Page 1


OBSAH / ÚVODNÍK /2

OBSAH:

Ahoj děti!

Úvodník 2 Krajánkova podzimní příroda 3 Výročí a významné dny 4 Pranostikář 5 Pohádka 6-7 Křížovky 8 Hádanky 9 Kam s dětmi v Istanbulu 10-11 Omalovánka 12-13 Krajánkova knihovna 14-15 Malý kuchařík 16 Víte, čím se zvířátka živí? 17 Krajánkův lexikon 18-19 Říkanky 20 Zpívánky 21 Krajánkovo tvoření 22-23 Dětské centrum 24

Tak jaký byl první měsíc školky nebo školy? Máte hodně učení? A co kamarádi, potkaly jste se s někým, koho jste už znaly, nebo jste si našly kamarády nové?

Redakce časopisu Krajánek: Barbora Aydın Eva Sevinçli Hana Moualla Ivana Kaçmaz Jitka Lores Zákoucká Kateřina Balunová Ludmila Özdemirci Marie Švédová Monika Tutucu Radka Çelik Soňa Klimešová Titulní stranu připravila: Magdaléna Sevinç Jazyková korekce: Lucie Yakut, Barbora Aydın Grafická úprava: Radka Çelik, Ivana Kaçmaz, Soňa Klimešová Odpovědná redaktorka: Radka Çelik

Kontakt: krajanek@krajaneistanbul.cz © Čeští krajané v Istanbulu

Je tu říjen a s ním i začátek podzimu. Ze stromů začne padat barevné listí a kaštany. Umíte z nich postavit zvířátka? Možná jste neuměly, ale jestli jste se potkaly v září s dalšími istanbulskými kamarády v rámci krajanských schůzek, určitě už víte, jak na to. Víme, že asi máte raději léto, nemusíte chodit do školy, dá se koupat v moři a bazénu a navíc je teplo, ale věřte, že i podzim je krásný. Tak třeba můžete pouštět draka, nebo skákat do hromady s listím. A co teprve večery strávené s Krajánkem! Máme takový nápad: udělejte si kakao, pořádně velký hrnek, zalezte na křeslo nebo na gauč a otevřete si nové vydání časopisu Krajánek. Dozvíte se z něj o významných osobnostech a dnech, které se nějakým způsobem zapsaly do historie, přečtete si pohádku o Sedmeru krkavců a můžete si vyluštit i křížovku. A nejen to! Jako každý měsíc, i teď, v říjnovém vydání, vás čeká spousta čtení a zábavy pro ukrácení volných chvil. Tak konec povídání, jdeme číst!

Krajánci, mějte se krásně, na viděnou v listopadu! Vaše krajánkova redakce.


P

odzim se nám začíná vkrádat do každodenního života, nejlépe to poznáme podle toho, že se dny začnou postupně zkracovat a noci zase prodlužovat. Jasným důkazem, že podzim se již pomalu ujímá vlády od konce srpna poznáte podle toho, že začínají červenat jeřabiny.

Podzim oficiálně začíná 23. září. Každé roční období je krásné a má své charakteristické znaky. Na podzim se začínají měnit barvy stromů, příroda se odívá do barev jako jsou zlatavě hnědá, oranžová a červená, žlutavá či zelenavá, listí postupně opadává ze stromů, zvířátkům se mění srst z lehčí letní srsti na zimní těžší a také nám, lidem, mohou začít více vypadávat vlasy.

Obyvatelé České republiky jsou známí svým koníčkem, který je pro někoho doslova vášní, mluvíme o sbírání hub. V Evropě jsme jedni z mála národů, který se sběru hub věnují s gustem sobě

vlastním a s neutuchajícím elánem po celou houbovou sezónu. Smaženice z hub je jedním z nejlepších klasických českých jídel, které jsou nám odměnou za dlouhé procházky lesem v gumácích, s košíkem v ruce a s neúnavným zrakem bedlivě pátrajícím po chutných úlovcích. A nejen smaženice! Pochutnáme si na obalovaných houbových řízcích či na zdroj: houba

