Echo - 4/2017

Page 1

str. 12

KPMG Story ve Žlutých lázních

str. 20

Jak se můžeš rozvíjet v KPMG?

str. 28

Další ročník Soutěž a podnikej

ECHO – interní magazín KPMG 4/2017

Z divadelních prken do KPMG


KPMG Story Možnost vymýšlet a realizovat unikátní projekty a přitom se potkávat a spolupracovat s inspirativními lidmi.

Viktor Dušek Associate Manager, Legal

KPMG Story

A co se na práci v KPMG líbí tobě?


KPMG Story Bylo příjemné vidět vás všechny usměvavé a bezstarostné na jednom místě při KPMG Story party ve Žlutých lázních. Takovéto akce nám v Marketingu vždycky zlepší náladu a dají nový impulz vymýšlet pro vás další aktivity. Také mě těší, že jste se hojně zapojili do kampaně KPMG Story, která poběží až do konce léta. Rád si prohlížím všechny vaše vytvořené plakáty a beru na vědomí všechny vaše podněty, které bychom chtěli použít v další náborové kampani. Je pro nás důležité vědět, jak se vám práce v KPMG líbí. Chceme studentům ukazovat opravdovou práci v KPMG a co je lepšího než lákat je na pravdivé příběhy našich zaměstnanců? Pokud jste se tedy do kampaně ještě nezapojili, věnujte prosím pár svých minut a řekněte nám, proč se vám líbí právě KPMG. Léto už je skoro za námi, ale před námi (tedy jen před pražskými kolegy) je teď složitější období rekonstrukce. Doufám, že se stejně jako já nemůžete dočkat výsledku a že se za necelý rok sejdeme, abychom si připili na nový design našich kanceláří, který nebude jen reprezentovat naši značku před klienty a uchazeči o nové pozice, ale především vám přinese větší pohodlí při vaší každodenní práci.

Novinky Jaká byla letošní party pro nováčky? Jako každý rok na naší pražské terase proběhla uvítací party pro nováčky, kteří posílí naše auditní, daňové i poradenské týmy v průběhu srpna. Podívejte se na reportáž na straně 24.

iKid 2017 Jak dopadla letošní soutěž mladých talentů? Který nápad se podívá v září do Dublinu do centrály Facebooku i Googlu? Více na straně 30.

Roman Maco Marketing & Communications

1. MÍSTO

ECHO – časopis zaměstnanců KPMG v České republice. Vydává oddělení Marketingu a komunikace – Barbara Štrbíková (publishing), Štěpán Prokop (art director), Sarah Grimová (ilustrace). Autorsky se na příspěvcích podílí především zaměstnanci společnosti. Své podněty, návrhy a komentáře pište na echo@kpmg.cz. Vytištěno v České republice. Internal use only. © 2017 KPMG Česká republika, s. r. o., a Czech liability partnership and a member firm of the KPMG network of independent member firms affiliated with KPMG International Cooperative („KPMG International“), a Swiss entity. All rights reserved.

Editorial 3


O převodních cenách mezi sochami Už druhým rokem se konference Transfer Pricing Forum konala v Hauch Gallery v Pobřežní ulici blízko naší pražské kanceláře. V úterý 23. května se jí zúčastnilo více než 90 finančních ředitelů, manažerů a daňových a účetních specialistů. Na pódiu se vystřídali kolegové z daňového oddělení v čele s Danem Szmaragowským a Zdeňkem Řehákem. Vedle expozice soch vážících 1,5 tuny přednášel i Michel Braun z KPMG Düsseldorf, který mluvil o tom, jak se s převodními cenami vypořádává Německo.

Moderátor a přednášející Dan Szmaragowski

Michel Braun z KPMG Düsseldorf

4 Jsme vidět


Ladies Club a alumni setkání Výhled z terasy NEST interiéru

Připravený Roman Paulus

Brněnský Ladies Club ve hvězdárně

Na cestě ke hvězdám

První ostravské alumni setkání

V pátek 12. května proběhl další Ladies Club, tentokrát v nově zrekonstruované Hvězdárně a planetáriu Brno. Dámy přivítal ředitel hvězdárny, astronom a astrofyzik Jiří Dušek. Součástí večera byl odborně-zábavný výklad k orientaci na noční obloze a prohlídka dalekohledů.

Dne 23. května se v bistru Boule za ušima uskutečnilo historicky první alumni setkání s bývalými kolegy z naší ostravské kanceláře. Počet alumni v Ostravě je samozřejmě nižší než v Praze nebo Brně, i přesto byla účast více než hojná, příjemně jsme si zavzpomínali na rozmanité auditní chvilky a také zhodnotili, že jsme jako KPMG podpořili a zvýšili kvalitu finančních oddělení místních velkých firem jako Residomo, Kofola a Vítkovice, které u nás úspěšně zalovily. Další ročník už teď vyhlížíme s očekáváním.

Kulinářský zážitek s Romanem Paulusem Pražský červnový Ladies Club proběhl trochu netradičně, hosty tentokrát byly spíše samy dámy, a to v krásných prostorách hotelu Alcron, a hostil je šéfkuchař a držitel michelinské hvězdy Roman Paulus. Dámám uvařil výborné čtyřchodové menu a vyprávěl jim při tom své zážitky nejen ze světových kuchyní.

Brněnští alumni sledovali město z ptačí perspektivy Na konci května proběhlo setkání bývalých a současných zaměstnanců brněnské pobočky. Téměř 60 hostů se setkalo v NEST interiéru, nově otevřeném showroomu s designovým nábytkem. Součástí prostoru je rozlehlá terasa, z níž je výhled na všechny brněnské dominanty. Terasa byla také ideálním místem pro sledování ohňostroje nad hradem Špilberk. Jsme vidět 5


Golfový turnaj KPMG Invitational V sobotu 27. 5. 2017 se v Golf Resortu Karlštejn konal náš tradiční golfový turnaj KPMG Invitational. Vyšlo skvělé počasí, takže se nám hráči zvládli i opálit. Na první jamce na hráče čekala Klára Spilková, která s nimi poměřovala síly při longest drive. Přehrát ji zvládlo pouze 6 odvážlivců. Absolutním vítězem se stal Petr Chajda z řad klientů a za KPMG byl nejlepší Aleš Krempa. Vítězové jednotlivých kategorií si pak odnesli poukaz na start na prestižním turnaji PRO-AM na Casa Serena. Absolutní vítěz dostal šanci zatrénovat si s Klárou Spilkovou v Black Bridge. Jamka číslo 12 se opět nesla v charitativním duchu, na Mobilní hospic Ondrášek se tak vybralo dohromady krásných 20 900 Kč.

FitCup 2017: Studenti VŠE jsou lepší a lepší! Poslední červnovou sobotu se konal už 24. volejbalový turnaj smíšených družstev KPMG FitCup. Celkem 80 studentů ve 13 týmech se rozhodlo oslavit konec zkouškového a začátek léta sportem a my jsme si zahráli s nimi. Počasí bylo božské, atmosféra ještě lepší. Celkově jsme si to prostě užili a už teď se těšíme na další. Tradičně se soutěžilo ve dvou kategoriích, a to nižší a vyšší výkonnosti. V té vyšší v barvách KPMG bojovali Saša Andilová, Bobo Andil, Petra Mrázová a Tomáš Zellerin. Na pomoc si vzali své kamarády z VŠE Dušana Hrianku a Honzu Kávu. Skončili sice poslední, ale říká se, že neštěstí ve hře… Však to znáte. Důležité je zúčastnit se a užít si tu zábavu! Na turnaj jsme všechny účastníky vybavili funkčními triky, batůžky a výherce obdařili cenami. Bouchli jsme i šampaňské, bez toho by to nebyl ten správný turnaj. Vítězné týmy VESMÍR a LANA DRAHREPUS si dokonce připily z putovního poháru. Všem, kteří se na organizaci 24. KPMG FitCupu se studenty VŠE podíleli, děkujeme a těšíme se napříště.


Nový Portál: Závod s časem Autor: Zuzana Vovsová

V průběhu letošního roku všechny kanceláře KPMG migrují obsah KPMG Portálu do nové verze. Všechny země, tedy i Česká republika, musí stihnout migraci do 15. srpna. Přechod na novou verzi Portálu jsme rozdělili do tří fází. V první fázi bylo nutné s vlastníky stránek projít veškerý obsah, tedy 27 000 dokumentů, a rozhodnout, které smazat, které archivovat a které migrovat. Jako aktuální a potřebná obstála zhruba větší polovina obsahu Portálu. Druhá fáze naší práce je skutečná migrace dokumentů. I když používáme migrační software, často je potřeba ruční práce a nutnost věnovat obsahu maximální pozornost, aby se ani jeden jediný dokument nezatoulal, kam nemá. Po migraci aktuálních dokumentů budeme postupně pracovat na stavbě portálových stránek. Třetí fáze projektu tedy znamená překopírovat nebo přebudovat více než pět set webových stránek Portálu.

