Page 1

Coq au vin par Čočka Suroviny ● ●

● ● ● ● ●

● ● ●

2,5 – 3 Kg kohout „březňák“ od Čočky 2 lahve kvalitního červeného vína. Nejlépe Pinot Noir (u nás je to Rulandské modré) U vína se nevyplatí šetřit, dost na něm záleží. Takže lahev ze samoobsluhy Robert, není ta nejlepší volba. 250g slaniny - Zde platí to co u vína (jako ostatně u všech surovin a u vaření vůbec), „anglická slanina ze sámošky za stovku kilo nebude nejvhodnější. Nejlepší je sušená slanina s větším poměrem masa k tuku, ale dobře poslouží i tučnější prosciutto. 250g malých žampiónů 1 cibule od Čočky 2 mrkve od Čočky 2 stroužky česneku od Čočky 1 bouquet grani – Je to provázkem svázaný svazek bylinek, který se používá při vaření a dušení. Vaří se společně s ostatními surovinami, před podáváním se odstraní. Není přesně dáno, co obsahuje. Já jsem na kohouta použil rozmarýn, tymián a bobkový list. Pokud nemáte bylinky čerstvé, můžete je nasypat a zavázat do pytlíčku z gázy. 50 cl fond de veau (telecí vývar) – Tohle může být opravdu problém, takže pokud se vám nechce 2 dny vařit tele, nebo nemáte po ruce „demi-glace“, použijte silný hovězí vývar. sklenice koňaku – opět kvalitnější alkohol a také silnější, budete s ním flambovat. Může se vám totiž stát, že pokud použijete nějakou čurdu, nepodaří se vám ji zapálit. olivový olej, nejlépe od Čočky hladká mouka sůl, pepř

Postup Den předem kohouta naporcujeme a nakrájíme mrkev a cibuli na kolečka. Vše dáme do velké mísy, přidáme bouquet grani, pár kuliček pepře a zalijeme jednou lahví vína. Přikryjeme a necháme na chladném místě přes noc nebo i déle odležet. Druhý den kohouta vyjmeme a osušíme ubrouskem. Scedíme víno a oddělíme zeleninu a bouquet grani. V hrnci rozpálíme olej a ze všech stran na něm kohouta osmahneme. Maso vyndáme a na stejném oleji osmahneme zeleninu. Potom zaprášíme moukou a zamícháme. Kohouta vrátíme do hrnce, přidáme rozmačkaný česnek a promícháme.


Hrnec sejmeme z plamene, zapálíme velkého panáka koňaku a rovnoměrně ho nalijeme do hrnce. Počkáme až alkohol vyhoří. Do hrnce vrátíme scezené víno, přidáme fond de veau a bouquet grani. Osolíme, opepříme a vaříme na mírném ohni 2,5 – 3 hodiny. Před koncem vaření na pánvi osmahneme na slanině žampióny a potom vše přidáme do hrnce. To je vše, příloha je na vás a nezapomeňte na tu druhou lahev červeného vína. Pokud vám chutnalo, vězte, že druhý den je studený kohout s čerstvou bagetou a dobrým vínem nezapomenutelný zážitek.

Vyzkoušel, uvařil a sepsal Kosmonaut

Coq au vin par Cocka  

Kohout od Cocky na vine