Page 1

www.kosicednes.sk,

štvrtok 20. október 2016, číslo: 202 / ročník 3

kosicednes

Rozprávky pre malých PACIENTOV

strana 8 foto: Veronika Janušková

UDALOSTI

Zničte policajné odposluchy! Protimonopolný úrad nevyhovel tejto požiadavke firiem, ktoré boli zapletené do kartelu pri budovaní nemocničného urgentu strana 6 v UNLP.

UDALOSTI

Odborár z U. S. Steelu: Koniec nízkym mzdám Ján Košč rozbieha kampaň s týmto názvom a volá po lepšom odmeňovaní pracujúcich. Tvrdí, že niektoré priemyselné podnikyJanušková by mohli foto: Veronika zvýšiť mzdy aj o 100 percent. strany 2-3


02 TÉMA DŇA DNES ODPORÚČAME 4 Nemajú kde parkovať

Na Karpatskej ulici sme našli na plnom parkovisku rezidentskú kartu len v každom piatom aute.

9 Dobite si kartu a získajte bonusy

Vylepšili sme štandardnú službu pre cestujúcich v mestskej hromadnej doprave.

12 Haboše od Mégayho chutili ako jedna báseň Akými premenami prešla slávna cukráreň a čo bolo v dnešnom sídle Ústavného súdu.

16 Perla gotiky opradená legendami

Dóm svätej Alžbety je kronikou bohatej, často tajuplnej histórie nášho mesta.

POČASIE DNES

20. október 2016

Odborár z U. S. Steel „KONIEC NÍZKYM M Ján Košč volá po lepšom odmeňovaní pracujúcich. Tvrdí, že niek Košičanovi Jánovi Koščovi sa nepáčia nízke mzdy na Slovensku, a tak spolu so svojim bratislavským kolegom Milanom Kurucom zozbieral fakty, oslovil osobnosti a urobil príručku, ktorou chce šíriť osvetu o lepšom odmeňovaní a skokovom zvyšovaní minimálnej mzdy. Tá je momentálne na úrovni 405 eur, od januára stúpne na 435 eur.

Matej Šulc matej.sulc@kosicednes.sk Bude prevažne zamračené a dážď. Vietor do 20 km/hod.

DEŇ

NOC

11 C 10 C °

°

ZÁŤAŽ

3

MENINY dnes

Vendelín zajtra

Uršuľa POSIELAJTE NÁM TIPY: APLIKÁCIA KOŠICE:DNES TIPY@KOSICEDNES.SK INFOLINKA: 0800 300 010 10€ AK VÁŠ TIP ZVEREJNÍME

EV 5031/14 a ISSN 1339-7605 Sídlo: Hviezdoslavova 6, 040 01 Košice, Tel.: 055/285 19 19, 285 19 91, Fax: 055/285 19 99; E-mail: office@kosicednes.sk; redakcia@kosicednes. sk; obchod@kosicednes.sk; www.kosicednes.sk Vydavateľ: KRATKY GLOBAL: PUBLISHING, družstvo; sídlo: Protifašistických bojovníkov 11, Košice; IČO: 47 820 594; e-mail: office@kratkyglobal.com Vydavateľ je členom skupiny KRATKY GLOBAL. © KRATKY GLOBAL: PUBLISHING, družstvo Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Preberanie, šírenie, rozmnožovanie či iné použitie textov a ostatného obsahu košice:dnes akýmkoľvek spôsobom, je možné len s predchádzajúcim písomným súhlasom vydavateľa. Vydavateľ, ako oprávnený zástupca autorov článkov zverejnených v tomto vydaní košice:dnes si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na verejné rozširovanie rozmnoženiny týchto článkov podľa § 39 autorského zákona. Vychádza v pracovných dňoch.

S kampaňou „Koniec nízkym mzdám“ prišiel Košč, odborár z U. S. Steelu, len pred pár dňami. „Našim cieľom je začať na Slovensku verejnú diskusiu na tému slabého odmeňovania zamestnancov na Slovensku a rozprávať sa o dôvodoch, prečo sú na Slovensku nízke mzdy,“ priblížil Košč. Odbory majú zlé meno Podľa neho si zamestnávatelia môžu dovoliť zvýšiť mzdy, no nikto ich do toho netlačí. „Niektoré priemyselné podniky by si mohli dovoliť zvýšiť mzdy aj o 100 percent, ale nemusia.  Lebo nezamestnanosť, lebo nízka priemerná mzda,“ tvrdí Košč. Rieše-

Za chudobu môže podľa Košča aj nedôvera ku schopnosti odbofoto: sul rov pracovať pre ľudí. nie vidí aj v silnejších odboroch, ktoré ale majú na Slovensku zlé meno. Známe osobnosti Na preukázanie svojich tvrdení zozbierali rôzne ekonomické štatistiky a články mnohých osobností z viacerých médií, a tiež príklady skokového zvýšenia minimálnej mzdy v Slovinsku alebo Maďarsku. To zvýšenie podľa nich nemalo vplyv na rast nezamestnanosti.

Zamestnávatelia si môžu dovoliť zvýšiť mzdy, no nikto ich do toho netlačí Ján Košč, autor kampane V kamapni operujú známymi menami naprieč celou spoločnosťou, ktoré publikovali svoje názory na nízke slovenské mzdy.

Analytici: Slovinsku skokové zvýšenie m Analytik X-Trade Brokers Kamil Boros súhlasí s priestorom na výraznejšie zvýšenie minimálnej mzdy vzhľadom na pomer hrubého domáceho produktu a miezd, no v určitých odvetviach by to podľa neho narobilo problémy. Navyše nesúhlasí s niektorými porovnaniami v kampani, rovnako tak s tým, že skokové zvýšenie minimálnej mzdy v Slovinsku nemalo dopad na rast nezamestna-

nosti. „Firmy si od tohto kroku pre investície vyberali ďaleko viac Slovensko ako Slovinsko. Predtým to bolo skôr naopak,“ porovnal Boros. Hlavný ekonóm Sberbank Europe Vladimír Vaňo vidí riziko náhleho zvýšenia minimálnej mzdy v strate pracovných miest s najnižšou pridanou hodnotou. Pripúšťa však, že v strednodobom horizonte to môže mať pozitívny efekt. „A to preto, že

uvoľňuje pracovnú silu, po jej rekvalifikácii, pre prácu v odvetviach s vyššou pridanou hodnotou, a teda aj vyššími mzdami,“ zdôvodnil Vaňo.  Dodal však, že v krátkodobom horizonte je tento pohľad cynický, ohrozuje ľudské osudy, ako aj zamestnávanie neskúsených študentov a absolventov. Pre rast životnej úrovne odporúča radšej zlepšovanie podnikateľského prostredia. V prípa-


TÉMA DŇA

20. október 2016

u rozbieha kampaň ZDÁM“ toré priemyselné podniky by mohli zvýšiť mzdy aj o 100 percent

03

ANKETA Aká by bola dostatočná minimálna mzda vzhľadom na životné náklady na Slovensku? Daniela HREHOVÁ pedagóg

Mala by byť vyššia ako 500 eur a neviem si predstaviť vyžiť zo 435 eur. Aj keď ako vysokoškolský pedagóg s tromi titulmi mám po 25 rokoch tiež pocit, akoby som poberala minimálnu mzdu, pretože 710 eur nie je adekvátnych voči mojej profesii.

Daniel DOJČÁK majiteľ čajovne

Som živnostník a ja si taktiež platím minimálnu mzdu. Bolo by krásne, keby bola na úrovni 500 eur, len keby tie odvody potom neboli také, aké sú. Určite si neviem predstaviť vyžiť zo 435 eur.

Lepšiu mzdu si zaslúžia podľa Košča hlavne ľudia s nízkym príjmom, spomenul napríklad šičky vo foto: Veronika Janušková Vranove, ale aj slovenské automobilky. Ľavica, pravica, podnikatelia, ekonómovia. Napríklad Iveta Radičová, Monika Flašíková-Beňová, ekonóm SAV Vladimír Baláž či docent Ekonomickej faktulty TUKE Tomáš Želinský. „Organizátori kampane sa na mňa30.pred nejakým časom september 2016

02

obrátili, aby som sa vyjadril k problematike nízkych miezd na Slovensku. Prisľúbil som, že v prípade, ak budú potrebovať nejakú analýzu k chudobe pracujúcich a podobne, im veľmi rád pomôžem,“ opísal svoju úlohu Želinský.

Košč priznal, že celá kampaň funguje na dobrovoľnom princípe, to znamená, že nemajú žiadny rozpočet a všetci robia všetko zadarmo. „Nemôžem hovoriť, čo bude o 10 alebo 20 rokov, ale momentálne nemáme žiadne politické ambície,“ vraví Košč.

TÉM A DŇA

Martina MAČÁKOVÁ nezamestnaná

Záleží na tom, v ktorej časti štátu, lebo je rozdiel, či platíte nájomné 350 eur alebo 500. Je to ťažké určiť jednotne na celom Slovensku, ale pod 500 eur by človek ťažko vyžil. Ja by (MK) som to nedokázala. 

de Maďarska poukázal na roky 2000Žltačka aj v Košiciach 6 2004, keď už maďarská vláda plošne Nemocnice v okresoch zvyšovala mzdy vo verejnom sektore, Michalovce a Sobrance sú plné, čoho následkom zvyšovali mzdy aj chorých prevážajú do košickej súkromníci. „Výsledkom bolo to, že nemocnice. miera  nezamestnanosti v Maďarsku sa v rokoch 2001-2006 zvýšila z 5,5 nám dodal tataráky! 8 že naNeberte 7,8 percenta“ Vaňo s tým, Reštaurácie vyňať išlo o obdobienechcú hospodárskeho rastu, pochúťku zo svojej ponuky. keď nezamestnanosť na Slovensku Na internete sa spisuje už aj výrazne klesala. petícia.

Bohéma plní sny

10

Najkritickejší je analytik INESS Róbert Chovanculiak. „Ak sa pozrieme, o koľko zvýšili minimálnu mzdu Slovinci medzi rokmi 2010 a  2017 a  porovnáme to so SR, tak zistíme, že u nás rástla minimálna mzda ešte rýchlejšie ako v Slovinsku, tj. 32,4 ku 41,4 percenta,“ zhodnotil. Dodal, že v dnešnej dobe je volanie po zvyšovaní minimálnej mzdy vysoko nezodpovedné.   (SUL)

KD 1600431/06

minimálnej mzdy poškodilo V ČÍSLE


04 V MESTE

20. október 2016

NEMAJÚ KDE parkovať

Na Karpatskej sme našli na plnom parkovisku rezidentskú kartu v každom piatom aute Od zavedenia nového parkovacieho systému s desiatimi rezidentskými lokalitami čakajú tí, ktorí si kúpili rezidentské karty, že konečne budú môcť bezproblémovo zaparkovať pri svojom bloku. Nie všade je to však zatiaľ realitou.