Od 15. srpna už nebude možné na starém Portále nic ukládat nebo editovat a 15. září bude definitivně odstaven. Během srpna a září bude ITS Global ladit funkčnost celého systému, prosíme proto všechny kolegy o shovívavost ohledně rychlosti Portálu. Hlavním cílem naší práce během léta je bezpečně přesunout dokumenty a umožnit jejich zobrazení na novém Portále. Až v dalších měsících se budeme moci věnovat vizuální podobě nových stránek. Nová podoba celého Portálu i domovské stránky bude tedy zpočátku velmi zjednodušená, ale o to lépe se v ní zorientujete.

Novinky 7


Ladovým krajem s daňaři a právníky Autor: Denisa Rameš Tegtmajerová

Vše začalo už koncem loňského roku, kdy byl vybrán termín na náš jarní Tax & Legal Group Meeting. Výběr termínu jde ruku v ruce s výběrem místa a vězte, že najít rozumné ubytování pro 150 lidí je už celkem oříšek. Náhoda tomu chtěla a Dan Szmaragowski dostal u piva tip na Legner Hotel Zvánovice – Lesní Lázně. Někdy v únoru jsem jela místo obhlédnout. Jednalo se o Lesní Lázně uprostřed Ladova kraje a Voděradských bučin kousek od Prahy. V celém areálu je velmi špatný mobilní signál, což umožňuje opravdový odpočinek od civilizace, na kterém si majitel zakládá. Po dlouhých přípravách nastal den D, což pro nás byl letos 19. květen. Úkol zněl jasně: ve 12 hodin opustit budovu pražské kanceláře. Po příjezdu nás čekala oficiální část Group Meetingu, kde nám Radek Halíček, Petr Toman a Petr Bučík přiblížili motto KPMG Story. Asi nikoho nepřekvapí, že to Petr Bučík pojal jako zábavnou show a všechny tím dokonale probral a nastartoval na odpolední aktivity. Pro letošní rok jsme připravili Escape Game pro celkem 7 týmů o 7 členech. Jednalo se o jedinečný projekt kombinující týmové a legendové hry, který navazoval na fenomén únikových místností. Hra byla postavena přímo v areálu hotelu, kde byly speciálně upraveny interiéry i exteriéry. Kupodivu se nikdo neztratil, nezranil ani nepoztrácel svěřené vybavení. Jiná stejně velká skupina absolvovala úvodní hodinu nordic walkingu spojenou s vycházkou do okolí. Řada účastníků byla překvapená, co všechno se při správném pohybu v těle ozývá. Dvě skupinky měly možnost zacvičit si jógu (power jógu s prvky iyengar jógy) pod vedením kolegyně Helči 8 Život v KPMG

Pajskrové a po cvičení je čekalo malé překvapení v podobě relaxace v Lesních Lázních (masáž, solná inhalace, uklidňující a relaxační koupele). Část kolegů pak vyrazila na cyklovýlet Ladovým krajem. V rámci Group Meetingu jsme se podobně jako v minulém roce snažili pomáhat a rozdávat radost. Letos probíhaly dvě paralelní CSR akce. Část dobrovolníků vyrazila do dětského domova v Pyšelech, na nějž jsme dostali tip od Patrika Juránka. Pro cca 22 dětí ve věku 2-14 let jsme měli připraveno několik týmových soutěží, které si moc užily – a od některých se ani nemohly odpoutat. Zejména střelba ze vzduchovky na terč v podobě divokého prasete kluky vysloveně nadchla. Pomyslnou třešinkou na dortu byla kromě dárků možnost zalétat si s dronem nad zahradou dětského domova. Děti nás na oplátku pozvaly na prohlídku domova a svých pokojů a byl to zážitek, na který se nezapomíná. Prostory jsou hezké a z dětí sršela radost a pozitivní energie. Paralelní CSR akce se konala v Hospicu Dobrého Pastýře v Čerčanech. Ivana Stibůrková s Olgou Těhlovou měly připravenou malou přednášku obsahující fotografie a zážitky z cest po Skotsku. Jana Ziková zase účastníkům přiblížila Thajsko a Lenka Fialková putování českým Banátem. I zde byla možnost projít si hospic a emocím se vyhnout nedalo. Ti, kdo skončili nejdříve, využili zbylý čas k odpočinku na lehátku s drinkem v ruce anebo k hraní volejbalu, jiní zase hráli ping-pong. Ještě před večerním rautem jsme zapálili táborák, a kdo chtěl, opekl si buřty. Posezení u ohně jsme si zpříjemnili hrou na kytaru a zpěvem. Ti, kteří nebyli u ohně, trávili čas na venkovní terase povídáním si s kolegy. Myslím, že to byl příjemný večer a počasí nám přálo.


MC Outdoor 2017 Autor: Lukáš Cingr

Malebný hotel Lions

MC se jako každý rok v květnu vydalo na Outdoor, kde měly všechny týmy možnost se pobavit o tom, co všechno děláme, jak to děláme a co bychom ještě mohli dělat. Sdíleli jsme také poznatky z projektů a další výsledky naší práce. V MC nás je nyní více než 130, tyto události jsou pro nás tudíž výbornou příležitostí ke sdílení a rozvoji. Než jsme se vydali sdílet znalosti do Nesuchyně, stavili jsme se na půl dne veřejně prospěšných prací na Křivoklátsku v rámci DobroDne. Na DobroDen se nás sešlo více než 60 a pracovali jsme z větší části v přírodě, takže to byla skvělá příležitost pomoci a zároveň se trochu vyvětrat a pobavit. Na Outdooru velice oceňuji neformální nádech a příležitost blíže se seznámit s kolegy, které sice běžně vídám, nicméně pracovní nadšení většinou nedovolí adekvátní konverzaci. Po DobroDni jsme se večer mohli pobavit na večeři a při PubQuizu, který pro nás přichystali organizátoři akce. Nejdůležitější částí jsou samozřejmě přednášky a diskuze cílené na sdílení zkušeností a znalostí mezi různými týmy, které nás čekaly v pátek. Vyslechl jsem si od svých kolegů spoustu zajímavých věcí a zjistil, na jakých projektech právě pracují. Rád bych tímto poděkoval organizátorům Jirkovi Koublemu, Saše Andilové a Petře Procházkové za excelentní přípravu Outdooru, jsou skvělá parta.

Odpočinek po úklidu naučné stezky

Život v KPMG 9


Od klávesnice k lopatě na DobroDnech Pomoci druhým, protáhnout záda na čerstvém vzduchu, podpořit společenskou odpovědnost KPMG vůči komunitě atd. Ať už je dobrovolnická motivace jakákoliv, obrovský kus práce, kterou každý rok na DobroDnech odvádíme, pomáhá na správných místech. Letos na jaře vyrazilo do 14 různých organizací pomáhat 277 dobrovolníků! Všem moc děkujeme a na další nadšené pracanty se budeme těšit zase na podzim.

DobroDen ve Vlčkovicích očima Moniky Koukalové V pátek 26. 5. jsem se zúčastnila s kolegy z Admin-Finu DobroDne ve Vlčkovicích. Vlčkovice, o. p. s., se pomocí státních dotací, práce dobrovolníků, výtěžků z hudebního festivalu VlčkoviceFest a v neposlední řadě práce, peněz a energie majitelů snaží zrekonstruovat rozlehlý statek, který rodina Počepických zrestituovala. Celý statek včetně památkově chráněné vodní tvrze z 15. století je ve velmi špatném stavu, samozřejmě se na něm podepsala léta chátrání, kdy byl statek znárodněn a „obhospodařován“ JZD. V současné době je již proinvestováno cca 5 milionů Kč a povedlo se v objektu opravit tři byty, které jsou využívány rodinami, jež se ocitly v tíživé sociální a finanční situaci. Každá rodina zde může pobývat po dobu tří let, během které se jí dostává kromě zajištění bydlení i pomoci v oblasti psychologické, sociální apod. Na nás čekaly ve Vlčkovicích dva úkoly. Část z nás se jala vyklízet vodní tvrz. Celý objekt byl zanesen neuvěřitelným množstvím všeho možného – od sutě, slámy, dřeva, peří, skla po staré kočárky, dveře, papíry… Prostě co se komu ve vesnici nehodilo, skončilo tam. Další dobrovolníci se zhostili stěhování a mytí velkého množství lednic, které se používají během VlčkoviceFestu. Vlčkovice na nás byly skvěle připraveny – Jonáš, který nás měl na starosti, měl organizaci práce výborně zvládnutou. Asi po čtyřech hodinách jsme zadanou práci dokončili. Byli jsme zaprášení od hlavy až k patě, ale naprosto spokojení, protože za námi zůstaly vyklizené a uklizené prostory. Navíc nám přálo počasí a pod 400 let starým památným dubem jsme pak ochutnali od Počepických domácí pomazánky a perník. Musím říct, že tento DobroDen hodnotím jako nejlepší, na kterém jsem zatím byla. Kromě skvělé organizace práce bez prostojů jsme si zároveň užili čas v krásné přírodě a ve společnosti milých lidí a zvířat. Pozitivní energie, kterou jsem tam načerpala, mi vydržela hodně dlouho.


