia zdobytego w drodze edukacji akademickiej, lub własnych doświadczeń czerpanych z obserwacji i lektury. Odbiorcy również mają różne oczekiwania i zróżnicowaną świadomość wizualnego wtajemniczenia artystycznego. Każdy miał więc swoich zwolenników i przeciwników. Tradycją staje się wybór najbardziej intrygującego artysty - zwycięzcą III Miechowskich Konfrontacji Artystycznych został Krzysztof Kolarz, który będzie mógł zaprezentować swoje prace w 2011 roku na indywidualnej wystawie w Galerii „U Jaksy”. Wyjątkowość jego prac wynika głównie ze sposobu widzenia człowieka, w którym artysta odnajduje niebanalne piękno. Zwraca uwagę dużą wrażliwością i dojrzałością spojrzenia ale również techniczną i kompozycyjną sprawnością warsztatową. W pracach Krzysztofa Kolarza wzrusza zarówno niewinny, czysty urok portretowanych dzieci, jak też widok starzejącego się ciała człowieka. Jak widać wybór zupełnie inny od poprzedniego z roku 2008 – radosnego malarstwa Sachy Stawiarskiego. Przypomnijmy tu, że Sacha Stawiarski od kilkudziesięciu lat większość czasu spędza w słonecznym Saint Tropez we Francji. Na wystawę malarstwa Krzysztofa Kolarza patrzeć będziemy bardziej refleksyjnie. Anna Marczewska


Andrzej Janczarski

Mirosław Szumerowski

Czesław Gawąd

Barbara Cichoń

Elżbieta Napora

Janina Bergander

Krystyna Olchawa

Dagmara Nasada

Beata Wysocka

Elżbieta Bonemberg

Natalia Nasada-Wojtal

Sacha Stawiarski

Michał Bujak

Krzysztof Kolarz

Anna Kruszec

Paweł Olchawa

III Miechowskie Konfrontacje Artystyczne - „Sposoby Widzenia”


Janina Bergander - Kwiaty polne, olej, 45x35 cm, 2010 r


Ela Bonemberg - Irysy, olej, 55x55 cm, 2007 r


Michał Bujak - Każdy w swoją stronę, olej, 50x90 cm, 2004 r


Barbara Cichoń - Zamyślenie, olej, 40x40 cm, 2009 r


Czesław Gawąd - Anioł ze Zwiastowania, płaskorzeżba, deska lipowa, 40x40 cm, 2010 r


Andrzej Janczarski - Bez tytułu, relief w jaworze, patyna, 50x35 cm, 2010 r


Krzysztof Kolarz - Adam, olej, 140x100 cm, 2010 r


Anna Kruszec - okno, fotografia, 20x30 cm, 2008 r


ElĹźbieta Napora - Martwa natura, olej, 50x70 cm, 2009 r


Dagmara Nasada - Przenikanie, druk solwentowy z linorytem, 70x100 cm, 2008 r


Natalia Nasada-Wojtal - Na wzg贸rzu, grafika komputerowa, 30x30 cm, 2009 r


Krystyna Olchawa - Wazon z kwiatami, olej, 61x50 cm, 2010 r


Paweł Olchawa - Oko III, technika mieszana, 100x140 cm, 2010 r


Sacha Stawiarski - Światło księżyca, olej, 81x100 cm, 2000 r


Mirosław Szumerowski - Jesienny krajobraz z zamkiem, olej, 60x81 cm, 2008 r


Beata Wysocka - Ikona, drewno, olej, 150x60 cm, 2008 r


Janina Bergander – z zawodu lekarz stomatolog. Malarstwem zajmuje się z zamiłowania, pokazując swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i  zbiorowych. Miechowskiej publiczności znana jako malarka, poetka, a przede wszystkim jako autorka kilku książek opowiadających o historii Miechowa i młodości artystki. Ela Bonemberg – prowadzi zajęcia plastyczne w Gimnazjum w Gołczy. Sama mówi, że tworzy dla własnej przyjemności i raczej do szuflady – po raz pierwszy wystawia swoje prace na Miechowskich Konfrontacjach. Rysuje i maluje głównie kwiaty i pejzaże. Lubi eksperymentować z różnymi technikami plastycznymi. Michał Bujak – prowadzi firmę świadczącą szeroko pojęte usługi wnętrzarskie. Jest malarzem samoukiem. Najbardziej zaciekawia budowaniem nastroju i kompozycją w obrazie. Miechowianin pochodzący z domu o bogatych tradycjach patriotycznych. Laureat II nagrody Biennale Sztuki Amatorskiej w Miechowie. Barbara Cichoń – pracownik administracji Starostwa Powiatowego w Miechowie. W wolnych chwilach zajmuje się poezją i malarstwem. Wydała trzy tomiki poezji, a prace plastyczne prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Maluje w technice olejnej i akwareli. Czesław Gawąd – od przeszło piętnastu lat zajmuje się amatorsko rzeźbą. Początkowo tworzył głównie sztukę użytkową inspirowaną zdobieniami w starożytnej architekturze. Stopniowo przenosił swoje zainteresowanie na płaskorzeźbę, tworzoną w oparciu o inspiracje czerpane z dzieł malarskich uznanych artystów. Andrzej Janczarski – był uczniem Władysława Hasiora i Antoniego Rząsy w Zakopiańskim Liceum Plastycznym. Zajmuje się rzeźbą i reliefem w drewnie.

