Page 1

KD 1600507/92

KD 1600507/122

KOŠIČAN ROKA 2016

HLASUJTE Slávnostné CEZ SMS Avyhlásenie VYHRAJTE! výsledkov

WWW.KOSICANROKA.SK 25. 2. 2017

www.kosicednes.sk, www.kosicednes.sk,

17. február2016, 2017,číslo: číslo:223 34 / ročník 34 utorokpiatok 22. november

kosicednes kosicednes

V štatistikách kriminality za minulý rok Košice predbehli aj Bratislavu, ktorá má takmer dvojnásobok obyvateľov. strany 2-3

UDALOSTI

Rekonštrukcia zhorenej budovy UPJŠ bude stáť 1,8 milióna Sanačné práce sa skončili. Metrostav začal so spracovaním projektovej dokumentácie obnostrana 4 vy.

UDALOSTI

Nebezpečné mesto foto: Veronika Janušková

Otvoria nemocnicu pre zvieratá Špeciálne veterinárne zariadenie bude vybavené najmodernejšími prístrojmi, okrem iného aj inkubátormi.

strana 6


02 TÉMA DŇA ODPORÚČAME 5 BPMK má za bilbordy platiť Štátna stavebná inšpekcia potvrdila, že mestský podnik osadil šesť reklamných plôch nelegálne. Stavebný úrad mu vyrubil pokutu 1 500 eur.

17. február 2017

Košice sú NAJMENEJ BEZP Policajti evidujú na území mesta za uplynulý rok štyri a pol tisíca Košice sa podľa minuloročných policajných štatistík kriminality ocitli na nelichotivom prvom mieste medzi slovenskými mestami. Vlani sa tu stalo štyri a pol tisíca trestných činov.

10 Chodiace encyklopédie Na budúci týždeň si aj v Košiciach pripomenieme Svetový deň sprievodcov. Sprevádzať budú zadarmo.

15 Nie som ojedinelý zjav

Tvrdí v rozhovore 36–ročný Richard Leško, hlavný tréner KB Košice. Mladých trénerov majú basketbalisti aj v Komárne, vo Svite a v Spišskej Novej Vsi.

MENINY dnes

Miloslava zajtra

Jaromír POSIELAJTE NÁM TIPY: APLIKÁCIA KOŠICE:DNES

Ľubo Ferko lubomir.ferko@kosicednes.sk

Celkovo evidujú policajti na Slovensku takmer 70-tisíc kriminálnych deliktov. Ich objasnenosť sa pohybuje pod 57 percentami. „Najmenej bezpečným mestom boli Košice. Po nich nasleduje Trnava, kde sa stalo takmer 3 700 trestných činov. Oproti tomu, najbezpečnejšími v minulom roku sa ukázali okresy Svidník so 424 deliktami a Stará Ľubovňa, kde evidujeme o jeden trestný čin viac,“ uviedol policajný prezident Tibor Gašpar. Klesajúca celoštátna krivka Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka celková kriminalita na Slovensku zaznamenala vlani pokles. „Oproti minulému roku klesol počet evidovaných trestných činov o päť percent. Potvrdzuje to stály klesajúci trend, v porovnaní napríklad s rokom 2006 sa evidovaná kriminalita na Slovensku znížila o približne 40 percent,“ tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák.

Policajti sa vlani v Košiciach nenudili, aj keď kriminalita v meste klesla. Ako však hovorí štatistika, v Košiciach to platí len sčasti. Kriminalita síce v meste klesla, ale v absolútnych číslach len nepatrne – zo 4 591 na 4 500 trestných činov.

Stúpol počet vrážd a znásilnení Pri najzávažnejšom druhu kriminality, teda násilných trestných činoch, sa o poklese hovoriť nedá. Vlani totiž zaevidovali policajti

TIPY@KOSICEDNES.SK INFOLINKA: 0800 300 010 10€ AK VÁŠ TIP ZVEREJNÍME

EV 5031/14 a ISSN 1339-7605 Sídlo: Hviezdoslavova 6, 040 01 Košice, Tel.: 055/285 19 19, 285 19 91, Fax: 055/285 19 99; E-mail: office@kosicednes.sk; redakcia@kosicednes. sk; obchod@kosicednes.sk; www.kosicednes.sk Šéfredaktor: Dušan Karolyi, e-mail: dusan.karolyi@kosicednes.sk; Zástupca šéfredaktora: Mikuláš Jesenský, e-mail: mikulas.jesensky@kosicednes.sk Vydavateľ: KRATKY GLOBAL: PUBLISHING, družstvo; sídlo: Protifašistických bojovníkov 11, Košice; IČO: 47 820 594; e-mail: office@kratkyglobal.com Vydavateľ je členom skupiny KRATKY GLOBAL. © KRATKY GLOBAL: PUBLISHING, družstvo Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Preberanie, šírenie, rozmnožovanie či iné použitie textov a ostatného obsahu košice:dnes akýmkoľvek spôsobom, je možné len s predchádzajúcim písomným súhlasom vydavateľa. Vydavateľ, ako oprávnený zástupca autorov článkov zverejnených v tomto vydaní košice:dnes si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na verejné rozširovanie rozmnoženiny týchto článkov podľa § 39 autorského zákona. Vychádza v pracovných dňoch.

Znásilnenej žene rozmlátili hlavu Nešťastne sa vlaňajší rok vyvíjal pre košických policajtov z pohľadu vôbec najzávažnejšieho zločinu, teda vraždy. Kým v roku 2015 zaevidovali tri prípady kvalifikované ako vraždy, v roku 2016 ich bolo spolu šesť. Kriminalisti Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach pracovali na štyroch zo spomínaných vrážd v rôznych stupňoch dokonania. Všetky aj objasnili, teda zistili a obvinili páchateľov. Najzávažnejším a zároveň najsurovejším z nich bol prípad bezdo-

POČET VRÁŽD VLANI V KOŠICIACH STÚPOL O STO PERCENT movkyne, ktorú našli v máji mŕtvu pod potrubím teplovodu na Alejovej ulici. „Vypátraní a obvinení z tohto činu boli 20-ročný František a o tri roky mladší Vladimír. Svoju 44-ročnú obeť najprv znásilnili a potom jej betónovým odliatkom rozmlátili lebku,“ opisuje hrozný skutok košický policajný hovorca Alexander Szabó.