Kateřina Vašková, Tax (ZŠ Starostrašnická) Z DobroDnů nejraději trávím čas s dětmi ze ZŠ Starostrašnická, která poskytuje vzdělání žákům se zdravotním postižením. Letos jsme se účastnili dětského dne převlečení za pohádkové postavy. Pavla Šmidková, COM Morava (MH Ondrášek) Pokaždé, když odcházím z DobroDne domů, mám mnohem lepší pocit ze světa kolem sebe. Já s celou rodinou máme to štěstí, že pomoc nepotřebujeme. A teprve při akcích, jako je např. pomoc v hospici Ondrášek, si uvědomím, kolik lidí to štěstí nemá, a kdybych byla na jejich místě, jak moc bych tu pomoc ocenila. Karel Růžička, MC (Domov Na Zátiší) S klienty rakovnického domova jsme navštívili zajímavá místa v Rakovníku a dozvěděli se spoustu perliček nejen z jeho historie, ale i z osobních vzpomínek klientů. Příjemné jarní odpoledne ve znamení CSR podtrhlo krásné počasí.

Václav Fučík, COM Morava (Lamacentrum Hády) I vzhledem k letnímu počasí byla práce v Lamacentru náročná, ale odměnou nám za ni byla účast na komentované prohlídce Lamacentra s možností pohladit si a nakrmit lamy, kozy, králíky a ovce, což si, myslím, všichni moc užili. Kristýna Havlíková, COM 1 (Zajíček na koni) Nečekala jsem takovou oázu klidu uprostřed sídliště. Pomáhali jsme od přemisťování balíků se slámou (má asi 700 kg!), kydání hnoje, broušení, natírání, sekání kopřiv až po projížďky dětí s handicapem na koních. Kdo chtěl, mohl i blíže ke koním, vyčistit je, vést, či dokonce osedlat. Všichni dělali něco, co má opravdu smysl a je potřeba! Příští rok jdu zase! Anička Nikodýmová, Markets and Proposals (Letohrádek Vendula) DobroDen v Letohrádku Vendula byl skvělým zážitkem. Hráli jsme nejrůznější hry a myslím, že jsme si všichni DobroDen moc užili. Jsem ráda, že jsem se ho mohla zúčastnit, a už se těším na příští rok!

Ladislav Guzý, COM 2 (ČSOP Radotín) Pomáhali jsme ochráncům přírody s přípravou rekultivace pastvin za Prahou. Bylo nádherné počasí a hrozně rád jsem si fyzickou prací odpočinul od té mentální, a ještě za dobrým účelem. Moc se mi líbilo, že jsem se i dozvěděl spoustu nových věcí o okolní přírodě od zástupců ČSOP. Lucie Bauerová, RC (ČSOP Karlštejnsko) Naše skupina hrabala trávu (nic pro alergiky;)) na svahu, kterému se spolek snaží vrátit podobu a zachovat tak flóru a faunu typickou pro toto místo. O celou oblast se stará prakticky jen jeden pán, jeho odhodlání a zápal jsou obdivuhodné. DobroDen jsem si užila a těším se na další ročník.

Pomáháme 11


KPMG Story ve Žlutých lázních

Klání v pétanque

V létě jsou všichni krásnější a usměvavější

Druhou červnovou středu jsme se sešli v příjemném prostředí Žlutých lázní na břehu Vltavy, abychom oslavili nadcházející léto, blížící se rekonstrukci a hlavně naši KPMG Story. Radek Halíček před pátou hodinou zahájil nejen sportovní aktivity, ale také speciální soutěž spojenou s KPMG Story. Mohli jste projít celkem pět stanovišť – Slib, Vize, Hodnoty, Cíl a Strategie. Na každém jste museli splnit jiný zákeřný úkol od našich kolegů. Odměnou vám pak byla placka, která potvrzovala, že jste KPMG Story master, a volná poukázka na lahodný koktejl. Téměř 150 z vás pak poměřovalo svoje síly při sportovních turnajích. Nejlepší v beach volejbalu byl tým našich brněnských kolegů Brno power. V pétanque se nejlépe vedlo kolegyním z Knowledge Managementu, pomyslný pohár putoval za nohejbal do týmu spojeného z kolegů z PPC, KM a IT. Ve stolním tenise jsme měli dva vítěze, jelikož se hrál zvlášť ženský a mužský turnaj. Všichni vítězové dostali zajímavé ceny.

12 KPMG Story

Na stolní tenis se přihlásilo více než 30 jednotlivců


Nechyběl ani proslov řídícího partnera

Beach marketing team

Fotokoutek je vždy oblíbená večerní zábava

Po osmé hodině jsme se sešli a poslechli si proslov řídícího partnera Radka Halíčka, který nám představil novou interní kampaň spojenou s KPMG Story. Základem této kampaně je otázka, co se vám líbí na práci v KPMG. Vaše podněty nám pak budou nápomocné i při budoucí náborové kampani. Dále Radek hovořil také o potřebě vaší pomoci při náboru nových kolegů, vaše doporučení a sdílení mezi známými nám velmi pomáhá. Během července jste mohli v aplikaci Jobote sbírat body za sdílení pozic na sociálních sítích, doporučení známých a další aktivity. I když soutěž o body již skončila, aplikace Jobote bude i nadále aktivní a budeme rádi, když nám pomůžete s náborem nových kolegů i do budoucna. Jako poslední se probírala rekonstrukce naší pražské budovy, která už je nyní v plném proudu. Abychom se měli na co těšit, Radek nám slíbil další příjemné celofiremní setkání na oslavu jejího dokončení. Potom už byl program v rukou Electroswing Bohemia DJs, kteří přilákali na taneční parket většinu kolegů. Tancovalo se až do jedné hodiny a únava nebyla znát na nikom z vás. Všechny fotografie i video jsou k dispozici na našem Portále.


KPMG Story Dejte nám vědět, co se vám líbí na práci v KPMG, svůj plakát vyplníte během minuty. Stačí si otevřít aplikaci KPMG Story (http://kpmgstory). V Galerii si pak můžete prohlédnout příspěvky svých kolegů a ty nejlepší také „olajkovat“. Nejpovedenější příspěvek bude vyhlášen v září a jeho autor dostane zajímavou odměnu! Pokud své plakáty vyplníme všichni nebo alespoň 300 z nás, můžeme se těšit na výborné snídaně pro celou firmu v průběhu září.

Mám prostor a důvěru pracovat s klienty na nových kreativních službách, které s týmem vytváříme. A spolupracuji se skvělými lidmi, kteří mě každý den inspirují a motivují. A co se na práci v KPMG líbí tobě?

Michal Pobuda (MPB) Director Management Consulting

Pracuji se skvělými lidmi a to mě baví. Jsou to silné osobnosti, ale přitom tvoří výborný tým. A co se na práci v KPMG líbí tobě?

Přátelská atmosféra a spolupráce s kolegy, kteří jsou opravdovými profesionály ve svém oboru. A co se na práci v KPMG líbí tobě?

Radek Halíček (RHA) Managing Partner, Partner in charge of Tax and Legal Services

14 KPMG Story Božena Lichnovská (BOK) Associate Manager Accounting Services and Payroll


Líbí se mi, že přátelská firemní kultura se promítá i do našich vztahů s klienty, kteří to oceňují a i díky tomu s námi rádi spolupracují. Hodně jsem se naučila a získala přátele na celý život. Spolupráce s úžasnými lidmi, a to z řad kolegů i klientů, kteří posouvají profesionalitu a kvalitu našich služeb stále výš.

A co se na práci v KPMG líbí tobě?

A co se na práci v KPMG líbí tobě?

Jana Fryaufová (JBN) Senior Manager Audit Commercial Morava

Pavel Otevřel (OTP) Senior Manager Tax Services

Zde jsem člověkem. A co se na práci v KPMG líbí tobě?

