Page 1

TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ BÖLGELERİ

KARADENİZ BÖLGESİ (Bölge içi kıyaslamaları) Batı Karadeniz Bölümü Bölgenin; * En gelişmiş ve en fazla göç alan bölümü * Sanayi ve ticaretin en gelişmiş olduğu bölüm * Demir-Çelik sanayisi en çok geliştiği bölüm. * Keten-Kenevirin en çok yetiştiği bölüm * En fazla pirinç üretildiği bölümüdür. * Orman sanayinin en fazla geliştiği bölümü. * Taş kömürünün %100’ü bu bölümde çıkarılır. * Kastamonu ve Küre dağlarında bakır var.

Orta Karadeniz Bölümü Düzlükler geniş alan kaplar. Bölgenin; * Tarım alanlarının en geniş yer kapladığı bölümüdür. * Makineleşmenin en yaygın yapıldığı bölümüdür. * Tahıl tarımının en çok yapıldığı bölümdür. * Dengeli nüfus dağılımına sahiptir. * Yağış, nem ve orman en az bu bölümdedir. * Ilıman iklim iç kesimlere en çok bu bölümde ulaşır. * Samsun’da bakır ve sigara fabrikaları bulunur.

Doğu Karadeniz Bölümü * En dağlık bölümüdür. * Ulaşım sanayi ve ticaretin en geri kaldığı bölümü * Kırsal nüfus, dağınık yerleşme, yağışın, ormanın, kimyasal çözülmenin, bulutluluk oranının, balıkçılığın en fazla olduğu bölümüdür.

* İç kesimlere ulaşım geçitlerle sağlanır. * Bakır işletme , Kağıt sanayi bulunur * Çayın %100’ü buradadır. * Fındık üretiminin çoğu bu bölümdedir.

MARMARA BÖLGESİ (Bölge içi kıyaslamaları) Çatalca – Kocaeli Bölümü Bölgenin ; * En gelişmiş bölümüdür. * Nüfusun en yoğun olduğu bölümüdür. * En çok göç alan bölümüdür. * Enerji,kağıt tüketiminin en fazla .....olduğu bölümüdür. * Eğitim seviyesinin en yüksek olduğu .... bölümüdür. * Ulaşım, ticaret, turizm, sanayide 1.dir.

Güney Marmara Bölümü Bölgenin; * En fazla alan kaplayan , * Tarım alanı en fazla olan ,ovalık alanlar geniştir. * Yer altı kaynağı bakımından en zengin olan ,

* Sofralık, ipek böcekçiliğinde 1. olan, * Pamuk üretiminde zengin olan , * Wolfram borda 1. olan bölümüdür. * Besi , kümes hayvancılığı yaygındır. * Yağ, konserve, kağıt, bor, porselen sanayii

Ergene Bölümü Bölgenin; * Geniş düzlüklere sahip, * Ayçiçeğinde 1. * Pirincin %50'si bulunan, * Yağ sanayisinin en gelişmiş olan, * İçki sanayisinin en gelişmiş * Tarım alanlarının en geniş yer aldığı, * En az yağış alan, -En fazla doğal gaz çıkarılan bölümüdür.

Yıldız Dağları Bölümü Bölgenin; * En dağlık, *Tarım alanı en dar, * En fazla yağış alan, * Ormanların en geniş yer tuttuğu, * Hayvancılık ve ormancılığın geçim kaynağı olan bölümüdür.

EGE BÖLGESİ (Bölge içi kıyaslamaları) Kıyı Ege Bölümü Bölgenin; * Ulaşım, ticaret, sanayi, turizmde 1. olan * Deniz ticareti, liman ticareti, kültür balıkçılığı gelişmiş olan * Verimli delta ovaları olan,Endüstri bitkileri yetişen, * Üzüm, zeytin, tütün, incir, sığla yağında 1. sırada olan * Seracılık, turunçgilde (Türkiye’de) 2. olan * En fazla sünger avcılığı ve kültür balıkçılığı yapılan bölümüdür. * Menteşe yöresi; En az gelişen , tarım alanı en az olan, en fazla yağış alan, en fazla mevsimlik göç alan (turizm) bölümüdür.

