Page 1

Liepājas vēsture

Katrīna Meļķe Anete Zulmane 6.c klase


Liepājas Rožu laukums

Rožu laukums ir Liepājas sirds. Kopš 18.gadsimta šajā vietā atradās jaunais tirgus. Vēl šobrīd te var redzēt tā laika liecību-blakus esošā ēka ar diviem tornīšiem senāk ir bijusi tirgus gaļas skārņi. 1910.gadā, pēc tirgus pārcelšanās uz tagadējo vietu, pilsētas vara nolēma laukumā izveidot dārzu ar rozēm, un 1911.gadā šī vieta ieguva savu tagadējo nosaukumuRožu laukums. Uz rožu dobes apmales var aplūkot Liepājas sadraudzības pilsētu piemiņas zīmes, kas katra pavērsta attiecīgās pilsētas virzienā.


Liepājas muzejs

Liepājas muzejs izveidotājs un ilggadējais vadītājs bija pedagogs, mākslinieks un tautas mākslas pētnieks Jānis Sudmalis. Pašlaik muzejā glabājas 100 000 priekšmetu, bet muzeja zālēs ap 1500 eksponātu stāsta par Liepājas un Dienvidkurzemes pagātni (senvēsture ar unikāliem arheoloģiskiem priekšmetiem, viduslaiku pilsētas vēsture, 19.-20.g.s. laika zīmes, Dienvidkurzemes etnogrāfija cilvēka mūža ritējuma ietvara, koktēlnieka Miķeļa Pankoka dzīves un mākslas ceļš). Muzejā atrodas viena no lielākajām izstāžu zālēm Liepājā, tajā periodiski apskatāmas jaunas mākslas izstādes.


Liepājas jūrmalas parks

Jūrmalas parks ir Liepājas lepnums. šobrīd tas ir viens no lielākajiem stādītajiem parkiem Latvijā. Parkā sastopamas ap 140 vietējās un svešzemju kokaugu sugas. Pēc Otrā pasaules kara agrākās peldiestādes vietā tika izveidota sanatorija „Liepāja”, kura darbojās līdz 1994. gadam. Jūrmalas parkā atrodas Latvijas lielākās bungas - viens no Liepājas vides dizaina objektiem, kas atgādina, ka Liepāja ir Latvijas mūzikas galvaspilsēta.


Piemineklis bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem

Piemineklis atklāts 1977. gadā. Tā tēlnieks ir latviešu tēlniecības vecmeistars, profesors Alberts Terpilovskis, bet arhitekts ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, profesors Gunārs Asaris. Starp citu, retajam ir zināms, ka mākslīgi uzbērtā kāpa, kuru vainago piemineklis, bija paredzēta tam, lai Liepājā celtu Brīvības pieminekli miniatūrā. Ir saglabājušies vēsturiski kinokadri no 1939. gada, kur redzams valsts prezidents Kārlis Ulmanis, kurš kopā ar pilsētas valdes vīriem šīs kāpas galā aplūko vietu pieminekļa celtniecībai.


Liepājas teātris

Liepājas teātris ir augstu ideālu lolojums. To vārdā dakteris Ernests Ekšteins, kas no Kurzemes muižas zemniekiem izsities līdz mācītam cilvēkam, 1906. gadā piedalījās Dramatiskās biedrības dibināšanā, uzņemas tās vadību, vāc ziedojumus un ziedo pats, lai tikai 1907. gada 11. martā varētu notikt Čehova “Tēvoča Vaņas” izrāde. Pirmā pasaules kara laikā paliek nepabeigts un tukšs vācu teātrim celtais nams Hāgedorna ielā. 1918. gadā to atdod latviešu teātrim


Karte

A: Rožu laukums B:Liepajas muzejs C:liepājas jūrmalas parks D:liepājas piemineklis bojāgājušiem jūrniekiem un zvejniekiem E:liepājas teatris

Kāpēc vēsturiskās vietas ir jāsaglabā? Lai cilvēki nākotnē zinātu kāda ir vēsture. Lai vēsturiskās lietas saglabātos.


