Page 1


Kuaförlife | KOLEKSİYON

2| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

klkuaforlife.com

|3


Kuaförlife | İÇİNDEKİLER

06

74. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

22

SWEET'TEN THE "The FIRST SHAMPOO ARTIK TÜRKİYE'DE

56

CİHANGİR'DE BİR EĞİTİM ATÖLYESİ

4| klkuaforlife.com


Kuaförlife | İÇİNDEKİLER

66

KL KUAFÖR LIFE DERGİSİ HATAY'DA OKUYUCULARI İLE BULUŞTU

86

KUAFÖRLÜK MESLEĞİ ÖYLE ÖNEMLİ Kİ BİR DOKTOR KADAR BİR ECZACI KADAR ÖNEMLİ

102

BIONESS'TEN MESLEKİ GELİŞİM FORMU

klkuaforlife.com

|5


Kuaförlife | KÜNYE

İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı işleri Müdürü Hüseyin Kozdibi Genel Yayın Yönetmeni Gökçehan Günay Editör Ufuk Enes Halkla İlişkiler Nurcan Kozdibi Sosyal Medya Melek Adile Röportajlar Bengisu Turan Grafik Tasarım Muhammed Kozdibi Hukuk Danışmanı Mehmet Tören Yönetim Adresi: İçerenköy Mah. Eski Üsküdar Yolu Cad. Yalvaç Sokak No:11/2 Ataşehir/ İstanbul Haber ve Reklam 0216 631 07 90 bilgi@kozmedya.com Abone Sorumlusu Muhammed Kozdibi 0216 631 07 90 0542 627 20 06 Fotoğraf Çekimleri Hamdi Günay-Bilal Yılmaz Danışmanlar Arca Acar, Devrim Ceylan

Baskı: Çobançeşme Mah. Selvi Sokak No:10 Yenibosna - Bahçelievler / İstanbul

KL-Kuaför Life Dergisi Basım Yayın Meslek ilkelerine uymaktadır. Dergideki makalelerin sorumluluğu yazarlarına, yayımlanan ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine, yayımlanan Saç Modellerin sorumluğu kuaförlere, fotoğraf modellerinin sorumluğu fotoğrafçılara aittir. Yazılar kaynak gösterilerek dahi yayımlanamaz.

6| klkuaforlife.com

2

Her Meslek Alanında Uzmanlık İster 017’nin ilk sayısı ile karşınızda olmaktan her zaman olduğu gibi mutluluk duyuyoruz. Her yıl ve her yeni sayıda sanki ilk sayımızı sizlerin beğenisine sunarmışçasına heyecanlı ve mutlu oluyoruz. Bu yılın geçtiğimiz yıla göre ülkemiz ve kuaför sektörümüz açısından çok daha iyi geçmesi en büyük temennimiz. KL Kuaför Life ekibi olarak her geçen dönemde yayın kalitemizi arttırmanın arayışı içerisinde oluyor ve hep daha iyi bir dergiyi ortaya koymak için çabalıyoruz. Bunun için de işinde uzman bir kadro ile çalışmanın öneminin farkındayız. KL Kuaför Life Dergisi ilk sayısından bu güne sürekli gelişen ve büyüyen bir dergi olarak görülüyor. Bu da bize daha fazla uzmanlaşma ve sektörün içerisinde yayın yapan en iyi dergi olma şevkini, motivasyonunu kazandırıyor. İşinde uzman olmak sadece dergicilik, kuaförlük ya da kozmetik sektörü için önemli bir kavram değil. Her meslekte ya da sektörde en basit işler bile uzmanlık gerektiriyor. Profesyonel bir dünyada işinizde uzman değilseniz ya da liyakat dışında farklı nedenlerle oradaysanız mesleki ömrünüz çok uzun olmuyor. Bu durumu görmezden gelmek, her türlü ticari faaliyet için de kaçınılmaz bir düşüşe neden oluyor. Uzman olmayan kişilerin uzmanlık isteyen mevkilerde olması ya da bir kişinin “birçok işten anlama” durumu ülkemizde sıkça karşılaşılan problemlerden bir tanesi. Bu durum sadece söz konusu olan firma için değil, domino taşı etkisi gibi o firmanın bağlı olduğu sektörü, rakip firmalarını, iş ortaklarını ve gözle görünür biçimde olmasa bile ülke ekonomisini etkiliyor. Örneğin profesyonel olmayan birinin “İnternet sitesinden anlarım” diyerek yaptığı internet siteleri, logo tasarımları, pazarlama kampanyaları, satış stratejileri veyahut mesleki eğitim vermeleri… Bize göre; her iş alanında uzmanlık ister, kariyer ve odaklanma ister. Bunların başında ise liyakat birincil öncelik olmalıdır. Amerikalı akademisyen Henry N. Butler’ın dediği gibi “Bir uzman; az şeyler hakkında, çok şeyler bilen insandır.” Her eline makas alanın kuaför sayılamayacağı, her ürün üretenin kozmetik firması olamayacağı, her eğitim verenin de eğitmen payesi alamayacağı gibi… İngiliz Filozof ve yazar John Stuart Mill’in dediği gibi “Başka mesleklerin inceliklerine akıl erdirmeye çalışma, kendi mesleğinde erbap olmaya bak.” Diyerek konuyu özetliyor, siz, değerli okuyucularımıza da sağlıklı ve huzur dolu bir yıl diliyoruz…

Hüseyin Kozdibi


Kuaförlife | HABER

74. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ

SAHİPLERİNİ BULDU Altın küre ödüllerİ kırmızı halısında ünlü İsİmler saç, makyaj ve stİllerİ İle dİkkat çektİler. 017 Altın Küre Ödülleri, geçtiğimiz ay düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Pek çoklarının Oscar Ödülleri’nin habercisi olarak kabul ettiği, bu sene 74.sü düzenlenen ödül töreninde, ünlü komedyen ve Talk Show sunucusu Jimmy Fallon gecenin de sunuculuğunu üstlendi. Televizyon ve sinema yapımlarının birlikte ödüllendirildiği Altın Küre ödül törenine bu yıla damgasını vuran film, 6 dalda ödül alan, baş rollerini Ryan Gosling ve Emma Stone’nun paylaştığı La La Land (Aşıklar Şehri) olurken, Moonlight (Ay Işığı) da bir diğer dikkat

8| klkuaforlife.com

çeken yapım oldu. Ödül kazananlar bir yana gecenin kırmızı halı seramonisi yine renkli görüntülere sahne oldu. Bazı ünlüler moda eleştirmenlerinden tam not alırken bazıları ise kıyafet, saç ve makyaj seçimleriyle sınıfta kaldı. İşte bu yıl 74’üncü kez düzenlenen Altın Küre ödüllerinin kırmızı halısından objektiflere yansıyanlar:

1.Emma Stone Uçuk pembe/ Lila tonlarındaki elbisesinin üstündeki etek ucuna doğru azalan metalik yıldızları, sade makyajıyla uyumlu bakır rengi saçları, zarif kolyesi ile Emma Stone şüphesiz gecenin en şık isimlerinden biri oldu. Valentino elbisesini, Tiffany & Co. mücevherler ve Jimmy Choo ayakkabılar ile tamamlayarak beğeni topladı.


