Kreatorka Uskrzydla 02/2015

Page 1

Kreatorka UskrzydlA

02/2015, MAGAZYN SPOŁECZNOŚCI KOBIET PROJEKTUJĄCYCH SWOJE ŻYCIE


2


Kreatorka UskrzydlA

spis treści KREATORNIA Artykuł numeru: KAWY KREATOREK - NOWY WYMIAR KOBIECYCH SPOTKAŃ 10

Inspiratornia matka w świecie biznesu - rozmowa z Anną Wolską-de Keijzer 18

ROZWOJOWNIA Myśl zdrowo 27 W poszukiwaniu straconego czasu cz. 2 31

NARZĘDZIOWNIA Evernote, czyli coś więcej, niż aplikacja do tworzenia notatek 41

BIZNESOWNIA Wybrane formy działalności – Spółka cywilna 46 Jak zorganizować efektowną konferencję 53

LAJFSTAJLOWNIA Poza schematem, czyli o sekretach ludzi sukcesu

3

60


S

łów kilka

od Redaktor Naczelnej


Słów kilka od redaktor Naczelnej

katarzyna Żbikowska Redaktor Naczelna i Twórczyni Projektu Kreatorka

Pierwsze wydanie naszego magazynu spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem. Cały Zespół Redakcyjny rośnie z dumy. Czujemy, że dzięki Waszej reakcji na naszą pracę nasze skrzydła urosły przynajmniej o kilka centymetrów. W drugim wydaniu magazynu znajdziesz artykuły Autorek już poznanych, ale także teksty zupełnie nowych osób. Proponuję zatem włączyć ciekawość i oddać się lekturze.

kibicem – Ty wybierasz. Poznasz wspaniałą Kobietę, realizującą się w kilku życiowych rolach i mogącą stać się inspiracją dla każdej z nas. Zaprezentujemy nowe narzędzie, służące do uporządkowania znalezionych w Internecie treści oraz esencję tematu, dotyczącego organizacji wyjątkowych eventów i konferencji. Jestem pewna, że znajdziesz dziś coś dla siebie. Mark Victor Hansen powiedział "Nie pomoże ci żadna z książek, których nie przeczytasz", a ja podpisuję się pod tymi słowami. Zachęcam Cię dziś do poznania najnowszego numeru magazynu Kreatorka Uskrzydla, a potem uruchomienia działań na rzecz spełnienia Twoich marzeń. Niech MOC będzie z Tobą!

Przygotowałyśmy dla Ciebie kolejne części cykli o zarządzaniu swoimi zadaniami i odnajdywaniu czasu oraz formach działalności gospodarczej, abyś wiedziała, jak najsprytniej zacząć przygodę z biznesem. Będzie sporo o Twoim wewnętrznym głosie, który może stać się krytykiem, ale również największym

5


M

anifest Kreatorki JESTEM EFEKTYWNA

Z dumą prezentujemy Manifest Kreatorki. Nasz Manifest. Manifest Kobiet z naszej kreatywnej społeczności. Jest on drogowskazem dla każdej kobiety projektującej swoje życie.

Jestem Kobietą, która ma marzenia i cele. Każdego dnia zbliżam się do ich realizacji poprzez konkretne działania. Jestem świadoma swoich mocnych stron. Znajduję czas na refleksję i regenerację sił.

KOCHAM SIEBIE Jestem Kobietą, która kocha siebie i zna swoją wartość. Moja pewność siebie wypływa z tego, że jestem sobą. Dbam o swoje zdrowie i kondycję psychiczną. Słucham swojej intuicji i akceptuję siebie w całości.

CENIĘ WSPÓŁPRACĘ

JESTEM KREATYWNA

SMAKUJĘ ŻYCIE

Jestem Kobietą, która prowadzi twórcze życie i poszukuje magii w codzienności. Trenuję swoją wyobraźnię i wychodzę poza schematy. Uczę się przez działanie. Otaczam się inspirującymi ludźmi i sama inspiruję innych.

Jestem Kobietą, która czerpie radość z życia, zaraża entuzjazmem, jest otwarta i uśmiechnięta. Potrafię docenić drobne radości, ponieważ wiem, że to właśnie z nich skada się moje życie. Dzielę się tym, co we mnie dobre.

JESTEM CIEKAWA

JESTEM SPÓJNA WEWNĘTRZNIE

Jestem Kobietą, która chłonie świat każdym zmysłem. Doświadczam i testuję. Dużo czytam, bo lubię. Poznaję inspirujących ludzi, bo fascynuje mnie drugi człowiek. Każdego dnia uczę się czegoś nowego. Nie boję się wyzwań.

Jestem Kobietą, która czuje wewnętrzny spokój, ponieważ zawsze działam w zgodzie ze swoimi wartościami. Biorę odpowiedzialność za podjęte decyzje. Mam odwagę, by żyć własnym życiem, szanując jednocześnie wartości innych.

Jestem Kobietą, która dobrze się czuje w zespole. Nie unikam przejmowania roli liderki, bo wiem, że to zapewni mi długotrwały rozwój. Dotrzymuję obietnic, jestem wiarygodna i troszczę się o innych.

6K


K

Kreatornia

Artykuł numeru: KAWY KREATOREK - NOWY WYMIAR KOBIECYCH SPOTKAŃ


K

Awy kReatOreK NOWY WYMIAR KOBIECYCH SPOTKAŃ

Kawa. Z czym kojarzy Ci się kawa? Z zatrzymaniem choć na chwilę w ciągu dnia? Miłą rozmową z przyjaciółką? Fantastycznym aromatem świeżo zmielonych i zaparzonych ziaren? Czymś słodkim? A może z samym napojem – smolistym i mocnym? Dla jednych eliksir życia, bez którego nie są w stanie funkcjonować, dla innych źródło przyjemności. Skojarzeń jest tyle, ile pijących ją ludzi. A drugie słowo – „Kreatorka”. Czy oznacza jakiś nowy gatunek kawy? Pomysł entuzjastycznie przyjęły również kobiety z innych miast, w rezultacie organizując Kawy Kreatorek w Katowicach, Tychach, Sopocie, we Wrocławiu, a nawet w Paryżu! Relacje wraz z fotorelacjami ze spotkań możesz obejrzeć na stronie projektu: www.Kreatorka.ProjectManagerka.pl.

KREATORKI LUBIĄ WYMIENIAĆ SIĘ ENERGIĄ Najpierw Kasia Żbikowska stworzyła kurs Kreatorka 2015 – realizowany w 100% w Internecie warsztat rozwojowy dla zabieganych kobiet, który wystartował w grudniu 2014 roku. Następnie uruchomiła na Facebooku grupę Kreatorki, do której każdego dnia dołączały kolejne uczestniczki kursu. Grupa rosła w oczach. Już po kilkunastu dniach liczyła kilkaset członkiń. Bardzo szybko stała się miejscem odwiedzanym codziennie przez rzesze kobiet, znajdujących tutaj przestrzeń do wymiany swoich pomysłów, wzajemnego wspierania się czy podpowiadania nowych rozwiązań. W styczniu Kasia zaproponowała Kreatorkom spotkanie przy kawie w Warszawie.

Misja projektu Kreatorka to stworzenie specjalnej przestrzeni do wymiany pomysłów, rozmów, spotkań, dzielenia się wiedzą i wzajemnego wspierania się w życiu i biznesie.

10


Kreatornia

11


Kreatornia ni lub zorganizownie innej przestrzeni na spotkanie. Na przykład Kawa Kreatorek w Krakowie odbyła się w Studio Vintage – przestrzeni artystycznej Ani i Kasi, które postanowiły zaprosić nas do swojego miejsca pracy twórczej.

KREATORKI + KAWA = …? Kawy Kreatorek to spotkania kobiet, które chcą coś zmienić w swoim życiu, stworzyć coś nowego. My, kobiety, coraz częściej dochodzimy do wniosku, że nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie. Budzi się w nas coraz większa potrzeba spotykania się i współpracy z osobami, które myślą w podobny sposób, mają podobne wartości życiowe i marzenia. Pierwsze spotkania Kaw Kreatorek przebiegają pod hasłem „Poznajmy się” i mają na celu zbudowanie lokalnych społeczności kobiet. Spotkanie inicjuje Kreatorka, która ma ochotę zorganizować Kawę w swoim mieście. Jej głównym zadaniem jest zarezerwowanie miejsce w kawiar-

TY TAKŻE MOŻESZ ZORGANIZOWAĆ KAWĘ KREATOREK Jeśli już wiesz, do jakiego miejsca możesz zaprosić lokalne Kreatorki, to czas na zgłoszenie pomysłu do Koordynatorki Kaw w Zespole Project Managerki. Najprawdopodobniej posiadasz już propozycję spędzenia czasu z uczestniczkami spotkania, jeśli jednak brakuje Ci weny – Koordynatorka podpowie kilka

12


Kreatornia o Tobie. Nie musimy chyba mówić, że obecność w wartościowych miejscach i podejmowanie wartościowych aktywności to właśnie cechy odróżniające kobiety, zapraszane do najciekawszych projektów, od tych, które siedzą i czekają na „wieczne-nigdy”. Bądź proaktywna – buduj swoją silną markę z nami! Masz okazję zrealizować ciekawy projekt dla lokalnej społeczności. Zdecydowanie łatwiej wyjść wieczorem z domu, kiedy wiesz, że poznasz kobiety o podobnych wartościach, celach, marzeniach. Być może w lokalnym środowisku znajdziesz swoją inspiratorkę. A może staniesz się nią sama dla innych kobiet. Jeśli nie zaryzykujesz – nigdy się nie dowiesz, co czeka za rogiem. Kawy Kreatorek to inicjatywa umożliwiająca budowanie lokalnych społeczności, skupianie ludzi wokół wspólnych celów i wspólnego projektowania przyszłości. Dla proaktywnych osób to argument nie do przebicia. O wiele sprawniej prowadzi się biznes czy pomaga innym, mieszkając w tej samej dzielnicy czy mieście. Poznanie kobiet z mojego miasta, skupionych wokół projektu Kreatorka, już mi pomogło zrealizować kilka założonych celów. Projekt Kreatorka ma zasięg i rozpoznawalność. Projekt Kreatorka to marka rozpoznawalna w całej Polsce. Zrealizowanie swojego projektu pod jej parasolem pomoże Ci dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców. Pamiętaj też o tym, że na spotkania w danym mieście często przybywają osoby z innych miast; warto wykorzystać tę możliwość do poinformowania kobiet w całej Polsce o Twoich działaniach. Aktualnie docieramy do szerokiego grona kobiet mieszkających w Polsce i poza granicami kraju. W momencie, w którym piszę ten artykuł, projekt Kreatorka

sprawdzonych sposobów na przełamanie lodów i zrobienie kreatywnej burzy mózgów podczas spotkania. Po ustaleniu terminu, miejsca i opracowaniu wstępnego planu spotkania – Nasz Zespół stworzy na Facebook wydarzenie, na które zaprosi wszystkie osoby znajdujące się w grupie Kreatorki i fanpage’u Kreatorka. Pomożemy Ci skutecznie uruchomić promocję spotkania w naszej społeczności. Oczywiście organizatorką wciąż pozostajesz Ty. Oddajemy w Twoje ręce administrację wydarzeniem, abyś mogła aktualizować jego opis, dodawać przydatne dla uczestniczek informacje oraz załączać zdjęcia i komunikaty.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ORGANIZACJI KAW KREATOREK Po kilkunastu zrealizowanych w naszej społeczności spotkaniach mamy już pewne wnioski i przemyślenia. Wiemy, jak wielkie korzyści płyną dla organizatorek z inicjowania takiego projektu i co zyskują jego uczestniczki. Skuteczna promocja dla samej organizatorki. Kiedy organizujesz spotkanie – Twoje imię, nazwa Twojego projektu, firmy czy bloga pojawi się w każdym miejscu, w którym będzie mowa o Kawie. Poznają je wszystkie należące do społeczności Kreatorki. A jak wiesz – jest nas tutaj sporo. Po przesłaniu nam relacji lub/i fotoreportażu z Kawy możesz być pewna, że zostaną opublikowane na naszym projektowym blogu wraz z linkami odsyłającymi do materiału zamieszczonego we wszystkich mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, a wkrótce także Google+ i Pinterest). Nadesłane materiały zostaną podpisane Twoim imieniem, więc dodatkowo zyskasz kolejne miejsce w sieci, w którym pojawią się informacje