İç Batı Anadolu Bölümü Bölgenin; * Daha yüksek ve daha dağlık * Karasal iklim/step bitki örtüsü olan * Termik santralleri çok olan * Linyit, mermer, yer altı kaynakları buluna bölümüdür. * Bor 2. sıradadır. * Battaniye 1. sıradadır. (Uşak) * Porselen 1. sıradadır.(Kütahya) * Haşhaş 1. sıradadır. (Afyon)

AKDENİZ BÖLGESİ (Bölge içi kıyaslamaları) Antalya Bölümü Bölgenin; * Engebeli alanlar geniş yer tutar. * Adana bölgesine göre turizm, seracılık, yağış miktarı, orman daha gelişmiştir. * Gül üretiminde 1. sıradadır .(Isparta) * Krom(Fethiye), kükürt, alüminyum (Seydişehir) 1. sıradadır. * Karstik göl, ova en fazla bu bölümdedir. * Kıl keçisi yetiştiriciliği en fazla bu bölümdedir. * Karstik şekiller en fazla bu bölümdedir. * Bölümdeki mevsimlik iş gücü turizmdendir.

Adana Bölümü * Antalya bölümüne göre daha düzdür. * Antalya bölümüne göre tarımsal üretimde, sanayide, ticaretde, ulaşımda daha iyi. * Muzun %100’ü bu bölümde üretilir. * Mısır, soya, yer fıstığı, susamda 1. sıradadır. * Termik santralleri: Kahramanmaraş, Elbistan, Afşin * İskenderun demir-çelik fabrikası bu bölümdedir. * Petrol rafinerisi, otomobil, sigara sanayii, * En büyük limanı Mersin Limanıdır.(İstanbul’dan sonra yükleme, boşaltma kapasitesi en büyük limandır.) * Bölümdeki mevsimlik iş gücü tarımdandır.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ (Bölge içi kıyaslamaları) Orta Fırat Bölümü * Fazla engebeli değildir. * Ulaşım, ticaret ve sanayide daha gelişmiştir. * Enerji üretimi fazladır. (Atatürk barajı) * Nüfusu, göç alma oranı fazladır. * Adıyaman/Nemrut’ta tarihi eserler vardır.

Yukarı Fırat Bölümü Bölgenin ; * Yüzey şekilleri en sade * Türkiye’nin yer altı kaynakları en zengin bölümüdür. * Ulaşım, sanayi, ticaret en gelişmiş * Tarımda makineleşme en kolay * Kayısı üretiminde 1. sırada olan * Tarım alanları en geniş bölümüdür.

Dicle Bölümü * Orta Fırata göre daha dağlıktır. * Irak Habur sınır kapısı bulunur. * Batman, Siirt , Diyarbakır , Mardin’de petrol yatakları vardır. * Martin/Mazıdağı’ndan fosfat çıkarılır.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ (Bölge içi kıyaslamaları) Erzurum-Kars Bölümü Bölgenin; * Yükseltinin en fazla olduğu, * En fazla et, süt, deri tesisleri bulunan, * En fazla büyük baş hayvancılık * En fazla kar yağışı alan bölümüdür. * Tarımsal faaliyetlere uygun değildir. ......(Yükselti)

Yukarı Murat-Van Bölümü Bölgenin; * Volkanik arazileri en yaygın, * Sodanın en fazla olduğu bölümdür. * Bitlis’te sigara fabrikaları * En önemli ekonomik faaliyeti ......hayvancılıktır.

Hakkari Bölümü Bölgenin; * En dağlık bölümü. * En fazla orman * En fazla yağış alan * Nüfusu en az olan * En az gelişen bölümüdür. * Arıcılık yapılır.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ (Bölge içi kıyaslamaları)

Yukarı Sakarya Bölümü Bölgenin ; * En gelişmiş bölümüdür. * Ankara - Tiftik keçisi * Eskişehir - Lüle taşı * Ankara,Eskişehir - uçak sanayi * Eskişehir - Lokomotif sanayii

Orta Kızılırmak Bölümü Bölgenin; * Volkanik arazinin en yaygın, * Patatesin en çok olduğu bölümüdür. * En gelişmiş kenti Kayseri, * Kırıkkale - Silah Fabrikası, Petrol ......Rafinerisi * Nevşehir, Kırşehir - Şarap sanayii

Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri - Coğrafya

Konya Bölümü Bölgenin; * Engebenin en az, * Tahıl tarımının en fazla , * Tarım alanlarının en geniş * Nadas uygulaması en fazla * En yağış alan, Erozyon en fazla * Türkiye’nin en büyük kapalı havzası bulunur

Yukarı Kızılırmak Bölümü Bölgenin; * Dağlık ve en yüksek , * Yağış ve orman miktarı en fazla , * Yer altı kaynakları en zengin, * En az gelişmiş , * En fazla göç veren bölümüdür.

9 Süper KPSS Notları

Kpss cografya bolgeler  

KPSS Bolgeler cografyasi super ozet

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you