Page 1

Október - Číslo 142

Foto z letného tábora Čo všetko sa dá postaviť na tábore Pan.Ba ale tentoraz vo Vietname A ako vždy pravidelné rubriky

Časopis 13. skautského zboru v Bratislave Petržalke

Príhovor vodcu zboru Sváka


TRESKO-PLESK

2

3 - Príhovor

22 - BSD

Pár slov na úvod od šéfredaktora Tresko -Plesku

Ako každoročne aj teraz na začiatku septembra boli BSD

4 - Svákov príhovor

23 - Jesenné dielne

Zopár múdrych viet od nášho zborového vodcu Sváka

Čo všetko sa dá vytvoriť z listov na papieri

5 - Zborový snem

25 - Retro

Aj tento rok sa konal zborový snem a to u Kuba na chate

Zaspomíname si na maďarský letný tábor spred 8 rokov

6 - Letný tábor

26 - Who is Who

Keď nie článok, tak teda aspoň zopár fotiek z tábora

Súťaž o ceny. Dokážeš uhádnuť kto sa nachádza obrázku?

15 - Wajcowka

27 - pan.Ba

Vlčí puťák cez Muránsku planinu a iné príhody

Odteraz postrehy nie z Indie, ale z Vietnamu

17 - Jamboree

29 - Zábava

U 11. stredoeurópske jamboree a tentoraz na Liptove

Dvojfarebná maľovaná krížovka pre tých šikovnejších

21 - Baobab

30 - Timin Plesk

Ančove zážitky z vodcovskej lesnej školy

Timina rubrika o kultúre v Bratislave a jej okolí


3

PRÍHOVOR

TRESKO-PLESK

VŽDYCKY HOVOR VŠECKO Je to už raz tak, že čas stále plynie a nám pribúdajú roky. Nové deti nám prichádzajú na skauting, niektorí po dlhom čase odchádzajú, ale zároveň do našej skautskej rodiny začali pribúdať ďalší noví členovia, ktorí ešte na družinovky chodiť nebudú, ale my o nich už vieme. Vieme o nich preto, lebo ich rodičia boli/sú našimi členmi, našimi kamarátmi, a tak nás zaujíma, ako sa majú. A určite sa majú super, pretože od nášho posledného čísla uzreli svetlo sveta tri deti. Hrdými rodičmi sa stali Lucia s Mirom, ktorým sa narodila Veronika. Pajovi s Androu sa narodila Matilda a nakoniec sa Keyke s Jožkom podarilo priviesť na svet Elenku. Všetkým rodičom gratulujeme, prvú časť svojej misie majú za sebou, dostať toho malého človiečika sem medzi nás, ale teraz prichádza pre nich ťažšia úloha. A tou je starať sa a vychovávať najlepšie, ako sa dá. Ja verím, že im to pôjde super, určite zúžitkujú skúsenosti, ktoré nadobudli počas vedenia svojej družiny, ktorú každý z nich kedysi mal. A snáď možno raz Veroniku, Matildu a Elenku uvidíme v družine včielok:) A ešte tu mám také dve múdre vety pre rodičov: "Prvým šťastím dieťaťa je, že je milované." (Giovanni Melchior Bosco)

"Deti musia mať s dospelými veľa trpezlivosti." (Antoine de Saint-Exupéry)

Tuti


PRÍHOVOR

TRESKO-PLESK

4

SVÁKOV PRÍHOVOR Dear all, ďalšie leto je za nami, ďalší tábor, ďalšie akcie… niečo skončilo, no čo je podstatné, začína nový skautský rok, ktorý sme odštartovali ako inak ako zborovým snemom, tentokrát u Brča na chalupe v Krajnom, kde som ja osobne zavítal prvýkrát po tých všetkých rokoch a velice sa mi tam páčilo. Priebeh bol absolútne tradičný, čím sa vymykal, bola veľmi nízka účasť, ale ani to nás neodradilo, aby sme zase zvolili zborovú radu. Po 9ty krát som bol zvolený za zborového, no uvidíme ako sa uchytím, ale tiež to bude veľmi tradičné :) Nie je dôležité, kto bude zborový, programový, hospodár alebo neviem čo ešte, ale aby aby fungovali družiny a oddiely, aby decká mali radosť, že môžu chodiť na skauting práve k nám, aby ďalej bežali tradičné i netradičné akcie, aby to v klubovni skrátka žilo a bolo čo najviac akcií a spokojných ľudí. Ja Vám všetkým prajem, aby bol tento skautský rok pre Vás jeden z tých najlepších, motivoval Vás do ďalšej činnosti a urobil z Vás lepších človiečikov :) No neviem, čo už ďalej namudrovať, nejako som z týchto rečí už asi vyrástol, tak poďme radšej na to a teším sa, že sa práve s Tebou už čoskoro stretnem na nejakej akcii, trebárs na jesennom tábore, kde sa celkom teším a dúfam, že sa tam dostanem. Tak veľa zdaru na skautských cestčkách Vám praje

