Page 1


OBSAH  ÚVODNÍK / 2

Ahoj Krajánci!

OBSAH: Úvodník Mistr Jan Hus Výročí a významné dny Pranostikář Pohádka Volnočasovky Čím vyplnit prázdniny Kam s dětmi v Istanbulu Omalovánka Krajánkův lexikon Krajánkovo tvoření Volnočasovky Říkanky a zpívánky Tipy na výlety Volnočasovky Malý kuchařík Španělsko, Madrid Dětské centrum

2 3 4-5 6-7 8-9 10-11 12-13 14-15 16-17 18-19 20-21 22-23 24-25 26-27 28-29 30 31 32

Redakce časopisu Krajánek: Barbora Aydın Eva Sevinçli Ivana Kaçmaz Jitka Lores Zákoucká Lucie Yakut Marie Švédová Radka Çelik Soňa Klimešová Titulní stranu připravila: Magdaléna Sevinç Jazyková korekce: Kateřina Kočová Grafická úprava: Radka Çelik, Ivana Kaçmaz, Soňa Klimešová Odpovědná redaktorka: Radka Çelik Kontakt: krajanek@krajaneistanbul.cz © Čeští krajané v Istanbulu

A je to tady, nejkrásnější část roku, prázdniny, právě začínají. Čeká vás léto plné slunce, moře, zábavy a odpočinku. A odpočívat bude i Krajánek, i ten si totiž udělá prázdniny. Proto jsme pro vás připravili rozšířené vydání, abyste o nic nepřišli. Už máte nějaké plány na léto? Jedete někam na dovolenou? Třeba k moři v Turecku nebo do Česka? Kromě klasických témat, se kterými se setkáváte každý měsíc, se Krájánek rozrostl o tzv. „volnočasovky“ - v těch najdete například tipy na výlety v České republice nebo hlavolamy a rébusy. Ať už budete kdekoliv, pořád na sebe dávejte pozor! Mažte se krémem, ať se nespálíte, neskákejte do vody, kterou neznáte a nezapomeňte hodně pít! Přejeme vám příjemně strávené chvilky s Krajánkem. Krásné prázdniny! Krajánkův tým


istr Jan Hus se narodil kolem roku 1370 v Husinci a zemřel 6. července 1415 v Kostnici (Německo).

Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský profesor, reformátor českého jazyka (upravil a zjednodušil český pravopis) a kazatel českém jazyce. Kazatel je člověk vzdělaný v církevním učení, který vykládá svým posluchačům Bibli v souvislosti s běžným životem.

Jan Hus byl, po anglickém kazateli Johnu Wycliffovi, jehož myšlenkami byl inspirován, jedním z prvních kritiků a reformátorů církve. Svým učením předběhl dobu téměř o jedno století. Od roku 1398 vyučoval Hus na pražské univerzitě. V letech 1409–1410 byl jejím rektorem, neboli hlavním představitelem. Ve svých náboženských textech a pracech kritizoval mravní a společenský úpadek, v němž se dlouhodobě ocitla katolická církev. Hus je pravděpodobně autorem prvního soustavného výkladu českého jazyka, který se nazývá O českém pravopise. V češtině mluvil k věřícím z kazatelny a taky psal česky další díla. Kacíř byl ve středověku ten, kdo měl odlišný náboženský názor, který se neslučoval s danou vírou.

Katolická církev českého kazatele označila za kacíře, jeho učení odsoudila a nakonec jej v roce 1411 definitivně vypověděla z katolické církve. Poté co odmítl odvolat své učení, byl Jan Hus na koncilu (církevní soud) v Kostnici odsouzen k upálení na hranici, ačkoliv mu předtím císař Zikmund Lucemburský zaručil bezpečnost. Stalo se tak 6. července 1415. Kostnice je město, které leží na jihozápadě Německa na hranici se Švýcarskem.

K Husově odkazu se brzy přihlásili husité a později i další církve a společnosti vzešlé z reformace, tedy přeměny společnosti (např. Českobratrská církev husitská). Pravoslavná církev uctívá Husa jako svatého mučedníka. V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa, a uznal ho jako velkého reformátora katolické církve. Datum upálení Jana Husa je českým státním svátkem. „Proto, věrný křesťane, hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň

Hus byl nucen pro své učení odejít z Prahy. Odstěhoval se na Kozí Hrádek, kde mluvil a kázal prostému lidu přímo pod širým nebem.

pravdy až do smrti. Mistr Jan Hus

3/ MISTR JAN HUS

M


VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ DNY / 4

6. července 1907 se narodil Jaroslav FOGLAR ————–—-——

Český spisovatel a vynálezce hlavolamu ježek v kleci. Psal o skautech, tedy o dětech, které jsou velmi odvážné, zvídavé a mají rády přírodu. Jeho nejznámější kniha Rychlé šípy by určitě neměla chybět ve vaší knihovně.

8. července 1838 se narodil Ferdinad von ZEPPELIN ————–—-——

Vynálezce vzducholodě nazývané zeppelin, která sloužila nejen ke krátkým výletům, ale také k cestám po celém světě. Zeppelin byl takový dědeček dnešních letadel.

5.7. Mezinárodní den objetí zdarma Den, kdy se lidé na celém světě objímají. Vymyslel ho jeden cestující, který se neměl s kým obejmaout a přivítat při svém příletu do Sydney. Napsal si nápis Objetí zdarma, lidé k němu začali přicházet a objímat ho. Zkuste to! Objetí opravdu nic nestojí!