řízcích z bedly, které nejlépe chutnají jen tak, osmažené na pánvi s trochou kmínu. Mezi nejoblíbenější jedlé houby patří hřib kozák, hřib masák, bedla, liška či hřib pravý. Během sbírání hub si můžeme dobře pochutnat i na lesních plodech v podobě ostružin či lesních malin nebo borůvek. Zvířátka se pomalu začnou připravovat na podzimní a zimní režim v přírodě. Medvědi, veverky a třeba i jezevci se připravují na zimní spánek. Před spánkem se musí všichni pořádně najíst, aby potom jejich tělo v zimním spánku z této energie čerpalo. Proto si zvířátka již od jara dělají zásoby, aby pak byla vybavena na zimní období, kdy potravy není dost a obtížně se hledá. Čápi před zimou odlétají do Afriky, čeká je dlouhá a náročná cesta, kterou zvládnou jen fyzicky zdatní jedinci. Děti i dospělé čeká krásná tradice spočívající ve výrobě a pouštění papírových draků na podzimních pláních.

3/ KRAJÁNKOVA PODZIMNÍ PŘÍRODA

Krajánkova podz mní příroda


VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ DNY / 4

Den vzniku samostatného československého státu 28. 10. 1918 Před téměř sto lety byla mapa Evropy jiná. Spousta států neexistovala nebo měla jiné hranice. Podobně to bylo i s Českou republikou. Po událostech z 1. světové války chtěli Češi a Slováci žít v jednom státě, který nakonec společnými silami vytvořili. Den vzniku Československa je statním svátkem.

5. října

7. října

1938

1847

se narodil

se narodil

Václav

Emil

HAVEL

HOLUB

———–——–—Byl světově uznávaným českým politikem, spisovatelem, dramaturgem a hlavním představitelem Charty 77, ve které usiloval o dodržování lidských práv. Díky svým názorům byl pronásledován, vězněn a označen za „dizidenta“. Po Sametové revoluci v roce 1989 byl zvolen československým prezidentem, později prezidentem České republiky.

který odmítá oficiálně hlásané politické názory a odlišně o nich smýšlí. Dizident: je člověk,

1. 10. SVĚTOVÝ DEN CYKLISTIKY Jezdíte rádi na kole? Věděli jste, že jízdní kolo a s ním i všichni cyklisté na světě slaví 1. října svůj svátek? Lidé jezdí na kole do práce, rekreačně nebo závodně. Ať už je motivace jakákoliv, je to dobrý způsob, jak dělat něco dobrého pro přírodu a pro naše stále více a více línější těla.

—————— Český lékař, zoolog a botanik, který rozšířil znalosti o africkém kontinentu. Během svých třech výprav procestoval sever a jih Afriky. Popsal nové druhy rostlin a živočichů, poznal nové africké kmeny. V Náprstkově muzeu v Praze jsou k vidění některé Holubovy objevy.

21. října 1833 se narodil

Alfred Bernhard NOBEL ——————

Byl švédský chemik, známý především jako vynálezce dynamitu. V roce 1895 založil fond, ze kterého se každoročně oceňují Nobelovou cenou osobnosti v oblasti literatury, fyziologie nebo medicíny, fyziky, chemie a boje za mír. Česká rebublika se může pochlubit dvěma držiteli tohoto ocenění. Vědec Jaroslav Heyrovský jej získal v roce 1959 za chemii a spisovatel Jaroslav Seifert za literaturu v roce 1984. LÍCNÍ STRANA (AVERZ) NOBELOVY CENY.

zdroj: cyklista1, cyklista2


M

áme tu už podzim, říjen, dohasíná babí léto a příroda se obléká do teplých podzimních barev. V zahradách začíná poletovat padající barevné listí, zvířátka shánějí poslední zásoby na zimu a také noční obloha slibuje podzimní představení. Jaké? To se dozvíte po přečtení říjnového pranostikáře.

Český název měsíce října pochází od jelení řuje (říje). Ta souvisí se slovem řváti.

zdroj:

zdroj

Říjnové Orionidy

zdroj:

Na říjnové obloze nebudou k vidění jen padající hvězdy. 8.října se můžeme těšit na úplné zatmění Měsíce a 23. října dojde k částečnému zatmění Slunce. Bohužel ale ani jako v dubnu, nebudou viditelná z území České republiky. Zatmění Slunce si budou moci vychutnat krajánci žijící na území Severní Ameriky. zdroj

Pranostiky na říjen      

Víte, co jsou to Orionidy? To je veliké množství meteoritů, které se pohybují v meziplanetárním prostoru. Zanechává je za sebou Halleyova kometa, ze které se uvolňují. Země budetímto meteorickým pásem procházet kolem 16. a 26. října. A proč název Orionidy? Protože vyletují z prostoru souhvězdí Orion. Přímo od hvězdy Ksí Orioni. Dívejte se na noční oblohu a třeba uvidíte padat hvězdu. Nezapomeňte si u toho něco přát...