Sváko, zborový vodca


5

TRESKO-PLESK

AKCIA

ZBOROVÝ SNEM September je pre mnohých znamením začiatku nového školského roka, ale aj u nás medzi skautmi to vrie napätím, začínajú prvé družinovky, výlety, vraciame sa po lete s rôznymi zážitkami. A v septembri máme každoročne aj náš zborový snem, kde sa stretnú vodcovia, radcovia a iní ľudia s dôležitými funkciami a riešia náš zbor. Inak tomu nebolo aj tento rok, stretli sme sa, aj keď v komornejšom počte. Z Bratislavy vyrážalo auto so štyrmi odvážnymi nadšencami: Chamom, Ančom, Adamom (Krumpim) a mnou. V Piešťanoch sme pribrali Kuba a večer dorazil dôležitý člen našej posádky, Sváko. Piatkový večer bol odľahčujúci, aby sme sa pripravili na náročné voľby zborovej rady a plánovanie činností na ďalší rok. O jednej ráno zasadla chlapčenská oddielová rada a riešili etapovú hru. Ráno sa k plánovaniu dostali aj ostatní. Sobota sa niesla „tvrdou“ atmosférou snemu. Doobeda prebiehalo hodnotenie jednotlivých funkcií v zbore, pripomienky k veciam v zbore, ktoré nefungujú. Riešili sme, čo sa dá zlepšiť, ako napríklad naša knižnica, lavičky, bedničky a pod. Naplánovali sme kalendár akcií na najbližšieho pol roka a poobede, keď dorazila Double, sme začali voľby. Veľmi kreatívne hlasovanie prebehlo úspešne a všetci členovia novej zborovej rady na tento rok sú už zvolení. S nadšením sa tešíme na novú PR – Majku, ale i zvyšok našej zborovej rady, ktorá sa stará o celý chod a fungovanie nášho zboru, za čo im patrí veľká vďaka!!! No a čo bolo ešte na sneme??? Výborný koláč od kuchárky Lucky, dáky ten oddych a načerpanie nových síl na lehátkach pri slniečku, navštívenie jaskyne a ... Lúčim sa s vami a dúfam, že sa uvidíme na prvej veľkej akcii – Jesennom tábore!

Maťa


AKCIA

TRESKO-PLESK

6

POSTAV TRAŤ Určite všetci viete, aký bol tábor. Každý ste ho zažili zo svojho pohľadu a momenty, ktoré boli pre vás naozaj silné, si zapamätáte ešte na dlhé roky. A to je iba dobre. Čo by som už len ja napísal o tom ako tam bolo, keď každému bolo ináč :) Mne bolo dobre. A ako sa vraví, že jedna fotka je viac ako veľa slov, tak si priblížime tábor, ktorý sme zažili, takouto formou.