Týmová práce ve skvělém kolektivu. Práce na zajímavých projektech. Nové výzvy. Široké možnosti dalšího rozvoje. Skoro každý to má na svém náborovém letáku. Ale v KPMG je to realita! A co se na práci v KPMG líbí tobě?

Antonín Kubíček (AKB) Supervisor Audit Financial Services

KPMG Story 15 Jan Linhart (JNL) Partner, Tax Services and Legal


K umění mě to stále táhne

Má balet ve vaší rodině tradici? Balet jako takový ne. Je to spíše koktejl genů. Maminka hrála na housle, tatínek byl sportovec, dokonce mistr ČR ve vytrvalostním běhu, a věnoval se i biatlonu. Myslím, že se to umělecké se sportovním hezky pospojovalo. K baletu jsem se dostala přes starší sestru, kterou jsme s maminkou na kurzy doprovázely. Paní učitelka si mne všimla a doporučila nám, abych přišla, až na to budu mít věk. Ta samá paní učitelka mne pak připravovala na talentové zkoušky na konzervatoř, kam jsem nastoupila v 11 letech. Už předtím jsem ale chodila na uměleckou základní školu.

Autor: Pavla Čechová

Marta Pokorná pracuje už deset let jako asistentka oddělení auditu v brněnské KPMG. Málokdo ale tuší, že je absolventkou Taneční konzervatoře v Brně a má za sebou kariéru profesionální baletky. „Myslím, že většina kolegů o tom neví. Občas mne otevřené kanceláře inspirují k tomu, abych se ve chvíli, kdy si myslím, že mne nikdo nevidí, proskočila. Je tedy možné, že se tak někdy prozradím,“ směje se sympatická dáma, jejíž postava taneční minulost prozrazuje.

V čem se studium na taneční konzervatoři liší od běžné školy? Už když jsem si zapisovala rozvrh, překvapila mne frekvence, se kterou se tam objevoval klasický tanec, klasický tanec, klasický tanec a ten prokládaly běžné předměty. Zezačátku jsem ani nevěděla, o co jde. To se ale brzy změnilo. Věnujete se baletu pořád, nebo dnes už dáváte přednost jinému tanci či sportu? Baletu se už nevěnuji. Jsem ale v kontaktu s bývalými spolužáky a ti mě upozorňují, kde bude nějaké dobré představení. Nyní spolupracuji na jednom dětském muzikálu, kde naše děti hrají a my jsme se s manželem věnovali jeho managementu. Čili k umění se nějakou oklikou nakonec vždy dostanu. Hýbat se ale potřebuji, proto jsem dříve dělala aerobik a nyní se věnuji power józe. Jsme aktivní rodina, tak jezdíme na lyžích, na bruslích, na kole, chodíme po horách a tak dále. Před časem jsme se skamarádili s Andrejkou, mladou ženou, která je po mozkové obrně na elektrickém vozíku. Je přes svůj hendikep velmi akční, a tak za rok „prošoupe“ troje kolečka namísto jedněch, která jí pojišťovna proplácí. Inspiruje nás svou energií a rádi s ní trávíme čas. Jak vzpomínáte na učitele, mezi něž patřila i známá osobnost baletního umění Olga Skálová? S přibývajícím věkem na ně vzpomínám stále častěji. Říká se, že když je někdo v baletu velká osobnost, tak se to pozná ve chvíli, kdy vejde na scénu. A přesně to byla paní Skálová. Když vešla do třídy, její přirozenou autoritu všichni cítili. Věděli jsme, že naše škola existuje jen díky ní a že zůstala věrná Brnu, a moc jsme si jí vážili. V době sametové revoluce na všech školách volali po výměně vedení, ale my jsme naopak bojovali za to, aby zůstala. Na koho dalšího ještě vzpomínáte? Určitě na dalšího ředitele, pana Ladislava Kotziana, který nám dal v baletu také hodně. Velmi rádi jsme měli hodiny stepu, ve kterých nás učil Radek Balaš, tatínek stejnojmenného porotce z pořadu StarDance. Při stepu jsme si od baletu vždy odpočinuli a uvolnili se, proto jsme se na tyto hodiny těšili. Byl to takový příjemný protipól baletu.


Jakým dalším druhům tance jste se věnovali? Bylo výborné, že jsme se učili moderní balet, moderní tanec, lidový tanec nebo historický tanec. Studium tance tam bylo hodně komplexní. Kolik hodin denně jste trénovali? Obvykle šest hodin denně, ale začínali jsme s menším počtem. V absolventském ročníku jsem si však zlomila nohu, což mne na čas vyřadilo z tance. Po maturitě jste šla do Moravského divadla v Olomouci. Jaké byly vaše začátky profesionální baletky? Bylo to moc příjemné. Vznikla tam přátelství, která mi zůstala dodnes. Dostali jsme se ke krásným představením jako Giselle či Notre Dame de Paris, která dělala Marta Drottnerová, bývalá primabalerína z Národního divadla v Praze, k níž jsme vzhlíželi. Dost jsme se od ní naučili a celý soubor posunula hodně dopředu. Vystupovala jsem ale i v operách a operetách. Tančila jsem třeba v Rusalce či Aidě, se kterou jsem se dostala například na Smetanovu Litomyšl. Jezdili jsme na zájezdy do Německa, Dánska či Francie. Také mám několik veselých vzpomínek. Například při představení Čarostřelec jsme tančili jako kořeny, měli jsme na sobě kukly a polystyrenové šlahouny. Uprostřed bylo otevřené propadliště, ze kterého problikávala světla. Během klanění jsme se pohybovali kolem něj a já byla zrovna uprostřed, a tak se stalo, že jsem do něj spadla. V sále nastalo hrobové ticho a všichni čekali, co se bude dít. Kolegové mne vytáhli nahoru a já měla kupodivu jen potlučené koleno. Bylo slyšet, jak si celé hlediště oddechlo. V baletu Notre Dame jsme diagonálně přebíhali jeviště. V rozích byly takové šály a mně se do jedné zamotala noha, a tak na mne všichni kolegové začali padat a já skončila až kdesi pod topením. Sledujete baletní představení? Která byste nám doporučila? Například nedávno jsem v Mahenově divadle v Brně viděla Spící krasavici. Je to klasické baletní představení, které se mi moc líbilo, ale je náročnější a pro laiky asi tolik není. Doporučila bych třeba představení Black and White s Čajkovského hudbou, které je nádherné. Teď v létě brněnské Národní divadlo chystá zajímavý projekt - Letní baletní koktejl na Biskupském dvoře, což bude úplně první Open Air Baletu NdB. Zde diváci uvidí mix těch nejlepších choreografií, které má Balet NdB v repertoáru. Je tam umělé hlediště a budova s podloubím, nad níž se vypíná Petrov. Nachystali tam ty nejlepší variace, proto to určitě bude stát za to. V listopadu pak na brněnském výstavišti proběhne premiéra taneční show West Side Story, tedy nádherná Bernsteinova hudba a úžasný tanec. Pavilon P tak v této nadcházející sezoně nahradí jeviště Janáčkova divadla, které je v rekonstrukci.

Baletní představení v Národním divadle Brno 1. – 5. září první Open Air Baletu NdB s názvem Letní baletní koktejl, kde diváci uvidí taneční mix toho nejlepšího z repertoáru NdB 25. listopadu premiéra taneční show světoznámého jména West Side Story na brněnském výstavišti v pavilonu P Září a říjen přidaná představení Čajkovského baletu Spící krasavice


Auditoři na vodě Autor: Zdeňka Skřičková

Ryan Puska a Zuzka Vaníčková - vítězní Vikingové

Ve středu 21. června se konala oblíbená auditorská plavba po Vltavě, které se zúčastnilo jak oddělení Audit COM, tak FS. Jelikož nám počasí přálo, nahrnuli jsme se všichni na horní palubu, odkud jsme obdivovali krásy Prahy z trochu jiné perspektivy, než je vidíme každý všední den. Letos jsme se vydali na parníku prozkoumat druhou stranu Vltavy – směrem do Troji. Okoukli jsme tak dopředu i budovu River Garden, kam se v červenci celé auditní oddělení v rámci rekonstrukce budovy na rok přestěhovalo. Součástí této události byla i sbírka, v rámci níž jsme mohli přispívat Letohrádku Vendula a Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Sbírka překonala loňský rok a celkově se vybralo 120 000 Kč. Proběhla formou hlasování pro jednotlivé manažery – ti s největší vybranou částkou se pak převlékli za Vikingy a oživili tak celý večer. Pětihodinová plavba uběhla díky dobrému jídlu, pití a skvělé hudbě tak rychle, že se většina z nás rozhodla pokračovat za zábavou dál. A myslím, že mohu s klidem tvrdit, že se již všichni těšíme na příští rok.