Ďalšie tri činy kvalifikovali policajti ako vraždy v štádiu pokusu. V marci sa na Jedlíkovej ulici pri kontajneroch pohádali dvaja muži a jeden z nich druhého bodol do hlavy. Začiatkom mája v byte na Podjavorinskej ulici bodol po hádke do hrude svoju družku. Koncom júna sa bodnutím do hrudníka skončila aj hádka dvoch manželov dôchodcov na Užhorodskej ulici. Dva skutky kvalifikované ako vraždy, ktoré sa stali vlani v Košiciach, vyšetruje Národná kriminálna agentúra patriaca pod policajné prezídium. Bližšie informácie o nich (FER) nám z prezídia neposkytli. 


TÉMA DŇA

17. február 2017

03

PEČNÝM mestom na Slovensku zločinov. V štatistikách sme predbehli aj Bratislavu s takmer dvojnásobkom obyvateľov

21. október 2015

KULT ÚR A

Košické ulice boli v roku 2016 najnebezpečnejšími zo slovenských miest. 

Kriminalita síce v meste klesla, no aj tak držíme smutný slovenský rekordilustračné foto: Ivan Fleischer

v meste 337 násilných deliktov, presne ako rok predtým. Na približne rovnakej úrovni, okolo 73 percent, zostala aj ich objasnenosť, teda usvedčenie páchateľa. Pribudlo najzávažnejších trestných činov, teda vrážd. Kým v roku 2015 boli v Košiciach tri, vlani ich evidovali policajti celkovo šesť, štyri z nich sú objasnené.

www.

Menej je však lúpeží - 38 oproti 51 v roku 2016. O dve percentá stúpla ich objasnenosť. Klesol aj počet úmyselných ublížení na zdraví – zo 102 na 82 prípadov. Ich objasnenosť sa zvýšila zo 60 na 63 percent. V minulom roku však v Košiciach podstatne stúpol počet prípadov v oblasti mravnostnej kriminality – z 21 na 36. Pribudli najmä pohlavné zneužívania. Kým predvlani ich bolo na území mesta sedem, vlani ich už evidovali se-

demnásť. Zároveň klesla ich objasnenosť. Menej krádeží áut Najväčší podiel na zistených trestných činoch majú majetkové delikty, teda krádeže a vlámačky. Tu už je pokles výraznejší. Kým v roku 2015 ich evidovali 2 208, vlani ich bolo 2 163. Ubudlo najmä ukradnutých áut – z 51 v roku 2015 na 33 o rok neskôr. Pri krádežiach vecí z áut sa vlani štatistika zastavila pri čísle 272 oproti 350, ako to

.sk

ilustračné foto: Veronika Janušková

bolo rok predtým. Pri nich je vykazovaná zo strany polície aj najnižšia objasnenosť – chytených je len menej ako päť percent páchateľov. V prípade ekonomickej kriminality, kam patrí napríklad krátenie dane alebo podvody a prípady falšovania peňazí, zaznamenali košickí policajti mierny pokles. Vlani zaevidovali 1 024 deliktov, rok predtým 1 051. Najvýraznejšie bolo medzi nimi zastúpené krátenie dane (326), podvody (150) a falšovanie peňazí (120). Pozoruhodným údajom je aj počet trestných činov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, teda v podstate šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Ich počet klesol z 208 v roku 2015 na 174 vlaňajších prípadov.

viptaxi@viptaxi.sk

profesionálne a kvalitné služby | nové, komfortné a bezpečné autá možnosť platiť platobnou kartou | vernostné zľavy

0907 55 66 77 | 055/16 500

KD 1700005/15

10


04 V MESTE

17. február 2017

REKONŠTRUKCIA budovy UPJŠ bude stáť 1,8 milióna Sanačné práce skončili. Metrostav začína s obnovou

Na zhorenej budove najprv demontovali zničenú strešnú krytinu aj krov. Takmer dva mesiace pracovala na požiarom zničenej budove Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla J. Šafárika (UPJŠ) firma SANAC. Na starosti mala prvú fázu rekonštrukčných prác.

25

tisíc eur prišlo od darcov na obnovu Ústavu chemických vied

Jana Vargová jana.vargova@kosicednes.sk

„Demontovala zničenú strešnú krytinu, krov a suť zo strechy, urobila sa montáž krovu dočasného prekrytia strešného plášťa a montáž hydroizolačnej vrstvy. Zároveň sa všetky priestory vysušili a dekontaminovali. Celkovo sa na tieto práce vynaložilo viac ako 246-tisíc eur,“ povedal pre KOŠICE:DNES kvestor UPJŠ Michal Tkáč. Hneď po ukončení nevyhnutných sanačných prác sa začala spracovávať projektová dokumentácia a prípravné práce na obnovu budovy na Moyzesovej. „Rekonštrukcia bude trvať sedem mesiacov a celková cena bude skoro 1,8 milióna eur,“ uviedol kvestor.  Pomohli filozofi aj technici V pondelok   začala výučba v letnom semestri. Fakulta tvrdí, že je zabezpečená v plnom rozsahu tak, ako keby k požiaru nedošlo.  „Zhorená budova je len jednou z troch, v ktorých sídli Ústav chemic-

kých vied prírodovedeckej fakulty. Časť výučby sa teda presunula do zvyšných dvoch,“ povedal Vladimír Zeleňák, prodekan pre vzdelávanie prírodovedeckej fakulty. Okrem toho, prírodovedcom na výučbu teoretických disciplín poskytla náhradné priestory filozofická fakulta v novozrekonštruovanej budove Platón. Pri zabezpečení časti laboratórnych cvičení im vyšla v ústrety aj Hutnícka fa-

V U. S. Steel dopravník usmrtil robotníka V oceliarskej spoločnosti U.S. Steel Košice zahynul v priebehu troch mesiacov už druhý zamestnanec dodávateľskej firmy. Tragédia sa stala v stredu po siedmej hodine večer v divíznom závode Vysoké pece prevádzka Aglomerácia pri oprave dopravníka na uhlie. „Podľa predbežných zistení sa pri začatí opravy postihnutý zo zatiaľ nezistených príčin dostal do nebezpečného priestoru dopravníka a bol zachytený pohybujúcim sa pásom,“ povedal On-

foto k článku: veja

kulta Technickej univerzity v Košiciach. K dispozícii dala cvičné laboratórium na päť dní v týždni počas celého letného semestra. Stále beží zbierka  Obrovský požiar zachvátil strechu budovu univerzity v decembri. Zničil poslucháreň na druhom poschodí a laboratóriá na prízemí. Poškodil všetky kancelárske priestory v budove: štyri posluchárne, sedem výučbových a jedenásť výskumných laboratórií. Obnovu Ústavu chemických vied je možné ešte stále podporiť individuálnym darom na účet OZ PRÍRODOVEDEC - IBAN: SK2809000000000571404383, BIC: GIBASKBX, VS 09122016 alebo do poznámky pre prijímateľa uveďte DAR. Momentálne je na ňom okolo 25-tisíc eur.

