Page 1

TO I OWO

SZKOLNE NUMER

25

GAZETKA SZKOLNA POLSKIEJ SZKOŁY im. Królowej św. Jadwigi – Northlake , IL MAJ 2010

Jedziemy na wakacje Dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego ,Rady Jedziemy na wakacje Szkoły,wszystkich uczniów i Rodziców Polskiej do lasu, nad wodę. Szkoły im.Królowej św.Jadwigi : słonecznych Prosimy ciebie, słonko wakacji,miłego wypoczynku oraz wspaniałych wrażeń o piękną pogodę. z podróży i wycieczek Jedziemy na wakacje nad morze, na plażę. życzy Redakcja Kolorowe muszelki przynieś, falo, w darze. Jedziemy na wakacje w te góry wysokie. Nie chowajcie się, szczyty, za mgłą, za obłokiem. Jedziemy na wakacje Na Mazury? Może! Wyjrzyj z krzaków, prawdziwku, czekaj na nas w borze.

Cz. Janczarski


z życia szkoły - z życia szkoły - z życia szkoły Polska Szkoła im.Królowej św.Jadwigi przy Parafii Św.John Vianney Adres:46 N.Wolf Northlake.Il 60164 Tel:708-867-0009 krolowaswjadwiga@gmail.com Wydawca: PRESS AMERICAN INC. Marek Piątek Koordynator: Włodzimierz Florek Redaktor Naczelny: Urszula Knapik Dziennikarz: Dorota Musiał Opracowanie graficzne: Małgorzata Kosmala

5 grudnia 2009 roku św.Mikołaj złożył wizytę we wszystkich klasach naszej szkoły i obdarował uczniów drobnymi prezentami.

19 grudnia świętowaliśmy zbliżające się Boże Narodzenie.

W dniu 19 grudnia 2009 świętowaliśmy zbliżające się Boże Narodzenie. Tradycyjnie przy suto zastawionych stołach i tradycyjnych potrawach wigilijnych, których liczba, też tradycyjnie już wielokrotnie przekraczała tą wymaganą tradycją, spotkali się uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne i dyrekcja szkoły. Zarówno oprawa artystyczna, którą w tym roku przygotowała pani Dorota Musiał, jak i dekoracje przygotowane przez panią Renatę Stafską, odbiegały nieco od tych z lat poprzednich. Nie było tradycyjnej szopki i jasełek. Były za to elementy tradycji staropolskiej związane z ubieraniem choinki i nakrywaniem wigilijnego stołu ...Wszystko na tle gwieździstego nieba i kilku mniejszych choinek. Gościem specjalnym tegorocznego spotkania była pani Elżbieta Wojtas koordynator katechetyczny z Biura Katechetycznego Archidiecezji Chicago. Przywiozła z sobą życzenia od Kardynała George’a, przypomniała

2


z życia szkoły - z życia szkoły - z życia szkoły też , że mijający rok był w pewnym sensie rokiem przełomowym, bowiem od tego roku szkolnego szkoły sobotnie mogą oficjalnie prowadzić katechezę w języku polskim. Dodać tu należy, że pani Elżbieta wraz z dwoma księżmi tworzy obecnie komisję ewaluacyjną, której zadaniem jest wizytacja wszystkich 40 szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej, co w przyszłości zaowocować ma ujednoliceniem programu katechezy w tych szkołych. Po zakończeniu występów artystycznych dyrektor szkoły Włodzimierz Florek złożył życzenia wszyskim obecnym i zaprosił do składania sobie życzeń oraz skosztowania polskich specjałów. Zaczerpnięte z grudniowego numeru“Panoramy” artykuł Grzegorza Krawca

Matury 2010 23 stycznia odbyła się pierwsza część matur z historii i geografii. Uczniowie przygotowali pisemne prace z geografii i musieli odpowiedzieć na pytania komisji związane z ich tematami. Wiadomości z historii polski sprawdzane były poprzez udzielanie wyczerpujących odpowiedzi na wcześniej wylosowane pytania. Jeżeli odpowiedź była niekompletna członkowie komisji zadawali dodatkowe pytania.

10 kwietnia odbyła się część pisemna matury z języka polskiego. 24 kwietnia ostatnia część matury; ustne odpowiedzi z literatury polskiej.

3


z życia szkoły - z życia szkoły - z życia szkoły Bal Przebierańców 30 stycznia 2010 młodsze klasy od zerówki do klasy czwartej, bawiły się na balu karnawałowym. Były tańce, konkursy z nagrodami, wybór króla i królowej balu. Uczniowie byli przebrani w kostiumy. Organizatorkami zabawy były wychowawczynie poszczególnych klas, a przy wystroju sali pomagali rodzice.

Studniówka 2010 Bal studniówkowy to niezapomniane wydarzenie. 13 lutego 2010 roku maturzyści naszej szkoły wzięli udział w studniówce. Gospodarzami tegorocznego balu dla uczniów szkół polonijnych była Polska Szkoła im. Ignacego Paderewskiego z Niles pod egidą Zrzeszenia Nauczycieli Polskich. Impreza odbyła się w sali bankietowej Drury Lane w Oakbrook Terrace. Wraz z bohaterami wieczoru bawili się zaproszeni goście i opiekunowie. Wyjątkowy wieczór rozpoczął tradycyjny, staropolski Polonez. Zabawa jak zwykle była przednia...

