Page 1

ročník 2014, květen


OBSAH / ÚVODNÍK /2

OBSAH: Úvodník Den rodiny Den matek Květnová výročí a významné dny Pranostikář Pohádka Volnočasovky Krajánkova knihovna Omalovánka Kam s dětmi v Istanbulu Krajánkův lexikon Krajánkovo tvoření Říkanky Zpívánky Malý kuchařík Karel IV. Dětské centrum

2 3 3 4 5 6,7 8,9 10,11 12,13 14,15 16,17 18,19 20 21 22 23 24

KONTAKT: Radka Çelik, šéfredaktorka krajanek@krajaneistanbul.cz

Ahoj krajánci! Květen je tady a s ním i nové vydání vašeho nejoblíbenějšího, nejlepšího, nejzábavnějšího, prostě super časopisu:-) Venku je moc hezky, takže doufám, že si Krajánka budete číst někde pěkně v parku pod rozkvetlým stromem, a ne zalezlí doma. Květnu se také říká máj. A máj - lásky čas. A koho máme všichni a nejraději na světě? Maminku, tatínka, sestry, bráchy, babičky, dědy...prostě rodinu! Takže bychom na ně neměli zapomenout 15. května, kdy se slaví Mezinárodní den rodiny. Namalujte jim třeba obrázek nebo se naučte písničku, kterou najdete v tomto čísle Krajánka, a udělejte jim představení! Jeden den je věnovaný ceeeelý maminkám, takže co jim třeba vyrobit květinovou girlandu? Že nevíte, jak na ni? Žádný problém, milé děti, přinášíme vám návod. Chce se vám vařit? Už listujte stranu 18, tam najdete recept na překvápko pro mamku! Na straně 4 se dozvíte, kdo byli Eduard Petiška a Jan Kašpar a co je proslavilo. Už jste slyšeli o hloupém Honzovi? O tom, co přelstil krále? On vám totiž vůbec nebyl hloupý. Hloupý Honza, co nebyl hloupý, to je teda pomatené, že? Raději si tu pohádku co nejdříve přečtěte. Pořád se tady v Turecku mluví o nějakém Nasreddinu Hodžovi, ale já vám vůbec nevěděla, kdo to je. No ještě že mám Krajánka, který mi to na stranách 12 a 13 vysvětlil. Až budou maminka s tatínkem přemýšlet, kam jet na výlet, zkuste navrhnout miniaturní Turecko, nebo-li Miniatürk. No vážně, úplně malilinkaté budovy z celého Turecka na jednom místě. Je jaro, takže bychom měli dělat jarní věci! Maminky většinou dělají jarní úklid, ale my uklízet nebudeme, v Krajánkovi vás čekají mnohem zábavnější věci: omalovánka, slovníček česko-tureckých pojmů, básničky, povídka o Karlu IV . a mnoho dalšího. Víte co, dost už bylo povídání, jde se číst! Krajánci, mějte se krásně a dávejte na sebe pozor! Přejeme příjemnou zábavu! Krajánkův tým


odina je pro náš život velice důležitá. A vyrůstáme-li ve spokojené rodině, tak jsou spokojeni rodiče, jsou spokojené děti a nakonec i jejich kamarádi. Podívejte se jen na samotné slovo RODINA a jeho kořen. Ten tvoří krátké, ale důležité slovíčko ROD. A rod je dlouhá linie našich předků vedoucí přes celá století až k nám. Každý z našich kamarádů i my žijeme v takové rodině. Tak si jen představte, kolik jich na celém širém světě

musí být. Nebo jen ve vašem domě, ulici či vesnici. A každá ta rodina je výjimečná. Podle toho, v jaké rodině vyrůstáme, takoví lidé se z nás stávají. Rodiče se proto snaží vychovávat své děti tak, aby si v životě dokázaly najít své místo a uplatnění. Rodina nás učí vzájemné úctě a ohledu mezi několika generacemi. Mezi dětmi, rodiči a prarodiči. Jejich vzájemné propojení dává všem pevné zázemí a domova. Pokud se v rodině cítíte dobře a vnímáte lásku, která okolo proudí, pak je to to nejlepší, co můžete dostávat. Tak se usmívejte, říkejte si doma, jak se máte rádi, a svět bude ještě krásnější.