Den svaté Terezičky nebývá bez vlažičky. (3.10.) Svatý František zahání lidi do chýšek. (4.10.) Svatý Havel stojí za to, jaké bude příští léto. (16.10.) Jak den svaté Voršily začíná, tak se i zima končívá (21.-22.10) Mlhy v říjnu, sněhy v zimě. Teplý říjen, studený listopad.

5/ VOLNOČASOVKY

Pranostikář


POHÁDKA /6

Sedmero krkavců

J

ednou ráno pekla matka v kuchyni chléb pro svých sedm synů. Slíbila každému za odměnu bochánek voňavého chleba, když budou hodní. Chlapci si hráli, ale po chvíli začali běhat jako šídla a matku zlobit. Ta se po nich rozkřikla: „Kéž byste se proměnili v krkavce!“ Jen to dořekla, synové se proměnili v sedm černých krkavců, smutně pohlédli na matku a než se vzpamatovala, vyletěli oknem ven. Když se otec vracel domů, matka mu v slzách pověděla, co se ráno přihodilo. Oba byli převelice smutní, ale měli se rádi a otec matce nikdy nic nevyčítal. Po čase se jim narodila dceruška. To jejich smutek zmírnilo a moc se z ní těšili. Holčička dostala jméno Bohdanka. Byla velice líbezná, rodičům dělala samou radost a rostla do krásy. Jednou našla v kuchyni v truhlici sedm chlapeckých košil. Zeptala se matky, komu patří, ta zesmutněla a Bohdance neodpověděla. Ptala se i otce, ale ten se rozplakal a dívce také nic neřekl. Bohdanka se už dále nevyptávala. Musela na to ale neustále myslet. Napadlo ji, že sedm košil mohlo patřit sedmi chlapcům. Měla snad bratry? Co se s nimi stalo? Kam zmizeli? Nakonec se celé tajemství dozvěděla od staré děvečky Doroty. Všechno jí vypověděla. I to, jak chlapci vypadali, co rádi jedli a jak moc zlobili. Bohdanka si byla jiszdroj: krkavec1, krkavec2,, krkavec3,, krkavec4,, len

tá, že by je měla moc ráda. Vyptávala se, kam zmizeli, a jak by je mohla vysvobodit, ale v tom ji už Dorota pomoci nemohla. Bohdanka se rozhodla. Došla za rodiči a řekla zdroj: jim, že by jim ráda pomohla od jejich stesku. Bohdanka jim vypověděla, že po tři noci měla sen, kdy k její posteli přilétl černý krkavec. Říkal jí, že je jeden z jejích zakletých bratrů a ať nemešká a vydá se na cestu je vysvobodit. Když ji rodiče pustí, přivede jim bratry zpátky. Ti však nechtěli ztratit i jedinou dceru. Ale Bohdanka byla velice odvážná a ničeho se nebála. Nakonec rodiče svolili. Matka jí dala do ruky svůj prsten, podle kterého ji bratři určitě poznají. Dlouho chodila po světě, ale o bratrech se nic nedozvěděla. Až jednou přišla do skalního města a našla jeskyni, kde bylo sedm postelí, okolo stolu sedm židlí a prostřeno pro sedm lidí. Ani oheň ještě nevyhasl. Byla si jistá, že své bratry najde právě tady. Pro každého z nich připravila jiné jídlo, pod první talíř dala prsten od matky a schovala se. Když se bratři vrátili, našli svá oblíbená jídla a prsten. Kdo je tu připravil? Musel to být někdo od nich z domů . Tu Bohdanku našli schovanou za postelí. Hned jim