Rekonštrukcia potrvá sedem mesiacov, predpokladá kvestor UPJŠ.

V železiarňach zabíjal pásový dopravník.  ilustračné foto: casopisstavebnictvi.cz

drej Ficeri, hlavný inšpektor práce Inšpektorátu práce v Košiciach. Inšpektori teraz zisťujú, či predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci neporušil postihnutý, jeho zamestnávateľ, U.S.Steel alebo iný subjekt. Zamestnanec, ktorý prišiel o život, mal 51 rokov. Spoločnosť U.S.Steel vyjadrila jeho príbuzným úprimnú sústrasť a uviedla, že udalosť vyšetruje aj jej útvar pre bezpečnosť práce. Prípad vyšetruje aj polícia, ktorá začala trestné stíhanie pre usmrtenie. V novembri v košických oceliarňach po páde z výšky zahynul v priestoroch divízneho závodu Energetika 34-ročný zamestnanec inej dodávateľskej spoločnosti. (ROK) 


V MESTE

17. február 2017

05

BPMK má platiť ZA NELEGÁLNE BILBORDY Stavebný úrad dal mestskému podniku pokutu 1 500 eur, 250 eur každú reklamu Štátna stavebná inšpekcia potvrdila, že šesť reklamných plôch na budove Bytového podniku mesta Košice (BPMK) bolo umiestnených nelegálne.

Matej Šulc matej.sulc@kosicednes.sk

Mestský podnik ich osadil na výrobné haly vo svojom areáli na Južnom nábreží a propagoval na nich svoje služby. Pokutu na základe záverov inšpekcie vyrubil stavebný úrad mesta Košice. „Pokuta za jeden kus reklamy s  výmerou od troch do dvadsať metrov štvorcových je 250 eur,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. Za šesť reklamných zariadení tak stavebný úrad určil postih 1 500 eur. Rozhodnutie by malo byť doručené do desiatich dní, jeho právoplatnosť môže oddialiť ešte odvolanie bytového podniku.

Po podnete na stavebnú inšpekciu bytový podnik reklamu stiahol. Stavebnú inšpekciu na bilbordy upozornil mestský poslanec Miloš Ihnát (nezávislý), ktorý je bývalým zamestnancom BPMK a dnes sa so svojím zamestnávateľom súdi. „Po právoplatnosti rozhodnutia podám návrh na odvolanie konateľa BPMK, a zároveň trestné oznámenie pre porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku,“ vyhlásil.

Odvolávanie konateľa a riaditeľa Róberta Ujpála plánuje najskôr na zastupiteľstve v  apríli. Očakáva totiž, že BPMK sa odvolá. Súhlas poškodeného S trestným oznámením Ihnát nemusí uspieť, lebo trestné stíhanie pre tento trestný čin možno začať iba so súhlasom poškodeného. V tomto prípade by poškodeným malo byť mesto Košice,

foto: Veronika Janušková

teda jediný spoločník podniku, ktorý mu nezaplatil administratívne poplatky za vydanie povolenia na osadenie reklamy. Jeho výška je od 60 do 150 eur podľa veľkosti informačnej plochy. BPMK sa k uloženej pokute nevyjadril. V minulosti sa bránil aj tým, že nešlo o  reklamu pre cudzie subjekty, a jej umiestnením došlo k zlepšeniu vzhľadu budov podniku.

VARÍME S KOŠICKÝM HOTELOM YASMIN: PEČENÉ KURACIE SUPREME A VYPRÁŽANÉ PLNENÉ RYŽOVÉ GULE S PARADAJKOVOU OMÁČKOU V druhej časti nášho seriálu, v ktorom prinášame zaujímavý pohľad na ponuku chutných špecialít košického štvorhviezdičkového hotela Yasmin, si prídu na svoje milovníci delikátneho kuracieho mäsa. Pečené kuracie supreme a vyprážané plnené ryžové gule s paradajkovou omáčkou tiež nájdete v ponuke nového á la carte menu v Restaurant Café Yasmin. Spolu so svojím tímom ho zostavil šéfkuchár Anton Adamčin. Podľa jeho slov je kuracie mäso v našich končinách obzvlášť populárne, preto ho nechcel vynechať ani pri tvorbe konceptu nového á la carte menu. Samotný francúzsky pojem „supreme“ vo všeobecnosti znamená tú najlepšiu časť jedla. Pri kuracom supreme teda ide o kuracie prsia s horným stehnom. V kombinácii s netradičnými chrumkavými ryžovými guľami predstavuje toto jedlo skutočný gastronomický zážitok.

„Ide o kombináciu tradičnej slovenskej a zároveň mediteránskej kuchyne. Prsia z oboch strán prudko orestujeme na panvici, aby sa ‚zatiahli‘ a potom dáme do rúry piecť asi na

KD 1700022/13

Skvelá kombinácia slovenskej a mediteránskej kuchyne pätnásť minút,“ popisuje jednoduchý postup prípravy šéfkuchár vychýreného košického hotela Anton Adamčin. Vzápätí pridal postup na prípravu ryžovej prílohy. „Najprv opražíme na masle ryžu spolu so šalotkou, zalejeme bielym vínom, pridáme tymián a bobkový list. Neskôr to podlievame zeleninovým vývarom. Pred záverom pridáme na zjemnenie maslo a nastrúhaný parmezán. Vytvarujeme ryžové gule, ktoré plníme mozzarellou a sušenou paradajkou. Tie potom vypražíme v oleji a obalíme v ryžových vločkách.“ Na spestrenie chuti zvolil šéfkuchár jemnú paradajkovú omáčku s cesnakom, bazalkou a petržlenovou vňaťou. (JK) Aj toto skvelé jedlo si môžete vychutnať v reštaurácii košického foto: Veronika Janušková hotela Yasmin.


06 V MESTE

17. február 2017

Otvoria NEMOCNICU PRE ZVIERATKÁ Špeciálne veterinárne zariadenie bude vybavené aj inkubátormi Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach má novú nemocnicu. Slávnostne ju otvoria v piatok na budúci týždeň.