————————————————————————————–— MAMINCE K SVÁTKU

zdroj:

Tereza Šumníková

Ani nevíš, mamko milá, jak jsem ráda, že tě mám. Přemýšlím už od večera, co ti k tvému svátku dám. Že je moje kapsa prázdná, to mně vůbec nevadí. Kdo v svém srdci lásku nosí, vždy si nějak poradí. Natrhám ti pampelišek, těch dukátků ze zlata, ať dnes všichni lidé vidí, že jsi také bohatá.

zdroj:

Druhou květnovou neděli, letos 11. května, mají svátek všechny naše maminky a babičky. Nezapomeňte jim poblahopřát. Radost jim určitě udělá kytička nebo vlastnoručně připravené přáníčko či malý dáreček z lásky. Tím maminkám povíte, jak moc je máte rádi a jak moc si jich vážíte.

3/ DEN RODINY / DEN MATEK

Každý rok 15. května si lidé po celém světě připomínají MEZINÁRODNÍ DEN RODINY. Letos se bude slavit už po dvacáté.


KVĚTNOVÁ VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ DNY / 4

20. května 1883 se narodil Jan KAŠPAR ——————— 14. května 1924 se narodil Eduard PETIŠKA —————— Spisovatel, autor basní, povídek a knížek pro deti i dospele. Pochažel ž cesko-nemecke rodiny a podle vypravení sve babicky napsal sbírku nemeckych pohadek, ktere si mužete precíst v knížce Sedmikraska. Eduard Petiska napsal i vam jiste dobre žname povídaní k príbehum o Krtkovi, nebo knížky pohadek a príbehu jako jsou Martínkova a Aniččina čítanka, Pohádková babička, O jabloňce nebo velice žnámé Staré řecké báje a pověsti.

Byl prukopníkem ceske aviatiky (letaní). Byl tedy prvním nejžnamejsím ceskym pilotem a leteckym konstrukterem. Svuj asi nejslavnejsí let uskutecnil na trase Pardubice – Velká Chuchle 13. května 1911. Vždalenost 121 kilometru prekonal ža 92 minut ve vysce asi 800 metru. Letoun, se kterym tento let uskutecnil, je dodnes k videní v Narodním technickem mužeu v Praže. Jan Kaspar se pri jednom že svych letu dokonce i žrítil. Nastestí se mu nic nestalo a dale mohl pokracovat ve sve praci. V Pardubicích, ze kterých Jan Kašpar pocházel, chtějí uctít jeho památku postavením památníku. Jeden návrh představuje pomalování hlavní pardubické Třídy Míru barvou tak, aby představovala přistávací plochu. Nechme se tedy překvapit. :)

DEN SLUNCE Den vítězství Připadá na 8. května, kdy se v České republice slaví státní svátek. Měli bychom všichni vědět, že právě v tento den v roce 1945, v Evropě skončila 2. světová válka. Trvala téměř 6 let. Během 2. světové války zemřelo více než 60 milionů lidí. zdroje: vlajka, slunce1, slunce2

3. května má svátek Slunce. Den Slunce má svůj původ v Rakousku, odkud se rozšířil do mnoha evropských. Slunce je hvězda složená ze žhavých plynů. Dává nám dává světlo, teplo a energii potřebnou pro život. Jen si vzpomeňte, jak je to příjemné, když nás sluníčko pošimrá prvními jarními paprsky. A víte, že než světlo ze Slunce dorazí k nám na Zemi, trvá to osm minut?


minulých číslech jste se na této stránce dočetli o pranostikách a o jejich vzniku. O každém měsíci jsme si řekli, jak vznikl jeho název, a představili jsme si několik pranostik. Jinak tomu nebude ani tentokrát. Nastává jeden z nejkrásnějších měsíců v roce - květen. A vy se o něm pojďte něco zajímavého dozvědět.

Květen jako jediný že všech měsíců v roce ma dve pojmenovaní: starsí MAJ (ž latinskeho maius) a mladsí KVETEN (podle prírody, ktera v tuto dobu kvete). Starsí ožnacení pateho mesíce je dosud pomerne žive díky ceskemu basníkovi Karlu Hynku Machovi, a jeho slavne basni ž roku 1836. Slovo maj se objevuje i ve vetsine ceskych pranostik. Z toho by se dalo usužovat i na jejich zdroj:

Květnové pranostiky zdroj:

 Mokrý máj - v stodole ráj.  Na mokrý květen přichází suchý červen.  Večerní rosy v máji hodně sena dají.  Je-li už máj zahradníkem, není stodol milovníkem.  Když se v máji blýská, sedlák si výská.  Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.