13


Kreatornia

14


Kreatornia nia innych Kreatorek, wymiany energii, wyjścia ze świata online (najczęściej z Facebooka) do świata offline, gdzie można na żywo spotkać drugą osobę, poznać jej osobowość, porozmawiać bardziej otwarcie i po kobiecemu. Kawy są spotkaniami bezpłatnymi. Nie są to warsztaty, szkolenia czy spotkania sprzedażowe. Kawy Kreatorek organizują ochotniczki. Są nimi osoby proaktywne, zainteresowane zbudowaniem swojej marki osobistej i biznesowej w oparciu o realizację nieszablonowych projektów lokalnych. Jeśli chciałabyś zrealizować coś więcej, niż Kawę, np. warsztat dla społeczności Kreatorek albo podzielić się specjalistyczną wiedzą z dowolnego obszaru (nauczyć Kreatorki szydełkowania, budowania stron internetowych albo pieczenia serników), czekamy na Twoje zgłoszenie pod adresem: redakcja@projectmanagerka.pl z dopiskiem „Warsztaty”. Już niedługo uruchomimy projekt takich spotkań, szkoleń i warsztatów w naszej społeczności. Możesz zostać jego liderką albo partnerem od samego początku. Przemyśl to i zgłoś się do nas! Już dziś masz szansę na stworzenie kręgu mocy. Wystarczą dobre chęci, organizacja miejsca spotkania, wysłanie do nas wiadomości… A zatem – do dzieła!

w liczbach wygląda następująco: jest nas ponad 650 w grupie, ponad 2200 na fanpage’u ProjectManagerka, ponad 600 na fanpage’u Kreatorka, ponad 1300 na liście mailingowej. Dbamy o wysoką jakość i spójność lokalnych działań. Wszystkie podejmowane w Polsce działania charakteryzuje identyczna wizualizacja, podobny layout opisu wydarzenia, rozpoznawalna nazwa, a także sposób zapraszania gości na spotkania. Wydarzenia opisywane są na blogu projektu oraz publikowane we wszystkich współpracujących z nami mediach. Powyższe elementy łączymy w całość, pomagając lokalnym organizatorkom działać globalnie. Budujemy bazę wiedzy i dzielimy się nią z Tobą. Dzielimy się wiedzą i pomysłami z dotychczasowych spotkań na wypadek, jeśli zabraknie Ci inwencji twórczej. Inaczej organizuje się i prowadzi spotkanie dla 5 osób, inaczej dla 30. Wiemy coś o tym, dlatego nie przejmuj się, jeśli nie masz pomysłu na zaangażowanie Uczestniczek w interesujące aktywności podczas Kawy.

WKRÓTCE URUCHAMIAMY WARSZTATY ROZWOJOWE W CAŁEJ POLSCE Kawy Kreatorek to kobiece spotkania przy kawie, organizowane w celu pozna-

MARIA SOKOŁOWSKA M i ł o ś n i c z ka s ce n y, p o d róż y ( z w ł a s zc za rowerowych), rękodzieła, spotkań w rodzinnym i przyjacielskim gronie. Zakochana w Wiedniu. Marzycielka wierząca w MOC kręgu kobiet. Szczęśliwa potrójna mama i żona swego męża. Z wykształcenia i zawodu bibliotekarka. Z zamiłowania pożeraczka książek.

15INSPIRATORNIA matka w świecie biznesu - rozmowa z Anną Wolską-de Keijzer

I


M

ATKA W ŚWIECIE BIZNESU - ROZMOWA Z ANNĄ WOLSKĄ-DE KEIJZER

Anna Wolska-de Keijzer – matka, architekt, właścicielka kawiarni z salą zabaw FiliżAnka. Już te trzy zawody pokazują, że bezapelacyjnie należy do grona kobiet bardzo kreatywnych.

OLA JURKOWSKA: Aniu, opowiedz nam o sobie.

OLA JURKOWSKA: Dlaczego zdecydowałaś się

Anna Wolska-de Keijzer: Jestem pozytywną rea-

prowadzić kawiarnię, a nie szukałaś np. pracy na etacie?

listką, żoną Holendra i matką fantastycznych dzieciaków - Julki (5 lat), Jaśka (2 lata) i… nie wiem jeszcze, kogo, od lipca. (śmiech) Z zawodu architekt i konstruktor. Studiowałam jednocześnie na dwóch kierunkach w trybie dziennym. Odkąd pamiętam – byłam wielozadaniową osobą. Lubię wyzwania, jestem ambitna i konsekwentna. Nie lubię narzekać – lubię działać. Wszystko, co robię, staram się robić na 100%, próbując jednocześnie znaleźć złoty środek w zwariowanej codzienności. Przez ostatnie lata byłam przykładną Matką Polką – domowe obiadki, soki, dżemy, ciasta, szycie i szydełkowanie ubranek dla dzieci. Mnóstwo czasu spędzałam kreatywnie z dzieciakami – spacery, czytanie książek, dużo zabawy, tworzenie zabawek i gier z "domowych śmieci". Teraz chciałabym skupić się trochę na sobie. Odkąd dzieci chodzą do żłobka i przedszkola – mam czas na pracę i rozwój osobisty. W zeszłym roku znowu zaczęłam projektować, zapisałam się na internetowy kurs holenderskiego i odkupiłam FiliżAnkę. Teraz, będąc w ciąży, staram się znaleźć rozwiązanie, by to wszystko pogodzić.

Anna Wolska-de Keijzer: Praca na etacie z dwójką małych dzieci, w ciąży i bez męża w ciągu tygodnia? Jak? (uśmiech) Nie widzę siebie w najbliższym czasie jako pracownika etatowego. To nie jest opcja przy chorujących maluchach, z którymi trzeba chodzić do lekarza lub którym trzeba w ciągu dnia towarzyszyć podczas imprez i wydarzeń przedszkolno-żłobkowych. Podziwiam osoby, które potrafią to pogodzić. Dla mnie czas spędzany z dziećmi jest niezwykle istotny – zdaję sobie sprawę, jak ogromny wpływ wywiera na ich późniejszy rozwój i funkcjonowanie w społeczeństwie. OLA JURKOWSKA: Czy bałaś się czegoś w związku z tym projektem?

Anna Wolska-de Keijzer: Oczywiście! Wielu rzeczy! Przede wszystkim tego, że nie uda mi się rozkręcić tego miejsca, że niepotrzebnie włożę mnóstwo energii, serca, czasu i pieniędzy. Miałam wiele sprzecznych myśli związanych z tym miejscem – skoro jest takie fajne i upadło, zanim tak naprawdę

18


INSPIRATORNIA

19


INSPIRATORNIA zaczęło funkcjonować, to dlaczego miałoby mi się udać je utrzymać?

zabaw – na bieżąco dostosowuję do rodzin z dziećmi. Organizuję warsztaty, spotkania tematyczne, imprezy okolicznościowe. Jestem również otwarta na inne grupy społeczne – posiadam regał z książkami do poczytania, Wi-Fi czy klimatyczną muzykę. Zagłuszam myśli o porażce i robię swoje. (uśmiech) Gorsze dni spędzam nad filiżanką dobrej kawy i kawałkiem pysznego ciasta, słuchając pozytywnej muzyki i starając się wykombinować sposób na pokonanie problemów.

OLA JURKOWSKA: Jak sobie z tym poradziłaś? ANNA WOLSKA-DE KEIJZER: Jestem uparta. Gdy coś postanowię – trudno mi się z tego wycofać. Dopóki nie wypróbuję wszystkich opcji – nie zrezygnuję. Nie lubię poddawać się bez walki. Zauważyłam potencjał i chcę go wykorzystać. To taki mój osobisty projekt na sprawdzenie własnych możliwości. Wiele zostało zrobione i wiele jest jeszcze do zrobienia, ale mam nadzieję, że uda mi się zrealizować wszystkie pomysły i wizje. Uwielbiam piec i jestem w tym dobra – wszystkie wypieki w kawiarni są moim dziełem. Do tego dochodzi moja kreatywność i biznes, odpowiedni – z mojego punktu widzenia – dla matki z dziećmi. Z uwagi na to, że sama jestem matką, wydaje mi się, że jest spora szansa na sukces. Tworzę coś, czego mi samej brakuje, z czego sama chciałabym skorzystać. Mam nadzieję, że odpowiem również na potrzeby innych matek w naszym mieście. Ofertę i główne miejsce – salę

OLA JURKOWSKA: Jakie to uczucie – posiadać własny biznes?

ANNA WOLSKA-DE KEIJZER: Hmm... bardzo dobre! Tak naprawdę wymaga ogromu pracy i pochłania więcej czasu, niż etat. Brak poczucia stabilności idzie w parze z poczuciem wolności i posiadaniem kontroli nad własnym życiem. Sama decyduję, co, gdzie i kiedy, a to sprawia, że czuję się świetnie.

OLA JURKOWSKA: Jak myślisz, jakimi cechami charakteru powinny wykazać się osoby zajmujące się własnym biznesem?

20


INSPIRATORNIA ANNA WOLSKA-DE KEIJZER: Według mnie to przede wszystkim samodyscyplina i determinacja. Ważne też jest realistyczne podejście do rzeczywistości, stawianie sobie celów w określonym czasie i dążenie do ich wykonania bez względu na wszystko. Trzeba mieć silną osobowość i wiedzieć, czego się chce. Nie można za szybko się poddawać, ale jednocześnie trzeba wiedzieć, kiedy odpuścić.

Kawiarnia FIliżAnka to niepowtarzalne miejsce o specyficznym klimacie. Spotykają się tu dwa światy - świat dorosłych i dziecka. Jest to nietuzinkowa przestrzeń, gdzie można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi w przyjaznej atmosferze, która dostarcza kreatywnej stymulacji. To zabawa i relaks z pysznymi domowymi wypiekami, muzyką, książkami i Wi-Fi, dla tych co nie mogą rozstać się z wirtualnym światem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oferta kawiarni jest stale powiększana o zajęcia, warsztaty, spotkania zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Organizuję również urodziny i imprezy okolicznościowe. FiliżAnka to realizacja marzeń i pasji, którą chcę się z Wami podzielić. Zapraszam!

OLA JURKOWSKA: Każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony. Ty zapewne też. Co uważasz za swoje słabe strony i jak radzisz sobie z nimi w pracy?

ANNA WOLSKA-DE KEIJZER: Wydaje mi się, że bycie Zosią-Samosią to mój największy problem. Nie potrafię delegować zadań i za dużo biorę na siebie. Uważam, że wszystko wykonam szybciej i lepiej, zamiast wytłumaczyć komuś, czego naprawdę chcę i jak chcę, aby zostało zrobione. Błyskawicznie myślę i wymagam równie błyskawicznego działania. Często wolę paść ze zmęczenia, niż poczekać, aż ktoś inny skończy wykonywać to, co – oczywiście, moim, i prawdopodobnie tylko moim zdaniem – już dawno bym skończyła! (śmiech) Potrzeba oddelegowania jakiegoś zadania powoduje u mnie uczucie porażki, bo kto da radę, jak nie ja? Biorę na siebie zbyt wiele i, niestety, czasem coś zawalam... Jak sobie radzę? Nie za dobrze... Na razie nie zatrudniam nikogo i próbuję wszystko sama ogarniać, w rezultacie pod koniec tygodnia jestem wykończona. Ale dojrzewam powoli do myśli, że nie jestem nadczłowiekiem, zwłaszcza w ciąży, i że potrzebuję jednak czyjejś pomocy. Życie samo zaczyna to weryfikować. Niekiedy dopada mnie też stan typowego „odkładacza” – sterta prania do poskładania itp., z czym staram się walczyć, bo nie mam czasu na nagromadzenie zbyt dużej ilości zadań do wykonania w krótkim czasie.