tomka. I zlá sestra z toho měla radost. Ale úplně jinou, než Bohdanka s manželem. Vymyslela krutý plán, jak se děťátka zbavit. Král však musel několik dní před narozením potomka odjet. Za tři dny poté se Bohdance narodil synáček. Zlá sestra, která pánovi slíbila, že na všechno dohlédne, ho však vyměnila za kočku. Bohdanka se velice polekala. Promluvit však nemohla. Sestra hned králi poslala dopis, co se stalo, a že je Bohdanka jistě divá žena. S takovými je třeba se rozloučit. Bohdanku pomlouvala, kde jen mohla. Rozhodla, že ji hned upálí na hranici. Ta už ale došívala poslední košili. Ale i tu jí sebrala. Bohdanka zvolala: „Bratři, já jsem svůj úkol splnila, ale kde jste vy?“ Tu otevřeným oknem do pokoje vlétlo sedm krkavců. Jak jim Bohdanka házela hotové košile, proměňovali se v jinochy a chlapce. Jen tomu nejmladšímu zůstalo na rameni sedm pírek. To bylo posledních sedm nedošitých stehů, které nenechala zlá sestra Bohdance došít. Bratři paní předali i synáčka, kterého jí sestra vyměnila. Když král přijel, vše mu vypověděli a on jim věřil. Na hranici nakonec skončila zlá sestra. Bohdanka s bratry, mužem a synkem se vydali na cestu domů. Jak krásné to bylo shledání a veliká radost, když rodiče viděli všechny své děti. Od té doby se všem dobře vedlo a byli šťastni.

7/ POHÁDKA

řekla, že je jejich sestra, a vyřídila pozdravy od rodičů. Všichni se velice radovali z takového shledání. Bohdanka chtěla vědět, jak může bratry vysvobodit. Pověděli jí, že sama musí zasít len, sklidit ho, připravit, sepříst, předivo pak sama utkat, plátno vybílit a z něho pak ušít každému bratrovi košili. Nesmí u toho ale ani slovo promluvit, ať se s ní děje cokoliv. Dívce se úkol nezdál obtížný, všechny ty práce již uměla. Ráno Bohdance dali pytlík se semínky a odvedli ji do údolí, kde měla vykonat svůj úkol. Přebývala ve vykotlané vrbě a dařilo se jí dobře. Když už len spřádala, z ničeho nic se u jejího políčka objevil mladý pán na koni. Chtěl se s ní dát do řeči, ale ona jen zavrtěla hlavou na znamení, že je němá. Moc se pánovi líbila a chtěl si ji odvézt s sebou na zámek. I Bohdance se pán zalíbil. Bála se s ním odjet, ale vzpomněla si na bratrova slova, že musí trpělivě snášet vše, co se s ní bude dít. Na zámku bydlela také pánova zlá sestra, která nikoho neměla ráda. Jen sama sebe. Bohdanka však byla spokojená a stále pilně předla. Pán se jí vyptával, ale ani slovo nepromluvila. Myslela na své bratry a jejich záchranu. Zanedlouho se začala chystat svatba. Zlé sestře se to však vůbec nelíbilo. Neměla hodnou Bohdanku ráda, ale přetvařovala se a byla na ni jako med. Když bylo po svatbě a Bohdanka dopředla, nechala si postavit do komnaty stav a na něm tkala plátno. Spěchala, aby byla s prací brzy hotova. I zjistili na zámku radostnou událost, že pán s paní očekávají narození po-


VOLNOČASOVKY /8

A znáte tenhle? Maminka: „Jak se Ti líbil první den ve škole?“ Dcera: „Co, první? To tam budu muset jít znovu?“ zdroj

Nejdříve doplňte do políček u jednotlivých zvířátek jejich jména a čísly označená políčka vepište do tajenky. Dozvíte se název oblíbeného podzimního nápoje, který se vyrábí z popadaného ovoce a věřte mi, pít ho čerstvý je vážně dobrota. TAJENKA

1 2 3 4

10

5

3

6 7 6

8

12

9 10

4

11 12

8

7 1

5

2

9

11


Neustále to mění tvar, ale přesto je to stále kulaté. Co to je?

Všechny barvy duhy mají jejich tuhy.

měsíc pastelky

Každé ráno vesele tahá spáče z postele. Za tu službu, nevděčníci, hned ho klepnou po palici.