CELKOVÉ NÁKLADY DOSIAHLI VÝŠKU TAKMER 7 MILIÓNOV EUR

Vysokošpecializovaná nemocnica je ako jediná na Slovensku vybavená aj unikátnymi inkubátormi pre malé zvieratá či špeciálnym laminárnym boxom na prípravu liekov pre onkologických pacientov. „Výrazne prispeje k zlepšeniu kvality výučby našich aj zahraničných študentov i  dostupnosti služieb pre našich klientov,“ uviedla v tlačovej správe kancelárka UVLF v  Košiciach Ľudmila Kundríková. Projekt nemocnice sa začal rea­lizovať v júli 2013. Nemocničnú budovu postavili v  priebehu roka 2015. V nasledujúcom období bola vybavená zdravotníckou technológiou a  ostatným vybavením. Celkové náklady dosiahli

výšku takmer sedem miliónov eur. Výstavba bola financovaná zo zdrojov Európskej únie. Univerzita je jedinou vysokou školou pre veterinárske vzdelávanie na Slovensku a jednou z  dvoch poskytujúcich štúdium farmácie. Zaradila sa medzi 12 najlepších európskych veterinárskych vysokých škôl z celko(OLI) vého počtu 96.

Nemocnica disponuje špičkovým vybavením. Na snímke prednostka kliniky malých zvierat Alexandra Trbolová pri inkubátore. foto: Veronika Janušková

www.amcham-jobfair.sk

27.02.2017

L E V E L

1

L E V E L

2

Získa jte p ra x na stá ž i L E V E L

3

KD 1700031/05

Nájd it e s i pr ácu

Hotel Doubletree by Hilton, Košice

MEDIÁLNI PARTNERI

JF2017_ad_198x131.indd 1

13.2.2017 15:32:07


07

V MESTE

17. február 2017

KINÁ

RIADKOVÁ INZERCIA

ČO KEDY KDE

CINEMAX pia,so,ne: LEGO Batman vo filme 2D (SD) o 15.20, 18.20 (so,ne aj 13.00, 13.30), LEGO Batman vo filme 3D (SD) o 16.10, Liek na život o 18.00 a 20.10, Lion o 17.20 a 20.40, Mlčanie o 19.50, Ozzy o 15.30, Päťdesiat odtieňov temnoty o 15.50, 17.50, 18.20, 20.20 (so,ne aj o 13.20), Psia duša (ČD) o 15.50, Rozpoltený o 21.00, Spievaj o 15.10, T2 Trainspotting o 17.30 a 20.50, Všetko alebo nič o 17.40, 20.00 hod. so, ne: Bociany o 14.00, Divoké vlny 2 o 13.10, Kruhy (ČT) o 13.15, Spojenci o 14.40 hod. STER CENTURY CINEMAS pia, so, ne: Liek na život o 19.40, T2 Trainspotting o 18.10 a 20.30, LEGO Batman vo filme o 16.10, LEGO Batman vo filme 3D o 13.45, Päťdesiat odtieňov temnoty o 15.45, 18.00, 20.15, Kruhy o 20.20, Psia duša o 15.30, Divoké vlny 2 o 14.20, Rozpoltený o 18.20, Všetko alebo nič o 17.30, La La land o 16.00, Spievaj o 14.00, Trollovia o 13.30 hod.

PIATOK Filipko a ježibaba, 9.00, 10.30 14.00 hod., Bábkové divadlo Jethro Tull, 20.00 hod., Spoločenský pavilón

Rôzne – kúpa

Výkup jazdených pneumatík, plechových a hliníkových diskov. Kontakt: 0908 246 906, 0908 564 898

Ian Anderson, líder kapely Jethro Tull.

PROGRAM PIATOK 17. 2. 2017 T2 Trainspotting o 18.00, Odysea o 20.00 hod.

KDR1600211

Auto-moto - predaj

Jazdené + nové pneumatiky, plechové a hliníkové disky + montáž - 0908 246 906, 0908 564 898

foto: archív kd

SOBOTA 18. 2. 2017 Spievaj o 15.00, Paterson (FK) o 17.30, Lion o 20.00, T2 Trainspotting o 20.30 hod. NEDEĽA 19. 2. 2017 Lichožrúti o 14.00, Rodinné šťastie (FK) o 16.00, La La Land o 18.00, T2 Trainspotting o 20.30 hod.

KDR1600338

Služby Orbith, 22.00 hod., Tabačka SOBOTA Romeo a Júlia, 19.00 hod., Štátne divadlo, Historická budova Vodné pólo, Hornets – Komárno, 19.00 hod., Mestská krytá plaváreň ŠANOV 1 / Dimenzia X, 19.00 hod., Collosseum Club NEDEĽA Hokej Tipsport liga HC Košice - Banská Bystrica, 17.00 hod., Steel aréna Filipko a ježibaba, 14.30 a 16.30, Bábkové divadlo KidLab - výtvarná umelecká dielňa: moderna, 15.30 hod., Kunsthalle

Pohreby - Čajková - NONSTOP - stále pracujem aj ako REČNÍČKA - 055/6221715, 0905608970 - www.pohrebycajkova.sk KDR1600588

Servis osobných a dodávkových vozidiel v MKT servise, ul. Dopravná, 0908 564 898, 0908 959 059

KDR1600457

Oprava štartérov a alternátorov, turbodúchadiel, servoriadení, DPF filtrov v MKT servise. 0908564898

KDR1600518

Geometria a vyrovnávanie Alu diskov v MKT servise na Vodárenskej ul. 0908 246 906, 0556711084

KDR1600541

Dom nábytku Decodom Košice

čná tradíia r 0 4 o k  c ia v Už oľčanch p o T  u   b  n výroby

PO - PIA: 9:00 - 20:00, SO - NE: 9:00 - 20:00 055 - 2850 764 mopodke@decodom.sk Pri Prachárni 4/B - OC Cassovia, 040 11 Košice

-40% až do

na c  decop ye lan

Platnosť akcie: 13. 2. - 6. 3. 2017

KD 1600239/10

Tradičný slovenský výrobca nábytku

Otváracie hodiny: Infopult: E-mail: Adresa:


08 ANKETA

17. február 2017

Kto bude KOŠIČAN ROKA? Blíži sa vyhlásenie výsledkov ankety osobností a subjektov metropoly východu Hlasovanie vo finále ankety KOŠIČAN ROKA sa o polnoci zo včerajška na dnes skončilo. Kto získa historicky prvý titul KOŠIČAN ROKA, sa dozvieme na slávnostnom galavečere v košickej Kunsthalle v sobotu 25. 2. 2017. Vďaka živému televíznemu prenosu môžu byť svedkami tejto udalosti všetci Košičania.