2.7. Světový den UFO

Létající talíř-UFO, taky známý jako neidentifikovatelný předmět, se prý objevil 2.7. 1947 na jednom ranči. Nikdo jej neviděl, jen byla slyšet obrovská rána a po ní se našly úlomky neznámého kovu a plechu.

14. července 1939 Snad nejvýznamnější český zpěvák.

Letos slaví už 75. narozeniny! Jeho hity si dodnes pobrukují vaše babičky a Karel maminky. Tak schválně, poproste je, jestli by vám nezazpívaly kousek GOTT písničky To musím zvládnout sám ne————–—-—–— bo Kávu si osladím. Nazpíval také známou úvodní znělku ke kreslenému seriálu Včelka Mája. se narodil


23. srpna 1851

se narodil

se narodil

Jan

Alois

LUCEMBURSKÝ

JIRÁSEK

————–—-——

Český král, za ženu si vzal Elišku Přemyslovnu a byl otcem Karla IV. Byl známý jako udatný rytíř, který se zúčastnil mnoha bojů a který získal nová území.

————–—-——

Český spisovatel. Napsal spoustu románů o české historii, například Staré pověsti české. Mnohé z nich byly zfilmovány, např. F.L.Věk. Jeho knihy se dnes obtížně čtou kvůli zastaralé češtině. V Hronově, místě jeho narození, se každoročně koná divadelní festival Jiráskův Hronov.

13.8. Den leváků

Erb se symboly Lucemburska a Čech.

————–—-

5. srpna 1930

Ano, takový den opravdu existuje! I leváci slaví, a to proto, aby si praváci uvědomili, jak je někdy obtížné zvládnout jednoduché věci levou rukou tam, kde je vše vymyšleno jen pro pravoruké.

se narodil Neil

Pohled z povrchu Měsíce na Zemi.

ARMSTRONG ————–—-—

Americký astronaut, který jako první člověk přistál na Měsíci. Bylo to 21. července 1969 při expedici Apolo 11.Tehdy vyslovil významnou větu: „Je to jen malý krůček pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“ Věděli byste, co tím chtěl astronaut říct?

zdroje: Země, stopa, astronaut

5/ VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ DNY

10. srpna 1296


PRANOSTIKÁŘ / 6

Pranostikář

M

áme tu prázdniny, dlouhé, dvouměsíční a tak si tentokrát přečtete o pranostikách a svátcích rovnou ke dvěma letním měsícům: červenci a srpnu. Krásné prázdniny! Zatímco v červnu se plody třešní a jahod červenají a začínají zrát, červenec je měsícem jejich zralosti a zbarvení do ruda. Srpen získal svoje jméno díky zemědělství. V osmém měsíci v roce totiž vrcholí období žní a zvláště v dřívějších dobách srp ke žňovým pracím neodmyslitelně patřil.

Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci v roce.

Červencové pranostiky     

Když dne ubývá, horka přibývá. Když červenec pěkně hřeje, o Vánocích se zima zaskvěje. Jaký červenec, takový leden. Slunce peče - déšť poteče. Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití.

KONEC MEDARDOVY KÁPĚ V červnu jsme v Krajánkovi psali o Medardovi a jeho kápi. Věděli byste, kdy konečně skončí 40 denní období letních dešťů? :) Je to na svátek Martiny. To je 17. července. Všimli jste si, jestli na Medarda, 8. června, opravdu zapršelo?


Připomíná se jím začátek křesťanství a vzdělanosti v českých zemích. Slaví se 5. července jako státní svátek České republiky. Svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj, často označovaní jako bratři ze Soluně, přišli na Moravu s cílem šířit křesťanství mezi lidem. Na Velkou Moravu dorazili zřejmě na jaře roku 863. Konstantin vytvořil k tomuto účelu speciální nové písmo hlaholici a společně s bratrem Metodějem přeložili liturgické knihy do staroslověnského jazyka. zdroj:

Papež Jan Pavel II. prohlásil oba bratry v prosinci roku 1980 za spolupatrony Evropy. Dnes si lidé připomínají tento významný den oslavami na Velehradě u Uherského Hradiště. Každoročně se zde konají Dny lidí dobré vůle, jako vzpomínka na oba významné věrozvěsty.

Srpnové pranostiky  V srpnu mlhy na výšinách - jistá voda, když v nížinách - to    

pohoda. Moc hub srpnových - moc vánic sněhových. Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu. Když je v srpnu ráno hodně rosy, mají z toho radost vosy. Srpen má nejkrásnější počasí v roce.

Co červenec neuvaří, srpen nedopeče.

7/ PRANOSTIKÁŘ

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


POHÁDKA / 8

TŘI RADY Byl jednou jeden moc bohatý kupec a jeden moc chudý. Ten bohatý byl tomu chudému za kmotra, ale nikdy mu v nouzi nepomohl, protože byl velice lakomý.