4


z życia szkoły - z życia szkoły - z życia szkoły Konkurs Młodych Talentów Również 13 lutego w naszej szkole odbyła się IV Edycja Konkursu Młodych Talentów. Rozpoczynając konkurs przypomniano o 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Krótki montaż muzyczno-słowny przygotowała i przedstawiła pani Joanna Rybak wraz z córką Nicole. Uczniowie prezentowali swoje talenty z dziedziny: praca plastyczna, śpiew, gra na instrumencie, taniec, gimnastyka, umiejętność układania origami. Każdy z uczestników dostał dyplom i “coś słodkiego” , a zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe za udział w konkursie. Organizatorkami były panie: Beata Korzeniak i Agnieszka Chlebowicz.

5


z życia szkoły - z życia szkoły - z życia szkoły 27 marca starsze klasy razem z nauczycielami i rodzicami wzięły udział w koncercie z okazji 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Koncert odbył się w Orchestra Hall at Symphony Center w Downtown Chicago.Wystąpiła orkiestra symfoniczna im.Ignacego Paderewskiego.

Apel - Jan Paweł II 10 kwietnia odbył się apel z okazji V Rocznicy Śmierci Papieża Jana Pawła II. Apel został przygotowany przez panią Katarzynę Rut-Perkowski i klasę VI . Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny i grupa instrumentalno-muzyczna prowadzone przez panią Marię Sołtys. Dekorację sali stanowiły prace plastyczne uczniów, które brały udział w konkursie plastycznym związanym z życiem i dziedzictwem Jana Pawła II. Apel rozpoczął pan dyrektor Włodzimierz Florek krótkim przemówieniem i informacją o wielkiej tragedii polskiej, która miała miejsce pod Smoleńskiem tego samego dnia w godzinach rannych. W katastrofie prezydenckiego samolotu zginęło 96 osób, m.in. prezydent wraz z małżonką, politycy i rodziny ofiar katyńskich, którzy lecieli z oficjalną wizytą na uroczystości 70-lecia zbrodni w Katyniu. Pamięć o nich uczczono minutą ciszy. Kończąc apel, wręczono dyplomy i nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego o papieżu, którego organizatorkami były panie Dorota Musiał i Małgorzata Kosmala. Fundatorem nagród była Rada Rodziców.

6


z życia szkoły - z życia szkoły - z życia szkoły 11 kwietnia w Kościele św. Jacka w Chicago o godz. 3.00 p.m została odprawiona msza w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Naszą szkołę reprezentowała grupa nauczycieli, uczniów i rodziców ze sztandarem szkoły.

Kącik literacko-filmowy Katyń – polski film wojenny(dramat wojenny) z 2007 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, który przedstawia zbrodnię katyńską. Film przedstawia zbrodnię katyńską z perspektywy kobiet, oczekujących na powrót swoich mężów, synów i ojców a Kalendarium także z perspektywy samych polskich ważne rocznice obchodzone w 2010 roku. oficerów, którzy nie tracąc nadziei, do końca wierzą w szczęśliwy powrót do domu. Poznajemy losy rotmistrza Andrzeja (Artur Żmijewski), porucznika Jerzego Luty 200 rocznica urodzin Fryderyka Chopina (Andrzej Chyra), generała dywizji (Jan Kwiecień 70 rocznica zbrodni w Katyniu Englert), który do końca stara się podtrzymać na duchu pozostałych 5 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II żołnierzy oraz porucznika pilota i Maj 75 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego konstruktora (Paweł Małaszyński), który w 65 rocznica zakończenia II wojny światowej obozie przeżywa załamanie nerwowe. Wszyscy, prócz Jerzego, który ocaleje w Lipiec 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem niewyjaśniony sposób, zginą w lesie Sierpień 90 rocznica Cudu nad Wisłą katyńskim. 30 rocznica powstania Solidarności 7


Życzenia dla mam, tatusiów i dzieci w dniu ich święta: 26 maja Dzień Matki 1 czerwca Dzień Dziecka 23 czerwca Dzień Ojca W kalendarzu Święto Matki z życzeniami śpieszą dziatki. Ja Ci mamo dziś w podzieńce za Twe trudy daje serce i przepraszam za me psoty, za wybryki i kłopoty. Przyjmijcie Kochane Mamusie, z serca płynące życzenia: dobrego zdrowia, dużo optymizmu i spełnienia wszystkich marzeń. Kochające Dzieci

Dziś Święto obchodzi najdroższy Tata, niech los mu z kwiatów życie uplata, niech nie da poznać żadnych trosk i rzuci pod nogi pieniędzy stos. Pamiętający synowie i córki. Dzieciom w Dniu Dziecka:

Drodzy Maturzyści !!!

Niech Wam się spełnią pragnienia, niech słonko zawsze Wam świeci, przyjmijcie te skromne życzenia, Nasze kochane dzieci. Drodzy Absolwenci Klasy VIII !!! Przez osiem lat zdobywaliście cenną wiedzę, rozwijaliście swoje umiejętności i zainteresowania wspierani przez Nauczycieli i Rodziców. Część z Was zostanie z nami aby kontynuować naukę w liceum, a część pożegna naszą szkołę. Życzymy Wam: wyników na miarę Waszych możliwości i życiowych planów. Życzymy także konsekwencji i pasji w rozwijaniu zdolności oraz pomyślnej kontynuacji nauki . Grono Pedagogiczne

8

Matura to udany start w dorosłe życie. Należą Wam się serdeczne gratulacje, że tak dzielnie przebrnęliście przez egzaminacyjne trudy. Życzymy Wam, żeby w dalszym ciągu nie opuszczało Was szczęście, a udany start był zapowiedzią dalszych sukcesów. Zasyłamy serdeczne gratulacje i życzenia: "Oby tak dalej!" Redakcja Gazetki „To i Owo”.

NR.25-Gazetka Szkolna "To i Owo" nr.25 Polska Szkoła im.Królowej św.Jadwigi  

Gazetka Szkolna "To i Owo" Polska Szkoła im.Królowej św.Jadwigi w Northlake