Page 1

ročník 2014, únor


OBSAH  ÚVODNÍK /2

OBSAH:

Milí čtenáři

2/ 3/ 4/

Po měsíci je tu opět váš časopis Krajánek. Krajánek tentokrát žije přípravami na zimní olympiádu. Navoskoval si proto sáně, aby mu to krásně jezdilo. Víte vy vůbec, co je to olympiáda a jak vznikla? Nechcete se stát hokejistou nebo skokanem na lyžích? Nebo snad chcete „tancovat― na ledě? To všechno a mnohem víc se bude na olympiádě dít a vy můžete spolu s rodiči fandit i českým sportovcům. Abyste si odpočinuli od všeho toho sportování, Krajánek si pro vás i tentokrát připravil spoustu zajímavého čtení, zábavy a informací. A tak můžete fandit zvláštním postavičkám z pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký, které si s mnoha sportovci také nezadají, dozvíte se něco o Svatém Valentýnovi, a pak můžete vyrobit dárek svému kamarádovi nebo kamarádce – papírové srdíčko, nebo raději želé bonbony? A že už jste všechno přečetli, vyluštili a vymalovali a venku je nevlídně? To je pak nejvyšší čas vyrazit na nějaké zajímavé místo. Co třeba do akvária?

Úvodník ZOH v Soči Únorová výročí a významné dny 5/ Pranostikář 6 - 7/ Pohádka 8 - 9/ Volnočasovky 10/ Svatý Valentýn 11/ Omalovánka 12 - 13/ Kam s dětmi v Istanbulu 14 - 15/ Krajánkovo tvoření 16/ Říkadla a říkanky 17/ Zpívánky 18/ Malý kuchařík 19/ Omalovánka 20/ Soutěže pro děti Milí rodiče, rádi bychom do Krajánka zařadili blahopřání k narozeninám vašich dětí. Máte-li zájem, pošlete nám fotografii a datum narození vašich dětí na emailovou adresu: krajanek@krajaneistanbul.cz. Na tuto adresu můžete také zasílat fotografie hotových omalovánek nebo výtvorů vašich dětí, které vytvořili podlé návodů v Krajánkovi. Rádi je zveřejníme.

KONTAKT: Radka Çelik, šéfredaktor krajanek@krajaneistanbul.cz

Přejeme příjemnou zábavu! Krajánkův tým


d 7. do 23 února 2014 se budou již po dvanácté, konat zimní olympijské hry (ZOH). Tentokrát v Ruském městě Soči (Sochi). Zúčastní se jich sportovci z 94 zemí a soutěžit se bude celkem v 98 soutěžích v 15 sportovních odvětvích (akrobatické lyžování, alpské lyžování, běh na lyžích, skoky na lyžích, biatlon, jízda na bobech, curling, krasobruslení, rychlobruslení, lední hokej, saně, severská kombinace, short track, skeleton a snowboarding).

Z České republiky se kvalifikovalo a o medaili bude bojovat celkem 88 sportovců ve 12 sportovních odvětvích. Znáte jména některých z nich? Například rychlobruslařky Martinu Sáblíkovou a Karolínu Erbanovou, běžce na lyžích Lukáše Bauera či hráče české hokejové reprezentace?

Víte, že po každém zakončení hlavních olympijských her následuje takzvaná paralympiáda? V Soči se bude konat od 7. do 16. března. Tam se utkávají sportovci, kteří mají různá zdravotní postižení. Za Českou republiku pojede do Soči 18 paralympioniků. Budou soutěžit ve 3 disciplínách: sledgehokej, sjezd na lyžích a snowboarding.

Všem našim sportovcům budeme držet palce, přát jim co nejlepší umístění a ať pro Českou republiku vybojují co nejvíce medailí! A představte si, že všechny sportovce na ZOH v Soči budou vozit automobily značky ŠKODA, které se vyrábějí v České republice. A všichni hokejisté budou hrát s českými puky z Náchoda.