I přihodilo se jednou, že jeli oba do dalekého města. Bohatý kupec jel, aby svůj vůz zbožím naplnil a hodně vydělal. Chudý jel, aby vůz i s koněm prodal a na zádech trochu zboží domů přinesl. I přišli na oběd do hospody. Bohatý seděl zvlášť, před sebou dobrý oběd, chudý seděl také zvlášť a měl před sebou jen chudý obídek. Tu přišel žebrák a prosil o almužnu nejdříve ovšem toho, co měl před sebou pečeni. Bohatý kupec se na něho rozzlobil a aby se klidil pryč. Chudý kupec vytáhl z kapsy groš, podal ho žebrákovi a přidal k tomu ještě trochu svého skromného oběda. Žebrák vroucně poděkoval, a když vyšel chudý kupec ven, povídal mu: „Pane, já vím, že jste se se mnou rozdělil o svůj poslední groš, chci se vám za to odvděčit. Dám vám tři rady: Předně, neopouštějte nikdy starou cestu pro novou, za druhé, nenocujte v hospodě, kde je mladá šenkýřka a starý šenkýř, a za třetí, nesvěřujte žádné

tajemství ženě. Zachováte-li tak, budete šťastný a vzpomenete si často na starého žebráka.“ Chudý kupec poděkoval žebráčkovi za rady a ten odešel. Po obědě se oba kupci zvedli a vydali se na cestu. Když ujeli kus, nutil chudý bohatého, aby jeli starou cestou, že si cestu o dost zkrátí. Ale bohatý si nedal říci a vydal se novou cestou. Chudý uhnul a dal se tou starou. Myslel při tom na žebrákovu radu. Netrvalo dlouho, tu zakopnul kůň o kořen, který se táhl přes cestu, ten se vyvrátil a zpod něho se vyvalil kotel peněz. Kupec zavýskl, sebral peníze, stokráte v duchu žebrákovi poděkoval a s radostí kotel do vozu schoval. Bylo po nouzi a po starosti! Do další hospody přijel dříve než bohatý kupec. Když ho tam neviděl, poslal mu naproti pacholka s koňmi. Ten musel bohatého sedláka čtvrt hodiny z bláta vytahovat. Teprve nyní bohatý litoval, že chudého neposlechl. Ten se mu velmi vysmál. Mezitím vypozoroval chudý kupec, že je v hospodě hezká hospodská a starý ošklivý hospodský. A v hospoě již neměl stání. Bohatý však na jeho naléhání nedbal a dále s ním jet nechtěl. Mladá šenkýřka se mu líbila. Chudý odešel sám, ale jen do vedlejší hospody. V noci mu to nedalo pokoje a byl zvědavý, proč mu žebrák radil, aby v první hospodě nezůstával. Sebral se, šel ven a vloudil se pod okna, kde bohatý kmotr spal. Najednou se o půlnoci pomalu otevřelo okno, ozval se šepot a dolů lezl muž zahalený v plášti. Kupce


našeho skrblivého kmotra zabil. Měj rozum a drž jazyk za zuby, ani nevíš, co by se mi stalo, kdyby se to prozradilo.“ Žena slíbila, že nic neprozradí.

Ráno, sotva se rozednilo, strhl se pokřik, že cizí kupec, co zůstal v hořejší hospodě, zabil starého hospodského. Hned ho zavřeli do vězení. Chudý kupec se sebral, vše, co v noci viděl, řekl obecnnímu strážníkovi, a ukázal mu kus uříznutého pláště. Začalo se vyšetřovat a brzy zločince našli. Byl to mladý chasník, který chodil za šenkýřkou. Bohatý kupec byl puštěn na svobodu, děkoval chudému a slíbil, že ho nikdy v nouzi neopustí. Ten se nemusel ale již na pomoc bohatého kmotra spoléhat, neboť sám byl bohatší. Chudý, nyní také již bohatý kmotr, nakoupil a jel domů. Druhý zůstal ještě déle na cestě. Přijížděje k domovu, chtěl se přesvědčit, zdali i třetí rada žebrákova byla dobrá. Koupil tedy zabité tele, svázal ho do pytle a hodil na vůz. Se soumrakem dorazil domů, kde ho již starostlivá žena čekala s úzkostí. Divila se, když muž začal vykládat všechno to zboží. Takové ve městě nikdo neměl.

Druhý den byla v hospodě muzika. Kupec vzal několik tolarů do kapsy, ženu pod paží a šel se trochu poveselit. Bylo tam několik měšťanek a měšťanů, samí známí. Kupec i kupcová dali se do tance. Kupec ale naschvál se ženou netancoval a prováděl vždy jen druhé ženy, to kupcovou vždy více a více mrzelo. Konečně přišla k němu a začala mu domlouvat. Kupec se smál, a tím ji ještě více rozhněval. Začala hlasitě nadávat: „Ty ošemetníku, šejdíři, ty vrahu, chceš mě zabít, jako jsi zabil kmotra. Myslíš, když máš v kapse uloupené peníze, že smíš mnou pohrdat a jen pro jiné oči mít? Ne, ne, půjdu a dosvědčím, že jsi kmotra zabil a do sklepa ho zakopal.“ Tak křičela žárlivostí rozezlená žena před užaslými hosty.