18 Život v KPMG


Audit 4.0 Audit KPMG poskytuje důvěryhodnou a srozumitelnou zprávu o finančním stavu společnosti. Naše sektorově zaměřené týmy využívají detailní znalost průmyslových odvětví i datovou analýzu. Audit vnímáme jako příležitost objevit nevyužitý potenciál. Audit KPMG se mění: – – – – –

sektorové zaměření a odbornost nová platforma KPMG Clara nové šablony nabídek změna pozice Assistant na Analyst důraz na marketing, PR a náborové aktivity

Život v KPMG 19


Development Academy Autoři: Martin Michalov, Eva Fišerová, Patrik Juránek

Ve snaze reagovat nejen na nové trendy ve vzdělávání, potřeby trhu a našich klientů, ale i na výsledky nedávného průzkumu spokojenosti mezi zaměstnanci jsme pro vás připravili zcela nový systém profesionálního vzdělávání v oblasti soft skills. Fungovat bude v rámci KPMG Business School již od letošního podzimu pod názvem Development Academy. Rádi bychom tak vzdělávání v oblasti měkkých dovedností posunuli na zcela novou úroveň. Cílem Development Academy je poskytnout našim zaměstnancům ucelenou a přehlednou nabídku softskillových a profesionálních školení na všech úrovních. Jednotlivá školení by měla reflektovat specifické potřeby různých oddělení a zároveň i odlišných úrovní a pozic. Probíhat budou pod vedením renomovaných externích profesionálů, kteří jsou odborníky v dané oblasti, a tam, kde to bude žádoucí, i školitelů z řad interních lektorů. Nabídka bude nově rozdělena do šesti modulů, z nichž každý bude obsahovat několik školení. Ta by na sebe měla volně navazovat a postupně rozvíjet potřebné dovednosti. Jejich skladba vyplynula z detailního mapování potřeb, do něhož byla zapojena řada kolegů napříč celou firmou. Rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří nám zprostředkovali cenné podněty a rady nebo se zúčastnili interních workshopů. Nově bude z přehledu zřejmé, která školení jsou pro vás v dané fázi profesionálního rozvoje vhodná, resp. doporučená, a současně na jaká školení se můžete těšit v budoucnu. Názvy modulů napovídají, že v nabídce nebudete postrádat žádná z témat, na která jste byli doposud zvyklí. Naopak se budete moci těšit na jejich rozšíření. Důležitou roli v zavedení Development Academy sehrají i performance manažeři. Ti budou s nabídkou detailně obeznámeni již před jejím spuštěním, tak aby vám v době vašich setkání a nastavování cílů na příští rok byli nápomocni s výběrem nejvhodnějších školení. Nově by načasování školení mělo více reflektovat i pracovní vytíženost jednotlivých oddělení v průběhu roku, aby všichni měli šanci nabídku využít a mohli tak nový systém vytěžit co nejvíce pro svůj kariérní růst. Věříme, že se Development Academy stane důležitou součástí KPMG Business School a vašeho profesionálního rozvoje.

20 Vzdělávání

6 modulů (oblastí) Prodejní dovednosti

Komunikační dovednosti


DEVELOPMENT ACADEMY

Performance management

Manažerské dovednosti a leadership

Pracovní efektivita

Extras

Vzdělávání 21


Unikátní projekty bodují Japonské investice na zelené louce Klient

Tři významné japonské automobilové skupiny

Projekt

Poradenství v oblasti investičních pobídek

Tým

Fergus Cunningham, Takayuki Kaji, Tomáš Kroupa

Zajímavost

Před několika měsíci koupila největší japonská pivovarnická společnost Asahi Breweries, Ltd, jejíž historie sahá do 19. století, od americko-belgické firmy Anheuser-Busch InBev pivovary ve střední Evropě. Akvizice zahrnuje také Plzeňský Prazdroj, a. s. Celková částka akvizice činí 7,3 mld. EUR (cca 200 mld. Kč) a významně tak zvyšuje podíl japonských investic v České republice.

V současnosti opět roste zájem japonských firem investovat v České republice, a to nejen prostřednictvím expanze již etablovaných společností, ale i do projektů na zelené louce nebo nových akvizic. Této příležitosti se proto chopil náš tým složený z Tax & Legal & Japanese Desku. Nejenže byl ve správný čas na správném místě, ale získal také včasné informace díky dobrým vztahům se zainteresovanými stranami v ČR i v zemi vycházejícího slunce. Velkou výhodou byla bezesporu i dlouhodobá aktivita lokálního Japanese Desku a jeho kvalitní kontinuita. Velmi záhy po identifikaci těchto investičních příležitostí proběhla také návštěva HQ příslušných japonských firem. Nakonec se našemu týmu podařilo zvítězit ve všech lokálních tendrech. Nyní tedy poskytujeme poradenství v oblasti investičních pobídek třem významným japonským skupinám, které se zaměřují na automobilový průmysl. Práce na projektech od jejich počáteční fáze je přitom skvělou šancí a v budoucnu může přinést i další obchodní výhody.

22 Win of the Month

Japonští investoři v České republice – jsou druhým největším zdrojem přímých zahraničních investic, – celková výše jejich investic přesahuje 4 biliony USD a zaměstnávají přes 44 000 lokálních pracovníků, – působí zde celkem 228 japonských společností (96 má svůj vlastní výrobní závod a 11 provozuje R & D centrum), – zaměřují se zejména na automobilový, farmaceutický, potravinářský a chemický průmysl. Zdroj: CzechInvest


Staráme se o posuzování Audit vlajkové lodi klientových IT aplikací českého e-commerce v 50 zemích světa Klient

Významná farmaceutická společnost, která objevuje nové metody ve výzkumu medicíny

Klient

Rychle se rozvíjející nová e-commerce skupina, která má potenciál stát se lídrem ve svém tržním segmentu

Projekt

Řízení klientových globálních IT procesů

Projekt

Audit celé skupiny pro roky 2017–2019

Tým

Jan Krob, Leoš Černý

Tým

Zajímavost

Tým obdržel WoM už i v FY15, od té doby se ale projekt mnohonásobně rozšířil.

Vladimír Dvořáček, Lívia Klimentová, Petra Prokopová

Zajímavost

Zakázku jsme získali díky profesionalitě.

Jedná se o velmi rozsáhlou a komplexní zakázku, která zahrnuje posuzování celé globální sítě klientových IT center naším KPMG týmem z České republiky. Praha je totiž jedním ze tří hlavních klientových technologických center. Tým Leoše Černého a Jana Kroba se od roku 2015 s klientem pravidelně potkával a vyjasňoval si jeho očekávání, tak aby je byl schopen naplnit. „Díky tomu jsme s klientem vybudovali nadstandardní vztahy a nakonec se nám u něj v roce 2017 podařilo potvrdit naši pozici – jsme schopni pokrýt službami více než 50 zemí světa, kde klient působí,“ upřesňuje Leoš Černý. Zakázka je obrovskou zkušeností pro realizační tým, protože zahrnuje tisíce aplikací a podílejí se na ní kromě české kanceláře i naši kolegové z Belgie, Indie a Malajsie. Zároveň také otevírá dveře dalším obchodním příležitostem.

Mezi lety 2016–2017 se akcionáři rozhodli vytvořit novou skupinu a následně oslovili celou Velkou čtyřku s poptávkou na poskytování auditních a poradenských služeb. Týmu Lívie Klimentové se podařilo vyhrát audit celé skupiny na roky 2017–2019 a konkurenci porazit. „V celém pětiměsíčním náročném tendru se přitom angažovalo velké množství našich lidí, velký dík patří zejména partnerům,“ upřesňuje Lívia. Jelikož se ale skupina stále rozrůstá, je zde do budoucna velký potenciál pro další služby, které souvisejí s plánovanými akvizicemi a restrukturalizací. Již nyní se nám také podařilo navázat se skupinou spolupráci v oblasti daní (převodní ceny a DPH).

Win of the Month 23


Welcome party s nováčky, tentokrát v ještě větším stylu Připravila: Jana Samšuková

Zkuste si to představit: západ slunce, teplo, DJský set, naše terasa, spousta nových nadšených tváří, skvělá parta přátel a k tomu osvěžující koktejl nebo krevetka na česneku s chilli. Přesně tak totiž vypadala letošní welcome party pro nováčky, kteří už tento měsíc posílí naše auditní, daňové i poradenské týmy. Ledy roztály v rekordních teplotách Počasí vyšlo naprosto podle představ. Horký červnový večer spolu s uvítacím šampaňským pomohly zahnat prvotní ostych a nováčci se se svými novými kolegy i šéfy velmi rychle spřátelili. PPC tým nováčky hned zkraje party navnadil na blížící se úvodní školení a představil hosty. Skupinky probírající první týdny v nové práci pak opět spojil Radek Halíček, který pronesl úvodní slovo, nové kolegy řádně přivítal a svolal je ke společné fotce. Náš facebookový profil už se nové cover fotky nemohl dočkat!