Den otevírání studánek Jde o starodávnou tradici, kdy dívky obcházely studánky ve svých i přilehlých vesnicích a z jara je čistily. Voda byla (a stále je) pro všechny velice důležitým prvkem potřebným pro život i úrodu. Dívky se za vou modlily aby byla čistá a obřad zakončily tancem a hudbou. Den otevírání studánek si připomínáme 31. května. zdroj:

5/ VOLNOČASOVKY

Pranostikář


POHÁDKA /6

O hloupém Honzovi yl jednou jeden táta a měl syna Honzu. Honza rostl jako dříví v lese. Jednou se už táta dopálil a nakázal mu, ať se oblékne a do kostela zajde jako všichni spořádaní lidé. Honza se sebral a šel. Když

kněz v kostele kázal, mluvil ohnivě, rozhazoval rukama a Honza měl pocit, že jen k němu. Vstal z lavice a rozzlobil se, co že ten košiláč na něho se stále zlobí? A jestli nepřestane, dá se s ním do křížku! Lidi ho okřikovali, ať neruší a mlčí a nakonec ho z kostela vystrčili. Táta se moc divil, že přišel tak brzy domů. Honza mu vypravoval, co se dělo, a že na něj starý košilatý z kazatelny křičel, a když na něj volal, ať ho nechá na pokoji, a zacpal si uši, lidi ho vystrčili ven z kostela. Táta se na něho rozzlobil, že je to hlupák, ať jde radši večer k muzice. Honzovi dal zlaťák na pivo a radu, ať s děvčaty hodně tancuje. Honza vesele přišel do hospody a poručil si pivo. Jeden muzikant hrál na housle a v kole se točilo několik párů. V životě nic takového neviděl, vyvalil

oči, otevřel pusu a zíral. Najednou se za ním ozvalo příšerné zavřísknutí, to zrovna začal dudák hrát na dudy. Všichni se k němu radostně rozeběhli a jen Honza se vyděsil, otočil se a co mu nohy stačily, utíkal pryč. Cestou ještě stačil ve dveřích povalit hospodského. Doběhl domů a hned na tátu volal, ať už ho jen nikdy k muzice neposílá. Tak se ještě nikdy nevylekal. Když tam přišel, skřípal jeden na prkénko a několik bláznů se točilo po sednici. Najednou to kviklo, blázni všichni strachem vykřikli a hrnuli se ke dveřím. Do nich vstoupil chlap a mačkal pod paží čerta. Táta si zase povzdychl, jaký je Honza hlupák. Ve službě u pána se mu snad povede lépe. Jednoho takového, který hledal sluhu, táta znal. Druhý den k němu Honzu zavedl. Došli před krásný zámek. Vrátný, co u brány sloužil, se Honzy zeptal, jak se jmenuje. Honza mu nechtěl své pravé jméno říci a vymyslel zdroj si, že se jmenuje Předevčírem. Když se dostal k pánovi, i ten se ho ptal na jméno. Honza mu ho řekl, ale pánovi se nelíbilo, a tak že mu bude říkat Johannes. Na to mu Honza řekl, ať si mu říká, jak chce, on slyší jen na Honzu. Poslal ho do kuchyně a kuchařka se také ptala na jméno. Dozvěděla se, že se jmenuje Dobré víno. Další se zeptala i paní. Honza už byl dopálený, a tak jí odpověděl, že se jmenuje Kočka. Paní si pomyslela, že je to blázen, ale


Ten mezi tím už doběhl domů a tátovi vypravoval, co se mu zase přihodilo. Táta jen lomil rukama, jaké je Honza dřevo. Ten mu ale pověděl, co v zámku vyslechl. Jeden král si svolal učené, aby se s ním hádali. Ať říkají, co říkají, na všechno jim kýve, že je to pravda. Komu ale řekne, že lže, ten vyhrál

a dostane buď hromadu peněz nebo jeho dceru. „Půjdu tam a vyhraju!" řekl Honza. Táta ho nechal jít s pánembohem. Honza došel do toho království a král se moc podivil, že se s ním chce hádat. Vypadal jako obyčejný hlupák. Honza mu začal vyprávět: „Jednou jsem šel do lesa a porazil jsem dub." Král na souhlas přikývl. Honza pokračoval: „Bylo z něho pilin až tma! Z těch pilin jsem upletl provaz. Ten provaz jsem přivázal k nebi a soukal se po něm nahoru." Král stále přikyvoval. Honza povídal dále: „Nahoře se mi ho kousek nedostávalo, uřízl jsem dole kus a nahoře nastavil. Již jsem se chytal trámu, tu se provaz utrhl a já se zaryl sto sáhů pod zem. Vzpomněl jsem si, že máme v kuchyni motyku, a tak jsem vylezl ven, abych se vykopal." Král souhlasil. Honza povídal dál: „Když jsem vyšel, viděl jsem běžet zajíce, který měl na krku cedulku. A na té cedulce stálo, že váš táta s mým dědkem pásli prasata." Král se zarazil, podíval se na Honzu a rozkřikl se, že lže! Tak Honza vyhrál. A nestál o princeznu, vzal si bohatství, za které si koupil velké panství a nic jiného nepotřeboval. Měl