A znáte film Kokosy na sněhu? A víte, že jamajský bobový tým skutečně existuje a na letošní ZOH se kvalifikoval v kategorii dvojbob? Tak ať se jejich tým co nejlépe umístí a kdo ví, třeba nás překvapí i medailí. Protože…někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí. Další, XXIII. ZOH se uskuteční v roce 2018 a hostitelským městem bude jihokorejský Pchjongčchang.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:RR5015-0001R.png, http://img.ihned.cz/attachment.php/20363265/OPsQCaJ0DkNz58bv6EIAUFSrun9dWpfh/16_olympiada_czech% 20team.jpg, http://www.publicdomainpictures.net/pictures/40000/nahled/olympic-rings-1366583052mob.jpg

3/ XXII. ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY V SOČI

O


ÚNOROVÁ VÝROČÍ A VÝZNAMNÉ DNY / 4

MEZINÁRODNÍ DEN MATEŘSKÉHO JAZYKA Na 21. února byl vyhlášen Mezinárodní den mateřského jazyka. Po celém světě se mluví téměř 7000 jazyky a každý z nich je jedinečný. Některé jazyky nemají ani písemnou podobu a některé bohužel zanikají, protože jimi mluví čím dál méně lidí. Ročně jich prý vymizí až deset. Proto je potřeba si připomínat význam jazyka a jeho pestrost. Jazyk je unikátním nástrojem pro dorozumívání mezi lidmi. Věděli byste jakým jazykem mluví na světě nejvíce lidí? Myslíte, že je to angličtina, španělština nebo francouzština? Chyba. Nejrozšířenějším světovým jazykem je Čínština. Češtinou mluví 13 miliónů lidí a zaujímá tak na světovém žebříčku krásné 66. místo. :) 14. února 1919 se narodil Miroslav ZIKMUND —————— 10. února 1929 se narodil František NEPIL ——————— Známý je svým nezaměnitelným vyprávěním, ale byl to hlavně pan spisovatel. Psal knížky jak pro tatínky a maminky, tak také pro děti. Máte některou z nich doma? Jako například: Já Baryk, Makový mužíček, Naschválníčci, Pět báječných strýčků a další.

http://www.pozitivni-noviny.cz/test/gallery/Image/2009/02/zikmund/01.jpg http://simonak.eu/images/obrazky_ostatni_strany/h_k/12_24_2.jpg http://citaty.net/media/authors_140px/frantisek-nepil.jpg http://img.ceskatelevize.cz/program/porady/1069292894/foto/01.jpg

Se svým kamarádem, Jiřím Hanzelkou procestovali celý svět a napsali o tom spoustu krásných knížek. Na první výpravu vyjeli 22. dubna 1947 (před 67 lety) a trvala 3,5 roku. Jejich výpravám a exponátům, které si přivezli ze svých cest je věnována výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy ve zlínském zámku.


inule jsme si řekli, že pranostiky se vážou k jednotlivým měsícům v roce a jak si lidé dlouhým pozorováním dávali do souvislosti počasí, roční období a změny, které přinášeli. Tentokrát se podíváme a pranostiky únorové a něco si o nich povíme. Únor bílý - pole sílí A víte jak vznikl název měsíce únoru? To podle lámání ledových ker na řekách a jejich unořování se pod vodu.

Je-li sníh v únoru, v březnu pozvolným táním voda prosákne do půdy a to velice svědčí klíčení zasetých semínek a růstu plodin a polích.

