Page 41

naszą erą była kwitnącym, wpływowym ośrodkiem cywilizacji. Gwałtowna erupcja wulkanu zniszczyła ją tak, że przez blisko pół tysiąca lat nikt nie odważył się tam zamieszkać. Szacuje się, że fala tsunami, która dotarła do oddalonej o 110 kilometrów Krety miała wysokość 30 metrów, a ciemności na skutek wyrzutu ogromnej masy pyłów i gazów z wulkanu trwały kilkanaście dni na terenach oddalonych od Santorini nawet o 160 kilometrów, a więc u wybrzeży Grecji kontynentalnej. Starożytni mieszkańcy Morza Śródziemnego dobrze zapamiętali tę erupcję, nazywając miejsce kataklizmu dziką, a nawet diabelską wyspą.

Najpiękniejsza i okrągła

Nie tylko Santorini jest kandydatką na mityczną Atlantydę. Niektórzy uważają, że mogła nią być również Sardynia, o której piszemy na stronie 60.

tajemnic zagadkowe, z freskami, na których kołyszą się lilie, koty łapią gołębie, a mali chłopcy próbują swoich sił w zapasach. Niewielki, przypominający okrąg archipelag, jaki dziś tworzy Santorini z mniejszymi wysepkami, to pozostałości większej wyspy. Była znana w starożytności jako Thira, czyli „dzika, nieujarzmiona, nieokiełznana”. Nie bez powodu. Do 1628 roku przed

Zapamiętali jednak jej wspaniałość przed wybuchem, ponieważ Grecy nazywali ją także Kallístē, czyli „najpiękniejsza” i Strongýlē , czyli „okrągła”. Pomyślcie, jak niesamowite musiała wywierać wrażenie. Kallístē to znany nam wszystkim z mitologii greckiej napis na złotym jabłku, które Parys miał wręczyć najpiękniejszej bogini i wręczył je Afrodycie, bogini miłości. Druga nazwa, Strongýlē, kieruje nas ku bardziej niezwykłym i owianych tajemnicą rejonom. Okrąg nie tylko przedstawia figurę idealną, ale też prowadzi nas do Platona i … Atlantydy. Platon w dialogu Timajos pisze, powołując się przy tym na egipskich kapłanów, o wspaniałym królestwie, położonym na okrągłej wyspie, które władało sąsiednimi terenami dzięki swojej morskiej potędze aż do katastrofy. Platon pisze o trzęsieniach ziemi i potopach, które sprawiły, że Atlantyda zniknęła, zanurzając się w morzu. Nie jest to tak nieprawdopodobne, jak się wydaje. Ludy cywilizacji egejskiej – bo do takiej, podobnie jak Kreta, należała Thira – zakładały faktorie nad Nilem i mamy wiele dowodów na wymianę handlową i kulturalną. Wystarczy spojrzeć na lotosy, papirusy i niebieskie sprowadzane z Afryki małpki na freskach z Akrotiri, by dostrzec pokrewieństwo do fresków egipskich.

Legendy o Atlantydzie

Co do samej katastrofy, to także źródła egipskie z czasów panowania Ahmosisa I, faraona z XVIII dynastii, mówią o zniszczeniach na wybrzeżach spowodowanych gwałtownymi sztormami. Bliżej położoną Kretę dosięgło tsunami, które spowodowało kryzys i w konsekwencji przejęcie pałeczki przez Greków, których dzieje mityczne zaczynają się właśnie od walk z Atlantami. Współcześni poszukiwacze Atlantydy widzą ją często na Krecie, pierwszej co do wielkości wyspie na Morzu Śródziemnym. Jednak Kreta nie jest okrągła, a Santorini nawet dziś zachowała ślad dawnych


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.