7/ POHÁDKA

už se o něj nestarala. Na chodbě potkal jejich dceru a tak, když viděla sluhu, zavolala na něho, že chce přinést z kuchyně polívku. Honzovi se slečinka moc líbila. A odpověděl jí, že on je Polívka. Tak moc se mu líbila, že se v noci opatrně přikradl do jejího pokoje a chtěl jí dát hubičku. Slečna ho ale poznala a začala volat: "Mamá, mamá, Polívka!" Paní ji slyšela, pokárala, že snad teď v noci nebude jíst polívku! Dcera jí odpověděla, že je tu ten nový sluha! Paní se vylekala a budila pána, že u dcery je Kočka! Ten se jen otočil na druhý bok a řekl, že ji má zahnat. Paní volala, že je to ten nový sluha! Pán rychle vstal, popadl bič a utíkal do pokoje k dceři. Honza už tam nebyl. Rozeběhl se ke schodům a tam upadl přes kuchařku. Ptal se jí, proč tu leží, co ji porazilo? Odpověděla, že Dobrý víno. Doběhl pán k zámecké bráně a ptal se vrátného, jestli neviděl sloužícího. Vrátný se ho ptal, jestli toho Předevčírem? Hádali se, až se dohádali, že oba mají na mysli toho stejného. Král se rozzlobil, jak je Honza dopálil.


VOLNOČASOVKY /8

A znáte tenhle? Potkají se dva šneci a jeden se ptá druhého: ,,Kde ses tak zřídil, že jsi samý obvaz?" ,,Na závodech. Řítím se z kopce, vyhnu se jedné trávě, vyhnu se druhé trávě... a najednou přede mnou vyroste houba."

Naše babičky vyznávaly symboliku květin a jejich barev. Když od někoho dostaly růži nebo kopřivu, hned si vyhledaly, co jim dotyčná osoba chce květinou říci. K tomu jim posloužila knížečka, která se jmenovala TAJENKA. Obsahovala seznam všech květin a jejich zašifrované významy. Do očíslovaných políček křížovky doplňte výrazy dle legendy. Písmena z barevných políček křížovky přepište dle barev do tajenky.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1. malá postel / znak rodu 2. druh nejedovatého hada / ovoce se žlutou slupkou 3. první část dne / ze stromu spadl / spodek nádoby 4. druh žáby / mládě žáby 5. kůň / kovářovo nářadí / jméno hada z Knihy džunglí 6. po čem jezdí vlak / pryskyřice lidově 7. zvíře, které dává vlnu / pokrývka hlavy 8. 5 / ryba s růžovou barvou masa 9. obyvatel severních zemí / noční pták 10. co je nad zlato? / čirá tekutina / domácí hlodavci 11. velký vak / člověk, který nevidí

A znáte tenhle? Přijde pan Novák k veterináři a říká: "Co mám dělat, pane doktore? Náš pes honí lidi na kole!" Doktor chvíli přemýšlí a pak odvětí: "Seberte mu to kolo!"

zdroje: žába, tygr

tajenka


Malý, velký, bílý, černý, svému pánu vždycky věrný. Ocáskem vrtí z radosti, pochutnává si na kosti.

Dvě kukačky vedle sebe sedí, jedna druhou nevidí. Co je to?

pes

oči

Spadne to do vody a vodou to ani nehne. Co je to?

Když se černoušek narodí, má černé tělo, černé ruce, černé nohy, černou hlavu a jaké má zuby?

stín žádné

A znáte tenhle? Jde mravenec ve sněhu a za ním slon. Najednou se mravenec otočí a řekne slonovi: „To se ti to jde, když ti vyšlapávám cestičku, co?“

Jazykolamář Dokážete správně přečíst a zopakovat následující jazykolamy? A dokážete je rychle opakovat tak, aby se vám nezamotal nebo nezlomil jazyk?

Zebru zebou zuby, zubr se zas zubí. Poslal posel posla pro slámu. Kotě v bytě hbitě motá nitě. Na cvičišti čtyři svišti piští. Řízni dřív dřevo z bříz.