„Proboha, muži, kdo ti dal tolik na dluh?“ ptala se. „To všecko je moje jmění. Ale teď mi pomoz dát ten pytel dolů, vezmi klíček a pojď do sklepa,“ poroučel muž, když se dostal až k pytli, kde bylo tele. Žena pospíchala rychle za mužem do sklepa, celá nedočkavá, co dalšího jí poví. Ve sklepě povídá muž: „Abys věděla, ženo, zač jsem to zboží nakoupil, kde jsem vzal peníze, tedy věz, že jsem na cestě

Hned se měšťané kupce chopili a jeden z nich se běžel ptát bohaté kupcové, zdali její muž je doma. Za chvíli ale přišel zpět se zprávou, že kupec nyní přijel. „Co to tedy ta žena povídala?“ ptal se jeden druhého. „Povídala to, co jsem jí řekl,“ ozval se kupec pln smíchu. „Posaďte se zase na svá místa a já vám povím, co se mi na cestě přihodilo.“ Měšťané sedli a kupec jim začal vyprávět o žebráčkovi. Když všecko vypověděl, doplnil: „Nyní jsem se o pravdě jeho třetí rady také přesvědčil. Běda, kdybych byl kmotra vskutku zabil a ženě tajemství svěřil!“ Měšťané se smáli, ženy se hněvaly, ale kupcova žena litovala svého unáhleného chování a svatosvatě muži slibovala, že si příště dá na pusu dobrý pozor. Jestli to vskutku učinila, není známo.

zdroj:

9/ POHÁDKA

napadlo, že mu kus pláště uřízne. A šmik! Bylo hotovo. Okno se zavřelo a muž v plášti odešel do jiného stavení ve vsi. Kupec šel spát.


VOLNOČASOVKY / 10

Pomozte najít myšce cestu k sýru Tudy, nebo tamtudy…?

A znáte tenhle? Plazí se chlap po poušťi a najednou za sebou slyší: „Ssssss.“ „Zmije!“ lekne se a začne utíkat. Za chvíli je ale na pokraji svých sil. Zmije se k němu doplazí a řekne: „Sssssem ti chtěla pomoct...!“


Pračlověk si čte vysvědčení svého syna a říká: „To, že máš trojku z lovu chápu, jsi ještě malý. Ale, že si propadl z dějepisu, který má jen dvě strany, to je hanba!“

Hádanky

Hleďme na ni, parádnici: puntíky má na čepici. Bílý závoj, nožka laní... Pozor na tu krásnou paní! Kdo je to?

Stojí, stojí dub a na tom dubě dvanáct větví, na každé větvi po čtyřech hnízdech a v každém hnízdě po sedmi vajíčkách.

muchomůrka

rok zdroj:

Má sto jehel, žádnou nit. Umí dupat, ne však šít. Kdo je to?

Pod dubem leží na trávě, rádiovku má na hlavě. Kdo je to? žalud

ježek

Jazykolamář Dokážete správně přečíst a zopakovat následující jazykolamy? A dokážete je rychle opakovat tak, aby se vám nezamotal nebo nezlomil jazyk?

Honza draka zabil, princeznu si vzal, a tak se stal z Honzy ve zlatém zámku král. Měla babka v kapse vrabce, vrabec babce v kapse píp. Zmáčkla babka vrabce v kapse, vrabec babce v kapse chcíp. Poslali mě naši k vašim, aby přišli vaši k našim Když nepůjdou vaši k našim, tak půjdou naši k vašim.

zdroj:

11/ VOLNOČASOVKY

A znáte tenhle?


ČÍM VYPLNIT PRÁZDNINY / 12

Práááázdniny! To nejlepší z celého školního roku je tady! Žádné vstávání, žádné dlouhé vysedávání ve škole, žádné učení - mučení! Teď se vaši rodiče určitě mračí, co vám to tady píšu ... jasně, škola je moc důležitá, ale každý potřebuje pauzu. A už víte, co budete dělat o prázdninách? Zkuste některý z našich 14 zaručených prázdninových typů.

buřty! pečte ň něco o a ň o i alesp šeli jte ohe Uděle buřty, tak s zkou

d ne Už jste Ne? A poku o ugrilujte. bory? h dobré pékané bram oho! t třeba o k rychle do a t o N

Běžte do muzea nebo na výstavu! Na výběr máte širokou škálu možností. Zeptejte se rodičů, jestli by vám na internetu pomohli vyhleadat, jaká muzea či aktuální výstavy jsou ve vašem okolí.

Pře

čtě te

Urč Kraj si zn o itě ánk t o vu tip am na va v všec ůn h y a jdet dán na vol to, co e spo í! ném dě oo čas lat ve ustu e.

Vymyslete si s kamarády svoji tajnou řeč nebo p ísmo a vym ěňujte si tajné vzk azy! Občas je pře ce príma, k dyž vám nikdo nerozumí:-)

Pokud budete u moře, zahrabejte se do písku. Ale pozor, hlavu nechte venku! :-)

Hrajte šipkovanou! Je potřeba víc dětí, takže přizvěte kamarády a vytvořte dva týmy.Připravteněkolik otázek a úkolů (zazpívat písničku,natrhat nějaké druhy rostlin, udělat dřepy, vymyslet básničku...) První vyrazí jedno družstvo, které označuje cestu 'šipkami' z větviček, kamínků.... Lístečky s úkoly se schovají pod kameny, do kmenu stromu, napíchnou na větev apod. Místo s úkolem se označí kolečkem na cestě s počtem kroků, které odpovídají vzdálenosti 'schovaného' úkolu. Druhé družstvo vyrazí s papírem a nalezené úkoly si zapisuje. V cíli jsou zkontrolovány. Pokud najdou všechny úkoly, vyhráli, pokud ne, vyhrává první družstvo.