2. únor - Hromnice Právě k tomuto únorovému datu se vztahuje hodně pranostik a čím je tak výjimečné? To si povíme právě teď. HROMNICE mají své hluboké kořeny v pohanských dobách, kdy se v tuto dobu oslavoval příchod jara a návrat světla. I to nám říká jedna známá pranostiká: Na Hromnice o hodinu více. Staří Slované v tento den oslavovali návrat Peruna (Boha hromů a blesků), který je měl před nimi ochraňovat. Odtud si Hromnice nesou i své jméno. Jsou také spo-

jovány s ohněm a očistou domů po zimě a otevírání se nové energii. S příchodem křesťanství se ujal zvyk, že si lidé nechávali na Hromnice v kostele vysvětit svíčky, hromničky, které pak doma za bouřky rozsvěcovali, stavěli do okna a prosili Boha o ochranu před neštěstím.

Vybrané únorové pranostiky: Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout. Zelené Hromnice— bílé Velikonoce. V únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá. V únoru sníh a led - v létě nanesou včely med. http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSV_05FynQU_AYbY7m-IRQDA1YLATWtE_VyvkU-eixffSD434MH https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTYMj370KlBDFXu3EAwqAS-AK-jR4fmmyEp7PQDZ5OR5FipGqQ

5/ VOLNOČASOVKY

Pranostikář


POHÁDKA /6

Dlouhý, široký

B

yl jednou jeden král a ten měl jediného syna. Jednou si ho k sobě pozval a řekl mu, že už by se měl oženit a začít místo něj vládnout. Syn si ale chtěl nejdříve najít nevěstu. Král mu podal zlatý klíč a řekl mu, ať jde nahoru na věž a tam ať si vybere. Když kralevic otevřel dveře do okrouhlé místnosti ve věži, uviděl tam mnoho obrazů s podobiznami krásných princezen. Všiml si, že jeden obraz je zakrytý bílým plátnem. Odhrnul ho a uviděl princeznu ze všech nejkrásnější, ale smutnou a bledou. Kralevic hned věděl, že za ženu chce jen tuto princeznu. Pověděl králi, kterou dívku si vybral a ten jen smutně řekl, že ta je zakletá, v železném zámku ji drží zlý černokněžník a nikdo ji odtamtud ještě nevysvobodil. Kralevic se hned vydal princeznu zachránit. Král mu nemohl bránit a řekl jen, ať se brzy a v pořádku vrátí domů. Kralevic jel širým světem hledat železný zámek. Když tak bloudil lesem, potkal pocestného, který se mu představil jako Dlouhý a že když ho vezme do služby, nebude litovat. Kralevic souhlasil a byl rád, že už není sám. Ale jak se teď dostanou z toho hlubokého lesa? Dlouhý se natáhl až nad vršky stromů a už věděl kudy z lesa ven. Za chvíli potkali chlapíka a ten měl břicho jako soudek. Jmenoval se Široký a když chtěl kralevic vědět, co umí, začal se rozšiřovat, že kralevic ani s koněm nestačil ujíždět. Takohttp://gaygamer.net/images/sad-princess-peach.jpg

vou službu může ve světě také potřebovat. Ušli další kus cesty a najednou před sebou vidí člověka, který má oči zavázané šátkem. Chlapík řekl, že se jmenuje Bystrozraký a oči si zavazuje, protože příliš vidí. To se kralevici líbilo a poručil mu, ať se podívá, jak daleko to ještě mají do železného zámku. Bystrozraký si sundal šátek, zahleděl se a pověděl, že tam právě chystají večeři a jeho princezna, že je zavřena ve vysoké věži. Ale že je to daleko, když je však Dlouhý vezme na ramena, přijdou tam právě včas. Dlouhý si je všechny naložil na záda a vydali se vysvobodit princeznu. Okolo zámku bylo všechno pusté a mrtvé. Všude viděli mnoho zkamenělých lidí, co je zaklel ten zlý černokněžník. V zámku pro ně byla přichystaná večeře, jako by je čekali. Po večeři se najednou rozlítly dveře a vstoupil ošklivý hrbatý stařec v dlouhém černém hávu přepásaném třemi obručemi. Za ruku vedl krásnou princeznu. Černokněžník hrozným hlasem zaskřehotal, že ví, proč kralevic přišel. Pokud po tři noci dokáže uhlídat princeznu, může si ji odvést. Nedokáže-li to, všichni zkamení. Pak odešel a princeznu nechal s nimi v pokoji. Všichni se moc snažili, aby v noci princeznu uhlídali, ale usnuli. První se

http://www.novinyprostor.cz/web/uploads/image/dlouhy-siroky-bystrozraky.jpg


vzbudil kralevic, a když princeznu neviděl, vzbudil Bystrozrakého, aby se podíval, kde princezna je. Bystrozraký se podíval z okna a pověděl, že sto mil odtud je les, v tom lese stojí dub a na tom dubě je žalud. Když mu dlouhý pomůže, za chviličku budou i s princeznou zpátky. Pak už jen kralevici podali žalud, ten ho upustil na zem a před nimi se objevila princezna. V tu chvíli se s velkým rámusem rozlétly dveře a vstoupil černokněžník. Když spatřil princeznu, rozzlobil se a jedna železná obruč, kterou byl opásán, praskla. Večer přivedl princeznu znovu a všichni si slíbili, že dnes v noci určitě neusnou. Ale zase usnuli a princezna zmizela. Bystrozraký ráno tedy zase vyhlédl z okna ven a viděl, že dvě sta mil odsud je hora, v té hoře skála, uvnitř té skály je drahý kámen a ten kámen je ona. S Dlouhým se vydali na cestu. Když přišli ke skále, Bystrozraký na ni upřel své žhavé oči a skála se rozsypala na tisíc kusů a mezi nimi se třpytil drahý kámen. Ten sebrali a odnesli kralevici. Jak jej pustil na zem, stála tam zase princezna. Když černokněžník přišel a uviděl ji tam, šeredně se zašklebil a druhá železná obruč na něm praskla a odskočila. Otočil se a pohrozil kralevici, že potřetí se mu zvítězit nepodaří. On je silnější a mocnější. Večer přivedl princeznu znovu, aby ji kralevic hlídal. Ale zase všichni vysílením usnuli.

Ráno Bystrozraký dlouho hleděl ven, než řekl, že tři sta mil odsud leží černé moře, na dně toho moře leží skořepina, v té skořepině je zlatý prsten a ten prsten je ona. Dlouhý vzal na jedno rameno Bystrozrakého, na druhé širokého a vydali se pro princeznu. Široký začal pít a pil a pil, až všechnu vodu vypil. Pak vyzvedli ze dna moře prsten a zanesli ho kralevici. Ten ho pustil na zem a v okamžení tu stála princezna. Když ji černokněžník uviděl, zlostí zařval a třetí železná obruč na něm praskla a odskočila, z černokněžníka se stal havran a uletěl oknem ven. Krásná panna kralevici děkovala za vysvobození a všechno v zámku i okolo zase ožilo a probudilo se ze zakletí černokněžníkem. Kralevic si princeznu odvezl ze zámku ke králi, který se moc radoval, když syna uviděl. Konala se svatba, která trvala tři nedě-

le. Potom se Dlouhý, Široký a Bystrozraký ohlásili ke králi, že půjdou zase do světa, a možná se dodnes někde ve světě potloukají.

http://img.blesk.cz/static/old_abc/tistene_ABC/2009/04/38-havra.jpg, http://www.werichovka.tode.cz/wp-content/uploads/2012/02/dsb-211x300.jpg, http://t2.gstatic.com/images? q=tbn:ANd9GcShGTC3pTYoep4-2HvX7pxhU9_EpUo0U7kpadlfiNg24LnCWKLs

7/ POHÁDKA

a Bystrozraký


VOLNOČASOVKY /8

A znáte tenhle? Maminka povídá sousedce: „Včera jsem utrhla na tašce ucho.― Malý Honzík: „A odvezli Natašku do nemocnice?―

Do očíslovaných a označených poliček křížovky doplňte výrazy dle legendy. Tajenky ukrývají jména dvou večerníčkových postaviček. 1 2 3 4 5 6 7 8 1. mažeme na chleba/číslice po pětce 2. ryba, která se jí na Vánoce/ velká stavba na statku 3. malířská potřeba/kabát má dva... 4. máme ji po celém těle/ záhadný úkaz na obloze/ rohaté domácí zvíře 5. kachní samec/král zvířat/kus ledu 6. malé pachole/dopravní prostředek 7. základní potravina/ pokrývka hlavy u bundy 1 2 3 4 5 6 7

1. rezavá lesní šelma 2. opak lži 3. plátěný přístřešek 4. fotbalista dal… 5. malé kolo 6. dělá na zahradě hromádky 7. zemědělské vozidlo 8. do vesmíru letí...

A znáte tenhle? Babička jde s malým Pepíčkem do ZOO. „Jéé, to je ale hnusná opička―, diví se hned u vchodu Pepíček. „Pšššt, vždyť to je teprve paní pokladní!―

http://www.mindjunker.com/wp-content/uploads/2012/09/13.jpeg, http://myltfilmu.ucoz.ru/images/staflik.a.spagetka.1988-1990.jpg, http://files.myopera.com/Tamil/albums/203332/ Monkey%2001.jpg


Stojí krejčí na pasece, tisíc jehel s sebou nese.

Maličké zvířátko je tahle čiperka, větvičku přeskočí i když je nevelká.

ježek

Ve zdi díra, mlsám sýra, to jsem celá já.

veverka

Mám dvě očka, pozor kočka, ouška šedivá.

Běží kolem sestřička, žluťounká je celičká. Naše máma slepice sezobala nejvíce.

myška

kuře

A znáte tenhle? „Tati, už mě to sáňkování nebaví.“ „Ale synku, jsi na čerstvém vzduchu, nenaříkej a zase mě pěkně vytáhni nahoru!“

Jazykolamář Dokážete správně přečíst a zopakovat následující jazykolamy? A dokážete je rychle opakovat tak, aby se vám nezamotal nebo nezlomil jazyk?

Cinky linky - konvalinky Kobyla kopyty klapala Máma má málo máku Osuš si šosy htthttp://cutestuff.co/wp-content/uploads/2011/10/cute-animals-laughing-panda-bear.jpg http://img.ephoto.sk/data/users/16723/photos/bfe3ad8f45c6054b59534376340dd823f391d285.jpg

9/ VOLNOČASOVKY

Hádankář


SVATÝ VALENTÝN / 10

14. února se slaví Den svatého Valentýna a říká se mu také svátek zamilovaných. Tento svátek má tradici zejména v anglosaských zemích (Anglosasové byli potomci obyvatel Velké Británie, severního Německa a Dánska). Našel si své příznivce mezi těmi, kteří si dávají přáníčka, kytičky a drobné dárky, kterými vyjadřují svou lásku a náklonnost tomu druhému. I tatínkové a maminky si Valentýna rádi připomínají.

A víte proč se tento den jmenuje právě Den svatého Valentýna? A kdo to ten Valentýn byl? Pojďte si o něm něco přečíst. http://www.vanocniprani.info/wp-content/gallery/valentyn/den_sv_valentyna_38.jpg http://radiohana.cz/uploaded/Image/Web%20-%201002/valentyn/svaty_valentyn.jpg http://us.cdn3.123rf.com/168nwm/marishaz/marishaz1301/ marishaz130100018/17364961-open-envelope-with-valentine-heart.jpg http://www.nakupvakci.cz/userfiles/ruze-valentyn-hotel-morris.jpg

K životu svatého Valentýna se váže několik legend: První říká, že byl knězem v Římě, za vlády krutého císaře Klaudia II. Ten chtěl mít velikou armádu a do ní museli nastoupit všichni svobodní muži a jelikož věřil, že ženatí muži nejsou tak silní, zakázal svatby. Kněz Valentýn ale jeho zákazu nedbal a zamilované páry dál tajně oddával, protože správně věřil v lásku. Za to, ho vsadili do vězení. Ti, které oddal, mu na důkaz náklonnosti a lásky nosili k žaláři psaníčka a drobné dárky. Sám Valentýn se ve vězení zamiloval do dcery žalářníka, které v den své smrti 14.2. 969 př.n.l. napsal dopis, podepsaný slovy: „Od Tvého Valentýna“. Odsud je možné vystopovat původ valentýnských přáníček. Další legenda vypráví o jeho léčitelských schopnostech. Valentin (či Valentýn) byl v roce 203 př.n.l. zvolen v Terni biskupem a rétor Kratón, si ho zavolal do Říma, aby mu vyléčil syna. Ten ho modlitbami k Bohu uzdravil a Kratón se z vděčnosti s celou svou rodinou nechal od Valetina (Valentýna) pokřtít. Ten byl pak nařknut z nekalých praktik, uvrhnut do žaláře a sťat.


11/ OMALOVÁNKA


KAM S DĚTMI V ISTANBULU / 12

Už jste si někdy všimli, jak se rozzáří dětský obličej, když navštívíte akvárium? Pozorování barevného podmořského života zpoza obrovských skel může hlavně našim menším ratolestem připadat jako něco pohádkově kouzelného. V Istanbulu jsou k dispozici hned dvě velká akvária, která lze navštívit: Turkuazoo v Bayrampaşa a Istanbulské akvárium ve Floryji. Vzhledem k tomu, že Turkuazoo má k dispozici větší nabídku exemplářů, rozhodli jsem se v dnešních toulkách Istanbulem vzít Vás a Vaše děti právě sem.

Turkuazoo Turkuazoo je veřejné akvárium nacházející se v Istanbulském městském obvodu Bayrampaşa. Kromě toho, že je to vůbec první veřejné akvárium Turecka, je to zároveň jedno z největších akvárií v Evropě. Na více než 8 000 m2 a ve 43 různých expozicích můžete obdivovat na 10 000 mořských živočichů včetně žraloků, rejnoků, chobotnic a piraní.

Turkuazoo je tematicky rozděleno na tyto oblasti: Deštné pralesy – jsou domovem více než polovině veškeré flóry a fauny naší planety. Největším deštným pralesem na světě je Amazonský deštný prales, který je domovem vzácné želvě Mata Mata, piraním, obrovské rybě arapaima nebo stříkounovi, který plivnutím ven


Z dalších tematických oblastí jsou k dispozici například Středozemní moře, jeskyně, Velký korálový útes, doky a mola, atd.

z vody dokáže zabít svou kořist. Pobřežní útesy – jsou kamenité útvary poblíž moře, které zabraňují přímému slunečnímu záření a v jejichž vodách si rádi lebedí obávaní žraloci, rejnoci a manty. Černé moře – omývá severní pobřeží Turecka. Je to moře vnitrozemské, což znamená, že je ze všech stran obklopena pevninou. Nejznámějšími rybami Černého moře jsou kranasy nebo sardely.

Největší radost vám poskytne 80 ti metrový panoramatický tunel pod akváriem, ve kterém si budete připadat jako na hladině moře.

Více informací v češtině naleznete na: http://cs.wikipedia.org/wiki/TurkuaZoo Dotekový bazén – vám dovolí sáhnout si na ostrorepy, tzv. živoucí fosílie, nejstarší a nejvíce fascinující tvory na světě. Podle vědců je tento řád asi 300 miliónů let na světě, což znamená, že tu byl již dávno před

Web muzea: http://www.turkuazoo.com/

13/ KAM S DĚTMI V ISTANBULU

tím, než žili dinosauři.


KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ / 14

Origami srdíčko

V

íte co je ORIGAMI? Je to japonské umění, k skládání různých figurek a tvarů z papíru. Už jen samotný název V japonštině znamená skládat papír. Tato zábava má velice starou tradici. První knížka o skládání se objevila již v roce 1797. V Japonsku se skládat z papíru učí již děti v mateřských školkách. My jsme si pro vás připravili návod na jednoduché skládané srdíčko, které můžete věnovat třeba mamince, sestřičce nebo bráškovi. Potřebovat budete: barevný list papíru velikosti A5, nůžky _______________________

Ze čtvrtky papíru si připravte čtverec. Ten přehněte na polovinu a rozstřihněte na dva stejné díly. Z jednoho čtverce tak budete mít 2 srdíčka.

Obdélníky přeložte na polovinu (modrá přerušovaná čára), rozložte je a podél delší strany znovu přehněte asi do 1/3 šířky papíru (červená přerušovaná čára).

Papír přeložte po obou stranách ke středu tak, jak to vidíte na obrázku.

http://hiraganamama.files.wordpress.com/2011/02/origamiheartwreath.jpg


Začneme tvořit horní „obloučky“ srdíčka. Ty na obou stranách přeložte do středu a do špičky jak to vidíte zde.

A už je skoro hotovo, jen zbývá dodělat poslední krok a srdíčko dokončit.

Ještě naposledy ho otočte a vrchní růžky přeložte kousek dospodu. Srdíčko tak dostane hezčí tvar.

JAK SE VÁM LÍBÍ? :)

Jak se vám srdíčka povedla? Pošlete nám obrázek na adresu: krajanek@krajaneistanbul.cz. V příštím čísle Krajánka vaše výtvory zveřejníme. http://img0.etsystatic.com/il_fullxfull.76485717.jpg

15/ KRAJÁNKOVO TVOŘENÍ

Srdíčko otočte a začněte skládat podle nákresu na obrázku.


ŘÍKADLA A ŘÍKANKY / 16

SPORTOVEC Ať je zima, ať je mráz, nebojí se žádný z nás, ať si mrzne, ať je zima, zimní sporty ty jsou prima.

Únor v bílé beranici, vyčaroval klouzanici. Trpaslíky snížek láká, postavit si sněhuláka.

RAMPOUCH Rampouch visí ze střechy a vymýšlí neplechy. Má však zmrzlé nožičky, hlavičku i ručičky a tak jenom viset musí, kdo chce, ať to taky zkusí.

Únor měsíc karnevalu radostí a smíchu, k tanci vyzval král i šašek pohádkovou vílu. (M. Vegnerová)

KARNEVAL Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval. Už troubí trumpety, šašek dělá přemety. Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval. Teploměr Když je teplo, tak si troufám, po stupíncích vzhůru stoupám, když je ale mráz a led, pod nulu si vlezu hned. http://creativeoverflow.net/wp-content/uploads/2011/12/13-icicle.jpg http://www.predskolaci.cz/wp-content/uploads/2009/11/zimni-hry-lyzovani.gif

BOJ S RÝMOU Vlezla na mě rýma, je mi pořád zima. Když je zimní plískanice, bacilů je mnohem více. Zalezu si do postýlky, dám si čajík od maminky. Přikryju se peřinou, tak zvítězím nad rýmou. (Dagmar Vysoká) http://files.ostasov.eu/200000468-2852b28cc1/masopust%2002.jpg http://www.acting-man.com/blog/media/2013/03/cold-thermometer.gif


Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se já pod hrudu, tam já zimu přebudu.

Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se já do mezu, až přestane vylezu.

Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se do javora, tam bude má komora.

Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš? Schovám se do křoviny, to budou mé peřiny.

Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám se já do lesa, tam je moja potěcha.