Kawiarnia FiliżAnka ul. Kilińskiego 37 Siedlce Możecie też poszukać jej na FB: facebook.com/kawiarniaFilizAnka

OLA JURKOWSKA: Patrząc, jak działasz tu, w kawiarni, dochodzę do wniosku, że jesteś osobą bardzo kreatywną. Czy myślisz, że to cecha wrodzona, czy może pracujesz nad swoją kreatywnością? W jaki sposób, twoim zdaniem, można taką kreatywność rozwijać? ANNA WOLSKA-DE KEIJZER: Ta k , j e s t e m kreatywna. Nie uważam jednak, że to cecha wrodzona. Według mnie bardzo duży wpływ na to mają środowisko, w jakim się wychowujemy/wychowaliśmy oraz 21


INSPIRATORNIA

sprawdzone sposoby, pomagające Ci ogarniać codzienność w domu i w pracy? Wyznaczasz sobie cele, które chcesz osiągnąć, czy może idziesz na żywioł?

nasi rodzice – ile i w jaki sposób spędzali z nami czas, czego od nas wymagali, a co otrzymywaliśmy gotowe. Wszystkiego tak naprawdę w większym czy mniejszym stopniu można się wyuczyć – kreatywności też. Lubię tworzyć. Szukać nowych rozwiązań, spoglądać na problemy z wielorakich perspektyw, wykorzystywać w różny sposób rzeczy. Uważam, że każda kwestia do rozwiązania rozwija kreatywność. Wpoiłam sobie, że nie ma rzeczy nie do rozwiązania – należy tylko poszukać odpowiedniego podejścia. Ćwiczę kreatywność bawiąc się z dziećmi, rozwiązując logiczne łamigłówki i szukając inspiracji w Internecie. Uwielbiam przerabiać stare ubrania i tworzyć nowe dla swoich dzieci, jak również wymyślać zabawki z opakowań. Teraz zaczynam działać w kierunku utworzenia w naszym mieście grupy Kreatorek. Pierwsze spotkanie przy kawie jest już w fazie organizacji.

ANNA WOLSKA-DE KEIJZER: Zawsze mam przy sobie terminarz. Bez niego chyba przepadłabym przy tak licznych zadaniach, związanych z domem, dziećmi i firmą. Na bieżąco wpisuję wszystkie spotkania i rzeczy do zrobienia i skreślam już wykonane czynności, co szczególnie pozytywnie wpływa na samopoczucie. (śmiech) Dodatkowo staram się planować i kategoryzować poszczególne zadania na: pilne (niezbędne do zrobienia danego dnia); ważne (fajnie by było, gdyby udało mi się je zrobić, ale ewentualnie – mogą zostać odłożone) oraz plany (nowe pomyły, projekty do wykonania po rzeczach pilnych lub w tzw. międzyczasie). Nie trzymam się jednak tego sztywno; zawsze jest miejsca na żywioł i spontaniczność. Nie mam zaplanowanej każdej minuty, ale lubię ogarniać – choćby w myśli – ile rzeczy niezbędnych mam do zrobienia i kiedy mogę sobie coś odpuścić.

OLA JURKOWSKA: A w jaki sposób podchodzisz do zadań, które masz do wykonania? Masz 22


INSPIRATORNIA Bardzo pomocne jest planowanie posiłków/ wypieków na cały tydzień i tym samym tworzenie listy zakupów. Nie tracę czasu w sklepie – zakupy robię szybko i automatycznie, spowalniają mnie tylko kolejki do kasy. (śmiech) Układam listę zakupów według rozmieszczenia regałów sklepowych, żeby niepotrzebnie nie tracić czasu na krążenie i przeciskanie się z wózkiem oraz kupowanie nieprzydatnych rzeczy. Gdy mam czas – zdarzają mi się też "frywolne" zakupy. (śmiech)

spędzamy w FiliżAnce, starając stworzyć domowy nastrój. (śmiech) Do czasu znalezienia kogoś do pomocy spędzam tam niemal cały czas w godzinach otwarcia. Nie jest łatwo, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić. Pomaga dobre organizacja i wzajemne poszanowanie potrzeb własnych i dzieci. Staram się uchwycić złoty środek, układać listę priorytetów i tego się trzymać. I nawet, gdy w danym momencie nie dopracuję czegoś tak, jak bym chciała, staram się nie wariować i dać sobie trochę luzu.

OLA JURKOWSKA: Jak radzisz sobie z godze-

OLA JURKOWSKA: Czy masz jakieś plany na najbliższą przyszłość?

niem życia rodzinnego i biznesu? Z opieką nad dziećmi, z brakiem męża na co dzień, bo Twój mąż pracuje przecież w ciągu tygodnia za granicą, prawda?

ANNA WOLSKA-DE KEIJZER: W najbliższej przyszłości chciałabym zrealizować wszystkie pomysły na rozkręcenie FiliżAnki. Chcę, żeby to miejsce zaczęło żyć, jeszcze zanim urodzę, żebym spokojnie mogła powierzyć komuś kawiarnię i bez stresu udać się na porodówkę. Brakowało czegoś takiego w naszym mieście, więc nie chciałabym, żeby to miejsce zniknęło. Mam nadzieję, że ludzie szybko przyzwyczają się do myśli, że tu ciągle coś fajnego się dzieje, że warto je odwiedzać i śledzić na bieżąco informacje na Facebooku. No i – oczywiście – chciałabym urodzić szczęśliwie zdrowego malucha. (śmiech)

ANNA WOLSKA-DE KEIJZER: Bywa różnie. Dzieci chodzą do żłobka i przedszkola. W poniedziałek mam wolne w FiliżAnce, bo córka uczęszcza na dodatkowe zajęcia, na które ją zawożę. Od wtorku do czwartku moja mama odbiera dzieciaki i przywozi je do Kawiarni. Spędzamy razem czas do zamknięcia, potem, będąc już w domu, bawimy się, czytamy, czasem gotujemy, robimy pranie… Wieczorami, gdy dzieci zasną – projektuję – dorabiając do czynszu na FiliżAnkę. (śmiech) W tygodniu mąż pracuje za granicą, w weekendy przebywa w domu, pomagając zarówno w opiece nad dziećmi, jak i domowych obowiązkach. Większość weekendów

OLA JURKOWSKA: I tego Ci życzę! Dziękuję za rozmowę.

ALEKSANDRA JURKOWSKA Kreatywna mama dwóch synów. Nauczycielka, która nie wierzy w system edukacji. Czasem fotograf. Prowadzi bloga naszekluski.pl

23


R


R

Rozwojownia Myśl zdrowo W poszukiwaniu straconego czasu cz. 2


M

Rozwojownia

26


M

yśl zdrowo

Czy zastanawiałaś się kiedyś, do czego są Ci potrzebne myśli? Myślenie to proces ciągły, dzięki któremu przetwarzasz informacje rejestrowane za pośrednictwem zmysłów. Skoro jednak nieustannie myślisz – nie koncentrujesz na nim uwagi. Czy uważasz, że to korzystna opcja? Udzielę ulubionej odpowiedzi psychologów: to zależy. Z jednej strony takie działanie pozwala Ci zachować energię, niezbędną do wykonywania innych czynności; bez tego mechanizmu prawdopodobnie groziłoby nam przegrzanie niczym przeładowany informacjami komputer. Z drugiej jednak strony – to, co myślisz, nie zawsze sprzyja Twojej efektywności i poczuciu wartości. I w tym przypadku warto wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie stop.

Z CZYM KOJARZY CI SIĘ SŁOWO „CZAS”?

czenia życiowe oraz słowa ludzi, jakich spotykasz, wpływają na to, co pojawia się w Twojej głowie. Dużą szkodę wyrządzają również działania marketingowe części firm, którym zależy na tym, żebyś w siebie wątpiła. Dlaczego? Łatwiej będzie Tobą manipulować i skutecznie przekonać do oferty produktowej, która w magiczny sposób odmieni Twoje życie.

Marian to głos w mojej głowie. Zanim zaczniesz się mnie bać, chcę Ci powiedzieć, że to zupełnie normalne. Każdy ma swojego Mariana. Co od niego słyszę? „Eee... nie warto się za to zabierać. I tak się nie uda”, „Po co się odzywasz? I tak nikt nie będzie zainteresowany”, „Nie warto próbować. Nic się nie da zrobić”. Każdy z tych głosów czuje się najlepiej w innym środowisku. Jeden lubi pojawiać się, kiedy leżysz w łóżku, skutecznie uniemożliwiając zaśnięcie. Jest niczym natrętny komar, którego misją życiową jest zatruwanie Ci życia. Inny pojawi się przed ważnym spotkaniem, tylko po to, by je sabotować.

SPRAWDŹ SAMA Mark Twain powiedział: „Przeżyłem wiele okropnych rzeczy – na szczęście większość z nich nigdy się nie wydarzyła”. Mózg nie potrafi rozróżnić, czy nasze zachowanie, myśli, emocje są adekwatne do napotkanej sytuacji. Nie wierzysz? Proponuję Ci eksperyment. Wyobraź sobie stół, na którym w koszyku leżą piękne, dojrzałe cytryny. Wybierz

DLACZEGO TAK LUBISZ UTRUDNIAĆ SOBIE ŻYCIE? Nikt nie rodzi się z wgranym w głowę pakietem niezdrowych myśli. To doświad-

27


Rozwojownia Weź kartkę i narysuj, jak wyobrażasz sobie swojego wewnętrznego krytyka. Dopisz, jakie nieprzyjemne słowa najczęściej słyszysz z jego ust. Na drugiej kartce pokaż, jak chciałabyś, żeby wyglądał Twój krytyk. Dodaj, co chciałabyś od niego słyszeć. Zastanów się też, co możesz zrobić, aby właśnie ten przyjazny głos zagościł w Twojej głowie.

z kosza najładniejszą, przekrój na pół i wyciśnij sok prosto do ust. Poczuj ten kwaśny smak. Cieknie Ci ślinka…? Dlaczego, skoro cytryna stanowi tylko wymysł Twojej wyobraźni? Zastanów się, jaka może być reakcja na uporczywie pojawiające myśli typu „Na pewno nie dam sobie z tym rady”, jeśli na nieistniejącą cytrynę organizm zareagował w taki właśnie sposób? Pamiętaj, że to nie rzeczy Cię złoszczą, tylko Twoja reakcja na nie. Możesz denerwować się z powodu przypalonego garnka, korka w drodze powrotnej do domu, uporczywego klienta… Tylko – po co?

JAK JA TO ROBIĘ? Poniżej znajdziesz kilka moich sposobów, ale zachęcam Cię, abyś eksperymentowała i szukała własnych. Umieść kartkę z przyjaznym krytykiem w widocznym miejscu, np. nad łóżkiem lub przy lustrze w łazience. Będzie Ci przypominać, jakie myśli chcesz wywołać. W ciągu dnia rób stop klatki, aby w różnych sytuacjach przyjrzeć się swoim myślom. Ustal tajny znak – może to być jakiś przedmiot lub kartka z wyrazem,

ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z MARIANEM Czy wiesz, że rozmawiasz ze sobą cały czas, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę? Skoro rozmowy i tak odbywają się i będą odbywać w Twojej głowie, warto zadbać o przyjemną atmosferę. Mam dla Ciebie kolejne zadanie.

28


rOZWOJOWNIA które przypomną Ci, aby zastanowić się, o czym teraz myślisz i czy są to myśli wspierające, czy raczej demotywujące i zatrzymujące w miejscu. Wypisz na kartce 5 pozytywnych afirmacji na swój temat, zaczynających się od słów: „jestem...”, „potrafię...”, „cenię siebie za...”, „mam prawo do...”, itp. Wypowiedz je na głos, a jeśli lubisz trudniejsze wersje – zrób to, patrząc w lustro. Powtarzaj je sobie każdego dnia (np. po umyciu zębów, aby dobrze rozpocząć dzień).

Skup swoją uwagę na liczbach. Możesz odliczać od 1000 do 0, możesz także przeprowadzać zróżnicowane działania matematyczne, takie jak ciągłe dodawanie 27, zaczynając od 100. Przypomnij sobie ulubiony wiersz lub piosenkę i powtarzaj je w głowie. Możesz stworzyć też jakiś nowy utwór. Zaplanuj coś. Szczegółowy plan wakacyjnej wyprawy. Przebudowę ogródka. Remont sypialni. Najważniejsze, żeby planowanie sprawiało Ci przyjemność. Wyobraź sobie miejsce, w którym czujesz się dobrze i bezpiecznie. Zamknij oczy, poczuj i usłysz, że tam jesteś. Technika ta jest pomocna między innymi przy problemach z zasypianiem.