Stavět hrady z písku je sice zábava, ale už jste někdy vytvářeli třeba rybu? Nebo želvu?

se? nkr v le A co bu ně ale ho! Klid c é k ž ě t nic pomo Není to prosit o a. A o p e t e můž dečk nebo dě zeptat na tatínka c ji se h když meňte o p a z e bunkry, n y k a t li mě to, jestli byli malí.

se celí ře a pak o m o d Vlezte v písku! vyválejte :-)

ělé na ou skv o bálu! s j y n i Prázdn í maškarníh pousta e je s ádán uspoř ahradě, kd žou být mů na z Třeba oru! Masky ckét émati a,… s t o pro b e átk lné n y, zvíř v a libovo t s o kové p pohád

í Den

k

Pište prá zdninový deník! Až bude te mít tř e ba v zimě dlo uhou ch víli, uděláte si č vzpomín aj a budete a kulišárny t na všechny , které js te v létě provádě li.

Uspořádejte soutěžní den pro sebe a své kamarády! Soutěžit můžete v různých disciplínách, třeba opičí dráha, hry jako Prší, Pexeso... Fantazii se meze nekladou! Určitě kamarády potěšíte, když jim vyrobíte i diplomy a třeba medaile!

Udělejte si Halloween Halloween ! v létě? No ano, slyšíte dobře. Sice asi nenajde te dýni, ale každý v létě je přec e miluje co? Melou ny! Opatrn ě seřízněte vršek melo unu. 'Čepič ku' dejte stranou. Vzn ikne vám o tvor do melounu, d íky kterém u m dužinu vyd ůžete laba nebo rovno t a dát do mističky u sníst. Pak ještě lžící seškrábejte zbytky, vyří zněte obličej a je to!

Vyrobte si telefon z kelímků - Na jeho výrobu potřebujete 2 plastové kelímky (např. od jogurtu) nebo 2 plechovky a pevný provázek. Na dně obou kelímků udělejte díru na protažení provázku. Pomocí uzlů provázek v kelímku zavážete. Provázek s kelímky natáhnete a telefon je hotový. Stačí již jen začít mluvit do kelímku. Nezapomeňte, že pro správnou funkci je potřeba, aby provázek byl vždy natažený a ničeho se nedotýkal. zdroje: meloun, buřt

A hlavně - dávejte na sebe pozor!

13/ ČÍM VYPLNIT PRÁZDNINY

De-


KAM S DĚTMI V ISTANBULU / 14

K

onečně je tady léto v plném proudu, což znamená, že stojí za to být všude jinde než doma. Prázdniny nejsou jen na lenošení a zábavu ... teda, vlastně jsou. Ale někdy i trocha vzdělání o prázdninách může být plná zábavy. Tak kam si vyrazíme dnes? Hurá do ZOO!

Zoologická zahrada Faruka Yalçına v Darıca Kde: Darıca-Kocaeli Otevírací doba: 8:30-17:00 Vstup : dospělý 20 TL Více informací na: www.farukyalcinzoo.com Darica je unikátní zoologická zahrada nacházející se kousek od Istanbulu (asijská strana), v kraji jménem Kocaeli. Protože není od Istanbulu tak daleko, říká se jí často jen zkráceně „Istanbulská ZOO.“ Istanbulská ZOO nabízí svým návštěvníkům přes dvě sta druhů fauny a dva tisíce druhů zvířat.

Mezi nejvyhledávanější tvory patří lachtani, medvědi, tygři, lišky, velbloudi, zebry, kozy, opice, krokodýli, želvy, hadi, ptáci a ryby. Nejnovějším exemplářem bude červená panda, kterou budou moci zhlédnout návštěvníci v Istanbulské ZOO již brzy. 21. června se slaví Světový den žiraf. Pokud tedy nějakou žirafu znáte a nepopřáli jste jí, rozhodně to udělějte. Jistě bude mít velikánskou radost! Kromě zvířat je Istanbulská ZOO i jednou velkou botanickou zahradou, ve které najdete až dvě sta padesát různých druhů flóry.


♪♪♪ Máme rádi zvířata, zvířata, zvířata, Protože jsou chlupatá a mají hebkou srst. (srst srst srst srst srst srst srst) V zoologické zahradě, zahradě, zahradě, nehlaďte lva po bradě, ukousne vám prst. (prst prst prst prst prst prst prst)

I když máme deset prstů, každého je škoda. Máme rádi zvířata, zvířata, zvířata, Protože jsou chlupatá a mají hebkou srst. (srst srst srst srst srst srst srst) Například ježek!

Chybuje ten, kdo lvu skrz tu mříž svou ruku podá.

Text: Jiří Suchý

zdroj: lev,, zvířata

ISTANBULU DĚTMIVVISTANBULU KAMS SDĚTMI 17/ KAM 15/

Ještě než vyrazíte na tu velkolepou podívanou, stálo by za to naučit se jednu hezkou českou písničku. Jmenuje se „Máme rádi zvířata“. Při bloumání zahradou vám určitě sedne do noty. Tady už letí samotný text:


OMALOVÁNKA / 16


17/ OMALOVÁNKA


KRAJÁNKŮV LEXIKON / 18

Milí Krajánci, tak už začaly ty dlooouho očekávané prázdniny, škola je zavřená a celé dva měsíce si budete užívat volna. Krajánek si pro vás ale i tentokrát připravil kartičky s česko-tureckými slovíčky. O prázdninách si tak můžete hrát a trochu se i učit. Ale jen trochu. :)

tüccar kupec

zengin bohatý

yaban arısı kovanı

vosí báň

fakir chudý

karınca mravenec

arı sürüsü včelí roj

yaz tatili okul karnesi vysvědčení

letní prázdniny


vlajka

yaz kampı letní tábor

saman

dere

seno

potok

dondurma

gezi

zmrzlina

výlet

deniz moře

kumdan kale hrad z písku

uzay vesmír

uzaylı

mimozemšťan

19/ KRAJÁNKŮV LEXIKON

bayrak


KRAJÁNKOVO 20 TVOŘENÍ // 20 KRAJÁNKOVOTVOŘENÍ

LODIČKA Z PAPÍRU

O

prázdninách určitě vyrazíte s rodiči někam k vodě, vždyť léto je ke koupání jako stvořené! U vody je navíc spousta legrace. A dají se na ní pouštět lodičky. Proto si dnes společně složíme papírovou lodičku. Je to jednoduché, tak pojďme na to! Budete potřebovat: čtvrtku papíru (klidně barevnou, ať je lodička veselá), šikovné ruce (nebo maminku s tatínkem jako pomocníky —————————————..————–——— Nejdříve papír přeložíme napůl. Přesně tak, jak je to na obrázku.

Potom papír přeložíme znova napůl, ale hned zase rozložíme.

Potom oba vrchní rohy přeložíme ke středu tak, jak je to na obrázku.

Přesahující proužek papíru přehneme nahoru.

zdroj:


Spodní proužek papíru znova přehneme nahoru.

Potom vezmeme za střed na každé straně a úplně otevřeme. Vznikne nám čtverec.

Spodní trojúhelník přehneme nahoru. To stejné uděláme i na druhé straně.

Opět skládanku rozevřeme, stejně jako jsme to udělali předtím v kroku 7. Už zase nám vznikne čtverec.

Vezmeme za horní cípy a roztáhneme.

A lodička je HOTOVÁ!

Teď už jen najít nějakou vodu a můžeme vyplout! Pokud nejste zrovna u rybníka nebo u moře, stačit bude klidně i napuštěná vana nebo umyvadlo. :)

21/ TVOŘENÍ KRAJÁNKOVOTVOŘENÍ 21/ KRAJÁNKOVO

Růžky zahneme dozadu a otočíme.


VOLNOČASOVKY / 22

Najdi 5 rozdílů Dokážete najít pět rozdílů? Můžete si zasoutěžit doma se sourozenci, rodiči nebo kamarády. Kdo dřív najde všechny odlišnosti mezi obrázky, vyhrává. Odměnu si můžete vymyslet. sami. :)


Letí tři mouchy a první povídá: „ Pozor, stěna!“ Bum. „Vidíme.“ Bum, bum... V tajence najdete jméno snad nejznámějšího a nejšikovnějšího mravence z dětských knížek. Příjemnou zábavu, milí krajánci. :) 1. puška

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. šnek 3. krása 4. hospodář na statku 5. nástroj pro zatloukání hřebíků 6. druh pštrosa 7. nástroj dřevorubce 8. malá kapka 9. domácí zvíře, které bučí 10. plody ořešáku 11. Zazvonil zvonec a pohádky je (...).

11

12. ležíme a spíme na ní

12

13. jméno kočky

13 zdroj:

Víte jak se lidově říká konvičce na mléko? Vyluštěte si následující křížovku. :) Slova do políček vpisujte od středu, všechna začínají na písmenko R. Do tajenky doplňte písmena podle číslv označených políček. zdroj:

A

8 1

A. kapr a pstruh B. první část dne

B

C. ráno je v trávě mokrá (…)

3

C

H

E. horní končetina

R

7

G

D. klepetáči

5

4

F

F. slovní pomoc

6

G. když smrkáte, máte (…)

2

E

D

H. léta

Tajenka

1

2

3

4

5

6

7

8

23/ VOLNOČASOVKY

A znáte tenhle?


ZPÍVÁNKY / 24

Když jsem já sloužil

zdroj

Když jsem já sloužil to první léto, vysloužil jsem si kuřátko za to. A to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře. Když jsem já sloužil to druhé léto, vysloužil jsem si kachničku za to. A ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře. Když jsem já sloužil to třetí léto, vysloužil jsem si husičku za to. A ta husa chodí bosa a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře.

Když jsem já sloužil to pátý léto, vysloužil jsem si telátko za to. A to tele hubou mele a ten vepř jako pepř a ta husa chodí bosa a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře. Když jsem já sloužil to šestý léto, vysloužil jsem si kravičku za to. A ta kráva mléko dává a to tele hubou mele a ten vepř jako pepř a ta husa chodí bosa a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře.

Když jsem já sloužil to čtvrtý léto, vysloužil jsem si vepříka za to. A ten vepř jako pepř a ta husa chodí bosa a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře.

zdroj


Když jsem já sloužil to osmý léto, vysloužil jsem si botičky za to. A ty boty do roboty a ten vůl jako kůl a ta kráva mléko dává a to tele hubou mele a ten vepř jako pepř a ta husa chodí bosa a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře.

Liška v srpnu plaší myšku, dívá se jí do pelíšku, myšák Vašek šišky leští, našel všechny, šibal v dešti.

Zmrzlina V parném letním odpoledni na chvilku si někde sedni. Sedni si tam do stínu, dej si třeba zmrzlinu. Jahodovou, vanilkovou, nebo třeba citronovou? To je přece letní hitzmrzlinou se ochladit!