Až přestane, vyletím, širý svět rozveselím, půjde dívka na trávu, zazpívám jí nad hlavú.

http://media.rozhlas.cz/portal/_obrazek/2237386.gif

http://nagoya-info.com/wp-content/uploads/2011/12/cold-bird.gif

17/ ZPÍVÁNKY

Bude zima, bude mráz


MALÝ KUCHAŘÍK / 18

Domácí želé bonbóny Milí Kuchaříci, doufáme, že jste ještě neumrzli, a pro zlepšení zimní nálady si s námi připravíte tuto domácí dobrůtku. Na výrobu domácích želé bonbonů budeme potřebovat: 1 hrnek ovocné šťávy (nejlépe přímo vymačkané z ovoce, nebo i z kompotu, případně džus) 1 lžíce čerstvé limetkové nebo citronové šťávy ½ šálku krupicového cukru (pokud ovocná šťáva už není dost sladká, jinak klidně uberte) 1 balíček dortového želé formičky na bonbony (třeba ty na led)

Do rendlíčku si připravte obě šťávy a cukr. Vše pořádně rozmíchejte a přisypte želatinu. Vše začněte pomalu ohřívat. Maminka vám jistě pomůže a vy si dávejte pozor, abyste se nepopálili. Směs by se měla ohřát do bodu varu, není třeba ji dále vařit. To poznáte tak, že sama začne tuhnout nebo bude mírně bublat. Takto zahřátou směs nechte chviličku odstát, aby lehce vychladla a poté s ní opatrně naplňte formičky. Naplněné formičky necháme vychladnout a pak je ještě vložíme alespoň na tři hodiny do lednice tak, aby pořádně bonbony ztuhly. Vyklopené bonbony můžete ještě obalit v cukru, a to buď krystalovém bílém, nebo i třtinovém.

Dobrou chuť!

http://cache.desktopnexus.com/thumbnails/534743-bigthumbnail.jpg http://program.autiste.cz/images/aplikace/nakupovani/obchody/domaci-potreby/350x350/ varecka.png


19/ OMALOVÁNKA


Český Honza Zapojte se do 2. ročníku soutěže Ocenění Českého Honzy! Ocenění Českého Honzy je udělováno jednou ročně talentovaným a tvořivým českým dětem (6 do 18 let) trvale žijícím v zahraničí. Soutěž je učena všem, kteří mají rádi tvořivé psaní, výtvarné projekty a nebo vynikají v dalších oborech.

Ceny Českého Honzy jsou udělovány ve třech kategoriích: 1. Písemný projev na dané téma 2. Výtvarná soutěž na dané téma 3. Osobnost Českého Honzy

Téma pro všechny kategorie: PRÁZDNINY V ČECHÁCH Ceny Českého Honzy jsou udělovány ve třech kategoriích na základě hodnocení nezávislé poroty. Soutěžící mohou zasílat své projekty do 30. dubna 2014. Zdroj a podrobné informace zde: www.ceskyhonza.com

Malujeme po síti Děti chrání planetu Zemi - 19. ročník mezinárodní soutěže pro děti! Nakreslete, ztvárněte, vytvořte nápady, které by mohly pomoci chránit naší Zemi a její životní prostředí už teď, nebo někdy v budoucnosti.

Forma: 1. Kresba, grafika: formát A4 2. Rukodělná práce: keramika, dřevo, kov apod. 3. Počítačová grafika Soutěž je určena pro děti od 5 do 15 let. Soutěžící mohou zasílat své projekty

do 31. března 2014 na adresu Českého rozhlasu - Rádio Junior. Zdroj a podrobné informace zde: http://www.rozhlas.cz/malujeme/aktualne/_zprava/detichrani-planetu-zemi-19-rocnik-mezinarodni-souteze-pro-deti-malujeme-po-siti-2014-1287481

Krajánek 2 / únor 2014  

Po měsíci je tu opět váš časopis Krajánek. Krajánek tentokrát žije přípravami na zimní olympiádu. Navoskoval si proto sáně, aby mu to krásně...

Krajánek 2 / únor 2014  

Po měsíci je tu opět váš časopis Krajánek. Krajánek tentokrát žije přípravami na zimní olympiádu. Navoskoval si proto sáně, aby mu to krásně...

Advertisement