9/ VOLNOČASOVKY

Hádankář


KRAJÁNKOVA KNIHOVNA /10

Hodža Nasreddin Nejslavnější postava z orientálních příběhů

Je to malý vousatý děda a na hlavě nosí obrovský turban. Skoro to vypadá, jako by měl na hlavě celou zeměkouli. Však ho tak někteří kreslíři vidí - jako dědu, který všechno ví a zná, všude byl, všechno viděl a na hlavě nosí velikánský glóbus. Kdo byl Hodža Nasreddin? Historikové a literární vědci říkají, že se narodil v Akšehíru. Dodnes ho považují za nejslavnějšího tuláka Orientu, moudrého učitele, který si nebral servítky a z hlupáků si dělal blázny. Říká se, že Hodža Nasreddin se narodil ve středověku kolem roku 1208 v tureckém Akšehíru. Víte, kde to je? Poproste maminku a tatínka, aby vám to místo ukázali na mapě. Když Nasreddin vyrostl, stal se z něj filozof. Toulal se od města k městu a z hlupáků, které potkal, si

dělal blázny. Dodnes se o něm říká, že je nejslavnějším tulákem a také moudrým učitelem Orientu. Jezdil na oslíkovi a často na něm seděl obráceně - čelem vzad. Lidé se ho ptali, proč to dělá, a on jim odpověděl: „Kdybych se díval vpřed, byli byste za mnou. A kdybyste šli přede mnou, já bych byl zase za vámi. Tak nebo tak bych vám neviděl do očí. Proto sedím obráceně, abych na vás na všechny dobře viděl!“ Mnohdy zůstal nepochopen, lidé mu nerozuměli a považovali ho za blázna. Zvláštní je, že nikdo neví, jestli Hodža Nasreddin opravdu existoval. Hned několik asijských národů říká, že nebyl ani tak Turkem jako spíše Peršanem či dokonce Indem. Jak to bylo doopravdy, už dneska nezjistíme. Ale to nevadí. Zůstaly nám příběhy. Těch, ve kterých vystupuje Hodža Nasreddin, je opravdu hodně. A jmenují se různě: Svíčka pod hrncem, Moudrost ukrytá v turbanu nebo Jez, má kožešino, jez! Přečtěte si některé z nich a zamyslete se nad nimi. Může se hrnci narodit dítě? Může kabát jíst? A co tím chtěl Hodža Nasreddin říct? Poproste rodiče, aby vám příběhy vysvětlili.


Jedné noci vnikl do Hodžova domu zloděj a bral všechno, co mu přišlo do rukou. Majitel ho pozoroval, ale nechal zloděje krást. Když pak ničema odešel, sebral okradený Nasreddin, co zbylo, naložil si to na záda a hajdy ve zlodějových patách. Když zloděj vcházel k sobě domů, Nasreddin se hrnul za ním. „Co tady chceš? Co lezeš do mého domu?“ rozkřikl se zloděj. „Do tvého domu? Ty tady bydlíš? Já myslel, že se stěhujeme...“ Zapamatujte si Hodža (turecky Hoca) je oslovení pro učitele, mistra nebo duchovního.

Jednou si Hodža Nasreddin půjčil od souseda hrnec. Když ho vracel, zapomněl na jeho dně malý kastrůlek a chtěl si ho vzít. „Ne! Ne!“ vykřikl okamžitě lakomý soused. „To je můj kastrůlek, nech ho pěkně, kde je!“ „Ale samozřejmě,“ opáčil Hodža pohotově. „Jakpak by ne. To je patrně mládě vašeho hrnce, které se u mne narodilo.“ „Tak, tak,“ přitakal rychle lakomec a kastrůlek si nechal. Uplynul nějaký čas. Nasreddin si zase vypůjčil hrnec, a když ho dlouho nevracel, soused u něj zaklepal. „Jdu si pro svůj hrnec,“ řekl Hodžovi. „A jejej...“ povzdechl si Nasreddin. „Zrovna za něj držím smutek. Představte si, stala se taková mrzutá věc! On ten chudinka hrnec umřel. Nu, ještě že nás nepotkalo něco horšího...“ zdroje: Nasreddin1, Nasreddin2

vykřikl: „Umřel, to snad ne?!“ - „Umřel, je po smrti,“ opakoval Hodža. „Hodžo efendi,“ zakvílel soused, „copak je možné, aby hrnec umřel?“ A Hodža na to: „A co by nemohl umřít, když se mu mohlo narodit dítě?“