Kuaförlife | HABER 3. Naomi Campbell Bir dönemin tartışmasız en ünlü top modellerinden olan Naomi Campbell, muhteşem detaylara sahip parlak elbisesi ile geceye katıldı. Efsanevi modelin Versace imzası taşıyan bu elbisesinin vücut hatlarına tam oturduğunu söyleyebiliriz. 4. Drew Barrymore Hollywood’un en sempatik oyuncularından Drew Barrymore, kırmızı halının en duru ama bir o kadar şık stillerinden birine imza attı. Monique Lhuillier tasarımı beyaz elbisesini Stuart Weitzman ayakkabıları ile tamamlarken, 2.5 milyon dolar değerindeki Harry Winston mücevherleri ile göz kamaştırdı. Hafif dalgalı ve açık bırakılmış saçlarıyla da doğal bir görüntü yakalayan Barrymore, “dönemim” popüler olan makyaj stili nüde makyajı seçerek tarzını tamamladı.

2. Nicole Kidman Yaşı ilerlemesine rağmen güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Nicole Kidman, tül ve taş detaylarıyla bezeli gri Alexander McQueen elbisesi ile kırmızı halının dikkat çeken bir diğer ismi oldu. Elbisesini Fred Leighton mücevherler ve Stuart Weitzman ayakkabılar ile tamamlayarak hala kırmızı halıların iddialı isimlerinden olduğunu herkese gösterdi.

5. Sienna Miller Kırmızı halının her daim en karizmatik ve en cool kadınlarından biri olarak bilinen Sienna Miller, bu kez baştan aşağı beyaz bir elbise ile karşımızdaydı. Michael Kors tasarımı elbisesini Tiffany & Co. mücevherler ile taçlandırarak her zamanki etkileyici görüntüsüne kavuşmuş oldu.

6. Reese Witherspoon

7. Jessica Chastain

Reese Witherspoon da karşımıza sarının zarif bir tonuna sahip Versace elbisesi ile çıktı. Güzel oyuncu stiline son dokunuşu Tiffany & Co. mücevherler ve Christian Louboutin aksesuarları ile yaptı.

Her kırmızı halıda zarif ve sempatik görünümü ile karşımzıda olan ünlü oyuncu Jessica Chastain bu kez çiçek işlemelerine sahip mavi Prada elbisesi ve Piaget mücevherleri ile karşımızdaydı. Arkadan sımsıkı toplanmış saçlarıyla yüzünün güzelliğini ön plana çıkartan Chastain’in elbisesinin moda eleştirmenleri tarafından çok beğenildiğini söyleyemeyiz.

klkuaforlife.com

|9


Kuaförlife | HABER

8.Sofia Vergara Kidman gibi göz alıcı bir elbise de güzel oyuncu Sofia Vergara’nın üzerindeydi. Vergara, Zuhair Murad Couture imzalı elbisesine son dokunuşu Lorraine Schwartz mücevherler ile yapmış…

9.Emily Ratajkowski Seksi manken Emily Ratajkowski’nin renk tercihi de Reese Witherspoon gibi sarıdan yanaydı. Ratajkowski, derin göğüs dekolteli, saten elbisesini küt-dalgalı saçlarıyla tamamlayarak ödül törenine katılanları yine kendine hayran bıraktı.

10. Riley Keough Riley Keough, Altın Küre ödül töreninin kırmızı halısında, grafik detaylarla dolu siyah tonların hakim olduğu elbisesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Chanel Haute Couture tasarımı elbisesini yine Chanel fine Jewelery mücevherler ile tamamlayarak güzelliği ile bütünleştirdi.

12. Lilly Collins 11.Natalie Portman Sarı renkteki Prada elbisesiyle Natalie Portman gecenin en çok eleştirilen isimlerinden biri oldu. Bol kesim Prada markalı elbisesi ve aksesuarları ile yaşından daha olgun görünen Portman, saç modeli ve makyajı ile de sınıfı geçemedi.

10| klkuaforlife.com

Lilly Collins’in tül ve dantel detaylardan oluşan elbisesi ile gecenin en çok dikkat çeken güzeli olmayı başardı. Ortaçağdan kalma gibi görünen Zuhair Murad tasarımı elbisesi ve koyu renk makyajı ile cesur bir stil ortaya koyan Collins, kendi tarzını ortaya koymayı başardı.


Kuaförlife | KOLEKSİYON

ENJOY COLLECTION

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL

klkuaforlife.com

|11


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL

kahkül

Koleksiyonun en avangart modeli ve gökkuşağı renklerle süslü bir kahkül... 12| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL

klkuaforlife.com

|13


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL

Sarışınlığın tadını çıkart! Işıldamalar ile süslü sarı saçların tadını çıkartın... 14| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

sarışınlık...

Asimetrik kahküller ile ışıltılı bir sarışınlık...

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL

klkuaforlife.com

|15


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL 16| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL

klkuaforlife.com

|17


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL 18| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

dalgalar

Geniş dalgalar ile hareketlendirilmiş saçlar...

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL

klkuaforlife.com

|19


Kuaförlife | KOLEKSİYON

gri

Grinin tadını çıkart! Morlarla süslü muhteşem bir gri...

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL 20| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : ERIC MAURICE Makyaj : LAURIE HADJI Stilist : BCBG - Luxembourg Fotoğraf ve Ritaj : PASCAL LATIL

klkuaforlife.com

|21


Kuaförlife | ETKİNLİK

Sweet’ten

The First Shampoo

Artık Türkİye’de Sweet–The First Shampoo, şimdiye kadarki yapılan lansmanları unutturacak kadar eşsiz bir tanıtım partisi ile kuaförlere tanıtıldı. 24| klkuaforlife.com

S

weet Hair Professional, bünyesinde bulundurduğu profesyonel ve deneyimli kadrosu sayesinde başlangıçta koyduğu hedeflerine kısa sürede ulaşmış genç bir firma. Kendi teknolojileri ile geliştirdikleri, 2 yıllık yoğun AR-Ge çalışmaları sonucunda patentini aldıkları The First Shampoo ile Dünya’da adından çokça söz ettiriyor. Bu başarısını da 2016’da Brezilya’da düzenlenen ABIHPEC’te saç düzleştirme kategorisinde yılın ürünü ödülünü alarak taçlandırmış durumda.