VÁŠ TIP ZA

10 EUR

Ľubo Ferko lubomir.ferko@kosicednes.sk

Do redakcie sa nám ozval čitateľ bývajúci v rezidentskej lokalite číslo 7. Zatiaľ nevidí najmä popoludní vôbec žiadny efekt z toho, že si kúpil rezidentskú kartu. „Veľa ľudí v mojom okolí by ­zaujímalo, ako a kedy začne mesto zabezpečovať a kontrolovať rezidentské parkovanie v lokalitách 1 až 10 mimo centra mesta po štvrtej popoludní, ale najmä vo večerných hodinách, a v sobotu a v nedeľu. Zaplatili sme si 35 eur a stále nemáme kde po večeroch a cez víkend zaparkovať,“ tvrdí čitateľ, ktorý hneď pridal aj príklad - na rohu Dargovskej a Zádielskej ulice totiž podľa neho už mesiac v

Hoci si náš čitateľ kúpil rezidentskú kartu, často márne hľadá miesto na parkovanie. kuse parkuje Volkswagen Passat s poľským evidenčným číslom. „Dennodenne okolo tohto auta bez rezidentskej karty prechádza hliadka mestskej polície a vôbec ich to netrápi,“ konštatuje nahnevaný muž.

Kým nie je hotové značenie, mestskí policajti nepokutujú

Nedokončené značenie Boli sme sa presvedčiť aká je situácia v spomínanej zóne. Parkoviská na Karpatskej či Zádielskej ulici boli naozaj takmer plné. Rezidentskú kartu malo za oknom možno každé piate auto. Na

spomínanom mieste sme našli aj poľský Passat - hneď vedľa parkomatu, bez lístka a bez karty. „V zóne 7, o ktorej čitateľ hovorí, ešte kontrolovať nemôžeme. Nie je tam totiž hotové dopravné značenie, takže nemáme zákon-

ný základ na riešenie parkovacích priestupkov. To sa však netýka len spomínanej zóny. Ale aj ďalších miest, kde nie je dopravné značenie v súlade s dopravným projektom či inými predpismi,“ dozvedeli sme sa od Róberta Juhásziho z mestskej polície. Podľa slov mediálnej zástupkyne firmy EEI Lucie Chovanovej ešte zatiaľ v lokalitách 6 a 7, kde boli práce údajne pre útoky na ich pracovníkov prerušené, nie je dopravné značenie dokončené. Kompletné by malo byť v najbližších týždňoch.

O GARÁŽACH na Zimnej rozhodne starosta Miestni poslanci v Starom Meste včera na mimoriadnom zastupiteľstve zrušili uznesenie z februára tohto roka, ktorým stopli nájomnú zmluvu s firmou Izolex Bau. Tá chcela na prenajatom pozemku vo dvore Jilemnického a Zimnej ulice postaviť podzemné garáže. Uznesenie prijalo zastupiteľstvo po petícii, ktorú podpísalo 90 percent obyvateľov okolitých bytoviek. Firma Izolex Bau, ktorá mala garáže stavať, teraz žiada od mestskej časti v predžalobnej výzve odškodnenie 132-tisíc eur, suma sa podľa niektorých miestnych poslancov môže po nákladoch na trovy konania vyšplhať až ku 150-tisícom.  Zastupiteľstvo pre hrozbu súdneho sporu a finančných následkov, pred ktorými varoval aj právnik mestskej časti, uznese-

Foto na strane: Veronika Janušková

Čierneho Petra dali poslanci do rúk starostu Ľ. Gregu (vpravo).

Občania vyjadrili nespokojnosť s rozhodnutím miestneho zastupiteľstva nie zrušilo. Zároveň sa zdržalo v hlasovaní o tom, či starosta má nájomnú zmluvu podpísať a zabezpečiť právne zastúpenie v spore o 132-tisíc. Rozhodnutie tak je výlučne na starostovi Ľubomírovi Gregovi. Na zastupiteľstve sa zúčastnili aj obyvatelia dotknutých ulíc, ktorí vyjadrili nespokojnosť s rozhodnutím a myslia si, že spor je možné ukončiť bez finančných následkov pre mestskú časť. Pripravujú preto ďalšie právne kroky. (SUL)


INZERCIA

20. október 2016

05

POTVRDENÉ! Mlynská bašta sa už stavia Spusťte stopky – začíname odrátavať čas do sťahovania Stavebné práce na projekte Mlynská bašta sa začali v októbri. Ako prvé prichádzajú na rad práce, ktoré územie takpovediac pripravia na stavbu rozsahu, akým Mlynská bašta je. Už teraz sa pracuje na prekládkach inžinierskych sietí a začisťovaním pozemku, a to všetko v súlade s platným stavebným povolením. Vo finále tam, na rohu ulíc Továrenskej a Štefánikovej, vyrastie 134 jedno- až štvorizbových bytov v  dvoch budovách, všetky s balkónmi alebo s terasami, moderná architektúra, zelené nádvorie s oddychovými zónami a rekonštruovaná historická pamiatka Mlynskej bašty. Unikát v Košiciach Okrem bývania v  duchu najmodernejších trendov a  ukážkového prístupu k začleneniu kultúrnej historickej pamiatky do súčasného životného štýlu, je Mlynská bašta príkladom aj v rešpekte k životnému prostrediu a k budúcnosti. Celý projekt bude zhotovený v  energetickom štandarde A1, aký doposiaľ nespĺňa žiadny iný rezidenčný projekt v Košiciach. A to je ďalšie významné plus nielen pre projekt, ale najmä pre tých, ktorí tu

budú bývať. „Klienti oceňujú na projekte Mlynská bašta hlavne lokalitu v úplnom centre mesta, vybavenie v štandarde a tiež balkóny, lodžie a terasy. Veľmi pozitívne ohlasy máme aj na prístup k obnove historických objektov, ktoré prejdú rekonštrukciou a stanú sa súčasťou života obyvateľov Mlynskej bašty,“ hodnotí Ing. Vladimír Senovský, manažér realitnej kancelárie XX REAL Košice. Srdcom Košičan – presne on si tam nájde svoj domov Len ťažko by ste v Košiciach našli miesto, ktoré chytí za srdce tých, ktorí sú tam doma. Tých, ktorých životné príbehy sú s Košicami preplete-

né a pevne zviazané. Nuž, hovorí sa, že výborná lokalita je pri bývaní na nezaplatenie. A ak k  tomu prirátame nadčasové architektonické stvárnenie, spojenie moderného komfortu s atmosférou vzácnej kultúrnej pamiatky a zhotovenie projektu v tej najvyššej kvalite, môžeme povedať, že v  Mlynskej bašte vzniká nové bývanie spĺňajúce želania aj tých najnáročnejších. Nie je teda prekvapením, že už štvrtina z celkového počtu 134 bytov je záväzne rezervovaná. Viac informácií nájdete na mlynskabasta.sk.

KD 1600399/03

Začiatkom októbra prišiel deň, na ktorý už mnohí čakali. Územie vzácnej kultúrnej pamiatky, Mlynskej bašty, sa prebudilo z dlhoročného spánku. Projekt bývania, ktorý si právom zaslúžil zvýšený záujem Košičanov, začína nadobúdať reálnu podobu.


06 V MESTE

20. október 2016

„ZNIČTE policajné odposluchy!“ Protimonopolný úrad nevyhovel tejto požiadavke firiem z nemocničného kartelu

Za kartelovú dohodu firmy dostali pokuty. Chemkostav má uhradiť 2,2 milióna eur, PKB Invest 327-tisíc eur, Pro Tender vyše 13–tisíc eur. Firmy z kauzy kartelu pri tendri Univerzitnej nemocnice L. Pasteura za takmer 27 miliónov eur chceli, aby boli zničené hlavné dôkazy o ich dohode, kto z nich súťaž vyhrá.

Roman Rokytka roman.rokytka@kosicednes.sk

Netradičná požiadavka vyplýva z rozhodnutí Protimonopolného úradu, ktoré má denník KOŠICE:DNES k dispozícii. Úrad koncom júna právoplatne rozhodol, že firmy Chemkostav a PKB Invest koordinovali svoj postup vo verejnom obstarávaní. Ku kartelovej dohode napomohla košická firma Pro Tender, ktorá pre nemocnicu verejné obstarávanie organizovala. V priebehu konania na Protimonopolnom úrade sa jeho účastníci opakovane domáhali skartácie prepisov telefonických hovorov a SMS správ. Tvrdili, že úrad nezákonne prevzal do správneho konania tieto dôkazy získané políciou a nesmie na ne prihliadať. Najčastejšie túto požiadavku vznášal Chemkostav, ktorý chcel, aby boli okamžite zničené nielen záznamy v papierovej, ale aj v akejkoľvek elekronickej podobe.

Súčasne žiadali „vymazanie všetkých týchto údajov, na ktoré je odkaz v celom obsahu správneho spisu“. Úrad: Zákonný postup   Protimonopolný úrad to odmietol s tým, že si tieto dôkazy vyžiadal v súlade so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže z trestného spisu od špeciálnej prokuratúry a zničiť ich sú oprávnené len orgány činné v trestnom konaní.  Všetky námietky účastníkov konania odmietol s tým, že na dokazovanie môže použiť všetky prostriedky, ktoré môžu vec objasniť. Dodal, že použiť policajné odposluchy telefonickej komunikácie zákon nedovoľuje len „v inej trestnej veci“ ako v tej, v ktorej boli získané, čo znamená, že podkladom v správnom konaní môžu byť. Prepisy komunikácie, naopak, úrad považoval za dôkaz, z ktorého podľa neho jednoznačne vyplynulo, že v decembri 2011 sa zástupcovia PKB a Chemkostav stretli v kaviarni, kde sa dohodli, že druhý z nich predloží cenovú ponuku o dvetisíc eur nižšiu ako je predpokladaná stavebná cena zakázky. Čo sú „dva litre“?   Aby sa uistili, aká to je presne suma, ešte v ten deň im ju v SMS poslal

1995

eur bol rozdiel v ponukách firiem na výstavbu urgentu UNLP konateľ Pro Tendra Peter Hložný. Súťaž vyhral PKB s cenou o 1995 eur nižšou ako Chemkostav. Firmám nepomohlo ani tvrdenie, že časti telefonátu, v ktorom Ján Bync z PKB oznamoval Hložnému, že Chemkostav pôjde „dva litre pod predpokladanú sumu“ ani jeden z nich nerozumie. „Neviem, čo malo byť myslené pod týmto výrazom, lebo ich nezvyknem používať,“ tvrdil majiteľ prešovskej stavebnej fir-

my. Hložný zasa telefonát popisoval ako pre neho „nezrozumiteľný zhluk slovných spojení“. Antimonopolný úrad ich tvrdenia označil za účelové. Jeden z nich klamal Úrad navyše prichytil Bynca a Hložného pri klamstve. Kým prvý tvrdil, že v roku 2011 viackrát spolu telefonovali, pričom nešlo „o nič nekalé, len štandardné vysvetlenie podmienok súťaže v súlade so zákonom“, druhý priznal „jedinú komunikáciu“ v podobe rozhovoru a SMS v inkriminovaný deň. Prvostupňový aj druhostupňový orgán úradu odmietli aj námietku firiem, že sú viazaní rozhodnutím špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý v roku 2014 zastavil trestné stíhanie s tým, že skutok nie je trestným činom. V odposluchoch videl len „indície“.