PODEJMIJ WALKĘ Mimo starań czasami nieprzyjemne myśli powracają (i tak, jak wspomniane komary, mogą okazać się całonocną zmorą). Na szczęście – na to też są sposoby. Pomocne będzie skupienie uwagi na czymś innym. Oto kilka sposobów: Nazywaj rzeczy, które widzisz. Jeśli jesteś w domu – nazywaj sprzęty, na których zatrzymujesz wzrok: „to jest telewizor”, „to jest pilot”, „to jest lodówka”. Wyszukuj rzeczy z otoczenia. Wyznacz sobie zadanie znalezienia 10 kobiet w czerwonym płaszczu, jak największej liczby tablic rejestracyjnych z cyfrą 3 lub litery „c” w szyldach sklepowych. Wymyśl jakąś kategorię (mogą to być państwa, kwiaty, tytuły filmów) i znajdź po 3 odpowiadające jej rzeczy na każdą literę alfabetu.

RADY NA KONIEC Kluczem do sukcesu jest praktyka, praktyka, praktyka. Jednorazowa próba wykonania ćwiczenia na pewno nie przyniesie rezultatów. Eksperymentuj i wybieraj najskuteczniejsze dla Ciebie techniki. Z technikami jest jak z jazdą na rowerze – im częściej je stosujesz, tym łatwiejsze są do wykonania i szybciej działają. Wszystko jest w Twoich rękach (i w głowie!).

SYLWIA PAWLAK Psychodietetyk, trener, coach zdrowia. Założycielka firmy Fiolka Endorfin (www. fiolkaendorfin.pl), której misją jest inspirowanie do zmiany nawyków, stylu życia, rozwijanie kreatywności i efektywności osobistej. Prowadzi dwa blogi (www.gotujesy.pl i fiolkaendorfin.pl). Kocha jeść, podróżować i uczyć się nowych rzeczy. Nie umie gwizdać, ale jest niepokonana w grze Micro Machines.

29


W

Rozwojownia

30


W

poszukiwaniu straconego Czasu część ii

W Twoich rękach druga część cyklu W poszukiwaniu straconego czasu. Jeżeli zechcesz – możesz przystąpić do działania i przy pomocy zaprezentowanych narzędzi sprawdzić, ile czasu poświęcasz różnym aktywnościom i działaniom w ciągu tygodnia. Jeżeli jednak Twój obecny tydzień charakteryzuje się nieprzeciętnością – możesz wydłużyć czas ćwiczenia, powielając badania przez kolejny tydzień. Dzięki ćwiczeniom możesz spróbować określić, jakie role życiowe pełnisz na co dzień i w jaki sposób oraz w jakim czasie się w nich realizujesz.

DZIAŁASZ CZY NARZEKASZ?

przez los – lub przez innych ludzi – robią sobie kładki. Nie obrażają się na życie. Nie palą za sobą mostów – kończą projekty, ale nie współpracę. Rozstają się z zadaniami, ale nie z narzędziami czy z ludźmi. Biorą odpowiedzialność nie tylko za rozpoczęte zadania, ale także za ich dokończenie lub porzucenie w trakcie. Narzekacze (malkontenci, krytykanci) z zasady wszystko negują; to maruderzy, którzy widzą same trudności, głównie po to, by nie spróbować. Zazdroszczą innym sukcesów oraz doświadczeń, nie odważając się zacząć. Każdego dnia narzekają na swój los, życie, rodzinę, znajomych, pracę, zgodnie z porzekadłem: „Kto chce, szuka sposobów, a kto nie chce – szuka powodów”. Ta prosta ludowa mądrość odzwierciedla to, co chcę przekazać.

Otaczają nas różni ludzie – rodzina, współpracownicy, przyjaciele czy obcy, z którymi od czasu do czasu wchodzimy w interakcje i relacje. Według moich obserwacji można ich podzielić na dwa podstawowe typy: działacze i narzekacze. Działacze podejmują próby i obserwują, co z nich wyniknie. Zauważają plusy, tworzą dobre nawyki albo zwyczajnie cieszą się, że udało im się wykonać zadanie. Z minusów wyciągają wnioski, czyli uczą się na błędach. We wszystkim jednak starają się dostrzec pozytywne aspekty; zdecydowanie wolą zrobić, a potem żałować, niż żałować, że nie spróbowali. W przeszkodach z reguły widzą szanse, słowo „problem” zastępując słowem „wyzwanie”. Pokonują przeszkody, idąc aktywnie przez życie. Z kłód, rzucanych

31


Rozwojownia Czy wiesz, do której grupy Ty się zaliczasz? Czy zastanawiasz się czasem, dlaczego nie kończysz rozpoczętych zadań lub dlaczego nie dajesz rady zrealizować wszystkich rzeczy z listy do zrobienia? Czy myślisz o tym, ile zajmują Ci codzienne obowiązki lub codzienne działania? Czy planując listę zadań przewidujesz czas potrzebny do ich wykonania? Czy niezrealizowane zadania przepisujesz na kolejny dzień, ponownie nie uwzględniając czasu na ich wykonanie, a gdy mija termin – po prostu skreślasz je z listy?

7 DNI OBSERWACJI SIEBIE Przedstawiam Ci arkusz autoanalizy (wiem, jak strasznie medycznie to brzmi…!). Nie obawiaj się jednak. Przez minimum siedem dni zapisuj w nim codziennie czas, który poświęcasz na poszczególne aktywności: czynności, zadania, realizację celów osobistych czy zawodowych (możesz to robić na bieżąco lub wieczorem). Arkusz zawiera te kategorie aktywności, które opracowałam na podstawie moich dotychczasowych doświadczeń. Są jedynie punktem wyjścia. Możesz je podzielić według swoich potrzeb. Każdy dzień rozpoczynasz opisywać od godz. 00:00 do godz. 24:00. Pamiętaj, że doba ma 24 godziny – taką sumę powinnaś otrzymać w przedostatniej kolumnie RAZEM. Jeśli suma wynosi mniej, niż 24 godziny, to oznacza, że jest to czas, który możesz wykorzystać, a więc Twoja REZERWA. Zapisuj czas, który poświęciłaś każdej z kategorii, z dokładnością do kwadransa, według poniższego klucza: 1 godzina = wpisujesz 1; kwadrans = wpisujesz 0,25; pół godziny = wpisujesz 0,5 itd.

ZACZNIJ OD AUTOANALIZY W dzisiejszej części chcę Ci zaproponować dwa proste ćwiczenia, które będą swego rodzaju uwerturą do poszukiwania straconego czasu. Możesz je wykonać od razu, a następnie przemyśleć, wrócić do nich i uzupełnić, poprawić, zmienić. Pamiętaj jednak, o czym pisałam w pierwszej części cyklu – o komunikacji z sobą. Bądź ze sobą szczera. Te ćwiczenia są tylko dla Ciebie, jeśli jednak zechcesz – podziel się refleksją po ich wykonaniu. Ćwiczenia możesz wykonać w dowolnej kolejności.

Sen

Praca zarobkowa

Wolontariat

Zadania domowe

Wspólny czas z rodziną

Znajomi

Hobby

czas określony w godzinach, Dzień 1

7

8

0

1,5

0,5

0

0

Dzień 2

6

8

0

3,5

2

0

0

Dzień 3

7,5

8

0

2

1,5

0

1

Dzień 4

6

8

1

1,5

0,5

1

0

Dzień 5

6,75

8

0

2

4

0,25

0,25

Dzień 6

8

0

1

4

4

2

2

Dzień 7

7,75

0

1

5

2

0

0

Razem

49

40

3

19,5

14,5

3,25

2,25

32


ROZWOJOWNIA prasowanie, robienie przetworów na zimę, wizyty u lekarzy, krawców itp. Mój czas – relaks, ćwiczenia, czytanie, odpoczynek, rozwój osobisty, nicnierobienie, zakupy (te dla przyjemności), medytowanie, spa, kosmetyczka – czyli czas, którym rozpieszczasz siebie, dbasz o siebie, jesteś w kontakcie z samą sobą. Wspólny czas rodzinny – czas spędzany z najbliższą i dalszą rodziną; wspólne posiłki, odwiedziny, imieniny; wspólne spędzanie czasu z dziećmi, partnerem; wspólne gotowanie (dla zabawy), kreatywne działania, gry i zabawy; oglądanie telewizji; rozrywka, aktywność fizyczna, wycieczki. Znajomi – czas spędzany ze znajomymi: plotki z przyjaciółkami, męskie wieczory, dyskoteki, imprezy, spotkania i gry towarzyskie. Czas z dziećmi – czas spędzany z dziećmi poza obowiązkami i poza czasem wspólnym; zabawa, rozmowy, wycieczki, wyjścia, czytanie. Tylko Ty i dziecko / dzieci. Czas z partnerem / partnerką – Wasz intymny, wspólny czas; bliskość, zabawa, rozrywki, randki jeden na jeden. Chyba nie muszę tłumaczyć. :)

Postaraj się to zrobić w miarę dokładnie, nie oszukując samej siebie. Podsumuj teraz wszystkie swoje obliczenia i uzupełnij poniższy arkusz (ilustracja nr 1). Jeśli chcesz otrzymać aktywny arkusz, zawierający formuły – napisz do mnie wiadomość (mój adres mailowy znajdziesz w stopce autorskiej pod artykułem). Przykładowe kategorie aktywności: Praca zarobkowa – praca etatowa, działalność gospodarcza, freelancerstwo albo handmade – wszystko to, czym zarabiasz na życie. Kategoria obejmuje również działania promocyjne, spotkania z potencjalnymi klientami, działania rozwojowe (czyli wszystko to, dzięki czemu masz szansę w przyszłości zarobić pieniądze). Znajdują się tu również realizowane przez Ciebie projekty oraz szkolenia, w których uczestniczysz, związane z rozwojem Twoich kompetencji oraz umiejętności zawodowych. Zadania domowe – tzw. obowiązki domowe: pranie, sprzątanie, porządki, gotowanie, zakupy, odrabianie lekcji z dziećmi, zajęcia dodatkowe dzieci (łącznie z czekaniem na ich zakończenie); szycie, cerowanie,

Mój czas

Czas z dziećmi

Czas z partnerem/ partnerką

Dojazdy, przejazdy, korki

...

Razem

Rezerwa

z dokładnością do kwadransa 0,5

0,5

0

2

-

20,00

4

1

1

0,5

1

-

23,00

1

0

1

1

1

-

23,00

1

1

1

0,5

1,5

0,5

22,50

1,5

1

1,5

0

0,25

-

24,00

0

1

3

0

0

-

24,00

0

1,25

2

1,25

0

-

21,25

2,75

5,75

10

3,25

6,75

0,5

157,75

10,25

33


Rozwojownia że nadal to lubię i wykonuję z przyjemnością). Czasem czytam książkę – i ponownie nie wiem, czy jest to rozwój osobisty, czy może czysty relaks? Uznałam finalnie, że rozwój osobisty jest częścią mojego relaksu. Po zakończeniu ćwiczenia możesz przenieść wyniki na wykres. Dzięki temu zobaczysz na własne oczy, jakie aktywności dominowały w Twoim tygodniu. Zachęcam Cię do wykonania tego ćwiczenia. Jest bardzo pomocne w uświadomieniu sobie, na co przeznaczasz swój codzienny czas.

Czasem będziesz musiała zdecydować, do jakiej kategorii przypisać daną jednostkę czasu. Moje wyzwanie dotyczy określenia kategorii, w której powinnam zapisać prowadzone przeze mnie szkolenia. Z jednej strony jest to promocja firmy, z zasady mająca na celu rozsławienie mojej działalności i przyciągniecie klientów, stanowiąca też formę autopromocji. Z drugiej strony – przygotowanie i prowadzenie szkoleń to moje hobby, z którego nie wiem, czy mogłabym kiedykolwiek zrezygnować. Hobby, na którym też zarabiam. Muszę zatem decydować – jeśli jednego dnia spędziłam 2 godziny, pracując nad programem warsztatów, drugiego 2 godziny, przygotowując materiały, trzeciego dnia – 0,5 godziny, drukując materiały oraz składając narzędzia trenerskie do kuferka, a czwartego dnia przez 6 godzin przebywałam z uczestnikami, prowadząc szkolenie – czy jest to praca zarobkowa, wolontariat (darmowe szkolenie), czy jednak hobby? No właśnie – coraz częściej jednak wpisuję te czynności jako pracę zarobkową (mimo

JAKIE ROLE ŻYCIOWE PEŁNISZ? Drugie ćwiczenie dotyczy Twoich ról życiowych i tego, co z nich wynika w kontekście Twojego czasu. To jedno z podstawowych ćwiczeń, które pozwoli Ci zobaczyć, czy jesteś bardziej pracownicą, żoną czy jednak matką. A może studentką lub córką? Aby pomóc Ci w zidentyfikowaniu ról, przygotowałam kilka pytań, które mogą być pomocne. Jakie są obecnie moje obowiązki?