Patří ti to, ale tvoji přátelé to používají víc než ty. tvé jméno

budík

A znáte tenhle? Tatínek přivede domů chlapečka ze školky a říká mamince: „Malej celou cestu brečel. Není mu něco?” „Ne, jenom se ti snažil říct, že není náš Franta.” zdroj:

Jazykolamář ………………………...

Oře, oře Jan, přiletělo k němu hejno vran. První praví dobře oře. Druhá praví nedobře oře. Třetí praví dobře oře. Čtvrtá praví nedobře oře. Pátá praví dobře oře. Šestá praví nedobře oře Sedmá praví dobře oře. Osmá praví nedobře oře Devátá praví dobře oře Jan.

zdroj:

9/ VOLNOČASOVKY

Hádankář


KAM S DĚTMI V ISTANBULU /10

P

odzim se neodbytně hlásí o slovo. Barví listí do červena, žluta, hněda a všech jejho odstínů. Vítr ho strhává a honí po cestách necestách. Dozrává ovoce, padají kaštany a svět je ve slunečných podzimních dnech krásně barevný. Nejeden takový den je jako stvořený pro procházku, třeba lesoparkem. A kde takový lesopark v Istanbulu najít? Není to úplně nejjednodušší úkol, ale my pro vás jeden tip máme. Tak čtěte dál, ať víte, kam rodiče vytáhnout.

Hidiv Kasrı Hidiv Kasrı je zámeček stojící na zalesněné části pobřeží asijské části Istanbulu zvané Beykoz.

Dnes je to oblíbené místo, kde obyvatelé Istanbulu vyhledávají oddech v kavárně nebo restauraci a při procházkách. K zámečku patří růžová zahrada, která je jednou z nejrozlehlejších v Istanbulu.

V roce 1907 ho dal vystavit poslední egyptský hlavní vezír Abbas Hilmi Paşa, který dlouhodobě pobýval v Istanbulu. S rodinou tu zůstal až do roku 1937, kdy zámeček městu prodal. Ten zůstal až do roku 1984 opuštěný, ale pak byl zrenovovaný a využívaný jako hotel.

Architektura zámečku se velmi liší od osmanské. Najdete tu fontánky a bazénky, mnoho pozoruhodností mají i jednotlivé salony (mramorový, konkávní, křišťálový a


Zámeček je obklopen lesoparkem, kterým vede jedna hlavní cesta obíhající celý vrcholek vyvýšeniny, na níž se zámeček tyčí. Nemáte se tedy

řekněte, ať nechystá snídani, na tu vás pozve tatínek. Před zámečkem se podávají snídaně formou otevře-

ného bufetu. A pokud jste toho zbaštili moc, můžete se pomalu vydat na zdravotní procházku. Po cestě si můžete zacvičit na několika stanovištích se cvičebním nářadím. Velkým překvapením na cestě je umělý vodopád vybudovaný v letošním roce. Z horní části lesoparku jsou krásné výhledy na Bospor.

A pro děvčata ještě jeden tahák. Líbí se vám nevěsty? Ty krásné princezny v nadýchaných bílých šatech? Těch tu za pěkných dnů potkáte celou řádku.

kde ztratit a pohodlnou chůzí si celé místo hezky obejdete. Můžete začít Info: www.hidivkasri.com, hned ráno drobnou rozcvičkou na www.beltur.com.tr prolézačkách u parkoviště. Mamince Parkovné v parku: 5 TL

Snídaně o víkendech: 9-13 h., 30 TL

11/ KAM S DĚTMI V ISTANBULU

dřevěný) a u vchodu je historický výtah. Tímto původním fungujícím výtahem vyjedete do věžičky, kde se můžete nad šálkem čaje kochat výhledem na Bospor.


OMALOVÁNKA /12


13/ OMALOVÁNKA


KRAJÁNKOVA KNIHOVNA /14

Mikrorozhovor s... Petrou Braunovou Petra Braunová je úspěšná autorka knih, jak pro děti a mládež (např. Tramvaj plná strašidel, Rošťák Oliver, atd.), tak pro dospělé. Také je to velmi zajímavá žena. V současnosti se věnuje nejen autorskému psaní, besedám v knihovnách a školách, ale také opravě jednoho tajemného objektu. Proč souhlasila s tímto rozhovorem? No přeci aby nám udělala na začátku nového školního roku radost... Báječně se hodí, že také otevírá naši rubriku v novém pojetí.