Pro Tender už pre košickú nemocnicu obstarávania nerobí. Zmluvu prikázal zrušiť minister zdravotníctva T. Drucker.


BÝVANIE

20. október 2016

07

Neďaleko historického centra prebieha výstavba 37 bytových jednotiek v najvyššej energetickej triede. foto k článku: archív ŽD

STAVEBNÝ BOOM

na Juhu pokračuje

Mestská časť sa rozširuje o novostavby. Prioritou projektov je energetická hospodárnosť Najnovším stavebným projektom v mestskej časti Juh je výstavba na Žižkovej ulici. Vzniknúť tu má 37 bytových jednotiek, ktoré obyvateľom ponúknu moderné bývanie v blízkosti centra.  Záujemcovia majú od minulého týždňa možnosť navštíviť aj showroom, teda predajné miesto, priamo v centre na Poštovej 6. Mestská časť ožíva V  mestskej časti Juh žije v  súčasnosti okolo 23-tisíc obyvateľov. Dlhé roky tu novostavby vo väčšom nepribúdali. V poslednom období však aj v tejto časti mesta znamenali stavebný boom. Na Juhu vyrástla Šafránova záhrada, nové bytové jednotky sa začali stavať na Bleskovej, Jánošíkovej i Žižkovej ulici. Vďaka vznikajúcim novostavbám sa predpokladá zvyšovanie počtu obyvateľov.  „Hlavným hnacím motorom, prečo sme sa rozhodli práve pre mestskú časť Juh, bolo, že momentálne nedisponuje takými objektami, aké ponúkame. Dalo by sa povedať, že sme v tejto oblasti do určitej mieri spustili vlnu výstavby,“ vysvetľuje projektový manažér spoločnosti Žižkova Development Patrik Bidovský.

Parkovanie aj štyri výťahy Na Žižkovej ulici sa počíta s výstavbou 37 bytových jednotiek. Súčasťou budú aj obchodné a komerčné priestory. Dokončenie je naplánované na jar 2018. Čo sa týka parkovania, objekt ponúkne 27 garážových a  ďalších 25 vonkaj-

NA ŽIŽKOVEJ VYRASTIE POLYFUNKČNÝ OBJEKT S 37 BYTMI ších parkovacích miest. Komplex bude vybavený štyrmi výťahmi, čím sa v súčasnej konkurencii radí medzi projekty s najväčším počtom výťahov v prepočte na jedného obyvateľa.  Šetrite životné prostredie aj peňaženky Byty sú stavané v najvyššej energetickej triede A. Čo to pre bežného spotrebiteľa znamená? „V prvom rade šetrenie mesačných režijných nákladov. Takýmto spôsobom vedia obyvatelia značne usporiť,“ približuje Bidovský a  dodáva: „Celá legislatíva, ktorú pripravuje Európska únia, sme-

V showroome na Poštovej 6 si môžete prehliadnuť aj exkluzívne matrace a postele značky BEDEUER. ruje k tomu, aby novovybudované objekty, či už komerčné objekty alebo bytové domy, plytvali čo najmenej energetickými zdrojmi. V  zmysle tejto myšlienky sme sa snažili celý projekt naplánovať.“ Polyfunkčný objekt Súčasný trend developerských projektov dnes vychádza zo snahy skombinovať bývanie s komerčnými a oddychovými priestormi - obchodmi či kaviarňami.  „Celý náš realizačný tím sa pri tvorbe projektu snažil implementovať tieto novodobé trendy. Výsledkom je päť obchodných priestorov, ktoré sa nachádzajú na prízemí (v suteréne) bytového domu a  taktiež štyri priestranné komerčné plochy v  centrálnej časti domu,“ popisuje Bidovský. Bytová a  komerčná časť tvoria nezávislé časti, ktoré nie sú nijakým spôsobom predelené. „Ide o dva samostatne funkčné celky,“ dodáva inžinier. Záujemcovia sa preto nemusia obávať narušenia súkromia. Pocit súkromia podčiarkuje aj samotný charakter bytovej časti. Obyvatelia budú poschodie zdieľať s jedným, maximálne dvomi susedmi. O novostavby na juhu je záujem, o čom svedčí aj fakt, že už tri mesiace po spustení predpredaja predali vyše 40 percent z celkovej ponuky bytov. (JK) 


08 V MESTE

20. október 2016

Okná DO ROZPRÁVKY

Nástenné maľby spríjemnia malým onkologickým pacientom pobyt v nemocnici Pobyt v nemocnici, hoci iba na pár dní, nepoteší nikoho. Ako sa však cítia pacienti, a hlavne detskí, ktorí trpia vážnymi ochoreniami a musia v nej byť aj pár týždňov? Ešteže existujú projekty, ktoré sa im snažia spríjemniť náročné obdobie.

Jana Vargová jana.vargova@kosicednes.sk

Na oddelení detskej onkológie a hematológie v Detskej fakultnej nemocnici momentálne prebieha projekt pod názvom Okná do rozprávok. Je to charitatívna a kreatívna akcia, ktorá má dve hlavné úlohy - nástennými maľbami s motívmi známych rozprávok spríjemniť smutné prostredie, rozveseliť detských onkologických pacientov, ale aj ich rodičov počas náročnej a dlhej liečby a akoby ich preniesť oknami do pomyselného rozprávkového sveta. Potešia dušu „Je veľmi dôležité, v akom prostredí sa nachádzajú a zotavujú detskí pacienti počas liečby po náročných zákrokoch a ďalších terapiách. Zároveň však chceme rozveseliť dušu aj rodičom, ktorí trávia všetok svoj čas na oddelení po boku svojich detí, aby ich podporili láskou a energiou,“ hovorí autor myšlienky, výtvarník Roman Hvizdák, ktorý tento projekt začal na klinike detskej hematológie a onkológie na oddelení malých detí na bratislavských Kramároch a teraz v ňom pokračuje aj v Košiciach. Pomáhajú študenti Patrónom košického „maľovania“ je lekárka Gabriela Kotercová. „Bratislavského projektu som sa zúčastnila osobne ako mamka onkologického pacienta. Pomáhala som maľovať obrázky na stenu, čo bola pre mňa artterapia. Videla som reakcie detičiek a personálu na tieto obrázky a veľmi ma to oslovilo a prebudilo

Gabriela Kotercová pred jedným z obrázkov v košickej nemocnici.

JE TO ARTTERAPIA AJ PRE RODIČOV PACIENTOV vo mne túžbu preniesť tento projekt aj ku košickým deťom. Som veľmi rada, že sa nám to podarilo. Výdatne nám pomáhajú študenti Školy užitkového výtvarníctva v Košiciach, navrhli a zrealizovali najväčšiu maľbu.“

Maľby rozprávkových bytostí spríjemňujú sterilné nemocničné prostredie. foto: Veronika Janušková

Prídu na iné myšlienky Ako sme sa od Gabriely Kotercovej dozvedeli, okrem študentov sa do maľovania zapojili aj dvaja malí pacienti a traja rodičia. „Aspoň na chvíľu prestanú premýšľať o svojej chorobe a ťažkom osude, prídu na iné myšlienky, pretože sa sústredia na maľovanie. Som

rada, že sa maľby všetkým páčia a ak by sa nám projekt podarilo rozšíriť aj na iné oddelenia, bola by som rada,“ hovorí lekárka. Projekt v Košiciach potrvá do konca decembra. „Peniažky, ktoré sme doteraz vyzbierali, sú pre-

dovšetkým od našich známych a kamarátov. Pomôcť však môže každý dobrovoľným príspevkom,“ hovorí Gabriela Kotercová a dodáva, že bližšie informácie nájdu záujemcovia na oficiálnom webe www.oknadorozpravok.sk.


V MESTE 09

20. október 2016

Dobite si kartu a získajte BONUSY Vylepšili sme štandardnú službu pre cestujúcich v mestskej hromadnej doprave

Dobite si kartu v mediálnom dome KOŠICE:DNES na Hviezdoslavovej 6. Už od začiatku tohto týždňa si môžete v priestoroch nášho mediálneho domu, v budove ATHRIA na Hviezdoslavovej 6, dobíjať vaše dopravné karty. Zároveň máte možnosť využiť zaujímavé bonusy od KOŠICE:DNES. Cestujúci MHD môžu v sídle KOŠICE:DNES nakupovať predplatné cestovné lístky - či už mesačníky, týždenníky alebo vložiť peniaze do elektronickej peňaženky. Aké bonusy môžete u nás získať Všetci, ktorí cestujú prostriedkami MHD, si môžu dobiť akúkoľvek platnú kartu, ktorá je akceptovaná DPMK. ,,Prvých sto zákazníkov od nás získa zaujímavý bonus 5 eur, ktorý bude pripísaný na elektronic-

S KOŠICE:DNES cestujte lacnejšie, pre prvých sto zákazníkov máme 5-eurový bonus kú peňaženku pri ďalšom dobití. Tí, ktorí túto výhodu nestihnú, nemusia zúfať, čaká ich bonus vo výške 2,5 percenta z uhradenej sumy,“ hovorí Júlia Peková z KOŠICE:DNES.

foto: Veronika Janušková

Túto výhodu môžete získať každý pracovný deň od 7.30 do 18.00 h v priestoroch redakcie KOŠICE:DNES. Stačí, ak vyplníte registračný formulár na našej recepcii a ste automaticky zaradený do vernostného programu. Služby pre Košičanov Podľa generálneho riaditeľa KOŠICE:DNES Lukáša Hraňa je cieľom mediálneho domu spájať Košičanov. ,,Neustále prinášame aktuálne spravodajské témy, rady a zábavu v našich médiách. Košičanom však chceme ponúkať aj iné atraktívne doplnkové služby, akou je napríklad dobitie dopravnej karty v našich priestoroch. Štandardnú službu

dopravného podniku sme vylepšili a rozšírili o bonusy KOŠICE:DNES pre našich zákazníkov. Vzdávame sa tak svojich finančných výhod zo služby v prospech Košičanov.“ Odteraz môžete navštíviť nové dobíjacie miesto v lokalite, kde doposiaľ ešte nebolo, v blízkosti električkovej zastávky na Námestí Maratónu mieru. Pre registrovaných zákazníkov pripravujeme aj ďalšie zaujímavé výhody a pravidelné súťaže. (ML) 

ANKETA: Prečo ste sa rozhodli pre dobitie vašej dopravnej karty v KOŠICE:DNES? Ivan Sivák

študent

O dobíjacom mieste som sa dozvedel cez facebook KOŠICE:DNES. Motivovalo ma to k tomu, aby som si svoju kartu u vás dobil. Vďaka vášmu vernostnému programu k vám zavítam určite aj nabudúce.

Jana Halušková biologička

Vo vašom denníku som sa dočítala, že ponúkate službu, kde si môžem prísť dobiť kartu. Tieto bonusy sú super, som rada, že som to využila a určite ich odporúčam všetkým, ktorí cestujú MHD.

Alexandra Kmecová študentka

Ja som sa o možnosti dobitia karty dozvedela od svojho brata, a preto som sa rozhodla u vás okamžite zastaviť. Túto možnosť odporúčam najmä študentom. Určite sa to oplatí.

Katarína Javorská sociálna pracovníčka

Mám ,,lajknutý“ váš facebook, kde som sa dočítala, že si k vám môžem prísť dobiť kartu a využila som to. Z týchto bonusov sa veľmi teším.  (ML) 


10 KULTÚRA

20. október 2016

Príďte na GRAFICKÝ DUEL Mladí výtvarní umelci si dnes v Rotunde druhýkrát zmerajú sily v kreslení

V druhom ročníku duelu budú konfrontovať svoje umenie nielen žiaci košickej Školy úžitkového výtvarníctva. Už dnes sa v Ateliéri Rotunda na Zbrojničnej ulici uskutoční grafická súťaž, v ktorej budú zbraňami čierna fixka a biela plocha vo veľkosti 130 x 150 centimetrov. Podobne, ako v prvom ročníku majú žiaci na svoju tvorbu 60 minút. „O grafické duely prejavili záujem mnohí naši študenti. Dokonca sa nám hlásili aj bývalí „šuvkári“. Nemohli sme teda zostať len pri jednom ročníku,“ tvrdí organizátorka súťaže Noémi Ráczová zo Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) Košice. Silnejšia konkurencia Druhý ročník grafických duelov však bude o niečo dravší.

ČO KEDY KDE Na zvieratách záleží (a)lebo nevidené zviera – ekodialógy, 18.00 hod., HalmiCaffe Language café – rozhovory v cudzom jazyku, 18.00 hod., TabačkaKulturfabrik Retro Sefson- alternatívny pop, 19.00 hod., TabačkaKulturFabrik BylinkyKE- workshop, 17.00 hod, Výmenník Wuppertálska

Takáto aktivita pre výtvarníkov by v Košiciach chýbala Noémi Ráczová, organizátorka súťaže Okrem študentov ŠÚV sa do duelov môžu hlásiť aj žiaci iných stredných škôl v košickom kraji. „Oslovili sme Strednú odbornú školu Ostrovského, Súkromnú strednú umeleckú školu filmovú, Súkromnú strednú odbornú školu Postupimská, ale i Strednú odbornú školu drevársku v Spišskej Novej Vsi. Proti sebe tak bude kresliť žiak našej školy a žiak z

partnerskej umeleckej školy,“ dodáva Ráczová. Zdravé súperenie, kvalitné diela Zloženie poroty však zostáva nezmenené. O víťaznom diele budú rozhodovať dvaja duelanti - žiaci z predchádzajúceho duelu, dvaja učitelia a hosť z umeleckej sféry, ktorý pôsobí v Košiciach. „Myslím si, že takáto aktivita pre výtvarníkov by v Košiciach jednoducho

foto: Archív ŠÚV

chýbala. Páči sa mi, že v druhom ročníku dostanú priestor aj žiaci iných škôl. Verím, že to bude zdravé súperenie a vzniknú kvalitné diela,“ tvrdí riaditeľka ŠÚV Košice Ing. Petra Gáborová. Zajtrajší grafický duel sa začína v tradičnom čase o 16. hodine v Ateliéri Rotunda na Zbrojničnej ulici. Proti sebe sa postavia Alžbeta Timková (SOŠ Ostrovského) a Michal Tomík (ŠÚV Košice).  (ĽR)

Pozhovárajte sa so špičkovými ilustrátormi Súčasťou októbrového grafického duelu bude aj beseda so špičkovými ilustrátormi Nanou Furiya z Japonska a Petrom Uchnárom zo Slovenska, ktorý za svoju tvorbu získal množstvo prestížnych ocenení. Začiatok besedy je naplánovaný na 17.30 h. Vstup na besedu i na duel je bezplatný. (ĽR)

KINÁ A DIVADLÁ CINEMAX: Bezva ženská na krku o 18.30 a 20.40, Bociany o 15.50, Deväť životov pána Fúzika o 15.40, Deviaty život Louisa Draxa o 20.50, Dieťa Bridget Jonesovej (ČD) o 19.50, Dievča vo vlaku o 18.45, Domov pre neobyčajné deti sl. Peregrinovej 2D o 19.40, Inferno o 15.20, 17.50 a 20.20, Inštalatér o 17.40, Jack Reacher: Nevracaj sa o 18.00 a 20.30, Kiki: Poďme na to! o 16.20, Kubo a kúzelný meč o 15.10, Operácia Anthropoid o 18.20, Pirko o 17.30, Sully o 16.30, Zilionári o 16.10 a 21.00 hod.

STER CENTURY CINEMAS: Bezva ženská na krku o 18.00 a 20.00, Jack Reacher: Nevracaj sa o 15.50 a 20.15, Inferno o 18.10 a 20.10, Zilionári o 18.20, Dievča vo vlaku o 16.10 a 20.30, Pirko o 18.30, Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej o 15.40, Dieťa Bridget

Oheň na mori.

Jonesovej (ČD) o 16.00 hod. KINO ÚSMEV: 5 October o 18.00, Oheň na mori o 20.00 hod. ŠTÁTNE DIVADLO - HISTORICKÁ BUDOVA: Charlie Chaplin, predpremiéra o 11.00 hod., MALÁ SCÉNA: Doma u Hitlerovcov: Historky z kuchyne o 19.00 hod. DIVADLO THÁLIA: A falu rossza (Vyvrheľ dediny), žánrové obrázky s hudbou o 19.00 hod.


20. oktรณber 2016

INZERCIA

11

  

KD 1600440/01

  

V]DEDGVDJBJDODBSODNDWBBVNBFRUU V]HSWHPEHUV]RPEDW


12 PREMENY KOŠÍC

20. október 2016

HABOŠE OD MÉGAYHO chu Aký je vzťah obyvateľov Košíc k mestu, v ktorom žijú? A čo ho formuje? Veľa starých Košičanov tvrdí, že množstvo „gádžov“ z vidieka, ktorých v 60. rokoch minulého storočia do nášho mesta pritiahla práca vo Východoslovenských železiarňach, nemajú k nemu absolútne žiaden vzťah, a tak to aj vyzerá. Aj ja som starý Košičan. A vôbec to nevidím také čierne. Poznám obrovské množstvo mladých ľudí, deti

V našej rodine to bol dlhé roky nedeľný rituál. Mama išla na omšu do dómu a my s otcom sme zamierili do neďalekej Mégayho cukrárne. Tie vône a chute mám dodnes vryté do pamäti. Fantastický haboš (krémeš z jemnulinkého lístkového cesta plnený snehom z bielok), oriešková griláž obliata fajnovou čokoládou, čokoládové rožky s nenapodobiteľným maslovým krémom, špice s pravým vajíčkovým likérom... Kým otec si nechal zabaliť zákusky pre celú rodinu po nedeľnom obede, ja som sedel na malej stoličke pri malom stolíku v kútiku pre deti hneď za výkladom a tešil som sa na tie dobroty. No a potom som trávil časť mladosti v kaviarni Carpano, kde som stretával Apíka, známu košickú postavičku, ktorý zaručene dokázal vyveštiť komukoľvek jeho budúcnosť... Cukráreň v dome na Hlavnej č. 62 zriadil už v roku 1892 Gustáv Mégay ml. Mégayovci ju vlastnili až do roku 1945. Po znárodnení fungovala až do roku 1967, kedy ju zrušili. O rok neskôr v jej priestoroch otvorili vináreň Carpano s ponukou talianskych vín, ktorá funguje dodnes.

i vnukov „privandrovalcov“, pre ktorých sú Košice ich domovom, mestom, ktoré milujú. A nevymenili by ho za nič iné. Aj im patrí nová rubrika - Košice včera a dnes. Raz týždenne, každý štvrtok, nájdete v našich novinách vzácne historické pohľadnice a fotografie, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, vypovedajú o spôsobe života


20. október 2016

PREMENY KOŠÍC

13

tili ako jedna báseň jeho obyvateľov. Dlhodobý seriál poskytne milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. A navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si budete môcť porovnať s ich súčasným stavom. Projekt vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca

histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice - pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali. Veríme, že seriál vám pomôže zorientovať sa v spletitých dejinách Košíc a prispeje šíreniu lokálpatriotizmu, ktorý je jednou z (SEN) charakteristík nás, Košičanov.

Viete, komu a na čo slúžila budova, v ktorej dnes sídli Ústavný súd SR? Na mestskom pozemku postavil v roku 1890 podľa vlastných projektov staviteľ Michal Répászky komplex moderných vojenských kasární s hlavným objektom na Hlavnej ulici (dnes pod číslom 110). Po roku 1918 malo v bývalých kasárňach sídlo policajné riaditeľstvo, ktoré sa v roku 1931 presťahovalo do vlastnej budovy. Policajtov nahradila opäť armáda a kasárne pomenovali po Janovi Jiskrovi z Brandýsa. V čase vojny ich Maďari nazvali po svojom vodcovi Miklósovi Horthym. V roku 1945 im vrátili pôvodný názov Jiskrove kasárne a neskôr (asi do roku 1993) tu bolo aj vyhľadávané kníhkupectvo Naše vojsko, ktoré ponúkalo knihy z českých vydavateľstiev. 

foto na dvojstrane: archív jg, veja


14 SLOVENSKO

20. október 2016

Schválili jazdu na bicykli S ALKOHOLOM V KRVI

V obci alebo na cestičkách pre cyklistov bude možné jazdiť s pol promile BRATISLAVA – Cyklisti budú môcť v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov jazdiť na bicykli s 0,5 promile alkoholu v krvi. Poslanci v stredu schválili návrh novely zákona o priestupkoch a o cestnej premávke. Nulová tolerancia alkoholu je príliš prísna, povedal poslanec za Most-Híd Gábor Gál, ktorý návrh predložil.

ilustračné foto: shutterstock

Vítam ho ako viac slobody pre ľudí Juraj Droba, poslanec

v rokovacej sále Gál. „Bude na zodpovednosti každého cyklistu, koľko si vypije. Ale sme dospelí, zodpovedáme za svoje skutky a bude to na nás, ako budeme dodržiavať tento zákon. Dúfam, že zákon pomôže tým, ktorí tu zodpovednosť v sebe majú,“ dodal. Zákon sa pozdáva aj poslancovi Jurajovi Drobovi z SaS. „Vítam ho ako viac slobody pre ľudí,“ povedal s tým, že si vie predstaviť, keby sa zákon vzťahoval aj na vo(SITA) dičov áut. 

Podľa poslanca je každý dospelý človek zodpovedný za svoje správanie, a tak je na každom, ako bude zákon rešpektovať. „Množstvo, ktoré navrhujeme, ešte neovplyvní vnímanie a motoriku cyklistu do tej miery, aby ohrozil ostatných,“ povedal

Ficov odkaz strane SaS: Šňupajte menej Podobné prevody bytov podľa liberálov uskutočnila napríklad aj skupina J&T v prípade bytov z projektu River Park. „Rázne odmietam politiku opľúvania zo strany politikov SaS. Prídu, absolútne bez dôkazov opľujú a potom nás ostatných nechajú, aby sme si tieto sliny utierali. Predsa nie je možné, aby dva-

R. Fico

foto: sita

ja páni - jeden, ktorý nechal odpočúvať novinárov, a druhý, ktorý je zapletený do nakladania s bankovými účtami - si povymýšľali príbeh a poobviňovali SMER-SD z vecí, ktoré sa nikdy nestali. Keby menej šňupali v Saske, tak by lepšie urobili,“ napísal Fico na sociálnej sieti facebook a pridal aj smajlíka.  (SITA)

KD 1600211/26

BRATISLAVA - Premiér Robert Fico sa na sociálnej sieti facebook vyjadril k aktuálnej kauze, ktorú vytiahli poslanci zo strany Sloboda a Solidarita, že schémy prevodov bytov, ako v prípade kauzy Bašternák, neboli počas vlády Smeru-SD výnimkou.


INZERCIA

07 15 KD 1600443/02

11. 20.október október2016 2016

Byt ako stvorený na domáce túlenie Pohodlie domova prinášajú Tuli vaky do vašich domácností už 10 rokov. Moderný, tradičný či špecifický dizajn vášho domova si môžete zvoliť vďaka bohatej ponuke farieb a vzorov, ktoré pútajú pohľady vždy ako prvé.

foto na strane: tuli

S Tuli vakmi ide estetika, kvalita a  komfort ruka v  ruke. Spojenie týchto troch aspektov vytvorilo na trhu značku Tuli. To, že aj vaky konkurenčného charakteru všeobecne nazývame Tuli vakmi svedčí o stále väčšej obľube spoločnosti. Vyberte sa s  Tuli do sveta farieb, vábnych vzorov, dizajnu a módy. Máte radi eleganciu a  luxus? Zvoľte vkusné kreslo Kanoe, ktoré si pevne drží svoj tvar. Vašej obývačke či letnej terase dodá gráciu a  ultramoderný vzhľad. Popíjať šampanské a  vychutnať si západ slnka na  pohodlnom sedení počas letných dní môžete z  interiérových či exteriérových priestorov vášho obydlia. Bezhraničnej fantázii ulahodíte

Práve v čase vianočných sviatkov je vhodné obdarovať blízkeho kvalitným a pekným darčekom. Vo vkusnom červenom darčekovom balení vám doručia Tuli vak až priamo k vašim dverám. Slovenská „lovebrandová“ značka Tuli vaky oslovuje zákazníka a deti na trhu už 10 rokov. Pozitívne ohlasy a spokojnosť spotrebiteľa sú pečiatkou kvality.

s ľahko tvarovateľnými a pohodlnými Tuli vakmi pod názvom Sofa. Kvetované, tradičné, ľudové a moderné vzory alebo žiarivé farby sú prednosťou každej domácnosti, ktorá miluje teplo domova a relax. Dajte svojmu domovu punc netradičného, ale zároveň žiarivého farebného lesku a  ohúrte návštevu útulným sedením. Pohodlnosť zaručená. Tuli vaky nezabúdajú ani na tých najmenších. Špeciálne atraktívna pre deti je Obludoo. Nie je to len sedací vak. Jeho vynaliezavým dizajnom a  špecifickými polohami sa stáva skvelou skrýšou, nádobou na hračky či priestorom na spánok. Ideálny kúsok vo viacerých farebných prevedeniach do detskej izby.

Sofa.

Obludoo. Deti milujú ťahať Obludoo za uši, skákať na ňu z výšky, boxovať do otvoru a  keď sú vyšťavené z  hier, jednoducho v  nej zaspia. Multifunkčný detský vak, ktorý dodá detskej izbe jedinečnosť a  vášmu dieťaťu úsmev.

www.tuli.sk

Tuli vaky sa behom desiatich rokov posunuli výrazne dopredu so svojimi výrobkami a okrem spomenutých modelov majú v  ponuke množstvo produktov. Vaky sa ľahko čistia vďaka praniu v  práčke. Ich ľahkosť má za dôsledok jednoduché prenášanie a manipulovanie pri polohovaní. Dokonale sa prispôsobia vášmu telu a  chrbtici. Pri ich samotnom používaní si viete oprieť hlavu aj ruky, a  tak dosiahnete absolútny oddych počas sedenia, či ležania.

Okrem bohatej ponuky Tuli vakov sú výrazným benefitom aj doplnkové služby. Slovenská kvalita značky Tuli ponúka až 10 ročnú záruku, navyše s dvomi náplňami grátis ku každej kúpe. Istota, ktorá je dnes vzácna. Aj to sú Tuli vaky.

KD 1600443/01

Kanoe.


16 VYSKÚŠALI SME

20. október 2016

PERLA GOTIKY opradená l Dóm svätej Alžbety je kronikou bohatej, často tajuplnej histórie nášho mesta. Maj Každý deň okolo neho prechádzame, no mnohí z nás ani netušia, aké tajomstvá a poklady ukrýva. Rozhodli sme sa, že navštívime pýchu Košíc - Dóm svätej Alžbety. Je to miesto kde vládne zvláštna, mystická atmosféra. Obdivujú ho nie len Košičania, ale aj turisti z tých najrôznejších krajín. Tisíce ľudí sem ročne zavíta s cieľom prežiť niečo výnimočné. Ocitnúť sa aspoň na moment v stredoveku.

Barbora Slivková Veronika Haberová @kosicednes.sk

Dóm svätej Alžbety sa môže pýšiť hneď niekoľkými ,NAJ‘ prívlastkami. Ak by ste hľadali najvýchodnejšiu gotickú katedrálu v Európe, tak ju máte rovno pod nosom. Je ňou práve náš dóm, ktorý sa na ploche 1200 metrov štvorcových rozprestiera v strede Hlavnej ulice. Na jeho pôdorys by sa zmestilo napríklad 17 priemerných trojizbových bytov. Atrakcia číslo 1 Nádherná dominanta sa stala symbolom nášho mesta. A neobdivujú ju iba Košičania, ale hlavne turisti. Na stránke Tripadvisor

Žigmundova veža sa takto týči k nebu.  je číslom jeden spomedzi všetkých turistických atrakcií Košíc. Je dokonca obľúbenejšia ako spievajúca fontána či zoo. Dóm je miestom, na ktorom sa denne schádzajú veriaci. Jeho kapacita až 5000 ľudí je najviac využitá počas nedieľ a, samozrejme, na Štedrý večer, keď sa Košičania schádzajú na čarovnú polnočnú omšu. Dóm vtedy dýcha magickou

atmosférou. Vytvára ju aj svätá omša v latinčine, počas ktorej spieva zbor Gregoriána renesančné a barokové piesne. Stredoveký zážitok si vtedy užívajú aj neveriaci. Sto rokov práce Katedrála má za sebou bohatú a tajuplnú históriu. Presný dátum začiatku výstavby nie je známy, predpokladá sa obdobie medzi

rokmi 1380 (požiar starého kostola) a 1402 (prvá písomná zmienka). Pri stavbe dómu použili kamene z kostola, ktorý tam stál kedysi. Postaviť päťloďový stredoveký chrám nebolo vôbec jednoduché. Trvalo to skoro jedno celé storočie. Dokončenie tzv. presbytéria, čo je priestor pre oltár a kňaza, znamenalo aj finálne ukončenie celého chrámu. Vtedy sa písal rok 1508. Jeden kameň znamená pohromu My sme si na svoju potulku po vzácnej pamiatke prizvali azda najznámejšieho košického turistického sprievodcu Milana Kolcuna. Prezradil nám napríklad aj to, akou povesťou je tento chrám opradený. Vedeli ste, že keby niekto vybral z obvodového múra jeden z kameňov, tak sa celý dóm zrúti? Aj o tom totiž hovorí jedna z legiend. Milan Kolcun nás však ubezpečil, že takýto katastrofický scenár sa nemôže naplniť, keďže to zo statického hľadiska nie je vôbec možné.

Takýto je pohľad na Štátne divadlo z najvyššej veže Dómu.

Manželova pomsta Určite ste si pri prechádzke okolo dómu všimli strašidelné chrliče vody. Všetky majú podoby zvie-


VYSKÚŠALI SME

20. október 2016

egendami a povesťami

17

estátna stavba sa môže pýšiť niekoľkými „NAJ“ prívlastkami

konštrukcii. Máte tak jedinečnú príležitosť nazrieť napríklad do Kaplnky svätého Michala či Kráľovského oratória.

foto: bs

Na pôdorys katedrály by sa zmestilo napríklad 17 priemerných trojizbových bytov. rat. Až na jednu. A práve tá je zaujímavá svojím príbehom. Ide o ženu s vypúlenými očami, ktorá drží v jednej ruke pohár a v druhej skrýva fľašu. Vraví sa, že takto spodobnil staviteľ Matejovej veže svoju ženu - alkoholičku. Po meste mu robila hanbu svojimi alkoholickými excesmi, a tak ju za trest nechal naveky chrliť dažďovú vodu z veže. Nuž, krutá pomsta. V koži Mateja Korvína Nazrime už ale do samotného interiéru majestátneho dómu. Ten sa pýši nielen bohatou výzdobou, ale aj najstarším dvojitým točitým gotickým schodiskom v Európe. Mnohí návštevníci možno ani netušia, že môžu toto schodisko bez problémov navštíviť. Za symbolický poplatok jedno euro vám dómska sprievodkyňa odomkne čarovné drevené dvierka, za ktorými sa schody nachá-

Neogotický organ je replikou originálu. dzajú. Tie vás dovedú na krásnu plošinu s jedinečným výhľadom na interiér tejto gotickej bohyne. Odtiaľ sledoval sväté omše aj sám kráľ Matej Korvín. Jedno euro za bohatú dávku histórie Sprievodkyňa vás ochotne prevedie po celom dóme. Je sa na čo pozerať. Každý jeden artefakt tu dýcha vznešenou históriou. Okrem spomínaných gotických schodov tu nájdete aj desať rôznych cenných oltárov. Medzi nimi napríklad aj hlavný oltár svätej Alžbety, ktorý sa zachoval ako jediný v Európe. Pred viac ako sto rokmi došlo k jednej z viacerých rekonštrukcií, pri ktorej boli odhalené pôvodné gotické fresky, ktoré dovtedy zakrývala omietka. Ak ste niekedy navštívili Dóm svätej Alžbety, určite vás uchvátil majestátny chór naproti hlavnému oltáru. Nejde však o originál. Počas veľkej rekonštrukcie na konci 19. storočia bol kompletne vymenený. Ten súčasný je o niečo dlhší a má aj viac pilierov ako originál. Svoju estetickú a praktickú funkciu si ale našťastie zachoval. Keď sa presuniete k severnému vchodu, narazíte na ďalšie

zaujímavé miesto. Je ním krypta vodcu posledného protihabsburského stavovského povstania Františka II. Rákociho. Ide o jeden z najnavštevovanejších priestorov v katedrále a za symbolický poplatok jedno euro sa sem môžete dostať aj vy. Ďalšie turisticky veľmi atraktívne priestory chrámu sprístupnili verejnosti po poslednej re-

Najvyšší dostupný bod Čerešničkou na torte je nepochybne severná Žigmundova veža vysoká 60 metrov. Na jej vrchole si vychutnáte neopakovateľný výhľad na Hlavnú, Alžbetinu, Mlynskú ulicu či Urbanovu vežu. Na to, aby ste sa dostali na vrchol, musíte najprv zdolať strastiplnú cestu po 160 úzkych točitých schodoch. Výstup ale nie je len o monotónnom kráčaní. Cesta nahor vám totiž otvára rôzne priestory. Jedným z nich je aj zvonica s dvomi zvonmi, uliatými na pamiatku padlých v prvej svetovej vojne. Veža má síce gotický charakter, ostatne ako celý dóm, no jej koruna je v barokovo-rokokovom štýle. Aj to nasvedčuje, že bola postavená v dvoch etapách. Dôkazom je aj to, že od tretieho poschodia je osemboká. Dóm svätej Alžbety je kronikou bohatej, často tajuplnej histórie nášho mesta. No predovšetkým budí obdiv svojou majestátnosťou a remeselnou zručnosťou našich prapredkov, vyniká neopakovateľnou, pokojnou atmosférou, ktorú v Košiciach len tak ľahko nenájdete.

Pri Hlavnom oltári svätej Alžbety sa pravidelne konajú bohoslužby.


18 RADÍME

20. október 2016

ORCHIDEY v jeseni Letnené rastliny presťahujte dovnútra a doprajte im čo najviac svetla

Orchidey potrebujú dostatočnú vzdušnú vlhkosť, preto by sa mali aspoň raz za týždeň rosiť. Zaujíma vás, čo potrebujú orchidey v tomto období? Mali by ste im vytvoriť optimálne svetelné a tepelné podmienky. Bohaté kvety podporíte vhodným hnojivom a nezabudnite na postrek.

Jana Vargová jana.vargova@kosicednes.sk

Ak ste tieto kvety mali v lete na záhradke či na balkóne, je najvyšší čas presťahovať ich dovnútra. „Prázdninujúcim“ orchideám určite narástli a zosilneli pahľuzy a listové ružice a vytvoril sa základ budúcich kvetov. Ohrozuje ich vlhkosť a chlad Slnečné lúče cez deň ich ešte dokážu zohriať, ale nočné teploty často klesajú pod desať stupňov a vysoká nočná vlhkosť sa kondenzuje na listoch rastlín. Toto sa orchideám vôbec nepáči. Ideálnym miestom je v tomto období suchá, svetlá, chladnejšia miestnosť, v ktorej sa teplota pohybuje okolo 15 °C. Ak ich máte doma

iba pár, počas teplého dňa ich ešte môžete vyniesť von. Bytové druhy orchideí, ktoré sa vonku neletnili, neznášajú ľadový prievan. Čerstvo poliate rastliny môže prudký pokles teploty priamo ohroziť na živote. Zlikvidujte škodcov Dôležitým krokom pred presunom rastlín je ich dôkladná kontrola. Starostlivo prezrite, či sa na rastline nevyskytujú škodcovia. Ak nejakých nájdete, odstráňte ich, lebo keď prehliadnete drobný hmyz, v priaznivých bytových podmienkach sa rýchlo rozmnoží. Preto je na mieste aj preventívny postrek. Všetky rastliny bez výnimky ošetrite niektorým z prostriedkov proti savému hmyzu. Nezabudnite postriekať obe strany listov aj povrch substrátu. Po prenesení do vnútra rastliny starostlivo pozorujte a v prípade potreby postrek zopakujte. Tieto zásady sa týkajú aj orchideí, ktoré pestujete doma, na parapete. Viac draslíka, trošičku dusíka Toto obdobie je pre orchidey obdobím kvitnutia. Na rozdiel od jari a leta, keď bolo hlavným cieľom posilnenie zelenej hmoty a

BOHATOSŤ KVETOV PODPORÍ HNOJIVO S OBSAHOM DRASLÍKA ich vitality, teraz, v jeseni, by sme mali dostať od nich to najkrajšie, a to sú kvety. Ako rastliny podporiť? Rastlina ako taká sa už postupne ukladá na zimný odpočinok, keď počas krátkych dní, v chlade a pri menšej zálievke výrazne spomalí svoj rast. Tomu by sa mala prispôsobiť aj výživa, a to predovšetkým výrazným znížením prísunu dusíka. Bohatosť kvetov

foto: shutterstock

ale môžete posilniť dvoma až troma dávkami hnojiva so zvýšeným podielom draslíka, podávanými zhruba v 14-dňových intervaloch. U oboch prostriedkov odporúčame bez ohľadu na dávkovanie napísané na obale riediť vždy v pomere jeden mililiter hnojiva na jeden liter mäkkej vody. Dávajte pozor na preliatie. Čo najviac svetla Nájdite rastlinám najsvetlejšie možné miesto, ideálne pri južnom okne, a odstráňte všetko tienenie. Pre rastliny s vysokými nárokmi na svetlo zvážte možnosť prisvietenia. Špeciálne osvetlenie sa predáva v špecializovaných predajniach. Až do jari by malo byť vaším cieľom potlačenie rastu zelenej hmoty.

Čo robiť, aby kvitli? Aby vám orchidea bohato a opakovane kvitla, je veľmi dôležité nestrihať kvetný stvol po odkvitnutí a opadaní kvetov. Ak ho necháte a nanajvýš nad najvrchnejším „kolienkom“ prípadnú zaschnutú časť opatrne skrátite, tak rastlina vyrazí z „kolienok“ nové a ešte bohatšie kvetné stvoly. Tiež sa často stáva, že vyraší nový kvetný stvol a starý sa rozvetví, a potom oba spoločne vy(JV) tvoria bohaté kvetenstvo.


19

INZERCIA

20. október 2016

RIADKOVÁ INZERCIA Zamestnanie - ponuka Hľadáme opatrovateľky a zdravotné sestry do rakúskych rodín. Na trhu pôsobíme už 12 rokov. www.hilfe-in-wuerde.at, 0908 868 643, 0043 699 190 487 23, office@hilfe-in-wuerde.at

Pasce na líšky, www.123nakup.eu, Tel.: 0907 181 800 KDR1600542

Výroba domácich knedlí kvalitné a čerstvé. Dominikánske nám. 8 a Fejova 1, stará sýpka. 0905247556

Predám reštauráciu Vigvam pub v Košiciach. Tel.: 0905 148 244 KDR1600577

KDR1600536

Chatku na 4-ár. poz. pri lese. Vyšná Hutka. Záhrada 4-ár. KE-Čičky. Cena dohodou. Tel.: 0911 111 537

KDR1600517

KDR1600585 KDR1600581

www.osmoza.sk: Osmóza je jediný filter na vodu, ktorý Vás zbaví dusičnanov! SHOWROOM, Hrnčiarska 8 KDR1600583

Prijmem pracovníka k hospodárskym zvieratám, okr. KE - okolie. 0907 912 974 PO-SO od 8. h. KDR1600582

Chutné ZÁKUSKY z Maďarska už od 0,35 € na objednávku. Ondavská 3, KE. 0905 715 143 KDR1600592

Neprehliadnite! Ak máte 2 hod. času denne, pracujte u nás v kancelárii za 200 € týždenne. 0940540013 KDR1600596

Obrazy a známky. 0907225216 KDR1600535

Rôzne - predaj

PRACOVNÉ ODEVY, obuv, rukavice pre všetkých. Rooseveltova 24, KE od 9:00-17:00 hod. 0904296595

Prenájom – ponúka

Dám do prenájmu 2-izb. nezariadený byt na Furči. Dobré miesto. Tel.: 0905 817 638

Výkup a predaj použitého nábytku, TV LCD,chladničky,elektroniky. Strojárenská 3, 055/6337709

KDR1600587

1-izb. byt, čiastočne zrekonštruovaný, blízko centra (OC Merkúr). 0903 195 640 KDR1600593

KDR1600573

BEZÚROČNÁ pôžička pre podnikateľov - akcia platná od 17.10.2016 Inf: 0944 399 009, 0907 940 218 KDR1600575