Krzysztof Kolarz – dzieciństwo spędził w Miechowie, gdzie ukończył szkołę podstawową. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. W 2009 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W cyklu „Młodzi malują” w Gazecie Wyborczej zaliczony został do grona przyszłych kreatorów sztuki współczesnej. Artystyczną obserwację skupia na poszukiwaniu piękna w tym, co wydaje się brzydkie. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, często portretowym. Uczestniczył w XI Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Barwy Małopolski”. Anna Kruszec – absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie. Ukończyła Wydział Architektury Krajobrazu na Politechnice Krakowskiej, aktualnie studiuje drugi kierunek na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Uprawia twórczość w  dziedzinie malarstwa, rysunku i fotografii artystycznej. Uczestniczyła w X Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Barwy Małopolski”. Elżbieta Napora – najmłodsza uczestniczka Konfrontacji. W 2010 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Krakowie. Kontynuuje naukę w Instytucie Architektury i Urbanistyki Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Dagmara Nasada – ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych oraz Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w  Kielcach. Jej praca dyplomowa pt „Przenikanie” była inspirowana architekturą miechowskiej bazyliki. Specjalizuje się w grafice warsztatowej i komputerowej. Wielokrotnie brała udział w warsztatach artystycznych organizowanych przez Galerię Sztuki „U Jaksy” w Miechowie, a także w malarskim plenerze zorganizowanym przez uczelnię. Obecnie zajmuje się edukacją plastyczną dzieci w podwarszawskim Piasecznie.


Natalia Nasada-Wojtal – absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Tematem jej pracy dyplomowej była adaptacja budynku starej tramwajowni przy ul. św. Wawrzyńca w Krakowie na Muzeum Techniki. Uczestniczyła w plenerach malarskich w Zakopanem, Jarosławiu i Kazimierzu Dolnym. Mieszka i tworzy w Krakowie. Obecnie zajmuje się projektowaniem, malarstwem i grafiką komputerową. Paweł Olchawa – absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Miechowie. Studiował na ASP w Łodzi, obecnie pracuje jako grafik komputerowy w  Biurze Wystaw Artystycznych w Miechowie. Prowadzi również zajęcia artystyczne z dziećmi i młodzieżą. We własnej twórczości zajmuje się malarstwem, grafiką wydawniczą i  fotografią. Jego sztuka zmierza często w kierunku abstrakcji, ale sięga też po inspiracje pejzażem i  portretem. Uczestnik Międzynarodowych Plenerów Malarskich organizowanych przez Galerię „U Jaksy” oraz przez Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach koło Siedlec. Krystyna Olchawa – absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od dwudziestu pięciu lat prowadzi miechowską Galerię „U Jaksy”. Kurator Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski”. W pracy artystycznej najchętniej sięga po motywy krajobrazu i kompozycji kwiatowych. W malarstwie posługuje się technikami: olej, akryl i pastel. Uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach malarskich i ponad stu wystawach zbiorowych: okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zrealizowała dwadzieścia wystaw indywidualnych. Otrzymała wyróżnienie w XIII wystawie konkursowej „Przedwiośnie” - BWA Kielce, III nagrodę na Międzynarodowej wystawie konkursowej - „Kowary – 97” - Muzeum w Jeleniej Górze oraz Wyróżnienie w VI Biennale Miniatury Artystycznej – TORUŃ’ 2005.

Sacha Stawiarski – dzieciństwo aż do ukończenia szkoły podstawowej spędził na Ziemi Miechowskiej. Absolwent Liceum Plastycznego w Krakowie. Ukończył wydział Malarstwa w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Hanny Rudzkiej– Cybisowej. W 1969 raku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W 1970 roku wyjechał do Paryża i odbył roczne studia w paryskiej Beaux Arts. W 1973 roku został członkiem ZPAP w Krakowie, a w 1975 Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez. Od roku 1977 należy do Francuskiego Związku Artystów. W roku 1989 został powołany na członka Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki „Greci Marino”, która w uznaniu jego zasług artystycznych przyznała mu tytuł profesora. Nazwisko artysty figuruje w „Who is who” (Lozanna, Szwajcaria) oraz ostatnim wydaniu „Bénézit” (Gründ, Paris, 1999). Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w różnych krajach. Obecnie swój czas dzieli pomiędzy Ramatuelle w pobliżu Saint Tropez i swój drugi dom w Kotlinie Kłodzkiej. Zwycięzca II Miechowskich Konfrontacji. Mirosław Szumerowski – ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz Podyplomowy Wydział Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Świętokrzyskim w Kielcach. Mieszka w Książu Wielkim, gdzie jest nauczycielem historii oraz edukacji plastycznej. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski” w Miechowie. Beata Wysocka – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Obecnie pracuje w Miechowskim Domu Kultury, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i  młodzieży. Zajmuje się rysunkiem, kolażem i malarstwem olejnym. Specjalizuje się w malowaniu ikon.


Projekt zrealizowano ze środków finansowych: - Województwa Małopolskiego - Gminy i Miasta Miechowa

JAKSY” W M I

WIE

GAL

HO

ER

I

„U

EC

A

Wydawca: Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria „U Jaksy” w Miechowie Adres: Plac Kościuszki 3a, 32-200 Miechów, tel/fax: 41 383 07 95 strona www: http://u-jaksy.miech.pl, e-mail: u.jaksy@gmail.com

O

ZN

YC H

BIU R

C

W

YS

TA

W AR TY S

TY

Projekt i opracowanie graficzne: Paweł Olchawa Druk: Drukarnia SKLENIARZ, ul. Lea 118, 30-133 Kraków

ISBN: 978-83-930220-8-3


III Miechowskie Konfrontacje Artystyczne - „Sposoby Widzenia”

Profile for Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy"

Sposoby widzenia III  

Sposoby widzenia III  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded