Page 1

Warto wiedzieć jak to działa

Warto wiedzieć ile to kosztuje

www.andre-tech.pl

www.andre-tech.pl

Pompa ciepła w praktyce Po dwóch latach od zainstalowania pompy ciepła w domu Państwa Maliszewskich, postanowliśmy zapytać o ich doświadczenia z tą niekonwencjonalną formą ogrzewania. • • • • •

miejscowość: Pogolewo Małe budynek: dom jednorodzinny 180 m2 pompa ciepła firmy NIBE 1245 moc: 10kW, zbiornik CWU: 180 l. odwierty 180 mb

wywiad z Kamilem Maliszewskim Jest Pan użytkownikiem pompy ciepła od kilku lat. Jak wyglądają koszty jej działania w praktyce? Ponieważ lubię wiedzieć za co płacę to od dwóch lat skrupulatnie notuję zużycie energii przez pompę ciepła i powiem szczerze, że jest lepiej niż myślałem. Wygląda to tak, że rocznie płacę ok. 2000 zł za ogrzewanie domu (180 m2) i ciepłej wody użytkowej. To sporo taniej od tych, którzy takiego urządzenia nie mają. Poza tym nie wybudowałem komina w kotłowni więc na tym też zaoszczędziłem ok. 5 tyś.

Na zdjęciu rodzina Maliszewskich w komplecie

Czy oprócz niskich rachunków za ciepło zauważacie jeszcze jakieś korzyści?

Dlaczego zdecydował się Pan na ogrzewanie domu pompą ciepła?

Tak, i to bardzo duże. Przede wszystkim komfort i wygoda. Sami regulujemy temperaturę w zależności od potrzeb, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Bezpieczeństwo pracy pompy jest również o wiele wyższe niż tradycyjnych pieców. Dodatkowo zaoszczędziliśmy sporo miejsca bo urządzenie zajmuje w mieszkaniu zaledwie 1m2 powierzchni i nie wymaga kotłowni. Nie musieliśmy budować komina, składować opału, nie korzystamy ze zbiornika z gazem, oleju czy przyłącza gazowego.

Po pierwsze zadecydowały komfort, bezpieczeństwo i bezobsługowość w porównaniu do innych urządzeń grzewczych. Podpatrzyłem u znajomych jak działa taka pompa ciepła. Sam też sporo czytałem na ten temat. Po drugie koszty eksploatacji tego typu urządzeń są bardzo niskie. Jest jednakże jeden warunek. Pompa musi być markowa, a firma, która ją zainstaluje doświadczona. No i wreszcie trzeci powód, czyli aspekt proekologiczny. Coraz częściej mówi się o dopłatach do prądu dla ludzi wykorzystujących odnawialne źródła energii w swoim budownictwie.

www.andre-tech.pl

1

„Rocznie płacę ok. 2000 zł za ogrzewanie domu i ciepłej wody użytkowej. To sporo taniej od tych, którzy takiego urządzenia nie mają.” - mówi Kamil Maliszewski. rozprowadzenia wody i kanalizacji wewnątrz budynku, następnie rozprowadzili ogrzewanie podłogowe i w paru miejscach ścienne. W międzyczasie trwały wiercenia. Już wcześniej wiedziałem, że chcę mieć pompę więc zostawiłem odpowiednie przepusty w fundamencie. (można również wywiercić otwory w już istniejących fundamentach). Ich rozmieszczenie i ilość skonsultowałem wcześniej z firmą Andre-Tech. Końcowym etapem był montaż całej zajmującej 1m2 pompy, czyli spięcie ogrzewania podłogowego i odwiertów z urządzeniem znajdującym się w domu. Czy po montażu trzeba urządzenie serwisować? Tak, dlatego tym bardziej należy wybrać firmę instalacyjną z wieloletnim doświadczeniem i taką która nie wspiera się podwykonawcami – tak jak jest to w przypadku większości firm zajmującym się montażem pomp ciepła. Serwis pompy ciepła to naprawdę nie jest duży koszt.

Jak przebiegał proces całej instalacji?

Dzięki temu mam przedłużoną gwarancję z roku na pięć lat i spokój, że wszystko jest ok.

Kompleksowo i sprawnie, firma którą wybraliśmy ma spore doświadczenie w tej branży więc fachowość było widać na każdym kroku. Ekipa zaczęła swoje prace od

Po okresie dwóch lat (w tym dwie zimy) mogę z pewnością polecić takie rozwiązanie. Nie żałujemy swojego wyboru.

Pompa ciepła w praktyce

www.andre-tech.pl

2

Tak wygląda pompa ciepła w domu Państwa Maliszewskich. Model NIBE1245 potrzebuje 1m2 powerzchni, czyli podobnie do lodówki.

Pompa ciepła w praktyce

Profile for Mariusz Krysiak

Andre-tech.pl Pompy Ciepła  

Andre-tech.pl Pompy Ciepła  

Profile for krychumk
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded