Page 1


OBSAH  ÚVODNÍK / 2

OBSAH: Úvodník 2 Jaroslav Ježek 3 Výročí a významné dny 4 Pranostikář 5 Pohádka 6-7 Křížovky 8 Hádanky 9 Omalovánka 10-11 Kam s dětmi v Istanbulu 12 Malý kuchařík 13 Krajánkův lexikon 14-15 Říkanky 16 Zpívánky 17 Krajánkovo tvoření 18-19 Dětské centrum 20

Redakce časopisu Krajánek: Barbora Aydın Eva Sevinçli Ivana Kaçmaz Jitka Lores Zákoucká Marie Švédová Monika Tutucu Radka Çelik Soňa Klimešová Titulní stranu připravila: Magdaléna Sevinç Jazyková korekce: Lucie Yakut, Barbora Aydın Grafická úprava: Radka Çelik, Ivana Kaçmaz, Soňa Klimešová Odpovědná redaktorka: Radka Çelik

Kontakt: krajanek@krajaneistanbul.cz © Čeští krajané v Istanbulu

Ahoj Krajánci, je tady nový školní rok a s ním i další vydání časopisu Krajánek, jupííí!:-) Jak jste si užili prázdniny? Byli jste na houbách? A našli jste hříbky? Mňam mňam, taková smaženice, hned bych si dala! A co borůvky, sbírali jste do mističky nebo rovnou do pusy? Někteří z vás se možná řídili našimi tipy na prázdninové aktivity, kterými jsme vás inspirovali v minulém čísle, prázdninovém speciálu. Prázdninový deník, tajná řeč, stavění netradičních věcí z písku, určitě jste se ani chvíli nenudili. Ale všechno má svůj konec, takže bohužel i letošní letní prázdniny jsou za námi. Ale to vůbec nevadí, protože nás čeká spousta krásných věcí, někteří z vás možná půjdou do nové školky nebo školy, nepotkáte spoustu nových kamarádů a dozvíte se nové, užitečné věci. A vy, co už do školy chodíte, se na staronové kamarády bezpochyby taky těšíte, rozhodně si máte co povídat, že? Předtím, než nastoupíte do toho novoročního kolotoče znovu, si však přečtěte školní vydání Krajánka, kde opět najdete spoustu zajímavých věcí a zábavy! Nezapomeňte vykročit pravou nohou, ať se vám všechno daří a nosíte samé jedničky! Mějte se hezky! Krajánkův tým


aroslav Ježek, hudební skladatel, klavírista, dramaturg a dirigent, přišel na svět 25. září roku 1906 v Praze do rodiny krejčího. Jaroslav po nezdařené operaci šedého zákalu na jedno oko oslepl docela a na druhé viděl velmi slabě. Po onemocnění spálou měl problémy se sluchem a později zdroj: i s ledvinami. Malý Jaroslav prakticky neviděl, a proto musel být z běžné školy přeložen do Hradčanského dětského slepeckého ústavu, kde si osvojil Braillovo slepecké písmo, základy hudební teorie a hry na hudební nástroje.

Jaroslav měl velký hudební talent a jeho osudem se stala muzika. Vystudoval konzervatoř, zabýval se jazzem a současnou uměleckou hudební tvorbou. Po návratu ze studijního pobytu v Paříži poznal dvojici divadelníků a komiků Jiřího Voskovce a Jana Weri-

Ježek skládal hudbu i pro film, především pro filmy dvojice V+W: ke snímkům „Hej rup“, „Svět patří nám“, „Pudr a benzín“. Ježek skládal rovněž vážnou hudbu. Proslul i jako geniální hudebník míchající různé hudební styly na přání publika. S nástupem fašismu Ježkova tvorba dostala protinacistický náboj Na podzim roku 1938 Osvobozenému divadlu byla odňata divadelní licence a všichni tři umělci záhy poté byli nuceni emigrovat do Ameriky. Ježek v New Yorku vyučoval hudbu a řídil Československý zdroj: pěvecký sbor. Koncert 6. dubna 1941 byl prvním celovečerním sborovým koncertem v historii New Yorku. Chronickému onemocnění ledvin Ježek podlehl v roce 1942 ve věku 36 let. Jeho newyorská manželka Francis po válce přivezla urnu do Prahy. Ježkovy ostatky byly uloženy do rodinného hrobu na Olšanech. Trvalou připomínkou Ježkova díla je pražská konzervatoř se zaměřením na jazzovou apopulární hudbu, nesoucí jeho jméno.

zdroj

cha. V jejich Osvobozeném divadle deset let působil jako skladatel, dirigent a dramaturg. Jeho nesmrtelné melodie tvoří dodnes základ české moderní taneční a jazzové hudby - „Hej rup“, „Nebe na zemi“, „Šaty dělaj člověka“, „Život je jen náhoda“, „Bugatti step“. Jaroslav Ježek na karikatuře Adolfa Hoffmeistera, zdroj:

3/ JAROSLAV JEŽEK

J


VÝROČÍ DNY //44 VÝZNAMNÉDNY VÝROČÍAAVÝZNAMNÉ

1.9. Nejen začátek školy... Věděli byste, čím je tento den významný? Nejen tím, že začíná škola, ale především tím, že se v tento den připomíná začátek 2. světové války, která vypukla 1. září 1939. Letos uplyne 75 let od doby, kdy německá vojska napadla Polsko. Začala se tak „psát“ jedna z nejsmutnějších kapitol v historii Evropy...

Svatý Václav 28. září

———–——–—-

Český kníže a světec. Je považován za hlavního patrona české země a symbol české státnosti. Byl velmi zbožný a vzdělaný. Založil chrám sv. Víta na Pražském hradě. 28. září 929 byl zavražděn bratrem Boleslavem, který po něm převzal vládu.

19. září 1922 se narodil

Emil ZÁTOPEK —————— Snad nejvýznamnější československý atlet, nazývaný

„lidská mašina“. Na své běžecké závody se připravoval v zimě i v horku, měsíčně uběhl více než 800km a ročně více než 1000 hodin. Říkal, že raději protrpí trénink než závod. Vyhrál 4 zlaté a 1 stříbrnou olympijskou medaili. Vytvořil 28 světových rekordů v devíti různých disciplínách.

13.9. Mezinárodní

15. září

den čokolády

1254 se narodil Marco

Máte rádi čokoládu? Já taky, a moc! A víte, že i čokoláda slaví svůj svátek? Přesně tak! Před 2000 lety ji pravděpodobně objevili Mayové, kteří ji pro„svou “ lahodnou chuť nazývali „pokrmem bohů“. Kakaové boby, ze kterých se čokoláda vyrábí, se dokonce používaly i jako platidlo! Do Evropy dovezli čokoládu Španělé. Ve Španělsku vznikly také první čokoládovny. Čokoládové tabulky se objevily teprve před 200 lety, protože čokoláda se do té doby pouze pila.

POLO ————–—-

Přesně 760 let uplyne od doby, kdy se narodil benátský obchodník, slavný díky svým plavbám po východní Asii. Své zážitky z cest do Číny popsal v knize Milión, která se stala prvním zeměpisným dílem o Asii. Někteří ji však zpochybňují a tvrdí, že část knihy je smyšlená.


L

éto se nám chýlí ke svému konci, dny se krátí a venku už se nedá běhat jen tak nalehko. Nastává totiž období, kdy si podávají ruku léto s podzimem, dozrávají vinné hrozny a vzduchem poletují pavučinky babího léta. I v září si pro vás Krajánek připravil další lidové pranostiky.

Září je devátý měsíc roku. V lidovém povědomí se spojuje se slovem záře (zářit). Ve skutečnosti však pochází z výrazu „zařijen“ nebo-li malý říjen. Souvisí snad i s dobou podzimní říje Astronomický podzim neboli podzimní rovnodennost Letošní astronomický podzim nastane 23. září. Slunce bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc (proto rovnodennost). Na jižním zemském pólu Slunce vyjde, na severním pólu naopak zapadne. V období babího léta se na noční obloze objevuje souhvězdí Plejád.

Babí léto = léto na odchodu Víte, kdy k nám babí léto přichází? Je to období suchého, málo větrného, slunného a přes den velmi teplého počasí. Noci již ale bývají poměrně chladné. Babí léto nejčastěji připadá na druhou polovinu září a začátek října. Délka tohoto krásného počasí bývá 8-14 dní. V jeho jméně lze vystopovat podobnost se starou ženou. Stáří na odchodu symbolizuje konec léta. Patronem babího léta je svatý Václav. Proto se také nazývá léto svatého Václava. Tento den má přinášet pěkné počasí.

Zářijové pranostiky      

Jiljí jasný, podzim krásný. (1.9) Svatá Ludmila deštěm obmyla. (16.9.) Po svatém Matouši čepici na uši. (21.9) Přijde Václav—kamna připrav. (28.9) Na svatého Václava každá plaňka dozrává. (28.9) Jasný den na Michala—urodí se obilí a dobrý masopust. (29.9)

zdroj: Jan Munzar—Medardova kápě aneb pranostiky očima meteorologa

zdroj:

5/ VOLNOČASOVKY

Pranostikář


DNY //64 VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ POHÁDKA

Jak se Honza učil latinsky Žili, byli máma s tátou a s nimi jejich syn Honza. Měli s ním trápení. Honza si usmyslel, že bude velkým pánem. Nechtěl být obyčejným hospodářem jako jeho táta a celý život se dřít. Líbil se mu pohodlný život. Jenže kdo je velkým pánem, musí být študovaný a umět latinsky. Honza se tedy rozhodl, že se vydá do

světa a latinu se naučí. Oznámil to doma tátovi, máma mu dala na cestu pár buchet, popřála mu hodně štěstí, rozloučili se a Honza vykročil po cestičce přímo za nosem. Vyšlapoval si to jako opravdický pán. Ještě nikdy nebyl dál než za humny, a tak když se rozhlédl z prvního kopečku, spráskl ruce a povídal: „Panečku, to je ale veliký svět! Jestlipak já ho celý přejdu?“ radostně si poskočil a pokračoval v cestě.

Když přišel do prvního města, dával pozor, co kdo povídá. Myslel si, že velcí páni mluví jenom latinsky. Tu šel okolo velkého stavení. Dobře oblečený pán stál ve vratech a pozoroval pacholka, který valil veliký sud. A pán povídá: „Sud kulatý!“ Honza si ta dvě latinská slova dobře zapamatoval. Stále si je opakoval, aby je nezapomněl. Přišel ke stavení, z jehož okna byl vykloněný pán, který pozoroval ptáka pijícího z louže. Tu okolo běžel kluk, ukazoval prstem na ptáka a zvolal: „Rys tu pije!“ Honza to zase uslyšel a hned si všechnu svou latinu zopakoval: sud kulatý, rys tu pije... A měl velikou radost, jak mu študia jdou.

Na konci vsi chystal pacholek káru a že pojede do lesa na klestí. Přišel jeho pán a pacholek mu povídá: „Tu je kára!“ Honza si povídal, jaká je ta latina složitá řeč, ale hlavu má bystrou a všechno si zapamatuje. Za chvíli bude umět latinsky jako česky. Jak šel, do kroku si radostně přeříkával slova, která už uměl: sud kulatý, rys tu pije, tu je kára… Až došel k domu, kde


Když přišel domů, máma spráskla ruce, že už je Honza zase doma a táta povídá: „To jsi v tom světě moc nepobyl, hochu.“ Honza mu na to odpověděl: „Sud kulatý, rys tu pije!“ Táta vyvalil oči: „Co to meleš? Jaký rys?“ Máma chtěla vědět, kde celý den chodil a jestli nemá hlad. Honza jí odpověděl: „Tu je kára, ten to ryje…!“ a tvářil se převelice vážně. Máma zalomila rukama a běžela za tátou. Co se to s tím Honzou stalo, nevěděli ani jeden. Usoudili, že se asi pomátl na rozumu. Táta se vydal pro radu, co si s Honzou počít, za starým pastýřem. Ten poradil studenou vodu.

7/ POHÁDKA

zahradník přerýval rýčem zahradu. Tu vyšel jeho pán a zlostně zvolal: „Ten to ryje!“ Honza zase všechno slyšel a celé si to opakoval. Usoudil ale, že více než deset slovíček by se učit nemusel. To ostatní by mohl zapomenout. K tomu, aby mluvil jako pán, mu to, co zná, určitě stačí. Všechno si znovu zopakoval, otočil se na podpatku a vydal se zpátky k domu. I všechny buchty už snědl. Umínil si ale, že jinak než latinsky už nepromluví.

A naráz. Vylejte mu džber vody na hlavu, však ona ho fantaz hnedle přejde. Táta pěkně poděkoval a utíkal to oznámit domů mámě. Počkali si, až Honza seděl zamyšlený venku pod stájí. Máma vylezla na stáj a na zamyšleného latiníka vylila celé vědro studené vody. Ten vyskočil, chytl se za hlavu a začal volat o pomoc. Přišel táta a vyzvídal, co se mu stalo. Honza mu řekl, že seděl pod stájí, opakoval si latinsky a najednou jako by se nebe roztrhlo a chtělo ho zabít. Od té doby si už Honza na latinu ani nevzpomněl. Více než pánem je lepší být dobrým

Quot linguas calles, tot homines vales Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem

zdroj:


DNY //84 VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ VOLNOČASOVKY

A znáte tenhle? Paní učitelka spadne omylem do pekla. Celá bezradná chodí, bloumá, až najde nenápadný koutek, kam se uchýlí, v klidu sedí a mlčky pozoruje celé dění. V tom přijde na kontrolu sám Lucifer. Když spatří paní učitelku, zděšeně se ptá: „Ženská, co vy tady děláte, vy patříte do nebe a tady je peklo!“ „To je peklo?“ diví se paní učitelka, „a já myslela, že je velká přestávka!“

Jak to bylo, pohádko? Zabloudilo kuřátko za zahradou mezi poli pípá, pípá, nožky bolí. Ve vysokém obilí bude večer za chvíli...

Víte, který český básník a spisovatel napsal pro děti tuto říkanku? Jeho jméno se dozvíte po vyluštění křížovky. 17. září by oslavil 104. narozeniny. A pokud čtete dětský časopis Mateřídouška tak vězte, že byl jeho spoluzakladatelem. Příjemné luštění milí Krajánci! :)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

1. nástroj harfisty 2. jehličnatý strom (sosna) 3. australský vačnatecmedvídek ... 4. africká zvířata s velikýma ušima 5. jídlo 6. otevíráme s tím dveře 7. rezavá lesní šelma 8. ... nám spadla, ... nám spadla. Co to v písničce spadlo? 9. plod stromu buku 10. malá tmavá skvrnka na kůži 11. krákající černý pták 12. bečka 13. jedovatý had, který se kroutí za zvuků píšťaly 14. cedíme přes to čaj 15. první den v týdnu

A znáte tenhle? Nová paní učitelka říká své třídě: „Teď se mi pěkně představíte. Třeba ty, chlapče, jak se jmenuješ?“ „Já jsem Prokop Buben.“ „Na to jsem se neptala, pověz mi, jak se jmenuješ.“ zdroj: kůň, žába, kobra, koala, vrána


Ve dne malá jako myš, v noci všechno přerostu, když mě vidíš, nevidíš.

Znáte tlustou holčičku? Nosí žlutou sukničku. Když jsme ji svlékali, všichni jsme plakali.

Má to oči jako kočka, má to ocas jako kočka, mňouká to jako kočka,

cibule

tma

kocour Kdo má vpředu dvě oči, ale vzadu ještě spoustu dalších?

páv

kocour

A znáte tenhle? Paní učitelka se ve škole ptá: „Pepíčku, jestlipak víš, kde leží Trója?“ Pepíček: „Mezi dvójou a čtýrou!“ zdroj:

Jazykolamář Dokážete správně přečíst a zopakovat následující jazykolam? A dokážete ho rychle opakovat tak, aby se vám nezamotal nebo nezlomil jazyk?

zdroj:

Kolouch, kohout s mouchou mnohou s hloupou chloubou kopou nohou. Plovou dlouhou strouhou ouzkou, chroupou oukrop s pouhou houskou.

9/ VOLNOČASOVKY

Hádankář


/4 DNY / 10 VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ OMALOVÁNKA


11/ OMALOVÁNKA


DNY / /124 A VÝZNAMNÉ VÝROČÍ V ISTANBULU S DĚTMI KAM

Hurá na koně!

J

ízda na koni je mimořádně prospěšnou činností, která dovede vybavit děti pozitivními schopnostmi a celoživotní láskou ke koním. Vždyť samotné dětství je plné příběhů, písní a her o koních, a proto jezdectví může přidat vzrušující novou dimenzi do jejich života.

zdroj:

Jízda na koni je velmi dobrým fyzickým cvičením v přírodě, které:

    

dětem umožní celoživotní lásku ke koním, která se stupňuje s věkem děti inspiruje a dá jim pozitivní důvod být aktivními děti učí dobré koordinaci a rovnováze dětem vylepší sociální dovednosti dětem pomůže si důvěřovat zdroj:

Naučit se jezdit a starat se o zvíře, které je dvakrát větší než oni sami totiž může být ohromující.

Istanbul nabízí hned několik jízdáren: JEZDECKÉ CENTRUM GÜRMAN (tur. GÜRMAN BİNİCİLİK)

Adresa: Büyükçekmece – Istanbul Web: www.gurmanciftligi.wordpress.com

K dispozici je venkovní aréna (45x70 metrů), vnitřní aréna (20x60 metrů) a speciální svahy. Lekce jsou kromě turečtiny nabízeny v angličtině nebo němčině. Počet stájí: 50

K-9 & JEZDECKÝ KLUB (tur. K-9 & HORSE CLUB )

Adresa: Büyükçekmece – Istanbul Web: http://www.k9horseclub.com

Člen Evropské jezdecké asociace. K dispozici je rozlehlá vnější i vnitřní manéž. V areálu se nachází spousta psů a rybník s oranžovými rybami. Počet stájí: 40

ISTANBULSKÝ JEZDECKÝ KLUB (tur. İSTANBUL BİNİCİLİK KULÜBÜ)

Adresa: Çekmeköy – Istanbul Web: http://www.istanbulbinicilik.com

K dispozici jsou dvě vnitřní a jedna vnější manéž. Ideální umístění u lesa s příjemnou restaurací a kavárnou.

JÍZDÁRNA PEGASUS (tur. PEGASUS BİNİCİLİK)

Adresa: Çekmeköy – Istanbul Web: http://www.pegasusbinicilik.com

Na dvaceti třech hektarech je k dispozici jedna vnější manéž, jedna vnitřní manéž a manéž pro poníky. Po jízdě na koni se můžete zchladit v bazénu nebo si zahrát mini fotbal a volejbal.

ISTANBULSKÝ KLUB KOŇSKÝCH SPORTŮ (tur. İSTANBUL ATLISPOR KULÜBÜ)

Adresa: Maslak – Istanbul Web: http://www.iask.org.tr/

Na čtyřiceti hektarech je k dispozici vnitřní a vnější závodní manéž, vnitřní a vnější tréninková manéž a manéž pro poníky.


ilí Krajánci, určitě už máte do školy všechno nachystané. Ořezané tužky, nadepsané sešity a obalené učebnice. Ale mysleli jste taky na svačiny? Jestlipak máte nějakou pěknou krabičku, do které byste si je dávali? Máte? Super! Teď už jen nachystat nějakou dobrou, zdravou sváčuJ

Srdíčkový sendvič Suroviny: dva plátky celozrnného toustového chleba pomazánkové máslo kuřecí šunka nebo plátkový sýr rajče okurka + formička na vykrajování cukroví Postup: Jeden plátek chleba namažeme pomazánkovým máslem, položíme na něj šunku nebo sýr a vložíme kolečko rajčete a okurky. Druhý kousek chleba vezmeme a pomocí formičky vykrojíme srdíčko. Pak chlebem přiklopíme první část – olalá, vznikl originální sendvič, jen se zakousnout!

Nezapomeňte, že správná svačina by měla obsahovat i ovoce nebo zeleninu a pití! Ne však sladké limonády, ale slabý čaj, ovocnou šťávu nebo obyčejnou vodu. Tak dobrou chuť, krajánci!

Vločkové sušenky Suroviny: 1 hrnek ovesných vloček 1 hrnek polohrubé mouky 1 hrnek mrkve 1 vejce ½ hrnku rostlinného oleje

½ hrnku hrozinek ½ hrnku cukru 2,5 lžičky prášku do pečiva 1 lžička mleté skořice ½ lžičky soli

Postup: zdroj:

Mrkev očistíme, oloupeme a nastrouháme najemno. Pozor na prsty, prstové sušenky určitě nechutnají dobře. Potom smícháme s ostatními ingrediencemi. Na plech dáme pečící papír a pokládáme těsto, které jsme nabrali polévkovou lžící. Všechno pečeme tak dlouho, dokud sušenky nebudou jemně narůžovělé.

13/ MALÝ KUCHAŘÍK

M


DNY / /144 A VÝZNAMNÉ VÝROČÍ LEXIKON KRAJÁNKŮV

Milí Krajánci, prázdniny se překulily jako chomáček chmýří ve vánku a škola opět volá milé děti. Krajánek si pro vás připravil slovíčka tentokrát o škole a některá vybral i z obsahu současného zářijového vydání. Kartičky se slovíčky si můžete vystříhat a hrou se tak slovíčka lépe učit a opakovat si je. Příjemnou zábavu!

okul

öğrenci

škola

žák

öğretmen

učitel

okul çantası aktovka

levha

atıştırmalık

tabule

svačina

ders kitabı

teneffüs

učebnice

přestávka


spolužák

örümcek ağı

ödev domácí úkol

mantar houba

pavučina

sonbahar takımyıldızı

(güz)

souhvězdí

podzim

koşucu

běžec

at

kůň

geyik yavrusu

kırpı

koloušek

ježek

15/ KRAJÁNKŮV LEXIKON

sınıf arkadaşı


DNY / /164 VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ ŘÍKANKY

Ivánku náš, copak děláš? Děti jdou do školy, tys ještě v posteli, o nic nedbáš, o nic nedbáš.

Září V září, v září slunce září, podzim bude v kalendáři, žlutou barví topoly, děti jdou zas do školy, ať se jim tam dobře daří. V září, v září slunce září, podzim bude v kalendáři, draky zase pustíme, jablíčka si sklidíme, všichni už se těšíme.

Připravená aktovka Aktovka se raduje, že už zase plná je. Učebnice, desky nové, sešity jsou nadepsané. Novotou jen září penál. Kdo by jídlo s pitím hledal, musí čekat na pondělí, to teprve jdem do školy. Náš táta šel na houby, on tam asi zabloudí, nezabloudí, těšte se, on vám houby přinese.

Básnička o svačině Povídala myši myš, že objevila novou spíž. Honzík nejí svačiny, schovává je ve skříni.