Jaké barvy, chutě, vůně si vybavíte z doby, kdy jste byla v první třídě? Miluju vůni pastelek. Odmalička jsem si ráda vybarvovala. Kreslit neumím, ale vybarvuji bez přetahování! Měla jsem už v první třídě chuť si zapisovat svoje zážitky. Střídala jsem u toho pastelky a zjistila jsem, že mám v duchu barevná písmena. Zůstalo mi to dodnes. Každé písmeno má svou barvu a ta se nemění. Například P je světle modré.

Co nejraději děláte se svými dětmi? Se svými dětmi si nejradši povídám. Baví mě jejich zážitky a historky. Snažím se chovat tak, že mám jejich důvěru. Občas mi řeknou i to, co nechtějí. To se pak pochopitelně začnou vztekat. Je to legrační. Já jim na oplátku vyprávím, co zažívám já. Největší štěstí cítím, když se všichni dáme do smíchu.

Děkujeme a Škole Josefa Kožíška přejeme úspěch! Více o autorce na: http://www.petrabraunova.cz/

Čemu se teď intenzivně věnujete? Intenzivně se věnuji mému projektu Škola Josefa Kožíška. Zakoupila jsem prastarý dům, který má ve štítě erb z roku 1822. Opravdu to byla škola, kde učil básník Josef Kožíšek, autor první české čítanky. Snažím se dům opravit a chci tam pořádat akce pro děti. Prostě ráj. Děti tam budou moct lítat bosé po starých prkenných podlahách, hřát se u kamen, do kterých budou smět samy přikládat, budou smět lézt na půdu, kde není půdní vestavba, ale dvě stě let staré trámy, pavučiny a spousta starodávných skříní se starým oblečením, do kterého se budou moct převlékat a hrát si.

Text: Hana Moualla, Foto: Petra Braunová


Kočička z kávové pěny - Tereza Horváthová (text), Eva Volfová (ilustrace) - Baobab, 2006, 2. vydání. Originální příběh malé kočičky zpracovaný velmi zajímavou grafickou formou. Může zaujmout milovníky pouličních koček a netradičních výtvarných forem.

Ilustrované pohádky o zvířatech - Caroline Spatz, Sarah Garson (ilustrace), Barbora Fišerová (překlad) - nakladatelství Svojtka, 2013. Text pohádek je zasazen do ilustrací (nikoliv naopak). Lze říci, že jde o první pohádkovou knihu v češtině, která interpretuje pohádky a bajky stručně a výstižně.

Uspávanka s plavčíkem a velrybou - Jan Skácel (text) - nakladatelství SURSUM, 2011. Rýmovaný příběh plavčíka s krásnými ilustracemi Pavla Čecha. Útlá kniha s velkým poučením - proč se nemá ovládat loď jednou rukou.

Jak se zbavit Mstivý Soni - Jiří Holub (text), Juraj Martiška (ilustrace) JaS, 2011. Znáte-li někoho, kdo si zaslouží skončit v anakondě nebo umí pořádat pštrosí závody... Není určeno velmi malým (nebo útlocitným) dětem. Lehce ironické, velmi jiné, než ostatní typy současné literatury pro děti v češtině.

Příběhy pavoučka Alfonse - Veronika Matysová (text), Jitka Římánková (ilustrace) - Grada, 2014. Pavouček Alfons se vydává v kufru starého účetního na cestu kolem světa. Text mohl být jednodušší, ale téma knihy je vhodné pro vícejazyčné české děti.

Tip pro rodiče Práce na dálku - Jason Fried, David H. Hansson - Jan Melvil Publishing, 2014. Jak se bránit vyhoření, jak si říct o honorář odpovídající vašemu regionu a mnoho dalších rad.

Text: Hana Moualla

15/ KRAJÁNKOVA KNIHOVNA

Tipy do vaší knihovny


MALÝ KUCHAŘÍK / 16

Ahoj kuchaříci! Je tu podzim a s ním i jablečná sezóna, proto vám přinášíme recept na zdravé jablkové sušenky. Nasadit čepice, zástěry, vařečky do rukou a začínáme!