7

TRESKO-PLESK

AKCIA


AKCIA

TRESKO-PLESK

8


9

TRESKO-PLESK

AKCIA


AKCIA

TRESKO-PLESK

10


11

TRESKO-PLESK

AKCIA


AKCIA

TRESKO-PLESK

12


13

TRESKO-PLESK

AKCIA


AKCIA

TRESKO-PLESK

14


15

TRESKO-PLESK

AKCIA

WAJCOVKA Ako to už býva, aj toto leto bola vlčiacka wajcovka. Naša už tretia wajcovka tentoraz viedla cez Muránsku planinu. Ale začnem pekne od začiatku. V prvý deň sme pricestovali do dediny Muráň a nejaký ten kus vyšlapali na hrad Muráň, kde sme aj prespali. Presnejšie nad hradnou bránou, kde prespať stálo zato. Na druhý deň sme prešli až ku chate Burda. Zložili sme svoje batohy a rozhodli sa, že ešte vystúpime na Fabovu hoľu. Tento výstup nebol jednoduchý. Nie preto, že by nám vadilo veľké prevýšenie, nekonečne dlhá cesta, alebo nás zožierala naša lenivosť. Príčinou bola lúka s množstvom obrovských kríkov plných výborných malín, ktorým sa nedalo odolať. Napokon predsa len podaktorí z nás vystúpili až na vrchol. Aj keď výhľad nestál za veľa, môžeme si spokojne povedať: “Boli sme tam.” Tretí deň sme mali v pláne prísť až ku chate Chlipavica. Po ceste sme sa zastavili na salaši Zbojská, kde sme sa dobre najedli. Zo salaša Zbojská sme pokračovali na Chlipavicu. Ako sme sa k nej pomaly blížili, počuli sme hlasy, ktoré sa bavili a cítili sme dobré jedlo. Keď sme tam dorazili, videli sme ľudí, ako oslavujú, tancujú, spievajú a veselia sa. Zložili sme si batohy a po chvíli sa našlo niekoľko prítomných , ktorí trvali na tom, že budeme tancovať. Tak sme s nimi tancovali. Keď sme si chceli odpočinúť, tak to bo-


AKCIA

TRESKO-PLESK

16

lo nemožné, lebo nás hneď opäť hnali do tanca. Na oslave námponúkli tortu, divinu a slaninu. Stretli sme pár zaujímavých ľudí, ktorí nám o sebe niečo porozprávali. Keď sa všetci z oslavy rozišli, tak sme asi po dvoch hodinách išli spať aj my. Na štvrtý deň sme prešli cez vrch Vepor. Bol z neho dobrý výhľad až na chatu Obrubovanec. Bola to opustená chatrč pri poľnej ceste, ale spalo sa v nej dobre. Aj piaty a posledný deň sme celý čas pochodovali a v noci sme sa vrátili autobusom späť do Bratislavy. Naša tretia Wajcovka sa vydarila, vrátili sme celí a zdraví a už sa tešíme na štvrtú.

Timo

Ide dedko taxíkom. O chvíľu dedko vystúpi a vodič mu hovorí: - Tak, bude to dvesto korún. Dedko: - Synak, mňa neoblafneš, viezol si sa aj ty.


17

TRESKO-PLESK

AKCIA

JAMBOREE Na jamboree sme vyrazili vlakom z hlavnej stanice. Náš jamoddiel pod vedením Chamurapiho sme tvorili: Rado, Filip, Jakub, Dominik, Paľko, Mišo, Dávidko, Delly a ešte ja - Rÿťoplesk. Vlak nás doviezol do Kráľovej Lehoty, kde sme čakali na autobusy. Počas čakania sme išli pomôcť jednej škole s hlasovaním za jej podporu. Keď sme dorazili do ranča Kráľova Lehota, čakala nás registrácia. Prebehla bez väčších ťažkostí a ešte sme dostali jamboree náramok, button, šatku, mapu táboriska s pokynmi a identifikačnú kartu. Ako inak, začalo pršať, tak sme rýchlo postavili stany. Potom bolo trochu voľného času na vysušenie, návštevu bufetu, spoločenské hry alebo potulovanie sa po táborisku. Čoskoro už bol program vo veľkom bielom stane (fakt veľkom). Sledovali sme uvítanie, vlajky svetových organizácií WAGGGS a WOSM a aj všetkých krajín zúčastnených na jamboree. Hudobná skupina Trápne ticho nám „zaspievala“ jamboree hymnu (treba podotknúť, že Trápne ticho je veľmi svetoznáma skupina, ktorá vznikla deň pred začatím jamboree :D). Treba tiež spomenúť, že Mišo vyzeral, akoby sa už pár mesiacov neholil (nosil tzv. „penofúzy“, ktoré bolo možné dostať vďaka akcii dve kofoly + penofúzy). Samozrejme na ďalší deň som ich mal aj ja (a Mišo nové). Na druhý deň sme začínali programovým blokom Skaut. Doobeda sme si mohli vyskúšať dozvedieť sa niečo o skautskej praxi. Napríklad viazané stavby, zakladanie ohňa (Jakubovi a Radovi sa podarilo založiť oheň pomocou „luku“), brúsenie a starostlivosť o nôž. Poobede program pokračoval remeslami a tradíciami. Na výber boli: kováčska dielňa (Dávidko ukul parádnu podkovičku pre šťastie), pletenie košíkov (aj tu