Prenajmem komplet zariadenú pedikúru. 0903 261 951

SLUŽBY VÁM - Údržba zelene a pozemkov. www.sluzbyvam. sk, 0911 399 933

KDR1600595

Lešenie, zváračky, el. motory, žel. plot+brány, vyk. telesá, zbíj. kladivá, rôzne dvere. 0917583701 KDR1600594

Rôzne - kúpa

KDR1600570

2-izb. zariadený byt v novostavbe v krásnom prostredí s výhľadom na KE. Cena dohodou. 0915 368 816

KDR1600560

KDR1600571

Krajčírstvo VIKA - Hlavná 83 vo dvore. Oprava odevov a kožených búnd. 0949 775 543

KDR1600584

KRČMA LETNÁ prijme do TPP kuchára s praxou. Nástupný plat 650 €. 0902 322 858 od 10.00 hod. Jednoduchá výpomoc v kancelárii cca 4 h. denne. Min. zárobok 400 € mesačne. Minimálne SŠ. 0908399444

Odvoz-dovoz, sťahovanie-vypratávanie povál, pivníc, uskladnenie stavebného a iného odpadu-0940853620

Nehnuteľnosti – kúpa

Kúpim 1 - 2-izbový byt v KE. Platba v hotovosti. RK nevolať. 0948 042 515

Služby Pohreby-Čajková-NONSTOP-stále pracujem aj ako REČNÍČKA-055/6221715, 0905608970-www.pohrebycajkova.sk KDR1600483

KDR1600543

Nehnuteľnosti – predaj

Predám veľký 2-izbový byt s balkónom v Ke-Šaci (námestie-pri zmrzlinovom stánku), 42000 €,0918971085

Úvery od 5000 €, prefinancovanie starých dlhov, zníženie splátok. 0907 956 746

PRÍJEM RIADKOVEJ INZERCIE

KDR1600547

KDR1600576

Oznámenia

KDR1600546

RD v Medzeve-Grunt. Začatá rekonštrukcia: nová strecha, plastové okná, podkrovie. 40000 €.0915535163 KDR1600589

KDR1600565

Rýchla pôžička. 0911 983 877

Odpoveď je v génoch. Poskytujeme všestranné psychologicko-sexuologické poradenstvo.SAY +421949302984

KDR1600514

KDR1600586

PRENÁJOM, PREDAJ A KÚPA NEHNUTEĽNOSTÍ

Osobne:

Cena: 1,20 € /deň (do 100 znakov)

každý pracovný deň, 8.00 - 16.00 hod,

Minimum uverejnení: 10 dní

Hviezdoslavova 6

Osobne: Hviezdoslavova 6 (Nám. Maratónu mieru)

Online:

Mailom: inzercia@kosicednes.sk

0907 414 206, inzercia@kosicednes.sk

Tel.: Martina Bušová - 0907 414 206 (aj sms)


20 TV PROGRAM

20. OKTÓBER 2016

DNES SI POZRITE K najvýznamnejším dielam televíznej filmovej tvorby druhej polovice sedemdesiatych rokov nesporne patrí dramatizácia rovnomennej poviedky Jany Gavalcovej Ako sa Vinco zaťal. Netradične videný príbeh z čias SNP zaujme najmä postavou dedinského frajera a bitkára Vinca Kuceka v hereckom stvárnení Ivana Romančíka. Pokojná dedinská atmosféra sa vyhrotí a časť chlapov odchádza bojovať do hôr, ale tvrdohlavý Kucek odmieta ísť s nimi. Keď však dedinu obsadia Nemci a vyzvú ho, aby vyzradil úkryt partizánov, Vinco sa zatne...

NÁŠ

TV TIP

JEDNOTKA o 21.30 h

Ľudovít Greššo

AKO SA VINCO ZAŤAL Vojnová dráma, Sovietsky zväz, 1985

Hodnotenie: 73 % zdroj: čsfd, internet

FILM+ o 22.30 h

NOVA o 23.15 h

Neporaziteľný 3: Vykúpenie

300

Kolobeh nelegálnych väzenských zápasov sa roztáča na plné obrátky! Najlepší bojovníci z celého sveta sa schádzajú ku konečnému súboju, ktorý rozhodne o tom, kto z nich získa slobodu. Uri Boyka, kráľ ruských zápasníkov, vstupuje do boja, aby sa pomstil svojmu nepriateľovi.

Príbeh bitky pri Thermopylách, kde sa spartský kráľ Leonidas a jeho 300 bojovníkov stretne s mnohonásobnou presilou Peržanov pod vedením kráľa Xerxa. Odvážni Sparťania bojujú až do poslednej kvapky krvi, ich sebeobeta prispeje k rozvoju demokracie na Peloponézskom poloostrove.

Akčná kriminálna dráma, USA, 2010

Hodnotenie: 79 %

Akčný vojnový fantastický film, USA, 2006

Hodnotenie: 78 %

FILM+ o 18.45 h

Astronaut

Dobrodružný sci-fi film, USA, 2006

Hodnotenie: 64 %

Bývalý astronaut NASA Charles Farmer si začne v stodole rodinnej farmy stavať vlastnú raketu, ktorá by ho vyniesla na obežnú dráhu. Jeho „vesmírny program“ samozrejme vzbudí pozornosť nielen susedov, ale aj novinárov a vlády, ktorá považuje jeho koníček za nebezpečný.

7.00 Dobré ráno, KOŠICE:DNES, premiéra; Naštartujte deň s Lindou Adamčíkovou (na snímke) a Dominikom Babušíkom; Košická kapela The Swines na „jazzákoch“ v Bratislave; Grafický duel naživo; Aktuálne dopravné informácie z mesta 8.00 Life style, premiéra 9.00 Music Box 14.00 Dobré ráno,

KOŠICE:DNES, repríza 15.00 Music Box 16.00 Tabačka stream, záznam z tanečného predstavenia, repríza 17.00 Life style, repríza 18.00 AKTUALITY KOŠICE:DNES, Spravodajstvo z mesta, premiéra 19.00 AKTUALITY KOŠICE:DNES, repríza 20.00 Life style, repríza 21.00 Tabačka stream, repríza 22.00 Life style, repríza


MIX

20. OKTÓBER 2016

21

RECEPT

POČASIE DENNÉ TEPLOTY

NOČNÉ TEPLOTY

11 °C

10 °C

ZÁŤAŽOVÝ STUPEŇ

3

DNES

bude prevažne zamračené a dážď. Denná teplota do 11 °C v noci klesne na 10 °C. Fúkať bude vietor do 20 km/h.

V PIATOK

očakávame zamračené a dážď. Denná teplota 10 °C, nočná teplota 9 °C. Fúkať by mal vietor do 20 km/h.

V SOBOTU

by malo byť oblačno a dážď. Denná teplota 11 °C, v noci klesne na 7 °C. Fúkať by mal vietor do 20 km/h.

Prešov

8 °C Trenčín

Poprad

8 °C

Košice

11 °C

9 °C Bratislava

9 °C

NITRA 9 °C

Potrebujeme:

1 baklažán 200 g farebnej papriky 1 paradajku 250 g cestovín

trochu olivového oleja soľ mleté čierne korenie 1 KL byliniek podľa chuti strúhaný tvrdý syr

Postup:

10 °C

Žilina

JESENNÉ CESTOVINY

Zdroj: meteo.sk

Cestoviny uvaríme podľa návodu na obale. Scedíme, pokvapkáme olivovým olejom a odložíme bokom. Baklažán nakrájame na pásiky, posypeme soľou a necháme odstáť. Potom ho osušíme, spolu s nakrájanými paprikami a paradajkou opečieme na oleji domäkka. Zeleninu dochutíme soľou, korením a bylinkami. Premiešame ju s cestovinou, posypeme syrom a podávame. PL - polievková lyžica, KL - kávová lyžička

OSEMSMEROVKA

SUDOKU

(STREDNÉ)

krizovkarsky-raj.sk

Vedeli ste, že Peru ...

Tajnička má 21 písmen + ?

AKOSŤ, ANTON, ASPIK, BAHNO, BAŠTA, BLAHO BLÚZA, BRILIANT, BROJLER, CIEVA, ČLENOK DLŽOBA, DRDOL, HOTOVOSŤ, CHLPÁŇ, CHRBÁT, IHLAN, IRENA, JAHŇA, JACHTA, KAKAO, KRYSA, KVALITA, LOTRI, METROPOLA, OBOJOK, OBSAH, OLTÁR, OPERETA, OTROK, PARTE, PIANO, POKOJ, POLARITA, PREŠĽAP, PÚTKO, RODEO, ROMAN, SIENE, SOSNA, SPORÁK, SPÚŠŤ, STENA, STUHA, ŠARLACH, ŠATNÍK, ŠKÁLA, ŠPERK, TELEVÍZOR, TOAST, ULICA, ÚSKOK, VAJCE, ZVADA.

Pravidlá: Do prázdnych políčok vpíšte správne čísla od 1 až do 9. V každom riadku, stĺpci a štvorci musí byť každá číslica použitá len raz!


22 ŠPORT

20. október 2016

Michel Miklík chce dávať g Do Košíc sa vrátil po štyroch rokoch, kontrakt s HC podpísal do konca sezóny, po Vrátil sa tam, kde to dobre pozná. V Košiciach prežil štyri sezóny a po štyroch rokoch je opäť v drese HC. Tridsaťštyriročný hokejista Michel Miklík má s klubom kontrakt do konca sezóny, ale spoluprácu istú zatiaľ len na jeden mesiac. No je možné i to, že tu zotrvá do konca tohto ligového ročníka.

Tomáš Tóth tomas.toth@kosicednes.sk

Košickí hokejisti sa v utorok stretli s Banskou Bystricou. Baranov, ktorí oceliarov zastavili v minulej sezóne v semifinále. Súpera zdolali 3:2, hoci po prvej tretine prehrávali 0:2. V zostave trénera Rostislava Čadu ešte chýbala najnovšia posila-útočník Michel Miklík. Keďže išlo o dohrávku kola, tak nemohol nastúpiť. Miklík odišiel z Košíc do Slovana po sezóne 2011/2012 po prehranom finále s belasými. Odvtedy pôsobil v Kontinentálnej hokejovej lige.