Jablka s pudinkem Množství: 8 misek Suroviny: 1kg jablek 1vanilkový cukr 1 skořicový cukr 4 lžíce cukru vanilkový pudink zdroj

Postup: Jablka nakrájíme na kostky, vložíme do hrnce, podlijeme asi do půlky vodou, přidáme 4 lžíce cukru, vanillkový a skořicový cukr. Zamícháme a necháme povařit jablka do měkka a průběžně mícháme. V půl hrnku vody smícháme pudink a vlijeme do povařených jablek, mícháme a vaříme ještě asi 2 minuty, než se pudink spojí se směsí a začne tuhnout.

Připravíme si misky, na dno poskládáme pár piškotů, nalijeme na ně jablka a navrch můžeme opět dát pár piškotů. Necháme vychladit a pak vložíme do lednice a necháme ztuhnout. Můžeme dozdobit šlehačkou.

Dobrou chuť! zdroj: vařečka

zdroj


Co jí třeba taková žížala? Toto malé zvířátko získává svoji potravu ze země. V ní hledá například spadlé listí nebo zbytky uhynulých živočichů. Vše si pak schovává ve spletitých chodbičkách, které si v zemi buduje. Žížala má velmi svalnatý žaludek, který potravu rozmělní, a zbytky pak vylučuje do malých hromádek.

Čím se živí ježek?

Všichni určitě známe obrázky ježka, jak si odnáší na bodlinách napíchnuté jablíčko do svého domečku. Ve skutečnosti mu ale rostlinná strava moc nechutná a upřednostňuje brouky, malé obratlovce nebo třeba vajíčka křepelek. Obecně ale není ježek moc vybíravý a spokojí se s jakoukoliv dostupnou stravou. Nejvíc mu chutná na podzim, kdy si dělá tukové zásoby na dlouhou zimu.

Co žere moucha? Moucha má hodně zvláštní stravovací návyky. Je schopna ochutnávat potravu svými chodidly a svou potravu nekouše, ale saje sosákem. Oblíbeným zdrojem potravy jsou pro mouchu pozůstatky odumřelých organismů, takže svoji potravu vyhledává hlavně mezi odpadky, ve zkaženém jídle nebo výkalech. Co žere chobotnice? Chobotnice má tvrdý zobák, podobný, jako mají papoušci. Tím dokáže rozlousknout tvrdé schránky živočichů, kterými se živí. Nejradši má korýše, mlže, plže, olihně nebo sépie, ale nepohrdne ani dobrou rybou. Čím se živí velryba? Velryba je jedním z největších živočichů na zemi. Není proto divu, že to je pořádný hladovec. Pojídá drobné korýše. Nejzajímavější ale je, jakým způsobem je loví. Nejprve se ponoří do hloubky a poté zespodu zamíří směrem k hladině na hejna korýšů. Otevře svou obrovskou tlamu a snaží se nabrat vodu s co největším množstvím kořisti . V tlamě se jí procedí přes 80 tun vody a přes tunu potravy. zdroj: žížalla,, ježek, moucha, chobotnice, velryba

17/ VÍTE, ČÍM SE ZVÍŘÁTKA ŽIVÍ?

Pořídili jste si během prázdninového výletování nějakého zvláštního domácího mazlíčka a teď nevíte, co mu dát k večeři? Víte, čím se různá zvířátka živí?


KRAJÁNKŮV LEXIKON / 18

Milí Krajánci,

abcd

už je tu podzim, léto se s námi rozloučilo, ale sem a tam ještě vykukuje sluníčko a hladí nás posledními teplými paprsky. Krajánek si pro vás tentokrát připravil slovíčka o podzimu, zvířátkách a vybral také něco ze svých stránek. Při hře a učení se s kartičkami vám přejeme příjemnou zábavu!

ağaç

yaprak

strom

list

orman

les

kestane

kaštan

karakarga

göç eden kuşlar

krkavec

tažní ptáci

güvercin

holub

çiselemek

mrholení


karaca

zimní spánek

srnka

bal

elma

kabak dýně

jablko

balina

velryba

bilim adamı

vědec

mağara

jeskyně

SRDEČNĚ BLAHOPŘEJEME

keten

len

gömlek

košile

bisiklet jízdní kolo

19/ KRAJÁNKŮV LEXIKON

kış uyukusu


ŘÍKANKY / 20

Vlaštovka sedí na drátě, hvízdá si a volá tě. Říjnové větry chladně vanou a ona volá: „Na shledanou!“ Fouká vítr, fouká, potichu si brouká. Zpívá stromům písničku, pocuchá jim hlavičku.