#JdemedoKPMG17 Mezi reprobednami Radka nahradila DJka NCOL, která se zapadajícím sluncem v zádech rozproudila zábavu. Všichni přítomní postupně vytahovali mobily a dění poctivě zaznamenávali. Atmosféru a shiny happy people fotila

24 Život v KPMG

i naše profi fotografka Bára. Všechny fotky si nováčci mohli hned nechat vytisknout na památku přes připravenou Printku a své momentky sdíleli na sociálních sítích pod hashtagem #JdemedoKPMG17. Fotoalbum najdete na našem facebooku a pár momentek na instagramu @kpmg_cz. Mimochodem, z akce jsme se také pravidelně hlásili přes naše video insta stories. Skrze ně s námi na party bylo virtuálně navíc ještě dalších téměř 500 lidí. Slušná účast!

Party pokračovala při svíčkách Zásoby pití a jídla se ani v pozdějších hodinách netenčily, navíc bylo pořád krásně a nikomu se z terasy nechtělo. Není divu, že několik kolegů i jejich čerstvých posil si výhledů užívalo až do tmy. Na party jsme pozvali bezmála 80 nováčků, mezi nimi i naše ambasadory na vysokých školách. Ještě koncem června a začátkem července probíhala assessment centra a ti, kteří s námi smlouvu podepsali později, teď určitě hořce litují, že si trochu nepospíšili. Party to byla pořádná, navíc se nováčci od přítomných manažerů a partnerů dozvěděli spoustu novinek a navzájem se seznámili. Podle všeho to vypadá, že se k nám už opravdu těší a jsou připraveni vzít za práci a začít s námi psát naši KPMG Story. Takže za rok! A doufejme, že v ještě hojnějším počtu. Kvalitních lidí ani letních party na terase totiž není nikdy dost.


Život v KPMG 25


Hra na šerloky skončila, pátráme dál Připravila: Anna Nikodýmová

Před několika dny skončila detektivní hra na hledání nových kolegů. Pátrání ale pokračuje dál a možností, jak se zapojit, je tolik, že si určitě vyberete! Nejlepší šerlokové se rozletí po Evropě Díky vám jsme získali spoustu nových životopisů a některé pozice úspěšně obsadili. „Všem, kteří se zapojili do hry, bych chtěla moc a moc poděkovat. Doufám, že vítězové si své ceny užijí a podělí se s námi o své fotografie z cest či jiných zážitků,“ vzkazuje Jana Weinberg. Pokud jste se hry nestihli zúčastnit, nezoufejte. Příležitost přijde ještě minimálně jednou – hru zřejmě opět spustíme na 6 týdnů před Vánoci a nejlepší kariérní detektivy tak odměníme zajímavými cenami pod stromeček.

Jana Weinberg a Tomáš Probst převzali cenu za 3. místo v anketě Nejžádanější zaměstnavatel

Kolegy můžete hledat dál. Jak se zapojit? Detektivní hrou na Sherlocka Holmese ale hledání nových kolegů nekončí. Pořád máme otevřenou spoustu pracovních pozic. Pokud na ně úspěšně doporučíte kandidáta a on u nás přečká zkušební dobu, tučná odměna vás nemine. Navíc jsou tu i další možnosti, jak se zapojit do náboru nových kolegů a dát o nás vědět nejen známým, ale i talentovaným studentům: – Zapojte se do přednášek na vysokých školách: Přijďte prezentovat zkušenosti z praxe (vytvoříme vám atraktivní balíček pro studenty). – Představte nás na veletrzích pracovních příležitostí: Baví vás práce u nás? Řekněte to i ostatním. – Staňte se mentorem: Pomozte studentům a konzultujte s nimi jejich seminární a diplomové práce. – Přijďte na workshopy pro studenty: Vneste střízlivý náhled do dané problematiky. – Sportujte za nás: Jste dobrý smečař, blokař anebo nahrávač? Hrajte za nás třeba volejbal. – Buďte aktivní na sociálních sítích: Lajkujte, komentujte, sdílejte, sledujte a tweetujte. – Pište články na náš blog vyrostlijsme.cz: Podělte se o zajímavosti z pracovního prostředí. Pokud vás některá z nabízených možností oslovila, neváhejte ani minutu. Každá pomoc se při hledání nováčků bude hodit. Budeme rádi, když se zapojíte a ozvete našemu PPC oddělení, konkrétně Janě Weinberg nebo Tomášovi Probstovi.

Chceme být vidět I letos jsme díky vám obhájili 3. místo v kategorii Nejžádanější zaměstnavatel roku 2017 mezi studenty vysokých škol v rámci udílení Výročních cen Klubu zaměstnavatelů. Bez vás a vaší pomoci budeme toto umístění obhajovat jen ztuha. Dobrý tým vám pomůže dosahovat stále lepších výsledků. Tak nám jej pomozte sestavit a dejte světu vědět o KPMG!

26 PPC


Nově povýšeným gratulujeme! Jistě jste všichni zaregistrovali e-mail, který se v našich schránkách objevil poslední červnový den. Jako již každoročně i letos schválili partneři jmenování do nových pozic s účinností od 1. října 2017. Vpravo najdete seznam lidí povýšených do nejvyšších pozic, úplný seznam je pak dostupný na KPMG Portále. Všem nově jmenovaným blahopřejeme.

Partner Director

Senior Manager

Manager

Associate Manager

Daniel Szmaragowski Veronika Strolená Martina Štegová Dolák Pavel Krempa Aleš Šíblová Barbora Havel Tomáš Jareš Ivo Kirschner Martin Křivánek Martin Kuna Petr Majčíková Zuzana Mikeš Jan Benda Milan Bezděková Lucie Braunová Veronika Dušek Viktor Hulstein Ryan Katocsová Veronika Košut Lukáš Koudela Radek Lichnovská Božena Neškrábalová Markéta Prchal Tomáš Spěváčková Jana Svoboda Filip Čuříková Hana Kaufman Tomáš Khvan Olga Kučera Jan Machala Jiří Matyáš Petr Melichárek Lukáš Němeček Robert Prokešová Miroslava Sauerová Klára Tvrdík Lukáš Zajícová Martina

Tax Audit Audit Audit Tax Audit Tax Audit MC RC Audit RC Audit Audit Audit Tax Legal Audit Deals Audit RC AS & P Tax Tax Audit Tax Tax Audit MC MC MC Audit RC Tax RC Tax Audit Audit

PPC 27


Student podnikatelem Je možné podnikat už v době středoškolských studií? Podle Davida Friedla a Martina Vítka, kteří jsou zakladateli soutěže Soutěž a podnikej, ano. Smyslem jejich aktivit je poskytnout středoškolákům zpětnou vazbu k jejich nápadům, prezentovat je a pomoci jim je realizovat. Mladí lidé si tak vyzkouší podnikání v bezpečném prostředí a získají nové zkušenosti.

Jak vás napadlo založit soutěž určenou středoškolákům s nápady na podnikání? Martin Vítek: Studoval jsem management a podnikání v Chicagu. Byla to skvělá zkušenost, protože studium tam bylo hodně propojené s praxí. Měli jsme možnost seznámit se s různými koncepty podnikání nebo se naučit, jak vyjít i s menším množstvím peněz. Po návratu jsem se potkal se svými kamarády, kteří ekonomii studovali na českých vysokých školách, kde se s praxí moc nesetkávají. Všechno se biflovali z knížek, ale neměli žádnou praktickou zkušenost. Napadlo nás proto, že bychom mohli osvětu předávat dále. Zkušenosti z amerického studia i našich podnikatelských aktivit jsme přetavili do jednoduchého konceptu, připravili vlastní metodiku a předložili ji středoškolákům ve formě soutěže. Vy sami jste podnikali už na střední škole? David Friedl: Ano, já jsem začal podnikáním v oblasti vyhlídkových letů balonem. Oficiálně jsem se ale stal podnikatelem až krátce po 18. roce. Ve firmě dosud působím, byť se nyní podílím už jen na strategických rozhodnutích. Martin Vítek: Já jsem začal podnikat až v prvním ročníku vysoké školy. Objevili jsme s kamarádem díru na trhu, když jsme zjistili, že by byla poptávka po dresech z NHL a dalších sportů. S jakými nápady studenti přicházejí do vaší soutěže? David Friedl: Je to poměrně velká směs různých nápadů. Většinou to souvisí s tím, že někdo si ve svém okolí všimne problému, který chce vyřešit. Vítězka minulého