Netuším, ako ma po návrate prijmú košickí priaznivci Michel Miklík, útočník HC Košice

V reprezentačnom tíme patril Michel Miklík (vľavo) v posledných rokoch medzi stálice. Namieste je teda otázka, aký Miklík sa do klubu vrátil po štyroch rokoch? „Som o štyri roky starší, hoci mám pocit, ako keby som tu nebol len pár dní. Spomienky na vydarené sezóny a majstrovské zlatá sú stále živé. Za tie štyri sezóny som zbieral skúsenosti v dvoch kluboch z KHL, aj v reprezentácii, takže som isto ostrieľanejší. Ale to, aký som dnes hokejista, by mali posúdiť diváci,“ povedal nám krídelník Michel Miklík, ktorý je sám zvedavý na reakcie košického publika v nedeľňajšom súboji v Steel aréne so Zvolenom. Z nášho mesta totiž odchádzal do Bratislavy k

najväčšiemu dlhoročnému rivalovi. „Fanúšikovia v Steel aréne boli vždy skvelí. No fakt netuším, ako ma po návrate prijmú košickí priaznivci.“ S Košicami bol v kontakte od leta V tejto sezóne bol ešte pred pár dňami hráčom Slovana, za ktorý však nenastupoval. Nakoniec sa s klubom dohodol na ukončení spolupráce. Jeden zápas potom stihol odohrať za rodné Piešťany v druhej lige, a tak sa upísal oceliarom. „S Košicami som bol v kontakte od leta. Mali o mňa záujem, čo ma tešilo. Ale so Slovanom

som mal zmluvu, mojou prioritou bolo ukončiť ju. Až keď sa tak stalo, čo bolo papierovo len pár dní dozadu, mohol som sa zamýšľať, kam sa vyberiem. Zo zahraničia som ponuku nemal, tak som teraz tu. Uvidíme, čo bude ďalej.“ Potrebuje zápasovú prax V Košiciach nemusí zotrvať do konca sezóny. Istá je len mesačná spolupráca. V kontrakte je klauzula, že po mesiaci, v prípade zaujímavej ponuky zo zahraničia, môže odísť. „S vedením HC Košice sme sa dohodli, že v zmluve bude zakomponovaná aj možnosť, že po mesiaci odídem.

foto: Ivan Fleischer

Chcem sa sústrediť na to, aby tie výkony viedli k obojstrannej spokojnosti. Čo bude v druhej polovici novembra, to neviem. Prioritne potrebujem hrať. Nechcel som len čakať, hráč potrebuje zápasovú prax. Tréning nestačí, ak z toho vypadnete na dlhšie, o to ťažšie sa vraciate do kolotoča stretnutí.“ Netají, že by si ešte rád zahral v poprednej európskej súťaži. Vraví, že zahraničie je jeho prioritou. „Najviac by ma potešila ponuka z KHL. Ale tam je to veľmi ťažké, hráčsky trh je preplnený. No tým sa ja aktuálne nezaoberám. Som v Košiciach a ten mesiac chcem


ŠPORT

20. október 2016

23

óly AKO ZA STARÝCH ČIAS mesiaci však v prípade ponuky zo zahraničia bude môcť odísť

V utorok proti Banskej Bystrici (Košice vyhrali 3:2) sa do dresu neprezliekal. Tréner Čada s ním môže rátať v piatok v Trenčíne. foto: Tomáš Tóth 

Zo starej partie ostali Bartoš a Deyl V kabíne HC stretol zo starej partie, s ktorou získal dva tituly, už len Petra Bartoša a Radeka Deyla. „Polovicu mužstva však poznám. S ostatnými hráčmi som sa už zoznámil. Dôležité je, aby sme vyhrávali. A ja chcem byť pri tom nápomocný,“ hovorí muž, ktorý sa v extraligovom ročníku 2010/2011 stal s 37 presnými zásahmi najlepším strelcom súťaže. „Tie góly chcem dávať aj teraz. Verím, že ich bude čo najviac a prispejem nimi k víťazstvám.“ Ak by tu zotrval do konca sezóny, tak by si rád zopakoval majstrovské oslavy. „Košice majú tie najvyššie ambície, to všetci vedia. A ja už viem, aké to je získať tu titul.“

Až po odchode z Košíc sa dostal aj na svetový šampionát. A to dokonca na štyri. Na posledných MS chýbal, no do reprezentácie by ešte rád nazrel. „Teraz slovenskú reprezentáciu neriešim. Všetko vždy závisí od výkonov hráča. Nevravím, že by ma poz­ vánka do nároďáku nepotešila, ale myslím si, že toto nie je téma dňa,“ podotkol strieborný medailista zo šampionátu spred štyroch rokov.

Otec triapolročného Michela Michel Miklík sa do nášho mesta vrátil ako otec. Má tri a polročného syna Michela. „Neviem, či bude hokejista, ja ho k ničomu tlačiť nebudem. Beriem ho občas na ľad, korčule má už dávnejšie, po prvý raz sa na ne postavil, keď mal dva a pol. S hokejkou ho to baví, ale je v takom veku, že na tréningy má času dosť. S ľadom sa už zoznámil, to zatiaľ stačí. Uvidíme, k čomu bude mať neskôr vzťah.“

Proti baranom len v hľadisku Utorkový duel s Banskou Bystricou sledoval Michel Miklík v civile z hľadiska. Keďže išlo o ligovú dohrávku, v zostave HC nefiguroval. Oceliari sa s baranmi potrápili, zápas museli otáčať, aby po vydarenej tretej tretine vyhrali 3:2. „Nie som rád, ak som len v pozícii diváka. Najradšej si hokej užijem na ľade, kde mám možnosť svojmu tímu pomôcť. Aj keď chlapci prehrávali o dva góly, tak som veril, že vyhráme. Som rád, že sa im to podarilo,“ odfúkol si Miklík po zápase, v ktorom sa strelecky presadili Nagy, Suja a Hričina. (TT)

KD 1600453/04

podávať dobré výkony, klubu pomôcť. Čo bude potom, to netuším.“


24 ŠPORT

20. október 2016

Vitko: Fanúšikovia si robili srandu, VRAVELI NÁM ZRADCOVIA

Košickí volejbalisti začali sezónu víťazne, vo Svidníku mali štyria hráči zvláštne pocity Do sezóny vstúpili presne tak, ako si želali, dvoma výhrami. Volejbalisti VK KDS Šport majú v extralige omladenú zostavu, no víťaziť chcú tak či tak. Starú Ľubovňu zdolali doma v prvom kole 3:0, vo Svidníku vyhrali 3:1 a v rovnakom trende chcú pokračovať aj tento víkend.

Tomáš Tóth tomas.toth@kosicednes.sk

Dvadsaťdvaročný libero Marián Vitko prišiel do Košíc zo Svidníka, rovnako ako ďalší traja volejbalisti. „Už som potreboval zmenu. Najmä preto, že som sa chcel posunúť volejbalovo vyššie. Kvôli tomu som v Košiciach. Inak, vyhovuje mi aj to, že z Prešova, kde som ako študent na internáte, to mám na tréningy bližšie. Do Svidníka som autom niekedy cestoval vyše hodiny,“ povedal nám M. Vitko, ktorý nastupuje v zostave ako libero. Mariána potešilo, že do nového klubu prestúpil aj s triom Lamanec, Lábik, Smolej. „Takto je to jednoduchšie. Prišli sme spolu ako taký svidnícky balíček, som teda aj s chalanmi zo starej partie.“ Najväčší súper - koncentrácia Košičania vyprášili Starú Ľubovňu rýchlo a bez straty setu. Vo

Bronz by potešil, môžeme byť čiernym koňom súťaže Marián Vitko, libero VK KDS Šport Košice

Svidníku o jeden set prišli. Vitko mal zvláštne pocity po návrate do dobre známeho prostredia. „Fanúšikovia si robili srandu, vraveli nám zradcovia. Ale brali sme to s úsmevom. Som už v inom klube a tu chcem odovzdať všetko, čo sa dá. Svidník nemal čo stratiť, ten jeden set si uchmatli zaslúžene. Využili naše poľavenie v koncentrácii. V takýchto zápasoch je naša koncentrácia asi najväčší súper.“ Nezaváhať ani najbližší víkend V sobotu nastúpia hráči VK KDS Šport o 19.00 h v hale hotelovej akadémie proti Trenčínu, v nedeľu cestujú do Myjavy. A Vitko má jasno v tom, čo by mal priniesť najbližší víkend. „Doma nechceme zaváhať. A potom ani v Myjave. Proti nám pôjdu mladé tímy bez rešpektu, bude to o tom, ako sa my sústredíme na každú loptu a rolu favorita. Príde stretnutie, trebárs s Prešovom či s Nitrou, keď my budeme môcť len prekvapiť.“ Vo Svidníku bol pred troma rokmi vicemajstrom. Košice boli v poslednej sezóne tretie a on by rád siahol na medailu aj v novom pôsobisku. „Bronz by potešil, môžeme byť čiernym koňom súťaže. Ambície nám

chýbať nemôžu, hoci je v tíme dosť mladých hráčov. Sme na začiatku sezóny, budeme bojovať zo všetkých síl a na konci snaženia sa uvidí, na čo to stačilo.“ Sníva o reprezentácii Dva razy bol v širšej nominácii slovenskej reprezentácie. Stále verí, že do nej v budúcnosti nazrie. „Hádam bude moje meno aj v užšej nominácii, rád by som si zahral v národnom tíme. O tom sníva každý športovec. Musím pracovať na tom, aby to neostal len sen. Na mojom poste libera je celkom slušná konkurencia. Jednotkou je Matej Kubš. Verím, že raz si zahrám na vrcholnom podujatí. Budúci telocvikár? V Prešove je poslucháčom Fakulty športu, zvolil si kombináciu telesná výchova a geografia. „Kráčam v šľapajach otca, je učiteľ. Vybral som si telesnú, veď som športovec. A k tomu geografiu, podľa mňa zaujímavý predmet. Chytil ma už na základnej škole. Spoznávam rád nové miesta. Ako to bude s učiteľskou praxou, závisí aj od volejbalu. Teraz mu chcem dať sto percent. Ale ak raz skončím kariéru, chcem mať v rukách nejaký chlebík,“ povedal nám štvrták na vysokej škole.

K volejbalu ho priviedol otec

Marián Vitko si zvyká na košický dres. Zatiaľ v ňom v extralige len víťazil. foto: archív ds

Vo Svidníku je Marián Vitko senior roky úspešným mládežníckym trénerom, ktorý svojich žiakov priviedol k republikovému titulu. „Volejbal hrám jeho zásluhou. Začínal som u otca už v prípravke. Roky ma potom viedol. Mali sme doma víkendy, keď sme sa po prehranom zápase štyri dni nerozprávali. Ale to k tomu asi patrí,“ zasmial sa (TT) Marián Vitko junior.

KOŠICE:DNES 20.10.2016  

Najväčší denník v Košiciach

KOŠICE:DNES 20.10.2016  

Najväčší denník v Košiciach