Špeciálne ocenenia Súčasťou galavečera bude i odovzdanie špeciálnych ocenení. Titul KOŠIČAN ROKA – ŽENA získa dáma s najvyšším počtom získaných hlasov. Titul KOŠIČAN ROKA – SIEŇ SLÁVY získa za celoživotné zásluhy laureát zvolený odbornou komisiou, ktorej členmi sú Jana Mojžišová, rektorka UVLF v Košiciach, manažér a IT odborník Jozef Ondáš, Peter Himič, riaditeľ Štátneho divadla v Košiciach, organizátor vrcholových športových podujatí Branislav Koniar a Dušan Karolyi, šéfredaktor mediálneho domu KOŠICE:DNES. Večer Košičanov Budúca sobota v Kunsthalle bude patriť len Košičanom. Tí stoja nielen za prípravou celého podujatia s unikátnou videoprojekciou, ale výlučne našinci sa budú prihovárať Košičanom aj z pódia. Moderátormi slávnostného vyhlásenia výsledkov ankety KOŠIČAN ROKA 2016 budú

foto: archív MI

Súčasťou galavečera bude aj vystúpenie komorného sláčikového orchestra Musica Iuvenalis.

Sledujte živý prenos z galavečera 25. 2. 2017 o 20:00 hod. v televízii a na facebooku KOŠICE:DNES Andrea Pálffy Belányiová a Jozef Kuriľák. Počas galavečera sa divákom predstavia nielen mladé košické talenty, ale i uznávané stálice, akými je napríklad spevácky zbor Collegium Technicum, držiteľ dvoch zlatých medailí z medzinárodnej súťaže Grand Prix Thailand

2016. Tešiť sa môžete aj na komorný sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Ples po slávnostnom vyhlásení výsledkov ankety spestrí mladá funková kapela Jungle Label. Špecialitou plesového večera bude unikátne spojenie legendárnych a aktuálnych košických DJ-ov.

Pre dobrú vec Cieľom ankety KOŠIČAN ROKA je oceniť a zviditeľniť tie osobnosti a subjekty, ktoré vykonali významné aktivity v prospech nášho mesta a jeho obyvateľov. To však nie je jej jediný dobrý úmysel. Počas slávnostného galavečera bude prebiehať tombola s charitatívnym rozmerom. Výťažok bude určený pre košickú neziskovú organizáciu Oáza – nádej pre nový život farára Petra Gombitu, ktorá je útočiskom pre ľudí bez domova a v krajnej núdzi.

Zažite akciu roka na vlastnej koži Mediálny dom KOŠICE:DNES vyhlasuje súťaž o 2 VIP vstupenky na galavečer KOŠIČAN ROKA 2016. Súťaž prebieha na facebookovej stránke KOŠICE:DNES od dnes do nedele 19. 2. Stačí, ak nám do komentára k súťažnému príspevku napíšete, koho z finalistov by ste si priali vidieť ako víťaza 1. ročníka ankety. Meno toho z vás, ktorý získa dva lístky na galavečer, sa dozviete už v pondelok 20. 2. 2017.

Ako moderátori plesu sa predstavia tváre mediálneho domu KOŠICE:DNES Peter Dudovič a Jana Poľová (na snímke s Michafoto: Iveta Vaculová lom Dudovičom).

KD 1600453/127

Je rozhodnuté Posledné tri mesiace ste rozhodovali o tom, ktorá osobnosť a ktorý subjekt si zaslúži získať titul KOŠIČAN ROKA 2016. O historicky prvý titul v ankete bojovalo vo finále 10 košických osobností a 10 subjektov. Za jednotlivcov a kolektívy z rôznych sfér života hlasovalo v 1. kole viac ako 9 000 hlasujúcich. Vo finálovom kole o víťazoch rozhodli SMS-ky. Ich mená vyhlásime na slávnostnom galavečere v sobotu 25. 2. 2017 v priestoroch Kunsthalle.


ANKETA 09

17. február 2017

FINÁLE ANKETY KOŠICKÝCH OSOBNOSTÍ A SUBJEKTOV

Sledujte slávnostné vyhlásenie výsledkov

25. februára 2017 o 20:00 v tv a na online

Dozviete sa aj víťaza hlavnej ceny fiat 500

ILUSTRAČNÉ FOTO

VŠETKY INFORMÁCIE NÁJDETE NA:

VYHLASOVATEĽ:

GENERÁLNY PARTNER:

HLAVNÝ PARTNER:

PARTNERI:

ZDRAVOTNÍCKE ZARIADENIA www.schneider-hcg.sk

KD 1600453/159

WWW.KOSICANROKA.SK


10 POTULKY MESTOM

17. február 2017

Chodiace ENCYKLOPÉDIE Na budúci týždeň si aj v Košiciach pripomenieme Svetový deň sprievodcov

Rodený Košičan, certifikovaný sprievodca Milan Kolcun, má naše foto: Iveta Vaculová mesto dokonale prečítané. Onedlho si aj Košice pripomenú, že turistickí sprievodcovia majú svoj deň, dokonca celosvetový. Pripomíname si ho od roku 1987, vždy 21. februára.

Milan Kolcun redakcia@kosicednes.sk

Svetový deň sprievodcov je zároveň dňom Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov (WFTGA), ktorá vznikla 21. februára 1985. A tak už budúcu sobotu (25. februára) sa aj u nás bude sprevádzať zadarmo a  niektorí z  košických sprievodcov sa tak predvedú pred domácim publikom (a  ak bude ešte mrznúť, aj na domácom ľade). Začiatok bude pred Štátnym divadlom o 10. a 13. hodine. V  nedeľu doobeda zažívajú Košice zvyčajne inváziu poľských turistov. Veľmi sa z  nich tešíme. Ich skupinky rozozná-

te podľa sprievodcov odetých v červenom, prípadne aj podľa toho, že hovoria po poľsky. Jeden v červenom si ma ako sprievodcu po Košiciach objednal pred pár rokmi. Skupinka počúvala, on si robil podrobné poznámky. Ďalšiu nedeľu už šiel so skupinkou sám. Nič proti tomu, iba že tí Poliaci mohli dostať aj ešte lepšie informácie. Lokálny sprievodca Taký lokálny sprievodca má samé výhody. Je to chodiaci update či encyklopédia. Vie, ktorú ulicu iba pred hodinou uzavreli, dokedy, a  aj pre čo. Poradí, na čo ísť do divadla, lebo všetky predstavenia videl, bol na vernisážach, chodí na koncerty... Vie o  všetkom, čo sa deje práve v  tento deň, lebo sleduje lokálne média. Novšie veci z  lokálnej histórie zažil aj sám, je teda najautentickejší. Vie aj o  plánoch mesta, preto vás do Košíc pozve znova. Ovláda otváracie

MIESTNY SPRIEVODCA VÁM K POZNANIU PRIDÁ AJ OSOBNÝ ZÁŽITOK hodiny všetkého, vie, čo kde majú kvalitné. A ak niečo nevie, vie komu zavolať, kde googliť, aby sa to hneď dozvedel. Dobrý sprievodca ukáže Maďarom to, čo by mali vidieť, Poliakom zase to ich. Ináč spraví prehliadku len pre ženy, ináč pre detskú skupinu.