Kuaförlife | ETKİNLİK

Cem İpar

Özgün Er

Metin Mutlu

Sevcan İpar

Aysel Yılmaz Nadi Teksoy

Salih Pehlivan

Sevcan İpar

Mehmet Yemen

Adnan Serter

Zübeyde Dalbudak

The First Shampoo Dünya’da adından çokça söz ettiriyor. Bu başarısını da 2016’da Brezilya’da düzenlenen ABIHPEC’te saç düzleştirme kategorisinde yılın ürünü ödülünü alarak taçlandırmış durumda. Yeni geliştirilmiş olan bu uygulama yöntemi sayesinde daha güvenli ve etkili bir düzleştirme servisi sağlanırken bu ürün ile dünya çapında profesyonel kuaför salonlarındaki düzleştirici ürünlerinin pazar payı artmış durumda. Ürünün hızlı ve kolay kullanılabilir olma özellikleri sayesinde, piyasaya sürüldükten kısa bir süre içinde sadece 90 günde 70.000 adet şişe satışı gerçekleştirerek kendi kategorisinde de bir rekor kırmış görünüyor. 2016 yılının son aylarında, dünya çapında satış yapılan 60. ülke olarak Türkiye pazarına da Hayırlı El Kozmetik’in lansman organizasyonu ile girmiş olan

Sweet, İstanbul’un en popüler gece kulüplerinden olan Xlarge Club ’da bugüne kadar görülmemiş eşsiz bir lansman ile Türk kuaförleri ile tanışmış oldu. Etkinlik kapsamında Brezilya’ dan gelen uzman Renan Ferrari ve Türkiye Sweet Teknik kadrosu, sahne alarak The First Shampoo ile uygulamalar yaptılar. Sahne arkasında da Make Up Artist Sevcan İpar’ın verdiği destekle birlikte ürünün başarılı bir şekilde tanıtımı yapıldı. Kulübün profesyonel dansçıları ve Hair Stylist Suat Tekten’in mannequin challenge yaptırması geceye renk katarak, misafirlerin güzel vakit geçirmelerine katkıda bulundular.

Ahmet Özkeçeli

Hüseyin Kozdibi

klkuaforlife.com

Mustafa Altınay

|25


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Christophe Gaillet Fotoğraf : Weronika Kosinska Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Prodüksiyon : MK Production 26| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Christophe Gaillet Fotoğraf : Weronika Kosinska Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Prodüksiyon : MK Production

klkuaforlife.com

|27


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Christophe Gaillet Fotoğraf : Weronika Kosinska Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Prodüksiyon : MK Production

28| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç: Eric Zemmour

30| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç: Eric Zemmour

klkuaforlife.com

|31


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç: Eric Zemmour 32| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç: Eric Zemmour

klkuaforlife.com

|33


Kuaförlife | SALON TASARIMLARI STREET HAIR CUT & CLUB

N

ihat Yıldız tarafından tasarlanan Suadiye Street Hair Cut & Club, müşterilerini, çok daha modern, çok daha endüstriyel bir tasarımla karşılıyor. Kahverengi tonlar salona hâkim

Salonu

olurken, metal detaylar, tavandan sarkan zincirler, yine tavanı kaplayan özel tasarım aydınlatmalar salona grunge bir hava katıyor.

KIANA BEAUTY

Salon

Nihat Yıldız tarafından tasarım ve uygulaması yapılan Kiana Beauty,  ferah ve modern tasarımıyla bölgede en beğenilen güzellik salonları arasında yerini alıyor. Çoğunlukla ahşap ve tuğlanın kullanıldığı salonda beyaz, gri ve krem tonları hâkim. Tavandaki turkuaz aydınlatmalar ise salona renk katarken, yine duvarları süsleyen illüstrasyonlar da salona dinamik bir hava katmış görünüyor.

34| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

SOLAR

COLLECTION Saç : Christophe Gaillet Fotoğraf : Weronika Kosinska Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Prodüksüyon : MK Production 36| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

doğa üstü

Bu koleksiyonda doğa üstü ve zamanlara bağlı kalmayan kadınsılık ön plana çıkartılmış. klkuaforlife.com

|37


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Christophe Gaillet Fotoğraf : Weronika Kosinska Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Prodüksüyon : MK Production

Trend

Trend renkler üzerinden gidilen bu koleksiyonda, kumlu sarı, metalik bakır ve şok renk olarak da pembe kullanılmış. 38| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Christophe Gaillet Fotoğraf : Weronika Kosinska Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Prodüksüyon : MK Production

bukalemun

Bukalemun stili baz alınarak resmi ya da günlük tüm ortamlara uygun olabilecek kesimler kullanılmış... klkuaforlife.com

|39


Kuaförlife | KOLEKSİYON

renkler

2017 yaz döneminde en çok kullanılacak renkleri Christophe Gaillet bu koleksiyonda gözler önüne çıkartmış.

Saç : Christophe Gaillet Fotoğraf : Weronika Kosinska Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Prodüksüyon : MK Production 40| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Christophe Gaillet Fotoğraf : Weronika Kosinska Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Prodüksüyon : MK Production

klkuaforlife.com

|41


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Shogo Ideguchi Stilist : Jarred Green Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Hannah Davies

THE WHITE

COLLECTION 42| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Shogo Ideguchi Stilist : Jarred Green Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Hannah Davies

Saf güzellik

Saf güzellik, ancak kadının arkasındaki gücü açığa çıkarır. Saf güzellikten ilham alınarak tasarlanmış bir koleksiyon. 44| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Shogo Ideguchi Stilist : Jarred Green Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Hannah Davies

klkuaforlife.com

|45


Kuaförlife | HABER

ENGİN DEMİRCİ

Salonu

Filiz Çelik, Avrupa’nın En Büyük Kuaför Showroom’unu İstanbul’da

Hizmete Açtı

K

uaför mobilyası ve tasarımı konusunda yılların tecrübesi Filiz Çelik /Alpeda, İstanbul’un Ümraniye ilçesinde bulunan Modoko’ya 500m mesafede, 1400m2 büyüklüğünde, toplamda 6 katlı bir showroom açtı. 3 katı showroom olarak hizmet veren tesiste depolama alanı, yönetim katları ve 50 kişi kapasiteli bir akademi bulunuyor. Endüstriyel tasarımın hakim olduğu mekanda Filiz Çelik’in şu anda üretmekte olduğu ürün yelpazesinde yer alan mobilyalar, tezgahlar ve aksesuarlar sergileniyor. Hafta içi 08:00 18:00 saatleri arasında, Cumartesi günleri de 12:30’a kadar kapıları açık olan showroom kuaför sektörüne daha iyi hizmet verebilmek için tasarlanmış bir mekan olarak göze çarpıyor.

T

rakya’nın en popüler salonlarından biri olmaya aday, Engin Demirci Bayan Kuaförü. Turkuaz renkler ve beyaz tonlarının hakim olduğu salonda açık renk

ahşap tonları ve beyaz tuğla detaylar ile salona ferah ve modern bir tarz katılmış durumda. Ancak salonun en göze çarpan tasarım detayı ise yerde boydan boya uzanan çini süslemesi olarak görünüyor.

SADIK ERKEK KUAFÖRÜ

A

lpeda tarafından tasarlanan bir diğer salon olan Sadık erkek kuaföründe de salonun ortasından geçen yer süslemesi göze çarpıyor. Endüstriyel bir tarz üzerinden gidilen salon tasarımında tuğla duvar kaplamaları ve tavandaki kırmızı detaylar mekanın görüntüsünü pekiştiriyor.

46| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

WHITE SUMMER

COLLECTION Saç : Christine Margossian Fotoğraf : Bruno Estatoff Makyaj : Valérie Dumond Stilist : Bruno Guiot

48| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Gelin Topuzu

Sadece düğünlerde değil yaz gecelerinde ve davetlerde de kullanılabilecek elegan tarzda bir topuz modeli

Saç : Christine Margossian Fotoğraf : Bruno Estatoff Makyaj : Valérie Dumond Stilist : Bruno Guiot

klkuaforlife.com

|49


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Rastalı Topuz Modeli Reggea müzik akımının simgesi rastalı saçlarla oluşturulmış bir topuz...