ČERVENEC to je věc, začínají prázdniny, můžeš sbírat maliny nebo taky jahody a cákat se u vody, borůvkami natřít nos, každý může chodit bos, hledat hříbky na mechu, trochu dělat neplechu, chodit pozdě spát, celý den si hrát na kovboje, na zloděje, pořád se tu něco děje… U vody Slunce hřeje, slunce pálí. Kdo si nejvíc léto chválí? Ten, kdo se právě u vody v trávě válí.

LETNÍ KOUKÁNÍ Zajíc vlezl do jetele, motýl kytkou houpe, v potoce se voda mele, ryba se tam koupe.

25/ ZPÍVÁNKY A ŘÍKANKY

Když jsem já sloužil poslední léto, vysloužil jsem si děvčátko za to. To děvčátko jak poupátko a ty boty do roboty a ten vůl jako kůl a ta kráva mléko dává a to tele hubou mele a ten vepř jako pepř a ta husa chodí bosa a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka stele postel v komoře.

Když jsem já sloužil to sedmý léto, vysloužil jsem si volečka za to. A ten vůl jako kůl a ta kráva mléko dává a to tele hubou mele a ten vepř jako pepř a ta husa chodí bosa a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře.


TIPY NA VÝLETY / 26

Tipy na výlety Pravděpodobně většina z vás pojede během prázdnin do České republiky navštívit babičky a dědy, tety, strýce, bratrance, sestřenice a kamarády. Tyhle příjemné chvilky strávené v kterémkoliv koutu Čech, Moravy nebo Slezska můžete zpestřit i nějakým výletem po České republice. A že nápadů, kam se vydat, je spousta, to vám hned dokážeme! KROKODÝLÍ ZOO Kajmani, krokodýli, aligátoři, jedovatí hadi...tak tahle zvířata můžete na vlastní oči obdivovat v Krokoýlím ZOO Protivín u Příbrami. Součástí ZOO je i muzeum s více než 1 200 exponáty, mezi kterými najdete obratlovce jako např. kočkovité šelmy, medvědy, slony, nosorožce, rozsáhlou sbírku hmyzu a také bezobratlé živočichy. V ZOO se mohou pochlubit jednou světovou raritou: bílým krokodýlem! Nevěříte, že existuje? Tak honem do Protivína! Otevřeno mají denně od 10 do 17 hodin. www.krokodylizoo.cz/uvod

zdroj: zdroj

TOULOVCOVY PRÁZDNINOVÉ PÁTKY 2014 Uz po šestnácté se budou konat na litomyšlském náměstí Toulovcovy prázdninové pátky. Každý pátek od 4. července do 29. srpna v 18 a 19:30 hodin se mohou malí i velcí diváci těšit na festival pohádek a folkových koncertů na Toulovcově náměstí v Litomyšli. Vstupné je dobrovolné. www.litomysl.cz/ POHÁDKOVÉ REJDIŠTĚ NA STARÝCH HRADECH Pojďte si hrát na hrad! Na nádvoří Starých Hradů (u Mladé Boleslavi) na Vás čekají veselé princezny, čarodějnice, popletení čerti, čarocezny a čertenice. O prázdninách každou středu a neděli zde připravili soutěže a hry s pohádkovými bytostmi, ve kterých budete muset například nakrmit obry a nebo závodit s čerty a jejich pekelnými vidlemi. Také můžete navštívit tři pohádkové prohlídkové okruhy. www.starehrady.cz/

zdroj:


zdroj

zdroj:

zdroj:

SPEJBL, HURVÍNEK A MÁNIČKA NA ZÁMKU Zavítáte-li na severní Moravu, určitě byste měli návštívit zámek Linhartovy (u Krnova), kde se po celé léto koná výstava loutek Spejbla, Hurvínka a Máničky. Součástí expozice jsou také největší papírové sochy na světě těchto pohádkových postav, které vytvořily tamní děti ve výtvarném kroužku. zdroj:

Přijďte se podívat na loutky, které letos slaví již 95. narozeniny!

www.zameklinhartovy.cz/ MUZEUM LEGA V TÁBORU Kdo z nás si někdy nehrál s legem? Teď tu mám jeden typ pro milovníky lega. V městě Tábor nedávno otevřeli Muzeum lega, které se nachází přímo v historickém jádru města. Muzeum je rozděleno do několika tématických okruhů. Mezi vystavovanými modely najdete i miniatury z celého světa. V létě je muzeum otevřeno od pondělí do neděle od 10 do 18 hodin. Vítejte ve světě malých součástek! www.muzeumlegatabor.cz/ zdroj:

zdroj:

27/ TIPY NA VÝLETY

neboli Festival hračky z přírodního materiálu na zámku v Kamenici nad Lipou (u Jindřichova Hradce) . Z čeho je složeno slovo ⁿhračkobraní ⁿ? Ano, správně, jsou to dvě slova: hračka a braní. A co to vlastně znamená? No, to zjistíte, až se vydáte do Kamenice nad Lipou, kde ve dnech 9.-13. července proběhne již 9. Hračkobraní spojeneé s bohatým programem pro děti. Až si všechny hračky v klidu prohlédnete, jistě si nějakou krásnou českou hračku vyberete!


VOLNOČASOVKY / 28

Pospojujte číslice v pořadí tak, JAK jdou za sebou. Co vidíte na obrázku?


Přiřaď vlajku ke státu. Kanada Španělsko Argentina Japonsko Čína Jihoafrická republika Rusko Finsko

Znáš ještě jiné vlajky? Dokážeš je namalovat? Víš, ke kterému státu patří? Do předlohy domalujte vlajky a napište názvy zemí.