50 45

49

40

40

35 30 25 20

19,5

15

14,5

34

10,25

a

0,5 w

i

pa z Cz as

z

dz

ie

ćm

cz as

/p rtn ar e tn re er m ką pr ze ja D zd oj y, az ko dy rk , i

3,25

Cz as

M

ój

bb y

i om aj

Ho

do ia an

Za d

Zn

t ria ta

a ko w

Se

za ro b a Pr ac

W ol on

n

0

6,75

5,75

2,25

3,25 m ow W e sp ól z ny ro c dz za in s ą

3

Re ze r

10

5

...

10


ROZWOJOWNIA

35


Rozwojownia

uczestniczysz w życiu wspólnoty mieszkaniowej w sposób czynny, udzielasz się społecznie lub jesteś wolontariuszką. W drugiej kolumnie określ cele, związane z każdą z ról, zaś w trzeciej kolumnie wszystkie czynności i zadania, do których jesteś zobligowana, pełniąc poszczególne role. Jak sądzisz – pełnieniu jakich ról poświęcasz najwięcej i najmniej czasu i dlaczego? Czy masz na wszystko odpowiednią ilość czasu? Może chciałabyś częściej odwiedzać rodziców, dziadków? Może chciałabyś więcej czasu spędzać z partnerem lub z dziećmi? Może nawet nie czytasz maili od przyjaciół? Jeśli chcesz, porównaj swoją tabelkę z arkuszem autoanalizy wykorzystania czasu. Jakie są Twoje spostrzeżenia?

Za co odpowiadam w moim życiu? Co robię w ciągu dnia? W weekendy? Jak nazwałabym role, jakie pełnię, zajmując się powyższymi czynnościami? Kolejny krok to uświadomienie sobie, jakie cele realizujesz w każdej roli i jakie wynikają z nich aktywności. W pierwszej kolumnie w tabeli (tabela na stronie obok) wypisz role, które na co dzień pełnisz. Osobiste, związane z funkcjami społecznymi – matka, żona, córka, przyjaciółka, współlokatorka; zawodowe – trenerka, architektka, policjantka, sędzina, muzyczka, urzędniczka, kucharka, nauczycielka, pracowniczka administracyjna, śpiewaczka, projektantka handmade lub inne – jeśli np. prowadzisz zajęcia z jogi w ramach wymiany koleżeńskiej, zajmujesz się dziećmi znajomych czy rodziny,

36


ROZWOJOWNIA związanych z ich realizacją. Jesteś zdziwiona? Wstrząśnięta? A może nic Cię nie zaskoczyło, bo wszystko już wiesz? Masz teraz chwilę na refleksję. Zastanów się, czy warto poświęcać czas w takich proporcjach na poszczególne działania i role? Może jest dla Ciebie coś ważniejszego? Może świadomie chcesz z czegoś zrezygnować? Może w część zadań nie warto się angażować, a do innych warto przyłożyć się bardziej? W następnym odcinku zajmiemy się Twoim podejściem do czasu. Sprawdzisz, czy jesteś bardziej zorientowana na przeszłość, przyszłość, czy może żyjesz tu i teraz i skupiasz się na teraźniejszości.

NA CO PRZEZNACZASZ NAJWIĘCEJ SWOJEGO CZASU? Przez tydzień obserwowałaś, na co przeznaczasz najwięcej czasu i, jak sądzę – jesteś zaskoczona swoimi wynikami. Najbardziej możesz być zdumiona ilością rezerwy, jaka pozostaje w Twoim grafiku dobowym. Pamiętaj, że jest to czas, który również możesz przeznaczyć na dodatkową aktywność lub odpoczynek. Drugie ćwiczenie pozwoliło Ci spojrzeć na siebie przez pryzmat pełnionych przez Ciebie ról. Która z nich najbardziej Cię zaskoczyła? Do każdej z ról przyporządkowałaś cele, a może nawet ilości zadań i działań,

ROLE

CELE

CZYNNOŚCI/ZADANIA

KASIA ANTOSIEWICZ Matka i żona, trenerka biznesu i specjalistka do spraw funduszy UE. Szkoli z umiejętności przede wszystkim edukatorskich, ale również z kompetencji osobistych i menedżerskich, takich jak zarządzanie projektami, kreatywność, organizacja czasu, budowanie zespołu. Hobby: działka oraz decoupage. www. antosiewicz.edu.pl katarzyna@antosiewicz.edu.pl

37


N


N

Narzędziownia

Evernote, czyli coś więcej niż aplikacja do tworzenia notatek


e

Narzędziownia

40


e

VernOte,

czyli coś więcej niż aplikacja do tworzenia notatek

Zapominasz o rewelacyjnym pomyśle, który miałaś zapisać w wolnej chwili? Błądzisz wśród własnych notatek, szukając tej jednej, potrzebnej informacji? Poznaj Evernote i zapomnij o chaosie w zapiskach. Jeśli jest coś, co musisz zapamiętać, Evernote zrobi to za Ciebie, odpowiednio skataloguje i pozwoli szybko znaleźć.

dokumenty pakietu Microsoft Office oraz pliki wideo.

PRZECHOWUJ INFORMACJE W CHMURZE Evernote to rozbudowana aplikacja, której podstawową funkcją jest przechowywanie informacji w tzw. chmurze, dzięki czemu masz dostęp do zapisanych treści w dowolnym czasie i miejscu. Korzystaj z Evernote, używając dowolnej przeglądarki internetowej lub pobierz aplikację na komputer, tablet czy telefon.

TWÓRZ WIRTUALNE NOTATKI Aby rozpocząć korzystanie z aplikacji, wystarczy zarejestrować się na stronie evernote.com. Po zalogowaniu się na konto możesz rozpocząć tworzenie i organizowanie notatek. Nową notatkę dodasz, klikając w ikonę „Nowa notatka”. Możesz dołączyć także pliki graficzne lub dźwiękowe. Posiadasz wbudowaną kamerkę internetową? Wykorzystaj ją do robienia zapisków w formie zdjęć. Poza obrazami i plikami audio do każdej notatki możesz dodać pliki PDF, a w wersji płatnej – również 41


Narzędziownia

ORGANIZUJ ZAPISKI TAK, JAK CHCESZ

daty modyfikacji; zawartości (zdjęcie, dźwięk, odręczne notatki, załączniki, zaszyfrowany tekst); źródła (notatki stworzone w telefonie, na tablecie).

Evernote ma za zadanie ułatwić Ci dostęp do zapisanych informacji. Wykorzystuj notatniki i znaczniki, aby odpowiednio je grupować. Każdą nową notatkę możesz opisać kilkoma znacznikami (słowami kluczowymi) oraz umieścić w jednym notatniku.

ZAPREZENTUJ SWOJE POMYSŁY Chcesz w prosty sposób podzielić się ze znajomymi swoimi przemyśleniami, bez konieczności przenoszenia treści do innego programu? Zapomnij o tworzeniu slajdów i skorzystaj z trybu prezentacji. Teraz wystarczy jedno kliknięcie, aby Twoje notatki zamieniły się w gotowy pokaz.

ZNAJDŹ TO, CZEGO POTRZEBUJESZ Dzięki uporządkowanym notatkom szybko odnajdziesz to, co jest Ci w danej chwili potrzebne. Skorzystaj z zalet pola „Szukaj” – po wpisaniu dowolnego słowa aplikacja przefiltruje zawartość i znaczniki notatek. Evernote rozpozna także tekst (pismo drukowane i odręczne) na zdjęciach i w plikach PDF. Notatki przeszukasz według następujących kategorii: daty utworzenia;

WYCINAJ FRAGMENTY STRON Skorzystaj z narzędzia „Nożyczki sieciowe” (Web Clipper) i wytnij ze strony internetowej fragment, który Cię zainteresował. Nie trać czasu na przechowywanie całych

42


Narzędziownia serwowanych w nich potraw; robię notatki z warsztatów, w których biorę udział; swoje pomysły zapisuję według kategorii typu: artykuły, usługi etc.; wycinam i wklejam fragmenty stron internetowych, które chcę zachować; piszę dla Ciebie artykuły i recenzje książek; dodaję uwagi do projektów, w których uczestniczę; planuję podróże, wklejam zdjęcia miejsc, rozkłady jazdy, godziny otwarcia etc.; notuję cytaty, które mnie zainspirowały; rozbudowuję listę książek/filmów, z którymi chcę się zapoznać.

stron. Zapisz urywek/zdanie, na którym Ci najbardziej zależy. Taką wtyczkę do Evernote posiadają przeglądarki Firefox, Chrome, Internet Explorer i Safari.

WYBIERZ WERSJĘ DLA SIEBIE Możesz rozszerzyć możliwości aplikacji, decydując się na wersję Premium lub Business. Opcja Premium obejmuje m.in. dostęp offline do notatek na urządzeniach przenośnych, zoptymalizowaną funkcję wyszukiwania, zwiększenie limitu rozmiaru notatek, a także blokadę kodem dostępu. Z kolei wersja Business oferuje Ci – oprócz funkcjonalności Evernote Premium – możliwość współpracy z zespołem na jednym obszarze roboczym oraz scentralizowaną administrację.

KORZYŚCI DLA CIEBIE Używając Evernote zorganizujesz swoją pracę i czas wolny. Utrzymasz zapiski w jednym miejscu, mając do nich dostęp na dowolnym urządzeniu. Sprawdź Evernote. Przechowuj swoje pomysły, kataloguj notatki i rozwijaj je w genialne projekty. Daj mi znać, jak Ci idzie!

SPRAWDŹ, JAK JA TO ROBIĘ Potrzebujesz pomysłów na praktyczne wykorzystanie aplikacji? Poniżej znajdziesz kilka moich zastosowań: gromadzę skany map myśli, porządkując i opisując je w katalogach; tworzę listę restauracji do odwiedzenia wraz ze zdjęciami charakterystycznych,

Jeśli korzystasz z ciekawej aplikacji, która ułatwia Ci życie i chcesz podzielić się swoimi wrażeniami, napisz do mnie na adres: redakcja@projectmanagerka.pl, w tytule podając: „Narzędziownia”

BEATA MARKUNAS "Ja potrzebuję przeciągu, szerokiej skali, czynów ogromnych." To słowa jej ulubionej pisarki, Agnieszki Osieckiej, z którymi się identyfikuje. Nastawiona na szukanie odpowiedzi. Szybko i z wdziękiem nawiązuje kontakty biznesowe, bada potrzeby oraz zarządza emocjami. Entuzjastka grywalizacji, szczególnie w dziedzinie rozwoju osobistego. Ukończyła Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Gdańskim.

43BIZNESOWNIA Wybrane formy działalności – Spółka cywilna Jak zorganizować efektowną konferencję

B


ybrane formy działalności – Spółka cywilna W końcu się udało! Masz wspaniały pomysł, trochę oszczędności, wizję przedsiębiorstwa. Pojawia się także osoba, która chciałaby współpracować z Tobą na równych zasadach, oferując swój kapitał, pracę, pomysły, by wspólnie czerpać zyski z działalności, a jednocześnie brać odpowiedzialność za podjęte decyzje. Zaczynasz myśleć o spółce, ale przychodzą Ci do głowy tylko duże koszty, formalności, a nie dysponujesz ani zbyt dużym budżetem, ani czasem. W takim przypadku rozwiązaniem jest spółka cywilna.

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ SPÓŁKA CYWILNA?

i zobowiązania. Podmiotami są wspólnicy spółki – to oni prawnie odpowiadają za działania firmy.