Saç : Christine Margossian Fotoğraf : Bruno Estatoff Makyaj : Valérie Dumond Stilist : Bruno Guiot 50| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Beyaz Kuğu

Balerin topuzu olarak da bilinen kullanışlı bir topuz.

Saç : Christine Margossian Fotoğraf : Bruno Estatoff Makyaj : Valérie Dumond Stilist : Bruno Guiot

klkuaforlife.com

|51


Kuaförlife | KOLEKSİYON

düzleştirilmiş saçlar

Düz ve simetrik kesimli saçlar, her dönemin vazgeçilmezi...

Saç : Christine Margossian Fotoğraf : Bruno Estatoff Makyaj : Valérie Dumond Stilist : Bruno Guiot

52| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Christine Margossian Fotoğraf : Bruno Estatoff Makyaj : Valérie Dumond Stilist : Bruno Guiot

Dalgalı Topuz XXL

Geniş dalgalı bukleler ile enerjik ve bir o kadar estetik...

klkuaforlife.com

|53


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Sörfçü Modeli

Saç : Christine Margossian Fotoğraf : Bruno Estatoff Makyaj : Valérie Dumond Stilist : Bruno Guiot 54| klkuaforlife.com

Dalgalı Sörfçü Modeli California sahillerinde sörf yapan gençlerden ilham alınarak yaratılan enerjik bir saç


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Çılgın Bukleler 80’lerden ilham alan bukleler... Saç : Christine Margossian Fotoğraf : Bruno Estatoff Makyaj : Valérie Dumond Stilist : Bruno Guiot

klkuaforlife.com

|55


Kuaförlife | EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Le Brunche

Keratin Complex

L Maraes Renk Besleyici Olium

e brunche saf keratin proteinleri, saçın hasarlı noktalarına nüfuz ederek, kemik gibi kaynar ve saçı anında onarır. Böylece  yıpranmış, yanmış, incelmiş, kırık, mat ve koparak dökülen saçlara anında bakım yapar. Le brunche Keratin Complex, saç yüzeyinde incecik bir film şeridi oluşturarak saçlara daha kalın, daha güçlü, pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırır. Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olurken tüm işlemlere karşı saçı korur. Le brunche Keratin Complex kimyasal katkı içermez, katkısız keratin kullanıldığı için saçınıza ve cildinize zarar vermez. Yıkandığında etkisini kaybetmez.

M

araes Renk Besleyici Olium, kurumuş, yıpranmış ve stres altındaki saçları derinlemesine nemlendirip beslemek için geliştirilmiş yenilikçi bir formül. Monoi de Tahiti yağının besleyici özellikleri, Keten Tohumunun derinlemesine nemlendirici özellikleriyle birleştirilerek bu sıradışı formül elde edildi. Saçların içeriden tamir edilerek kırılmalarının ve uçlarının ayrılmasının önlenmesine yardımcı olur. UVA ve UVB filtreleri saç rengini korur. Saçlar parlak, canlı görünüme kavuşur. Nem saçın içinde hapsedilerek elektriklenmesi önlenir.

Marien

E

Profesyonel Saç Boyası

şsiz formülü sayesinde dipten uca renk bütünlüğü sağlayarak, beyazların tamamen kapatılmasını sağlar. Uzun süre kalıcılık sağlayan Marien boya saçları gün ışığına karşı koruyarak saç tellerini güçlendirir.

56| klkuaforlife.com

Naturica Moisturizing

Defense Shampoo

P

rotein bakımından çok zengin olan bu ürün, soya proteini, üzüm çekirdeği özü, karadut, E Vitamini, Pro-Vitamin B5 ve keratin özleri içerir. Bu hafif şampuan normal ve kuru saçların, canlılık ve yumuşaklık oranını arttırır.

Ceylinn Shine Spray

Ö

zel olarak geliştirilmiş formülü ile saçlarınızın ışıltılı, canlı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Kullanım şekli: Kuru saçlarınıza eşit bir şekilde püskürtün ve tüm saçınıza eşit bir şekilde uygulayın. Ya da daha da parlak bir sonuç elde etmek için, saç kurutma makinenizi soğuk ayarına alıp saçlarınızı kuruturken uygulayın. Tüm saç tipleri için için kullanılabilir.


Kuaförlife | RÖPORTAJ

Cİhangİr’de Bİr Eğİtİm FABRİKASI

Cut&Color Factory

Türkiye’nin ünlü eğitmenlerinden Arca Acar ve Selçuk Ergin’in girişimleri ile kurulan, butik sınıf eğitimleri veren bir fabrika, karşınızda Cut&Color Factory 58| klkuaforlife.com

C

ut & Color Factory, Türkiye’nin en merkezi lokasyonu olan Taksim’de yer alan, iki ünlü akademisyen eğitmeni olan Arca Acar ve Selçuk Ergin’in bir araya gelerek sadece kesim ve renk üzerine eğitim programları verdiği, yenilikçi ve modern eğitim sistemi sayesinde, Türkiye’de kesim ve renklendirme eğitiminin tartışmasız lideri olmaya aday bir akademi. Biz de Cut & Color Factory’nin kahramanları Arca Acar ve Selçuk Ergin ile bir araya gelerek, keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Kuaförlife | RÖPORTAJ

KL: Cut & Color Factory’nin hikayesi ne zaman başladı? Fikir kimden çıktı? Nasıl bir araya geldiniz?

Arca Acar

KL: Öncelikle Cut & Color Factory’nin kurucularını tanıyarak başlayalım… Arca Acar: Mesleği kuaförlük olan bir aileden geliyorum. Dolayısı ile kuaförlüğe çocukluktan başladım ve bundan çok mutluyum diyebilirim. Annemin salonunda başladığım kuaförlük mesleğine, Cem Ardıç Saç Atölyesinde kendimi geliştirme ve mesleğimde ustalaşma imkanını yakaladım. Daha sonra İstanbul’da Toni&Guy Etiler’de stilist olarak çalıştım ve burada gösterdiğim performans ile Toni&Guy Akademi’de eğitmen olmayı başardım. Bu süreçte Londra’da Toni&Guy Akademi’de ileri düzey kesim ve renklendirme eğitimlerimi tamamlayarak meslek hayatıma devam ettim. Sonralarında Vidal Sassoon Türkiye temsilciliği, Pivot Point eğitmenliği, Wella ve Sebastian markalarının eğitmenliği ve Makas Salonları’nın Art Direktörlükleri ile geçen bir kariyerim var. Bunların yanı sıra sayısız eğitim organizasyonu, fuar, saç şovlar, defileler ve moda haftalarında da görevler aldım diyebilirim.

AA: Cut & Color Factory dolu dolu bir yılı geride bıraktı diyebiliriz. Fikir aslında tam olarak; ikimizin daha öncelerde, uluslararası bir firma adına düzenlenen eğitimlerdeki uyumumuz ve performanslarımızın başarısı sonucunda gelişti. Yine bu tip bir organizasyonda proje olarak ortaya çıktı. İçimizde, on yılı aşkın süredir temsilciliğini yaptığımız uluslararası akademilerdeki tecrübelerimizi ve bilgilerimizi kullanarak, Türkiye’ye geniş kapsamlı programlar sunabilen, üst donanıma sahip bir akademi kurma isteği oluştu.