O čom Lonely Planet ani Google netušia Lokálny sprievodca sa kamaráti s  kostolníkmi, s  inými sprievodcami, so správcami objektov, s  recepčnými. To mu umožňuje zaviesť vás aj na miesta, o ktorých netuší Lonely Planet ani Google. Pozrieť si niečo na internete a  potom to hľadať po meste je tiež jedna z možností. Lepšia ako nič. No lokálny sprievodca, či už v  Prešove, Poprade, Bardejove či Spišskej Novej Vsi, vám k poznaniu pridá aj zážitok. Je profesio­ nál ako ostatní, no navyše ide o  miestneho nadšenca, ktorého entuziazmus je často nákazlivý. Niekedy až nezabudnuteľne.


KRÍŽOVKA

17. február 2017

11

K:D

K:D

K:D

Viac krížoviek zadarmo na www.krizovkarsky-raj.sk Tajnička z 3. 2. 2017 znie:  „...LETISKU A NEMÔŽEM SA DOČKAŤ TANKERA.“  Úspešnou riešiteľkou sa stala  Mária ŠTRASBURGEROVÁ,  ktorá získava hlavnú výhru v hodnote 50 eur. Peniaze zašleme poštovou poukážkou. Dva lístky na predstavenie Otec na Malej scéne Štátneho divadla dňa 23. 2. 2017 o 19.00 hod. vyhráva Dominika VAŠEKOVÁ. Lístky sú pripravené v pokladni ŠD Košice. 

Každý lúštiteľ môže zaslať do žrebovania iba jedno riešenie! Vylúštenú tajničku s nalepeným kupónom pošlite alebo doneste do redakcie KOŠICE:DNES, Hviezdoslavova ul. 6, 040 01 Košice najneskôr do utorka 28. 2. 2017 do 12.00 hod. Z úspešných riešiteľov vyžrebujeme dvoch výhercov, z ktorých prvý vyhrá 50 eur a druhý dva lístky do Štátneho divadla.

KUPÓN 17. 2. 2017


12 TABAČKA

17. február 2017

TÝŽDEŇ V TABAČKE

MOONRIDE SCANDI FESTIVAL (koncerty - párty - tanečné predstavenia - ArtExpo - konferencia - škandinávska kuchyňa v Bistre Tabačka)

Užite si škandinávsku kultúru, umenie a jedlo počas 4 dní plných hudby, tanečných a divadelných predstavení a vizuálneho umenia z Islandu a Nórska v Tabačke Kulturfabrik! Vďaka podpore projektu Prekonávanie hraníc - kultúra, spôsob vzájomného porozumenia, máme zvýhodnené vstupné pre všetkých návštevníkov!

MOONRIDE SCANDI (02. - 05. 03. 2017, TABAČKA KULTURFABRIK) - PROGRAM 02. 03., štvrtok 19:00 h Otvorenie + Ochutnávka škandinávskej kuchyne v Bistre Tabačka

03. 03., piatok, 20:00 h, 2€ Árstíðir (IS) /koncert/

02. 03., štvrtok, 20:00 h Emmsjé Gauti (IS) + DJ Bjorn (IS), 2€ /koncert + párty/

04. 03., sobota, 20:00 h, 2€ Lay Low (IS) + DJ Silja Glømmi (IS) /koncert + párty/

03. 03. - 05.03, pi-ne, 11:00 h Art Expo Košice 2017 /umelecká burza/

05. 03., nedeľa, 13:00 - 17:00 h Medzikultúrny dialóg /konferencia/

03. 03., piatok, 18:00 h Moonride Scandi Exhibition /vernisáž/

05. 03., nedeľa, 19:00 h, 2€ Beasts (NOR) /tanec/

03. 03., piatok, 19:00 h, 2€ T.I.T.S.: MY OWN PRIVATE PICTURE (CZ/NOR/SWE) /tanec-divadlo/

05. 03., nedeľa, 21:00 h, 2€ MoE (NOR) /koncert/

Viac informácií o festivale nájdete na www.tabacka.sk - GENERÁLNY PARTNER Tabačky Kulturfabrik

www.tabacka.sk


TV PROGRAM

17. február 2017

13

POZRITE SI CEZ VÍKEND NÁŠ

TV TIP

Hodnotenie: 85 %

PIATOK JEDNOTKA o 22.35 h

Spáči

Dráma, USA, 1996 Príbeh začína v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia v newyorskej štvrti Clinton. Práve tu žila skupinka kamarátov, ktorí sa radi flákali po uliciach a vymýšľali lotroviny. Jedného dňa sa im však hlúpy žartík vymkol z rúk a skončil nechcenou smrťou. Dostali sa do nápravného ústavu pre mladistvých, ktorému vládli tvrdou a sadistickou rukou dozorcovia vedení najkrutejším bacharom Nokesom. A ten im urobil zo života peklo. Peklo,

ktorého doživotné následky sa dajú zmazať iba pomstou. A preto tiež o mnoho rokov neskôr dochádza medzi bývalými priateľmi k tajnej dohode, ktorej cieľom je práve rafinovaná a zničujúca vendeta. Vo vedľajších úlohách adaptácie kontroverzného bestselleru excelujú tiež Robert De Niro ako duchovný otec Bobby a Dustin Hoffman v úlohe právnika, ktorý má poslednú šancu preklenúť svoju závislosť a dať priechod spravodlivosti. zdroj: čsfd, internet

SOBOTA DVOJKA o 20.40 h

NEDEĽA ČTA2 o 21.45 h

Hoří, má panenko Komédia, Československo, Taliansko, 1967

Prelet nad kukučím hniezdom Hodnotenie: 85 %

Modelový prieskum českého malomeštiactva vo vypuklom zrkadle zvýrazňujúcom krčmové vzťahy, prázdne hlavy, dlhé prsty a plytké svedomie, sa odohráva na pozadí hasičského bálu. V karikovaní a pranierovaní českej národnej povahy sú režisér Forman a kameraman Miroslav Ondříček neľútostní. Komédia sa čoskoro mení v tragickú frašku.