AKCIA

TRESKO-PLESK

18

sme mail zopár podarených exemplárov), rezbárstvo, ľudové tance, práca v hrnčiarskej dielni, praskanie maďarským bičom a popri tom celom prebiehali turnaje v netradičných športoch - indiaka, lakros, švédske hry... V pondelok nás čakal programový blok Terra - Zem. Rozhodli sme sa pre túru na Bystrú lávku v Vysokých Tatrách. Autobus nás doviezol do Štrbského Plesa, odkiaľ sme stúpali, šplhali po reťaziach, pri vodopádoch, skákali po skalách... keď si Jakub zlomil nos. Zdravotník (19-ročný Potkan, ktorým riadne plieskala puberta) rozhodol, že sa netreba ničoho báť, a tak sme pokračovali v ceste. Ako nadmorská výška stúpala, teplota ovzdušia klesala, tak sme si ponaťahovali na ruky náhradné ponožky, aby sme aspoň trochu udržali naše telesné teplo. Do cieľa sme sa dostali a úspešne sa druhou stranou vrátili späť na Štrbské pleso, pokukali obchodíky a išli naspäť do Ranča. V táborisku sme si dali večeru, oddýchli si a potom nasledoval večerný program. Objavili sme (Dávidko , Rado a ja) zaujímavú spoločenskú hru Dominion. V herni sme strávili celý večer a ostatní boli porozliezaní v bufete, čajovni, medzinárodnom stane (kde si nemohol rozprávať svojím rodným jazykom) alebo na diskotéke. Na ďalší deň bol pripravený adrenalínový blok Ignis - Oheň. Po raňajkách nás poslali na rôzne stanovištia, kde sme si mohli vyskúšať: rytiersky chodník (prekážková dráha cez les), counter strike (gumkostrel), lanovku, stavanie veže z bedničiek, slack line. Poobede zase pršalo, a tak sme boli pozaliezaní v stanoch a hrali spoločenské hry (my samozrejme Dominion). Ešte večera a večerný program (pre nás Dominion). A konečne prišiel Festival kultúr, kedy všetky subkempy zostávali v tábore, bol návštevný deň, hromada programu, prezentácia národov, skautská hra... Na obed bryndzové halušky - výborné. Poobede rôzne


19

TRESKO-PLESK

AKCIA

tvorivé aktivity... (moc si toho nepamätám, lebo som chytal paniku z toho, že nám presakuje stan). Ráno nás (väčšinu z nás) zobudil skorý budíček a išli sme na programový blok Aeris - Vzduch. Dostali sme bagety a vyrazili. Naša doobedná cesta viedla k malému kostolíku, kde sme pomáhali zemnými prácami znižovať cestu. Poobede sme hrali na lúke nad kostolíkom hry, pri ktorých sa prihodilo zopár zaujímavých príhod (ako keď ma pri buldogovi hodili omylom do jediného lajna na celej lúke). Ďalej sme smerovali na Havránok, kde sme mohli pomáhať rôzne: natierať drevenicu, upravovať prírodné schodisko, odvážať suť, hrabať pokosenú trávu... Dozvedeli sme sa zopár zaujímavostí a ukázali nám múzeum. Cesta do táboriska, večera, program (samozrejme Dominion), bufet a hromada punčových rezov a hor sa do postele. A najlepšie na koniec: Aqua! Na Liptovskej Mare sme sa prezliekli do plaviek a mali sme nástup. Tam som spoznal nášivku Banana republic, ktorá bola veľmi vzácna - každý deň sa dala kúpiť iba jedna. Vtedy som si uvedomil, že som ju predtým videl v obchode, ale nevedel som, že je iba jedna za deň a tak som si ju nekúpil. (Aqua býva zvyčajne ako samostatný tábor, no tento rok bola len blokom na jamboree, a tak si vyhlásila takú „Banánovú republiku“, ktorá si myslí, že je samostatná a pritom v skutočnosti nie je.) Po nástupe nám ukázali základy kanoistiky a vyrazili sme na blízky ostrov, kde sa odohrala námorná bitka medzi kanoikami a pramicami. Poobede sme sa odviezli na umelý kanál pri Liptovskom Mikuláši, kde nás čakal rafting! Obliekli sme sa do neoprénov, dali si prilby a vesty a začalo to! Perfektné, paráda! Párkrát (fakt dosť veľakrát, keďže sme si vybrali toho najšialenejšieho inštruktora) sme sa prekotili a nieslo nás to pod