Slovensko Německo Austrálie Mexiko Madagaskar Brazílie Česká republika Turecko Najdeš na mapě světa, kde leží stát, kterému přísluší dané vlajky?

zdroje: http://acastro.es/paises.html

29/ VOLNOČASOVKY

Poznej vlajky


MALÝ KUCHAŘÍK / 30

N

evím, jak vy, děti, ale mně se v tomhle horku ani nechce nic jíst. Po všem je mi těžko a navíc mám pořád žízeň. Mám hrozně ráda limonády, ale ty z obchodu nejsou vůbec zdravé, jsou plné cukru a žízeň stejně nezaženou. Tak jsem si udělala limonády doma! Nejen že jsou superzdravé, ale tím, že si je dělám doma sama, mně i víc chutnají! A k tomu ovocný salátek a výtečný oběd nebo svačina jsou hotové.

Okurková limonáda Suroviny: 1 litr minerálky/neperlivé vody - záleží, co máte rádi 1 salátová okurka citron máta

Okurku nakrájíme na tenká kolečka, to samé citron. Přidáme mátu, kostky ledu a zalijeme vodou. Podáváme vychlazené:-)

Jahodová limonáda Suroviny: 1 litr sodovky/neperlivé vody 500 g jahod citron

Rozmixujte jahody, přidejte citronovou šťávu podle chuti, dolijte vychlazenou vodou, naljte do sklenic a podávejte.

Vitamínová bomba Máte doma odšťavňovač? Výborně! Nachystejte si ovoce, jaké máte rádi, třeba jahody, jablka, třešně nebo banány, zaleží jenom na vás. Všechno rozmixujte a vypijte:-)

Ovocný salát Suroviny: 1 jablko, 1 hruška, 1 medový meloun, 2 pomeranče, 200 g modrých hroznů, 250 g jahod, 2 kiwi, 1 citron, 4 lžíce cukru Všechno ovoce omyjeme a nakrájíme na malé kousíčky. Vymačkáme citronovou Pokud vám něco z uvedeného šťávu, kterou smícháme s cukrem a s ovocem. nechutná, vůbec nevadí, ovoce

můžete libovolně nahradit. zdroje: okurka, jahoda. ovoce, ovoce2,, vařečka

Nechte si chutnat!


ADRID je hlavním městem španělského království. Španělsko se nachází na Pyrenejském poloostrově, který sdílí spolu s Portugalskem na západě a s Andorrou na severovýchodě. Madrid leží v centru autonomní oblasti Comunidad de Madrid. Město lemuje několik pohoří pod názvem Sierra. Počasí je středomořského typu s horkými suchými léty, zimy jsou mírné a suché s dešti. Španělsko se dělí na 17 nezávislých komunit a na 51 provincií. Madrid se stal hlavním městem španělského království v roce 1561 za vlády krále Filipa II. Královskou rodinu tvoří právě odstoupivší král Juan Carlos II., jeho manželka královna Sofie a jejich tři děti. Nový král Filip VI. má za manželku Letizii a spolu mají dvě dcery. Symbol Madridu

Mezi Madridem a Istanbulem můžete cestovat 36 hodin autem,

CO DĚLÁ MADRID MADRIDEM?

4 a půl hodiny letadlem nebo jít pěšky 3200 kilometrů.

Corida– byčí zápasy.

zdroj:

Zlatý trojúhelník tří slavných muzeí: Prado, Reina Sofía a Thyssen-Bornemisza. Flamenco spojující zpěv s tancem

Náměstí Puerta del Sol je je místem setkávání, prostorem sledování fotbalových zápasů, pojídání hroznových kuliček na oslavu příchodu Nového roku. Nachází se zde nultý poledník určující vzdálenosti v tehdejší monarchii. zdroje: vlajka, mapa, znak, kral, symbol

Paella—španělské rizoto a vyhlášené tapas -jednohubky.

Centrální parky: Parque Buen Retiro, Casa de Campo, Park Oeste. Fotbal a legendární kluby Real Madrid a Atlético de Madrid.

31/ ŠPANĚLSKO  MADRID

M


Podmořský svět V neděli 22. června jsme se v tomto pololetí sešli s dětmi naposled. Objevovali jsme svět pod mořem, ryby, kraby a jiné živočichy, které jsme si vymalovávali a lepili. Vyprávěli jsme si o všech možných mořských příšerkách, a pak jsme se vypravili do muzea, kde jsme hledali žraloka, korály, kraba, mušle a hvězdice. Porovnávali jsme, v čem se ryby liší, a vůbec jsme si zase užili spoustu zábavy. Fotky najdete jako obvykle v galerii na krajanském webu.

Přejeme všem krásné léto a těšíme se na vás opět na podzim s následujícím programem: 21.09. Bláznivé postavičky z kaštanů 19.10. Enviromentální workshop 09.11. Drakiáda 07.12. Stromeček, dáreček, Vánoce - Mikuláš s vánočním workshopem

Krajánek 7+8 / letní speciál 2014  

Hurá, prázdniny! Škola skončila a Krajánek pro vás přichystal speciální prázdninové vydání. Určitě si ho nezapomeňte vzít k babičce nebo na...

Krajánek 7+8 / letní speciál 2014  

Hurá, prázdniny! Škola skončila a Krajánek pro vás přichystal speciální prázdninové vydání. Určitě si ho nezapomeňte vzít k babičce nebo na...

Advertisement