Jednou pozvali Nasreddina na hostinu do bohatého domu. Uvnitř samá paráda, takže Hodži, jenž přišel v prostém šatě, si nikdo nevšímal. Odešel tedy, doma se převlékl do drahých šatů, přes ramena si přehodil nádherný kožich a šel znovu na hostinu. „Ó, jaká čest pro nás, vzácný pane,“ vítali ho hned u dveří, „jen pojďte dál, Hodžo efendi, a poslužte si.“ Usadili ho do čela stolu a začali přinášet nejlepší pokrmy. Nasreddin suše sundal kožich ze svých ramen, přidržel ho u stolu a začal mu poníženě domlouvat: „Prosím, co račte. Vyberte si podle chuti...“ Všichni přítomní zůstali celí zaražení. „Ale proč to, Hodžo efendi? Kožich přece...“ - „Ale jakpak by ne?“ podivil se Nasreddin. „Kožich si dá jistě říci, když veškerá ta úcta patří jemu!“

11/ KRAJÁNKOVA KNIHOVNA

Ukázky z knihy Šašci a blázni králů Lakomý soused na něj zíral s otevřenou od spisovatele Luboše Y. Koláčka: pusou, ale pak se vzpamatoval a vztekle


OMALOVÁNKA /12


13/ OMALOVÁNKA


KAM S DĚTMI V ISTANBULU /14

T

rochu sluníčka, trochu deště, trochu větru. Tak nějak se dá popsat to pravé jaro nejen v Česku, ale také v Istanbulu. Takže na dnešní výlet kromě svačiny si pro jistotu přibalíme i lehkou bundu, pláštěnku nebo dešt-

Miniatürk aneb miniaturní Turecko Miniaturní Turecko, turecky Miniatürk, je známé miniaturní město, které představuje všechno, čím je Turecko známé ve světě. Miniatürk bylo slavnostně otevřeno 2. května 2003 a na ploše 60 tisíc metrů čtverečních můžete obdivovat celkem 126 miniatur v poměru 1:25.

Istanbul: Miniatury Istanbulských památek tvoří polovinu expozice. Z celkového počtu 126 je to celých 59 kousků. Mezi nejznámější patří: Hagie Sofie, mešita Selimiye, pevnost Rumeli, Galatská věž, Bosporský most, palác Dolmabahçe a jeho hodinová věž, pevnost Yedikule, synagoga Ahrida nebo historická

budova vlakového nádraží v Haydarpaşa. Malá Asie (Anatólie): Od dob starověku má Malá Asie obrovský vliv na chod dějin, protože se na jejím území vystřídaly Chetité, Féničané, Řekové, Římané, a byla součástí Byzantské i Osmanské říše. Mezi nejznámější miniatury Anatólie patří Muzeum Mevlany, Celsusova knihovna a Artemidin chrám v Efesu,


mašskou bránu postavenou osmanským sultánem Sulejmánem I. (Jeruzalém). Kromě města Miniatürk můžete dále navštívit Panoramické muzeum vítězství (Panorama Zafer Müzesi), které obrazně znázorňuje tureckou válku za nezávislost (1919-1923). Vítězství Turků vedlo k založení Turecké republiky dne 29.10.1923.

útvary Kapadokie, travertinový svah Pamukkale, památky chetitské civilizace nebo Diův oltář. Osmanská říše: Osmanská říše byla jednou z největších a nejmocnějších říší v prostoru Středozemního moře a po dobu své existence zahrnovala nejen Malou Asii, ale také Černomoří, Blízký a Střední východ a severní Afriku. Mezi miniaturami můžete obdivovat pevnost Ajyad (Saudská Arábie), svatyni veterána Ali Pašy (Rumunsko), Atatürkův rodný dům (Řecko), starý most Mostar (Bosna a Hercegovina, světové dědictví UNESCO), osmanskou fregatu (válečnou loď) Ertuğrul nebo Da-

zdroj:

Muzeum je otevřeno denně od 9 do 18 hodin.

zdroj:

—–———————–——————— Další informace o muzeu naleznete na webových stránkách: http://miniaturk.com.tr

15/ KAM S DĚTMI V ISTANBULU

hora Nemrut, antické město Aspendos, vodní nádrž Atatürk, skalní


KRAJÁNKŮV LEXIKON / 16

Milí krajánci, právě jste nalistovali další výběr česko-tureckých slovíček. Tentokrát se vztahují k měsíci květnu, jaru a rodině. Kartičky si můžete vystřihnout a slovíčka se tak lépe učit při hraní s nimi. Přejeme vám hodně zábavy s Krajánkovým lexikonem a věříme, že vás baví zrovna tak jako nás. :)

leylak

erguvan

šeřík

zmarlika jidášova

lale

karatavuk

tulipán kos

serçe

kuş yuvası

vrabec

hnízdo

sarıca (eşek arısı)