KL: Peki, Cut & Color Factory’i kurmadan önce neler yaptınız? Hazırlık aşamalarından bahseder misiniz? SE: Cut&Color Factory’i kurmadan önce bilgilerimizi masaya yatırdık ve kendimize ait Türkiye’deki kuaför dostlarımızın anlayabileceği pratik ve etkili bir sistem oluşturduk. Salonlardaki ticari hayatı düşünerek, teknik çalışmadan uzaklaşmadan, salonda herkesin uygulayabileceği bir sistemi kurmak oldukça uzun bir zaman aldı. Bizim programlarımız kesim ve renklendirmenin, birbiriyle kombinasyonlu bir şekilde kullanılabildiği bir içeriğe sahip.

KL: Cut & Color Factory olarak hedefleriniz nelerdir?

AA: Hedeflerimiz Türkiye’ deki tüm bay ve bayan kuaförleri teknik anlamda da bilgilendirmek ve bu bilgi birikimi tüm ülkelerde paylaşıyor olmak. Aynı zamanda modayı, trendleri ilk çıkartan akademiler arasında yerimizi almak. Bunlarda başarıya ulaşmak adına da bir konsept dahilinde marka çalışmalarımızı yapıyoruz.

Hedeflerimiz Türkiye’ deki tüm bay ve bayan kuaförleri ile teknik anlamda ki birikimlerimizi paylaşmak ve bu bilgi birikimi tüm ülkelerde paylaşıyor olmak.

Selçuk Ergİn

Selçuk Ergin: Ben de neredeyse 25 yıldır bu mesleğin içerisindeyim, kendimi bildim bileli renklendirme yapıyorum ve bunu çok seviyorum. Vidal Sassoon Academy’de yaratıcı kesimler ve renklendirme eğitimi ile Visagisme Coloroscopi eğitimleri aldım. Darren Ambrose (Toni&Guy), Patrick Cameron (Wella), Anthony Cole (Sebastian) ile beraber sahneye çıkma başarıları ile birlikte Trendvision 2006 ve 2007’de finale çıkma şansını yakaladım. Uzun süre de Wella’nın boya uzmanı ve eğitmeni olarak görev yaptım.

klkuaforlife.com

|59


Kuaförlife | RÖPORTAJ

KL: Verdiğiniz eğitimlerin pratikliğinden ve etkili olmasından bahsettiniz. Peki bu eğitimlerin içerikleri nelerdir ve Türk kuaförlerinin teknik açıdan eksik ve eğitim almaları gereken yönleri sizce nelerdir? SE: Türk kuaförleri salon hayatlarında daha çok pratik çalışmaları seviyor. Ancak teknik çalışmalarda birçok açıdan eksikler. Bu teknik eksiklikleri de katıldıkları programlar sayesinde kısa sürede giderebiliyorlar. Programlarımızın temeli, tamamen bu tip teknik eksiklikleri giderme üzerine dayalı. Onlara geçmiş bilgilerini unutturmadan, “olan bilgilerinin üzerine neler ekleyebiliriz?” sorusuna cevap bulma gayreti içerisindeyiz.

KL: Eğitim konusu haricinde okuyucularımız için, bahar aylarına girilirken saçlarda hangi renkleri-hangi modelleri seçmeliyiz? Önümüzdeki yıl hangi saç trendlerini göreceğiz? SE: Bahar aylarında, genel anlamda insanların doğal renginden çok uzaklaşmadan metalik kumrallar, kum beji, koyu sarı ve küllü sarılar daha çok tercih edilecek renkler arasında.  Saç modasında ise her zaman olduğu gibi büyük firmaların kendileri için hazırladıkları koleksiyonlarda, ön plana

60| klkuaforlife.com

Türk kuaförleri salon hayatlarında daha çok pratik çalışmaları seviyor. Ancak teknik çalışmalarda birçok açıdan eksikleri var.

çıkarmak istediği modeller ve temalar, çok geçmeden sokakta da moda oluyor. Fakat bizim gibi akademisyenler için en büyük moda, kişiye özel tasarımlar ve “bir karakteri nasıl ortaya çıkarabiliriz?” mantığı ile hareket ederek, gündelik hayatta kolay kullanımı da ortaya çıkaran saç modelleri... AA: Yine de birazcık modadan bahsedecek olursak, eskiye göre artık çok daha pastel ve doğal renkleri görüyoruz. Metalik renkler ve çift karakteri olan, neon yansımalı renkler ile sınırları olmayan insanların vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor.

KL: Son olarak KL Kuaför Life Dergisi ile ilgili eklemek istedikleriniz...

AA: Meslektaşlarımızın vizyonlarının gelişmesi, sektörün dinamiklerine hakim olmaları ve kendilerini geliştirmeleri için olmazsa olmaz bir dergi diyebilirim. SE: Dünyada trend olan modeller ve renkleri takip etmek, eğitimler ve etkinliklerden haberdar olabilmek adına ulaşılabilecek en iyi kaynak KL bana göre... Cut & Color Factory eğitim programlarını www.cutandcolorfactory.com’dan takip edebilir, 0212 292 51 49 telefondan bilgi alabilirsiniz.


Saç : Sophie Bauçais Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Model : Joanna Kudzbalska Fotoğraf ve Ritaj : Veronika Kosinska

Kuaförlife | KOLEKSİYON

BLISS COLLECTION

klkuaforlife.com

|61


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sophie Bauçais Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Model : Joanna Kudzbalska Fotoğraf ve Ritaj : Veronika Kosinska 62| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

eğlence

Eğlence, mutluluk ve neşe bu koleksiyonu oluşturuyor.

klkuaforlife.com

|63


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sophie Bauçais Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Model : Joanna Kudzbalska Fotoğraf ve Ritaj : Veronika Kosinska 64| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

sarı saçlar

Sarı saçlar ve şeker tadında bir makyaj ile koleksiyon, neşesini bizlere yansıtıyor.

klkuaforlife.com

|65


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sophie Bauçais Makyaj : Izabela Szelagowska Stilist : Marcin Kulak Model : Joanna Kudzbalska Fotoğraf ve Ritaj : Veronika Kosinska

66| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

mor ve pembe

Son zamanların trendi mor ve pembe highlightlar bu koleksiyonda da göze çarpıyor. klkuaforlife.com

|67


Kuaförlife | ETKİNLİK

Arca Acar

KL KUAFÖR LIFE dergİsİ

HATAY’DA OKUYUCULARI İLE BULUŞTU

K

Türkiye’nin kuaför, kozmetik ve güzellik dergisi KL Kuaför Life, 2015 yılında başlatmış olduğu okuyucuları ile buluşma projesine 2017’de de devam ediyor. 68| klkuaforlife.com