AKCIA

TRESKO-PLESK

20

vodou. Po skončení jázd sme sa vrátili do táboriska a prezliekli do rovnošiat, aby sme sa mohli vyfotiť - všetci skauti dohromady. Po chvíľke voľna nasledoval večerný program vo veľkom bielom stane. Pri vstupe do stanu sme museli prejsť uličkou plnou bublifukových bublín a lietajúcej ryže. Nasledoval príhovor, poďakovanie všetkým stuffákom, video s Badenom-Powellom, zopár koncertov, Trápne Ticho a bufet s hromadou punčákov. A prišiel odchod a rozlúčky. Zbalili sme stany a odišli na vlakovú stanicu. Naskytli sa isté problémy s odchodom, pretože sme vďaka Delly, ktorá si išla kúpiť jogurt, zmeškali vlak, ale nakoniec sme dorazili do Bratislavy. My, Vajnoráci, sme vystúpili na Vinohradoch. Ešte jedna mexická ako poďakovanie Chamurapimu a už si viac nič nepamätám.

Rÿťoplesk 110. zbor Vajnory, 5. oddiel skautov Vajnorskí kamasi, družina Alienov

- Haló, je tam poradňa pre alkoholikov? - Áno. Aké máte problémy? - Povedzte mi, čo sa pije k pečenej husi. Biele víno alebo červené

☻ Prečo tú sliepku držíš za krk? - Varím podľa kuchárskej knihy. Tam je napísané: Sliepku pol hodiny mierne dusíme.


21

AKCIA

TRESKO-PLESK

BAOBAB Vodcovská lesná škola Baobab je v skratke kurz pre začínajúcich vodcov oddielov. Vysvetľujú sa tam témy ako psychika deti, tvorba programu, motivácia a iné veci, s ktorými sa stretneme a môžeme stretnúť. Baobab sa skladá zo štyroch častí: Letná, to je desaťdňový „tábor“, v ktorom sa hrá, ale hlavne sa tam prednášajú veci zo skautského života. Ďalšie časti sú jesenná a jarná, kde to bude len trojdňovka, ktorej by sa mali opäť vyskytnúť prednášky, no vraj v menšom počte. A posledná časť sú skúšky, ktoré by sa dali prirovnať k písomke v škole. Keďže je Baobab pre roverov a vodcov, zúčastniť sa ho môžete od 18 rokov. Jednou podstatnou vecou, aby ste prešli (okrem skúšok), je aj váš vodcovsky projekt. Ide o vašu činnosť, ktorá nejako zlepší vaše okolie, fungovanie v okolí. Môže to byt kľudne nejaký výlet, ktorý vĺčatá naučí niečo o prírode, alebo aj trojdňovka pre skautov za účelom ich motivovať k pokračovaniu v skautskej činnosti, dokonca aj ekologická aktivita: čistenie jazera, upratanie pred klubovňou... V tomto konkrétnom prípade ide o viacdňovú aktivitu (6 mesiacov) na skvalitnenie nášho oddielu. Samozrejme, celý projekt okrem pozitívneho zakončenia musí byť spísaný na papier (ja osobne musím zapísať až 5 strán). Jedným veľkým plus pri takýchto vodcovských lesných škôl je to, že téma ako motivácia, s ktorou ste sa stretli alebo ešte len stretnete, rozoberú úplne dopodrobna. Opíšu vám príčiny, prečo motivovať ľudí, ako a s čim ich motivovať, kedy si to zaslúžia, kedy to zase preháňame, a hlavne vám to tak nenápadne podstrčia do programu a vy si to uvedomíte až vtedy, keď sa spätne pozriete do hry, čo ste pred chvíľou hrali. Dokonca sa otvárali a preberali témy ako EKO alebo duchovno, o ktorom si veľa ľudí myslí ,že je to iba chodenie do kostola, no omše, meditácie, obrady, rituáli sú len štvrťka z toho, čomu sa vraví duchovno, kľudne aj také posedenie večer a následné zhrnutie si dňa, čí len po programovej stránke, ale aj po vzťahovej a citovej. A samozrejme Baobab je akcia pre celé Slovensko, takže som tam okrem Bratislavčanov stretol aj ľudí z Trnavy, Žiliny, Zvolena... týmito slovami by som chcel prejsť aj k ďalšej akcii a to sú...