vosa

arı včela


pulec

mayıs böceği chroust

çayır

müge

louka

konvalinka

kırlangıç

tarla

vlaštovka

pole

çıyan

köstebek

stonožka

krtek

aile

ilkbahar temizliği

rodina

jarní úklid

17/ KRAJÁNKŮV LEXIKON

iribaş


KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ / 18

M

áme tu květen, a když květen, tak květy, a když květy, tak všude :) Tentokrát si vyrobíme květinovou girlandu. Asi nevíte, co znamená slovo girlanda. Nebo víte? Girlanda je ozdobný závěs z květin nebo třeba i sušeného ovoce. Ale klidně si můžete vyrobit girlandu i z obrázků aut či ptačí :) Ať se vám pěkně pracuje a tvoření vás baví, milí krajánci. Na výrobu květinové girlandy budete potřebovat: papír , pastelky, fixy nebo jiné barvy, nůžky, kus příze či stužky a lepicí pásku ————————-—–—————————————————————————–———————————————————-

Nejdříve si na papír namalujte kytičky, ty vybarvěte a vystřihněte. Můžete jich namalovat, kolik chcete. Čím více jich bude, o to více bude vaše girlanda delší.


 Rozložte si je lícem dolů a dávejte pozor, abyste mezi nimi měli pravidelné mezery.

 Přes rozložené kytičky položte přízi.  Nastříhejte kousky lepicí pásky a přelepte jimi pevně kytičky ze spodní strany k přízi. Opakujte, dokud nebudete mít přízi zaplněnou nebo dokud se vám nebude zdát, že už stačí :)

Hotovou girlandu můžete věnovat mamince či babičce k svátku nebo si s ní vyzdobte okno či zeď v pokojíku.

Jak se vám girlanda povedla? Pošlete nám její obrázek na adresu: krajanek@krajaneistanbul.cz. V příštím čísle ho určitě najdete.

19/ KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ

Připravte si dlooouhý kus příze nebo stužky a květinky na ni postupně lepicí páskou přilepte.


ŘÍKANKY 20 ŘÍKANKY // 20

Světem letí novina, že prý květen začíná. Všechno kvete, krásně voní, motýlci se spolu honí. Měsíc květen, ten je prima, to už není vůbec zima! Všechny stromy rozkvetou, včely na ně přilétnou. Letí z květu na kvítek, z jabloně hned na šípek. Pyl moc pilně sbírají, med z něj potom dělají.

Maminko, ty jsi moje zlato, pusinky ti dávám za to. Já jsem tvoje sluníčko, dám ti jednu na líčko. Nepotřebuju slunce, které září, stačí mi úsměv na tvé tváři. Jsi jako růže, která kvete, jsi ta nejlepší maminka na světě!

(Dagmar Vysoká)

Kytička je bílá, maminka je milá. Ke kytičce přivoníme, k mamince se nakloníme. Hubičku jí dáme, že ji rádi máme.

LOUKA Cvrček spustil telegraf, vítr signál chytil, přenesl ho přes louku do pavoučích sítí. Tam na kraji houštiny pavouk zprávu zved, po poštovních komárech poslal odpověď.


zdroj

Běž, zajíčku, běž za ní, pober jí to koření! Liška se mu schovala, ještě se mu vysmála.

zdroj

21/ ZPÍVÁNKY

Běží liška k Táboru


MALÝ KUCHAŘÍK / 22

Ahoj děti! Tak co, povedl se vám velikonoční recept, který jsme uvedli v minulém čísle? Určitě jste si svátky užily a načerpaly tak síly na další vaření! Už jste se dočetly, že se v květnu slaví Den matek, takže byste jim měli nachystat překvapení, za to, jak se o vás hezky starají a vaří a perou oblečení a jak vás mají rády. Takže pošlete maminky pryč, vyhrnout rukávy a jdeme na to! Dnešní recepty jsou hned dva a jsou úplně jednoduché, maminky tím bezpochyby potěšíte:-)

Banán se zmrzlinou a čokoládou Ingredience: 4 banány, 4 kopečky vanilkové zmrzliny, čokoládová poleva Postup: Rožpusťte cokoladovou polevu. Banany podelne rožrížnete, po dvou zdroj: pulkach dejte na talíre, vedle pridejte kopecek žmržliny a polijte polevou. V obchodech seženete velke množství barevnych ždobení, takže navíc mužete vsechno trochu oždobit. Nezapomeňte maminku obejmout, dát jí veeelikou pusu a říct jí, že ji máte rádi!

Jahodová limonáda Ingredience:

zdroj

450 g jahod, 6 lžiček cukru, 4 lžíce citronové šťávy, sodovka nebo jemně perlivá voda Postup: Jahody a 2 lžíce cukru rožmixujte. Pripravte si dve sklenicky a na dno každe dejte 3 lžíce pyre, po 2 lžickach cukru a 2 lžících citronove sťavy. Promíchejte, žasypte ledem a dolijte sodovkou ci vodou. Nakonec sklenicku oždobte treba jahodou, jestli vam nejaka žbyla, nebo jinym ovocem. zdroj:

Hotovo? Povedlo se? Pošlete nám fotku vašich povedených lahůdek na adresu: krajanek@krajaneistanbul.cz


Narodil se 14. května 1316 v Praze jako Václav, jméno Karel přijal až později. Jeho tatínkem byl tehdejší český král Jan Lucemburský a maminkou Eliška Přemyslovna. Jako sedmiletého kluka ho tatínek poslal do Francie ke strýci, králi Karlu IV. Sličnému, na výchovu. Tam Karel sedm let pilně studoval, než ho tatínek povolal do Lucemburku a Itálie jako svého zástupce. O dva roky později pak Karel zamířil neplánovaně do Čech. Jeho maminka už nežila, tatínek válčil různě po Evropě a o království se nestaral. Pražský hrad byl v dezolátním stavu, království v dluzích a na Karla tak čekala pěkná řádka úkolů, pokud chtěl království přivést k blahobytu. Nebylo to ze začátku vůbec snadné, protože tatínkovi i české šlechtě se zdálo, že Karel jedná příliš samostatně a suverénně.

Ani když Jan Lucemburský v roce 1346 zemřel v bitvě u Kresčaku a Karel se stal králem, neměl na růžích ustláno. Ale protože byl chytrý, inteligentní a vzdě-

laný a mluvil pěti jazyky, dokázal si s překážkami nakonec poradit a z Českého království vybudoval respektovanou a na Římské říši nezávislou zem, jejíž území rozšířil, aniž by válčil jako jeho otec, a také pozvedl kulturní úroveň v zemi téměř na úroveň západní Evropy, za kterou království dříve značně zaostávalo. Zemřel v roce 1378.

SRDEČNĚ BLAHOPŘEJEME

květnu si kromě jiných osobností připomínáme také narození Karla IV., českého krále a římského císaře, člověka tak důležitého, že ho český národ podle ankety z roku 2005 považuje za Největšího Čecha, tedy nejvýznamnější osobnost, která velmi ovlivnila život v Českých zemích.

Období, ve kterém Karel IV. žil, se nazývá vrcholný středověk a Karel IV. se díky svým rozhodnutím a počinům řadí mezi nejvýznačnější vládce té doby. Karel IV. založil v Praze univerzitu, která je po něm pojmenována jako Karlova univerzita. Za jeho života se začalo se stavbou katedrály Sv. Víta. Nechal také vystavit část Prahy zvanou Nové Město. Přes řeku Vltavu nechal postavit kamenný most, který nahradil dřívější starší most dřevěný. Nedaleko od Prahy nechal také postavit hrad Karlštejn a ve vyjmenovávání toho, co Karel udělal, bychom mohli pokračovat dál a dál...

23/ KAREL KAREL IV. IV. 23/

V


Dětské centrum Přípravy na Velikonoce V neděli 13. 4. 2014 jsme se sešli v Dětském centru v Evropě i Asii podruhé. V Evropě šest dětí a v Asii čtyři děti. Pod vedením lektorek se konaly velké velikonoční přípravy, lepily se ovečky, vystřihovala se kuřátka, barvila se vajíčka ... Všichni šikovní tvůrci pak dostali zaslouženou čokoládovou odměnu, vajíčka a kuřátka a domů si samozřejmě odnesli své krásné výrobky, aby si velikonočně vyzdobili pokojíčky. Všem fantastickým lektorům opětovně děkujeme a už se nemůžeme dočkat květnového setkání, tentokrát půjde o planety a Vesmír. Fotografie naleznete ve Fotogalerii krajanského webu.

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Profile for İstanbuldaki Çekler ve Slovaklar

Krajánek 5 / květen 2014  

Květen je tady a s ním i nové vydání vašeho nejoblíbenějšího, nejlepšího, nejzábavnějšího, prostě super časopisu! Květnu se také říká máj. A...

Krajánek 5 / květen 2014  

Květen je tady a s ním i nové vydání vašeho nejoblíbenějšího, nejlepšího, nejzábavnějšího, prostě super časopisu! Květnu se také říká máj. A...

Advertisement