L Kuaför Life, bu yıl etkinliklerine 3 Ocak‘ta, Hatay’dan başladı. Savon Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda, Türkiye’nin en iyi kesim eğitmenlerinden Arca Acar ile KL okuyucuları bir araya geldi. Seminer, Hayırlı El Kozmetik Teknik Müdürü Mustafa Altınay’ın Sweet Professionel Şampuanının tanıtımı ile başladı. Arca Acar’ın 2017 kesim ve renklendirme trendleri hakkına verdiği eğitim ile devam etti. Seminer sonrası görüşlerini aktaran salon sahipleri, harika bir organizasyonla birlikte böyle bir eğitim fırsatını bizlere sunan KL Kuaför Life Dergisi’ne, Ana Sponsor İpar Kozmetik ve organizasyonun gerçekleşmesinde büyük katkısı olan CHM Kozmetik’le birlikte Hatice Yılmaz’a ve Oda Başkanı Ali Mansuroğlu’na teşekkür ettiler. Etkinlik sonrası görüşlerini aldığımız

KL Kuaför Life Dergisi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Kozdibi, yapmış olduğu açıklamada: “Öncelikle bu buluşmamızda bizleri yalnız bırakmayan, eğitimin önemini bilen kuaför dostlarımıza, sponsor firmamız İpar Kozmetik’ten Cem İpar’a, CHM Kozmetik’ten Hatice Yılmaz’a, Hatay Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Mansuroğlu’na ve emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim.” dedi. Hüseyin Kozdibi, KL okuyucuları ile buluşuyor projesine tüm Türkiye genelinde devam edileceği müjdesini vererek konuşmasını bitirdi.

Hatice Yılmaz

Hüseyin Kozdibi

Cem İpar Ali Mansuroğlu

Arca Acar Mustafa Altınay


Kuaförlife | KOLEKSİYON

MODE

COLLECTION

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

70| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

klkuaforlife.com

|71


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

72| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

klkuaforlife.com

|73


Kuaförlife | ETKİNLİK

Erdal Ulugut

Muhittin Yuşan

Güldane Ulugut

Hüseyin Kozdibi

KL KUAFÖR LIFE dergİsİ

DENİZLİ’DE OKUYUCULARI İLE BULUŞTU Enes Ulugut

Cem Yaman

Ege Ulugut

KL Kuaför Life Dergisi, okuyucuları ile Egenes Kozmetikle Denizli’de bir araya geldi…

74| klkuaforlife.com

Filiz Macaş

yıldır geleneksel olarak devam eden “KL Okuyucuları ile Buluşuyor” etkinlikleri ara vermeden tüm hızıyla devam ediyor. KL Kuaför Life Dergisinin bu seferki durağı Ege bölgesinin incisi Denizli oldu. 17 Ocak tarihinde Park Dedeman Otel’de gerçekleşen etkinlikte ünlü eğitmen Muhittin Yuşan, katılımcılara topuz eğitimi verirken, Egenes Kozmetik Teknik Müdürü, Colorist Cem Yaman’da Lisap ürünleri ile ilgili sunum ve boya eğitimi verdi. Ana sponsor Mak Kozmetik ve bölgenin güçlü firmalarından Egenes Kozmetik’in katkıları ile gerçekleştirilen etkinliğe

50’den fazla katılımcı iştirak etti. Mak Kozmetik’in Lisap Milano markasını da yakından tanıma şansı bulan KL Kuaför Life okuyucuları etkinlikten memnun olduklarını belirttiler. Mak Kozmetik’ten Murat Sarı yaptığı açıklamada, KL Kuaför Life Dergisi ile uzun vadeli bir iş ortaklıkları olduğunu, bu tip organizasyonlara da özellikle destek verdiklerini söyledi. Egenes Kozmetik’ten Erdal Ulugut ise KL Kuaför Life Dergisi’nin bölgede en çok takip edilen yayınlardan biri olduğunu, bu nedenle de bu etkinliğe destek vermekten mutluluk duyduklarını belirtti.


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

76| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

klkuaforlife.com

|77


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano 78| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

klkuaforlife.com

|79


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

80| klkuaforlife.com


www.kaaral.com

www.cosmopex.com.tr


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Asimetrik kesimler ve yaratıcı saç modelleri...

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano 82| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Dani Blakeley Renklendirme : Kelly Sealey Fotoğraf : Peter Rosetzky Makyaj : Kazuo Amano

klkuaforlife.com

|83


Kuaförlife | KOLEKSİYON

FRENCH FLAIR COLLECTION

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

84| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Soğuk tonlardan sıcak tonlara saç renkleri... klkuaforlife.com

|85


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

86| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

klkuaforlife.com

|87


Kuaförlife | RÖPORTAJ

Fethİ

Özkara Başkan Olmaktakİ

Amacım, Mesleğİmİn ve Meslektaşlarımın Meslekİ Çıtasını Yükseltmek

Kuaförlük mesleğİ

öyle önemlİ kİ bİr doktor

kadar, bİr eczacı kadar önemlİ Eskişehir Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Fethi Özkara ile KL Kuaför Life okuyucuları için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 88| klkuaforlife.com

KL: Öncelikle KL okuyucuları için kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Ben Eskişehir Berberler Kuaförler Meslek Odası Başkanı Fethi Özkara, başkan olmadan önce de Eskişehir’de 37 yıldır bayan kuaförlüğü yapıyordum. 6 yıldır da mesleğime ve meslektaşlarıma oda başkanı olarak hizmet vermeye devam ediyor ve bununla da gurur duyuyorum. Başkanlığa karar vermemdeki tek sebep, mesleğimin ve meslektaşlarımın çıtasını yükseltebilmek. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye genelinde yaptığımız çalışmalar ile gerek bakanlığımıza gerekse

TBMM’ne ve diğer üst kuruluşlarımıza adımızı duyurmak, mesleğim adına izler bırakmak da diğer hedeflerimiz.

KL: Bu hedefler doğrultusunda yaptığınız çalışmalardan da bahsedebilir misiniz?

Berberlik ve kuaförlük mesleğinin değeri, benim için paha biçilemez. Çünkü ben de sanatkârım ve sanatkâr gözüyle, sanatkâr düşüncesiyle bakarım işime. Sadece yerimde oturup imza atan bir başkan olmak değil, her türlü sosyal, kültürel platformlarda mesleğimizin bize verdiği değer yargılarını taşıyabilmek adına en


Kuaförlife | RÖPORTAJ iyi şekilde temsil görevimi yerine getirmek amacındayım. Bununla birlikte kesinlikle sanatımın ciddi anlamda artık değişime uğradığını, sanatsal ve kültürel çalışmalarda tekniklerin, malzemelerimizin ise teknolojik olarak ilerleme kat ettiğini, sanatımızın da önünün açık olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğim. Bu gelişmeler doğrultusunda elimizden geldiğince bilgilendirme çalışmaları ve eğitimleri yapmaktayız. Burada duyarlı olmak çok önemli oluyor. Sadece Eskişehir’de değil, ülke genelinde her meslektaşımız kuaförlük mesleğinin değerlerine ve değer yargılarına sahip çıkması, buna duyarlı olması gerektiğine inanıyoruz. Kuaförlük mesleği öyle önemli ki bir doktor kadar, bir eczacı kadar önemli… Evet, ben bir doktor kadar önemliyim çünkü bir insana en yakın temasın söz konusu olduğu bir mesleğe sahibim. Bu nedenle mesleğimizin ve meslektaşlarımın da sürekli kendini yenilemesi ve geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye’nin önemli bir şehrinde meslek odası başkanı olarak da bu gelişim için elimizden geleni yapmaya özen gösteriyoruz. Eğitim dışındaki çalışmalarımız ise üst kuruluşlarımıza kuaförlük, berberlik, güzellik uzmanlığı gibi mesleklerimizin sıkıntılarını duyurmak ve bunları çözmek için gerekli planları yapmak oluyor. Sesimizi duyurana kadar, sorunları çözene kadar, mesleğimizin gerekli önemi gördüğüne inanana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu nedenle TBMM’den talebimiz, 5362 ile ilgili Esnaf ve Sanatkarlar kanununun daha işlevsel hale getirilmesi ve mesleki olarak haklarımızı daha rahat savunabileceğimiz bir platform hazırlanması oluyor. Tatilimizden tutun da mesleki eğitim merkezlerimizin açılmasına, meslek liselerimiz ile mesleki eğitim kuruluşları arasındaki farkların belirlenmesine ilişkin söz hakkının kuaförlerin, dolaylı yoldan da meslek odalarının elinde olmasını temenni ediyoruz.