28 Představujeme

ročníku například vymyslela, co s vyhozenými hračkami. Rozhodla se je čistit, dezinfikovat a pak nabídnout školkám a dětským domovům. Jiný účastník zase v lese uviděl vyhozený kelímek od jogurtu a rozhodl se, že je bude využívat jako květináče. Objevují se ale i různé módní projekty nebo aplikace. Nakolik jsou jejich nápady uskutečnitelné? Martin Vítek: Přichází mnoho lidí, kteří mají příliš velká očekávání. Když to zjednoduším, tak leckdo by chtěl být hned Markem Zuckerbergem, ale nevidí ty kroky předtím. Rádi by byli hned na konci, nechtějí například chápat, že nejprve je třeba peníze vydělat a reinvestovat. David Friedl: Mezi studenty, kteří se přihlásí, jsou velké rozdíly. Někdo chce skutečně podnikat a je ochoten udělat pro to všechno, jiní lidé jen kopírují nastavený trend a je jasné, že svůj projekt nikdy neuskuteční. Někdy vymýšlí komplikované konstrukce, které jsou pro rozjezd podnikání příliš složité. Jak tedy vypadají konkrétní úspěšné nápady? David Friedl: Často je to v tom, že dotyčný pochopí kouzlo lokálního byznysu. Uvedu jeden příklad: Měli jsme účastnici, která vymyslela vlastní diáře. Žila v pohraničí na pomezí ČR, Polska a Německa a v kalendářích, které nabízí, jsou označeny všechny svátky v těchto zemích. Ten, kdo se rozhodne vyrazit do sousední země například za nákupy, tak má možnost zkontrolovat, zda tam zrovna neslaví nějaký celonárodní svátek. Nyní jich prodá kolem 500 ročně. Jiná studentka vymyslela aplikaci, která


Vítězka loňského ročníku v Chicagu

cestujícímu oznámí, kde přesně se nachází očekávaný autobus. Neměla kapacitu sama projekt uskutečnit, ale její nápad převzal magistrát Teplic a ji přizval do komise, která má projekt na starosti. To je pro studenta v tomto věku skvělá zkušenost, protože má šanci se hodně naučit. Jiná dívka zase nabízí čelenky nevěstám. Původně je chtěla nabízet jen svým kamarádkám, ale díky tomu, že dokázala najít a rozšířit svou cílovou skupinu, má nyní daleko širší spektrum zákaznic. Cílem vaší soutěže je tedy především šance získat určité podnikatelské dovednosti? Martin Vítek: Ano, přesně tak. Studenti dostávají úkoly podle metodiky, které je právě učí zjistit, jestli je o jejich produkt skutečný zájem, jak vypadá cílová skupina a jak ji oslovit, učí se prezentovat svůj projekt nebo jak nakládat se svým časem. Po šest týdnů mají k dispozici mentora, který je vede a dává jim zpětnou vazbu. Ať následně svůj projekt rozjedou, nebo ne, získají cenné zkušenosti, které v životě uplatní. Další ročník soutěže odstartuje v září. Kdo a za jakých podmínek se může přihlásit? David Friedl: Středoškoláci budou mít od začátku září měsíc a půl času na to, aby se přihlásili. Zúčastnit se mohou jako jednotlivci nebo týmy nejvýše o třech členech. Je potřeba několika větami popsat svůj projekt, pro koho je určen a co řeší. Dále je potřeba připravit si motivační odstavec, ve kterém bude řečeno, proč se rozhodli přihlásit. Podmínkou je, aby jim bylo alespoň 16 let a studovali českou školu.

Zakladatelé soutěže Martin Vítek a David Friedl

Martin Vítek: Dodal bych, že žádný nápad není nevhodný. Cílem je zjistit, zda máte skutečnou motivaci, vůli a schopnosti k podnikání. Pokud váš nápad není nosný, můžete v průběhu soutěže změnit své zaměření a třeba zjistíte, že k cíli jde dojít i jinudy. Důležité je i to, že se lidé vzájemně potkají a inspirují se.

Soutěž a podnikej Projekt pro studenty středních škol v ČR, jehož je KPMG partnerem. Soutěž je určena studentům, kteří mají zájem o inovativní řešení problémů a tvorbu svého vlastního podnikání ještě na střední škole a později při svém dalším studiu či praxi. Účastníci v regionálních kolech soutěží s kolegy z ostatních škol v oblasti. Vítězové se pak utkají ve finálovém celostátním kole, které se bude konat v Praze.

Představujeme 29


Startupy pod taktovkou dětí Autor: Anna Liprtová

Jak probíhal druhý ročník Celkem 9 týmů, 7 škol a 53 dětí, to je druhý ročník iKid v číslech. Zapojili se mladí inovátoři z Prahy, Slaného, Ústí nad Labem, Žďáru nad Sázavou, Opavy, Brna a Sokolnice. Finále proběhlo v pražské kanceláři KPMG a v porotě usedli: Marta Ťok (ředitelka Komunikace v České spořitelně), Martin Jašminský (šéfredaktor Hospodářských novin), Jan Krejčí (CFO v UP21) a David Friedl (spoluzakladatel společnosti Fundchaser a projektu Soutěž a podnikej). Vítězství si odnesla 3. ZŠ Slaný a její sada nádobí pro handicapované Easy Eating. Druhé místo získala aplikace MegaMysl žáků ze ZŠ Sokolnice a třetí příčku obsadila ZŠ Vojnovičova z Ústí na Labem se svou skládací rampou pro vozíčkáře. Rampa si odnesla také obě speciální ceny – Cenu zaměstnanců KPMG a Cenu redakce Hospodářských novin. Vítězové se už teď mohou těšit na září, kdy je čeká výlet do irského Dublinu. V evropských centrálách Googlu a Facebooku představí svůj nápad a seznámí se s tím, jak to ve firmách takového měřítka funguje.

Vítězný projekt

Druhý červnový den se v KPMG nesl v duchu inovací, originálních prezentací a mladých talentů. Konalo se tu finále iKid a své výsledky půlročního snažení představili mladí inovátoři ve věku 10–14 let. 30 Pomáháme

Easy Eating je speciální sada nádobí s nakloněným dnem, ergonomicky tvarovaným úchopem pro snadnější použití a protiskluzovou a termoregulační vrstvou. Nádobí umožní snadnější stravování lidem s handicapem a malým dětem. Misku a hrneček žáci vytiskli na 3D tiskárně a produkt chtějí dál rozvíjet. Zajímavostí je, že 3. ZŠ Slaný vyhrála i první ročník iKid pod vedením učitelky Pavly Nečasové, která letošní vítěze mentorovala. Zajímalo nás, v čem je 3. ZŠ jiná než ostatní školy a co je vlastně tou cestou k úspěchu v iKid. „Myslím si, že vítězství v této soutěži ovlivňuje několik faktorů. Tím prvním je správně vybraný tým žáků, učitel, který je ochoten se projektu věnovat naplno, a mentor, který s týmem úzce spolupracuje. Druhým je nepochybně dobrý nápad a třetím pak dokonalá příprava na závěrečnou prezentaci. Pokud je vše jmenované splněno, tak už stačí jen trochu štěstí,“ říká Pavla.


Řekli o iKid Žádný projekt by nefungoval nefungoval bez skvělých lidí, kteří se kolem něj točí. Důležitou roli hrají mentoři. Ti jsou s týmy od začátku a pomáhají jim vidět věci podnikatelskýma očima. Letos se nám sešli zástupci startupů i korporátů, podnikatelů a především nadšenců, kteří nám pomáhali ukazovat dětem, že když se rozhodnou, tak opravdu zvládnou cokoliv. Jedním z mentorů byl Matěj Tremko z Appmine, který o iKid říká: „Myslím si, že iKid je skvělou příležitostí, jak inspirovat žáky ke snaze měnit svět kolem sebe. Děti se učí iniciativnosti a proaktivitě, která je potřebná a důležitá nejen při tvorbě podnikatelských plánů. Přeměna prvotního nápadu v reálně fungující projekt ukazuje zúčastněným i všem okolo, že velké věci může vytvářet opravdu každý, stačí jen chtít.“ Zuzana Maderová ze Staffina, která byla pro letošek i koordinátorkou mentorů, dodává: „Tento ročník jsme navíc kladli větší důraz na sociální dopad projektů a také na poselství, že výhrou/prohrou nic nekončí, ale právě začíná. Snažíme se dětem ukázat, že se naučí hodně i z neúspěchů!“

Vítězný tým

Třetí ročník Do příštího ročníku hledáme nové školy, učitele, mentory, firmy, které vezmou týmy na exkurzi, a děti z druhého stupně základních škol nebo víceletých gymnázií. Přihlášky bude možné posílat od začátku září do konce října a budou k nalezení na www.ikid.cz.