Ančo


AKCIA

22

TRESKO-PLESK

BSD Je skratka pre Bratislavské skautské dni. Akcia, ktorá sa každoročne koná na Kačíne nad Patrónkou a zlietajú sa tam skauti nielen z Bratislavy ale navštívili nás aj skauti z Nitry, Kežmarku, Teplej a došli aj jednotlivci z iných miest, ktoré si už nepamätám. BSD trvajú tri dni. V piatok prichádzajú skauti, rozkladajú sa stany, dokonca ak organizátori vybavia, sú country koncerty a aj nočná hra. Sobota je hlavný deň. Po minulé roky bývali turnaje vo frisbee, futbale, ringu, na ktorých bola tak veľká účasť, že sa na skautskú a vlčiacko /včielkársku hru zapojilo strašne málo ľudí alebo nestíhali sa zúčastniť celej hry, práve kvôli turnajom. No organizátori si povedali, keďže každý z týchto športov má svoj vlastný turnaj, tak sa na BSDčkach budú robiť skautské aktivity. Zmenili to na dominantnú skautskú hru, ktorá zaberala podstatnú časť programu, ale ďalšie aktivity sa nezaobišli bez účasti, chôdza po lane prilákala veľa nôh, taktiež sa dalo spúšťať lanom a hlavne streľba z luku a z fúkacích trubičiek priniesla veľké ohlasy. Dostala sa ku mne aj informácia, že tam bola prestrelka s gumkostrelmi (gumičky pripevnene na dreve) a taktiež aj rytiersky chodník, čo je vlastne trasa lesom s rôznymi prekážkami. Ale ringo a frisbee sa dalo hrať po celý čas na vedľajšej lúke. Po tom, ako sa začalo stmievať a skautská hra skončila, začali koncerty skautských kapiel. Koncerty skončili až neskoro v noci. No a nedeľa bola čas upratovania a balenia a všetci sa brali domov. Celé BSD sa dal vyhrať putovný pohár za body, ktoré sa dali získať v jednotlivých aktivitách, tak dúfam, že budúci rok bude už u nás v klubovni.

Ančo


23

TRESKO-PLESK

SKAUTSKÁ PRAX

JESENNÉ DIELNE Leto skončilo a s príchodom nového školského roka prišla aj zmena ročného obdobia. Dni sa začali skracovať, trošku sa nám zozimilo, lístie začalo meniť svoje farby a konečne sme sa dočkali gaštanov. Bola by škoda neskúsiť sa s lístím trošku zabaviť. Preto sme si v dnešnom čísle Tresko-plesku pre vás pripravili zopár inšpirácií na obrázky, ktoré veľmi ľahko vytvoríte z opadaného lístia. Stačí ak máte dáky kartón (prípadne iný tvrdý papier) a lepidlo. Samozrejme, lístie si nazbierajte aspoň zopár dní dopredu aby vám trošku preschlo. Takže šup šup po lístie a lepidlo a hor sa do tvorby!


SKAUTSKÁ PRAX

Pre prípad, že by ste sa chceli zahrať aj gaštanmi, prikladáme aspoň dva obrázky postavičiek. Stačí mať gaštan, špajdle a dáku pomôcku na tvorbu dier do gaštana.

TRESKO-PLESK

24


25

TRESKO-PLESK

RETRO

ZUB ČASU Príbeh, ktorý rozprávajú tieto fotky, sa odohral pred 8 rokmi. Mali sme vtedy dobré vzťahy s jedným skautským maďarským zborom. Jeden rok nás boli navštíviť oni na našom tábore a na ďalší rok sme sa išli mi pozrieť na ich. Zostavu, v akej sme šli, môžete vidieť na fotke (možno aj všetkých spoznáte, aj keď sú o tých 8 rokov mladší, čo na niektorých značne vidieť :)) Tábor mali trochu inakší ako mávame my. Zdal sa mi viac striktný a vedenie malo väčšiu autoritu u svojich členov. Zároveň bol tábor rozdelený na dve časti. na dievčenskú a chlapčenskú, a po večierke bolo zakázané zdržiavať sa v časti opačného pohlavia. Ďalšou zaujímavosťou bolo, že tam majú oveľa väčšie teplo ako u nás, a tak táboria viac v lese ako na lúke. Mali k dispozícii iba maličkú lúčku, kde bolo nástupisko a zvyšok tábora bol vo svahu medzi stromami a kríkmi. Na druhej fotke to nie je až tak vidno, ale to, čo vidíte, je polovica táboriska. A ešte aj latrína bola veľmi zaujímavá. Boli spravené dve sedátka, ktoré boli chrbtom k sebe, medzi nimi bola plachta, ale naraz ste kakali dvaja do tej istej jamy.