Założenie spółki cywilnej to zawarcie umowy. Osoby zainteresowane zawiązaniem spółki cywilnej zakładają jednoosobowe działalności gospodarcze (patrz nr 1 e-magazynu Kreatorka Uskrzydla), a następnie zawierają między sobą umowę spółki. Celem umowy jest dążenie do wspólnego celu gospodarczego (np. wprowadzenie w życie nowego pomysłu i osiąganie z tego tytułu dochodów). Umowa spółki cywilnej może również zostać zawarta pomiędzy istniejącymi już przedsiębiorstwami lub innymi spółkami.

ILE KOSZTUJE ZAŁOŻENIE SPÓŁKI CYWILNEJ? Założenie i rejestracja spółki cywilnej są bezpłatne. Ewentualne koszty, jakie możesz ponieść, to podatek od czynności cywilnoprawnych – 0,5% wartości wkładów, wniesionych do majątku spółki (np. w postaci pieniężnej czy sprzętu).

JAKIE SĄ ZALETY I WADY SPÓŁKI CYWILNEJ? Zalety spółki cywilnej: minimalne formalności – spółka nie wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym; przedsiębiorcy rejestrują się tylko w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej)

CZY SPÓŁKA CYWILNA MA OSOBOWOŚĆ PRAWNĄ? Spółka cywilna nie stanowi samodzielnego podmiotu, posiadającego prawa

46


BIZNESOWNIA

47


BIZNESOWNIA i podpisują sporządzoną przez siebie umowę (nie wymaga podpisu notarialnego) minimalne koszty – rejestracja spółki cywilnej jest bezpłatna; brak wymogu posiadania określonego kapitału; możliwość przekształcenia spółki cywilnej w każdą spółkę handlową (nie wszystkie formy można bezproblemowo przekształcić). Wady spółki cywilnej: za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają majątkiem wspólnym (majątkiem spółki) oraz bez ograniczeń własnym majątkiem osobistym (dotyczy również współmałżonków nieposiadających intercyzy). Co to oznacza? W przypadku zaciągnięcia dużych zobowiązań finansowych i braku możliwości ich spłaty możesz stracić część własnego majątku; brak osobowości prawnej – spółka posiada oddzielny REGON i NIP, swoją nazwę i siedzibę, lecz nie działa jako oddzielna firma (firmę pod taką samą nazwą posiada każdy ze wspólników i traktowana jest jak jego własna).

2. Zawarcie umowy spółki cywilnej. 3. Uzyskanie numeru REGON – zgłoszenie do Głównego Urzędu Statystycznego, właściwego dla siedziby spółki (bezpłatnie): złożenie wniosku na druku RG-OP. 4. Uzyskanie numeru NIP i złożenie deklaracji w Urzędzie Skarbowym, właściwym dla siedziby spółki (bezpłatnie): wypełnienie wniosku o nr NIP na druku NIP-2, NIP-D; poinformowanie US o sposobie, w jaki sposób będzie prowadzona księgowość i rozliczenie. 5. Złożenie deklaracji dotyczącej czynności cywilnoprawnych (zawarcia umowy spółki) – zgłoszenie do Urzędu Skarbowego właściwego dla siedziby spółki: wypełnienie wniosku na druku PCC-3, PCC-3A; zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych (0,5% od wartości wkładów wniesionych do majątku spółki). 6. Zmiana wpisu w CEIDG przez wspólników spółki cywilnej – zgłoszenie do Urzędu Gminy właściwego dla siedziby spółki (bezpłatnie): uzupełnienie informacji o NIP i REGON.

JAK ZAŁOŻYĆ SPÓŁKĘ CYWILNĄ?

CZY SPÓŁKA CYWILNA MUSI PŁACIĆ PODATKI I SKŁADKI DO ZUS?

Do zarejestrowania spółki cywilnej niezbędne są następujące kroki: 1. Rejestracja w CEIDG wspólników (każdy osobiście), będących osobami fizycznymi – zgłoszenie do Urzędu Gminy właściwego dla siedziby spółki (bezpłatnie): zaznaczenie opcji ‘działalność w spółce cywilnej’, jeżeli wspólnicy nie prowadzili wcześniej działalności gospodarczej; określenie przyszłej daty rozpoczęcia działalności spółki; pozostawienie do uzupełnienia numerów ZUS i NIP spółki (zostaną nadane w późniejszym czasie).

Wspólnicy spółki płacą oddzielnie podatek dochodowy. W przypadku odprowadzania składek do ZUS istnieją dwie możliwości. Spółka cywilna może być płatnikiem składek wspólników, pracowników i innych zatrudnionych osób. Zgłoszenie spółki jako płatnika składek dokonuje się na druku ZUS ZPA (oraz ZUS ZBA – w przypadku innych rachunków bankowych lub ZUS ZAA – w przypadku innych adresów prowadzenia działalności, niż siedziba spółki), z kopią decyzji Urzędu Skarbowego o nadaniu numeru NIP

48


BIZNESOWNIA i zaświadczenia z Urzędu Statystycznego o nadaniu numeru REGON w ciągu 7 dni od zatrudnienia pierwszego pracownika, objęcia ubezpieczeniami wspólnika lub rozpoczęcia działalności. Druga możliwość to opłacanie składek samodzielnie przez każdego ze wspólników – złożenie w ZUS-ie druku ZFA, deklaracji ZUA lub ZZA wraz z kopią decyzji Urzędu Skarbowego o nadaniu numeru NIP w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności. Warto również zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny za pomocą druku ZUS ZCZA lub ZUS ZCNA.

datę zawarcia; informację o wspólnikach i wysokości poniesionych wkładów; informację o celu gospodarczym, realizowanym przez spółkę i sposobie jego realizacji; zakres wykonywania działalności wg kodów PKD; informację o udziale w zyskach i stratach spółki; okres funkcjonowania spółki: oznaczony (zawiązujemy spółkę na jakiś czas) lub nieoznaczony; informację o prawach i obowiązkach wspólników; postanowienia dotyczące zmiany, wypowiedzenia i rozwiązania umowy spółki; inne prawa i obowiązki wspólników. Konstruując umowę spółki warto pomyśleć nad sposobem jej ewentualnego rozwiązania – w jaki sposób i w jakich okolicznościach umowa może zostać wypowiedziana oraz ile będzie trwał okres wypowiedzenia. Pozwoli to na uniknięcie

CO POWINNA ZAWIERAĆ UMOWA SPÓŁKI CYWILNEJ? Umowa spółki cywilnej musi zostać zawarta w formie pisemnej, a wszelkie wprowadzone w niej zmiany dokonywane są w postaci aneksów. Umowa powinna zawierać: nazwę i siedzibę spółki;

49


BIZNESOWNIA

50


BIZNESOWNIA konieczności likwidacji firmy w sytuacji, gdy jeden ze wspólników podejmie nagłą decyzję o odejściu ze spółki, która z różnych powodów powinna nadal funkcjonować (np. mamy podpisaną umowę z kontrahentem i szansę na duże zyski).

KTO JEST UPRAWNIONY DO REPREZENTACJI SPÓŁKI CYWILNEJ?

JAKI JEST MINIMALNY WYMAGANY KAPITAŁ?

JAK ROZWIĄZAĆ SPÓŁKĘ CYWILNĄ?

Każdy wspólnik może reprezentować spółkę, chyba że pozbawiono go prawa reprezentacji na mocy umowy lub uchwały spółki.

Przy spółce cywilnej nie ma minimalnego wymaganego kapitału. Wkładem wspólników do spółki mogą być nie tylko pieniądze, ale także: prace na rzecz spółki, usługi, prywatne własności, prawa do rzeczy ruchomych i nieruchomości.

Spółkę cywilną można rozwiązać, jeżeli pojawią się zawarte w umowie okoliczności powodujące jej rozwiązanie. Wspólnicy mogą zakończyć działalność również jednogłośną uchwałą, a także w innych sytuacjach, np. w wyniku ogłoszenia upadłości spółki, śmierci wspólnika czy wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia o rozwiązaniu spółki.

CZY SPÓŁKA CYWILNA MOŻE ZATRUDNIAĆ PRACOWNIKÓW?

CZY SPÓŁKI CYWILNE MOGĄ ZAWIERAĆ TYLKO PRZEDSIĘBIORCY?

Tak, zatrudnianie pracowników lub zleceniobiorców wiąże się ze zgłoszeniem do ZUS-u spółki jako płatnika składek w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczenia – formularz ZUS ZPA.

Umowę spółki cywilnej mogą zawierać także inne spółki, regulowane kodeksem spółek handlowych.

Jeśli chcesz podzielić się ze mną swoją opinią lub zapytać o sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa – napisz wiadomość: mid.rodak@gmail.com. Twoje pytania pomogą mi przygotować kolejny artykuł.

MILENA RODAK Jestem absolwentką Politechniki Warszawskiej i na co dzień pracuję w korporacji. Od 2013 r. prowadzę wraz z mężem przychodnię MDMED, a od 2014 r. również firmę, zajmującą się obsługą techniczną sprzętu medycznego – Medical Equipment. W wolnych chwilach pomagam uczniom podstawówki, gimnazjum i liceum w matematyce.

51


J

BIZNESOWNIA

52


J

ak zorganizować efektowną konferencję

Obecnie konferencja jest jednym z ważniejszych elementów reklamy, ale nie zapominaj, że jej główny cel stanowi przekazanie jak największej ilości niezbędnych informacji. Możesz to zrobić w taki sposób i przy doborze takich narzędzi, że słuchacze zapamiętają wydarzenie na długo.

OKREŚL CEL KONFERENCJI I JEJ BUDŻET

po południowych, które stanowią czas przewidziany na odpoczynek i rozpoczęcie wyczekiwanego weekendu. Kolejnym istotnym elementem spotkania jest przestrzeń. Przed wynajęciem sali określ dokładnie liczbę zaproszonych osób, bo to pomoże Ci wybrać najlepsze miejsce i przygotować bilety dla uczestników. Zwróć uwagę, w jakiej okolicy znajduje się sala. Na obrzeżach miasta? W centrum? Z dostępem do ogrodu? W biurowcu? A może zależy Ci na miejscu, które nie potrzebuje dekoracji, tylko minimalistycznych detali, podkreślających charakter imprezy? A może wybierzesz takie, w którym po swojemu, od nowa zagospodarujesz przestrzeń, co w wielu przypadkach przyniesie zdecydowanie bardziej efektowny rezultat i większe możliwości aranżacyjne? Zatem kiedy podejmiesz już decyzję o lokalizacji – nie zwlekaj z zarezerwowaniem sali i terminu (w niektórych miejscach konferencyjnych rezerwacji trzeba dokonać nawet około 3-4 miesięcy przed planowanym terminem wydarzenia, ponieważ dostępność zależy również od liczby uczestników).

Zacznijmy od początku. Aby zorganizować efektywną i idealną konferencję, musisz pamiętać o kilku czynnikach. Najważniejsze jest określenie celu organizacji wydarzenia; tego, co ma za sobą nieść, na czym ma się skupić i kto jest jego odbiorcą. Niezmiernie ważne jest również ustalenie budżetu przedsięwzięcia: wynajęcia sali, oświetlenia, nagłośnienia, scenografii, konferansjera, prelegentów, cateringu, efektu WOW, dekoracji oraz event managera, który wszystko zgrabnie połączy w całość, koordynując jednocześnie przebieg wydarzenia.