Byla jedna babka, prodávala jabka. Prodala jich koš za děravý groš.

Ohníček Hoř, ohníčku, hoř, ať neštípe kouř. Hoř, ohníčku, na poli, upečeme brambory. Až upečem, hned je sníme, do popela dáme jiné. Hoř, ohníčku, hoř, ať neštípe kouř! Létá listí mezi stromy, poletuje mezi domy. Stromy spolu závodí, kdo je nejdál odhodí. Tenké, tlusté, kulaté, cesty jsou už zaváté.


zdroj

Měl dědoušek, měl kožíšek a babička jupku.

Pojď dědoušku na mazurku, já si s tebou dupnu.

zdroj

zdroj

21/ ZPÍVÁNKY

Měla babka čtyři jabka


KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ / 22

Zvířátka z kaštanů

P

odzim s sebou každý rok přináší spoustu skvělých věcí - barevné listí, ovoce a také kaštany. Kaštany jsou plody stromu, který se jmenuje jírovec maďal nebo také kaštan koňský. Tento strom roste hlavně v parcích a stromořadích. Kaštany na podzim dozrávají a padají na zem - stačí tedy dávat na procházce s rodiči pozor a určitě nějaké kaštany nasbíráme. A pak si z nich můžeme doma vyrobit veselá zvířátka!

Budeme potřebovat: kaštany všech velikostí a tvarů sirky nebo špejle šídlo nebo tenký křížový šroubovák Postup:

1. Vybereme si jeden větší a jeden menší kaštan. Menší kaštan bude tvořit hlavičku a větší kaštan tělo zvířátka.

zdroj

2. Do menšího kaštanu uděláme tři dírky šídlem - dvě pro uši a jednu na opačné straně dole, pro krk. Do většího kaštanu uděláme čtyři dírky tam, kde budou nožičky, další tam, kde bude krk a poslední pro ocásek. zdroj


kem osm sirek. Tři z nich zlomíme asi v polovině - to budou uši a ocásek. Jednu zkrátíme jen trošku - to bude krk. A čtyři celé sirky budou nožičky. zdroj

4. Nakonec sirky zatlačíme do předem udě-

zdroj

SRDEČNĚ BLAHOPŘEJEME

laných dírek a spojíme k sobě jednotlivé části zvířátka. Začneme větším kaštanem nejdříve připojíme nožičky, ocásek a krk. Potom do menšího kaštanu zasuneme sirky - ouška. Nakonec malý kaštánek (hlavu) nasadíme na tělo. Je to srnka? Nebo koník?

A teď se můžeme pustit ještě do prasátka, ježka, žirafy…

Fantazii se meze nekladou!

23/ KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ

3. Nalámeme sirky. Budeme potřebovat cel-


Dětské centrum je zpátky! Milí krajánci, skončily prázdniny, někteří z vás začali chodit do školy, někteří poprvé zamířili do školky a pro všechny z vás jsou tu pravidelná setkávání s českými a slovenskými kamarády. Krajánky na asijské straně pronásledovaly rýma a kašel, a tak se tentokrát vyřádily jen děti v Evropě. Sešlo se 5 šikovných krajánků, kterým přihlíželi 2 malí krajánci. A co že to vyráběli? Třeba pavouka. A taky strom. A také si četli pohádky, jednu českou a jednu slovenskou. No jen se na ně podívejte!

Další foto na Facebooku ve skupině Čeští krajané v Istanbulu a na krajanském webu.

Krajánek 10 / říjen 2014  

První podzimní krajánek je na světě! S ním vaše oblíbené rubriky a znovu Krajánkova knihovna v novém kabátě. Přejeme vám příjemnou zábavu a...

Krajánek 10 / říjen 2014  

První podzimní krajánek je na světě! S ním vaše oblíbené rubriky a znovu Krajánkova knihovna v novém kabátě. Přejeme vám příjemnou zábavu a...

Advertisement