PIATOK 6.00 Dobrý večer, KOŠICE:DNES, repríza 8.00 Music Box 16.00 Tabačka stream, repríza 17.00 Dobrý večer, KOŠICE:DNES, repríza 18.00 Dobrý večer, KOŠICE:DNES, premiéra 19.00 Tabačka stream, repríza 20.00 Dobrý večer, KOŠICE:DNES, repríza 22.00 Dobrý večer, KOŠICE:DNES, repríza

Dráma, USA, 1975

Hodnotenie: 93 %

Keď slobodomyseľný malý podvodníček Randle P. McMurphy prichádza do štátnej psychiatrickej nemocnice, jeho nákazlivý odpor k disciplíne otrasie rutinou celého zariadenia. On je jednou stranou nastávajúcej vojny. Uhladená, chladne monštruózna sestra Ratcherdová druhú. V stávke je osud všetkých pacientov na oddelení. SOBOTA 16.00 Tabačka stream, repríza 17.00 Dobrý večer, KOŠICE:DNES, zostrih rozhovorov Trochu inak, repríza 18.00 Tabačka stream, repríza 18.40 Aktuality TV KOŠICE:DNES

Na koncert Quasars ensemble v Múzeu Vojtecha Löfflera pozveme v piatok po foto: www.k13.sk 18. hodine.

NEDEĽA 16.00 Tabačka stream, repríza 17.00 Dobrý večer, KOŠICE:DNES, zostrih rozhovorov, repríza 18.00 Simultánka Petra Schutza, repríza 18.40 Aktuality TV KOŠICE:DNES


14 MIX

17. február 2017

RECEPT

POČASIE DENNÉ TEPLOTY

NOČNÉ TEPLOTY

6 °C

-1 °C

ZÁŤAŽOVÝ STUPEŇ

1

DNES

bude polooblačno, ojedinele hmla. Denná teplota 6 °C, v noci klesne na -1 °C. Fúkať by mal vietor do 20 km/h.

V SOBOTU

očakávame polooblačo až oblačno, miestami prehánky. Denná teplota 6 °C, v noci klesne na -1 °C. Fúkať by mal vietor do 25 km/h.

V NEDEĽU

by malo byť polooblačno. Denná teplota 6 °C, v noci klesne na -1 °C. Fúkať by mal vietor do 15 km/h.

KEFÍROVÝ KOLÁČIK Potrebujeme:

150 ml oleja 5 PL medu 300 g hladkej múky 1 vajce

200 g cukru 2 KL sódy bikarbóny 500 ml jahodového kefírového mlieka pikao

Postup: Prešov

5 °C

Žilina

5 °C Trenčín

Poprad

3 °C

Košice

6 °C

6 °C

Bratislava

6 °C

NITRA

6 °C

V jednej miske zmiešame tekuté ingrediencie, v druhej suché. Do tekutého základu za pomalého šľahania primiešame sypkú zmes a vymiešame polotuhé cesto. Rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný stredne veľký plech. Pečieme pri teplote 165 °C asi 45 – 50 minút. Ešte teplý koláč pokvapkáme cik-cak pikaom. PL - polievková lyžica, KL - kávová lyžička

POHREBY Zdroj: meteo.sk

VEREJNÝ CINTORÍN

piatok 17. 2. o 9.00 hod. Mária BERNÁTOVÁ, 81-ročná

OSEMSMEROVKA

SUDOKU

(ŤAŽKÉ)

krizovkarsky-raj.sk

2 4 1 2 3 9 5 7

Plavčík upozorňuje týpka:, „Chlape, tretíkrát a naposledy vám hovorím, nečúrajte mi tu do bazéna!!!“ „Ale veď to určite robia aj iní,“ ohrádza sa chlapík. „Je to možné, ale nie ako...“ Tajnička má 22 písmen. AMATÉR, BAGETA, DIERA, DOBERMAN, EGREŠ, ESTER, IZIÁŠ, KONVERZIA, KORENIE, KOZUB, KRYPTA, LAURA, LETEC, MAPKA, MENIČ, METRO, MÍNUS, NÁMESTIA, OKAMIH, OKVETIE, OSIKA, OSÝPKY, OTRAS, OZNAM, PÁLKA, PLÁŠŤ, POINTA, PRSTY, REKVIEM, REVUE, ROKENROL, SAKRISTIA, SIENE, SITNO, SORTA, STANIOL, SVEDOMIE, ŠTEFAN, TOVAR, TUZEX, UTERÁK, UTOROK, VAJCE, VEŠTKYŇA, VETRÍK VÝŠKOMER, VZNIK, ZMESI.

2 1 6 3 7 4

3 2 8 6 8 7 1 9 6 7 4 8 5 3

Puzzle byčísla websudoku.com Pravidlá: Do prázdnych políčok vpíšte správne od 1 až do 9. V každom riadku, stĺpci a štvorci musí byť každá číslica použitá len raz!


ŠPORT

17. február 2017

15

Mladých trénerov je na Slovensku viac, LEŠKO NIE JE OJEDINELÝ ZJAV Dočkajú sa košickí basketbalisti prvej veľkej trofeje do klubovej vitríny? Basketbalistov KB Košice, lídra Eurovia SBL, čaká finálový turnaj Slovenského pohára. Dnes večer nastúpia v Bratislave vo štvrťfinále proti Lučencu. Po tretí raz v sezóne bude v pozícii hlavného trénera mladý Košičan Richard Leško, ktorý býkov prevzal po odvolaní Chorváta Dražena Brajkoviča.

Tomáš Tóth tomas.toth@kosicednes.sk

Richard, asi vás nepotešilo, že tretie ligové víťazstvo ste si ako hlavný tréner nemohli užiť z lavičky počas súboja s Nitrou, keďže tento duel sa nekonal a vy ste ho vyhrali kontumačne...

Nejde o mňa, ale o hráčov, ktorým som chcel dať v zápase s posledným mužstvom súťaže väčšiu porciu minút. Mal to byť zápas ako stvorený pre tých, čo hrávajú menej. To, že sa hrať nebude, nám Nitra dala vedieť pár hodín pred stretnutím. To je amaterizmus, takýmto spôsobom sa veci neriešia.

Po prvý raz v kariére ste v pozícii hlavného trénera, pričom aj asistenta ste robili pomerne krátko, len rok a pol. V čom vidíte z pohľadu vašej práce tie najväčšie zmeny?