WHO IS WHO

TRESKO-PLESK

26

HÁDAJ, KOHO VIDÍŠ

A s novým rokom prichádza trochu obmena našej dlhoročnej súťaže. Opäť môžete hádať (a správne odpovede posielať na treskoplesk@13zbor.sk), že koho na fotografii vidíte. Tento rok ale nebudeme ľudí karikatúrovať, ale ukážeme vám vždy iba oči a podľa nich sa môžete snažiť hádať. Tak nech sa páči. Pre tých, ktorí si pamätajú, aká fotka bola na týchto stránkach uverejnená v poslednom čísle, tak mohli ste na nej vidieť malého Tutiho.

Letí netopier a po chvíli narazí do skaly: - Doparoma kvôli tomu walkmenu sa raz zabijem.

☻ Kde si bol? - U doktora? - A čo máš za chorobu? - Neviem, ale pamätám si, že to má niečo spoločné so sklom a s ružami? - Skleróza? - No to je ono. Ako si to povedal?

☻ Vieš kedy kura naposledy pípne? V hypermarkete pri pokladni.


27

TRESKO-PLESK

LETOM SVETOM

PAN.BA A DOPRAVA U HO CHI MINH-A V MESTE Pan.Ba pobudol určitý čas v Indii, lenže nič netrvá večne a pan.Ba má veľmi túlavé topánky, a tak sa vybral do Vietnamu, kde si našiel prácu ako učiteľ angličtiny na základnej škole. Počas tohto roka sa budeme stretávať s ním a s jeho zážitkami z tejto šikmookej krajiny, kde opäť je všetko inakšie ako u nás. Saigon je ako rozrezané kravské srdce so širokými tepnami a aortami, cez ktoré neprestajne prúdi tmavočervená krv a.k.a dvojkolesové motocykle. Milióny Vietnamcov denne sadá na dvojkolesové vozidlá, ktoré sú často ich jediným majetkom, ktoré leštia so slinou na handričke a s ktorými zdieľajú priestory obývačky svojich jednoizbových príbytkov. Šanca byť zrazený pri prechode cesty je rovnaká ako staviť si v rulete na číslo, čiže 1:37. A ak sa človek bojí lietania, tak jazdiť u Ho Chi Minha v meste je hazard mnohonásobne vyšší ako nastúpiť do aeroplánu. Touto džungľou smogu a mechanickej zveriny sa pan.Ba každý deň derie nespočetne veľa kilometrov. Vyučovacie hodiny sú neúprosné, a tak


LETOM SVETOM

TRESKO-PLESK

28

sa plyn ťahá nadol, aby hneď o pár metrov dupal na oba brzdy v križovatke, kde sa zo 4 smerov stretlo asi 25 motocyklov a nikto nechce ustúpiť, a tak sa trúbi. Potom sa zpoza rohu prirúti kráľ všetkých zvierat - mestský autobus a svojím hlasným revom hlúpu svorku rozoženie. Včera bol mimoriadne vydarený deň na pralesných cestách. Pri státi na červenej pan.Ba-ovi dvaja žltnúci Vietnamci prešli kolesami po nohe položenej na zemi, ktorá držala balans motorky. Niekoľko krát vyletelo do vysoka a do diaľky štvorpísmené KCUF! Nič nepomohlo. S angličtinou sa tu na cestách veľa vody nenamelie. Takto sa voda spomína. Ženúc sa na večerný Anglický Klub, ktorý je vedený čierno-bielym zvieraťom, obloha sa zatiahla trojitou vrstvou mrakov sivších ako popol, vzduch zhustol na konzistenciu smotany, ktorá nechce von z kelímka a dážď visel len 2cm nad zemou. “Nie, nie, ešte nie,” povzbudzoval daždivý strop pan.Ba. Nevyslyšalo sa. A tak pan.Ba natiahol na seba igelitový pršiplášť. Obdobie dažďov začína päsťou udierať na dvere, a tak Saigonom bude jazdiť čoraz viac takýchto igelitových ľudí.

pan.Ba

Učiteľka napísala žiakovi do žiackej knižky poznámku: - Váš syn nič nevie. Otec dopísal: - Práve preto ho posielam do školy