KL: Peki bu istekler, kuaför sektörünün hakları hukukları çerçevesinde, bakanlık nezdinde girişimleriniz ne oldu, dosya olarak sunduğunuz taleplere verilen cevaplar var mı?

Tüm süreci takip etmeye devam ediyoruz. İlk olarak anayasa değişikliği sırasında, talepte bulunduğumuz değişik-

liklerin mecliste torba yasa görüşmeleri sırasında ele alınacağı söylendi. Ama henüz bir sonuç yok. Bu sonucun olmayışı da bizi ve sanatımızın gelişimini yıpratıyor diye düşünüyorum. Odalarımıza üye olan meslektaşlarımıza buradan seslenerek şunu söylemek istiyorum; kanun çıkartma yetkisi bizde değil ve isteklerinizin hayata geçmesi için gerekli yazışmaları TBMM ve bakanlıklarla yapıyoruz. Ancak sonuç almak uzun ve meşakkatli bir yol. Bu nedenle biz bıkmadan, usanmadan çabalamaya devam edeceğiz. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Genel Müdürlüğü’ne özellikle bu durumla ilgili ricada bulundum. Sağ olsunlar onlar da o kadar sıcak ve yardımsever davrandılar ve ilgilendiler ki onlara da buradan teşekkür ediyorum. Ancak tüm odaların bir ortak konsensüste birleşmesi gerekiyor ki bu işler daha hızlı ve sonuç odaklı ilerleyebilsin.

Sesimizi duyurana kadar, sorunları çözene kadar, mesleğimizin gerekli önemi gördüğüne inanana kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz.

KL: Bu verilen dosyalar, federasyonda tek dosya haline getirilip ulaştırılabilir mi yetkili kuruluşlara?

Şimdi burada enteresan bir nokta var. Federasyonumuz veriyor, cevap alıyor veya almıyor ama federasyonumuz dışında onlara destek amaçlı biz de tekrar gönderiyoruz. Çünkü üst kuruluşumuzla kurumlar arasında bir kopukluk var. Evet, federasyonumuz da çabalıyor ancak netice bir yere kadar gidiyor ve daha ileri gitmiyor.

KL: Anladığım kadarıyla meslektaşlarınız tarafından odalara karşı hep bir suçlayıcı tavır var: ‘Oda başkanı ne yapıyor?’ Mesela biraz önce oda başkanının yasa koyamayacağını belirttiniz. Peki, oda başkanlarının görevi nedir?

Berberlik ve kuaförlük mesleğinin değeri, benim için paha biçilemez. Çünkü ben de sanatkârım ve sanatkâr gözüyle, sanatkâr düşüncesiyle bakarım işime.

Ben onu şöyle nitelendiriyorum, geçmişte farklı meslek odalarından farklı oda başkanları görevlerini kötüye kullanarak odalara olan güveni hiçe saymışlar. Bu nedenle esnafımız odaların varlığını sorgulamaya başlamış görünüyor. Öteki türlü odalar meslektaşların haklarını aramak, mesleki gelişimlerine destek vermek gibi çok önemli görevlerde bulunmaktadırlar.

klkuaforlife.com

|89


Kuaförlife | RÖPORTAJ biri 9.000 günde emekli olurken, diğeri 7.000 günde emekli oluyor. Eşitlenmesi lazım; her ikisi de 7.000 günde emekli olsun. Daha sonra, yeni MEB’den çıkan kanuna göre meslek erbabı olacak çıraklarımız lise mezunu sayılacaklar. Ama burada şöyle bir şey var; ortaokuldan sonra mezun sayılacaklar. Gönderdiğimiz dosyalar içinde de bu noktaya da değiniyoruz. Meslek liseleri ve meslek eğitim merkezleri arasındaki boşluktan bahsediyoruz. Bir öğrenci 4 yılda usta belgesi alırken, 6 yılda meslek eğitimi merkezini bitiremiyor. Bu konuda da gerekli çalışmalar yapılıyor, yine MEB’e destekleri için teşekkür ediyorum.

KL: Bu anlaşılamama durumunda geçmişte ya da günümüzde oda başkanlarının esnafa kendini anlatamama gibi bir eksikliği söz konusu mudur? Zaten biz de bunu yapıyoruz, bu eksiği kapatmaya çalışıyoruz. Toplantılarımızda üyelerimizle sıkı istişareler ediyoruz. Geçmişteki oda başkanlarımız hakkında kötü yorum yapmaktan kaçınırım ancak sürekli gelişerek üyelerimiz ile daha iyi iletişim kurmaya çalışıyoruz.

KL:Şu ana kadar konuştuklarımız Türkiye’deki genel sorunlar üzerineydi, özele döndüğümüzde Eskişehir’de geride bıraktığımız 3 yıl içinde hangi hizmetler gerçekleştirildi ve önümüzdeki dönemde de adaysanız yeni dönem içinde üyelerinize vereceğiniz mesajlar nedir? Benim ikinci dönemim şu anda. Ancak birinci dönemimi verimli geçirdiğimi söyleyemem. Yeni başkan olduğumda yoğun muhalefet ile uğraşmaktan kafamızdaki projeleri ilk etapta hayata geçiremedik. Ancak yeni dönemde tamamlamaya başladık. Bizim yapmak istediğimiz üyelerimizin kazancına kazanç sağlamak, kişisel gelişimden tutun da kazanç yöntemlerini geliştirebilmeleri adına yapılan eğitimlere kadar her zaman destek verdik. Sosyal-kültürel çalışmaları da bu eğitimlerin içine kattık. Buradaki odamızın çıtasını yükseltme ve üyelerimizin değerini arttırma yönüyle mahalle toplantıları ve kendilerinin çok değerli bir sanatkâr olduklarını onlara hissettirmeye çalıştık. Önümüzdeki dönemde de bu tip projeleri yapmaya devam edeceğiz.

KL: Sıralamaya koyduğunuzda Eskişehir’de esnafın en önemli sorunları nedir? Sizin çözmeye çalıştığınız veya üst kurumların çözmesi gereken sorunlardan bahseder misiniz?