WYBIERZ ODPOWIEDNI TERMIN I LOKALIZACJĘ Planując tego typu event istotne jest wyznaczenie terminu. Wybór odpowiedniej daty powinien uwzględniać zamysł konferencji oraz jej formę – inny dzień tygodnia wybierzesz, kiedy wydarzenie posiada elementy rozrywkowe, inny zaś, gdy celem jest jedynie dydaktyczna/ naukowa forma. Unikaj poniedziałków w godzinach rannych, w których wiele osób powraca do aktywności po czasie wolnym od pracy oraz piątków w godzinach

53


BIZNESOWNIA Po wstępnym wyborze miejsca nie zapominaj, że podczas konferencji nie może zabraknąć podstawowych elementów wyposażenia – sprzętu technicznego i prowadzącego – konferansjera. Aby każdy punkt programu został zrealizowany, niezbędne są odpowiednie ustawienia sprzętu audio i wideo, stały dostęp do Internetu, a także przygotowanie nagłośnienia i oświetlenia. Z kolei dzięki dobremu prowadzącemu wszystkie punkty programu będą ze sobą współgrać. Konferansjer to także osoba, która podczas nieprzewidzianej wpadki odwróci uwagę uczestników od incydentu.

zaskoczysz uczestników; może to być styl bądź spójność wydarzenia albo oryginalne podejście do głównego tematu. Kiedy na przykład organizujesz konferencję dla programistów, grafików, osób związanych z IT, możesz ich zaskoczyć pojawieniem się prezentacji multimedialnej w stylu mappingu 3D, wydobywającego nowoczesną formę konferencji, zgodną z zainteresowaniami słuchaczy. Podczas organizacji konferencji z elementami rozrywkowymi nie zapomnij o atrakcjach, które zaciekawią odbiorcę, dzięki którym każda z obecnych na konferencji osób będzie chciała uczestniczyć w kolejnych, a także zarekomenduje wydarzenie innym.

Co spowoduje, że Twoja konferencja będzie efektowna i zapamiętana przez uczestników?

WYEKSPONUJ GŁÓWNY PRZEKAZ

WŁAŚCIWI LUDZIE I SPRZĘT TO PODSTAWA

Zarówno konferencje organizowane przez duże firmy, jak i mniejsze przedsiębiorstwa powinny być odpowiednio obrandowane. Oczywiście nie chodzi o rozkładanie ulotek, stawianie wszędzie swoich roll up’ów czy manifestację produktów. Zrób to w prosty i subtelny sposób, zachowując odpowiednią kolorystykę, która podświadomie zostanie skojarzona z marką. Kiedy uczestnik znajdzie się w danym miejscu, od razu będzie miał wrażenie, że jest „otulony-otoczony” przez Twoją firmę. Taki przekaz stanie się o wiele bardziej wymowny, niż ten wprost zademonstrowany.

BIG IDEA Nie da się ukryć, że całe wydarzenie musi mieć swoją BIG IDEĘ – wszystko powinno być spójne, zgrane oraz nawiązywać do motywu przewodniego. Wszystkie elementy od początku do końca muszą tworzyć całość.

ZAPROŚ WYJĄTKOWYCH PRELEGENTÓW Twoja konferencja stanie się bardziej prestiżowa, jeśli prelegentem będzie specjalista w danej dziedzinie. Na konferencję o charakterze naukowym warto zaprosić profesora, zajmującego się omawianym obszarem, natomiast w przypadku konferencji motywacyjnej z elementami rozrywkowymi publiczność przyciągnie celebryta, będący wzorem w swoim środowisku.

ZAPROJEKTUJ GADŻETY I MATERIAŁY DLA UCZESTNIKÓW Na konferencji nie może zabraknąć gadżetów oraz materiałów informacyjnych, tak lubianych i cenionych przez uczestników. Ważne jest, aby obecne osoby miały możliwość utrwalenia informacji, o których mowa podczas spotkania, a także by mogły zabrać do domu

ZAPLANUJ EFEKT WOW Aby wyróżnić wydarzenie nie zapomnij o efekcie WOW, czyli składniku, którym

54


BIZNESOWNIA niewielki nawet drobiazg jak przypinka do kluczy. Oryginalnym pomysłem jest połączenie tych dwóch komponentów; np. możesz wręczyć uczestnikom pendrive z wgranymi niezbędnymi informacjami.

Niezwykle funkcjonalne, a przy tym nietuzinkowe, jest także zastosowanie aplikacji multimedialnych bądź technicznych rozwiązań, ułatwiających komunikację i szybki przepływ informacji. Ogromnie ważne są aplikacje, które przed

55


BIZNESOWNIA

56


BIZNESOWNIA Ważnym elementem jest gra świateł – odpowiednio zaprojektowane oświetlenie potrafi nadać niepowtarzalny charakter, stworzyć tło i nastrój wydarzenia. W niektórych przypadkach żadne inne elementy nie są już potrzebne – światło potrafi zdziałać cuda. Przeważnie jednak konferencje organizowane są w jasnych pomieszczeniach, w których stosowanie kolorowych świateł nie wywołuje pożądanego efektu, a więc nie zdaje egzaminu. Warto wtedy zwrócić uwagę na bukiety, szpalery, kompozycje, czyli kwiaty w każdej postaci. Taki „żywy” element obowiązkowo powinien znaleźć się na każdej konferencji. Dzięki odpowiednio dobranym kompozycjom kwiatowym wnętrza staną się eleganckie, a naturalne dekoracje nadadzą spotkaniom nietuzinkowego charakteru. Opisane elementy są jednymi z ważniejszych czynników, umożliwiających zaprojektowanie i stworzenie konferencji innej, niż wszystkie. Pamiętaj, żeby podczas każdego spotkania zaskakiwać odbiorcę, zaciekawiać, tak, by wyraził chęć powrotu, poznania bliżej Twojej firmy bądź osoby będącej pomysłodawcą przedsięwzięcia. Dopiero wtedy zorganizowana przez Ciebie konferencja będzie efektowna, ale również efektywna.

konferencją można wgrać na telefon, a które pozwalają np. określić lokalizację innego uczestnika. Modne są również opaski na rękę, które po zbliżeniu z czytnikiem innej osoby zapisują w pamięci urządzenia pełnioną przez nią funkcję, branżę, w jakiej działa itp. Podczas wydarzeń, na których do dyskusji włączona jest także publiczność, wygodne rozwiązanie stanowią piloty do głosowania, wypełniania ankiet, bądź takie, które dają możliwość bieżącego komentowania przebiegu spotkania.

ZADBAJ O DEKORACJE, OŚWIETLENIE I KWIATY Catering w postaci bufetu także potrafi stać się wyjątkowym miejscem. Nie chodzi wyłącznie o smak potraw, ale o sposób ich prezentacji i podania. Bufet powinien być zaaranżowany tak, by sam w sobie stał się dekoracją miejsca. W nowoczesnych wnętrzach ciekawym rozwiązaniem są imponujące zastawy, podawane na lustrze lub pozwalające ustawiać potrawy w różnych konfiguracjach, np. w sposób piętrowy. Odpowiednie przygotowanie stołu oraz właściwie dobrana kolorystyka jedzenia stworzą niezwykłą atmosferę oraz z pewnością przyciągną uwagę uczestników.

EWELINA PIETRZAK absolwentka UWM oraz SGGW, magister inżynier, dekorator wnętrz, założycielka Something Special. Pasjonatka i organizatorka eventów, agentka do zadań specjalnych - dla Niej nie ma rzeczy niemożliwych. Miłośniczka książek, dobrej kuchni i aranżacji wnętrz. Kocha wszystkie zwierzęta, marzy o podróży dookoła świata i pływaniu z delfinami. Wieczna optymistka, szczęśliwa mama i żona.

57


L


L

Lajfstajlownia Poza schematem, czyli o sekretach ludzi sukcesu


P

Oza scHEmatem, czyli o sekretach ludzi sukcesu

Szczypta soli, dwie łyżki miodu i odrobina cynamonu… Czy takie składniki znajdziesz w przepisie na sukces? Czy w tym kryje się tajemnica? Z pewnością nie, ale dzięki temu artykułowi dowiesz się, dlaczego talent jest przereklamowany i nie wystarczy, aby Twoje nazwisko znalazło się na liście 100 najbogatszych ani 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Uświadomisz sobie również, że ponadprzeciętna inteligencja, a nawet geniusz, o niczym nie przesądzają. Sukces jest składową wielu elementów. Jakich? Odkrywaj ten sekret razem ze mną i Malcolmem Gladwellem.

Rowling, Jordana i wiele, wiele innych. Na jednej z list niespodziewanie natknęłam się również na – niewiele mi mówiące – nazwisko Gladwell. Zaczęłam zastanawiać się, co łączyło tych wszystkich ludzi? Jakie niepowtarzalne cechy charakteru posiadają?

PRZEPIS NA SUKCES W jednej z książek kucharskich znalazłam przepis na szarlotkę. Autorka zapewniała, że jeśli postąpię dokładnie według jej wskazówek, osiągnę spektakularny, kulinarny sukces. Nie jestem mistrzynią pieczenia, dlatego postanowiłam spróbować. Kiedy do jabłek dodawałam szczyptę soli, dwie łyżki miodu i odrobinę cynamonu, nasunęło mi się pytanie: A jaki jest przepis na sukces? Jakie składniki zawiera? Zdecydowałam, że samodzielnie odnajdę receptę. Zaczęłam od poszukiwań w Internecie. Wyszukiwarka zwracała nazwiska znanych osób: Jobsa, Gatesa, Forda, Einsteina, Disneya, Newtona, Darwina, Edisona, Churchilla, Winfrey, Monroe, Spielberga,

JAKI JEST CZŁOWIEK SUKCESU? Przy próbie odpowiedzi na pytanie, czym charakteryzuje się człowiek sukcesu, sporządziłam dość długą listę przymiotników: inteligentny ambitny skoncentrowany na celu zdeterminowany kreatywny efektywny

60


Lajfstajlownia

61


Lajfstajlownia osiągnięcie sukcesu wydaje się takie proste. Jednak większość z nas marzy o nim przez całe życie i mimo wielu wysiłków, nie osiąga nawet jednej dziesiątej tego, co Steve Jobs. Skoro na listach najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi na świecie zamieszcza się tylko 100 starannie wyselekcjonowanych nazwisk, to może sukces, tak jak wygrana w toto lotka, jest kwestią szczęścia?

odpowiedzialny dobrze zorganizowany zdecydowany energiczny pracowity analityczny charyzmatyczny i gdyby nie ograniczenie czasowe, jakie sobie wyznaczyłam, lista z pewnością wydłużyłaby się o kilkanaście kolejnych cech. Czy kiedy spełnię wszystkie te warunki i postawię krzyżyk przy każdej z cech, stanę się kobietą sukcesu? – zapytałam sama siebie. Przecież znam wiele naprawdę inteligentnych, ambitnych, skoncentrowanych na celu, zdeterminowanych, kreatywnych, efektywnych, odpowiedzialnych, dobrze zorganizowanych, zdecydowanych, energicznych, pracowitych, analitycznych i charyzmatycznych osób, a mimo wszystko ich majątek nie jest wyceniany w milionach dolarów. Gdy analizuję błyskotliwe kariery ludzi sukcesu,

O CO CHODZI Z TYM SUKCESEM? Z pomocą przyszedł mi właśnie Gladwell, którego nazwisko zobaczyłam na liście najbardziej wpływowych ludzi. Jak się okazało, ten publicysta, piszący dla The Washington Post i New Yorkera, zbadał nurtujący mnie problem znacznie wcześniej, niż ja postanowiłam upiec nieziemską szarlotkę. Dzięki temu w moje ręce trafiła znakomita książka Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu. Choć recept na osiągnięcie sukcesu jest już wiele, Gladwell podsunął mi do rozważenia zupełnie inną, niekonwencjonalną koncepcję. Zaproponował, żebym przestała analizować, jakie cechy osobowości posiadają ludzie sukcesu i czym różnią się od przeciętniaków, a skupiła się na tym, co ich ukształtowało. Powinnam przyjrzeć się temu, w jakiej kulturze wychowali się, z jakiej rodziny pochodzą i kim są ich rodzice, a nawet – w jakim miesiącu się urodzili i w jakiej dzielnicy dorastali.