Myšky se tam vydaly a svačinky spapaly. Když, Honzíku, nemáš hlad, svačinu si nemáš brát!

Pastelky Naše paní učitelky půjčily nám pastelky. Nakreslíme obrázek, máme spoustu otázek. Proč je tráva zelená a jablíčka červená? Svítí na ně sluníčko, obarví je maličko a potom hned barevný je svět!


zdroj zdroj:

Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká, nesedávej tam.

Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká, nesedávej tam.

Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká, nesedávej tam.

V potoce se voda točí, podemele tvoje oči, holka modrooká, nesedávej tam.

V potoce je velká voda, vezme-li tě, bude škoda, holka modrooká, nesedávej tam.

V potoce je hastrmánek, zatahá tě za copánek, holka modrooká, nesedávej tam. Holka modrooká, nesedávej u potoka, holka modrooká, nesedávej tam.

zdroj:

17/ ZPÍVÁNKY

HOLKA MODROOKÁ


DNY / /184 A VÝZNAMNÉ VÝROČÍ TVOŘENÍ KRAJÁNKOVO

Hodiny z papíru

P

rázdniny jsou u konce a začíná škola. Někteří z vás půjdou do školy poprvé, někteří ne, ale jisté je, že se teď všichni budeme řídit daleko více podle rozvrhu hodin. A k tomu je třeba si hodiny pořádně procvičit. Pojďme si tedy vyrobit jedny z papíru! Budeme potřebovat:

čtvrtku tvrdého papíru dvě dřívka od nanuků připínáček nůžky barevné fixy, pastelky samolepicí papírovou pásku washi

zdroj:

Postup: Na čtvrtku tvrdého papíru nakreslíme (nebo narýsujeme kružítkem) kruh a vystřihneme jej. Pak podle nákresu obtáhneme a vybarvíme číslice. zdroj:

Nakonec celý ciferník vyzdobíme pomocí barevných fixů a pastelek tak, aby se nám hodiny líbily. Co třeba nakreslit doprostřed velkého tygra?

:


zdroj:

Obě dřevěné ručičky napíchneme na připínáček a připíchneme je do středu ciferníku. Vyčnívající konec připínáčku z druhé strany zafixujeme odlomeným zbytkem dřívka a můžeme jej ještě přelepit lepicí páskou, aby se nám ručičky neuvolnily.

zdroj:

A hodiny jsou hotové! Teď už bude učení času určitě zábavnější!

zdroj: hodiny víla, hodiny žába, hodiny opice, hodiny želva, hodiny medvídek, hodiny tygr

19/ KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ

Pak vyrobíme hodinové ručičky z dřívek od nanuků. Dřívka zlomíme tak, aby jedno bylo asi o třetinu delší, než druhé. Pak zlomené konce omotáme papírovou páskou. Páskou můžeme dozdobit také ostatní části hodinových ručiček.


Těšíme se na vás v Dětském centru ! Milí krajánci, končí léto, končí prázdniny a pro vás je připraveno v pořadí už páté setkání s vašimi českými a slovenskými kamarády. Zveme vás a vaše rodiče na dětský workshop

zdroj

Bláznivé postavičky z kaštanů Kdy: v neděli 21. září od 10 hod. Kde: v Beylikdüzü a Çekmeköy Bližší informace budou zasílány emailem a budou zveřejněny také na Facebooku ve skupině Čeští krajané v Istanbulu.

zdroj

zdroj

zdroj

zdroj

Program dalších workshopů:

Krajánek 9 / září 2014  

Prvního září nezačíná dětem jen škola, ale vychází pro ně i nové číslo Krajánka. A nejen pro děti. Aby září nebylo jen o začínajícím školní...

Krajánek 9 / září 2014  

Prvního září nezačíná dětem jen škola, ale vychází pro ně i nové číslo Krajánka. A nejen pro děti. Aby září nebylo jen o začínajícím školní...

Advertisement