29

TRESKO-PLESK

Zテ。AVA


TIIMIN PLESK

TRESKO-PLESK

30

TIMIN PLESK tresk plesk hrom blesk bratislavská kultúra Vitajte v novom školskom roku (aj keď teda už začal pred pár týždňami ). Dúfam, že okrem skautského tábora ste cez prázdniny boli na nejakých zaujímavých miestach a prežili aspoň pár nezabudnuteľných zážitkov. Moje prázdniny boli zase raz späté s filmom. Okrem dokončovania svojho vlastného diela som navštívila nejeden filmový festival. Preto chcem spomenúť jeden film, ktorý som videla v Banskej Štiavnici (na festivale Štyri živly). Film Až do mesta Aš predčili jeho „legendy“, preto bolo pre mňa ťažké pozerať sa naňho bez očakávaní. Mladé dievča zo Slovenska sa vyberie do mesta Aš na západe Čiech za prácou. Krajčírska továreň ju však po pár týždňoch vyhodí a dievča sa ocitne stratené vo svete ďaleko od domova. Začnú spolu so svojou kamarátkou koketovať so životom, a tak nahliadnu aj do života ľahkých žien akoby verili, že tá ľahkosť im zjednoduší celý život. Realita však taká ľahká nie je. Film bol pre mňa zaujímavý a pekne spracovaný, niečo mi však v ňom chýbalo. Je to už mesiac, čo rozmýšľam a neviem presne, prečo tento film vo mne nezanechal nijaký pocit. V momente, keď som opustila sálu, som bola v inom svete, plná iných myšlienok. Asi si ho musím pozrieť ešte raz aj ja. A čo teda bude nasledujúce dni v Bratislave (a nielen) sú jednak filmy, ale napríklad aj mnoho fotografií. V novembri totiž začína, ako každý rok, mesiac fotografie, kde sa predstaví 28 súčasných autorov. Na rôznych miestach v meste tak môžete vidieť ich fotky. Je toho tak mnoho, že si to sami naštudujte na stránke ww.sedf.sk . Deviateho až


31

TIMIN PLESK

TRESKO-PLESK

15.novembra je Bratislavský medzinárodný filmový festival, kde ako každý rok uvidíte veľa filmov, ktoré v telke nedostať a tentoraz za tým festivalom netreba ísť ďaleko. Premietať sa pravdepodobne bude v jednom z komplexov Cinema city. Sledujte stránku festivalu, kde sa updatujú informácie. Sedemnásteho bude zase noc divadiel, kde každé zapojené divadlo predstaví špeciálny program určený tomuto večeru. Zapojené sú aj divadlá z iných slovenských miest. Nakoniec len dodám, že mám rozčítaného víťaza Anasoft litery (slovenskej literárnej ceny), Ballu. A cítim sa fajn, lebo čítanie obohacuje a to prajem aj vám. Cítiť sa vlastne umením obohatený, a to aj tieto nasledujúce dni!

Timi Blondínka letí z Viedne do New Yorku. Predošlý večer zavolá na informácie na letisko: - Mohli by ste mi prosím vás povedať, ako dlho trvá let z Viedne do New Yorku? - Momentík... - Ďakujem! A položila slúchadlo.

☻ Mladý, ale frajerský pilot ide na svoje prvé samostatné nočné pristátie. Namiesto obvyklého ohlásenia sa dispečerovi letiska zavalí do vysielačky: - Hádaj, kto? Dispečer vypne svetlá celej pristávacej dráhy letiska a odpovie: - Hádaj, kde?

☻ Sudca vrahovi: Koľko máte rokov? Vrah: Budem mať 38 Sudca sa zasmeje a povie: Nebudete.


Akcie Výlet

20.10.

Oddielovka

26.10.

Jesenný tábor

31.10. - 04.11.

Oddielovka

09.11.

Oddielovka

23.11.

Výlet

24.11.

Dievčenská 3D

30.11. - 02.12.

Radcovská chata

30.11. - 02.12.

Narodeniny Erny

12.10.

Matúš

06.11.

Miloš

21.10.

Nina

14.11.

Jajo

26.10.

Maťo S.

20.11.

Double

27.10.

Ančo

29.11.

Na tomto čísle sa podieľali: Tuti, Adam K., Timi, pan.Ba, Sváko, Maťa, Timo, Rÿťoplesk, Ančo a net. :D Špeciálna vďaka patrí pánovi Krumpolcovi za tlač, lebo aj vďaka nemu Tresko-Plesk existuje. Toto číslo vyšlo v náklade 50 kusov e– mail: treskoplesk@gmail.com Uzávierka novembrového čísla: 30. 11. 2012 Príspevky posielajte mailom na našu e-mailovú adresu alebo odovzdávajte osobne hocikomu z redakčnej rady.

Tresko-Plesk - október 2012  

Časopis 13. skautského zboru v Bratislave Petržalke

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you