Tabita Balode, Francis Ziemelis. 6.C


Liepājas Vēsturiskais Mākslas Muzejs Liepājas muzejs atrodas Kūrmājas prospektā. Tur ir daudzas vēsturiskas lietas, kā, piemēram, vecas ierīces, atradumi. Tur arī pats var uztaisīt sev sveci no vaska. Muzejā tiek veidotas vairākas izstādes un pasākumus, kā, piemēram, koncertus un svin lieldienas ar olu sišanos un ripināšanu no liela kalniņa. Kādreizējās kalpu mājas būvniecība ilga gadu – no 1900. līdz 1901. gadam. Pagrabā kādreiz bija ratnīca. Tagad tur atrodas vairāk nekā 100 000 vēsturisku priekšmetu.


Rožu Laukums Rožu laukums ir un bija izklaides vai atpūtas vieta lieliem un maziem. 18. gadsimtā tas bija Liepājas vislielākais gods, centrs un tirgus vieta. Blakus brauc tramvajs un kursē autobuss arī vēl šodien. Ap Rožu laukuma centrālo dobi tinās Liepājas sadraudzības pilsētu ģerboņi. 2000. gadā pabeidza Rožu laukuma rekonstrukcijas darbus.


Karostas Cietums Karostas cietums ir tagadējā izklaides vieta, bet kādreiz bija tiešām īsts šausmu nams. Tur var apmesties uz vienu nakti, lai izbaudītu šausmas, kādas bija kādreiz īstiem cietumniekiem. Ēka celta 20.gadsimta sākumā kā Karostas hospitālis. Kopš 1905. gada revolūcijas šo ēku visas varas izmantojušas kā militārpersonu disciplinārsodu izciešanas vietu. Karostas cietums savas funkcijas veicis līdz 1997. gadam, pēdējie ieslodzītie bija Latvijas Jūras spēku nosodītie kareivji. Mūsdienās cietumā ir ierīkots muzejs ar vēsturisku izjūtu iegūšanas izklaides iespējām. Pāri ielai bijuši „kapi” kur mirušos no cietuma izveda, pāri ielai izraka bedri, un miroņus tajā iemeta, aizbēra ciet gāja pēc nākamajiem.


Piemineklis bojā gājušiem jūrniekiem un zvejniekiem

Šis piemineklis ir domāts, lai pieminētu karā kritušos jūrniekus un zvejniekus. Tas atrodas pie jūras krasta (gandrīz)… Tajā attēlota māte kas skatās uz jūras pusi gaidot savus dēlus mājās. Iedzīvotāji to iesaukuši par Jūras māti. 2000. gada 8. aprīlī tika atklāta pieminekļa postamentam piestiprināta piemiņas plāksne, veltīta ASV lidmašīnas apkalpei, ko 1950. gada 8. aprīlī pie Liepājas notrieca PSRS Gaisa spēki. Atklāts 1977. gadā. Tā tēlnieks ir latviešu tēlniecības vecmeistars, profesors Alberts Terpilovskis, bet arhitekts ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, profesors Gunārs Asaris.


Kārļa Ulmaņa apmešanās vieta Kādreiz, kad Kārlis Ulmanis bija dzīvs, viņš bija apmeties Toma ielā 52 (skatīt attēlus). Patiesībā kādreiz dzīvojis Rīgā, bet sākoties karam apmetās uz dzīvi Liepājā Toma ielā 52. Tas notika 1919. gadā.


Kāpēc nepieciešams aizsargāt kultūrvēsturiskos pieminekļus? Jāaizsargā, lai paliktu bērnu bērniem ko stāstīt un parādīt, pastāstīt un lai Latviju atpazītu nevis pēc valsts mazuma, bet pēc tās darbiem, krāšņuma un tās varenajiem vēstures darbiem un objektiem. Te parādītas kartē tās vietas, kuras uzrakstījām aprakstos.

A – Toma iela 52, Kārļa Ulmaņa apmešanās vieta. B – Piemineklis bojā gājušiem jūrniekiem un zvejniekiem. C – Kūrmājas prospekts, Liepājas muzejs. D – Rožu laukums. E – Karostas cietums.