Projekty ostatních týmů MegaMysl, skládací rampa pro vozíčkáře, SOSáček, iPlant, Re-Wash, Flashlight, Locouth, Express Dryer.

Pomáháme 31


„Pomáháme afatikům naučit se opět mluvit.“

Zuzka Hanibalová z Marketingu už za své působení v KPMG zařídila bezpočet konferencí a setkání. Věděli jste ale, že ve volném čase pomáhá lidem po mrtvici naučit se znovu mluvit? Aplikaci Afatický slovník vytvořili s přáteli na vysoké škole. Protože je aplikace nesmírně nápomocná, rozhodli se, že státnicemi rozhodně neskončí. Důležitost takového projektu si uvědomila i spousta z nás v KPMG. Zuzčin tým získal od KPMG díky zaměstnancům finanční dar 94 900 Kč.

Připravila: Jana Samšuková Zuzko, afázie je silné a často bolestivé téma. Jak váš nápad vznikl? Byla pro vás inspirací osobní zkušenost někoho z týmu? Projekt Afatický slovník vznikl na VŠE jako závěrečná práce v oboru Multimediální komunikace. Nápad přišel od spolužákovy přítelkyně, logopedky, která nás upozornila na nedostatek moderních logopedických pomůcek pro afatiky. Můžeš nám aplikaci přiblížit? Jde o první logopedickou aplikaci k léčbě afázie v Česku. Doposud existovaly jen papírové pomůcky s kreslenými obrázky a pacient mohl slovní zásobu procvičovat pouze za asistence logopeda nebo někoho blízkého. Naše aplikace umožňuje samostatné procvičování, a navíc zábavnou formou. V roce 2015 jsme spustili mobilní verzi aplikace. Nyní pracujeme na webové verzi, která bude nabízet rozšířené funkce. Spuštění plánujeme letos v září ke Světovému dni afázie. Jak tedy konkrétně aplikace funguje? Aplikace se skládá ze dvou částí – slovníku a testů. Ve slovníkové části pacient procvičuje slovní zásobu. Obrázky jsou rozděleny do několika kategorií jako věci denní potřeby, oblečení, město apod. Hlasem aplikace je Gustav Bubník, dabér Toma Cruise a Charlieho Sheena. Testy budou v různých variantách zpracované tak, aby každý procvičoval jinou problémovou oblast. Jak pacienti, tak logopedi budou díky aplikaci moci sledovat zlepšení. Svůj nápad jste přihlásili do akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone a dostali jste se až do finále. Jak vám účast v programu pomohla dál? Hlavně nás znovu nakopla a dodala energii. S mentory jsme probírali především cenovou strategii a udržitelnost projektu.

32 Pomáháme

Ty se v rámci týmu Afatického slovníku věnuješ PR a komunikaci, což je tvoje parketa i v týmu KPMG. Co tvá práce obnáší? Komunikuji s našimi partnery, připravuji rozhovory, obsah webu, spravuji facebook. Kromě toho mám na starosti ještě produkci a fundraising. Jaké zatím máte na svůj projekt ohlasy? Víte, zda už někomu pomohl? Ano, psalo nám několik lidí, kteří v rodině mají afatika, že jsou za aplikaci moc rádi. Ozývají se nám také logopedi, že se těší na novou verzi. Od KPMG jste získali 94 900 Kč. Už víš, jak peníze využijete? V první řadě musím říci, že jsme za tuto finanční podporu moc vděční a že nám opravdu pomůže. Značná část půjde na práci programátorů. Z příspěvků zaplatíme také dabéra, zvukaře nebo například pronájem nahrávacího studia a GDPR specialistu. Někteří nám ale chtějí pomoci bez nároku na honorář. Například kolega designér Štěpán Prokop nám navrhne vizuální zpracování aplikace. Kde se o projektu můžeme dočíst více? Na našich webových stránkách www.afatickyslovnik.cz. Odtud také bude možné aplikaci stáhnout. Jaké máte s aplikací plány do budoucna? Budeme ji průběžně rozšiřovat o další kategorie slov a testové varianty. Ale úplně ta nejhezčí vysněná budoucnost je mutace aplikace do cizích jazyků. Chtěli bychom také zvýšit povědomí o afázii u široké veřejnosti.


Zleva Honza Pechan (programátor), Lucka Macková (logopedka), Ondra Macko (project manager), Zuzka Hanibalová (marketing)

Co je afázie?

Jak probíhá léčba afázie?

Jde o narušenou komunikační schopnost, která vzniká jako důsledek cévní mozkové příhody nebo poškození mozku například při autonehodě. Afatik má problémy s produkcí řeči, ale i s porozuměním, čtením nebo počítáním. Ročně postihne afázie okolo 5 000 lidí. Nejznámějším bojovníkem s afázií je Václav Neckář, který je od letošního jara patronem projektu Afatický slovník.

Záleží na úrovni postižení afázií. Někdo má problém se základy, jako pojmenovat věc, kterou mu ukážete. Jiní si vše pamatují, ale nedokážou slovo dosadit do věty ve správném tvaru. V obou případech je nutné navštěvovat klinického logopeda a procvičovat slovní zásobu ideálně každý den. S léčbou je potřeba začít ihned. Klíčové jsou první dva měsíce od vzniku afázie.

Pomáháme 33


Pomáháme neziskovkám fungovat efektivněji

Program ROK společně – KROK dopředu je v KPMG známý díky úspěšným vánočním kampaním nebo proto, že si správný název skoro nikdo nedokáže zapamatovat. Program je ale především populární v neziskovém sektoru pro svá školení a bezplatnou odbornou pomoc, kterou organizacím poskytujeme. Autor: Anna Liprtová

Co se skrývá pod pokličkou Letošní ročník jsme tradičně odstartovali sérií školení vedených našimi odborníky. Přes 200 zástupců neziskovek a sociálních podniků se zdokonalilo v oblastech daní, auditu a výročních zpráv, interních procesů, finančního účetnictví nebo třeba GDPR. V druhé fázi programu se neziskovky mohly hlásit do výběrového řízení na servisní granty. Co si pod tím můžete představit? Naše oddělení vypsala oblasti (audit, daňové a právní poradenství, finanční analýzy, EU fondy), v nichž poskytnou vybraným neziskovkám pro bono služby a pomohou jim tak vyřešit problémy, které je omezují v činnosti. Pomocí programu ROK společně – KROK dopředu pomáháme neziskovkám zefektivňovat jejich fungování a umožňujeme jim tak věnovat více času prospěšným aktivitám.

34 Pomáháme

Jak to vidí neziskovky Každý rok se setkáváme s velkým zájmem ze strany neziskovek i sociálních podniků. Jeden z důvodů, proč to tak je, vysvětluje paní Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí: „Nabídka servisních grantů ze strany KPMG je v rámci neziskového sektoru prestižní záležitostí. Za takovou ji považujeme i v Bílém kruhu bezpečí. Audit získaný od renomované společnosti by bezesporu zvýšil náš kredit v očích stávajících i dalších potenciálních dárců.“

Proč to děláme Školení, ani granty bychom ovšem nemohli realizovat bez našich skvělých lektorů. Jedním z nich je i Filip Horák (KPMG Legal), který si pochvaluje příjemnou změnu od „velkých“ klientů, kde se točí vše jen kolem byznysu: „Některé zkušenosti těchto klientů jsou určitě přenositelné a užitečné i pro neziskovky, takže jsme takovým překladatelem některých vychytávek, které pak může využít i neziskový sektor. Troufám si říct, že tohle je přínos pro zástupce neziskovek, kteří se dozvědí, jak to chodí jinde, a zároveň se potkají i navzájem a diskuse mezi jednotlivými zástupci na našich školeních pro ně může být taky velmi užitečná.“ ROK společně – KROK dopředu je příkladem toho, jak v KPMG pomáháme tím, co umíme. A proč? Viktor Dušek (KPMG Legal) to jednoduše vystihl odpovědí na otázku, proč do toho jde každý rok s námi: „Úplně kratičce? Dává mi to smysl! :-)“KPMG Story Jsem ráda, že naše know-how můžeme předávat ryze českým společnostem a účastnit se důležitých milníků v jejich životě.

Barbora Šíblová Senior Manager, Audit Commercial Morava

KPMG Story

A co se na práci v KPMG líbí tobě?