En önemli sorun şu, dükkânı açan kişinin diplomasının kendisine ait olmaması. İşten anlamayan kişilerin de işin sonunda her zaman israfa uğradığını görüyoruz günümüzde. Akabinde sosyal güvenceyle ilgili problemler var. SSK’lı ve Bağkur’lu

90| klkuaforlife.com

Bizim yapmak istediğimiz üyelerimizin kazancına kazanç sağlamak, kişisel gelişimden tutun da kazanç yöntemlerini geliştirebilmeleri adına yapılan eğitimlere kadar her zaman destek verdik.

KL: Bu meslek, mesleki standartların tam olarak oluşmadığı bir meslek olarak görülüyor. Mesleki olarak yazılı kaynak sıkıntısı var. Sizin bu anlamda bir çalışmanız ya da teklifiniz var mı?

Oluyor. Geçenlerde başkanlar kurulunda Kıbrıs’taydık. Sayın başkanımızın açıklamasına göre, belli projelere adımlar atılıyor. Ancak biz artık sonuç almak istiyoruz. Sayın başkanımız 12 yıldır görevde ama biz de 12 yıldır aynı şeyleri söylüyoruz. Yani konfederasyonundan yukarı gidemiyoruz. Buradaki problemlerin çözülebilmesi açısından bütün oda başkanlarının birlik ve beraberlik içinde, menfaatler ön planda olmadan, duygu ve düşüncelerini sanat adına gerçekleştirmek için destek bekliyoruz. Bu şekilde mesleklerde eksik olan yazılı kaynak sorunları da çözülecektir.

KL: Bugüne kadar bu sektör adına, bu sektördeki sorunlar adına bir kamuoyu oluşturulamadı, sizce oluşturulması mümkün mü?

Kendimizi daha iyi anlatma fırsatını bize sunduğunuz için KL Kuaför Life Ailesine ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Maalesef, şu durumda oluşturmamız mümkün değil ama bundan sonraki amacımız mesleki kamuoyunu oluşturmak ve değiştirilmesi gerekenler için kamuoyu baskısı yaratacak güce sahip olmak. Ancak bu şekilde mesleki gelişimimiz için atılması gereken adımları daha hızlı atabiliriz. Bu nedenle sizin gibi sektörün gelişimine destek veren basın, yayın ve medya kuruluşlarına her daim ihtiyacımız var. İyi bir aile babası iyi bir idareci olmak için elimden geleni yapıyorum. Tüm oda başkanlarıma çalışanlarında başarılar diler, Türkiye genelindeki 80,000 meslektaşımın işlerinin bereketli olmasını, sağlık ve huzur diler saygılarımı sunarım.


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta 92| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

klkuaforlife.com

|93


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

94| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

klkuaforlife.com

|95


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

96| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

klkuaforlife.com

|97


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta 98| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

klkuaforlife.com

|99


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

100| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Alain Pereque Stilist : Rima Chahin Fotoğraf : John Rawson Makyaj : Paco Puerta

klkuaforlife.com

|101


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Kanat Askarov Fotoğraf : Elena Sergeeva Makyaj : Anastasiya Petrovskaya

102| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Kanat Askarov Fotoğraf : Elena Sergeeva Makyaj : Anastasiya Petrovskaya

klkuaforlife.com

|103


Kuaförlife | HABER

Morfose Kozmetİk Dünya Pazarında

Türkiye’de profesyonel kozmetik denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olan Morfose, yurtdışında satış ağını gün geçtikçe genişletiyor.

Metin Mutlu

Bioness’ten

Meslekİ Gelİşİm Forumu Ness Kozmetik, Timuçin Ergül ile birlikte Büyük Ada’da organizasyon düzenledi.

Olcay Kurt

T

ürkiye’de hâlihazırda hatırı sayılır bir Pazar payına sahip olan, bilinirlik açısından da önde gelen markalardan biri olan Morfose, dış pazarlardaki payını da gün geçtikçe geliştiriyor. Morfose Kozmetik, Türkiye’de kozmetik sektörüne değer katmayı ve Türk kozmetik sektörünü uluslararası alanda da başarı ile temsil etmeyi amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda düzenlenen bayii toplantılarına, firma adına Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Mutlu katılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Aralık ayında Fas’ın en büyük şehirlerinden olan Kazablanka’da Morfose Kozmetik’in Fas bayii “Marfose Kozmetik” ve onun alt bayileri ile bir toplantı gerçekleştirildi. Fas ve Kuzey Afrika ülkelerindeki satışlar üzerinden geçtiğimiz yılın değerlendirmesi yapılırken, yeni yılda satışları arttıracak planlar ve yeni projeler için start verildi. Fas’ta gerçekleştirilen toplantı sonrası bu seferki durak Almanya’nın Ahaus şehri oldu. Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilen bayii toplantısında yine Morfose Kozmetik’in Almanya bayisi Saykos Friseurbedarf ve alt bayiler katıldı. Toplantı sonrası Metin Mutlu yaptığı açıklamada, Morfose markasının Türkiye sınırlarını çoktan aştığını, önümüzdeki süreçte ise tüm dünyanın Morfose markasını tanıyacağını, bu nedenle yurtdışı satışlarına çok önem verdiklerini belirtti.

104| klkuaforlife.com

Öznur Kılıç

Saliha Evren

Sema Uysal

Tekin Başhan

Timuçin Ergül

Hakan Fidan Musa Bingöl

Rıza Koç

N

Bülent Akıncı

ess Kozmetik, Bioness markası için İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyük Ada’da bulunan Princess Otel’de 19 – 23 Aralık 2016 tarihleri arasında “Mesleki Gelişim Forumu” düzenledi. Tekben Kozmetik bayileri ve çalışanlarının katılım gösterdiği etkinlikte, mesleğin duayenlerinden Timuçin Ergül tarafından, Visage - Total Look, Renklendirme ve Salon işletmeciliği eğitimi verildi. Etkinlik sonunda açıklamalarda bulunan Ergül, yaptıkları eğitimin kolay ve anlaşılabilir olduğunu, bu nedenle katılımcıların eğitimlerden maksimum verimi alarak, mutlu ayrıldıklarını söyledi. Eğitime katılan Bioness bayileri ve çalışanları da başta Ness Kozmetik’ten Tekin Başhan’a, Necmettin Önlü ve eğitmen Timuçin Ergül’e minnettarlıklarını dile getirdiler.


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower

klkuaforlife.com

|105


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower

106| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower

klkuaforlife.com

|107


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower

108| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower

klkuaforlife.com

|109


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower 110| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower

klkuaforlife.com

|111


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower 112| klkuaforlife.com


Kuaförlife | KOLEKSİYON

Saç : Sharon Blain Fotoğraf : Image Haus Makyaj : Chereine Waddell Stilist : Rosemary Slade Çiçekler : Zoe Bower

klkuaforlife.com

|113


Kuaförlife | KOLEKSİYON

klkuaforlife.com

|115


DAHA GÜÇLÜ S A ÇL A R İÇ İ N

AMINOKERATIN

Kl kuaför life 26. Sayı  

Türkiye'nin Kuaför, Kozmetik ve Güzellik Dergisi 26. sayısı ile okuyucuları ile buluşuyor. Herzaman olduğu gibi yine harika bir sayı oldu. O...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you