Pētera I namiņš


Liepト)as Ziemeトシu Mols


Liepト)as osta


Liepト)as Sv. Trトォsvienトォbas baznトォca


Liepト)as Ziemeトシu Forti


A: Pētera I Namiņš B: Sv. Trīsvienības baznīca C: Liepājas Osta D: Karostas cietums-Liepājas Ziemeļu Forti E: Liepājas Ziemeļu Mols


Kādēļ jāsaglabā vēsturiskās ēkas.

   

Lai būtu apskates objekti un atmiņas. Lai būtu tūrisma objekti. Uzzināt kā bijis kādreiz. Ja ēkās saglabājušies vēsturiski objekti tās neiznīcina, jo var atrast kaut ko vērtīgu.

 Jāsaglabā pieminekļi, lai nākotnē citi varētu tos apskatīt un zinātu kas bija kādreiz.


Autori: Anastasija Antonova un Rebeka Griezīte

Vēsturiskās vietas Liepājā


Pētera I namiņš 1. 2. 3. 4.

Pētera I Namiņš atrodas Kungu ielā 24 . 17.gadsimtā tā bija viesnīca. 1697.gadā tur viesojies Krievijas cars Pēteris pirmais. Pēteris pirmais izvēlējās to viesnīcu, jo Liepājā tā bija vienīgā viesnīca ar tualeti iekštelpās. 5. Pētera I namiņš ir viens no vecākajām celtnēm.

Krievijas cars Pēteris I


Ziemeļu mols 1. 2. 3. 4. 5. 6.

Ziemeļu mola kopgarums ir 1800 metri, platums – 7,35 metri. Ziemeļu mols radās 19. gadsimta beigās. No Ziemeļu mola paveras aizraujošs skats uz Liepājas ostu. Mola celtniecībai bija nepieciešami vairāk kā divi gadi. Ziemeļu mols ir liepājnieku iecienītākā pastaigu vieta. Ziemeļu mols atrodas Atmodas bulvārī.


Liepājas svētā Trīsvienības katedrāle 1. 1741. gadā birģermeistars Šmits ierosina celt jaunu baznīcu. 2. 1742.gadā Pēteris Melleris nopirka zemi Liepājā, Lielajā ielā. 3. 1742.gada 8. martā no Kēngirberas ierodas mūrniekmeistars Johans Kristofs Dorns. 4. Trīsvienības katedrālē atrodas Eiropā lielākās ērģeles. 5. Ērģeles uzbūvētas 1758.gadā.


Karostas cietums 1. Karostas cietums tika uzcelts 20. Gadsimtā. 2. Karostas cietums kalpojis kā matrožu un apakšvirsnieku īslaicīga disciplinārsoda vietu. 3. 1905.gadā sodu izcieta garnizona jūrnieki. 4. Pēdējie ieslodzītie ir atstājuši piezīmes uz kameras sienām 1997.gadā. 5. Karostas cietums atrodas Invalīdu ielā 4, Karosta, Liepāja.


Raiņa parks 1. 2. 3. 4. 5.

Raiņa parks nosaukumu ieguvis pēc otrā pasaules kara. Raiņa parks aizņem 15,5 ha. Raiņa parks jeb Alkšņu vietā ir bijusi svētnīca. Raiņa parks ir ainavu vieta. Raiņa parks atrodas Brīvības iela.


Kā var aiziet uz šīm vietām?

A- Pētera I namiņš B- Liepājas svētā Trīsvienības katedrāle C- Raiņa parks D- Karostas cietums E- Ziemeļu mols Manuprāt, kultūrvēsturiskos pieminekļus ir jāatstāj, lai zinātu to vēsturi kāda viņa bija, lai cilvēki lepotos ar to. Kultūrvēsturiskie pieminekļi ir ļoti svarīgi priekš tautas.


Piecas vĒsturiskĀs vietas LiepĀjĀ

Laura Berdigana un Anete Zauka

6.c


Promenāde Liepājas ostas promenāde padomju laikā bija slēgta zona. Ar katru gadu šī vieta kļūst populārāka. Promenādē atrodas 19., 20. gadsimta celtās ēkas. Veco spīķeru vietā tagad atrodas viesnīca „Promenāde Hotel”.

Blakus viesnīcai ir izveidots „Dzintaru pulkstenis”. Promenādē katru gadu rīko gadatirgus un dažādas aktivitātes.