CZY ABY ODNIEŚĆ SUKCES – TRZEBA SIĘ DOBRZE URODZIĆ? Zdecydowanie tak! Ale mam tu na myśli przede wszystkim dobry czas. Jeśli kiedykolwiek zapragnęłabym rozwijać karierę sportową w drużynie hokejowej w Kanadzie, to czynnikiem decydującym o moim sukcesie byłaby data moich urodzin, a w szczególności miesiąc. Zawodnicy urodzeni w styczniu, lutym lub marcu mają największe szanse na pozytywne przejście

62


Lajfstajlownia

że czytam opracowanie o charakterze naukowym. Gladwell pisze żywo i zajmująco, dlatego nawet największy przeciwnik liczenia będzie w stanie przełknąć serwowaną dawkę matematyki. Z pozoru wydaje się, że ta dziedzina nauki ma niewiele wspólnego z sukcesem. Czy aby na pewno? Otóż w trakcie badań uczeni ustalili, że istnieje pewna krytyczna liczba godzin, którą ludzie sukcesu przeznaczają na doskonalenie swoich umiejętności – i dokładnie ją obliczyli. Przekroczenie tej granicznej liczby pozwoliło The Beatles zrewolucjonizować rynek muzyczny za sprawą zupełnie nowego brzmienia, a Bilowi Gatesowi stać się głównym architektem oprogramowania w Microsoft i – na fali rewolucji komputerowej – znaleźć na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi świata. Wykonanie stosownych obliczeń pozwoliło również i mnie dowiedzieć się, kiedy mogę spodziewać się swojego kulinarnego sukcesu.

procesu selekcji oraz treningi u najlepszych trenerów. Daty graniczne istnieją także dla graczy piłki nożnej w angielskiej ekstraklasie, członków drużyn bejsbolowych oraz wielu sportowców, uprawiających zupełnie inne dyscypliny. Gdybym jednak zrezygnowała z przynależności do elitarnego grona pierwszoligowych hokeistów i zdecydowała się zostać mistrzynią w pieczeniu szarlotek, w tym przypadku czas byłby równie istotny. Zakładając, że będę piekła jedną szarlotkę dziennie – mistrzostwo osiągnę już po przygotowaniu 6 667 blach ciasta. Potrzebowałabym do tego przynajmniej 6,5 tony jabłek, 1,4 tony cukru i 1,7 tony mąki, co – niestety – stawia mój szarlotkowy sukces pod dużym znakiem zapytania.

TROCHĘ MATEMATYKI NIKOMU NIE ZASZKODZI Aby uchwycić istotę sukcesu, trzeba go jakoś zmierzyć, dlatego Gladwell w wielu miejscach książki zamieścił liczby, procenty, tabele i wykresy. Powołuje się na dane statystyczne oraz wyniki najnowszych badań z zakresu psychologii czy socjologii, jednak robi to z tak wielką gracją, że ani przez chwilę nie miałam wrażenia,

CO ŁĄCZY DZIEDZICTWO KULTUROWE, SAMOLOT I POLE RYŻOWE? Po tym, jak odkryłam matematyczny sekret na osiągnięcie sukcesu, nie spodziewałam

63


Lajfstajlownia A CO BĘDZIE NA DESER?

się, że coś jeszcze mnie zaskoczy. Przede mną była jednak jeszcze krótka lekcja na temat dziedzictwa kulturowego. Tym razem lekcja pochodziła prosto z pola ryżowego. Jej istota zawiera się w starym, przekazywanym z ust do ust, chińskim przysłowiu: Nie zazna biedy, kto wstaje przed świtem przez 360 dni w roku. Wniosek, jaki nasunął mi się po przeczytaniu tego zdania, był tendencyjny, a przecież nie takich stwierdzeń spodziewałam się po autorze Poza schematem. Na szczęście i tym razem Gladwell mnie nie zawiódł. Z pola uprawnego przenieśliśmy się wprost do kabiny pilotów samolotu pasażerskiego linii lotniczych Korean Air. Załoga znajdowała się w krytycznym momencie. Panowała mgła, brakowało paliwa, samolot kolejny raz podchodził do lądowania. Na podstawie odczytów z czarnych skrzynek specjaliści odtworzyli przebieg wydarzeń. Jak się okazało – katastrofa nie była skutkiem błędów pilota i oficera, lecz wynikiem ich pochodzenia. Te same elementy dziedzictwa kulturowego, które sprawdzały się w warunkach pracy na polu ryżowym, stały się śmiercionośne podczas wykonywania zadań przez załogę samolotu. Zatem sposób postrzegania świata, cenione wartości i przekonania, na drodze do naszego osobistego sukcesu mogą odgrywać rolę drogowskazu, który wyznacza niewłaściwy kierunek.

Żyjemy w kulturze sukcesu. Każdego roku na rynku wydawniczym pojawiają się nowe książki o jego tajnikach. Wiele spośród opublikowanych tekstów stało się prawdziwymi bestsellerami. Mimo, że wątek jest nieustannie eksploatowany przez najróżniejszych autorów, samo pojęcie sukcesu jest wciąż intrygujące, a ludzie, którzy go odnieśli, niezmiennie nas fascynują. Na pierwszy rzut oka dokonania wybitnych producentów oprogramowania, fenomenalnych sportowców, czołowych naukowców, kreatywnych pisarzy czy znanych polityków wykraczają daleko poza osiągnięcia zwykłych ludzi. W zbiorowej świadomości głęboko zakorzeniło się przekonanie, że ludzie sukcesu są nadzwyczajni, a zatem muszą funkcjonować poza schematem. Tak nie jest. Ich sukcesy są produktem historii, dziedzictwa kulturowego i pochodzenia. Nie ma w tym niczego tajemniczego ani nieodgadnionego. Parafrazując stwierdzenie Gladwella – ludzie spoza schematu wcale poza niego nie wykraczają. Warto się o tym przekonać, dlatego z wielkim uznaniem dla autora mogę polecić lekturę Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu, a na deser proponuję moją szarlotkę.

MAGDALENA BEREZA Z wykształcenia jestem biotechnolgiem i biologiem, choć aktualnie spełniam się w obszarze HR. Nigdy nie brakuje mi uśmiechu i energii do działania, a moje ulubione słowo to multitasking. Mam słabość do starych maszyn Singera i gliny, dlatego szyję i tworzę ceramikę. Marzę o napisaniu powieści kryminalnej.

64


Lajfstajlownia

65


EDAKCJA

Czyli kilka słów o twórczyniach e-magazynu Kreatorka Uskrzydla

katarzyna Żbikowska

Magdalena Bereza

Redaktor Naczelna

Managerka Redakcji; Redaktorka Działu Inspiratornia

Kocha życie, szuka magii w codzienności. Chce zostawić świat lepszym, niż go zastała. Dodaje ludziom skrzydeł na autorskich warsztatach i w projektach on-line. Jest fabryką pomysłów, a także zorganizowaną managerką, która wdraża je w życie. Trenerka biznesu, autorka książek, blogerka. Na co dzień kierownik projektów w korporacji, a w życiu pozaetatowym projektantka przyszłości.

Z wykształcenia jest biotechnolgiem i biologiem, choć aktualnie spełnia się w obszarze HR. Nigdy nie brakuje jej uśmiechu i energii do działania, a jej ulubione słowo to mutlitasking. Ma słabość do starych maszyn Singera i gliny, dlatego szyje i tworzy ceramikę. Marzy o napisaniu powieści kryminalnej.

Kornelia

Beata Markunas

MĘDRZYKOWSKA

Redaktorka Działu Narzędziownia

Redaktorka Działu Rozwojownia

Nastawiona na szukanie odpowiedzi. Szybko i z wdziękiem nawiązuje kontakty biznesowe, bada potrzeby oraz zarządza emocjami. Entuzjastka grywalizacji, szczególnie w dziedzinie rozwoju osobistego. Ukończyła Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Gdańskim.

S zc zę ś l i w a c ó r k a , siostra i narzeczona. Lubiana instruktorka. Miłośniczka żagli. Zawsze chętna do niesienia pomocy. Pani mgr inż. ogrodnictwa SGGW w Warszawie. Zawodowo Specjalista ds. Projektów Marketingowych w jednej z kluczowych firm budowlanych na świecie. Dodatkowo buduje swoją markę trenera rozwoju osobistego.

66


Redakcja

Dorota Dąbrowska

Maria Sokołowska

Redaktorka Działu Biznesownia

Redaktorka Działu Kreatornia

Z powołania: człowiek renesansu. Z wykształcenia: psycholog. I to właśnie psychologia jest tematem, który ją napędza. Uwielbia czytać - zawsze ma jakąś książkę przy sobie. Dobrze zorganizowana i tryskająca pomysłami, aktualnie działa zawodowo jako Asystentka Prezesa i Office Manager.

Miłośniczka sceny, podróży (zwłaszcza rowerowych), rękodzieła, spotkań w rodzinnym i przyjacielskim gronie. Zakochana w Wiedniu. Marzycielka wierząca w MOC kręgu kobiet. Szczęśliwa potrójna mama i żona swego męża. Z wykształcenia i zawodu bibliotekarka. Z zamiłowania pożeraczka książek.

Olga Turska

KAROLINA OKSIĘDZKA Dyrektor Artystyczna

Redaktorka Działu Lajfstajlownia

Ilustratorka, grafik i fotograf z pasji, powołania i zawodu. Patrzy na świat oczami dziecka. Pasjonatka wszystkiego, co ładne. Wyznaje zasadę "mniej znaczy więcej" we wszystkim prócz ubrań i książek. Kocha przyrodę i świat w każdej postaci. Na co dzień zajmuje się graficzną oprawą marketingową gier komputerowych.

Kobieta szczęśliwa. Nieco zwariowana. Wiecznie roześmiana. Ma alergię na nudę. Zawsze i wszędzie gotowa do podróży. Najchętniej stale byłaby "w drodze", z plecakiem wypchanym po brzegi książkami. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Zainteresowania: literatura, rękodzieło, podróże - małe i duże.

Elżbieta Sokołowska

KREATORKA USKRZYDLA

Korektorka tekstów

Wydawca: Katarzyna Żbikowska Flow Kolorowa 8/1, 02-495 Warszawa

Absolwentka Wydziału Pedagogicznego UW, na co dzień pracująca jako specjalistka ds. sprzedaży i współpracy z zagranicą w firmie produkującej meble. Uwielbia czytać – dom najchętniej umeblowałaby książkami. Pasjonatka języka polskiego i poprawności językowej. Bezwstydnie niespełniona smakuje życie i kolekcjonuje przeżycia.

Redaktor Naczelna - Katarzyna Żbikowska katarzyna.zbikowska@projectmanagerka.pl Managerka Redakcji - Magdalena Bereza magdalena.bereza@projectmanagerka.pl Dołącz do nas: www.Kreatorka.ProjectManagerka.pl www.facebook.com/KreatorkaJutra

67


S

Ĺ‚owo od managerKi RedakcJi


Magdalena Bereza Managerka Redakcji

Kreatorki! Za nami pierwsze wydanie e-magazynu Kreatorka Uskrzydla. Od publikacji minął już miesiąc, ale w Zespole Redakcyjnym i wśród autorek tekstów wciąż panuje radosne poruszenie. Dzieje się tak za Waszą sprawą! Ciągle otrzymujemy od Was wiele życzliwych informacji, dzięki czemu nieustannie dostarczacie nam pozytywnych emocji i energii do działania. Wypełnia nas duma, satysfakcja i radość prawie nie do opisania.

stanowi dla Was źródło inspiracji i mamy nadzieję, że tak już pozostanie. Dla mnie osobiście pierwszy numer e-magazynu to dowód na to, że o marzeniach trzeba mówić głośno. Ja o swoich opowiedziałam i natychmiast wokół mnie znalazły się osoby, które chciały dokładnie tego samego. Pomogły mi zmaterializować moje pomysły i wspierały mnie w realizacji planów, dlatego od pewnego czasu mam świadomość, że marzenia trzeba spełniać i czuję, że to mój nowy obowiązek.

Jesteśmy dumne, tym bardziej, że po publikacji pierwszego numeru Kreatorka Uskrzydla okazało się, że nie tylko nam urosły skrzydła. Nie tylko my unosimy się nad ziemią. Dowiedziałyśmy się, że niektóre z Was postanowiły podjąć wyzwanie i zaangażowały się w nowe projekty, zupełnie zapominając o dotychczasowych ograniczeniach. Cieszymy się, że Kreatorka Uskrzydla

Cieszę się, że wspólnie z Zespołem Redakcyjnym i autorkami mogę tworzyć wyjątkowe miejsce, zaprojektowane specjalnie dla Kreatorek. Pragnę aby treści zawarte w magazynie Kreatorka Uskrzydla odpowiadały Waszym potrzebom, dlatego jeśli macie jakieś sugestie – chętnie się z nimi zapoznam.

Każda opinia jest dla mnie ważna! Zachęcam Was do kontaktu pod adresem: magdalena.bereza@projectmanagerka.pl 69Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.