Tlak na hlavného trénera je omnoho väčší. Potom je tu aj časová vyťaženosť. Ako asistent som mal na starosti isté veci, teraz riešim všetko.

Nakoľko u vás narástol pocit zodpovednosti?

Všetko je len na mne. Rozhodnutia, ktoré príjmem, sú len moje. Ak sú nesprávne, je to len moja voľba. Odrazu sa každým detailom zapodievam sám.

Asistenta zatiaľ nemáte. Radíte sa s niekým?

Pod vedením Richarda Leška (vpravo) ešte býci neprehrali. Ako obstoja v Slovenskom pohári? Všetko je čerstvé, fungujem zo dňa na deň. Sú veci, ktoré si tréner môže odkonzultovať s hráčmi, no zase nie všetko. Ale mám pár poradcov, kamarátov, na nich sa obraciam. Pri basketbale som veľmi dlho, je viac osôb, ktoré som trebárs kontaktoval telefonicky.

Veríte, že na lavičke zotrváte až do konca sezóny v pozícii prvého muža a že tím KB Košice pôjde bojovať o titul pod vaším velením?

Predovšetkým verím v úspech tohto tímu. Veď máme všetci spoločný cieľ. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Nemal by som problém, ak by prišiel nový hlavný tréner a  ja by som bol opäť asistent, a  rovnako by som pristal na to, že by som mal ako prvý tréner asistenta.

Na budúci utorok budete mať 36 rokov. Nebyť problémov s kolenom, dnes by ste ešte mohli byť v pozícii hráča. Ako vás vnímajú vaši zverenci, keďže viacerí

sú takmer vaši rovesníci a ako vy vnímate chlapcov?

Zmenilo sa to, že vážnosť nášho vzťahu sa zvýšila. Tréneri, ktorí sú bývalí hráči, sa na niektoré situácie pozerajú inak. Dnes je na scéne viac mladých slovenských trénerov – v Komárne, vo Svite, v  Spišskej Noves Vsi, nie som teda ojedinelý zjav. Môj vek, podľa mňa, hráči nejako extra nevnímajú. Pre nich je dôležitá taktická príprava a  atmosféra v mužstve, a tá je výborná.

Na skúške máte srbského pivota Nikolu Siladjiho. Plánujete ešte nejaké zmeny v kádri?

Nateraz ďalšieho hráča v talóne nemám. Uvidíme, ako to dopadne so Siladjim.

Pred vami je Slovenský pohár a štvrťfinálový duel s Lučencom. Býci sú v Bratislave v pozícii ašpiranta na prvenstvo spoločne s domácim Interom. Získate prvú vážnu trofej do klubovej vitríny?

Pred nami sú potencionálne tri zápasy za tri dni. A už od se-

foto: veja

mifinále s top favoritmi v  tejto sezóne. Chceme Slovenský pohár vyhrať, guráž a  odhodlanie tam je, ale stať sa môže hocičo, nejde o jeden duel.

V stredu setbal s Interom Na budúci týždeň v stredu hostia býci v Angels aréne Inter. Ak tento bratislavský tím zdolajú, Inter aj Prievidza už budú mať o tri prehry viac ako Košice. A to by už bol líder súťaže na najlepšej ceste vstúpiť do play-off z najvýhodnejšej pozície. „Nepoviem, že pred nami je mečbal, ale setbal určite. Ak ho zvládneme, matematika je jasná, víťazstvo by nás na 90 percent malo udržať do play-off na prvom mieste. Ale aj Inter vie, o čo ide. Hráme doma a spoliehame sa na naše koše, hoci je paradoxné, že my sme zvíťazili v Bratislave a Inter v Košiciach. Verím, že plná hala nás poženie za víťazstvom,“ zaželal si tréner Richard Leško. (TT)


16 ŠPORT

17. február 2017

Real preťal SKVELÚ SÉRIU Neapola V osemfinále Ligy majstrov boli po Barcelone ponížení aj futbalisti Arsenalu Londýn. Tí schytali nakladačku 1:5 na trávniku Bayernu Mníchov.

nočná mora. Nezmohli sme sa na žiadnu odpoveď. Je to pre nás veľmi zlý výsledok,“ skonštatoval skormútený tréner Londýnčanov Arséne Wenger.

Mníchovčania prešli cez Arsenal do štvrťfinále Ligy majstrov v rokoch 2005, 2013 aj 2014 a s veľkou pravdepodobnosťou to dokážu aj tentoraz. „Dosiahli sme veľmi dobrý výsledok, pred duelom v Londýne máme výhodu, ale aj tam musíme zahrať dobre a udržať si koncentráciu, aby sme sa nedostali do úzkych,“ vyhlásil tréner Bayernu Carlo Ancelotti.

KD 1700017/21

Šestnásťzápasová šnúra Bayernu Bavori triumfovali v šestnástom domácom zápase Ligy majstrov po sebe, čo je najdlhšia séria v histórii tejto súťaže. Arsenal stroskotal už v osemfinále v každej z ostatných šiestich sezón. Päť gólov inkasoval prvýkrát od

Karim Benzema (hore) takto lietal cez brankára Pepeho Reinu. Real má nakročené k siedmej štvrťfinálovej účasti v Lige majfoto: sita strov po sebe. 4. novembra 2015, aj vtedy to bolo od Bayernu a tiež po výsledku 1:5. „V prvom polčase sme hrali dobre a tesne pred pre-

stávkou sme mali dve šance, aby sme sa ujali vedenia. Po treťom góle naša hra stratila organizáciu. Posledných 25 minút bola

Hamšík pripravil gól Real Madrid porazil Hamšíkov Neapol 3:1 a preťal 18-zápasovú sériu Talianov bez prehry vo všetkých súťažiach. Slovenský reprezentant Marek Hamšík vysunul v úvode duelu Insigneho, ktorý si všimol ďaleko vybehnutého brankára Navasa a umiestnenou strelou z veľkej diaľky mu nedal šancu. Potom už úradovali domáci a zápas otočili vďaka gólom Benzemu, Kroosa a Casemira. „Mali sme parádny vstup do stretnutia. Škoda, že sme o desať minút inkasovali a v ďalšom priebehu nedali druhý gól. Netreba zabudnúť, že sme hrali proti jednému z najlepších tímov sveta. Po prehre sme smutní, no nevzdávame sa. Je veľmi dôležité, že sme v Madride skórovali. V odvete je možné všetko,“ neklesal na (BL, SITA) duchu Marek Hamšík.

KOŠICE:DNES 17.2.2017  

Najväčší denník v Košiciach

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you