Rožu laukums 18.g. Rožu laukumu vietā atradās Jaunais tirgus.

1910. g. Tirgus tika pārcelts uz tagadējo vietu un vara nolēma tajā vietā veidot apstādījuma parku. 1911.gadā pēc Georga Kūfalta projekta tika izveidots „Rožu laukums” - kā to iesauca iedzīvotāji. Tagad „Rožu laukumā” aug apmēram 500 rožu stādi.


RenÄ rs Kairis Kristaps Lukjanovs c

6 klase


• Ziemeļu forti ir Liepājas cietokšņa sastāvdaļa. Cietoksnis tika būvēts 19.gadsminta beigās, 20.gadsimta sākumā, lai pasargātu Liepājas jūras kara bāzi iespējamā ienaidnieka gadījumā. • 1908.gada novembrī Liepājas cietoksni likvidēja, jo atzina, ka tā celtniecība bijusi stratēģiska kļūda. • Atrodas Jātnieku ielā


 Ziemeļu mola kopgarums ir 1800 metri un tā platums ir 7,35 metri. Ziemeļu mols būvēts 19.gadsimta beigās. Ziemeļu mols nodrošina Liepājas ostas akvatorijas aizsardzību pret vētrām un smilšu sanesumiem.  Atrodas Katedrāles ielā 7/13


 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles pamats likts 1742 gadā. 1758. gada 5.decembrī tā tika iesvētīta. Tā bija Liepājas vāciešu draudzes baznīca.  Katedrāles projekta autors ir Johans Kristofs Dorns no Kēnigsbergas, bet būvdarbus vadīja Dorna palīgs Johans Mihaels Frēlihs. Baznīca lepojas ar ērģelēm, kuras laikā no 1885. līdz 1912. gadam bija lielākās pasaulē, savukārt tagad tās ir lielākās visā Eiropā!  Atrašanās vieta: Lielā iela 9


 Koka māja tiek dēvēta par Pētera I namiņu. 17.gadsimtā tā bijusi madam Hoijeres viesnīca, un 1697.gadā te viesojās Krievijas cars Pēteris I. Stāsta, ka Krievijas cars izvēlējies madam Hoijeres viesnīcu. Kopā ar krievu jauniešiem viņš devās iepazīt Eiropu un pa ceļam apstājās Liepājā, kur uzturējās vairākas dienas.  Atrodas bāriņu ielā 32.


• “Teātris Liepājai ir nopietns mantojums, ar kuru var lepoties ikviens liepājnieks. Kā vecākajam valsts latviešu teātrim Liepājas teātrim ir bagātīga vēsture, kurā daudzi mākslinieki ir radījuši leģendas par savu laiku. Šīm leģendām kopā ar Liepājas vārdu nav laika un telpas ierobežojumi. • Teātra loma ir viennozīmīgi nepārvērtējama, jo teātris ir mūsu dzīves ētikas spogulis un brīnumu radītājs, ticības labajam uzturētājs un iedvesmotājs, kas tik ļoti ir nepieciešams ikdienā ikvienam no mums.  Atrodas: Teātra ielā 4


Šeit varam redzēt katra objekta atrašanās vietas.

E – Jātnieku iela, Ziemeļu forti D – Katedrāles iela 7/13, Ziemeļu mols B – Lielā iela 9, Trīsvienības baznīca C – Bāriņu iela 4, Pētera I namiņš A – Teātra iela 4, Liepājas tēatris


Pieci vēsturiski punkti Liepājā

Darba autores: c

6 . klases skolnieces Elizabete Preisa , Marta Maisiņa

Liepāja, 2013


K.Ulmaņa apmešanās Liepājā Sākoties karam Liepāja bija palikusi par drošāko vietu Latvijā, tāpēc uz turieni aizbrauca daudzi Latvijā svarīgi cilvēki: K.Ulmanis ar pagaidu valdību devās uz Liepāju ar kuģi „Saratov”. K.Ulmanis apmetās Liepājā Toma ielā 52. K. Ulmanis


Ostmala ir vieta, kur kuģi piestāja pēc brauciena jūrā. Liepājas osta ir osta Baltijas jūras piekrastē. Tā ir trešā lielākā osta Latvijā. Kopš 1994. gada, kad tika atsākta pilnvērtīga ostas darbība tā no slēgtas militāras bāzes ir transformējusies par daudzfunkcionālu tirdzniecības ostu.


Rožu laukums! 18. gadsimtā Rožu laukuma vietā atradās Jaunais tirgus. 1910. gadā pēc tam, kad tirgus tika pārcelts uz savu tagadējo vietu, vietējā vara izlēma veidot atklātu parku ar apstādījumie m. Rožu laukums ir Georga Kūfalta projekts. Rožu laukumā ir 500 rožu stādu un tam apkārt ir apstādītas liepas. Laukums Liepājā ir pati sirds.


Liepājas tramvajs! Laika posmā no 1949. gada līdz 1956. gadam Liepājas Tramvaju parkā tika uzbūvēti vairāki tramvaju vagoni. Viens no tiem bija vagons Nr.112. Tramvaja vagoni tika būvēti uz rāmju un riteņu bāzes, kas tika atvesti no Vācijai atņemtās Kēningsbergas pilsētas. Pēdējie šīs sērijas vagoni tika norakstīti 1963. gadā. Ēkas aiz tramvaja vagona nav saglabājušās, savukārt līnija kopš astoņdesmito gadu visu ir pārnesta uz netālo Krišjāņa Valdemāra ielu.


Graudu iela!

Graudu iela lepojas ar savu veco bruģi, vēsturisko nosaukumu un krāšņiem, lielākoties 20. gadsimta sākumā celtiem namiem. Graudu ielas sākumā atrodas 2 iespaidīgas ēkas, kas saglabājušās no padomju laikiem - tagadējā Liepājas Akadēmija, ēka celta kā reģiona pārvaldes ēka Staļina laikā, un māja Graudu ielā 50, kas celta kā Komunistiskās partijas komitejas ēka.


Karte  A- Toma iela 52  B– Osta  C- Rožu laukums  D- Lielā iela  E- Graudu iela


TÄ atrodas Veidenbauma iela 1


Vēsturiskās ēkas

sanija Roze 6.c


Sv. Annas luterāņu baznīca

Sv. Annas baznīca ir senākais Liepājas mantojums, kas pirmo reizi minēts rakstos 1508 gadā. Savu tagadējo izskatu viņa ir ieguvusi 1892 gadā. Vislielākais baznīcas dārgums ir Nikolasa Sefrensa 1697 gadā darinātais 9,7 metrus augstais un 5,8 metrus platais altāris. Šī ir viena no izcilākajām baznīcām Austrumeiropā baroka stilā. Tūristiem un baznīcas apmeklētājiem ir iespēja uzkāpt pašā baznīcas tornī un pavērties uz Liepājas panorāmu. E. Veidenbauma iela 1


Liepājas sirds

Rožu laukums ir iecienīta liepājnieku satikšanās vieta. Vasarā šeit ļoti krāšņi zied dažādas rozes, bet ziemā šis laukumiņš pārvēršas par romantisku saliņu jauniešiem. 18. gs. šeit iekārtojās Jaunais tirgus, kurš 1910. gadā pārcēlās uz tagadējo atrašanās vietu. 2000.gadā laukumu rekonstruējot uz rožu dobes malu tika uzliktas Liepājas sadraudzības pilsētu piemiņas zīmes. Lielā iela 13


Liepājas kanāls Kanālu sāka rakt 1697. gadā, lai izveidotu jaunu ostu, jo Līvas upe, kas vijās cauri Liepājai un bija kā tās osta, aizsērēja. Kanāla garums ir 3 km, kas atdala Vecliepāju no Jaunliepājas un savieno Liepājas ezeru ar Baltijas jūru. Vasarā šeit notiek ātrumlaivu sacensības un „Liepājas regate,” bet ziemā kanāls ietērpjas baltā, mīkstā sniegā un grezno viņu krāšņas gaismas. Zivju iela


Liepājas vēsture Autori: Roberts Vecvagars 6.c Kristaps Slūka 6.c


Liepājas kultūrvēsturiskās vietas 6.c klase